[ kkutri @ 08.01.2018. 22:47 ] @
Molim za pomoc Upitanju je CO2 partner 200c kome fali regulator amperaze 6 polni, aparat radi na 220 i 380v medufazno kupio sam prekidac 6 polni ali ne znam izvode namotaja trafoa ima 7 izvoda jedan vodi na elektroniku a 6kom su izvodi sa trafoa sta je namotaj 220 a sta 380v kako vezati prekidac ? Ja sam video tu na forumu seme i kopirao ali mi ta veza ne ogovara mozda gresim pa vas molim za pomoc.INACE APARAT JE PRVA GENERACIJA OKO 20 GOD.Pozdrav

[Ovu poruku je menjao kkutri dana 10.01.2018. u 10:29 GMT+1]
[ baki. @ 11.01.2018. 12:25 ] @
Koliko vas to ima u Novom Sadu sa istim aparatom i istim problemom?

To što imaš novi prekidač sa 6 položaja ne mora da znači da taj prekidač odgovara za aparat za zavarivanje. Treba da odgovara po snazi (A), a naročito po samoj šemi prebacivanja, ili preklapanja izvoda...Grebanasti prekidači imaju svoje šifre kojima su označene snage, šeme, ugao prebacivanja,i primene samih prekidača, pa čak i način montaže, oblik same ručice i slično...tako da 6 položaja i 6 položaja uopšte ne mora da bude isto...

Drugar mi je imao neki nemački aparat slične snage, a viđao sam i varstrojeve sa istim trafoom koji su imali 7 izvoda sa trafoa i mogućnost rada na 220 V i međufazno samo dve faze 380 V.

Aparati su imali po dva grebenasta prekidača, Jedan na kojem piše 220-0-380, i drugi sa 6 položaja za regulaciju snage zavarivanja.
Taj sa 6 položaja ustvari ima još 3 (ukupno 9)i onda dalje neide. Znači 6 položaja za rad sa jednom fazom i nulom , a onda se može dalje okretati na položaje 1,2 i 3 što mu u stvari dođe kao 7, 8 i 9 i na tim položajima mu se može priključiti druga faza umesto nule. Dalje ne sme da se napaja sa dve faze, pa zato i ima mehaničku blokadu. (Da li je tvoj prekidač takav?)
Može i druga varijanta da kad se prebaci na 380 V napon može dobiti samo jedan od prva tri položaja, a na 4, 5 i 6 se ne dešava ništa, odnosno u tom slučaju nema napona, ukoliko je prvi grebenasti na položaju 220 V svih 6 položaja su normalno u funkciji.


Iz trafoa idu još dve tanje žice koje su od termostata za toplotno preopterećenje, mada ne mora da bude slučaj...

Sad jbg, ne znam koliko ti je sve ovo jasno.
Najbolje da to spoji neko ko se razume u te stvari, jer ti verovatno nisi plaćen da te struja zdrma s vremena na vreme...

Inače za bolji rad samog aparata, kao i bolji kvalitet zavarivanja samu elektroniku i motor za guranje žice je bolje napojiti adekvatnim dodatnim malim trafoom, nego da se napaja sa trafoa koji ujedno i zavaruje... Za nekih 500-1500 din se može naći polovan trafo 24VAC.

Još jednom da napomenem da je moguće da ovaj način povezivanja odgovara i za tvoj aparat, ali ne mogu da garantujem, jer taj model nisam viđao i druga važnija stvar je da to svakako odradi neko stručan, ne mora baš da se zove Darko...

Sad se setim da sam pomenuo i ugao prebacivanja, koji kod ovde potrebnog prekidača treba da iznosi 60 stepeni, da bi kad prebaciš sa šestog za jedan položaj, praktično prebacio opet na 1, odnosno, kako smo već rekli na 7.
Ukoliko tvoj grebenasti ima 6 položaja koji imaju drugačiji (manji) raspored između položaja verovatno neće odgovarati, a da ne pominjem još i položaj NULA. Nije isto 123456 i 012345. Oba pomenuta prekidača imaju 6 položaja, ali ne mogu zameniti jedan drugoga...

...i tako još svašta zato niko i ne odgovara na ta pitanja...

[Ovu poruku je menjao baki. dana 11.01.2018. u 13:39 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao baki. dana 11.01.2018. u 13:44 GMT+1]
[ kkutri @ 11.01.2018. 20:10 ] @
Prvo da se ivinim svima a i tebi kriv sam sto sam pisao vise puta za istu stvar pa sam i imenovao pomagaca.Drugo da se tebi zahvalim na javljanju i iscrpnom opisu.Ja sam pokusao da dam u servis ali u Novom Sadu nisam nasao nikog jer je aparat prestar nepoznate marke i naravno svi su me odbili za slanje van Novo Sada je veoma tezak glomazan nemogu ni u svoja kola staviti.Eto to je razlog mog pokusaja da resim problem.
. Grebenasta sklopka je YMZ12-32/4 ima nultni polozaj plus 6polja /ima dvanajst izvoda ali zadnji segment ne koristim/ predhodni je imao 12 prikljucaka
mostovi su na izvodima 11,7,3,9,5 i 1tu sam doveo nulu i jednu fazu sto prebacujem sa prekidacem 220 0 380 a izvode trafoana 12,8 ,4 i 2,6,10,
Izvodi trafoa su mi nepoznzti gde koji da spojim narocito sa dve faze sto nisam ni pokusao da ne ostetim trafo probao sam na monofazno nema redosleda a i jedan izvod sa trafoa kad spojim na prekidac izbaci mi osigurac.Mislim da je pocetak izvoda na elektronici koji kad pritisnem taster daje fazu i na 220v i kad je na medufaznom .
Za motor za zicu si jako dobro resenje rekao zaista sam imao problema pri promeni amperaze motor mi menjao brzinu jer se naponi razlikovali na odabranim poljima to cu obavezno preradit mislim da trafo primar prikacim na elektroventil gasa.Pokusat cu da slikam sve pa da okacim.U pravu si za termo osigurac to su dve tanje zice iz trafoa.
Od 7 izvoda 2kom.su po jedna zica a ostale su po2kom.zajedno kao izvodi.Dali sam pametno nesto objasnio oceni
. na monofaznom polju je 6 polozaja biranja a na 380 3 polozaja sa istim prekidacem samo sa sa drugim vrsio odabir voltaze za napajanje tj sa 220 0 380v.Ako sam uspeo nesto objasniti molim za daljnju pomoc.Poz....................
[ BlackForce @ 11.01.2018. 21:08 ] @
Ja bi ti savetovao da otkačiš diodni most sa trafoa i da nakačiš na sekundar naizmenični napon od recimo od 3V do 24V pa lepo meriš napone na primaru.
Ali pre toga te izvode sa duplim žicama spoji (možeš i u neke klemne),pa počni da meriš.Jedan kraj instrumenta stavi na žicu primara gde nemaš dupliranu žicu (taj kraj može da bude ili R ili 1 po crtežu kolege baki. i ne pomeraš ga više u toku merenja/ispitivanja).Pa lepo meriš od klemne do klemne i beležiš.Ako si sve radio po instrukcijama,na kraju moraš dobiti redosled namotaja koju ti dao baki.
Napomena:
na primarnoj strani ces dobiti visoki napon koji može da bude opasan po život
[ baki. @ 11.01.2018. 22:44 ] @
Možeš trafo ispitati ovako kako je rekao BlackForce i na taj način ustanoviti redosled izvoda, a možeš i samo unimerom i baterijom.
Na onoj slici što sam postavio možeš da vidiš da su prvi i poslednji vod po jedna žica. Ostali su dupli odnosno po dve žice kao i kod tebe. Kod aparata o kojem sam govorio su te dve žice na grebenasti prekidač stavljene jedna sa jedne, a druga sa druge strane šarafa, pa je međusobni spoj ostvaren na samom tom dodirnom mestu.

Duple žice su uvučene u jedan bužir i tako znaš koji je namotaj sledeći po redu. Ja bih te duple za ovo ispitivanje odvojio jednu od druge. Već smo rekli da su prva i poslednja samo po jedna žica. E sad kao što vidiš na slici, njihovi pripadajući namotaji se razlikuju u broju namotaja. Treba da ustanoviš unimerom i recimo baterijom od 1,5 V gde je veći otpor namotaja, odnosno gde je duži namotaj. (vidi sliku) Tu će biti manji pad napona nego tamo gde je kraći namotaj. Na taj način si ustanovio koji je prvi, a koji zadnji namotaj. Kad ispituješ, unimer spojiš na krajeve izvoda, a baterijom samo dodirneš izvode koliko je potrebno da očitaš merenje, da ne bi preterano praznio bateriju. Namotaje na ovaj način ne možeš da oštetiš, a ni tebi ne može ništa da se desi. Obeležiš ih a ostale unimerom tražiš redom i obeležiš. Za merenje pada napona na namotaju bih rađe ovom prilikom koristio anologni unimer (voltmetar) jer se bolje uočava razlika u brzini pomeranja kazaljke. Kod dužeg namotaja će kazaljka da se brže pomera.

Inače aparat od drugara je imao grebenasti kao ova dva sa prve dve slike:
https://www.cnc.info.pl/t-i-p-...czy-to-warte-uwagi-t78924.html
[ kkutri @ 11.01.2018. 23:15 ] @
Hvala lepo, kolko sam razumeo mereni rezultati treba da se poslazu po rastucem ili opadajucem putanjom naravno u voltima naizmenicne struje, hvala na opomeni cuvat cu se
ali nije mi jasno ako to uradim sta je 220v namotaj a sta 380v namotaj predhodni prekidac je sa 6 polja regulisao 220 ulaz a 380 isti prekidac 3 polja ako bi se dalje okretao aparat ne bi radio.Kad to izmerim javljam se u svakom slucaju hvala nadam se resenju problema.Duple izvode trafoa sam vec zalemio za dobar spoj.
Sad sam video Baki sta mi savetije pa cu tako postupiti sa analognim intrumentom posto sam postavio novi diodni most pa da ga ne skidam poslusat cu Bakija pa se javljam
Taj aparat je mnogo zavaro pa mi ga zao da ga ne popravim danima sam cekao da mi neko pomogne i eto isplatilo se hvala vam.
[ kkutri @ 12.01.2018. 13:08 ] @
Danas sam uradio merenja na trafou evo rezultata sa pocetnog izvoda jedna zica sa elektronike i zadnja isto jedna zica sa trafoa ostali izvodi su sa dve zice kratko spojen
Ukljucio sam aparat na 220v i po redu kako sam ih poslagao pri merenju 1 sa 2 1 sa 3 izvodi prave kratak spoj- ostala 4 izvoda daju napone na sekudar
1 sa 4 28v
1 sa 5 25v
1 sa 7 23v


Dali je trafo ostecen to me sad brine ili je nesto drugo u pitanju dali su to izvodi za medufani spoj ne znam