[ PedjaZ @ 23.12.2017. 20:57 ] @
Naslov sve kaze.
Sa 9 dinara na 25.

Deluje smesno nekima ali da vam smanje preko noci dnevnicu za skoro tri puta, verovatno vam ne bi bilo svejedno.
[ Dexic @ 23.12.2017. 21:43 ] @
Neka banka jos uvek naplacuje sva online placanja u racunu koji nije besplatan?
Pa ni Kukulelekom Banka ne naplacuje online placanja a racun je za sada besplatan.
[ Java Beograd @ 24.12.2017. 06:48 ] @
Prvi put čujem da on-line plaćanja imaju proviziju. Moj savet: beži glavom bez obzira od takve banke.
[ PedjaZ @ 26.12.2017. 08:00 ] @
Samo iz radoznalosti...
Koliko se naplacuje u drugim bankama?

Credit Agricole
bilo 9 din za manje iznose i 25 din za preko nekih 5000 din
sada 25 din za manje i 43 din za preko 5000 din

Odnosi se na placanje racuna... struja, voda, grejanje...

Zamolio bi one koji znaju da dopišu.

Hvala
[ djoka_l @ 26.12.2017. 08:26 ] @
Ono što bi bilo interesantno znati je koliko banku košta jedan nalog platnog prometa.

Zavisno od kanala, iznosa i vremena kada je nalog pušten, veliki nalozi (preko 300,000 dinara) banku koštaju od 25 do 130 dinara, dok mali nalozi koštaju od 3 do 6.50 dinara. To je tarifa NBS.
Kako CA ima autsorsovan ebanking, treba dodati i tarifu posrednika, tako da njih košta mali nalog od 6 do 10 dinara (ne znam kakav im je ugovor, možda su cene nešto manje, možda nešto veće). To su direktni troškovi po JEDNOM nalogu. Moguće je da imaju i neke druge troškove u zavisnosti od broja klijenata i obima broja naloga.

Na sve te troškove treba dodati i posredne troškove, zakup linka do NBS, SWIFT softver (velika stavka), troškovi plata ljudi koji rade održavanje sistema, hardver i drugi softver koji se koristi u banci za potrebe platnog prometa.

Većina banka "daje besplatno" usluge platnog prometa fizičkim licima. Međutim, to "besplatno" se na neki način ipak naplati. Neke banke naplaćuju mogućnost ebanikg rada kroz fiksnu mesečnu tarifu. Neke naplaćuju platni promet kroz uslugu "održavanja računa".

Kako god okrenete, niko ne daje ništa za džabe.

[ djoka_l @ 26.12.2017. 08:50 ] @
Još jedna (interesantna) činjenica.

Broj naloga platnog prometa fizičkih lica koji stiže iz ebanking kanala je u nekoj "normalnoj" banci 1-5% ukupnog broja naloga PP. Onih 95-99% naloga su nalozi PP pravnih lica i preduzetnika, kao i nalozi koji se (kako taksisti kažu) "rade na kvaku", tj nalozi koje ispostavljaju "slučajni" prolaznici koji uđu u banku da nešto plate.

Banke često ne naplate ebanking naloge PP fizičkih lica zbog puke činjenice da većinu naloga naplate, tako da se troškovi ebanking naloga PP fizičkih lica ne vide u ukupnom zbiru. Ali ipak treba imati na umu da na obim od 500,000 naloga PP na mesečnom nivou, nalozi fizičkih lica preko ebankinga mogu banku da koštaju do 150,000 dinara (mesečno).

Sa druge strane, neka minimalna cena šalterskog radnika je oko 12EUR na sat (suprotno ustaljenom mišljenju, plate šalterskih radnika su mizerne, ali tu postoje mnogi posredni troškovi). Jedna mala poslovnica košta banku 5,000-10,000 EUR mesečno. Zato banke traže ravnotežu između broja poslovnica i broja klijenata, pa zbog toga ohrabruju klijente da u većoj meri koriste mobilno i web bankarstvo (gde su troškovi znatno manji).
[ bakara @ 26.12.2017. 12:17 ] @
Citat:
Java Beograd:
Prvi put čujem da on-line plaćanja imaju proviziju. Moj savet: beži glavom bez obzira od takve banke.

Izgleda da sam ja zesce neinformisan...

Imam racun u pireus banci i tamo placas 150din mesecno i on line placanje je 35din svaki prenos, to znaci nije OK?

I bio sam jednom na salteru da platim neku kaznu koja ne moze on line da se plati, i tamo mi naplati 70din proviziju zato sto sam komintent.
ja tu zbunjeno pitam zar nije 35, kaze nije to je za online uplate a na salteru je inace provizija 100din a 70 70 komintete...

Da menjam banku, dajte neku gde nije guzva a ne naplacuju online provizije?
[ dlalic @ 26.12.2017. 12:33 ] @
U Raiff.. je uz odrzavanje od 250din mesecno neogranicen broj naloga u limitu do 150.000 din ukupno.
Mogu i kazne, porezi...
[ sonus70 @ 26.12.2017. 18:06 ] @
Raiff 150 dinara mesečno uz limit 50.000
Jure me već tri godine da "potpišem novi paket usluga koji košta samo 250 din mesečno"
Nikako da me ubede da je 250 povoljnije od 150
A 50 hiljada mi i previše za plaćanje komunalija i još neke gluposti ako naručim online
[ Java Beograd @ 27.12.2017. 07:37 ] @
Fajfajzen banka. Ja imam paket tekućeg računa od 250 din, ali mislim da i uz tekući paket od 150 din on-line plaćanje ide bez provizije.

Ukupan iznos je podesiv. Potražite "Lično" u gornjem meniju
Maksimalno je moguće 300.000 preko mobilne aplikacije i dva puta po 150.000 preko web-a: uz token, ili uz potvrdu SMS-om.

Ja ovo koristim od 2010 godine. Plaćam i sebi i roditeljima sve komunalije. Milina.
[ djoka_l @ 27.12.2017. 11:26 ] @
Unapred se izvinjavam ako grešim, ali za sada JEDINA banka koja nudi besplatno održavanje i besplatan ebaning/mbanking je mts Banka (od 1. juna će biti naplaćivano održavanje računa).
Telenor banka nudi besplatan ebanking za račune za koje postoji održavanje, dok se za starter račun naplaćuje ebanking, ali nema održavanja.
Raiffeisen i AIK banka takođe nude besplatan ebanking ali tamo se naplaćuje održavanje računa s tim da je Raiffeisen nešto skuplje održavanje.
Banca Intesa naplaćuje održavanje, a za dve vrste računa koji imaju najskuplje održavanje ebanking je besplatan, dok se za one sa manjim održavanjem naplaćuje. Pored toga, Intesa naplaćuje neku mobilnu aplikaciju 50 dinara mesečno.

Ostale banke, ako ne grešim, naplaćuju ebanking za sve vrste računa.

Ako neko ima preciznije informacije, neka nas obavesti.
[ Java Beograd @ 27.12.2017. 14:22 ] @
Postoje i varijante: besplatan e-banking (da vidiš stanje, promene, prenos u okviru svojih računa) , ali se plaćanje prema trećim licima naplaćuje.

Meni je 250,00 din sasvim OK uz elektronska plaćanja bez provizije.
[ djoka_l @ 27.12.2017. 15:01 ] @
U pravu si, ja sam se uglavnom koncentrisao na cenu eksternog platnog prometa, na to da li se pristup ebanking uslugama naplaćuje i da li se naplaćuje održavanje računa.

Postoje varijante u nekim bankama da su prva tri naloga u mesecu besplatna, a ostali se naplaćuju, da se naplaćuju samo nalozi u eksternom platnom prometu a ne i u internom, skoro sve banke ne naplaćaju uplate u humanitarne svrhe, ali ostale naplaćuju itd. Međutim, sve one koje naplaćuju bilo šta, ili za pristup ebanking sistemu, ili naloge eksternog platnog prometa sam svrstao u kategoriju da naplaćuju ebanking.

I sam sam se začudio, mislio sam da je besplatni platni promet preko ebankinga više standard nego izuzetak, ali ta moja pretpostavka se pokazala pogrešnom.

Recimo, ja Raiffeisenu plaćam 350 dinara mesečno održavanje (ne znam kako su me nahvatali, ali je verovatno bilo povoljnije onda kad je bio period promocije).

Sve u svemu, uzimajući u obzir raspoloživost filijala, bankomata, troškova po računu, troškove ebankinga, čini mi se da je AIK banka trenutno najpovoljnija.
To ne znači da je kreditiranje, ili neki drugi aspekt povoljniji, maja analiza nije toliko "in depth". Nemam račun u AIKu, pa ne znam da li sam prevideo neke troškove koji nisu očigledni.

MTS banka je jevtinija, ali zbog slabe mreže filijala (doduše na SVIM bankomatima u zemlji može da se podiže novac bez provizije), ne može da bude stavljena ispred AIK banke. Jedino ako nekome završava posao ebanking i mbanking, ili ako živi u gradu gde postoji filijala.
[ neca @ 27.12.2017. 16:45 ] @
Ja koristim telenor i meni je to nekako baš povoljna varijanta. Progresiv je 300 dinara meesčno i nema provizija na platni promet.
Primetio sam da je kurs kod telenor banke bolji nego u bilo kojoj menjacnici u smederevu, pa neretko preko njihovog bankomata menjam i pare. Prednost je sto mogu da se sa bankomata dizu i dinari i euri, a i da se uplacuje novac.
Jos jedna vazna stvar, uz progresiv plus paket (primas platu kod njih i imas progresiv paket), imas i 30 dana putnog osiguranja za clanove porodice. Obzirom da kad idemo na more ja moram da uplatim oko 3000 dinara putnog osiguranja, ja kalkulisem da mi je odrzavanje gratis. Jedino sto je po meni mana da su im bankarski proizvodi uglavnom krs. Ako nije cilj kredit kartica cekovi itd..mislim da su skroz OK varijanta
[ Java Beograd @ 27.12.2017. 17:37 ] @
Ma da ...
Svaka banka ima neke povoljnosti, i neke nepovoljnosti.
[ anon70939 @ 28.12.2017. 11:15 ] @
Ja sam kod CA, i da, bilo je 9 dinara za iznose do 3000 din, a 18 din za iznose preko 3000 din. Znam jer su mi struja i objedinjena naplata po oko 3500 din.
Sto mi je opet puno jeftinije i neizmerno lakse nego da placam sa saltera.

A sad zadnji put kad sam placao komunalije 25 din... Nije to neka razlika, ali se namrštih kad sam video...
Pre par dana sam kupovao našto što košta oko 135000 din. Mislio sam da platim online, pa da mi pošalju poštom, ali kad videh proviziju za tu cifru, skoro 1000 din. Nije mi jasno da im se više isplati da idem na šalter da podignem taj novac na ruke, pa da nosim da platim...

Odavno bih ih menjao, ali mi se svidja u KG ekspozitura, ljubazni su, nema guzve, preko puta kancelarije su mi... A ljubaznost pravo osvezenje posle RFB...

Sad videh sta je bakara napisao, i u CA banci je na salteru puno skuplje da se placaju komunalije. Placao sam neku kaznu i ja i trebala mi je potvrda da nosim da pokazem, pa nisam mogao online.
Dosao sam oko 15h, i za nekh 12000 din trazili su mi preko 250 din provizije... O.o
Kad sam pitao kako to jbt, a tekuci racun mi je tu, rekli su mi da do 14h je nesto jeftinije, valjda manje od 100 din, a posle 14h je skuplje.
Zato mi opet ne ide u glavu, kako im se vise isplati da dodjem da podizem na salteru 135000 din nego da placam online.
[ Dexic @ 28.12.2017. 15:50 ] @
A CA plus naplacuje i odrzavanje racuna?
[ djoka_l @ 28.12.2017. 16:28 ] @
Imaju jednu vrstu računa bez održavanja, ostali su od 190-390 dinara mesečno. I ne samo oni, osim banaka koje sam nabrojao (mts, Telenor, RF, AIK, Intesa) svi naplaćuju i ebanking i održavanje.
[ anon70939 @ 28.12.2017. 19:17 ] @
Ja mislim da sam neki Privilege paket, pojma nemam da li mi skidaju nešto za održavanje, znam da u prošloj firmi zbog neke saradnje između sam dobio taj status i bilo je besplatno održavanje. Sad pojma nemam. Proveriću
[ PedjaZ @ 28.12.2017. 21:46 ] @
Hajde proveri to. I moja firma saradjuje sa njima.

Odrzavanje mi je 230din (u pocetku je bilo 190) i to je verujem osnovno.
Ne stize mi poruka kada mi uplacuju vec samo kada placam inace bi bilo i vise za odrzavanje.

Sto se tice ekspoziture...
Pre 6 godina je bilo tamo mnogo vise prijatnijih ljudi ali se do sada 100x izmenjali.
Tada je bilo jos gore u drugim bankama.
Verovatno su te face sada neki direktori - obicno tako ide.



[Ovu poruku je menjao PedjaZ dana 28.12.2017. u 23:04 GMT+1]
[ anon70939 @ 28.12.2017. 21:53 ] @
da. Evo proverih, pored ovoga gore sto sam napisao, ipak mi nije besplatno odrzavanje. Placam ga 330 din mesecno
[ NenadS @ 28.12.2017. 22:19 ] @
Ja koristim Telenor banku i njihov Starter paket. Nema mesecnog odrzavanja racuna, a troskovi platnog prometa iznose 25 dinara bez obzira na iznos. Pored toga, Telenor Klik usluga mi dozvoljava da na "jedan klik" platim struju, infostan i telenor racune bez provizije, dok mts placam karticom takodje bez provizije preko mts portala.

U Progresiv paketu koji kosta 300 dinara mesecno ali je platni promet besplatan, plus podizanje novca ja mislim do 10 puta sa bankomata drugih banaka se ne naplacuje.

Trosak koji sam imao pri otvaranju racuna je 500 dinara za karticu.

Inace, u pocetku je provizija bila 15 dinara pa su je podigli na 25. Interni prenos se ne naplacuje.
[ anon70939 @ 28.12.2017. 23:14 ] @
Citat:
Hajde proveri to. I moja firma saradjuje sa njima.

Odrzavanje mi je 230din (u pocetku je bilo 190) i to je verujem osnovno.
Ne stize mi poruka kada mi uplacuju vec samo kada placam inace bi bilo i vise za odrzavanje.

Sto se tice ekspoziture...
Pre 6 godina je bilo tamo mnogo vise prijatnijih ljudi ali se do sada 100x izmenjali.
Tada je bilo jos gore u drugim bankama.
Verovatno su te face sada neki direktori - obicno tako ide.


Evo te transakcije.

Valjda je to odrzavanje.


Ovaj paket valjda imam,
https://www.creditagricole.rs/...paket-racun-privilege.148.html
samo sto nisam hteo sve ove kartice. I dok sam bio u toj prosloj firmi, za ovaj paket mi je bilo 0 dinara odrzavanje.
Kako sam promenio firmu, a zadrzao paket poceo sam da placam. Vidim da mi skidaju 330, a prava cena sa ovog linka je izgleda 390.
Tako da pojma na kraju nemam koji paket imam

Koristim
- Visa Electron.
- Visa Gold
- SMS obaveštenja
- E-bank paket
- Povlašćeni kurs - Ovo koristim i bitno mi je


Dina kartice i M-bank ne koristim

Zivotno osiguranje, pojma nemam da li ga uopste imam, ili im je to bitno ako riknem, da mogu da pokriju minus. Mada sam trazio da mi onemoguce minus.

- Besplatni trajni nalozi - Ovo ne kapiram sta je, ali online kad placam, placam proviziju na sve ove navedene stvari. Odnosno ne proviziju, nego me te transakcije kostaju.


Sto se tice ljubaznosti, u KG su super.

[Ovu poruku je menjao CoyoteKG dana 29.12.2017. u 00:25 GMT+1]
[ Dexic @ 29.12.2017. 16:28 ] @
Trajni nalozi da odneses racun za struju i oni automatski placaju na dan dospeca.
To je u vecini banaka besplatno, jer se potpisuju neki ugovori izmedju banke i preduzeca kome se placa, pa je provizija uracunata u racun.

u Telenor Banci je 30 dinara, bilo je 25 na pocetku.