[ pajper1 @ 04.09.2017. 15:00 ] @
Zanima me ako se ko bavio ovim problemom da li postoji neki pomocni alat za demontazu i montazu ili samo duvaljka , skalpel,bakarna pletenica...za montazu kola u ovom kucistu TSSOP16 strah me je da li je uvek zalemljena dobro povrsina koja se hladi ona je odozdo i nezgodna je za lemljenje kao i da nepregrejem kolo pri lemljenju?
[ zeoN_Rider @ 04.09.2017. 18:49 ] @
Skidao bi neispravan čip?
[ mikikg @ 04.09.2017. 19:24 ] @
Mora da se podgreje plocica, moze sa jos jednim obicnim fenom sa suprotne strane plocice, koliko god stepeni, ne vise od recimo 150 *C, sa strane IC mora sa duvaljkom da se skine, ocisti se pletenicom, i tako se i vraca prvo kalaises malo powerpad i njega hvatas prvo, ostale nozice moze posle i kada sklonis pomocni fen ili lemilicom u jednom taku sa dobrim fluxom.
[ zeoN_Rider @ 04.09.2017. 20:16 ] @
Komplikovano i sporo. Tanjim sečicama poseći pinove bliže čipu ili skalpelom pažljivo a onda lemilicom odstraniti pinove.

Ređe su zalepljeni za štampu ali ni to nije problem.
[ gilopile @ 04.09.2017. 20:20 ] @
Ja sam te i slicne cipove skidao metodom nalemljivanja svih nogica sa vise lema i onda naizmenicno grejati lemilicom jednu pa drugu stranu i samo pincetom podici kad popusti. Veoma dobra metoda ako se nema duvaljka pri ruci.
Cak sam i nebrojeno puta skidao cepanka cipove poput it8720f...LAN cipova, Sound...:D
KAda se nalemljuje drugi, samo dosta fluxa i lagano prelemiti, gde se napravi most, stavi jos fluxa i vuci lemilicom...
Posle sa pletenicom i malo fluxa pokupis lem sa PCB i bude kao novo.
[ pajper1 @ 04.09.2017. 20:34 ] @
Skidao sam dosad 5-6 komada i montirao nijedan nije lepljen ali je nezgodno i skinuti i postaviti novi...Probao sam varijante za postavljanje novog duvaljkom ali ipak mislim da je fluks i obicna lemilica bolja kombinacija.Nemogu da verujem da nrpostoji bolje resenje?
[ gilopile @ 04.09.2017. 20:38 ] @
Ma jasta, lemilica i udri.
Ne postoji laksa varijanta, jedino namenskim vrhom za lemilicu u tom obliku.

I duvaljka nekad nije pogodna, pogotovo ako se u blizini nalaze osetljive komponente, plasticni konektori i sl. Samo stetu da napravis...
[ zeoN_Rider @ 04.09.2017. 20:56 ] @
Izgleda da je najbolje rešenje najprostije rešenje.
[ mikikg @ 05.09.2017. 14:21 ] @
Ovako treba to da se radi, a kako ce ko da se snadje to je njegov problem : )
https://www.youtube.com/watch?v=M0wI-5YZQm4
[ zeoN_Rider @ 05.09.2017. 14:46 ] @
Jel i bradu i brkove moramo da imamo?
[ mikikg @ 05.09.2017. 17:27 ] @
Ja bradu i brkove imam, za ostale ne znam :-|D~
[ Living Light @ 06.09.2017. 19:04 ] @
Citat:
zeoN_Rider: Jel i bradu i brkove moramo da imamo?

Vidis da neki imaju oba,

-još ih nisu spalili Tektronixom