[ lega99 @ 21.02.2018. 12:43 ] @
Dolfin duplo montitanje
Kad izaberem neku drugu particiji-linux iz Dolphin file managera on prijavi da je particija vec montirana. Kubuntu OS

Ugasim to obavetenje i ponovo kliknem na tu particiju-linux i sve je ok, ovo se desava za sve particije-linuxe.

Fstab je Ok.


[ calexx @ 21.02.2018. 19:16 ] @
Čini mi se da ovo brlja od novog kernela tj od kako je došao 4.15.xx. Kod mene su inače bar ntfs particije podešene da se automatski montiraju (KDE opcija u podešavanjima) i to je radilo. Odjednom sada kad upalim Arčija (nisam proveravao ostale) sve particije, osim njega, razmontirane. Montiram ih u Delfinu jer mi je najlakše i dobijem ovu poruku. Sledeći restart i opet nijedna montirana.
Nešto slično se dešavalo i ranije, problem je pravio jedan red u /usr/share/polkit-1/actions/org.freedesktop.UDisks2.policy i kada to promenim, vraća se automatika. Sada je tu sve u redu a opet ne radi. Pretpostavljam da je plazma opet nešto sjeb@l@ i da će uskoro da dođe na svoje.

Isto se dešava i na Arčiju na laptopu. Na laptopu je prestalo da radi power dugme, ono je podešeno da gasi laptop ali sada ne reaguje. Mislim da ima još brljanja ali sad ne mogu da se setim. Plazma je totalno urnisala prethodni KDE, zato mi je Kubuntu 14.04 zlatna rezerva, šteta što nema opcija da Arčija ostavim na KDE4. :(

Svakih par dana neki apdejt koji ne može da prođe (ajde da to bude mana RR Arčija koji žuri ispred ostalih) pa moram da tražim rešenje ili sačekam dok oni to odrade. Trenutno ga muči akonadi.

Da dodam, setio sam se još nečega, glavni komp retko gasim nego samo uspavam. Od novog kernela se povremeno dešava da kod uključivanja nema mreže tj uopšte ne vidi mrežnu karticu. Relogovanje ne pomaže, restart sve vrati na staro. Nema pravila, nekada 12 sati bude uspavan i sve radi, nekada posle nekoliko sati nema mrežne.
[ revlo @ 21.02.2018. 21:20 ] @
Manjaro je to. 'De može dobar os da nosi takvo ime :)
[ lega99 @ 21.02.2018. 21:46 ] @
Citat:
revlo: Manjaro je to. 'De može dobar os da nosi takvo ime :)

Nije Manjaro nego Kubuntu...
[ lega99 @ 21.02.2018. 21:55 ] @
Citat:
calexx:
Čini mi se da ovo brlja od novog kernela tj od kako je došao 4.15.xx. Kod mene su inače bar ntfs particije podešene da se automatski montiraju (KDE opcija u podešavanjima) i to je radilo. Odjednom sada kad upalim Arčija (nisam proveravao ostale) sve particije, osim njega, razmontirane. Montiram ih u Delfinu jer mi je najlakše i dobijem ovu poruku. Sledeći restart i opet nijedna montirana.
Nešto slično se dešavalo i ranije, problem je pravio jedan red u /usr/share/polkit-1/actions/org.freedesktop.UDisks2.policy i kada to promenim, vraća se automatika. Sada je tu sve u redu a opet ne radi. Pretpostavljam da je plazma opet nešto sjeb@l@ i da će uskoro da dođe na svoje.

Isto se dešava i na Arčiju na laptopu. Na laptopu je prestalo da radi power dugme, ono je podešeno da gasi laptop ali sada ne reaguje. Mislim da ima još brljanja ali sad ne mogu da se setim. Plazma je totalno urnisala prethodni KDE, zato mi je Kubuntu 14.04 zlatna rezerva, šteta što nema opcija da Arčija ostavim na KDE4. :(

Svakih par dana neki apdejt koji ne može da prođe (ajde da to bude mana RR Arčija koji žuri ispred ostalih) pa moram da tražim rešenje ili sačekam dok oni to odrade. Trenutno ga muči akonadi.

Da dodam, setio sam se još nečega, glavni komp retko gasim nego samo uspavam. Od novog kernela se povremeno dešava da kod uključivanja nema mreže tj uopšte ne vidi mrežnu karticu. Relogovanje ne pomaže, restart sve vrati na staro. Nema pravila, nekada 12 sati bude uspavan i sve radi, nekada posle nekoliko sati nema mrežne.



Plasmu menjaju ko "ciga konje" :D Samo sto je stigla 5.12, sutra odmah 5.12.1 a danas 5.12.2 i to prvo na Kubuntu backport pa onda tek posle na Neon koji pravi plasmu. Ja sam to setovanje sto spomkinjes probao, ne radi odavno jos kad si ti prvi puta napisao. Apdejti stizu svaki dan, kao da imaju normu koliko dnevno da izbace apdejta a dal to valja ili ne valja nije bitno. Probao sam sve kernele, spusta na 5.14 pa na 5.13 itd... Manjaro barem malo pricekaju pa ne zabrljace, valjda vide da nesto nije ok, u Manjaru Dolphin lepo montira imam neku verziju iz AUR-a koja moze da radi kao root. Crnjak je Kali ima Dolphin koji ne moze da radi kao root, sta ce im onda Dolphin nek stave neki drugi fajl manager u KDe distro kad su ovaj upropastili.
[ lega99 @ 21.02.2018. 23:56 ] @
Prevrno sam i nebo i zemlju nigde ovakve greske, negde je neka linija pukla u nekom fajlu i sad to pravi problem. Setim se uvek Ubutu i prekucavanje istog teksta da bi login radio ok.
[ lega99 @ 22.02.2018. 15:03 ] @
Pokusao sam i downgrade Dlphina i njegovih zavisnosti, nista ne pomaze, ocito da mount na klik iz Dolphina okida ovu poruku o dvostrukom montiranju bilo koje particje. Jedino se ne buni na NTFS particije koje su montirane kroz fstab. Nemo cinnamonov file manager ladno radi kako treba u Kubuntu. Probleme sa kojima se ja srecem ladno je napravio spisak neki lik (stranac) i okacio na netu, pobrojao redom, to me tesi jer nisam jedini pa ispadne da ja zakeram ili izmisljam.
[ lega99 @ 24.02.2018. 21:00 ] @
@calexx

Da li si ovo nasao?
[code]TLDR version:

Change the /usr/share/kde4/services/kded/device_automounter.desktop line X-KDE-Kded-phase=1 to X-KDE-Kded-phase=0
Open "kcmshell4 kcmkded" and start 'Removable Device Automounter'
Open "kcmshell4 device_automounter_kcm" and pick the right options from the KDE 'Removable Devices module'[code]

Nista ne pomaze, uvek ista poruka vec je montirano, praio sam i novog usera opet nista...

Primetio sam da je iz systemskom setovanja maknuto upravljanje grupama sad sam kuckanje pa ako utrefim.


[ calexx @ 25.02.2018. 10:15 ] @
Koliko se sećam, to je bilo rešenje za nepostojanje opcije u podešavanjima i onda je ovako moglo da se vrati i odradi. Jedan od detalja koji nije ni postojao kada se pojavila plazma i koji je kasnije rešen. Mislim da ovo ne pomaže jer automounter sada postoji i nema potrebe da se vraća.

Ovde je neko odradio posao bez testiranja i prevideo "sitnice" koje se jave.
Citat:
Device /dev/sdb7 is already mounted at `/run/media/cale/Kubuntu 14.04'

Meni je u automounteru podešeno da se većina particija automatski montira pa je i ovaj iz primera (slučajno izabran) (kao) montiran. Delfin proba da montira sdb7 a on je (kao) montiran i dobije se ona poruka. Znači negde je upisano da je on montiran, Delfin vidi da nije, proba i sudari se.

Ipak, jutros je stigao linux 4.15.5 i sada sve radi. Još uvek se pojavljuje neki konflikt kod apdejta, akonadi i akonadi-qt4 se sudaraju ali mi to nije mnogo bitno. Ne znam da li će da bude rešeno ono sa gubljenjem network interfejsa ali će sigurno u nekoj sledećoj verziji.

Sve u svemu, greota što je uništen KDE4 i što Arči nema opciju da ostane tako pošto kao RR mora da bude u toku. Zato će Kubuntu 14.04 da bude i dalje na kompu.
[ lega99 @ 25.02.2018. 16:23 ] @
@calexx

Unistili su KDE4 i to je jos jedan potez kad neko puca sam sebi u nogu. Meni je u Manjaru dolphin ok jer imam Dolphin iz AUR-a koji radi kako root, u Kubuntu brljavi (Cinamonov Nemo radi ok) sa tim otvaranjem particija-diskova, uspeli su da ga zeznu nacisto, svi file manageri rade u root modu samo oni ukinuli. Ludilo mozga Dolphin u Kali kao file manager ne radi, koji to normalan covek moze da uradi, podsecaju me na nekog dementnog coveka koji ne kapira da mu najosnovnija stvar file manager ne radi, pa kako to moze biti normalno. Ne mogu da poverujem da neko ko pravi distro to ne vidi.
[ calexx @ 25.02.2018. 19:00 ] @
Da su uništili, jesu, da me zanima delfin, jok. Ne volem fajl menadžere tipa WE, pa mi zato odgovaraju i Krusader i DoubleCommander koji rade kao root. Jeste da ti od DC hoćeš i komandnu liniju (mada je ima u nekom skraćenom obliku) ali mene to ne zanima.
[ lega99 @ 25.02.2018. 21:10 ] @
@calexx,

Navikli me na Dolphin, pre sam sve radio kroz Krusader, sad ne znam da pristupim drugim linuxima i plus oce da zeza i da ne moze u root mod, mora da se karabudzi. Dolphin je upravo poceo isto da se ponasa i u Manjaru prijavljuje duplo montiranje. U dolphinu imam terminal-konzolu i tu se izvrsava cela skripta koju mogu da pratim. To ne moze ni u Krusaderu ni u Doublecommanderu.
[ calexx @ 25.02.2018. 23:06 ] @
Navika-odvika. ;)

Drugim linuxima ili particijama pristupaš preko ikonice iznad panela. Za root je lako, imaš komandu koja ga tako pokreće a onda možeš da napraviš ikonu u start meniju kao što je nekad postojala. Terminal ima, liči mi na onaj iz delfina mada ne znam da li ti je potrebno nešto posebno. DC ima neki terminal ali mi deluje da nema mnogo mogućnosti.

Već sam pisao, Manjaro kasni za Arčijem ali kada Arči ima problem pa ga reši, Manjaro će da ima taj problem i rešiće ga kad rešenje dođe na red. Ne znam koji kernel imaš na tom Kubuntu, meni je počeo da brlja od 4.15 ali sa 4.15.5 opet normalno radi.
[ plus_minus @ 25.02.2018. 23:40 ] @
Citat:
i plus oce da zeza i da ne moze u root mod, mora da se karabudzi.


kdesudo dbus-launch dolphin
[ calexx @ 26.02.2018. 16:53 ] @
Nije ovo pisanije bez probe. Sve to važi za recimo Krusader i slične ali za delfina jok. Ako se pokrene u tom obliku, ne javlja ništa a iz terminala javlja dovoljno:
Citat:
[cale@ArchPlasma:~]$ sudo dbus-launch dolphin
Executing Dolphin as root is not possible.
[cale@ArchPlasma:~]$

[ plus_minus @ 26.02.2018. 17:25 ] @
Citat:
sudo dbus-launch ...

Ne znam šta da dodam osim da kdesudo i sudo nisu isto ..

Pritisnete recimo alt+f2 i tu otkucate kdesudo dbus-launch *koji_god* > `enter` i neće? Nema prompt-a?
Ako je tako, onda kdesudo nije instaliran (zapištao bi terminal oko toga već) ili user nema dobre privilegije, valjda.
Kod mene to radi.
[ calexx @ 26.02.2018. 17:43 ] @
Kao što sam napisao, tvoja varijanta ne radi tj traži root password i posle ne uradi ništa, sudo komanda bar kaže zašto neće. A i ako nisu iste, a otprilike jesu (kdesudo - a sudo frontend for KDE), obe komande pokreću program kao root a ako jedna od njih kaže da nije moguće da delfin radi kao root ...
Ovo je na Arčiju, ne znam da li na nekom drugom linuxu radi.
[ plus_minus @ 26.02.2018. 17:59 ] @
Na debianu radi.
[ lega99 @ 26.02.2018. 18:36 ] @
Citat:
plus_minus: Na debianu radi.


Da radi na staroj verziji Debiana i Dolphina, to smo odavno apsolvirali a ovo sa Dolphinom to su developeri uradili i napisali da su to uradili. Sad je odjednom "jako opasno" po njima da Dolphin radi kao root.
Ovo drugo sto je tema predstavlja problem jer prijavljuje duplo montiranje, meni je prvo poceo Kubuntu to da radi, od juce i Manjaro prijavljuje duplo montiranje particija, nesto su negde zeznuli.
[ calexx @ 26.02.2018. 20:20 ] @
Trebalo je da napišeš koji kernel i koja plazma pa da se zna kada se poredi. Manjaro će da se opravi kada mu na red dođe kernel 4.15.5. Ili ga ti ubaci preko reda.
[ plus_minus @ 27.02.2018. 01:23 ] @
@calexx

Aktivni, trenutni debian (stretch), minimalni install koji te ostavi sa konzolom, delfinom, konq.-om i kej'rajtom. Ako se sećaš te teme, brabonjarili smo u njoj šta je u lakše, šatro koji disto ima brže napucavanje (manje linija u konzoli) na hard .. debian ili arč .. Debian 9 "Stretch" - KDE Plasma 5 minimal install

E, kad se tako minimalno instalira i skocka da ne troši više od 300 mb rama (pa posle lagano, dodaš šta ti još treba), sve lepo sluša. I ja jedino tako plazmu mogu da koristim, a da me ne nervira. :|
Drugo je to kad ti cannonical podesi sve. Ja sam još malo pa postao alergičan na cannonical, ne koliko na m$. Instaliram ubuntu isključivo u slučaju konvertovanja m$ korisnika.
A kernel je ... 4.9.0-6-amd64.
[ lega99 @ 27.02.2018. 09:43 ] @
@plus_minus,

U tvom Debianu je stara verzija Dolphina i stari kernel koji je svuda dogurao ili na 4.13 na 4.14 ili na 4.15. Ti sad ubedjujes nas na osnovu cinjenice da tebi radi. Radi i kod mene u Kali kao root ali kad mu vratim tu tvoju verziju Dolphina. i zakljucam. Ti pises @Calexxu o Ubuntu a on je ArcH-er... Tu plasmu koju koristis ako je koristis upravo su napisisali i isporucuju je svima developeri Neon-a (glavni sponzor KDE), zvanicna nova LTS plasma je 5.12
Code:
─dragan@Ku18 ~  
╰─➤  kdesudo dbus-launch dolphin
QInotifyFileSystemWatcherEngine::addPaths: inotify_add_watch failed: No such file or directory
QFileSystemWatcher: failed to add paths: /home/dragan/.config/ibus/bus
Bus::open: Can not get ibus-daemon's address. 
IBusInputContext::createInputContext: no connection to ibus-daemon 
Executing Dolphin as root is not possible.
╭─dragan@Ku18 ~  
╰─➤  kdesudo dbus-launch dolphin                                                                       1 ↵
Executing Dolphin as root is not possible.

Ovo da ne moze kao root ugradjeno je u kod Dolphina, kacili su ljudi ovde i po frugim forumima


@Calexx,

Kernel mi je 4.15.5 i plasma 5.12.2, nije tu ni do kernela jer je taj kernel legao pre 2-3 dana i tad sam primetio da i Manjaro u Dolphinu prijavljuje duplo montiranje. Nije ni do samog Dolphina, stavljao sam starije verzije, nesto sto povezuje Dolphin i to ispisivanje poruka pogresno radi. Stavim Nemo Cinnamonov file manager i on sve lepo odradjuje. sa svim diskovima i particijama
[ lega99 @ 27.02.2018. 10:50 ] @
Debian stretch
Package: plasma-desktop (4:5.8.6-1)
Package: dolphin (4:16.08.3-3)

Neon koji pravi plasmu
Package: plasma-desktop (4:5.12.2-0neon+16.04+xenial+build83
Package: dolphin 4:17.12.2-0neon+16.04+xenial+build37
[ calexx @ 27.02.2018. 13:57 ] @
Citat:
lega99:Kernel mi je 4.15.5 i plasma 5.12.2, nije tu ni do kernela jer je taj kernel legao pre 2-3 dana i tad sam primetio da i Manjaro u Dolphinu prijavljuje duplo montiranje.
Meni je počelo brljanje otprilike sa 4.15.1 a prestalo je sa 4.15.5. Možda je problem što ti montiraš particije na drugi način, ja fstab uopšte ne koristim za to, samo sistemsko podešavanje koje ih automatski montira svaki sledeći put i onda su montirane pa ni delfin nema zašto da se buni.
Probaću Manjara večeras, ako se setim.
[ lega99 @ 27.02.2018. 20:34 ] @
Citat:
calexx: Meni je počelo brljanje otprilike sa 4.15.1 a prestalo je sa 4.15.5. Možda je problem što ti montiraš particije na drugi način, ja fstab uopšte ne koristim za to, samo sistemsko podešavanje koje ih automatski montira svaki sledeći put i onda su montirane pa ni delfin nema zašto da se buni.
Probaću Manjara večeras, ako se setim.


Fstab koristis za / i /home i swap? Ako montiras NTFS particije kako ih montiras iz systemskog setovanja da li setujes sve (ajd uslikaj) da li moze da se pise po ntfs particijama kad ih montiras na taj nacin. Meni nije problem sa njima, na njih se ne buni, buni se na ostale particije-linuxe. Meni je to sve iskljuceno u systemskom setovanju i nije mi jasno kako ih montira kad ih montira (za NTFS mi je jasno jer ide kroz fstab) i da li je to lazna poruka i montira ih tek kad se klikne na tu ext4 particiju ali lazno prijavljuje i mora 2x da se klikne, prvo se ponisti poruka pa se ponovo klikne u Dolphinu da montira i on montira.
[ calexx @ 02.03.2018. 16:33 ] @
Citat:
lega99: Fstab koristis za / i /home i swap? Ako montiras NTFS particije kako ih montiras iz systemskog setovanja da li setujes sve (ajd uslikaj) da li moze da se pise po ntfs particijama kad ih montiras na taj nacin. Meni nije problem sa njima, na njih se ne buni, buni se na ostale particije-linuxe. Meni je to sve iskljuceno u systemskom setovanju i nije mi jasno kako ih montira kad ih montira (za NTFS mi je jasno jer ide kroz fstab) i da li je to lazna poruka i montira ih tek kad se klikne na tu ext4 particiju ali lazno prijavljuje i mora 2x da se klikne, prvo se ponisti poruka pa se ponovo klikne u Dolphinu da montira i on montira.


Idemo redom. Fstab ima samo / i swap i na ovom Arčiju (tako je uglavnom na svim linuxima koje sam instalirao) izgleda ovako:
Code:

# /etc/fstab: static file system information
#
# <file system>    <dir>    <type>    <options>    <dump>    <pass>
# /dev/sda10
UUID=69659c3d-75b0-4e2d-ab96-4d43ca73e783    /             ext4          rw,relatime,data=ordered    0 1

# /dev/sda5
UUID=5810b486-5258-44a0-bdbd-2c5e9b1c770a    none          swap          defaults      0 0

Dok sam instalirao razne linuxe, a to nisam radio mesecima, jedino što bih menjao je UUID swap particije ako je novoinstalirani linux opet pravi. Onda samo zamenim UUID novim i to je sve. Nikada nisam imao bilo šta drugo u fstabu. Inače pravim po jednu swap particiju na svakom hardu i svi linuxi na tom hardu je koriste. Svaki linux ima svoj / i ništa više.

Većinu linuxa instaliram na default način dok kod Arčija prihvatim da instalira ntfs-3g i to je sve.

Pošto ntfs particije koristim za sve i svašta, obično ih podesim da se automatski montiraju jer su mi i default folderi na Krusejderu ili DC podešeni na neke konkretne pa ako nije montirano, malo se buni. Automontiranje radim u System Settings/Removable Storage/Removable Devices pa tu za početak obeležim sve ntfs particije a on vremenom dodaje i ext4 i uglavnom su mi uvek sve particije na hardovima montirane. Osim swap i onih Windows sistemskih particija.
Montirane ili ne, u Krusejderu ih biram na standardan način, klikom na ikonicu Open the available media list i odatle promenim particiju, svejedno da li je montirana. To radi na svim KDE linuxima a uglavnom samo takve i instaliram. Brljalo je na početku na plazmi, posle se opravilo, sada je malo brljalo ali je opet OK.

Inače uvek koristim default kernel ili KDE, ne guram neke novije jer računam da ako autori nisu ubacili u update, ne moram ni ja. Ti instaliraš neke napredne varijante, kernele koji su još u probnoj fazi ili su nekako prošli tu fazu, instaliraš neke distroe koji su čak i ispred Arčija pa mi nije ni čudno da ponekad sve bude zbrljano. Jedino ponekad na Manjaru prebacim na noviji kernel ali njega ionako koristim uglavnom za grub a retko uključujem.

Nisi napisao šta fali onom terminalu u Krusejderu u odnosu na Delfinov.
[ lega99 @ 02.03.2018. 17:33 ] @
@calexx,

Fstab mi nije bitan, znam to, dal ces da imas home ili ne i swap. Zanimalo me je sistemsko setovanje System Settings/Removable Storage/Removable Devices tu ima prvo da ga uopste ukljucis, onda kad ga ukljucis ima da je po defaultu stiklirano od 1,2,3 opcije 2 i 3. onda ide spisak particija ima dve mogucnosti za svaku particiju da se cekiraju jedna opcija je motiranje po prijavljivanju a druga montiranje po prikljucenju. To me je zanimalo ta slika. To oko kernela nema veze jer U Calculate (Gentoo sve radi) sve radi i Neonu sa istim kernelima 4.15.7. Ako ima veze ima samo sa distribucijom i nekim fajlom koji nije uparen. Da ima veze sa kernelom proradilo bi na nekom kernelu npr. 9.x koji je LTS kernel. Nije bitno proradice jednog dana ili cu zameniti fajl manager. Sto se tice Krusadera nema razlike u terminalu ali nemam i ne vidim ostale linuxe jer ih ne montiram kroz systemsko setovanje a ovako se ne vide.
Ne kapiram kako system u tom setovanju dodaje ext4 particije, ja ih u startu vidim iako nije aktivno,ako nisu cekirane koja je svrha, mislimm da sam to vec probao, u fstab # na sve ntfs i aktivirao to systemsko setovanje bez ikakvog oznacavanja za svaku particiju samo ono stoje na pocetku po defaultu 2 i3 opcija.
[ calexx @ 04.03.2018. 09:14 ] @
Pisao sam više puta ali da remiziram. Kada instaliram neki (KDE) linux, onda prvo uključim tu opciju i izaberem sve ntfs particije. Obično su u pitanju dva harda i na njima po jedna windows i data particija, znači obeležim 4 particije. Prva opcija, po logovanju. Linux particije ne izaberem i posle se ponaša ... kako gde. Negde ih sam obeleži kada ih ručno montiram, nekada ih ne obeleži a one ostanu montirane ... nisam ni obraćao pažnju na to. Svejedno, meni je u principu bitno da onih par data particija bude montirano jer je Krusader podešen da se odmah postavi na njih, one su i u conky prikazu pa je dobro da budu automatski montirane. Za ostale tj sve linux particije, mada to važi i za onih par windows mi nije potrebno automatsko montiranje jer ih ionako montiram kada hoću da im pristupim.

Nije mi jasno kako ih ne vidiš u Krusejderu. Šta ti pokazuje kada klikneš na ikonicu "Open the available media list" odakle ja inače montiram nemontirane? Gde ti uopšte Krusejder ne vidi linux particije?

Plazma na početku uopšte nije imala opciju za automatsko montiranje pa je to rešavano na način koji si pomenuo. Sada ima par problema koji nisi strašni. Ako particije nisu montirane, onda komanda "update-grub" ume da zaglavi i da traje prilično dugo. To se dešava i kod nekog apdejta kernela koji apdejtuje i grub. Zato pre apdejta proverim da li su montirane particije. To čak uspori instalaciju novog linuxa jer i on ima apdejt gruba pred kraj instalacije a pošto onda uglavnom nisu montirane particije, tu zaglavi i pola sata. Kad ima mnogo particija, ne kad ih ima malo.
Drugi problem je praktično obrnut od ovoga. Ako su sve particije montirane, onda na restart ili shut down često krene stop disk management (ili tako nekako) i tu odbroji 1:30 minuta.

Oba ova problema su došla uz plazmu, KDE4 nije imao i nema te probleme. Ipak, sitnica koja nije mnogo bitna pa plazma može da se koristi.
[ calexx @ 04.03.2018. 10:47 ] @
Citat:
lega99: da li je to lazna poruka i montira ih tek kad se klikne na tu ext4 particiju ali lazno prijavljuje i mora 2x da se klikne, prvo se ponisti poruka pa se ponovo klikne u Dolphinu da montira i on montira.
Malo sam probao delfina i on je totalno počeo da brlja.

Ako je ext4 particija montirana pa je demontiram, onda opet kliknem na nju, pojavi se pomenuta poruka. Posle toga nikako ne mogu da pristupim toj particiji, gašenje poruke ništa ne menja. Delfin ne pristupa particiji, klik na nju ne radi. Ako pokrenem novog delfina, particija je tu. Ako iz delfina demontiram particiju, zatvorim delfina pa kliknem, pojavi se poruka ali se particija montira. U sistemskim podešavanjima na ovom laptopu mi ext4 particije nisu obeležene za automontiranje ali su uvek namontirane. Lako možeš da proveriš, otvori delfina, klikni na ext4 particiju pa će da je montira uz poruku. Onde je odatle demontiraj pa probaj da joj opet pristupiš.

Ako ovo radim sa ntfs particijama, posle demontiranja pa klika na particiju se ne pojavljuje poruka ali ne može da se uđe u particiju. U novootvorenom delfinu je sve OK.

Sve ovo ne pravi problem na Krusejderu ili DC, oni rade normalno.
[ lega99 @ 04.03.2018. 16:18 ] @
Uf pa to Dolphin brlja li brlja, kod tebe tako kod mene drugacije. Sto se tice Krusadera kad kliknem na ikonicu nje isto pokazivao, sad kad sam setovao da je sve u systemskom setoanju sad pokazuje sve particije. Nazad na Krisader to je resenje ako i njega ne zakolju da ne moze u root mod. Gledao sam po netu zabole me glava, onaj primer sto sam u temi citirao pise da se nalazi na diru KDE4, pazi sad u plasmi 5 tj. KDE5 radi nesto sto je iz KDE4, mogli su barem da to usaglase i da bude u plasmi 5 na KDE5 diru, zabole me glava te neke definicije Udisk i Udisk2. Ovo oko montiranja u setovanju zanimalo me je zbog NTFS particija sa kojih citam fajlove ili pisem ponekad. Muziku i filmove citam sa NTFS a torrent pise po NTFS. Razludeli me sa grubom, stavim grub da bude iz Neona koji je na SSD malom disku, sve lepo kad uradim restart ona malo parcence na ekranu i skroluj da izaberes sta podizes. Nadjem da se to zove tema i da je povetarac tema koju guraju svuda u plasmu. Gledam grub nigde definicije za temu a on lepo stavlja to a ja ludim. Na kraju nadjem neki poddirektotijum u kome je jedini fajl u kome pise ta tema. Sad vise nije merodavno /etc/default/grub pa menjas nego i taj poddirektorijum iz koga uturili na silu tu temu. Lepo ja to rename .old i imam svoju normalnu podlogu i full rezoluciju kod podizanja gruba. Dobro napomenu za update-grub ja sam se tako cudio, azuriram kernel i odjednom sa update-grub ne vidi nijedan drugi linux
[ calexx @ 04.03.2018. 20:35 ] @
Meni oduvek i bez bilo kakve promene u Krusejderu, na onoj ikoni uvek vidi sve postojeće particije. Vidi i one windows sistemske od 100 i 400MiB, vidi i Efi particiju na jednom hardu a one sigurno nikad nisu sistemski montirane. Nemam pojma kako tebi nije video particije. Daj sad ti sliku kako ne vidi te particije. ;)
A da su pomešali, jesu. Nekada u etc ili u home/kde4 a sada ko zna šta je gde. Trebalo bi za svaki program da se traži gde šta zapisuje. Opšte ludilo i zbrka. Pa još ti sa grub temama i raznim custom izmenama ga dodatno zbuniš.
Krusejder je delimično zabranio root pokretanje ali ima komanda koja to odradi a u svakom slučaju ima u menijima opciju da ga startuješ u root modu. Mislim da nije do njih nego do plazme jer kod tog pokretanja iskoči ova poruka:

[ lega99 @ 04.03.2018. 21:42 ] @
Sad krusader vidi sve particije kad se klikne, za root mod nije bilo ikona u tulbaru Krusadera ali ubacivanjem u enviroment file da je to KDE odamh su se pojavile. Konacno ga raspetlja neki linuxi i dalje mogu da rade sa NTFS u fstabu i ostali nikakvo setovanje u systemskom a vidi sve particije. Calculate tako radi ali nema systemd, Radio je i Manjaro do pre neki dan i onda odjednom cvrc, sad i u Manjaru moram da stavim u enviroment file da je to KDE da bi se videle ikone u Krusaderu u root modu. Jedno vreme to je trebalo za Dolphin dok je jos radio u root modu. Izmenjao sam toliko distroa da vise i ne znam u kome je sta bilo, sad ih samo brisem i smanjujem broj. Novi Kali mi je beskoristan jer nema vlasnickih drajvera, instalirao sam ponovo stari i prebudzio ga da radi sa Catalyst drajverima, nema vise ni repozitorijuma tj. ima neki jos radi ali nema vise gpg. U sustini ni to mi ne treba jer u win 10 hashcat radi uporedo i sa CPU i GPU a program za kontrolu temperature GPU je super. Drzim taj stari Kali samo zbog wifite jer novi wifte ne radi kako valja ne radi pixi opcija. Sad sasvim drugacije montita NTFS nego kad je bilo u fstab, sad ide /media/dragan/rt/muzika a dok je bilo u fstab /media/rt/muzika. Pazi za snap ono novo instaliranje program je snapd, ja stavio VLC 3 preko snapa a ono pokazuje VLC kao 3 diska u systemskom setovanju a u blkid kao loop device. Obrisao sam to cudo da me ne sludjuje...

[Ovu poruku je menjao lega99 dana 04.03.2018. u 22:53 GMT+1]
[ lega99 @ 04.03.2018. 22:05 ] @
Slusam sad muziku preko Clementine playera, obrisao sam Banshee jer ga vise niko ne odrzava. Imam utisak da je Banshee davao bolji zvuk.
[ lega99 @ 05.03.2018. 10:20 ] @
Novotarija
Code:
apt --fix-broken install


Nekad bilo
Code:
 apt-get install -f
[ lega99 @ 05.03.2018. 14:25 ] @
Paz ovo cas ga ima cas ga nema u svim distroima sa plasmom 5.12.x, samo odes na sledecu opciju u tom ekranu i vratis i ostane samo tekst :)




[ lega99 @ 05.03.2018. 14:31 ] @
Ono oko diskova-particija radi suludo, u jednom linuxu mauntuje sve particije, u drugom moram da kliknem na particiju u Dolphinu da bi je mautovo. Nista vise ne razumem, ideticna plasma, identicno setovanje, jedan montira odmah drugi ne. Sad mauntuje na /media diru a na tom diru je /ime_usera_dir u koji mauntuje. Gde god sam nesto vukao sa NTFS particija moram da menjam putanju.
[ tuxserbia @ 05.03.2018. 15:10 ] @
Ono odbrojavanje od 1:30 bi moglo da bude i do systemd upucavanja. Ima ih dosta na mreži sa sličnim simptomima, uz totalno drugačije postavke i korišćene programe.
[ lega99 @ 05.03.2018. 17:13 ] @
@tuxserbia

Ubi me vise trazenje po internetu, sto razloga, sto predloga, znam samo da je sve radilo ok dok nije legla plasma 5.12.0, onda u roku par dana poludese ode plasma na 5.12.1 pa vec sutra na 5.12.2 i poceli problemi.
Kako da poredjam particije po redosledu na diskovima, npr ide mi sdc8 pa sdc5, gledao sam nesto ali sve se odnosi ako nije mesana salta kao kod mene gde na svakom disku imam prvo NTFS particiju pa onda linux particije
[ tuxserbia @ 05.03.2018. 18:46 ] @
Ovo nisam razumeo?!? Jesi brisao ili smanjivao neke particije, pa onda pravio nove, ....? Ili, samo pod plazmom imaš tih problema? Ovo prvo bi trebalo da može da se sredi, korigovanjem particione tabele. Ili uz pomoć udev pravila. Ovo drugo, veze ne znam. Znaš da sam mLogo tanak sa izletima velikog K.
[ lega99 @ 05.03.2018. 19:03 ] @
Brisao sam neke linuxe i pravio nove particije ili prosirivao jer je kod Manjara npr. na kompajliranju zafalilo prostora. Svi su mi distroi KDE plasma 5 i bili su na plasmi 5.8.x LTS a sad je ova 5.12.2 LTS plasma koju su od 5.12.0 za dva-tri dana izmenjali sa 5.12.0 na 5.12.2. Danas sam citao da postoji taj problem kad se brisu particije da npr. sdb5 bude posle sdb8 i da to moze da se sredi da se uteraju u red ali kod mene na disku nisu samo linux particije. Isto tako dva linuxa gparted isti disk jedan linux vidi kao sdb a drugi linux kao sdc, uvek moram da otvorim cetvroro ociju kad radim nesto da ne zeznem.
[ calexx @ 05.03.2018. 19:24 ] @
Citat:
lega99:
Novotarija
Code:
apt --fix-broken install


Nekad bilo
Code:
 apt-get install -f
Prvo liči na debijanca, drugo na ubuntu varijantu. Ili sada i *ubuntu ima ovu novotariju?
Citat:
lega99:
Paz ovo cas ga ima cas ga nema u svim distroima sa plasmom 5.12.x, samo odes na sledecu opciju u tom ekranu i vratis i ostane samo tekst :)
Potraži moje poruke iz vremena kada je krenula plazma, 2/3 dotadašnjih opcija nije radilo, sada 1/3 ponekad pomalo brlja, neku oprave, drugu pokvare, kasnije tu opravljenu opet zbrljaju ... Ne obraćam pažnju, ovo što si prijavio se reši tako što odeš korak nazad, vratiš se i tu je. Bzvz ali mi je lakše nego da tražim rešenje za problem koji mi i nije problem.
Citat:
lega99:
Ono oko diskova-particija radi suludo, u jednom linuxu mauntuje sve particije, u drugom moram da kliknem na particiju u Dolphinu da bi je mautovo. Nista vise ne razumem, ideticna plasma, identicno setovanje, jedan montira odmah drugi ne. Sad mauntuje na /media diru a na tom diru je /ime_usera_dir u koji mauntuje. Gde god sam nesto vukao sa NTFS particija moram da menjam putanju.
Ti si koristio nesistemski način i zadržao si ga i kada je sistem počeo da se menja, sada je sve zbrkano, radi ti i jedno i drugo i ne radi ti nijedno. Ubuntoliki i Arčoliki ne montiraju na isto mesto a ti dodaš i fstab varijantu i sve ode ...
Citat:
tuxserbia:
Ono odbrojavanje od 1:30 bi moglo da bude i do systemd upucavanja. Ima ih dosta na mreži sa sličnim simptomima, uz totalno drugačije postavke i korišćene programe.
Ima raznih odbrojavanja ali meni prijavljuje nešto tipa disk management i to se dešava kada montiram sve particije, a imam ih gomilu, pa restartujem sa tako montiranim. Tako je od početka plazme tj ič ne valje.
Citat:
lega99:Ubi me vise trazenje po internetu, sto razloga, sto predloga, znam samo da je sve radilo ok dok nije legla plasma 5.12.0, onda u roku par dana poludese ode plasma na 5.12.1 pa vec sutra na 5.12.2 i poceli problemi.
Kako da poredjam particije po redosledu na diskovima, npr ide mi sdc8 pa sdc5, gledao sam nesto ali sve se odnosi ako nije mesana salta kao kod mene gde na svakom disku imam prvo NTFS particiju pa onda linux particije
Gde ti je loš redosled? Pobrkali se brojevi, brisao si neku particiju pa se broj pomerio i posle je nova marticija dobila poslednji broj? Ako je to, fdisk lako rešava.



Ovo si kasnije pisao pa da dodam.
Citat:
lega99: Brisao sam neke linuxe i pravio nove particije ili prosirivao jer je kod Manjara npr. na kompajliranju zafalilo prostora.
Danas sam citao da postoji taj problem kad se brisu particije da npr. sdb5 bude posle sdb8 i da to moze da se sredi da se uteraju u red ali kod mene na disku nisu samo linux particije.
Kao što sam napisao, kad obrišeš particiju, onda sledeća postojeća dobije njen broj i tako redom a kada je ponovo napraviš, ona dobije poslednji broj. Ne znam za ostalo, kod mene su i linux i swap na extended koja je poslednja i može da se promeni samo neki od njih, ne utiče na ntfs koje su ispred. Da ne tražim, lako se nađe u fdisk kako se ređaju. Ako ne uspeš, pogledaću.
Citat:
lega99: Isto tako dva linuxa gparted isti disk jedan linux vidi kao sdb a drugi linux kao sdc, uvek moram da otvorim cetvroro ociju kad radim nesto da ne zeznem.
Meni je samo PCLinuxOS umeo da okrene slova hardovima i jednom, na početku, sam tako obrisao postojeći instalirani linux. Dobra stvar je što sam tada našao program koji vraća podatke sa ext4 a loša što sam tek počinjao i nisam lako uspevao da instaliram i sve podesim.
[ lega99 @ 05.03.2018. 23:28 ] @
Jel mora fdisk sa USB ili moze kao root sa SSD diska i aktivnog linux?
[ calexx @ 06.03.2018. 04:31 ] @
Može sa aktivnog linuxa.
[ lega99 @ 06.03.2018. 13:51 ] @
Nesto mi nesigurno, gledao sam sa gparted taj disk 2TB ali aktivna je NTFS particija a nema opcije da se ikljuci i aktivna je extend particja u kojoj su svi linuxi. Ne znam vise ni sam da li je vredno rizika. Citam nocas jer sam testirao particije i na jednoj cvrc ne moze kaze treba novija verzija programa, e sad novija verzija je samo u Kali i bice u Ubuntu 18.04, opet i ta verzija za testiranje particije ima jos uvek primedbi pa vise u nista nisam siguran sta moze da ispadne. Nemam para ni zivaca za eksperimente, dovoljno mi je ovo sa mauntovanjem particija, u jednom mauntuje u drugom moram prvo da kliknem. Meni treba NTFS stalno montirana zbog torrenta da baca na njih a playeri da citaju muziku i filmove. Negde u nekom montira sve u nekom ne.
Evo magacin NTFS nije montiran

Evo kako izgleda systemesko setovanje i u nekom linuxu sve montita u nekom nista
[ calexx @ 06.03.2018. 17:26 ] @
Gde vidiš u gpartedu koja je aktivna? Zašto ne obeležiš magacim u sistemskim podešavanjima? Šta i čime si to testirao?

Kod mene su sve ntfs, a najčešće i sve particije, montirane po dizanju linuxa, jedino neki apgrejd malo promeni udisks2 ili kako se već zove pa moram da sitno intervenišem i posle opet sve radi.

Nisam siguran da mogu da pratim sve što radiš jer ti često presipaš i dosipaš a ne kapiram baš sve.
[ lega99 @ 06.03.2018. 18:32 ] @
Citat:
calexx: Gde vidiš u gpartedu koja je aktivna? Zašto ne obeležiš magacim u sistemskim podešavanjima? Šta i čime si to testirao?

Kod mene su sve ntfs, a najčešće i sve particije, montirane po dizanju linuxa, jedino neki apgrejd malo promeni udisks2 ili kako se već zove pa moram da sitno intervenišem i posle opet sve radi.

Nisam siguran da mogu da pratim sve što radiš jer ti često presipaš i dosipaš a ne kapiram baš sve.


1. U gparted vidim da je zakljucana to se odnosi na fdisk

2.Prva slika je kad kliknes desnim klikom na particiju u Dolphinu i pokaze opciju za unmout ako je montirana. Druga slika je iz systemskog setovanja i sta god obelezio pa i magacin nema svrhe, kad restartuem nije montirana ta NTFS particija, montira samo ako idem prvo u Dolphin i kliknem na tu particiju. Meni treba montirana za torrente i playere. Zeza pa rastura, valjda ce sa nekim update stici ispravke pa da sve proradi, nervira me sad kad pustim torrent ono krene da se buni na putanju, moram da prvo kliknem u dolphinu pa se onda ne buni, podesio sam putanje jer sad montira na media po useru a pre he generalno montirao na media kad sam isao kroz fstab.
[ calexx @ 06.03.2018. 20:31 ] @
Pod 1. ne razumem šta piše a pod 2. me zanima nešto. Da li traži root password kada montiraš particiju u delfinu (običnom, ne root verziji) tj da li koristiš običnog delfina? Kod mene je dovoljno da montiram ntfs particiju i da obeležim u sistemskim podešavanjima i kasnije je uvek montirana.
Ne montira isto kada to radiš iz root programa i kada radiš iz običnog, tj svog.
[ lega99 @ 07.03.2018. 10:33 ] @
1. Nije vazno pokusa sam fdisk, nasao uputsvo na netu, sve radio kako pise nista nije odradilo iako senista ne buni, ostao je zbrkani redosled na disku. Sto kazu ne cackaj mecku, vise ne pokusavam jer je ocito da ne radi kod mene jer je na tom disku mesavima NTFS, ext4, extend sa logickim ext4, mislim da takvu kombinaciju nisu predvideli.

2. Obican Delfin ne trazi nista, montira particiju kad kliknem a nju, posle restarta iako setujem (obelezim) u systemskom setovanju kao da nista nisam obelezio, uredno prihvati ali posle puj-pike kao da nisam obelezavao vec ponovo moram da otvorim Dolphin klik na tu particiju i on je montira pa onda u torrent ili player da bi koristio fajlove sa te NTFS particije
[ lega99 @ 07.03.2018. 17:06 ] @
Evo konacno samo u Manjaru i Kubuntu 18.04 (razvojnoj verziji) montira sve, nikakvi zahtevi samo je generalno oznaceno za sve particije, po defaultu i nista vise. Svi ostali distroi montiraju samo na klik u Dolphinu. Potpuno isto systemsko setovanje kao u Manjaru ali ne radi. Ima brdo problema, ljudi negoduju, neki ne mogu da montiraju nikako USB ili citac kartica, sve je relacija Dolphin-Plasma
[ calexx @ 07.03.2018. 19:14 ] @
Šta si konkretno probao sa fdiskom, meni je više puta vraćao brojeve po redu?

Ja koristim samo Ubuntu i Arči klonove i to KDE. Uglavnom Kubuntu i Arčija, plus nekad Mint i Manjaro. Možda promakne i neki NetRunner ili Antergos. Ne znam kako se ponašaju ostale podvarijante i varijante. Uglavnom, sve ntfs particije ostaju montirane a često i sve linux budu tu. Ako neka nije, montoram iz delfina ili krusejdera bez problema. Sve se svuda vidi. Nikad ne ispravljam fstab osim u pomenutom slučaju. Ti preterano kombinuješ neke stare i nove navike pa se verovatno sve zbuni.
[ lega99 @ 07.03.2018. 20:51 ] @
Citat:
calexx: Šta si konkretno probao sa fdiskom, meni je više puta vraćao brojeve po redu?

Ja koristim samo Ubuntu i Arči klonove i to KDE. Uglavnom Kubuntu i Arčija, plus nekad Mint i Manjaro. Možda promakne i neki NetRunner ili Antergos. Ne znam kako se ponašaju ostale podvarijante i varijante. Uglavnom, sve ntfs particije ostaju montirane a često i sve linux budu tu. Ako neka nije, montoram iz delfina ili krusejdera bez problema. Sve se svuda vidi. Nikad ne ispravljam fstab osim u pomenutom slučaju. Ti preterano kombinuješ neke stare i nove navike pa se verovatno sve zbuni.


Ne znam napamet, ima taj link zapisan i otvorio sam tu stranicu u browseru startovo konzolu i u njoj root mod. Isao sam fdisk /dev/sdc i onda prvi je bilo x da udjem u expert mod jer tu tako radi, dalje sam sledio proceduru kako pise, na kraju w da upise promene.
Ja sam koristio fstab jer mi je to ostala navika preko ntfs-config da montiram NTFS. Sad kad ima ovo ja sam izbrsao te linije iz fstaba i ntfs-config deinstalirao. Ne mesam fstab i systemsko setovanje nego samo systemsko setovanje. Ja bi ostao i dalje na fstabu da nije pocelo zezanje da javlja duplo montiranje u Dolphinu, tu je sve radilo, ntfs uvek montiran preko fstaba a ostalo montira kad klikes na tu particiju. Ispada da nesto nije implemetirano i da je maltene ostalo nedovrseno pola-pola. Tamo gde radi montita sve samo sa systemskim setovanjem, tamo gde ne radi ne montira nista.

[Ovu poruku je menjao lega99 dana 08.03.2018. u 01:23 GMT+1]
[ lega99 @ 08.03.2018. 00:21 ] @
Citat:

To reorder the Linux drive partition numbers for device sdc, all we need to do is open a terminal…

type

sudo fdisk /dev/sdc

sudo fdisk /dev/sdc
then
press “x” to enter Expert Mode
press “f” to fix the drive order
press “i” to ignore the warning (if it shows)
press “w” to write changes to the disk
press “q” to quit fdisk

It’s that simple.


Evo kako sam radio i to upravo na sdc 2TB disku, nista nije javljao neku primedbu tako da “i” nisam koristio. Sve ostalo kako je i bilo...
Sad kaze da mu “w” ne postoji a juce je radilo ali nista nije uradio. Ovo je vec izludjivanje sa linuxom.

[Ovu poruku je menjao lega99 dana 08.03.2018. u 14:41 GMT+1]
[ lega99 @ 08.03.2018. 13:01 ] @
E da ga izem, sve je pravljeno pomocu linux a sad ispada da nesto nije u granicama a da bi bilo treba da uzmem backup (ne znam samo na cega i gde) da obrisem pa opet da kreirami vracam nazad. P ato ga gparted nije napravio kako treba nego kako ne treba pa sad se fdisk buni.

Code:

Disk /dev/sdc: 1,8 TiB, 2000398934016 bytes, 3907029168 sectors
Units: sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 4096 bytes
I/O size (minimum/optimal): 4096 bytes / 4096 bytes
Disklabel type: dos
Disk identifier: 0x000631ba

Uređaj     But      Start   Kraj Sektori   Size Id Tip
/dev/sdc1  *   2600298496 2725406719  125108224  59,7G 83 Linux
/dev/sdc2      3068053502 3907022847  838969346 400,1G  5 Prošireno
/dev/sdc3      2725406720 3068051455  342644736 163,4G 83 Linux
/dev/sdc4           16065 2600298495 2600282431   1,2T  7 HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sdc5      3370455040 3485642751  115187712  54,9G 83 Linux
/dev/sdc6      3866066944 3907022847   40955904  19,5G 82 Linux swap / Solaris
/dev/sdc7      3485644800 3670132735  184487936    88G 83 Linux
/dev/sdc8      3068055552 3160696831   92641280  44,2G 83 Linux
/dev/sdc9      3160698880 3370450943  209752064   100G 83 Linux
/dev/sdc10     3670134784 3866064895  195930112  93,4G 83 Linux

Partition 2 does not start on physical sector boundary.
Partition 4 does not start on physical sector boundary.
Partition table entries are not in disk order.


[Ovu poruku je menjao lega99 dana 08.03.2018. u 14:40 GMT+1]
[ calexx @ 08.03.2018. 18:20 ] @
Ja i dalje ne kapiram šta i kako si delio, daj da vidim šta pokazuje gparted.
[ lega99 @ 08.03.2018. 19:08 ] @


Evo kako izgleda u jednom linuxu je to /sdc u ovom je /sdb sve je pravljeno sa gpartedom kad je stavlja taj disk, particije su izmesane jer sam neke linuxe brisao i kod instalacije dobijale su novu oznaku.
A ovo mi posebno ide na zivce jer da sam radio sa win programom bilo bi win kriv.. Iskljucivo koristim jedan program za particije da ne bude kao nekad u windowsu.
Citat:

Partition 2 does not start on physical sector boundary.
Partition 4 does not start on physical sector boundary.



Na netu uputstva sve za osnovne opcije fdiska, samo na dva mesta nasao sam za napredne opcije gde se preslazu imena particija. Evo ovo je Calculate (Gentoo sa GUI instalerom), RR distro, evo ni on neume da montira particije iz systemskog setovanja, sve mora prvo klik u Dolphinu na particiju. Dok oni sve srede ja cu da mirisem cvece odozdo iz korena na Bezaniskom placu. Evo cuveni Calculate (Gentoo) kernel 4.14.19 long term kernel, preporucena verzija je upravo ta u Gentoo.
[ lega99 @ 10.03.2018. 01:36 ] @
Koiko ja vidim to oko redjanja particija vise ne radi, digao sam system sa USB, probao ali to ne radi, kao dozvoljava opciju da sredi redosled ali kad lupim "w" da zapamti kaze ne postoji ta opcija.
[ calexx @ 10.03.2018. 09:00 ] @
Ne mogu da probam jer mi je redosled OK pa mi prijavi nešto tipa Nothing to do, probaću večeras sa nekim drugim manje bitnim hardom. Ili možda i sa ovim jer imam nekoliko praznih particija pa mogu da probam.

Dešavalo se i meni da prijavi da neka particija ima problem sa startnom pozicijom ali se ne sećam da li sam ih tada pravio gpartedom ili je to radio linux koji instaliram. Mislim da nije neki problem.

Kod mene je raspored malo drugačiji i ne menjam. Prvo ide ona mala windows sistemska particija, pa windows particija, pa na kraju jedna data ntfs gde ide sve što je potrebno. Posle toga kao četvrta extended particija, na njoj prvo jedna swap koju koriste svi linuxi i posle ređam linuxe. Ne volim da mešam pa mi je ovako najlakše. Promena nekog linuxa neće da utiče na prve tri particije a samu extended lakše sredim nego da moram sve da radim.
[ tuxserbia @ 10.03.2018. 09:20 ] @
VirtualBox?
Napravi mašinu sa 20-50GB, digni neki live iso pa se igraj sa pravljenjem, brisanjem i dodavanjem. Kad/ako pogrešiš, nikom ništa.
[ lega99 @ 10.03.2018. 09:30 ] @
NTFS particiju zaokruzio sam juce i sad ne javlja zamjerku trajalo je 6 sati, ostala je extend u kojoj su svi linuxi a tu mi se bas ne cacka, moracu da malo smanjim prvu logicku na toj extend i onda da pustim da zaokruzi extend. Mislim da ono oko preslaganja ne moze, probao sa SSD diska koji je sam linux za sebe, probao sa live USB za instalaciju isto nece. Ja particije kad maknem neki linux uradim wipe ili shred i onda je obrisem i ponovo kreiram iz zato dobija novi broj. Kad ne radim tako Debian se kod instalacije prvi buni i trazi da se obrise particija i kreira ponovo i ako dobije novi sdxx.
[ lega99 @ 10.03.2018. 09:32 ] @
Novi Firefox je brz ko zmija ali sam ga stavio cistog i importovo bookmarks, dodatke stavio samo par komada jer vise i nema ono sto sam ja koristio.
[ lega99 @ 10.03.2018. 09:43 ] @
Evo nafilovali su plasmu na 5.12.3, u roku max 10 dana od 5.12.0 pa maltne dan za danom 5.12.1 pa 5.12.2 isad hop 5.12.3. Da li ti ljudi znaju sta rad? Valjda se sedne i razmisli, istestira? Izgleda ovde napisu nesto i ajd nek se kecaju korisnicu, bruka i sramota, nek kako ko god hoce d ahejtujem ali ovo je bruka, samo ruse ugled linuxa a pogotovo KDE distibucija. Ta plasma treba da bude nova LTS plasma.
[ calexx @ 10.03.2018. 21:13 ] @
Citat:
tuxserbia:VirtualBox?
Šta znam, meni lakše da to radim na normalnim particijama a ne plaši me greška jer ne može (bar u ovom slučaju) da zabrlja. A i nisam nikada pravio virtualnu makinu pa u njoj particije pa razni OS. To može?
Citat:
lega99:Ja particije kad maknem neki linux uradim wipe ili shred i onda je obrisem i ponovo kreiram iz zato dobija novi broj. Kad ne radim tako Debian se kod instalacije prvi buni i trazi da se obrise particija i kreira ponovo i ako dobije novi sdxx.
Probao malopre, izbrisao sdb9 pa je sdb10 postala sdb9, kreirao novu particiju pa je ona uletela ispred poslednje i dobila je oznaku sdb10. Restartovao linux, proverio, oznake promenjene tj ide 8 pa 10 pa 9. Onda fiksirao fdiskom, odradio posao ali i pomenuo da će to da se vidi posle restarta. Tako je i bilo. Ne znam šta si ti radio, kod mene je sve prošlo kako sam i očekivao. E da, sistem je startovan sa sdb8 (Manjaro) a ne sa Arčija koji je sdb10 jer pre brisanja particije sdb9 moraju da se demontiraju sve posle nje a teško demontirati aktivan linux.
Citat:
lega99: Novi Firefox je brz ko zmija ali sam ga stavio cistog i importovo bookmarks, dodatke stavio samo par komada jer vise i nema ono sto sam ja koristio.
Mene je nerviralo to što ne rade dodaci pa sam prešao na vodenog. Waterfox ne radi baš najsjajnije, često pamti neke prethodno zatvorene strane pa sam već navikao da ga refrešujem. Ne vredi da se vraćam na liju dok ne prorade neke ekstenzije, kako god ih napravili.
Citat:
lega99: Evo nafilovali su plasmu na 5.12.3, u roku max 10 dana od 5.12.0 pa maltne dan za danom 5.12.1 pa 5.12.2 isad hop 5.12.3. Da li ti ljudi znaju sta rad? Valjda se sedne i razmisli, istestira?
Naprave i onda svi testiraju a oni opravljaju. Malopre sam primetio da se ktorrent opet pripitomio. Od pominjanog kernela ne pamti podešavanja kolona, malopre vidim da je sve zapamtio. Još da ne gubi info o network interfejsu posle buđenja pa da kažem da je prilično sređeno.
[ lega99 @ 10.03.2018. 22:37 ] @
Pazi ovo sredio sam redosled particija, od tri uputstva na netu sva tri su pogresna. Ide se u expert mod sa "x", onda se uradi redosled sa "f" i sad ide ono sto niko od njih ne napse, "r" vracas se u normalan mod i onda ide "w" da to zapamti. E sacuvaj me boze, stalno naglasavaju expert mod a ono samo se redosled radi u expert modu i onda povratak u normal mod a to nigde ne napisu, neverovatni su. Uzeo ja lepo ï kucko "m" pa citao opcije u oba moda i shvatim da su sva tri uputstva na netu pogresna. Particije sam zaokruzio i to na zivo sa live USB, zaokruzio sam i extend particiju tako sto sam prvu logicku malkice smanjio i onda rekao da zaokruzi i sredi extend particiju.

Manjaro jos nisu dirali sto se tice plasme ali cenim da ce 5.12.3 od ponedeljka i tu da ubace...
Ktorrent su bili urnisali, ucita torent i stoji inista ne skida, uzmem startujem deluge ili tixati ono odmah krene ko ludo. cekam da se nameracim na nesto da skinem pa cu da ga isprobam kako se sad ponasa.
Paz fazon u Neon LTS verzija bazirana na Ubuntu 16.04 LTS je ostala plasma 5.12.2 a tu je i ona glupost sa temom za grub. Isti taj neon, samo nije LTS ali je baziran na Ubuntu 16.04 LTS tu nema te teme za grub, preciznije ima je ali nema tog direktorijuma u kojem prisiljava update-grub da ucita temu mimo normalnog fajla koji menjamo, tu su stavili vec plasmu 5.12.3. Sad mi nisu jasni ako je 5.12 LTS plasma onda je u ovom drugom trebalo da bude makar neka 5.13.x plasma.
Nasoa sam da furaju u Kali i Kubuntu 18.04 (razvojna verzija) prepisivacku skolu, niko nista ne kontrolise oko hiberncije. U kali u meniju ima hibernacija ali ako se promeni swap u fstab on to azurira ali initramfs ne azurira jer opet ima neki fajl u kojem ostane inicijalno prvi UUID swap fajla od instalacije. U Kubuntu nema u meniju hibernacija a potpuno isti fazon plus jos sto se neki fajlovi nalaze na nemogucim mestima npr. .desktop pokretac za Krusader stavio je u media dir (ludilo) al dobro to je jos uvek razvojna verzija pa kad zavrse pregazicu je sa finalnom.
[ calexx @ 11.03.2018. 05:38 ] @
Pa ne moraš baš po uputstvima, meni je neko davno odgovorio da fdisk rešava redosled pa sam pogledao i lako našao redosled. Posle f tražiš izlaz iz expert moda sa pamćenjem a ako nema, onda samo izlaz pa u sledećem tražiš save opciju.

Za ktorrent nisam pisao, imao sam isti problem ali sam mislio da je do moje instalacije jer sam dugo nabacivao svašta. Na drugom arčiju nije bilo problema. Ktorrent uglavnom zakuca pa iz nekoliko pokušaja proradi. Poslednjih par nedelja je ok.

Eh, sinoć probao kubuntu 14.04, kako on lepo radi ... 18.04 još nisam probao jer nemam vremena ni za ove sitnice. :(
[ tuxserbia @ 11.03.2018. 09:40 ] @
Može, Slavoljube. Kroz VB možeš da probaš svaki scenario, mogući i "nemogući". Linux boli briga gde je i na čemu instaliran, ionako je za njega sve fajl. Uz dd možeš da se igraš do besvesti.

Nemoj da očekuješ da plazma radi koznakakodobro, ali za terminal i normalne WM radi ok. Čak i gnomeshell nije "mnogo" lošiji. Mislim, nije da je na običnoj mašini mnogo bolji, tako da...

Nego, sad mi pade nešto. Za ovu hibernaciju. Jeste probali, prilikom instalacije, da ne formatirate swap, a da u drugom terminalu prepravite fstab? I, ne bi bilo loše da izgrepujete ceo etc direktorijum po UUID? Naravno, može i init da se otvori pa da se vidi šta je on ubacio unutra. Možda nađete gde i ko koga, pa da vam sledeći put ne jede džigericu.
[ lega99 @ 11.03.2018. 10:27 ] @
@tuxserbia,

Ja dd uglavnom koristim za kloniranje particija ili za wipe, sad sam nasao jos dve alatke za wipe neka sa nemackim standardom preko 30x radi wipe particije, DOD uradi par puta.
Ja sam pobegao od gnome shella jer nisam mogao da imam ono sto hocu a i oni dodaci bili su ubi boze, pobegao sam u KDE i bio zadovoljan ali ne vidim potrebu da su sve zivo istumbali,
promenili oznacavanja, sakrivanje fajlova na neoubicajnim mestima i kao biser unistavanje Dolphin file managera, ja sam uvek kombinovao root opcije i Fedorin service meni koji sam konverotvao sa alienom.
Ovo oko hibernacije za mene je neizvodljivo jer ja uvek imam bar dva swap fajla, jedan swap za distroe koji ne gurau hibernaciju i ne guraju tu opciju u /etc/defaul/grub i sa one koji guraju swap u grub.
Ovo sad je novotarija da uture u Kali i Kubuntu 18.04 (razvoj) poseban file koji zaborave da treba nekako da se azurira. Mozda bi moglo da se iz terminala kod instalacije ako je moguce nekako iskljuci swap i onda ne moze Debian da ga formatizuje (ne znam zasto to rade, kao da svi drze samo jedan linux na masini a pogotovo kao @calexx i ja vise komada). Ja sam i smanjio tako da imam par distribucija mislim da me je @calexx pretekao :)
Ono sa Neon distribucijom je biser LTS verzija, baziran na Ubuntu 16.04 LTS, ja konacno prebacim grub sa Manjara na Neon kad ono povetrac, crna kockica na sredini ekrana i to je grub, to je povetarac tema koju ubacuje mimo
/etc/default/frub fajla nego kroz poseban dir i jedan file u kome je to definisano. Inace povetarac temu svuda uture u grub ali nije akivna jer nema tog fajla koji je uturi-aktivira mimo volje i znanja korisnika, to sto su radili je bezveze jer ako hocemo neka pravila onda je uvek tema ili pozadina isla u /etc/default/grub a ne vaska obaska.
[ lega99 @ 11.03.2018. 19:43 ] @
E linux je cudo, danas krenem da sredim redosled na trecem disku i ono cvrc, kaze sve je u redosledu a nije, neverovatno.
[ calexx @ 12.03.2018. 06:47 ] @
Jesi li posle sređivanja restartovao komp? Ti imaš neke specifične navike, recimo tema za grub što ničemu ne služi pa kod neke promene totalno ode u aut. Ja sam birao i menjao spleš skrinove, kod plazne je promenjeno i više ne diram. Takođe beskorisno.

Koji ti linuxi obrću slova particije? Kod mene je to radio samo PCLOS i nisam više nigde primetio ali ti imaš neke posebne linuxe pa ne mora da je čudno.

Hibernaciju ne koristim, lakše mi da samo uspavam komp.

Ne koristim dd, wipe mi je suvišna operacija a dd je previše opasan da bih se igrao.
[ lega99 @ 12.03.2018. 11:33 ] @
Citat:
calexx: Jesi li posle sređivanja restartovao komp? Ti imaš neke specifične navike, recimo tema za grub što ničemu ne služi pa kod neke promene totalno ode u aut. Ja sam birao i menjao spleš skrinove, kod plazne je promenjeno i više ne diram. Takođe beskorisno.

Koji ti linuxi obrću slova particije? Kod mene je to radio samo PCLOS i nisam više nigde primetio ali ti imaš neke posebne linuxe pa ne mora da je čudno.

Hibernaciju ne koristim, lakše mi da samo uspavam komp.

Ne koristim dd, wipe mi je suvišna operacija a dd je previše opasan da bih se igrao.


Nije to tema to je podloga, obicna slika kao i podloga u samom linuxu, tema je vec nesto drugo e tu su poceli da uguravaju povetarc temu za grub mimo volje korisnika, uture je u svaki linux ali neki stave da se aktivira a neki ne a to sakriju na poseban dir u neki levi fajl koji ima jednu jedninu liniju. Znas sta je ta tema povetarac, obican crni kvadrat u sredini ekrana i da bi dosao do linuxa kojeg zelis moras da setas strelicom. Sve sto je definisano u normalnom default fajlu na /etc/default/grub ta tema pregazi tako da npr. ne ostane zapamcen zadnji linux koji si koristio i sve je zbijeno u toj jadnoj kockici a kad nema aktivirane teme ceo grub se vidi na ekranu i zadnji ostaje zapamcen. Plasma otprilike radi ok samo sa povetarac temom i default ikonama koje oni stave, sve ostalo je lutrija.

Normalno da sam restartovao, radio sam preko live USB, gasio sam masinu, ulazio i u windows itd.

Particije obrce Calculate, Kali, SuSe itd...

Ne koristim ni ja hibernaciju ali je oni uture u meni a swap im sluzi za to i to uture u grub liniju, sve je vise takvih disroa koji to rade, zato drzim dva swap fajla jedan za te sto samiuguraju a jedan za normalne.

dd nije opasan ako znas sta radis a pise sve, primeri koji su 100% tacni a ne kao za fdisk, ima jos opasnijih za wipe
Code:

sudo dd if=/dev/urandom of=/dev/sdb13 bs=1M status=progress
sudo shred -n 5 -vz /dev/sdb13
sudo scrub -p bsi /dev/sdb10

bsi radi preko 30 prolaza i svaki je razlicit
[ calexx @ 12.03.2018. 12:12 ] @
Tema, podloga, slika ... svejedno, nešto si pominjao. U ovom Manjaro grubu postoji kao slika tj samo logo Manjaro u donjem desnom uglu i ne smeta mi. Što se povetarca tiče, nemam pojma otkud on sa grubom, to je tema za logovanje na linux ali je kod mene oduvek bilo podešeno na autologin i ne obraćam pažnju na izgled i funkcije. Nisam video da se nešto pojavi uz grub.

Calculate tj Gentoo i Kali ne trošim, možda sam jednom probao. Suse sam probao ali se ne sećam da li obrće slovo, da li je sda prva particija na prvom sata? Inače Suse ne nameravam da koristim dok ne saznaju da imaju neispravne fontove. ;) Nekada mi je Suse bio zanimljiv jer je imao Yast dok ostali nisu imali ništa slično, sada sve može lako da se odradi pa je Yast samo smetnja tj dupli posao.

Hibernacija se nudi u meniju ali to ne znači da moram da je koristim. Nisam je video u grubu.

Ma znam ja da koristim dd, osim ako neko ne promeni slova što mi je napravilo problem kada sam imao dva harda sa istim veličinama i particijama. Sada su različiti pa mogu da provalim da li je promenio. I dalje nemam pojma zašto bih koristio wipe, nemam nijedan razlog da to radim.
[ lega99 @ 12.03.2018. 18:56 ] @
Manjaro primer ovo je od kad imam Manjaro a imam ga od kad je pocela ova plasma 5
Citat:

GRUB_DEFAULT=0
GRUB_TIMEOUT=6
GRUB_DISTRIBUTOR="Manjaro"
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet resume=UUID=8c31a42b-e394-4503-ab09-9fa25f7200b1" <------ ovo ti je kvaka za hibernaciju
GRUB_CMDLINE_LINUX=""

# If you want to enable the save default function, uncomment the following
# line, and set GRUB_DEFAULT to saved.
#GRUB_SAVEDEFAULT=true

# Preload both GPT and MBR modules so that they are not missed
GRUB_PRELOAD_MODULES="part_gpt part_msdos"

# Uncomment to enable Hidden Menu, and optionally hide the timeout count
#GRUB_HIDDEN_TIMEOUT=5
#GRUB_HIDDEN_TIMEOUT_QUIET=true

# Uncomment to use basic console
GRUB_TERMINAL_INPUT=console

# Uncomment to disable graphical terminal
#GRUB_TERMINAL_OUTPUT=console

# The resolution used on graphical terminal
# note that you can use only modes which your graphic card supports via VBE
# you can see them in real GRUB with the command `vbeinfo'
##GRUB_GFXMODE=auto
GRUB_GFXMODE=1920x1080

# Uncomment to allow the kernel use the same resolution used by grub
GRUB_GFXPAYLOAD_LINUX=keep

# Uncomment if you want GRUB to pass to the Linux kernel the old parameter
# format "root=/dev/xxx" instead of "root=/dev/disk/by-uuid/xxx"
#GRUB_DISABLE_LINUX_UUID=true

# Uncomment to disable generation of recovery mode menu entries
GRUB_DISABLE_RECOVERY=true

# Uncomment and set to the desired menu colors. Used by normal and wallpaper
# modes only. Entries specified as foreground/background.
##GRUB_COLOR_NORMAL="light-gray/black"
##GRUB_COLOR_HIGHLIGHT="green/black"

# Uncomment one of them for the gfx desired, a image background or a gfxtheme
##GRUB_BACKGROUND="/home/dragan/lux_aeterna-wallpaper-1680x1050.png"
##GRUB_BACKGROUND="/usr/share/grub/background.png"
##GRUB_THEME="/path/to/gfxtheme"

# Uncomment to get a beep at GRUB start
#GRUB_INIT_TUNE="480 440 1"


Nije svejedno bacground i thema. Zadnji update thema ManjaroR/boot/grub/themes/starfield
To ti je na toj putanji slike i skripta
Code:

# Default theme for GRUB2
#
# Copyright (C) 2011 Daniel Tschudi
#
# Permission is hereby granted, free of charge, to any person obtaining a copy
# of this software and associated documentation files (the "Software"), to deal
# in the Software without restriction, including without limitation the rights
# to use, copy, modify, merge, publish, distribute, sublicense, and/or sell
# copies of the Software, and to permit persons to whom the Software is
# furnished to do so, subject to the following conditions:

# The above copyright notice and this permission notice shall be included in
# all copies or substantial portions of the Software.

# THE SOFTWARE IS PROVIDED "AS IS", WITHOUT WARRANTY OF ANY KIND, EXPRESS OR
# IMPLIED, INCLUDING BUT NOT LIMITED TO THE WARRANTIES OF MERCHANTABILITY,
# FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE AND NONINFRINGEMENT. IN NO EVENT SHALL THE
# AUTHORS OR COPYRIGHT HOLDERS BE LIABLE FOR ANY CLAIM, DAMAGES OR OTHER
# LIABILITY, WHETHER IN AN ACTION OF CONTRACT, TORT OR OTHERWISE, ARISING FROM,
# OUT OF OR IN CONNECTION WITH THE SOFTWARE OR THE USE OR OTHER DEALINGS IN
# THE SOFTWARE.

#general settings
message-font: "DejaVu Sans Regular 12"
message-color: "#000"
message-bg-color: "#fff"
terminal-box: "terminal_box_*.png"
terminal-font: "DejaVu Sans Regular 12"
desktop-image: "starfield.png"

#help bar at the bottom
+ label {
    top = 100%-25
    left = 0
    width = 100%
    height = 20
    text = "@KEYMAP_MIDDLE@"
    align = "center"
    font = "DejaVu Sans Regular 10"
    color = "#FFF"
}

#boot menu
+ boot_menu {
    left = 10%
    width = 80%
    top = 20%
    height = 50%    
    item_font = "DejaVu Sans Regular 12"
    item_color = "#000"
    selected_item_font = "DejaVu Sans Bold 14"
    selected_item_color= "#000"
    selected_item_pixmap_style = "blob_*.png"
    icon_height = 25
    icon_width = 25
    item_height = 26
    item_padding = 0
    item_icon_space = 0
    item_spacing = 1
    scrollbar = true
    scrollbar_width = 20
    scrollbar_thumb = "slider_*.png"
    menu_pixmap_style = "boot_menu_*.png"
}

#progress bar
+ progress_bar {
    id = "__timeout__"
    left = 15%
    top = 80%
    height = 20
    width = 70%
    font = "DejaVu Sans Regular 12"
    text_color = "#000"
    fg_color = "#fff"
    bg_color = "#6ac"
    border_color = "#fff"
    text = "@TIMEOUT_NOTIFICATION_LONG@"
}



E vidis oni postuju notaciju pa je tebi i meni na volju dal ce da stavis pozadini ili temu, ostali uguravaju pogotovo autori plasme i to LTS izdanja. Oni ga uguraju NeonRR/boot/grub/themes/breeze a aktiviraju sa ove putanje
NeonRR/etc/default/grub.d iz fajla 99_breeze-grub.cfg a sadrzaj je sledeci:
Code:
GRUB_THEME=/boot/grub/themes/breeze/theme.txt

Umesto da je normalno u fajlu NeonRR/etc/default/grub
I onda ispadne da to gore navedeno ponisti sve sa normalne putanje i radi skripta koju su pozvali i onda su oni naucnici izumeli nesto "novo"


Sto se tice fdiska odradio je prenumeraciju particija na oba Segate diska ali na WD disku iz nekog razloga nece da uradi.
[ lega99 @ 12.03.2018. 19:20 ] @
Evo stigla plasma 5.12.3 i kernel 4.16 u Manjaro ali nisam instalirao 4.16 kernel je je jos u experimentalnoj fazi
[ calexx @ 12.03.2018. 20:10 ] @
Imam i ja nešto slično u Manjaro grubu ali ne vidim problem. Nikada ne idem na hibernaciju pa može da piše šta hoće. U grub fajlu postoji mnogo toga što može da se desi ali je pod navodnicima pa aktiviraš šta hoćeš. Kao što sam pisao, kod mene je na Manjaru izabrana neka background slika i ne diram niti me zanima da menjam.

To što Manjaro ima u svojim podešavanjima opcije da uvališ neki drugi kernel (inače dobra opcija) ne znači da moraš i da uradiš. Ja puštam Arčija da sam apgrejduje kad misli da je potrebno, slično i sa Manjarom mada tu ponekad onako instaliram najnoviji da vidim kako izgleda. Nebitno i ako pukne sistem, on mi je rezerva i na njemu nema ništa.
[ lega99 @ 14.03.2018. 14:54 ] @
Citat:
calexx: Imam i ja nešto slično u Manjaro grubu ali ne vidim problem. Nikada ne idem na hibernaciju pa može da piše šta hoće. U grub fajlu postoji mnogo toga što može da se desi ali je pod navodnicima pa aktiviraš šta hoćeš. Kao što sam pisao, kod mene je na Manjaru izabrana neka background slika i ne diram niti me zanima da menjam.

To što Manjaro ima u svojim podešavanjima opcije da uvališ neki drugi kernel (inače dobra opcija) ne znači da moraš i da uradiš. Ja puštam Arčija da sam apgrejduje kad misli da je potrebno, slično i sa Manjarom mada tu ponekad onako instaliram najnoviji da vidim kako izgleda. Nebitno i ako pukne sistem, on mi je rezerva i na njemu nema ništa.


Nije problem kao sto sam i napisao dok je sve regularno i dok se sva ta podesavanja nalaze u fajlu /etc/dafault/grub. Problem nastaje kad neko resi da to pregazi i stavi fajl koji pokrece tu temu na strukturu za koju i ne znas da postoji i onda lutam i trazim. Sto se tice kernela tu nije bitno, stavis koji hoces tj. koji su u ponudi, ako ne radi, grub meni i startujes stariju verziju kernela i taj nevaljasni obrises.
[ calexx @ 15.03.2018. 09:41 ] @
Nije prvi put da menjaju mesto nekom podešavanju, conf fajlovima ili da ih izbace. Zato sam odavno i prestao da dodatno podešavam ili menjam neke parametre. Sve su to meni nebitne sitnice.
[ lega99 @ 15.03.2018. 09:57 ] @
Citat:
calexx: Nije prvi put da menjaju mesto nekom podešavanju, conf fajlovima ili da ih izbace. Zato sam odavno i prestao da dodatno podešavam ili menjam neke parametre. Sve su to meni nebitne sitnice.


Ne bi ga ni ja jurio gde je i sta je da je ispao normalni grub, odjednom kad sam prebacio sa Manjaro Gruba na taj grub ono glupost, da bi dobio normalan potraga gde su to skembali, jedno 10x startovao sam update-grub i ne verujem svojim ocima on uzme prvu liniju taj grub, druga linija ono sto sam imao i u manjaro samo podloga-slika i definisano u normalnom fajlu, gledam i ne verujem svojim ocima, onda shvatim da to ugurava sa nekog drugog mesta i oces neses potraga. To sam jos donkle i lako nasao ali za hibernaciju koju ni nemam u meniju a on ugurao prvobitni swap kojeg ni nema u fstabu u neki fajl i kod podizanja javlja gresku da ne postoji taj swap...
[ calexx @ 15.03.2018. 19:11 ] @
Ako sam razumeo, ti si nešto sa Manjaro gruba prebacio na neki drugi (Neon ili Kali) grub? Manjaro ima neke svoje cake i dodatke, ponegde se razlikuje od ostalih i tu moraš dobro da razmisliš i znaš šta radiš. Zato ja i ne koristim podverzije, ako će (KDE) *ubuntu, onda će to da bude Kubuntu, ako će neki Arčoliki, onda samo Arči. Ne trošim Debijance niti debian-ubuntu podvarijante. Za Kali te još i razumem jer ima specijalnu namenu (mada nemam pojma šta će ti to) ali je Neon malo čudan, ja sam ga par puta probao i prebrzo odustao jer je negde zapinjalo. Ne volim da budem tester za neku cutting-edge distribuciju, dovoljan mi je Arči.
[ lega99 @ 16.03.2018. 11:11 ] @
@Calexx,
Ti ga iskomplikova, ili ja komplikobvno pisem :D. Nista nisam uzimao i prebacivao, samo sam upotrebio istu sliku-podlogu u grubu kad sam se prebacio da mi glavni grub ne bude vise Manjaro grub nego Neon grub. Neon je Ubuntu-Kubuntu i oni pave plasmu a svi ostali je samo preuzimaju. Kali mi sluzi za ubijanje vremena u zimskom periodu...