[ pisac @ 29.09.2017. 00:21 ] @
Reših da batalim KDE(4..5..) i pređem na XFCE(4..), jer dotični ima sve što mi treba, a KDE (koji je do verzije 3.5 bio super) je previše težak sa svim njegovim nepotrebnim opcijama. Startuje se neverovatno brže, a razlike u radu na slabijim kompjuterima su fantastične u korist XFCE.

Ali sam odmah naleteo na interesantan problem.

Dešava mi se da se XFCE zaglavi istog trenutka kada pritisnem neki od domaćih tastera (č, š...) ili neki od specijalnih znakova (ˇ~) i uostalom izgleda bilo šta što nije obično normalno slovo. Utvrdio sam da se to dešava isključivo kada se XFCE startuje tako da se njegov X displej otvori u virtuelnom terminalu u kome je otkucana komanda za startovanje.

Primer: Ako sam na konzoli CTRL+ALT+F4 i..
1).. startujem XFCE sa komandom startx, displej će se otvoriti na poziciji CTRL+ALT+F7 i to sve radi normalno (a do konzole mogu doći sa CTRL+ALT+F4).
2) ..Međutim ako XFCE startujem sa startx -- vt4, displej će se otvoriti na istoj pozicjii (CTRL+ALT+F4) i tada se zaglavljuje na pomenuti način

KDE u ovim slučajevima radi sasvim normalno.

Dotični način startovanja mi je krucijalan jer otvaram više X sesija na više F tastera, u skladu sa temom: https://www.elitesecurity.org/p3228424, i to je radilo godinama dobro sa KDE.
Nešto ne verujem da će neko imati odgovor na ovo pitanje, ali eto rekoh da pitam pa šta bude...
[ tuxserbia @ 29.09.2017. 06:20 ] @
Šta kažu logovi?
[ pisac @ 30.09.2017. 01:49 ] @
Ne znam koje logove da gledam.
[ tuxserbia @ 30.09.2017. 08:08 ] @
Starije verzije su upisivale u /var/log/, novije, nakon 1.16.nešto u .local/share/xorg/
Koristiš generički ili si nešto dodavao u xinitrc?
Koje verzije? Distribucija?

Pogledaj arch wiki, naročito xinit, startx i xorg stranice.
[ pisac @ 01.10.2017. 23:43 ] @
xfce4.10 na Slackware 14.0
Upisuje nešto u /var/log/Xorg...log, ali kada se zaglavi nema nikakvih promena na fajlu.

Probao sam iste verzije i na virtualnoj, i isto se zaglavljuje. Međutim xfce4.12 na Slackware 14.2 se ne zaglavljuje, tako da...
probaću nekom prilikom da nabudžim xfce4.12 na stari Slackware, jer mi to deluje mnogo lakše nego da budžim novi Slackware na stare konfiguracije i podatke.
[ pisac @ 03.02.2018. 19:06 ] @
Nisam se bavio ovim do pre nekoliko dana kada sam sličan problem imao na drugom kompjuteru. Iz nekog razloga tamo sam iz konzole na vt3 otvarao XFCE na vt8 (startx -- :3 vt8), i WM se zaglavljivao čim u konzoli vt3 otkucam bilo šta.

Tada mi je rešenje samo sinulo. Startovao sam XFCE sa

startx -- :3 vt8 </dev/null


</dev/null je rešenje problema.