[ saladinche @ 09.01.2018. 08:31 ] @
Pozdrav svima,
Interesuje me da li neko zna koju muziku mogu da pustam u kafiću, radnji i slično a da nije pod zaštitom prava SOKOJ-a.
Tražio sam na netu ali nisam našao neku konkretnu informaciju pa molim ovde za pomoć
hvala.
[ bakara @ 09.01.2018. 11:04 ] @
Svu muziku koju pustas da bi ostvario zaradu spada pod sokoj
[ saladinche @ 09.01.2018. 11:36 ] @
U pitanju je prodavnica tako da na osnovu muzike se tu nista ne zaradjuje.
Oni traze da im mesecno placam a iskreno mislim da nema poterbe za to.
Dovoljna je samo neka tiha muzika uz reklame koje bi isle i tako na sat vremena da se okrece.
[ bakara @ 09.01.2018. 11:42 ] @
Isto sam i ja tako gledao na stvar, ali njihov odgovor je da muzika pravi prijatnu atmosferu u prodavnici.
Cak smo mi pustali muziku koja je legalno kupljena, i opet je njihov odgovor da je to za licno slusanje a ne za pustanje u lokalu.
Znaci mora da bude tisina ili da se plati.
[ SlobaBgd @ 09.01.2018. 12:44 ] @
SOKOJ je paradržavna agencija i vrlo je upitno koliko su oni ovlašćeni da naplaćuju bilo šta. Pitam se po kom zakonu SOKOJ naplaćuje bilo šta. U Zakonu o autorskom i srodnim pravima i Zakonu o izmenama i dopunama Zakona o autorskom i srodnim pravima nigde se ne pominje SOKOJ. Dakle to je paradržavna institucija koja je sebi dala prava po nevedenim zakonima i koja te zakone tumači i sprovodi po odlukama koje je sama donela, i koja se jedina nameće kao zaštitnik autorskih prava, čak i za autore koji nisu sa SOKOJ-em napravili ugovor.
[ electronic_fan @ 09.01.2018. 13:59 ] @
Citat:
saladinche:
Pozdrav svima,
Interesuje me da li neko zna koju muziku mogu da pustam u kafiću, radnji i slično a da nije pod zaštitom prava SOKOJ-a.
Tražio sam na netu ali nisam našao neku konkretnu informaciju pa molim ovde za pomoć
hvala.

Pokušaj sa "Exclusive Royalty Free Music" ili sl. pretragom i razmeni par poruka sa autorom o tome gde i pod kakvim uslovima smeš da koristiš takvu muziku. Ako ti on kaže da smeš, nikakva agancija ovde nema bilo kakve nadležnosti - striktno se poštuje intelektualna svojina i Zakon o autorskom i srodnim pravima...

Voleo bih da me neko demantuje i objasni kako i po kom osnovu će ti neko onda zabraniti da i tu muziku sa punom dozvolom autora puštaš u svom objektu, a još manje kazniti?

Druga mogućnost je radio, ali tu već nisam siguran. Šoferi u javnom prevozu, uglavnom na medjugradskim relacijama "odvrnu radio" ponekad i "do daske", uglavnom sa muzičkim sadržajem, pa lično nikada nisam čuo da je neko od njih i kažnjen zbog puštanja muzike po tom osnovu, ako već svi moraju da plaćaju TV i radio pretplatu.

[Ovu poruku je menjao electronic_fan dana 09.01.2018. u 15:30 GMT+1]
[ SASA M. @ 09.01.2018. 14:51 ] @
http://www.telegraf.rs/vesti/2...-srbije-ga-proglasio-nevazecim

"Unija diskografa dalje navodi, da za razliku od muzičkog dinara za ugostitelje, ostaje na snazi odredba Zakona o autorskom i srodnim pravima da korisnici iz oblasti zanatlija (frizerske radnje, saloni lepote, pekare i sl.) nisu u obavezi da plaćaju naknadu za javno saopštavanje muzičkih dela, interpretacija i fonograma."
[ electronic_fan @ 09.01.2018. 15:03 ] @
Citat:
bakara:
Isto sam i ja tako gledao na stvar, ali njihov odgovor je da muzika pravi prijatnu atmosferu u prodavnici.
Cak smo mi pustali muziku koja je legalno kupljena, i opet je njihov odgovor da je to za licno slusanje a ne za pustanje u lokalu.
Znaci mora da bude tisina ili da se plati.

Usmeni ili pisani odgovor? Ako je pisani, voleo bih to da vidim koji članovi i po kojim zakonskim propisima. Ako u bilo kom relevantnom zakonskom propisu ne piše da neka agencija može svojim internim rešenjima da detaljno uredjuje prava i uslove kao i kazne, onda je takvo obrazloženje ništavo, protivzakonito, pa time i neustavno. A ako stoji, onda je sama odredba Zakona neustavna.

Zakon se donosi u Skupštini i po tome je Sud primarno dužan da postupa. On se tumači (vrlo bitno!) samo ukoliko nema ekspicitnih odredbi za pojednačno prekršajno ili krivično delo...

Itd, itd.

Ako se već piše o striktnom poštovanju svih zakonskih propisa, bitno je da se navede član i relevantan Zakon. Nisam ni pravnik, a još manje sudija, ali bar toliko svako mora da zna.

[Ovu poruku je menjao electronic_fan dana 09.01.2018. u 16:47 GMT+1]