[ pisac @ 12.03.2018. 18:21 ] @
Treba mi mapa celog sveta (kao maps.google.com) ali da na njoj budu jasno istaknute reke.

Na maps.google.com je reka jedva primetna, u stvari uopšte ne mogu ni da je nađem već moram da kopam druge mape, i onda ili nađem mapu koja ne sadrži gradove ili nema granice. Nikako da nađem upotrebljivu mapu celog sveta sa rekama
[ Predrag Supurovic @ 13.03.2018. 16:33 ] @
OpenStreetMap

Dobro: Podaci koji i trebaju su tu.

Loše: Moraš sam da renderuješ to što ti treba.

Dobro: Render možeš da podesiš kako god ti odgovara, i izgled i nivo detalja...

Loše: Moraš sam da renderuješ to što ti treba.

[ pisac @ 19.03.2018. 21:00 ] @
Nađite mi Južnu Moravu na Gogletovoj mapi, ali da bude jasno vidljiva. Nađite mi reku Iskar u Bugarskoj, da bude jasno vidljiva.
[ pisac @ 20.03.2018. 09:07 ] @
Evo jedna mapa na kojoj se kako-tako vidi reka Iskar

[ Everbeck @ 26.03.2018. 18:35 ] @
Izvinjavam se zbog offtopica.

[ Everbeck @ 26.03.2018. 21:08 ] @
Velike reke u Rusiji.

[ zmau @ 23.04.2018. 14:27 ] @
Ima alat josm, editor za OSM pravljen u javi. Ima mnogo opcija za podešavanje prikaza geografskih objekata, pa je verovatno sasvim moguće jasno naglasiti reke, a nekako filtrirati ostale objekte. Samo treba mnogo čačkati po njemu, baš je obiman.
[ MajorFatal @ 05.01.2022. 17:37 ] @
Citat:
pisac:
Nađite mi Južnu Moravu na Gogletovoj mapi, ali da bude jasno vidljiva. Nađite mi reku Iskar u Bugarskoj, da bude jasno vidljiva.


Samo za mr Pisca uz iskrene želje da se brzo oporavi od panike koja ga uhvatila zbog medijskog pritiska farmako i rudarske mafije, reka Iskar u Bugarskoj, granice Šopluka su bonus :)

[ B3R1 @ 06.01.2022. 12:30 ] @
Hajde da ja probam:

* https://opentopomap.org/ - opsta topografska karta, ima i reke, jasno oznacene (malo im se davi server, budi strpljiv) ...
* https://map.openseamap.org/ - pomorsko-hidrografska karta, sadrzi i podatke neophodne za recnu plovidbu (relativno ok radi) ...

Naravno da te izvore treba da uzmes s rezervom, jer su zasnovani na satelitskim snimcima i starijim topografskim kartama terena. Svaka zemlja radi topografske premere u lokalu, kod nas je to nekada davno radio Vojnogeografski institut JNA, dok su postojali. A karte su bile delom vojna tajna. Cuo sam da je pre 20 godina skinuta tajnost, jer je neko konacno ukapirao da u vreme satelitskih snimaka, digitalizovanih modela i remote sensinga drzati sve to u tajnosti nema vise nikakvog smisla ...

Pedja, ispravi me ako gresim ...
[ MajorFatal @ 07.01.2022. 14:48 ] @
Da li je skinuta tajnost ne znam, ali znam da sam ih viđao pre nekog vremena da ih prodaju na buvljaku na kilo, sad koliko imaju smisla u vreme satelita ne znam, verovatno ne mnogo, ali nama nekim prirodnjacima su bile super za špartanje po terenu, imaju izohipse već ucrtane, a za satelit zavisi da li ima signala na tom području, te da li ima punjača, i da li ti je iscurela baterija .. takođe probaj pomoću satelita da nađeš ulaz u pećinu Vernjikicu ako ga neko nije obeležio, a na tim kartama su takve stvari bile obeležene itd ..
[ Predrag Supurovic @ 07.01.2022. 23:01 ] @
OSM Water Layer: Surface Waters in OpenStreetMap

http://hydro.iis.u-tokyo.ac.jp/~yamadai/OSM_water/

[ B3R1 @ 08.01.2022. 14:51 ] @
Citat:
MajorFatal:
Da li je skinuta tajnost ne znam, ali znam da sam ih viđao pre nekog vremena da ih prodaju na buvljaku na kilo

To su stara izdanja. :-) I nisu se samo prodavala na buvljaku, vec i u regularnoj radnji Vojnoizdavackog zavoda u Vasinoj ulici u Beogradu. A imas ih i na "elektronskom" buvljaku - https://www.topografskakarta.com/.

Malo objasnjenje: karte koje je Vojnogeografski zavod JNA izdavao (uzgred, pomenuti zavod postoji i danas, zove se VGI) na osnovu poslednjeg geodetskog premera imale su oznaku tajnosti (vojna tajna - interno, koliko se secam vremena od pre 35 godina kada sam sluzio JNA). Cim bi se pojavilo novo izdanje, ono staro bi preslo u javni domen i vojska je te stare karte redovno prodavala civilima kojima su bile potrebne. Kupovali su ih geodeti, geolozi, planinari, planinarska drustva, gorska sluzba spasavanja, radio-amateri, Telekom, RTS i mobilni operateri (za potrebe RF-planiranja) itd. Bile su dostupne i fizickim licima, svako je mogao da udje u knjizaru u Vasinoj i kupi ih.

Kada je krenulo rasturanje poslednjih ostataka bivse JNA u Srbiji u nekom momentu tajnost sa svih mapa je skinuta, jer je neko konacno ukapirao da u 21. veku ne mozes previse toga da sakrijes.

Ta prica me je, uzgred, podsetila na onu bajatu anegdotu iz vremena rusenja Berlinskog zida, kada su Ameri i Rusi razmenili neke obavestajne podatke. Ameri su Rusima poklonili satelitske snimke Rusije koje su bili mnogo precizniji od svih mogucih topografskih premera koje je Rusija posedovala. A onda su Rusi poklonili Amerima to isto za podrucje Amerike, na sta su Ameri zinuli jos vise, kada su ukapirali da je to neuporedivo bolje od informacija koje su oni imali o sopstvenoj drzavi. :-)
Citat:
sad koliko imaju smisla u vreme satelita ne znam, verovatno ne mnogo, ali nama nekim prirodnjacima su bile super za špartanje po terenu, imaju izohipse već ucrtane

Imas aplikacije za mobilni telefon sa preciznim topo-kartama. Ja koristim Topo GPS, ima mape svih drzava, u razmeri 1:25000. Prodaju ih za po 2 evra po drzavi. Ja sam kupio samo karte Holandije i Nemacke. Bile su mi potrebne kada sam isao na lokalne izlete ovde, jer imaju sve sumske staze ucrtane tacno u dlaku. Bez toga tesko bih se snasao usred ogromne guste sume u kojoj sve izgleda isto u svim pravcima. Retko sam video neka odstupanja, vrlo su precizne ...

Ali tacno, ovo za bateriju stoji. Ljudi kojima je hiking hobi cesto nose one prenosive eksterne baterije za telefone u rancu, bas za takve slucajeve ... i koriste telefon samo za pocetnu orjentaciju, kasnije mahom predju na "papir", kako bi im baterija duze trajala. :-)