[ dr0id @ 18.07.2017. 21:56 ] @
Koji USB adapter je najbolji (jacina/domet, stabilnost) na trzistu? Ili bar neko rangiranje, nekoliko modela? Bilo bi pozeljno i da je podrzan u linux-u, mada nije obavezno.
[ Binary Mind @ 23.07.2017. 21:51 ] @
Asus i TP-Link. Njihove wifi adaptere gledaj, ako želiš pouzdan uređaj...
[ dr0id @ 24.07.2017. 22:28 ] @
Nesto odredjenije, posto ima 15 modela Asusa i TP-Linka? Probao sam TL-WN721N i nisam zadovoljan, jedva je bolji od laptopa.
[ gilopile @ 24.07.2017. 22:39 ] @
Imao sam taj TL-WN721N sa onim postoljem i nije uopste los. Zasnivan je na Atheros cipu, radi cak i pod mikrotikom. Vrlo solidan.

Sto se tice jacine, to je sve individualno. Neces imati nista bolji protok i da je 300mW. Sve se svodi na blizinu/daljinu rutera i usmerenost omnice. Ni te kartice u laptopu nisu ni malo naivne + imaju dve panel antenice u poklopcu ekrana...

Kada usmeravas, meri jacinu signala sa NetStumbler-om.
Samo izbegavaj te kineske adaptere sa `pljuckavac` cipom i neces imati problema, svi firmirani su manje/vise OK.
[ Binary Mind @ 25.07.2017. 21:10 ] @
Ja isto imam TP-Link TL-WN721N, ali ga ne koristim jer radi loše sa novijim Windows OS-evima (od Windows 8 pa na dalje) zbog toga što je TP-Link u jednom trenutku odlučio da pusti tu seriju wifi adaptera niz vodu i nije više pravio drajvere za iste, dok su stari mogli da se nateraju da rade, ali ne bez problema. Naravno da ne mislim na takve osnovne wireless adaptere sa integrisanim antenama. Koliko para toliko muzike. Gledaj novije, skuplje modele sa eksternim antenicama koji podržavaju wireless AC standard i koji imaju drajvere (na priručnom disku i/ili na vendorskom sajtu) za najnovije verzije operativnih sistema i nema greške.
[ gilopile @ 26.07.2017. 01:33 ] @
Coik pominje TL-WN721N , a adapteric boli glava. @Informer se laganica prevrnuo u krvetu...




[Ovu poruku je menjao gilopile dana 26.07.2017. u 03:30 GMT+1]
[ dr0id @ 26.07.2017. 10:48 ] @
Ako je ovaj boli glava onda ne zelim da znam kakvi su drugi...

Citat:
Binary Mind:
Ja isto imam TP-Link TL-WN721N, ali ga ne koristim jer radi loše sa novijim Windows OS-evima (od Windows 8 pa na dalje) zbog toga što je TP-Link u jednom trenutku odlučio da pusti tu seriju wifi adaptera niz vodu i nije više pravio drajvere za iste, dok su stari mogli da se nateraju da rade, ali ne bez problema. Naravno da ne mislim na takve osnovne wireless adaptere sa integrisanim antenama. Koliko para toliko muzike. Gledaj novije, skuplje modele sa eksternim antenicama koji podržavaju wireless AC standard i koji imaju drajvere (na priručnom disku i/ili na vendorskom sajtu) za najnovije verzije operativnih sistema i nema greške.

Moguce, mada se ovaj ni u linux-u nije bas pokazao. Mozda mogu da nadjem WN722 za probu, taj ima antenu ali je isto stariji. A od novih, ako su to kriterijumi, izbor sa 15 modela pada na ova 2:
http://www.tp-link.com/en/prod...t-11_Archer-T2UH.html#overview
https://www.asus.com/rs/Networking/USBN14/overview/
Nesto ne vidim da ih preterano hvale, a i ovaj Asus skoro kao ruter. Onda je mozda bolje uzeti ruter? Ili neku drugu (panel?) antenu za neki od tih adaptera?
[ Mile-Lile @ 26.07.2017. 12:10 ] @
Ja lično ne bih nikada preporučio čoveku određeni brend jer sami proizvođači ugrađuju različite čipove u svoje USB adaptere...
postavljač teme je naglasio i da bi voleo da radi u Linuxu... Ono što znam iz ličnig iskustva, najbolje je uzeti neki koji ima ili Atheros ili Ralink čip...
Imao sam i RTL88xx (realtek) adapter i to je bio pakao sa DKMS i drajverima i kompajliranjem svaki put kad izađe nova verzija Linuxa...

mislim da su kinezi poslednjih godina pomerili sve granice što se tiče brendova... Tako da bih ti ja preporučio neki koji ima RT3070 čip (30dBm - lite N) u sebi...
zbog cene gledao bih tipa COMFAST itd... preko alija...
[ zivojin322 @ 26.07.2017. 14:12 ] @
Podrzavam gornji post u svemu.
Imam Confast adapter ,ralink cip je u njemu, evo vec 14 meseci,sabija koliko je dobar domet velik,bas velik
Probao sa win xp pa 7,8,10 razne linux distribucije itd,itd sve radi
Net delim sa komsijom koji je dve kuce udaljen od mene,dosta zidova izmedju.tenkove igram sa pingom od 100ms max.
Inace u ulici sam na pocetku i hvatam signal od mog druga koji je skoro 200 metara od mene,ok je signal net je vrlo upotrebljiv,nije za mmporg igre al za muziku filmove jeste.
Nema sta mu nisam radio stavljao ga napolju unutra kacio po prozoru ispod oluka svasta je trpeo i evo jos radi bez greske.
Pod naponom ( tj. radi ) od ujutru pa do kasno u noc pa skoro svaki dan .

Eto neko moje iskustvo sa tim kinezom :)
[ Binary Mind @ 26.07.2017. 15:48 ] @
Moje iskustvo sa bezimenim, ali i "brendiranim" kung fu adapterima (uključujući Comfast, Alfa i slične) sa Ralink čipovima je loše. Nekad dobro rade, ali nisu pouzdani... Ne volim takve adaptere kojima treba da se titra da bi radili... Mogu odlično da rade. Ne kažem. Ali dalje od mene...
[ mordikus @ 27.07.2017. 00:02 ] @
Ja imam Tp link wn722. evo ga vec mozda 5.6 godina i odlicno se ponasa, doduse ne koristim ga stalno al na bilo kojem operativnom sustavu nema muka sa njim, dal windows dal linux, srce na dushu prijem mu nije nesto jaka strana al sta moze da se ocekuje od antenice od valjda 3 db.
[ dr0id @ 27.07.2017. 11:52 ] @
4db. Upravo sam probao, neznatno bolji rezultati od WN721, ne mnogo jaci ali je stabilnija veza. Dakle sta ima bolje/jace od toga. 5GHz (AC) mi nista ne znaci, ne moze to kroz zidove.

Mada je po ovome Archer dosta bolji od WN722N (ako ne lazu i ako ja pravilno tumacim):
Code:
Archer T2UH
11b 1Mbps: -99dBm
11b 11Mbps: -91dBm
11g 6Mbps: -94dBm
11g 54Mbps: -77dBm
11n HT20 MCS0: -95dBm
11n HT20 MCS7: -76dBm
11n HT40 MCS0: -92dBm
11n HT40 MCS7: -73dBm
Code:
TL-WN722N
130M: -68dBm@10% PER
108M: -68dBm@10% PER
54M: -68dBm@10% PER
11M: -85dBm@8% PER
6M: -88dBm@10% PER
1M: -90dBm@8% PER

Za Asus naravno nema podataka.

Citat:
Mile-Lile:
Ja lično ne bih nikada preporučio čoveku određeni brend jer sami proizvođači ugrađuju različite čipove u svoje USB adaptere...
postavljač teme je naglasio i da bi voleo da radi u Linuxu... Ono što znam iz ličnig iskustva, najbolje je uzeti neki koji ima ili Atheros ili Ralink čip...
Imao sam i RTL88xx (realtek) adapter i to je bio pakao sa DKMS i drajverima i kompajliranjem svaki put kad izađe nova verzija Linuxa...

mislim da su kinezi poslednjih godina pomerili sve granice što se tiče brendova... Tako da bih ti ja preporučio neki koji ima RT3070 čip (30dBm - lite N) u sebi...
zbog cene gledao bih tipa COMFAST itd... preko alija...

Koji Comfast, @zivojin322 je ostavio neki WU770N a za taj negde stoji RT3070 a negde RTL8192CU? Mada mi se i ne ceka mesec dana da stigne...


p.s. Kako bi se pokazao neki ruter u ulozi client-a, isto ili bolje od USB adaptera?

[Ovu poruku je menjao dr0id dana 27.07.2017. u 15:04 GMT+1]
[ Mile-Lile @ 28.07.2017. 09:44 ] @
uvek sam za ruter...

što se tiče USB adaptera konkretno, ovaj preporučujem http://www.dx.com/p/comfast-cf...enna-black-394393#.WXr4tPmGMdU

vidi da li na aliju, bangoodu ili negde ima jeftiniji... znam da sam ga platio 8 eura (možda sam imao neke kupone ne sećam se)... antene su od 6dBi imenjive... ima pojačivač...

[ dr0id @ 28.07.2017. 14:22 ] @
A neki predlog za ruter? Mozda i to mogu da pozajmim ili premestim postojeci i testiram, pa da tako resim ako moze ili da narucujem taj adapter.
[ Mile-Lile @ 29.07.2017. 20:53 ] @
za ruter ne znam... zavisi od "preferencija" i para...
ja preferiram rutere sa atheros čipom u koje se može ubaciti DDWRT ili LEDE...
mikrotik je isto moćan a i nisu više ni toliko skupi... pritom imaš odlilčnu podršku ovde na ES-u...
[ gilopile @ 30.07.2017. 14:49 ] @
Ili kupis neki TP LInk wi fi ruter polovnjak za 1000 din i prebacis ga u repeater mod i postojeci signal pojacas. Stavis ga na pola puta lap/ postojeci ruter i to je to i ostavis tu internu wlan karticu u laptopu.

Ovaj Miletov 2 posta iznad, USB Wi fi je isto mocan. Imao sam priliku da koristim jedan, nije bas taj model, ali je identican po izgledu i odusevljen sam kako radi. Ubacena biquad antena umesto postojece i hvatali smo baznu stanicu na oko 500 metara udaljenu i signal zadovoljavajuce dobar. Ista antena kada smo probali sa internom PCI Wi-fi karticom, vise modela, raznih cipseta, ni priblizno kao taj USB. Bese to poodavno, a secam se kostao je kao 3 PCI wi-fi kartice u radnji...
[ dr0id @ 31.07.2017. 12:37 ] @
Ne moze nista na pola puta, u pitanju je lokal-stan. Zato ne moze ni kabl, vec mora wireless. A laptop kad se zakaci on ostaje zakacen makar signal pao i na 1 crticu, ne mogu da verujem da je intel kartica bolja od tih tp-link atheros, ralink, realtek... Ali desktop tesko ili nikako.

Citat:
Mile-Lile:
za ruter ne znam... zavisi od "preferencija" i para...
ja preferiram rutere sa atheros čipom u koje se može ubaciti DDWRT ili LEDE...
mikrotik je isto moćan a i nisu više ni toliko skupi... pritom imaš odlilčnu podršku ovde na ES-u...

Preferenciju su samo da radi bolje od ovih adaptera, nista vise.
[ Mile-Lile @ 31.07.2017. 20:06 ] @
kupi onda neki polovan tp link 740n do 1000 din (ovo kažem jer nema jeftiniji) i meti mu ddwrt... sa njim onda možeš da napraviš client bridge + VAP tj repeater...
ako ti je to cimanje ima oni kinezi što se uštekaju u šuko i rade kao ripiteri... mislim da smo sve predloge iscrpeli...
[ gilopile @ 31.07.2017. 20:27 ] @
Ili neki TP link AP. Stavis ga gde hoces, sto blize lokalu mozes i UTP kablom do laptopa i bolje nema.
[ dr0id @ 31.07.2017. 22:02 ] @
Kakav sad AP, zar ruteri nisu i AP i client i repeater, sve zavisi kako ih podesis?
Citat:
Mile-Lile:
kupi onda neki polovan tp link 740n do 1000 din (ovo kažem jer nema jeftiniji) i meti mu ddwrt... sa njim onda možeš da napraviš client bridge + VAP tj repeater...
ako ti je to cimanje ima oni kinezi što se uštekaju u šuko i rade kao ripiteri... mislim da smo sve predloge iscrpeli...

Znaci bilo koji ruter je bolji od usb adaptera? E svasta.
[ Binary Mind @ 31.07.2017. 22:23 ] @
Pa jeste bolji, ali ne svaki. Neki na koji može da se instalira custom firmware sa gomilom opcija (DD-WRT, Tomato, openwrt, LEDE i slično), ili neki Mikrotik na primer...
[ dr0id @ 01.08.2017. 01:14 ] @
Bzvz. Jos ja zivim u ubedjenju da su usb adapteri (posebno ovi s antenama) u rangu sa ruterima a oni slabiji i od rutera i od nekih integrisanih kartica...
[ Mile-Lile @ 01.08.2017. 08:39 ] @
budi malo maštovitiji...

pogledaj ovde šta sve ljudi prave:

[ gilopile @ 01.08.2017. 10:38 ] @
Ne mora nista da znaci, sve zavisi, ali ne moze ni jedan USB prcoljak biti bolji od nekog skupljeg Tplink AP-a. Zato kazem, kupi neki AP. Boljitak za tebe je sto ces mozi da ga stas na neko nepristupacno mesto gde ne moze lap da hvatas najbolji signal i posle samo vezes UTP do racunara. Svi ti AP-i imaju jako dobar i stabilan signal. Ja sam sa najjeftinijim matorim izvlacio 10-ak mb na -80dB.
Ako je to malo udaljenije, onda zabodi grid u AP i usmeri ka lokalu i bice signal odlican...na njega vezes wi fi ruter i imas zicno/bezicni net u celoj kuci...
[ dr0id @ 01.08.2017. 17:50 ] @
Greska, obrisite ovo.
[Ovu poruku je menjao dr0id dana 01.08.2017. u 19:00 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao dr0id dana 01.08.2017. u 19:02 GMT+1]
[ dr0id @ 01.08.2017. 17:58 ] @
Znam da oni nano, sto jedva vire iz USB porta, ne mogu ali sam mislio da su ovi ozbiljniji. Ja s ovim izvlacim 20Mbps kad uspe da se zakaci. Gde grid u sobi, jesi lud?
Citat:
Mile-Lile:
budi malo maštovitiji...

pogledaj ovde šta sve ljudi prave:


E samo mi jos fali da pocnem da pravim i antene za wireless i mogu da idem u pi... materinu.


Mogu da nabavim onaj Asus USB-N14 a mozda i TL-WN7200ND (mada je ovaj po specifikacijama isti kao WN722N) a od rutera pomenuti TL-WR740N, Netis WF-2411 (preko 30% jaci od WN722N) i neku Tendu. Ako znate sigurno koji su bolji tj. jaci, da izbacim neke i skratim vreme nabavke i testiranja?

[Ovu poruku je menjao dr0id dana 01.08.2017. u 20:39 GMT+1]
[ Zlatni_bg @ 02.08.2017. 17:53 ] @
... ja bih resio po istom principu kako sam ja kad sam mucio muku sa signalom. Dobar ruter za rutiranje i sve ostalo sto se od njega ocekuje i Ubiquiti AP za WiFi. Lap topovi imaju solidne, doduse usmerene antene u sebi. Tesko da ce USB WiFi da nadmasi to, bar ne neki sa malom antenom. Pretpostavljam da veci gain imaju 2 integrisane iza ekrana.
[ dr0id @ 10.08.2017. 16:03 ] @
Asus katastrofa, kao malo jaci signal ali veza puca a brzina par dosta manja. Netis onako, malo jaci od WN722N ali prakticno nema neke razlike... Treba danas-sutra da testiram i WR740N, WR841N i mozda WN7200ND
[ 006 @ 23.10.2017. 03:12 ] @
Ja se evo vec 4 sata patim i nikako ne uspevam da namestim TL-WR740N sa DD-WRT u client ili client-bridge mod a da bude bolji od TL-WN722. S ruterom i "stuca" (cas otvara strane, cas ne; cas opadne brzina, cas skoci) i duplo je manja mereno (i u speedtestu i kod torenta).
Ruter: jacina signala -65, kvalitet 70% a adapter: jacina -70, kvalitet 52%. I pored toga adapter i brzi i bolji i stabilniji.
[ Mile-Lile @ 23.10.2017. 13:09 ] @
pod tp link 740 nađi sa ovog linka verziju koju imaš v1, v2, v3, v4 ili v5 ftp://ftp.dd-wrt.com/betas/2017/10-20-2017-r33555/
skini i uradi upgrade...
zatim sa ovog linka podesi repeater bridge https://www.dd-wrt.com/wiki/in...peater_Bridge#Qualcomm_Atheros

to što imaš opadanje signala ne brini... u power save modu (kada nema saobraćaja) to je normalno...
[ 006 @ 23.10.2017. 16:59 ] @
Nije tu nista normalno, secka non-stop, kad itekako ima saobracaja. Ovo je v4, DD-WRT je v3.0-r32597 a podesio sam prema ovom uputstvu http://www.elitesecurity.org/t473785-0#3413081
[ Mile-Lile @ 23.10.2017. 21:02 ] @
kako ti kazes... u pravu si...
[ 006 @ 23.10.2017. 21:13 ] @
Pa ja kazem kako jeste. Ako ga ne namestim do sutra, ima da ga recikliram rukama i nogama. Znaci otvorim neki link dvaput i u jednom tabu se otvori normalno u drugom kaze da ne moze da se konektuje. Download varira kao nikad, gore, dole, pa u krug. Signal -60/80% a surf radi kao usb adapter kad ima 1 crtu i internet od 1-2Mbps ...

Ajde posto od ovog izgleda nema nista, da pitam kad sam vec tu - jel ovaj http://www.tp-link.com/ca/prod...etails/cat-11_TL-WN7200ND.html bolji tj. osetljiviji od ovog http://www.tp-link.com/ca/products/details/cat-11_TL-WN722N.html ? I jel ima neke razlike (u osetljivosti i stabilnosti) izmedju starog i novog TL-WN722N (https://wikidevi.com/wiki/TP-LINK_TL-WN722N)?

[Ovu poruku je menjao 006 dana 23.10.2017. u 22:23 GMT+1]
[ 006 @ 24.10.2017. 16:45 ] @
Otkrio sam u cemu je problem - u Asus ruteru (AP), samo s njim secka (a njega bogami necu da menjam). A kad se nakaci na neki Huawei i neki drugi TP-Link onda nema seckanja ali su brzina i odziv tu negde ili malo slabiji od TL-WN722 (V1). Kupio sam i TL-WN7200ND i on je tu negde, zali Boze para...
[ Binary Mind @ 28.10.2017. 18:58 ] @
Meni danas crkao wireless USB adapter na desktop racunaru pa sam stari Tendin dual band ruter sa Tomato firmverom podesio u wireless ethernet bridge mode i tako resio problem. Vise ne kupujem adaptere vala osim ako nisu integrisani kao na laptopovima i smartfonovima... Sve se može uz pomoć custom firmvera.
[ old.man @ 10.12.2017. 18:25 ] @
Citat:
Binary Mind: Meni danas crkao wireless USB adapter ..

I meni, ali na laptopu
Planiram baš da nabavim "USB prcoljak" nešto ovako:

Citat:
gilopile:
.. ali ne moze ni jedan USB prcoljak biti bolji od nekog skupljeg Tplink AP-a. ...

Sličnu situaciju je imao jedan drugar i ne žali se
Ima li još neko iskustava sa sličnim prcoljkom , na nivou rastojanja
od AP-a od desetak metara +1 zid ?
[ old.man @ 14.12.2017. 07:30 ] @
Evo pre dva dana stigo prcoljak, radi ... ne primećujem razliku, isto kao kad je laptop bio skroz ispravan .
A on je mali pa se i ne primećuje.
Pozdrav društvo :)


Citat:
old.man: Sličnu situaciju je imao jedan drugar i ne žali se :)
Ima li još neko iskustava sa sličnim prcoljkom , na nivou rastojanja
od AP-a od desetak metara +1 zid ?
[ Zlatni_bg @ 14.12.2017. 12:01 ] @
Extra, drago mi je da si podelio iskustvo s nama. Ja sam se plasio da narucim nesto takvo zbog velicine antene.
[ old.man @ 14.12.2017. 18:01 ] @
Sad ne znam kako će se pokazati kad sednem u baštu, cca 15 metara + zid.. zima je da proveravam. Za "po kući" je ok, a nisu neke pare
[ Binary Mind @ 10.02.2018. 20:53 ] @
Ova kombinacija sa ruterom podešenim kao wireless ethernet bridge (Tomato FW) je toliko dobra da ostajem pri onome što sam rekao u prethodnom mom postu na ovoj temi. Više ne kupujem wireless adaptere. Za iste ili slične pare, mogu na oglasima da uzmem neki polovan wireless router koji podržava alternativne firmvere u solidnom stanju, flešujem custom FW poput pomenutog Tomato-a, i podesim ga da radi bolje i stabilnije od bilo kakvog wireless adaptera. Dual band Tendu koju sad koristim kao zamenu za wireless adapter sam platio 10 evrića na oglasima i odlično odrađuje ono za šta sam je namenio.
[ gilopile @ 10.02.2018. 21:00 ] @
Super da ti je prcoljak zavrsio posao. :) Veliki/ standardni USB wi fi su nezgodni za u lap, pogotovo kada ga nosas po kuci i dvoristu, lako se zakaci i odvali...dok prcoljak ne moze. Sta li ce dalje da izmisle `nevidljivi USB bezicni adapter` :D