[ netto @ 15.08.2017. 16:15 ] @
Potrebno mi je mišljenje i eventualni predlog ERP rešenja u Srbiji.
Elem, radim u manjoj firmi a posao se širi,
odvojene evidencije sve više prave problem i usporavaju rad,
pa razmišljam o uvođenju nekog erp rešenja.

Da ne dužim previše,
u pitanju je preduzeće koje se bavi građevinom (niskogradnja),
proizvodnja i isporuka betona, veleprodaja građevinskih materijala (u manjem delu),
prevoz robe u drumskom saobraćaju,
a uskoro će biti i izgradnja i prodaja nekretnina.
Iako mi radimo fakture, i knjižimo ulazne račune,
pdv i sve ostalo nam radi eksterna agencija.

Klasično knjigovodstvo se podrazumeva,
al bi valjalo i da ima neki DMS sa template-ima dokumenata,
kao i mogućnost praćenja realizacije ugovora i ponuda,
odn neki delovodnik...

Pošto imamo preko 30 voznih jedinica (kamiona, mašina...)
treba mi rešenje koje u sebi sadrži modul za održavanje mehanizacije,
kao i za praćenje potrošnje goriva, servise, redovna i preventivna održavanja...

Takođe, poprilično mi je bitna evidencija rezervnih delova i alata, i potrošnog materijala,
pa mi je i to stavka koju bi trebalo da ima...

HR, ne u smislu plata,
al sve ostale evidencije u vezi radnika,
na prvom mestu BZR, evidencija lekarskih pregleda, obuka, testova,
zadužena LZS, evidencija ugovora o radu i rešenja u vezi sa tim.

Pomenuh izgradnju i prodaju nekretnina,
pa bi možda valjao i neki modul upravljanja projektima.

Imamo 25 zaposlenih,
od kojih bi 4-5 osoba koristile i unosile podatke u erp, i to sve na jednoj lokaciji.

Ja sam gledao na netu, al sajtovi firmi koje nude ERP rešenja su mi nekako šturi,
i sa tako malo informacija.
Sa nekoliko ljudi koji su imali priliku da rade u erp programima sam razgovarao
i mišljenja su podeljena:
jedni kude strana, drugi domaća rešenja, niko na cenu nije imao primedbi,
al uglavnom svi kažu da je podrška izuzetno skupa.

Ovo mi je sve još uvek u fazi razmatranja i istraživanja,
i nemam predrasuda što se tiče rešenja,
pa sam otvoren za sve sugestije.

Unapred zahvalan
Nenad
[ ivan.mojsilovic @ 15.08.2017. 16:27 ] @
1. Odvoj ERP od DMS jer ces i za jedan i za drugi imati specificne zahteve i na kraju ti je bolje posebno DMS resenje nego da bude u sklopu (Alfresco recimo).
2. Zaboravio sam sta koji ERP ima jer sam davno radio, ali Panteon, IIB, SAP, Navision su uvek bili na visini zadatka.
3. Upravljanje projektima - sta zelis da upravljate ovde tacno? U zavisnosti od odgovora, mozes koristiti ERP modul ili odvojeno resenje integrisano na nekin nacin.

U tvom slucaju samo za ERP racunaj nekih 40K+ eur, a za DMS integraciju i prilagodjavanje jos oko 5-10K eur.

Podrska je naravno skupa jer to rade ljudi koji su skupi. Ako uzmes ERP bez podrske kazi gde ste da otvorim apoteku pored vas gde cu prodavati samo bensedine.
[ netto @ 15.08.2017. 18:41 ] @
Hvala na sugestijama za dms.
Apropo projekata,
izgradnju i prodaju nekretnina bih vodio kao projekte, pa mi u okviru toga treba pracenje izvodjenja po fazama, po ugovorima, izvodjacima, i naravno finansijska komponenta, da bi smo pratili troškove.
Uh uh, 40k+ je bas dosta, mislio sam da je to nesto jeftinije, do max 15k za moju organizaciju.
A za podršku, naravno da je suludo uzimati erp bez toga.
[ ivan.mojsilovic @ 15.08.2017. 19:30 ] @
Recimo da vam treba jedno 6 meseci da sve implementirate (3 je rekord u brzini), imate financije, upravljanje projektima, materijalno itd itd.

Pretpostavimo da su za to potrebna 2 konsultanta. Recimo da svaki radi po 3 meseca. 25 eur x 172 radna sata x 3 meseca x 2 konsultanta = 25.800 eur. Plus licennce koje se krecu od 500 do 1500 po korisniku sto je od 12.500 do 37.500 eur. Ovo je gruba racunica, ali vrlo cesto prilicno tacna.

Za firme od 4-5 korisnika, finansije i materijalno izadju oko 6.000 eur.

E sad, ima nacina da se licence smanje tipa Panteon mesecno je par desetina eura zavisno od paketa ali to je opet 10k eir godisnje.

Pa onda DMS :)
[ High Spirit @ 15.08.2017. 20:53 ] @
Malo je problem sa ovim pitanjima na forumu, jer je pitanja koliko ima korisnika, a koliko implementatora. Ja mogu govoriti samo iz ugla Dynamics NAV-a (jer radim kao implementator), ako neko to protumači kao reklamu - slobodno neka se briše
Prvo, implementacija može komotno da ide ispod 6 meseci, pogotovo ako se, što je moguće više, koristi standardno rešenje. Korišćenje standardnog rešenja je, naravno, i dosta jeftinije. Uz nove modele licenciranja & cloud, ni sam trošak uvođenja sistema ne mora da bude prevelik jer se baš u delu licenci može uštedeti (da ne zvučim kao da prodajem, na duži rok treba presabrati šta se više isplati, ali mislim da rentiranje licenci je svakako bolja opcija). Postoji dosta implementacija koje idu ispod gore navedenih 40K .

Šta bi mogao da imaš u okviru standardnog NAVa :
- klasično knjigovodstvo se podrazumeva
- praćenje realizacije ugovora i ponuda
- delovodnik
- servis, tj. održavanje, standardni modul koji bi u solidnoj meri pokrio održavanje mehanizacije, evidencija potrošnog materijala i slično. S obzirom na opis, ovo je deo koji možda iskače iz standarda i na tvom mestu bih insistirao da svaki ponuđač pojasni kako bi ovaj deo odradio. isto važi i za praćenje potrošnje goriva.
- HR kako je opisan mislim da nije deo standardnog NAVa, ali koliko znam svaki od partnera je solidno razvio kadrovsku evidenciju, pa se može računati kao da ga ima standardni NAV
- upravljanje projektima kao modul postoji u NAVu, ali nije baš duboko razvijen. AX je u tom delu znatno bolji, ali naravno tebi AX ne treba i sasvim je moguće da bi i standardni NAV bio dovoljan.

Da se još jednom ogradim, ne kažem da je NAV najbolji za tvoju firmu, ali je jedini koji znam :)

Što se tiče cene podrške i da li je skupa, meni se čini da nije :). Da se vratim na početak, što standardnije rešenje - to manji trošak, sigurnija implementacija i manje problema. Naravno da taj standard mora da ponudi rešenje za veliku većinu situacija i workaround za ono što ne može na neki elegantan način. Onda se održavanje svodi na unapređenje sistema i poboljšanje i to je svima prijatno, a ne krpljenje i zapušavanje rupa (koje naravno ako su nastale zbog implementatora - ispravke su besplatne, ali je maltretiranje veliko; a ako su nastale zbog nerazumnih zahteva koji su ispoštovani - onda moraju i da se plate).

Najsigurniji put je da proveriš, ako možeš, u svojoj branši kako se ko proveo sa ERP-om. Po mogućstvu, da dobiješ informacije od vrha firme, jer se često dešava da su ljudi često nezadovoljni samim novim rešenjem, jer je novo i ne radi kao staro ili je rukovodstvo odlučilo da skreše neke opcije na konto nekih drugih ili razlike u ceni i slično...

Neki osnovni DMS imaš i u NAVu, ali je to maltene i sramota zvat i DMS-om. Pitanje je stvarno šta od DMSa očekuješ i onda treba videti da li se to može uglaviti u ERP ili se mora uzimati posebno rešenje.

Pored toga, uz neki ERP možda imaš i neki alat za izveštavanje koji ide besplatno (ili se mora imati Excel), pa i to treba uzeti u obzir. To je bitno ako imate nekog u organizaciji ko bi se mogao baviti time, ako nema - onda to ništa specijalno ne znači.







[ ivan.mojsilovic @ 15.08.2017. 21:04 ] @
mogao bih se opkladiti da im standardno resenje nece raditi posao :)

ERP vise ne radim, nekad smo, sad samo DMS i to za odabranu klijentelu :)
[ High Spirit @ 15.08.2017. 21:39 ] @
Ne mora da znači da neće, samo je bitno gde povući granicu. Većina toga su realni poslovni procesi i daleko su od nekog izmišljanja. Tako da normalne poslovne procese, ERP bi trebalo da podrži u velikoj meri. Na kraju treba odlučiti, da li je vredno zbog npr evidencije goriva (lupam primer) razvijati posebnu funkcionalnost ili će biti dovoljno obično knjiženje manjka uz jednu ili dve dodatne informacije. Naravno, mora postojati skup poslovnih procesa koje se moraju 95% pokriti i da to mora raditi na jednostavan i brz način. Ali to ne mora biti 100% procesa, nego čuvenih 80-20. Ne zahtevaju svi procesi da budu potpuno pokriveni EPR-om. Ima puno klijenata koji to zahtevaju i podrazumevaju, ali to onda ide u velike i skupe razvoje, sa čitavim nizom drugih problema.

A sa druge strane, možda im standardni NAV ni izbliza ne rešava problema i onda im malo lakše za odluku jer to mogu precrtati :)
[ neca @ 15.08.2017. 22:26 ] @
Pa ajde kad se svi javljaju da se javim i ja :)
Ja mogu da hvalim Pantheon zato što ga radim, a o drugom softveru ne mogu da pričam, jer nisam previše kompetentan.
Što se tiče domaćih rešenja, mislim da u Srbiji zapravo ne postoji domaće pravo rešenje, sve ovo što se zove ERP-om u Srbiji je daleko od NAV-a ili Pantheona (neću da pominjem skuplja rešenja).
Kad su cene u pitanju, ja mislim da su to jedine dve aplikacije koje mogu da se priušte i da mogu da ispoštuju tvoje zahteve u onoj meri koliko si spreman da platiš.
Ti generalno imaš zahtev za nekoliko vertikalnih rešenja koje ti neće ponuditi nijedan ERP po defaultu.
I manje više se slažem sa kolegom @High Spirit
Isto tako se slažem da implementacija ERP-a i nekog DMS-a ili VMS-a nije realno da se izvodi paralelno i da bi to trebali biti odvojeni projekti i mislim da ti nijedan ERP neće ponuditi neko ozbiljno dobro rešenje koje je već integrisano u sam ERP i koje si dobio kupovinom ERP-a.
Što se tiče standardnih poslovnih procesa, Pantheon sve to može da ispoštuje, pogotovo ovaj deo oko HR-a.
Postoji takodje modul za servis za koji smatram da ne može imati potpunu namenu koja je tebi potrebna, ali se može voditi evidencija servisa na osnovnim sredstvima (to bi mogla biti neka osnovna evidencija), ali za neke detalje bi možda moralo da se razvija dodatno rešenje.
Kad su informacije u pitanju, ja sa ovog aspekta mogu da ti kažem da nije to ništa nenormalno zašto su te informacije šture, jer ozbiljni ERP sistemi su prilično prilagodljive aplikacije i mislim da tu niko ne može da da preczan opis funkcionalnosti osim nekih opštih podataka dok ne preuzme kompletan zahtev i napravi konkretnu prezentaciju sa predlogom rešenja zahteva u implementaciji.

E sad, rentiranje ili kupovina licenci, sve ima svoje prednosti i mane, ali ja sam uvek više za kupovinu ne za rentu.
pozdrav
[ mjanjic @ 16.08.2017. 00:23 ] @
Ne pratim ovu oblast već nekoliko godina, ali se sećam da je ABSoft bio u nekoj ekspanziji u smislu mogućnosti, radili su dodatne module na svoj osnovni sistem za neku firmu koja se bavi termoinženjeringom (magacin, knjigovodstvo, unos dodatnih zahteva da lokacije na kojoj se izvode radovi i sl.), ali nisam siguran da li će i sve što su do sada radili i u čemu imaju iskustva zadovoljiti tvoje potrebe.
Ali, kad razmotriš ostale opcije, ništa te ne košta da odeš na razgovor, jer što više opcija imaš, to više možeš da se cenkaš oko mogućnosti, rokova isporuke i cene realizacije dodatnih zahteva, kao i godišnjeg održavanja i sl.
[ Living Light @ 16.08.2017. 03:34 ] @
Citat:
High Spirit: Ne mora da znači da neće, samo je bitno gde povući granicu.

U potpunosti si u pravu !

Kod mene u firmi su koristili SAP, i to je radilo u 3,14 dobro.

Ee, sad su se uzQuhhcili, pa im to nije bilo dosta,

i onda se neko setio "genitalne" ideje,
( neko ko ima dosta slobodnog vremena na WC solji),

Sad uvode/instaliraju neko novo, modernije programsko cudo,
ali tako moderno, takav "Haj-Tech",

-da ni onaj/oni sto to rade nisu sigurni, da kad zakopcaju "Šlic",

--Zasto im ostane dugme viska ?

Eto, nama "tetrisa" za 22 vek...
[ Inicijator @ 16.08.2017. 07:05 ] @
Moje mišljenje je da se treba više usredsrediti na samo erp rešenje. Smatram da će mnogo manje izazova biti oko izbora i implementacije DMS sistema (ako će se to raditi kao poseban projekat).

Kao što su neke osobe već napisale, najbitnije je sagledati da li postoje neke specifičnosti u vašem sistemu. Najbolje bi bilo proveriti da li je u Srbiji rađena neka implementacija u kompaniji koja je slična vašoj, sigurno će implementatori u takvoj situaciji biti voljni da vam uz dogovor sa tom firmom omoguće posetu samoj kompaniji, kako biste mogli da vidite na koji način je sve to realizovano.

Nemam informacija koliko su trenutno u Srbiji zastupljene implementacije ERP rešenja koje su bazirane na radu u cloud-u. Meni deluje da su kompanije još uvek skeptične na tom polju, ali imam utisak da je to problem našeg tržišta, koje je dosta obazrivo i ne usvaja tako brzo nove modele. Velika su ulaganja u sisteme bazirane na cloud-u, gotovo svi veliki igrači imaju paralelnu ponudu rešenja u obe varijante (cloud i on-premise). Ako neko ima iskustva sa implementacijama baziranim na cloud-u mogao bi da vam napiše. U toj varijanti bi troškovi bili manji.

[Ovu poruku je menjao Inicijator dana 16.08.2017. u 08:26 GMT+1]
[ Inicijator @ 16.08.2017. 07:20 ] @
Citat:
ivan.mojsilovic:
mogao bih se opkladiti da im standardno resenje nece raditi posao :)

ERP vise ne radim, nekad smo, sad samo DMS i to za odabranu klijentelu :)


Pretpostavljam da si mislio da im standardno rešenje u okviru erp sistema koje se odnosi na upravljanje dokumentima neće raditi posao, i da je zato bolje u startu imati poseban, kvalitetan sistem za upravljanje dokumentima. Verovatno si u pravu.

Što se tiče standardnih funkcionalnosti po različitim modulima, smatram da je kolega High Spirit u pravu kada kaže da su danas standardne funkcionalnosti u erp sistemima (mislim na nav pre svega) toliko razvijene da mogu da pokriju poslovanje najvećeg broja manjih i srednjih kompanija, bez preke potrebe sa modifikacijama. Ako postoji malo odstupanje od samih procesa, možda je za kompaniju i bolje da se u tom manjem delu prilagodi erp sistemu.
[ High Spirit @ 16.08.2017. 08:22 ] @
Citat:
Inicijator:
Nemam informacija koliko su trenutno u Srbiji zastupljene implementacije ERP rešenja koje su bazirane na radu u cloud-u. Meni deluje da su kompanije još uvek skeptične na tom polju, ali imam utisak da je to problem našeg tržišta, koje je dosta obazrivo i ne usvaja tako brzo nove modele. Velika su ulaganja u sisteme bazirane na cloud-u, gotovo svi veliki igrači imaju paralelnu ponudu rešenja u obe varijante (cloud i on-premise). Ako neko ima iskustva sa implementacijama baziranim na cloud-u mogao bi da vam napiše. U toj varijanti bi troškovi bili manji.

[Ovu poruku je menjao Inicijator dana 16.08.2017. u 08:26 GMT+1]



cloud - krenulo je, ima implementacija, pogotovo za manje korisnike. dosta je manja početna investicija, da ne pričam o samom hardweru. tu je i mogućnost optimizacije korišćenja licenci. Mislim da je za ovu temu ključno pitanje i šta se tačno podrazumeva pod pojmom "cloud". Imamo implementaciju gde klijent samo zakupljuje resurse na MS Azure, a ima punu implementaciju NAVa sa kupljenim licencima. A imamo i klijente koji plaćaju mesečnu nadoknadu za licencu, ali se opet radi o "regularnoj" implemetaciji. Možda ni to nije pravi cloud, nego se to tek čeka sa dolaskom Dynamics 365 BE na naše tržište...
Što se tiče toga, ako bi korisnik totovic mogao da se pojavi na temi, siguran sam da (što se tiče NAVa) ima najbolje informacije



[Ovu poruku je menjao High Spirit dana 16.08.2017. u 09:34 GMT+1]
[ High Spirit @ 16.08.2017. 08:33 ] @
Citat:
neca:

Što se tiče domaćih rešenja, mislim da u Srbiji zapravo ne postoji domaće pravo rešenje, sve ovo što se zove ERP-om u Srbiji je daleko od NAV-a ili Pantheona (neću da pominjem skuplja rešenja).



ne bih se složio sa ovom tvrdnjom. možda u nekom ukupnom broju funkcionalnosti se ne mogu porediti, ali za konkretne firme itekako ima smisla gledati i domaća rešenja, jer većinu stvari mogu da pokriju. Ono što je očigledno razlika je da strana rešenje ugrađuju iskustvo iz mnogo šire baze korisnika nego domaća i konkretni moduli su možda dublje razvijeni, ali to ne znači da konkretne procese ne mogu da pokriju domaći ERPovi.
[ dejanet @ 16.08.2017. 10:22 ] @
Po meni za manje firme bi bilo idealno cloud web resenje. Problemi u tom slucaju mogu biti specificni zahtevi samog klijenta, posto takva resenja pokrivaju standardne potrebe firmi.

Ne znam da li na domacem trzistu ima nesto slicno kao https://www.xero.com (finansijsko) i https://www.unleashedsoftware.com (robno i malo proizvodnje).

Sto se tice SAP-a i NAV-a, mnogo, mnogo zavisi od implementatora. Nisam siguran da su manjim firmama lako dostupni najbolji implementatori.

Kao manja firma, kopao bi domace resenje, gde je implementator ujedno i prooizvodjac software-a. Trazio bi nesto sto funkcionise u firmama sa istim profilom.

[ Living Light @ 16.08.2017. 10:57 ] @
"za manje firme bi bilo idealno cloud web resenje"

Samo mu to fali !

I onda se promeni vlast u drzavi i dodje neki "severnoKorejac" da trenira zivce narodu
i ukine internet sa svetom,

i ?
[ High Spirit @ 16.08.2017. 11:19 ] @
ako dođe severnokorejac to će biti najmanji problem.

svakako će biti neki vremenski period kada će moći da se baza prebaci na lokalno okruženje ...
[ ivan.mojsilovic @ 16.08.2017. 11:30 ] @
Citat:
Living Light:
"za manje firme bi bilo idealno cloud web resenje"

Samo mu to fali !

I onda se promeni vlast u drzavi i dodje neki "severnoKorejac" da trenira zivce narodu
i ukine internet sa svetom,

i ?



Haha brate...ako dodje on ce umesto da gradi zgrade da kopa bastu i sadi paradjz :D
[ dejanet @ 16.08.2017. 11:37 ] @
^ Upravo tako, za robno ce biti dovoljna salveta, a za vise mozda ce moci da se kupi magacinska kartica u drzavnoj knjizari.
[ High Spirit @ 16.08.2017. 11:48 ] @
Citat:
dejanet:
Sto se tice SAP-a i NAV-a, mnogo, mnogo zavisi od implementatora. Nisam siguran da su manjim firmama lako dostupni najbolji implementatori.



ovo je odlična primedba i stvarno jako puno zavisi od implementatora. u poslednje vreme sve više viđam situacije da klijent prema referencama i iskustvu direktno traži konsultanta sa kojim žele da rade implementaciju. po mom mišljenju, ovo je ipak preterano i dovoljno je tražiti da radi neko bar sa iskustvom u tim projektima, ali i bez toga teško da bi se implementator odlučio da konsultant bude neko sa nultim iskustvom u toj oblasti. Ne znam za SAP, ali NAV firme nisu toliko velike, a nisu ni konsultanti toliko specijalizovani da bi to bio problem.

Citat:
dejanet:
Kao manja firma, kopao bi domace resenje, gde je implementator ujedno i prooizvodjac software-a. Trazio bi nesto sto funkcionise u firmama sa istim profilom.


nisam siguran šta je dobro što je neko i proizvođač ? ako su napravili loš softver, ništa neće pomoći to što znaju kod koji stoji iza. A što se tiče funkcionalnosti svaki implementator bi trebalo da zna softver koji implementira.
[ dejanet @ 16.08.2017. 13:39 ] @
Drugar, koji je vodio ozbiljan posao, me je pre 5-6 godina zamolio da pomognem oko odabira programa i ako se ne bavim time. Svela se prica na jedan od gore pomenutih proizvodjaca i krenuli su sastanci. Prva 2-3 su bili iskljucivo sa komercijalistom, koja veze sa zivotom nije imala i koliko sam razumeo jedini cilj joj je bio da definise cenu tj. pogodi sto vecu, plus da obaveze firmu sa ugovorom. Na insistiranje, kasnije je dosao i programer, mlad decko, koji je opet mogao da ponudi neka usko tehnicka objasnjenja, ali o modulima, poslovnim procesima, integracijama sa 3rd party software-om, nista bato. Ja sam odmah sugerisao da ih vristeci odj*u medjutim, ipak su potpisali (pred)ugovor, koji je posle 2 meseca zavrsio na sudu, jer nista nije uradjeno, a centrala je tek tada intervenisala u smislu da posalju drugog implementatora. Naravno nista od toga.

Program koji su do tada koristili i nastavili da koriste, nije bio idealan, win program, mator db server matora tehnologija, ali je odlicno funkcionisao, bio integrisan sa ostatkom software-a, ekipa je bila dostupna sve vreme ,brzo su odgovarali i brzo intervenisali.

Ono gde su "navukli" drugara, jeste prica/marketing o ERP-u, reporting itd.. Nemam nista protiv, to je fer igra. Rekao sam mu i danas tako mislim, za delic tih para, mogao je da angazuje staru ekipu i da naprave/unaprede postojece resenje u pravcu punokrvnog ERP-a. Osim para, korist bi bila obostrana, implementacija i prelazak na novi program najmanje bezbolna.. Medjutim prema staroj ekipi je bio tvrd, a ovamo spreman da odresi kesu za nesto relativno neizvesno i nepoznato. To je vec psiholoski momenat u koji dodju mnogi vlasnici firmi.


Na zapadu manje firme cesto preferiraju saradnju sa istim takvim manjim firmama, koje su fleksibilne i ciji je "responsive time" mali, support nije virtuelan, cak i ako je na prvi pogled proizvod/usluga slabijeg kvaliteta od velikih igraca.
[ ivan.mojsilovic @ 16.08.2017. 13:44 ] @
I sta si sad ti ovde rekao? Da nabudze sta god postojece da imaju?
[ mjanjic @ 16.08.2017. 14:12 ] @
Ne, nego da gledaju manju domaću firmu čije rešenje možda ne pokriva baš sve što im treba, ali je veoma pouzdano i tehnička podrška je na dekvatnom nivou, a svoje poslovanje mogu jednim delom da prilagode softveru, a za ono sitnice kojih nema u tom softveru mogu naći dodatno rešenje koje ih ne bi mnogo koštalo, a ima mogućnost razmene podataka u standardnim formatima.
[ ivan.mojsilovic @ 16.08.2017. 14:21 ] @
Ne znam o cemu pricate. Ako pricamo o SAP i Pantheon imate gomilu domacih malih firmi koje rade implementaciju istog.
[ High Spirit @ 16.08.2017. 14:51 ] @
Citat:
dejanet:
Drugar, koji je vodio ozbiljan posao, me je pre 5-6 godina zamolio da pomognem oko odabira programa i ako se ne bavim time. Svela se prica na jedan od gore pomenutih proizvodjaca i krenuli su sastanci. Prva 2-3 su bili iskljucivo sa komercijalistom, koja veze sa zivotom nije imala i koliko sam razumeo jedini cilj joj je bio da definise cenu tj. pogodi sto vecu, plus da obaveze firmu sa ugovorom. Na insistiranje, kasnije je dosao i programer, mlad decko, koji je opet mogao da ponudi neka usko tehnicka objasnjenja, ali o modulima, poslovnim procesima, integracijama sa 3rd party software-om, nista bato. Ja sam odmah sugerisao da ih vristeci odj*u medjutim, ipak su potpisali (pred)ugovor, koji je posle 2 meseca zavrsio na sudu, jer nista nije uradjeno, a centrala je tek tada intervenisala u smislu da posalju drugog implementatora. Naravno nista od toga.

Program koji su do tada koristili i nastavili da koriste, nije bio idealan, win program, mator db server matora tehnologija, ali je odlicno funkcionisao, bio integrisan sa ostatkom software-a, ekipa je bila dostupna sve vreme ,brzo su odgovarali i brzo intervenisali.

Ono gde su "navukli" drugara, jeste prica/marketing o ERP-u, reporting itd.. Nemam nista protiv, to je fer igra. Rekao sam mu i danas tako mislim, za delic tih para, mogao je da angazuje staru ekipu i da naprave/unaprede postojece resenje u pravcu punokrvnog ERP-a. Osim para, korist bi bila obostrana, implementacija i prelazak na novi program najmanje bezbolna.. Medjutim prema staroj ekipi je bio tvrd, a ovamo spreman da odresi kesu za nesto relativno neizvesno i nepoznato. To je vec psiholoski momenat u koji dodju mnogi vlasnici firmi.


Na zapadu manje firme cesto preferiraju saradnju sa istim takvim manjim firmama, koje su fleksibilne i ciji je "responsive time" mali, support nije virtuelan, cak i ako je na prvi pogled proizvod/usluga slabijeg kvaliteta od velikih igraca.


ovo je pravi primer kako ne treba ići. prvo je čudno angažovati nekoga za pomoć ko se ne bavi time. drugo, sama ideja da se u prodaji razgovara sa programerom je pogrešna. eventualno oko neke konkretne integracije, ali ni tu uopšte nije bitno tehničko rešenje več samo da li može ili ne i za koliko para. Ima smisla razgovarati o modulima i onome što oni pokrivaju, ali to nije priča sa programerom nego sa konsultantima.
i nakraju ono što je skoro sigurno put u propast je angažovanje programera da naprave "punokrvni" ERP. To jednostavno ne ide. I ne zato što programeri ne znaju, nego je jako teško napraviti dobar model podataka, uklopiti sve što treba i pri tom napraviti neki organizacijski pomak. ERP nije samo da ono što firma ima da radi, nego da otvori prostor za dalji napredak na osnovu iskustva drugih korisnika. To program koji se pravi u kući na osnovu inputa zaposlenih ne može da donese.

Možda se malo mistrifikuju ti "veliki igrači". Podršku za NAV ne pruža MS, nego partner koji možda ima 3, a možda i 33 zaposlena (većeg od toga nema na lokalnom tržištu). To nisu megakorporacije.

[ Branimir Maksimovic @ 16.08.2017. 15:12 ] @
Originalnom posteru treba resenje do 15k evra. Jel moze to?
[ ivan.mojsilovic @ 16.08.2017. 15:21 ] @
Moje misljenje je da nema sanse.
[ dragancesu @ 16.08.2017. 15:26 ] @
Prvo da pitamo pokretaca teme koja mu je funkcija u firmi? Nije isto da li je vlasnik, komercijalista, programer ili rodjak/poznanik koga su zamolili da ispita sta ima na trzistu

Vise se ne pojavljuje kad je video cene, a realne su. Baza kosta (jednokratno), podrska i odrzavanje kosta (kontinuelno), ako se prelazi na novo verovatno ce se zahtevati nova oprema, sertifikovani serveri i radne stanice (opet jednokratno), mozda jos neko licenciranje, pa obuka

Uglavnom pokretac teme bi trebao da ima u vidu da su ti proizvodi skupi jer donose bolje, mozda kupuje program ali ga to tera na novu organizaciju

A posto je firma 20-tak radnika onda mu mozda treba nesto osnovno za pocetak pa onda novi i novi moduli po potrebi, pitanje je da li neko ima sve sto njemu treba

Uglavnom, kad se ovo radi onda se obidju firme u bransi koje rade slican biznis i vidi sa cim su oni zadovoljni, ako se tako nesto nadje onda je lako kupiti/iznajmiti
[ Massko @ 16.08.2017. 18:15 ] @
Mogu ja da mu odradim to što hoće u php :) i non stop mu je dostupna podrška i sve je u clouduuu :)
[ neca @ 16.08.2017. 18:41 ] @
@mjanjic
i onda se klinci rasture, ode svako na svoju stranu i podrške nigde. Ili još gora varijanta, da se firma toliko osloni na to softversko rešenje i da ugovori o održavanju "preko noći" postanu nenormalno skupi (skuplji nego održavanje nekog daleko ozbiljnijeg softvera).
Ovo su sve priče koje doživljavam, nisu priče koje je neko izmislio.
I potpuno se slažem da je za uspešnu implementaciju jako važan konsultant, kao i podrška koju možeš kod NAV-a i Pantheona lako da promeniš, a da ne menjaš softver.
Generalno, mnogo je to široka i prilično stresna priča za jedno preduzeće, jer uvodjenje ERP-a zahteva mnogo promena u funkcionisanju firme i svesti zaposlenih, a 99% zaposlenih u firmama bi najviše volelo da nova skupa aplikacija izgleda i radi isto kao stara.
Pantheon bi mozda i mogao da udje u 15k €. Mislim da je NAV dosta skuplji, a i mislim da je sat NAV konsultanta viši.
[ mjanjic @ 16.08.2017. 18:53 ] @
Nije problem frontend, koliko je biznis logika i baza (modelovanje podataka i sl.), jer ako se tu zabrlja, potpuno je nevažno koliko je na stranij klijenta sve lepo naizgled funkcionalno, ako je nemoguće uraditi neku banalnu operaciju nad podacima koja je vrlo važna za poslovanje.

A da ne pominjem da glavni čovek u firmi hoće "dashboard" na kome vidi sve parametre poslovanja, što ukupno što po segmentima, a na osnovu kojih treba da donese strateške odluke za buduće poslovanje (gde investirati, koji posao donosi gubitke, koji najveću dobit...).


Mada, i Oracle da se uzme za 4-jezgarni procesor izađe sa raznim dodacima nešto manje od 160.000$, ali je neograničeno trajanje i neograničen broj korisnika.
S obzirom da firma ima do 25 zaposlenih koji bi pristupali bazi (čak i da svako ima svoju sesiju), može da se uzme "user" licenca, koja je nešto ispod 1000$ po korisniku (ali je minimum 25 korisnika).


MS SQL i dalje je najpovoljniji za mala i srednja preduzeća, a ovi što predlažu SAP... pa kod njih maltene "dobar dan" košta 50k evra...

[Ovu poruku je menjao mjanjic dana 16.08.2017. u 20:10 GMT+1]
[ Branimir Maksimovic @ 17.08.2017. 03:02 ] @
Cini mi se da nakon ovoga sto ste sve napisali originalni poster nece da se upusta ;)
Ali bar zna na cemu je i sta moze da ocekuje...

edit:
a gle nadjoh ovo:
http://blog.capterra.com/free-open-source-erp-software/
"
Solving complicated problems for your business doesn’t mean you have to splash out on a million dollar enterprise resource planning (ERP) system. Oracle and SAP may dominate the field, but there are plenty of free, open source ERP options that can help get your business in shape.
"

[Ovu poruku je menjao Branimir Maksimovic dana 17.08.2017. u 04:19 GMT+1]
[ netto @ 17.08.2017. 08:01 ] @
Evo ga i pokretač.
Veoma sam vam svima zahvalan na iznešenim mišljenjima i predlozima.
Nisam se uplasio, samo mi je juče bio poprilično intezivan dan na poslu,
pa nisam stigao procitati sve do jutros.
Neko je pitao koja mi je funkcija:
jedan od vlasnika, a multipraktik - što znači da se bavim
najvećim delom operativnim poslom pa sam upućen dobro šta se kako radi u firmi,
a i poprilično objektivan u sagledavanju uskih grla i procesa koji mogu biti bolji ili promenjeni.
Inače sam dipl ecc, pa vrlo dobro znam šta je erp, i koliko dobrog donosi u preduzeće.
Znao sam da je skupo, al nisam znao da je bas ovoliko.
O erp-u razmišljam i kao priliku da unapredim poslovne procese,
i izvršim neku manju reorganizaciju.
U pravu ste,
moram naći nekog iz branše ko je uvodio erp pa da pitam za iskustva.
Mogu da dođem do ljudi koji su u svojim firmama uvodili
MIS2OPEN i MS NAV,a mozda UPIS i Pantheon pa ću porazgovarati sa njima.
Što se tiče opensource rešenja, to ne bih iz dosta razloga
(no free lunch...)a i znam firmu kod nas koja je uvodila neki opensource erp,
i domaća firma je radila implementaciju, al uprava nije bila zadovoljna i mislim da i ne rade u tome,
već su se vratili na staro rešenje.
MS Nav mi izgleda interesantno, (čak sam skinuo neku demo verziju,
al nemam vremena da malo bolje pogledam ) pogotovo sa ovim novim app store što su ubacili.
Vidim da i nekoliko implementatora NAV kod nas ima modul vozni park i mehanizacija
(NPS, in2).
MIS2OPEN takođe mislim da ima modul vozni park i mehanizacija,
a za UPIS sam video da imaju modul transport, pa bi valjda trebalo da ima vozni park u okviru toga.
AB soft ima ogromnu bazu klienata.
Balans-melany ima lepo objašnjeno na sajtu šta imaju, sa nekim okvirnim cenama.
Knjigovodje hvale Calculus koji se reklamira kao erp, al mi se cini nakon pregledanja na njihovom sajtu,
da je to samo napredniji knjigovdstveni program.


[ colke77 @ 17.08.2017. 08:11 ] @
Citat:
Living Light:
"za manje firme bi bilo idealno cloud web resenje"

Samo mu to fali !

I onda se promeni vlast u drzavi i dodje neki "severnoKorejac" da trenira zivce narodu
i ukine internet sa svetom,

i ?


Ko se plaši cloud-a nek čuva podatke na CD-u.
[ High Spirit @ 17.08.2017. 08:41 ] @
@netto

appstore još uvek nije relevanta za nas. iako je manje više terminiloška razlika, appstore nije vezan za Dynamics NAV nego za Dynamics 365 BE koji još nije izašao za naše tržište (tj. izašao je za USA i UK, verovatno i Skandinaviju, ali nisam siguran)



[ mjanjic @ 17.08.2017. 14:16 ] @
Kako god, imajući u vidu da ERP treba da bude u funkcionalnom smislu nadgradnja postojećeg sistema (u smislu da i dalje mora postojati neko knjigovodstvo i sl., bilo kao deo novog sistema ili ostati od starog), glavno pitanje je šta firma trenutno koristi i kako bi se koje rešenje dostupno na tržištu prilagodilo u smislu međusobne komunikacije dva sistema ili uvoza podataka iz starog sistema.
Sa nekim rešenjima je to relativno lako, a sa nekima zahteva malo više posla, ali moramo znati šta se trenutno koristi.

Takođe, šta god da se odabere, u firmi na novom sistemu mora da radi neko ko je informatički pismen, tj. ne može to biti neka pručena osoba.
Iskustvo firme jednog poznanika sa ABSoft-om je upravo tako, imali su žešćih problema sve dok nisu zaposlili nekoga ko razume šta mu tehnička podrška govori i od tada funkcioniše sve besprekorno.
Pretpostavljam da je tako i sa bilo kojim sistemom koji je dostupan na tržištu. A i vlasniku je valjda bolje da malo više plati nekoga ko se razume u računare i softver nego da plaća fizički dolazak tehničke podrške na teren.
[ uporna_neznalica @ 17.08.2017. 17:29 ] @
Godinama cekam da neko u Srbiji napravi pare na ovom ERP

http://www.tryton.org/
[ Brodoplovac @ 17.08.2017. 19:09 ] @
Skoro je na ES-u bio oglas gde se traži osoba koja zna da modifikuje Odoo ERP (wikipedia Odoo). Odoo je u osnovi open source, ali se dodatni moduli naplaćuju (freemium model).
[ uporna_neznalica @ 17.08.2017. 19:41 ] @
I OdooERP i tryton.org su forkovi necega pre toga (valjda adempiere, ili tako nesto), ali je tryton tehnicki superioran (kriptografija, api, itd.).

ERP je zivi primer kako musterije umesto tehnicki superiornog i besplatnog biraju tehnicki inferiorno i skupo.
[ High Spirit @ 17.08.2017. 20:57 ] @
Citat:
uporna_neznalica: I OdooERP i tryton.org su forkovi necega pre toga (valjda adempiere, ili tako nesto), ali je tryton tehnicki superioran (kriptografija, api, itd.).

ERP je zivi primer kako musterije umesto tehnicki superiornog i besplatnog biraju tehnicki inferiorno i skupo.


upravo zato što što ERPu tehnički aspekt uopšte nije bitan. bitno je ono što isporučuje, brzina kojom isporučuje, koliko se jednostavno koristi i sl. - a da li mali ljudi pišu izveštaje ili se to radi na "tehnički superioran" način je apsolutno irelevantno.
U manjim firmama, ERP ne bi trebalo da je projekat u okviru IT sektora
[ uporna_neznalica @ 17.08.2017. 21:11 ] @
Citat:
High Spirit: upravo zato što što ERPu tehnički aspekt uopšte nije bitan...


Da, naravno, nije uopste bitno koji sistem enkripcije software koristi za klijent/server komunikaciju, ni koji format i verziju baze, ni kolike su mogucnosti za azuriranje verzija.
[ High Spirit @ 17.08.2017. 22:01 ] @
naravno da nije. evo na primer pitaj pokretača teme koliko mu je to bitno. pitaj bilo kog ko odlučuje o kupovini ERPa koliko mu je bitna verzija/format baze. apsolutno ga baš briga i tako i treba da bude. sigurno ima i neko koga to zanima, ali takvih ima u tragovima. mogućnosti za ažuriranje verzija su valjda nešto drugo.
Jednostavno, kupovina ERPa nije kupovina softvera, nego kupovina mira i stabilnosti i sigurnosti, omogućavanje daljeg razvoja firme (da l' tako ispadne na kraju, to je već druga priča)
[ uporna_neznalica @ 17.08.2017. 23:01 ] @
Format baze je bitan ako je potrebno uvoziti podatke iz postojece
baze. Tryton je fleksibilan, default je postressql, ali moze i sql.

Vrlo je bitno da li mogu da azuriram SQL nezavisno od azuriranja ERP.

Nema ni mira ni sigurnosti ni stabilnosti ako za komunikaciju sa
serverom koristim verziju SSL/TLS koja sadrzi poznati a nezakrpljeni
vulnerability, cak iako je server u susednoj prostoriji, a kamoli ako
je neki vps ili cloud.

Razumem ono sto ti pokusavas da kazes mnogo bolje nego sto mozes da
pretpostavis. Moja poenta je da bi upravo obrada/dorada ovih stvari
trebalo da bude relativno laka na dobro baziranom i robusnom open
source resenju, samo ako se zna sta se hoce. Ali znati sta se hoce je
uvek problem i najtezi deo posla.
[ High Spirit @ 18.08.2017. 10:13 ] @
jasno mi je šta pišeš, ali je pitanje koliko tako razvijeni softver (samo na osnovu zahteva iz konkretne kompanije, tj na osnovu onoga što se hoće) donosi dugoročno benefita. Jedna od stvari koje ERP bi morao da donese je neko tuđe iskustvo uključeno u standardne procese i znanje konsultanta koji implementira.
[ Inicijator @ 19.08.2017. 11:27 ] @
Moja zamerka kod ovakvih tema je da se diskusija uvek previše širi i onda se govori o konceptima, a ne o konkretnim rešenjima. Ne vidim u čemu je problem govoriti o konkretnim primerima (taj i taj softver, ta i ta firma je radila implementacija, moja iskustva su sledeća...). Svakako će biti i pokušaja samoreklamiranja, ali biće i objektivnih utisaka.

Slažem se da ne treba imati predrasude prema domaćim rešenjima, ali iz vaših komentara se može zaključiti da je na našem tržištu postoji veliki broj domaćih erp sistema, i da oni samo niču, a realnost je potpuno suprotna. Koja su to silna domaća rešenja ako im se ne može ni ime spomenuti?

Ne vidim zašto bi bio problem na ovom forumu pisati o konkretnom softveru detaljnije, a ne generalizovati samo (jedni su ovakvi, drugi onakvi). Jasno mi je zbog čega se izbegava to, pre svega iz dva razloga (mogu se javiti ljudi koji će sa namerom da kritikuju neko erp rešenje, a sa druge strane neki ljudi će favorizovati svoj sistem), ali jedino ako se govori o konkretnim stvarima i vrši neka uporedna analiza će se doći do nekog zaključka.
[ High Spirit @ 19.08.2017. 12:24 ] @
problem je što nas ima 10 koji pišemo na temi i pitanje je da li postoji iko ko je video više od 2 ERPa da bi mogao ih upoređuje. a pogotovo ima malo korisnika (koliko mi se čini).
Mogu da pišem do sutra o NAVu, implementacijama na kojima sam radio i o firmi u kojoj radim, ali mi to deluje kao reklamiranje, a pretpostavljam da je to zabranjeno. na svako konketno pitanje ću vrlo rado odgovoriti.

a što se tiče domaćih koje sam susretao što u nadmetanju za projekat, što kao ranije sisteme : wings (radili integraciju sa njihovim maloprodajnim rešenjem, ne znam ništa o softveru, ali izuzetno korektni i profesionalni su se pokazali), ab soft, upis, melany balans (ali nisam siguran da oni još uvek rade i video sam ih samo jednom i to su bili izuzetno korektni i fleksibilni za neku integraciju), europos, ASW , M&I. Tamo gde nemam iskustva ili su ona loša, nisam pisao jer su to jedan ili dva kontakta max pa nije merodavno.
[ Inicijator @ 25.08.2017. 07:30 ] @
Ja nemam konkretnih iskustava sa ERP sistemima domaćih proizvođača, tako da ne bih želeo da iznosim sud. Iz priče drugih sam čuo da nisu zadovoljni jednim domaćim ERP rešenjem koje si baš ti naveo, ali pošto to nije iz prve ruke smatram da je neprikladno da se na to oslonim.

Ovde se često iznose komentari kako neko zna nekog ko je imao loša iskustva sa pojedinim ERP rešenjem, ali dok se ti lično ne susretneš sa tim ne treba donositi neki sud.

[Ovu poruku je menjao Inicijator dana 25.08.2017. u 12:02 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Inicijator dana 25.08.2017. u 13:01 GMT+1]
[ devilko @ 13.09.2017. 07:41 ] @
Ukoliko izgradnju i prodaju nekretnina želite da vodite kao projekte kroz softver , možda bi vam odgovaralo domaće rješenje Kendo Manager Project Server. U pitanju je domaće cloud web rešenje koje je namenjeno kompanijama. U Srbiji ima dobrih cloud kompanija kao što je mcloud.rs na koji možete instalirati Kendo project server .





[ Inicijator @ 14.09.2017. 14:31 ] @
Ko su trenutni klijenti Kendo Manager-a, koje su im reference?
[ High Spirit @ 14.09.2017. 15:34 ] @
Možda je Kendo Mgr dobar softver, ali teško da se može nazvati ERPom.
[ Inicijator @ 15.09.2017. 07:22 ] @
Naravno, naveo je inicijator teme da razmatra i neki softver za upravljanje projektima. Mislim da je u tom segmentu ipak bolje imati zasebno rešenje, a ne koristiti modul za upravljanje projektima u okviru erp-a
[ uporna_neznalica @ 15.09.2017. 10:59 ] @
Zasebni softver za upravljanje projektima u potpunosti obesmisljava
postojanje ERP. Isto se odnosi i na svaki drugi softver koji bi
trebalo da bude unutar ERP.

Sta ce mi softver, npr. za knjigovodstvo, unutar ERP, ako cu
projektima posebno upravljati van ERP? Kako da automatski generisem
fakturu ERP-om za vreme utroseno na upravljanje projektom ako je
program za upravljanje van ERP?
[ ivan.mojsilovic @ 15.09.2017. 11:37 ] @
Nije istina. Ne moze firma koja razvija ERP da pokida bas u svakoj vertikali. Gomila firmi koristi zasebne aplikacija za mnoge stvari gde su DMS i PM najcesci. Oni se integrisu sa ERP i zajednu daju jedan koristan i celovit sistem.
[ Inicijator @ 15.09.2017. 11:48 ] @
^^ Moje mišljenje je da ne treba apsolutno sve obuhvatiti erp-om. Da li si možda video kako su realizovani ti moduli u erp-ovima? Trebalo bi valjda birati najbolje rešenje u toj oblasti i onda izvršiti integraciju tih rešenja, a ne očekivati da će jedan sistem moći da bude adekvatan za sve moguće oblasti rada.
[ dejanet @ 15.09.2017. 13:18 ] @
ivan je u pravu. Danas je potpuno normalno da 3rd party resenje i erp imaju svoje api-ije(web service) preko koga se moze vrsiti integracija.
Sutra ce klijent traziti mozda web shop, mozda mobile aplikaciju i skoro je sigurno da ce naci firmu specijalizovanu za taj segment.
[ uporna_neznalica @ 15.09.2017. 14:41 ] @
Ja nisam ni tvrdio da to treba da bude standalone aplikacije (ne
treba), vec upravo da je neophodno da se preko modula integrise. Ali
trebaju mi svi moduli (koji mi trebaju) integrisani. Hoce korisnik
npr. da direktno sa web-shop direktno kreira racune i da se to odmah
knjizi, ali da racune moze da generise i npr. iz prodavnice, ili npr.
tako sto je pruzao usluge konsaltinga koje naplacuje po utrosenom
vremenu, ili usluge prevodjenja koje naplacuje po stranici teksta.

Upravo zato jos uvek cekam da neko u Srbiji napravi pare gurajuci
tryton.org kao sto glasi moj inicijalni tekst na ovoj temi.
[ ivan.mojsilovic @ 15.09.2017. 15:25 ] @
Nece niko napraviti pare gurajuci tryton ili bilo sta drugo. Da bi se napravilo resenje koje zadovoljavam minimalne potrebe za prodaju u Srbiji ima da se spuca 100-200k eura minimum.

Ili da neko zaludan sedi i pravi to a tesko da hoce jer su plate lude trenutno.

Mi smo jedno vreme prodavali OpenERP i na kraju smo bili jeftinij samo za licence. Sve ostalo smo bili papreni ko i svi drugi.
[ uporna_neznalica @ 15.09.2017. 15:42 ] @
Pa zasto ne bi bili papreni?

Za velike komitente naknada za licencu moze da bude znacajna razlika.

Ako se moduli dodaju po potrebi, odnosno ako se postojeci menjaju,
onda se prosiruje trziste upravo za mnoge kao sto je pokretac ove
teme.
[ ivan.mojsilovic @ 15.09.2017. 16:09 ] @
njemu je to skupo kao sto rece covek :)
[ High Spirit @ 15.09.2017. 16:11 ] @
Citat:
uporna_neznalica:
Ja nisam ni tvrdio da to treba da bude standalone aplikacije (ne
treba), vec upravo da je neophodno da se preko modula integrise. Ali
trebaju mi svi moduli (koji mi trebaju) integrisani. Hoce korisnik
npr. da direktno sa web-shop direktno kreira racune i da se to odmah
knjizi, ali da racune moze da generise i npr. iz prodavnice, ili npr.
tako sto je pruzao usluge konsaltinga koje naplacuje po utrosenom
vremenu, ili usluge prevodjenja koje naplacuje po stranici teksta.

Upravo zato jos uvek cekam da neko u Srbiji napravi pare gurajuci
tryton.org kao sto glasi moj inicijalni tekst na ovoj temi.


ovo sve što je navedeno je samo jedan modul - prodaja. Ako pod korisnikom podrazumevaš korisnika ERP-a ne vidim neki poseban razlog što bi on baš voleo da knjiži fakturu preko webshopa. O čemu se radi u delu sa fakturisanjem konsaltinga po vremenu odn provđenje po stranici teksta ? Najobičnija prodaja kao i svaka druga, cena * količina = iznos, eventualno uz implementaciju neke vrste time sheeta.

Za koji problem misliš da je tryton rešenje ?
[ Branimir Maksimovic @ 16.09.2017. 05:34 ] @
Problem sa tritonom je sto je to framework sa GLPLv3 licencom, sto ce reci to je samo za inhouse resenja. Potpuno beskorisno za firme koje se bave softverom ;)
[ Inicijator @ 16.09.2017. 08:20 ] @
Citat:
uporna_neznalica:I OdooERP i tryton.org su forkovi necega pre toga (valjda adempiere, ili tako nesto), ali je tryton tehnicki superioran (kriptografija, api, itd.). ERP je zivi primer kako musterije umesto tehnicki superiornog i besplatnog biraju tehnicki inferiorno i skupo.


Bitno je jako da je sistem pouzdan, da se transakcije izvršavaju što brže i potpuno korektno, ali po meni je to nešto što se danas kod ERP sistema podrazumeva. To više nisu karakteristike o kojima firme previše brinu kada biraju ERP, sada se zahtevi usmeravaju u drugom pravcu. Ono što se zahteva od savreemnih ERP rešenja jeste razvijanje novih funkcionalnosti, pre svega tu mislim na planiranje i simulacije. Ranije je ERP bio isključivo transakcioni sistem, pa u njemu imaš podatke i znaš kakvo je stanje u svakom trenutku. Transakcije se odvijaju besprekorno, sada je akcenat na analizi tih podataka. Imaš objedinjene sve podatke u sistemu, koje zaključke možeš da doneseš na osnovu podataka?
[ Branimir Maksimovic @ 16.09.2017. 08:32 ] @
Pa sad nece ERP da opsluzuje broj korisnika ko sto ima amazon ili neki sajt koji sad pa ima 100k transakcija u sekundi ;p
[ Inicijator @ 16.09.2017. 08:34 ] @
Ne sme da ima velika zagušenja u radu. Cilj je automatizovati što veći deo procesa kako bi se najviše vremena provodilo u analizi i donošenju odluka, a ne u samom izvršavanju procesa.
[ High Spirit @ 16.09.2017. 20:00 ] @
Po svemu sudeci, nece se ERP kretati u pravcu omogucavanja tih analiza, nego se ide na sve vecu integraciju ERPa i BI ( ili je bar tako u MS Dynamics svetu)
Power BI dobija jak vetar u ledja i sa Dynamics 365 je "prirodno" integrisan. Dodatno, iz Azure ekosistema se moze jos koristiti i Cortana pa se dolazi do simulacija.

Da se razumemo, to je sve tek u povoju i nije bas idealno u ovom momentu, ali jeste pravac razvoja
[ ivan.mojsilovic @ 18.09.2017. 09:45 ] @
Meni je izuzetno smesno sto SBB koji koristi SAP ne moze da pretrazi firme po PIB-u vec po broju ugovora ili adresi :D

Nema mnog veze sa temom, ali je primer budalastine :)
[ Branimir Maksimovic @ 18.09.2017. 10:09 ] @
Heh, pa firma kao SBB bi valjda trebala imati know-how da napravi inhouse resenje ;p
[ ivan.mojsilovic @ 18.09.2017. 10:11 ] @
Naravno da ne bi, to nije njihov posao niti su ludi da prave inhouse resenje pored gotovih. To je stara logika srpskiih firmi da imaju inhouse za sve. I onda ih neki Pera drzi za mudo.
[ Branimir Maksimovic @ 18.09.2017. 10:12 ] @
Pa cemu onda sluzi triton?
[ ivan.mojsilovic @ 18.09.2017. 10:51 ] @
Da recimo ti zelis da prodajes ERP ali te mrzi da pravis iz pocetka pa uzmes njega i prilagodis sta treba.
[ Branimir Maksimovic @ 18.09.2017. 11:14 ] @
Ali pazi to je GPLv3. Moras da das svoje resenje pod tom licencom,sto ce reci da kad uradis onda bilo ko moze to da distribuira i instalira bgez da ti da naknadu za to ;)
Ne vidim nikakav smisao takvog resenja osim za inhouse resenja, koja ne zahtevaju da se resenje da nekome posto se jelte nigde ne distribuira...
[ ivan.mojsilovic @ 18.09.2017. 11:31 ] @
Mi smo radili sa GPL3 i nikakav to problem nije. Niko lud nece to uzeti i distribuirati tek tako. Znanje ne moze da ide pod licencu samo software a software bez znanja vredi koliko mator qurac.
[ Branimir Maksimovic @ 18.09.2017. 11:33 ] @
Ali rekao si " I onda ih neki Pera drzi za mudo." zar to nije isto ;p?
[ ivan.mojsilovic @ 18.09.2017. 11:41 ] @
Nije, jer mozes da iznajmis bilo koga da ti promeni sta ti treba dok Perin kod ne moze niko da promeni, cak i Pera ima problema jer je postao senilan.

Jedno je popraviti nesto, doraditi itd a sasvim drugo implementirati ceo sistem, poduciti usere, setapovati procese itd.
[ mjanjic @ 18.09.2017. 19:00 ] @
To oko zagušenja i naizgled malog opterećenja...

Evo, komšija pre nekih 17 ili 18 godina radio u jednoj lokalnoj firmi (već sledeće "pobegao" u Beograd), imalu su neka svoja rešenja, radili u Informix-u i u još nečemu, stalno nešto budžili, i 3 čoveka angažovana samo za to nikada nisu mogla da urade da sve radi kako treba, nego ih gazda još zezao u stilu "ne znam što plaćam bre vas trojicu, jer kad mi treba neki podatak iz magacina, vi ga nemate nego moram da zovem 'Mila' koji sve to ima u glavu".

Naime, imali su neki Pentium Pro server, 2xCPU ploča, ali samo jedan procesor, i kad na kraju meseca treba da odradi gomilu nekih izveštaja za štampu, stalno zaglavi. Nema šta nisu radili, proveravali, pokušavali... i na kraju, "hajde da kupitmo CPU i za taj drugi socket". Ubace drugi procesor, i sve te izveštaje odradi bez problema. Eto, ko bi rekao...
[ Branimir Maksimovic @ 19.09.2017. 01:34 ] @
Citat:
ivan.mojsilovic:
Nije, jer mozes da iznajmis bilo koga da ti promeni sta ti treba dok Perin kod ne moze niko da promeni, cak i Pera ima problema jer je postao senilan.

Jedno je popraviti nesto, doraditi itd a sasvim drugo implementirati ceo sistem, poduciti usere, setapovati procese itd.


Ako firma organizuje tako da Pera odradi kako odradi a da niko drugi ne moze da odrzava taj kod naravno da nastaju problemi. Ali ako firma ogranizuje
tim koji ce to da odradi gde nema uber Pere koji ce nekom oruk metodom sve to da izvuce ne vidim razliku izmedju iznajmljivanja i zaposljavanja ljudi
koji ce odraditi. Svakako da firma sa 25 zapsolenih ne moze sebi da priusti IT sektor ali neka firma kao sto je SBB to moze. Sve zavisi od toga kako i sta
ko na to gleda. Naravno da je izuzetno tesko organizovati IT sektor u firmi pogotovo naci ljude koji to mogu da izvuku i svakako da je zbog toga jeftinije i
lakse iznajmiti neku drugu firmu da to uradi. Tu se slazem sa tobom.
[ ivan.mojsilovic @ 19.09.2017. 08:51 ] @
Ne moze niti zeli da se bavi ti stvarima. Umesto da za 6 meseci do max godinu dana imaju sistem koji radi, oni ce sad da drndaju sa IT timom koji ce da programira i podesava godinama.

Ima SBB svojih internih resenja svakako, ali su toliko tragikomicni da je to strasno. Eto recimo ti ih zoves telefonom koji je registrovan kod njih a oni pojma nemaju ko zove.

Velike imaju svoje IT timove koji vode racuna da sve radi kako treba, eventualno srede neke sitnice ali ne i da razviju svoj ERP.
[ Inicijator @ 19.09.2017. 11:46 ] @
Ja ne vidim razlog zbog čega bi bilo koja firma razvijala svoj erp, ako ona ima standardne procese (nabavka, prodaja, magacinsko poslovanje). Treba iskoristiti postojeću najbolju praksu. Koliko god ima tu problema i manjkavosti baza znanja koju oni imaju je ipak nenadoknadiva tek tako.
[ uporna_neznalica @ 19.09.2017. 18:36 ] @
Kada bi npr. Privredna Komora ulozila 100-200k u projekat otvorenog
koda sa prilagodjavanjima za srpsko trziste, pa modul za apoteke, pa
modul za knjigovodje i revizore, pa modul za ovo i ono, to bi bilo
nestvarno.
[ High Spirit @ 19.09.2017. 18:58 ] @
Najbolje da se da prointeru milion dva nasih para da uradi nesto i da se onda jos dodatno mesecno finansira to nesto nestvarno.
[ ivan.mojsilovic @ 20.09.2017. 13:28 ] @
Citat:
High Spirit: Najbolje da se da prointeru milion dva nasih para da uradi nesto i da se onda jos dodatno mesecno finansira to nesto nestvarno.


Haha, u sridu!
[ Inicijator @ 20.09.2017. 20:49 ] @
Vi ste stvarno stručnjaci kada je potrebno da se skrene sa teme.

@uporna_neznalica
Na ovakvim temema bi trebalo da diskutujemo o konkretnim rešenjima, prednostima, manama, mogućnostima, ograničenjima. Kada korisnik pita za preporuku njemu je potrebno nešto što je realno, nešto što može da realizuje/implementira u doglednom periodu, a sigurno ga ne zanima teorietski, imaginarni, savršeni ERP. U teoriji je sve moguće, ali daj da se analiziraju realne mogućnosti, trenutna ponuda.
[ uporna_neznalica @ 21.09.2017. 07:21 ] @
@ Inicijator

Uopste me ne zanima da analiziram TVOJE SHVATANJE "realnih mogucnosti"
i "trenutne ponude". Sa mog stanovista, ti si medju onima koji "skrecu
s teme".

Na ovoj temi su meni, osim inicijalnog teksta, interesantni tekstovi
ivan.mojsilovic i Branimir Maksimovic. Od njih sam saznao neke nove
stvari.

Ja sam POTENCIJALNI KORISNIK, a ne prodavac. Znam sta mi treba.
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_ERP_software_packages

1) Server/klijent ERP
2) Da se NE koristi JAVA
3) Server treba da vozi na *NIX, po mogucstvu na OpenBSD (pa time moze
i u cloud i na server u lokalu); ne zanima me server na Microsoft
softveru
4) Pretpostavka je da klijent takodje nije na Micosoft
5) Document Management treba da bude integrisan jer mi je neophodan
6) Klijent interfejs treba da omoguci i kreiranje dokumenataj/fajlova
i njihovo povezivanje sa kalendarom, rokovima, troskovima, naplatom i
odgovarajucim upitima i izvestajima; takodje mi treba mogucnost web
shop integrisan sa istim tim rokovima, troskovima i naplatom, bez
obzira da li neko "ne vidi zasto bi neko hteo da..."; BOLI ME PALAC da
li neko vidi ili ne vidi, ja vidim sta ce mi.
7) NEMAM 40k kao apfront trosak, isto kao sto ih nema ni pokretac teme

NEMAM O CEMU DA PRICAM sa nekim ko misli "da ne treba bas sve
integrisati" nego npr. project management software treba da bude
zaseban. NE ZANIMA me saradnja sa nekim ko razmislja o vecoj
integraciji sa Microsoft specificnim resenjima.

NE ZANIMA ME "nezamenjivi Pera" da me "drzi sa testis" svojim
resenjem. Treba mi otvoreni kod. Na srpskom trzistu postoje desetine
hiljada korisnika sa potrebama koje ja imam, a sire se radi o
milionima potencijalnih korisnika.

"Realne mogucnosti" su takve da tryton moze da izvede sve sto mi
treba, ali ja za sada ne uspevam da sve to povezem. "Trenutna ponuda"
je da je tryton u ponudi.

Sta tu nije jasno?
[ uporna_neznalica @ 21.09.2017. 07:37 ] @
Da dodatno pojasnim:

https://yanado.com/ je nesto u sta je ulozeno odredjeno vreme i napor
(za svaku pohvalu), ALI JE MENI NEDOVOLJNO. Jednostavno, to nije ERP.

Da neko ulozi toliko vremena i napora (ili nesto manje, ili nesto
vise, ili nesto mnogo vise) u doradu postojeceg resenja otvorenog
koda, mogao bi da ponudi resenje za hiljade apoteka, racunovodja,
advokata i "trange-frange" privrednih subjekata koji vape za takvim
komadom softvera.

Zarada u takvom konceptu nije u programiranju, nego u mesecnom odrzavanju.
[ ivan.mojsilovic @ 21.09.2017. 08:29 ] @
Ja sam svoju skolu donekle platio pa sam se specijalizovao za odredjenu oblast. Naravno da Yanado nije dovoljan za to sto si naveo, ali njegova lepota lezi u tome sto se lako poveze s cim god hoces da bi se tvoje zelje ispunile. Nijedan ERP nece imati ni blizu dobar modul za PM kao sto su specijalizovana resenje. Isto vazi i za DM.

Ovo sto si ti naveo da zelis je sasvim u redu. Medjutim, to sto nemas 40K svrstava tvoje zelje u vlazne snove :)

Ja sam se bavio OpenERP-om i Alfrescom (document management kojim se jos uvek bavim) i znam tacno koliko kosta sve sto ti zelis. Nakon uvodnog razgovora preko telefona gde bi ti meni rekao sta zelis, moje jedino pitanje bi bilo: Da li vam 30k eura zvuci kao velika cifra? Ako da, da ne dolazim dzaba :D
[ High Spirit @ 21.09.2017. 08:29 ] @
^^
Užasno si bezobazan.
Ne razumem zašto misliš da imaš pravo na takav bahat stav ? Zato što si kupac, pa očekuješ da ponuđači kleče pred tvojim parama i da mašu repićem ? Da će neko da te moli za taj bedan iznos para, da bi , pazi sad, zarađivao na mesečnom održavanju ? Pa koliko očekuješ da ćeš plaćati ti mesečno održavanje - 10.000 evra ?
I odakle ti uopšte ideja da TI znaš odakle zarada dolazi kada ti nisi ponuđač softvera, nego kupac. I misliš da i to bolje znaš od onih koji žive od implementacija.

Citat:
Na srpskom trzistu postoje desetine hiljada korisnika sa potrebama koje ja imam, a sire se radi o milionima potencijalnih korisnika.


ti dečko jednostavno nemaš pojma. ali stvarno, blage ideje nemaš šta pišeš. desetine hiljada korisnika koji žele integrisan project management modul sa web shopom i da sve to ne radi na windowsu. pa samo za ovo poslednje nemaš ni blizu toliko zahteva.
jedino gde si pogodio je u izboru imena za forum. to si 1/1 pogodio.

[ ivan.mojsilovic @ 21.09.2017. 08:32 ] @
E da se nadovezem za Tryton. Mozemo mi da ti pomognemo, cena sata je 30 eur pa koliko ispande. Slobodno se javi nije zajebancija.
[ uporna_neznalica @ 21.09.2017. 08:45 ] @
@High Spirit

Ciao, zdravo!

@ivan.mojsilovic

Po meni, sasvim ispravan pristup.

Cim budem resio neke interne stvari sacinicu projektni zadatak.
Sigurno ces biti obavesten.
[ uporna_neznalica @ 21.09.2017. 09:08 ] @
Samo da ne bi bilo zabune:

Naravno da nema hiljada ni miliona korisnika koji bi koristili softver
koji sam gore opisao koji sa klijentske strane "ne radi na Win".
Poenta iz mog opisa je da klijent "ne mora da bude Win", odnosno, da
resenje ne treba da bude M$ specificno.

Keep calm and ...whatever
[ Java Beograd @ 21.09.2017. 09:23 ] @
@uporna neznalica

Ne znam, zemljače, kako si uspeo sebi da nametneš nick name koji te opisuje 100%. Da sam ga ja smšljao, ne bih ga bolje smislio.

Tvojih 7 zahteva je retko komičan spisak vlažnih snova i nebuloza, pomešanih baba i žaba, frogsova i grandmadera, ali, realno, naviše me je nasmejao redni broj 2.
Pošto je taj zahtev tako visoko na listi, jasno je da ti je skoro najvažnije da nije programirano u Javi, jer, ako je pisano u Javi, kao što svi znamo, ERP ne može biti ERP. Logično.

Windows ti naravno smeta, jer ne bi da kupuješ licencu. Nisi lud da bacaš pare na softver. Otvoreni kod, sve za dž, na dž platformi ! To !

Tačku 6. možeš malo opširnije da razradiš, i kreneš u prikupljanje ponuda, i to samo onih koje SVE to mogu da ti ispune. Naravno, usko spregnuto sa tačkom 5. jer, razumemo, to ti je naophodno !

Znaš šta hoćeš, i zato samo napred. Nemoj da pristaješ na kompromise ! Ili sve ili ništa ! Za dž !

P.S. Već vidim desetine i stotine ERP konsultanata koji vape i mole za priliku da ti ponude svoja softverska rešenja koja ispunjavaju svih 7 zaposvesti !
Zarad slave, naravno, ne zarad novca !



Ne obaziri se na ponudu ivana mojsilovića, on je tu pogrešio. Napisao je 30€ na sat, ali je zapravo mislio 30€ na godišnjem nivou.

Samo opušteno, ili kako bi Srbi rekli Keep calm !
[ dejanet @ 21.09.2017. 09:29 ] @
Moram da kazem da je ivan.mojsilovic u pravu sto se tice specijalizacije za neku oblast poslovanja.
Ja sam spomenuo ranije 2 popularna proizvoda na zapadnom trzistu sa kojima sam morao da radim, odnosno da ih integrisem. Radi se o UnleashedSoftware (uslovno robno, osnovna proizvodnja) i Xero (finansijsko knjigovodstvo).

Znaci ovde ne da nema DMS, WebShop i ostalo u jednom proizvodu, nego se jedna firma specijalizovala za robno a druga za finansijsko.
[ Branimir Maksimovic @ 21.09.2017. 09:44 ] @
"Ne obaziri se na ponudu ivana mojsilovića, on je tu pogrešio. Napisao je 30€ na sat, ali je zapravo mislio 30€ na godišnjem nivou."

Pa nije rekao 30e po coveku na sat ;p
[ uporna_neznalica @ 21.09.2017. 10:17 ] @
@Java Beograd

'Fala na lepim zeljama i uputstvima.

Ne treba mi JAVA, kao "one-size-fits-all" platforma koje sa sobom nosi
potrebu stalnog krpljenja sigurnosnih propusta.

Tryton vec radi sve sto mi treba, a ovde sam jos pokupio i koristan
kontakt ko moze pomoci da se to dovede do kraja.

U mojim vlaznim snovima godisnji trosak odrzavanja ERP mene ne moze da
kosta manje od 15k, kako god da okrenes.

Naravno da se ne radi o integraciji web-shop, kalendara i project
management softvera u jednu standalone, nego o njihovom funkcionalnom
povezivanju, pri cemu web-shop vozi na zasebnom serveru (cloud).
[ Inicijator @ 21.09.2017. 13:11 ] @
Citat:
uporna_neznalica:NE ZANIMA ME "nezamenjivi Pera" da me "drzi sa testis" svojim resenjem. Treba mi otvoreni kod.


Zasto bi tebi kao kupcu bilo bitno da je otvoren kod? Valjda je cilj da jedan ERP može da pokrije što više poslovnih modela tako da kupac nema potrebe da dodatno dorađuje sistem, a ne da svaki kupac tu brčka kako njemu sine. S obzirom na tvoj način razmišljanja ne bi me čudilo da bi ti svojim modifikacijama doveo u pitanje i postojeće računovodstvene standarde.
[ High Spirit @ 21.09.2017. 14:44 ] @
Citat:
Inicijator: Zasto bi tebi kao kupcu bilo bitno da je otvoren kod? Valjda je cilj da jedan ERP može da pokrije što više poslovnih modela tako da kupac nema potrebe da dodatno dorađuje sistem, a ne da svaki kupac tu brčka kako njemu sine. S obzirom na tvoj način razmišljanja ne bi me čudilo da bi ti svojim modifikacijama doveo u pitanje i postojeće računovodstvene standarde.


možda otvoren kod može biti bitan kao princip, što da ne. na primer, mi (kao MS partner :) ) imamo jednog klijenta koji ne podnosi MS i neće da čuje za njega i trudi se da sve druge aplikacije budu ne-MS.
međutim, ono što je stvarno bitno je da se može zameniti implementator. po mom mišljenju, trebalo bi što je moguće više težiti rešenju koje u zemlji radi više partnera.
[ uporna_neznalica @ 22.09.2017. 06:28 ] @
On 9/21/17, Inicijator wrote:
...
> Zasto bi tebi kao kupcu bilo bitno da je otvoren kod?

1) Zato sto bi neograniceni broj drugih prodavaca mogao da se ukljuci
ukoliko nisam zadovoljan postojecim i to tako sto ne bi radili ponovo
od nule, nego bi popravljali, ispravljali i nadogradjivali.
2) Zato sto bih mogao, umesto narucivanja kod odredjenog prodavca, da
objavim nagradu ("bounty") za odredjeno resenje, pa bi pare uzeo onaj
ko resenje napravi.
3) Zato sto bi neodredjeni broj prodavaca/programera mogao da
samoinicijativno poboljsava ponudjena resenja ukoliko je kod otvoren i
javno dostupan.
4) Zato sto bi se rupe brze krpile ako je kod otvoren i vise
razlicitih prodavaca/programera ga prati.
5) Zato sto hocu da server instaliram na *NIX (OpenBSD, ili eventualno
FreeBSD, neki Linux ili OpenIndiana), a to bi prakticno bilo vrlo
tesko izvodljivo (moguce teoretski ali uz mnogo vise rada i time mnogo
skuplje) ako se ne radi o otvorenom kodu.

Nemam ja nista protiv "kupujmo domace" parole, ali konkretno za tryton
postoje strani konsultanti (jedan je i grcko/srpski, ali njihova
ekspertiza nije ono sto meni treba). A domaci 'oce da me biju sto necu
Javu ni Win server.
[ High Spirit @ 22.09.2017. 07:43 ] @
Nisam siguran koliko ti principi imaju smisla kod ERPa, odnosno, mislim da mali broj korisinka ima takve potrebe prilikom uvođenja ERPa. Iz mog iskustva, jedna od bitnijih stvari od koje profitiraju obe strane su poverenje i dobro poznavanje poslovnih procesa na relaciji dobavljač - korisnik. I naravno, jasna odgovornost ako nešto krene naopako.
Ako se kod sva dorade ide na "tender", onda se tu više ne zna ni ko pije ni plaća, rizik za klijenta je jako veliki, kvalitet dorada značajno opada ...
Sa druge strane, takav prilaz verovatno ima šansu kod mikro/malih preduzeća.
[ uporna_neznalica @ 25.09.2017. 06:29 ] @
On 9/22/17, High Spirit wrote:
...
>
> Sa druge strane, takav prilaz verovatno ima šansu kod mikro/malih preduzeća.

Upravo sam na to i mislio, cini mi se da sam negde ranije na temi to i napisao.

Pitanje je da li je to interes vendorima/implementatorima ERP, da
umesto primene npr. dva ERP godisnje po 40 k, implementiraju i
odrzavaju npr. 10 ili 20 ili 100 ERP koji su pre toga maksimalno
standardizovani.

U svakom slucaju, drzim da za tako nesto postoji interes kod
malih/mikro subjekata a postoji i takav ERP - tryton.
[ High Spirit @ 25.09.2017. 09:02 ] @
taj segment je svakako zanimljiv i većim vendorima ERPa, u to nema sumnje. MS je izbacio Dynamics 365 sa idejom da postoji opcija da se dorade uzimaju sa nekog market place i da sve bude maksimalno jednostavno i standardizovano.
Što se trytona, o njemu ne znam ništa (al planiram već sledeće da znam bar nešto :) ), pa ne mogu da komentarišem. Ono što je bitno je da implementaciju mikro preduzeća ne sme da prati ni jedna jedina dorada, mora da bude 100% standard da bi taj model imao smisla.
[ Inicijator @ 28.09.2017. 08:05 ] @
Koliko su NAV i Dynamics AX zastupljeni u državnim institucijama (ministarstva, javna preduzeća, različite ustanove, direkcije..)?
[ High Spirit @ 28.09.2017. 21:03 ] @

Koliko znam - AX nimalo. NAV tu i tamk, sluzbeni glasnik, sluzba za zaposljavanje, vodovod u nisu, sajam. To je ono sto znam ovako napamet, sigurno ima jos. Jedan NAV partner je radio skoro sve te implementacije ( tj sve osim jedne).
[ Inicijator @ 29.09.2017. 07:36 ] @
Postoji li neki gornji limit (broj korisnika sistema, broj kupaca, obim transakcija) koje može da podrži NAV? Služba za zapošljavanje ima veliki broj ispostava/filijala, nije se zbog toga moralo ići na AX?
[ High Spirit @ 29.09.2017. 09:44 ] @
Odgovoriću uopšteno, a što se tiče tog konkretnog projekta - nadam se da će jedan od korisnika da se aktivira koji je bio čak i PM na tom projektu.
Prvo je pitanje koji broj od ukupnog broja tih radnika stvarno koristi ERP. Verovatno da ta služba ima neki drugi softver u kome prate, šta znam, nezaposlene, oglase za posao, ko je kad došao na razgovor, kome su koju praksu/obuku nudili. To, po mom mišljenju, nije stvar za ERP nego za specijalizovani softver za tu namenu. Samim tim već nemaš toliki broj korisnika. Ako neko ima maloprodaje, a ne oduči se za neki add-onova u NAVu, to je opet neka integracija.

Što se tiče ograničenja, nema nekih jasnih granica. U izboru AX ili NAV prva stvar treba da budu podržane funkcionalnosti (da za trenutak zanemarimo budžet), a ne broj korisnika . Imamo NAV implementacije u kojima rade 220+ korisnika istovremeno. Ali, ako nekome treba recimo razrađen project management (planiranje resursa, work breakdown i slično) čak i ako ima 50 korisnika, trebalo bi da ide na AX gde j to super razvijeno, e na NAV gde je to samo zagrebano.



[ Inicijator @ 15.12.2017. 10:21 ] @
Citat:
Papirne fakture odlaze u istoriju

Vlada Srbije učinila je još jedan korak u pravcu efikasnijeg, racionalnijeg i jeftinijeg poslovanja: računovodstvene isprave, uključujući fakture, ne moraju da se štampaju niti da sadrže pečat i potpis.
Ministar finansija Dušan Vujović i ministar trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić potpisali su Objašnjenje u vezi sa izdavanjem i knjiženjem računa (faktura) u papirnom i elektronskom obliku bez upotrebe pečata i potpisa, saopštila je Vladina Kancelarija za saradnju sa medijima.

Objašnjenjem koje će biti dostavljeno nadležnim organima i institucijama definisano je da pravna lica i preduzetnici mogu izdavati fakture u papirnom ili elektronskom obliku.

Ključno objašnjenje odnosi se na to da nije obavezno štampanje fakture koja je izvorno nastala u elektronskom obliku, niti da se na eventualno odštampan dokument stavlja otisak pečata kako bi se smatrao validnim.

Elektronska faktura je validna u elektronskom obliku, bez potpisa i pečata, ne mora da se štampa i ne mora da se šalje poštom.

Faktura koja je izvorno nastala u papirnom obliku ne mora da sadrži pečat i potpis odgovornog lica. Faktura koja je nastala u elektronskom obliku ili digitalizacijom takođe ne mora biti potpisana elektronskim potpisom.

"Primenom ovog propisa, eliminišu se veliki nepotrebni troškovi i olakšava poslovanje", istakla je predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić. "Ušteda novca, papira i vremena, znači brže, efikasnije i racionalnije poslovanje, u skladu sa savremenim standardima", naglasila je Brnabićeva, navodi se u saopštenju.


Ukoliko firma sada može bez problema svojim kupcima da prosleđuje fakture bez elektronskog potpsia, koji je razlog da pojedine firme i dalje koriste elektronski potpis na prodajnim fakturama?
[ uporna_neznalica @ 15.12.2017. 16:15 ] @
Razlog zbog kojeg "pojedine firme" i dalje koriste elektronski potpis
na prodajnim fakturama je taj sto sudovi mogu imati drugacije
misljenje od Vladine kancelarije za saradnju sa medijima u pogledu
pravnih pitanja koji se ticu urednog dostavljanja nepotpisanom
elektronskom postom, dospelosti potrazivanja iz takvih faktura, itd.
[ Inicijator @ 19.12.2017. 12:12 ] @
Citat:
Prema Zakonu o računovodstvu koji je stupio na snagu još u julu 2013. godine, preduzetnicima i pravnim licima je omogućeno da svoje fakture izdaju u papirnom ili elektronskom obliku, pri čemu nije obavezno da faktura koja je izvorno nastala u papirnom obliku sadrži pečat i potpis odgovornog lica (odnosno lica ovlašćenog za izdavanje te fakture), već je dovoljno da sadrži “identifikacionu oznaku” koja upućuje na odgovorno lice.

Pored toga, fakture u elektonskom obliku ne moraju biti potpisane (elektronskim) potpisom već je dovoljno da sadrže već pomenutu identifikacionu oznaku.


Citat:
Pojam identifikaciona oznaka predstavlja svaku oznaku koja jednoznačno određuje, odnosno upućuje na odgovorno lice, odnosno lice koje je ovlašćeno za izdavanje računovodstvene isprave. Dakle, to može biti ime i prezime, potpis, faksimil, elektronski potpis i sl, kao i kombinacija pomenutih ili drugih oznaka. Ukoliko prilikom izdavanja faktura pravno lice ili preduzetnik koristi identifikacionu oznaku umesto potpisa, internim aktom je neophodno bliže urediti ko je odgovorno lice, odnosno lice koje je ovlašćeno za izdavanje tih faktura i šta se smatra identifikacionom oznakom.



Šta može biti adekvatna (za sve prihvatljiva) identifikaciona oznaka na fakturi?

[Ovu poruku je menjao Inicijator dana 19.12.2017. u 13:22 GMT+1]
[ Predrag Supurovic @ 19.12.2017. 12:21 ] @
Bilo šta što prepoznatljivo prikazuje ime i prezime osobe koja je odgovorna za fakturu. Dovoljno je i samo odštampati ime i prezime.
[ perakojotgenije @ 13.10.2022. 10:33 ] @
Sad videh poruku, jeste da je tema započeta pre par godina ali možda nekom bude interesantno. Ne znam da li je po pravilima foruma dozvoljeno pošto ovo izgleda kao reklama ali pitanje je bilo za preporuku programa pa evo, pošto radim u firmi koja baš radi ERP aplikaciju - IPOS. Pogledaj https://panon.rs/ipos. Naša firma postoji već skoro 30 godina, imamo puno iskustva u ovome, imamo firme i fabrike koje za celokupno poslovanje koriste samo naš program, neke od mogućnosti programa se vide na web sajtu ali jako je teško sve sažeto opisati u par web stranica pošto program ima jako puno mogućnosti. Imamo tamo i kontakt formu za pitanja o detaljima.
[ Predrag Supurovic @ 14.10.2022. 01:34 ] @
Kad preporučuješ svoju robu onda to jeste reklama.
[ radovic @ 14.10.2022. 17:03 ] @
Ja pravim ERP za firme :)
Sve ispocetka. Web based i aplikacija za iOS.




[Ovu poruku je menjao radovic dana 14.10.2022. u 18:45 GMT+1]
[ scorpioX @ 14.10.2022. 20:03 ] @
Citat:
perakojotgenije:
Sad videh poruku, jeste da je tema započeta pre par godina ali možda nekom bude interesantno. Ne znam da li je po pravilima foruma dozvoljeno pošto ovo izgleda kao reklama ali pitanje je bilo za preporuku programa pa evo, pošto radim u firmi koja baš radi ERP aplikaciju - IPOS. Pogledaj https://panon.rs/ipos. Naša firma postoji već skoro 30 godina, imamo puno iskustva u ovome, imamo firme i fabrike koje za celokupno poslovanje koriste samo naš program, neke od mogućnosti programa se vide na web sajtu ali jako je teško sve sažeto opisati u par web stranica pošto program ima jako puno mogućnosti. Imamo tamo i kontakt formu za pitanja o detaljima.


U čemu je pisan?
[ perakojotgenije @ 15.10.2022. 22:27 ] @
Heh, ako te zanima tehnologija, u mnogočemu je pisan :-)

Kad je firma krenula sa radom tamo negde 90-te to je još bio DOS program pisan u COBOL-u. Onda je tamo 2000-ih krenula migracija na windows i modernije jezike, danas je razvoj u C#, manji deo serverskog koda je u python/flask, svojevremeno smo drajvere za fiskalne kase pisali u c/c++. Za baze podatka koristimo postgresql i sql server, najveći deo koda je u c# ali još uvek postoje delovi legacy koda u cobol-u.