[ MrNash @ 12.01.2018. 08:28 ] @
Pozdrav svima!

Treba mi mala pomoc. Imam na raspolaganju malo stariji Java kod za povezivanje na MS Access bazu (fajl pod nazivom "Veleprodaja.mdb"). Kod je dat ispod.
Kada se pozove funkcija otvoriBazu() dobijem poruku i excpetion "Drajver nije ucitan:java.lang.ClassNotFoundException: sun.jdbc.odbc.JdbcOdbcDriv"

Da li neko ima ideju sta treba da bi ovo proradilo? U ODBC konekcijama sam vec napravio novu konekciju tipa "Microsoft Access Driver".
Naziv konekcije je "Veleprodaja" i pokazuje na fajl "Veleprodaja.mdb".

import java.io.*;
import java.sql.*;

public class Database
{
static Connection con;
static Statement st;

public int otvoriBazu()
{
String Urlbaze;
String user = "";
String pass = "";
try {
Class.forName("sun.jdbc.odbc.JdbcOdbcDriver");
Urlbaze = "jdbc:odbc:Veleprodaja";

con = DriverManager.getConnection(Urlbaze, user, pass);
con.setAutoCommit(false); // Ako se ovo ne uradi nece moci da se radi roolback.
} catch(ClassNotFoundException e) { System.out.println("Drajver nije ucitan:" + e);return 42;}
catch(SQLException esql) { System.out.println("Greska kod konekcije:" + esql);return 43;}
catch(SecurityException ese) {System.out.println("Greska zastite:" + ese);return 44;}
return 41;
}
}
[ nemnesic @ 12.01.2018. 12:11 ] @
Kako pokreces program? Najverovatnije access db driver jar ti nije u classpath
[ MrNash @ 12.01.2018. 12:26 ] @
Imam CLASSPATH promjenljivu koja pokazuje na folder u kojem se nalaze .class fajlovi.
Batch file pokrece .class fajl koji sadrzi main() funkciju (pomocu komande "java NazivPocetnogFajla").

MDB fajl se nalazi u drugom folderu ali kao sto sam vec napisao ODBC konekcija je podesena da "gadja" taj MDB fajl.
[ nemnesic @ 12.01.2018. 15:50 ] @
Da ali treba da podesis ODBC ako si na win ili mislim da postoji neko resenje bez ODBC bridge-a
[ MrNash @ 15.01.2018. 07:57 ] @
Hvala ali mislim da ce mi trebati malo vise detalja.
U podesavanjima ODBC konekcije ne vidim nista osim toga da se odabere odredjeni Access fajl (sto sam vec uradio).
[ retry @ 15.01.2018. 09:15 ] @
Koju verziju jave korsitis? Ako je Java 8, onda ne radi zato sto je jdbc-odbc birdge izbacen.
[ MrNash @ 15.01.2018. 09:47 ] @
Sta je alternativa? Da li treba velika izmjena onog koda sto sam naveo u prvoj poruci ili je dovoljno navesti neku drugu klasu (umjesto "sun.jdbc.odbc.JdbcOdbcDriver")?
[ dejanet @ 15.01.2018. 10:15 ] @
Mislim da imas native jdbc driver-e za rad sa access db-om.
Evo npr.
https://stackoverflow.com/ques...atabase-from-java-without-odbc
[ MrNash @ 15.01.2018. 10:40 ] @
Uspio sam, radi!!!

Dodao sam navedene biblioteke u NetBeans projekat i u kodu samo promjenio:

con = DriverManager.getConnection("jdbc:ucanaccess://D:/FolderBaze/NazivFajla.mdb");

Ostatak koda je ostao isti. Hvala puno.