[ plebejka @ 14.02.2018. 00:41 ] @
Zdravo svimaa. Razmišljam da sama napravim AC/AC adapter. Interesuje me da li je neko vec radio to i ako jeste da podeli samnom svoju ideju. Ustvari, sve ideje su dobrodosle. Hvala unapreed
[ zeoN_Rider @ 14.02.2018. 00:53 ] @
Kako AC AC adapter, čemu to treba da služi?
[ SASA M. @ 14.02.2018. 03:11 ] @
Predlazem ovo resenje provereno u praksi

[ plebejka @ 14.02.2018. 12:13 ] @
https://www.eleccircuit.com/ac-variable-power-supply-0-30v-3a/
Ovako nesto je moguce resenje
[ plebejka @ 14.02.2018. 12:21 ] @
Citat:
zeoN_Rider:
Kako AC AC adapter, čemu to treba da služi?



https://www.ebay.com/itm/Gener...-LXP-5-Processor-/152639757838

evo ovako
[ belbeg @ 14.02.2018. 12:29 ] @
Da bi napravila adapter, moraš reći koliki izlazni napon ti je potreban na sekundarnoj strani i koje snage.
Bez izlaznog napona i struje ne može se izračunati presek bakarne žice za namotavanje kalema kao ni sam transformator.
[ belbeg @ 14.02.2018. 12:37 ] @
Evo ti ovde smernica za računanje: https://cdn.instructables.com/...5/HS0D31ZA/F818TF5HS0D31ZA.pdf
[ plebejka @ 14.02.2018. 12:39 ] @
Citat:
belbeg: Da bi napravila adapter, moraš reći koliki izlazni napon ti je potreban na sekundarnoj strani i koje snage.
Bez izlaznog napona i struje ne može se izračunati presek bakarne žice za namotavanje kalema kao ni sam transformator.


Pa sta? Ja ne trazim nikakvu racunicu, nego pitam, ako je neko vec radio ovo, da se javi da prodiskutujemo na temu samog rada kola. U sustini izlazni napon ce mi biti adjustable, ali to yaista nije poenta moje price.
[ belbeg @ 14.02.2018. 12:41 ] @
A kakvu vrstu diskusije želiš?
Poslao sam ti link sa objašnjenjem kako proračunati trafo. Ostaje samo fizička izrada ako si obezbedila sve komponente i alat za namotavanje.
Šta tu još može da se doda u diskusiju?
[ plebejka @ 14.02.2018. 12:42 ] @
Citat:
belbeg:
Evo ti ovde smernica za računanje: https://cdn.instructables.com/...5/HS0D31ZA/F818TF5HS0D31ZA.pdf


Analogna elektronika, dvosemestralni ispit, racunica dovoljno poznata!
Interesuje me prakticno iskustvo.
[ zeoN_Rider @ 14.02.2018. 12:44 ] @
Opet mi nije jasno u čemu je problem nabaviti transformator, primar 230 a sekundar 9V i maks struja 1A?
[ belbeg @ 14.02.2018. 12:45 ] @
Praktično iskustvo?
Hm, ne znam šta očekuješ da ti se opiše?
Meni je motanje transformatora najprostija stvar, uz potreban alat (motalica, bakarna žica, trafo limovi, telo kalema).

[ plebejka @ 14.02.2018. 12:46 ] @
Citat:
belbeg:
A kakvu vrstu diskusije želiš?
Poslao sam ti link sa objašnjenjem kako proračunati trafo. Ostaje samo fizička izrada ako si obezbedila sve komponente i alat za namotavanje.
Šta tu još može da se doda u diskusiju?

https://www.eleccircuit.comm/w...ltage-power-supply-600x595.jpg diskusija na temu ostatka ovog kola. Simulacija samog kola u linearnoj tehnologiji, pcb projekovanje, solid pakovanje i ostalo.
[ plebejka @ 14.02.2018. 12:47 ] @
Citat:
belbeg:
Praktično iskustvo?
Hm, ne znam šta očekuješ da ti se opiše?
Meni je motanje transformatora najprostija stvar, uz potreban alat (motalica, bakarna žica, trafo limovi, telo kalema).


slazem se, ali ja ne govorim o transformatoru.
[ plebejka @ 14.02.2018. 12:49 ] @
Citat:
zeoN_Rider:
Opet mi nije jasno u čemu je problem nabaviti transformator, primar 230 a sekundar 9V i maks struja 1A?



https://www.eleccircuit. tent/uploads/2014/04/3-perfect-adjustable-AC-voltage-power-supply-600x595.jpg ljudi, okej transformator, interesuje me ostatak ovog kola.
[ belbeg @ 14.02.2018. 12:53 ] @
Polako. Otvorila si temu sa pitanjem:"Razmišljam da sama napravim AC/AC adapter"
a potom si počela da "lutaš" i postavljaš linkove prvo ka ispravljaču a potom ka ac/ac pretvaraču.
Iskreno, ja ne znam šta ti u stvari hoćeš?
[ belbeg @ 14.02.2018. 12:55 ] @
Možda ti želiš pomoć oko impulsnog pretvarača a ne klasičnog mrežnog?
[ plebejka @ 14.02.2018. 12:55 ] @
Citat:
belbeg: Polako. Otvorila si temu sa pitanjem:"Razmišljam da sama napravim AC/AC adapter"
a potom si počela da "lutaš" i postavljaš linkove prvo ka ispravljaču a potom ka ac/ac pretvaraču.
Iskreno, ja ne znam šta ti u stvari hoćeš?


https://www.ebay.com/itm/Gener...-LXP-5-Processor-/152639757838 eto to hocu da napravim
[ zeoN_Rider @ 14.02.2018. 12:58 ] @
Kao što napisah običan transformator spakovan u PVC kutiju.

PS. Linkove ne mogu da otvorim, šta piše u njima?
[ belbeg @ 14.02.2018. 13:01 ] @
Bez ljutnje ali prilično si konfuzna.
Ako želiš da napraviš već sam ti dao smernice i tu nema diskusije nego se krene prvo sa proračunom transformatora na osnovu potrebnog izlaznog napona kao i snage.
[ belbeg @ 14.02.2018. 13:02 ] @
Citat:
zeoN_Rider:
Kao što napisah običan transformator spakovan u PVC kutiju.

PS. Linkove ne mogu da otvorim, šta piše u njima?

Devojka želi da napravi a ne da kupi trafo!
[ plebejka @ 14.02.2018. 13:04 ] @
Citat:
zeoN_Rider: Kao što napisah običan transformator spakovan u PVC kutiju.

PS. Linkove ne mogu da otvorim, šta piše u njima?


pa o tome se radi,nije obican transformator. Ona sema koju sam poslala je sema uredjaja sam prethodne slike.
[ belbeg @ 14.02.2018. 13:07 ] @
Devojko, prvo razjani da li želiš ac/ac ili ac/dc i da li klasičan ili impulsni trafo!
[ plebejka @ 14.02.2018. 13:13 ] @
Citat:
belbeg: Devojko, prvo razjani da li želiš ac/ac ili ac/dc i da li klasičan ili impulsni trafo!


Ja mislim da ja nemam dovoljno iskustva da pricam sa vama, a da vi niste dovoljno kompetentni po pitanju znanja da diskutujete na ovu temu, uz duzno postovanje. Hvala vam u svakom slucaju i oprostite na oduzetom vremenu.
[ belbeg @ 14.02.2018. 13:16 ] @
Devojko, oprosti ali ti sama ne znaš šta želiš!
Zašto mi nisi odgovorila na konkretno pitanje iz prethodnog posta:"...razjani da li želiš ac/ac ili ac/dc i da li klasičan ili impulsni trafo!"
[ plebejka @ 14.02.2018. 13:23 ] @
Citat:
belbeg: Devojko, oprosti ali ti sama ne znaš šta želiš!
Zašto mi nisi odgovorila na konkretno pitanje iz prethodnog posta:"...razjani da li želiš ac/ac ili ac/dc i da li klasičan ili impulsni trafo!"


Zato sto je odgovor na prvo pitanje naslov same teme, i samim tim mi nema svrhe odgovarati na drugo pitanje.
[ belbeg @ 14.02.2018. 13:28 ] @
Naslov je ac/ac, to sam video ali sam video da si posle okačila link ka ac/dc ispravljaču sa regulacijom izlaznog napona.
Zato te i pitam da objasniš šta želiš jer ac i dc nije isto!
Takođe, ako si pogrešila u naslovu, onda to lep napiši a ne da nas ovde zavlačiš.
Šta stvarno želiš da napraviš?
[ guja011 @ 14.02.2018. 13:46 ] @
gospodo, malo više takta sa novim članom ...
[ guja011 @ 14.02.2018. 14:24 ] @
dalji tok:
priča je vezana ISKLJUČIVO za postavljen projekat i šemu
https://www.eleccircuit.com/ac-variable-power-supply-0-30v-3a/

znači preskočiti klasičan trafo i priču oko njega.
enivej, priča pominje 3 ampera a izlazni osigurač je i u šemi i na spisku DVA ampera.
[ zeoN_Rider @ 14.02.2018. 14:34 ] @
Citat:
plebejka:

pa o tome se radi,nije obican transformator. Ona sema koju sam poslala je sema uredjaja sam prethodne slike.


I dalje mi nije jasno ali pripisaću to svojoj količini gluposti, iako sam se vodio o gore navedenom:


[ belbeg @ 14.02.2018. 14:42 ] @
Citat:
plebejka:
Citat:
belbeg: Devojko, oprosti ali ti sama ne znaš šta želiš!
Zašto mi nisi odgovorila na konkretno pitanje iz prethodnog posta:"...razjani da li želiš ac/ac ili ac/dc i da li klasičan ili impulsni trafo!"


Zato sto je odgovor na prvo pitanje naslov same teme, i samim tim mi nema svrhe odgovarati na drugo pitanje.

Polako, ona ovde i dalje upućuje na ac/ac adapter (naslov teme).
Zato sam je par puta i pitao da definiše šta tačno želi umesto da mi nagađamo.
Na žalost, konkretnog odgovora nema.
[ tomam @ 14.02.2018. 15:24 ] @
:) Neprecizno pitanje provocira jos nepreciznije i netacnije odgovore.
Iz do sada recenog prateci usmerenja postavljaca pitanja , potreban je izvor kontinuirano promenljivog naizmenicnog napona 50 Hz
To se ne moze postici transformatorom.
Iz primera koji je dat proizilazi 30 V 2 A 50 Hz
A daali je bas to sto treba recice nam postavljac teme
[ mb57 @ 14.02.2018. 15:33 ] @
Citat:
plebejka:
Zdravo svimaa. Razmišljam da sama napravim AC/AC adapter. Interesuje me da li je neko vec radio to i ako jeste da podeli samnom svoju ideju. Ustvari, sve ideje su dobrodosle. Hvala unapreed

Citat:


Onda dva posta u kojima su linkovi ne mogu da se otvore.
Sve u svemu, uz dužno poštovanje novom članu, teško je razumeti šta ona stvarno želi?
[ Zlatni_bg @ 14.02.2018. 17:31 ] @
Je l' toliko tesko opisati problem projekta? :)

U jednosmernoj struji postoji nesto sto se zovu DC-DC konverteri, u naizmenicnoj se to radi 10x prostije i ide samo jedan trafo i nista vise. E sad, sta ce neko da radi sa 9VAC, nemam pojma. Mozda da minimalizuje gubitke kroz kabl, pa da radi peglanje u DC na samom uredjaju? Eliminise gluposti koje kabl pokupi direkt na uredjaju?

Ako je samo pretvaranje AC u AC u pitanju, to radis sa obicnim trafoom i nicim vise. Prakticna iskustva ovde su da 95% nas kupi trafo koji mu treba, 5% ga mota sam :D Jedino sto ide na kraju ili ulazu je neki osigurac otprilike, da ti se ne istopi lak na zici, ne probije tako lako itd.

E sad, ti pricas o varijabilnom naponu? To je vec druga prica koja nema ni toliko upotrebu a nije ni prosta.

Inace, nijedan link ti ne radi, sem do ovog adaptera na ebayu, koji nama opet nista ne znaci sem da znamo da je unutra jedan transformator zasticen od ljudskih ruku :)
[ guja011 @ 14.02.2018. 18:08 ] @
linkovi vraćaju na onaj prvi sa kompletnijim opisom.
jedan pokidan a drugi ima comm, jedno slovo viška.
predpostavljam da je ebay link turen greškom, tamo je obični trafo 110 u 9 vac.
meni ono "projekat" bode oči, čini mi se da je to sa nekom namerom da bude baš onaj sa linka,
u svakom slučaju postavljač teme nije u obavezi da kaže zašto baš taj al ajd.
opis sa stranice u prvom linku je dovoljan pa da vidimo šta još nedostaje:
[ guja011 @ 14.02.2018. 18:12 ] @
Citat:
plebejka:
Ja mislim da ja nemam dovoljno iskustva da pricam sa vama, a da vi niste dovoljno kompetentni po pitanju znanja da diskutujete na ovu temu, uz duzno postovanje. Hvala vam u svakom slucaju i oprostite na oduzetom vremenu.


ovo je dupla greška. iskustvo nije uslov da se postavi tema a ocenjivanje drugih po odgovorima je jako pogrešno.
znači, laganice bez kratkih fitilja ako može...
[ mikikg @ 14.02.2018. 18:39 ] @
Koliko mogu da vidim iz dosadasnjeg pisanja, potreban je 9VAC za Lexikon Reverb (audio efekt).
Dosta takvih uredjaja radi na naizmenicnom naponu reda 6 do 12VAC.

Pravljenje takvog adaptera zahteva adekvatan trafo (9VAC, 1A, 9VA), plasticnu kutiju, kablice i buksnu za napajanje koja ide na uredjaj.

Trafo moze da se kupi gotov, mozes da narucis kod firmi koja ih prave (za razne snage i napone) ili samostalno motanje trafoa sto zahteva materijal i umece.

Trafo koji se jednom izradi za neki AC napon ne moze posle da se menja (bez kompletnog premotavanja).
Jedan trafo moze da napaja vise razlicitih uredjaja ali ako su uredjaji sa razlicitim radnim naponima, neophodno je i tako trafo projektovati i izraditi potrebne sekundarne sekcije.
[ guja011 @ 14.02.2018. 18:42 ] @
mikikg, nije to u pitanju, navedeno je samo kao primer.
[ mikikg @ 14.02.2018. 18:58 ] @
Ok ja sam samo dao generalne smernice.

Posto je pomenut Lexicon, podsetilo me je na prijatelja muzicara koji je za svoje potrebe noznih gitarskih pedala morao da osmisli posebnu ispravljacku jedinicu, ja posle dodao neke EMI filtere i oklopio ALU foliom ulazne banana konektore i to mu radi dan danas, bez "zujanja" shuma i ostalih poznatih problema ...

PS: AC napon za napajanje takvih Audio sprave se koristi iz razloga sto se interno u uredjaju od toga pravi +/- napajanje, koriste polutalasno ispravljanje, jeste glupo resenje ali to radi skroz korektno.

[Ovu poruku je menjao mikikg dana 14.02.2018. u 20:09 GMT+1]
[ SASA M. @ 14.02.2018. 20:05 ] @
Posto se situacija malo razjasnila, a moj predlog nije ni razmatran kao najbolji, u skladu sa situacijom, predlazem signal generator + tzv. pojacalo snage, u obzir moze doci i neki inverter (obican ili smps).
[ BlackForce @ 14.02.2018. 20:41 ] @
Pozdrav svima!
Možda grešim,ali prvo ona ne zna tačno šta želi,samo želi nešto.
Ako sam dobro razumeo,onda treba varijabilni ac/ac napon (od 0 do 30V/AC).Nisam baš svaki post od a do š pročitao,ali mislim da je naj prostije rešenje jedan varijabilni auto trafo od 3A (za napon od-do) i stvar rešen.Nema ništa dc u njemu.A ispred auto trafoa treba staviti, transformator od 230/30V-3A.Po meni je to naj jednostavnjie rešenje.
[ mrkabrka @ 14.02.2018. 20:48 ] @
Meni ovde ama bas nista nije jasno !!!!,a citam ovo da bi gubio vreme....konkretno pitanje - konkretna pomoc !
[ SASA M. @ 14.02.2018. 20:49 ] @
@BlackForce

Eto, ja sam razumeo da to nisam smeo da napisem (predlozim) jer bi joj to bilo preglomazno, zato sam predlozio, manje vishe poluprovodnicku varijantu Na kraju krajeva prerada jednog pc napajanja moze biti najbolja varijanta Ali mi ne ne znamo sta je cilj (namena), a od toga moze da zavisi pravi predlog.
[ zeoN_Rider @ 14.02.2018. 21:48 ] @
Citat:
SASA M.

Eto, ja sam razumeo da to nisam smeo da napisem (predlozim) jer bi joj to bilo preglomazno, zato sam predlozio


Ima ih i malih dimenzija, upravo ga držim.
[ guja011 @ 15.02.2018. 01:30 ] @
držiš maloga?
[ guja011 @ 15.02.2018. 01:35 ] @
uzgred, ono što je predložio BlackForce je sasvim ok rešenje, par pa kolikogod-glomaznih komponenti.
samo što se obično koristi obrnuto rešenje, malostrujni varijak u primaru a trafo do max traženog sekundara kako strujom tako i naponom.
daleko je jeftinije rešenje. ujedno i manje surovo za klizač varijaka.
[ zeoN_Rider @ 15.02.2018. 01:47 ] @
Citat:
guja011:
držiš maloga?


Da, 'si ljubomoran? Ma imam baš jedan mali variak i baš ga koristim kada mi zafali još koji volt.
[ Zlatni_bg @ 15.02.2018. 03:55 ] @
Meh, ja citam nesto celu temu ispocetka da mi nesto nije promaklo kao i prosli put... i onda eto, opet vidim ovo (gujo, oprosti mi ako je flejm, ali je vrlo bitno za nastavak komunikacije):

Citat:
plebejka:
Citat:
belbeg: Da bi napravila adapter, moraš reći koliki izlazni napon ti je potreban na sekundarnoj strani i koje snage.
Bez izlaznog napona i struje ne može se izračunati presek bakarne žice za namotavanje kalema kao ni sam transformator.


Pa sta? Ja ne trazim nikakvu racunicu, nego pitam, ako je neko vec radio ovo, da se javi da prodiskutujemo na temu samog rada kola. U sustini izlazni napon ce mi biti adjustable, ali to yaista nije poenta moje price.


Dakle covek je lepo u svojoj prvoj poruci u ovoj temi napisao SVE potrebne informacije na osnovu onoga sto mu je pruzeno, a zauzvrat je dobio "pa sta" i "ne trazim nikakvu racunicu", "nije poenta moje price", a drzao se striktno svega napisanog od strane pokretaca teme.

I iskreno (ovde je konkretno srpski jezik u pitanju, da se niko od komsija ne ljuti) ali mislim da "adjustable" ima cesto koriscenu rec u nasem jeziku a to je - promenljivo, podesivo. Ako cemo na engleskom, Wikipedija ima objasnjenje na clanku "AC Adapter", gde pise takodje nazivan i "AC-AC adapter" (sto sam prvi put cuo u zivotu kod nas) sledece:

Citat:

An AC adapter, AC/DC adapter, or AC/DC converter[1] is a type of external power supply, often enclosed in a case similar to an AC plug. Other common names include plug pack, plug-in adapter, adapter block, domestic mains adapter, line power adapter, wall wart, power brick, and power adapter. Adapters for battery-powered equipment may be described as chargers or rechargers (see also battery charger). AC adapters are used with electrical devices that require power but do not contain internal components to derive the required voltage and power from mains power. The internal circuitry of an external power supply is very similar to the design that would be used for a built-in or internal supply.


Ovo je upravo ono sto je Zeon napisao. Naslov teme je AC-AC adapter, a to je upravo opisano u ovom ovde clanku - pretvarac struje koji ne sadrzi nikakve dodatne interne komponente. Pokretac teme kaze da neki ljudi ovde nemaju kapaciteta ili cega vec da razumeju njeno pitanje, a ustvari su ga vrlo dobro razumeli, samo ona ne razume da to sto ona zeli nema taj naziv. Otprilike kao kad bih ja trazio transformator da mi spusta 12VDC na 3.3VDC i ubedjivao vas da necu step-down nego transformator.

Znaci imam skromno znanje o VAC, ali ovoliko znam, i ono sto je naslov teme nije ono o cemu smo se dogovorili da pricamo. Ovde se trazi promenljivi izvor i konverter AC napona sto nikako nije AC-AC adapter iliti transformator. To je samo prvi deo u nizu problema koji treba da se rese.

Trazi se od nas da diskutujemo na temu necega sto mozda nije ono sto pokretac zeli. Vec se vidi da nije skroz u materiji, bez uvrede. Ali mnogo stvari moze da se uradi sa AC u zavisnosti od aplikacije. Negde spustanje napona nije najbolja ideja, negde je triak dovoljan, tipa za dimmere za klasicne sijalice. Negde ide frekventni regulator. Negde ide ovo, negde ide ono. Da je prosto ne bismo imali tolika resenja na tom polju.

Evo ga jedno gotovo resenje, ali ovo nije jeftino za "projekat". Sve ovo vise spada u laboratorijsku opremu, poput osciloskopa.

[ belbeg @ 15.02.2018. 05:43 ] @
Ja sam se potrudio da postavljaču teme pomognem ali sam umesto odgovora na moja pitanja dobio odgovor "Pa šta...".
Ne bi da ulazim u analizu postavljača teme ali utisak mi je da je ona "nabubala" teoriju ali kada ista treba da se pretoči u praksu, nastao je problem.
Mora da shvati da je ceo naš život jedna velika škola i da nam je svaki dan života novi čas u toj školi.
Davno mi je jedan stariji gospodin, profesor na univerzitetu, rekao:"Sve što znam, znam koliko ne znam".
Tako, draga devojko, nema potrebe da se ljtiš. Svi mi na forumu smo upravo iz razloga što puno toga neznamo a ovo je mesto gde se mogu razmeniti iskustva i puno toga saznati ali pod uslovom da pitanje bude jasno.
Opušteno, nije sramota pitati i pogrešiti.
[ guja011 @ 15.02.2018. 10:06 ] @
belbeg, sumirano je sve ok, tačno,
samo treba uzeti u obzir da joj je ovo prva tema tj naslovni je bio prvi post.
(ukoliko je prvi nalog uopšte)
otuda i malo trapavo postavljeno, a naš "kratki fitilj" kako neki vide, sa na oko previše podpitanja
ustvari najkraći put da se problem reši.
sad, da li će da se više javi, prepuštamo njoj.
[ SASA M. @ 15.02.2018. 13:41 ] @
To nije razlog da zeon ne slika svog malog (varijaka) da vidimo sa cime raspolaze. Znam da ima manjih ali nisam video neki koji je velicine kao sa ac/ac adapter sa ebay-a sa prve strane.
[ zeoN_Rider @ 15.02.2018. 14:41 ] @
Nemam današnje novine ali mislim da je i ovo dovoljno.

[ Smartowi @ 15.02.2018. 18:05 ] @
Umesto kog instrumenta koristiš mačku ?
Samo da nije ono : "samo hrani mačku i ništa ne diraj" 😃
[ branko tod @ 17.02.2018. 10:31 ] @
Mačka ili mačor?
[ zeoN_Rider @ 17.02.2018. 10:44 ] @
Lepo se vidi da je ženka, znači mačka.
[ branko tod @ 17.02.2018. 19:19 ] @
Otkud ja znam da li ga ti šatiraš
[ zeoN_Rider @ 17.02.2018. 19:41 ] @
Trobojne mogu da budu samo ženke, nema šatiranja.