[ nesa777 @ 31.08.2017. 15:58 ] @
Pretrazivao sam po forumu ali nisam nasao da je neko imao slican problem pa zato pitam

Kupio sam polovan desktop racunar Dell precision 390 u ispravnom stanju. Radio je ali me je nerviralo sto mi svaki put trazi flopi prilikom starta pa sam hteo to u biosu da iskljucim. Posto je bios zakljucan paswordom to nisam mogao pa sam hteo da ga resetujem. To sam radio dosta puta na drugim ne firmiranim racunarima bez problema ali sam ovde izgleda nesto zeznuo.
Pogledao sam u manualu u opisu gde je sta i jumperom kao i inace probao da resetujem. Komp je bio iskljucen ali sam prevideo da treba i nakon iskljucivanja i skidanja naponskog kabela da stisnem power on dugme i da ga drzim da bi se solobodio statickog elektriciteta ( to am kasnije nasao negde opisano )
E sad komp uopste vise ne reaguje kad ga probam upaliti
Ima li neko ideju sta i kako mogu da uradim

Hvala unapred
[ gilopile @ 31.08.2017. 16:16 ] @
Jesi li vratio dzamper kao je bio pre?
Da li ploca ima na sebi kakau LE Diodu koja signalizira prisustvo 5V SB iz napajanja.

Prekontrolisi 220V kabel, prekidac u napajanju ako ima, power ON dugme i pogledaj da nisi iscupao kabel sa start tastera koji ide na header-a PS ON.

Ako je to sve ok, iskljuci ga sa mreze 220V 10--ak mminuta pa ukljuci i pokusaj da startujes
[ ademare @ 31.08.2017. 18:23 ] @
BIOS-u se mora kad - tad pristupati . Tako da je prvi savet ne kupovati zakljucane kompjutere . Jedino ako se kupuje na nevidjeno, one licitacije, preko oglasa , postom itd . Inace uzivo kada se kupuje , trazi se od prodavca da otkljuca , skine sifru ili se ne kupuje .

Ja sam tako imao davno problem sa nekim P2 , brendom , tada je Compaq jos bio samostalna firma, koji je prodavac bio zakljucao BIOS ! Koja mu je to logika ne znam , jer sam naravno na licu mesta trazio da vidim BIOS i primetio da je zakljucan . Kompjuter nisam hteo da kupim dok ga prodavac ne otkljuca , a on ga je licno zakljucao i kao sta ce ti to otkljucano ? Neka bolesna logika , prodavca !

U svakom slucaju ako si prespojio pravi jamper , po uputsvu , to ne bi smelo Nista da pokvari , niti moze da pokvari . Ja sam se petljao sa desetinama brendova i istina je da oni imaju specijalne zastite , vecina modela koji zavrse kod nas , jer su to mahom kancelarijske masine , ali se ne kvare bas lako sa jednim jamperom . Na primer Hp Vectru , vetovatno jedan od najboljih brendova , kada vise nisam mogao na netu da nadjem detaljno uputsvo , mikroprekidace sam podesavao po osecaju dok nije proradio

Gile je to dobro objasnio , isproveravaj sve koliko treba puta , mala je sansa da je to ista pokvarilo , osim ako se kao slucajnost tada nije desio neki kvar koji nema veze sa prespajanjem jampera . I to se dogadja .

Dok je ploca pod naponom , ne bi se smelo vaditi ram, kartice i slicno , ali jamper za brisanje CMOS memorije, u najmanju ruku, to brisanje moze da ne uspe . Mada cesto uspeva , cak i kada se ne izvadi baterija .
[ nesa777 @ 01.09.2017. 08:53 ] @
Sve sam prekontrolisao, taj kabel pali drugi komp bez problema. Na maticnoj ima zuta led dioda koja svetli. Nisam bio rukama ni blizu da raskacim bilo sta drugo sa ploce. Vadio sam bateriju na 15-20 minuta, i sa skinutim i sa stavljenim jumperima ali nista se ne desava.
Mesto jumpera ima samo dva pina tako da ni tu nisam mogao da pogresim. ne znam sta bi moglo drugo da se desi
[ ademare @ 01.09.2017. 12:08 ] @
Evo sada sam malo pogledao uputsvo za taj tvoj model . Tu postoje 2 sifre . Sistemska i Administrativna sifra .

Brisanje zaboravljene je jumper za brisanje Cmos memorije .

Ali postoji jos jedan jamper za ukljucivanje i iskljucivanje sifri .

Tako da pogledaj i taj drugi , u kakvom je on stanju , po uputstvu i podesi kako treba .

To sto sija zuta to znaci , neki modeli su imali katanac nacrtan kod te diode , i to su te zastite koje imaju Brendovi , od sasija intruder , do lock , katanac , za brave . Tako da to moze samo da znaci da se aktivirala neka od tih zastita , a ne da je nesto pokvareno , mada moze da bude i da je pokvareno .

ASF User's Guide , potrazi na Dellovom sajtu , pa prostudiraj malo , ja sad nemam toliko slobodnog vremena .
[ nesa777 @ 01.09.2017. 12:33 ] @
Citao sam to i nasao da tim jumperom skidam ili vracam ali mi je problem tosto nece da se pali uopste.
Hvala u svakom slucaju na pomoci
[ Binary Mind @ 02.09.2017. 13:34 ] @
DELL desktop računari novije proizvodnje su poprilično laki što se tiče resetovanja BIOS šifri. Sve se radi kratkim spajanjem/jumperisanjem adekvatnih pinova kao što je opisano u uputstvu. Meni liči kao da je nešto ostalo u kratkom spoju nakon tvoje intervencije te računar neće da se pali... Samo treba pronaći šta je to u kratkom spoju i proradiće. Jako je mala verovatnoća da se nešto pokvarilo tom tvojom intervencijom.