[ fangorn @ 21.10.2017. 10:56 ] @
Pozdrav,
ako bi neko mogao da mi pomogne da lociram problem.
Android box je stajao iskljucen neko vreme (skroz, iz zida),
kada sam hteo da ga ukljucim nije davao znake zivota,
apsolutno nista, nikakva lampica se ne pali, skroz mrtav.
Naravno, prvo sam proverio adapter (5V 2A) i ispravan je.
Prikacio sam ga na PC usb-usb A-A kablom i ni on ga ne vidi uopste.

Otvorio sam ga, evo nekih slika ploce:



[ DSL @ 21.10.2017. 12:04 ] @
Daj neki upotrebljiv zoom oko DC konektora. Upotrebljiv znaci u kvalitetu koji omogucava citanje oznaka sa cipova...bas onako kako Living Light radi (svaka mu je slika ko u da Vinčija).
[ emiSAr @ 21.10.2017. 12:09 ] @
Jeli ista bilo zakaceno na konektor BAT 1?
pOz
[ fangorn @ 21.10.2017. 12:30 ] @
Evo jos slika, nadam se da su bolje. Ako treba jos nesto da se slika, recite.
Na konektor BAT1 je bila zakacena baterija CR2032, otkacio sam je da mi ne smeta.



[ emiSAr @ 21.10.2017. 12:46 ] @
Kako u vecini Canon fotoaparata postoji baterija CR2016 za cuvanje osnovnih postavki -datum-vrijeme i sl, tako i tu baterija cuva neke podatke.
Skidanjem-praznjenjem iste ti podaci se gube-boxu je potrebna inicijalizacija koju nece odraditi bez te baterije-odnosno bez osnovnog SW.-
pOz
[ fangorn @ 21.10.2017. 12:53 ] @
Baterija je naravno bila prikacena ranije i box se isto ponasao.
Po meni baterija cuva osnovne podatke kao sto si rekao, datum, vreme,
ali da bas nece da se ukljuci box zbog baterije, mislim da nije slucaj.
Razni drugi boxevi ni nemaju tu bateriju.
To bi bilo isto kao kad PC ne bi hteo da se ukljuci kad mu je prazna bat.
Ukljuci se normalno samo se resetuju datum i vreme.
[ DSL @ 21.10.2017. 13:18 ] @
Izmeri potrosnju struje...ako je uopste ima.
Greje li se šta? Daj nam tacnu oznaku QP1 cipa odmah levo do elektrolita koji je najblizi dc konektoru...
[ vladd @ 21.10.2017. 13:43 ] @
Od gledanja nema vajde.
Voltmetrom proveriti da li se napon od 5V egzistira po ploci, na cipovima desno od zutog kratkospojnika proveriti da li se generise napon od 3.3V..i izbegavati osvetljavanje doticnih cipova u konvertorima napona, znaju da se zalecuju.

Voltmetar, pa dalje...
[ fangorn @ 21.10.2017. 13:57 ] @
Ne greje se nista, sve je skroz hladno.
QP1 cip mislim da je WLSI C(nesto)34.
Ovo je najbolje sto sam mogao da slikam.





[ ademare @ 21.10.2017. 14:23 ] @
Dobre su slike , eno na prvoj se odlicno vidi Otisak prsta , na Procesoru

Jesi li ti proverio da ispravljac daje 2 A ?

Ja sam imao problem , sa Ruterom. U sustini , nije bio kod mene, nego sam ga bio pozajmio prijatelju , i on nekako uspeo , da pokvari Adapter ?!

Davao je 5 V , ali nije imao ni priblizno 2A vec 10 puta manje . Kada sam stavio drugi adapter, ruter proradio .
[ Zlatni_bg @ 21.10.2017. 18:56 ] @
Ja bih za pocetak prelemio sve oko DC dzeka, za svaki slucaj. I isto tako, nije los savet da se isproba drugi adapter, mada ti uredjaji nemaju ne znam ni ja koju potrosnju, upalice se on i sa 1A.
[ ademare @ 21.10.2017. 19:54 ] @
Trebalo bi da taj zuti , kratkospojnik , da se prebaci u polozaj 1-2 . Na poledjini ploce , pise zasta sluzi , i pozicija 1-2 , spojeno je auto power on .

Ovako kako je sada u poziciji 2-3 je ta opcija Disable tj. iskljucena .

Kako se inace uopste pali taj model ? Ima li neki taster, ili sta vec . Zato bi kod ispitivanja trebalo da bude to premosceno , tj. da se pali cim dodje napon . Da ne ceka da se pritisne neki taster , koji mozda ne radi ili sta vec .
[ fangorn @ 21.10.2017. 23:56 ] @
Ispravljac je uredu, probao sam ga na drugom uredjaju.
Kratkospojnik za auto power on je na polozaju 2-3 disabled (default)
to znaci da se pali na dugme (taster) koje se nalazi pored slota za SD karticu, ili daljinskim.
Kada se stavi u polozaj 1-2 to omogucava da se automatski butuje cim se ukljuci u struju,
tj da se sam ukljuci kad nestane pa dodje struja. Probao sam u oba polozaja, isto.
Ostavio sam u polozaju 1-2, enable.

Na tasteru za ukljucenje imam 3.15v.

Na elementu odmah pored zutog kratkospojnika (mislim da je STC15W104) imam 3.3v.


Na elementu MP232EC nisam dobio nikakav napon, mada je malo pipavo za izmeriti.
[ ademare @ 22.10.2017. 10:57 ] @
Stavljali su oni tu svasta na plocu . Taj mp232 radi sa tim belim konektorom , koji je externi , serijski konektor ?! Verovatno kao neki servisni konektor za serijsku komunikaciju . Tako da to ne treba da te brine previse , jer on je totalno sporedan , dok se nesto ne prikljuci na taj beli konektor , sto ti ionako nemas .
[ fangorn @ 22.10.2017. 15:02 ] @
E pa dobro, onda i ne treba da ima napon.
Šta još da merim? Da li je moguće da su elektroliti otišli,
po oznakama na njima ne mogu da provalim koji su.
Imam ESR metar i kad izmerim jedan dobijem vrednost 0 a drugi 0.5.
[ ademare @ 22.10.2017. 18:00 ] @
Trebao si da nam napises na pocetku , o cemu se tu radi . Jel to Intel platforma ? Jel ima neki model itd.

Imaju samo ova 2 malo veca SMD kondezatora , i ko zna koliko ovih minijaturnih . Svaka ova " kockica" obelezena sa C je kondezator .

U svakom slucaju , sumnjiviji je taj pored ulaza napajanja . Tu bi struja trebala da ide posle u taj APX288 , zato pitam da li je Intel, jer je to cip za Intel platformu . On vrsi sav power menadzment .

Koliko vidim sa slike to je uredjaj iz 2015 . Trebali bi ovi SMD , solid kondezatori da izdrze , dosta duze, ali nikada se ne zna, mogu i da crknu , kao i bilo sta drugo .
[ fangorn @ 22.10.2017. 19:01 ] @
Jeste, Intel platforma, Z3735F (64 bit).
Model je Minix Z64, Android sistem a može da se flešuje i Windows.
[ baresi @ 22.10.2017. 19:31 ] @
Na nekom forumu pričaju da treba resetovati bios.
[ fangorn @ 22.10.2017. 20:58 ] @
Jeste, ali ne može da se resetuje bios ako uređaj ne radi.
Kada se zaglupi ili pogrešno flešuje, onda se to radi,
ali tada svakako svetli neka lampica, potvrđuje da je uređaj "živ".
[ DSL @ 22.10.2017. 21:01 ] @
Ima li obicnu power lampicu i ako ima,sija li ona?
[ fangorn @ 22.10.2017. 21:07 ] @
Ima 3 led diode koje treba da svetle u zavisnosti od statusa uređaja.
Nalaze se na strani suprotnoj od DC konektora, odmah pored JDEBUG konektora (LED1, LED2, MLED)
Ni jedna ne sija niti blinka, baš ništa.
[ gilopile @ 22.10.2017. 21:13 ] @
Napisao si da si proverio Adapter 5V 2A, a jesi 100% siguran da je ok, jer ne znaci da je dobro kada unimer pokaze da ima 5V. To su swicerska napajanja i lako moze biti da je falicno, recimo kondovi pocrkali unutra i dzaba sto pokazuje 5V.

Probaj definitivno sa drugim napajanjem. Mozes i neko 5V 1A ako nemas 2A cisto za probu da vidis da li krene startovanje LED...

Ovo kazem samo zato sto je uredjaj stajao, pa je teze da je nesto geknulo unutra...
[ fangorn @ 22.10.2017. 21:40 ] @
Da da, proverio sam i tako sto sam drugi uredjaj prikljucio preko njega i radi.
Imam jos dva adaptera pa mogu i to da probam sutra, ali mislim da nema potrebe.
[ Living Light @ 22.10.2017. 21:41 ] @
Tih 5V, ako nisu cisti,
mogu u sebi da imaju Superponiranu nedovoljnu filtraciju
i da imaju "bruma+šuma" do te mere da remete rad uredjaja.

LEK: Novi elektroliti, i valjana filtracija napona napajanja.

pOz
[ fangorn @ 22.10.2017. 21:59 ] @
Znači savet je da zamenim ona dva smd elektrolita.
Po oznakama na njima, da li se zna od koliko su V/μF?
[ emiSAr @ 22.10.2017. 22:25 ] @
Jel ovo sta pomaze?
pOz
[ fangorn @ 22.10.2017. 22:47 ] @
Pa ne bas.
Pokusao sam da provalim koji je ali se ne uklapa nigde...
[ fangorn @ 24.10.2017. 13:52 ] @
Pokušao sam sa još dva ispravljača, definitivno nije do toga problem, isto se ponaša.
Moram da odem kad budem stigao do Mikro Princa ili Kelca sa pločom,
valjda će uspeti na licu mesta da zaključe koji je elektrolit da njih zamenim, pa da vidimo dalje.
[ fangorn @ 26.10.2017. 16:26 ] @
Bio danas do Kelca sa plocom, zakljucili su da je elektrolit 25v 100μF.
Zamenio sam oba ali nista, isto kao i pre.
Preduvao sam plocu oko DC konektora, nista.
Ako neko ima volje i zelje da mi pomogne konkretnim predlozima,
tipa izmeri tacno to i to, bio bih veoma zahvalan.
[ fangorn @ 27.10.2017. 14:38 ] @
Primetio sam blagu ali baš blagu toplinu na ovom delu sa slike oko DC IN konektora, da li to nešto pomaže?
Šta su komponente obeležene sa FB3 i FB5?

[ DSL @ 27.10.2017. 15:25 ] @
ferrite bead
feritna perlica...nista znacajno
[ fangorn @ 27.10.2017. 15:33 ] @
Na SMD elektrolitu pored DC konektora imam 5v,
na elementu Q12 imam 4.5v ali i dosta brzih promena,
brzo se menjaju vrednosti na ekranu od 3.5v do 4.5v
dok držim prislonjene pipalice.
Na ostalim elementima u tom delu nema ništa.

Sve gledam da nema negde neki fuse (osigurač) kao na modelu X8,
izgleda slično kao neki od ovih malih kondenzatora.
Ljudi su imali isti problem sa tim modelom (ne daje znake života) i zamenom osigurača je uređaj proradio.
Izgleda da nisam te sreće.

[Ovu poruku je menjao fangorn dana 27.10.2017. u 17:00 GMT+1]
[ gilopile @ 28.10.2017. 09:11 ] @
A jel imas napona jos negde na ploci?
Sta ce tu na ulazu kond od 25V ako se uredjaj napaja sa 5V, bas cudno, trebalo bi da je max 10V...Da se slucajno sprava ne napaja sa 12V?
Koji je uopste to model, pise li ista?
I da li daje +5V na USB-u kada bocnes napajanje?

Prekontrolisi sve regulatore napona, verovatno ih ima 3.3V, 1.75 i sl..
[ fangorn @ 28.10.2017. 11:57 ] @
Model je Minix Z64, Intel platforma, processor Z3735F (64 bit).
Provereno se napaja sa 5V.
Na USB-u nema voltaze, ni na jednom.

Na elementu odmah pored zutog kratkospojnika (STC15W104) imam 3.3v.


Dva elementa pored njega, Na prvom (702) nema nista, na drugom (6C) ima 2.7v.


Element D1 2.7v


Element zaokruzen crveno ima 3.3v


Na drugoj strain ploce,
element MU1 5v
Q13 3.7v
U7 2.3v
Q15 ima brze promene napona od 0.3v do 3v
Q14 od 0.3v do 0.9v.


To je to sto sam uspeo da premerim, ako treba jos nesto konkretno ti reci sta.
[ maljak @ 28.10.2017. 13:48 ] @
Na ovom forumu slican problem kao i tvoj, procitaj mozda nadjes resenje.
http://www.minixforum.com/thre...nymore-fix-to-clear-cmos.5564/
[ fangorn @ 28.10.2017. 16:02 ] @
Sve sam to već apsolvirao. Prvo sam pročešljao sve forume i sve što sam mogao da nađem pa sam tek onda postavio pitanje ovde.

"Opened it, unplugged the BIOS battery and put replugged it.
It went fine again"

Tu je problem softverske prirode i rešava se prostim resetovanjem bios-a - vađenjem cmos baterije. To je jedna od prvih stvari koju sam probao ali nažalost kod mene je problem hardverske prirode.
[ maljak @ 28.10.2017. 17:35 ] @
Onda si verovatno i ispitao ispravnost cmos baterije.
[ fangorn @ 28.10.2017. 18:03 ] @
Da, 3.07v.
[ ademare @ 29.10.2017. 22:36 ] @
Vidi , juce kada si napisao koji je model u pitanju, proguglam da vidim o cemu se tacno radi naletim , po meni na Laznu akciju Geek , kao imao iste te mini PC za 60 $ . Akcija juce jos kao bila u toku , ali se navodno razgrabilo , danas imaju po regularnoj ceni od 120 $ .

Ne bih te sa tim zamajavao , jer je lazna akcija u pitanju , nego citajuci tamo specifikacije , oni su na sajtu napisali da je napajanje 5 V 3 A !

To nije glupost, moguce je da je fabricko bilo 2 A , ali da se pokazalo kao nedovoljno .

Citao sam prosle godine za Banana pi , ne secam se vec koji model , imaju ih vise , verovatno onaj najjaci , da je takodje bio taj problem, Fabricki isporicivano napajanje 2A , a pojedini kupci se zalili da uredjaj ne radi , i od tada sam prodavac prodaje 3 A , a i oni koji su pojacali napajanje javljali da je proradilo .

Tako , male su sanse za to , ali eto mozes i tako nesto da probas .
[ fangorn @ 30.10.2017. 13:46 ] @
Još da nađem nekog ko ima adapter od 3A pa da probam,
ne kupuje mi se sad samo da bih probao. Videću da pitam par drugara.
To što pišu na forumima da im ne radi može da znači više stvari
Uključi se, krene da se diže sistem i onda se isključi
Uključi se, podigne se sistem i sve ok,
a onda kad se pokrene nešto zahtevnije i kad uređaj zatraži više od 2A, onda se ugasi.
Sve to ljudi klasifikuju pod "ne radi".
Meni je malo čudno da neće uopšte da reaguje sa adapterom od 2A,
mada možda i grešim.
Videću da nađem negde ako mogu pa da probam.
[ DSL @ 30.10.2017. 13:48 ] @
Munjo, imas li ti osciloskop...?

[ fangorn @ 30.10.2017. 14:02 ] @
A nee, nisam još toliko uznapredovao :)
[ gilopile @ 30.10.2017. 14:02 ] @
Ma sibni ga na ATX napajanje od kompa na 5V za probu.
[ fangorn @ 30.10.2017. 14:11 ] @
Vidiš, zanimljiva ideja, nije mi palo na pamet.
Probam to sigurno.
[ fangorn @ 30.10.2017. 16:57 ] @
Probao na ATX napajanje, sve isto, ne radi...
[ fangorn @ 07.12.2017. 16:22 ] @
Update

Posle kontaktiranja par servisa elektronike i mobilnih telefona samo jedan je uopšte hteo da uzme u obzir da pogleda Android box.
Po njemu je otišao AXP čip koji reguliše napon. Naručio sam sa aliekspresa, čip je stigao, zamenjen je u tom servisu ali se ništa nije promenilo, i dalje ne radi.

Ako neko ima predlog za neki servis koji bih mogao da kontaktiram jer ja više ne znam šta bih sam mogao da probam.


[ ademare @ 07.12.2017. 20:26 ] @
Tesko ces naci majstora za to . Ja se u to ne bih previse nadao .

Tako sam ja pre 10-tak godina, kada mi je bilo potrebno da se zalemi na flet kabl , zvucnici za konzolu , ajde prvo da vidim majstori koliko traze , ipak racunam , imaju vise iskustva .

Obisao sam tada 4 servisa za mobilne, Nijedan nije hteo ni da pogleda flet kabl !!

Sta cu odem kuci , i zalemim za 5 minuta . Jos radi .

Tada sam jos digao ruke od toga da trazim da majstor za telefone , gleda bilo sta drugo , jednostavno nece ili ne zna , pa nece da ulazi u posao .

Tako i ovo nisam cuo da neki majstor to popravlja i sumnjam da iko i popravlja .
[ fangorn @ 08.12.2017. 10:40 ] @
Da, ali ti si makar znao sta trebas da uradis, zalemis flet kabl, jeste malo z....... ali moze da se uradi.

Ja sam probao sve sto sam znao i vise nemam ideja, to je problem.

Zato sam prvo potrazio pomoc ovde na forumu ali nismo nista uspeli da uradimo,
onda sam krenuo po servisima, ali i tu slaba vajda.

Ne odlaze mi se bas u recycle bin, dobar je uredjaj.

Svaka pomoc je dobrodosla.
[ gilopile @ 08.12.2017. 14:24 ] @
Nije bas lako servisirati te naprave, jer ih ima mali milion modela i tesko je naci semu. Serviserima je uglavnom neisplativo da ulaze dublje u trazenje problema, jer ne postoji kod takvih uredjaja `ucestao kvar`, pa da imaju neki orjentir.
Uglavnom se ide na ispitivanje napona na svim regulatorima, pwm kolima i ako je to ok, odustane se, jer problem moze biti gotovo u svakom elementu, a pogotovo u cipsetu.
Dakle, google datasheet za svaki ic redom, trazi vcc i ispituj. Naravno, treba znati kako funkcionise pw on za pocetak, pa dalje kako sprava uopste radi i onda kopati, neretko danima i nocima.
Itekako moze biti i SW kvar...Uglavnom, za izbegavanje :)




[Ovu poruku je menjao gilopile dana 08.12.2017. u 15:39 GMT+1]
[ bakara @ 08.12.2017. 15:00 ] @
Citat:
fangorn:

Ne odlaze mi se bas u recycle bin, dobar je uredjaj.

Dobar, a ne radi :D

Baci to i kupi drugi.
[ ademare @ 08.12.2017. 17:03 ] @
Ja razumem Fangorna .

Ne znam koliko je njega kostao taj mini PC , ali skupa je to roba . Posebno je bio skup , kada je bio nov pre par godina . Jos je ovo kao navodno , jedan od boljih Kineskih proizvodjaca u pitanju, mada se ispostavilo da je roba Bofl.

Sad jos po negde se prodaje za 150 $ + , na to ako je bilo dazbina , da zaokruzimo na 200 Evrica . Skupa igracka . Zamisljeno kao dobra ideja , ali losa izrada i realizacija .

Zato kome treba Kineski Box , neki Android od 30 $ , pa kad crkne ,kao i ovaj, bar coveku nije zao , ili mu je manje zao

Gledam sad po stranim forumima i Blogovima , Amerikanci i Evropljani se pale , za neke Kineske dzepne da kazem laptop, mada je ovo mnogo manje sa ekranom od 5 inca ! Cena Kineska je nesto preko 400 $ , cak i ovde da se kupi posteni Laptop , ali ne moze da stane u dzep

I tamo se ljudi bez zezanja loze , kako je to ekstra povoljno ?!
[ fangorn @ 08.12.2017. 18:26 ] @
@bakara
e nek' si mi rek'o!
Dodjem na forum po pomoc a on mi kaze "baci I kupi drugi" :)
Salim se, drugi je odavno kupljen, sto ne umanjuje moju zelju da popravim ovaj.


@gilopile
znam da nije lako popravljati ovakve kineske "uredjaje", al da bas niko nece ni da pogleda...
Inace ja pomalo privatno servisiram racunare, reinstalacija, zamena komponenti, osnovne stvari
dodje mi skoro covek sa starim racunarom, ima jako bitne podatke, radi racunovodstvo, napao ga neki gadni virus
kaze spasavaj ali reinstalacija ne dolazi u obzir, nema .exe fajlove knjigovodstvenih programa, baze su ko zna gde, preko 10 godina podataka je na hdd-u
po toj nekoj logici ja sam trebao da kazem "a ne ne, to nije "ucestao kvar", ne radim tako nesto,
morao bih bas da se udubim I potrosim mnogo vremena a mozda necu nista uraditi"

posao sam prihvatio, prvo uradio backup celog hdd-a (ghost), u slucaju veceg ostecenja bar mogu da vratim kako je bilo
posle dva dana sam uspeo da uklonim virus I svi podaci su otali netaknuti, covek presrecan
naplatio sam mu malo vise nego da sam radio reinstalaciju sistema (koja je neuporedivo laksa za mene)
ali nije sve u tome, vec je tu I osecaj zadovoljstva kad resis neki "neresivi", tezak problem, naucis nesto novo, usavrsavas se,
a I coveku sam ulepsao dan, preporucice me valjda nekome.
Vidim da vecina servisera kod nas ne deli moj entuzijazam
razumem da su u guzvi, ali kod nekih kod kojih sam dosao su bukvalo sedeli I blejali u mob,
pa ja bih makar bacio pogled 5 minuta, premerio osnovne stvari, ionako sedim bzvz.... ali nema veze, tako je kako je.


@ademare
jeste, skupa je igracka, ali I da je jeftinija opet bih pokusao da je popravim :)
pre 15ak godina, kad su se tek pojavili kucni HDD rekorderi, do ruku mi je dopao jedan Sony-jev
extra skup I dobar model sa hdd-om od 160gb.
Neko je tu cackao unutra, hteo valjda da izvadi hdd I polomio I pokidao adapter I flat kabl kojim se hdd povezuje za plocu.
Adapter je neki specijalni, nigde se vise ne koristi.
Znaci imam extra uredjaj koji je tada kostao preko 1000 eura, a ne radi samo zbog nekog adaptera?!? To sam morao da resim :)

Ne znam koliko dana I noci sam sedeo za racunarom I trazio I citao, nasao sam I neke slike unutrasnjosti uredjaja
zakljucio sam da je to obican flat kabl bez ikakve elektronike, jednostavno povezuje pinove hdd-a na maticnu plocu uredjaja (40 pinova ata hdd na 40 pinova na ploci).
Prvo sam hteo da uzmem ata kabl I da ga isecem, jedan deo svakako ide u hdd a drugu stranu da zalemim direktno na plocu, zicu po zicu,
ali je taj deo na ploci bio izuzetno mali, bukvalno 2 pina je 1mm, tako da to nije bilo moguce.
Onda sam se povezao sa nekim likom sa nekog foruma, elektronicar voljan da pomogne, nekoliko puta sam isao kod njega I gledali smo kao to da resimo.
Na kraju je on narucio konektore od nekud, tada nije bilo Aliexpresa, I napravio flat kabl koji se savrseno uklopio.
Onda je nastao problem jer nije bilo ni originalnog hdd-a, nego sam ja stavio neki obicni, javljao se "HDD ERROR" na ekranu.
Jedva sam nasao servisno uputstvo, kombinacijom tastera usao u servisni mod I formatirao hdd u neki interni format, I sve je proradilo!
E moje srece, jos uvek se secam toga :)

Al sam se raspisao, izvinite ako sam smorio :)
Uglavnom, poenta je da ne odustajem bas "na keca",
mozda ce se I ovde naci neka dobra dusa koja se razume u elektroniku vise od mene I zeli da pomogne,
pa cemo negde uz pice da zajedno preispitamo android box :)
[ gilopile @ 08.12.2017. 19:41 ] @
Citat:
drugi je odavno kupljen, sto ne umanjuje moju zelju da popravim ovaj.

Citat:
Uglavnom, poenta je da ne odustajem bas "na keca"


E ovaj je gori od mene :D

Hehe, ma razumem ja tebe, isti si kao i ja, ne odustajes tako lako.
Sto kaze Bakara, baci ga, al` kod mene u dvoriste :D
Ne bacam ni ja nista, ostavim sa strane pa kad tad uleti volja za rad, delovi i sl. resi se. Uvek, ali uvek nesto iz mrtvih dignem, da`l za godinu ili dve, uvek dodje na red :) Zadovoljstvo je vece nego kupiti nov uredjaj.

Stvarno nemam ideju sta pokusati sa njim, jbg, uglavnom treba da se kopa i kopa, nije niti malo lako kad ne znas sta je sta i kako u sustini funkcionise. Dugo vremena i citanja datasheet-a treba da se udje u semu i onda ce ici lako dijagnostika i uklanjanje kvara.

P.S. Upravo podignut iz mrtvih Dell monitor LCD 17` :D Otisla dva power tranzistora u inv. delu i evo ga ko nov :) Par meseci kako mi je stigao i nisam uspeo u prvom naletu da sredim i danas se zainatih :) Nisam imao tranzistore i danas rckajuci nesto sasvim trece naletim na njih. Umesto 2 kom C5706 stavih C5607 jaci su i sve ok radi :)
Bakara bi ga bacio kroz prozor u roku od odmah, al ne i ja :) Ubio bih se da sam ga bacio, a danas iskopah tranzistore, uhhh, progutao bi ih.
[ ademare @ 08.12.2017. 20:16 ] @
Evo dok ja citam malo duzi post , Gile me pretece .

Hteo sam da ti napisem isto sto i on Da je Entuzijazam , odlicna stvar i da sam ja isti takav . Nikada ne odustajem , dok nesto ne resim .

Samo ja nemam takve lepe "igracke " savremene , obicno krpim neku jeftinu starudiju

Sad imam probleme , sa Msi Ultra 5950 , AGP karticom, pod opterecenjem, samo iskljuci oba ventilatora ?

Drugi problem mi pravi pregrevanje specijalnog minijaturnog napajanja na IBM p4 i tako ta godista krpim .

Pre 10-tak godina , sam imao neki prilicno glup hobi , sakupljanje i doterivanje starih Crno belih Telefona . Jeftino sam ih kupovao na kilo i onda popravljao . sada imam kolekciju koja naravno ne vredi nista od nekoliko stotina crno belih telefona

Ali dok sam to radio bio sam aktivan na forumima za popravke telefona, nekada je servisa za mobilne bilo na svakom koraku , danas ih je 10 X manje . I jedan od uglednih clanova , koji je imao servis u nekom napadu iskrenosti , mada ionako obicne musterije nisu ni posecivale taj forum , napise optrilike da ga parafraziram .

" Kad musterija donese telefon , sa hardverskim kvarom, gde je otislo nesto na ploci , uzmem i produvam . Vise nista i ne popravljam . U 60 % upali i telefon proradi , one ostale vratim musterijama i kazem nije uspela popravka , to i ne naplacuje . "

Eto to moze da ti posluzi kao neka ideja . Znas dok je radilo da li se neki deo ploce , cipset ili nesto drugo jako grejalo . Obicno usled ciklusa , toplo , hladno , dolazi do toga da popusti neki lem . Zato umesto pecenja i drugih gluposti , pravi majstori koriste duvaljku , njome ne greju sve , nego samo sumnjiva mesta , ne bi li se neki prekinuti spoj koji mozda postoji , ponovo spojio . Tako za pocetak , ne znam da li imas duvaljku , ima jeftinih , mnogo jeftinijih nego sto je taj box, koje mogu da odrade posao , pregledaj dobro pod uvelicanjem , detaljno i produvaj ako imas duvaljku .

Mozda Pomogne , nece da steti , ako znas sta radis ,ako ne znas , onda prvonadji nesto jeftinije za vezbanje , pa sto kaze Gile posle se vratis ovome
[ zica49 @ 08.12.2017. 20:21 ] @
Postoji li mogucnost da je tom boxu pokrenut update i da je u toku procesa ostao bez napajanja?
U trenutku kad procesor potpuno obrise ROM a sadrzaj ceka u RAM-u jako nezgodan trenutak,mada to nikada nije definisano u potpunosti.
Sta god mjeris okej a funkconalno mrtav!

Meni svako malo donesu one MAG245 i MAG250 cak mu ne radi ni power LED!


Flash bude potpuno prazan ili opsti nered,polu obrisan,polu upisan i svasta jos !
Inace imam fetis da sve sto mogu iscitat iscitavam i arhiviram,imao sam jedan box kome je odvalio HDMI. Iz njega iscitao sadrzaj flasha koji sada spasava situaciju.
Roknem ga preko programatora i proradi. U dumpu promijenim MAC na i serijski broj koji je na uredjaju i to je to.Naravno to zahtijeva odlemljavanje i zalemljavanje TSOP48 chipa ali poslije mnogo utakmica "medju nogama" to traje par minuta.
JTAG jos nisam nasao rjesenje a buduci da mi odlemljavanje ne pada tesko ni ne trudim se bas puno.
[ Haris_Ba @ 08.12.2017. 22:03 ] @
Nemam iskustva sa ovim tipom uređaja ali provjereno veliki broj satelitskih risivera ne daje nikakve znakove života ako im se iz nekog razloga prekine proces flešovanja. Ne reaguju baš kao i ovaj uređaj što ne reaguje. Rješenje je JTAG. Za neke uređaje, softver i šema interfejsa se mogu naći online a za neke "zatvorenije" uređaje (npr. Amiko)
se to vrlo teško nalazi.
Bojim se da ovaj android spada u ovu drugu grupu ali pogledaj po stranim forumima, možda nađeš nešto.
[ ademare @ 08.12.2017. 22:29 ] @
Ima ovaj mini komp. na prvoj strani je slika , interfejs za externi serijski ! Ocigledno on sluzi za servisiranje , za flesovanje itd .

Ali Kinezi kriju te seme ko zmija noge .
[ Haris_Ba @ 08.12.2017. 22:41 ] @
Vidim da ima ovih uređaja na aliju i ebayu, možda pokretač teme da se napravi lud i kontaktira prodavce redom vezano za ove "servisne" informacije :) Mora da ima neko osim proizvođača šeme i ostalo...
[ gilopile @ 08.12.2017. 22:42 ] @
Ma jasta, ima vremena, kasnije se vratis na Box.
Malo je cudno, tj. nista nije cudno kod ove savremene elektronike da posle duzeg lezanja jednostavno nece vise da se pokrene. Nije mi to bas najjasnije zbog cega, ali je tako.
Samo dva slucjaja cu brzinski navesti.

Zona sumraka:
Ploca, neka Asus 754 pre ne znam ni ja koliko vec godina...Nece da kresne, tj. kresne, vrti kulere ali nista dalje. Sve zivo i mrtvo sto sam znao sam ispitao i sve ok, ali nece da startuje. Vadio 100x BIOS batt, vracao i nista, ni da bekne ni BIOS post.

Ostavim je za delove negde u cosak i posle godinu, dve, nesto kopam i nadjem je, skopcam ponovo i iz prve kresnula. Zavrsila posle u frendovom kompu i radila godinama...Nista nije menjano niti dodavano, sve iste komponente koje su bie na njoj su i ostale do dana kada sam je upalio :D

Drugi slucaj, drugarov tel, davno bese KP500 tel mu zena oprala u ves masini. Mratav totales. Rasklopimo ga, operemo destilovanom vodom i alkoholom, sve iscetkamo, osusimo i tel kresnuo, ali nema zvuka na buzeru. Nema tel nista skriveno pod limovima, sve je na jednoj ploci i lako se vide komponente. Lociram audio cip, pa ga jos 5x detaljno operem, iglicom, istruzem i najmanje naslage sto su ostale, operem, osusim i nista.

Drugar mi posle par meseci javi kako je tel odjednom proradio, cuje se najnormalnije :D WTF!??
[ fangorn @ 09.12.2017. 11:12 ] @
E ljudi, bas mi je drago da vidim da nisam jedini entuzijasta ovde :)
Mislio sam da ce me docekati "drvlje I kamenje" posle mog posta, drago mi je da nije tako :)

@gilopile
Tako je, posle nekog vremena ce sigurno nesto da iskrsne sto ce pomoci da se uredjaj popravi :)
off:
vezano za monitor, imao sam prosle nedelje dva 22", jedan MAG drugi Asus
otvorim Mag, naduveno par konda, zamenim ih sve, radi ko nov
otvorim Asus, naduveno par konda, zamenim ih sve, ukljuci se 2. sekunde I iskljuci se
ako imas neku ideju mozemo preko PP ")

@ademare
imam Baku duvaljku (i lemilicu)
kad je decko u servisu menjao AXP288 cip, preduvao je ceo taj deo oko DC konektora
mislim da je to u redu i da ne treba vise.

@zica49
nije ostao bez napajanja u toku procesa flesovanja
samo dugo nije radio, bio iskljucen iz zida jedno mesec dana
posle toga nista
Teoretski, kada bih nasao drugi takav ispravan, mogao bi da ga iscitas i flesujes ovaj preko programatora?
ROM file ne moze da posluzi za ovo?

@Haris_Ba
mogu da probam da kontaktiram nekog prodavca sa Alija ili ebay-a
sta konkretno da mu trazim?


[ bakara @ 09.12.2017. 14:06 ] @
Eh nemojte mene pogresno da shvatite zasto sam rekao da ga bacis...

I ja krpim sve zivo i znate vec da sam postavljao slicne teme i sam pokusavajuci da popravim neke stvari koje se ne popravljaju, ali je uglavnom rec o stvarima koje su nove skupe.

Nisi napisao o kom je tacno uredjaju rec, ali ako je rec o boxu starom par godina on nema skoro nikakvu vrednost pa cak i da ga popravis a novi mozes da kupis vec za 20$ tako da serviser sigurno nece trositi vreme na trazenje kvara kada to zna da ne moze da naplati jer vrednost sprave ne opravdava popravku.

Znaci jedino sam nekako da uspes da popravis, da placas ne isplati se.

Izmenjao sam dosta tih boxeva, i sasvim je moguce da je brikovan a ne crknut, tako da najbolje da nadjes tacnu oznaku modela pa skines alat za flesovanje (recimo burning tool) i proveris da li ga racunar prepoznaje.

To te ne kosta nista, osim sto neki uredjaji traze dupli muski USB kabl koji verovatno nemas....vredi probati.
[ fangorn @ 09.12.2017. 15:29 ] @
E bre Bakara, sve ja napisah već :)
I koji je model i sve
Naravno da imam male to male usb kabl
To sam prvo probao, da ga flesujem
Računar ga ne prepoznaje, kao da nisam ništa ni uključio
tako da fleš ne može ni da krene.
Probao sam i fleš preko sd kartice, ni to ne može
Sve sam to već isprobao, ali ništa.