[ Backo023 @ 24.06.2017. 17:06 ] @
Pozdrav svima. Izvinjavam se unapred ako tema vec postoji, ali nigde nisam uspeo naci informacije za moj konkretan slucaj. Naime, dosla i meni voda do grla u Srbiji, i resio da malo pocnem "bunariti" na temu emigracije.
Situacija je sledeca:
Od svoje 18te godine radim kao PC serviser, vest sam i sa laptopovima (chip level popravke) i mobilnim telefonima. Bogu hvala, radim neprekidno od punoletstva na ovamo i nisam ni gladan ni zedan. Ali, 30ta se primice, i sa ovim prihodima tesko da cu nesto uraditi ovde. Razmatrao sam Austriju ili Sloveniju kao potencijalno mesto gde bih kidnuo (preferiram Sloveniju zbog jezika i blizine Srbije).
Zanima me kakva je situacija u mojoj bransi. Za programiranje sam totalni duduk, to ni ne razmatram, dok sam sa servisima "na ti" kao sto sam vec naveo. Ima li ovde neko da zna ima li posla i kako se krecu plate u ovoj bransi?
Naravno, usput bi me zanimalo i kakvi su troskovi zivota u Sloveniji i moze li se sa platom servisera preziveti mesec + da se posalje kuci koja kinta matorima za dzeparac :)

Unapred hvala na svim konstruktivnim odgovorima.
P.S Imam hrvatski pasos, ne znam da li to menja (olaksava) ceo posao, posto, koliko znam i za Hrvate treba radna dozvola da se vadi pre dolaska :)
[ mrblaf @ 26.06.2017. 11:01 ] @
Slovenija nije top destinacija za imigraciju, plate su dosta nize nego u Austriji/Nemackoj a troskovi zivota nisu bas mali. Za tvoje konkretno zanimanje ne znam tacne plate, ali recimo da plate u IT-u nisu sjajne, znam par kolega koji su radili u Hermesu u Mariboru pa su zbrisali za Nemacku/Austriju ili se cak vratili nazad cim im se ukazala dobra prilika.

Ako ne racunamo Ljubljanu/Primorje treba ti kao samcu oko 600e mesecno, a kao serviser bi mogao da imas platu u regionu oko 800-900e sto je neka prosecna plata kvalifikovanih radnika u Sloveniji. Plate od 1000e pa na vise su visoke plate u Sloveniji za koje treba da imas fakultet ili da si vrhunski zanatlija/specijalista u nekom trazenom zanimanju.

Moj savet je da pogledas Nemacku ili eventualno Irsku, sa hrvatskim pasosom mozes odmah da pocnes da radis tamo bez ikakvih ogranicenja i za vecu platu i sto je bitno, sa mnogo vecim sansama za napredovanje. Npr. mogao bi da se usavrsavas u pravcu VoIP telefonije,administriranja mreze/servera itd. gde su plate dosta vece. U Sloveniji ce te iskoristiti sto je vise moguce da na tebi zarade pare dok radis ono sto vec znas da radis i nece se pretrgnuti da ulazu u tvoj skolovanje/usavrsavanje. Pri tome Austrija i Slovenija imaju trenutno ogranicenja za hrvatske radnike koja ce verovatno biti na snazi do 2020. godine sto znaci da se moras zezati sa radnom dozvolom.