[ Zoran1980 @ 20.09.2017. 05:58 ] @
Pozdrav svima. Imam jednu kontrolnu jedinicu gde je jedna od komponenti i ova dioda:
[url=]http://html.alldatasheet.com/html-pdf/110535/IRF/20ETF08S/55/1/20ETF08S.html[/url]
Kontrolnu jedinicu je ranije neko iz meni nepoznatih razloga prepravljao i te prepravke su vidljive golim okom.
Komponenta za koju tražim pomoć pri radu kontrolne jedinice od svega par sekundi se veoma pregreva, što meni ukazuje na mogućnost da je nešto u kratkom spoju.
Ono što nemogu da dokučim je razlog zašto je neko ko je prepravljao ranije kontrolnu jedinicu prespojio srednju i treću nogicu diode? Šta se dobija tim potezom?
Napominjem da je kontrolna jedinica radila neko vreme bez problema i da je kad je stigla kod mene imala jedan relej u kvaru.

[Ovu poruku je menjao veselinovic dana 20.09.2017. u 22:20 GMT+1]
[ vucko47 @ 20.09.2017. 07:12 ] @
U kom kucistu je ta dioda? Kakve su prepravke radjene i postavi neku sliku. Odlemi to sto je spojeno na diodi i probaj onda.
[ Living Light @ 20.09.2017. 18:08 ] @
Zorane,
@vucko47 ti je vec sve rekao! .... evo malog dodatka:



A ovo:
Citat:
Zoran1980:Ono što nemogu da dokučim je razlog zašto je neko ko je prepravljao ranije kontrolnu jedinicu prespojio srednju i treću nogicu diode?

Nemoj time puno da se opterecujes.

To je uradio neko, ko kad zakopča ŠLIC, ostane mu dugme viška !

Rokaj ti pitanja ovde da ti pomognemo...
(i NE razmisljaj puno "šta je bilo-zašto je bilo".

pOz
[ Zoran1980 @ 20.09.2017. 21:22 ] @
Ljudi hvala i na ovome. Trenutno mi komandna jedinica nije kraj mene, ali gledacu da je uslikam i da je okacim. U pitanju je dupla stampana ploca i do mene je stigla jer su samo pojedine komande radile. Zamenjen je jedan relej i sve komande su proradile, ali sam prilikom testiranja ustanovio da se ova komponenta nenormalno greje. Da li postoji mogucnost da je sama komponenta u kvaru i da mi se kvar ogleda u tom smislu da se pregreva?
[ Living Light @ 20.09.2017. 21:54 ] @
Skini to prespajanje (od strane INDIVIDUALCA) na izvodima diode.

-Proveri diodu sa DMM, na diodnom opsegu,

Ako se i dalje greje, potraži "krtak" spoj negde dalje u šemi,
-----------------------------------------------------------------
Nastavi sa rafaljnom paljbom pitanja,..

-i Ne stidi se

[ hrmnk @ 21.09.2017. 09:19 ] @
ako su spojene nogice 2 i 3 tada je ta dioda u kratkom spoju , jer bez obzira na impulsni napon na nogici 1 , dioda neće imati nikakvu funkciju. ako je na nogici 1 istosmjerni napon tada je ta dioda isto van funkcije. Može biti da je prije bila neka druga dioda
[ emiSAr @ 21.09.2017. 10:00 ] @
Da li je "naša študent" pravilno napisao koje su nogice u KS? Sprava radi, a dioda u normalnom radu pri Uf 1,31V (podaci iz DS) pri nominalnoj
struji prilicno disipira. Radim s lemilicom 15W (analogni prijepotopski Weller-kupljen za SMD davne 1979 god.-).-
pOz
[ vucko47 @ 21.09.2017. 10:15 ] @
Mozda i jeste pogresio al svakako ostaje pitanje cemu svrha prespajanja? A moze biti da je i u toku
rada palo malo kalaja preko te diode . No jos uvek ne znamo ni sta se popravlja, ni kako izgleda a
ni cemu sluzi i sta radi . Jasno da to tako kako je opisano nije moglo raditi
[ Living Light @ 21.09.2017. 16:14 ] @
vucko47,

"Študent" je postavio post pre 34 sata, ...nema ga,

-A bilo HITNO, za juce

(gori kuca, suze idu + nokti plave)

[ baki. @ 21.09.2017. 21:32 ] @
2TUDENT HIJE 3APALIO!

Izvinjavam se zbog velikih slova, ali ne može malim slovima da se tako slikovito napiše.

Tako je slično pisalo na nekoj dasci u "Malom ritu"...
[ Zoran1980 @ 23.09.2017. 13:22 ] @
Študent se vratio...
Mislim da nema mesta prozivkama...ipak se sve ovo vreme vredno radilo i temeljno proveravalo.
Evo ovako stvari stoje...u prilogu su slike komandne jedinice. Kao što možete videti na slikama imam jedno čopersko napajanje, gomilu konektora i i još veću gomilu elektronskih komponenti :-D
Šalu na stranu, markirao sam crvenim ključni deo problema na slikama, a evo i provere koje sam vršio ovih dana. Mašina funkcioniše po dva principa: na akumulatorsko napajanje i na mrežno napajanje. Postoji jedan prekidač koji je u vezi sa ovom komandnom jedinocom i kojim se reguliše da li će baterije biti uključene ili ne. Kada je prekidač u On položaju, a mrežni kabl diskonektovan mašina ispravno radi i dioda se ne greje. Kada je prekidač u On položaju, a mežni kabl se konektuje, mašina radi, ali se dioda tada greje. Isto se dešava i kada je prekidač u Off položaju.
A sad evo i pojašnjenja slika: na svakoj slici markirao sam crvenim oblast ključnu za problem, a na slici 6 uslikani su pinovi konektora koji dovodi struju do diode sa akumulatora (gledajući od gore ka dole pinovi 3 i 4) i sa čoperskog napajanja (gledajući od gore ka dole pin 8, dok pin 7 vodi čopersko napajanje na štampanu ploču sa druge strane). Dioda je postavljena na slici 6 (gledajući od gore ka dole) 1 pin je nožica 1, a drugi pin su nožice 2 i 3. Nije reč o slučajnom prelemljavanju nožica 2 i 3 na diodi, jer su one spojene sa jednom dodatnom horizontalnom nožicom. Kao što vidite i na slikama iza diode se nastavlja strujni put na stakleni osigurač od 12A i on je ok. Napon na akumulatorskim pinovima konektora je 25,5V, a na čoperskom napajanju je oko 27V.
Plan mi je započetak da zamenim diodu 20ETF08, pa da vidim šta će se desiti. Nije mi jasno i dalje šta prespajanje na nožicama 2 i 3 znači, ali sa novom diodom to ću probati da izbegnem. Imali sad ko kakvu još ideju, predlog ili pitanje?
Izvinjavama se svima, ali slike nisam mogao drugačije da uploadujem, pa sam okačio linkove do njih.

https://www.dropbox.com/s/nug5wy1z22suvzb/Slika%201.jpg?dl=0
https://www.dropbox.com/s/nfklgy5nea80sgo/Slika%202a.jpg?dl=0
https://www.dropbox.com/s/dl7shceft0c8dcj/Slika%203a.jpg?dl=0
https://www.dropbox.com/s/hbzkvk07crou6ds/Slika%204a.jpg?dl=0
https://www.dropbox.com/s/ijm9jtaiv2umeka/Slika%205.jpg?dl=0
https://www.dropbox.com/s/s8ylp4ycuh5kovf/Slika%206.jpg?dl=0
[ emiSAr @ 23.09.2017. 16:12 ] @
Imas diodu u TO-220 kucistu, a njen "rodni list" kaze ovo:


pOz
[ vucko47 @ 23.09.2017. 18:49 ] @
Ja bas nesto i nisam razumeo sve sto si hteo reci. Ta dioda u tom kucistu i treba da bude tako vezana sto vidis i iz ds-a sto je postavio emiSAr.
Zato i pitasmo u kom je kucistu. Promeni je pa vidi kako se ponasa. Al opet mora imati jos nesto. Ima li kakva oznaka ovog uredjaja?
Pomoglo bi ako bi se nasla negde sema.

Jel ovo atx izigrava akumulator il samo nako stoji da ulepsa sliku?
[ emiSAr @ 24.09.2017. 08:27 ] @
99% to industrijsko napajanje, kada je mrezni kabel konektovan radi, napaja spravu i kroz tu kriticnu diodu puni-dopunjava akumulator.
Iako je upotrijebljena brza dioda, tu je zbog "sitnog" kucista-inace 20A diode su pozamasne.
Nabaci joj kakav TO-220 hladnjacic koji mora biti izolovan od okoline, neka ga dioda nosi i ne razmisljaj vise o tome, to tako treba da radi.-
pOz
P.S. Ili slikaj u manjoj rezoluciji ili obradi sliku u nekom programu i iz slike iskljuci nebitne dijelove-na forumu ne trebaju biti carsafi-plahte-nego samo
bitan dio koji ilustrira problem.-


I pored dimenzija, bitna je i velicina fajla, procitaj u pravilniku foruma.-
[ Zoran1980 @ 24.09.2017. 09:00 ] @
Upravo onaj DS koji si mi okacio emiSAr je bilo ono sto mi je objasnilo definitivno sta je posredi. Sve vreme sam mislio da je nesto budzeno oko toga, jer je cela ploca nesto budzena i prespajana, a jos me je dodatno i zabunio onaj moj DS koji sam pronasao. Nesto citajuci ove postove i gledajuci jedinicu pada mi na pamet da proverim komandne signale, ako uspem da ih ispratim, u coperu. Evo o cemu razmisljam: da li bi se dioda grejala ukoliko ona vuce struju i iz mreze i iz baterija? Mozda u okviru ploce postoji relej ili neka komponenta koja u slucaju pritiska komande iskljucuje copersko napajanje i vuce struju samo iz baterija? Ova teorija bi bila i potkrepljena i onim sto je i napisaonu u vezi disipacije diode.
Vucko47 nazalost nemoguce je doci do seme, jer ni ovlasceni servisi za ovakve vrste opreme ne poseduju tako nesto. Oni jednostavno dodju i sve zamene, eksperti na kubni 😄

[Ovu poruku je menjao Zoran1980 dana 24.09.2017. u 10:31 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Zoran1980 dana 24.09.2017. u 10:32 GMT+1]
[ vucko47 @ 24.09.2017. 09:01 ] @
Deluje da se to bas greje, vidi se na nekoj od slika.
Ne izgleda da bi tako trebalo. Kako je testiran rad
uredjaja?
[ Zoran1980 @ 24.09.2017. 09:13 ] @
Greje se opasno i mislim da hladnjak tu nece pomoci. Ona se toliko greje da se elektronika, koja je u kucistu pozicionirana tako da komponente vise od gore na dole, pri radu masine od nekoliko minuta odlemi od ploce i prekine strujni krug. Zaboravio sam da napisem vucko47 ATX se slucajno zadesio na slici, jer on je bio jos jedan od razloga sto sam toliko bio odsutan sa foruma, napajanje od kompa mi je bilo u medju vremenu zveknulo 😉
Sva testiranja vrsena su na samoj masini.
[ emiSAr @ 24.09.2017. 10:26 ] @
Za pocetak provjeri struju punjenja akumulatora i ko je taj ko puni akumulator. Ako imas ili gdje posuditi DC strujna klijesta struju potrosnje
kompletnog uredjaja i struju punjenja akumulatora i prekontrolisati struju kroz diodu, kolika je ukupna struja kroz diodu? ako je bliska 20A
Disipacija na kucistu je oko 26W i to kuciste bez hladjenja ne moze izdrazati a da ne odletuje nozice, prvenstveno prekontrolisati i akumulator
u kakvom je stanju.-
pOz
[ Zoran1980 @ 24.09.2017. 12:59 ] @
Copersko napajanje puni akumulatora dva i oni su stavljeni novi. Ukupnu potrosnju uredjaja nemoram ni proveravati, jer ona je sigurno u dozvoljenim granicama posto na baterijskom napajanju radi bez grejanja. Moze biti da je samo ukupna struja koja prolazi kroz diodu problem, ali mi ostaje opet nejasnoca kako to da onda ne vrisne osigurac od 12A koji je odmah na izlazu diode?
[ emiSAr @ 24.09.2017. 14:34 ] @
Dioda je barijera da napon akumulatora-odnosno struja akumulatora se ne iscrpi kroz napajanje ako strada izlazni elektrolit.-
U normalnom stanju, copersko napajanje napaja uredjaj i akumulator kroz tu diodu, kada uredjaj radi na akumulator , kroz diodu nema struje.
Diodu u svakom slucaju, vec je izmaltretirana zamijeniti, bilo bi pozeljno sotki diodom za 20A i naponom od bar 60V, manje ce se grijati. trenutno mi
ne pada napamet koja bi dioda mogla tu.-
pOz
[ hrmnk @ 24.09.2017. 15:10 ] @
Imao sam sličan problem na napajanju od TV-a Quadro. Strahovito se grijale diode. Kad sam zamijenio elektrolite ispred i iza dioda grijanje nestalo. Iako su elektroliti na ispitnoj stanici bili u redu, stvarali su probleme u ispravljaču. Choperski ispravljači rade sa frenkvencijama od desetak KHZ i loši elektroliti stvaraju probleme. Iako su mjereni preko nekog XXX ESR metra i pokazivali ispravnost, očito nisu bili ispravni jer nakon izmjene TV je normalno proradio i radi sad već gotovo dvije godine bez problema. sad koji su točno elektroliti bili neispravni , ne znam, jer sam odmah zamijenio svih osam komada koliko ih je bilo u napajanju.
[ Zoran1980 @ 25.09.2017. 07:15 ] @
Možda ovakva dioda malo je napon veći...
Sotki dioda
, stim da koristim samo pin 1 i 2? I da li onda u tom slučaju kačim i hladnjak?
[ emiSAr @ 25.09.2017. 07:42 ] @
Oba kraja diode su vezana na konektor i dobro provjeri jeli dioda u funkciji koju sam opisao, da "brani" praznjenje akumulatora kroz to copersko
industrijsko napajanje.
Predlozena dioda bi mogla vrsiti tu funksiju sa originalnom stampom, jedna dioda bi bila kratkospojena, ali jedna bi bila u punoj funkciji.
Srecno u provjeri i zamjeni.-
pOz
P.S. Hladnjak je u svakom slucaju pozeljan