[ JackW @ 22.01.2018. 19:05 ] @
Uskoro ce godinu dana kako saljem CV za web developera. DO sada sam imao 2-3 razgovora za posao mesecno ali nikako da doijem posao.

Ima li neka altenativa osim freelancinga? YouTube je upravo objavio da da za monetizaciju treba preko 1000 pretplatnika tako da online tutorijali na YT otpadaju.
[ Branko Santo @ 22.01.2018. 19:17 ] @
Da li znas zasto nisi dobio posao?
Ako je znanje poradi na njemu.
Ako je manjak prakse poradi na njoj.
Ako je problem da nemas gotov primer projekta uradi projekat.
Ako si slab sa pricom ili popravi pricu ili postani dovoljno dobar da ti prica ne treba.

Jesi pitao ljude kod kojih si isao na razgovore sta bi mogao da popravis?
[ nkrgovic @ 22.01.2018. 19:24 ] @
Praksu naci neces, ali pitaj ljude sta ti fali kad te odbiju. Dalje, kreni da se usavrsavas sve vreme, sta god da je. Konacno, nije los savet, kreni neki demo web projekat, cisto da imas za showcase....

Opet, ako si bio na 2-3 razgova mesecno, tj. bar 20 u godinu dana verovatno nije portfolio, ili je pokazano znanje ili sposobnost da se isto komunicira.
[ mjanjic @ 23.01.2018. 18:26 ] @
Zavisi gde, za koji posao, koje se znanje traži i kakvo iskustvo (ako je preduslov).

Znam ljude koji su nešto kao radili, a šta god ih pitaš suštinski, vidi se da ništa ne kapiraju i bukvalno ne razumeju zašto nešto radi tako kako radi.

A firmama više trebaju ljudi koji RAZUMEJU kako nešto funkcioniše iako imaju manje široko znanje i iskustvo nego ljudi koji imaju neku širinu u znanju i nešto su kao radili, ali većinu toga ne shvataju.


Zato nam treba više detalja: koja su pitanja postavljali, šta su tražili, za koje si pozicije konkurisao i sl.
[ JackW @ 24.01.2018. 20:46 ] @
Citat:
mjanjic: Zavisi gde, za koji posao, koje se znanje traži i kakvo iskustvo (ako je preduslov).

Znam ljude koji su nešto kao radili, a šta god ih pitaš suštinski, vidi se da ništa ne kapiraju i bukvalno ne razumeju zašto nešto radi tako kako radi.

A firmama više trebaju ljudi koji RAZUMEJU kako nešto funkcioniše iako imaju manje široko znanje i iskustvo nego ljudi koji imaju neku širinu u znanju i nešto su kao radili, ali većinu toga ne shvataju.


Zato nam treba više detalja: koja su pitanja postavljali, šta su tražili, za koje si pozicije konkurisao i sl.

Postavljali su pitanje
*sta si zadnje radio?
*koji su tvoji projekti?
*pitali su me za testove kao npr phpunit

Konkurisao sam za mesto web developera.
[ nkrgovic @ 24.01.2018. 21:41 ] @
OK, ako te je neko pitao sta su ti projekti, a pozvao te je na razgovor i pregledao tvoj rezime ocigledno ne zeli da nabrojis (to je vec procitao), vec da mu ispricas, predstavis sta si ti tu radio i demonstriras znanje i razumevanje metodologije.

Sad moras sam da razmislis zasto nisi na to pitanje odgovorio na nacin koji bi zadovoljio onoga ko je postavljao pitanja. Ako je dodatno pitao za phpunit trebalo je da pokazes da ga koristis, da znas cemu sluzi, sta je unit test i slicno.... Mozda malo pricas o nacinima testiranja, pisanju testova, mockovanju, test coverage-u, mozda i test driven developement kao metodologiji...

Ja nisam developer, samo radim sa njima - i radim pomalo i na CI pipelineovima, pa znam kako to treba da izgleda. :)
[ mjanjic @ 24.01.2018. 22:44 ] @
Web developer je širok pojam.

Ako su tražili za php, da li su tražili neki FW (framework), templating engine, šta si zadnje radio, da li je nešto 'onako' ili je ozbiljan projekat, koliko imaš tih projekata i sl., da li se zahteva znanje PDO...


Mislim, neko ko je stvarno nešto ozbiljno radio, nabrojao bi sve šta je radio, pomenuo eventualno i neke frontend framework-e (uglavnom se traži Bootstrap), da li znaš less/sass, koliko dobro znaš HTML5 DOM, Javascript, CSS, da li su tražili samo backend - u tom slučaju, koliko dobro znaš objektni PHP, znašli npr. Laravel ili neki drugi FW, templating engine, neki CMS, itd.

Reći "godinu dana pokušavam da dobijem posao kao Web developer", a ne navesti šta stvarno znaš i koliko dobro znaš...
I pazi, ti im slao CV, a oni te pitaju ono što si praktično trebao da navedeš u CV-u!


Zato bi bilo dobro da vidimo šta si napisao u tom CV-u (samo stručan deo, bez ličnih podataka), i da navedeš šta si stvarno radio i šta stvarno znaš. Moguće da su tražili nekoga sa boljim znanjem i iskustvom nego što ti imaš. Moguće da si nafrizirao CV previše pa na razgovoru skontaju da si slagao i većina firmi takve kandidate ne uzima za ozibiljno ma koliko oni sami mislili da imaju potencijala. Tako će sutra biti spremni da na nekom projektu obmanjuju klijenta.

Zato je bolje biti skroman u CV-u, a na razgovoru biti iskren. Istakni ono što najbolje znaš, pa nećeš doći u situaciju da te zovu za neku napredniju poziciju, a ti ih na razgovoru razočaraš.


I ako opet odgovoriš nešto šturo umesto konkretnih odgovora (šta stvarno znaš), onda ćemo i mi skontati da u stvari ne znaš ništa ili imaš vrlo skromno znanje i da samo misliš da si Web developer (ne kažem da je tako, ali do sada nisi naveo jednu jedinu stavku koja te za to kvalifikuje).
[ jablan @ 25.01.2018. 08:39 ] @
Ako ti je prvi posao, konkuriši samo na junior pozicije, i pristani na sve, pod uslovom da je dobra firma.
[ Zlatni_bg @ 25.01.2018. 17:02 ] @
Sta si do sada radio? Koji su ti projekti? Napisi nama ovde, ponasacemo se kao komisija. Ukazacemo ti na prednosti i mane, greske itd.
[ anon70939 @ 25.01.2018. 19:51 ] @
Ajd okaci CV ovde, sakrij licne podatke. Pa da vidimo sta moze da se popravi, i da ti iskusniji clanovi postavljaju pitanja na osnovu CV kao da si na pravom razgovoru, pa taman da ti ukazu sta im se nije svidelo...
[ JackW @ 25.01.2018. 20:41 ] @
Ovo je moj CV na dve strane
sugestije i pitanja su dobrodosli


[ anon70939 @ 25.01.2018. 21:25 ] @
I je l konkurises na juniorske pozicije, ili gde god stignes?
[ mjanjic @ 25.01.2018. 22:54 ] @
Ovako, naveo si brdo tehnologija, a od projekata u vezi sa tim tehnologijama NIŠTA!

Dakle, imaš li urađen neki projekat i postavljen npr. na Github? To ti je sada "must have", jer kandidati mogu da pišu šta hoće i firme ne žele da gube vreme na tehničke intervjue koje radi neko od senior developera i sl. (zato i ne prođeš prvi krug gde te intervjuiše neko iz HR-a, ako je veća firma pa imaju nekog zato).

Šta unaprediti?
Pa, ti hoćeš poziciju PHP developera, a nigde nisi naveo detaljno projekte koje si radio kao Freelancer!
Koje projekte, valjda su to neki sajtovi koji su dostupni?


Po meni je bolje da se prijaviš negde u neku firmu gde primaju na praksu od mesec ili dva i gde ćeš imati priliku da razvijaš svoju karijeru "od nule". Javljati se na pozicije za koje se zahteva iskustvo koje nemaš je gubljenje vremena, jer nisu to pozicije za gradsku upravu gde ćeš doći preko veze ili pozicije za neko šefovanje pa da možeš da nafiluješ "iskustvo" u CV-u bez konkretnih dokaza.
U IT oblasti ti je jednostavno - imaš iskustvo, dakle imaš projekte - KOJE projekte? Sigurno nisi radio za NASA ili Pentagon pa da je tajna.
[ anon70939 @ 25.01.2018. 23:18 ] @
koliko vidim ima profil na github, a i sad vise nije tajna jer se lako otkrije identitet.
kao sto ti je mjanjic rekao, bilo bi dobro ako mozes da priustis par meseci prakse u nekoj firmi.
Ono sto je sigurno, posla ima koliko zelis, samo ti treba prvi pravi projekat, a firma u kojoj budes bio na praksi ako se pokazes sigurno nece tako lako da te pusti da odes.
[ JackW @ 26.01.2018. 15:00 ] @
Citat:
CoyoteKG:
I je l konkurises na juniorske pozicije, ili gde god stignes?

gde god stignem samo da ima veze sa PHP i angularom
[ jablan @ 26.01.2018. 15:09 ] @
PHP i angular su prilično različite tehnologije, možda da se fokusiraš ili na BE (PHP) ili na FE (JS, angular).
[ mrkabrka @ 26.01.2018. 15:16 ] @
Probaj ako si u BG u "NCR",.posalji im CV..nikad se nezna...
[ Zlatni_bg @ 26.01.2018. 15:29 ] @
Mogao bih da pisem o ovom CV-u par stranica licne obzervacije, ali poenta je da poslodavci ne vole ljude koji "sve znaju". Vise vole PHP programera koji je specijalizovan za PHP, nego nekoga ko ce uz to da navede da zna i JS, Angular, bash, cpp, itd... Svako od nas ima odredjeni kapacitet mozga, vole kada ga fokusiramo na ono sto se trazi. Veruj mi, nikoga nece iz CVa interesovati to sto si radio kao obezbedjenje. Jednom sam pricao sa gazdom mikroElektronike, rekao je da najvise od svega ceni kada vidi da je neko pisao CV za njegovu firmu posebno i naveo konkretno detalje o onome sto se trazi na toj radnoj poziciji. Kada mu ljudi pisu o tome sta su radili ranije a da nema veze s poslom, bukvalno se smori i batali CV. Kao svoje licne osobine navedes "ogromna zelja za ucenjem novih tehnologija i usavrsavanjem znanja" umesto toga da znas sve to, pa tu mozes da ih navedes. Jer iskreno, ja vec gotovo 10 godina radim PHP, sto amaterski sto profesionalno, u pocetku sam radio i sam front end prikaz, pa ne mogu da se pohvalim da znam JS, jQuery, i ostale. I da sam gazda, da mi se neko pravi pametan za posao za PHP programera i pise mi kako to najbolje zna a da poznaje i bootstrap, JS i ostalo, izmaltretirao bih ga na razgovoru oko toga samo zato sto je to naveo i davao mu zadatke iz toga da skapira da ne zna.

Mozes poznavati mnoge tehnologije, ali ako si srecan i izrazito pametan, mozes DOBRO poznavati vise od jedne. I ja sam hteo da predjem u DevOps s obzirom da sve radjeno u PHPu drzim na svojim serverima, imam ih dosta, imam ogromno poznavanje i mreznih i sistemskih administracionih tehnologija, al' jbg, totalno drugi posao. Ovako se specijalizujes za jedno i znas da ces dobro proci na svakom razgovoru za PHP ako ga dobro znas. Bolje to nego da znas 10 stvari "tu i tamo".

Po meni to ti je glavna greska. Odluci se unapred za sta ces da se specijalizujes, odradi 5-6 malo jacih projekata pa guraj to u CV.
[ Braxi @ 26.01.2018. 20:28 ] @
prica pokretACA TEME NEKAKO SE NE UKLAPA O STALNOM PONAVLJANJU MANTRE KAKO IMA MNOOGO POSLO I KAKO FALE it STRUCNJACI U sRBIJI.

Ja prihvatam primedbe izamerke koje su mu ovde dostavili iskusni programeri, ali njegov CV ma kako nefokusiran i mozda manjkav ipak je daleko od nekog pocetnika ili strebera koji je tek izasao sa faxa.

Nemoguce da u takvoj potrebi za njega nema mesta ?!
[ jablan @ 26.01.2018. 21:10 ] @
Problem i nije u CV-ju.
[ mjanjic @ 26.01.2018. 22:38 ] @
Kad su u pitanju totalni početnici, firme radije biraju diplomirane studente, RTI, IT, Signali i sistemi... i ako solidno znaju bar jedan programski jezik, super. Posebno oni koji su kao ispite imali baze, frontdend, backend, OOP, bar su ČULI za neke stvari i radili neki projekat/seminarski i sl.
Takođe, mnoge firme preferiraju da u portfoliu zaposlenih imaju N ljudi sa fakultetskom diplomom, i bez nje ćeš dobiti posao samo ako praktično imaš znanje i iskustvo senior developera, ili ako je firma baš očajna za novim ljudima.
[ anon70939 @ 26.01.2018. 23:05 ] @
Citat:
jablan: Problem i nije u CV-ju.

Tako je. On kaze da ide na razgovore, sto znaci da mu CV cesto prolazi.
A cesto prolazi, jer ima potrebe i posla za takvim radnim mestom koliko zelis.

Problem je neki drugi.
Recimo, jedan potencijalni problem... moj bivsi kolega, prilicno dobar strucnjak, odlican ITevac bio, dosta sam i naucio od njega.
Dzaba, kad je da kazem, asocijalna osoba, cutljiva. Ali dopadljiva kad ga neko bolje upozna

Vec 15 godina ne moze da promeni posao... Ne verujem da je bio uopste na puno razgovora za posao, ali sam siguran da ne bi ostavio dobar taj prvi pocetni utisak.
Ali verujem, da kad bi nekako ga neko prihvatio, pa makar na praksu volonterski, da mu da sansu razmisljajuci da nece biti trosak preveliki, da bi ga brzo skontali i shvatili njegov potencijal i znanje koje ima.



[Ovu poruku je menjao CoyoteKG dana 27.01.2018. u 00:17 GMT+1]
[ Predrag Supurovic @ 27.01.2018. 01:16 ] @
Citat:
Zlatni_bg:
Mogao bih da pisem o ovom CV-u par stranica licne obzervacije, ali poenta je da poslodavci ne vole ljude koji "sve znaju". Vise vole PHP programera koji je specijalizovan za PHP, nego nekoga ko ce uz to da navede da zna i JS, Angular, bash, cpp, itd...


Kad pogledaš oglase onda ova observaciaj baš i nema smisla jer u oglasima poslodavci traže da si majstor za sve.



[ Branimir Maksimovic @ 27.01.2018. 04:44 ] @
Trazis one koji znaju sta im treba. Ti koji nabroje sve zivo i nezivo + vozacku b kategorije, uglavnom ne znaju sta im tacno treba ;)
[ Braxi @ 27.01.2018. 09:03 ] @
kad je potreba velika uzimaju se svi koji makar nesto znaju.
[ bojan_bozovic @ 27.01.2018. 09:12 ] @
@ Braxi

A da li je potreba tolika da se bas svi uzimaju? Imamo web developera i web development firmi koliko ti dusa iste.
[ Braxi @ 27.01.2018. 09:30 ] @
ja vas pitam, ne solim vam pamet. Vlasnik Levi-ja u NS rekao je da ima posla za 6000 (sest hiljada) programera
[ Zlatni_bg @ 27.01.2018. 16:00 ] @
Citat:
Predrag Supurovic:
Citat:
Zlatni_bg:
Mogao bih da pisem o ovom CV-u par stranica licne obzervacije, ali poenta je da poslodavci ne vole ljude koji "sve znaju". Vise vole PHP programera koji je specijalizovan za PHP, nego nekoga ko ce uz to da navede da zna i JS, Angular, bash, cpp, itd...


Kad pogledaš oglase onda ova observaciaj baš i nema smisla jer u oglasima poslodavci traže da si majstor za sve.





Istina, ali uvek vezano za te tehnologije. Ne za nesto sto strci iz price. A i ja takve firme koje traze "svemirske inzenjere" nikad nisam ni gledao. Ako necete da se udostojite da napisete adekvatnu ponudu za posao nego da trazite madjionicara, neka, ja nisam za vas.
[ mjanjic @ 27.01.2018. 18:16 ] @
Citat:
Braxi:
ja vas pitam, ne solim vam pamet. Vlasnik Levi-ja u NS rekao je da ima posla za 6000 (sest hiljada) programera


Treba njemu ili treba drugima, tj. celom tržištu u Srbiji?

Pitanje je šaljivo, jer se naravno misli na trenutno stanje u Srbiji. Međutim...

Međutim, nije to da im za tih 6000 programera gori pod nogama, nego postoji TRŽIŠTE za PROŠIRENJE poslova za koje bi trebalo toliko ljudi. Nijedna firma neće širiti posao dok ne pronađe ljude koji bi taj novi posao odradili.

A ne možeš samo da primiš 100 početnika i da kreneš da radiš novi posao (mimo postojećih) za neke strance. Na 4-5 početnika treba ti najmanje 1-2 iskusna developera, često i više (npr. 1 senior i 2-3 juniora sa godinu iskustva). A tu je većina firmi u Srbiji u buli, jer oni iskusni često prelaze u jače firme ili beže u inostranstvo, ili čak osnuju SVOJU firmu (za ovo poslednje direktno znam nekoliko primera).

I onda, IT firma kad ostane bez 10-ak ljudi sa solidnim iskustvom, ne može da zaposli 10 početnika (ne vredi ni 50) da pokriju te poslove.
Tu fali ljudi, a za početnike je lako kad imaš dovoljno iskusnih koji mogu da odvoje vreme da obučavaju te početnike.
[ anon70939 @ 27.01.2018. 21:34 ] @
Ja znam koliko kod mene u firmi fali programera, a mala smo firmica.
Na žalost, baš zato što nas nema puno, ne možemo da priuštimo juniore, početnike ni praktikante...
Doduše, mislim da se vlasnik firme i opekao par puta, zaposlio neke totalne početnike, posvetio vreme njima, seniori još više vremena, i onda ovi lepo zapalili u veće firme zbog sami prednosti tih većih firmi...
[ notebookFun @ 27.01.2018. 22:34 ] @
Mozda covjek ne zna dobro engleski a svima je to bitno...
Mnogi ljudi napisu da znaju tecno da govore a onda na razgovoru zamucaju...
[ Zlatni_bg @ 28.01.2018. 04:33 ] @
Ih, pa ja znam brda inzenjera energoprojekta (i bivsih) koji engleski znaju samo na papiru, pa su radili najelitnije hotele po svetu.

Specijalizacija. To je ono sto ja ne vidim ovde. Vidim gomilu svega pomalo, ali nista jako. Ako mi treba PHP programer, treba mi PHP programer, ne zanima me angular. Kao da trazim cistacicu za kucu a ona mi prica kako dobro zna da kuva.
[ anon70939 @ 28.01.2018. 09:21 ] @
Masis temu i poentu.

Covek nije specijalista. Da jeste ne bi ni otvarao ovu temu gde se zali da ne moze da nadje ni prvi posao.
Kako da bude specijalista sa 0 projekata?

I bolje je da poznaje vise tehnologija, pa kad nadje prvi posao da se specijalizuje ka jednoj.
[ Braxi @ 28.01.2018. 10:11 ] @
pa neka proba bas u Levi9 u NS koliko sam razumeo oni imaju mesta bas za svaku poziciju.
[ anon70939 @ 28.01.2018. 10:35 ] @
Covek je ja mislim iz BG. Mada Levi9 je valjda otvorio Office i u BG prosle godine. Bivsi kolega mi se zaposlio bas u BG.
A da, inace sam i ja cuo da Levi9 i NCR koji je neko pomenuo prethodno, daju mnogima sansu. Imaju mesta na pretek.
[ Zlatni_bg @ 28.01.2018. 16:59 ] @
Poznajem lika koji radi u BG u Levi9 (tu mi je na 3 min od stana) i posla ima. Cak je na PRILICNO zavidnoj poziciji tu. Coyote, mozda mislis da masim temu, ali kad dodju odredjene godine, i kad u CVu gomilas iskustvo, ocekuje se od tebe da znas jednu stvar dobro da radis. Jer ce onda umesto tebe pre zaposliti nekog svezeg s fakulteta jer ima isto znanje, ali ga lakse oblikovati jer je mladja osoba.

Ja bih ipak isao na specijalizaciju na jednu tehnologiju, cepao 6 meseci aktivno po par sati dnevno, odradio koju aplikaciju, pa onda konkurisao na mesta vezana za tu tehnologiju (ako je programiranje, danas je najlakse to naci) i imace verovatno manje mesta za konkurisanje ali vecu sansu da prodje. Pa i posle 4 god faxa ti znas JS/jQuery/HTML/PHP/MySQL/Access/Office/Mreze i kojesta... eto on je sad u takvoj situaciji kao da je zavrsio fakultet, zna od svega nesto al nista posebno iz bilo cega.

Vezano za NCR... jedno 10 poznanika/drugara sto sa srednjom skolom, sto sa visom skolom, rade u NCRu bez ikakvih problema. Cak i sa gimnazijom. Daju bukvalno svima sansu, i dobru platu. Jedini problem na koji se zale - smene. Ne radi se za nase trziste.
[ anon70939 @ 28.01.2018. 18:12 ] @
Razumem ja sta hoces da kazes.... No, "ne znamo" kojih je godina lik :) pa nagadjamo sta moze da bude razlog zbog kojeg ne moze da nadje posao.
Mada sudeci po tome da mu je prvi posao bio 2003. godine, verovatno ima bar 35 ako ne i vise. Sto nije mnogo, ali nije ni malo ako se pocinje.
Sto moze da bude jedan od razloga, ako se na razgovor pozovu on, i neki koji su tek zavrsili faks... mozda odaberu mladje
[ Java Beograd @ 28.01.2018. 18:22 ] @
Razvila se jedna jalova diskusija i nepotrebno prepucavanje.

Jer: pokretač teme je jasno napisao da ga 2-3 puta mesečno pozivaju na razgovor.

To znači da posla ima, da je potreba za web developerima velika, da je njegov CV manje-više OK. Inače ne bi ni bio pozvan na razgovor.

Očigledno je da problem nastane kod interjvua. Nešto ne štima. Nešto tu mnogo ne valja.

A šta nikad nećemo utvrditi, jer, ovo je forum, i niko ovde ne vidi, lice-u-lice pokretača teme i ne možemo da dokučimo šta se dešava.



Ne bih da na bilo koji način uvredim pokretača teme, ali ja sam u dugoj karijeri i desetinama intervjua kandidata imao prilike da vidim:

- neuredne - kasni, odlaže, dođe prljav i zapušten
- nekomunikativne - ćuti ko mulac i ne ume da razgovara. Drugim rečim - asocijalan.
- drčne i alave - sve zna bolje od mene
- lažljive - misli da će bolje da prođe ako malo "nafiluje" život i karijeru
- i tako dalje i tako dalje

Činjenica je da je potražnja velika, ali i ponuda nije mala. Ljudi u IT vole da menjaju radna mesta. Na svaki oglas za otvorenu poziciju uglavnom stigne nekoliko valjanih CV-jeva. A sa tačke gledišta nekog ko poušava da nađe kandidata kojeg bi primio u tim - ako neko baš ne odgovara, onda je bolje ne primiti nikog nego primiti pogrešnog.


[ Zlatni_bg @ 28.01.2018. 18:25 ] @
Uvek ce odabrati mladje... jer mladji gledaju da "zarade dzeparac" i lakse se zadovolje od starijih, raspolozeniji su, imaju vecu zelju da uce, uglavnom znaju da im karijera tek pocinje pa slusaju sve iznad sebe, dok su stariji vec izgradjene licnosti. Zato bih ja u tom slucaju isao na kartu dobrog poznavanja jedne tehnologije, ili eto ako ima mogucnosti, nek se specijalizuje na dve. Da nauci Javu i PHP, posveti tome po par sati svaki dan 6 meseci, nauci zaista dobro da radi u tome, koliko god bile razlicite, OOP princip je isti, naci ce posao dok kazes keks. Sa druge strane, moze da ide u nepoznanice i da uci C#, te ce pokriti desktop i web aplikacije (aspnet) koji je koliko vidim itekako trazen, znas i sam, imate win servere u firmi :) Znanje je uvek na ceni, svako moze da kaze da je programer, al' ajde nek izradi dobar portfolio pa ce lako za posao. Bukvalno ce njega juriti onda a ne on njih.

Da inace, C# sada pokriva i iOS i Android, preko Xamarina, pa uopste nije losa opcija za nekoga ko ne zna sta ce.
[ Branimir Maksimovic @ 28.01.2018. 18:52 ] @
"Očigledno je da problem nastane kod interjvua. Nešto ne štima. Nešto tu mnogo ne valja."

Da, sa obzirom da prosecnom programeru treba jedno mesec dana maks da nadje posao (ukoliko nije izbirljiv po pitanju firmi).
[ Mord @ 28.01.2018. 19:29 ] @
Problem u stvari i nastaje kod CV-ija. Kada ga čovek vidi CV tj. čita pomisli "Brate ovo je genije brate senior" i ima želju da ga vidi uživo. Prodaje sebe a ne znanje koje ima to je problem. Šta ti znaš za platu od iljadu evrića.... Kada ga uživo vidi i malo porazgovara shvati da je to samo mrtvo slovo na papiru i da on u stvari nema nikakav projekat ni iskustvo niti primenjivo znanje, ništa.... i do vidjenja. Savet mu je da prvo reši čime tačno hoće da se bavi i tada pošalje ili se javi lično sa pisamcetom da želi da volontira, šegrtuje u firmi da vidi kako se i šta radi pa da vidi da li će ga i tako neko primiti tada će mu biti lakše da se zaposli.....
[ Braxi @ 28.01.2018. 20:50 ] @
samo nek se javi u LEvi9 tamo nije usao samo ko nije hteo.

znam klinca koji je pravnik, dobio otkaz u banci i otisao kod njih. A nesto je cituckao PHP pre toga par meseci !
[ Zlatni_bg @ 28.01.2018. 22:43 ] @
Verovatno slabo poznavanje navedenih tehnologija. Mozda zna da odradi projekat (freelance) ali ne zna OOP best-practices ili uopste OOP? Realno bez toga nema posla.

Premalo povratnih informacija imamo od OP-a.
[ Java Beograd @ 29.01.2018. 08:11 ] @
Ne znam koliko ima godina pokretač teme, ali nije poznavanje ovog ili onog frejmvorka presudno za zaposlenje. Da me neko ne razme pogrešno: bitno je ali ne presudno.

U 90% novi zaposleni se prima u već postojeći tim. Ne očekuje se od novozaposlenog da od prvog radnog dana preuzme na svoja nejaka pleća razvoj glavnih komponenti projekta.
Od novozaposlenog se očekuju pre svega opšte ljudske vrline: komunikativnost, saradnja, da se lako uklopi u tim, da deli vrednosti usvojene u kompaniji, da je vredan, uporan i slično. I da dolazi na vreme na posao.
Dakle, kad neko ovakav krene da radi, dobija prvo manje taskove, pa onda ako pokazuje potreban novo znanja i veština, postepeno postaje jedan od glavnih developera na projektu.

Ako mi na razgovor dođe sirovina, može da ima sto projekata i da zna dvesta frejmvorka - neću da ga primim.
[ Branimir Maksimovic @ 29.01.2018. 08:26 ] @
java: "I da dolazi na vreme na posao."

Gde si ti video da u ovom poslu neko dolazi na vreme na posao? Mislim, danas, firma koja nema klizno radno vreme u ovom poslu, samo moze da bude neka zaostala drzavna firma, gde treba da dodjes na posao, provedes 8 sati pa odes
i onda te bole uvo sta se dalje desava ;)
[ JackW @ 29.01.2018. 10:41 ] @
Citat:
CoyoteKG:
Razumem ja sta hoces da kazes.... No, "ne znamo" kojih je godina lik :) pa nagadjamo sta moze da bude razlog zbog kojeg ne moze da nadje posao.
Mada sudeci po tome da mu je prvi posao bio 2003. godine, verovatno ima bar 35 ako ne i vise. Sto nije mnogo, ali nije ni malo ako se pocinje.
Sto moze da bude jedan od razloga, ako se na razgovor pozovu on, i neki koji su tek zavrsili faks... mozda odaberu mladje


imam 42 godine
[ dejanet @ 29.01.2018. 12:06 ] @
Vazno je suociti se sa problemom, dok je ostalo rutina.

Kod promene posla, nije lose da se napravi pauza, dopuni znanje, uradi se neki projekat za sebe ili tezgica.
Po mom misljenju promena konteksta jedne firme sa drugom, cak i u okviru jedne firme promena tima, moze da bude stresna, ali nista sto nije za ljude.
[ jablan @ 29.01.2018. 12:43 ] @
Citat:
Branko Santo:
Ako je znanje poradi na njemu.
Ako je manjak prakse poradi na njoj.
Ako je problem da nemas gotov primer projekta uradi projekat.

Problem je što se u ovoj struci čovek izuzetno teško usavršava sam. Ne kažem da je nemoguće, ali je baš baš teško. Programiranje je zanat i najlakše se uči šegrtujući. I onda imaš začarani krug nemaš znanja (iskustva) -> niko ti ne daje posao -> ne možeš da stekneš znanje (iskustvo). Posebno kako vreme ide, sve je teže ući u igru, jer te ljudi sve sumnjičavije gledaju kao matorog ("šta je ovaj radio dosad itd").
[ bojan_bozovic @ 29.01.2018. 13:09 ] @
@jablan

A kako se sam usavršavati u drugim profesijama, možda lakše? Ja ne vidim da postoji Stack Overflow I besplatna kako praktična, tako i teoretska literatura za inženjere brodogradnje ili lekare.
[ Braxi @ 29.01.2018. 13:26 ] @
Citat:
JackW:
Citat:
CoyoteKG:
Razumem ja sta hoces da kazes.... No, "ne znamo" kojih je godina lik :) pa nagadjamo sta moze da bude razlog zbog kojeg ne moze da nadje posao.
Mada sudeci po tome da mu je prvi posao bio 2003. godine, verovatno ima bar 35 ako ne i vise. Sto nije mnogo, ali nije ni malo ako se pocinje.
Sto moze da bude jedan od razloga, ako se na razgovor pozovu on, i neki koji su tek zavrsili faks... mozda odaberu mladje


imam 42 godine


pa dobro si se setio !
[ jablan @ 29.01.2018. 13:27 ] @
@bozovic: Nisam ni rekao da je lakše, samo kažem da su stvari, iako je ogromno znanje dostupno online, malo komplikovanije od "sedi kući i usavrši se". Malo ljudi to zaista uspe.
[ Braxi @ 29.01.2018. 13:28 ] @
Citat:
jablan:
Citat:
Branko Santo:
Ako je znanje poradi na njemu.
Ako je manjak prakse poradi na njoj.
Ako je problem da nemas gotov primer projekta uradi projekat.

Problem je što se u ovoj struci čovek izuzetno teško usavršava sam. Ne kažem da je nemoguće, ali je baš baš teško. Programiranje je zanat i najlakše se uči šegrtujući. I onda imaš začarani krug nemaš znanja (iskustva) -> niko ti ne daje posao -> ne možeš da stekneš znanje (iskustvo). Posebno kako vreme ide, sve je teže ući u igru, jer te ljudi sve sumnjičavije gledaju kao matorog ("šta je ovaj radio dosad itd").


ti nemas pojma kako je u drugim strukama. programiranje je sa te strane zakon. Ja licno nisam video struku koja je manje formalna u pogledu zahteva kvalifikacije i gde ima toliko posla i mogucnosti da napredujes od programerske ! A tek sto imas resursa, svo vreme vasione ne bi ti bilo dovoljno...
[ pctel @ 29.01.2018. 13:31 ] @
Citat:
jablan:
Problem je što se u ovoj struci čovek izuzetno teško usavršava sam.

Koliko god tesko, ipak mnogo lakse nego u drugim profesijama. Ako je covek naprimer buduci pilot, nema prakticno nikakve sanse da se sam usavrsava dok ga neko ne primi u tim. Tesko da moze da kupi avion i sam drnda okolo sabirajuci sate letenja i iskustvo, zar ne?

Citat:
imam 42 godine

Onda moras znati mnogo vise od nekog ko ima 21 godinu. Nije mi bas lako da objasnim, ali otprilike poslodavac proracunava sve moguce buduce aspekte kandidata i kad dodje neko ko ima 20 godina, poslodavac razmislja logikom "ovaj je sad prilicno beskoristan, ali ima perspektivu da sa 30 godina bude dobar projekt menadzer, a sa 40 bi mogao da uspesno da vodi celu firmu". Naravno, od 10 perspektivnih 9 ce otici ranije, ali ostaje nada da ce 1 ipak ostati i postati stub firme u buducnosti, ili barem neko prema kome ce i klijenti i konkurencija sutra osecati totalni respect. Kad imas 42 godine, onda si to sto jesi, ili pravis pare danas, ili ne pravis, ili si respektabilan ili nisi, nema mnogo gledanja u buducnost.
[ jablan @ 29.01.2018. 13:40 ] @
Nije mi bila uopšte namera da poredim sa ostalim strukama, već da kažem da iako je tačno da je sve dostupno online i da čoveku teoretski treba samo komp od 100e i net da bi počeo da uči, MNOGO se brže napreduje pored nekog ko već vlada veštinom, a neki sami ni ne uspeju da se odlepe od mrtve tačke, a uz nekog tutora bi.

BTW, u slučaju postavljača teme u nekom broju slučajeva gde je odbijen sigurno igra ulogu i starosna diskriminacija. U ovoj branši je posebno izražena.
[ Braxi @ 29.01.2018. 14:04 ] @
zbog cega ?
[ dejanet @ 29.01.2018. 14:30 ] @
Predpostavljam da je covek napisao u cv-u godinu rodjenja, pa opet pozivan na razgovor, tako da godine nisu bile presudne.

U principu, tokom rada u firmi ce brze napredovati u znanju na pocetku, a zatim sve sporije. U ekstremnim situacijama gde provodi vise godina na jednom projektu, po meni taj zaposleni ce imati velikih problema prilikom bilo kakve vece promene: firma, projekat, tim, dev okruzenje.. Zato je mogucnost licnog/samostalnog ucenja uz online kurseve, knjige, licni projekat-tezga od velikog znacaja.
Takodje firme cesto uplacuju/organizuju kureseve iz oblasti od interesa.
[ anon70939 @ 29.01.2018. 14:38 ] @
Da, pretpostavljao sam i ja da je samo u pitanju starosna diskriminacija kao sto kazes.

@pctel
Možda čovek ne želi da bude najbolji project manager za 10 godina, ni stub firme. Niti da pravi "pare". Možda želi da bude prosečan programer sa prosečnom platom koja će da bude bolja nego čuvar u banci, pri tom će da radi ono što misli da voli... pa zašto mora da bude "to što sada jeste"?


Poznajući naše forumaše, samo da se tema ne pretvori u to, "šta tražiš u programiranju, idi čuvaj banku i slično".
Čovek se javio za savet i pomoć, pa ne bi trebalo sputavati ga, ako već ne znamo za savet bolje da ni ne pišemo...
[ jablan @ 29.01.2018. 14:56 ] @
Citat:
Braxi:
zbog cega ?

Zato što se polje brzo razvija, mora (relativno) stalno da se uči, klinci kidaju, masa firmi ima gde je prosečna starost tipa 25 godina, a sa tim ide i "mentalitet", korporativna kultura. I onda na intervju dođe neko od 42 godine (nebitno da li je to naveo u CV-ju), i onda se taj 25godišnjak koji ga intervjuiše istripuje da "čiča" neće uspeti da se uklopi, i ne prime ga. To uopšte nije neuobičajen scenario.

Citat:
dejanet:
U principu, tokom rada u firmi ce brze napredovati u znanju na pocetku, a zatim sve sporije. U ekstremnim situacijama gde provodi vise godina na jednom projektu, po meni taj zaposleni ce imati velikih problema prilikom bilo kakve vece promene: firma, projekat, tim, dev okruzenje.. Zato je mogucnost licnog/samostalnog ucenja uz online kurseve, knjige, licni projekat-tezga od velikog znacaja.

Ovo je takođe potpuno tačno. Usede se ljudi i uljuljkaju, zato treba birati firmu koja ne "stoji", već stalno unapređuje tehnologiju na kojoj je zasnovana.
[ Branimir Maksimovic @ 29.01.2018. 15:02 ] @
jablan: 'BTW, u slučaju postavljača teme u nekom broju slučajeva gde je odbijen sigurno igra ulogu i starosna diskriminacija. U ovoj branši je posebno izražena."

Pa nisam bas primetio, posto i dalje imam ponuda za posao a imam 49 godina. Firme danas otimaju seniore iz drugih firmi ;)
Problem je u tome kad imas 40+, ljudi traze debelo iskustvo i znanje i imaju velika ocekivanja. Sigurno nece da te prime na juniorsko mesto bez iskustva sa toliko godina ...
[ DaliborP @ 29.01.2018. 15:23 ] @
Ako covek dobija redovno pozive na intervjue, mozda bi bilo dobro da "nauci" kako da prodje sam intervju. Koliko god da bio tehnicki potkovan, nekad nije dovoljno, treba imati "soft skills".
[ jablan @ 29.01.2018. 15:40 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
Sigurno nece da te prime na juniorsko mesto bez iskustva sa toliko godina ...

Da, to se upravo zove diskriminacija.
[ anon70939 @ 29.01.2018. 16:05 ] @
To kao kad zenu od 50 godina nece da prime da radi u butiku, zbog godina :)
[ DaliborP @ 29.01.2018. 16:26 ] @
Ali covek ima 42 godine, ima gomila senior developera u kasnim tridesetim pa i cetrdesetim, ne vidim da bi to bila neka velika prepreka za dobijanje posla. Sigurno ne pomaze, pogotovo ako trazi junior poziciju, ali i dalje mislim da je nesto drugo u pitanju.
[ Branimir Maksimovic @ 29.01.2018. 16:45 ] @
Zna se sta te pitaju na intervujuu, postave neki test, pitaju dal znas nesto konkretno i to.
[ pctel @ 29.01.2018. 17:05 ] @
Citat:
CoyoteKG:
@pctel
Možda čovek ne želi da bude najbolji project manager za 10 godina, ni stub firme. Niti da pravi "pare". Možda želi da bude prosečan programer sa prosečnom platom koja će da bude bolja nego čuvar u banci, pri tom će da radi ono što misli da voli....

Pa slazem se ja sa tobom, kao sto u Maksiju imas banane od 12o dinara i neke druge od 80 dinara, pa biras sta ti odgovara, tako bi isto bilo logicno da i programeri zaradjuju od naprimer 1 evro do 10 evra po satu rada u Srbiji i da se prilikom zaposljavanja ne biraju najbolji vec i najbolji i srednji i najgori nadju svoje mesto... ali to onaj ko finansira ne gleda tako i njegovo je pravo da gleda kako hoce i bira koga hoce.
[ Braxi @ 29.01.2018. 17:54 ] @
da zbilja, i mene je uvek zanimalo kako izgleda interview za posao u nekoj IT firmi ?

Jednom sam cuo da se daje odmah neki problem na komjuteru. jeli to tacno ?
[ mjanjic @ 29.01.2018. 19:35 ] @
Zavisi kako gde.
U Quantox-u su za praksu jednog studenta pitali nešto banalno u vezi HTML-a i CSS-a, a onda "kako se u JavaScript-u deklariše funkcija" i to nije znao - do viđenja!
Od tada su poprilično brzo narasli kao firma i sad su kriterijumi nešto viši, ali su i plate veće.


Često se desi da u mnogim firmama pitaju neke banalne stvari, i ako niste mesec-dva radili nešto oko toga, jednostavno ne možete da se setite... Ja sam u jednom periodu radio gomilu nekih primera sa jQuery i nije bilo problema koji nisam znao da rešim, ali posle 2-3 meseca se zaborave mnogi detalji oko sintakse, naročito kad radite nešto drugo. Ali se ne zaboravlja suština i bitno je da znate ŠTA određenom tehnologijom može da se uradi i koja su ograničenja.
Po meni su to bitnija takva znanja nego samo poznavanje sintakse, ali je za nešto tako potrebno duže iskustvo i staž nego za čisto poznavanje sintakse koja se nauči za par sedmica do par meseci (zavisi od tehnologije).


U mnogim firmama se uhvate za konkretne stvari i primere gde se traži sintaksa (koja je, kad radite posao, dostupna sve vreme i obnovi se znanje za nekoliko dana), pa ako se to prođe, počnu da daju suštinska pitanja. Međutim, ima firmi gde kreću od tih suštinskih pitanja, a sintaksu određenog jezika i ne očekuju napamet. U većim firmama prvo ide intervju sa HR-om koji nema veze sa tehnologijom, već vas procenjuju kao osobu, kako biste se uklopili u tim i sl. Maltene kreiraju vaš psihološki profil, pa tek onda idete na tehnički intervju.


Mnogi bi se začudili koliko ima ljudi koji ne znaju šta je npr. klasa (kao definicija, izrečena bar svojim rečima, ne mora knjiški), a znaju da pišu kod u OOP koji zaista nešto radi. I kad ga na intervjuu pita neko šta je klasa, on nešto krene da zamuckuje, i taj koji ga intervjuiše zaključi da ovaj NE RAZUME o čemu se radi. Džaba onda i projekat, jer projekat može da bude kopriran tuđi kod i ko zna šta već.


Zato je za intervju bitno razumevanje osnovnih principa određene tehnologije, kao i samopouzdanje i što manje treme, jer nije pitanje života, jer se radi timski i mora se odlično baratati terminima i razumevanjem određene tehnologije, ako ni zbog čega drugog, a ono bar zbog komunikacije unutar tima.


Tako da... možda postavljač teme ima problem u takvim situacijama da odgovara usmeno na pitanja.
[ Zlatni_bg @ 29.01.2018. 22:48 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
jablan: 'BTW, u slučaju postavljača teme u nekom broju slučajeva gde je odbijen sigurno igra ulogu i starosna diskriminacija. U ovoj branši je posebno izražena."

Pa nisam bas primetio, posto i dalje imam ponuda za posao a imam 49 godina. Firme danas otimaju seniore iz drugih firmi ;)
Problem je u tome kad imas 40+, ljudi traze debelo iskustvo i znanje i imaju velika ocekivanja. Sigurno nece da te prime na juniorsko mesto bez iskustva sa toliko godina ...


Gospodine, alal vera, ja sam mislio da si koju godinu stariji od mene a imam za koji dan 26 :)
[ SlobaBgd @ 29.01.2018. 23:29 ] @
26?! Pišeš zrelije nego mnogi stariji članovi!
[ Braxi @ 30.01.2018. 01:54 ] @
Citat:
SlobaBgd: 26?! Pišeš zrelije nego mnogi stariji članovi!


ti si tu kontraprimer, posto pises kao da ti je 126 ! Jel ti Tito skolski drug ?!
[ Zlatni_bg @ 30.01.2018. 04:29 ] @
Citat:
SlobaBgd:
26?! Pišeš zrelije nego mnogi stariji članovi!


Hehe, ima jedna stara, "posle 25. svi smo vrsnjaci" :)

A ima i ono da se u svakoj situaciji ponasas onako kako je prikladno, ako se zezamo, zezamo se, ako smo na tehnickom forumu i diskutujemo o konkretnim stvarima, tako treba i da se prica.

A i nama mladjima je nekako "prirodnije" da se izrazavamo na internetu, jer eto, neki od nas imaju pristup od malih nogu pa smo pokupili ponasanje koje je vec postojalo kada je to bio skup sport u Srbiji. A na ES-u imam nalog od 2005, moguce i da je to razlog :) Zajednica je bila jaca, ljudi konkretniji, problemi relevantniji, materijala, dokumentacije i tutoriala nije bilo koliko danas i nije bilo lako dostupno. Stariji ljudi, uzecu svog caleta, ima 62, koliko god on bio maksimalno pismen, tastatura mu nikad nije ono sto su olovka i papir.


---

Elem, opet da se vratimo na temu, mozemo i godine da izuzmemo kao ono sto odbija poslodavce od kandidata s obzirom da su taj info imali i pre razgovora. Opet, premalo je povratnih informacija od njega a puno pitanja postavljeno da mu konkretno skrenemo paznju. Ja i dalje mislim da je "dobar u svemu ali ne previse dobar u bilo cemu" kada dodje na razgovor. I sa 40+ je vrlo moguce naci posao u IT struci ili se prekvalifikovati, ali je neophodno truda i pokazati poslodavcu da si zeljan i spreman da primas novo znanje, i da ces nadoknaditi to sto si zakoracio u te godine progresivnim radom. Nikad nije kasno, al' mora da se nadoknadi ono sto se propustilo. Na razgovoru takodje biti razgovetan, ne davati samo proste odgovore na pitanja, treba iznositi svoje misljenje i ideje, iskazati zelju za radom. Novac nikako ne sme da bude glavna motivacija za IT sektorom. Mora da postoji interesovanje za dodatnim ucenjem. Da se ne uvredi niko, ali nije to tabela elemenata iz hemije gde je sve vec zavrseno, ovde se svakim danom nesto novo uci i napreduje.
[ Branimir Maksimovic @ 30.01.2018. 04:43 ] @
Zlatni: "Gospodine, alal vera, ja sam mislio da si koju godinu stariji od mene a imam za koji dan 26 :)"

Heh, ne mozes odrediti godine samo na osnovu teksta ;)
[ Zlatni_bg @ 30.01.2018. 04:52 ] @
Pa eto, delovalo mi je da si do 30 negde, po interesovanjima, znanju, nacinu pisanja, zato i kazem, svaka cast, nivo izrazavanja na internetu na veoma visokom nivou u poredjenju sa mnogima tvojih godina :) Koliko god bili u struci ili ne, izrazavanje je nevezano za to vec deo zivota i nekih navika :)
[ Braxi @ 05.02.2018. 14:08 ] @
ne znam kakva su iskustva ostalih programera ovde ali jedan moj prijatelj procenjuje iskustvo potencijalnog radnika i na osnovu toga koliko brzo kuca i kao uopste i barata tastaturom. Ceni kad znas da kucas "naslepo"...
[ Burgos @ 05.02.2018. 15:32 ] @
Mislim da je to vrlo pogrešan način da se ocenjuje bilo kakva sposobnost, osim ako ne zapošljava daktilografa :-). Sreo sam mnoge koji kucaju savršeno brzo, ali to što otkucaju nema nikakve veze sa životom, a kamoli sa dobrim proizvodom. Dva najviša seniora u mojoj firmi (a da se i dalje bave programiranjem) gledaju u tastaturu kada kucaju, i nikakav problem nemaju da dođu do rešenja koja su nedostižna svima nama koji kucamo naslepo.
[ anon70939 @ 09.02.2018. 08:09 ] @
Kad neko pomenu već Levi 9, kakva su firma i zaposleni, odnosno kakvo je radno okruzenje i raspolozenje?
Vidim imaju jednu meni jako zanimljivu otvorenu poziciju, za koju bih rado menjao trenutni posao.
A i već neko vreme planiram preseljenje nazad za NS.
[ Shadowed @ 09.02.2018. 08:25 ] @
Kakva pozicija? Admin, dev, test?
[ anon70939 @ 09.02.2018. 08:42 ] @
Linux Administrator. Poslao bih CV kao junior.
[ Shadowed @ 09.02.2018. 10:13 ] @
OK, ne znam kako je adminima. Ono sto znam generalno o Leviju je da kako postaju veci i s obzirom da imaju velike klijente, postaju sve vise korporativni, da se tako izrazim. Biznis procesi su primarniji u odnosu na sam razvoj. Takodje, nemaju svojih proizvoda. S druge strane, prilicno je stabilna i sigurna varijanta kad se zaposlis.
Sve u svemu, kapiram da nije lose, ali nije ni nesto ekstra. Opet, da napomenem vecina stvari koje znam se odnose na Dev i QA, ne toliko na SysAdmin-e.
[ anon70939 @ 09.02.2018. 10:45 ] @
Meni je želja poslednjih godina, već negde napisah, da uletim u neki "Linux tim", zato me interesuje to "raspoloženje u firmi", da mi se ne desi da uletim u neko mračno odvratno okruženje, gde su ljudi tu silom prilika jer nema "drugo". Tako je zazvučalo, jer neko ovde napisa da u Levi9 i NCR ne prime samo onog ko neće...

Nije da sam nezadovoljan trenutnim poslom, nego malo mi je dosadilo ovo svaštarenje, i ne stižem ni u čemu da se usavršavam.
[ Shadowed @ 09.02.2018. 10:53 ] @
Pa, ne bih bas rekao. Znam npr. za tipa koji je isao kod njih na praksu u poslednjoj godini studija i rekli su mu kad zavrsi sa fakultetom da im se javi i primljen je. Tako je i uradio i ne prime ga.
Ali generalno, da, relativno je lako proci za dev/qa jer tu svima treba puno ljudi a oni imaju dovoljno kapaciteta da nekog prime i provlace ga dok se ne usavrsi jos malo (ako procene da ce tako ispasti).
E sad, za admine ne znam. Njih svakako imaju u manjem broju i ne znam kako stvari funkcionisu. Vecina IT firmi ipak najvise gaje developere.