[ dinok @ 08.12.2017. 13:57 ] @
Nije da sam u potpunosti ne upućen u rudarenje, nemao svoje rigo-ove potrebno je da obijem par savjeta.

Većina majnera je još uvjek na Eth jer ga je i dalje isplativo kopati iako su predviđanja bila sasvim drugačija. Koliko će još da bude isplativo je veliko pitanje pa je po meni rizično uložiti 2000-2500 Eur za novi rig i krenuti u kopanje Eth.

Kakav je vaš savjet da a početak sa 2-3 grafike se započne rudatiri Moner, DASH, Zchas … ili neke druga valuta koje može makar nešto da bude isplativa.

Javljam se iz Crne Gore, Podgorica. Čitavo ljeto pa sve do Oktobra je bila totalno nedostupna oprema za rudarenje i to što je moglo da se kupi je bilo extremno skupo.

Sada je situacija takva da na lokalnom tržištu ima dostupne opreme za rudarenje ali opet je skupa.

S obzirom da treba uložiti dosta para za klasične rigov-e da li je pameto za početak svoj kućni PC opremiti sa dvije grafike i započeti rudariti npr Monero …

Svaki savjet, sugestija ili komentar bi mi bio značajan.
[ VirtualPoP @ 24.12.2017. 10:46 ] @
Jeste sa zakasnjenjem ali evo da pokusam da ti odgovorim, mozda nekom drugom bude od koristi. Ovaj kripto forum je generalno mrtav pa ajde da probamo malo da ga ozivimo.

Ovo pisem u trenutku kad se btc/zec/eth vrte na oko 13k/400/600 usd pa uzmi u obzir da se vec sutra moze drugacije gledati na vrednosti. Ono sto je bitno je da se ukapira da se ne kopa usd vec coin i da njegova vrednost u usd zavisi od trenutka prodaje.

Sto se tice btc to koliko vidim nije isplativo na nasim prostorima i sa nasim budzetima. Znaci ostaje ti gpu mining.

ETH:

Sto se tice eth nisam ekspert pricalo se da ce preci na POS ali izgleda da to nece biti u doglednoj buducnosti. Ono sto ja vidim kao problem sa eth je diff koji skace tako da je upitno do kada ce kopanje biti isplativo. U ovom trenutku sigurno jeste. Najvise se koriste amd rx serija trenutno mada gtx nove generacije daju dobre rezultate. 470/480/570/580 i gtx 10xx serije ce ti raditi dobro na eth. Kartice sa manje memorije nece raditi na eth jer dag fajl je vec premasio 3gb ili vise, nisam bas u toku proguglaj malo.


GPU Sapphire Nitro+ RX 470 4GB MSI Gaming X RX 570 4GB
Clock Core: 1100, Mem: 1990 Core: 1100, Mem: 2025
DAG >130 27.75 MH/s 28 MH/s
DAG 140 25.4 MH/s 25.5 MH/s
DAG 160 21.3 MH/s 21.6 MH/s

Izvor: https://steemit.com/ethereum/@...-rx-series-hashrate-decreasing

ZEC:

Zec kopam pola godine. Odlucio sam se da rizikujem sa polovnim kartama 79xx i 280 serije i po neka 7850 jer imaju manje snage pa mogu da ih uglavim na napajanje, tipa 1300 w napajanje 4x 280 + 1x 7850. Jeste karte trose dosta ali ROI koji sam preracunao je oko 10 meseci prema cenama od oktobra ili septembra. Medjutim sa ovim skokom od prosle nedelje ja sam vec pola novca vratio tako da mi je ROI sa 5 meseci ako ne bude smak sveta :) Ova varijanta trosi duplo vise struje ali recimo ja sam sklopio dupli rig od 10 karti koji daje 2350-2400 sola za oko 2000 usd a sad sam vec izvukao 1200 usd (pre neki dan pre pada sa 770usd), tako da je ROI najbolji doduse i rizik je veliki jer su karte polovne ali moze i ovako. Sledeci rig cu od 1070 i 1060 kombinacije da sklapam, samo da vidim hoce sta ce biti za novu godinu jer se svasta prica ali to je vec druga tema.

7950 mi daje od 260-290 sola, 7850 oko 140-150 sola a 280(x) daje oko 280(300) sola. Na upupnih ~2400 sola sam imao oko 1.2 zeca iskopana mesecno u proseku zadnja dva meseca, sad je hash skocio pa je oko .97 zeca, u usd izadje isto ali za minera je bolje da network hash rate bude nizi da bi vise novcica uzeo i ceka povoljnu cenu da proda. Kad je hype onda skoci network hash rate i manje se iskopa.

Ako hoces nove karte onda najbolje idi na nvidia 1060 daje slicno kao 7950. 1070 daje preko 400 itd.

Evo ovde mozes da vidis sta drugi kazu koliko koja karta kopa:
http://www.zcashbenchmarks.info/

Ovde mozes da izracunas koliko mozes da zaradis:
https://www.cryptocompare.com/mining/calculator/zec

Obrati paznu da su vrednosti na danasnji dan, za trenutak kad se strana prikaze, moze drasticno da varira za iste parametre. Dakle za isti hash rate npr. 2500 h/s (za ceo rig), ti mozes da iskopas 13.91 zec pri network hashrate 377,926 KH/s, sto ti na 2400 w potrosnje na 0.1usd po kwh daje profit $ 4,277.07 godisnje, pri ceni od 1 ZEC = $ 458.71. Bilo sta da se promeni ovde (h/s i cena struje i potrosnja su ti fiksni za rig) cena ide gore ili dole. Obicno cena skoci a potom i hash rate, tako da manje zeca iskopas a isto vredi u datom trenutku jer zec vise vredi u usd.

XMR ili ti MONERO je vrlo slican zecu u smislu kopanja i hashrate ali nisam ga kopao pa ne bih da lupam, znam samo da karte slicno daju na zec i monero, mislim hashrate ne isplativost.

Nove koine i njihovu kredibilnost mozete proveriti ovde: https://coinmarketcap.com/
Ako hocete da uporedite vrednosti sa drugim koinima i da vidite sta je najisplativije kopati pogledajte ovde: https://whattomine.com/
Sajt je odlican i daje nominalne vrednosti za najpopularnije karte, sto je korisno ako nemas tu kartu i nemas pojma koliko daje, dakle odaberes recimo 5x1070 i das cenu struje i on ti prikaze sta ti daje najveci profit danas ili zadnjih 7 dana (biras sta hoces da ti prikaze) i na osnovu toga odlucis.

Miner je bitan jer ima ih raznih i znaju da budu nestabilni, netacni (kradu ili sta vec) i znacajno umanje prihod. Ja koristim claymore imas ga na bitcointalk da ga skines.

U svakom slucaju mora da se dosta informises o svemu ovo moze samo kao uvod da krenes u istrazivanje. Ovo je samo za pocetak.

[ VirtualPoP @ 24.12.2017. 10:53 ] @
E da, pool ti treba da bi kopao: http://zcash.flypool.org
[ Branimir Maksimovic @ 24.12.2017. 11:15 ] @
"Ova varijanta trosi duplo vise struje ali recimo ja sam sklopio dupli rig od 10 karti"

Tebi ne treba ta pec ;)
Kako resavas buku?
[ pctel @ 24.12.2017. 12:25 ] @
Temu treba prebaciti na Grejanje i klimatizacija, jer je ovo trenutno najjeftiniji vid grejanja
[ VirtualPoP @ 24.12.2017. 18:40 ] @
hehe lako je zimi grejanje dodje 0 plus zaradis par stotina evra po rigu. Leti je problem, ja sam imao samo 4-5 karti po onim vrucinama i nije strasno ali sad u sobi gde mi je rig drzim prozor odskrinut jer je prevruce a plus grejem hodnik, kupatilo, ostavu i dogrevam dnevni boravak :D Znaci rig i ta pec greju oko 90 kvm. Leti cemo videti sta da radimo, moracu nesto da smisljam.

Buka nije strasna, recimo bucno je kao malo bucniji klima uredjaj a to nije strasno kad se naviknes, doduse mora ventovi da se menjaju i podmazuju. Sve u svemu krivo mi je sto nisam usao u pricu pre bar godinu dana do sad bih imao bar 3-4 riga i 10k u dzepu ali sta da se radi mozda bude dobro i ovako, videcemo do proleca kako ce se stvari odvijati, bitno je otplatiti ROI posle si svoj na svome.
[ fanfon @ 26.12.2017. 06:49 ] @
Citat:
VirtualPoP:
Ovo pisem u trenutku kad se btc/zec/eth vrte na oko 13k/400/600 usd pa uzmi u obzir da se vec sutra moze drugacije gledati na vrednosti. Ono sto je bitno je da se ukapira da se ne kopa usd vec coin i da njegova vrednost u usd zavisi od trenutka prodaje.

Sto se tice btc to koliko vidim nije isplativo na nasim prostorima i sa nasim budzetima. Znaci ostaje ti gpu mining.




Nista nisi objasnio. Ajde napisi kojom logikom nije isplativo kopanje bitkoina u Srbiji pri ceni od 13 000 USD/BTC? Evo npr. daj svoju kalkulaciju ako se kopa sa S7 i S9
[ VirtualPoP @ 26.12.2017. 08:30 ] @
Evo na brzinu kalkulacija, s9 kod nas kosta oko 4900 eur = 5800 usd.

https://www.goglasi.com/search...20asic%20s1%20antminer%20(NOVO)

Po danasnjim parametrima profit je 8800 godisnje. Kad oduzmes ulozeno dobijes 3000 usd profit posle godinu dana. ROI je znaci 8 meseci.
https://www.cryptocompare.com/...mption=1350&CostPerkWh=0.1

Za iste pare mozes dobiti oko 7050 sola na recimo Zcash, uz profit od 12000 godisnje, kad oduzmes ulozeno ostane ti 6000 usd na kraju prve godine, pri cemu je ROI 6 meseci. Ovo sam uzeo nepovoljan slucaj za zec a za btc sam uzeo podatke sa interneta.
https://www.cryptocompare.com/...ption=6900&CostPerkWh=0.14

U takvoj varijanti zasto bi iko hteo da kopa btc? Ako hoces da imas btc, ti lepo zamenis svoj coin za btc svaki dan ili kad je cena povoljna a kopas ono sto ti se najvise isplati. U tom smislu btc se ne isplati. Takodje asic kad zastari moze da se baci u kontejner a GPU mozes uvek da prodas za pristojnu cenu kao polovnu opremu.

A takodje sam rekao "sa nasim budzetima" prosecan balkanac tesko da moze da priusti sebi ovako skup sport. Dok recimo 2000 eur nije nedostizno za pocetak a to je neka minimalna cifra za pristojan rig.

Edit: takodje sa gpu mozes da biras na desetine opcija sta kopas a sa asic imas skucen izbor. Moguce da neko kopa btc pa nek i on da svoje misljenje.
[ fanfon @ 26.12.2017. 08:56 ] @
Ko je uopste govorio o kupovini antminera kod nas? Tom logikom se nista ne isplati raditi kod nas jer roba prodje kroz 3 ruke do krajnjeg kupca. S7 kupis u Kini za 900-1100 dolara
[ pctel @ 26.12.2017. 14:08 ] @
Citat:
fanfon:
kojom logikom nije isplativo kopanje bitkoina

Ako sam dobro razumeo, isplativost zavisi od toga da li jos neko kopa:

Sto se vise novih kopaca prikljuci, to je kopanje manje isplativo i kod nekog broja se ide u minus, kada vecina iskljucuje svoje uredjaje i nastavlja se negde na pozitivnoj nuli, je li tako?
[ fanfon @ 26.12.2017. 18:11 ] @
Ti ne mozes znati koliko ce kopaca biti, ali mozes da stavis na papir ono sto ulozis i moguci profit po postojecoj ceni i da jednostavno zakljucis da li se isplati ili ne. Je li tako?
[ pctel @ 26.12.2017. 20:18 ] @
Nije. Da bi to sto radis bilo isplativo, postoje dva uslova:
- da to sto radis ljudima treba
- da to drugi ne umeju/ne mogu da rade.

Ne postoji nijedna isplativa delatnost a da ne ispunjava oba ova uslova. A rudarenje ne ispunjava nijedan.
[ VirtualPoP @ 26.12.2017. 20:59 ] @
U takvom slucaju jedino je isplativo biti Anstajn ;)

Rudarenje je isplativo na tom nivou da mozes da se nadas da ces vratiti ulozeno za 6-12 meseci, zavisi od coina i stanja na trzistu. Ono sto daje prednost rudarenju u odnosu na mesetarenje na berzi je sto je to u sustini posten i ne bas lak posao. Dodatna prednost je sto ako prica pukne ili resis da neces vise da se bavis rudarenjem mozes opremu da prodas i povratis bar 50% ulozenog kroz prodaju, time vec 3-6 meseci (ili cak manje) mozes da se iscupas iz price bez ikakvog gubitka, sto je sjajno, nisam ekonomista ali veoma dobra investicija sa aspekta brzine povrata investicije. E sad zarada posle ROI zavisi od toga koliko si inicijalno ulozio. Dakle rizik u rudarenju, sto se tice povrata investicije, sto bi rekli matematicari "tezi nuli".

Ono sto ljudi koji ne rudare verovatno ne znaju je:
1. Rigovi relativno cesto ispadaju iz rada pa treba intervencija, znaci tesko da mozes da ih ostavis 7 dana bez nadzora
2. Zbog kvara i toga da je sistem na otvorenom ramu, treba da bude neko prisutan jer moze svasta da se desi (npr. pozar, kradja rigova je popularna u zadnje vreme i sl).
3. Mora da se ima adekvatan prostor, 1 rig zauzima prostor kao 2-3 desktop racunara pa ko zivi u jednosobnom stanu sa porodicom tesko...
4. Potrosnja i cena struje je bitan faktor za rig i znacajno utice na isplativost, krece se od 15-35% pa i vise kad su losa vremena na trzistu kripto valuta
5. Ovo nije set and forget operacija treba stalno da pratis statistike, nove drajvere, poolove, ko te krade gde i kako
6. Bar sat vremena dnevno ode na rudarenje i prodaju/kupovinu/wallet setup, reinstalaciju, rebutovanje, promena kablova (riseri su loseg kvaliteta), resavanje svih mogucih softwerskih i hardverskih problema. Tako da ko nije konforan / kvalifikovan da to radi i da posveti vreme ucenju nema tu isplativosti (mislim da varijanta da ti drugi odrzava rig).
789.... ima dosta zajebancije sa rigovima generalno, nije to za svakoga... vrucina, buka, muka... nije bas da svako moze ovo da radi.
[ fanfon @ 26.12.2017. 21:31 ] @
Citat:
pctel:
Nije. Da bi to sto radis bilo isplativo, postoje dva uslova:
- da to sto radis ljudima treba
- da to drugi ne umeju/ne mogu da rade.

Ne postoji nijedna isplativa delatnost a da ne ispunjava oba ova uslova. A rudarenje ne ispunjava nijedan.


Ne kontam tvoju logiku. Kupis rig, prikljucis ga na net i kopas. Masina resava neki algoritam, a ti zauzvrat dobijas kriptovalutu. Da li to nekom treba? Pa naravno cim dobijas nesto zauzvrat, a to nesto ima odredjenu vrednost. Da li to drugi umeju i mogu da rade? Pa mogu, stotine hiljada rigova i minera svakodnevno kopa, a cena je jos uvek povoljna za mnoge kriptovalute. Ako rasclanis cenu riga, cenu struje i pokusas da prodjes jeftinije sa svakom stavkom od onog sto imas u oglasima u Srbiji (a mozes proci duplo jeftinije) onda je veoma isplativo.
[ VirtualPoP @ 26.12.2017. 22:47 ] @
Citat:
fanfon:
Ko je uopste govorio o kupovini antminera kod nas? Tom logikom se nista ne isplati raditi kod nas jer roba prodje kroz 3 ruke do krajnjeg kupca. S7 kupis u Kini za 900-1100 dolara


Sa napajanjem ili bez? U svakom slucaju ima i kod nas za 50% vecu cenu da se nadje. Iz Kine uracunaj transport (nije valjda free ? ), carinu, porez, spediciju... ima da ti ispadne jeftinije u Srbiji da kupis ili max 10% jeftinije a rizik ogroman (ostecenje u transportu, prevara, nemogucnost ostvarenja garancije....). I sad pitanje, koliko moze taj miner isplativo da kopa... Neka hvala.
[ VirtualPoP @ 26.12.2017. 23:53 ] @
Evo za eth dag size i objasnjenje sta to prakticno znaci. Imaju uporedni testovi za najpopularnije karte.
https://www.techspot.com/artic...ethereum-mining-gpu-benchmark/
[ Lavlja_Jazbina @ 27.12.2017. 09:06 ] @
Samo cekam kada ces ponuditi nesto svoje,mora da se ozbiljno bavis prodajom rigo-va.
[ pctel @ 29.12.2017. 08:04 ] @
Citat:
fanfon:
Ne kontam tvoju logiku. Kupis rig, prikljucis ga na net i kopas. Masina resava neki algoritam, a ti zauzvrat dobijas kriptovalutu. Da li to nekom treba? Pa naravno cim dobijas nesto zauzvrat, a to nesto ima odredjenu vrednost. Da li to drugi umeju i mogu da rade? Pa mogu, stotine hiljada rigova i minera svakodnevno kopa, a cena je jos uvek povoljna za mnoge kriptovalute. Ako rasclanis cenu riga, cenu struje i pokusas da prodjes jeftinije sa svakom stavkom od onog sto imas u oglasima u Srbiji (a mozes proci duplo jeftinije) onda je veoma isplativo.

Evo, da probamo ovako - ako posmatras jedan kratak vremenski interval, onda svasta moye da bude isplativo, recimo, stara deviyna stednja je u nekom trenutku bila veoma isplativa i isto imala ROI od nekoliko meseci + nekom je izgledalo kad kamata krene da pada da ce podici svoj novac i nikako ne moze otici u minus. Znam ljude koji su prodali svoje stanove u to vreme sa namerom da neko vreme yive od kamate pa da posle kad to postane neisplativo opet kupe stan. Ishod - ostali su i bez para i bez kamate. Kad im je neko prethodno govorio da to ne rade njioma je isto kao i tebi bilo logicno da paer mozes uzeti za nesto sto moze svako, a to u sustini ne treba nikom nego je sistem svrha sam sebi.

A sada da se ostavimo primera iz proslosti i da posmatramo sadasnjost - ako je nesto isplativo i svi to mogu da rade, tu su razni Miskovici, Kostici i slicni Drakulici koji ce da uloze milijarde u to i to u roku od odmah nece biti isplativije od 5% godisnje. Ja za poslovanje uzimam dinare od banke sa kamatom ispod 4% godisnje a evre ispod 3% godisnje. Iz toga sledi da smo ili ja i 99% planete ludi pa ne vidimo poslovnu priliku da uzmemo neke milione iz banke sa 3% godisnje kamate, a ti i tih 1% ste pametni, pa cete svu svoju imovinu i kreditnu sposobnost investirati u rudarenje i bogatstvo ce vam rasti eksponencijalnom funkcijom, tj. u najgorem slucaju duplirati se svake godine.

Te igre gde sirotinji deluje da moze da jede meso i kolace bez ikakvog napora organizuju bogati otprilike jednom svake decenije - sto da bi siromasnima pokupili pare, a sto da bi im se nasmejali zbog gluposti i naucili ih ad "nema hleba bez motike". Ipak, jos nije vreme, potrebno je mnogo vise zaludeti narod time i pokupiti mnogo vise novca. Ljudi su po prirodi pohlepni - najbolja varijanta bi im bila da to sto su ulozili odmah izgube, ali svaki radnik kockarnice zna da sve ono sto se da igracima, to se nakon nekog vremena visestruko vraca. Verovatno ce 1% ljudi biti u plusu od svega toga, isto kao sto je prosle decenije bili u plusu od kredita u svajcarcima, a preprosle od jeyde i Dafine. Ipak, 99% ce biti besno na dryavu sto nije ucinila nista da ih spreci u sopstvenoj pohlepi i trayice nacina da budu obesteceni od novca poreskih obveznika - onih koji posteno rade i placaju porez, a ne traze nacine da zaradjuju bez ikakvog napora i placanja poreza.
[ popusicko @ 29.12.2017. 11:18 ] @
Isplativo je naravno.Ne treba ocekivati cuda ali zaista je dobar izvor prihoda.Ako nisi halav i ne preteras sa ulaganjem u startu imas sanse da da brzo povratis ulozeno.
Svakako kao dodatni izvor prihoda(pored stalnog posla) je super stvar.Ako dobro napravis rudara,da se ne zakucava i da se ne resetuje prakticno sam radi i ne gledas ga.
Stoji da treba s vremena na vreme srediti ventilatore i prasinu.
Ja sam sve svoje kartice smanjio na 80% snage.Manje trose struje,manje se greju i manje ventilatori drndaju.Naravno da manje i donose ali logika mi je
da kartica koja rikne(a vecina ih je iz austro-ugarske)vise ce izgubiti dok se reklamacija ne resi(ako je ima)nego sto bi zaradila da je nasviram.
Ako ne ulazis u crvenu zonu dobitak je vrlo dobar.
[ pctel @ 29.12.2017. 11:38 ] @
Citat:
Isplativo je naravno....Ako nisi halav i ne preteras sa ulaganjem....

Pa eto, ovo je meni samo sebi kontradiktorno. Ako je nesto isplativo, onda je sustina da budem halav, ulozem gotovo sve sto imam plus gotovo sve sto mogu da se zaduzim. I tako rade uglavnom svi u poslovnom svetu. Ostavim nesto malo "u slamarici", da imam za hranu mesec-dva ako se desi nesto nemoguce i to je to. U svakoj delatnosti postoji rizik, ali postoji i osiguranje. Ali kad govorimo o kripto valutama, onda se govori isto kao da je rec o kladionici, svako ce reci - igraj keca na Real Madrid, ali nemoj bas sve da ulozis, nemoj stan i auto da prodas, moze se desiti da padne X ili cak dvojka...
[ Branimir Maksimovic @ 29.12.2017. 11:55 ] @
Ne znam kad je to opet postalo isplatljivo, kopanje grafickim kartama je postalo neisplatljivo jos pre vise od dve godine... valjda ovaj novi bum u odnosu na dolar je udahnuo novi zivot u posao rudarenja, ali to ce splasnuti kad svi navale da rudare opet kao sto je i pre dve godine bilo...
[ popusicko @ 29.12.2017. 12:43 ] @
Pctel,danas ni jedan posao nije siguran.U stagod da ulozis,neizvestan je uspeh.Pricali smo o sto brzoj isplativosti ulozenih sredstava.
Da imam 50000 evra za rigove,sve bih ulozio u rudarenje.Na moju zalost pre dve godine sam prekinuo sa rudarenjem,prodao BTC (po bednih 309 dolara za jedan BTC,šmrc) koji sam izrudario do tada(i to veliku kolicinu)
da bih zavrsio nesto za sta je bila planirana ta zarada.Povukao sam kintu sa Bitstampa,prodao hardver koji i dan danas donosi zaradu iako više struje troši od novih grafičkih kartica i izašao iz toga.
Letos sam prelomio i opet krenuo.U Avgustu je daleko manja isplativost bila nego sada.
Tako da,koliko god da ulozis u hardver racunaj da ces imati minimum 10% dobiti od ulozenog na mesečnom nivou.Npr.ako si uložio 2000e budi siguran da u ovom momentu od toga imaš 200e (skoro 300e trenutno) mesečno kad platiš struju.
Dokle će tako biti nemam pojma ali iz iskustva znam da pre dve godine kad je postalo neisplativo rudariti,većina ljudi se povuklo.Isplativost je tavorila i opet eksplodirala.
Treba biti strpljiv,podizati onoliko evra koliko ti je nužno a uz neki rizik ostatak štekati, pošto po svim prognozama Bitcoin a sa njim i ostali altovi odoše u nebo.
Na kraju,ako se bilo šta desi nepredviđeno,imaš hardver koji ćeš prodati i namiriti uloženo.
Zaključak je:zaista je isplativo ulaganje u opremu za rudarenje.
[ bojan_bozovic @ 29.12.2017. 13:55 ] @
@pctel

S tim sto optimalno da ulozi novac niko ne moze, i u skladu s tim, za preduzetnika je najgore da ima sva jaja u jednoj korpi.
[ VirtualPoP @ 30.12.2017. 00:27 ] @
Citat:
Lavlja_Jazbina:
Samo cekam kada ces ponuditi nesto svoje,mora da se ozbiljno bavis prodajom rigo-va.


Hvala na pitanju bavim se masinskim inzenjerstvom i od toga zivim dosta dobro i po Nemackim standardima. Imam mogucnosti da odvojim neki dinar sa strane i smatram da je ovo jedna dobra investicija za mene koji ceo zivot petljam nesto sa kompjuterima pa se smatram veoma naprednim korisnikom i nije mi tesko da setujem sistem softverski i hardverski, da radim troubleshooting itd.

Medjutim ti ako se ne slazes niko te ne tera da se bavis rudarenjem, trgovinom i bilo cime vezano za cc. Ti idi radi u firmi kod gazde, to je isplatiovo i 100% sigurno...

Citat:
popusicko:
Pctel,danas ni jedan posao nije siguran.U stagod da ulozis,neizvestan je uspeh.Pricali smo o sto brzoj isplativosti ulozenih sredstava.
Da imam 50000 evra za rigove,sve bih ulozio u rudarenje.Na moju zalost pre dve godine sam prekinuo sa rudarenjem,prodao BTC (po bednih 309 dolara za jedan BTC,šmrc) koji sam izrudario do tada(i to veliku kolicinu)
da bih zavrsio nesto za sta je bila planirana ta zarada.Povukao sam kintu sa Bitstampa,prodao hardver koji i dan danas donosi zaradu iako više struje troši od novih grafičkih kartica i izašao iz toga.
Letos sam prelomio i opet krenuo.U Avgustu je daleko manja isplativost bila nego sada.
Tako da,koliko god da ulozis u hardver racunaj da ces imati minimum 10% dobiti od ulozenog na mesečnom nivou.Npr.ako si uložio 2000e budi siguran da u ovom momentu od toga imaš 200e (skoro 300e trenutno) mesečno kad platiš struju.
Dokle će tako biti nemam pojma ali iz iskustva znam da pre dve godine kad je postalo neisplativo rudariti,većina ljudi se povuklo.Isplativost je tavorila i opet eksplodirala.
Treba biti strpljiv,podizati onoliko evra koliko ti je nužno a uz neki rizik ostatak štekati, pošto po svim prognozama Bitcoin a sa njim i ostali altovi odoše u nebo.
Na kraju,ako se bilo šta desi nepredviđeno,imaš hardver koji ćeš prodati i namiriti uloženo.
Zaključak je:zaista je isplativo ulaganje u opremu za rudarenje.


Potpuno si u pravu
Slicna stvar sto se tice pocetka, isto sam u avgustu krenuo. Kamo srece da sam kopao ranije, cini mi se postao bih milioner do sad, mada pitanje je kako se na to gledalo pre 3-4 godine. Moram priznati da nisam imao pojma o materiji do letos, bukvalno mi je prica potpuno promakla iako sam se bavio softverom i IT vezanim stvarima vise od decenije. Medjutim kad sam zavrsio faks usao sam u masinstvo i bukvalno mi je promakla cela prica oko cc.

Sto se tice ljudi koji zahtevaju ubedjivanje da je ovo isplativ posao, vidim da je posao uzaludan... Bas bih voleo da mi neko pokaze u kom poslu na ulozenih 1000 eur mozes da uzmes 100-200 eur mesecno i imas ROI za 6-10 meseci. Kome 400 usd mesecno nije nikakva zarada (uzevsi u obzir pocetno ulaganje od 2000 usd) tome nemam sta da dodam.

[Ovu poruku je menjao VirtualPoP dana 30.12.2017. u 01:38 GMT+1]
[ Branimir Maksimovic @ 30.12.2017. 05:12 ] @
VirtualPoP izbaci mudrost: "u kom poslu na ulozenih 1000 eur mozes da uzmes 100-200 eur mesecno i imas ROI za 6-10 meseci"

Pazi, to ce konstantno da se smanjuje kako bude sve vise njih *opet* pocelo da rudari, sve do momenta kad ces gubiti novac jer placas struju... tako je bilo pre 2 godine...
Znaci prozor da nesto ucaris nije veci od godinu dana po iskustvu... iz proslog perioda...
[ popusicko @ 30.12.2017. 07:02 ] @
Nekada su se rudarila samo 2 coina.Prvo Bitcoin pa posle Litecoin.Tezina je vrtoglavo skakala.Danas postoji 1000 shitcoina koje ljudi rudare.Svako ima neku racunicu i logiku.Broj rudara se podelio na sve strane i izbor za kopanje je velik.Samim tim difficulty ne raste vrtoglavom brzinom.Srbija je tackica u svetskom crypto svetu.Ali,imamo prilicno jeftinu struju,imamo dostupan hardver,imamo dobar net i imamo dobru volju da zaradimo a da ne radimo bas puno.Svi elementi su tu.Ogromna kolicina novca se uliva u srbiju iz crypto valuta.E to ,ovi na vlasti treba da prepoznaju kao izvoznu robu a ne samo kao neoporezovane korisnike.
[ Branimir Maksimovic @ 30.12.2017. 07:08 ] @
Ne zaboravi da sad imas cloud minere, sto visestruko uvecava tezinu. Zapravo da li je isplatljivije sad iznajmiti masinu u cloud-u, nego praviti sopstveni rig?
[ popusicko @ 30.12.2017. 09:03 ] @
Nicehash je odgovor na tvoje pitanje.Klepili su ih a svi koji su iznajmljivali cloud mining su ostali bez zarade.Vise volim kad je rudar na sigurnom,gde ga vidim.
[ bojan_bozovic @ 30.12.2017. 09:07 ] @
Citat:
popusicko:
Nekada su se rudarila samo 2 coina.Prvo Bitcoin pa posle Litecoin.Tezina je vrtoglavo skakala.Danas postoji 1000 shitcoina koje ljudi rudare.Svako ima neku racunicu i logiku.Broj rudara se podelio na sve strane i izbor za kopanje je velik.Samim tim difficulty ne raste vrtoglavom brzinom.Srbija je tackica u svetskom crypto svetu.Ali,imamo prilicno jeftinu struju,imamo dostupan hardver,imamo dobar net i imamo dobru volju da zaradimo a da ne radimo bas puno.Svi elementi su tu.Ogromna kolicina novca se uliva u srbiju iz crypto valuta.E to ,ovi na vlasti treba da prepoznaju kao izvoznu robu a ne samo kao neoporezovane korisnike.


Problem sa tim kriptovalutama, to treba samo kriminalcima kao elektronski ekvivalent kesu. Ja ne znam kako bi firma mogla da knjizi robu ili uslugu naplacenu u bitcoinu npr. kad je valuta u kojoj mora da se posluje dinar. Inace, ako se dovoljno trazi, naci ce se sve sa "crnog trzista" za bitcoin, od marihuane do oruzja i eksploziva.

Zasto bi kriptovaluta bila bolja od Visa ili Mastercard kartice, sem ako transakciju ne zelis da krijes od drzave? To je i odgovor zasto je upotreba bitcoina i slicnih kriptovaluta jos uvek mizerna za bilo sta sto se legalno za novac kupuje, i tako ima i da ostane, inace ce Bitcoin proci kao Liberty Dollar, ne samo u USA, vec svugde.

https://en.wikipedia.org/wiki/..._dollar_%28private_currency%29
[ popusicko @ 30.12.2017. 10:14 ] @
Bitcoin vise nije anoniman.Walleti koji su na pocetku otvarani su incognito.Sada te ispreskacu sa trazenjem podataka na bilo kojoj menjacnici.Ako zelis nesto tajno da kupis sa btc nema sanse vise.Doduse postoje kojekakvi shitcoini koji su anonimni i da, postoji mogucnost da se BTC prelije u neki takav coin.Sa stanovista prosecnog gradjana Srbije,BTC je samo nacin za dobar prihod.Struja je mnogo skuplja na zapadu Evrope pa i oni rudare a cifre koje zaradjuju su za njih sitnica a za nas ogromne.
Sta ce biti u buducnosti ne znamo.Niko zapravo ne vidi Bitcoin kao buduce dugotrajno sredstvo placanja.Spore transakcije i velika provizija.Isplivace neki drugi coin koji ima prednosti nad BTC.
DO tada,rudarite,krckajte polako i uzivajte u prihodu koji se sam zaradjuje.
Na svet kriptovaluta treba gledati kao na obicnu berzu.Ljudi trguju sa svakim mogucim oblikom proizvoda.Neko trguje naftom i ugljem,neko prati vrednost firmi,neko vija razliku u kursu Evro-Dolar.Na svemu se moze zaraditi i izgubiti ali su male oscilacije ovih dobara sto sam spomenuo.Kod kriptovaluta su te oscilacije velike i zato je atraktivan za berzu.Jos je mala kolicina Kriptovaluta u opticaju i trziste mnogo dise.Za rudare je dobra stvar sto oni stvaraju nesto samostalno sto se trazi na trzistu(ne ulazim u to zasto je trazeno).Kako da dodjes do 7 tona zlata?Sam ih ne mozes proizvesti.Isto i za naftu i za bilo sta sto se trazi po berzama.Kriptovalutu mozes sam proizvesti.
Nije dobra stvar sto je BTC koji je zamisljen da se podjednako rasporedi medju svim ucesnicima proizvodnje(shodno ulozenoj snazi rudarenja) poceo da se grupise i da stvara veliku razliku u raspodeli.Trenutno je u dobranom padu ali to je ocekivano s'obzirom na novogodisnje praznike.
Verujem da ce skociti vec posle novogodisnjih praznika ali videcemo.Vazno je samo da ko ima nesto sacuvano,ne prodaje u panici kad krene naglo dole.Opet ce se popeti,samo bez zurbe.
[ VirtualPoP @ 30.12.2017. 11:35 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
VirtualPoP izbaci mudrost: "u kom poslu na ulozenih 1000 eur mozes da uzmes 100-200 eur mesecno i imas ROI za 6-10 meseci"

Pazi, to ce konstantno da se smanjuje kako bude sve vise njih *opet* pocelo da rudari, sve do momenta kad ces gubiti novac jer placas struju... tako je bilo pre 2 godine...
Znaci prozor da nesto ucaris nije veci od godinu dana po iskustvu... iz proslog perioda...

Branimire, ne kapiras sustinu. Mene ne interesuje koliko coin kosta danas, ja analizirajuci trziste vidim da coini koji su u vreme kad nije bilo isplativo danas kostaju 5,10 (100?) puta vise nego u vreme kad nije bilo isplativo. Dakle mudrost je u strpljenju i preuzimanju rizika u skladu sa svojim mogucnostima/potrebama/filozofijom, kao i u svakom poslu. To je rizik koji preuzimam. Dalje ima vise tih coina a ne samo jedan, tako da ako je hashrate/diff veliki prelazis na neki koji se vise isplati.

Dakle ne prodajem ja svaki dan po 0.04 zec na menjacnici, nego cekam skok koji se uvek desi, bar u nekoliko meseci u najgorem slucaju, prouci malo dijagrame pa ces videti. Chartovi ne lazu. Opet kazem, moze to da pukne danas ili za 10 godina ili nikad ali to moze da se kaze za bilo koji posao kojim se covek bavi.

Ovo sto ti pricas je kao kad bi rekao: ides na fakultet godinama, silne pare das, ucis i trudis se i onda kad zavrsis nema posla ili radis za 300 eur. Onda nema svrhe studirati. Ali ljudi preuzmu taj rizik i nadaju se da ce uspeti na osnovu iskustava drugih koji su pre njih prosli isti put.

Taj pristup mozes da imas za bilo koji posao ili cak aktivnost. "Sto da se ista trudim kad cu svejedno da umrem", mozda je nekima ovo moto ali meni nije :)
[ VirtualPoP @ 30.12.2017. 11:45 ] @
Citat:
bojan_bozovic:
Citat:
popusicko:
Nekada su se rudarila samo 2 coina.Prvo Bitcoin pa posle Litecoin.Tezina je vrtoglavo skakala.Danas postoji 1000 shitcoina koje ljudi rudare.Svako ima neku racunicu i logiku.Broj rudara se podelio na sve strane i izbor za kopanje je velik.Samim tim difficulty ne raste vrtoglavom brzinom.Srbija je tackica u svetskom crypto svetu.Ali,imamo prilicno jeftinu struju,imamo dostupan hardver,imamo dobar net i imamo dobru volju da zaradimo a da ne radimo bas puno.Svi elementi su tu.Ogromna kolicina novca se uliva u srbiju iz crypto valuta.E to ,ovi na vlasti treba da prepoznaju kao izvoznu robu a ne samo kao neoporezovane korisnike.


Problem sa tim kriptovalutama, to treba samo kriminalcima kao elektronski ekvivalent kesu. Ja ne znam kako bi firma mogla da knjizi robu ili uslugu naplacenu u bitcoinu npr. kad je valuta u kojoj mora da se posluje dinar. Inace, ako se dovoljno trazi, naci ce se sve sa "crnog trzista" za bitcoin, od marihuane do oruzja i eksploziva.

Zasto bi kriptovaluta bila bolja od Visa ili Mastercard kartice, sem ako transakciju ne zelis da krijes od drzave? To je i odgovor zasto je upotreba bitcoina i slicnih kriptovaluta jos uvek mizerna za bilo sta sto se legalno za novac kupuje, i tako ima i da ostane, inace ce Bitcoin proci kao Liberty Dollar, ne samo u USA, vec svugde.

https://en.wikipedia.org/wiki/..._dollar_%28private_currency%29

Haha pa ovo je komicno. U dinarima da a kako u eurima, dolarima? Ajde onda da ukinemo euro i dolar :D Reci mi gde si u Srbij npr. mogao da koristis Visa ili MC pre 20-30 godina? A u USA pre 50 godina npr. ? Verovatno nigde ili na vrlo malom broju mesta, nisam ovo istrazivao ali 70 su prvi ATM automati krenuli u razvijenom svetu. I u to vreme su verovatno postojali ljudi koji su pricali isto ovo sto moze da se procita ovde.

Tako su se ljudi plasili i struje kad je uvodjena... I kad su telefoni prvi put poceli da se koriste... Nemojte da brinete nije to nista strasno, samo malo pecne struja :D

A to da se koristi za pranje para, uopste nije argument, i nekretnine se koriste za pranje para, i evri i dolari i jeni i sve valute na svetu. To sto se nesto koristi na kriminalan nacin uopste ne znaci da je to nesto lose samo po sebi.

Takodje ne vidim kakve veze ima sa temom "Rudarenje za pocetnike". Ima li uopste moderator na ovom forumu? Ovo bi trebalo da bude tehnicka diskusija a ne moralna pridika ljudi koji se uopste ne bave rudarenjem i ocigledno ne zele da se bave istim.
[ pctel @ 30.12.2017. 15:13 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
sve do momenta kad ces gubiti novac jer placas struju...

Svi koji se greju na struju naravno imaju gubitak novca. Postavlja se pitanje zasto bi ijedna toplana sagorevala ugalj i mazut i usput unistavala zivotnu sredinu, umesto da kao energent koristi toplotu nastalu rudarenjem bitkoina? Znaci nije uopste potrebno da se dobije vise bitkoina nego sto kosta struja, nije cak potrebno ni da se bude na nuli, dovoljno je da rudarenje ne stvara veliki gubitak, cime ljudi imaju jeftino grejanje a toplane profit. Jedini razlog sto niko ne pravi toplanu na bitkoin je zato sto je svima jasno da je "svako cudo za tri dana", tj. dok toplana na bitkoin bude sagradjena, vrednost bitkoina moze biti nula.
[ popusicko @ 30.12.2017. 15:19 ] @
Hehehe.Ti pctel stigao pravo sa poljoprivrednog foruma.Sta imaju novog tamo?
Jel prinos bitkoina ocekivan?
[ pctel @ 30.12.2017. 15:29 ] @
Aha, princip je isti. Jedne godine maline isplative, druge kad se svi napecaju pa kupe sadnice totalni gubitak, trece i cetvrte bitkoin isto tako
Naravoucenie: Cim vidis da je nesto mnogo isplativo, odmah preori pa posej nesto sto u ovom trenutku nije isplativo.
Samo sto maline imaju neku donju mogucu cenu, onu po kojoj se isplati od njih ispeci rakiju, a rakija od bitkoina k-cu ne valja
Ali zato bitkoin mozes da nalozis u sporet pa da se grejes, lakse nego uzeti motorku na rame pa ici u sumu
Ima na ovom forumu dosta elektronicara, hajde da patentiramo TA pec koja nocu akumulira toplotu i rudari bitkoine a posle ceo dan greje besplatno
[ VirtualPoP @ 30.12.2017. 19:24 ] @
Ideja nije losa. Dzabe grejanje jos zaradis nesto para. Ajde daj ih vamo :)
[ popusicko @ 30.12.2017. 22:54 ] @
Nema sale.Jedan rig sa 6 1070 nvidia kartica greje 40m2 bez problema.I jos zaradjuje.😁😁😁
[ anon70939 @ 31.12.2017. 20:12 ] @
Ajd kad ste u materiji, i kad ste toliko voljni da pišete o tome ovde na forumu...
Svaki put sam se premisljao, jos od 2011. godine pa me interesuje ima li smisla sada ulupati 4500€ u rig sa 8 grafickih 1070? Vidim po KP da toliko otprilike košta, ljudi komplet prave sa opremom iz Madjarske.

Posto nemam mesta u stanu, mislio sam da montiram u selu, ali je problem sto mi je selo daleko 250km, i samo sam dva puta godisnje po par dana tamo. Ne znam da li moram da budem blizu, da li može ćale da pomogne u "održavanju" opreme... Šta znam, koliko često crkava oprema, pa mi se ne bi isplatilo da moram toliki put da prevaljujem da dijagnostikujem koja je grafika vrisnula.
Koliko mi vremena dnevno treba za taj jedan rig i kopanje...?

Vidim da je otplata opreme posle 6-7 meseci? Nadam se da je u to uračunata i potrošnja struje, jer koliko računam, 8 1070 bi mi pravilo račun za struju preko 170€.
Da li će ove karte dovoljno kopati posle tih 6-7 meseci li će biti zastarele. To treba non stop da se obnavlja, ili ubacuju novi rigovi, stari se nekako prodaju?
Ovi koji kopaju, zarađuju jer su se "zakačili na bandere" pa kradu struju?


Ova računica virtualnog popa, da ulaganjem 1000€ se zarađuje 100-200€ ima smisla? To znači da ako uložim ovih 4500€ ću zarađivati 450-900€ mesečno?

Da li je bolje tih 4500€ kupiti neku valutu, i pustiti da se razmnožava par godina?

[ Branimir Maksimovic @ 31.12.2017. 20:28 ] @
"Ova računica virtualnog popa, da ulaganjem 1000€ se zarađuje 100-200€ ima smisla? To znači da ako uložim ovih 4500€ ću zarađivati 450-900€ mesečno?"

Nema. To mozes u nekoliko meseci koliko je aktuelno onda postaje neisplatljivo.... A da moze da se zaradi toliko mesecno ne bi imalo potrebe da radis...
resio bi se problem gladnih u Africi ne?
[ anon70939 @ 31.12.2017. 21:03 ] @
to znas jer kopas, ili pratis informacije sa raznih portala? :)
Mislim, i ja sam svestan da nije to bas tako, inace sto bi bilo ko od nas uopste radio za nekog. Bolje da cistim kulere svaki dan, i da mi kaplje plata.

Problem u Africi ne moze to da resi :).
[ Branimir Maksimovic @ 31.12.2017. 21:19 ] @
Vrednost koina fluktuira svaki dan, tako da ne treba da budes mnogo pametan, pa da zaklljucic da to nije garantovana stabilna zarada ;p
Kazem, mozda probaj da iznajmis majning rig, pa vidi kako to ide... da ulazes neke vece pare u to, ne znam, bolje da kazem nemoj, nego ajde...
[ Shadowed @ 31.12.2017. 21:45 ] @
@CoyoteKG, ne znam sad cifre, ali AFAIK, ne isplati se rudarenje bitcoin-a grafickim karticama vec samo ASIC uredjajima. Ako hoces GPU-ove, morao bi da se opredelis za neku drugu kriptovalutu.
[ anon70939 @ 31.12.2017. 22:26 ] @
nisam mislio na kopanje bitcoin.
Nesto mi logicno zvuci da kopam neku drugu valutu koja jos ima da se kopa, pa da pretvaram u BTC
[ anon70939 @ 31.12.2017. 23:58 ] @
Citat:
Shadowed:
@CoyoteKG, ne znam sad cifre, ali AFAIK, ne isplati se rudarenje bitcoin-a grafickim karticama vec samo ASIC uredjajima.

http://bitcoin-miner-shop.com/antminers9-135th.html

e sad dam tek zbunjen, ovo kopa 100 puta brze nego kartica, sto ljudi to ne kupuju i koriste?
[ Branimir Maksimovic @ 31.12.2017. 23:59 ] @
Zato sto kada narucis ASIC, dobijes ga kad je vec iskoristen maksimalno i kasno... bar je tako bilo pre 3 godine...
[ SASA M. @ 01.01.2018. 08:32 ] @
Pa da se prisetimo

[ popusicko @ 01.01.2018. 14:58 ] @
Prva stvar je bezbednost uredjaja za kopanje.Mnogo vesti ima o kradjama rigova.
Ko hoce da podize novac mesecno,nema potrebe da konvertuje Eth,Zec,Monero,Dash ili vec sta rudari u Bitcoin.Cena na trzistu je dobra za vecinu atraktivnijih alt kriptovaluta.
Rig sa 6 1070 kartica kosta oko 3300-3500e.Za rudarenje Zeca ovakav rig daje okvirno oko 2100 Sola.Nagrubo preracunato,oko 0.8 Zec-a mesecno.Trenutna cena na Cex-u je 560 dolara za jednog zeca.Bruto zarada je oko 450 dolara mesecno.Naravno da cena stalno fluktuira i da nikad ne znamo tacno kolika ce ta zarada biti.Rig potrosi oko 6000 dinara struje u plavoj zoni.Postoje male provizije na menjacnicama i pri podizanju kesa.Suma sumarum je oko 300e cisto na mesecnom nivou.Ljudi drze na vise mesta svoje rigove kako ne bi usli u crvenu zonu.Racunica je ovakva trenutno ali ne menja se mnogo u dogledno vreme.
[ anon70939 @ 01.01.2018. 15:46 ] @
to znaci da je ROI skoro godinu dana sa ulozenih 3,5K €?
[ popusicko @ 01.01.2018. 15:55 ] @
Da.Kome je to nedovoljno dobro neka ne ulazi o pricu sa rudarenjem.Svakako cena ce ici gore skoro pa 100% pa ce i prihod biti veci.Ako slucajno padne cena,niko te ne tera da prodas kad ti ne odgovara.
[ anon70939 @ 01.01.2018. 15:57 ] @
ma ne, nego prvi put cujem neku cifru koja mi zvuci realno.
Obicno drugi forumasi kad racunaju je 5-6 meseci :)
[ popusicko @ 01.01.2018. 16:09 ] @
Pa vidi,u Decembru je zec bio preko 700 dolara pa je i zarada bila veca.Pre par dana je pao na skoro 400 pa je i prinos manji.Znaci da pored rudarenja moras biti i trgovac kako bi svoje izrudareno bogatstvo promenio za evre/dolare po najboljoj ceni.
[ anon70939 @ 01.01.2018. 16:10 ] @
Ti dakle rudaris.
Koliko ti vremena to oduzima?
[ popusicko @ 01.01.2018. 16:21 ] @
Da.Moji rigovi su svi undervoltovani da bi im smanjio potrosnju i grejanje.Samim tim i mogucnost kvara.Rade stabilno i gde god sam imao prostora za struju do crvene zone posadio sam rig.Sve je to sitno kako pojedinci imaju ali zaista nema obaveze oko njih i sami rade i zaradjuju.Sve iz daljine kontrolisem a kad nestane struje po povratku iste sve se samo ukljuci i nastavi sa rudarenjem.Ono sta uzima vreme je citanje foruma i trazenje adekvatnog nacina za rudarenje,prodaju,trgovinu,povlacenje kinte,pracenje grafikona i vijanje momenta za trgovinu.Kao dodatni izvor prihoda je super.
[ anon70939 @ 02.01.2018. 16:48 ] @
Pitanje jedno, planiram da uzmem rig, ali mi je problem sto zivim u garsonjeri.
Mozda postoji solucija posto sam u prizemlju, a slucajnost je da mi je podrum bas ispod stana da rig stavim u podrum, a napravim rupu kroz pod i provucem strujni kabal.

Da li je mozda zakonski zabranjeno tako nesto? Mislim na busenje te rupe?
[ SASA M. @ 02.01.2018. 18:13 ] @
Busenje rupa nije, ali "slucajno" uzimanje struje iz podruma jeste
[ anon70939 @ 02.01.2018. 18:43 ] @
nene, onda ne bih morao da busim rupu ;). A i nisam u fazonu da kradem.

Predsednik kucnog saveta je mi je zajeban lik, gura nos svuda, pa ono... znam da ce da nanjusi da je nesto u podrumu, pa da vidim da li moze da me drnda ako sam dovukao struju iz stana. Tipa da sam narusio bezbednost i stabilnost zgrade zbog te rupe :)

[Ovu poruku je menjao CoyoteKG dana 02.01.2018. u 19:58 GMT+1]
[ popusicko @ 02.01.2018. 19:47 ] @
Realnija je opasnost da ce ti neko otudjiti kopaca iz podruma
[ VirtualPoP @ 14.01.2018. 22:29 ] @
Citat:
popusicko:
Prva stvar je bezbednost uredjaja za kopanje.Mnogo vesti ima o kradjama rigova.
Ko hoce da podize novac mesecno,nema potrebe da konvertuje Eth,Zec,Monero,Dash ili vec sta rudari u Bitcoin.Cena na trzistu je dobra za vecinu atraktivnijih alt kriptovaluta.
Rig sa 6 1070 kartica kosta oko 3300-3500e.Za rudarenje Zeca ovakav rig daje okvirno oko 2100 Sola.Nagrubo preracunato,oko 0.8 Zec-a mesecno.Trenutna cena na Cex-u je 560 dolara za jednog zeca.Bruto zarada je oko 450 dolara mesecno.Naravno da cena stalno fluktuira i da nikad ne znamo tacno kolika ce ta zarada biti.Rig potrosi oko 6000 dinara struje u plavoj zoni.Postoje male provizije na menjacnicama i pri podizanju kesa.Suma sumarum je oko 300e cisto na mesecnom nivou.Ljudi drze na vise mesta svoje rigove kako ne bi usli u crvenu zonu.Racunica je ovakva trenutno ali ne menja se mnogo u dogledno vreme.

To je samo za trenutnu cenu. Od tad do sad je zec isao do 700+ usd. Tako da uz 6000 za struju izadje oko 420-430 eur zarade mesecno ili slicno tome, sto dovede roi na nekih 8 meseci sto je odlicno. Kljuc je ubosti dobru prodaju, po mogucstvu ATH po mogucstvu :)

Kako podizes fiat? Ja sam advcash do pre neki dan, sad sam zatvoren skroz, cex nikako da prodje a probao sam https://uquid.com/zcash-debit-card ali "trenutno" ne izdaju kartice.
[ VirtualPoP @ 14.01.2018. 22:33 ] @
Citat:
SASA M.:
Busenje rupa nije, ali "slucajno" uzimanje struje iz podruma jeste :)

hehe napravi uticnicu na fasung i nema problema :P
[ VirtualPoP @ 30.01.2018. 00:04 ] @
Evo jos malo za zcash koga zanima hashrate moze da ovde pogleda za vecinu kartica:
http://www.zcashbenchmarks.info/
pa u kombinaciji sa
https://www.cryptocompare.com/...PerkWh=0.1&MiningPoolFee=1
mozete izracunati profitabilnost.

Kada racunate, otprilike dodajete za MBR,CPU,HDD ... od 50-100 W zavisi da li vam je celeron procesor ili neki pentium, hdd ili sdd i sl.

Takodje whattomine.com dace vam slicne rezultate ali ovah pomenuti zcashbenchmarks su RL primeri, po mom iskustvu tacni. Tu imate takodje i podesavanja GPU i VRAM frekfencija kao i potrosnju struje za vecinu kartica.
[ Lavlja_Jazbina @ 07.02.2018. 18:39 ] @
Kakav je ovo biser za rudarenje.

[ gti2 @ 07.02.2018. 18:42 ] @
Kazu da se nije bas pokazala, a valjda i Windows ima neko ogranicenje pa ne vidi sve kartice.
[ Zoran Milovanovic @ 07.02.2018. 18:49 ] @
Nisi u obavezi da rudaris na Windowsu.
[ Lavlja_Jazbina @ 07.02.2018. 18:50 ] @
A da li si upucen za ovu AsRock?


[ gti2 @ 07.02.2018. 18:57 ] @
Vecina to koristi.
Biostar (ne znam tacnu oznaku) ima neki problem tj sklona je bacanju plamena.
Kod drugara jedna sevnula, a kod njegovog poznanika 2, sve tri na istom mestu.Raspitaj se prvo za nabavku procesora jer je socket 1150 sad tesko naci (ako je taj Asrock u pitanju).
[ Lavlja_Jazbina @ 07.02.2018. 19:17 ] @
Citat:
Zoran Milovanovic:
Nisi u obavezi da rudaris na Windowsu.

Ovo nisam znao.Ocigledno imam lose suflere.Polako i umereno.Nece nigde pobeci.Ovih 2000 kartica sto stize sa 10-ak dana sve rezervisane:(.

Mislim da za pocetnika 8-12 grafickih je solidan broj.Koliko sam izbunario sa raznih infa ove od 4gb ce trajati jos godinu dana a posle da memorija nece biti dovoljna.Valjda.
[ VirtualPoP @ 09.02.2018. 18:44 ] @
Nisam radio sa vise od 6 karti. Asrock BTC i Anniversary 97. Sve stabilno bez problema.
Mislim da je usteda veoma mala a problemi se umnozavaju. Kako nagurati 19 karti li 12 kad su kablovi kratki? Dalje konstrukcija zauzima mnogo mesta i/ili sprecava hladjenje karti. Ne vidim ni neku veliku ustedu, za 150-200 eur obezbedis sve izuzev napajanja a napajanje svejedno moras. Potrosnja sistema je ispod 100w. Mislim ima ustede ali kompromisi sa vise napajanja i problemima sa hladjenjem i duzinom kablova kao i kabasta konstrukcija stoje.
[ aantdesign @ 29.06.2018. 12:24 ] @
Ja sam poceo da kopam MONERO (kopam CPU-om) i trebao bi mi savet kako da prebacim iskopani monero na recimo paypal ili sta vec drugo predlazete da bih mogao da koristim taj novac.

Hvala unapred na savetima.
[ vkoja @ 30.06.2018. 10:45 ] @
Moras da napravis wallet za monero i da na njega ide ono sto izrudaris , a posle mozes da menjas za btc ili eth.Ovde ti je najbolje da napravis wallet :
exmo.com
[ mihojla @ 15.12.2019. 09:16 ] @
Na Xubuntu 18.04 stavio sam Claymore15 da majnuje ETC sa rx470 nitro 4MB karticom i dobijam oko 28.06 Mh/s
Po forumima vidim da svi majnuju iz Win10 pa ne znam koliko se više može dobiti Mh/s.
Bar i 5% na duže staze bi dosta značilo.
[ Ali Imam @ 07.01.2020. 19:18 ] @
Jesi probao Ethereum?

Sa RX470 možeš od ETH dobiti razliku bolje za nešto preko 1 cent dnevno nego za ETC.

To je taman 5% više.