[ Vladimir_sdk @ 03.03.2018. 22:36 ] @
Pozdrav, hteo bih da radim u EU a od stranih jezika najvise govorim engleski jezik, pa me zanima u kojim clanicama EU engleski je dobrodosao za komunikaciju. Recimo kao drugi jezik pored glavnog njihovog. Mozete li nabrojati bar nekoliko drzava clanica da se fokusiram kada pretrazujem oglase na EURESU i slicnim portalima.
[ ademare @ 03.03.2018. 23:15 ] @
UK je jos uvek clanica EU , pa je ona za Engleski jezik i dalje no. 1

Osim nje Engleski je jos samo zvanicni jezik u Republici Irskoj i Malti. I to je sve , nigde vise Engleski nije zvanicni jezik , niti ce biti .

Ostalo se svodi na individualno poznavanje Engleskog kao stranog jezika . Od svih EU drzava , najveci procenat poznavanja Engleskog je u Holandiji , jer su i jezici medjusobno najslicniji .
[ Braxi @ 04.03.2018. 00:57 ] @
Skandinavci isto imaju visok nivo znanja Engleskog.

Od Zapadnih zemalja definitvno zaobici Francusku. Oni niti znaju niti hoice da govore engleski. Mada mladje generacije ga sve vise koriste.
[ Vladimir_sdk @ 04.03.2018. 08:03 ] @
Kakva je situacija sa Nemackom? Pretpostavljam negde u rangu Francuske.
[ Braxi @ 04.03.2018. 09:44 ] @
da sad ne bi sprovodili anketu:

bilo gde da odes da zivis i ako zelis trajno da se nastanis moraces da naucis lokalni jezik pa makr to bio i finski !

Od toga se jednostavno ne moze pobeci.
[ Dexic @ 04.03.2018. 16:15 ] @
Citat:
Vladimir_sdk:
Kakva je situacija sa Nemackom? Pretpostavljam negde u rangu Francuske.

Ako nisi u gradovima gde su americke baze, cista nula. Vise ces se sporazumeti na srpskom, ali bukvalno.

U Svedskoj se za mnoge zvanicne potrebe priznaje engleski, a za neke i u Holandiji.
[ bananaphone @ 05.03.2018. 10:32 ] @
Holandija - konkretno Amsterdam, ljudi zive i rade godinama a da ne znaju da beknu Holandski.
[ halisuretan8 @ 13.04.2018. 07:42 ] @
Neki svedjani vise vole da pricaju engleski nego svedski, i odusevljavaju se amerikancima sa snaznim akcentom dok govore svedski.
[ Burgos @ 13.04.2018. 09:16 ] @
U tri okruga Berlina je mnogo lakše čuti engleski ili turski nego nemački jezik, i postoji velika verovatnoća da uđeš u malu radnju na burito ili na kolače i da osoblje ne zna nemački. Pedesetak mojih kolega žive godinama u tim okruzima, i znanje nemačkog se završava posle desetak reči.
[ nemamsatan @ 13.04.2018. 13:47 ] @
UK je još uvek u EU, tako da se još uvek tamo najviše govori engleski.
[ Miroslav Cvejić @ 13.04.2018. 17:05 ] @
U Litvaniji je engleski poprilično upotrebljiv posebno kod mlađe populacije, dok stara garda pokušava da zaboravi ruski jezik.

Ima dosta američkih firmi, gde jedino znanje engleskog traže.

Ja sam digao ruke od učenja lokalnog jezika kad sam čuo da se "dobro veče" kaže "laba vakara".
[ mjanjic @ 13.04.2018. 19:45 ] @
U Estoniji bi trebalo da su dobri sa engleskim, posebno uzevši u obzir da su veoma napredna zemlja u IT sektoru, naročito sa uslugama elektronske uprave, gde građani gotovo sve u vezi sa papirologijom kod državne ili lokalne administracije mogu završiti preko interneta.
[ Vladimir_sdk @ 01.06.2018. 23:23 ] @
Citat:
nemamsatan:
UK je još uvek u EU, tako da se još uvek tamo najviše govori engleski.
A evo i ukinuli radne dozvole za gradjane Hrvatske.
[ fade @ 03.06.2018. 18:07 ] @
Koliko sam čuo, u Holandiji se Engleski dosta koristi u svakodnevnom jeziku, i ljudi ga uopšteno dosta znaju, čak i stariji.