[ xxx83 @ 11.11.2017. 06:41 ] @
Pozdrav svima.
Problem je sledeći:


Računar od 16GB koristi samo 8GB. Konkretno, u Windowsu vidi 16GB, ali je iskorišćeno samo 8GB. U BIOS-u vidi samo 8GB.
Ukoliko ubacim samo 8GB, toliko prepozna i sve koristi.
Isto se dešava sa dva računara koji imaju identičnu specifikaciju. Matična ploča podržava do 16GB DDR3 memorije.

Matična ploča - Asus P7P55D,
RAM - 20ak raznoraznih modula, što uparenih, što različitih, brzine od 1066MHz do 1600MHz (Kingston, Corsair, Nanya, Hynix, Samsung...)
Procesori - Intel Core i7-860 i i5-750...

Isto se dešava na Windows 7 i Windows 10 OS-u (64-bitne verzije, Profesional).
U Sistem Configuration/Boot/Advanced options je dečekirano "Maximum memory". Probao sam i da čekiram na 16384, ali nisam dobio ništa.
Pravio sam milione kombinacija sa preko 20ak različitih memorijskih modula, ali svaki put je rezultat bio isti.
Probao sam i sa različitim procesorima, ali bez uspeha.


Molio bih za savet, ukoliko neko ima ideju šta bi mogao biti problem.
[ Branimir Maksimovic @ 11.11.2017. 07:29 ] @
Koliko citam ta ploca preko ddr 1333 moze videti samo pola kanala. Dakle ako vrtis na 1600, spusti na 1333 pa probaj. Probaj i memory remap ako nije ukljucen u BIOS-u.
[ gilopile @ 11.11.2017. 07:33 ] @
Probao si da stavis 4x4GB?
Sta kaze CPU-z koliko on vidi i da li ocitavanje SPD po slotovima radi?

Naravno, verujem da si ubacio najnoviji BIOS, jer ima nekih ispravka sto se kompatibilnosti memorija tice...
[ ademare @ 11.11.2017. 17:40 ] @
Na sajtu Asusa pise da kada stavis memoriju imas listu na linku koja ne spada pod to :

https://www.asus.com/Motherboards/P7P55D/HelpDesk_QVL/ pa link P7P55D Memory QVL.

Ostale memorije , ploca vidi samo jednu po kanalu ! Tako da se verovatno ponasa bas kako je i zamisljeno posto ima 2 kanala .
[ Seyokiller @ 11.11.2017. 21:30 ] @
Imas matičnu ploču sa Socket 1156 koji se više ne proizvodi.
Ne igraj se sa tom pločom, ako ti crkne nećeš je naći nigdje da kupiš !

[ xxx83 @ 11.11.2017. 23:59 ] @
Citat:
Seyokiller: Imas matičnu ploču sa Socket 1156 koji se više ne proizvodi.
Ne igraj se sa tom pločom, ako ti crkne nećeš je naći nigdje da kupiš !


Ovo je bilo "veoma korisno", hvala.



Citat:
gilopile: Probao si da stavis 4x4GB?
Sta kaze CPU-z koliko on vidi i da li ocitavanje SPD po slotovima radi?

Naravno, verujem da si ubacio najnoviji BIOS, jer ima nekih ispravka sto se kompatibilnosti memorija tice...


Instalirana verzija BIOSA 2011. To je ujedno i jedina koju sam našao na sajtu.
AIDA64 vidi sve 4 memorije, odnosno svih 16GB.



Citat:
Branimir Maksimovic: Koliko citam ta ploca preko ddr 1333 moze videti samo pola kanala. Dakle ako vrtis na 1600, spusti na 1333 pa probaj. Probaj i memory remap ako nije ukljucen u BIOS-u.


Probao sam i na 1333MHz i na 1600MHz, ali ništa, remap takođe.



Citat:
ademare: Na sajtu Asusa pise da kada stavis memoriju imas listu na linku koja ne spada pod to :

https://www.asus.com/Motherboards/P7P55D/HelpDesk_QVL/ pa link P7P55D Memory QVL.

Ostale memorije , ploca vidi samo jednu po kanalu ! Tako da se verovatno ponasa bas kako je i zamisljeno posto ima 2 kanala .



Ovo mi najviše pije vodu. Sutra ću uporediti memorije koje imam sa memorijama sa liste.

[ xxx83 @ 12.11.2017. 00:36 ] @
Citat:
ademare:
Na sajtu Asusa pise da kada stavis memoriju imas listu na linku koja ne spada pod to :

https://www.asus.com/Motherboards/P7P55D/HelpDesk_QVL/ pa link P7P55D Memory QVL.

Ostale memorije , ploca vidi samo jednu po kanalu ! Tako da se verovatno ponasa bas kako je i zamisljeno posto ima 2 kanala .



Rešio problem zahvaljujući ovom savetu.
Nekako sam iskombinovao dva para modula koji se nalaze ne listi i sad sistem uredno vidi i koristi svih 16GB.

Veliko hvala.