[ dragoslav.b @ 03.10.2017. 23:30 ] @
Pitanje za ljude koji su u tom sektoru, znači kakav dokumenat treba da bi mogao raditi instalaciju(sprat kuće) a da elektroprivreda ne pravi problem pri priključivanju i gdje se to dobija?? U pitanju je BiH, Republika Srpska...
Konkretno, kolega pravi kuću i pošto zna da znam to raditi upita me dal bi mu to mogao odraditi(normalno da nešto uštedi) međutim u elektrokrajini mu kažu da ne mogu priključiti već treba neko sa licencom da potpiše????
Kakva licenca, gdje se dobija, dal stvarno treba ili ovi lokalci nešto muljaju(manje mjesto je u pitanju)....mislim odradiće se to svakako, na ovaj ili onaj način ali me zanima šta zakon kaže??
[ veselinovic @ 04.10.2017. 05:51 ] @

Postoji neko ministarstvo ( prostorno uredjenje, gradjenje i ekologiju) koje izdaje licence.
Postoji licna licenca za inzenjera i licenca za firmu tj pravno lice. Da bi firma dobila licencu ( kojih ima vise) treba da ima uslove ( br. inzrnjera, br. radnika....).

Zakon je jasan i nedvosmislen, ali ponegdje pokatkad progledaju ljudima kroz prste pri izgradnji kuca.
Tako, ipak vrijedi lokalno.

[ dragoslav.b @ 04.10.2017. 09:37 ] @
Problem je što ovi lokalno traže neku sumu novca koja nije za povjerovati, možda nisam bio jasan, pod lokalce smatram njih par koji su zaposleni pri elektrokrajini a s obzirom da je maleno mjesto, malo se gradi, oni gledaju da preuzmu svaki posao.....
Na ovaj način(traženjem licence) svakog ko bi nešto uradio samostalno ili uz pomoć prijatelja(ovaj put mene) oni onemogućavaju....
Na moje pitanje jednom tom lokalcu da li on ima licencu(nema ni školu elektro struke, čitaj došao tu stranački) odgovor je da njuma ne treba u smislu "Šta će meni licenca, mi smo državna firma"....
Veselinoviću pošto vidim da si u tome a i bilo ko drugi ako zna zanima me može li se gdje skinuti cjenovnik usluga elektroprivrede?
Tipa:- priključak te snage košta toliko
- prenos mjernog mjesta košta toliko
- imam monofazni priključak hoću da pređem na trofazni e to košta toliko,
- itd, itd
[ veselinovic @ 04.10.2017. 09:47 ] @
Ima na sajtu regulatorne agencije za energetiku - trebinje.
[ emiSAr @ 05.10.2017. 11:40 ] @
Mislim da sve potrebne informacije imaju i na stranici elektrokrajine.-
pOz
[ dragoslav.b @ 06.10.2017. 00:23 ] @
Ne mogu naci cjenovnik no nije ni bitno, evo konkretno da pitam da li je realna cijena priključka trofazne struje za domaćinstvo 1200km, limitatori su 25A....
Pod priključkom smatram dovlačenje kabla, postavljanje brojila, limitatora, itd. nevezano za svu ostalu instalaciju...
[ emiSAr @ 06.10.2017. 08:17 ] @
U cijenu prikljucka ulazi-projekat-kabel, podzemni ili vazdusni-razvodni ormar sa brojilom i uklopnim satom-limitatori + sva ostala oprema u ormaru + rastalni
osiguraci za dovodni kabel (za podzemni kabel idu u poseban ormaric).To se zove taksa na prikljucak.-
To se racuna u standardni prikljucak.
Prije nekoliko godina, sa limitatorima na 32A (20kW) u SA tu taksu sam platio 4,5 puta vise.-To je neizbjezni trosak.-
Atest instalacije se podrazumijeva i daje ga nezavisno od toga ko je izvodio instalaciju u F BiH Elektroinspekt (nasljednik Jugoinspekta) i to podrazumijeva
pregled instalacije i mjerenje uzemljenja, a u atestu pored misljenja i mjernih rezultata navedena i mjerna metoda kao i instrumenti kojima je
izvrseno mjerenje, sve sa serijskim brojevima i podacima o bazdarenju istih. Izlazak te ekipe i mjerenje se posebno obracunava.-
pOz
Na stranici elektrokrajine postoji PDF dokument sa cijenama
[ Giga2007 @ 06.10.2017. 09:46 ] @
Ukoliko je novi objekat u pitanju, tj novi priključak trofazni, plaća se na sledeći način:
-Trofazni standardni nadzemni priključak sa mjernim mjestom na stubu 504,82 KM plus nadoknada za obezbjeđivanje uslova za priključenje (angažovana snaga) recimo 17,3 kWx17, 5 + Elektroenergetska saglasnost 30 KM
Plus PDV na sve to.
Izađe recimo 979,95 KM
Sad može da se razlikuje, da li je priključak nadzemni ili podzemni. Da li je standardni ili nestadardni, itd... Sve to utiče na iznos. Na sajtu REERS-a ima tačan cjenovnik Rješenje naknada za priključenje iz 2013. koji je važeći.
[ dragoslav.b @ 06.10.2017. 10:14 ] @
Citat:
emiSAr: U cijenu prikljucka ulazi-projekat-kabel, podzemni ili vazdusni-razvodni ormar sa brojilom i uklopnim satom-limitatori + sva ostala oprema u ormaru + rastalni
osiguraci za dovodni kabel (za podzemni kabel idu u poseban ormaric).To se zove taksa na prikljucak.-
To se racuna u standardni prikljucak.
Prije nekoliko godina, sa limitatorima na 32A (20kW) u SA tu taksu sam platio 4,5 puta vise.-To je neizbjezni trosak.-
Atest instalacije se podrazumijeva i daje ga nezavisno od toga ko je izvodio instalaciju u F BiH Elektroinspekt (nasljednik Jugoinspekta) i to podrazumijeva
pregled instalacije i mjerenje uzemljenja, a u atestu pored misljenja i mjernih rezultata navedena i mjerna metoda kao i instrumenti kojima je
izvrseno mjerenje, sve sa serijskim brojevima i podacima o bazdarenju istih. Izlazak te ekipe i mjerenje se posebno obracunava.-
pOz
Na stranici elektrokrajine postoji PDF dokument sa cijenama


Ovo poštujem i znam da mora da košta, pitao sam za konkretan slučaj koji je kolega imao, znači došli su iz elektrokrajine, popisali mu šta će kupiti(znači morao je kupiti i kabl i brojilo i ormar i sve ostalo što ide uz to), oni kasnije došli spakovali to i uzeli čovjeku 1200km i to 700km na ruke a 500 je morao otići u banku uplatiti.
Nit je ko šta mjerio niti ispitivao....
Ovi 700km nit gdje piše da je dao nit za šta je dao, rekli su mu to toliko košta a čovjek prisiljen da plati i nikom ništa(ujeo vuk magare)...
[ emiSAr @ 06.10.2017. 11:02 ] @
E, to je "drugi par opanaka". Ja imam objekat u tzv "urbanizovanoj zoni" i sve procedure ispostovane.-
Ne znam proceduru van urbanizovanih zona.-
pOz
[ dvp @ 09.10.2017. 09:25 ] @
U Srbiji su čak i veće cene za priključke...
Recimo da trofazni priključak sa limitatorima 25A, sa jednim ili dva pomoćna stuba (recimo 80m od glavnog voda) ...
mislim da cena može da varira negde od 700 do 1200 eur.

Kako ja vidim stvar je u tome što struju ljudi uvode na kraju
procesa izgradnje objekta i već se značajno istroše tako da im je suma koja je potrebna za struju velika ....
iako je ona sića sprem novca koji je uložen do tad.

Električna energija je kod nas jefina (ne podmiruje ni troškove proizvodnje)
pa su troškovi priključenja prebačeni na kupca.
Pa da li stvarno mislite da u distribuciji ne znaju da bi bilo normalo (ovi zapadnjaci kažu najkulturnije) da potrošač
dobije priključak ''besplatno'' a da plaća posle samo potrošnju... ali po drugim mnogo većim cenama.
Znate šta... muka mi je od te njihove kulture...

Jedna digresija...
Prisustvovao sam jednom predavanju u Češkoj ambasadi o podsticajima koje država Češka republika
daje proizvođačima ''zelene'' energje i na pitanje predavaču ko to na kraju plati ... on se samo nasmejao i rekao
... pa potrošači, ko bi drugi.

[ radicmx @ 09.10.2017. 10:29 ] @
Odakle ti da cena kod nas ne pokriva ni troskove proizvodnje.
[ dvp @ 09.10.2017. 11:50 ] @
Citat:
radicmx: Odakle ti da cena kod nas ne pokriva ni troskove proizvodnje.


Cena je šarenolika u odnosu na zone, tarife ... ali recimo da uzmemo:

Trenutna cena za kategoriju domaćinstva (dvotarifno) je
u zavisnosti od zona (zelena, plava, crvena)
i tarifa (viša, niža)
od
1,49 din/kWh do 17,89 din/kWh
Mislim da se većina potrošnje ide po cenama do 7-8 din/kWh

Prosečna cena proizvodnje (termo, hidro) je oko 0,1$/kWh
ostali vidovi značajno više.
0,1$ je mislim negde oko 10din/kWh
i to je trošak samo proizvodnje bez troškova prenosa i distribucije.

[ veselinovic @ 09.10.2017. 15:25 ] @
I raznoraznih gubitaka, od tehnoloskih do kriminalnih.