[ Srbija realno @ 17.03.2018. 12:08 ] @
Pogledajte video www.youtube.com/watch?v=53niUoptbaw pa razmislite o stanju obrazovanja u Srbiji...
[ revlo @ 17.03.2018. 12:43 ] @
Pa ovo je super. Ja imam srednju Tehničku školu. Išao sam na takmičenje iz Matematike i bio drugi u opštini. To je dovoljan preduslov da se zaposlim u školi. Pre podne mogu da predajem matematiku, a posle podne da istovarujem ugalj.

Još ako je škola osnovna, super, od njih sigurno više znam. A i dobar sam čovek, lepih stvari bi ih naučio. Mene je nastavnik matematike u osnovnoj vukao za uši i slao u ćošak. Ja to neću da radim, samo ću da spremim jednu dobru letvu, za svaki slučaj :D
[ pctel @ 18.03.2018. 10:37 ] @
Bila je prosle nedelje ista tema, zasto otvarete novu profesore?

Nego, ja bih da se nadovezem na temu programera ubice - radni odnos nije nesto sto neko nekome duguje, vec kao svaki medjuljudski odnos nesto sto treba da postoji jedino ako je na obostrano zadovoljstvo. Ako ministarstvo prosvete ne nalazi zadovoljstvo da vas ima kao profesora, a ovce imaju zadovoljstvo da ih neko cuva, onda je konstatacija iz naslova sasvim u redu i ja tu ne nalazim nikakav problem. Cuvanje ovaca je nepravedno prezreno zanimanje, a u stvari je to jedno od najidealnijih zanimanja - boravis u najzdravijem mogucem radnom okruzenju, fizicki si aktivan, udises najzdraviji vazduhverovatno su ti dostupni najzdravija hrana i voda nezagadjena hemikalijama. Ono sto je problem je drustveni status koji je potpuno nepravedan po onog koji cuva ovce.

Profesor i cobanin su ustvari dva sustinski veoma slicna zanimanja, jednom su poverene ovce i za njih je odgovoran, a drugom deca koja se cesto ne razlikuju mnogo od ovaca, i za koje on i nije nesto narocito odgovoran. Isprica im neku pricu i to je to, niti deca zele da to trajno nauce, niti se profesor mnogo trudi da to promeni. Moze da odradjuje posao skroz povrsno, mehanicki, napamet, bez mnogo motivacije, truda i inteligencije. Sa druge strane, taj koji cuva ovce obavlja najmanje isto toliko odgovorno i plemenito zanimanje - posvecen je dobrobiti zivotinja i proizvodi hranu za ljude, a za taj posao mora biti motivisan, inteligentan i fizicki pripremljen. Mizlite o tome profesore pre nego sto potcenjujete i ponizavate druge
[ revlo @ 18.03.2018. 11:33 ] @
To je klasičan Američki primer - snalaženja. U Americi niko ne radi ono za šta se školovao. Mnogo manje se oslanjaju na državu, i svako nađe sebe u nečemu što voli, pa para kolko kapne-kapne važno je da je mentalno ispunjen. U drugim sistemima, gde su ljudi zatupljeni, deci se od malena priča, uči to i to da sutra radiš to i to. Tako decu ceo život usmeravamo na nešto, i na kraju kad ne uspe da se zaposli to dete je frustrirano i oboli mentalno pa pobije ljude.

Brate, živi kako voliš, možeš i moraš i pokušaj da voliš sebe, pa onda i druge. I da se konačno stavi tačka na to da MORA DA SE RADI ONO ZA ŠTA SI SE ŠKOLOVAO. Svet je postao jako brzo mesto za život i neko može ceo život da se posveti nečemu i da bude prosečan a neko drugi može da dobije ideju i motivaciju, pokrene stvar i za godinu dana se obogati.

Ni jedan ni drugi nisu vredniji kao ljudi, ali to je to, sve zavisi od karaktera, sreće i motivacije.
[ SlobaBgd @ 18.03.2018. 13:15 ] @
Koji krac onda decu šaljemo na četvorogodišnje ispiranje mozga, maltretiranje, trošak, zašto ih izlažemo lakim i teškim drogama, vršnjačkom nasilju i frustriranim profesorima, zašto koji krac deca ustaju u 6:30 i putuju raspalim autobusima (ili peške) do škole, ako je školovanje za određeno zanimanje besmisleno i ako će čovek kroz radni vek promeniti dvadeset radnih mesta na poslovima za koje se nikad nije školovao?
[ revlo @ 18.03.2018. 13:25 ] @
U industrijsko/socijalnom dobu to je bilo neminovnost i potreba. Danas treba slediti zapadni stil školovanja, sa puno izbornih predmeta, puno slobodnih/radnih aktivnosti, i da škola bude svojevrsni koledž, tj. "kontrolisano" druženje i adaptacija na privrednu sredinu. Danas u školi ne treba učiti suvoparne materije, nego decu naučiti da se snalaze u ovom brzom svetu.

Knjige da ne nose kući, da nema domaćih, da imaju svoje ormariće i da im je lepo u školi, da igraju fudbal i da se druže. A kada se prođe to srednjoškolsko druženje, onda imaju izbor, da li će da se usmeravaju i osposobljavaju za naučni rad, ili će da odaberu neki š fakultet i da se i dalje zezaju dok se ne požene i poudaju.
[ Srbija realno @ 18.03.2018. 13:52 ] @
Citat:
pctel:
Bila je prosle nedelje ista tema, zasto otvarete novu profesore?

Nego, ja bih da se nadovezem na temu programera ubice - radni odnos nije nesto sto neko nekome duguje, vec kao svaki medjuljudski odnos nesto sto treba da postoji jedino ako je na obostrano zadovoljstvo. Ako ministarstvo prosvete ne nalazi zadovoljstvo da vas ima kao profesora, a ovce imaju zadovoljstvo da ih neko cuva, onda je konstatacija iz naslova sasvim u redu i ja tu ne nalazim nikakav problem. Cuvanje ovaca je nepravedno prezreno zanimanje, a u stvari je to jedno od najidealnijih zanimanja - boravis u najzdravijem mogucem radnom okruzenju, fizicki si aktivan, udises najzdraviji vazduhverovatno su ti dostupni najzdravija hrana i voda nezagadjena hemikalijama. Ono sto je problem je drustveni status koji je potpuno nepravedan po onog koji cuva ovce.

Profesor i cobanin su ustvari dva sustinski veoma slicna zanimanja, jednom su poverene ovce i za njih je odgovoran, a drugom deca koja se cesto ne razlikuju mnogo od ovaca, i za koje on i nije nesto narocito odgovoran. Isprica im neku pricu i to je to, niti deca zele da to trajno nauce, niti se profesor mnogo trudi da to promeni. Moze da odradjuje posao skroz povrsno, mehanicki, napamet, bez mnogo motivacije, truda i inteligencije. Sa druge strane, taj koji cuva ovce obavlja najmanje isto toliko odgovorno i plemenito zanimanje - posvecen je dobrobiti zivotinja i proizvodi hranu za ljude, a za taj posao mora biti motivisan, inteligentan i fizicki pripremljen. Mizlite o tome profesore pre nego sto potcenjujete i ponizavate druge :-)


Ne ponizavam ja nikog sem ove koji vode ministarstvo prosvete! Njima ne bih dao ni ovce da cuvaju jer dozvoljavaju ovakve stvari! Treba ih zatvoriti u zatvor jer demotivisu decu da se skoluju i vrse kriminal jer primaju svoje ljude!
[ Srbija realno @ 18.03.2018. 13:55 ] @
Citat:
SlobaBgd:
Koji krac onda decu šaljemo na četvorogodišnje ispiranje mozga, maltretiranje, trošak, zašto ih izlažemo lakim i teškim drogama, vršnjačkom nasilju i frustriranim profesorima, zašto koji krac deca ustaju u 6:30 i putuju raspalim autobusima (ili peške) do škole, ako je školovanje za određeno zanimanje besmisleno i ako će čovek kroz radni vek promeniti dvadeset radnih mesta na poslovima za koje se nikad nije školovao?


Ne treba ih slati na fakultete da se muce. treba ih slati na zanat.. Drugo, ovo nije drzava, ovo je KRIMINALNA ORGANIZACIJA!
[ Srbija realno @ 18.03.2018. 13:57 ] @
Citat:
revlo:
To je klasičan Američki primer - snalaženja. U Americi niko ne radi ono za šta se školovao. Mnogo manje se oslanjaju na državu, i svako nađe sebe u nečemu što voli, pa para kolko kapne-kapne važno je da je mentalno ispunjen. U drugim sistemima, gde su ljudi zatupljeni, deci se od malena priča, uči to i to da sutra radiš to i to. Tako decu ceo život usmeravamo na nešto, i na kraju kad ne uspe da se zaposli to dete je frustrirano i oboli mentalno pa pobije ljude.

Brate, živi kako voliš, možeš i moraš i pokušaj da voliš sebe, pa onda i druge. I da se konačno stavi tačka na to da MORA DA SE RADI ONO ZA ŠTA SI SE ŠKOLOVAO. Svet je postao jako brzo mesto za život i neko može ceo život da se posveti nečemu i da bude prosečan a neko drugi može da dobije ideju i motivaciju, pokrene stvar i za godinu dana se obogati.

Ni jedan ni drugi nisu vredniji kao ljudi, ali to je to, sve zavisi od karaktera, sreće i motivacije.


Covek na brdu vidi malo vise nego onaj ispod brda... Popni se na "brdo" pa ces videti to sto sad ne vidis..
[ revlo @ 18.03.2018. 14:07 ] @
Otvaraš teme kao nezdrav, nije ni čudo što neće da te zaposle. Mislim da se radi baš o tebi. Osim suvoparnog znanja, potrebno je imati i neke karakterne vrednosti. Ja tebe ne mogu da zamislim kao nekog ko treba da deci bude primer. Troluješ.
[ anon70939 @ 18.03.2018. 16:51 ] @
Igore, koji je bio tvoj motiv da studiraš matematiku?
Ako je razlog da vrhunac tvog obrazovanja bude to da postanes nastavnik ili profesor jednog dana, onda si pogrešno razmišljao. Trebalo je da stavis na papir i izracunas kolike su sanse da se zaposlis u Srbiji u nekoj skoli, a onda i u kom regionu... Verujem da ti računanje dobro ide.
Recimo, izracunas koliko profesora matematike se "stvori" godisnje, koliko osnovnih i srednjih škola ima tu gde želiš da se ostvariš. Koliki je prosečan radni vek jednog nastavnika/profesora. Pa tek na kraju kad dobiješ cifru, onda da kriviš partijsko zapošljavanje. Tada bi shvatio da i bez partijskog zapošljavanja bi imao vrlo male izglede da se zaposliš u nekoj školi.

Ja recimo poznajem puno njih koji su završili atematiku, fiziku, hemiju. I uglavnom svi rade, neki "sposobniji" su u školi i jedva čekaju da se prekvalifikuju i pobegnu odatle, drugih ima po bankama, programerskim firmama i slično. Niko nije čekao "država duradi nešto".
Pri tom izgleda i nisi bio neki sjajan student, sudeći po oceni.

Jesi li pomislio možda da dokvalifikuješ za programiranje? Eto, čim te ima na ES znači da ponekad pratiš ovaj forum, verovatno shvataš da uz dobro poznavanje matematike imaš već osnove da budeš dobar programer. Bolji programer nego puno današnjih programera kojima je znanje matematike nula.

Nemoj samo da čekaš "država duradi nešto".

Jer i da se zaposliš u školi jednog dana, onda možemo od tebe da očekujemo sledeću temu:
"Bolje da sam čuvao ovce, zaradio bih više od 50000 din mesečno"...

Edit:
Meni više smeta što ova nekulturna osoba pored tebe na video snimku, žvaće žvaku na radnom mestu i pred kamerama, nego to što ti nemaš posao u školi.
[ dejanet @ 18.03.2018. 17:08 ] @
Ne znam kako je u Novom Sadu, ali na PMF-u u Bgd-u, profesorski smer je poslednja prilika da studenti kojima losije ide(iz raznih razloga) zavrse faks.
[ Srbija realno @ 18.03.2018. 17:23 ] @
>
[ Srbija realno @ 18.03.2018. 17:25 ] @
Citat:
CoyoteKG:
Igore, koji je bio tvoj motiv da studiraš matematiku?
Ako je razlog da vrhunac tvog obrazovanja bude to da postanes nastavnik ili profesor jednog dana, onda si pogrešno razmišljao. Trebalo je da stavis na papir i izracunas kolike su sanse da se zaposlis u Srbiji u nekoj skoli, a onda i u kom regionu... Verujem da ti računanje dobro ide.
Recimo, izracunas koliko profesora matematike se "stvori" godisnje, koliko osnovnih i srednjih škola ima tu gde želiš da se ostvariš. Koliki je prosečan radni vek jednog nastavnika/profesora. Pa tek na kraju kad dobiješ cifru, onda da kriviš partijsko zapošljavanje. Tada bi shvatio da i bez partijskog zapošljavanja bi imao vrlo male izglede da se zaposliš u nekoj školi.

Ja recimo poznajem puno njih koji su završili atematiku, fiziku, hemiju. I uglavnom svi rade, neki "sposobniji" su u školi i jedva čekaju da se prekvalifikuju i pobegnu odatle, drugih ima po bankama, programerskim firmama i slično. Niko nije čekao "država duradi nešto".
Pri tom izgleda i nisi bio neki sjajan student, sudeći po oceni.

Jesi li pomislio možda da dokvalifikuješ za programiranje? Eto, čim te ima na ES znači da ponekad pratiš ovaj forum, verovatno shvataš da uz dobro poznavanje matematike imaš već osnove da budeš dobar programer. Bolji programer nego puno današnjih programera kojima je znanje matematike nula.

Nemoj samo da čekaš "država duradi nešto".

Jer i da se zaposliš u školi jednog dana, onda možemo od tebe da očekujemo sledeću temu:
"Bolje da sam čuvao ovce, zaradio bih više od 50000 din mesečno"...

Edit:
Meni više smeta što ova nekulturna osoba pored tebe na video snimku, žvaće žvaku na radnom mestu i pred kamerama, nego to što ti nemaš posao u školi.

[ Srbija realno @ 18.03.2018. 17:27 ] @
Citat:
CoyoteKG:
Igore, koji je bio tvoj motiv da studiraš matematiku?
Ako je razlog da vrhunac tvog obrazovanja bude to da postanes nastavnik ili profesor jednog dana, onda si pogrešno razmišljao. Trebalo je da stavis na papir i izracunas kolike su sanse da se zaposlis u Srbiji u nekoj skoli, a onda i u kom regionu... Verujem da ti računanje dobro ide.
Recimo, izracunas koliko profesora matematike se "stvori" godisnje, koliko osnovnih i srednjih škola ima tu gde želiš da se ostvariš. Koliki je prosečan radni vek jednog nastavnika/profesora. Pa tek na kraju kad dobiješ cifru, onda da kriviš partijsko zapošljavanje. Tada bi shvatio da i bez partijskog zapošljavanja bi imao vrlo male izglede da se zaposliš u nekoj školi.

Ja recimo poznajem puno njih koji su završili atematiku, fiziku, hemiju. I uglavnom svi rade, neki "sposobniji" su u školi i jedva čekaju da se prekvalifikuju i pobegnu odatle, drugih ima po bankama, programerskim firmama i slično. Niko nije čekao "država duradi nešto".
Pri tom izgleda i nisi bio neki sjajan student, sudeći po oceni.

Jesi li pomislio možda da dokvalifikuješ za programiranje? Eto, čim te ima na ES znači da ponekad pratiš ovaj forum, verovatno shvataš da uz dobro poznavanje matematike imaš već osnove da budeš dobar programer. Bolji programer nego puno današnjih programera kojima je znanje matematike nula.

Nemoj samo da čekaš "država duradi nešto".

Jer i da se zaposliš u školi jednog dana, onda možemo od tebe da očekujemo sledeću temu:
"Bolje da sam čuvao ovce, zaradio bih više od 50000 din mesečno"...

Edit:
Meni više smeta što ova nekulturna osoba pored tebe na video snimku, žvaće žvaku na radnom mestu i pred kamerama, nego to što ti nemaš posao u školi.


Ja radim vec u prosveti.. Odgledaj onaj video sta sam dao uputstva pa vidi o cemu se radi.. Nikad nece biti bolje u ovoj zemlji jer je mentalitet ljudi LOS kao i sistem obrazovanja..
[ Srbija realno @ 18.03.2018. 17:29 ] @
Citat:
dejanet:
Ne znam kako je u Novom Sadu, ali na PMF-u u Bgd-u, profesorski smer je poslednja prilika da studenti kojima losije ide(iz raznih razloga) zavrse faks.


U NS je smer profesor matematike, pored teorijskog, najtezi.. Drugo, nije tema koji smer je i u kom mestu koliko tezak, vec da se vrse razne zloupotrebe od strane direktora skola i ministarstva prosvete..
[ revlo @ 18.03.2018. 17:45 ] @
Citat:
Srbija realno: nije tema koji smer je


Ja i ne znam šta je tema. Ne očekuješ valjda da ti mi obezbedimo bolju platu. A mentalitet nije loš, nego su na ovom es sve promašeni ljudi :D Niiiismo mi referenca. hahaha
[ mrkabrka @ 18.03.2018. 21:47 ] @
E kad sam ja isao u skolu meni je profesor odghovarao sa "Nisam ja sa tobom cuvao ovce"...a ja sta cu ako se pozalim ne ginu mi batine i od profesora,a i kod kuce....
[ flighter_022 @ 19.03.2018. 12:19 ] @
Ja sam u srednjoj (stari sistem, 2+2 godine) u druge dve godine imao profesora matekatike koji ni jednom za te dve godine nije glas podigao, ni jedan jedini put. Bio je strog ali i veoma dobar predavač. Kod njega, samo oni koji su bili izuzetno lenji ili ne baš bistri, matematiku nisu naučili. Da su barem takvi bili i ostali profesori, eh... E, on je jedini tokom te dve godine bio takav. Ostali, neki su bili ok, neki ne, ali niko izuzetan. Igrom slučaja pre par meseci sam ga video u gradu i shvatio, jedan je od retkih kojeg bi mi bilo drago da sretnem na ulici.
[ Zlatni_bg @ 19.03.2018. 12:20 ] @
Kuma je doktor primenjene matematike, zavrsila osnovne, master i doktorske na ETF-u u Beogradu, radi na zeleznici... :)

Ne znam sta da vam kazem, koliko vam znanja i snage treba da zavrsite fakultet, toliko jos duplo vam treba da se snadjete u zivotu...
[ Srbija realno @ 20.03.2018. 17:20 ] @
Citat:
revlo:
Otvaraš teme kao nezdrav, nije ni čudo što neće da te zaposle. Mislim da se radi baš o tebi. Osim suvoparnog znanja, potrebno je imati i neke karakterne vrednosti. Ja tebe ne mogu da zamislim kao nekog ko treba da deci bude primer. Troluješ.


Ti mora da si iz SNS! Druga, ja vec 6 godina predajem matematiku u srednjoj skoli! Trece, sa takvima kao ti se ne treba raspravljati jer ce vas svesti na svoj nivo a zatim dobiti na iskustvu!
[ Srbija realno @ 20.03.2018. 17:29 ] @
Mentalitet ljudi je bolestan. Svi smo "navikli" da posao ide preko veze, da doktori ulaze u politiku... Mene su vise ljudi na funkciji zvali da udjem u politiku, ali ja nisam iz te price.. Ovi sto su me gore pljuvali su verovatno iz SNS ili su mentalno stradali u ovom nezdravom drustvu.. Svi smo mi taoci ovog zla koje prozdire zdrav razum, prirodan osmeh, postenje...
[ Srbija realno @ 20.03.2018. 20:12 ] @
Citat:
revlo:
Pa ovo je super. Ja imam srednju Tehničku školu. Išao sam na takmičenje iz Matematike i bio drugi u opštini. To je dovoljan preduslov da se zaposlim u školi. Pre podne mogu da predajem matematiku, a posle podne da istovarujem ugalj.

Još ako je škola osnovna, super, od njih sigurno više znam. A i dobar sam čovek, lepih stvari bi ih naučio. Mene je nastavnik matematike u osnovnoj vukao za uši i slao u ćošak. Ja to neću da radim, samo ću da spremim jednu dobru letvu, za svaki slučaj :D


Bez problema mozes predavati ako imas vezu ili ako si u politici u vladajucim strankama!
[ pctel @ 21.03.2018. 06:41 ] @
Meni nesto nije jasno - ti kritikujes zakon i pravilnike o izboru profesora, ili su ti zakoni i pravilnici ok, a tvrdis da se isti ne primenjuju?

Nakon toga, postavlja se pitanje da li si ti taj za kog se predstavlja, ili si trol koji je ukrao identitet, isto kao svojevremenu Borislavu pronalazacu, za koga su se svi ovde nedeljama pitali da li je covek toliko lud, ili mu je trol ukrao identitet, pa su ga na kraju banovali.

Trece, na IT forumu smo uglavnom svi skloni da za svaki problem imamo u glavi algoritam resavanja. Moze neko drugi da nacrta i prikaci, a ja posto pisem sa telefona, mogu samo ukratko da ga opisem:
1) prihvatljivo je prilagodjavanje sistemu uclanjenjem u stranku, da/ne, ako da problem resen
2) prihvatljivo je baviti se promenom sistema i promeniti isti u dogledno vreme da/ne, ako da problem resen
3) prihvatljivo je raditi neki deseti posao kod privatnika u srbiji, ako da, prekvalifikacija pa problem resen
4) ako je neprihvatljiv i privatni i javni sektor u srbiji, odlazak u inostranstvo, madjarski pasos/prekvalifikacija/zenidba, problem resen.

Tako se to resava na ovom forumu, kratko i efikasno, a profesori plachipichke koji samo kukaju a ne umeju da definisu algoritam resavanja problema nisu ovde omiljeni deo ekipe.
[ Srbija realno @ 21.03.2018. 06:56 ] @
Sta vrede zakoni kada se ne primenjuju? Funkcioneri u ministarstvu obrazovanja funkcionisu po principu: "Sve je to lazni sjaj, spoljasnji zlatni omot. Zagrebete li malo ispod tog sjaja, videcete citav osinjak gde ce vas pojesti do poslednje koscice." Dakle, sve navodno za siru javnost funkcionise kako treba, a zapravo nista nije tako.. A za tebe savet: "Covek na brdu vise vidi nego onoj ispod brda..." Popni se na "brdo" pa se javi da diskutujemo!... A to dal si zensko, proceni sam!
[ pctel @ 21.03.2018. 07:36 ] @
U vezi brda, zaboravio sam da ubacim bavljenje privatnim preduzetnistvom izmedju 3 i 4. Dakle, ako si obrazovan i sposoban, hajde ti lepo malo u privatnike, pa da sa tog brda sagledas situaciju i pokazes nama drugima sopstvenim primerom kako se posluje u Srbiji uz puno postovanje svih zakona i propisa. Hiljade nezaposlenih vape za radnim mestom u tvojoj buducoj firmi. Zasto ogranicavati sebe na besmisleno ispisivanje brojeva po tabli? Uposli 20 ljudi, obezbedi hleb na stolu za 20 porodica. Kad to uradis, tek onda cemo pricati na istom nivou, a ne ovako, jedan na brdu, drugi ispod brda, a citaoci nek izaberu koji je to od nas na brdu, a koji ispod istog.
[ Srbija realno @ 21.03.2018. 09:31 ] @
PRAVILNIK
O STEPENU I VRSTI OBRAZOVANJA
NASTAVNIKA I STRUČNIH SARADNIKA U
OSNOVNOJ ŠKOLI
("Sl. glasnik RS - Prosvetni glasnik", br. 11/2012)
Član 1
Ovim pravilnikom propisuje se stepen i vrsta obrazovanja nastavnika i stručnih saradnika u
osnovnoj školi.
Član 2
Nastavu i druge oblike obrazovno-vaspitnog rada u razrednoj nastavi može da izvodi:
9. Matematika:
- profesor matematike,
- diplomirani matematičar,
- diplomirani matematičar za teorijsku matematiku i primene,
- diplomirani matematičar za računarstvo i informatiku,
- diplomirani matematičar - informatičar,
- profesor matematike i računarstva,
- diplomirani matematičar za matematiku ekonomije,
- profesor informatike - matematike,
- diplomirani matematičar - astronom,
- diplomirani matematičar - primenjena matematika,
- diplomirani matematičar - matematika finansija (sa izbornim predmetom Osnovi
geometrije),
- diplomirani informatičar,
- master matematičar,
- master profesor matematike,
- master profesor matematike i fizike,
- master profesor matematike i informatike,
- master profesor fizike i matematike,
- master profesor informatike i matematike,

Pa da zakljucimo, smer profesora matematike je pod brojem jedan! Zasto? Verovatno jer je najspecijalizovaniji za izvodjenje nastave!

Dakle, ja sam se skolovao za taj posao i po zakonu ga zasluzujem!
[ mjanjic @ 21.03.2018. 09:55 ] @
Administratori bi trebali da spoje dve teme istog korisnika sa istim sadržajem i porukama i da duplikate obrišu.
[ anon70939 @ 21.03.2018. 12:01 ] @
skontao par popularnih facebook statusa poput pozicije sa brda, i spustanje na nivo budela, pa su mu to argumenti u diskusijAMA :D

Ja i dalje ne mogu da se načudim ovoj osobi. Možda je genije u pitanju, pa mu malo zaribao taj deo o socijalizaciji. Mada opet, genije u matematici sa ocenom 7, to je retkost.
[ flighter_022 @ 21.03.2018. 12:08 ] @
Prebacite obe teme u Advocacy jer po temi i tonu tamo i pripada i odmah će biti urađeno.
[ Srbija realno @ 21.03.2018. 13:32 ] @
Ne možete zamisliti kakva tuga i srdžba obuzimaju dušu kada veliku ideju, koju odavno poštujete kao svetinju, dohvate nevešti ljudi i izvuku je na ulicu pred glupake kakvi su i sami, i najedanput je nađete na tržnici stareži, u prljavštini, naopako nameštenu, bez proporcija, bez harmonije - kao igračku kod nerazumnog deteta, i ne možete je više prepoznati... Ne!
[ jablan @ 21.03.2018. 13:56 ] @
Možda je trebalo da se malo informišeš kad si upisivao fakultet.
[ pctel @ 21.03.2018. 23:27 ] @
Citat:
Srbija realno:
Ne možete zamisliti kakva tuga i srdžba obuzimaju dušu kada veliku ideju, koju odavno poštujete kao svetinju...

Ako mogu da pojasnim - covek je imao ideju, tj. plan da ako izmaltretira svoj mozak nekoliko godina, posle vise nikada nece morati ni da ukljuci mozak, ni da koristi misice, a lepo ce ziveti. Medjutim, nesto kod tog plana ne valja, neocekivano se pokazao kao tesko ostvariv. Tada je postovalac te svetinje/ideje/plana u velikom problemu, jer niti mu je ikada palo na pamet da treba da ima plan B, niti mu to i sad pada na pamet.

Pametan covek bi uvek morao imati plan B, pa ako iz bilo kog razloga ne ide onako kako je planirao on se momentalno presalta na taj plan B. Ovde to nije slucaj i to je neuobicajena situacija za ovaj forum.

Ja sam u nekim trenucima kad mi je tesko na poslu i kad sam osecao da nemam snage da se izborim sa izazovima dolazio na ideju da postanem profesor u skoli. Gotovo da nema zanimanja sa manje odgovornosti za rezultat, sa manjom potrebom znanjem i inteligencijom, sa manje stresa, sa manje ukljucivanja mozga sveukupno. Ali, bilo mi pomalo komplikovano da ucinim taj prvi korak, da postanem profesor, posle bih lako. No, nebitno, ako ne mogu vise da radim to sto sam do tada radio, okrenem list i radim nesto deseto. Zasto bilo ko ko ima problem da se zaposli u skoli ne bi radio nesto deseto? Zasto jos uvek nije promenjen naslov teme, koji ponizava jedno odgovornije, plemenitije i psihofizicki zahtevnije zanimanje od zanimanja profesor matematike? Brate, budi cobanin, budi pekar, konobar, vozac, postani direktor banke ako si za to sposoban, bavi se bilo cim za sta neko zeli da te angazuje, pusti kuknjavu bez ikakve poente.
[ Srbija realno @ 22.03.2018. 05:15 ] @
Svakog meseca bar jednom, a cesto i vise puta, pomislim da sam budala!
[ pctel @ 22.03.2018. 07:16 ] @
Pa eto, to je retko pozitivna izjava na ovoj temi - prva faza je da se preispitujemo a druga da nalazimo alternativne planove i prilagodjavamo se okolini. Nauka kaze da je tako vec 3 milijarde godina od kad je nastao zivi svet - ili se prilagodis (evoluiras) ili izumres.
[ mjanjic @ 22.03.2018. 09:36 ] @
A što lepo ne kreneš da predaješ i informatiku?
Uvodi se kao obavezan predmet od 5. razreda u osnovnoj školi, a ionako je sada predaje svaka šuša, ko god je završio neki fakultet u vezi sa tehnikom, predaje informatiku u osnovnoj školi, znam mnoge koji jeda da znaju u Word-u nešto da urade normalno, a predaju informatiku u osnovnoj školi.
[ ssi @ 22.03.2018. 10:03 ] @
Citat:
Srbija realno:
Svakog meseca bar jednom, a cesto i vise puta, pomislim da sam budala!


A zasto bas moras da radis u drzavnoj prosveti ?

Na zalost moram da upisem dete u prvi razred i... siromastvo tih institucija (u svakom smislu) se ne moze sakriti.

Pokusaj u privatnim skolama ?

Ako to ne ide, vidi nesto drugo. Neko programiranje tu ti je plata sigurno 2x puta veca.
[ SlobaBgd @ 22.03.2018. 10:15 ] @
Tako je!
Evo, ssi je neka vrsta programera, i nikad se nije zapitao da li je budala. To je velika prednost programerskog posla, programeri najčešće ne vide dalje od nosa.
[ ssi @ 22.03.2018. 10:33 ] @
Citat:
SlobaBgd: Tako je!
Evo, ssi je neka vrsta programera, i nikad se nije zapitao da li je budala. To je velika prednost programerskog posla, programeri najčešće ne vide dalje od nosa. ;)


Ne moze on sam da promeni stanje prosvetnog sistema jedne drzave, da smeni ministra prosvete ili direktora neke skole.

Jedino sto moze je da prihvati uslove ili... ode.

Ima sigurno i drugih radnih mesta za dobroga matematicara... ako ne u Srbiji ... svet je veliki.
[ Doktor Hlad @ 22.03.2018. 10:50 ] @
Citat:
pctel:
Ako mogu da pojasnim - covek je imao ideju, tj. plan da ako izmaltretira svoj mozak nekoliko godina, posle vise nikada nece morati ni da ukljuci mozak, ni da koristi misice, a lepo ce ziveti. Medjutim, nesto kod tog plana ne valja, neocekivano se pokazao kao tesko ostvariv. Tada je postovalac te svetinje/ideje/plana u velikom problemu, jer niti mu je ikada palo na pamet da treba da ima plan B, niti mu to i sad pada na pamet.


Upravo ono sto sam mu i ja rekao - covek je proizvod pogresnog vaspitanja. To sto je on zamislio je moglo tamo negde 60ih i 70ih godina proslog veka. Zavrsis skolu, posao ceka tebe a ne ti njega, sljakas 40 godina, onda penzija i posle mozes na miru da umres. Njima tada nije trebao plan B.

To danas vise ne funkcionise tako. Posao mora da se juri, nadje, zasluzi, sta god. Onda moras na poslu da se dokazujes, da ucis, da se trudis, itd.

Ali to danasnja omladina ne moze da prihvati jer im roditelji, koji su radili u vreme kada nije trebao plan B, uporno objasnjavaju drugacije.
[ djoka_l @ 22.03.2018. 11:15 ] @
Tako je, evo u mojih 52 godine života nemam dana staža u državnoj firmi. Mogao sam i ja da kukam, ili da radim na crno (što i jesam), preko studentske zadruge (jesam), kod privatnika (jesam), u sopstvenoj firmi (jesam).
Jedino zanimanje za koje ti država garantuje posao je oficirsko, ako završiš akademiju, dobiješ posao. Sve ostalo je lutrija.

A i kada neko specifično traži posao nastavnika matematike u jedinoj osnovnoj školi u svom mestu, pa ne nađe nego mora da putuje 40 kilometara je stvarno vrhunac lezi_lebu_da_te_jedem stava.
[ Srbija realno @ 22.03.2018. 15:30 ] @
Citat:
CoyoteKG:
skontao par popularnih facebook statusa poput pozicije sa brda, i spustanje na nivo budela, pa su mu to argumenti u diskusijAMA :D

Ja i dalje ne mogu da se načudim ovoj osobi. Možda je genije u pitanju, pa mu malo zaribao taj deo o socijalizaciji. Mada opet, genije u matematici sa ocenom 7, to je retkost.



Genije je jedan posto nadahnuća i devedesetdevet posto znoja. Ni u šta se tako čvrsto ne veruje kao u ono što se najmanje zna.
Beskorisno je čoveku sa predrasudama dokazivati neopravdanost njegovih predrasuda.
[ Srbija realno @ 22.03.2018. 16:27 ] @
Citat:
djoka_l:
Tako je, evo u mojih 52 godine života nemam dana staža u državnoj firmi. Mogao sam i ja da kukam, ili da radim na crno (što i jesam), preko studentske zadruge (jesam), kod privatnika (jesam), u sopstvenoj firmi (jesam).
Jedino zanimanje za koje ti država garantuje posao je oficirsko, ako završiš akademiju, dobiješ posao. Sve ostalo je lutrija.

A i kada neko specifično traži posao nastavnika matematike u jedinoj osnovnoj školi u svom mestu, pa ne nađe nego mora da putuje 40 kilometara je stvarno vrhunac lezi_lebu_da_te_jedem stava.

Kakva bi tisina nastala kad bi ljudi govorili samo ono sto znaju!
[ MajorFatal @ 22.03.2018. 17:20 ] @
Citat:
Srbija realno:
Genije je jedan posto nadahnuća i devedesetdevet posto znoja.


To mora da se baš gadno oseća, sav taj znoj... :)

Citat:
Srbija realno: Kakva bi tisina nastala kad bi ljudi govorili samo ono sto znaju!


Potrudili bi se da odgovore na bar 10 matematičkih zadataka i ne bi otvarali više tema sa istom problematikom, pre nego što predju na svoje privatne probleme i na stanje u prosveti i u državi u za to predvidjenom delu foruma?
[ anon334571 @ 22.03.2018. 17:40 ] @
Alo pokretač teme, država subvencioniše uzgoj ovaca, sad javili na tv. Raspitaj se u svojoj opštini. Ja ne bih ni tren razmišljao. Ali ne, ti si profesor, tebi je to ispod časti. Zato i propadamo.
[ Srbija realno @ 22.03.2018. 18:06 ] @
Citat:
MajorFatal:
Citat:
Srbija realno:
Genije je jedan posto nadahnuća i devedesetdevet posto znoja.


To mora da se baš gadno oseća, sav taj znoj... :)

Citat:
Srbija realno: Kakva bi tisina nastala kad bi ljudi govorili samo ono sto znaju!


Potrudili bi se da odgovore na bar 10 matematičkih zadataka i ne bi otvarali više tema sa istom problematikom, pre nego što predju na svoje privatne probleme i na stanje u prosveti i u državi u za to predvidjenom delu foruma?


Na jednog naprednog čoveka dolazi čitav bezdan duhovno zaostalih i ništavnih.
[ Srbija realno @ 22.03.2018. 18:29 ] @
Citat:
miltop:
Alo pokretač teme, država subvencioniše uzgoj ovaca, sad javili na tv. Raspitaj se u svojoj opštini. Ja ne bih ni tren razmišljao. Ali ne, ti si profesor, tebi je to ispod časti. Zato i propadamo.


Odredjeni ljudi odbacuju svoje proroke i ubijaju ih, a slave svoje mucenike i cast onih koje su pobili.
[ Srbija realno @ 22.03.2018. 18:36 ] @
Citat:
miltop:
Alo pokretač teme, država subvencioniše uzgoj ovaca, sad javili na tv. Raspitaj se u svojoj opštini. Ja ne bih ni tren razmišljao. Ali ne, ti si profesor, tebi je to ispod časti. Zato i propadamo.

Daj više odmora jeziku nego rukama!
[ pctel @ 22.03.2018. 19:35 ] @
Srbija realno, cini mi se da vec dva dana pozivas na cutanje i ne odgovaraju ti komentari neistomisljenika? Greskom si dosao na forum, tebi ne treba FORUM nego BLOG. Pises, a ljudi samo citaju i ne ukljucuju se u raspravu sa tobom sopstvenim stavovima i misljenjima. POtrazi na google sta je to blog i kako se na njemu pise, bices prezadovoljan. Ili, napravis facbook grupu pa rucno odobravas ko moze da se prikljuci i sta moze da kaze, to je divota jedna, a ne ovo ukljucuje se ko hoce i govori protiv tvoje volje!
[ MajorFatal @ 22.03.2018. 20:26 ] @
Citat:
Srbija realno:
Citat:
MajorFatal:
Citat:
Srbija realno:
Genije je jedan posto nadahnuća i devedesetdevet posto znoja.


To mora da se baš gadno oseća, sav taj znoj... :)

Citat:
Srbija realno: Kakva bi tisina nastala kad bi ljudi govorili samo ono sto znaju!


Potrudili bi se da odgovore na bar 10 matematičkih zadataka i ne bi otvarali više tema sa istom problematikom, pre nego što predju na svoje privatne probleme i na stanje u prosveti i u državi u za to predvidjenom delu foruma?


Na jednog naprednog čoveka dolazi čitav bezdan duhovno zaostalih i ništavnih.


Pa ne, na jednog naprednog dolazi jedan nazadan i nekoliko prosečnih, ali pošto sve to nema baš nikakve veze sa bilo čim... mora da ti je isti prevodilac iz bezdana prevodio kao i ono o znoju, zvuči zgodno na engleskom i lako pamtljivo zbog sličnosti reči 1% inspiration 99% perspiration, ali pošto Edison nije govorio o znojenju nego o trudu, radu, zalaganju obično tako i prevode i potpišu autora, a ti bi mogao da uključiš i lektora iz redakcije u ovu prepisku, pošto ovolika količina nepismenosti definitivno ne bi bila poželjna čak ni u seoskoj školi.
[ Miroslav Jeftić @ 23.03.2018. 07:37 ] @
Citat:
pctel: Srbija realno, cini mi se da vec dva dana pozivas na cutanje i ne odgovaraju ti komentari neistomisljenika? Greskom si dosao na forum, tebi ne treba FORUM nego BLOG. Pises, a ljudi samo citaju i ne ukljucuju se u raspravu sa tobom sopstvenim stavovima i misljenjima. POtrazi na google sta je to blog i kako se na njemu pise, bices prezadovoljan. Ili, napravis facbook grupu pa rucno odobravas ko moze da se prikljuci i sta moze da kaze, to je divota jedna, a ne ovo ukljucuje se ko hoce i govori protiv tvoje volje!


Bolje da je upisao srpski nego matematiku, kad već toliko voli da piše i još nadahnuto i pesnički.
[ flighter_022 @ 23.03.2018. 09:26 ] @
Ljudi, prebacite ovo u čekaonicu pa kod mene u Advocacy
[ bananaphone @ 23.03.2018. 11:25 ] @
Pa sto u Advocacy kad je vec u MZ-u :D

http://www.elitemadzone.org/t498744-3#3823640
[ mrkabrka @ 23.03.2018. 13:37 ] @
Pastirska plata se krece oko 50K,kod nas, i nema nezaposlenih...vrlo cenjeno zanimanje u Australiji.,kolika je tamo plata ???
[ mjanjic @ 23.03.2018. 19:00 ] @
A sa ovcama je i mnogo lakše nego sa decom u školi koju ne zanima inšta, osim ko šta ima od obuće i odeće, gde je bio juče/letos/zimus, kakav ima telefon i šta je izvalio na FB/Instagram...

Ali ni čuvanje ovaca nije samo šetnja i izležavanje oko stada, jer da bi dale više mleka i bolje se utovile, mora pastir da zna koliko i gde da ih tera na pašu, koliko odmora da im dozvoli, itd.

Sa druge strane, svi pričaju o nekim platama tih pastira od 500€, još se živi daleko od civilizacije pa nema to gde ni da se potroši jer vlasnik stada sve obezbeđuje, pa plus bonusi ko hoće da muze ovce...

Samo nigde kontakta, ni telefon, ni adresa, samo kuknjava kako niko neće da čuva ovce, a oni koji se i jave to ne znaju i nisu dovoljno vredni.

Pa, nemoguće je da od svih onih koji za 20€ ili manje lome kičmu po malinjacima nema niko ko bi znao da čuva ovce, a najveći fizički napor je što mora sa njima da šeta po livadi, i malo znanja o tome šta treba da radi od ujutru do uveče da se ovce ne vrate nedovoljno site ili čak gladne sa paše.



U nekoliko sela u Vojvodini sam video da rano ujutru (oko 6 sati) čovek prikupi krave od kuće do kuće i otprati ih na ispašu van sela (krave već same naučile put, tako da nema problema sa tim), i plaćaju mu nešto tipa 10 evra po kravi ili malo više mesečno, ali pojedina domaćinstva imaju i po 4 krave koje on ujutru preuzme na kapiji, a uveče vrati (a krave već same naučile gde se koja vraća uveče, on ih samo formalno isprati i postara se da se ne razbeže ako naiđe auto).
Pa neka je i 10€, video sam u jednom selu da čovek vodi preko 30 krava to jutro, to je 300€ mesečno. A što kažu, niti ore nit' kopa, samo se šeta sa kravama.

Šta je ovde jedino problem? Bilo da je blaga kiša ili paklena vručina, krave moraju na ispašu, a on je sa njima od svitanja do sumraka. Dakle, čovek praktično nema život, jedino ako ih ima dvojica pa da se povremeno menjaju, ali je onda i manje novca za svakog.
[ flighter_022 @ 23.03.2018. 19:34 ] @
Citat:
bananaphone:
Pa sto u Advocacy kad je vec u MZ-u :D

http://www.elitemadzone.org/t498744-3#3823640


A, to je "druga" tema :D
[ nemamstan @ 23.03.2018. 20:31 ] @
Citat:
mjanjic

A što lepo ne kreneš da predaješ i informatiku?
Uvodi se kao obavezan predmet od 5. razreda u osnovnoj školi, a ionako je sada predaje svaka šuša

Da uvodi se od 5. razreda.
A šta misliš zašto? Zbog dece?
Ma hajde, deca znaju više nego njihovi nastavnici.

Ovo što sada hoće da uvedu uzrok je veliki red nezaposlenih na SNS listama.

Zato u taj 5. razred neće ući svi oni diplomirani informatičari-matematičari koji budu konkurisali
nego kadar sa par semestara informatike koje su stekli kuvajući kafu u lokalnim odborima.

Uostalom i sam si primetio da u školi "predaje svaka šuša".

Sad, da li se usprotiviti takvom "sistemu" ili ne?
Ako sediš i ćutiš onda se postavlja pitanje
zašto je uopše smenjivan Milošević?
Zašto je Srbija prošla kroz sve te ratove?
Zašto je Srbija bombardovana?
Zašto je Kosovo nezavisno?
Zašto ode Gora Crna?
Zašto ....

Onda posle svega dodju "naši" da "brane" Srbiju i Srpsto.
I to tako što mimo bilo kakvih kvalifikacija zapošljavaju kadrove sa svoje partijske liste.

E sad, suštinsko pitanje: da li Srbija treba da bude uredjena država i ko je u tome sprečava?
Ako Srbija hoće da bude uredjena država onda treba da poštuje svoje norme, pravila i Zakone.
Uredjena država podrazumeva sistem u kome pripadnici tog sistema rade sa ciljem da ta država zaista funkcioniše kao uredjena država.
Tako uredjena država će biti garant stabilnosti i integriteta.

Medjutim, ako baš pripadanici tog sistama podrivaju državu izigravajući sve što mogu da izigraju
onda je jasno da Miloševića nije tebalo ni smenjivati, onda je jasno da su ratovi bili logična posledica tog sistema itd.

Da rezimiram: imaš sistem koji ne poštuje sopstvena pravila, sam sebe ne ceni.
Jasno je da taj sistem smrdi.

Citat:
ssi

A zasto bas moras da radis u drzavnoj prosveti ?

Da i ja tebe nešto priupitam: zašto uopšte Srbija školuje kadar za nastavnike,
zašto se iz budžeta finansiraju budući nastavnici,
zašto se iz budžeta plaćaju fakulteti i profesori,
i zašto postoje propisi o visini i vrsti stručne spreme (koje je utvrdila upravo Srbija)?

I nakon svih tih potrošenih budžetskih sredstava zapošljavaju nestručan kadar!

Može li neko malo i da odgovara poreskim obveznicima za toliko raspiništvo?

[ Nedeljko @ 23.03.2018. 21:39 ] @
Priznajem da nisam čitao celu temu, ali smatram da je pokretač teme u osnovi u pravu.

Ne sme se dozvoliti da državna škola skuplja sa ulice nekvalifikovane ljude da predaju. Kada su državne ustanove u pitanju, moraju postojati neki formalni kriterijumi koji u određenoj meri sprečavaju zloupotrebu položaja onih koji donose odluke i štite kvalitet kadra. Ponavljam, u određenoj meri. Druga je stvar privatni sektor, gde je vlasnik prirodno motivisan da zaposli što bolji kadar.

Tako na univerzitetu ne bi smeo da bude profesor onaj ko nema doktorat iz naučne oblasti koju predaje. Budi pametan koliko hoćeš, ali ako želiš da budeš univerzitetski profesor, onda deo te pameti pretoči u doktorat. Ne kažem da se to nije u velikoj meri kršilo, ali to nije razlog za još veće kršenje zakona, nego za kažnjavanje prekršilaca.

Takođe, danas je veoma popularno (neosnovano) obesmišljavanje obrazovnog sistema. Kaže se da na poslu nije bitno kakve šare imaš, već šta znaš. To je tačno. Samo se to stavlja u potpuno pogrešan kontekst - da su te dve stvari potpuno nepovezane. Statistike govore suprotno. Evo, možete poći od spiska ljudi koji su dali najveće doprinose računarstvu

Turing Award

Pogledajte biografije tih ljudi. Velikom većinom su doktori nauka. Obrazovni sistem je vrlo skup, tako da ako ne daje velike rezultate, onda ga treba ili menjati ili ukinuti. Tačno je i da je obrazovanje moguće steći van obrazovnog sistema, ali je dostizanje istog nivoa na taj način mnogo teže. To je samo za genijalce kojima studije idu sporo. Čak i oni tipično studiraju i prošetaju se kroz fakultet. Tačno je da diploma (nažalost) nije garancija kvaliteta, ali statistički su te stvari vrlo povezane.
[ Nedeljko @ 24.03.2018. 00:14 ] @
54 od 67 dobitnika Tjuringove nagrade su doktori nauka. To je 80,6%.

Dakle, korelacija postoji. Naravno i sa doktoratom se može ostati vo, ali korelacija postoji.

[Ovu poruku je menjao Nedeljko dana 24.03.2018. u 01:33 GMT+1]
[ bojan_bozovic @ 24.03.2018. 05:33 ] @
Ako mislis da je nase skolstvo (tu mislim i na bivsu SFRJ) moglo da iskoluje Edsger W. Dijkstru, Tony Hoare-a ili Niklausa Wirtha, znas, doktorirali bi u BG ili ZG. Pre svega tu mislim da se za nauku nikada nije izdvajalo dovoljno novca, pa su i rezultati bili skromni.
[ Nedeljko @ 24.03.2018. 06:04 ] @
Pa, vidi, nađi spisak najvećih naših doprinosa računarstvu (ili nekoj drugoj oblasti), pa da vidimo kakva je obrazovna struktura ličnosti sa spiska. Verujem da bi se obrazovni sistem opet pokazao relevantnim. Samo, ne znam gde da nađem taj spisak. Naveo sam ovaj koji sam našao.
[ bojan_bozovic @ 24.03.2018. 06:15 ] @
Ma shvatam sta zelis reci, i u pravu si, no sam samo hteo iskazati svoje nezadovoljstvo sto se nauci ne daje dovoljno sredstava, a nije neophodna velika drzava da bi naucno bila jaka. Kad smo vec kod racunarstva, Wirth je Svajcarac, Dijkstra bio Holandjanin, a Peter Naur Danac, a slicno i u drugim oblastima nauke.
[ Nedeljko @ 24.03.2018. 07:19 ] @
Koliki su BDP te zemlje imale u poređenju sa Jugoslavijom?
[ dejanet @ 24.03.2018. 07:32 ] @
Kada bi postojao odnos(ratio) dostignuca u nauci i BDP-a, mi bi bili relativno visoko.
[ bojan_bozovic @ 24.03.2018. 07:44 ] @
Nedeljko

Mogli bi, sa druge strane, uporedjivati i BDP zemalja Persijskog zaliva, koje su najbogatije, sa Holandijom, Danskom i Svajcarskom, ali sumnjam da bi dosli do valjanog zakljucka. SSSR je mogla da bude naucna velesila sa niskim BDP u odnosu na SAD i zapadnoevropske zemlje, iako je narod gladovao, sto svakako nije bilo dobro, no nije gladovao zbog ulaganja u nauku, vec vojsku, i zbog toga sto je partijska elita pljackala.
[ mjanjic @ 24.03.2018. 08:04 ] @
Naučna dostignuća sama za sebe nisu relevantna ako nema industrije da to unovči kroz proizvode, a tu je i zaštita patenata važna.

Interesantno je kako je nemački Enercon izgubio spor u SAD, jer je neko drugi registrovao određene patente pre njih samih, tako da su im do neke godine zabranili prodaju određene opreme u SAD, i time praktično favorizovali svoje proizvođače.

Na stranu što mi i nemamo takvih inovacija, ili ako ih imamo, nemamo industriju koja bi to proizvodila za strana tržišta, nego nemamo ni mogućnosti da patentiramo te ideje za sva značajna tržišta.

Tako se finansiranje nauke u Srbiji svodi samo na održavanje kontinuiteta, ako neki naučni uspe da dobije nek saradnju u evropskim naučnim institucijama, tipa Cern i sl., onda još bolje za te naučnike, ali sama privreda ima malu ili nikakvu vajdu od toga.

Evo, na primer Institut u Vinči, dobija veliki novac od države, a praktično samo se bore da se domognu nekog pečata (atesti, ispitivanja opreme, i sl.) na koji bi imali monopol, slično kao Jugoinspekt, samo da udaram neke pečate... za to bar nije potrebna neka visoka nauka, to može da radi i običan inženjer sa državnim ispitom, a kod nas se naučne institucije bave izdavanjem raznih uverenja sa pečatom!

I u vreme kada je SFRJ bila ekonomski na vrhuncu, bilo je veoma malo te nauke koja se mogla upotrebiti u privredi, uglavnom su naučne ustanove dobijale novac od firmi jer je država to tako propisala, pa su morali "projekti" da se realizuju u saradnji instituta i proizvodnih firmi, ali su rezultati izostajali.

"Zastava" je imala neki nazovi institut, hiljade ljudi je dobilo stanove, godinama primali dobre plate, a šta je rezultat?
[ bojan_bozovic @ 24.03.2018. 08:16 ] @
mjanjic

Nigde u Evropi softver ne moze da se patentira, kao ni algoritam. I cenim, danskoj je industriji jako trebala Backus-Naur forma, svajcarskoj industriji Modula-2, a holandskoj smoothsort?
[ RoRa @ 24.03.2018. 09:07 ] @
Dominacija Zapada, ekonomska i vojna, nad ostatkom sveta rezultat je velikih ulaganja u dva slova i jedan znak, R&D, istraživanje i razvoj u bukvalnom prevodu. Mi uporno govorimo o nauci kao da su istraživanje i razvoj nešto nedostojno za jednog NAUČNIKA. Ogroman novac u istraživanja i razvoj ulažu preduzeća (firme) bez obzira na vlasničku strukturu. Visina tih ulaganja je, obično, između 5 i 10 procenata obrta, ukupnog prihoda na godišnjem nivou. Primera radi, EPS sa prihodom nešto većim od 200 milijardi dinara godišnje bi u istraživanje i razvoj uložio, da je sreće i pameti, sumu od 10 do 20 milijardi dinara za jednu godinu. Taj isti EPS za vlastitu modernizaciju, digitalna brojila naprimer, uzima inostrani kredit i posao poverava stranim kompanijama. Bel laboratorije, razvojni deo kompanije Bel ( do "rasturanja" zbog deregulacije telekomunikacija u SAD), iznedrile su 8 (osam) nobelovaca.
[ bojan_bozovic @ 24.03.2018. 10:07 ] @
RoRa

Apsolutno se slazem, mada dobar deo ide i u univerzitetske projekte, ili preko firmi, ili preko drzave. Nas nema ovde, ali ima, recimo, Perua i Singapura, pa cak i Bangladesa i Mongolije.

http://www.nanosats.eu/
[ mjanjic @ 24.03.2018. 10:39 ] @
Pa, eto, zamalo da i mi imamo satelit.
Ali je otkriveno da je lik falisifikovao podatak da je položio 25 ispita, na osnovu toga dobio 7000€ od Fonda za talente, pa još upisao doktorske studije u Švajcarskoj, a na kraju konkurisao i kod NASA za projekat "prvi srpski satelit": http://www.novosti.rs/vesti/na...tefan-lansirao-prevaru-do-NASA

Da nije bio baš toliko ambiciozan, možda bi sad bio doktor nauka u Švajcarskoj i radio na nekom institutu :)
[ mrkabrka @ 24.03.2018. 15:35 ] @
Imam utisak da je vuk pojeo i ovce i chobana ,a bogme i profesora...
[ Nedeljko @ 24.03.2018. 16:14 ] @
Mislim, zezate čoveka koji je u osnovi u pravu, mada mu toplo preporučujem da masterira.
[ nemamstan @ 24.03.2018. 20:54 ] @
Mogao bi Bojan Bašić da napiše šta je problem sa ovom diplomom?
Možda mu je dao i neku ocenu iz geometrije?
[ nemamstan @ 25.03.2018. 22:21 ] @
Malo sam pogledao Akademske studije PMF - Novi Sad.
Zanimljivo je da Diplomske – master studije mogu (pored ostalih) upisati lica
Citat:
koja su stekla VII-1 stepen stručne spreme, nakon izvršene ekvivalencije položenih ispita


Ono što me znima šta će licima sa VII-1 stepenom stručne spreme master obzirom da bi VII-1 diplomirani morali biti ekvivalentni sa master?
(osim ako neko hoće da se doškoluje za drugo zanimanje)

A drugo, tu ima podosta "profeorskih smerova" sa 240 ESPB (dakle bez mastera) kao što je slučaj sa @Srbija realno.
Kakvi su to uopšte smerovi kad diplomirani nakon završetka studija ne mogu da rade kao profesori?
[ Srbija realno @ 26.03.2018. 08:28 ] @
To je cista prevara studenata jer tu diplomu dip. profesora direktori skola, prosvetni inspektori, kao i nacelnici skolskih uprava, pa i ministar, cene isto kao da je i nemas tj izjednacavaju je sa srednjoskolskom! Pisao sam i ministru Sarcevicu, i nacelniku skolske uprave Sombora vise puta.. Odgovor im je bio da sam nestrucan za mesto nastavnika matematike, a kad sam ih pitao kako to da su srednjoskolci strucni, odgovor je bio da direktor ima diskreciono pravo da, kada nema strucnih sa masterom ili po starom do 2005 bez mastera, primi koga on "zeli".. Zakljucak je da je nase ministarstvo prosvete u jednoj meri neka vrsta KRIMINALNE ORGANIZACIJE, to odgovorno tvrdim!
Podsetite se samo da je ministar prosvete, prosle godine prilikom obrazlaganja novog Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, u skupstini izjavio da ce ministarstvo prosvete, s obzirom da nema dovoljno matematicara, prekvalifikovati odredjen broj ucitelja i dati im da predaju u petom i sestom razredu matematiku, koliko sam ja razumeo, na neodredjeno vreme!

Kada sma 2006 upisivao fakultet ni sanjao nisam da ce me ovako izigrati sistem ove drzave, a jos veca nepravda je sto matematicara nema ni blizu potraznje...
Da imam para tuzio bih ovu BEDNU VLADU sve do evropskog suda, jer niko ne bi ni ocekivao da ce mi ovo nase pravosudje dodeliti pravdu!
[ flighter_022 @ 26.03.2018. 13:01 ] @
nepravda jeste. medjutim, ovde se nameće i jedno drugo pitanje. Šta raditi dok se stvari ne dovedu u red, bilo tužbama, bilo na neki sasvim deseti način. Račune treba plaćati, obući se, nahraniti itd... a ovo se posebno komplikuje ako neko ima decu. Da li čekati da se nešto desi/reši, da li tražiti privremeno rešenje, ili preći u neke drugu profesionalnu oblast?
[ Srbija realno @ 26.03.2018. 13:12 ] @
To je jako tesko pitanje koje tek treba resiti a zivot ide dalje...
[ flighter_022 @ 26.03.2018. 13:41 ] @
Da nemaš alternativne izvore prihoda ili oslonac, ne bi to odlagao :)
[ Java Beograd @ 26.03.2018. 13:50 ] @
Ja znam za potpuno identičnu priču - profesor klavira.

Bez mastera ne može, praktično ništa. Ni jedna muzička škola ne prima takav kadar. Kao da ni nema faklutet !

Čemu onda takva diploma i zašto se onda master nije ugradio u osnovne studije ?
[ anon70939 @ 26.03.2018. 14:56 ] @
VII/1 kod mene na PMF su dobili oni koji su studirali po starom pa stepenovali. Njihove studije su tzv. Prvi stepen visokog obrazovanja, odnosno visoke strukovne studije. Ostalima koji nisu stepenovali nego zavrsili sve 4 godine po starom, dobili su VII/2, master, a studije se zovu "visoke akademske studije".
I obicno oni koji nisu zavrsili do kraja, nego stepenovali i u ovoj tranziciji ućarili VII stepen, a po starom bi to bio VI stepen, uglavnom kukaju kako ne mogu da se zaposle u školi. Dok oni koji imaju master, kukaju kad se neki takav sa VII/1 zaposli u školi preko veze.

Tako da ne znam kako ovaj @Srbija uspeo da ućari i tih 80% ako nema master. Po nekom pravilu ne bi trebalo da dobije posao dok god ima onih koji imaju master.

I sad on ima pravo da se buni jer i srednjoskolci rade, i to pravo je potpuno jednako onom pravu gde oni koji imaju VII/1 sa ocenom 8 jer imaju bolji uspeh od njega. Verovatno se i oni pitaju "kako li se uglavio samo ako ima manju ocenu od mene"
[ Nedeljko @ 26.03.2018. 17:38 ] @
Citat:
CoyoteKG: Tako da ne znam kako ovaj @Srbija uspeo da ućari i tih 80% ako nema master. Po nekom pravilu ne bi trebalo da dobije posao dok god ima onih koji imaju master.

Pa, nema onih koji imaju master. O tome on priča. Od srednjoškolaca je sigurno obrazovaniji.

E, sad, ako niko na konkursu nema master, od onih koji konkurišu bi valjda trebalo zaposliti najobrazovanijeg.

U svakom slučaju, država je takva kakva jeste. Obzirom da Srbija realno stvari o kojima piše ne može da promeni, nije objasnio zašto ne promeni ono što može da promeni - svoj stepen obrazovanja masteriranjem.
[ anon70939 @ 26.03.2018. 18:12 ] @
Izneo sam ti tačno onakvo stanje kakvo je sa tvojom diplomom, jer sam završio skoro isto što i ti, a supruga tačno ono što si ti završio.
Tako da itekako imam pojma o čemu pričaš i čudim se odakle tebi pravo da budeš profesor sa VII/1 diplomom? Kako si došao do 80% časova?

[Ovu poruku je menjao flighter_022 dana 27.03.2018. u 09:26 GMT+1]
[ nemamstan @ 26.03.2018. 18:17 ] @
Profesor matematike sa VII-1 stepenom stručne spreme (PMF Novi Sad) je bio stručan da predaje matemetiku i u srednjoj i u osnovnom školi.
Bar koliko ja znam.
A ovde je čak i više "diplomirani".

Citat:
CoyoteKG

VII/1 kod mene na PMF su dobili oni koji su studirali po starom pa stepenovali. Njihove studije su tzv. Prvi stepen visokog obrazovanja, odnosno visoke strukovne studije. Ostalima koji nisu stepenovali nego zavrsili sve 4 godine po starom, dobili su VII/2, master, a studije se zovu "visoke akademske studije".

Sad mi ništa nije jasno.
Hoćeš da kažeš da onaj ko je završio sa VII/1 nije u rangu master?
[ Nedeljko @ 26.03.2018. 19:03 ] @
CoyoteKG tvrdi da ima mastera, što nije slučaj.
[ mjanjic @ 26.03.2018. 19:24 ] @
Kažu da je po Zakonu pravno izjednačen sa masterom (diplomirani bilo čega po starom), ali možda ima nekih začkoljica tu... ja sam imao 9 semestara pa je diploma izjednačena sa masterom, a ne znam za ove koji su imali 8 semestara i manje ispita (tipa 24-25 ispita, mada to nema veze ako su svi bili dvosemestralni, isto je kao 50 jednosemestralnih).

Uglavnom, svi koji su završili po programu pre Bolonje, mogu npr. direktno da upišu doktorske studije, što po novom mogu samo masteri, pa su u tom smislu izjednačeni.

Po novom je takođe za nastavnike u školama obavezno 30ESPB (ili 36, nisam siguran) iz psihološko-pedagoško-didaktičkih predmeta, a što većina onih koji su nekada završili nema, a i ovi što završavaju po novom (npr. istoriju ili geografiju i sl.) takođe nemaju toliki broj predmeta (npr. 5 ili 6 po 6ESPB), tako da će morati da polažu te ispite kao dodatne na fakultetima gde ti predmeti postoje i gde postoji odluka Fakulteta o polaganju takvih ispita (za te ispite se ne dobija neka diploma, nego uverenje za svaki ispit posebno).

Generalno, godinama se kod nas poigravaju sa obrazovanjem, posebno tom retroaktivnom primenom, pa neko ko već 30 godina radi u prosveti mora da ide na neki fakultet i polaže neke ispite da bi mogao i dalje da radi kao nastavnik. U redu stručna usavršavanja i sl., ali maltretirati danas ljude sa nekim pedagoškim predmetima... ne može taj profesor psihologije ni da je akademik da shvati kako je raditi sa decom u osnovnoj školi, jer nikada nije ni radio taj posao, a vremena nisu ni blizu ista kao pre 30 ili 40 godina.
[ nemamstan @ 26.03.2018. 19:32 ] @
Master i VII/1 stepen na srednješkolskom i osnovnoobrazovnom nivou bi trebali biti ekvivalentni.
Uostalom pre 15+ godina je bilo i protesta studenata zbog toga,
pa čak i zahteva da se onima sa VII/1 stepenom automatski prizna master.
Smirilo se kad su stigla uveravanja (od koga?) da će VII/1 i master biti potpuno ekvivalentni.

A fer bi bilo od strane fakulteta da iz stručnog naziva izbace "profesor" sve dok diploma ne omogući takvo zaposlenje.
Zato što je očigledno da to zbunjuje studente i navodi ih da donesu pogrešne odluke.
[ anon70939 @ 26.03.2018. 20:26 ] @
Da pogresio sam

https://www.scribd.com/doc/613...I-2-VII-1a-VII-1b-VII-2-i-VIII

Ovo znaci da je master drugi stepen visokog obrazovanja?
Zbog toga sam mislio da je drugi stepen visokog obrazovanja VII/2, a u stvari je VII/1b

U diplomi @Srbija piše da je prvi stepen visokog obrazovanja. Za mesto profesora je potreban drugi stepen visokog obrazovanja.
A ono što je još čudnije, zvanje mu je diplomirani profesor matematike iako je prvi stepen. Što li su zaveli takvo zvanje u diplomu ako to nije dovoljno za tu poziciju u školstvu :).

I opet se postavlja pitanje kako je pokretač teme uopšte dobio ovaj posao. Mislim, ne bih nikada ni postavljao to pitanje, nego s obzirom na njegov ton očekivao sam da mu je diploma 100% ispravna.
A te pomenute srednjoškolce koji predaju matematiku ili neki predmet, ja ni jednog nisam nikada upoznao. Možda u nekim planinskim selima.

I to nije normalno. Ako neko nema diplomu potrebnu da predaje matematiku, nije mi jasno kako je dozvoljeno da se zaposli neko sa srednjom školom ili prvim stepenom visokog obrazovanja.
Valjda umesto toga treba da se podignu plate, pa da privuku one koji imaju drugi stepen visokog obrazovanja da se zaposle.

To mu dođe, kao da nema doktora u nekom selu, i onda zaposle vulkanizera umesto njega.

[Ovu poruku je menjao CoyoteKG dana 26.03.2018. u 21:49 GMT+1]
[ Nedeljko @ 26.03.2018. 20:59 ] @
Citat:
CoyoteKG: A te pomenute srednjoškolce koji predaju matematiku ili neki predmet, ja ni jednog nisam nikada upoznao. Možda u nekim planinskim selima.

I to nije normalno. Ako neko nema diplomu potrebnu da predaje matematiku, nije mi jasno kako je dozvoljeno da se zaposli neko sa srednjom školom ili prvim stepenom visokog obrazovanja.
Valjda umesto toga treba da se podignu plate, pa da privuku one koji imaju drugi stepen visokog obrazovanja da se zaposle.

To mu dođe, kao da nema doktora u nekom selu, i onda zaposle vulkanizera umesto njega.

Ne, to mu dođe kao da umesto doktora zaposle medicinsku sestru. Dakle, profil je taj, samo niži stepen. Vulkanizer je sasvim drugi profil.
[ anon70939 @ 26.03.2018. 21:15 ] @
Zar postoji srednja matematička škola? I je l' definisano iz kojih srednjih škola direktor može da zaposli? Ako nije, znači može i stolara.

edit:
postoji matematički smer u gimnaziji sad se setih.

[Ovu poruku je menjao CoyoteKG dana 26.03.2018. u 22:29 GMT+1]
[ Bradzorf012 @ 26.03.2018. 21:43 ] @
Srbija realno

Dobro, da te pitam, ako si matematičar, a definitivno jesi, odakle tolika konfuzija i "filozofija"? Zar ti je bilo potrebno desetak dana i dve teme da dođeš do suštine problema? Pa majku mu, mogao si u dva tri posta da jasno i koncizno izneseš problem, a ne samo da kukaš.

Citat:
Srbija realno:
To je cista prevara studenata jer tu diplomu dip. profesora direktori skola, prosvetni inspektori, kao i nacelnici skolskih uprava, pa i ministar, cene isto kao da je i nemas tj izjednacavaju je sa srednjoskolskom! Pisao sam i ministru Sarcevicu, i nacelniku skolske uprave Sombora vise puta.. Odgovor im je bio da sam nestrucan za mesto nastavnika matematike, a kad sam ih pitao kako to da su srednjoskolci strucni, odgovor je bio da direktor ima diskreciono pravo da, kada nema strucnih sa masterom ili po starom do 2005 bez mastera, primi koga on "zeli".. Zakljucak je da je nase ministarstvo prosvete u jednoj meri neka vrsta KRIMINALNE ORGANIZACIJE, to odgovorno tvrdim!
Podsetite se samo da je ministar prosvete, prosle godine prilikom obrazlaganja novog Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, u skupstini izjavio da ce ministarstvo prosvete, s obzirom da nema dovoljno matematicara, prekvalifikovati odredjen broj ucitelja i dati im da predaju u petom i sestom razredu matematiku, koliko sam ja razumeo, na neodredjeno vreme!

Kada sma 2006 upisivao fakultet ni sanjao nisam da ce me ovako izigrati sistem ove drzave, a jos veca nepravda je sto matematicara nema ni blizu potraznje...
Da imam para tuzio bih ovu BEDNU VLADU sve do evropskog suda, jer niko ne bi ni ocekivao da ce mi ovo nase pravosudje dodeliti pravdu!


Pa hebote, čitam i ne verujem, sada shvatam. Oni su ladno zvanje diplomirani profesor matematike izjednačili sa na primer diplomirani istoričar umetnosti i to za radno mesto nastavnika matematike, a onda je diploma zaista nevažna, sasvim je logično da može i srednjoškolac. Ne, prosto ne mogu da verujem. Ljudi, pa ovo je Srbija ne?

Da li si razgovarao sa kolegama koji su u istom problemu? Mislim, verovatno vas ima više, možda i iz svih univerzitetskih centara, šta oni rade, kako se snalaze, da li rešavaju problem ili su digli ruke?

Da li si pisao NPS-u(nacionalni prosvetni savet)? U NPS-u je uvek jedan član kojeg predlaže DMS(društvo matematičara). Ne razumem, kako je njima moglo ovo da promakne?
[ nemamstan @ 26.03.2018. 23:33 ] @
Diplomirani Profesor matematike
Citat:
Ovim studijskim programom je predviđeno da student sakupi 40 ESPB iz MPP predemeta, kao i 6 ESPB školske prakse, što ga, nakon svršetka studija, kvalifikuje za rad u školi.

[ Bradzorf012 @ 27.03.2018. 00:07 ] @
Napisao sam opširan post pre neki dan, ali sam privremeno banovan, pa nisam mogao da se javim i postavim neka pitanja autoru topika. Sada je ovaj drugi topik izbio na naslovnu stranu, ali da se ne ponavljam.

Dakle, ponoviću(a rekao sam da neću :) ) po hiljaditi put, toliko si konfuzan, da ja tek sada posle petnaestak strana zbirno u obe teme polako počinjem da nazirem o čemu se ovde radi, sve zbog tvoje lenjosti da budeš kratak i jasan.

1. Navedi nam tačno zvanje koje si stekao po diplomiranju? Šta ti tačno piše u diplomi?

2. Ako si već radio u školi(školama), na osnovu čega su te oni primili u radni odnos, jer je rekao bih (skoro) očigledno da neko krši zakon(jedni ili drugi)?

3. Da li je tvoje zvanje na onoj listi u Pravilniku o stepenu i vrsti obrazovanja nastavnika i stručnih saradnika u osnovnoj školi? Da li je tvoje zvanje na odgovarajućoj listi za srednju školu?

Možda sam previše radoznao, ali pošto tražiš način da rešiš problem, pitao bih još ponešto. Ne moraš da odgovoriš, ako ne želiš, ništa sporno.

Kada si tačno stekao diplomu?

Da li imaš licencu za rad?

nemamstan

Da, fakultet može to da napiše, ali može i da se potkrade neka "mala" greška i sve pada u vodu. Onda može samo da tuži fakultet što ga je doveo u zabludu.
[ mjanjic @ 27.03.2018. 00:30 ] @
Na PMF-u možda ima profesorski smer na dva nivoa studija, osnovne i master, a za školu je po Zakonu potreban master, tako da pojma nemam šta mogu da rade oni koji završe samo osnovne studije na tom studijskom programu.
Evo na PMF u Novom Sadu imaju 4-godišnje akademske studije "Diplomirani profesor matematike", a potom imaju master studije "profesor matematike" koje traju 2 godine, što nema nikakve logike. Jedino ako ovima sa osnovnih priznaju jednu godinu na masteru, jer bi ispalo da im do diplome mastera treba 6 godina. Možda su ranije imali trogodišnje osnovne i master 2 godine, pa su osnovne sada 4-godišnje, a master će akreditovati naknadno pošto još nema diplomiranih sa tih novih osnovnih studija.


Po Zakonu za profesore u školama se traži diploma mastera za one koji su završili po programima posle 2005. godine (a na mnogim fakultetima je tada bilo prelaznih studijskih programa sličnih starim, bez mastera, i najgore su prošli ti studenti, jer npr. program iz 2006. godine nije po pravoj Bolonji i nema master, a diploma nije pravno izjednačena sa masterom jer nije program od pre 2005. godine.

Tu su krivi fakulteti što nisu na vreme pripremili i akreditovali studijske programe po Bolonji, a i KAPK i druge ustanove koji su kasnili sa pravilnicima i procedurom akreditacije fakulteta, dok je Zakon ostao kao da su 2005. godine započete studije po Bolonji.



U dokumentu "PRAVILNIK O VRSTI STRUČNE SPREME NASTAVNIKA, STRUČNIH SARADNIKA I POMOĆNIH NASTAVNIKA U STRUČNIM ŠKOLAMA" iz 2013. godine (taj sam slučajno našao), recimo, ne postoji zvanje "Diplomirani profesor matematike" koje se dobija nakon 4 godine u Novom Sadu (https://www.pmf.uns.ac.rs/stud...ovne-dipl-profesor-matematike/), već samo "Master profesor matematike" (https://www.pmf.uns.ac.rs/stud...-master-profesor-matematike/):
Matematika:
- profesor matematike;
- diplomirani matematičar;
- diplomirani matematičar - profesor matematike;
- diplomirani matematičar - teorijska matematika;
- diplomirani matematičar - primenjena matematika;
- diplomirani inženjer matematike (sa izbornim predmetom osnovi geometrije;
- diplomirani informatičar;
- profesor hemije - matematike;
- profesor geografije - matematike;
- profesor fizike - matematike;
- profesor biologije - matematike;
- diplomirani profesor matematike - master;
- diplomirani matematičar - master;
- profesor matematike - teorijsko usmerenje;
- profesor matematike - teorijski smer;
- profesor informatike - matematike;
- diplomirani matematičar za teorijsku matematiku i primene;
- diplomirani matematičar za računarstvo i informatiku;
- diplomirani matematičar - informatičar;
- diplomirani matematičar - matematika finansija;
- diplomirani matematičar - astronom;
- diplomirani matematičar za matematiku ekonomije;
- profesor matematike i računarstva;
- master matematičar;
- master profesor matematike.
Lice iz alineje dvadeset četvrte i dvadeset pete mora imati prethodno završene osnovne akademske studije na studijskim programima iz oblasti matematike i primenjene matematike (sa položenim ispitom iz predmeta Geometrija ili Osnovi geometrije).


Pitanje je otkud im 4-godišnje osnovne i 2-godišnje master?
Verovatno su imali 3-godišnje osnovne pa su ih ponovo akreditovali kao 4-godišnje, a master će akreditovati kad pristigne generacija sa tom diplomom, tj. ove 2-godišnje master su za one sa diplomama 3-godišnjih osnovnih na kojima se možda još izvodi nastava na 2. ili 3. godini.



Na nekim fakultetima, kao u Čačku, vrlo je jednostavno - postoji samo profesorki smer u vidu 5-godišnjih integrisanih studija, tako da nema dileme šta se može sa diplomom. Postoji samo JEDNA diploma koja se dobija na kraju tih studija, i zvanje koje se dobija postoji u pomenutom Pravilniku o zvanjima.
[ Nedeljko @ 27.03.2018. 02:53 ] @
Citat:
CoyoteKG: Zar postoji srednja matematička škola? I je l' definisano iz kojih srednjih škola direktor može da zaposli? Ako nije, znači može i stolara.

edit:
postoji matematički smer u gimnaziji sad se setih.

Err, on ima diplomu fakulteta, a ne samo srednje škole. U pravu je kad ti kaže da ne čitaš.
[ anon70939 @ 27.03.2018. 08:34 ] @
Pa jasno je meni da ima diplomu fakulteta, doduše nedovoljnu.
Ali to nije odgovor na moje pitanje kako srednjoškolci mogu da rade, i da li tom logikom vulkanizer može da zameni doktora u nekom selu gde ni jedan doktor ne želi da radi.
[ flighter_022 @ 27.03.2018. 08:40 ] @
Linijom jednostavne logike, i VII-1 i IV stepen su nedovoljni za predavanje, ali je VII-1 "manje nedovoljan" te bi nosioci takve diplome morali imati prednost kod zapošljavanja u situacijama gde nema dovoljno kvalifikovanih. Međutim, živimo tu gde živimo tako da se zakon i logika ne poklapaju baš uvek.

p.s. Apelujem na diskutante da se uzdrže od direktnih uvreda i prozivki kako ova, inače korisna, tema ne bi morala pod ključ ili u korpu za otpatke.
[ anon70939 @ 27.03.2018. 08:59 ] @
Pa jasno... Državna firma.
Umesto kao privatnici da razmišljaju, i podignu plate i na taj način privuku master matematičare da predaju u školama, oni plate ostavljaju iste i zapošljavaju srednjoškolce. Doduše ne poznajem ni jednog srednjoškolca koji predaje u školama, ali možda zato što ne živim na selu.
Ili da spuste kriterijum da može i VII/1 da predaje, tada verovatno srednjošklci ne bi bili ni blizu zapošljavanja.

Moje bivše kolege, koji su master matematičari i fizičari, uglavnom rade u privatnim firmama za 2-3 puta veću platu nego što je profesorska. Tako da ni ne vidim razlog da neko radi u školi, osim ako baš voli to da radi i ima još neki priliv novca.

A da, koja razlika je između nastavnika i profesora?
[ Doktor Hlad @ 27.03.2018. 09:43 ] @
Citat:
CoyoteKG: Moje bivše kolege, koji su master matematičari i fizičari, uglavnom rade u privatnim firmama za 2-3 puta veću platu nego što je profesorska. Tako da ni ne vidim razlog da neko radi u školi, osim ako baš voli to da radi i ima još neki priliv novca.


Pa ja ga vec nekoliko puta pitam zasto ne nadje posao u nekoj drugoj firmi za vece pare ali izgleda da je ovde mnogo popularnije boriti se sa vetrenjacama.
[ Srbija realno @ 27.03.2018. 13:43 ] @
Citat:
Bradzorf012:
Napisao sam opširan post pre neki dan, ali sam privremeno banovan, pa nisam mogao da se javim i postavim neka pitanja autoru topika. Sada je ovaj drugi topik izbio na naslovnu stranu, ali da se ne ponavljam.

Dakle, ponoviću(a rekao sam da neću :) ) po hiljaditi put, toliko si konfuzan, da ja tek sada posle petnaestak strana zbirno u obe teme polako počinjem da nazirem o čemu se ovde radi, sve zbog tvoje lenjosti da budeš kratak i jasan.

1. Navedi nam tačno zvanje koje si stekao po diplomiranju? Šta ti tačno piše u diplomi?

2. Ako si već radio u školi(školama), na osnovu čega su te oni primili u radni odnos, jer je rekao bih (skoro) očigledno da neko krši zakon(jedni ili drugi)?

3. Da li je tvoje zvanje na onoj listi u Pravilniku o stepenu i vrsti obrazovanja nastavnika i stručnih saradnika u osnovnoj školi? Da li je tvoje zvanje na odgovarajućoj listi za srednju školu?

Možda sam previše radoznao, ali pošto tražiš način da rešiš problem, pitao bih još ponešto. Ne moraš da odgovoriš, ako ne želiš, ništa sporno.

Kada si tačno stekao diplomu?

Da li imaš licencu za rad?

nemamstan

Da, fakultet može to da napiše, ali može i da se potkrade neka "mala" greška i sve pada u vodu. Onda može samo da tuži fakultet što ga je doveo u zabludu.


Jesi li ti pogledao video na koji sam uputio na samom pocetku??? Tamo je sve jasno i vidi se koju diplomu imam i zvanje...Po pravilniku o stepenu i vrsti strucne spreme moje zvanje dip.prof. matematike je na prvom mestu za radno mesto nastavnik matematike.. Pogledaj:
www.youtube.com/watch?v=53niUoptbaw
[ Srbija realno @ 27.03.2018. 13:49 ] @
Citat:
CoyoteKG:
Pa jasno... Državna firma.
Umesto kao privatnici da razmišljaju, i podignu plate i na taj način privuku master matematičare da predaju u školama, oni plate ostavljaju iste i zapošljavaju srednjoškolce. Doduše ne poznajem ni jednog srednjoškolca koji predaje u školama, ali možda zato što ne živim na selu.
Ili da spuste kriterijum da može i VII/1 da predaje, tada verovatno srednjošklci ne bi bili ni blizu zapošljavanja.

Moje bivše kolege, koji su master matematičari i fizičari, uglavnom rade u privatnim firmama za 2-3 puta veću platu nego što je profesorska. Tako da ni ne vidim razlog da neko radi u školi, osim ako baš voli to da radi i ima još neki priliv novca.

A da, koja razlika je između nastavnika i profesora?


U mojoj opstini nije lako naci bolji posao..
Nema razlike izmedju profesora i nastavnika..
[ Srbija realno @ 27.03.2018. 13:56 ] @
Citat:
CoyoteKG:
Pa jasno je meni da ima diplomu fakulteta, doduše nedovoljnu.
Ali to nije odgovor na moje pitanje kako srednjoškolci mogu da rade, i da li tom logikom vulkanizer može da zameni doktora u nekom selu gde ni jedan doktor ne želi da radi.


Pa ako ima veze dobre, tj ako su roditelji nekog "probisveta" specijalisti lekari, mogu svoje dete da provuku sa vezama i parama da postane i hirurg u nasoj Srbiji. To mi je licno rekao posten i visokouman covek koji ima 30 godina radnog staza u medicini...
[ Srbija realno @ 27.03.2018. 14:11 ] @
Citat:
Nedeljko:
Citat:
CoyoteKG: A te pomenute srednjoškolce koji predaju matematiku ili neki predmet, ja ni jednog nisam nikada upoznao. Možda u nekim planinskim selima.

I to nije normalno. Ako neko nema diplomu potrebnu da predaje matematiku, nije mi jasno kako je dozvoljeno da se zaposli neko sa srednjom školom ili prvim stepenom visokog obrazovanja.
Valjda umesto toga treba da se podignu plate, pa da privuku one koji imaju drugi stepen visokog obrazovanja da se zaposle.

To mu dođe, kao da nema doktora u nekom selu, i onda zaposle vulkanizera umesto njega.

Ne, to mu dođe kao da umesto doktora zaposle medicinsku sestru. Dakle, profil je taj, samo niži stepen. Vulkanizer je sasvim drugi profil.


Pre pocetka skolske 2014\2015 u avgustu obratio sam se prosvetnom savetniku iz Sombora (koga inace znaju licno neki moji prijatelji) za pomoc oko pronalazenja posla u Somboru, iznevsi mu problem da predaju matematiku nestrucni. On mi je odgovorio da to tako ne moze i odmah su me septembra primil na posao u OS "Avram Mrazovic" u Somboru sa normom od 110 posto, da predajem.Plus sam bio i razredni staresina. Medjutim, posle godinu dana direktorica te skiole Maja me je pitala da li sam pri kraju sa masterom, na sta sam ja odgovorio da nisam, a ona je rekla da ce primiti svoju prijateljicu gradjevinskog inzenjera koja ima decu na skolovanje i kojoj je posao potrebniji (saopstila mi je tu "odluku" 25 avgusta i rekla da ce mi konacnu odluku saopstiti sutra 26 avgusta, naravno da vidi da li ce i na koji nacin prosvetni savetnik reagovati..). Tako je i bilo. Ja sam se ponovo obratio (ali tek posle njene konacne odluke) tom prosvetnom savetniku za pomoc, na sta je on odgovorio da smo trebali da se vidjamo i odrzavamo kontakt i da se tako ne cuva posao. Pitao sam ga pa zar ja nisam strucniji od gradjevinskog inzenjera, na sta je on OVAJ PUT odgovorio da nisam... Eto kako funkcionise nase obrazovanje...
[ anon70939 @ 27.03.2018. 14:15 ] @
Ako sam dobro razumeo, u OS "Avram Mrazovic" nisi imao ugovor na neodređeno. Dakle istina je da kad je neko zaposlen sa diplomom koja nije dovoljna, da se konkursi lako raspisuju i smenjuju zaposleni. OK u ovom slucaju razlog "njoj je potrebniji posao" je sulud, jer je suludo zaposljavati na osnovu odokativne metode kome je posao potrebniji.

Moje sledece pitanje bi bilo, da li ti imas jednako pravo da se zalis u bilo kojoj drugoj skoli gde su zaposleni srednjoskolci i da zahtevas njihov posao, jer si strucniji, kao sto je ovaj gradjevinski inzenjer bio strucniji od tebe?

[ Srbija realno @ 27.03.2018. 14:20 ] @
Potpisujes ugovor do preuzimanja viska zaposlenih (kojih u ovom slucaju nema jer ima manjka strucnih) ili do kraja skolske godine bez raspisivanja konkursa. Dakle, tu i jeste caka, nema konkursa vec godinama i nemas prava ni da ih tuzis, sto sam ja neopisivo zeleo! Zato sam i napisao da je Min. prosvete deo KRIMINALNE ORGANIZACIJE!
[ Srbija realno @ 27.03.2018. 14:25 ] @
Citat:
CoyoteKG:
Ako sam dobro razumeo, u OS "Avram Mrazovic" nisi imao ugovor na neodređeno. Dakle istina je da kad je neko zaposlen sa diplomom koja nije dovoljna, da se konkursi lako raspisuju i smenjuju zaposleni. OK u ovom slucaju razlog "njoj je potrebniji posao" je sulud, jer je suludo zaposljavati na osnovu odokativne metode kome je posao potrebniji.

Moje sledece pitanje bi bilo, da li ti imas jednako pravo da se zalis u bilo kojoj drugoj skoli gde su zaposleni srednjoskolci i da zahtevas njihov posao, jer si strucniji, kao sto je ovaj gradjevinski inzenjer bio strucniji od tebe?



Nikako nije gradjevinski inz. strucniji od dip. prof. matematike za radno mesto nastavnik matematike. Procitaj pravilnik o vrsti strucne spreme..
[ anon70939 @ 27.03.2018. 14:34 ] @
Pa jesi li imao pravo da se onda pozoveš na osnovu pravilnika o vrsti stručne spreme i zadržiš posao?
Ili da saznaš u kojoj školi radi neko sa lošijim zvanjem u odnosu na tebe, pa da sačekaš kraj godine i prijaviš direktora škole ukoliko ne raspiše konkurs?
[ Srbija realno @ 27.03.2018. 14:53 ] @
Ovo je zemlja BEZAKONJA ciji funkcioneri (sem retkih izuzetaka) jedva cekaju i najmanju "sitnicu" tj "rupu" u zakonu, kako bi zloupotrebili zakon i primila svoje ljude..
Bolje ce poštenog coveka vezati jedna nit, nego nepostenog konopac.
[ Doktor Hlad @ 27.03.2018. 15:12 ] @
Citat:
Srbija realno:Nikako nije gradjevinski inz. strucniji od dip. prof. matematike za radno mesto nastavnik matematike. Procitaj pravilnik o vrsti strucne spreme..


Znaci, u nekom tamo pravilniku pise ko je od koga strucniji?


[Ovu poruku je menjao flighter_022 dana 27.03.2018. u 16:53 GMT+1]
[ anon70939 @ 27.03.2018. 15:15 ] @
Pa nisi mi baš odgovorio na pitanje. Nego opet ponavljaš nešto što je samo tebi jasno.

Znači nisi se pozvao na osnovu tog pravilnika o vrsti stručne spreme koju pominješ... umesto toga si došao do zaključka da je bolje na forumu trubiti kao kalimero.
Mislim... pokušavam normalno da diskutujem i da te shvatim, ali si neshvatljiv. I odustajem :).
[ Srbija realno @ 27.03.2018. 15:36 ] @
Citat:
Doktor Hlad:
Citat:
Srbija realno:Nikako nije gradjevinski inz. strucniji od dip. prof. matematike za radno mesto nastavnik matematike. Procitaj pravilnik o vrsti strucne spreme..


Znaci, u nekom tamo pravilniku pise ko je od koga strucniji?

Mislim da ti pod hitno svoj mozak moras da prebacis iz sredine dvadesetog veka u dvadeset i prvi vek inace si nadrljao.



PRAVILNIK
O STEPENU I VRSTI OBRAZOVANJA
NASTAVNIKA I STRUČNIH SARADNIKA U
OSNOVNOJ ŠKOLI
("Sl. glasnik RS - Prosvetni glasnik", br. 11/2012)
Član 1
Ovim pravilnikom propisuje se stepen i vrsta obrazovanja nastavnika i stručnih saradnika u
osnovnoj školi.
Član 2
Nastavu i druge oblike obrazovno-vaspitnog rada u razrednoj nastavi može da izvodi:
9. Matematika:
- profesor matematike,
- diplomirani matematičar,
- diplomirani matematičar za teorijsku matematiku i primene,
- diplomirani matematičar za računarstvo i informatiku,
- diplomirani matematičar - informatičar,
- profesor matematike i računarstva,
- diplomirani matematičar za matematiku ekonomije,
- profesor informatike - matematike,
- diplomirani matematičar - astronom,
- diplomirani matematičar - primenjena matematika,
- diplomirani matematičar - matematika finansija (sa izbornim predmetom Osnovi
geometrije),
- diplomirani informatičar,
- master matematičar,
- master profesor matematike,
- master profesor matematike i fizike,
- master profesor matematike i informatike,
- master profesor fizike i matematike,
- master profesor informatike i matematike,
[ Doktor Hlad @ 27.03.2018. 16:05 ] @
Ma super je sve to. Samo ti nastavi po pravilniku i javi nam se za jedno dvadesetak godina da cujemo dokle si stigao.
[ nemamstan @ 27.03.2018. 16:06 ] @
Činjenica je da ima dosta nestručnog kadra koji drži nastavu u školi uključujući i one sa srednjom školom sa kojim su "i deca i roditelji zadovoljni"!

Sve se reguliše time što se konkursi ne objavljuju dok se ne pojavi lice sa partijskog spiska.
Onda se konkurs raspiše ali to je sada namešten konkurs u kome samo fali ime kandidata koji će biti primljen.

Možeš ti odbraniti master ali to ne obavezuje direktora da raspiše konkurs.
[ mjanjic @ 27.03.2018. 16:09 ] @
Te priče o "srednjoškolcima", tj. onima koji imaju samo diplomu srednje škole, veze nemaju i to je izvrtanje činjenica.

Nastavu iz matematike u osnovnoj školi može od onih koji još nemaju odgovarajuću diplomu izvoditi samo onaj ko ima nekoliko ispita do završetka odgovarajućeg fakulteta (uglavnom Matematičkog/PMF-a), eventualno sa diplomom nekog drugog fakulteta (npr. tehničkog, mašinskog i sl.), ali se tada pred početak svakog polugodišta raspisuje konkurs (ranije je bilo na početku školske godine, pa su promenili da bude svakog polugodišta, nisam siguran da li je i dalje dvaput godišnje ili su vratili ponovo da bude jednom).
Nikako neko ko ima samo diplomu srednje škole ne može predavati kao nastavnik ili profesor u školi, to je izvrtanje činjenica, jer u principu jeste tačno da ta osoba ima samo diplomu srednje škole, ali ima i položenih ispita za npr. 220 ESPB na odgovarajućem fakultetu.



Postavljač teme je završio osnovne studije po akreditovanom studijskom programu prema Bolonji (što se vidi iz video priloga), ali po novom Zakonu da bi predavao matematiku u školi na neodređeno vreme, mora da ima završene master studije.

Direktor nigde nema obavezu da zaposli "najškolovanijeg", tj. onoga ko ima najviše ESPB u memontu konkursa, direktor će čak namerno izbeći da zaposli nekoga ko ne želi da završi te master studije, jer ako takvog kandidata zaposli, opet mora da mu svakog polugodišta raspisuje konkurs, i šta ako se sutra pojavi neko sa diplomom mastera? Ovaj će da izvisi, pa će da ga proganja da mu nekako smuva konkurs da ostane jer ima porodicu, decu... zato će radije da primi nekoga ko ima 23-24 godine kome je ostalo par ispita do kraja osnovnih studija, jer će taj verovatno nastaviti dalje sa master studijama, umesto da zaposli nekoga ko će svaki dan da ga smara i da mu palamudi kako on dobro zna matematiku i kako nije bitno to što nema master studije.


Direktorima su vezane ruke ako im se sutra na konkurs javi neko sa master diplomom, oni jednostavno tog kandidata moraju da zaposle, zato izbegavaju da zaposle starije kandidate koji nemaju adekvatnu diplomu.

Zato, preporuka postavljaču teme: MORAŠ da završiš te master studije, i prestani da smaraš svoje okruženje, jer time samo dovodiš sebe u još goru poziciju i okrećeš protiv sebe čak i oni koji te razumeju i podržavaju.



Kod nas ovde na faks dolaze ljudi koji imaju preko 50 godina zbog tog novog Zakona.
Bio je recimo nastavnik iz jedne škole koji je završio 5-ogodišnje studije na ETF-u još pre 20-ak godina (mislim da je program sa 9 semestara i 10. semestar se računao za diplomski rad), odradio kasnije po Bolonji i master na tom ETF-u (verovatno mu prizanli većinu ispita ili čak samo dali diplomu, nisam upućen), upisao i master studije na Fizičkom fakultetu, pa opet došao kod nas da uzme diplomu Master profesora tehnike i informatike.

Zašto?
Jednostavno zato što za svaki predmet koji predaje u školi mora da ima odgovarajuću diplomu, a trenutno je predavao u srednjoj stručnoj školi grupu elektro predmeta i ranije predavao razne predmete po osnovnim školama, ali čovek hoće da predaje informatiku i fiziku i za to mora da ima odgovarajuće diplome, direktorima škola i regionalnoj školskoj upravi nije bitno (samo) njegovo znanje, već po Zakonu mora da ima i odgovarajuće zvanje (diplomu).




Ti ovde nas smaraš već više sedmica, i uporno pričaš ono što svi znamo, a izbegavaš da prihvatiš da je Zakon trenutno takav kakav je, i po tom Zakonu, pošto NEMAŠ MASTER diplomu, nijedan direktor nema obavezu da te zaposli, pa taman da si novi Ojler ili Gaus. Jednostavno će pre zaposliti nekoga ko ima par ispita do kraja osnovnih studija i namerava da upiše master studije, u pitanju su ljudi koji su praktično mlađi od 95. godišta, imaju više elana, POŠTUJU hijerarhiju i starije po godinama, i razumeju Zakon.

A tebe bilo koji direktor da zaposli, ti ćeš da mu svaki dan palamudiš kako ti ne trebaju master studije i kako te boli uvo za Zakon koji je ovakav ili onakav i kako je bitno znanje, tako da si srećan što imaš i toliki procenat časova, jer verovatno u te škole neće niko drugi da ide.
[ mjanjic @ 27.03.2018. 16:15 ] @
Evo, ako je dobar matematičar, može da se javi u Nordeus, nikad nije previše stručnjaka koji znaju da reše neki realan problem. Ako znaju... diploma, master i slično ih ne zanima previše, ali je lepo kad imate završen odgovarajući fakultet, pa još i odgovarajuće znanje.
[ DaliborP @ 27.03.2018. 16:17 ] @
Citat:
Srbija realno:
Ti si jedan od ovih korumpiranih ili njihov covek.. Da te smatra ovo ne bi bio ovde. Mora da "stitis" ovu politiku koja vodi u provaliju.

Covek ti je dao najbolji moguci savet. Ili se prilagodi pravilima igre (bila ona pravedna ili ne) ili menjaj nesto ako mozes. Sve ostalo je gubljenje vremena.

[Ovu poruku je menjao flighter_022 dana 27.03.2018. u 20:33 GMT+1]
[ Srbija realno @ 27.03.2018. 16:19 ] @
Citat:
DaliborP:
Citat:
Srbija realno:
Ti si jedan od ovih korumpiranih ili njihov covek.. Da te smatra ovo ne bi bio ovde. Mora da "stitis" ovu politiku koja vodi u provaliju. Samo tako nastavi mali covece..

Covek ti je dao najbolji moguci savet. Ili se prilagodi pravilima igre (bila ona pravedna ili ne) ili menjaj nesto ako mozes. Sve ostalo je gubljenje vremena.


Moj cilj je da ovo sto vise ljudi cuje.. Ja cu se snaci.
[ nemamstan @ 27.03.2018. 16:20 ] @
Citat:
mjanjic

Te priče o "srednjoškolcima", tj. onima koji imaju samo diplomu srednje škole, veze nemaju i to je izvrtanje činjenica.

Pogledaj video sa 1. strane ove teme.
Videćeš dokument na osnovu koga se može zaključiti da je zaposleno lice sa SSS. Nema završenu ni višu školu ni fakultet.
[ Lavlja_Jazbina @ 27.03.2018. 16:56 ] @
Pa sta,valjda ima znanje da predaje do 4 razreda.Ti na video znas kom razredu predaje?

Uostalom,koji politicar ima skolu za resor kojim rukovodi? Pa onda,,,,sta.

Mada cenim da je istina da profesor matematike ne moze da cuva ovce.
[ nemamstan @ 27.03.2018. 17:31 ] @
Ako si završio osnovnu školu onda znaš do kog razreda ide učiteljica
a od kog razreda ide nastavnik matematike.

Srozavanje nastavnika na nivo političara je neprihvatljivo.

Nastavnik treba da je ozbiljno i stručno lice.
[ Miroslav Jeftić @ 27.03.2018. 17:56 ] @
Citat:
Srbija realno: Moj cilj je da ovo sto vise ljudi cuje.. Ja cu se snaci.


Većina koja čuje će ti reći završi master i ne sviraj
[ anon70939 @ 27.03.2018. 17:59 ] @
^ ... I još da bude srećan što ima i tih 80% fond časova s obzirom da nema završenu potrebnu školu za to...
Kako li uči decu s obzirom na ovo njegovo ponašanje koje je pokazao ovde na forumu.
[ Srbija realno @ 27.03.2018. 18:41 ] @
Ucim decu da u ovoj zemlji 1+1 nije bas uvek 2, ali oni to bolje znaju od mene.

[Ovu poruku je menjao flighter_022 dana 27.03.2018. u 20:35 GMT+1]
[ Lavlja_Jazbina @ 27.03.2018. 18:46 ] @
Citat:
nemamstan:
Ako si završio osnovnu školu onda znaš do kog razreda ide učiteljica
a od kog razreda ide nastavnik matematike.

Srozavanje nastavnika na nivo političara je neprihvatljivo.

Nastavnik treba da je ozbiljno i stručno lice.

Mislis od koje godine srednje ide nastavnik.Kod mene nastavnijka u osnovnoj nije bilo.

Srozavanje vaspitaca u predskolskom je veci zlocin od tvog navedenog.I da,dobro je sacuvati radno mesto u danasnje vreme.

Imam prijateljicu da bi ispunila fond casova mora da radi u 2 skole,tako da pokretac teme ulozi u sebe a pravde odvajkada nije bilo niti ce je biti.

Krse se zakoni a ne nesto drugo.I da,kad su vec pomenute ovce.Treba ih posmatrati i ako je moguce dobro ih oponasati.Uspeh je zagarantovan.

Video klipove sa babicem vazduplohovom,jbt moram da se skoncentrisem da ne bi napisao pravilno,eto dokle ide sistem.Beeeeee,beeee

p.s.To ovca ucestalo radi kada odvoje jagnje,zaboravio sam kako se to strucno seoski zove..
[ mrkabrka @ 27.03.2018. 21:52 ] @
"Djaci djavoli,a ucitelji jos gori" ...Orlovi rano lete..
[ nemamstan @ 27.03.2018. 23:59 ] @
Citat:
Lavlja_Jazbina

Mislis od koje godine srednje ide nastavnik.Kod mene nastavnijka u osnovnoj nije bilo.

Pa ti onda mora da si u osnovnu išao negde na selu.
Ako imaš godina koliko pretpostavljam da imaš
onda treba da znaš da za vreme "socijalizma" mnogi nastavnici su prvo radili po selu
da bi "izšegrtovali" zanat (komunisti su vodili računa da se i selo obrazuje).
Ne znam kako se tebi desilo da u takvim okolnostima ostaneš bez nastavnika osim ako si baš živeo u nekoj zabiti.

Medjutim u "socijalizmu" direktor nije mogao da se mangupira i primi tek tako koga hoće.
Postojali su sudovi koji su mogli da ponište odluku direktora i odrede "taj i taj kandidat" najbolje ispunjava uslove konkursa uzimajući razne parametre u obzir od stručne spreme, socijale, dužine čekanja na posao, starosti, ...

E sad, u ovoj "demokratiji" sudovi se ne bave time.
Pa čak i kad utvrde neku nepravilnost u konkursnoj proceduri suštinski se ništa ne promeni.
Sačeka se da "tatin/mamin sin/ćerka" diplomira i onda se ponovi konkurs.

Hoću da kažem da po sadašnjim "standardima" čak i da sudovi funkcionišu kako treba
oštećeni kandidat ne može ništa da postige (osim možda ponavljanja konkursa što mu ništa ne znači).

Na taj način imaš diskrimisanje gradjana na mala vrata dok se na velike doboše udara o "garantovanim pravima na jednakost pri zapošljavanju".

Ako je tačno da oko 45% nastavničkog kadra nije stručno za posao koji obavlja (tako je pomenuto u onom video snimku sa linkom na prvoj strani)
onda je očigledno da se konkursi ne objavljuju nego se čeka partijski kandidat da diplomira pa se onda objavi konkurs.

Šta to znači? To znači da ti možeš formalno da ispunjavaš sve uslove 100% a da nikad ne budeš primljen.

Uostalom i @Srbija realno bi do sada dobio pun fond časova da je ćutao i učlanio se u SNS.

Na taj način se stvara klasa kandidata kojima je garantovan posao
a ovde se neki pozivaju na stav da nikome diploma ne garantuje posao.
I zbog toga prigovaraju čoveku koji nije ništa skrivio osim što neće da ćuti.
[ Nedeljko @ 28.03.2018. 16:59 ] @
Pa, ogorčen je. To je jasno. No, ne mislim da na osnovu toga loše uči decu.

U svakom slučaju, za njega je najbolje da masterira.
[ Doktor Hlad @ 28.03.2018. 18:35 ] @
Citat:
Nedeljko:
Pa, ogorčen je. To je jasno. No, ne mislim da na osnovu toga loše uči decu.

U svakom slučaju, za njega je najbolje da masterira.


Pa znam ali za situaciju koja ga je snasla on malo vise preteruje. Mogao je da bude ogorcen par dana ali on je konstantno ogorcen i sta radi:

- na poruke u kojima mu se savetuje da nadje drugi posao jednostavno ne odgovara (verovatno jer nigde vise nema tih varijanti da te prime na posao samo zato sto u nekom pravilniku tako pise i da pri tom radis par sati dnevno uz godisnji odmor od par meseci godisnje)
- na poruke u kojima mu se savetuje da krene u borbu sa vetrenjacama on samo izbacuje neke optuzbe na racun vlasti
- sporadicno se pojavljuje sa nekim nicim izazvanim porukama u kojima citira mudrolije sa facebook-a

Mislim... do sada je trebalo da se smiri. Nije ova tema pocela juce vec traje poduze vreme da bi jos uvek bio toliko ogorcen da ne ume da sastavi smislenu prostoprosirenu recenicu.
[ Bradzorf012 @ 28.03.2018. 20:51 ] @
Citat:
CoyoteKG:
^ ... I još da bude srećan što ima i tih 80% fond časova s obzirom da nema završenu potrebnu školu za to...
Kako li uči decu s obzirom na ovo njegovo ponašanje koje je pokazao ovde na forumu.


Upravo je problem u tome što ima odgovarajuću školu, ali ti ne umeš da čitaš, a na to ti je skrenuo pažnju i Nedeljko.

P.S. Počeću da citiram tvoje poruke sa jedne druge teme. Čisto da te vidimo i u malo drugačijem svetlu, da vidimo kako je to kada musa dere jarca.

Citat:
Doktor Hlad:
Kako ne shvatas da je to potpuno nebitno? To se ne pominje u pravilniku.


Ne, kako on uči decu ovde uopšte nije tema, bar za sada, tema je nešto petnaesto. Umete li da čitate i da obradite pročitano? Ne, to nije regulisano pravilnikom, nego zakonom, ali kako bi ti to znao.

Citat:
Doktor Hlad:
Pa znam ali za situaciju koja ga je snasla on malo vise preteruje. Mogao je da bude ogorcen par dana ali on je konstantno ogorcen i sta radi:


Na našu i njegovu žalost, uopšte ne preteruje, nego samo traži da država poštuje zakone koje je sama donela. Ni manje ni više. Da li preteruje? Na primer, lokalni stranački aktivista koji u slobodno vreme lepi plakate, džipom ti na pešačkom prelazu ubije člana porodice i naravno, završi na slobodi. Posle godina neuspešne borbe za pravdu, izjadaš se u javnosti, a onda dobiješ ogovore: šta se bre žališ, nađi novu ženu, napravi novo dete, znaš li ti u kakvoj zemlji živimo? Izbegavam to da kažem, ali zbog toga, zbog takvih ljudi mi se ponekad gadi ova zemlja. Ovde je ljudski život najjeftinija roba, pošten čovek to oseća svakodnevno na sopstvenoj koži, neko manje neko više.

Citat:
Doktor Hlad:
- na poruke u kojima mu se savetuje da nadje drugi posao jednostavno ne odgovara (verovatno jer nigde vise nema tih varijanti da te prime na posao samo zato sto u nekom pravilniku tako pise i da pri tom radis par sati dnevno uz godisnji odmor od par meseci godisnje)


Svoje stereotipe ostavi za sebe, nisu interesantni.

Citat:
Doktor Hlad:
- na poruke u kojima mu se savetuje da krene u borbu sa vetrenjacama on samo izbacuje neke optuzbe na racun vlasti


Jeste, konfuzan je i zbunjen, ne zna gde udara.

Citat:
Doktor Hlad:
Mislim... do sada je trebalo da se smiri. Nije ova tema pocela juce vec traje poduze vreme da bi jos uvek bio toliko ogorcen da ne ume da sastavi smislenu prostoprosirenu recenicu.


Kada budeš u takvoj situaciji, onda ćeš moći da daješ takve savete. Do tada, ovo je samo šum.

Citat:
mjanjic:
Postavljač teme je završio osnovne studije po akreditovanom studijskom programu prema Bolonji (što se vidi iz video priloga), ali po novom Zakonu da bi predavao matematiku u školi na neodređeno vreme, mora da ima završene master studije.


Ne samo što si uspeo da kažeš neistinu, nego si je još i boldovao. Ako bi bio ljubazan da nam citiraš zakon, član i stav. Koji zakon, koji član tog zakona, koji stav tog člana tvrdi ono što si ovde napisao? Do tada, smatraću da si nekompetentan za temu, pa bi u skladu sa tim bilo poželjno da se na istu ne javljaš. Blamiraš se.

Srbija realno,

Nisi mi odgovorio na sva pitanja, postoji razlog zašto sam te sve to pitao. Nema veze, na sopstvenoj koži si osetio šta je Srbija, čestitam. Sada ti ostaje samo da u vezi sa tim doneseš ispravnu odluku, tj. izgradiš stav. Da li ćeš naći način da plivaš u žabokrečini, trpiš poniženja, saviješ kičmu ili ćeš se priključiti lešinarima i sendvičarima, tvoj je izbor. Uz mnogo muke, možeš i uspeti, ali je cena velika. Nisam nikada imao iluzija u kakvoj zemlji živimo, ali je sve ovo nešto novo za mene. Nije strašno samo to sa čim se suočavaš, strašno je i što te dobar deo učesnika na temi doslovno zahebava, može im se. Sitne, male, prodane duše koje rade za sendviče i uživaju u blatu, baš im lepo. Znaš za onu: smrdi, al je toplo. E, to je Srbija za takve likove. Njima je ona takva lepa, ušemili su se u sistem i plivaju, a narod ko hebe, to je njihova deviza.
[ Shadowed @ 28.03.2018. 21:31 ] @
Citat:
Sa diplomom profesor matematike mogu da cuvam ovce

Možda bi mogao, ali ti sama diploma to uopšte ne garantuje.
[ nemamstan @ 28.03.2018. 22:24 ] @
Citat:
Lavlja_Jazbina

Sa klincem voditi raspravu je nonsens.

Pa ti si na ovoj temi pisao sve sam nonsens do nonsensa.
Počeo si nesposobnoću da razlikuješ nastavnika i učitelja
a poslednjom porukom si pokazao da nastavljaš raspravu
pa si samo potvrdio da se baviš nonsensima.

Kad smo već kod nonsensa
kako nisi primetio da je nonsens da nekome daš zvanje "diplomirani nastavnik matematike" a da on to u stvari nije?


PS: Nemj da odgovaraš jer će to biti da "Sa klincem vodiš raspravu" i onda ćeš se baviti nonsensima!

A ti si od reči i karaktera i ne baviš se time, zar ne?
[ Bradzorf012 @ 28.03.2018. 23:45 ] @
Shadowed

Pošto vidim da pokušavaš da budeš duhovit(uzgred, na temi gde uopšte nije tome mesto), nacrtaću tebi i ovoj dvojici koji su ti dali pluseve:

1. Zakon se uopšte ne bavi time "ko zna" da predaje neki nastavni predmet, bar ne na način kako vi to vidite i shvatate.

2. Zakon ni na koji način ne garantuje posao licu koje ima diplomu. Mnogi uporno trube o tome, a nisu svesni svoje nesvesti. Kada ste toliko pametni, pronađite zakon i odgovarajući član, pa nam citirajte ovde, pravnici.

3. Zakon čak ne propisuje potrebne kvalifikacije za određeni nastavni predmet, stručnu spremu i slično. Zakon samo nalaže ministru da blagovremeno donese odgovarajući pravilnik.

4. Pitanjem o kojem ovde raspravljamo bavi se već pomenuti pravilnik. Pravilnikom se propisuje stepen i vrsta obrazovanja nastavnika i stručnih saradnika. U prevodu, pravilnik propisuje koje zvanje mora da ima lice koje predaje nastavni predmet. Ni manje, ni više. Sada bi trebalo da kopamo po službenom glasniku, da vidimo dopune kojima se dozvoljava da određeni predmet predaje i lice koje nema odgovarajuće obrazovanje. Po pravilu, takvo lice može da predaje samo dok se na konkurs ne javi lice koje ima odgovarajuće zvanje.

5. Kada se u školi pojavi slobodno radno mesto, direktor raspisuje konkurs, a kandidati se javljaju na isti. Direktor je u obavezi da na posao primi lice koje ima odgovarajuće obrazovanje. Koje zvanje propisano pravilnikom direktor ili komisija vole ili ne vole, da li će gledati prethodno radno iskustvo, prosek ocena ili ne, apsolutno je njegova(njihova) stvar. Njihovo diskreciono pravo. Direktor ne sme u radni odnos da primi lice koje nema odgovarajuće obrazovanje, ako se na konkurs javilo lice koje ima odgovarajuće obrazovanje. Ne sme.

6. Sveže diplomirani kandidat za posao koji zasniva radni odnos u školi, ne može da zasnuje radni odnos na neodređeno vreme. Škola je dužna da ga uvede u program osposobljavanja pripravnika, posle čega mu teče pripravnički staž. Po isteku staža(godinu dve) upućuje se na polaganje ispita za licencu. Ako ne položi ispit za licencu ni iz drugog puta, doviđenja prijatno. Ako položi ispit za licencu, može, ali i ne mora da dobije ugovor na neodređeno, ali mu ni taj ugovor ne garantuje posao, kako ovde neki nepismeno pokušavaju da objasne. Licenca može i da se izgubi, navodio sam razloge zbog čega, a to je kasnije već u nadležnosti prosvetne inspekcije i školske uprave. Dakle, komisija sastavljena od profesora matematičkih i još nekih fakulteta svojim potpisom garantuje da je lice osposobljeno za samostalno obavljanje delatnosti.

7. Dužina trajanja ugovora, na određeno ili neodređeno vreme se reguliše zakonom o radu, a ne zakonima o obrazovanju i vaspitanju.

8. Dakle, umesto što mlatarate ručicama pogađajući samo vazduh, pokušajte malo da se obrazujete i informišete. Svojim arogantnim i uličarskim pristupom samo se blamirate ovde na forumu, pokazujući sopstveno neznanje i neukost. Da ponovim, svrha zakona ako govorimo o ovom problemu, a pre svega pomenutog pravilnika nije da nekome garantuje posao do penzije, kako to vi neuki ovde na forumu shvatate, nego da omogući kvalitet u obrazovanju i poštovanje standarda. Dodatno i veoma važno za ovu temu, namera zakonodavca i pisca pravilnika je da pruži šansu onome koji je uložio pet šest godina svog života da se usavrši u struci, umesto nekome ko je tih pet šest godina gubio vreme na forumu ili u kladionici. Obratite pažnju na "pruži šansu", jasno sam naveo da to pružanje šanse nije nikakva garancija da se posao i zadrži.

Postavljač topika je nedorečen, moramo da mu klještima čupamo reči iz usta, prilično je uznemiren i ogorčen. Nije baš umesno da govorimo o njemu lično, ali nije baš idealan kandidat i ovako smušen teško će nešto da uradi. Međutim, po onome što smo do sada saznali, ovde se radi o tome da školska uprava grubo krši zakon, a da je on žrtva. Ministar ne želi da se meša u svoj posao, njemu ni iz džepa ni udžep. Zato sam mu i postavio ona silna pitanja, ne bi li smo došli do malo više informacija. Međutim, ni on, kao i većina učesnika na temi ne čita pažljivo šta drugi pišu. Morao sam da postanem Šerlok Holms da bih shvatio o čemu se radi, umesto da je postavljač sve malo lepše objasnio i imao malo više strpljenja.
[ nemamstan @ 29.03.2018. 00:35 ] @
Citat:
Bradzorf012

Kada se u školi pojavi slobodno radno mesto, direktor raspisuje konkurs

Ne baš uvek.
Ako si pogledao video sa linkom na prvoj strani mogao si da čuješ načelnika kako kaže da postoji preko 40% zaposlenih koji kao nestručni predaju matematiku.
Ako bi bilo tako kako ti pišeš
tada bi bili stalno otvoreni konkursi za nastavnika matematike.
Ovde je lista otvorenih konkursa.
Samo 8 je za "Nastavnik matematike"!
Ako tih 8 predstavlja 40% zaposlenih u osnovnim školama onda ok.


Citat:
Bradzorf012

Direktor je u obavezi da na posao primi lice koje ima odgovarajuće obrazovanje.

Gde piše da je obavezan?


Citat:
Bradzorf012

Direktor ne sme u radni odnos da primi lice koje nema odgovarajuće obrazovanje, ako se na konkurs javilo lice koje ima odgovarajuće obrazovanje. Ne sme.

Gde piše da ne sme?
[ Bradzorf012 @ 29.03.2018. 01:45 ] @
nemamstan

Sada nam je već potreban pravnik, ima li ih na forumu? Možda bismo mogli i sami da kopamo po službenom glasniku i zakonima, ali ja baš i nemam volje. Suština je ipak u onome što sam rekao, mada sada idemo u sitna crevca.

Citat:
nemamstan:
Ne baš uvek.


Naravno, može da preuzme zaposlenog iz druge škole, može do 35% norme da dodeli licu koje već radi u školi, a mora da preuzme lice koje je na listi tehnoloških viškova, ako se takvo lice javi. Ni jedan od prethodno navedenih ne može biti pomenuti vulkanizer, tj. lice sa SSS.

Citat:
nemamstan:
Ako si pogledao video sa linkom na prvoj strani mogao si da čuješ načelnika kako kaže da postoji preko 40% zaposlenih koji kao nestručni predaju matematiku.


Da, zato što nema dovoljno matematičara.

Citat:
nemamstan:
Ako bi bilo tako kako ti pišeš
tada bi bili stalno otvoreni konkursi za nastavnika matematike.


Konkursi i jesu stalno otvoreni, ali je necelishodno da se obnavljaju svakog dana ili svakog sata. Dakle, ako nema kandidata koji ima zvanje propisano pravilnikom, u radni odnos na određeno vreme dok se ne javi lice koje ima odgovarajuće zvanje prima se i pomenuti vulkanizer tj. lice sa SSS. To bi trebalo da ide na svaka tri meseca, ali na ovaj ili onaj način(rastegljivim tumačenjem zakona), ustaljeno je da to ide od septembra do septembra.

Citat:
nemamstan:
Ovde je lista otvorenih konkursa.
Samo 8 je za "Nastavnik matematike"!
Ako tih 8 predstavlja 40% zaposlenih u osnovnim školama onda ok.


Eto vidiš, neki ne čekaju septembar, nego na svaka tri meseca obnavljaju konkurs dok ne popune radno mesto. Dakle, direktori koji striktno poštuju zakon.

Citat:
nemamstan:
Gde piše da je obavezan?


Piše u pravilniku. Ne možeš kao nastavnika fizike da zaposliš diplomiranog inženjera elektrotehnike ili mašinstva. Moraš diplomiranog fizičara. Koga ćeš među fizičarima izabrati, apsolutno tvoja stvar, tvoje diskreciono pravo kao direktora. Ako takvog trenutno nema, onda ide lista koju ovde nismo videli(trebalo bi kopati po službenom glasniku i njegovih milion izdanja) na kojoj se moguće nalaze i inženjeri. Međutim, inženjeri mogu samo da produžuju ugovor na svaka tri meseca, dok se ne javi fizičar. Nadam se da sam bio jasan. O licima sa SSS mislim da ne bi trebalo trošiti reči.

Citat:
nemamstan:
Gde piše da ne sme?


Ovde smo zaista na klizavom terenu, ali da pokušam. Ne piše, ali piše. Piše u famoznom pravilniku. Dakle, ni zakon, ni pravilnik se nisu bavili time da na tržištu nema dovoljno stručnih za određene poslove, već su samo propisali zvanja, pretpostavljajući da stručnih ima dovoljno. Da se ponovim, trebalo bi da kopamo po službenom glasniku dalje i vidimo kakvi su propisi i procedure ako nema lica koja ispunjavaju zakonske uslove. Ono što je bitno, lice koje nema odgovarajuće zvanje, ne može da polaže ispit za licencu, samim tim nikada neće biti prosvetni radnik, niti može da zasnuje stalni radni odnos. Kako bih to rekao, sistem ne prepoznaje takva lica: oni ne mogu dobiti rešenje na neodređeno vreme, ne mogu biti na listi tehnoloških viškova, ne mogu polagati ispit za licencu, pa samim tim ne mogu ni imati licencu.

Ovde postoje dve mogućnosti. Postavljač topika nam nije rekao sve, možda nešto prećutkuje, ko zna. Kao što rekoh, moraš da mu klještima čupaš reči iz usta. Meni ipak sve smrducka na grubo i bahato kršenje zakona od strane školske uprave ili u najboljem slučaju na loše koncipiran prelazak fakulteta sa starog sistema na bolonju. Kako god da je, to nije nikakva uteha Igoru. Zato sam ga i pitao, kako ostali iz njegove generacije rešavaju problem? Nije moguće da je jedini u generaciji(ili nekoliko generacija) stekao to zvanje, a sada se suočava sa ovim problemom. Zato sam ga i pitao za licencu i godinu diplomiranja. Ako je stekao licencu, nije mogao biti upućen na ispit za istu a da ne zadovoljava uslove. Ako do sada nije stekao licencu, pitam se zašto nije? Škola je u obavezi da ga uputi na ispit, prva(manje više) u kojoj se zaposli posle diplomiranja. Kako je rekao, radio je i 2012/13(ili 14/15, mrzi me da tražim). Ako nije položio ni posle drugog pokušaja, onda nemamo o čemu da pričamo. Ako je stekao licencu, pa je izgubio onda opet nemamo o čemu da pričamo, za njega nije škola i taj zaključak ne bi bio samo naše mlaćenje prazne slame ovde na forumu, nego crno na belo od strane školske uprave. On nam o tome ništa ne kaže, ali ako sada radi sa 80%(ili koliko već) norme, više je nego jasno da se radi o muljanju u školskoj upravi. Nije mi namera ni da gra branim, ni da ga napadam, samo pokušavam da shvatim o čemu se radi.
[ Lavlja_Jazbina @ 29.03.2018. 05:44 ] @
Srbija realno...bilo bi dobro da odgovoris na ostavljena pitanja.


[Ovu poruku je menjao flighter_022 dana 29.03.2018. u 09:52 GMT+1]
[ mjanjic @ 29.03.2018. 07:00 ] @
Citat:
Bradzorf012:
Citat:
mjanjic:
Postavljač teme je završio osnovne studije po akreditovanom studijskom programu prema Bolonji (što se vidi iz video priloga), ali po novom Zakonu da bi predavao matematiku u školi na neodređeno vreme, mora da ima završene master studije.


Ne samo što si uspeo da kažeš neistinu, nego si je još i boldovao. Ako bi bio ljubazan da nam citiraš zakon, član i stav. Koji zakon, koji član tog zakona, koji stav tog člana tvrdi ono što si ovde napisao? Do tada, smatraću da si nekompetentan za temu, pa bi u skladu sa tim bilo poželjno da se na istu ne javljaš. Blamiraš se.

Dobro, kad sam rekao neistinu, zašto ti ne postaviš citat tog člana Zakona koji tvrdi da to što sam naveo nije tačno???

Umesto što si metodično pročitao svaku reč i odabrao šta da citiraš kako bi optužio pojedine komentatore da lažu i da su ovakvi ili onakvi, zašto nisi pročitao Zakon?
Ja sam ga davno pročitao, a redovno se srećem sa nastavnicima iz osnovnih i srednjih škola koji su došli kod nas da polože razliku ispita kako bi imali diplomu mastera, čak i neki od njih koji su davno završili fakultet, jer iako im ne treba master, nemaju zvanje profesora informatike i sutra može neko sa tim zvanjem da im uzme radno mesto (da ne kažem da se nikad ne zna ko poznaje nekoga u prosvetnoj inspekciji).



Radi se o članu 140. ZAKONA O OSNOVAMA SISTEMA OBRAZOVANJA I VASPITANJA ("Sl. glasnik RS", br. 88/2017)

Citat:
Obrazovanje nastavnika, vaspitača i stručnih saradnika

Član 140

Nastavnik, vaspitač i stručni saradnik jeste lice koje je steklo odgovarajuće visoko obrazovanje:

1) na studijama drugog stepena (master akademske studije, master strukovne studije, specijalističke akademske studije) i to:

(1) studije drugog stepena iz naučne, odnosno stručne oblasti za odgovarajući predmet, odnosno grupe predmeta;

(2) studije drugog stepena iz oblasti pedagoških nauka ili interdisciplinarne, multidisciplinarne, transdisciplinarne studije drugog stepena koje kombinuju celine i odgovarajuće naučne, odnosno stručne oblasti ili oblasti pedagoških nauka;

2) na osnovnim studijama u trajanju od najmanje četiri godine, po propisima koji su uređivali visoko obrazovanje do 10. septembra 2005. godine.

Lice iz stava 1. tačka 1) podtačka (2) ovog člana mora da ima završene studije prvog stepena iz naučne, odnosno stručne oblasti za odgovarajući predmet, odnosno grupu predmeta.

Izuzetno, nastavnik i vaspitač jeste i lice sa stečenim odgovarajućim visokim obrazovanjem na studijama prvog stepena (osnovne akademske, odnosno strukovne i specijalističke strukovne studije), studijama u trajanju od tri godine ili višim obrazovanjem.


Da se ne bi uhvatio za ovaj poslednji stav, u kome se navode osnovne 4-godišnje i 3-godišnje studije, citiraću i odgovarajući stav iz člana 141. istog Zakona, na koje se taj stav "Izuzetno..." odnosi:
Citat:
Izuzetno, poslove nastavnika umetničkih i stručnih predmeta u muzičkoj školi i određenih stručnih predmeta u stručnoj školi, za koje se ne obrazuju nastavnici sa odgovarajućim obrazovanjem iz člana 140. st. 1. i 2. ovog zakona, može da obavlja i lice sa odgovarajućim obrazovanjem iz člana 140. stav 3. ovog zakona, odnosno srednjim obrazovanjem.

Poslove nastavnika praktične nastave u stručnoj školi može da obavlja i lice sa odgovarajućim obrazovanjem iz člana 140. stav 3. ovog zakona ili sa odgovarajućim srednjim obrazovanjem i položenim specijalističkim, odnosno majstorskim ispitom i petogodišnjim radnim iskustvom u struci stečenim posle specijalističkog, odnosno majstorskog ispita.


Takođe, u tom i nekoliko narednih članova istog Zakona je lepo navedeno ko sve može koji posao da radi u školi, a takođe je navedeno i na kojim pozicijama u nastavi može da se bude BEZ LICENCE (dozvola za rad), član 144:
Citat:

Uslovi za rad nastavnika, vaspitača i stručnog saradnika

Član 144

Poslove nastavnika, vaspitača i stručnog saradnika može da obavlja lice koje ima dozvolu za rad (u daljem tekstu: licenca).

Bez licence poslove nastavnika, vaspitača i stručnog saradnika može da obavlja:

1) pripravnik;

2) lice koje ispunjava uslove za nastavnika, vaspitača i stručnog saradnika, sa radnim stažom stečenim van ustanove, pod uslovima i na način utvrđenim za pripravnike;

3) lice koje je zasnovalo radni odnos na određeno vreme radi zamene odsutnog zaposlenog;

4) saradnik u predškolskoj ustanovi;

5) pedagoški i andragoški asistent i pomoćni nastavnik.

Lice iz stava 2. tač. 1)-3) ovog člana može da obavlja poslove nastavnika, vaspitača i stručnog saradnika bez licence, najduže dve godine od dana zasnivanja radnog odnosa u ustanovi.

Saradnik u predškolskoj ustanovi može da obavlja vaspitno-obrazovni rad bez licence ako ima obrazovanje iz člana 142. ovog zakona.


Dakle, može se najduže DVE godine od dana zasnivanja radnog odnosa u ustanovi raditi bez licence, da ne citiram dalje članove Zakona, koga interesuje, može sam da pročita ovde: https://www.paragraf.rs/propis..._obrazovanja_i_vaspitanja.html



I mislim da je vreme da administratori počnu da brišu poruke onima koji pričaju napamet i pljuju druge, mrzi ih da pročitaju Zakon, a nemaju nikakvog kontakta sa obrazovanjem i ne znaju kakvi su zakoni.

Da postoje zlouptorebe i nameštanje poslova, niko ne spori, ali pokretač teme ne ispunjava uslove propisane Zakonom, i zbog toga neće moći ni u jednoj školi da dobije ugovor na neodređeno vreme. Neće moći da dobije ugovor na neodređeno čak i da ima master, ako ne položi ispit za licencu.

I moja preporuka postavljaču teme je da završi taj master, ali da posle i položi za licencu, a ne da ponovo otvara temu i troluje kako je taj ispit glupost i kako on ima odgovarajuću diplomu...

A zloupotrebe direktora škola po pitanju toga koga će da zaposle... recite nam nešto novo, ovo je Srbija, i jedini način da sprečite direktora da zaposli neke "sa srednjom školom" je da se pojavite sa diplomom mastera. U svakom drugom slučaju nemate odgovarajuću diplomu i dajete mu mogućnost da vas ne zaposli pod izgovorom da nemate odgovarajuće obrazovanje, naročito ako nemate mogućnost uvida u to koga su zaposlili umesto vas pa i ne možete utvrditi da ste "stručniji" od onog ko je dobio posao umesto vas.
[ Shadowed @ 29.03.2018. 08:12 ] @
Citat:
Bradzorf012: Shadowed

Pošto vidim da pokušavaš da budeš duhovit(uzgred, na temi gde uopšte nije tome mesto), nacrtaću tebi i ovoj dvojici koji su ti dali pluseve:

1. Zakon se uopšte ne bavi time "ko zna" da predaje neki nastavni predmet, bar ne na način kako vi to vidite i shvatate.

2. Zakon ni na koji način ne garantuje posao licu koje ima diplomu. Mnogi uporno trube o tome, a nisu svesni svoje nesvesti. Kada ste toliko pametni, pronađite zakon i odgovarajući član, pa nam citirajte ovde, pravnici.

itd itd itd


Jok, ja samo kazem da mu diploma profesora matematike uopste ne garantuje da moze da cuva ovce. Sve to sto si ti nabrajao nema veze sa tim sto sam ja rekao.
[ Doktor Hlad @ 29.03.2018. 08:38 ] @
Citat:
Bradzorf012:
Citat:
Doktor Hlad:
Pa znam ali za situaciju koja ga je snasla on malo vise preteruje. Mogao je da bude ogorcen par dana ali on je konstantno ogorcen i sta radi:


Na našu i njegovu žalost, uopšte ne preteruje, nego samo traži da država poštuje zakone koje je sama donela. Ni manje ni više. Da li preteruje? Na primer, lokalni stranački aktivista koji u slobodno vreme lepi plakate, džipom ti na pešačkom prelazu ubije člana porodice i naravno, završi na slobodi. Posle godina neuspešne borbe za pravdu, izjadaš se u javnosti, a onda dobiješ ogovore: šta se bre žališ, nađi novu ženu, napravi novo dete, znaš li ti u kakvoj zemlji živimo? Izbegavam to da kažem, ali zbog toga, zbog takvih ljudi mi se ponekad gadi ova zemlja. Ovde je ljudski život najjeftinija roba, pošten čovek to oseća svakodnevno na sopstvenoj koži, neko manje neko više.


Bio sam vrlo precizan. Rekao sam "za situaciju koja ga je snasla". U pravu si potpuno da ljude snalaze neuporedivo gore stvari.

Citat:
Kada budeš u takvoj situaciji, onda ćeš moći da daješ takve savete. Do tada, ovo je samo šum.


U situaciji da ne mogu da budem primljen u firmu i na radno mesto koje zelim? Bio u toj situaciji bezbroj puta. Samo sto to ovde nije opste poznato jer nisam nakon toga isao na tv i internet forume vec jednostavno pronadjem nesto drugo. Mozda to drugo nije toliko savrseno kao ono sto sam zeleo ali sta da se radi. Guram dalje dok na naleti nesto bolje i to je to.

Cisto radoznalosti radi - koliko si ti poslova do sada promenio?
[ Java Beograd @ 29.03.2018. 08:43 ] @
Citat:
Doktor Hlad: U situaciji da ne mogu da budem primljen u firmu i na radno mesto koje zelim? Bio u toj situaciji bezbroj puta.
Ja bih da budem kapetan ladje.
[ nemamstan @ 29.03.2018. 17:28 ] @
Citat:
ZAKON O OSNOVAMA SISTEMA OBRAZOVANJA I VASPITANJA ("Sl. glasnik RS", br. 88/2017)

Govorimo o slučaju nastavnika koji je diplomirao 2012 god. a upisao fakultet još u vreme kad se u zakonu nisu ni pominjale master diplome.
Takodje "nema retroaktivne primene zakona",
To na papiru ali u praksi je sasvim druga situacija.
[ Bradzorf012 @ 29.03.2018. 19:42 ] @
Citat:
mjanjic:
Dobro, kad sam rekao neistinu, zašto ti ne postaviš citat tog člana Zakona koji tvrdi da to što sam naveo nije tačno???


Dovoljan je jedan znak pitanja, sasvim dovoljan. Zašto? Vidi, zašto bih ja tebe demantovao, dovoljno je da ti ukažem na pogrešna tumačenja koja ovde daješ, a ostalo ćeš uraditi sam. U pokušaju da dokažeš kako si u pravu, demantovaćeš samog sebe. Pretpostavljam da te to neće sprečiti da i dalje nastaviš u istom stilu. Meni je to ponekad zanimljivo, ali ne više od toga.

Citat:
mjanjic:
Umesto što si metodično pročitao svaku reč i odabrao šta da citiraš kako bi optužio pojedine komentatore da lažu i da su ovakvi ili onakvi, zašto nisi pročitao Zakon?


Naravno da ja čitam pažljivo šta drugi pišu, imaš li nešto protiv toga? Ne, ne optužujem nikoga, ali osećam potrebu da kažem da je nešto neistina, ni manje ni više. Kako ti znaš da ja nisam pročitao zakon? Pre će biti da si ga ti čitao i čitao, ali nisi bio dovoljno pažljiv, pa mu dođe kao da ništa nisi ni pročitao. Dobro, to je i razumljivo, pošto u tvom(vašem) svetu, čitati nešto pažljivo nije preporučljivo, ali to već nije moj problem.

Citat:
mjanjic:
Ja sam ga davno pročitao...


Nisi morao uopšte da se trudiš, kao da ga nisi ni čitao.

Citat:
mjanjic:
...a redovno se srećem sa nastavnicima iz osnovnih i srednjih škola koji su došli kod nas da polože razliku ispita kako bi imali diplomu mastera...


Koji nastavnici? Zvanja diplomirani po starom zakonu i master po novom su izjednačena, ni poslodavac ni bilo ko drugi ne sme da vrši diskriminaciju po tom osnovu. Ako po starom zakonu nisu imali zvanje diplomirani ili po novom master, ako su kasnije završavali škole, onda u redu. Samo, ne znam kakve to ima veze sa temom.

Citat:
mjanjic:
...čak i neki od njih koji su davno završili fakultet...


Zašto da ne, lepo je usavršavati se.

Citat:
mjanjic:
...čak i neki od njih koji su davno završili fakultet, jer iako im ne treba master...


Dakle, ipak im nije neophodan master. Slažem se, ali i da dodatno zakomplikujem: za šta im nije potreban master? Da se hvališu po komšiluku svojom diplomom? Za to im je neophodan, a možda i za nešto ozbiljnije, ali o tome kasnije, ako bude bilo potrebe.

Citat:
mjanjic:
...čak i neki od njih koji su davno završili fakultet, jer iako im ne treba master, nemaju zvanje profesora informatike i sutra može neko sa tim zvanjem da im uzme radno mesto...


E ovo bih voleo da vidim, ali zaista. Gde to piše, da neko može da im "uzme radno mesto"? Vidi, postoji u pravu nešto što se zove načelo pravne sigurnosti, odnosno stečena prava. Meni je jasno da živimo u Srbiji, zemlji čiji predsednik je diplomirani pravnik, a ove kategorije bi najradije ukinuo, ali ne ide to baš tako. Mislim, vidim ja da i to može, ali da je to pravno i zakonski utemeljeno nije, ali kao što rekosmo, ovo je Srbija. Dakle, ne može niko da im "uzme radno mesto".

Citat:
mjanjic:
...(da ne kažem da se nikad ne zna ko poznaje nekoga u prosvetnoj inspekciji).


Najbolje da ukinemo i ustav i zakone, šta će to Srbiji? Zaista, ako država ne poštuje zakone koje sama donosi, ako neki građani kažu ]ebeš zakone, ako mnogi onima koji se žale na bezakonje kažu, ovo je Srbija, šta se sad ti žališ i izvoljevaš, daj da ih jednom ukinemo, šta će nam.

Citat:
mjanjic:
Radi se o članu 140. ZAKONA O OSNOVAMA SISTEMA OBRAZOVANJA I VASPITANJA ("Sl. glasnik RS", br. 88/2017)


Zaista, čitam pažljivo već nekoliko puta i ne mogu da uočim ništa drugo nego ono o čemu trubim već nekoliko dana na ovoj temi: zvanja diplomirani(po starom zakonu) i master(po novom zakonu) su izjednačena pred zakonom.

Citat:
mjanjic:
Da se ne bi uhvatio za ovaj poslednji stav, u kome se navode osnovne 4-godišnje i 3-godišnje studije, citiraću i odgovarajući stav iz člana 141. istog Zakona, na koje se taj stav "Izuzetno..." odnosi:


Zaista? Ovo je prilog tvojoj priči? Nešto mi se čini da si se upleo ko pile u kučine, a ovim argumentima samo potvrđuješ ono što sam i pisao. Izuzetno, izuzetno od zahteva za zvanjem diplomirani ili master, a ne samo ovo drugo. Uspevaš li da povežeš? Ne znam da li da plačem ili da se smejem. Zaista, šta preporučuješ?

Citat:
mjanjic:
Takođe, u tom i nekoliko narednih članova istog Zakona je lepo navedeno ko sve može koji posao da radi u školi, a takođe je navedeno i na kojim pozicijama u nastavi može da se bude BEZ LICENCE (dozvola za rad), član 144:


Stvarno? Ovo nisam znao. Da te pitam, može li na radnom mestu nastavnika muzičkog da radi diplomirani geolog? Možda i može, ali ne može biti pripravnik, tj. on nikada ne može da stekne dozvolu za rad kao nastavnik muzičkog. Dakle, sve ovo što si citirao, trubim i pričam već nekoliko dana. Ne znam šta si rekao novo ili što već nisam i sam napisao.

Citat:
mjanjic:
Dakle, može se najduže DVE godine od dana zasnivanja radnog odnosa u ustanovi raditi bez licence, da ne citiram dalje članove Zakona, koga interesuje, može sam da pročita ovde: https://www.paragraf.rs/propis..._obrazovanja_i_vaspitanja.html


Opet, opet i opet, šta sam pisao u prethodnim postovima?

Citat:
mjanjic:
I mislim da je vreme da administratori počnu da brišu poruke onima koji pričaju napamet i pljuju druge, mrzi ih da pročitaju Zakon, a nemaju nikakvog kontakta sa obrazovanjem i ne znaju kakvi su zakoni.


Zašto se za to zalažeš, pa obrisaće ti sve postove čoveče.

Citat:
mjanjic:
Da postoje zlouptorebe i nameštanje poslova, niko ne spori, ali pokretač teme ne ispunjava uslove propisane Zakonom, i zbog toga neće moći ni u jednoj školi da dobije ugovor na neodređeno vreme. Neće moći da dobije ugovor na neodređeno čak i da ima master, ako ne položi ispit za licencu.


Da li Igor ispunjava uslove ili ne, huh, ja bih rekao da ispunjava. Ako ne ispunjava, verujem da je doveden u zabludu, odnosno da direktori i školske uprave zloupotrebljavaju zakon, a vrlo je moguće da je i fakultet zabrljao prilično sa zvanjima.

Ne želim da se bavim dnevnom politikom, niti da skrećem temu u off, ali pre četiri pet godina mi se desilo sledeće. Imao sam neku kantu od auta, plin ugrađen, ali mu ističe atest. Odem ja lepo, iscimam se pošteno, potrošim para, vremena i živaca i uradim atest za plin pošto je stari bio pri kraju. Kažem sebi, ok, miran sam narednih deset godina. Kad, ne lezi vraže, nije prošlo dve godine, mora opet atest. Pa hebote, platio sam sve, platio. Nema veze kažu, mora opet. Gde ću šta ću, posle dve tri godine, opet igranka. Da, ovo je Srbija, to je sasvim normalno.

Citat:
mjanjic:
I moja preporuka postavljaču teme je da završi taj master, ali da posle i položi za licencu, a ne da ponovo otvara temu i troluje kako je taj ispit glupost i kako on ima odgovarajuću diplomu...


Ne želim da mu dajem nikakvu preporuku ili savet. Nije mali, sam neka odluči šta će dalje. Uostalom, više se ne javlja na temu. Nego, moram da kažem, pošto je svima vama argument ovo je Srbija, a onda ide savet da završi master, hteo bih da pitam: ko mu garantuje da ga neko opet neće zahebavati i tražiti mu doktorat. Mislim, ako sada kažu da je neophodan master, a kao što vidimo nije, kako znamo da mu neće tražiti i doktorat da bi predavao u osnovnoj školi. Kada se javi, onda ćete mu reći, ko ti je kriv što si završavao fakultet, mogao si da se učlaniš u biblioteku i da predaješ šta želiš. Da li je to poenta?

Citat:
mjanjic:
A zloupotrebe direktora škola po pitanju toga koga će da zaposle... recite nam nešto novo, ovo je Srbija...


Rekoh ja, ovo je Srbija.

Citat:
mjanjic:
...i jedini način da sprečite direktora da zaposli neke "sa srednjom školom" je da se pojavite sa diplomom mastera...


Ne, nije, čak diploma mastera nije ni bitna. Jedan od načina je da imate debelu kovertu punu novčanica, ali ne dinara. Drugi način je da lepite plakate. Treći način za devojke i žene, hm pa nije baš umesno detaljisati.

Dakle, jedini način je da Srbija postane moderna i uređena država, tj. zrelo društvo. Sve mi se čini da ćemo se načekati.

Citat:
mjanjic:
A zloupotrebe direktora škola po pitanju toga koga će da zaposle... recite nam nešto novo, ovo je Srbija, i jedini način da sprečite direktora da zaposli neke "sa srednjom školom" je da se pojavite sa diplomom mastera. U svakom drugom slučaju nemate odgovarajuću diplomu i dajete mu mogućnost da vas ne zaposli pod izgovorom da nemate odgovarajuće obrazovanje, naročito ako nemate mogućnost uvida u to koga su zaposlili umesto vas pa i ne možete utvrditi da ste "stručniji" od onog ko je dobio posao umesto vas.


Citat:
mjanjic:
U svakom drugom slučaju nemate odgovarajuću diplomu i dajete mu mogućnost da vas ne zaposli pod izgovorom da nemate odgovarajuće obrazovanje...


Pročitaj pažljivo članove zakona koje si citirao, pa pokušaj već jednom da shvatiš: zvanja diplomirani i master su izjednačena pred zakonom. Poslodavac ne sme da vrši diskriminaciju po tom osnovu.

Citat:
mjanjic:
...naročito ako nemate mogućnost uvida u to koga su zaposlili umesto vas pa i ne možete utvrditi da ste "stručniji" od onog ko je dobio posao umesto vas.


Nemaš mogućnost uvida? Pa da, ovo je Srbija. Hoćeš reći, nemaš mogućnost da zaštitiš svoja zakonom zagarantovana prava. To da, naročito ako nemaš rođake, političke veze i slično. U svakom drugom slučaju, poslodavac je dužan da te obavesti o rezultatima konkursa, ali dobro, kao što rekosmo: ovo je Srbija.

P.S. Jedna molba za tebe. Molim te da mi ne odgovaraš, uštedećeš vreme i sebi i meni.

[Ovu poruku je menjao Bradzorf012 dana 29.03.2018. u 20:57 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao flighter_022 dana 07.04.2018. u 22:26 GMT+1]
[ nemamstan @ 29.03.2018. 20:26 ] @
Odlučuje se o pravima kandidata po konkursu
zato nezadovoljan kandidat ima pravo na uvid u dokumentaciju izabranog kandidata.
Ako škola odbije da stavi na uvid kandidat se može obratiti inspekciji.

A ako ni sa tim ne bude zadovoljan onda tužba.

Neki iznose zaista smešne stavove.
Pa da su samo ovlaš pregledali video sa linkom na prvoj strani
tamo su pročitane neke odluke/rešenja u kojima je jasno navedeno stručna sprema i kvalifikacije izabranog kandidata.

Krivično delo bi bilo falsifikovanje dokumenata
a to je već prilično škakljivo raditi
i to samo da zeznete nekog kandidata
kad ste u situaciji da na 1000 načina primite koga hoćete.
Ono oko čega se može voditi spor to je validnost diplome kao što je slučaj u pimeru iz ove teme.
Medjutim, škola nikad neće pokušati da podvali lažnu diplomu primljenog kandidata (osim ako i škola nije nasamarena).

Direktori su u stvari partijski komesari po modelu iz doba socijal-realizma. I zato imaju široka ovlašnjenja (toliko široka da mogu da krše Ustavom i Zakonom garantovana prava pa i pravo ekvivalentnosti diplomiranih i master).
Medjutim u doba socijal-realizma direktori nisu imali tu ulogu već su posao partijskih komesara obavljali posebno osposobljeni "kadrovi".
Usled navale "demokratije" radno mesto "partijskog komesara" je ukinuto ali ne i funkcija koja je prešla u ovlašćenja direktora državnih/javnih preduzeća.

[ Bradzorf012 @ 29.03.2018. 21:03 ] @
Citat:
nemamstan:
...


Citat:
nemamstan:
...


Ne vredi batice, vidiš da ne vredi. Možeš da crtaš, da pišeš, da dokazuješ, džabe. Isti ti koji se sada sprdaju sa čovekom, sutra će doći da se žale na presude suda i rad sudija, na propale bolnice, na sporu administraciju, na hiljadu drugih stvari i tražiće da ih razumemo. Znam to, vidim to i pitam se: kakav je to mentalni sklop, šta je tu u pitanju?

Citat:
nemamstan:
Bio sam vrlo precizan. Rekao sam "za situaciju koja ga je snasla". U pravu si potpuno da ljude snalaze neuporedivo gore stvari.


Vidi, nije Igor čekao u redu za ličnu kartu ili pasoš, pa upao baja preko reda. Ne, nego je posvetio pet godina svog života učenju i radu, a onda doživeo da ga desetak takvih baja koji od škole imaju veliki odmor pređu zato što su "sposobni". To se zove poniženje. Kada vidim takve stvari, ne moram da ih osetim na sopstvenoj koži, pa znaš šta, dođe mi da ujedam.
[ mjanjic @ 29.03.2018. 21:42 ] @
Bradzorf012> Jesi li ti pogledao video postavljača teme (ove, i one druge, treće...)?

JESI ili NISI? (jedan znak pitanja, pošto je to, izgleda, od suštinske važnosti!)

Ako nisi, zašto pričaš o tome koju diplomu ima, a NE ZNAŠ?
Ako ipak jesi pogledao, kako nisi video da ima osnovne studije završene po BOLONJI? Lepo se vidi na diplomi da piše 244ESPB, a toga pre Bolonje nije bilo. Takođe, na diplomi piše da je postavljač teme upisao studije 2006/2007. godine, a na diplomi na engleskom lepo piše "bachelor", što znači da se radi o diplomi osnovnih studija po Bolonji
Ili je PMF u Novom Sadu imao neakreditovane studijske programe po takvom obrascu, jer su drugi fakulteti imali akreditovane studijske programe po Bolonji tek od 2007., a neki tek od školske 2009. godine, ali to ne menja činjenicu da mu je potreban master, jer ima "bachelor" diplomu i 244ESPB bez obzira da li je u pitanju akreditovan studijski program po Bolonji ili neakreditovan studijskih program koji je predstavljao prelaz sa starih studija na nove po Bolonji (predviđeno je bilo da fakulteti imaju akreditovane studije po Bolonji 2005. godine, ali su svi kasnili nekoliko godina sa akreditacijom, neki čak i 4 godine, jer je razvlačena rasprava o tome da npr. Bolonja predviđa da student na poljoprivrednom fakultetu hemiju treba da sluša i polaže na PMF-u ili Hemijskom fakultetu).



Dakle, postavljač teme ima samo osnovne studije po Bolonji, što ga automatski diskvalifikuje da dobije radno mesto nastavnika matematike na neodređeno vreme.
A to da li je kvalifikovaniji od nekoga kome su ostala dva ispita do završetka osnovnih studija matematike ili nekog drugog fakulteta je pitanje za prosvetnu inspekciju, pravnike, sud... na kraju krajeva, da nam je to najveći problem u državi, mi bi bili ispred Danske i Holandije.


Ovde glavna tema treba da bude to da on, ako hoće posao na neodređeno vreme, mora da završi master studije, i nakon ne više od 2 godine rada u školi položi državni ispit za licencu nastavnika.

Sve ostalo je mlaćenje prazne slame, jer ne kapiram šta čovek hoće, da do penzije radi polugodište po polugodište, sa konkursima svake godine, nadajući se da se neće nikad na taj konkurs za njegovo mesto pojaviti neko sa završenim master studijama?

Dakle, ni u jednoj jedinoj rečenici čovek nije pitao za te master studije, da li se plaćaju, koliko koštaju, koliko ispita ima, koliko su teški... NE, nego drvlje i kamenje na državu, on ima diplomu, a ovi drugi još nemaju.
Ako je tako, to za rapsravu nije, neka se žali inspekciji, sudu, ministru, premijeru, predsedniku, Briselu... ne vidim kako to mi na forumu možemo da mu pomognemo oko toga, ako on uporno odbija da prihvati da mu sa tom diplomom posao nikad neće biti siguran.




A tvoje izvrzanje činjenica ovde neću da pominjem, svaku rečenicu moraš da protumačih naglavačke.
Jesam li negde pominjao da geolog može da predaje muzičko?

Ali, vidiš, žena od mog kolege je u školi predavala muzičko sa srednjom muzičkom školom, ali je diplomirala geografiju. Eto, u nekom tamo selu nisu imali nastavnika muzičkog, pa je ona bila najkvalifikovanija.
Isto tako, može i geolog, ali da ima bar srednju muzičku školu!

Zato treba ponekad pročitati zakone i pravilnike, ili bar ne kometarisati ono o čemu se nema blage veze.
[ Bradzorf012 @ 29.03.2018. 22:51 ] @
Uh, nemam više snage ni volje da pišem. Još malo, pa nestalo, izgleda da je dilema rešena.

Dakle, da ti ne seckam post, reći ću sledeće. Ni na prvu, ni na drugu temu se nisam odmah javio zato što nisam bio siguran o čemu se radi. Zato sam mu i postavljao ona silna pitanja o tome kada je diplomirao, šta mu tačno piše u diplomi, da li ima licencu ili ne, po kom programu je studirao itdisl. Da ne pretražujem obe teme, jasno sam mu postavio nekoliko pitanja iz najbolje namere, da vidim da li postoji neka mogućnost da reši problem. Ako nisi primetio, on mi je postavio isto pitanje koje i ti: da li sam odgledao video? Jesam, jednom pre pet šest dana(ili koliko već) kada je i pokrenuo temu i pre nekoliko sati. Zaista nemam volje da glumim Šerloka Holmsa i zumiram tjub da bih utvrdio nešto što bi sam pokretač trebalo ovde da nam kaže, mada je odgovorio da ima zvanje koje je na onoj listi u pravilniku. Da li on prećutkuje stvari koje si naveo ili ne, ne znam, niti me zanima. Krenuo sam od toga da bi mu trebalo verovati. Način na koji mi je odgovorio, u prolazu, u stilu ko si ti da mene nešto pitaš itd nije bio baš za pohvalu. Ne znam, tema je tu, nije mu teško da se javi i detaljnije obrazloži sve pojedinosti. Rekao bih da je moguće greška i do fakulteta, ali da se ne ponavljam. Čak i da nema odgovarajuće zvanje, sigurno je kompetentniji od srednjoškolaca, pa bi bilo fer da dobije posao pre nego neko sa SSS. Međutim, šta je fer, a šta nefer je jedno, a šta je zakon je nešto sasvim petnaesto. Pošto ni meni samom više nije ništa jasno, možeš li ti da objasniš: kako je po završetku dobio zvanje diplomirani taj_i_taj, umesto master taj_i_taj ako je studirao po bolonji? Ako je bečelor, onda ok, ali da kažem po petnaestohiljaditi put: ako na diplomi na engleskom piše "bachelor", kako na originalnoj piše diplomirani? Definitivno, fakultet je napravio žešći zaheb, a Igor, pa neću dalje, izgleda da sam ispao budala.

Što se tiče ovog drugog dela, grešiš, ali da ne nastavljamo.

P.S. Bradzorfe, glupsone jedan.
[ nemamstan @ 30.03.2018. 01:45 ] @
Negde tokom 2002 godine PMF je podsticao studente da predju na nove studijske programe koji su bili korak prema "Bolonji".
Studentima je obećano da će dobiti diplome ekvivalentne tadašnjim (starim) programima stepena VII/1
ali uz nešto smanjen obim gradiva (što bi trebalo da deuje stimulativno na studente da prihvate nove planove i programe).

Tada se pojavio i smer "Diplomirani Profesor Matematike". I za taj smer bi trebalo da važi ono što je obećano u pogledu ekvivalentnosti diploma.

U prilogu je informator iz 2007 god.
U tom informatoru videćete da se studije matematike vrše na 4 smera:
Citat:
Studije matematike
• smer A1: Profesor matematike
• smer A2: Matematičar
• smer B1: Inženjer matematike
• smer B2: Matematičar matematike finansija

Sve po modelu 4+1.
Ali u informatoru iz 2007. nema "Diplomirani Profesor Matematike".
Gde netstade?
Pa ukinut je jer se definitivno prešlo na "Bolonju".

Otkud onda na sajtu PMF danas stoji smer "Diplomirani Profesor Matematike"?
Pa to je "novi" M4 smer.
Ali sada nema "Profesor Matematike".

Da rezimiram:
- Do 2002. se mogao upisati "starinski" smer A - Profesor Matematike.
- Od 2002. do 2006. se pored ostalog upisivao smer "Diplomirani Profesor Matematike".
- Od 2007. se upisivao A1 smer "Profesor Matematike". I tu nema dileme - studije se završavaju posle 5 godina masterom.

Ako pogledate današnji M4 smer "Diplomirani Profesor matematike"
koji traje 4 godine nema Diplomskog ispita!

Iz video priloga se vidi da je @Srbija realno upiso studije 2006/2007
i da je studirao po programu "PROFESOR MATEMATIKE".
[ mjanjic @ 30.03.2018. 08:15 ] @
Ne, na videu se lepo vidi da piše DIPLOMIRANI profesor matematike, ali to ne menja suštinu - da mu je potreban master.

Fakulteti su menjali zvanja prema Zakonu tako što je u jednom periodu po Bolonji (negde na samom početku) bilo izbačeno to "diplomirani", već su zvanja bila nešto tipa "akademski iniženjer...", pa su posle godinu ili čak manje vratili "diplomirani inženjer..." (za inženjerska zvanja, analogno je bilo na matematici).
Znam kod nas da su u prvoj akreditaciji zvanja bila bez "diplomirani..." već su počinjala sa "akademski inženjer...", da bi vrlo brzo nakon dobijenih dokumenata za akreditaciju stigla nova rešenja od Ministarstva za sve studijske programe po kojima su akademskim zvanjima za završene osnovne studije po Bolonji vraćeni prefiksi "diplomirani..."

Ako se dobro sećam, prvo su valjda doneli Zakon da se samo ukloni to "diplomirani...", već da ostane "inženjer...", čime bi se izgubila razlika sa onima koji su završili strukovne studije, koji su isto imali naziv "inženjer...", pa je usvojeno da na akademskim studijama nazivi budu "akademski inženjer...", a na strukovnim "strukovni inženjer...", da bi se pobunili ETF i još neki fakulteti, pa je ipak Zakon usvojen tako da predviđa zvanja "diplomirani..." za osnovne studije.
Cela ujdurma je valjda bila zato što su visoke škole davale nazive tipa "diplomirani inženjer strukovnih studija...", pa bi neki 'pametni' onaj sufiks "strukovnih studija" izostavljali u korespondenciji i tako sebe prikazivali kao da su završili akademske studije, što na visokim školama nije moguće.


Na kraju je rešeno da zvanja za akademske studije budu npr. "diplomirani inženjer...", a za strukovne "strukovni inženjer...", i na taj način se spreči zloupotreba od strane visokih škola koje su izdavale diplome "diplomirani inženjer...".



Dakle, iako postavljač teme u nazivu ima "diplomirani...", to su osnovne studije po Bolonji, a u nazivima nastavika koji mogu predavati matematiku u školama ono "diplomirani..." se odnosi na zvanja stečena studijskim programima prema Zakonu koji je važio do septembra 2005. godine (dakle, svi studijski programi koji su do tada usvojeni, pa onaj ko je studirao od školske 2005/2006. godine nije obuhvaćen time čak i ako je studirao po nekom starom studijskom programu, ali to je problem koji su napravili fakulteti čekajući formalnu akreditaciju umesto da do tada izmene strukturu studijskih programa i uvedu master studije... recimo, kod mene su školske 2005/2006. još uvek upisivali na magistarske studije).


I danas se na mnogim fakultetima na kraju osnovnih studija dobija diploma "diplomirani inženjer..." (pogledajte npr. ETF), međutim sa tom diplomom osnovnih studija neko ne može predavati elektrotehniku u srednjoj školi na neodređeno vreme, ako u roku od najviše 2 godine ne završi master studije i položi ispit za licencu).
[ Srbija realno @ 05.04.2018. 16:00 ] @
Citat:
mjanjic:
Citat:
Bradzorf012:
Citat:
mjanjic:
Postavljač teme je završio osnovne studije po akreditovanom studijskom programu prema Bolonji (što se vidi iz video priloga), ali po novom Zakonu da bi predavao matematiku u školi na neodređeno vreme, mora da ima završene master studije.


Ne samo što si uspeo da kažeš neistinu, nego si je još i boldovao. Ako bi bio ljubazan da nam citiraš zakon, član i stav. Koji zakon, koji član tog zakona, koji stav tog člana tvrdi ono što si ovde napisao? Do tada, smatraću da si nekompetentan za temu, pa bi u skladu sa tim bilo poželjno da se na istu ne javljaš. Blamiraš se.

Dobro, kad sam rekao neistinu, zašto ti ne postaviš citat tog člana Zakona koji tvrdi da to što sam naveo nije tačno???

Umesto što si metodično pročitao svaku reč i odabrao šta da citiraš kako bi optužio pojedine komentatore da lažu i da su ovakvi ili onakvi, zašto nisi pročitao Zakon?
Ja sam ga davno pročitao, a redovno se srećem sa nastavnicima iz osnovnih i srednjih škola koji su došli kod nas da polože razliku ispita kako bi imali diplomu mastera, čak i neki od njih koji su davno završili fakultet, jer iako im ne treba master, nemaju zvanje profesora informatike i sutra može neko sa tim zvanjem da im uzme radno mesto (da ne kažem da se nikad ne zna ko poznaje nekoga u prosvetnoj inspekciji).



Radi se o članu 140. ZAKONA O OSNOVAMA SISTEMA OBRAZOVANJA I VASPITANJA ("Sl. glasnik RS", br. 88/2017)

Citat:
Obrazovanje nastavnika, vaspitača i stručnih saradnika

Član 140

Nastavnik, vaspitač i stručni saradnik jeste lice koje je steklo odgovarajuće visoko obrazovanje:

1) na studijama drugog stepena (master akademske studije, master strukovne studije, specijalističke akademske studije) i to:

(1) studije drugog stepena iz naučne, odnosno stručne oblasti za odgovarajući predmet, odnosno grupe predmeta;

(2) studije drugog stepena iz oblasti pedagoških nauka ili interdisciplinarne, multidisciplinarne, transdisciplinarne studije drugog stepena koje kombinuju celine i odgovarajuće naučne, odnosno stručne oblasti ili oblasti pedagoških nauka;

2) na osnovnim studijama u trajanju od najmanje četiri godine, po propisima koji su uređivali visoko obrazovanje do 10. septembra 2005. godine.

Lice iz stava 1. tačka 1) podtačka (2) ovog člana mora da ima završene studije prvog stepena iz naučne, odnosno stručne oblasti za odgovarajući predmet, odnosno grupu predmeta.

Izuzetno, nastavnik i vaspitač jeste i lice sa stečenim odgovarajućim visokim obrazovanjem na studijama prvog stepena (osnovne akademske, odnosno strukovne i specijalističke strukovne studije), studijama u trajanju od tri godine ili višim obrazovanjem.


Da se ne bi uhvatio za ovaj poslednji stav, u kome se navode osnovne 4-godišnje i 3-godišnje studije, citiraću i odgovarajući stav iz člana 141. istog Zakona, na koje se taj stav "Izuzetno..." odnosi:
Citat:
Izuzetno, poslove nastavnika umetničkih i stručnih predmeta u muzičkoj školi i određenih stručnih predmeta u stručnoj školi, za koje se ne obrazuju nastavnici sa odgovarajućim obrazovanjem iz člana 140. st. 1. i 2. ovog zakona, može da obavlja i lice sa odgovarajućim obrazovanjem iz člana 140. stav 3. ovog zakona, odnosno srednjim obrazovanjem.

Poslove nastavnika praktične nastave u stručnoj školi može da obavlja i lice sa odgovarajućim obrazovanjem iz člana 140. stav 3. ovog zakona ili sa odgovarajućim srednjim obrazovanjem i položenim specijalističkim, odnosno majstorskim ispitom i petogodišnjim radnim iskustvom u struci stečenim posle specijalističkog, odnosno majstorskog ispita.


Takođe, u tom i nekoliko narednih članova istog Zakona je lepo navedeno ko sve može koji posao da radi u školi, a takođe je navedeno i na kojim pozicijama u nastavi može da se bude BEZ LICENCE (dozvola za rad), član 144:
Citat:

Uslovi za rad nastavnika, vaspitača i stručnog saradnika

Član 144

Poslove nastavnika, vaspitača i stručnog saradnika može da obavlja lice koje ima dozvolu za rad (u daljem tekstu: licenca).

Bez licence poslove nastavnika, vaspitača i stručnog saradnika može da obavlja:

1) pripravnik;

2) lice koje ispunjava uslove za nastavnika, vaspitača i stručnog saradnika, sa radnim stažom stečenim van ustanove, pod uslovima i na način utvrđenim za pripravnike;

3) lice koje je zasnovalo radni odnos na određeno vreme radi zamene odsutnog zaposlenog;

4) saradnik u predškolskoj ustanovi;

5) pedagoški i andragoški asistent i pomoćni nastavnik.

Lice iz stava 2. tač. 1)-3) ovog člana može da obavlja poslove nastavnika, vaspitača i stručnog saradnika bez licence, najduže dve godine od dana zasnivanja radnog odnosa u ustanovi.

Saradnik u predškolskoj ustanovi može da obavlja vaspitno-obrazovni rad bez licence ako ima obrazovanje iz člana 142. ovog zakona.


Dakle, može se najduže DVE godine od dana zasnivanja radnog odnosa u ustanovi raditi bez licence, da ne citiram dalje članove Zakona, koga interesuje, može sam da pročita ovde: https://www.paragraf.rs/propis..._obrazovanja_i_vaspitanja.html



I mislim da je vreme da administratori počnu da brišu poruke onima koji pričaju napamet i pljuju druge, mrzi ih da pročitaju Zakon, a nemaju nikakvog kontakta sa obrazovanjem i ne znaju kakvi su zakoni.

Da postoje zlouptorebe i nameštanje poslova, niko ne spori, ali pokretač teme ne ispunjava uslove propisane Zakonom, i zbog toga neće moći ni u jednoj školi da dobije ugovor na neodređeno vreme. Neće moći da dobije ugovor na neodređeno čak i da ima master, ako ne položi ispit za licencu.

I moja preporuka postavljaču teme je da završi taj master, ali da posle i položi za licencu, a ne da ponovo otvara temu i troluje kako je taj ispit glupost i kako on ima odgovarajuću diplomu...

A zloupotrebe direktora škola po pitanju toga koga će da zaposle... recite nam nešto novo, ovo je Srbija, i jedini način da sprečite direktora da zaposli neke "sa srednjom školom" je da se pojavite sa diplomom mastera. U svakom drugom slučaju nemate odgovarajuću diplomu i dajete mu mogućnost da vas ne zaposli pod izgovorom da nemate odgovarajuće obrazovanje, naročito ako nemate mogućnost uvida u to koga su zaposlili umesto vas pa i ne možete utvrditi da ste "stručniji" od onog ko je dobio posao umesto vas.


Izuzetno, nastavnik i vaspitač jeste i lice sa stečenim odgovarajućim visokim obrazovanjem na studijama prvog stepena (osnovne akademske, odnosno strukovne i specijalističke strukovne studije), studijama u trajanju od tri godine ili višim obrazovanjem. Po ovom clanu zakona lice koje ima cetvorogodisnju diplomu profesora matematike mora biti primljeno u radni odnos na mestu nastavnika matematiku u odnosu na lice koje ima samo srednjoskolsku diplomu.

[Ovu poruku je menjao flighter_022 dana 07.04.2018. u 22:39 GMT+1]
[ Nedeljko @ 05.04.2018. 16:40 ] @
Srbija Realno

Vidi, javio si se ovde verovatno očekujući razumevanje i podršku, ali nekim članovima nisi odgovorio na pitanja koja su ti postavili. To ti ne ide u prilog.
[ Srbija realno @ 05.04.2018. 17:28 ] @
Na sve nedoumice u vezi teme je dat potpuno jasni i nedvosmislen odgovor koji potvrdjuje "optuzbe" iznete na racun Ministarstva prosvete i sistema obrazovanja...
[ nemamstan @ 05.04.2018. 18:27 ] @
Globalno, ono što je bitno
je da se donese pravilnik/procedura po kojoj direktor vrši izbor izmedju kandidata
a ne da to bude njegovo "diskreciono paravo". Ta procedura mora da se završava u konačno mnogo koraka i da je u svakom momentu deterministička.

Tj. konkurs se mora završiti izborom kandidata koji ispunjava uslove konkursa ili izborom kandidata koji po zadatim kriterijumima postigne maksimalan (bar minimalan) skor.

Ukoliko nema takve procedure onda su velike šanse da kandidat i sa master diplomom bude odbijen i na njegovo mesto uvek da bude zaposlen bilo ko.
[ anon334571 @ 06.04.2018. 19:05 ] @
Pokretač teme da kupi ovce, evo i mi će da doniramo.

I onda će videti da nije to tako lako i prosto :)
[ Bradzorf012 @ 07.04.2018. 12:11 ] @
Osim samog postavljača teme, koji je interesantan po sebi, još su interesantniji učesnici na ovoj temi, bar većina njih.

Dakle, Igor je pokrenuo dve teme brzom brzinom, kratko i nemušto tražeći da se solidarišemo sa njim. Nije izostavio da ospe paljbu po državi Srbiji, sve vreme podrazumevajući to da je sticanjem diplome rešio sve svoje životne probleme. Ima se utisak da mu uopšte nije prioritet da reši problem koji evidentno ima, već da kukumavči i plače ovde na forumu. Uopšte ne sarađuje, ne odgovara na pitanja i ne pomaže da se problem reši, a kada se i pojavi obično dobaci nešto kao kakav navijač i nestane na par dana. Rekao sam na samim počecima teme da imam razumevanja, ali mi se čini da Igor ne zaslužuje ni to. Neko ko ima ovako siromašan rečnik ili nije u stanju da jasno izloži problem/situaciju u kojoj se nalazi, možda i ne zaslužuje da bude prosvetni radnik. Ne možda, sasvim sigurno ne zaslužuje, kažem možda samo zbog toga što na forumu ipak ne možemo u potpunosti proceniti osobu. Kako je moguće da do sada nisi stekao licencu? Zašto izbegavaš odgovor na ovo pitanje? Mislim, pravi se nevešt, ne javljaj se na temu, radi šta god hoćeš, ali tvoje ponašanje ne odaje utisak odrasle zrele osobe, već nekog pubertetlije. Ako imaš licencu, onda ... imam neka petnaesta pitanja, ali ti nastavi ovako.

Druga, meni mnogo interesantnija pojava na ovoj temi su diskutanti. Ova količina ljubomore, mizerije, arogancije i nemilosrdnosti se graniči sa patologijom, čast izuzecima. Nepoznavanje struke, zakona i procedura pomešano sa prethodnim daje jednu tužnu sliku ne samo ovog foruma, nego srpskog društva. Nepismeni se podsmevaju Igoru, a neki koji su pre izvesnog vremena, baš na forumu tražili rešenje za svoje probleme slične ovde iznetom, obrušili su se na Igora kao hijene. Hijene, koje koje su koliko juče ovde cmizdrile kao prave mamine maze. Njihov repertoar je više nego zanimljiv, a imajući u vidu da Igor ne sarađuje i da moramo da gledamo u pasulj kako bismo saznali sve detalje problema, taj repertoar je urnebesan. Ponavljati sve to, bilo bi zamorno. O "pravnicima" koji siluju pravo i zakonske propise da i ne govorimo.
[ Doktor Hlad @ 07.04.2018. 14:37 ] @
Citat:
CoyoteKG: Što se tiče ljubomore, pa zar zaista misliš da ima puno ljudi koji mogu biti ljubomorni na tebe ili Igora? Nemoj biti smešan.
Pa tačno znam taj profil nezadovoljnih ljudi koji ni sa samim sobom ne mogu da izađu na kraj pa im samo forum ostaje kao poslednja tačka socijalizacije jer su privatno manji od makovog zrna. Pogledaj samo pokunjenog Igora na onom snimku, bez mrvice samopouzdanja, pa uporedi sa njegovim pisanjem. A ti si se pronašao u njemu pa pokušavaš da se solidarišeš...


Upravo iz tog razloga ga vec dva puta pitam na koliko je poslova do sada radio obzirom da je najaktivniji ovde na forumu kao i svi ostali radni ljudi - izmedju 2 i 3 ujutro radnim danom :)

Nesto ne primetih da je odgovorio do sada...
[ Bradzorf012 @ 07.04.2018. 16:00 ] @
Da krenemo od kraj? Da krenemo.

CoyoteKG

Moj poslednji post(neposredno pre ovog koji sada pišem) na ovoj temi ima tačno 2152 karaktera, a tvoj 3044. Dakle, ako su kilometarski postovi nepoželjni i ako ti smetaju, ne bi bilo loše da naučiš malo elementarne matematike: u ovom univerzumu je još uvek 2152 < 3044. Lično, u tome ne vidim ništa loše, ali ako ti nešto smeta, onda ne bi bilo loše da to prvo ispraviš kod sebe. Kada to kažem, mislim i na one polupismene rečenice od ladovinskog doktora, kojima se podsmeva Igorovoj pismenosti. Ne znam da li da plačem ili da se smejem kada vidim takve stvari. Dakle gospodo, kupite ogledalo.

To prvo. Drugo. Ti mene nikako ne možeš udostojiti tvog odgovora, jer to što ti pišeš nisu nikakvi odgovori, nego mlaćenje prazne slame. Žao mi je, ne samo tvoji, nego i postovi ovog doktora iz ladovine, postovi Darka Nedeljkovića i još poneki. Neke stvari o kojima ste ovde pisali sam već komentarisao, a neke koje možda nisam bih mogao. Samo, ne može se na taj obim gluposti odgovoriti jednom rečenicom, a vi ne volite da čitate kilometarske postove. Evo, ni ovo što sada pišem ne čitate. Jeste, ali kada bi se hm... gađali tramvajima.

Uopšte, postoji li bilo šta smisleno što ste napisali na ovoj(ili onoj drugoj) temi? Ne, ne postoji. Većina vaših postova se svodi na uličarsko dobacivanje, u stilu: šta bre ti hoćeš, ovo je Srbija, šta ti misliš, da neko treba da ti garantuje posao itdisl.

Što se tiče ocene da sam budala, vidi vako. Pošto Igor nastupa tako kako nastupa, ja sam u datom trenutku pomislio da nas je sve ovde nasankao, tj. nešto prećutao ili možda slagao. Zato sam sebe nazvao glupsonom i budalom. Ne znam zaista šta više da mislim u tom pogledu, ali meni nije teško da priznam da sam pogrešio. Ni malo mi nije teško. U ovom slučaju, tj. na ovoj temi sam pogrešio samo i jedino u tome što verujem Igoru, a ne bi trebalo. Zaista, da li bi mu trebalo verovati? Ti i gorepomenuti, teško možete da pogrešite, jer greši samo onaj koji nešto radi.

Što se tiče zakona, propisa i procedura koji se tiču obrazovanja, ali i rada, nisam pogrešio ni za jotu. Ovo ne kažem da bih likovao, nego prosto zato što znam kako stvari stoje, zato što zakone čitam pažljivo i temeljno, pa neke "sitnice" ili sitnice ne mogu da mi promaknu tako lako. Jedva da se potkrala poneka na ovoj temi, ali i to više zbog Igorovog ćutanja. Suština je međutim ostala baš tu gde je i bila: poslodavac ne može da uslovljava kandidata diplomom mastera.

Ako govoriš o gramatici, pravopisu i izražavanju: ne, nisam mislio na tebe, ali to nije toliko ni bitno. Ako govoriš o cmizdrenju, ja neću, a znam. Ne, nisam neko ko pretražuje forum do besvesti, gleda u profile i ostalo. Imam slonovsko pamćenje, ni manje ni više. Neću dalje o tome.

Petnaesto. Da ponovim po hiljaditi put, ni meni se Igorov nastup na ovoj temi ne dopada, verovatno ga ne bih zaposlio u sopstvenoj firmi/školi/kompaniji. To međutim ni za milimetar ne menja činjenicu da on ima potrebne kvalifikacije, a da nadležne u školskoj upravi baš briga. Možeš li da radzvojiš ove dve stvari? Još jedna bitna stvar ovde: mi ne znamo da li nam je Igor rekao sve.

Što se tiče ljubomore. Ne, nigde nisam govorio o sebi, nije baš pristojno, a drugo, govorio sam o još nekim stvarima. Dakle, opusti se i uživaj, ovde nisam tema ja.

Ko je prvi počeo? Ne znam i ne zanima me, ja nisam sigurno.

E sad, pošto sam već prekoračio dozvoljeni broj karaktera, ako hoćeš, možemo da pretresemo celu temu(ne samo ovu, nego i onu drugu) od početka do kraja, pa da vidimo ko je šta i gde rekao i ko je, za ime Đavola u pravu, ako je nekome to uopšte bitno.

Doktor ladovina

Citat:

Upravo iz tog razloga ga vec dva puta pitam na koliko je poslova do sada radio obzirom da je najaktivniji ovde na forumu kao i svi ostali radni ljudi - izmedju 2 i 3 ujutro radnim danom :)

Nesto ne primetih da je odgovorio do sada...


Ako sam zaposlen, kada je poželjnije da se javljam, u deset ujutru, u jedan popodne ili jedanaest uveče? Ako radim noću, možda je poželjnije da se javljam ujutru u sedam. Da li sam ja uopšte negde zaposlen ili ne? Zaista, šta vreme javljanja govori o meni, a šta o tebi? Čisto za zapisnik.

Dakle, može u zapisnik da uđe i sledeće: možda je u tvom selu uobičajeno da se tako postavljaju pitanja sagovorniku i tako nekulturno zabada nos tamo gde mu nije mesto, ali tvoje selo je samo jedan mali deo univerzuma. Nauči za početak toliko.

P.S. Sve moguće i nemoguće gluposti izrečene na obe teme, možemo da izvrnemo na postavu i sagledamo do detalja sa svih strana. Eto, ja inače ne radim ništa, besposlen sam, pa imam vremena do mile volje.
[ flighter_022 @ 07.04.2018. 21:57 ] @
Ne mogu da nadjem ključeve od foruma pa da zaključam temu. Dok ih ne pronađem, apelujem na članove JOŠ JEDNOM da se fokusiraju na temu i samo na temu, umesto jedni na druge, nekako mi je to nastrano ;)

Šalu na stranu sada, zaista nemam vremena da čitam svako napisano slovo, i da cinculiram i editujem te izbacujem delove koji nisu adekvatni. Umesto toga, od sada, svaki post koji sadrži makar jedan red koji pominje nivo pismenosti sagovornika i slično biće u celosti brisan. Ukoliko sam propustio neku poruku u kojoj vas neko direktno i lično proziva, slobodno mi pošaljite poruku i akcija neće izostati.

@Srbija realno: Moraš jednu stvar shvatiti: Ovo je javni forum. Niko te ne primorava da ovde pišeš. Isto tako, niko nikog drugog ne primorava da se složi sa tobom. Članovi ovog foruma nisu tvoja privatna vojska u borbi protiv vetrenjača. Ne možeš očekivati da neko slepo stane na tvoju stranu samo zato što to eto tako treba. Ako te neko kulturno i **direktno** nešto pita (na primer, godinu diplomiranja, da li imaš licencu za rad itd) onda se od tebe očekuje da na sličan način odgovoriš, umesto da pitanja preskočiš ili daš neki generički odgovor. naravno, ni tebe niko ne primorava da odgovoriš na bilo šta, ali ako ne sarađuješ, nemaš apsolutno nikakva prava da očekuješ da neko stane na tvoju stranu.
[ Doktor Hlad @ 08.04.2018. 09:59 ] @
Citat:
flighter_022: Šalu na stranu sada, zaista nemam vremena da čitam svako napisano slovo, i da cinculiram i editujem te izbacujem delove koji nisu adekvatni.


Ali zato nemas problem da obrises celu poruku uz navodjenje copy/paste razloga? Ako se vec tako ophodis prema necijem ulozenom vremenu (npr u mojim porukama koje si obrisao se ne pominje nepismenost sagovornika) onda se bar potrudi da obrazlozis brisanje recenicom koja nesto znaci umesto politickom frazom koja ne znaci ama bas nista.
[ flighter_022 @ 08.04.2018. 11:18 ] @
Svaka poruka koja se bavi isključivo temom (a to je kvalifikovanost kandidata za obavkljanje posla, te legalnost postupka odabira kandidata) ostaće netaknuta. Poruke koje se ni na koji način ne bave temom nego ili kandidatom, ili njegovim nivoom pismenosti ili nečim desetim budu obrisane. Poruke koje imaju 90% "šuma" a možda 10% konkretnog materijala vezanog za temu, imaju velike šanse da odu u korpu. Na vama je da se držite teme.
[ SlobaBgd @ 08.04.2018. 12:02 ] @
Pa cela tema se i vrti oko ličnosti postavljača, čak iako on nevešto pokušava da celu stvar predstavi kao politički problem. Uz sve to, postavljač teme pokazuje visok stepen nepismenosti, nepoznavanja radnog prava, nema ni trunku takta u ophođenju sa učesnicima u temi, glupira se i glumi (?) ludilo sa nepovezanim citatima i kvazimudrostima sa fejsa.

Zapravo je svako bavljenje pravilnicima o izboru nastavnika i programima na fakultetima - čist offtopic. Tema je član Srbija realno i njegov pokušaj da pridobije navijače za svoj slučaj.
[ flighter_022 @ 08.04.2018. 12:27 ] @
Na žalost, moram se složiti. Ako vam nešto iz teme treba, ostaće neobrisana barem 7 dana.
Pozdrav!