[ revlo @ 05.02.2018. 11:31 ] @
Kako izgleda tranzistorsko kolo za čuvanje 1 bit. Znam da su dva tranzistora. Po mogustvu u semi da budu bipolarni... Zanima me čisto praktično, ako može neka što jednostavnija šema da bi ukapirao sistem :)

Nekako mi je neshvatljivo da može da su čuva bit (stanje) a da nema izvora napajanja... Jel mogu to obični tranzistori ili moraju mosfet, zbog manje potrosnje?
[ Predrag Supurovic @ 05.02.2018. 15:05 ] @
http://www.hobbyprojects.com/f...a_transistor_RS_flip_Flop.html
[ Burgos @ 05.02.2018. 15:36 ] @
Citat:
Nekako mi je neshvatljivo da može da su čuva bit (stanje) a da nema izvora napajanja...


Napon napajanja u slučaju kratkotrajne memorije (a ne EPROM-a, flash-eva i sl.) mora da postoji da bi se sačuvalo stanje. Gubitnom napona napajanja, gubi se stanje.
[ djoka_l @ 05.02.2018. 15:57 ] @
Kod dinamičke memorije, podatak se čuva pomoću kondenzatora. Principijelna šema je:



Prilikom očitavanja ćelije dinamičke memorije, kondenzator se delimično prazni, pa dinamička memorija mora da se "osvežava"

Kod statičke memorije povratnom spregom tranzistora se "drži" sadržaj, ali je potreban stalan napon napajanja (zato se RAM obriše kada se računar ugasi)


Kod Flash memorije, konstrukcija je slična kao kod dinamičke memorije, samo što je kondenzator "ugrađen" u gejt:



http://www.radio-electronics.c...flash-operation-technology.php

Dovođenjem dovoljno velikog napona na Word elektrodu (control gate), vrući elektroni prolaze oksidnu barijeru i naelektrišu FG (Floating Gate) u slučaju da treba sačuvati broj jedan. Tada FG otvara kanal. Na taj način, očitavanje broja jedan iz ćelije flash memorije radi tako što FG drži FET otvoren, ali se pri tome kondenzator ne prazni (probojni napon je dovoljno veliki da nosici naelektrisanja ne mogu da pređu barijeru). Umesto toga, električno polje u FG deluje na supstrat čime ga čini provodnim.
[ revlo @ 05.02.2018. 16:18 ] @
Ahaaa ...

znači djoko ipak treba napon... Flash je napravljen od fet-a ? Zatu su flash memorije spore... Jel moze u tu svrhu da se koriste bipolarni tranzistori a da nema budzu od kondenzatora :) ?
[ djoka_l @ 05.02.2018. 16:48 ] @
Ne znam šta pokušavaš. Možda da napraviš memoriju? Sve može da se napravi i bipolarnim tranzistorima i FETovima i MOSFETovima. Problem sa bipolarnim tranzistorima je što zauzimaju veći prostor, troše više struje, samim tim se i više greju, moguće je i da su brži u nekim slučajevima.
Još gora je situacija sa kondenzatorima i otpornicima, ako treba da budu na čipu. Fleš je napravljen tako kako jeste jer nema boljeg načina da se na maloj površini napakuje toliko memorije.
Bipolarni tranzistori se sve manje i manje koriste u digitalnim kolima (još uvek se koriste u situacijama kada nije potrebna velika gustina pakovanja).
[ revlo @ 05.02.2018. 16:53 ] @
djoko ništa konkretno ne pokušavam. Prisećam se dana kad sam imao 15 godina i zezao se sa tim... Kasnije sam prešao na softver :) A sad bih malo osvezio memoriju pa mozda se i vratim u elektronske vode... Jos ako bih mogao da povezem kompjuter i elektroniku koju napravim... super... Gledam neke FM predajnike, nisu skupe komponente :) Ali necu to da pravim...

Za početak, mogao bi da mi kazes dobar sajt za elektroniku... Nameravam da mozda kupim neku malu lemilicu... unimer imam, imam svasta...