[ gverino @ 16.12.2017. 09:36 ] @
Pozdrav
Molim za pomoć
Napravio sam novi namotaj na statoru agregata marke STRAUS ST/GGT 3003E budući da je stari pregorio.Stari namot sam gledao da dobro precrtam i napravim šemu, ali u nečem sam fulao jer nakom premotavanja i montiranja agregat ne radi i dalje. Vjerovatno je neka greška pri spajanju ili motanju namotaja uzbude. Samo da kažem još da sam stavio novi regulator napona i da prilikom davanja struje od 12v na kolektor dobivan na utičnicama oko 220v.
[ pajper1 @ 17.12.2017. 18:19 ] @
Na osnovu zadnje recenice problem je u regulaciji .Nisi naveo ali koliko razumem regulacija je u kolu rotora(nema pobudni namotaj na statoru?)(okaci neku semu...)
[ gverino @ 19.12.2017. 21:51 ] @
Pozdrav

Možda sam se krivo izrazio , na agregatu je pregorio namotaj statora barem dio namotaja što je bilo vidljivo po crnoj žici namotaja. Naravno ja sam mislio da ću to lako napraviti novi namotaj i riješen problem, ali tu sam se prevario.Skinuo sam stari namotaj (žica je bila od aluminija) napravio sam šemu te po šemi napravio novi namotaj sa bakrenom žicom. Postavio sam sve na mjesto ,upalio agregat ali napona nema. Kamo je greška ne znam ali poslikat ću šemu pa će možda netko od Vas vidi kamo sam pogriješio. Šema je nacrtana rukom ali mislim da će biti razumljiva .
Svaka pomoć je dobro došla inače ću morat odustat od popravka.
[ zica49 @ 19.12.2017. 23:28 ] @
Postoji mogucnost da je rotor ostao bez inicijalnog magnetizma koji je potreban da bi se napon uopste poceo indukovat.
Bez tog neindukovanja regler ne moze da radi jer nema sa cim te napon 0V.
Uradi ovako.
U seriju spoji diodu i sijalicu od 40-100W! To istomjerno napajanje sa gradske mreze na trenutak dovedi na statorski namotaj sekund dva.
Istosmjernim naponom bi trebao napraviti incijalni magnetizam na rotoru.
Odspoji i pokreni agregat.
[ gverino @ 19.12.2017. 23:37 ] @
Sutra buden provao pa vam javim rezultat
[ gverino @ 20.12.2017. 18:06 ] @

Pozdrav

Danas sam probao spojiti u seriju didu i sijalicu od 40w sa vanjskim izvorom te sa tim istosmjenim naponom na trenutak dirati namotaj statora. Opet agregat nije proradio . Kad mjerim napon na fazama bude oko 5v a na žutim žicama ( uzbuda ) bude oko 3v.

Da vam bude jasnije prikačit ću šemu spajanja namotaja statora i sliku statora.
Postoji mogućnost da sam napravio i grešku pri spajanju namotaja.
Šema je skicirana rukom ali se nadam da je donekle razumljiva. Prijašnji namotaj bio je namotan zicom od aluminija a sadašnji sam napravio od bakrene žice.
[ veselinovic @ 20.12.2017. 19:31 ] @
Citat:
gverino:
Pozdrav
Molim za pomoć
Napravio sam novi namotaj na statoru agregata marke STRAUS ST/GGT 3003E budući da je stari pregorio.Stari namot sam gledao da dobro precrtam i napravim šemu, ali u nečem sam fulao jer nakom premotavanja i montiranja agregat ne radi i dalje. Vjerovatno je neka greška pri spajanju ili motanju namotaja uzbude. Samo da kažem još da sam stavio novi regulator napona i da prilikom davanja struje od 12v[ na kolektor dobivan na utičnicama oko 220v.


Ovdje je vjerovatno u pitanju pobuda.Ja bih pogledaop malo namotaj za 12V u semi je to zelena zica i propratio neke diode ako ima.
[ gverino @ 20.12.2017. 20:18 ] @
Mislim da ovaj agregat nema pobudu od 12 v nego dobiva pobudu od statora preko regulatora u rotor , barem tako mislim .
[ zica49 @ 20.12.2017. 20:59 ] @
A ima li dioda i kondezator na rotoru?
[ gverino @ 20.12.2017. 21:36 ] @
Nema ,nego četkice i kolektor , a na rotoru su dva magneta bez dioda.