[ shadow88 @ 07.10.2017. 23:44 ] @
pozdrav svima...

napravih ovih dana od starog daljinskog na 27mhz novi predajnik i prijemnik na 2,4Ghz za RC avion sa ovog linka : http://www.electronoobs.com/eng_robotica_tut5_2.php http://www.electronoobs.com/eng_robotica_tut5_2_1.php#

i sve lepo upakujem u kuciste starog daljinca , povezem potenciometre, kalibrisem ih u kodu za arduino , povezem prijemnik sa avioncetom kad ono vid vraga ne radi , prvo su mi servoi dobijali neki drhtavac i nista nije reagovalo na komandu daljinca, potom zamenim arduino na prijemniku i prodje drhtavac ali i dalje nista ne radi , napravim ovaj test prijemnik da pratim na serial terminalu sta se dogadja kad ono nista nemam na prijemu, i tako proverim osciloskopom na predajniku sve radi ko podmazano , prijemnik opet nista,

u jednom momentu uhvatim se za antenu na predajniku i u istom momentu pocne prijemnik da izbacuje podatke o polozaju potenciometara , pustim antenu a ono prestane, i naravno tako u krug bez greske radi dok prislonim ruku na antenu, pa reko ne mogu da poverujem kakva glupost i nikako da povezem o cemu se radi pa bolje da priupitam iskusnije od mene na ovom polju nego da lupam glavu :)


inace eto, postao sam otac ovih dana , prvo pa musko pa jos elektronicar :D pa mi malac malo kvari koncentraciju sa emitovanjem glasa na nekih 1KHz , mozda je to uzrok ??? :D
[ zica49 @ 08.10.2017. 09:39 ] @
Nemoj samo reci da koristis antenu od 27 MHz na 2,4 GHz
[ Living Light @ 08.10.2017. 10:10 ] @
Ja sa verovatno jako-jako glup,
kad ne kapiram,

-Kako "nešto" sto je radilo na 27MHz moze da se prebudji da radi na neke Giga herce ?!?
[ shadow88 @ 08.10.2017. 10:28 ] @
ljudi polako, nismo se razumeli, sve sto je bilo vezano za 27Mhz je izbaceno, ostala samo futrola daljinca i potenciometri i prekidaci, ubacen arduino nano, baterija i NRF24L01

antena je isto dosla sa NRF24...
[ shadow88 @ 08.10.2017. 10:29 ] @
inace toliko bas nisaam pobenavio da pokusavam da abartujem 27MHz na 2,4Ghz :)))
[ zica49 @ 08.10.2017. 10:42 ] @
Niko ni nije reko da si pobenavio nego previdi se mogu desiti svakome.

Distibucija tih modula je velika a prodaje se sve i svasta pakuje ovako i onako ajde pogledaj da nije problem sa antenama i konektorima ono da ti nisu isporucili SMA i RP SMA na jednoj ili drugoj strani pa antena nije spojena.
Vanjski navoj pase ali unutarnji na jednoj strani mora biti iglica a drugoj rupa.
Bilo je takvih isporuka ....[img][/img][att_img]
[ shadow88 @ 08.10.2017. 12:00 ] @
evo proverih i to, na anteni je iglica a na konektoru rupa, znaci ne bi trebalo da je do toga, kazem tek jedva prislonim ruku, prst ili cak prinesem vrlo blizu ruku - nekad ni ne pipnem plasticnu oblogu antene i pocne da emituje, i to stoji prijemnik kraj predajnika, znaci nije da se domet menja vec ima ili nema predaje.

probao sam sa 9dbi omni antenicu od wifi rutera da navrnem - ista prica , cak sam gasio wifi ruter - reko na istoj frekvenciji su pa mozda smetaju jedan drugom ali nije ni do toga.

trenutno privremeno resenje mi je sto sam namotao parce zice na antenu i dovukao do dna daljinca gde sam spojio sa parcetom alu folije i zalepio za daljinski, pa posto tu drzim prste dok drzim daljinski onda radi bez problema :)

inace probao sam i sa drugim NRF modulom i ista prica

da se pakuje i prodaje sve i svasta to se slazem, ali eto imam vise modula od razlicitih prodavaca a verujem i proizvodjaca
[ zica49 @ 08.10.2017. 13:05 ] @
Takodje postoji mogucnost da RF iz antene "zakeva " mkomunikaciju arduino -nRFL modul.
Koliko sam shvatio u kutiji daljinca ostali dzojstici,tasteri i potenciometri,
Interno ozicenje ?
Sta si uradio sa njim?

Ako ze zicke ili neki PCB vodovi ostave RF neoklopljeni postaju antene u koje 2,4 GHz upada samo tako i pravi za*eb, dok je za 27 MHz to bila zanemariva duzina.
Situacija je najvjerovatnije takva da dodirom ili sa tim komadom zice poremetis K faktor! Tada RF zraci manje i nergija koja pravi za*eb po ozicenju nije dovoljna, te sve radi kako treba.

Moze li jedna sika kako to sada izgleda unutar dajinca?
[ shadow88 @ 08.10.2017. 13:29 ] @
Ozicenje je zamenjeno komplet i pcb stari izvadjen, resio sam problem, bice da je to bio problem, oklopio sam ceo nrf i vezao oklop sa masom napajanja i sad radi, ali cudno mi to jer gde god sam video nrf da ljudi koriste stoji na golo cak na breadboardu radi bez neke stabilizacije napona i oklapanja povezano po sistemu zbuna zica, ovde sve slozeno , odradjeno sa flet kablicima i upredenim zicama mreznog kabla itd
Ne bih sad to da otvaram ponovo jer je zasrafljeno sa jedno 25 srafova ;) bitno da radi. Hvala u svakom slucaju svima koji su se javili na temu.
[ rapsod @ 22.02.2018. 17:55 ] @
Ja sam kupio 4 komada NRF24+ sa pojacavacima snage. Smece.
Obicno kineski smece. Domet je teoriski oko 1km. Ali nece da radi.
Obezbjedio sam poseban regulator na 3.3V i obavio sam module folijom
i onda je pocelo nesto kao da radi. Domet je 700m ali ako transresiveri
stoje i komuniciraju min brzinom.

Smece za izgjegnut u sirokom krugu. Meni je trebalo za neku mrezu
senzora.

CC1100 na 433Mhz je zakon. Domet 1,2km mozda i vise (toliko me
bilo volja pjesacit). Diras antenu i ona dalje prima na 1km!!!
[ ja88a @ 08.03.2018. 23:02 ] @
nRF24L01 je popularan, ali nije baš neko pouzdano rješenje posebno u urbanim sredinama sa puno wlan mreža na 2.4 GHz.
Na otvorenom još dobro radi, ali meni nije uspjevalo pouzdano održavati link od 10m kroz dva zida u kući na istoj etaži.

Imam i varijantu sa pojačalom i vanjskom antenom, očekivao domet od 500+ m, nakraju mi je dobro radilo na cca 200m. Neko mi reče da treba ugasiti auto-ack, pa da onda dobro radi. Nisam imao volje sastavljati sklop ponovno, već sam se prebacio na druge module. Isprobano na brzini 250k..

Metodu koju koristim za provjeru dometa:
- na predajnoj strani napravim klasični inkrementalni counter 1,2,3...n,n+1, recimo svakih 500ms
- na prijemnoj strani provjeravam trenutni i prethodni primljeni broj, i ukoliko nisu susjedni par (n,n-1), upalim buzzer

Što se tiče alternativnih modula, preporuka:
nRF905
RFM69 HW