[ electronic_fan @ 06.01.2018. 17:36 ] @
Za ovu deceniju bavljenja elektronikom iz hobija, nikada nisam pravio dvostrane pločice. Glavni razlog je naravno nemogućnost metaliziranja rupica u domaćoj radinosti...

Medjutim, postoje i rivets/nitnice/zakivci (kako ih ko zove), kojih naravno kod nas nema. Zanima me da li je neko ovde ikada ovo isprobao i da li je moguće uraditi iole dovoljno kvalitenan spoj bez bilo kakvih specijalnih, ili bar ne tako skupih alata ili presa?

Primarno mi je bitno spajanje vodova, ne i mogućnost da se kroz nju provlači i izvod komponente (potpuno je i besmisleno za ovu svrhu), ali da je dovoljno tanko da ne oduzima previše mesta za sitnije pločice sa SMD komponentama, ali ne tako tanko da se sa njima ne može raditi bez nekog posebnog alata.

Provlačenje raznih ostataka izvoda komponenata i lemnjenje za bakarne izvode je drugo, jeftino, ali izuzetno nepraktično za rad, pošto temperatura lemilice lako odlemi ono što je već zalemljeno sa druge strane, itd. Takodje razne hemikalije na bazi srebra su prilično pipave za rad i izuzetno skupe...

Ovde su objašnjene razne metode, ali ovo što mislim da je najpodesnije počinje od 7:20 do 9:35.

Connectivity of PCB Layers:
https://www.youtube.com/watch?v=HJOUpgg3s4U
[ milanmeh @ 08.01.2018. 21:18 ] @
Ja sam provlačio kroz rupe dve upletene licne koje su kalajisane. Tako upletena i kalajisana žica lako se zaglavi u rupi pa nema problema sa ispadanjem kada se lemi sa obe strane. Inače rupe su bile prečnika 0.6-0.7mm ako se dobro sećam. Najveća mana je što spoj štrči iznad bakra pa je nemoguće staviti prelaz ispod SMD komponente, sve mora biti okolo.

Evo jedne slike od klona AVR ISP mkII koji sam pravio pre par godina.
[ electronic_fan @ 11.01.2018. 07:32 ] @
Da, upravo to su i mane "snadji se sam" tehnika. Za nekoliko 32 pina IC, nije problem da se sve manuelno rutura, ali za 160+, naročito ako su neke rupice ispod IC-a, nije baš jednostavno sve to premestiti ili manuelno rutirati optimalno.

Zato me i zanimalo da li je iko pokušao sa specijalnim nitnicama za PCB.

Hvala veliko u svakom slučaju za komentar i sliku.