[ Living Light @ 14.09.2017. 21:43 ] @
Bili mi na manifestaciji "Smederevska Jesen".

Perfekto uradjeno sve! Lepo za oko, još lepše za dušu!

Ja i Julka smo smazali onaj kupus+meso što se krčka 7 sati.
------------------------------------------------------------------

A neki su naručili: 1 porc. Mešanog mesa + 1 porc. kupusa sa mesom, + popili 2 Fante.

Kad je njima stigao račun, ....odmah je bio za emisiju Mire Adanje Polak !!!

Jedna osrednja klopa za 2 osobe = 2810din!

Ovako se pravi Biznis u Srbiji:



Nismo ni obratili pažnju, dok Buraz nije rekao da su ga ODRALI !

Dok smo gustirali kaficu na terasi seljačkog dvorišta,
majka uze račun i mota oko malog prsta,
kad ga skroz zgužva, baci ga u pepeljaru,

Nakon kuknjave Buraza, povadim račun iz pepeljare i eto ga na slici.

Znam da se jedva vidi.
Pokušao sam da ga osvetlim iz 'ljadu uglova, ovo je najbolje što sam umeo.
----------------------------------------------------------------------------------
Mali dodatak:

a) -Umesto Fante koju su dobili, na računu stoje 2 Đusa 2 x 250din =500din,

b) Kuvano Jelo = 300din (to je kupus sa mesom iz zemljane posude od 50 litara)

c) Šopska salata = 350din,

d) Proja 2 x 70din = 140 din, (Uopšte niko nije ni naručio , niti pominjao proju)
(Proju veličine kutije od šibica, u životu NISU tražili, niti naručivali)

e) Hleb = 70din,

f) Bela Vešalica 0.5kg x 1100din = 550din (sa tanjirom zajedno+kobaje nije bilo pola kile)

g) Domaća Kobasica = 900din
--------------------------------------------
____SUMA Sumarum=2810din
--------------------------------------------

A naručeno je: 1 porcija Mešanog mesa + 1 porcija kupusa sa mesom +Hleb,

------------------------------------------------------------------------------------

Ovako se pravi B I Z N I S u Srbiji !!!

[Ovu poruku je menjao Living Light dana 14.09.2017. u 23:44 GMT+1]
[ dusanboss @ 15.09.2017. 00:27 ] @
Nažalost da, tako se pravi biznis u Srbiji. Ali nemoj očajavati burazer je platio školu. Sledeći put kad bude jeo ispod šatora (pretpostavljam da je nešto slično bilo) Neće ga biti sramota da pita za cenu i da napusti isti (sa sve familijom) ukoliko je neka prevara.

Samo mi nije jasno kako niste to do sad naučili te vašarske fore? Mislim nemaš baš 15 god. To tako ide kod nas. Sta da kažem. Mene su jednom odrali tako, ali sam bio tad bio jako mlad. Onda su valjda i počeli da rade te fore tako bezobarzno. Do tad je to bilo koliko toliko regularno.

Da ne nabrajam sad na kave sve for su nam izvukli pare. Najupečatljivije je kada je konobarica prosula koka-kolu po mom drugu i naplatila mu debelo za istu.

I danas ima sličnih meste gde možeš noramlno i za očekivanu cenu da jedeš i piješ. Takodje ima i ovakvih na kojie je naš Living Light nabasao.
[ Living Light @ 15.09.2017. 00:42 ] @
Dušane,
Nismo jeli pod istom šatrom,

Ja i Julka kod druge vatre, a buraz sa snajkom kod prve vatre, na koju su naišli,
sve lepo sredjeno, uredjeno, spremljeno, enterijer, exterijer, sve ok.

-Osim kad naručiš mešano meso,

EEee tad ti saberu sve posebno ! ....i ono što nisi narucio niti jeo.

Ebt....2 kobaje od 12cm = 900 din ?

Od čega li su ? ...Od Mamuta ?
[ mjanjic @ 15.09.2017. 02:35 ] @
Eto, pod jednom šatrom na nekoj drugoj manifestaciji, kilogram pečenja, dve lepinje, dva ovala salate i litar kisele u staklenoj flaši je ispalo 1950 din., a pečenje je bilo 1000 din. po kilogramu.

I tako je svugde u Srbiji (osim na retkim mestima), skuplje izađe ono oko mesa nego samo meso.


Izvukao sam pouku, ubuduće umesto salate i pića uzimamo još "kilogram za poneti", a onaj kilogram pojedemo bez ikakvih "dodataka" da ne kvarimo ukus pečenju (zato poručujemo kiselu, jer pivo ili bilo šta drugo mi pokvari ukus, osim ako je neko od ovih skupljih piva, koje pod šatrama nemaju, a i da imaju, koštalo bi k'o viski).


Inače, jedno od retkih mesta gde ne deru na salatama i piću (bar nisu do kraja jula ove godine, kad sam zadnji put svraćao), a gde sam stvarno dobro klopao, je u Stepojevcu (ko često prolazi, nema šanse da ne zna koja kafana/restoran je u pitanju).

A na drugim mestima... sećam se jednom buraze počeo u "Srbiji" konobaru samo da odgovara "može" na ponude salata, pečene paprike, sira (ostalo mu u sećanju od par godina pre da je sve nenormalno jeftino), a kad ono ono pečena paprika 4x90=360 din., ostalo da ne pričam pošto je, i to je bilo pre 7 godina, sada je ta paprika možda i 150 dinara.
Ej, 7 pečenih paprika isto košta kao kilogram mešanog mesa, da li su oni normalni, kao i većina ugostitelja u Srbiji?
[ sasa022 @ 15.09.2017. 02:49 ] @
@Living Light

Zasto se bunis ? Jel tebe neko na silu vukao da sedis "kod vatre" ?

Da li se bunis kad ides u kafanu ( a svestan si i sigurno znas da je pice bar duplo skuplje nego u prodavnici pored ) ?

Da li si se zapitao koje je troskove imao vlasnik tog restorana ? ( zakup lokacije , dopremanje-otpremanje i montaza-demontaza satora i "kuhinje" ...... )

[ Branimir Maksimovic @ 15.09.2017. 03:29 ] @
Ovde da varaju ne mogu da nabiflaju ko racun sto dobijes u Engleskoj ;p
[ pajapop @ 15.09.2017. 05:09 ] @
Citat:
Living Light:


A naručeno je: 1 porcija Mešanog mesa + 1 porcija kupusa sa mesom +Hleb,



Ne znam sto se bunis....? Sve je regularno...Dobio si fiskalni racun i to je za pohvalu za uslugu u tim uslovima pod satorom...Svaka cast ugostitelju. Ti si verovatno, gotovo sigurno dobio pogresnu narudzbinu...kelner promasio...A mogao si da intervenises kad si video da stize pogresno...Sto se tice cena, pa svako "drapa" koliko mu treba...zato postoji meni, cenovnik jela i pica...pa pogledas...ali ti koji idu na takve manifestacije obicno i nemaju nekih finansijskih problema, pa mi ih i nije nesto "zao"...Ti hoces da sad navedes neki primer prevare i nepostenog poslovanja, a ono u stvari, u tvom slucaju i ne postoji....Ja imam drasticniji primer, i to kad neko hoce da zaradi na necijoj muci...Meni je pre mesec dana preminuo tast (na selu).... I surak je bio glavni organizator sahrane...Placena je oprema i taj koji prodaje opremu, snabdeva i jelom...pecenje i corba...surak je od njega narucio 20 kg pecenja. Kad je pecenje stiglo, surak je posumljao, i sve premerio...falilo je 5 kg pecenja (a placeno je 20)....I to je primer loseg poslovanja i prevare....
[ deki77 @ 15.09.2017. 06:35 ] @
Citat:
pajapop: Ne znam sto se bunis....? Sve je regularno...Dobio si fiskalni racun i to je za pohvalu za uslugu u tim uslovima pod satorom...Svaka cast ugostitelju.....


Zbog vas koji iste podržavate i odobravate njihovu spretnost...kod nas neće skoro da se uspostavi red.
Čovek je lepo pio Fantu a dobio na računu djus.
Što samo jedno znači, da je to piće išlo "ispod ruke".Verovatno su otkrili neku foru da muljaju sa fiskalnim računima pa u mesto NE izdavanja fingiraju sa robom koja je u tetra paku ili rifuzi.
[ Java Beograd @ 15.09.2017. 07:50 ] @
Očekivao sam nešto mnogo drugačiji post kad sam video temu. Nema to veze sa "biznisiom u Srbiji".

Običan konobarski lopovluk, prisutan globalno. Škola se plaća, kako neko reče.

Recimo samo prvi put sam se iznenenadio kad sam u običnom restoranu u Italiji dobio " +10% Servizio" - posle sam znao.

Širok je dijapazon konobarskih lopovluka.

Na primer, kad donese flašu kisele za sto. Otvorenu. Iz plastične boce, iza šanka, u zelenu staklenu Knjaz Miloš ulio 2/3 kisele i 1/3 česmovače. I doneo, a niko nije naručio.
Posebno, kad je malo više ljudi za stolom, pa onda i ne kapiraš da to niko nije naručio. Ranije sam plaćao.

A sad kad god donese nešto nenaručeno:
"To kuća časti, jel tako ?"
"Ne gospodine, mislio sam ..."
"Vraćaj !"

Sve male flašice kisele su 90% punjene iz plastične kisele.

Imaš lopovluke na nivou restorana, tj. smislio ih gazda, a i imaš i lopovluke na nivou konobara. Naravno, nadodato na gazdine lopovluke.

Nekad je to manje od 10% ceha, pa se ne potresam previše, znam da to tako "mora". Kao što rekoh, "mora" i u Barseloni, i u Rimu, i u Solunu. Zašto bi Beograd bio po strani ?!

Generalno, u Bgd restoranima, hleb se nikad ne naručuje, neretko ga nema u meniju, a obavazno ga donesu i naplate. To se zove "kuver". U Francuskoj: "couvert"



E sad, da se vratim na početni post: baš su odrali ! Neretko su konobari dobijali batine za ovakve lopovluke.



[ Branimir Maksimovic @ 15.09.2017. 08:06 ] @
Pogledas racun, vidis sta pise, i kazes, ne to je necija porudzba mi to nismo imali ;)
Ili je normalno kod nas da se ne pogleda racun?
[ Java Beograd @ 15.09.2017. 08:13 ] @
Pa sad, kad dođe račun +/- 10% očekivane sume, otprilike, često ne pogledam račun. Ali ako dođe x2 onda, pre nego što platim, dobro proverim.
[ bakara @ 15.09.2017. 09:10 ] @
Pa sve su cene tu negde osim cena soka koji je obicno oko 150 (ajd vasar pa nek bude 250)

Njega su zapravo izvacarili na kobasicama jer tu jedino ne pise kolicina.
verovatno je 900din za kilogram, a kilogram sigurno nije dobio.

I bela vesalica stvarno kosta 1100 din samo sto on nije narucio belu nego mesano meso, a tu idu cevapi, kobasice, itd, a ne bela vesalica.

To je na licu mesta mogao da sredi.
[ Living Light @ 15.09.2017. 12:08 ] @
Porcija mesanog mesa ima svoju cenu,
i zna se otprilike sta to spada u jednu obicnu porciju mesanog mesa.

Ali kad ti to sve POSEBNO sabere, to je bezobrazluk.

Dve kobaje su imale oko 200-25ogr, ne vise,
tanke, duzine oko 12-14cm max,
pa sad ako su te dve tanke kobaje 900din, onda nek bude primer "uvaljotke".

Nisu pili Đus, niko nije ni pominjao đus.

Buraz je tih/sramezljiv, pa ga bilo neprijatno da razmatra racun,
pa je lepo nagrabusio sa placanjem.
---------------------------------------------------------------------------------

Kod druge satre ja i "balerina" pojeli po porciju kupusa sa mesom,
iz onog debelog 50-60 litarskog cupa.

1 porcija =300din

Pojeli 2 porcije i 3 porcije poneli.

Popili 4 mineralne vode (posto je kupus bio malo slaniji), +2 lepinje.

i ja sam platio 5x300(kupus) + 4x60 (voda) + 2x40 (lepinja)=1820din

Em smo se prejeli, em smo 3 porcije poneli.

[ pajapop @ 15.09.2017. 15:15 ] @
Citat:
Living Light:
Buraz je tih/sramezljiv, pa ga bilo neprijatno da razmatra racun,
pa je lepo nagrabusio sa placanjem.
---------------------------------------------------------------------------------

Kod druge satre ja i "balerina" pojeli po porciju kupusa sa mesom,
iz onog debelog 50-60 litarskog cupa.

1 porcija =300din

Pojeli 2 porcije i 3 porcije poneli.

Popili 4 mineralne vode (posto je kupus bio malo slaniji), +2 lepinje.

i ja sam platio 5x300(kupus) + 4x60 (voda) + 2x40 (lepinja)=1820din

Em smo se prejeli, em smo 3 porcije poneli.


Eee, pa ti si dobro prosao...znaci nisu svi neposteni i neposlovni kako mislis...I jos jednom ponavljam: buraz je dobio fiskalni racun sa svim sto je narucio..E sad, ako je dobio POGRESNU narudzbinu, trebao je odmah da reklamira pogresnu narudzbinu...Kelner moze da se zabuni i donese pogresno i narudzbinu i racun...Sto se tice cena...svako sam odredjuje cenu svoje usluge. I u Beogradu, da udjes u svaki kafic ili restoran i narucis isto, dobices razlicitu cenu bilo cega...zato i postoje jelovnici i vinske karte, pa odlucujes i biras...A, i ta vasarista, i jesu mesta za "sisanje" raznih ovac...*...Onaj ko ima visak vremena, energije, para...i jeste za sisanje. Samo, to se upravo najvise i "zalomi" na sirotinji...dok neki dobro prodju kao i uvek u svakodnevnom zivotu...
[ mjanjic @ 15.09.2017. 17:33 ] @
Evo priče sa ovogodišnje "Guče", i to iz šatre preko puta one "avlije".

Čovek seo sa drugarom, i naiđu mu dvojica poznanika, pa sednu i oni.
Koliko sam skontao, on je sa prvim naručio pečenjce, i popili pivce, ili su klopali možda kupus, nebitno, račun je trebao da bude oko 2500-3000 din. sa pićem (možda 2-3 ture).

Međutim, ova dvojica kad su naišli, popili po rakiju i kiselu, pa onda okrenuli još jednu turu (opet sa kiselom), ali pod šatrom sva pića naplaćivali po 300 dinara, pa je rakija bila 300, a i kisela je bila 300, i to u plastičnoj flašici.

Ova druga dvojica popili po te dve rakije i kisele, pozdravili se i otišli kako su i došli, a ovaj sa početka priče dobio račun 5000 din.


Zato odavno ne sedam pod šatre, osim u vrlo retkim situacijama sa odabranim društvom, jer su cene kao u Hajatu, a uslovi nula (prašina, plastične stolice, usluga nikakva, "muzika" para uši...). A to znači samo kad su u pitanju neki stranci ili ljudi iz Srbije koji nikada nisu bili na takvim manifestacijama pa bi baš da probaju npr. kupus iz zemljanog lonca ili pečenje sa ražnja.


Inače, koji je rezon da društvo od 5-6 ortaka sedi pod šatrom, i okrene 5-6 tura pića, i to izađe npr. 65-90€, pa za te pare mogu da kupe 5-6 gajbi piva, džak ćumura i dovoljno mesa da ceo dan klopaju kraj nekog potoka.
Da je u pitanju neki restoran sa bazenom i sl. u planini, pa da čovek ne žali cene, nego šatra...
[ bananaphone @ 15.09.2017. 17:49 ] @
Pa ovo je vise nego standardno svugde u svetu gde se deru turisti :D

U Rimu sednemo u lep ficka, vrlo mali, zbijenih 10-tak solova i sank, i basta napolju - vidi se da sede lokalci, i stoji okacen meni na italijanskom pored vrata. Dolazi konobar donosi meni na engleskom - espresso 5e, sendvic 10-15e (a vidi se da ekipa koja sedi tu nije neka nadrndana, obicni ljudi, familije sa decom, ispade 3 sendvica, 2 kafe i sok za dete 60e) i stoji nam iznad glave da porucimo.
Moja zena ne budi lenja, sve dok je konobar bio tu, proseta do menija na italijanskom - espresso 1.5e. Pitamo konobara u cemu je fora, on nam nadrkano kaze, ovo su cene ako hocete konobar da vas sluzi, a ako hocete ove niske cene, onda morate sami da prosetate do sanka - koji je bukvalno 1m od naseg stola :D :D :D

U Amsterdamu tasta sa prijateljicom ode - poruce caj, kafu i casu vode, i donesu im nesto preko 20e :D :D :D, one plate (zubnjene), i posle se vrate - kao konobarica pogresila, jao jao izvinite, kakava slucajnost, kakva nezgoda :D

Moralna pouka price, trazis meni sa cenama, ako nema - pitas, ako te sjebu na kraju bunis se, inace ti ostane gorak ukus od kupusa :D
[ bakara @ 15.09.2017. 18:11 ] @
jeste bas tako...

Meni je u budimpesti madjarica naplatila golu kobasicu bez hleba, bez senfa ma bez icega 15eur dala mi na kartonu sa viljuskom i nozem.
Ali to me je tako odradila da sam bio siguran da ako bi joj trazio i hleb da bi to kostalo jos 15eur pa sam precutao

Ja od onda na nepoznat teren gde nema cene, ne uzimam nista.
Bolje da budem gladan, nego magarac.
[ pajapop @ 15.09.2017. 18:47 ] @

Dobro...imaju iskusni kelneri neke svoje cake: "APP"...Ako Prodje, Prodje...Imao sam jednog pacijenta koji je bio kelner. I on kaze, da svoj posao ne bi menjao za ministarski...Oni su razvilil citavu psihologiju od usluzivanja. Tacno znaju kakva je koja musterija. Dal` je dosao sa zenom, svalerkom...dal` je poslovno... i u zavisnosti od toga razvijaju "strategiju" usluzivanja i naplate...Najvise sisaju svalere..Ti se nista ne bune, jer nece da se blamiraju pred svalerkama...Naplacuju im i garnirung koji i inace ide uz jelo...Podmecu koje kakva pica i sl. Mesto jedne vrste ribe donesu im drugu jeftiniju...muckalice od druge musterije..i razne druge cake...da se ne baci a dobro naplati...Svojevremeno, moja baba kaze dedi: "sedi kuci pa pi koliko hoces"!...A on kaze: "Eeee, ali ti nemas belu kecelju..."...
[ Dexic @ 15.09.2017. 18:58 ] @
Citat:
Java Beograd:
Generalno, u Bgd restoranima, hleb se nikad ne naručuje, neretko ga nema u meniju, a obavazno ga donesu i naplate. To se zove "kuver". U Francuskoj: "couvert"

To se obicno misli, ali kuver nisu ti hlebici, vec escajg.
https://en.wiktionary.org/wiki/couvert
na engleskom je poznatije kao cover charge:
https://en.wiktionary.org/wiki/cover_charge
"Ulaz" u pab, bar, restoran, klub...

Kod nas se namerno prica kako su to hleb i ostale 2din vredne papazjanije, da ne ispada da restoran naplacuje koriscenje escajga, ali to je nesto najnize sto su smislil do sada.
[ žutokljunac @ 15.09.2017. 19:09 ] @
Prijatelju, te tvoje cene su subjektivne. Kod nas se još uvek može dobro jesti za ne baš velike pare. Evo pogledaj npr. cene večere za dve, tri osobe u nekom Izraelu, a još te restorane drže Palestinci. A Parizu ti je hamburgerčić 9 evra, na zub da ga staviš. Mi smo još uvek dobri sa cenama. Ja uvek jedva čekam da se vratim jer znam da ću za male pare da se odvalim. Pre 10 dana sam bio u Ćupriji na roštilju i odvalio se za malu lovu. Pljeskavica na kajmaku, domaće lepinje, šopska za 10 ljudi, palačinke, pa stolovi ogromni, sve je to napolju luksuz... na prvom mestu prostor, da sedneš kao čovek... to tamo slabo ima. A Francuskoj ti na stočič od 30 cm, služe ručak za dvoje, a tik pored tebe sede, tako da te laktovima kači lik pored tebe. Ne možeš mesto da nađeš, a tek što ne možeš kao čovek ni da sedneš. A tek kada donesu račun. A tek kada pogledaš cene po npr. Japanu. Ne kukaj prijatelju. Klopa nam je još koliko-toliko, dobra.





[ MajorFatal @ 15.09.2017. 19:37 ] @
Malo su vam naplatili
[ Living Light @ 16.09.2017. 13:23 ] @
Znate Šta ?

Tako ste me prijatno iznenadili, da imate (od mene) sve POHVALE,
za vaše učestvovanje u temi. Ovim se obraćam SVIM ušesnicima, da sad ne nabrajam nickove.

Ehhhbes onih 3 burazerovih 'iljdarki !!!...sad vidim da je to ništa
---------------------------------------------------------------------------

Ovi VAŠI postovi, i primeri iz života, sa raznih strana sveta VREDE 300 Hiljadarki !

Jako mi je drago, da ste imali volje da napišete razne primere otimacine,
i naveli "psihologiju" konobara kad merkne mušteriju.

Ovo što ste napisali je :

Mala škola naručivanja hrane/pića u restoranima, kafićima, pod šatrom i na otvorenom!

Ne bi da smaram previše, oduševili su me vaši iskreni opisi:
Citat:
dusanboss:Samo mi nije jasno kako niste to do sad naučili te vašarske fore?

Citat:
mjanjic: Izvukao sam pouku, ubuduće umesto salate i pića uzimamo još "kilogram za poneti", ......od ovih skupljih piva, koje pod šatrama nemaju, a i da imaju, koštalo bi k'o viski.

Citat:
mjanjic:Ej, 7 pečenih paprika isto košta kao kilogram mešanog mesa ...?

Citat:
sasa022: Zasto se bunis ? Jel tebe neko na silu vukao da sedis "kod vatre" ?
Da li si se zapitao koje je troskove imao vlasnik tog restorana ?

Citat:
pajapop:..svako "drapa" koliko mu treba....ali ti koji idu na takve manifestacije obicno i nemaju nekih finansijskih problema, pa mi ih i nije nesto "zao"

Citat:
pajapop:..svako "drapa" koliko mu treba....ali ti koji idu na takve manifestacije obicno i nemaju nekih finansijskih problema, pa mi ih i nije nesto "zao"

Citat:
Java Beograd:...kad donese flašu kisele za sto. Otvorenu. Iz plastične boce, iza šanka, u zelenu staklenu Knjaz Miloš ulio 2/3 kisele i 1/3 česmovače. I doneo, a niko nije naručio.....Imaš lopovluke na nivou restorana, tj. smislio ih gazda, a i imaš i lopovluke na nivou konobara. Naravno, nadodato na gazdine lopovluke.

Citat:
Java Beograd: Neretko su konobari dobijali batine za ovakve lopovluke.

Citat:
Branimir Maksimovic: Pogledas racun,...i kazes, ne to je necija porudzba mi to nismo imali

Citat:
Java Beograd: Ali ako dođe x2 onda, pre nego što platim, dobro proverim.

Citat:
bakara:Njega su zapravo izvacarili na kobasicama jer tu jedino ne pise kolicina.
verovatno je 900din za kilogram, a kilogram sigurno nije dobio.

Citat:
pajapop: A, i ta vasarista, i jesu mesta za "sisanje" raznih ovac...*...Onaj ko ima visak vremena, energije, para...i jeste za sisanje.

Citat:
mjanjic: pod šatrom sva pića naplaćivali po 300 dinara, pa je rakija bila 300, a i kisela je bila 300

Citat:
mjanjic:ovaj sa početka priče dobio račun 5000 din.
...za te pare mogu da kupe 5-6 gajbi piva, džak ćumura i dovoljno mesa da ceo dan klopaju kraj nekog potoka.

Citat:
bananaphone: konobar donosi meni na engleskom - espresso 5e, sendvic 10-15e,...zena ne budi lenja, ...proseta do menija na italijanskom - espresso 1.5e.....on nam nadrkano kaze, ovo su cene ako hocete konobar da vas sluzi, a ako hocete ove niske cene, onda morate sami da prosetate do sanka - koji je bukvalno 1m od naseg stola,
U Amsterdamu tasta sa prijateljicom ode - poruce caj, kafu i casu vode, i donesu im nesto preko 20e, one plate (zubnjene), i posle se vrate - kao konobarica pogresila, jao jao izvinite, kakava slucajnost, kakva nezgoda

Citat:
bakara: Meni je u budimpesti madjarica naplatila golu kobasicu bez hleba, bez senfa ma bez icega 15eur ...Ali to me je tako odradila da sam bio siguran da ako bi joj trazio i hleb da bi to kostalo jos 15eur pa sam precutao

Citat:
pajapop:Imao sam jednog pacijenta koji je bio kelner. I on kaze, da svoj posao ne bi menjao za ministarski...Oni su razvilil citavu psihologiju od usluzivanja. Tacno znaju kakva je koja musterija. Dal` je dosao sa zenom, svalerkom...dal` je poslovno... i u zavisnosti od toga razvijaju "strategiju" usluzivanja i naplate...Najvise sisaju svalere..Ti se nista ne bune, jer nece da se blamiraju pred svalerkama...Naplacuju im i garnirung

Citat:
Dexic: Kod nas se namerno prica kako su to hleb i ostale 2din vredne papazjanije, da ne ispada da restoran naplacuje koriscenje escajga, ali to je nesto najnize sto su smislil do sada.

Citat:
žutokljunac: U Parizu ti je hamburgerčić 9 evra, na zub da ga staviš...Ja uvek jedva čekam da se vratim jer znam da ću za male pare da se odvalim.....U Francuskoj ti na stočič od 30 cm, služe ručak za dvoje,..tako da te laktovima kači lik pored tebe. Ne možeš mesto da nađeš, a tek što ne možeš kao čovek ni da sedneš. A tek kada donesu račun....


Zahvaljujem se SVIMA na dosadašnjim komentarima !

Sva vaša pisanija je "Škola Života".

Drago mi je da ste sve ovo, korisno, jasno i svojevoljno podelili.

..ehhbeš onih 3 hiljadarki, to je ništa

Veliki Pozdrav za sjajnu ekipu.
Svako Dobro.

PS:
Majore, Majore, "Špiclovu" jedan,
Kažeš malo su burazu naplatili,... a ? ...pored ovih "Balerina" ...jel ?


[Ovu poruku je menjao Living Light dana 17.09.2017. u 06:23 GMT+1]
[ Hltman @ 16.09.2017. 16:02 ] @
Pa sta si ti ocekivao, jedan veliki circlejerk? Nema toga na ovom forumu.
[ žutokljunac @ 16.09.2017. 17:13 ] @
Citat:
Living Light:

Majore, Majore, "Špiclovu" jedan, malo su burazu naplatili, kažeš :-)



Nisu malo, ali šta si očekvao ispod šatre. Mene čudi da si fiskalni dobio.
Realno, mi smo jeftiniji od mnogih u okruženju.
Evo jedan banalan primer. Napolju u mnogim kafićima kada naručiš espresso kafu, ne daju vodu, a napolju 30 stepeni. Logično je da ti uz takvu vrućinu treba voda. Onda ti, znajući za foru, učtivo zamoliš, za glass of water, a on ti donese flašicu Evian vode i naplati ti 10$. Još kulturnije. I to pametno i iskusno prilazi stolu, i pred tobom otvara flašicu. Dok si se ti opasuljio, dobio si vodu.
Ili npr. piše espresso 1,5E, to naručiš i sedneš, on donese račun 5E. Kako pet. Pa 1,5 je kada sediš za šankom, u lokalu 2,5E... a kada sediš u bašti onda je pet.
[ dusanboss @ 16.09.2017. 17:57 ] @
Update is Vršca sa manivestacije "Dani berbe grožđa 2017" (sinoć).

Cena roštiljske kobasice je 400 din tako da je moguće da si ti platio dve 900. Pljeska 300-350. Kupus 300-400. Janje 1800, prase 1600...

E sad za ove što podržavaju suprotnu stranu.

Mislim da neznate tačno o čemu se ovde radi. Nje to neka konobarska fora pa aj kao navatao te na nju. To je organizovana prevara i razradjen način po kome te šatre funkcionišu. U nju su uključeni svi od gazde do konobara.

Pošto uglavnom obilaze tako razna mesta jednom godišnje njima nije u cilju da zadrže mušterije već da ih što više izmuzu na sve moguće načine.

Nije to tako sve čisto kao "dobio si račun- to je to-šta se buniš". Prvo izložena je samo cena mesa (roštilja pečenja) koja se manje nakad i više puta u toku noći. Ti kada sedneš i naručiš recimo kilu jagnjetine za tebe i gospoju (ako je ješna ko ova moja ) oni te naravno punude pićem i salatom čija cena nigde nije izložena. Ti kao kavaljer prihvatiš recimo naručiš 4 pića i 2 salate i uglavnom nećeš proveravati cenu ispred žene ili negoaga koga si rešio da častiš (moraš usmeno pošto nigde ne piše). E sad, majstori kada ti saberu to i hleb koji ti prodaju na parče (a donesu desetak za dve osobe) to te izadje možda i malo više od te "jagnjetine" od 1800 din.

"Jagnjetine" jer sinoć sam odmerio veličnu tih nesrećnih životinja koje se vrte na ražnju, pa to bre nije bilo jagnje ni pre 3 godine. . Da budem fer bilo je mesta gde su stvarno bili jaganjci, ali se oglavnom vrte potpuno odrasle ovce, a prodaje se po istoj ceni i pod nazivom "Jagnjetina".

Postoji još gomila drugih bezobraznih fora koje vićinu ne znam jer izbegavam takva meste već odavno. Što neko reče, tu je dobro da uzmeš meso za poneti i ništa više (ako i to)
Moja taktika sada je da se prošetam tuda, nadražim se mirisom i pogledom, a onda odem u neki provereni restoran i jedm. Eventualno nekad kupim pljeskavicu kada me ponesu emocije ,ali se uvek pokajem.

E da. Video sam i (i čuo od drugara) kako vraćaju svadbarski kupus i pasulj u onaj veliki lonac kada mušterija ne pojede sve. Pa mislim deca u Africi gladuju ,a mi da bacamo hranu.
[ Boris Tadić @ 16.09.2017. 18:04 ] @
To vi tajkuni idete po kafanama dok narod grca i ropće.
[ SlobaBgd @ 16.09.2017. 18:33 ] @
@dusanboss
Došao si na redovno odsustvo iz legije, i odma' na krkanje!? To Srbine!!!
Inače lepo si sve ovo opisao, tačno tako stoje stvari. Ali dok je naših navika da sedimo u plastičnim stolicama ili na rasklimatanim klupama za klimavim stolovima, da pijemo mlako pivo i jedemo žilavo meso, i da je oko nas blato, dim, buka, cika i vriska, da nam pevaljka a la Vendi meša u krilu i viče na uvo a mi da podvriskujemo, malo pipnemo a mnogo platimo, dok nam je to primer autentičnog srpskog provoda, onda i treba da nas pljačkaju.
[ niki212 @ 16.09.2017. 19:17 ] @
Citat:
Boris Tadić:
To vi tajkuni idete po kafanama dok narod grca i ropće.

Boro, serle jedan obican da vidis kako na vasaru svinjetinu unistavaju tajkuni

[ Living Light @ 16.09.2017. 21:15 ] @
Citat:
Boris Tadić:To vi tajkuni idete po kafanama dok narod grca i ropće.

Koji si ti DEBILtant !, prevarant i NE poverljiva Osoba!---Ma strašno !

Nemam reći !
----------------------------------------------------------------------------------------

Tadiću, došapni mi samo jedno:

-Da li je naš cilj postojanja na ES-u,

Laž, Prevara, Dezinformacija, bacanje klipova u točkove,
dizanje telesnog pritiska sagovornika, obmanjivanje,
davanje NEistinitih INFO, sputavanje,

+užitak u svemu Tome ???

de, de došapni,.... i NE vrdaj u Odgovoru !!!


...ehhhbem li ti sunce REMETILAČKO !!!

El moraš baš tako ???
[ gilopile @ 16.09.2017. 21:27 ] @
Ja volem samo pecenog vola cepanku od 300kg na raznju :D
[ Living Light @ 16.09.2017. 21:29 ] @
..a ražanj ima centralnu cevku od 3-4 cola, da izdrži vola

Nemo da nam vo padne u pepeo, ...tu nam je kraj
[ gilopile @ 16.09.2017. 21:32 ] @
Nataknut na cevcugu od skele, a rotira ga motorcina od 10kW i pece se na 3 kubika bukovine. Prste da polizes :)
[ Living Light @ 16.09.2017. 21:42 ] @
Jooj, Gde nam je kraj ?
Može li ovako:

https://www.youtube.com/watch?v=Z4wxnWe6Qv4


[ Living Light @ 16.09.2017. 21:50 ] @
Gilopile,
ako prethodno, nije dovoljno, evo +Bonusa:

https://www.youtube.com/watch?v=iTYwhD09IU4

[Ovu poruku je menjao Living Light dana 16.09.2017. u 23:04 GMT+1]
[ Living Light @ 16.09.2017. 22:48 ] @
Citat:
gilopile: rotira ga motorcina od 10kW

????? ....i to od FAP-a, (iLi RABE ) jel ?

..a Mercedes ništa ? ..a?

Gde si ono rekao, da si nas'o pivčugu od 19,2% ? (minimalni kontigent:Na Bure)

[ dusanboss @ 17.09.2017. 00:24 ] @
Auu bre, vo je zakon ! Kad ga stave, pa seku onako sa onom mačetom kao neki veliki giros il kebab, Uf! Jeo sam to jednom (il dva puta) I ješću opet čim mi se ukaže prilika.



Citat:
bakara:


Meni je u budimpesti madjarica naplatila golu kobasicu bez hleba, bez senfa ma bez icega 15eur dala mi na kartonu sa viljuskom i nozem.
Ali to me je tako odradila da sam bio siguran da ako bi joj trazio i hleb da bi to kostalo jos 15eur pa sam precutao



Jbg, 15 € da madjarica oguli kobaju. Pa šta bi ti hteo? Ma ti si bre super prošao, još se tu nešto buniš kao nepoznat teren ovo-ono.




[Ovu poruku je menjao dusanboss dana 17.09.2017. u 02:09 GMT+1]
[ dusanboss @ 17.09.2017. 00:31 ] @
Citat:
Boris Tadić:
To vi tajkuni idete po kafanama dok narod grca i ropće.


Pa da ! Čovek stvarno treba da bude tajkun kako bi jednom godišnje izdvojio da pojede kilo jagnjetine. :)

A taj jadan narod što grca...(neću da preciziram da ne ispandem rasista. Politička korektnos je danas amin, a i ni je vezano za jednu grupaciju)

Vidim od to malo jadne socijale roštiljaju svaki vikend, menjaju auto kad istekne registracija (nije neki, al je bolji od mog keca) i kupuju kuće svuda po selu. (neki kupe i snajuku pa se razmnožavaju na veliko i time uvećavaju kućni budžet :))


Mislim Borise, šta je penta tvog posta?
[ gilopile @ 17.09.2017. 00:49 ] @
A vala bas. Vidim, sve tajkuni po tim vasarima krkaju.
Tadic se malo zajebuje, kakvi tajkuni, kakav grcajuci i ropcuci narod. Onaj ko ima, krkace, ko nema, gulice parizer - uvek bilo i bice.
Meni licno daj punjene paprike i ja srecan i zadovoljan. Kakva pecenja, volovi, jagnjici i svinjcad.


Living:
da si, mala, fapova mašina
šalt'o bi' te u sedam brzina
[ Living Light @ 17.09.2017. 00:54 ] @
Poenta Borisovog posla je da:

-Mlati praznu slamu, sve dok iz nje izilazi prašina,

..a kad to prestane, onda uzme Frulu "bez Rupa" pa ga duva dok ima daha,

Pa kad i to nestade, onda se loguje na ES,

-i sve TO ponovi u elektronskoj formi...

[Ovu poruku je menjao Living Light dana 17.09.2017. u 06:18 GMT+1]
[ dusanboss @ 17.09.2017. 00:57 ] @
Citat:
SlobaBgd:
@dusanboss
Došao si na redovno odsustvo iz legije, i odma' na krkanje!? To Srbine!!!
Inače lepo si sve ovo opisao, tačno tako stoje stvari. Ali dok je naših navika da sedimo u plastičnim stolicama ili na rasklimatanim klupama za klimavim stolovima, da pijemo mlako pivo i jedemo žilavo meso, i da je oko nas blato, dim, buka, cika i vriska, da nam pevaljka a la Vendi meša u krilu i viče na uvo a mi da podvriskujemo, malo pipnemo a mnogo platimo, dok nam je to primer autentičnog srpskog provoda, onda i treba da nas pljačkaju.


Da! To su moje navike, tako volim i tako ću da radim! Jel to znači da neko treba da me vara, iskorišćava i pravi budalu od mene? Nisma neki ljubitelj tih šatora (čekaj bre, jel se kaže "šatora" ili "šatari", bar za pravopis imamo strčnjaka ovde kolko hoćeš ), ali jednom godišnje kad videm te jagnjće, prasiće,ražnjiče itd volim da sednem na tu plsatičnu stolicu , da me taj dim udari po glavi i da uživam! Mislim jel to nešto loše?

Aj kad kažem da volim srolati nešto pa da me dim udari po glavi, pa da razumem što se ljudi ovde bune , al ovo ... Mislim , ne može mnogo više patriotski od toga

Ne, ne nije u redu to što rade. Još uvek ima dobrih i poštenih ""šatordžija" medjutim sve ih je manje jer gube bitku sa ovim drugima.


Samo mi jedna stvar oko tog poslovanja nije jasna. Koliko čujem ovde kod nas visoke cene svi pravdaju skupim mestima za šator koje grad (opština) naplaćuje. E sad u špicu posete njihova posećenost je 10-20 % popunjenosti. Veliku većinu profita zaradjuju od prolaznika koji uzmu nešto sa roštilja za usput. Nije mi jasno kako se nekome isplati da ta mesta plaća toliko visoko a da mu pritim zvrje prazna? Zar ne bi mnogo bolje za njih bilo da su malo pošetaniji i da ljudi ispune to do makar 80 %. Siguran sam da bi mnogo ljudi sa uživanjem sedelo tamo samo da nije svega toga lošeg (ili da ga je u nekoj razmnoj meri) o čemu mi pričamo ovde.

To je relativno nov fenomen. Ja se sećam pre samo 15 godina šatori su bili puni .

Ne znam šta se tu dešava, ali ne shavatam koja je računica tih ugostitelja. Ako neko od njih čita ovo lepo bi bilo da se javi i da nam pojasni stvari.

[ Living Light @ 17.09.2017. 01:01 ] @
Citat:
niki212: Boro, serle jedan obican..

U to ime, evo +dodatka kako tajkuni jedu, žderu, i gologuziju maltretiraju.

Sto kaže niki212 (Boro, serle jedan) !!!
----------------------------------------------------
Evo prvo, malo predjela:
https://www.youtube.com/watch?v=O87UeSbNmgA ..

pa onda,...Za pošten svet,

Izvolite:

Mono.


Stereo:


Quadro:


Pogled levo sa tvrdjave:


Pogled desno:


Posebna porcija za Dragana @gilopile, izvoli:


Eto...nadam se da je ukusno,

[Ovu poruku je menjao Living Light dana 17.09.2017. u 03:40 GMT+1]
[ dusanboss @ 17.09.2017. 01:13 ] @
Citat:
Living Light:
Poenta Borisovo posla je da:

-Mlati praznu slamu, sve dok iz nje prašina izilazi...

..a kad to prestane, onda uzme Frulu "bez Rupa" pa ga duva dok ima daha,

Pa kad i to nestade, onda se loguje na ES,

-i sve TO ponovi u elektronskoj formi...


Nisma baš u toku sa dešavanjima na ES forumu, ali mogu reći da mi čak po malo i nedostajete.
[ Living Light @ 17.09.2017. 02:03 ] @
Izvinite što kasnimo,

Sad ćemo da nadoknadimo,
samo da iz "renderujem" slike,

..oma dolazimo....

(zamolio bih te da se vratiš na gornji post u vezi slika,
da ne pravim pometnju,
-dovoljno ga Boris i Braxi prave, ......NE treba nam ++Bonus)
[ gilopile @ 17.09.2017. 02:09 ] @
Boris i Braxi su remetilacki tim.
Gde su te slike, jel ih razvijas pa dok se osuse?
[ Living Light @ 17.09.2017. 02:30 ] @
Razvijam ih Dragane, ugasi svetlo i upali "Crvenu",

i nemo da mi ulaziš u sobu dok razvijam Film !!!

Evo ih gore, sad ih kačim....
[ gilopile @ 17.09.2017. 02:38 ] @
Onaj kupus je mama. Izgleda do jajca.

Laku noc
[ Living Light @ 17.09.2017. 05:46 ] @
"Nedelja" polako sviće nad Srbijom,
sitna kiša ruminja, isto kao ovde:

https://www.youtube.com/watch?v=5NG3LThjbGU

..ja se još ne ofrkestih, od ovakvih:
Citat:
Boris Tadić:To vi tajkuni idete po kafanama dok narod grca i ropće.

Jednom godišnje? ..... pa to samo "Tajkuni" idu u kafanu...

https://www.youtube.com/watch?v=IKNCbfyzj6c


[ eeestablishment @ 17.09.2017. 08:47 ] @
Citat:
gilopile:
Onaj kupus je mama. Izgleda do jajca.

Laku noc


Silvana je mama . . . . . izgleda i zvuci do . . . . . dobro jutro

Gde je se samo seti Living Light ?
[ mjanjic @ 17.09.2017. 09:17 ] @
Kad već pričamo o staaaaaaroj muzici, meni ovo zvuči bolje od originala (koji nisam ni slušao nešto):
https://www.youtube.com/watch?v=OszGhRjRo9I


A što se tiče moderne muzike, tu od narodne nema ništa. Nego, videh da će biti sledeće godine na Exitu (nisam još uvek nijednom išao, ali eto razloga):
https://www.youtube.com/watch?v=1q-1Bpy168g



Danas ćemo neplanirano na kupus u Mrčajevce pa ću javnim kakva je situLacija sa cenama i eventualnim "dranjem". Da je do mene, ne bi' ni išao, kao i ranije, ali...
[ eeestablishment @ 17.09.2017. 09:41 ] @
Zabranice mi zena da svracam na ovaj " tehnicki " forum

jbga , Living Light okacio ove jagnjice , prasice , sarme i od sabajle kako sam ih video dobih apetit .

u roku od odma podigoh zenu da pece pogacu .

Jes da nije bilo pecenja ali naslo se tu domace slanine , madjarske cajne , studenickog sira , belolucane paprike,kajmaka , (cvarke sam zaboravio u frizideru grrrrrrrrrrr ) i casica ljute





kaze gospodja , kad se vec mlatis tamo po forumu , nek te bar ta gospoda " tehnicari " nauce kako da popravis ovaj Tehniks ( cd-audio , nece vratanca da se zatvore kad ubacim cd ) nego sto te podmasuju da mesim pogacu . . . . . . .





[Ovu poruku je menjao eeestablishment dana 17.09.2017. u 11:01 GMT+1]
[ gilopile @ 17.09.2017. 12:01 ] @
E to je klopa. Establismentovi znaju kako da zive :) I ja cesto mesim pogacu i razna testa i jednostavnije kolace sa domacim vocem...

Nego, koji CD je u pitanju? Jel se cuje motor da drnda kada stisnes `Eject` ili kada gurnes fioku? Obicno taj motor za fioku nadzivi 5 pogonskih za CD, a problem najcesce pravi dotrajala gumica ako sistem nije samo sa zupcanicima.

Otvori temu. Otvori uredjaj i slikaj unutra ceo sklop fioke i napisi koji je model. Znaci, izlazi normalno, a nece da uvuce? Vrlo lako se dijagnosticira samo pogledom na celu skalameriju. U najtezim slucajevima zna da crkne po koji otpor preko kojeg je vezan motor na drajver, koji vise sluzi kao osigurac. U zavisnosti da li je skroz odapeo ili ima odredjen otpor, motor ili nece uopste da radi ili ce raditi kilavo jer nema potreban napon.
[ eeestablishment @ 17.09.2017. 13:17 ] @
Citat:
Establismentovi znaju kako da zive :)
. . . . . . . . . xi xi xi ulepsa mi dan .

I ja se mlatim , umesto jutros da slikam Tehniks ja navalio na pogacu . . . . .

Fioka sa lakocom izadje , ali kad treba da udje secne malo napred i vrati se . Probam na silu ali se neda , ko da se potkocilo .

Da bi se vratila fijoka moram na dugme on/of

jbga ,poslusah zenu ( moram spremila onaj dorucak ) i malo cas odnesoh kod majstora .

On kako je video s vrata rece " to je mikroprekidac ". . . . . . ?

Videcemo
[ Lavlja_Jazbina @ 17.09.2017. 15:47 ] @
Citat:
dusanboss:
Citat:
Boris Tadić:
To vi tajkuni idete po kafanama dok narod grca i ropće.


Pa da ! Čovek stvarno treba da bude tajkun kako bi jednom godišnje izdvojio da pojede kilo jagnjetine. :)

A taj jadan narod što grca...(neću da preciziram da ne ispandem rasista. Politička korektnos je danas amin, a i ni je vezano za jednu grupaciju)

Vidim od to malo jadne socijale roštiljaju svaki vikend, menjaju auto kad istekne registracija (nije neki, al je bolji od mog keca) i kupuju kuće svuda po selu. (neki kupe i snajuku pa se razmnožavaju na veliko i time uvećavaju kućni budžet :))


Mislim Borise, šta je penta tvog posta?

A sta je tvojeg? Krivo ti sto ne mozes da zaduzis novu pusku svakog meseca,sto ti legija stranaca menja mesecno 2x prebivaliste pa ne mozes da ih nadjes.Ajte molim vas,uozbiljite se ili naucite koliko je 200kg opreme.

[ petkons @ 17.09.2017. 16:46 ] @
Drugar mi radi kao konobar na takvim mestima, i kaže da ne bi menjao šatru za redovnu kafanu nikad.
Najbolji je kad mi je objašnjavao kako se prodaje jagnjetina...
Gost naruči kilo, konobar ode do gazde koji seče i meri jagnjetinu na šanku i traži 800 grama, i onda kad tu porciju donese kod gostiju, nonšalantno kaže "ima kilo i dvesta, jel nije problem", i svi kažu "nije problem". Tako on gazdi pravda 800 g, a naplati 1,2 kg. 1/3 je nejgova!
[ gilopile @ 17.09.2017. 17:14 ] @
:D
Ma tako se radi, sigurno. Nosite ljudi vagice na takvim mestima pa odma izvazete na licu mesta :D Kako bi se konobar nasao u toj situaciji u nebranom grozdju. lol

Nisam ni ja nista bolji bio kad sam kao klinac konobarisao.
Preko zime los promet i desavalo se da od pazara vise meni ostane nego gazdi.
Jednom se zatekao u kasne sate gazda i radismo zajedno popis i kada je video koliko mi je para ostalo, samo sto nije zaplakao, valjda od ljubomore. Vise ja uzeh nego on. Merio 20 puta, brojao, al dzaba, sve se poklapa a ja brdo para u dzep. Posle sam odvajao novac da se ne desi slicna situacija...

Kada se duze radi taj posao, udje se u sitna crevca i moze lepo da se zaradi, a zadovoljan gost, zadovoljan gazda i na kraju ti.
Ali ipak, posao je uzasan. Nikad se ne bih vratio konobarisanju.


[Ovu poruku je menjao gilopile dana 17.09.2017. u 18:24 GMT+1]
[ SlobaBgd @ 17.09.2017. 17:44 ] @
Lopovluk.
[ bananaphone @ 17.09.2017. 18:57 ] @
@Living Light - ovo meso manje-vise, valjda sam pojeo kolicinu pecenja koje mi sleduje u ovom zivotu, ali brate kako izgleda taj kupus, bruka i sramota, stavio sam ruku preko ociju i skrolovao na dole.

I vidim post od eeestablishment-a... pa jel moguce, svaka cast gospodji kad te tako pazi...

Samo fali sneg napolju, da posle tog dorucka, rakije i pogace, stanes malo na skije, i kad se dobro smrznes, vratis se na kupus...
[ Windows2 @ 17.09.2017. 19:13 ] @
Citat:
eeestablishment:

Jes da nije bilo pecenja ali naslo se tu domace slanine , madjarske cajne , studenickog sira , belolucane paprike,kajmaka , (cvarke sam zaboravio u frizideru grrrrrrrrrrr ) i casica ljute


eee sliku bi pojeo. Al' ne moze da se zagrize.
[ Lavlja_Jazbina @ 17.09.2017. 22:46 ] @
Citat:
gilopile ....Ma tako se radi, sigurno. Nosite ljudi vagice na takvim mestima pa odma izvazete na licu mesta


ti to mene prozivas.bas sam danas babu navatao za 150gr manje od 1kg grozdja.Vidim da joj ona poluga pada dole i bezobrazno skida kesu,ali.

Molim vas ajn moment,vadim rucnu na prst vagicu,pitam,ekskjuzmi,sta je ovo,porfavor....Komsija znate,evo vise.Ne hvala,za nikad.

Kalenic je postao takvo samaranje i nije mi jasno dokle vise sa tim starim kantarima.Ajde bez racuna,pijaca.Ali bar da stave cenu ili digitalnu vagu da imaju.Ma haos.

p.s.Jos se smejem,nose vagicu i mere.Bar malo da se oraspolozim,janezi nas prebili.
[ jovajovic100 @ 18.09.2017. 00:14 ] @
Citat:
gilopile:
Onaj kupus je mama. Izgleda do jajca.
Laku noc
Ako si negde blizu mene da dođeš na takav kupus .

Citat:
eeestablishment:
Jes da nije bilo pecenja ali naslo se tu domace slanine , madjarske cajne , studenickog sira , belolucane paprike,kajmaka , (cvarke sam zaboravio u frizideru grrrrrrrrrrr ) i casica ljute
kaze gospodja , kad se vec mlatis tamo po forumu , nek te bar ta gospoda " tehnicari " nauce kako da popravis ovaj Tehniks ( cd-audio , nece vratanca da se zatvore kad ubacim cd ) nego sto te podmasuju da mesim pogacu . . . . . . .
Za tebe važi da ću da dođem da ti popravim kasetofon ako si negde blizu mene , ali da postaviš tako lepo sto , normalno sa vrućom pogačom i štrudlom od maka .

Nekoliko kuća od mene stanuje žena čiji je sin konobar . Ima pored kuću šupu u kojoj po malo nešto radi iz hobija i imao je dosta alata . Jedne noći mu je neko obio šupu i odneo alata za 1000 evra . Poče da kuka i psuje lopova , a nekoliko dana pre toga nam je pričao da svaki dan klepi mušterije za par hiljada dinara . Retoričko pitanje je ko je veći lopov , lopov koji je odneo alat ili on . Kada sam ga to pitao strašno se uvredio , a ja sam siguran da on svake godine ukrade minimum 5000 evra .

Lavlja_Jazbina nisu nas pobedili janezi nego srbi pravoslavci na radu u inostranstvu !
[ mjanjic @ 18.09.2017. 00:31 ] @
Danas bio u Mrčajevcima, prošetao po "vašaru", ali seo lepo kod Starog hrasta (ili tako nekako, uglavnom dvorište sa desne strane kad se prođe centar, a rezonujući da bar nema prašine kao pod onim šatrama, jer je krenuo da duva jak vetar).

Pohvalno je što je čovek na svaki sto stavio detaljan cenovnik svega što se može poručiti, tako da bar u tom pogledu nema varanja.

Sumnjiva mi je bila gramaža pečenja, jer smo posle kupusa uzeli oko 800g (rekoh konobaru 700-800, jer bi nam kilogram bilo previše, ali tada retko ko donese onu manju cifru), međutim ranije sam u pečenjari uzeo tačno 800g (tako ispao komad), i to je kad se isecka bila ogromna gomila pečenja, a ovo što je ovaj doneo je po mojoj proceni imalo 600g, ali... neka, neću propasti za 100 ili 200 dinara.
Nego, vidim kupus salata 150 din., što je mnogo jeftinije nego na nekom mestu pre par sedmica, kad ono salatica na plastičnom tanjiriću, nema za pola osobe :)

Generalno, cene koje sam zapamtio:
praseće pečenje 1kg: 1000
jagnjeće pečenje 1kg: 1600
kuvani kupus: 300
proja parče: 35
kupus salata: 150
pivo 0.5 (3 ili 4 vrste): 200
kisela voda 1L: 300
kisela voda 0.2L: 150

Ne sećam se cene lepinje i sokića, zaboravih da ufotkam telefonom ceo cenovnik.


Uglavnom, gde na takve "vašare" (ili *jade) ode malo veće društvo, račun može da bude i 200€ - pre par godina neki iz BiH doveo 20-ak poslovnih partnera u Guču, napravili 120.000 din. račun.

Zato je bolje, ako se već skuplja društvo, ispeći prase u svojoj režiji, napraviti roštilj ili poneti nekoliko kotlića pa skuvati svega i svačega.
[ eeestablishment @ 18.09.2017. 13:40 ] @
Citat:
Za tebe važi da ću da dođem da ti popravim kasetofon ako si negde blizu mene , ali da postaviš tako lepo sto , normalno sa vrućom pogačom i štrudlom od maka .


strudla je od visanja . . .

Sto postavljamo bez obaveze popravke kasetofona , jedino je mozda lepse kad jos malo zaladi , pa se na tanjiru nadju i razne zimske carolije , cvarci ,

kiseo kupus , kavurma , kobasice , slanina . . .

nego , ne javlja se Living Light a on je sve ovo i zapoceo
[ Lavlja_Jazbina @ 18.09.2017. 16:57 ] @
Citat:
nego , ne javlja se Living Light a on je sve ovo i zapoceo

Izgleda tek sad proradio kupus;).
[ Living Light @ 18.09.2017. 23:08 ] @
Tu sam Lave, ali ne postizavam.

Pre podne na poslu, popodne u selo.

Crko cerin frizider,
pa sam isao kod majke u selo da donesem Obodin od 35 godina,
jos u "voznom" stanju.

Ebg, ne mogu da budem na forumu dok upravljam Škodilakom,
nadam se da razumes.

pOz
[ eeestablishment @ 19.09.2017. 14:53 ] @
Citat:
Obodin od 35 godina,
jos u "voznom" stanju.


to je bila tehnika , radilo i hladilo po 40-tak god



a ne ovo danas , fensi , sve neke led diode , digitalna tehnika , trt-mrt ispravno dok je u garanciji . . .
[ gilopile @ 19.09.2017. 15:03 ] @
Tako je.
Taj ce da hladi jos 40 godina, tj. dok se ne raspadne limarija :)

Sto je najcrnje, danas ljudi nece ni da cuju da imaju neki stariji kvalitetan frizider u dobrom vizuelnom stanju. Jednostavno hrle da kupe sa LED svetlom, fensi izgleda sa displejem i to je fakat.
Kad vidim u kuhinji cesmu sa LED svetlom koja svetli crveno za vrucu i plavo kada osrafis hladnu, gowwna mi se prijedu. A da ne kazem da su navikli da melju biber i sol sa elektricnim meljacima, kada seku luk, obavezno secko, multiptaktik da izrendaju mrkvu i sl. gluposti. Neverovatno. Nisu culi za dobar noz i dasku koju ne moze da zameni brdo tih neprakticnih kineskih elektro novotarija. Ali ako neko ima dve leve ruke i ne moze bez tih pomagala, bolje i da ne ulazi u kuhinju jer verovatno i ne zna da kuha.
[ SlobaBgd @ 19.09.2017. 15:16 ] @
Melju so? Ne kažem, verovatno je to uobičajeno, ali ja nisam čuo za to.
[ gilopile @ 19.09.2017. 15:18 ] @
Itekeko se melje krupna morska sol. Isti `meljac` kao i za biber. Naravno, ne koristim za sol, ali za biber koristim, jer preferiram samo biber u zrnu, krupnije mleven.

Nije bas uobicajeno, koliko i to da se ovde jako slabo koristi morska so.
[ član @ 19.09.2017. 15:19 ] @
Citat:
eeestablishment:
to je bila tehnika , radilo i hladilo po 40-tak god

pa zato je Obod i propao jer je pravio frizidere koji traju 40 god!
kupis jednom i ne treba ti vise nikad! :)
[ gilopile @ 19.09.2017. 15:25 ] @
Clan, bas tako. Ma na tim friziderima cak ni sijalica nije crkavala, a kamoli nesto drugo. Neverovatno kako su ga sklopili da traje i traje.

Ja samo cekam da Nokia izbaci neki frizider i kada neko ovde otvori temu da mu je crko i dobije predlog da sa sajta skine najnoviji firmware i proba, onda mogu lagano da otezem papke. :)

Windows 18 - friz edisn. :)

[Ovu poruku je menjao gilopile dana 19.09.2017. u 16:36 GMT+1]
[ ademare @ 19.09.2017. 15:45 ] @
Evo i ja da dam svoja 2 centa o temi ugostiteljstva

Imaju u osnovi tu 2 price koje koliko sam video , previdjaju oni koji razmisljaju o cenama , gramazi i slicno ! Pa ko hoce da se raspita o cenama , ako nema cenovnika , treba da se raspita i o gramazi

Znaci nije 1 kg necega uvek 1 KG

U ugostiteljstvu , dal je satra , dvoriste ili restoran Lux hotela , to nije toliko vazno , postoje 2 vrste merenja onoga sto se prodaje i sto se dobija .

Tako da me veoma cudi da iskusni , "kafanasi" , to do sada nisu primetili .

Znaci jedni kada napisu da prodaju 1 KG mesa , to znaci da da je meso PRE pecenja imalo 1 KG !

Drugi kada napisu 1 KG mesa to znaci da peceno meso ima 1KG .

Ovih prvih je jako mnogo , zato 1KG ima 800 grama u tanjiru , jer 200 grama , se na primer kao tecnost ispari , ili se kao mast istopi itd .

U sustini su i jedni i drugi u pravu , i tamo gde pise 1 KG a u tanjiru 800 grama , Nisu prevaranti , samo treba videti unapred, da ne bi bilo iznenadjenja.

[ eeestablishment @ 19.09.2017. 15:51 ] @
Citat:
pa zato je Obod i propao jer je pravio frizidere koji traju 40 god!


I v . masine .

Ova je kod mene radila 30-tak-god

Za to vreme sam zahvaljujuci savetima dobrih ljudi sa raznih foruma ( pa i ovog ) , zamenio grejac par puta , tunel gumu ( okrpio ) , pumpu ,

termostat , programator ( doduse ovo je majstor odradio ) bravu na vratima i par puta vadio carape kad zaglave u kazanu . . . .

Elem , to je bila mehanicka stvar kojoj si mogao da pridjes sa srafcigerom , motocanglama i kljestima .

Radila je i dalje ali su svi gumeni delovi , creva i sl poceli da se raspadaju .( nisam imao vis zivaca da trazim rezervne )

Ledja su nas bolela kad smo je iznosili iz stana ( nas 2 ) a ovu novu BEKO sam cini mi se i sam mogao pod misku da iznesem ( gabaritna je pa ne

moze covek bas sam da je obuhvati )

Sve neka elektronika , odlozeni start , ovo - ono i dabogda da sastavi garanciju ( 5 god )
[ mjanjic @ 19.09.2017. 16:16 ] @
>ademare

Ja pretpostavljam da tu priču znaju svi za roštilj (uključujući i kobasice), i ne kalira 200g na kilogram, nego i do 40% (dakle, od kilograma svežeg može da ispadne i "samo" 600g).

Mi smo uglavnom pričali o pečenju, kad je u pitanju merenje i zakidanje na gramaži. A tu se meri pečenje, a ne sveže pre pečenja.


Inače, ako uzimate npr. samo ćevape ili samo kobasicu, na osnovu cena vam je jasno da je u odnosu na kasapnicu cena dva puta veća, od čega kada se odbije PDV i ostali troškovi lokala, ne ostaje mnogo prostora za maržu, osim ako je u nabavci cena na veliko znatno nižda.

Sa druge strane, troškovi pića maltene ne postoje, osim nabavne cene, jer mnogi diskonti vam čak i dovoze piće o svom trošku, a cene su čak i puta 4 u odnosu na prodavnicu (a diskontne su i niže).


Međutim, to bi se moglo smatrati i normalnim, jer je cilj da ljude navučete povoljnijom cenom glavnog jela, pošto to mora i da se proda, a piće može i da prenoći u frižideru ili magacinu.
[ Living Light @ 19.09.2017. 16:51 ] @
Veoma mi je drago da istinski iznosite svoje zivotne utiske.

Kad sam procitao vase postove pohvale:

Citat:
eeestablishment: to je bila tehnika, radilo i hladilo po 40-tak god

Citat:
gilopile: Taj ce da hladi jos 40 godina, tj. dok se ne raspadne limarija

Citat:
član: zato je Obod i propao jer je pravio frizidere koji traju 40 god!
kupis jednom i ne treba ti vise nikad! :)

Citat:
gilopile: Ma na tim friziderima cak ni sijalica nije crkavala, a kamoli nesto drugo.

Ne budem lenj, okrenem majku na fixni, da pitam:

Kad je kupila taj Obodinov friz, u kome ni sijalica nije menjana ?

Kaze majka,

-Pa nije to moj friz, to je Baba kupila 1978.-e !!! (pre 39. godina)







[ cika dacha @ 19.09.2017. 16:55 ] @
Pitajte vase roditelje koliko je novca bilo potrebno za istu tu tehniku ?!?

npr danas je to sve MNOGO jeftinije pa zato se i ne moze ocekivati da traje 40god!

Plus sto ti stari uredjaji i trose mnogo vise struje!
[ Living Light @ 19.09.2017. 17:07 ] @
Ovaj Obodin ima kompresor,
i nije ona tehnika od pre ohohohohoh godina,
kad su frizideri imali "grejac".

Pitam se, cije su kopresore ugradjivali u to vreme ?

Ko je bio proizvodjac tih kompresora,
koji ume da "vrti" 30-40 godina ?

Živo me interesuje,

-Koja firma je u to vreme (1978) pravila te "NEprejehhhbive" kompresore ?
[ gilopile @ 19.09.2017. 17:11 ] @
Vise trose ovi novi nego matori Obodinac. 300 cuda ugradjuju unutra. Obodin ima kompresor, prekidac sa sijalicu i termostat i cao dovidjenja. Radice jo 40 godina zajedno sa sijalicom dok ove nove sklopocije nece ni 4.
Ali ejjj, 40 godina da radi kompresor i to radi kao i prvog dana, maltene jedva ga cujes? Pa to vise nema sanse da naprave sa sve ovom najnovijom tehnologijom i materijalima.
Princip rada se nije menjao, izmislio neki maher pre 100 godina i to je to. Ovi samo danas edu vnago i nista nisu unapredili.
[ bakara @ 19.09.2017. 18:33 ] @
Citat:
eeestablishment:

Ledja su nas bolela kad smo je iznosili iz stana ( nas 2 ) a ovu novu BEKO sam cini mi se i sam mogao pod misku da iznesem ( gabaritna je pa ne

moze covek bas sam da je obuhvati )

Pa kad si kupio najjeftiniju, danasnja prosecna masina od 1400 obrtaja ima oko 80kg, ta stara nema ni pola od toga.

Citat:
cika dacha:
Pitajte vase roditelje koliko je novca bilo potrebno za istu tu tehniku ?!?

npr danas je to sve MNOGO jeftinije pa zato se i ne moze ocekivati da traje 40god!

Plus sto ti stari uredjaji i trose mnogo vise struje!

Da, ali danas postoje i jeftine i (jednako) skupe stvari kao i nekad pa svako bira sta hoce.
I na kraju energija koju potrosi danas kosta vise nego uredjaj, a nekad je bilo obrnuto.

Citat:
gilopile:
Ali ejjj, 40 godina da radi kompresor i to radi kao i prvog dana, maltene jedva ga cujes? Pa to vise nema sanse da naprave sa sve ovom najnovijom tehnologijom i materijalima.
Princip rada se nije menjao, izmislio neki maher pre 100 godina i to je to. Ovi samo danas edu vnago i nista nisu unapredili.

naravno da ima, evo moj LG 389 no frost frizider je postao punoletan, a i dan danas se prodaje potpuno isti model, a smesno je i da ga poredimo sa tim obodinom :)

Sve isto ima i danas da se kupi, vi birate...

[ gilopile @ 19.09.2017. 18:37 ] @
Eto, odlicno. Lep dizajn, a dobar kvalitet tog LG-a. Nije demode kao Obodin :D
Mozda si imao srece da ti tolko izgura, ili jednostavno dobra serija. Da ne ureknem, pu pu, pomerih se i sa mesta...:)
[ Living Light @ 19.09.2017. 19:34 ] @
Citat:
bakara: Pa kad si kupio najjeftiniju, danasnja prosecna masina od 1400 obrtaja ima oko 80kg,

Cenjeni @bakara,

Pošto vidim da NE postoji oblast tehnike ovog sveta, u koji se Ti ne razmeš,

Imam neka DIREKTNA pitanja samo za TEBE:

a) Jesi li nekad merio struju motora u vreme centrifuge na 1400 obt/min ?

b) Jesi li merio amplitudu Vibracija za vreme tog "kovitlanja" na 1400 obrt/min ?
(želim da mi daš podatak o vibracijama jedinici mm/sec)

c) Kako te "Ameri" nisu do sada "Vrbovali" da malo propitaš Severnu Koreju ?

Čitam tvoje postove, i "iz Prilike" mogu da dobacim,

-Da li ćeš sa Osciloskopskom sondom od 500MHz sebe da povrediš,
----------------------------------------------------------------------------------------

Želim da kažem da, isuviše podcenjuješ znanje sagovornika !!!!!!!!!!
Nit ga poznaješ, niti se sa njim budiš, niti ležeš.
---------------------------------------------------------------------------------------

Ovaj Forum NE posečuju SAMO oni koji za 110din/satu kopaju septičke jame.

Ovde ima VRHUNSKIH Hakera, majstora, izvođača i "PerFormera".
--------------------------------------------------------------------------------------

Naravno, da su i NOŽ+POGAČA kod tebe,...

..samo nisi FER...


[ bakara @ 19.09.2017. 19:45 ] @
Ne nisam merio ni struju ni amplitude, dok sve radi kako treba ;)

Ne dovodim ja u sumnju vasu strucnost, ali jednostavno se ne slazemo da danas nema kvalitetnih stvari.
naravno da ih ima.
[ Living Light @ 19.09.2017. 19:49 ] @
Ima!

Ali više NEMA onih koji će da traju 40 godina, jer im se to ne isplati.
[ Lavlja_Jazbina @ 19.09.2017. 19:50 ] @
Danas kada se izbace ovakve stvari,salje se u ludnicu pod obavezno.:).


[ Living Light @ 19.09.2017. 20:03 ] @
Citat:
bakara: Da, ali danas postoje i jeftine i (jednako) skupe stvari kao i nekad pa svako bira sta hoce.

Bakara, vućeš me za jezik !

Ti koji vozaš Špecije od biciklova uzbrdo i nizbrdo,
i u tome si jako dobar,

....sad si našao da iskoristiš svoje Moderatorsko pravo,
da iz korena posećeš NEISTOMIŠLJENIKE,

koji ne vozaju ALU ram od 300 grama, koji nemaju Blu-Tut sa senzora "brzine okretaja tockova",

Zar MORAŠ svolju ljubav prema sjajnim AL biciklovma da ispoljiš:

-Banovanjem onih,

koji su neku drugu oblast tehnike, možda malo VIŠE RAZUMEJU OD TEBE ???

(dal' uopšte postoji osoba, koja se u bilo šta na ovoj Zemaljskoj kugli,
više razume od Tebe, verovatno NE!!! )



[ bananaphone @ 19.09.2017. 20:04 ] @
Ode tema u persun, koga interesuje nek procita:

https://en.wikipedia.org/wiki/Planned_obsolescence

i

https://en.wikipedia.org/wiki/Phoebus_cartel


Na ovom se zasniva citava danasnja ekonomija, i nije stvar da ne postoji tehnologija koju je imao Obodin, nego je cak i teze projektovati Obodin koji ce da crkne za 5g, nego onaj koji ce trajati 30-40g.

[ Lavlja_Jazbina @ 19.09.2017. 20:09 ] @
Danasnja ekonomija se zasniva na mesaru u nekoj trgovoni.

Izvolite...

Ako moze pola jagnjeta,deo ka butu.

Moze kako da ne ,fijukne satara,ali ne lezi vraze ubacuje se u unutrasnjos istog-trazenog jagnjeceg.

Moze

moze

i satara se naplati po ceni jagnjeceg.

Idemo dalje.-.....
[ Living Light @ 19.09.2017. 20:24 ] @
Idemo dalje,
evo, konačno ćera uslikala Obodina od 39god, i šibnula na Viber,

Redirekt sa Vibera na ES



[ gilopile @ 19.09.2017. 20:36 ] @
Auu, majko mila. Obodinac kao iz radnje jucrer da je izasao, a ne pre pola veka. Samo lud covek ce da izbaci to i kupi neki Vivax sa touch panelom napred, LED svetlom i mp3 player-om. :D
Pa mogu ja u svoj Obodin da nacickam sa 100 kineskih modula i displeja, sav taj krs se prodaje za ispod dolara, a dace mu fensi modernu notu :D
[ Living Light @ 19.09.2017. 20:43 ] @
Dragane,
ni ja nisam verovao kad je majka rekla,... da ga Baba kupila (1978),
i kako danas izgleda !

Ja pomislio, keva garhant "pomešala vodu & ulje"

..kad ono NIJE !

[ gilopile @ 19.09.2017. 20:46 ] @
Nije ona pomesala nista, to jeste mator frizider.

Ima `La Linea` motiv na ladici dole :D
[ Bradzorf012 @ 19.09.2017. 21:03 ] @
Kao i svaka tema na es-u, tako i ova ode u off posle dve tri strane. Da se pridružim, samo da opet ne dođemo do četnika i partizana.

Generalno, mislim da grešite, a za to postoji nekoliko razloga. Prvi je način razmišljanja, sve što je nekada bilo to je dobro, lepo, kvalitetno. To što sam nekada bio mlad i imao petnaest ili dvadeset godina, pa mi je svet izgledao lepše nego danas, ne bi smelo da me dovede do pogrešnih zaključaka. Drugo, tehnologija je napredovala, dobijamo sve bolje i kvalitetnije uređaje(od elektronike, preko bele tehnike do automobila). Za koje pare, to je pitanje, ali generalno dostupnost je danas neuporedivo veća nego pre četrdeset pedeset godina. E sad, jesu tu i tržišni pristup proizvođača i savremena ekonomija umešali prste, ali ne zaboravite jedno, a to su dve stvari. Pre tih četrdesetak godina bila je priča, da prosečno kinesko domaćinstvo ne može sebi da priušti frižider. Sumnjam da je danas tako. Tada nije bilo ni toliko automobila na putevima, danas svaka šuša nešto vozi, nemaš gde da parkiraš. Tada si od dodatne opreme imao grejače stakla nazad, radio kasetofon i obrtomer. Danas hoćeš alu felne, hoćeš da se klimaš, hoćeš električne podizače svega i svačega. Hm, pa cena mora da se plati. Opet, ta cena nije u kvalitetu, koji generalno po meni nije opao.

Da nastavim u drugom smeru. Ako pričate o hrani, vidim slike kupusa i pečenja. Moram da kažem, ne bi bilo loše da prestanemo da se hvalimo i dičimo ovim stvarima. Svim tim vašarima, kupusijadama, slaninijadama i ostalim jadama. Ne bih da budem pogrešno shvaćen, ali kada gledam te slike imam utisak da vidim nekakva poludivlja, primitivna plemena koja su došla do tehnologije, pa je sada upotrebljavaju za one najniže porive. Ljudi, jesmo li mi gladni? Skoro sa stopostotnom sigurnošću mogu da tvrdim da u Srbiji nema gladnih, pa se zatom pitam, otkud ta opsesija hranom, ta orgazmička potraga za pečenjem? Razumem da je to deo i nekog folklora, ali što je mnogo mnogo je.

Sada malo o kvalitetu hrane. Primetio sam, šta god da kupim u supermarketu od mesa i mesnih prerađevina da nije baš dobro i kvalitetno, jednostavno nije to to. Nisam rekao ništa novo, to znaju i vrapci na grani. Međutim, ovde se opet previđa jedna stvar. Pre pedesetak godina, niko nije imao u kući tv dijagonale pet metara, dva tri kompjutera i deset mobilnih telefona. S druge strane, mnogi su živeli na selu ili imali pristup prirodnoj, što bi se reklo organskoj hrani. Savremeni život je prosto tako organizovan, da je taj gubitak na kvalitetu hrane skoro neminovan. Međutim, taj gubitak nije svuda i uvek po širini. Onaj ko ima dovoljno novca, uvek će moći sebi da priušti i kvalitetnu hranu. Ko nema novca, sigurno ima nekog na selu. Zasuči rukave pa posadi, okopavaj, prikolji nekog brava i biće.

Danas je svima apsolutno sve dostupno. Hoćeš kvalitet, keširaj pedeset kila para i eto ti bmw ili leksus. Ako nemaš, za puntišu će se nekako već naći. Hoćeš kvalitetne cipele, može i to, ali opet moraš da odrešiš kesu.

Ako posmatram širu sliku, mislim da su ljudi danas ipak dosta profitirali od tehnologije i razvoja iste. Drugi je par rukava što to nosi i neke probleme.
[ eeestablishment @ 19.09.2017. 21:26 ] @
Citat:
Primetio sam, šta god da kupim u supermarketu od mesa i mesnih prerađevina da nije baš dobro i kvalitetno, jednostavno nije to to.


Eto ja godinama pokusavam da kupim i ponovo osetim ukus vojnickog ( SDO ) nareska .



Avaj , uzimao sam sve sto se moze naci na trzistu , carnex ,podravka , takovo pa cak i matijevic ali dzabe nije to to .

Ili je danas prekomplikovana tehnologija za napraviti tako nesto ili sam u JNA bio gladan pa sam utripovao da je ukusno ?



[ DaliborP @ 19.09.2017. 21:26 ] @
Citat:
Bradzorf012: Da nastavim u drugom smeru. Ako pričate o hrani, vidim slike kupusa i pečenja. Moram da kažem, ne bi bilo loše da prestanemo da se hvalimo i dičimo ovim stvarima. Svim tim vašarima, kupusijadama, slaninijadama i ostalim jadama. Ne bih da budem pogrešno shvaćen, ali kada gledam te slike imam utisak da vidim nekakva poludivlja, primitivna plemena koja su došla do tehnologije, pa je sada upotrebljavaju za one najniže porive. Ljudi, jesmo li mi gladni? Skoro sa stopostotnom sigurnošću mogu da tvrdim da u Srbiji nema gladnih, pa se zatom pitam, otkud ta opsesija hranom, ta orgazmička potraga za pečenjem? Razumem da je to deo i nekog folklora, ali što je mnogo mnogo je..

Ajde da se jednom slozim i sa tobom, potpuno si u pravu. To odusevljavanje hranom, posebno pecenjem kao nekakvim vrhuncom ishrane je ruzan oblik malogradjanstvine. Zar je to nesto cim se ponosimo, hrana koju smo jeli i videli?
[ Java Beograd @ 20.09.2017. 07:31 ] @
Citat:
Bradzorf012:Kao i svaka tema na es-u, tako i ova ode u off posle dve tri strane. Da se pridružim, samo da opet ne dođemo do četnika i partizana.
A gde bi smo inače došli. Evo, ovih dana je neka godišnjica kad su četresčetvrte četnici Draže Mihailovića uspeli da pošalju žive i zdrave oko 500 američkih pilota i drugih vojnika koje su dugo čuvali i štitili na teritoriji okupirane Srbije.
[ jablan @ 20.09.2017. 08:53 ] @
Aha, ima čak i fotka kako draža spašava američkog pilota...

[att_img]
[ dejanet @ 20.09.2017. 09:34 ] @
Covek je iz siromasne bankarske porodice, nije cetnik.
[ bakara @ 20.09.2017. 15:01 ] @
Citat:
eeestablishment:

Avaj , uzimao sam sve sto se moze naci na trzistu , carnex ,podravka , takovo pa cak i matijevic ali dzabe nije to to .

Ili je danas prekomplikovana tehnologija za napraviti tako nesto ili sam u JNA bio gladan pa sam utripovao da je ukusno ?

Samo si bio gladan

Mada i ja bih voleo da imam priliku da dobijem jedan sdo sa vocnom kockom i bese neko govedje meso tvrdo kao kamen koje sam najsladje jeo hladno.
[ anon70939 @ 20.09.2017. 15:03 ] @
takozvana "duga devetka", to? :)
Pašteta i mesni narezak su bili sigurno ukusniji nego što su sada. Valjda juhor proizvodio? Isto to kad bih kupio u prodavnici, ne bi bilo ni sličnog ukusa. Valjda su za vojne potrebe pravili malo bolje.
[ jablan @ 20.09.2017. 15:18 ] @
Ili su samo krkali unutra više natrijum nitrita, da bi duže trajalo i imalo bolji ukus.

BTW svi ljubitelji SDO treba da pogledaju ovaj kanal na Youtube:

https://www.youtube.com/channel/UC2I6Et1JkidnnbWgJFiMeHA

[ jovajovic100 @ 20.09.2017. 15:35 ] @
Citat:
Bradzorf012:

Ako pričate o hrani, vidim slike kupusa i pečenja. Moram da kažem, ne bi bilo loše da prestanemo da se hvalimo i dičimo ovim stvarima. Svim tim vašarima, kupusijadama, slaninijadama i ostalim jadama. Ne bih da budem pogrešno shvaćen, ali kada gledam te slike imam utisak da vidim nekakva poludivlja, primitivna plemena koja su došla do tehnologije, pa je sada upotrebljavaju za one najniže porive. Ljudi, jesmo li mi gladni?


Ima istine u tvom pisanju , ali da li možeš da nam analiziraš ove slike primitivizma sa Oktobarfesta :









Ili to nije primitivizam pošto je u Nemačkoj ?

Oni od tog vašara napraviše svetski posao , ali ako se nešto tako događa u Srbiji onda je primitivizam !
[ DaliborP @ 20.09.2017. 16:03 ] @
Citat:
jovajovic100:Ili to nije primitivizam pošto je u Nemačkoj ?

Oni od tog vašara napraviše svetski posao , ali ako se nešto tako događa u Srbiji onda je primitivizam !

Naravno da jeste. Nije ti valjda opravdanje zato sto neko drugi radi to isto pa je onda ok? Uostalom nije o tome bila rec, nego o samom hvaljenju i ponosnom slikanju hrane kao nekom uspehu.
[ SlobaBgd @ 20.09.2017. 16:19 ] @
Šta treba da slikamo i čime da se ponosimo? Vresom?
[ Lavlja_Jazbina @ 20.09.2017. 16:25 ] @
Izvini bato ali posto si ti u pitanju ( kao poznati kontras svega) sta je to u Nemackoj i kako se zove a sta to u Srbiji ? Zgog cega se recimo Slovenci

sjate za novu godinu i pricaju bas o tom stidu koji ti navodis?I ima toga jos nego bar neko obrazlozenje za tu prikrivenu,suptilnu pljuvacinu koju prezentujes.

Hrana nije to sto ti navodis i lupas epitete nego prezent neke domacinske kuce.Znas ono,prsute,kobaje,cvarci.A da,tebi je to masta posto si odleprzao u neku tunguziju pa je tamo sve zabranjeno.

edit,odnosi se na g.Da li ili je bor.
[ DaliborP @ 20.09.2017. 17:02 ] @
A evo i trolova....jel treba jos koju kosku da bacim?
[ Lavlja_Jazbina @ 20.09.2017. 17:04 ] @
Ma jok,koske su zemljace u tvom tanjiru.Tezak si ti nesretnik i nije ti lako.
[ jovajovic100 @ 20.09.2017. 17:12 ] @
Svugde u svetu postoje vašari , na engleskom bi bilo otprilike mešavina street fair and food festival . Sve su više oba izmešana ,
i na svima je baš gužva . Ostali kao deo izuzetno stare tradicije kada su se ljudi okupljali određenog dana u mesecu ili godini radi
trgovine , razmene dobara i informacija , zbog druženja i opuštanja a bogme i zbog zabave , hrane i pića. Znači mnogo vekovna
tradicija . Na zapadu malo umivenija , a kod nas malo musavija jer smo imali 500 godina azijate za vratom .

Ulični festivali hrane

Cirih



Los Anđeles


Indija


Južna Afrika



[ DaliborP @ 20.09.2017. 17:19 ] @
Mislim da i dalje pricas o necem drugom. Festivalima hrane ne fali nesto, lepe manifestacije. Bila je rec o necem drugom, gde ljudi sa ponosom postavljaju slike pecenih prasica, jagnjica itd i pricaju o tome kao o vaznom uspehu. Bradzford je hteo da kaze da je to malo preterano, i ja se slazem sa tim. A sto se tice Oktoberfesta, otidji pa vidi u sta se to pretvori kad padne noc.
[ mjanjic @ 20.09.2017. 17:22 ] @
Ja ne pamtim da sam skoro postavio na FB svoju fotku hrane, imamo neke strendžere tu pa se to poklopilo sa ovim pričama o hrani ovde, a još (da li stvarno ili ne) oduševljenje našim roštiljom i pečenjom, kao tamo negde u nekim zemljama kad kupe meso u prodavnici, nije ni blizu kvalitetno kao ovde kod nas (možda kupuju samo ono jeftinije, a možda i stvarno nema u supermarketima, bar na jugu EU gde plate i nisu baš kao u Švajcarskoj).


Naravno da i tamo negde daleko ima pečenja, kupusa i drugih jela, ali svaka država i region ima nekih specifičnosti. Ovo kod nas pečenje (bar što se prodaje po pečenjarama) je očaj u poređenju sa onim kad se ispeče u domaćoj varijanti ili kad naručite pečeno celo prase (pa naplate cenu praseta plus rad sa pečenjem, te nije bitna kilaža pečenog, pa onda bude ispečeno lepo i ne bude kao da je bareno), ali za to je krivo tržište, odnosno platežna moć, plus taj naš trgovački mentalitet koji se pominjao ovde.

Što se tiče "svadbarskog" kupusa, niti je neki specijalitet niti je nešto sad posebno, a ovo što prodaju po šatrama opet ne može prići onom koji se nekada kuvao po selima za svadbe i ispraćaje - jer nije mogao svako ni da slaže u lonac sve što treba, a kamoli da loži i nadgleda kuvanje. Tada je imao najviše po jedan odličan majstor za to u celom selu, a danas svaka šuša "zna" da kuva taj kupus.
A prvo ne znaju (ili bolje reći neće) ni da ga ukisele kako treba, potom zakidaju na mesu (jer treba bar tri vrste, obavezno bar jedna vrsta da bude dimljeno), mnogi prekuvaju kupus pa se kosti od npr. rebara raspadaju, itd.


Duga je priča o fušerenju kod nas u svim oblastima, pa i u pripremi hrane (za široke narodne mase).



Ali, intrigira me jedna sitnica. Znamo koliko košta npr. pljeskavica. Toliko košta otprilike i 200g pečenja. Zašto onda neko kod nas ne prodaje pečenje ovako u lepinji, većina bi pre uzela to nego pljeskavicu (jer bar zna šta je, za razliku od pljeskavice):
https://www.youtube.com/watch?v=i1f4OY3RVfQ

Kad se pogleda izbor ulične hrane po nekim evropskim gradovima, mi i nemamo čime baš da se pohvalimo, čak ni na tim vašarima niti na raznim *jadama.


A "kult" fotografisanja hrane i postavljanja na internet nije začet kod nas, ima i dosta šaljivih video klipova na tu temu.
[ eeestablishment @ 20.09.2017. 17:47 ] @
Citat:
CoyoteKG:
takozvana "duga devetka", to? :)
Pašteta i mesni narezak su bili sigurno ukusniji nego što su sada. Valjda juhor proizvodio? Isto to kad bih kupio u prodavnici, ne bi bilo ni sličnog ukusa. Valjda su za vojne potrebe pravili malo bolje.


Duge devetke su bile konzerve od 900gr govedjeg mesa u komadicima, ( kao gulas ) jako slane i zacinjene .

Imali su ih u poljskim kuhinjama i sluzile su se pomesane sa vecom kolicinom (zato su i bile toliko zacinjene ) kuvanih makarona kad smo na terenu .

Tu i tamo kad " dodjemo " do neke , podgrejemo na vatri i eto veselja .

Citat:
Ali, intrigira me jedna sitnica. Znamo koliko košta npr. pljeskavica. Toliko košta otprilike i 200g pečenja. Zašto onda neko kod nas ne prodaje pečenje ovako u lepinji, većina bi pre uzela to nego pljeskavicu (jer bar zna šta je, za razliku od pljeskavice):


Neko (u belom svetu ) se toga vec setio , pogledajte kako pazljivo uz salatu i pecenje u lepinju takodje dodaje po parce prasece hrskave kozice ˙06:58



sad ce neki da skoce kako to nije zdravo . . .



[Ovu poruku je menjao eeestablishment dana 20.09.2017. u 20:12 GMT+1]
[ Lavlja_Jazbina @ 20.09.2017. 18:07 ] @
mjanjic..Duga je priča o fušerenju kod nas u svim oblastima

I ja sad treba da tebi o tvom komsiji bolje ispricam o pecenjari Jankovic.Coveku je penjenje uvek isto,i dolazi svaki dan iz Čačka.O kom fuseraju pricas?
[ jovajovic100 @ 20.09.2017. 18:41 ] @
Citat:
DaliborP:
Mislim da i dalje pricas o necem drugom. Festivalima hrane ne fali nesto, lepe manifestacije. Bila je rec o necem drugom, gde ljudi sa ponosom postavljaju slike pecenih prasica, jagnjica itd i pricaju o tome kao o vaznom uspehu. Bradzford je hteo da kaze da je to malo preterano, i ja se slazem sa tim. A sto se tice Oktoberfesta, otidji pa vidi u sta se to pretvori kad padne noc.


Možda ti pričaš o nečemu drugom, ali tema je o dranju na vašarima . Ako izuzmemo slike nekih krševitih frižidera, sliku druga AV,
sliku zarđale konzerve i sliku domaće klope sve ostale postavljene slike imaju direktne veze sa temom , samim tim i sa vašarima .
Možda bi ti sada hteo da u temu uvedeš i četničku gibanicu pa da se sve ovo zavši kao i ostale teme , sa pevanjem patizanskih i
drugih pesama , i spominjanjem rodbine uz ogovaraći glagol .
[ jovajovic100 @ 20.09.2017. 18:46 ] @

A što se Oktobar festa tiče , samo ovo me interesuje :

[ Living Light @ 20.09.2017. 19:23 ] @
Citat:
DaliborP:A evo i trolova....jel treba jos koju kosku da bacim?

Koliko ja madjar znam srpski,

-Koska se baca Kerovima/Psima,

Nije lepo od tebe da se tako ophodis prema ostalim clanovima Foruma.

Baci Ti kosku nekome u svojoj kući, a na Forumu pokušaj da budeš ULJUDAN !!!
[ Living Light @ 20.09.2017. 19:34 ] @
Citat:
DaliborP: A sto se tice Oktoberfesta, otidji pa vidi u sta se to pretvori kad padne noc.

Ja bio 3x !

I?

Jel to nesto cirkuzansko po tebi ?

Jel ti držis Bibliu sa dve ruke ---dok celu noc spavas na ledjima ?
------------------------------------------------------------------------

Ispada da NE smem da okacim slike onoga u cemu ovde NAROD uživa,
nego treba da ocekujem Bombardovanje+Kritiku "Pobegulja" ???

...od ONIH, koji su se SRETNO zaposlili u EU-firmi,
u kojoj mogu po ceo dan da

-Lupaju u "ENTER", a da ih niko nista ne pita ???

I taj "Gazda" što te zaposlio, --Još Te nije dovoljno upoznao !!!




[ DaliborP @ 20.09.2017. 19:35 ] @
Citat:
jovajovic100:

A što se Oktobar festa tiče , samo ovo me interesuje :


Aha, tebe samo ekonomski deo zanima. Pa sto se onda bunite na gej paradu, tamo vaze isti principi zarade. Ali drzi se ti teme, da te ne ometam.
[ Bradzorf012 @ 20.09.2017. 20:28 ] @
Znao sam da će mi biti postavljeno to pitanje. Kao što Jova reče, ovo kod nas je verovatno malo musavije, a u Nemačkoj umivenije. Suštinske razlike nema, vašar ko vašar. Problem je u onome šta sledi posle toga, Srbin se otrezni i u ponedeljak kreće na posao, uglavnom slabo plaćen, putuje nekom šklopocijom od auta starom petnaestak godina, ako uopšte ima posao, psuje državu i Vučića(Tadića, Janka, Marka), gleda da zahebe sistem, a bogami i sistem gleda da zahebe njega. U stanju je da proizvede krompir, malinu, kukuruz, eventualno nešto složenije ako mu taj isti Nemac proda tehnologiju. S druge strane Nemac ima Simens i bmw, a to je čini mi se velika razlika.

Citat:
SlobaBgd:
Šta treba da slikamo i čime da se ponosimo? Vresom?


To je individualni izbor svakog pojedinca, teško da se može nametnuti bilo kome. Meni taj kult hrane ipak ide na nerve. Ne, ne radi se ovde u kultu slikanja hrane, tako nešto ne postoji, radi se upravo o obožavanju hrane. Kao da smo u nekom periodu istorije bili gladni, što me ne bi iznenadilo, pa smo ostali na tom stadijumu razvoja, čak i sada kada hrane ima sasvim dovoljno.
[ dusanboss @ 20.09.2017. 21:13 ] @
Slažem se da je postavljenje slika hrane na FB (pogotovo ako je restoran spremio istu) žestok primtivizam. Kao da neko želi time da se pohvalli "More gledaj bre šta ja jem!"

Ipak ove slike na temi nemaju veze sa tim. A i nije mi jasno kako je Dalibor uspeo (pokušao) da provuče temu gej parade uz to.
[ Living Light @ 20.09.2017. 21:16 ] @
dusanboss, vadi djoint iz usta !
Kakav FB??..budi se !!!--ovo je ES !..sunce Ti kalaisano !
----------------------------------------

Dobro je rekao Lav:

Ti ni ne znaš gde da se javiš, kada menjaju lokacije 3x mesecno.

..a i Šta ti znaš šta je 200 Kila opreme
---------------------
Citat:
dusanboss: A i nije mi jasno kako je Dalibor uspeo (pokušao) da provuče temu gej parade uz to.

Pao sapun na pod !

Dal se to zove "A" iLi "B", sasvim nebitno.

Bitno je da se razumete...

[Ovu poruku je menjao Living Light dana 20.09.2017. u 22:31 GMT+1]
[ žutokljunac @ 20.09.2017. 21:20 ] @
Citat:
dusanboss:
Slažem se da je postavljenje slika hrane na FB (pogotovo ako je restoran spremio istu) žestok primtivizam. Kao da neko želi time da se pohvalli "More gledaj bre šta ja jem!"


Pa to i jeste svrha Fejsbuka.

Pogledajte malo klipove o hrani u Japanu.
[ Living Light @ 20.09.2017. 21:34 ] @
Citat:
SlobaBgd:
Šta treba da slikamo i čime da se ponosimo? Vresom? :D


Slobo, u to ime, evo im:







..slobodno, odlomite krckavi kraj Reš pečenog hleba...
[ dusanboss @ 20.09.2017. 22:00 ] @
Living Light što bre odma shvataš lično ? Jel ti još ona dečurliaja skače odozgora?

Inače morma da pohvali ove zadnje slike. Tvoj rad il se kitiš tudjim preijem?
[ DaliborP @ 20.09.2017. 22:22 ] @
Taj nabacani rostilj u toj serpi je verovatno nesto najgore sto se kod nas radi. Nabaca se meso, nebitno koje sve zajedno, pa se to sve potpari pod visokom temperaturom, bude na kraju kao skuvana guma kad se posluzi.

Ne znamo ni rostilj posteno da spremimo a kao sa tim treba da se ponosimo i jos slikamo i hvalimo se.
[ Living Light @ 20.09.2017. 22:47 ] @
Citat:
dusanboss: Jel ti još ona dečurliaja skače odozgora?

Dusane, ona decurlija porasla, sad imaju više kila/po osobi.

Kad deca protutnje po stanu, sa drvenim klompama, luster mi ima 8.2 Richtera !

-Sad me tek ehhbu, kreč se odvojio od plafona i pada u komadima.
Samovolja, divljačka ! To traje od 8h ujutu do 23h nocu,
nemam kome da se obratim u vezi tog Vandalizma.

Komunalna kaže---NE, Ne, Nismo nadležni,
Policija kaže, ____To je Interna stvar porodice, u stan NE ulazimo,

[ Living Light @ 20.09.2017. 22:54 ] @
žutokljunac,
Ja pokušao samo da uslikam ono što narod voli da jede,
OVI "Vukovi" me bacili u KLINČ !
Citat:
žutokljunac:Pogledajte malo klipove o hrani u Japanu.

[ Living Light @ 20.09.2017. 22:59 ] @
Citat:
dusanboss: Tvoj rad il se kitiš tudjim preijem?

Meso kupio u subotu u Pančevu,
izlupao "Vratove", stavio začine i sve to dobro izmuljao rukama sa par kapi ulja,
pa u friz.

Sutradan, u Debeljači, na pogodnoj vatri : rezultat je ono što vidiš.

Zašto bih lagao ?

Nemam ja 100 života...




[ MajorFatal @ 21.09.2017. 01:33 ] @
Dodatak za recept za svadbarski kupus: trebalo bi da se sve to što je nabrojano krčka tri dana na tihoj vatri u zemljanom loncu.
Mislim da ne postoji četnička gibanica nego "četnička gibanica na sprat", u principu je ista kao obična samo se redja duplo u visinu i majstor pred kraj procesa doda još jednu ekstra kašiku masti tako da kad četnik jede ona mas' mu se sliva niz bradu
[ gilopile @ 21.09.2017. 01:51 ] @
Bradzorf012 i @Zutoljunac su do jajca deckici. Nema dalje su...Eeeeeee,

Pre svega, Bradzorf je rekao ovde: Zutokljunac je isto normalan covjek, da ne kopam postove....Lik je samo takav
http://www.elitemadzone.org/p3780991

But WhY su ova tri lika normalni? Ako moze neko da odgovori. Zasto, zbog cega? Pa nemoguce da smo svi kolektivno zglajzali??

Sloba Bgd naravno, normalan coik...Banana coek from Amsterdam je izuzeto ok decko.
U svakoj temi se toliko posvadjate da to nije normalno...Psovanje, zesca prepirka... Cemu to?


A moguce da ste svi, kolektivno bacili varnicu - ka masi...


[Ovu poruku je menjao gilopile dana 21.09.2017. u 03:56 GMT+1]
[ bananaphone @ 21.09.2017. 04:54 ] @
Citat:
gilopile
A moguce da ste svi, kolektivno bacili varnicu :D :D - ka masi...


Cuj moguce :D :D :D

Ja imam bar toliko prisebnosti da znam da sam ja sigurno probio na masu kad pricam o partizanima i cetnicima, maline da ne pominjem.

@Living, stvarno je seljacki sto kacis te slike rostilja po ovom madzone-u, ipak je ovo forum koji ima neki svoj nivo i gde se okupljaju degenerici sa mnogo vise zivotnog stila od tebe. Do sad nista gore nisam video, ni sto se tice stava ni ponasanja... Samo mesiste na sve strane, pa jos u serpu, muka da me uhvati, a gde je tu salata, a gde je tu lepinja, a ladno pivo, da ne nabrajam dalje, okreni malo taj foto aparat covece...
[ žutokljunac @ 21.09.2017. 06:37 ] @
Citat:
gilopile:
Bradzorf012 i @Zutoljunac su do jajca deckici. Nema dalje su...Eeeeeee,

Pre svega, Bradzorf je rekao ovde: Zutokljunac je isto normalan covjek, da ne kopam postove....Lik je samo takav :)
http://www.elitemadzone.org/p3780991

But WhY su ova tri lika normalni? Ako moze neko da odgovori. Zasto, zbog cega? Pa nemoguce da smo svi kolektivno zglajzali??


Da budem iskren, nisam te baš razumeo. Nisam protiv pečenja, ali mi se ovo ne svidja. Prvo mislim da je ovde meso jako lošeg kvaliteta, prvenstveno zbog toga što mnogi uzgajivači kljukaju životinje sa raznim antibioticima, kako bi dobili na težini i zaradili. Tako da je kod nas teško naći kvalitetno meso. Isto je i sa voćem i povrćem, koje se prska nebrojeno puta. A mleko koje pijemo je u većini slučajeva dobijeno iz mleka u prahu. Zato su nam ljudi sve bolesniji i veliki je procenat najgorih bolesti. Ovde nema ozbiljne kontrole i to je veliki problem.
Druga stvar je način pripremanja hrane. Ne obraća se preterana pažnja na čistoću, itd. Npr. kada hoću da pojedem dobar hamburger ili pljeskavicu u Beogradu, maltene ga i nema... ili da kupim kvalitetnu piletinu.
Ovaj vašerski fazon stavljanja 50 životinja na motku mi se ni najmanje ne svidja.
Više sam za ovakvu kulturnu varijantu. Ne mora meso da bude ovako kvalitetno i skupo, ali sam pristup spremanju hrane je neuporedivo bolji.



[ bananaphone @ 21.09.2017. 08:43 ] @
@žutokljunac - sve ima svoje, ja kad dodjem u Beograd, jedem samo brzu hranu, dobar burek, cevape i sl. I to ne da idem u restoran, maks - kafana, jer mi fali takve hrane, ovde nije dostupna a i teski je krs. Nekad za dorucak jedem pastetu i paradajz i nikakav munja biftek mi ne bi legao bolje, zato sto mi se jednostavno jede djubre hrana u tom momentu...

Sto se tice kvaliteta hrane u Srbiji, ako govorimo o proseku, ja bi rekao da jos uvek mozes da kupis jako kvalitetnu hranu, mnogo kvalitetniju nego u NL, za male pare (relativne na primanja!). Ima i smeca, ali sto se mesa tice, sve je to jos daleko iznad proseka koji ljudi jedu u NL. Kad pricamo o skupoj i kvalitetnoj hrani, naravno u NL je veci izbor, veci je zivotni standard, pa moze da se kupi kilo mesa za biftek od 50e kg i sl.

[ Braxi @ 21.09.2017. 09:28 ] @
meni je u celoj prici keva carica.

Zna kakvog sina ima i da spreci besmislenu prepirku bacila u djubre odmah. E, al neces ovaj skocio u kantu pa jos postovao na ES !
[ DaliborP @ 21.09.2017. 09:53 ] @
Citat:
žutokljunac:
Ovaj vašerski fazon stavljanja 50 životinja na motku mi se ni najmanje ne svidja.
Više sam za ovakvu kulturnu varijantu. Ne mora meso da bude ovako kvalitetno i skupo, ali sam pristup spremanju hrane je neuporedivo bolji.

I ja isto tako mislim, ali ovde reci nesto tako je izgleda napadanje "svega sto je srpsko". Tako mi radimo i to je najbolje, nema dalje.
[ jovajovic100 @ 21.09.2017. 10:29 ] @
Možda vam više odgovara da uzimate džabe meso umesto da ga jedete sa roštilja .
Probajte ovako , bićete u kondiciji , osim ako vi ne postanete salata :
[ žutokljunac @ 21.09.2017. 13:15 ] @
Citat:
bananaphone:
@žutokljunac - sve ima svoje, ja kad dodjem u Beograd, jedem samo brzu hranu, dobar burek, cevape i sl. I to ne da idem u restoran, maks - kafana, jer mi fali takve hrane, ovde nije dostupna a i teski je krs. Nekad za dorucak jedem pastetu i paradajz i nikakav munja biftek mi ne bi legao bolje, zato sto mi se jednostavno jede djubre hrana u tom momentu...

Sto se tice kvaliteta hrane u Srbiji, ako govorimo o proseku, ja bi rekao da jos uvek mozes da kupis jako kvalitetnu hranu, mnogo kvalitetniju nego u NL, za male pare (relativne na primanja!). Ima i smeca, ali sto se mesa tice, sve je to jos daleko iznad proseka koji ljudi jedu u NL. Kad pricamo o skupoj i kvalitetnoj hrani, naravno u NL je veci izbor, veci je zivotni standard, pa moze da se kupi kilo mesa za biftek od 50e kg i sl.



To sam i ja isto pričao... sve dok se nisam vratio ovde. Stanje se u poslednjih 15 godina drastično promenilo. Nekada je bilo tako, više nije! Ovde je jako teško da kupiš dobro meso.
Ako pričaš o fast food-u, kvalitet te hrane je... ma to više ni nije hrana. Npr. girosi koji se ovde prodaju se uzimaju od neke firme koja pravi te smese za gorose, i to ih pravi kao mesni narezak, pa oni to dobiju gotovo i samo peku i prodaju po tim fast food-ovima. Kvalitet je grozan. Čak ni silne arome, ukusi i boje koje im dodaju ne mogu da porpave utisak da jedeš nešto što je najbliže hrani za kućme ljubimce. Ovo posebno važi za hamburgere i pljeskavice, jer su oni ovde 150 dinara, što je jako jeftino. Imaj u vidu da dobiješ i lepinju i priloge, a da gazda mora da zaradi duplo, a pri tome plaća lokal, brdo radnika, struju, itd. Ćisto da shvatiš kvalitet te hrane. Danas ti je takva većina fast food restorančića ovde. Blagi užas.

Ako pričaš o hrani koja se kupuje po supermarketima, stanje je sično za meso, mesne preradjevine, sireve, voće i povrće. Jezivo loš kvalitet. Svi su redom očajni, ali da izdvojim Matijevića, kod koga sam kupio prašku šunku, koja se posle dva dana u frižideru pokvarila, pozelenela i počela da se raspada. Bacio sam je, nisam hteo ni Tajsonu da je dam ( moj pas ). Npr. Zlatiborac, koji je ovde kao neki kvalitet i nije ni najmanje jeftin, to meso se uvozi iz Argentine.

Jedino što je ovde ostalo da je dobro su kafane, ali u manjim mestima po Srbiji, gde gazde imaju dobrog dobavljača mesa.
[ deerbeer @ 21.09.2017. 13:21 ] @
Citat:

Bacio sam je, nisam hteo ni Tajsonu da je dam ( moj pas ).

Ne boj se, verovatno je ne bi ni probao
Al stvarno, zivotinje (psi i macke) su dobar tester dal je hrana iole zdrava, njuh im prepoznaje koncentracije aditiva, nitrita , konzervansa i ostalog djubreta.
[ mjanjic @ 21.09.2017. 14:50 ] @
eeestablishment>

Na to sam i mislio, samo nisam postavljao video, ali se pitam kako se niko kod nas ne seti toga.



Citat:
Lavlja_Jazbina:
mjanjic..Duga je priča o fušerenju kod nas u svim oblastima

I ja sad treba da tebi o tvom komsiji bolje ispricam o pecenjari Jankovic.Coveku je penjenje uvek isto,i dolazi svaki dan iz Čačka.O kom fuseraju pricas?


On je nekada ovde važio za jednog od onih koji imaju najbolje pečenje i još uvek je dobro u odnosu na to kakvih ima.

Ali ono što ti možda ne znaš, a što mnogi ovde pričaju, jeste da oni dobro pečenje voze za BG, i što se tamo ne proda, vrati se ovamo pa se gleda kome će da uvale.
Naravno, to je priča, ja nisam inspektor da to proveravam, ali lično poznajem neke ljude kojima je povremeno bilo posluženo loše pečenje (ne kod Jankovića), i to kad su neke goste sa strane vodili na klopu, pa su morali da popričaju lično sa gazdom, a i sam sam više puta kupio loše pečenje kod "renomiranih" pečenjara.
Pa čak sam i u Mrčajevcima zadnji put kod "onog" čuvenog pečenjara dobio pečenje koje je na putu do kuće pustilo u kutiju 2 milimetra masti koja se zaledila (od tada više ne svraćam), a majstor kad je sekao reagovao kao da se opekao, iako je kutija sve dok sam je nosio do auta bila više hladna nego topla (a ranije se dešavalo da kutija bude toliko topla da jedva može da se drži u rukama). Kako je moguće da ti se za pola sata u kutiji od kilograma pečenja ocedi 2mm masti na dno kutije i da se ona "zaledi", tj. postane bela, a pečenje je bilo jedva mlako?

To mi se dogodilo možda 10. ili 11. put kad sam tu kupio pečenje, ranije je bilo sasvim u redu i ponekad čak fenomenalno (kad sam naleteo na vruće), ali su me taj zadnji put zeznuli, i više ne svraćam tu, a i kad god prođem, vidim da više nema gužve kao što je nekad bilo. Neće ljudi da plaćaju 1000 din. za kilogram nečega što više izgleda kao bareno nego pečeno.
Ali, i dalje svake godine naručujemo kod njih celo pečeno prase i još uvek je sasvim u redu, mada možda ove godine rešimo da uzmemo kod ove dvojice koju sam gore pomenuo, jer zadnjih 2 godine već naredni dan moram da podgrejem pečenje u rerni da bi mi prijalo - a za pečenje se uvek lepo kaže da je svako ukusno dok je vruće, a kvalitet se vidi tek kad se ohladi.

Kad bi se svi tako ponašali, ostale bi na kraju 2 ili 3 pečenjare.
[ Ivan Dimkovic @ 21.09.2017. 14:51 ] @
Uzevsi u obzir da im je digestivni trakt drugaciji od naseg, logicno je i da im se razlicite stvari svidjaju, plus neke stvari koje su sasvim jestive za ljude mogu biti otrovne za pse ili macke. Tesko da ih mozes koristiti kao "proksi" da li je hrana "dobra" osim kao primitivni test da li je otrovana.

IMHO, moje iskustvo sa brzom hranom u Srbiji (Bg) je odlicno sto se ukusa a i izbora tice. Mislim, ne znam sta neko ocekuje za klopu od 1-2 EUR, ocigledno bi morao da se rekalibrise ako ocekuje Kobe govedinu i tartufe.
[ Living Light @ 21.09.2017. 15:04 ] @
Ivane, nisam ja bas onaj sto iz "avlije" nije izasao,
pa nisam video barem delic SVETA.

Svi ucesnici su u PRAVU, da sam preterao sa kacenjem slika u vezi ŽDERAČINE pod Šatrom !

Ponavljam ---u PRAVU STE !

U pravu ste i onda kad pricate o mesu koji mirise na koncentrat,
u koji ni ne mozemo pretpostaviti, sta sve namesavaju.

Koliko god mogu, trudim se da koristim ovaj primer:

Majka na selu, ima kokoske, one seljacke, sto se izlegu ispod kvocke.
Mozda je "demode", ali snajka i dalje stavlja jaja pod uobraženu kokosku,
koja je umislila da hoce da bude Kvocka-Majka.

Ti novo-rodjeni pilici, dobijaju "Starter" koncentrat SAMO dok ne ojacaju.

Kad "bace paperje" tad se prelazi na kukuruzni prekrup + neprskani zelenis iz baste.
I tako rastu do 2-2,5kg. Nema adtiva, nema dodatnih (nepoznatih) vitamina, nema injekcija.

Kad takvo pilence bacim na rostilj, to meso NE ispusta vodurinu,
niti mirise na "hemiju", niti se preterano skuplja pri pecenju, +mirise na Čisto meso!
..i nije CRNO pored koske, kad se ispece.
----------------------------------------------------------------------------
Sto se tice svinjetine:

Kum u oborima ima svinje + prasice, + jagnjice,

Pa kad se kod njega desi "Smrtni Slucaj u oboru", uz pomoc ostrog noža,
tad i ja dobijem poneko parcence mesa iz seljackog obora.

Taj vrat, kad bacim na žar, iz njega ne curi voda, niti se skuplja na 66% od pocetnih 100%.
Niti kalira kao meso iz mesare, iLi sa farme.
-------------------------------------------------------------------------------

Jos jednom se IZVINJAVAM cenjenim clanovima Foruma, sto sam oskrnavio,
i "primitivizam" uneo sa kacenjem slika, iz realnog Života.

Naravno da treba da nastavimo temu, i ocekujem VASE komentare, stavove, ideje, i misljenja.

Svako dobro Sjajnoj ekipi.

UzZdravlje !

(Nemo da se neko naljutio, ni slučajno)

pOz

[Ovu poruku je menjao Living Light dana 21.09.2017. u 16:19 GMT+1]
[ Ivan Dimkovic @ 21.09.2017. 15:11 ] @
Citat:
Living Light
Ivane, nisam ja bas onaj sto iz "avlije" nije izasao,
pa nisam video barem delic SVETA.


Uopste ne sumnjam u autenticnost tvog iskustva. Odrali su te na vasaru? Kazes, "Evo kako se pravi biznis u Srbiji"?

Paa... odrali bi te na slicnim manifestacijama bilo gde na planeti, posto si video sveta to sam siguran da znas.

Pitanje je samo koliko brutalno, negde bi prosao samo sa manjom porcijom a negde bi dobio i kojekakve stavke na racunu iz fikcije.

Sta da se radi, nemoj da jedes po vasarima ako hoces da ustedis ili da se stvarno najedes.
[ žutokljunac @ 21.09.2017. 15:23 ] @
@Dimković

Stvar je prosta. Da bi imao dobru šniclu, biftek, pljeskavicu, ćevape.. moraš da imaš dobro i kvalitetno meso. U Srbiji ga slabo ima. Stočni fond je desetkovan.

Citat:
Ivan Dimkovic:

IMHO, moje iskustvo sa brzom hranom u Srbiji (Bg) je odlicno sto se ukusa a i izbora tice. Mislim, ne znam sta neko ocekuje za klopu od 1-2 EUR, ocigledno bi morao da se rekalibrise ako ocekuje Kobe govedinu i tartufe.


Može li se znati koji su to fast food restorančići. Za dobru pljeskavicu. Osim Mare, ništa dobro nisam pronašao.
[ Living Light @ 21.09.2017. 15:26 ] @
Ivane, znam da nemas vremena da citas temu od pocetka..

Svi cenjeni clanovi su veoma perfektno izneli svoja iskustava,
iz raznih delova sveta i iz raznih država,

Zahvaljujem im se na tome !

Kad sam procitao njihove istinite opise, ispade da nas nisu odrali,
još smo dobro i prošli :-)

Što Java Beograd kaze = Obican Lopovluk !!!

Kako tek deru tamo u NL. pa u Rimu, pa madjarica u Budimpesti,
pa na Guči, pa na 7 pecenih paprika po ceni kilo mesa,
pa meni na engleskom nema iste cene kao meni na "Tamosnjem" jeziku,
pa u Amsterdamu, pa u u Mrčajevcima,

@Bradzorf012
Ne brigaj, necemo u Cetnike i Partizane,

--nije ovo takva tema..bar se pozitivno nadam

pOz

[Ovu poruku je menjao Living Light dana 21.09.2017. u 16:46 GMT+1]
[ Ivan Dimkovic @ 21.09.2017. 15:46 ] @
@žutokljunac,

Ubi me sad ne bih mogao da ti nabrojim imena (ne secam se stvarno) ali tamo gde sam svratio je bilo skroz dobro.

Iskreno, kada su preradjevine u pitanju, sumnjam da to ima veze sa "kvalitetom mesa" koliko sa recepturom tj. odnosima soli, masti, proteina i zacina.

@Living Light,

Deru svuda. Mislim kakvo djubre ces dobiti za debele pare svuda gde se ocekuje da ce gosti biti vidjeni, pa samo jednom... ja imam trocifren broj iskustava :-) Jasno je da ako hoces dobro da klopas da moras ici u neku kafanu / restoran i sl. tamo gde je model poslovanja da te vide ponovo a ne da te odvale koliko mogu taj jedan put u zivotu.
[ Living Light @ 21.09.2017. 15:53 ] @
Ivane, jasno mi je oko te "deračine",

Samo se nadam da tema ne ode u cetnike+partizane,
pa da moras da je zakljucas.

Zamolio bih ucesnike da krenu rafaljnu paljbu,
ali ne politicku, nacionalnu iLi bilo koju drugu "remetilacku".

Alo bre ljudi, 'el imate Vi 100 života iLi samo ovaj ?

Pa kad imate samo jedan, dajte se sinhronizovati sa tim jednim-jedinim.

Necu vise da kacim "svinjarije", niti roštilje, i Amsterdamu je toga "preko glave"
[ dusanboss @ 21.09.2017. 17:49 ] @
Ne ! Nije normalno da te oderu bilo gde na svetu. Nije ni kod nas bilo normalno do pre par godina, barem ne na ovaj način. Ovo što sad rade je čist bezobrazluk.

Uvek je bilo raznih kafedžijskih forica da ti se izvuče malo više novca i na vašarima je veća verovatnoća da do toga dodje, ali ovo prevazilazi mere pristojnosti. Pre 20 ili 30 god ljudi ne bi platili račun kada bi došlo do takvih mahinacija koje se danas rade.

Kako možete da kažete da je to sasvim normalno? Nije normalno i ne bi trabalo da bude normalno. Ivane ne znam da li si čitao o čemu se ovde radi. Kažeš toga ima svuda u svetu? E pa nema, barem ne na taj nečin i ne svuda. Pročitaj moje komentare sa prve i druge strane da vidiš o čemu se radi. Znači hoćeš da kažeš da je svuda u svetu normalno da ti konobarica naplati koka-kolu koju je pre tog celu prosula po tebi ?!? Reci mi molim te gde je to normalno?

Treba napraviti razliki izmedju ugostitelja koji deru turiste i ovih koji dođu kao turisti jednom godišnje u tvoj rodni grad da te deru. Aman bre. Da su ovo neka stara dobra vremean leteli bi sa sve šatorom kad bi pijana raja popizdela. Nisi bre mogao nekad da dodješ u nečije mesto i da organizovano varaš narod, a da budeš nekažnjen.

Sad vidim mnogi govore kako je eto to normalno. Pa i treba da nas varaju i deru kad izgleda neki naši ljudi misle da to tako treba.
[ dusanboss @ 21.09.2017. 17:59 ] @
Citat:
DaliborP:
Citat:
žutokljunac:
Ovaj vašerski fazon stavljanja 50 životinja na motku mi se ni najmanje ne svidja.
Više sam za ovakvu kulturnu varijantu. Ne mora meso da bude ovako kvalitetno i skupo, ali sam pristup spremanju hrane je neuporedivo bolji.

I ja isto tako mislim, ali ovde reci nesto tako je izgleda napadanje "svega sto je srpsko". Tako mi radimo i to je najbolje, nema dalje.



Ja ne volim kad neko brani sve Srpsko i diže ga u nebesa koliko god loše bilo, ipak žutokljunački napad je izgleda upravo napad na nešto samo zato što je srpsko.

Po čemu je ovaj Japanac koj peče biftek toliko kulturniji ili bolji od nekog leskovačkog roštilj majstora koji je vešt na roštilju i koji ispred tebe peče ćevape od kavalitetnog mesa?
[ Bradzorf012 @ 21.09.2017. 18:15 ] @
Društvo, drago mi je da ste svi raspoloženi i veseli, lepo je družiti se sa vama. Evo da i sam kažem, neću stavljati slike. Jagnjećo, salata, dobro crno pivo ili vino(kako beše, uz crveno meso ide belo vino i obratno), na kraju ono što niko ne pominje, desert.
[ žutokljunac @ 21.09.2017. 18:26 ] @
Citat:
dusanboss:


Ja ne volim kad neko brani sve Srpsko i diže ga u nebesa koliko god loše bilo, ipak žutokljunački napad je izgleda upravo napad na nešto samo zato što je srpsko.


Aha, ... baš to.

Nego jesi ti probao jagnjetinu kleftiko?
[ bakara @ 21.09.2017. 18:58 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Deru svuda. Mislim kakvo djubre ces dobiti za debele pare svuda gde se ocekuje da ce gosti biti vidjeni, pa samo jednom... ja imam trocifren broj iskustava Jasno je da ako hoces dobro da klopas da moras ici u neku kafanu / restoran i sl. tamo gde je model poslovanja da te vide ponovo a ne da te odvale koliko mogu taj jedan put u zivotu.

Ovo je sasvim dobar savet ako hocete da posteno da jedete i da vas ne prevare...

Ali podsetilo me da sam imao i tu slicne nacine prevare...

Kad vi dodjete tako od izdaleka a konobar ili domacin dodju za vas sto da vas "ljubazno pozdrave i pitaju odakle ste" i koliko ste putovali cisto da znate da se priprema teren za cerupanje
Cim se uvere da niste odatle dobicete specijalan tretman.
[ Ivan Dimkovic @ 21.09.2017. 19:18 ] @
Citat:
žutokljunac:
Citat:
dusanboss:


Ja ne volim kad neko brani sve Srpsko i diže ga u nebesa koliko god loše bilo, ipak žutokljunački napad je izgleda upravo napad na nešto samo zato što je srpsko.


Aha, ... baš to. :)

Nego jesi ti probao jagnjetinu kleftiko?


Ako te put nanese u Stutgart, El Greco - jagnjetina kleftiko razvaljuje (a i druge stvari) :) Sad sam ogladneo kad si je pomenuo...
[ MajorFatal @ 21.09.2017. 19:21 ] @
Citat:
Bradzorf012:
... pa se zatom pitam, otkud ta opsesija hranom, ta orgazmička potraga za pečenjem? Razumem da je to deo i nekog folklora, ali što je mnogo mnogo je.



I ovo napiše neko ko ima hranu i u potpisu, pa mu hamburger ide uz svaki post? :)
[ TRUE RMS @ 21.09.2017. 19:45 ] @
Ko vas je terao da pominjete jagnjetinu kleftiko ? :)

https://www.youtube.com/watch?v=gRvolJLxJfs

https://www.youtube.com/watch?v=ayGNdsRLR5E
[ Bradzorf012 @ 21.09.2017. 19:59 ] @
Citat:
Living Light:
Alo bre ljudi, 'el imate Vi 100 života iLi samo ovaj ?


TRENUCI SAMO

Kada bih svoj život mogao ponovo da proživim
pokušao bih u sledećem da napravim više grešaka,
ne bih se trudio da budem tako savršen,
opustio bih se više.

Bio bih gluplji nego što bejah, zaista
vrlo malo stvari bih ozbiljno shvatao.
Bio bih manji čistunac.

Više bih se izlagao opasnostima, više putovao,
više sutona posmatrao, na više planina popeo,
više reka preplivao.

Išao bih na još više mesta na koja nikad nisam otišao,
jeo manje boba, a više sladoleda,
imao više stvarnih a manje izmišljenih problema.
Ja sam bio od onih što je razumno i plodno
proživeo svaki minut svog života: imao sam, jasno,
i časaka radosti.

Ali kada bih mogao nazad da se vratim,
težio bih samo dobrim trenucima.
Jer, ako ne znate, život je od toga sačinjen,
od trenutaka samo; nemoj ih propuštati sada.

Ja sam bio od onih što nikada nikuda nisu išli bez
toplomera, termofora,
kišobrana i padobrana;
kad bih opet mogao da živim,
lakši bih putovao.

Kada bih ponovo mogao da živim,
s proleća bih počeo bosonog da hodam
i tako išao do kraja jeseni.
Više bih se na vrtešci okretao,
više sutona posmatrao i sa više dece igrao,
kada bih život ponovo pred sobom imao.

Ali, vidite, imam osamdeset pet godina,
i znam da umirem.

Horhe Luis Borhes
[ TRUE RMS @ 21.09.2017. 20:15 ] @
Bradzorf012,

U pravom momentu...Bravo !
[ dusanboss @ 21.09.2017. 23:22 ] @
Citat:
žutokljunac:
Citat:
dusanboss:


Ja ne volim kad neko brani sve Srpsko i diže ga u nebesa koliko god loše bilo, ipak žutokljunački napad je izgleda upravo napad na nešto samo zato što je srpsko.


Aha, ... baš to.

Nego jesi ti probao jagnjetinu kleftiko?


I šta hoćeš sa time da kažeš? Kao Srbi nisu prvi koji su se setil da nataknu neku živuljku na štapinu i da je okreću iznad vatre? Ma jel moguće? Sad si mi srušio snove i celokupni nacionalni identet!

Inece koliko mi je poznato nacionalne države kakve danas znamo su počele da se formiraju negde u 18. veku. Malo poznata činjenica, ali čini mi se tačna.

LM, kakve to veze ima žutokljuni? Poenta mog posta ide u totalno drugom smeru.
[ bananaphone @ 22.09.2017. 06:06 ] @
Citat:
žutokljunac:
Citat:
bananaphone:
@žutokljunac - sve ima svoje, ja kad dodjem u Beograd, jedem samo brzu hranu, dobar burek, cevape i sl. I to ne da idem u restoran, maks - kafana, jer mi fali takve hrane, ovde nije dostupna a i teski je krs. Nekad za dorucak jedem pastetu i paradajz i nikakav munja biftek mi ne bi legao bolje, zato sto mi se jednostavno jede djubre hrana u tom momentu...

Sto se tice kvaliteta hrane u Srbiji, ako govorimo o proseku, ja bi rekao da jos uvek mozes da kupis jako kvalitetnu hranu, mnogo kvalitetniju nego u NL, za male pare (relativne na primanja!). Ima i smeca, ali sto se mesa tice, sve je to jos daleko iznad proseka koji ljudi jedu u NL. Kad pricamo o skupoj i kvalitetnoj hrani, naravno u NL je veci izbor, veci je zivotni standard, pa moze da se kupi kilo mesa za biftek od 50e kg i sl.



To sam i ja isto pričao... sve dok se nisam vratio ovde. Stanje se u poslednjih 15 godina drastično promenilo. Nekada je bilo tako, više nije! Ovde je jako teško da kupiš dobro meso.
Ako pričaš o fast food-u, kvalitet te hrane je... ma to više ni nije hrana. Npr. girosi koji se ovde prodaju se uzimaju od neke firme koja pravi te smese za gorose, i to ih pravi kao mesni narezak, pa oni to dobiju gotovo i samo peku i prodaju po tim fast food-ovima. Kvalitet je grozan. Čak ni silne arome, ukusi i boje koje im dodaju ne mogu da porpave utisak da jedeš nešto što je najbliže hrani za kućme ljubimce. Ovo posebno važi za hamburgere i pljeskavice, jer su oni ovde 150 dinara, što je jako jeftino. Imaj u vidu da dobiješ i lepinju i priloge, a da gazda mora da zaradi duplo, a pri tome plaća lokal, brdo radnika, struju, itd. Ćisto da shvatiš kvalitet te hrane. Danas ti je takva većina fast food restorančića ovde. Blagi užas.

Ako pričaš o hrani koja se kupuje po supermarketima, stanje je sično za meso, mesne preradjevine, sireve, voće i povrće. Jezivo loš kvalitet. Svi su redom očajni, ali da izdvojim Matijevića, kod koga sam kupio prašku šunku, koja se posle dva dana u frižideru pokvarila, pozelenela i počela da se raspada. Bacio sam je, nisam hteo ni Tajsonu da je dam ( moj pas ). Npr. Zlatiborac, koji je ovde kao neki kvalitet i nije ni najmanje jeftin, to meso se uvozi iz Argentine.

Jedino što je ovde ostalo da je dobro su kafane, ali u manjim mestima po Srbiji, gde gazde imaju dobrog dobavljača mesa.


Razumeli smo se, ja ne ocekujem da za 150din dobijes nesto sto valja, Matijevic je bio djubre i pre 15g.

Fora je u tome sto covek koji nema para, moze da ode kod proizvodjaca - recimo svinja, vidi u kakvim uslovima je ta svinja rasla, da li je zdrava zivotinja ili ima kugu i koleru i kupi tu svinju za cenu od 1-1.5e po kg (mangulica koja se kretala i hranila napolju, bez koncentrata, je tipa 2.5e), plati mesarima da je srede i naprave komade koji se koriste u domacinstvu.
Sve to te izadje jako jeftino a kvalitet mesa je jako jako dobar, bolji od bilo cega sto bi nasao u standardnim mesarama u NL.

Ako nisi toliko hard-core i imas vise love, pa odes u zasavicu (koja se delom komercijalizovala) i kupis gotove proizvode - kulene, kobaje, sunku od mangulice, i sve je to i dalje jeftino, relativno i na standard u Srbiji.

Vidi paprika: https://www.ah.nl/producten/pr...65/ah-zoete-rode-puntpaprika-s - 2 paprike 1.79e u supermarketu, ajvar bi kostao 100e po teglici :D. Znas kakve je paprike kupila moja keva za ajvar ove godine u Srbiji, da se smrznes, sama stenka paprike 3x deblja od ovih ovde, a o ukusu da ne govorim, a cena je bila nesto smesno, tipa 40-50din kg - odnosno svako moze da priusti.

Kajmak i sir na zemunskoj pijaci je fantastican, kakav je bio pre 15g i mogu da ga priuste i penzioneri.

Teletina ispod saca u Durmitoru na NBGD-u je ista kao i pre 15g.

Burek kod Trpkovica je isti kao pre 15g.

Da ne nabrajam, jasno ti je sta hocu da kazem, ko hoce da se hrani dobro u Srbiji, moze to da radi uz malo dodatnog truda bez ikakvih problema, Srbija je na kraju krajeva poljoprivredna zemlja.
[ žutokljunac @ 22.09.2017. 07:39 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:

Ako te put nanese u Stutgart, El Greco - jagnjetina kleftiko razvaljuje (a i druge stvari) :) Sad sam ogladneo kad si je pomenuo...



U taj Stutgart nisam znao ni da udjem sa navigacijom. Pa taj grad ima 20 ulaza, 20 delova grada, 20 izlaza, lavirint auto-puteva, Stutgart Jug, pa Sever... tamo sam se skroz izgubio, a tek da nadjem restoran.

Evo ti preporuka za kleftiko, ali pazi za pravi kleftiko. Pravi se sprema tako što se iskopa rupa u zemlji, ubaci se ugalj, lepo se raspali i pusti da tinja. Onda se zamota jagnjetina ( pre toga ide u marinadu od maslinovog ulja, belog luka, limuna ), stavi se u tu rupu i rupa se prvo prekrije limom, pa se nabaca zemlja i na kraju stave ćebe. Razlog ovakvog spremanja jer su je nekada davno spremali Klepti( Grcka varijanta hajduka ), koji su se krili od Turaka, pa ukradu jagnje i spreme je na ovakav način da ih dim ne bi odao gde se kriju. Ostrva Poros i Hidra. Dimkovicu, ajde ako hoces i imašvremena sa nama na jedrenje u Atinu. Mnogo jeftino će da nas košta, jer se nas dosta tali za jedrilicu, a imamo i skipera, tako da uzmemo dobru Bavariju ) (veliku i udobnu, od preko 50 ft ), za reda velične 200E po osobi za 7 dana. Kod Rusa ti je dan na njoj oko 140E, a kod zapadnjaka jos skuplje. Hteo ti, ne hteo, ja ti čim mi izleti šaljem privatnu poruku, pa ti vidi. Pazi, obećavam ti vrh ekipi, a skoro uvek dodju vrh pčke, Ruskinje iz Moskve, pa te možda i oženim, hahahaha :) Pazi, dobro vreme, dobra klopa, dobri ljudi... vodim te kod Jorgosa na kleftiko i vodim te na vrh argentinsko belo vino. Red bi bio da se upoznamo. Ipak se svadjamo na forumu skoro 10 godina.
[ žutokljunac @ 22.09.2017. 07:53 ] @
Citat:
dusanboss:
...


Još kad ti kažem da šljivovicu ne podnosim, a ni pivo, pa kad ti kažem da umesto pečenja, mogu da smotam i suši, proglasićeš me i pe.drm. :D

[ SlobaBgd @ 22.09.2017. 08:45 ] @
Nisi tri pe.er, ali nisu ni ovi koji vole meso sa ražnja i pivo - divljaci i neobavešteni i kratkotalasni koji nisu izašli iz svog sela, kako se provlači ovde. Sve je to lepo, ali ni domaće stanovništvo dalekih destinacija ne jede svakodnevno ni kobe govedinu ni jagnjetinu na grčki način, već se najnormalnije hrane lokalnom hranom koju mogu da priušte, spremljenom na tradicionalne ili brze savremene načine, kako je ko u prilici. Zato nije pe.erski jesti suši i ne piti pivo, ali jeste pe.erski držati slovo celom regionu kako treba da se hrani, jer je neko probao nešto neuobičajeno za ove prostore. Hrana (i način spremanja i izbor namirnica) jeste deo nacionalnog identiteta i Japanaca, i Holanđana, i Maora, i Srba. Da tako kažeš Japancima i Maorima da ne treba da jedu to-i-to i da spremaju jela tako-i-tak jer si ti negde probao drugačje ukuse i hranu, gledali bi te u najmanju ruku čudno.
[ žutokljunac @ 22.09.2017. 09:12 ] @
Slobo, bio sam na dosta tih posela. Znas kako, odem kod drugara, npr. iz
Šapca ili iz Zrenjanina, nebitno gde, i onda se nas par dogovori da napavimo sedeljku uz najčešće roštilj i alkohol. Kao po nepisanom pravilu, tu se pojavi jos 5,6 nepoznatih likova, jer svako dovede nekog sa kojim je ortak ( jer se u manjim mestima ljudi poznaju ) i odjednom to bude društvance od 10 ljudi, gde se ljudi ne poznaju. Zatim proradi alkohol, posle jedno sat i po, dva, pa se uvek nadje neki Raka, sa " Beogradjani mamicu vam... " :D, i njega strašno nervira što si ti mnogo fin i zašto si ti sad bolji od njega pa nećeš njegovu šljivovicu, a i sve pare idu u Beograd, itd, itd... onda krenu prozivke, pa se onda uvek neko nadje ko ima potrebu da odbrani Beograd, pa se oni zakače, a ne vredi, proradio alkohol.. pa krenu priče o politici, a to već sve znaš kako se završava, pa ko čiju ženu kara, itd...

Tako da... čim vidim tako naredjano... odmah mi se odmotava taj film.

Nisam protiv pečenja sa ražnja. Bože sačuvaj. Pa ja idem do Mladenovca do daščare, samo zbog pečenja sa ražnja. A svratim obavezno do Mrzenaca kod Dzoke ( Makedonija ).

P.S. -Sad mi šalje ortkak poruku, hoću li u Šabac na vašar. Eto prilike... ja biram sa Dimkovićem na jedrenje... belo vino dobro rashladjeno, malo naseckane gorgonzole i meni u životu više ne treba.
https://www.srbijadanas.com/cl...asaru-u-sapcu-video-09-02-2016


[Ovu poruku je menjao žutokljunac dana 22.09.2017. u 10:30 GMT+1]
[ SlobaBgd @ 22.09.2017. 09:35 ] @
Što se tiče masovnih narodnih okupljanja (vašari, mesijade, seoske slave), tu i mora da se sprema hrana na takav, masovni način: ražanj, vojnički pasulj ili riblja čorba iz kazana, kupus sa mesom, roštilj... Samo tako može da se postigne i da se isplati, a i da svaki priučeni roštiljdžija može da opsluži masu gostiju. Zamisli da se na vašaru sprema neko jelo gde se količina začina meri apotekarskom vagicom, gde se jelo kuva 21,5 minuta i gde uz meso ide i ikebana od priloga, sve po specijalnom receptu. Pa napravili bi pet porcija za veče i dalje ne bi stigli, zatvorili bi radnju. A ovi sa roštiljom i pasuljem bi radili i dalje i namlatili se para. Da ne govorim o ceni nekog komplikovanog ili od posebnih namirnica spremljenog specijaliteta i komadeške od jagnjećeg buta sa ražnja.
[ dejanet @ 22.09.2017. 09:47 ] @
@zutokljunac: jbg., omatorili smo pa ne mozemo vise da zderemo i pijemo kao ranije, pa sada susi, rashladjeno belo vino (nije Vranac), siric ovaj, siric onaj, tanko razeno-heljdino parce 'leba, marinirano ovo, marinirano ono...
[ eeestablishment @ 22.09.2017. 10:48 ] @
Citat:
. . . . .Mnogo jeftino će da nas košta, jer se nas dosta tali za jedrilicu, . . . . . . .


Citat:
. . . . . . . .. . . . . . . . .a skoro uvek dodju vrh pčke, Ruskinje iz Moskve, . . . . . .


Jel se i one tale ?

A sad ozbiljno , kakav smo narod postali ne znamo vise ni da se druzimo ?

Citat:
bio sam na dosta tih posela. Znas kako, odem kod drugara, npr. iz
Šapca ili iz Zrenjanina, nebitno gde, i onda se nas par dogovori da napavimo sedeljku uz najčešće roštilj i alkohol. Kao po nepisanom pravilu, tu se pojavi jos 5,6 nepoznatih likova, jer svako dovede nekog sa kojim je ortak ( jer se u manjim mestima ljudi poznaju ) i odjednom to bude društvance od 10 ljudi, gde se ljudi ne poznaju. Zatim proradi alkohol, posle jedno sat i po, dva, pa se uvek nadje neki Raka, sa " Beogradjani mamicu vam... " :D, i njega strašno nervira što si ti mnogo fin i zašto si ti sad bolji od njega pa nećeš njegovu šljivovicu, a i sve pare idu u Beograd, itd, itd... onda krenu prozivke, pa se onda uvek neko nadje ko ima potrebu da odbrani Beograd, pa se oni zakače, a ne vredi, proradio alkohol.. pa krenu priče o politici,


Jbte , svuda je isto samo su finese u pitanju .

Izbegavam pivo , grozim se shpricera i slicnih kombinacija sa vodom ili sokom , jedino posle necega masnog volim casu dve cistog- vina ( dal belo

ili crno zavisi od hrane )I po pravilu moram uvek nekome da objasnjavam sta glumim i izvodim , sto se ne opustim i zabavljam jer boze moj nije ti

lepo dok se ne obloces i naloces pa taman i povracao . . .

E kad pod dejstvom maligana krene rasprava kod nas nisu tema Beogradjani vec izbeglice (kosovari ) koji su eto prodali sve dole a ovde su dosli da

se sire . . . . . . . . i onda se nadje neko "njihov" da objasni kako smo mi " Srbijanci " u stvari izdali Kosovo i da je to vekovna Srpska svetinja . . . . .

Pokusaj da se u privatnoj reziji organizuje izlet ili sedeljka gde ce svako poneti po nesto i pozvati nekoga unapred je osudjen na ovakav razvoj

dogadjaja i jedini lek je druzenje u najuzem krugu i to obavezno u restoranu ( da se neko ne nakalemi ) gde ovi sto locu" zestinu" nerado zalaze

jer im je malo jedan aperitiv da otvore apetit . . . .





[Ovu poruku je menjao eeestablishment dana 22.09.2017. u 12:07 GMT+1]
[ bananaphone @ 22.09.2017. 11:04 ] @
Cuj - ljudi popiju pa posle imaju izgovor za konfliktno ponasanje, a pogledaj ovaj forum, kamo srece da su svi bili pijani na temama gde se dohvati prica oko partizana i cetnika, pa da mogu da kazu - izvini kumo, ponela me rakija :D

P.S. Nije do posela, pica, pecenja ili susija, nego do drustva.

[Ovu poruku je menjao bananaphone dana 22.09.2017. u 14:31 GMT+1]
[ dusanboss @ 22.09.2017. 14:38 ] @
Citat:
žutokljunac:
Citat:
dusanboss:
...


Još kad ti kažem da šljivovicu ne podnosim, a ni pivo, pa kad ti kažem da umesto pečenja, mogu da smotam i suši, proglasićeš me i pe.drm.



Ne znam da li si me razumeo. Ni ja ne podnosim šljivovicu, čak šta više mislim da je najgora rakija koja postoji. I ja volim suši i razna druga jela za koja se može reći da su " izuzetno nepatriotska" . Ali takodje volim i jagnje ispd sača i druge jela koja se smatraju srpskim.

Kao što rekoh i meni smeta kada se sve srpsko deže u nebesa bez obzira na realno stanje. Zatim imamo ovu drugu stranu kojoj ništa srpsko ne valja. Cenim ljude koji mogu objektivno i nepristrasno da gledaju na stvari.

Ti izgleda to roštiljanje povezuješ sa nekim ličnim negativnim iskustvima pa prema tome zaključaješ da će svaka slična manifestacija biti "seljana". (A da sve pare idu za Bg ... idu! )

Ja volim da jednom ili dvaput godišnje prošetam nekim vašarom o pojedem nešto sa tih mesnih tezgi kad me onaj miris udari u glavu. Ne vidim šta je tu loše ili nekulturno i po čemu bi pivo i kobaja na npr. oktoberfestu bila kulturnija od ove naše? Na kažem ni da je naša bolja on švabske samo zato što je naša. Volim da probam obe pa teko nda mogu objektivno da pričam.

Problem sa našim vašarima je u tome što su ugostitelji počeli mnogo da varaju narod. Aj da kraduckaju nego oni bre kradu ! Oko čega je ova tema i počela.

[ eeestablishment @ 23.09.2017. 16:43 ] @
Citat:
Ako pričate o hrani, vidim slike kupusa i pečenja. Moram da kažem, ne bi bilo loše da prestanemo da se hvalimo i dičimo ovim stvarima. Svim tim vašarima, kupusijadama, slaninijadama i ostalim jadama.


A pasuljijada moze ?

S tim u vezi , danas u Kraljevu po lepom vremenu tradicionalno odrzano takmicenje u spremanju pasulja .

Pored kobasica ,dimljenog mesa , slanine i ostalih zacina u kotlicu se jedva naslo mesta i za malo pasulja .



A kuvarice pune ruke posla , jedna proba zaprsku , druga uvatila casicu a treca mobilni . . . . . . ko sta voli



Po zavrsetku takmicarskog dela , svi su mogli da se pocaste , tanjiri su na ravne casti podeljeni prijateljima , prolaznicima i ostalim ucesnicima manifestacije tako da

Citat:
Ja od onda na nepoznat teren gde nema cene, ne uzimam nista.
Bolje da budem gladan, nego magarac.


ako ste u prolazu svakako svratite ( gradski kej-plaza ) ,oticicete zadovoljni , siti i bez njakanja





[Ovu poruku je menjao eeestablishment dana 23.09.2017. u 18:07 GMT+1]
[ dusanboss @ 23.09.2017. 20:31 ] @
Ha-ha ove 3 kuvarice su stvarno dobre. Ja sam se pre par sati ogrebo za neki gulaš sa takmičeja tako nekog sličnog !

I posle kažu nevalja Srbija. Ma ide bre samo se krčka neka mesina, ma šta nam fali

A si vido bre što imaju plakana ložišta dole? To kodnas uselu nema!!!
[ bananaphone @ 24.09.2017. 07:59 ] @
Prekljucer sam napravio kazan pasulja - krenuli jesenji dani ovde... Po mom skromnom i pre svega objektivnom misljenju, upao bi u uzi krug takmicarskog dela pasuljijade...
[ dusanboss @ 24.09.2017. 11:08 ] @
Nego kad smo kod kotlića, šta kažu majstori od kog materijala je najbolji? Vido sam tučane (od livenog gvoždja), bakarne, okalajisane, od inoxa, emajlirane i od aluminijuma napravljen od presečenog bureta za pivo. Zemljane ne pominjem jer to nije kotlić već lonac, a ovde je priča o kotlićima.

(Setih se sad za kotlić. Curka mi ovaj u kupatilu . Mora da ga namestim danas. Jes da je sveta nedelja, al šta da se radi. Onomad kad smo svi bili kicoši na crkvu nikom to nije smetalo. Sad, skoro preko noći, sva Srbadija postade izuzetno pobožan narod, poskidali one ikone sveca sa tavana, a i para na zale na popove koji opet ne žale da oderu raju.)

LM kakva su vaša mišljenja i isukstva sa kotlićima? Ja sam kuvao u tučanom, alu i emajliranom. I mislim da kvalitet takodje ide tim redom. Specivičnost s livenim gvoždjem je u tome šro je delimičnio porozno tako propušta malo arome dima. Takodje će malo masnoće iz hrane ostati u materijali posle svakog kuvanja zato ovakvi kotlići postaju bolji kada se više koriste.

Trdicionalni kineski vok tiganj je od livnog gvoždja i ne pere se nikakvim hemijskim sredstvima već se samo obrišu ostaci hrane. Tako bi tiganj iz svake kuće hrani davao karekterističnu aromu u zavisnosti od toga šta se i koliko pripremalo u njemu.

Isti evekat je kod zemljanih posuda (sačeva) Iz tog razloga savetuju da sač mora da se "omasti" i naravno što se duže koristi, biće bolji. Ukoliko ste probali da koristite sač ili zemljani lonac na plinskoj ili el. ringli verovatno ste primetili da nešto pomalo curka iz njega. To je upravo ta masnoće koja se u njemu sakuplja od brojnih kuvanja. Tako ja sad kad spremim krompir ispod sača on dobije zanimljivu blagu aromu jagnjetine.

Znači moje pitanje, Koji kotlić je po vašem mišljenju najbolji, a može i neki dobar recept za pasulj.



[Ovu poruku je menjao dusanboss dana 24.09.2017. u 12:18 GMT+1]
[ mjanjic @ 24.09.2017. 12:22 ] @
Burići za pivo su prohromski, aluminijum je otrovan i u posudama od njega se ne sme kuvati, ali se sme držati hrana.


Imam taj kineski vok od livenog gvožđa, i to sam kupio zadnji primerak, više ih nemaju ovde u ponudi (verovatno zbog mase koja povećava cenu transporta), u pitanju je varijanta slična ovoj (samo je poklopac od aluminijuma i nije obojen): https://www.ebay-kleinanzeigen...k-mit-deckel/536786271-86-1532
[ vladd @ 24.09.2017. 12:35 ] @
Liveno gvojze najbolje. Ostalo je otrov ili problem raznih vrsta. Ako nema livenog, moze i emajlirani da posluzi.

Drvce gori na 800C, pa i malko vise, neko doda cumura da pospesi vatru, pa pogorsa stanje na preko 1000C a te nesrecne legurice i obojeni metali trce da se rekristalisu ili istope na toj temperaturi.
To ne stima za kuvanje hrane.
[ eeestablishment @ 24.09.2017. 14:26 ] @
Citat:
mjanjic:
....................... aluminijum je otrovan i u posudama od njega se ne sme kuvati, ali se sme držati hrana......................................


Cin mi se da su u JNA one poljske kuhinje imale bas aluminjumske kazane , a i one manjerke sto smo pojedinacno duzili dabogda da nisu isto al .

Sta zna vojnik sta je otrov . . .

Nego kad pomenuste materijale , videh danas lepe demontazne rostilje , nije im losa cena jedino me sad brine materijal , koriscene su plinske boce za

izradu , pa me zanima koliko je to stetno ?




[Ovu poruku je menjao eeestablishment dana 24.09.2017. u 15:45 GMT+1]
[ dusanboss @ 24.09.2017. 14:52 ] @
Citat:
mjanjic:
Burići za pivo su prohromski, aluminijum je otrovan i u posudama od njega se ne sme kuvati, ali se sme držati hrana.



Hvala za objašnjenje o burićima. Mani je na prvi pogled delovalo kao Al. Ne znam baš koliko taj elemant je otrovam. Jeste svakako ako ga ima previše u telu, ali ako ćemo tako onda je svaki metal je otrovan. Verujem da ne bi valjalo svakodnevno kuvati u aluminijumskom posudju, ali neki gulaš 2-3 puta godišnje neće da škodi sigurno.


Citat:
eeestablishment:

Nego kad pomenuste materijale , videh danas lepe demontazne rostilje , nije im losa cena jedino me sad brine materijal , koriscene su plinske boce za izradu , pa me zanima koliko je to stetno ?


Ne vidim što bi smetalo. Hrana ne dodiruje bocu. Možeš malo da ga pustiš da gori na prazno zbog farbe i ostalih isparenja. U ostalom poneko peče roštilj direktno na plin.
[ bakara @ 24.09.2017. 15:48 ] @
Citat:
eeestablishment:
Citat:
mjanjic:
....................... aluminijum je otrovan i u posudama od njega se ne sme kuvati, ali se sme držati hrana......................................


Cin mi se da su u JNA one poljske kuhinje imale bas aluminjumske kazane , a i one manjerke sto smo pojedinacno duzili dabogda da nisu isto al .

Sta zna vojnik sta je otrov . . .

Nego kad pomenuste materijale , videh danas lepe demontazne rostilje , nije im losa cena jedino me sad brine materijal , koriscene su plinske boce za

izradu , pa me zanima koliko je to stetno ?




[Ovu poruku je menjao eeestablishment dana 24.09.2017. u 15:45 GMT+1]

Koja je cena ovih rostilja?
Ovo je na bubnju?
[ eeestablishment @ 24.09.2017. 16:17 ] @
Citat:
Koja je cena ovih rostilja?
Ovo je na bubnju?


Kraljevo , nedeljom buvlji pijac .

Meni se svideo ovaj najmanji , najblize nama , ima sklapajuce nogare i prilicno debele resetke a i lim .

cena je finih 2000 din .

evo iz malo drugog ugla jos jedna fotografija istog

[ cika dacha @ 24.09.2017. 18:10 ] @
Kad vec spominjete prohrom, koristite za hranu i price samo onoj za koji se magnet NE lepi !
[ mjanjic @ 24.09.2017. 19:09 ] @
Ti rasklopovi od plinskih boca samo 2000 din, sigurno?

Pa 2000 din. traže po vašarima samo za prohromsku rešetku, a ceo roštilj je oko 10.000 din., samo kako da budete sigurni da je pored rešetke i ložište, kao i nogari, od prohroma?
[ Lavlja_Jazbina @ 24.09.2017. 21:16 ] @
Kukate na vasar,a ovakvi slucajevi,aa.



Srbija bato,bruka sta covek uradi.
[ Lavlja_Jazbina @ 24.09.2017. 21:23 ] @
Tek sam ovde video kakav je vacaros,tako mu i treba.


[ dusanboss @ 24.09.2017. 21:37 ] @
Šta bre pričaš Lave? Kao svi smo mi prevaranti pa eto zaslužili smo da i nas varaju? Ma jellll, boga ti???

Ili si hteo da dodaš kako se vara i na drugim mestima?
[ dusanboss @ 24.09.2017. 21:41 ] @
Citat:
mjanjic:
Ti rasklopovi od plinskih boca samo 2000 din, sigurno?

Pa 2000 din. traže po vašarima samo za prohromsku rešetku, a ceo roštilj je oko 10.000 din., samo kako da budete sigurni da je pored rešetke i ložište, kao i nogari, od prohroma?

Ako je 2000 druže pošalji i meni 2 kom odma . Još reče "finih" 2000. Pa za koliko bi ti? Jedna tura mesa na njemu ti košta toliko.
[ mjanjic @ 24.09.2017. 22:12 ] @
Mislio sam na to da li je moguće da je SAMO 2000 din., a ne da je skupo.
[ dusanboss @ 24.09.2017. 23:09 ] @
Ma znam šta si mislio Mladene. Moj post se odnosio na eeestablishment-ov ne na tvoj. Malo sam se pogrešno izrazio . Naravno da ne može da košta 2000.
[ mjanjic @ 24.09.2017. 23:43 ] @
OK, nema problema, nego je citirana moja poruka pa sam pomislio da se odnosi na mene.
[ eeestablishment @ 25.09.2017. 11:23 ] @
Citat:
dusanboss:
Ma znam šta si mislio Mladene. Moj post se odnosio na eeestablishment-ov ne na tvoj. Malo sam se pogrešno izrazio ;). Naravno da ne može da košta 2000.


Onda citiraj mene a ne njega .

Pa zar nije povoljna i fina cena ?
[ miki069 @ 25.09.2017. 12:17 ] @
Citat:
eeestablishment:
Po zavrsetku takmicarskog dela , svi su mogli da se pocaste , tanjiri su na ravne casti podeljeni prijateljima , prolaznicima i ostalim ucesnicima manifestacije tako da


Prolazniima nikada niko ništa džebe nije delio.
Tako je bilo na predhodnih 25 pasuljijada na kojima sam ja bio.

Neke brlje od rakija prodaju 1.500 do 2.000 dinara za litar.
Šatro firmirana rakija iz Roćevića, Vrdila...

[ ademare @ 25.09.2017. 13:18 ] @
Ima vic o Pecenju , stariji nego mi , al se ovde bas lepo uklapa , iako je Rostilj u pitanju

Razgovaraju dva prijatelja , pa jedan kaze :

- Jesi li cuo da ima KG pecenja za 200 din ?
- Ovaj drugi odmah navali , gde ima, gde ima !
- Pa nigde , al lepo je cuti , kaze mu prvi
[ eeestablishment @ 25.09.2017. 13:47 ] @
Citat:
miki069:
Citat:
eeestablishment:
Po zavrsetku takmicarskog dela , svi su mogli da se pocaste , tanjiri su na ravne casti podeljeni prijateljima , prolaznicima i ostalim ucesnicima manifestacije tako da


Prolazniima nikada niko ništa džebe nije delio.
Tako je bilo na predhodnih 25 pasuljijada na kojima sam ja bio.

Neke brlje od rakija prodaju 1.500 do 2.000 dinara za litar.
Šatro firmirana rakija iz Roćevića, Vrdila...



Jel ti nekada sacekas kraj pasuljijade tj proglasenje pobednika ?

Jedino da ti okacim sliku kako kusam pasulj (sator sa takmicarima pod nazivom 3 LOVCA , Sinisa . . . . . . . . . )

Normalno je da prvo podele sa drugarima i prijateljima a ostatak se cak i sipao prolaznicima koji su nosili svoje posude. ( pretezno starije osobe )

Tacno je da je manjkao broj cistih tanjira ( zbog vode i nemogucnosti pranja ) ,ali svako ko je prisao sa svojom posudom nije odbijen a ostali su mogli samo

da gledaju , jbga jedino da im se sipa u dzep ?

Ne znam gde mi je fotogrfija od prosle god ,kad takmicar iz Hrvatske deli tanjire pasulja . Naime ,jedini je imao na lageru plasticne tanjire i oko njega se

odmah stvorila veelika guzva .

Dan pre toga odrzano je i takmicenje u kuvanju riblje corbe ( i to verovatno znas ) i na isti nacin je pokrkano

Jeste bila ta rakija ali i pecenje ali to nema veze sa takmicarskim delom , namenjeno je za prodaju pa koga upecaju


[Ovu poruku je menjao eeestablishment dana 25.09.2017. u 15:01 GMT+1]


[Ovu poruku je menjao eeestablishment dana 25.09.2017. u 15:06 GMT+1]
[ dusanboss @ 25.09.2017. 18:44 ] @
Citat:
eeestablishment:

Pa zar nije povoljna i fina cena ?


Pa jeste bre, nego previše bre jeftino . Što bi naša braća Amerikanci rekli "Too Good To Be True"(haha braća Ameri . Verujem da ovo mnogima para uši, al nekako "Braća Rusi" mnogima odgovara i podrazmeva se. Sasvim je normalno da se neko nazove stranim plaćenikom Amerike, Nemačeke i sl (ne kažem da takvih nema). , al Ruski strani plaćenik ...te dve reči zajedno ne postoje u srpskom (ćeriličnom) jeziku. Nekako se podrazmeva da "pravi srpski patriota" mora da voli i majku Rusiju. Da li još neko ima takav utisak?

Da se vratim na roštilj. Samo se ta reštka ako je od punog gvoždja prodaje za 2000. Takodje stara plinska boca se na otpadima prodaje za nikih 2000. A gde je da ti neko sve lepo iseče, izvari, ofarba, itd.

Kako si ti došao do te cifere od 2000 din? Da li je pisalo na roštilju ili si pitao prodavca. Siguran sam da je došlo do neke zabune.


[ eeestablishment @ 25.09.2017. 19:17 ] @
I meni se ucinilo jeftino ( fino ) , lepo sam ga pitao a on kao iz topa tako rece . ( nisam otisao sa namerom da to kupujem inace bih ga natovario na

krkace ) ,ucinilo mi se zanimljivo i zato sam slikao i pitao .

Koristio sam rec rostilj a ne resetka tako da tu nije moglo doci do zabune .

Nije nigde bilo cene ( videla bi se na slici )



[Ovu poruku je menjao eeestablishment dana 25.09.2017. u 21:34 GMT+1]
[ Lavlja_Jazbina @ 25.09.2017. 19:33 ] @
2000 je samo resetka,ostalo je+bure+nogari+gledanje+pogresno pitanje.Za ovo zadnje se duplira cena za sve.
[ Bradzorf012 @ 25.09.2017. 20:37 ] @
Hm, pa to je baš povoljno.
[ gilopile @ 26.09.2017. 00:44 ] @
Ja ne verujem da je ceo 2000, mozda se niste dobro razumeli. Verovatno se mislilo samo na resetku. Samo plinska boca ( prazna, naravno ) kosta par hiljada, ako se ne varam...A gde je ostalo, ukljucujuci i rad.
A i stvarno je lepo sklepan. Po mojoj nekoj proceni to mora de je izmedju 10-15000 din.

Jel ta resetka od gusa? Vidi se da je izlivena od necega...
[ dusanboss @ 26.09.2017. 01:00 ] @
Evo nešto slično http://www.rostiljanje.com/rostilj/ - 17 000

https://www.kupindo.com/Grejna...renosiva-pokretna-na-tockovima Hmmm, samo 5 600

http://www.kupindo.com/Bastenski-dekor/39852395_Rostilj-K2-Unikat ovaj mi se posebno svidja

http://www.olimpsport.rs/rosti...sta/rostilj-celicni-sa-policom Za 2 000 možeš da kupiš nešto ovako. Imao sam nešto slično. Vrlo brzo će progoreti. Jako je teško podesiti paravu temeratur, a i ljulja se ko djavo ! Tako da je najbolje da zaboraviš "gašenje roštilja" sa pivom pošto možeš vrlo lako završti ti na roštilji ili obratno.


https://www.odigledolokomotive.rs/proizvodi/rostilj-i-oprema/5/ evo pa uporedjuj.

Mada ću ja kad budem imao novca i vremane da napravim neštpo ovako https://www.odigledolokomotive...od/rostilj-dvorisni-od-kamena/
[ gilopile @ 26.09.2017. 01:05 ] @
E taj sa kupinda je bas do jajca. Ima cak i tockice i drzac za vopi. I bas je ogroman. Ma idi begaj...

Ima i onih za jednokratnu upotrebu. Dobar je kada si pesaka, sa jednom torbom na ledjima i pravac priroda...Posle ga zguzvas u lopticu i ubacis u ranac i bacis u kantu po povratku.

[Ovu poruku je menjao gilopile dana 26.09.2017. u 02:16 GMT+1]
[ eeestablishment @ 26.09.2017. 13:25 ] @
Citat:
gilopile:
Ja ne verujem da je ceo 2000, mozda se niste dobro razumeli. Verovatno se mislilo samo na resetku. Samo plinska boca ( prazna, naravno ) kosta par hiljada, ako se ne varam...A gde je ostalo, ukljucujuci i rad.
A i stvarno je lepo sklepan. Po mojoj nekoj proceni to mora de je izmedju 10-15000 din.

Jel ta resetka od gusa? Vidi se da je izlivena od necega...


Ako bude lepog vremena resicemo enigmu sledece nedelje . ( buvlji pijac )

Ovaj put odvrnucu usi na najjace . . .
[ dusanboss @ 26.09.2017. 20:45 ] @
E aj da vidimo i to . I slobodno ponese 2000 ili 4000, jel ako je to stvarno tako jeftino (a deluje da je kvalitetno) lako ćeš ih prodate po ceni od 3-4 crvenih.
[ mjanjic @ 28.09.2017. 23:32 ] @
Kad se kaže roštilj, prvenstveno se misli na rešetku, ispod rešetke može da bude bilo šta, pa i samo 2-3 veća kamena.

Pa i na engleskom je "barbecue grill" gde se često samo kaže "barbecue", podrazumevajući da je u pitanju rešetka ISPOD koje se stvara toplota, bilo ugljem ili plinom.

Ako nema rešetke, već se koristi npr. mermerna ploča, onda nije u pitanju roštilj, već samo meso može biti roštiljsko.
[ JovicaRadic @ 29.09.2017. 13:39 ] @
:)
[ dusanboss @ 30.09.2017. 14:29 ] @
Citat:
mjanjic:
Kad se kaže roštilj, prvenstveno se misli na rešetku, ispod rešetke može da bude bilo šta, pa i samo 2-3 veća kamena.

Pa i na engleskom je "barbecue grill" gde se često samo kaže "barbecue", podrazumevajući da je u pitanju rešetka ISPOD koje se stvara toplota, bilo ugljem ili plinom.

Ako nema rešetke, već se koristi npr. mermerna ploča, onda nije u pitanju roštilj, već samo meso može biti roštiljsko.


Ne podrazumeva se uvek u US da ćeš dobit klasični roštilj ukoliko se kaže "barbecue". Ako udješ negde u Americi u restoran sa natpisom "Barbecue" dobićeš meso koje je sprmljeno u nekim rernama-pušnicama po nekoliko sati (neretko 12i više). Nisam probao, deluje jako ukusno. Naravno spremaju i oni na rešetci kao i mi i za to se isto kaže barbecue. Nisam baš stručnjak za ovo. možda neko može da nam razjasni malo.

Primetio sam da su i kod nas po restoranima počeli po malo da dime roštiljsko meso. (ražnjiće, ćevape, pljske). Ne znam kako to rade, ali sam ubedjen da je blago nadimljeno... kao demljena bela vešalica, tako nešto. Takav ukus dima se ne može postić samo dimljenjem na raoštilju tokom pečenja tako da ga vervatno dime negde pred pečenje nekih sat- dva.

Već sam negde napiso da meso spremljeno na rešetci iznad gasa ili struje ne podrazmevam pod "roštilj".
[ Bradzorf012 @ 30.09.2017. 14:53 ] @
Citat:
ademare:
Ima vic o Pecenju , stariji nego mi , al se ovde bas lepo uklapa , iako je Rostilj u pitanju ;)

Razgovaraju dva prijatelja , pa jedan kaze :

- Jesi li cuo da ima KG pecenja za 200 din ?
- Ovaj drugi odmah navali , gde ima, gde ima !
- Pa nigde , al lepo je cuti , kaze mu prvi :D


Ima i onaj drugi.

Izlazi lekar iz ordinacije u čekaonicu, a tamo milion ljudi. Kaže on, vi sa pečenjem sačekajte, ostali sutra. Ulazi deda u ordinaciju, doktor ga pita, pa gde je pečenje? Doktore, peče me kad mokrim.
[ gilopile @ 30.09.2017. 14:57 ] @
@Bradzorf012, doobar :)

Ali opet bi trebalo da se podrazumeva kada vidis ceo rostilj sklopljen, pa pitas `posto rostilj` da mislis na celu skalameriju valjda.

2000 je stvarno nelogicno da je komplet, ali videcemo ako eeestablishment ponovo ode i zatekne tog prodavca.
[ eeestablishment @ 30.09.2017. 19:05 ] @
Citat:
ali videcemo ako eeestablishment ponovo ode i zatekne tog prodavca.


Sutra se spremem da odem do pijace i kupim jagnjetine za kleftiko ( neko je to ovde spomenuo a izgleda ukusno )

https://youtu.be/ayGNdsRLR5E pa cu da svratim i pogledam ponovo rostilje . . . . . .

Citat:
Već sam negde napiso da meso spremljeno na rešetci iznad gasa ili struje ne podrazmevam pod "roštilj".


Ni ja , ali je sve teze u restoranima i urbanim sredinama naci na cumuru

S tim u vezi , navika je cudo , recimo s godinama sam navikao da se smesa za cevape (kod nas ) pravi mesano svinjsko-junece i kad sam

skoro bio u prilici da probam nadaleko cuvene Pazarske cevape kod Jonuza https://youtu.be/84twj8ImrtA nisu mi se svideli .

Sad ce neki da skoce , kako ne znam nista ali meni brate nije to to , ovi juneci mi dodju nesto gnjecavi ?

Znam da se za pravi cevap koristi samo junetina i ranije sam jeo Sarajevski ( bas carsija , ) Travnicki , u Skoplju ( bit pazar ) pa eto i Pazarski ali

mi ne leze

Nego , mi se raspricasmo a pokretaca teme ( Living . . . . ) kojeg smo povadili iz kazamata nigde nema ?












[Ovu poruku je menjao eeestablishment dana 30.09.2017. u 20:38 GMT+1]
[ dusanboss @ 01.10.2017. 00:47 ] @
Neće niko da skače ."De gustibus non est disputandum"!

Nego vidi ti za taj roštilj i slikaj nam to janjetinu sutra.
[ žutokljunac @ 01.10.2017. 07:10 ] @
Citat:
eeestablishment:


Znam da se za pravi cevap koristi samo junetina i ranije sam jeo Sarajevski ( bas carsija , ) Travnicki , u Skoplju ( bit pazar ) pa eto i Pazarski ali



Stavljaju nekoliko vrsta mesa. Za junetinu i ovčetinu sam siguran jer osetim, a mislim da neki stave i samo malo jagnjetine . Mada svi čuvaju recept i neće da kažu. Npr. lod Cice mi se ćevapi nikako ne svidjaju jer se mnogo oseti miris i ukus ovčetine.
Prava kombinacija je da je meso sveže i miks junetine, sa jako malo ovčetine i sasvim malo jagnjetine. Ja npr. nikako ne volim kada osetim miris svinjetine ili ovčetine.
[ Living Light @ 01.10.2017. 11:30 ] @
[quote]eeestablishment:
Citat:
mi se raspricasmo a pokretaca teme ( Living . . . . ) kojeg smo povadili iz kazamata nigde nema ?

Evo me, tu sam,
Pratim vas, citam lektiru redovno, i ne kasnim sa casova:)

Sad ste i mene "navukli na jagnje" na kleftiko nacin.

To obavezno mora da probam, samo od kuma da otmem parce jagnjetine :)

Veliki pozdravn sjajnoj ekipi !

Svako dobro,

PS:Upravo mecem 10kom lepog, prošaranog vrata u plitku tepsiju
pa zacina na 100 nacina, pa pod foliju i krk u rernu na laganu vatru :)
[ dusanboss @ 01.10.2017. 12:04 ] @
Za to jagnje na kleftiko nacin nemam baš mnogo hvale. Mislim da je više izvikano i deluje lepo na oko neko što je stvarno dobro. Možda bi bilo dobro kad bi se sprmalo kako treba (zakopavanjem u zemlju i kuvanjem pola dana).

Probao sam da spremim dva puta na taj način i nisma baš zadovoljna rezultatom. Ni da pridje saču. Ili onome koje keva spremi u šerpi, posoli dobro, pa zapeče u rerni da se lepi onako za prste. Uf ! Što je to dobro. Jaretina čak bolje ispadne od jagnjetine.
[ dusanboss @ 01.10.2017. 12:41 ] @
Ebem ti život i privatnost na inernetu! Juče sam na YouTube gledao kako se pravi taj dimljeni američki roštilj, danas mi na FB stoji reklama za neka creva za kulene i kobasice.

Mislim znam kako to funkcioniše, nije taj vid agresivnog marketinaga ništa novo nego bre iznervira te ponekad i natera te da se zapitaš koliko daleko mogu da idu. Da li neko može legalno da spreči Google da proda sve što zna o tebi?

O vrtoglavom rezvoju mobilne telefonije da i ne govorim. Dok se neke tehnologije gotovo nisu promenile od 1990. telefoni so otišli mnogo dalje nego što je bilo ko i zamišljao u osamdesetim. Ljudi finansiraju razvoj aparata za praćenje, špijuniranje i prikupljanje privatnih podataka o njima samima.

Zapitam se da li je takav razvoj mobilnih telefona stvarno inciran tržištem ili je malo potpomognuto nekim drugim interesima. I dokle to ide? dali postoji neka tačka u vremenu kada će razvoj tih glupih aparata da uspori i stane ili će da nastavi da se razvija ovim tempom tok nam ga svima ne inegršu u guzicu.
[ Living Light @ 01.10.2017. 12:43 ] @
Citat:
dusanboss:Mislim da je više izvikano...Probao sam da spremim dva puta na taj način i nisma baš zadovoljna rezultatom.

Dušane,
Mislim da tu treba MAJSTOR, a ne ja iLi ti,
naravno da nece da o'ma iz momenta, iz jednog pokusaja.

Napravis 5-6 puta, pa se malo uhodas,
pa svaki sledeci put je bolji i bolji :)

[ gilopile @ 01.10.2017. 12:47 ] @
Zeon, nikako na AC 220V. Motor je DC, zato i ovaj grec.

Grec ti je problem, zameni.

Moze taj iz kelca.


EDIT. Citam jednu temu, odgovaram na drugu. Shokovi :)

Moze brisanje.
Ko radi taj i gresi. Al interesantno je da ne radim nigde, ne radim nista, a gresim za cetvoricu :)



[Ovu poruku je menjao gilopile dana 01.10.2017. u 14:02 GMT+1]
[ Living Light @ 01.10.2017. 12:54 ] @
Dragane,
Preseli text/post tamo gde si namenio

U pogresnoj temi savetujes...

Desava se to, cak i PAPI
[ Windows2 @ 01.10.2017. 13:20 ] @
Citat:
Bradzorf012:
Ima i onaj drugi.

Izlazi lekar iz ordinacije u čekaonicu, a tamo milion ljudi. Kaže on, vi sa pečenjem sačekajte, ostali sutra. Ulazi deda u ordinaciju, doktor ga pita, pa gde je pečenje? Doktore, peče me kad mokrim.

Ja sam cuo taj u malo drugacijoj verziji.

U punoj cekaonici neki pirocanac povice doktore doktore jel mozemo mi da udjemo dosli smo s'pecenje?

Ooo pecenje, ajde udjite vi. Kad su usli doktor pita dobro i...gde je pecenje?

Pa doktore evo pece nas sve tu nesto dole...
[ eeestablishment @ 01.10.2017. 13:58 ] @
[quote]Living Light:
Citat:
eeestablishment:
Citat:
mi se raspricasmo a pokretaca teme ( Living . . . . ) kojeg smo povadili iz kazamata nigde nema ?


Sad ste i mene "navukli na jagnje" na kleftiko nacin.

To obavezno mora da probam, . . . . . . . . . . .


Citat:
Nego vidi ti za taj roštilj i slikaj nam to janjetinu . . . . . . .


Sad izvadih iz rerene , i za prvi put ne izgleda lose . . . . . . . sin ne moze da ceka ( na mene ) odma povadio u tanjir da mu se ladi . . .



a sto se tice rostilja , resena dilema . . .



imalo je prostora za jos nize ali nisam hteo da se raspitujem dalje ( kupovina odlozena za prolece , pa da covek ne kaze sta se pogadjas kad ne kupujes ? )



Citat:
PS:Upravo mecem 10kom lepog, prošaranog vrata u plitku tepsiju
pa zacina na 100 nacina, pa pod foliju i krk u rernu na laganu vatru :)


Ako nisam zakasnio , zadnjih 4 min pocepaj foliju i ukljuci rostilj (na gorenje sporetima poseban gornji grejac ) ako hoces da krompiri porumene



[Ovu poruku je menjao eeestablishment dana 01.10.2017. u 15:20 GMT+1]
[ Living Light @ 01.10.2017. 14:09 ] @
UUUuuuufff kakva ti je prva slika,
štipa za oči :)

Šteta što net ne prenosi i miris i ukus :)
[ dusanboss @ 01.10.2017. 14:16 ] @
eeestablishment jagnje izgleda super. Gotovo da mogo da ga omirišem.

Roštilj znači 3000 taj manji. To je moguće mada je i to dosta jeftino. Da li si gledao jel su rešetke od punog gvoždja ili od šupljih cevi?

Nego sad ne znam dal je motor od 220V DC ili AC . Ja prvo pomislio Gile priča nešto o ražnju na el. pogon.

Citat:
Living Light:

Dušane,
Mislim da tu treba MAJSTOR, a ne ja iLi ti,
naravno da nece da o'ma iz momenta, iz jednog pokusaja.

Napravis 5-6 puta, pa se malo uhodas,
pa svaki sledeci put je bolji i bolji



Ima i toga. Priznajem da mi vizualno nije izgledalo kao kod tog lika sa YouTube a i eeestablishmentski izgleda mnogo bolje. Moje se nekako obarilo samo. Nije dobilo ni tu lepu crvenu boju ni koricu.
[ eeestablishment @ 01.10.2017. 14:30 ] @
Citat:


Roštilj znači 3000 taj manji. To je moguće mada je i to dosta jeftino. Da li si gledao jel su rešetke od punog gvoždja ili od šupljih cevi?


pun materijal

Citat:
a i eeestablishmentski izgleda mnogo bolje. Moje se nekako obarilo samo. Nije dobilo ni tu lepu crvenu boju ni koricu.


obavezno zadnjih nekoliko minuta kao sto sam pomenuo , skines foliju ili poklopac ako je vatrostalna posuda u pitanju i ukljucis rostilj ( u gornjoj zoni

kod gorenje sporeta su 2 grejaca , obican ( dodje nekako u odliku kvadrata ) i za rostilj ( sav je talasast )
[ bakara @ 01.10.2017. 14:55 ] @
Ovaj mali sad 3000?
Pa koji mu je onda bio 2000?

Nema ovakvih negde po BG, jel video neko?
Ja sam slicne vidjao na bubnju, al ne znam cene...
[ gilopile @ 01.10.2017. 15:10 ] @
Hehhe, kaze; `ovako ceo`, - jok, pola :D
Salu na stranu, cena je skroz ok. Bio 2000, sad 3000, na prolece ce biti 5000 :D
[ eeestablishment @ 01.10.2017. 15:19 ] @
[quote]bakara:
[quote]eeestablishment:
Citat:
mjanjic:




Koja je cena ovih rostilja?




Citat:
Ovaj mali sad 3000?


To je jedan te isti , ovaj prvi u redu (blize nama ) i ovaj izgled spreda . . .
[ bakara @ 01.10.2017. 15:43 ] @
Citat:
eeestablishment: To je jedan te isti , ovaj prvi u redu (blize nama ) i ovaj izgled spreda . . .

Da taj je bio prosle nedelje 2000, sad tri (skocio euro )
al i to je valjda u skladu sa temom

Citat:
eeestablishment:
Citat:
Koja je cena ovih rostilja?
Ovo je na bubnju?


Kraljevo , nedeljom buvlji pijac .

Meni se svideo ovaj najmanji , najblize nama , ima sklapajuce nogare i prilicno debele resetke a i lim .

cena je finih 2000 din .

evo iz malo drugog ugla jos jedna fotografija istog

[ jovajovic100 @ 01.10.2017. 15:44 ] @
Tema je počela sa lopovlukom , pa su počeli da se vrte prasići , pojavluju svadbarski i ostali kupusi pa onda domaće đakonije , pijane švabice sa kriglama bavarskog piva , vašari po svim ćoškovima sveta da bi na red došli roštilji od starih gasnih auto boca . Sasvim na drugu stranu od teme . Srećom , neko se vratio direkt na početak teme potpuno nesvesno . Poče priča o jagnjetu na grčki kleftiko način .
Evo nove grčke verzije jagnjeta na kleftiko , ili κλεφτικο αρνί :



Izvorno se κλεφτικο αρνί pravilo otprilike ovako , najčešće uvaljano u blato .


Sada dolazimo na početak teme , lopovluk . Grčki naziv kleftiko (κλεφτικο) ima koren u reči κλεφτη što znači - lopov .
Prema tome ukradeno jagnje ili lopovsko jagnje ! Jagnje sa kaže inače αρνί .
Grci , da budem pošten imaju još neka tumačenja za naziv , ali je meni ovo najlepše .
Uostalom , kod nas je standardni izraz : ala sam ga klepio po ušima .
[ Living Light @ 01.10.2017. 16:14 ] @
Jovo,

Kažeš "nesvesno se vratio na Temu" -a ? :)

pOz



[ Living Light @ 01.10.2017. 16:47 ] @
Evo, ovako su "Vratovi" izgledali posle rerne:


Sad ih vise nema, smazali smo :)
[ gilopile @ 01.10.2017. 16:59 ] @
E al ste mi jesni, ovaj neke vratice ispeko, establis, komadice jagnjetine...

Komsija i ja zalozili malopre. Do ponoci samo rogovi ima da ostanu. Tako se krka bre!

[ jovajovic100 @ 01.10.2017. 17:37 ] @
Citat:
gilopile: E al ste mi jesni, ovaj neke vratice ispeko, establis, komadice jagnjetine...

Komsija i ja zalozili malopre. Do ponoci samo rogovi ima da ostanu. Tako se krka bre!



gilopile , od vas četvorice na slici koji si ti ?
[ Living Light @ 01.10.2017. 17:38 ] @
On je onaj sa velikim ocima :)
[ gilopile @ 01.10.2017. 17:45 ] @
Hahha, sta reci. Taj sam sto je progutao sipku od skele i koja mu je izasla na dupe :D Otud i tolike Oci.
[ Living Light @ 01.10.2017. 17:48 ] @
Drago mi je, da prihvatas šalu,
(ima dana kad sam ja u buretu)

Šta bi mi bez tebe ?


jedno veliko ništa....
[ dusanboss @ 01.10.2017. 18:15 ] @
Gile aj pošelji malo nekom kurirskom službom. Već 15 godina čekam da punovo jedem bika na žaru .
[ Living Light @ 01.10.2017. 18:21 ] @
Dusane,
A jos da bude toplo, kad stigne ? :)
[ jovajovic100 @ 01.10.2017. 18:40 ] @
Citat:
dusanboss:
Gile aj pošelji malo nekom kurirskom službom. Već 15 godina čekam da punovo jedem bika na žaru :(.

Obično je vo na ražnju , a od bika mogu samo ;

[ gilopile @ 01.10.2017. 18:46 ] @
Jajca na zaru, to mu dodje kao desert :)

Dusane, cu` malo, 50kg ili nista. Ko ce bre da pojede ovog slona, ostace bar pola tone mesa...Nismo ni trticu naceli, a vec siti.
[ eeestablishment @ 01.10.2017. 20:57 ] @
gilopile , nesto slabo ima zara ?
[ JovicaRadic @ 09.10.2017. 11:14 ] @
Citat:
Living Light:
Evo, ovako su "Vratovi" izgledali posle rerne:


Sad ih vise nema, smazali smo :)


A joj! Mljac!
[ deedee6 @ 15.10.2017. 11:49 ] @



Serbia - Challenge for Meat-Eaters
[ Living Light @ 15.10.2017. 17:04 ] @
Stalno me optuzujete da "Vrtim Svinje & Prasice" na 12 Volti,

Danas sam rekao ceri, da ne kuvaju nista, nego da se za to vreme VOLE i Maze!
...a ja cu da skuvam nesto ukusno.
Ovo sam isporucio na njihovu kucnu adresu:



Zdravo Živo !
[ jovajovic100 @ 15.10.2017. 17:55 ] @
Baš je lepo što misliš na decu . Mešano meso i pomfrit iz kafane ne izgledaju loše , ali supa ...
Ako nisi već napravio gušćje knedle mogao si obične od griza , ili da časkom razvučeš rezance ,
imaš tri jaja u frižideru .

Knedle od pileće džigerice se kupaju:




[Ovu poruku je menjao jovajovic100 dana 15.10.2017. u 21:13 GMT+1]
[ dusanboss @ 15.10.2017. 20:26 ] @
Citat:
Living Light:
Stalno me optuzujete da "Vrtim Svinje & Prasice" na 12 Volti,

Danas sam rekao ceri, da ne kuvaju nista, nego da se za to vreme VOLE i Maze!
...a ja cu da skuvam nesto ukusno.
Ovo sam isporucio na njihovu kucnu adresu:



Zdravo Živo !


Stvarno si majstor. Nema šta.

Jel ste videli šta pravi kuvar napravi od 3 jaja?
[ JovicaRadic @ 21.10.2017. 08:19 ] @
Citat:
Living Light:
Stalno me optuzujete da "Vrtim Svinje & Prasice" na 12 Volti,

Danas sam rekao ceri, da ne kuvaju nista, nego da se za to vreme VOLE i Maze!
...a ja cu da skuvam nesto ukusno.
Ovo sam isporucio na njihovu kucnu adresu:



Zdravo Živo !


Bravo! Svaka čast. Opet sam gladan posle ove slike.
[ Living Light @ 21.10.2017. 08:28 ] @
Citat:
dusanboss: Jel ste videli šta pravi kuvar napravi od 3 jaja?

Aaaa, Sa "2 jaja" mogu da napravim i bolje+više+još više deciBella,
da se trese cela zgrada

........jes, kad bi se šalili

Prošlo je ONO: 5x bez vadjenja

krštenicu sam stavio u zamrzivač, da ne žuti više....

[ mb57 @ 21.10.2017. 09:09 ] @
Od malih nogu, samo zdrava hrana!

[ Living Light @ 21.10.2017. 09:32 ] @
Hahahah, ...DOBRA !!!

Slannnina + Luk = Outlook, Mail responder :)
[ JovicaRadic @ 28.10.2017. 09:13 ] @
Bravo, to je zdravlje za dete. :)
[ Living Light @ 29.10.2017. 00:34 ] @
Ja sam moju Damu, veceras docekao ovako:



a Vi, kako hocete...
[ Living Light @ 30.10.2017. 18:39 ] @
Po Bogu,
nisam zakucao zadnju rec za tablu od plute--Kao podsetnik !

daj se oglasite, makar kritikujte :)

i TO je bolje nego ništa :)
[ pajapop @ 30.10.2017. 19:06 ] @
Citat:
Living Light:
Ja sam moju Damu, veceras docekao ovako:


a Vi, kako hocete...



A mi imamo samo...`leba...


[ Living Light @ 30.10.2017. 19:13 ] @
Eeeee, Ti nastavljaš da budeš SVETLA TAČKA
i lekovit dodatak !

Uz Zdravlje Junače !

Svako Dobro !
[ JovicaRadic @ 03.11.2017. 10:25 ] @
Njam, njam, svaka čast.
[ Living Light @ 03.11.2017. 23:44 ] @
Jovice,
Na bambusovu dasku sam poređao ono što mi duša i mašta ište,

A ONA nek se misli, šta će, i kako će,
uzduž iLi popreko

pOz



[ JovicaRadic @ 10.11.2017. 09:59 ] @
Ma svaka ti čast. Svaki put mi ide voda na usta kada vidim. Treba imati za to dar.

Pozz
[ Living Light @ 11.11.2017. 23:07 ] @
Jovice,
Jes da ovo Nije BIZNIS u Srbiji,
ali ostaje nam barem da dobro spremimo ono što umemo,
evo večerašnje palete:



A za danas-na-sutra sprema se da krčka se ovo,
tiho, na laganoj vatri, polako, od 6-7 sati smirene vatre:

[ dusanboss @ 11.11.2017. 23:39 ] @
Auuu bre. Ovo je već food-porn. Evo dobar kanal za ljubitelje istog. https://www.youtube.com/channel/UCVVAnxQ2YMC_qlc7QfPA2YQ

Ljudi sa naših prostora. Porekolm iz mog kraja . (otišli dole kod Srbijanaca )
[ pajapop @ 12.11.2017. 07:02 ] @
Citat:
Living Light:

...Na... dasku sam poređao ono što mi duša i mašta ište,....uzduž... popreko :-)



[ eeestablishment @ 12.11.2017. 10:28 ] @
Living Light
Robert63 . . . . . . primetio sam da volis svinjski vrat ( bez koske ) u raznim varijantama ?
[ eeestablishment @ 12.11.2017. 10:33 ] @
Citat:
dusanboss:
Auuu bre. Ovo je već food-porn. Evo dobar kanal za ljubitelje istog. https://www.youtube.com/channel/UCVVAnxQ2YMC_qlc7QfPA2YQ


Gde me u nedelju ( kad ja spremam rucak ) nadje sa ovom adresom . . .
[ Living Light @ 12.11.2017. 11:21 ] @
eeestablishment,
procitah tvoj post, bacim pogled na Dusanov link,
i
.
.
prestanem da pohujem pile, sve delove pojedinacno,
a pogled ne skidam jer je Dusanov link sa fantasticnim snimcima, odlicne rezolucije.

Covek kanapom stegao pile, i pusti da iskapa i poslednji holesterol,



Ma sjajajn link ! Bravo Dušane !
[ eeestablishment @ 12.11.2017. 12:20 ] @
jbte , koja ideja . Napravio improvizovane verige , okacio pile kanapom , malo okrenuo , upreo kanap i dobio rotaciju a sa tim ravnomerno pecenje sa svih strana .

Jos postavio tiganj ispod kako bi sakupio sav soft . . .

A sve to u prirodi pa je ispao praznik za nepca , oci i dusu .

Dusane i od mene bravo



[ jovajovic100 @ 12.11.2017. 12:38 ] @
Citat:
Living Light:
Jovice,
Jes da ovo Nije BIZNIS u Srbiji,
ali ostaje nam barem da dobro spremimo ono što umemo,
evo večerašnje palete:



A za danas-na-sutra sprema se da krčka se ovo,
tiho, na laganoj vatri, polako, od 6-7 sati smirene vatre:



Kome je neispravan alat fata na klopu .
[ Living Light @ 12.11.2017. 12:53 ] @
NE!..nego:
-Kome je "neispravan Alat" --Taj kupuje zlatne Đakonije, na poklon !

Nisam rekao da sam "Vatromet" i Široka Haubica u krevetu,
i da ujutru ONA ne može da skuva kafu, jer NE može da ustane...

Htedoh samo reći, da VOLEMO:

-da slatko jedemo, i da Slatko kalorije odradimo.

Stara Kineska:

-SVE može, ali umereno!








[ R A V E N @ 13.11.2017. 05:22 ] @
Citat:
Living Light:!


Izgledaju kao testisi političkog disidenta koji je pretjerao u aktivizmu u mladoj demokratiji.

Citat:
Living Light:


Ekstremno bru(r)(t)alno!!!
[ Lavlja_Jazbina @ 13.11.2017. 07:19 ] @
Izgledaju kao testisi feministickog manijaka koji je preterao u aktivizmu dzepnog bilijara.
[ flighter_022 @ 13.11.2017. 11:26 ] @
U normalnom restoranu bi za te pare dve osobe dobile toliko mesanog mesa da ne bi pojeli sve ni pod razno osim ako svako od njih ima po 247 kila telesne mase.
[ JovicaRadic @ 18.11.2017. 10:37 ] @
Citat:
Living Light:
Jovice,
Jes da ovo Nije BIZNIS u Srbiji,
ali ostaje nam barem da dobro spremimo ono što umemo,
evo večerašnje palete:



A za danas-na-sutra sprema se da krčka se ovo,
tiho, na laganoj vatri, polako, od 6-7 sati smirene vatre:



Ej, ma svaki put ostanem bez teksta kada vidim ovo. Svaka čast! P.S. I uvek ogladnim. :)
Kako imaš toliko volje i inspiracije?
Pozz

[ eeestablishment @ 25.11.2017. 14:21 ] @
Odavno smo skrenuli sa teme pa sa tim u vezi . . .

danas ponovo spremao kleftiko ( na Srpski nacin )

[ JovicaRadic @ 27.11.2017. 09:44 ] @
Opet sam gladan. Ljudi kuvate i spremate fantastično! Ma za svaku pohvalu.
[ JovicaRadic @ 27.11.2017. 09:47 ] @
Nego, dajte neki recept da iznenadim ženu. Neki koji nije komplikovan. :) Nisam bas spretan sa kuvanjem. :)
[ pajapop @ 27.11.2017. 19:04 ] @
Sta ima jednostavnije od jajeta "na oko"...


[ Windows2 @ 27.11.2017. 19:12 ] @
Evo kakva se pravi klopa u Srbiji, bez po muke!
[ eeestablishment @ 09.12.2017. 10:13 ] @
da ne bude samo jagnjetina , malo smo se druzili i sa gicom .

svinjski but mariniran sa medom i senfom ( malo me lomilo to sto mesamo slatko i slano ali ajd da probamo )



na kraju je ispalo mimo ocekivanja , cak je i korica bila hrskava



pogresio sam jedino kod kolicine soli , nisam racunao i na senf pa je doslo malo slanije . . .

[ JovicaRadic @ 12.12.2017. 16:34 ] @
Citat:
pajapop:
Sta ima jednostavnije od jajeta "na oko"...:)




Ovako je uvek iznenadim, samo negativno. :D :D :D
[ JovicaRadic @ 12.12.2017. 16:35 ] @
Citat:
eeestablishment:
da ne bude samo jagnjetina , malo smo se druzili i sa gicom .

svinjski but mariniran sa medom i senfom ( malo me lomilo to sto mesamo slatko i slano ali ajd da probamo )



na kraju je ispalo mimo ocekivanja , cak je i korica bila hrskava



pogresio sam jedino kod kolicine soli , nisam racunao i na senf pa je doslo malo slanije . . .



Ovo moram da probam, deluje fantasticno. Da li se oseti puno med i koliko ga stavis?
[ eeestablishment @ 12.12.2017. 17:16 ] @
Odavde preuzeta ideja .



Jedino nisam koristio cimet , njegova aroma mi lezi uz pitu od jabuka ali uz pecenje nikako .

Rerna je bila na 240c a ne 180c . Ne kazem da je tako bolje , sticajem okolnosti morao sam da pozurim i skratim vreme pecenja

Med se oseca taman u tolikoj meri da pecenju da slatkasto-egzoticnu aromu

bonna-apetito



[ Lavlja_Jazbina @ 13.12.2017. 06:47 ] @
Bas se pitam da li je L L pravio ovu holesterol bombu ?

Svinjski vrat u sosu iz rerne

http://stil.kurir.rs/trpeza/re...o-koje-ste-ikad-probali-recept

[ eeestablishment @ 13.12.2017. 14:56 ] @
Citat:
Bas se pitam da li je L L pravio ovu holesterol bombu ?


i nad bombom ( holesterol ) ima bomba . . .

zumance ,kajmak , pretop . . .



https://www.kuvarancije.com/uzicka-komplet-lepinja


[ jovajovic100 @ 13.12.2017. 16:56 ] @
Srbi, poštujte dane Božićnog posta !



Dve hobotnice ulovljene pre dva dana , danas skuvane , uskoro će zavšiti kao oktopus salata .

Ovde su izvađene : https://www.google.gr/maps/@40.3252521,23.9885567,15z?dcr=0
[ Branimir Maksimovic @ 13.12.2017. 16:57 ] @
Ima onaj vic: kako Srbin posti na vodi? Pa jede pecenje iznad vode ;p

edit: nego, jel to hobotnica?
[ mjanjic @ 16.12.2017. 19:41 ] @
>edit: nego, jel to hobotnica?

NIJE, lepo piše da su DVE hobotnice :)
[ duca011 @ 31.12.2017. 19:58 ] @
Koncerti, svirke, narode dođite..organizacija na vas racun, prihod od prodaje hrane i pica u moju kasu.Naravno, hranu i piće nemojte nositi jer vam moje obezbeđenje plaćeno vašim parama nece dozvoliti da ista od toga unesete u ograđen prostor. Odličan biznis.
[ Branimir Maksimovic @ 31.12.2017. 20:00 ] @
Grip dobijate besplatno ;p