[ I AM BORGS @ 21.12.2017. 18:28 ] @
Pozdrav ! Molim znalce da mi odgovore na gore postavljeno pitanje . Matična je asus m2npv-mx i procesor athlon 64 am2 939 pin. pc je počeo da brljavi i na kraju sam promjenio napojnu 100% ispravnu i ostavio samo procesor i ram , ( ram je ispravan jer i sada radi dok pišem) a pc se nije htio uključiti , nego samo krene napojna i ugasi se i tako u krug , nedođe čak ni do beep -a za ram.
[ I AM BORGS @ 21.12.2017. 18:54 ] @
zaboravio sam da napišem da sam sve moguće kombinacije isprobao , procesor je am2 athlon 64 socket 939 , ali nemam više, takvih ploča i procesora da ispitam.
[ zeoN_Rider @ 21.12.2017. 19:05 ] @
Jel ti pasuje Asus A8N-SLI Deluxe?
[ I AM BORGS @ 21.12.2017. 20:16 ] @
hvala zeon-rider ! pasje tvoja ploča , ali nije u tome bit , rješiti ću se svega , ali me zanima serviserski šta je crklo ?
[ Zlatni_bg @ 21.12.2017. 21:20 ] @
Kada je CPU problem, ne dodje se do POSTa ali racunar i dalje radi, i ako imas prikljucen buzzer, pistace. Svaka maticna u uputstvu ima kod tih pistanja pa vidis sta je problem. Ovo se uglavnom resava testiranjem procesora na drugoj maticnoj i obrnuto pa se lako dodje do krivca. Takodje, RAM problemi se nikad ne pokazu odmah, te se testiranje RAMa radi 24h preko MEMTESTa.

U tvom slucaju ne bi skodilo i izvaditi i ocistiti RAM stikove.

A mogao bi i malo vise da obrazlozis to "brljavljenje" :) Rekao si da si svasta isprobao ali nisi rekao sta i koji su rezultati bili.
[ mrkabrka @ 21.12.2017. 22:08 ] @
Evo gledam u kuglu malo je do umereno maglovito.,a mozda ce i snijeg,Sta je problem?Koje manifestacije prikazuje, samo kazes crkla ploca itd itd...pojasni sta se desava kad upalis pc., pa nadalje.!
[ ademare @ 21.12.2017. 23:32 ] @
Slabo si opisao kvar . Sta se ugasi , napajanje , ventilatori ?

Jedan od cescih manifestacija kvara je nece da startuje ventilatore. Krenu oni tren , pa onda nista ne naprave ni jedan krug . Druga mogucnost je da ventilatori rade jedno vreme , nekoliko sekundi , pa da stanu .

Jel nesto od ta dva ?

S pravom se u ova dva opisana slucaja prvo sumnja na napajanje . Jer je manifestacija takva , kao da nema dovoljno snage da pokrene sistem .

Ako i sa drugim dovoljno jakim napajanjem , pouzdano ispravnim se ponasa isto , onda se napajanje naravno eliminse . Od ove dileme ploca ili procesor ako je ovo opis kvara jedna od dve solucije koju sam pominjao , mnogo je veca sansa da je u pitanju ploca . Otprilike 90 % da je ploca , 10 % da je procesor .

AM2 sledi vrtoglavi rast cena , jer su Kinezi izbacili iz ponude polovne procesore sve osim x2 5000 + , a i njih ce uskoro ! Ovi nasi "genijalci" su kupovali od Kineza po 2,5 $ i prodavali po 10 $ ! Sada kada vise nema jeftine nabavke , cena ce da ide gore , pa je upitno uopste i baviti se sa Am2 , jer su ionako sporije nego Core 2 Intel , a cene iste .

Nesto slicno kao sto imamo sa 939 procesorima , znaci onim sa DDR1 memorijom . To Kinezi nisu nikada ni prodavali , i cena je toliko naduvana , da mogu da se kupe 3 brza Intela za taj jedan !
[ I AM BORGS @ 22.12.2017. 08:56 ] @
sada ću detaljno da opišem kvar ! pod brljavi je bilo da je win 7 katastrofalno bio spor, onda nema jednog hd , onda nema drugog hd , pa nema dvd, pa sam mjenjao sve uređaje ( hd i dvd ) i opet povremeno ih nema . zatim uzmem pouzdano napajanje i sve ponovo sastavim, u biosu nevidi -opet povremeno uređaje, dok jedno jutro neće ništa ! isključim sve hd i dvd ,a ram ostavim. upalim , napajanje zavrti pola kruga i ugasi se .ram , hd i dvd stavim na gigabyte ploču i sve radi ok. ostalo je znači ili matična ili procesor. PS: matična i procesor kupljeni 2008 , znači stari 9 godina a hd par godina mlađi. pozdrav
[ zeoN_Rider @ 22.12.2017. 09:35 ] @
A je si li zamenio novim kablove između uređaja i ploče?
[ I AM BORGS @ 22.12.2017. 10:18 ] @
i to sam radio , ali sam zaboravio napisati da kad je brljavila , bilo je još i loša slika - kosa i izlomljena , skoro celi screen vodoravne crte , pa nema miša , pa se pojavi , zamrzavanje sistema, a grafička je integrirana na ploči - nvidia geforce 650 .
[ zeoN_Rider @ 22.12.2017. 11:54 ] @
Ma meenjaj MB, gubiš vreme.
[ ademare @ 22.12.2017. 12:27 ] @
Posle opisa , ja bih onih 90 % za plocu jos malo podigao procenat , bar na 95 %
[ I AM BORGS @ 22.12.2017. 12:42 ] @
Hvala vam na odgovorima, čuo sam šta sam htio !
[ mrkabrka @ 22.12.2017. 22:17 ] @
Ne verujem da je do ploce ja koristim Asus-ovu, M2N-X plus vec preko 9 godina,procesor AMD Phenom 3X,RAM DDR 800,Grafika ATI 4350-512Mb i sve radi bolje nego ove nove konfiguracije. Jesi li menjao bateriju 3V .,Grafiku?
[ Lavlja_Jazbina @ 22.12.2017. 22:23 ] @
Baterija sluzi da sacuva setovanje biosa kada je racunar iskljucen iz napajanja 220v,a grafička je integrirana na ploči - nvidia geforce 650 .

Vec je napisao.
[ I AM BORGS @ 23.12.2017. 13:53 ] @
sve, sve i bateriju sam proveravao i čak mjerio napon na njoj : 2.9 v. i napone od napajanja.
[ ademare @ 23.12.2017. 16:48 ] @
Nema baterija veze sa tim . 99.99 % kompjutera radi , normalno i kada se baterija sasvim izvadi , ili kada je mrtva totalno .

Postoje neki retki Brendirani gde je baterija vazna zbog sigurnosnih zastita, ali to su noviji modeli od AM2 i prilicno su retki . Baterija cuva sadrzaj CMOS memorije , gde je konfiguracija BIOS-a i vreme . Kada ne radi , onda se kompjuter sam postavi na Default vrednosti , koje uvek rade !

Vreme mora da se ukuca prilikom svakog ukljucivanja , kada je duze vreme kompjuter bio bez napona , jer na primer Internet ne radi kako treba ako nije vreme priblizno . Javlja da Sertifikati nisu dobri . Ali to nema veze sa startovanjem .
[ I AM BORGS @ 23.12.2017. 17:09 ] @
greška u pisanju, nvidia geforce 6150 , jedinica mi ispala usput, ali to sad više nema veze.
[ Miroslav Cvejić @ 23.12.2017. 19:56 ] @
Što je jedan od najgorih čipseta po pitanju crkavanja od pregrevanja.