[ xxx83 @ 05.07.2017. 17:18 ] @
Pozdrav svima.
Imam problem sa hard diskom WD Green 4.0TB (WD40EZRX).
Naime, hard je, po HDD Sentinelu, 100% - 100%, radio svega 53 dana. Stigao je iz Švice.
E sad, particije nisu kreirane, već je "Unallocated", a ne mogu da odradim inicijalizaciju. Koji god partition style da izaberem dobijam sledeću poruku "The reqest could not be performed because od an I/O device error.".
Probao sam Surface scan, ali ne ide. Izbacuje mi "Error 1117".

Ima li neko možda ideju šta bi mogao biti problem?
[ bachi @ 05.07.2017. 18:26 ] @
Matična ploča ti je?
[ ademare @ 05.07.2017. 19:07 ] @
A Svajcarci su poznati po tome sto bacaju u Kontejner Ispravne diskove od 4 TB ?
[ calexx @ 05.07.2017. 22:47 ] @
Da li je hard došao takav iz Švice ili je stigao otuda kao nov pa kod tebe radio 53 dana?
[ xxx83 @ 05.07.2017. 23:13 ] @
Citat:
ademare:
A Svajcarci su poznati po tome sto bacaju u Kontejner Ispravne diskove od 4 TB ?


Bez ironije zamoliću.
Ukoliko ne možeš da pomogneš, ne moraš ni da pametuješ.

Informacije radi, iz tog "Kontejnera" su stizali i od 6TB, perfektno ispravni.
[ xxx83 @ 05.07.2017. 23:16 ] @
Za ostale,

Matična ploča je Asus P8P67 v3.1. Hard sam probao i direktno preko SATA kabla da povežem, ali i preko dokera (USB 2.0 i USB 3.0), međutim isto se dešava. Inače, na toj istoj ploči sam proveravao par hardova kapaciteta 6TB i nije bilo sličnih problema. Tačnije, na stotine hardova je testirano na toj konfiguraciji. Koristim neki Sharkunov doker i nije mi pravio probleme.

Hard je stigao u ovakvom stanju. Nisam ga koristio.
[ gilopile @ 06.07.2017. 00:16 ] @
Ocigledni ima problema sa upisom ili citanjem. Uzmi lepo pa skini PCB i dobro ocisti kontakte ( 20-pin ) na plocici i na HDD-u i probaj. Znaju dobrano da oksidiraju od povisenog napona koji ide kroz te jako tanke vodove...Ovo sam najvise primecivao kod WD-a, generalno svi SATA modeli.

Najbolje se pokazalo sa malo ovlazenom krpicom i vim-om pa trljaj dok se ne iscakle. Samo jako pazi na okolne komponente da ne odvalis nesto kad brises. Nikako grebati ili vodobrusnim papirom i sl....

Male su sanse da je za to kratko vremena ovo u pitanju, ali svakako moras da proveris. Ako je i dalje isto, najverovatnije je kvar u samoj upravljackoj elektronici. Mozda da potrazis i zamenis, isplati se pokusati. Naravno, BIOS IC prebacis sa stare. Dobro je da se ne nalazi u main kontroleru, koji je dosta teze prebaciti...8 pin IC je lako prebaciti sa samo lemilicom, ne treba duvaljka i ostalo...
Pojuris neki pokvaren sa mehanickim kvarom, bed sektorima i sl. za male pare, jer nov PCB nije niti malo jeftin....


[Ovu poruku je menjao gilopile dana 06.07.2017. u 01:28 GMT+1]
[ xxx83 @ 06.07.2017. 05:01 ] @
Skinuo PCB, oksidiralo jeste, očistio pažljivo, ali kvalitetno, na žalost bez pozitivnog rezultata.

Našao sam kod braće Kineza ovu elektroniku

https://www.aliexpress.com/ite...1e-e2b1-47b4-8391-e7c855720f58

Da li se isplati rizikovati i kupiti?
[ gilopile @ 06.07.2017. 05:30 ] @
Jbg...

Isplati se za taj disk rizikovati. Pokusaj sa tom, prebaci BIOS i to je to. Ako proradi, super.
[ Zlatni_bg @ 06.07.2017. 05:49 ] @
Ili se raspitati po "data recovery" firmama u Srbiji da li imaju elektroniku za isti i koliko bi kostalo sredjivanje. Ovako rizikujes da ako nije do iste bacis novac. Mislim da "pregled" ne bi naplatili.
[ gilopile @ 06.07.2017. 06:19 ] @
Zlatane, ma de nebi naplatili. oni isto moraju skidati BIOS cip i tek onda probati. Izaslo bi ga vise dijagnostika nego 3 one plocice :) A samo jedna firma provereno profi to radi kod nas, hel*****. Ostali su vise- manje klincarija koja nema adekvatnu opremu ni iskustvo. Za 1000 din ce znati da li ce HDD u kantu ili u komp. On tu nema bitnih podataka...Tako, ako se ipak radi o mehanici, ne isplati se opravka ni pod razno, a to ce znati kada stavi drugu plocu.
Tesko je znati sta je tacan problem, jer moze biti i jedno i drugo. Meni licno mirise na main kontroler, al ko ga zna dok se ne proba sa ispravnom plocicom.
[ Zlatni_bg @ 06.07.2017. 06:42 ] @
Bah, nadao sam se da nije tako :/

Sta znam, ja bih zvao i proverio da li ima "klincarije" koja bi da se probije, pre porucivanja cisto da vidim da neko nema elektroniku i da zeli da kaze "kol'ko kosta opravka". Mada istina, jeftinije od one plocice nema sta da se odradi. U krajnjem slucaju imace jedan jak magnet :)
[ gilopile @ 06.07.2017. 06:46 ] @
To ti kazem. Sam ce lako da zameni 8pin IC na novu plocu i sta mu dragi Bog da. Rizikuje 1000 din, sto je smesno kada se uzme u obzir 4TB disk koji nije zabelezio nista gledajuci S.M.A.R.T Ako se i dalje isto ponasa, onda ili kontroler unutar diska ili mehanika, glave i sl. i tu popravke nema i moze sa magnetom lepo da kaci poruke na frizider koje se jako tesko skidaju:)

To je samo moje misljenje. Moze, naravno, i da se uputi u neku firmu koja radi sa diskovima...
[ ademare @ 06.07.2017. 11:35 ] @
Citat:
xxx83:
Citat:
ademare:
A Svajcarci su poznati po tome sto bacaju u Kontejner Ispravne diskove od 4 TB ?


Bez ironije zamoliću.
Ukoliko ne možeš da pomogneš, ne moraš ni da pametuješ.

Informacije radi, iz tog "Kontejnera" su stizali i od 6TB, perfektno ispravni.


Nisi razumeo sta tu pise i nema razloga za bes ! Nema u sustini nista lose dovlaciti robu iz Kontejnera, svako se snalazi kako zna i moze . Lepo je to sto su stotine bile ispravne , ali nije svaki .

Tako da je poenta napisanog bila da se ne nadas previse oko tog diska . Ako ti ne vidis da to pise , to je tvoj problem.




[Ovu poruku je menjao ademare dana 06.07.2017. u 12:45 GMT+1]
[ xxx83 @ 07.07.2017. 01:47 ] @
Osloniću se na braću Kineze, pa šta bude. :)
Za nekih mesec dana javljam rezultat.