[ zentriks @ 02.01.2018. 09:50 ] @
Pozdrav svima i srecna nova godina.
Imam problem sa subwooferom od 2.1 sitema zvucnika koji nikako ne mogu da resim. Samo da napomenem da sateliti nemju nikakv problem vec samo sam woofer zujii nebitno kako je povezan, da li na kompjutrer ili telefon ili je slobodan on zuji. Ja sam na svoju ruku otvrio kutiju i zamenio kondenzator koji bi trebalo da pegla napon (3300 mf 25V) medjutim nista se nije promenio, on i dalje zuji. Najveci problem je nocu kad spavam jer je veoma neprijato.
Ostali kondenzatori na ploci izgledaju ok nisu naduvani a i nemaju nekih ostecenjaq ili nagorevanja.
Ako iko ima neki ideju sta mi je raditi. Da li nije crklo integralac-poijacalo pa on pravi problem? Pojacalo koje je ugradjeno je bt4840 Boomtech 0702CE
poslacu slike od ploce i svega.
[ vucko47 @ 02.01.2018. 12:16 ] @
Moze biti da zuji i sam trafo a moze biti i lose odradjena ploca. Daj koju sliku iznutrica.
[ mb57 @ 02.01.2018. 12:22 ] @
Najverovatnije ti je, prema opisu, uzrok zujanja transformator.
[ zeoN_Rider @ 02.01.2018. 12:28 ] @
Prema opisu rekao bih da su mu uši (sluh) osetljive na zujanje.
[ zentriks @ 02.01.2018. 13:16 ] @
E druže pa nisam lud jbit zivot. Ako hoćeš pomozi ako nećeš nemoj zafrkavati.
Evo slika od ploče. Nadam se da se vidi sve sto treba.


[ zeoN_Rider @ 02.01.2018. 13:35 ] @
A šta da gledamo na tim slikama?
[ vucko47 @ 02.01.2018. 14:45 ] @
Malo su nezgodne slike za gledanje zbog velicine.
[ SASA M. @ 02.01.2018. 18:00 ] @
http://www.elitesecurity.org/t...eberry-SW-zvucnici-bruju-vufer
[ zeoN_Rider @ 02.01.2018. 18:54 ] @
Eto u toj temi je dosta rečeno.
[ Seyokiller @ 02.01.2018. 19:14 ] @
Mozda su kondenzatori. Treba ispitati...
[ samuki @ 02.01.2018. 21:29 ] @
Mijenjaj kondezatore , nisu skupi.
[ zentriks @ 03.01.2018. 06:37 ] @
Izvinjavam se zbog slika, slao sam sa telefona. Menjao bih kondenzatore kad bih znao koji treba promeniti. Vizuelno nijedan nije naduvan, niti ima kakvih tragova curenja. Trafo ne zuji, zuji samo zvucnik u sub wooferu. Kad raskacim njega i povežem satelite nema zujanja iz njih.
[ gmhans @ 03.01.2018. 07:27 ] @
Ti sad očekuješ da neko od nas upre prstom u jednu komponentu i kaže: ovo menjaj! E, pa, obično nije tako prosto. Verovatno je neki kondenzator u pitanju, može biti čak i neki blok, tako da ti ne gine ispitivanje (zamena) jednog po jednog. Ako se zujanje čuje kad je potenciometar za jačinu na minimumu, usredsredi se na kondenzatore oko tog BT4840, kreni od najmanjih. Sam IC je verovatno dobar, jer izgleda da on sam "vozi" i bas i satelite. No, za svaki slučaj, izmeri dc napon na izlazu.
[ vladd @ 03.01.2018. 08:08 ] @
Moja preporuka je da se zameni trafo.
Nije prvi put da kineski trafoi, sto zbog jezgra sumnjivog kvaliteta, ili manjka namotaja u primaru, krenu da zuje i da se greju.

Prva provera je temperatura trafoa, a kao druga opcija je prosto zamena trafoa za neki jaci 12-13V 2-3A, pa probati.


Vise od toga je vec zalazenje u aktivnu skretnicu, vadjenje i testiranje kondova...
[ samuki @ 03.01.2018. 10:00 ] @
Sve kondezatore zamijeniti.
Ako slucajno nije do njih ostaje IC. Koji je integralac u pitanju?
[ gmhans @ 03.01.2018. 11:35 ] @
Rekao je čovek, BT4840, pa još Boomtech... Neka kineska retka zverka... samo da ne bude booooom...
[ Zlatni_bg @ 03.01.2018. 13:23 ] @
99% posto je trafo. Ja zato izbegavam napajanje u vuferu, ubija koliko pojacava zvuk zujanja tako da bukvalno napravi brujanje.

Par resenja... izolacija trafoa od ostatka kutije ili izmestanje trafoa van kutije.

Ovaj IC mi je bukvalno nemoguc za naci na internetu. Nigde nema DS, i jedine cipove koje nalazim su na AliExpressu. Deluje mi kao neki felericni TI ili slicno koji su zavrsili na deponiji pa ih je neko "prekucao" i deklarisao za odredjenu snagu koju mogu da pruze. Previse je ovo pinova za jednostavan 2.1 sistem.
[ zeoN_Rider @ 03.01.2018. 14:12 ] @
Ono što bih Ja prvo uradio je da utvrdim odakle dolazi brujanje, da li je preamp, izlazni stepen ili sam transformator sa ispravljačem.

Na žalost ovde se očekuje instnat rešenje koje je prosto nemoguće.
[ zentriks @ 03.01.2018. 15:41 ] @
Ja nisam ni očekivao neko instant rešenje, već samo neke smernice gde tražiti kvar i šta bi moglo biti uzrok.
Što se tiče transformatora, on se ne greje i ne zuji, ali cu proveriti napone na izlazu. Zuji samo zvucnik koji je u subwooferu.
Znači problem je negde na toj liniji koja je zadužena za izlaz od njega...
[ samuki @ 03.01.2018. 16:23 ] @
Ima se kupiti ic.

https://www.alibaba.com/showroom/ic-bt4840.html
[ zeoN_Rider @ 03.01.2018. 17:40 ] @
Citat:
zentriks:

Znači problem je negde na toj liniji koja je zadužena za izlaz od njega...


Ne mora da znači, možda baš problem dolazi na sam ulaz u islazni stepen pod uslovom da su sva napajanja ispravna.
[ Zlatni_bg @ 03.01.2018. 20:40 ] @
Ima da se kupi IC, nisam rekao da nema, samo kazem da ga nijedan proizvodjac nema na svom spisku, da ga je ikada proizvodio, i da je verovatno potekao iz felericne serije TI ili ko zna koga koju je neko uzeo i iskoristio. Nema ni datasheet za isti. To sam rekao.
[ electronic_fan @ 03.01.2018. 20:44 ] @
Imao sam sličan problem i rešio tako što sam promenio sve elektolite koji su imali preveliku ESR vrednost, iako su izgledali sasvim u redu. Zamenjeni su kvalitetnijom Ultra low ESR serijom.

Ako nemaš pro ESR meter, ovo je takodje veoma upotrebljivo za elektrolite iznad 1uF i omogućava in-circuit merenje, a što ja koristim (nemam apsolutno nikakve potrebe za pro ESR metrom):

https://www.eevblog.com/forum/...5-transistor-esr-meter-design/

[ gmhans @ 03.01.2018. 20:54 ] @
Citat:
Zlatni_bg:
99% posto je trafo. Ja zato izbegavam napajanje u vuferu, ubija koliko pojacava zvuk zujanja tako da bukvalno napravi brujanje.
Par resenja... izolacija trafoa od ostatka kutije ili izmestanje trafoa van kutije.

Ljudi, mešate mehaničko zujanje trafoa i elektično zujanje koje se čuje u zvučniku. Nije isto. Budite precizniji, jer čovek biva još više zbunjen. Uostalom, ako se sumnja na trafo, on se otkači, dovede se spoljni DC izvor i odmah biva jasnije. Idemo dalje...
[ zeoN_Rider @ 03.01.2018. 22:00 ] @
Citat:
gmhans: Ljudi, mešate mehaničko zujanje trafoa i elektično zujanje koje se čuje u zvučniku. Nije isto. Budite precizniji, jer čovek biva još više zbunjen. Uostalom, ako se sumnja na trafo, on se otkači, dovede se spoljni DC izvor i odmah biva jasnije. Idemo dalje...


Vala baš, neka si im rek'o.
[ @ 29.12.2018. 05:08 ] @
Mali update na temu, promenio sam kondezator posle greca opet isto se desava. Subvofer bruji.
E sad mozda pomogne nekome. Pošto imam zamrzivač u susednoj sobi, na posebnom osiguracu, primetio sam da kad se on upali brijanje se pojača.
Nekad se smanji ali nekad i bruji tako zahbano da se ne može spavati u sobi gde se nalazi. Ostaje još da probam trafo da nekako zamenim za proveru....
[ SASA M. @ 29.12.2018. 14:48 ] @
mogao si, a mozes jos uvek da ga probas na nekom drugom mestu u stanu, na drugoj fazi, kod komsije itd... nije iskljuceno da smetnja dolazi iz gradske mreze ili da se indukuje u samom pojacalu. ako mozes uzmi od nekog akumulator kakav se najcesce koristi za ups, alarme itd. npr. 12v 7ah. moze i ovaj 12v iz auta, zakaci pa vidi da li bruji ili ne. ajde da ne docekamo jos jednu godinu do sledeceg odgovora. ;0
[ zeoN_Rider @ 29.12.2018. 14:54 ] @
Citat:
SASA M. ajde da ne docekamo jos jednu godinu do sledeceg odgovora. ;0


Vala kako je krenulo.......
[ @ 29.12.2018. 18:19 ] @
Haha jes fora ;-)
Ma nisam imao vremena ni da palim zvučnike toliko pa mi i nije toliko smetalo. Zbog posla nisam bio kući dugo. Sad sam malo više kući i komp se češće koristi a ja kad sam tu muzika mora da svira :-). A naravno ovaj problem se javlja i dalje.
Malo pre sam rasturio kutiju subwofera. Onako golu ploču sa transformatorom sam upalio i koliko vidim trafo zuji lepo i nekako se taj brum-sum- smetnja prenosi na zvučnik od subwofera.
Raskacim wofer i povežem samo satelite. Oni rade lepo i nema nikakvog zujanja, bruma i ostalih čuda.
Znaci da samo izlaz za wofer kupi smetnje koje šalje trafo......
Da li bi mogao da umesto akumulatora probam sa napajanjem od računara? Ali tad bi na ulazu bio jednosmeni napon pa.bi verovatno morao vezati posle greca?!!!
[ SASA M. @ 29.12.2018. 18:56 ] @
sateliti ne prenose niske frekvencije, njima su niske frekvencije filterom odsecene, ili jos gore ti tvoji sateliti ne mogu da repordukuju nize tonove pa se brum i necuje preko njih ;0 tebi se brum desava kod 50-100hz. najbolje bi bilo neki accu. odnesesh sub do kola i pre toga pripremish prikljucke i tako izbegnesh sve moguce smetnje koje mogu doci preko mreze. naravno pazis da nesto ne spojish da ne dodjes u situaciju da pored vufera popravljash i kola ;0

elem, da se ja pitam otkacio gretz i prikljucio samo na plus i minus. ali ok je i posle gretza da se prikljuci ako si siguran da je gretz ispravan.

izbegao bih smps napajanje koje nije namenjeno za audio jer moze da unese dodatne smetnje i da te jos vise zbuni, ali ako hoces da se igrash, mozes.

pade mi na pamet da mozda na tom audio chip-u ne pise Boomtech vec Brumtech, pa mu ovo dodje sa tim zujanjem kao standardna funkcija. /ofc sala mala/ ;0
[ mrkabrka @ 29.12.2018. 21:51 ] @
Potrebno je fizički odvojiti transformator- što dalje od pojačala a i od zvučnika- magnetno polje 50Hz izaziva taj brum...
[ gilopile @ 29.12.2018. 22:40 ] @
Skoro sam sredjivao neke Xwave aktivne zvucnike, zujali, brukaji katastrofa. Na kraju sam pospricao potenciometre kontakt sprejem i stanje se normalizovalo. Sada rade, naravno prisutan je mali brum, podnosljivo. To je valjda i normalno za ovaj nizi segment ovih kutija. Eto, moze i to da bude.
[ @ 30.12.2018. 06:00 ] @
Pošto sam debelo zagrizao da ovo sredim sam probaci sve opcije. Vidi mene nisam proverio napone posle greca na kondezatoru. Na trafou je napon oko 16 v na selindaru dok na nalepnici piše
13 v na 1.2 A.
Ako dobro shvatam na grecu bi trebalo da je negde oko 22-23 V izlazno.
[ ziki_the @ 30.12.2018. 17:15 ] @
Sa 13VAC trebalo bi oko 18VDC.
[ @ 30.12.2018. 18:04 ] @
Proverio sam napone sve je ok. Na sekundaru kad je u leru napon iznosi 16 v a posle greca je oko 20-21 v ( kinez slabo čita). Diode nisu probile, grec je ispravan.
E sad konkretni koraci.
Pošto mi se nije išlo u grazu po akumulator :-D uzeo sam napajanje od starog kompa da sa njim probam.
Raskacim ovaj trafo koji zuji kao ludak i tu nastane problem sa povezivanjem napajanja i pločice od wofera.
Sa napajanja uzmem granu od 12 v i nulu i kako god pokušavao da upalim wofer napajanje se isključi. Valjda neka zaštita odregauje.
Onda popizdim i povežem pre greca na kontakte gde je bio trafo i uplm wofer se pali. Povežem satelit, probam sa telefona nekog starog da pustim nešto i sve radi. Napajanje gura itd

A sto je najvažnije više nema bruma na woferu.... Ajea.

Milina slušati tišinu izmedju pesama.

Nisam znao da jednosmerni napon može da ide i pre greca....
Ostavicu malo ovako da testiram dali se neće ponovo problem ali za sad grmi kao ludo i sa jednim satelitom.
[ Smartowi @ 30.12.2018. 18:59 ] @
Zameni grec,umesto njega stavi 4 diode i paralelno svakoj diodi stavi po blok kondenzator od 10nf
[ @ 31.12.2018. 04:28 ] @
Ovde i jesu diode, mozda se nismo razumeli.
Jel ove kondezatore da nabavim
keramički kondezator
[ Smartowi @ 31.12.2018. 07:11 ] @
Što se tiče kondenzatora mogu ovi,ali ima još opcija,koja je snaga tog transformatora ?. Pusti adresu na pp da ti pošaljem drugi možda on brunda,ništa te ne košta.
[ SASA M. @ 31.12.2018. 09:23 ] @
imas sliku na prvoj strani... ;0 nekih 20va je trafuljak... kako mu ok radi na pc psu, moze da ga zadrzi tako, mozda eventulano bi dosao u obzir i neki adapter za laptop ;0 vecina je 19v/3a ;0 ovako bi mozda morao dodatno da se zeza filtracijom, mozda oklapanjem, ili udaljavanjem od ampa i sl. ;0
[ Smartowi @ 31.12.2018. 13:24 ] @
Ukoliko završava posao imam napajanje za video nadzor 14V,2A naravno ništa ne košta
[ mrkabrka @ 31.12.2018. 16:56 ] @
U to će da pomogne ..ne slušate ne čitate ,a ponekad imam utisak da pod**ebavate ljude koji pokušavaju da pomognu iz iskustva ,a ne sa youtube .,e zato sam otišo sa Es-a pre 10 godina...PS - Srećna Nova Godina
[ @ 31.12.2018. 17:14 ] @
Kako sam rešio da ovaj trafo izbacim iz kutije, jer zuji kao ludak bez veze. Iako je otkacen zvučnik wofera,
Ostaje mi samo da nađem adekvatnu zamenu za isti.
E sad posto je vreme praznika posta ne radi i ova i ona. Kako bi bilo da povežem ovo moje čudo na napajanje od kompa koji sad koristim. Napajanje je Corsair vs 550. Trebalo bi da gura ovo čudo koje radi na 12 v i 1.2 A.? A posle bih kupio neko napajanje...
[ Smartowi @ 31.12.2018. 17:27 ] @
" imam utisak da pod**ebavate ljude koji pokušavaju da pomognu iz iskustva ", ukoliko je autor teksta mislio na mene ja se izvinjavam jer mi to nikako nije bila namera,pošao sam od prepostavke da je lakše da čoveku dam drugi trafo ili sl nego da se pati još 4 stranice 😊
[ mrkabrka @ 31.12.2018. 23:25 ] @
Ma prijatelju možeš ti njemu da daš i Đerdap - badava ....Srećna Nova 2019 ...
[ Smartowi @ 31.12.2018. 23:36 ] @
Ma rešićemo sve zumove i brumove nek je zdravlja, svima SREĆNA NOVA GODINA ,želim vam svima puno zdravlja ,sreće i uspeha.
[ @ 01.01.2019. 04:49 ] @
Srećna Nova (b)