[ Gojko Vujovic @ 29.03.2018. 20:51 ] @
Diskusija iskljucivo o ne-inverterskim klima uredjajima.

Molim da ne zapocinjete poredjenja sa inverter klimama.
[ mirkobatocina @ 29.03.2018. 23:46 ] @
Citat:
Gojko Vujovic:
Moze i to na ovoj istoj temi.


To je trebalo jos ODAVNOOOOOOO da se odvoji..........zbog kvaliteta diskusije.Ovako nema sta da se nauci osim "JEDNE" godine citanja o pravilnoj montazi najobicnije TP vazduh--vazduh ili KLIMA UREDJAJA -- klasicn marketing.
[ ACunit @ 30.03.2018. 01:06 ] @
bordzija vidim da je doslo do greske prilikom komunikacija sa drugim clanovima u vezi potrosnje i kolicini isporucene enegrije. Onaj podatak se odnosio na klimu 12 LT a ne 12LLC. Na internetu se mogu naci podaci da klima 12LT ima minimalnu modulaciju od 200W, pri cemu isporucuje 900w toplotne energije, dok je maksimalna potrosnja deklarisana na 2.6kW i tada isporucuje 6.5kW toplotne energije. Sto se LLC klime tice, za nju mogu da se nadju podaci da pri deklarisanoj minimalnoj modulaciji od 250W isporucuje 900W toplotne energije, a pri maksimalnoj od 1.98kW isporucuje 5kW toplotne energije. Ja mislim da je tebe ovo zanimalo ako ne gresim?
[ SG kamikaza @ 30.03.2018. 06:14 ] @
@NePa

+1
[ tvrdoglavi @ 30.03.2018. 06:40 ] @
Ali kad je tema napravljena hajde da budemo i malo konstruktivni. Fujitsu on off je vrhunska klima. Ja ni jednu do sada nisam popravljao osim svoje, ali i to je bio kvar izazvan pucanjem nule u osigurackoj kutiji kad su uz nju otisli i tv, stampac, punjaci za mobilne itd...
Nikad nijednu drugu. Ne kazem da neko drugi nije ja nisam..ni kondenzator..
Sto se tice grejanja na nju, u vreme pre tp i gasne krize sa ukrajinom palio sam je i na -10 i grejala je kao luda, tacnije to je pravi kalorifer kad greje ubija i ne staje. Ali u celoj prici je bitno da se vise ne proizvode. I cena im je bila skoro ista kao sad llce modelu. I to je ono sto je vazno. Prodavati maglu o kupovinama polovnih je neozbiljno.
[ bordzija @ 30.03.2018. 09:45 ] @
Meni je midea na -12 i -15 sasvim dobro grejala dnevnu sobu kada je centralno tj toplana riknula. Snimak sam postavio daaavno na youtube. Nije to sad bilo da se skinem u gaće i gledam tv ali sam preživeo havariju toplane. Uz drvenu održavanu stolariju - nisam se smrzao taj ceo dan i bilo je prijatno u dnevnom boravku od 40 kvadrata (wc, dnevna, kuhinja)

Ovde na moru bez problema sa galanzom grejem dnevnu 25 m2 na -6 stepeni.

Poenta klime je da ima dovoljno freona. Kada nema -slabo greje ili uopste ne greje ali hoće da hladi. Zato ja pred svako leto prvo dobro oribačim klime i filtere pa pustim grejanje do daske i ako greje onda sam miran sto se tice freona.
[ rovaccccc @ 30.03.2018. 09:46 ] @
Ovo je jedna kineska 12 ica gree.
Ima 2 i pol reda izmjenjivac,sto nisam vidio ni na japancu.



Kad bordzija jednom izjavi nesto sto nije pogresno ima da castim cijelu kafanu.
[ rovaccccc @ 30.03.2018. 09:54 ] @
Moji roditelji su davno na moru imali u stanu quadro on/off klimu.
Stan je bio naslonjen na druge ugrijane stanove,a vanjska temp nje isla ispod 0*C

Prezivjeli su,odradila je,ali da im je bilo lijepo nije.
Krene duvat toplo,pa za minut stane,istog trenutka osjecaj je smrze se,pa opet u krug.
Takvo grijanje nisu ni pomislili uvest ovdje gdje temp padaju i na -25.

Slicno iskustvo sa on off kao i nepa.
Iznad 0*C moze se prezivjet,ali prezivljavanje nije ono sto zelimo od grijanja.
[ rovaccccc @ 30.03.2018. 10:07 ] @
Kod bordzije postoji veliki problem.
Vidi se da mu mnoge stvari nisu jasne.
Ja znam x ljudi koji bi mu rado pomogli,i dali odgovore na mnoga pitanja.
Problem je sto on ne ferma.
On i postavlja pitanja i sam odgovara i donosi zakljucke koji nemaju veze sa zivotom.
Zato ga ljudi vise i ne slusaju.
[ NePa @ 30.03.2018. 10:17 ] @
@rovaccccc
Upravo zato sam nocas i napisao onakav post. Umesto da covek napravi finansijski plan kako da tolike fix klime u dogledno vreme zameni savremenijim uredjajima, on to odbija tako sto i druge gnjavi svojim problemima. Valjda misli da ce, posto sebe ne moze da ubedi u to, pisanjem raznoraznih nebuloza da proizvede nemoguce, tj da mu neko potvrdi nesto u sto i sam ne veruje. Opet kazem, nije problem za ljude koji iole ponesto znaju ili imaju iskustvo sa uredjajima novijih generacija, nego je problem za totalno neukog koji ovo cita, pa izvede pogresan zakljucak i baci novac - na osnovu njegovih pisanija i problema.
[ bordzija @ 30.03.2018. 10:23 ] @
Citat:
rovaccccc:
Ovo je jedna kineska 12 ica gree.
Ima 2 i pol reda izmjenjivac,sto nisam vidio ni na japancu.



Kad bordzija jednom izjavi nesto sto nije pogresno ima da castim cijelu kafanu.

E ovaj izmenjivač je dobar za grejanje ali je problem što ta kineska klima kosta koliko i fujitsu sto je meni van svake pameti. Ako ja imam da kupim fujitsu llcc 12 za 500 evra onda ovaj kinez može da košta maksimum maksimuma 300-350 evra. Tako je bilo i biće.

Problem kod tih jeftinih on off klima kao kvadro je senzor temperature. Vratanca moraju da se okrenu ukoso na dole i pojača duvanje kako bi se topao vazduh bacao što dalje prema podu u prostor (posle se on diže)

Ako se ne ispune ovi uslovi, senzor vrlo brzo dobije informaciju da je postigao zadatu temperaturu i iskljucuje kompresor. Ja odlično zagrejem prostor od 35 kvadrata potkrovlja kačio sam video. Klima odlično greje ali je matsushita kompresor. Posle su ubacivali hitachi a posle toga ko zna sta. Ove su jedne od prvih na trzistu i odlicne su mi!

Imam i ferroli tj galanz, kod njih mora da se nasvira na 30 stepeni kako bi grejale 22-24 stepena u sobi bez problema.

Jednostavno senzori zezaju i to je to.
[ tvrdoglavi @ 30.03.2018. 10:44 ] @
tako ti je to na balkanu, kafane su uvek mnogo posecenije od muzeja. svi idu gde je dobra pevaljka.
[ NePa @ 30.03.2018. 10:58 ] @
Citat:
tvrdoglavi:
tako ti je to na balkanu, kafane su uvek mnogo posecenije od muzeja. svi idu gde je dobra pevaljka.

Jeste, mada je jedina razika u tome sto tamo cesto, pojedini gosti, naplate pevaljki na kraju veceri predhodno baceni novac , .. pa im i nije toliko zao
[ tvrdoglavi @ 30.03.2018. 11:07 ] @
ne vidis ti mnogo stosta osim svrhe. ali dobro. naravno da su poboljsalji karakteristike kompesora i ostalog za rad u minusima, jer gle opet jos jedno cudo, grejanje treba u minusu da bude pouzdano. stvarno ne znam kako im je to palo na pamet? i opet pricas lazi, klima iz klase cene tog on off moze da trosi oko 1900W sto je u odnosu na 1300w nekih 50% vise a ne 100% vise. ali ce kad povuce tih 1900 dati 3,5kw, a on off ce u tim uslovima rada kad povuce 1300w dati 1,5kw
[ rovaccccc @ 30.03.2018. 11:43 ] @
Davno sam ja rekao da lik se ne zeza.
Lik stvarno nema mozga.
[ bordzija @ 30.03.2018. 12:09 ] @
Pa sve se vidi na dijagramu koji si sam kačio ja ne treba ništa da govorim ko je pametan shvatiće ko nije šta da mu radim više sreće drugi put. Uostalom grejanje na klime i nije za prosečne korisnike već za one malo naprednije. Oni inteligentniji razumeju po kom principu funkcionišu uređaji a oni gluplji samo kupuju reklamu i posle lažu izmišljaju sve oko sebe a danas i na internetu.
[ NePa @ 30.03.2018. 12:14 ] @
@bordzija
Kako to da nemas ovoliku kontru na nijednoj drugoj temi gde ucestvujes ? Kazem ja, boli tebe investicija, pa po sistemu grozdje je kiselo
[ rovaccccc @ 30.03.2018. 12:18 ] @
Mi smo svi vidjeli dijagram i procitali samo ti ne znas procitat...napredni :)



Vidis li koliko se zrtvujemo za tebe,cak sam ti nacrtao,posto ne znas sam procitat.
Ucrtao sam da se kliam samo pri kretanju zaleti na 600w potrosnju,i odma pada na 400w pa na 300w.

Zamisli on off klimu 24 koja samo zna da trosi 1800-1900w .
Ili trosi toliko ili ne grije nikako .....bezveze.
[ rovaccccc @ 30.03.2018. 12:22 ] @
Evo i kineske klime sa dvoredim izmjenjivacem kako trosi izmedju 170-180 w dok grije :)
Bordzija jos nije zvanicno usao u 21. vijek :)

[ NePa @ 30.03.2018. 13:03 ] @
Citat:
bordzija:
To je bilo pre oko 15 godina kada sam prvi put video vakumiranje i duplu izolaciju cevi, odvod kondenzata u vodokotlić itd. Ti si tada ventilator zvao klima uređaj i hvalio se prijateljima


Znaci, ipak si za..bo stvar .. kazem ja
[ NePa @ 30.03.2018. 13:22 ] @
Citat:
SG kamikaza:
..Uostalom,apelujem da se tema premesti u madzone,i da se preimenuje u "bordzijina tema o shvatanju i nacinu rada klima uredjaja(samo vas lozim da znam nesto)"
MZ je prepun adekvatnih sagovornika,koji bi 100% bili kompatibilni za diskusiju sa njim.

Ovde strucne,i zdravorazumne konverzacije nema,vec samo cirkusa.


+1
Tamo bi on bio Bog
[ NePa @ 30.03.2018. 13:27 ] @
Kad samo pomislim ...

15 on off x 1,3 kw = 20,8 kw/h
20,8 kw x 10 h = 166,4 kw dnevno
166,4 kw x 30 dana = 4992 kw mesecno za hladjenje

haos

Ispravite me ako gresim
[ SG kamikaza @ 30.03.2018. 13:27 ] @
@NePa

Tamo bi bio samo jedna rupa u nizu....


Za vakumiranje se ne koriste duguljaste boce sa manometrima! To je prvo.
[ NePa @ 30.03.2018. 13:36 ] @
@SG kamikaza
Pa njemu su *duguljastim* bocama i vakumirali, za 200 e po klimi
[ SG kamikaza @ 30.03.2018. 13:53 ] @
Kazi mi,sta si od te spejs tehnologije kupio,a da nije istrulilo,popucalo,pordjalo..,?
[ SG kamikaza @ 30.03.2018. 14:12 ] @
Jel da da boli,kad se zahebes ne jednom,nego izgleda bezbroj puta?

Rekao bih da si ti taj sto ne spava,i dozivljava frasove. Samo ti istresanje ovde dodje kao terapeutsko pomagalo.
[ Heinz @ 30.03.2018. 14:16 ] @
Kako je modulacija 300-600W lošija od on-off rada 0/1300W?
[ bordzija @ 30.03.2018. 14:19 ] @
Nemam ja nikakvih problema ali pošto imam jedno i drugo uviđam da nema nikakve razlike tj da su samo naduvane cene a šuplja priča. Uglavnom je 90% populacije slabije obrazovano pa je i tržište orijentisano prema njima- dva ništa za nešto.

I prestani da spamuješ temu biću primoran da te prijavim moderaciji.
[ SG kamikaza @ 30.03.2018. 14:22 ] @
Ovo je javni forum,slobodan si kao .. na livadi uciniti sta smatras da treba.
[ rovaccccc @ 30.03.2018. 14:28 ] @
A sad vezano za temu.

Nas kolega bordzija odavno spominje kako zeli da kupi 2 komada fujitsu on off klima.
Zna li neko gdje se to moze pronaci.
Fujitsu je odavno izbacio tu zastarjelu tehniku iz upotrebe.

Kako rijesiti taj problem ?
[ SG kamikaza @ 30.03.2018. 14:29 ] @
U EU postoje reciklazni centri.
Verujem da se moze naci nesto kvalitetno.
[ rovaccccc @ 30.03.2018. 15:38 ] @
Ja upalim klimu u oktobru zadam na daljinskom zeljenu temperaturu i ugasim ju u aprilu.
Opasan kurs treba za to :)
Kuca topla non stop isto.
Na kraju zime mjeraci pokazuju da je potroseno 150€ struje na grijanje za cijelu sezonu cak i sa onim proslogodisnjim temperaturama -25 *C.
Meni dovoljno,ja zadovoljan :)

[ NePa @ 30.03.2018. 16:47 ] @
Pa posle kazite da nas ne zeki
Nije me mrzelo da pregledam neke njegove starije postove kada je kupovao tu cuvenu mideu koja extra greje, tiha je, bolja konstrukcija od japanaca itd itd



Kazem ja i jos poneko ovde da se on kaje, pa svoje muke na ovaj bezobrazan nacin deli sa svima nama



[Ovu poruku je menjao NePa dana 30.03.2018. u 17:58 GMT+1]
[ bordzija @ 30.03.2018. 16:53 ] @
Pa tako i mene negde izađe grejanje 0-24h na klimu 70 evra mesečno u dnevnoj 22-24 stepena plus su povremeno korišćene još tri klime kada je baš bilo ladno u spavaćim sobama. Ti juče otkrio klima uređaj a ja još pre 40 godina. Bolje ikad nego nikad!
[ bordzija @ 30.03.2018. 17:06 ] @
Posle matsushita kompresora koji je potpuno bešuman kada greje, midea me užasnula svojim tandrkanjem spolje jedinice i krckanje plastike na unutrašnjoj jedinici prilikom grejanja. Opet ta midea od 200-250 evra radi i dan danas verovatno kao i fujitsu od 500 evra.

I drago mi je što se interesuješ forumski kolego to je za svaku pohvalu!

Ps: Moji komentari o lošem grejanju klime datiraju još iz vremena kada nisam znao da kineske klime imaj krš senzore temperature i da ih treba naviti na +30 kako bi zagrejale dnevnu na +22, 24.
[ NePa @ 30.03.2018. 17:11 ] @
.. sada se i jos vise ukopava u sopstvenim zabludama, lazima, mukama , neverovatno..znaci ne valja ta midea, ali je ipak bolja od fujitsu

Pravo da ti kazem nisam nikome do sada pogledao nijedan predhodni post po arhivi, tebi sam ipak morao, jer sam se drugarski zabrinuo
Nisam ovo mnogo trazio, prvo sto je naislo od tvojih starijih pisanija kada si kupovao klimu. Bolje i da ne trazimo dalje
[ bordzija @ 30.03.2018. 17:25 ] @
Do sada su to samo žene radile da kopaju po forumima ali eto ima i žena sa pishom :D

Da se mi vratimo lepo na temu, off on klime.
[ NePa @ 30.03.2018. 17:43 ] @
Vazi se .. da se vratimo, ali da ne lazes sebe vise ?
[ SG kamikaza @ 30.03.2018. 17:55 ] @
A i da ne vara druge...
[ NePa @ 30.03.2018. 18:01 ] @
Jbg, dete uhvaceno u lazi, pa jos se duri
[ rovaccccc @ 30.03.2018. 18:04 ] @
Cita li ovdje itko privatne poruke :) :) :)
[ SG kamikaza @ 30.03.2018. 18:07 ] @
Ma daj,sta si sad pisao bordziji.
[ nexteen @ 30.03.2018. 21:08 ] @
Bez da se ljutite , organizovacu vam lekarske preglede jer ste poprimili bolest zvana bordzija a da ni sami niste svesni toga . Molite boga da on ima leka jer cete vecno biti zaglavljeni u raspravi s njim
[ tvrdoglavi @ 30.03.2018. 21:14 ] @
ne brini, koristim zastitu.
[ SG kamikaza @ 30.03.2018. 22:01 ] @
Mislim da je cirkus sad obisao pun krug!
[ bordzija @ 30.03.2018. 23:28 ] @
Čekaj jel ja to dobro vidim, sg kamikaza, tvrdoglavi, nexteen i nepa... svi ste lale? Koja vas je muka naterala da me napadate stalno? Msm nisam ja u tom vašem fazonu ako me razumete, potpuno sam strejt ;)
[ Kirpy @ 31.03.2018. 03:00 ] @
Najjaca tema ikad, u najavi. : ))
[ SG kamikaza @ 31.03.2018. 07:00 ] @
Skini te naocare za razmisljanje,mozda ces barem dobro videti :-D
[ nexteen @ 31.03.2018. 08:40 ] @
Citat:
Baš bih voleo u kontinentalnom delu balkana da isprobam jednu na -15 koliko greje. Ako radi duplo bolje od moje midee ja sam zadovoljan a imam osećaj da je tako poredeći mideu i fujitsu 12 llcc koju imam.


Aj procitaj jos jednom sta si napisao .. Bas bih voleo da vidim a onda na kraju napises da imas osecaj da je tako jer imas LLCC koji duplo bolje greje od Midea . Brate ti ces i anona zjbti

Nego , skidam ja tebi kapu , kako samo navlacis raju na temu ko muva na .. I da , ja jesam lala , kakve to veze ima s bilo cim ?
[ bordzija @ 31.03.2018. 09:39 ] @
Komentar se odnosi na to da me interesuje kako greje fujitsu off on na -15 ne čitaš sa razumevanjem zato se i nervirate toliko. Mideu imam, llcc isto ali me zanima off on fujitsu. Meni ovde na moru odlično završava posao. Nije mačku ubila radoznalost nego površnost!
[ NePa @ 31.03.2018. 11:41 ] @
Svratih samo da vidim kako si i malo te posetim. Drago mi je da si ok. Sutra je nedelja, možda dođu i deca iz škole, organizovano... :)
[ SG kamikaza @ 31.03.2018. 13:09 ] @
Jel smeju da ponesu kikiriki i banane?
[ bordzija @ 01.04.2018. 15:34 ] @
Gledam neki video fujitsu spoljasnja jedinica na blaaago kosom limenom krovu montirana na dve cepanice. Šta mislite o toj kombinaciji? Cepanice (orah, tikovina ili hrast ne znam kakva je bukva na kišu i sunce)

Elem cepanice se zalepe nekom diht masom za podlogu a klima usrafi srafovima za drvo?

https://m.youtube.com/watch?v=lyl1xu-hsQ8
[ Kirpy @ 01.04.2018. 19:21 ] @
Sve to moze da se izvede, a moze i sraf u dasku (stafnu) ispod lima. Ali taj lim ima da ronda i odzvanja jace od glavnog transformatora u Parizu.
[ bordzija @ 01.04.2018. 23:26 ] @
Ma meni treba nesto drugo, imam na podestu tj betonskoj ploci cca 15 cm montirane tri klime i to onda brunda. Stavio bi po dve fosne ispod svake, vizonom i silikonom zalepio za plocu a klime usrafio u fosnu. Dal bi to smanjilo vibracije? Mogao bi i gumene amorte da ubacim plus.
[ bordzija @ 02.04.2018. 00:51 ] @
Koncar klime devetke, odlicno greju i posle 10 godina na +5 celzijusa. Rekao bih da je ovo pljunuti galanz :)



[ bordzija @ 02.04.2018. 08:52 ] @
Ferroli radi defrost oko nule, drnda ko dresh :D



Ja da vam kazem ovo sasvim pristojno greje sobe od 20-25 m2

Malo je bucnija dok radi defrost al je zato u radu tisa od toshibe i fujitsua zajedno. Na -6 isto greje kao i na +10.
[ Heinz @ 02.04.2018. 09:07 ] @
Citat:
bordzija:
Citat:
Heinz:
Kako je modulacija 300-600W lošija od on-off rada 0/1300W?


Tako što meni klima radi 15 i onda pauzira 15. Pošto je ova deklarisana na 1000 wati prilikom grejanja onda ti je to u proseku 500 w. Ti uštediš na godišnjem nivou za burek a vala si i zaslužio.


Ne vidiš ni šta pišeš. Toplotni gubici (kWh) svakako zavise samo od prostorije, a komfor od prostorije i od vrste klime.
Tvoj komfor će biti nula, jer više i ne zaslužuješ. Pretvorio si se u dinar (€), tražiš samo najjeftinije rešenje, a ne najbolje.
[ NePa @ 02.04.2018. 20:50 ] @
Citat:
bordzija:
...Mozda ove moje off on klime potrose i neki kilovat viska ali ja se ne sekiram.

O komforu ne vredi diskutovati, ukusi su razliciti.


Trose ti koji kw vise, ali je zato bar super nekomforno grejanje u stanu, tacno pogodjen ukus i taman da se ne sekiras
[ bordzija @ 02.04.2018. 21:36 ] @
Ja ugrejao sa tri Quadro 12 klime 120 kvadrata bez ikakvih problema na 24 stepena CEO SPRAT kuce. Pazi kada je OFF/ON kinez star 15 godina to bez problema odradio onda mozes misliti sta sve ne moze off/on fujitsu da uradi sa duplim izmenjivacem u spoljasnjoj jedinici.
[ Gojko Vujovic @ 05.04.2018. 07:23 ] @
Podsetio bih Vas ponovo da se na ovoj temi ne diskutuje o inverterskim klima uredjajima.

Hvala
[ bordzija @ 07.04.2018. 11:20 ] @
Nasao sam jednu Kopernikus klimu sa plavom znackom koja ima dupli izmenjivac u spoljasnjoj jedinici, interesuje me jel to u principu midea koja se prodaje pod kopernikus brendom?

Jel ima neko preporuku za off on klimu koja ima dupli izmenjivac u spoljasnjoj jedinici?
[ NePa @ 17.04.2018. 15:23 ] @
Probaj da nadjes Philco ford air conditioner, nekad su to bili vrhunski uredjaji, jesu malo stariji, ali imaju troredni izmenjivac
[ Romel68 @ 28.05.2018. 06:50 ] @
Drugari, hteo bih da se malo klimatizujem ali smatram da ne treba kupovati klimu ako će se ona mučiti. Zato sam mislio da prvo pored postojećih 5 cm stiropora na ploči dodam još 5cm kamene vune, one malko tvrđe da se može hodati po tavanu. Naravno preko vune bih stavio vodonepropusna-paropropusna foliju. Naime ispod ploče imam 3 cm stiropora nalepljeno na plafon a po tavanskoj ploči sa spoljne strane imam 5cm stiropora, zanima me dali moram imati paronepropusnu foliju izmegu stiropora i kamene vune. Izvinjavam se na oftopicu ali smatram da ću ovde dobiti dobar odgovor.
Klima bi mi služila leti za hlađenje a zimi za neko dogrevanje do 0 ili -2,3 stepena.
[ SG kamikaza @ 28.05.2018. 07:08 ] @
Posto imas dupli sloj stiropora,pre i posle ploce,ne bi trebao da stavljas foliju pre kamene vune.

E sad,posto je cena kamene vune po kojoj bi makar i povremeno prosetao a da je ne ostetis paprena,ne znam napamet koja,probaj da uradis neku matematiku...

1. Samo kamena tvrdopresovana vuna

2. Mineralna vuna 5-10 cm+ izrada nekog gazeceg tvrdog sloja(podascano daskama colaricama ili osb plocama)
[ METABO @ 02.06.2018. 13:43 ] @
Pozdrav svima kratko pitanje.
Koliko treba da bude izduv hladjenja kod 12 klime (nije nikada dopunjavana stara 15 godina redovno odrzavana-ciscena), spoljnu jedinicu nisam cistio dve godine.
Na par santimetra od izduva obicnim zivinim kineskim termometrom merim oko 9 stepeni.
Dali da eventualno plaknem kondenzator spoljne pa da merim opet, ili da zovem neki servis.

Mislim da je gas r22, ima li toga jos ?

p.s

Da li bi smetalo eventualno da poprskam Axel da odstoji i da onda isperem.Znam da Axel odlicno otapa,ali pise da je korozivan samo ne znam u kom vremenskom periodu?

[ tihi2 @ 21.07.2018. 20:26 ] @
Pozdrav.
Dobio sam jednu staru Micubiši 12 klimu.
Kako da to prepravim pa da mi održava 10*C u dobro izolovanoj prostoriji od 6m2 ili 20m3?
Naravno, klima neće da hladi manje od 16*C.
[ mali genije @ 21.07.2018. 21:36 ] @
Citat:
tihi2: Pozdrav.
Dobio sam jednu staru Micubiši 12 klimu.
Kako da to prepravim pa da mi održava 10*C u dobro izolovanoj prostoriji od 6m2 ili 20m3?
Naravno, klima neće da hladi manje od 16*C.

Znam ja :-)
[ tihi2 @ 22.07.2018. 08:27 ] @
Samo nećeš da se javiš na telefon.
[ mali genije @ 22.07.2018. 10:08 ] @
Pa bio sam na ispitu :-)
[ tihi2 @ 22.07.2018. 10:29 ] @
Jel položila?
Ako nije zadovoljila a ti ponovo zakaži da se više potrudi.
Kaki predlog imaš?
[ since1986BC @ 08.07.2019. 17:56 ] @
Verovatno je bilo negde diskusije ali cu da pitam:
- 1 inverterska 12-ica
ili
- 2 obicne 9ke?

Stan od oko 50m2 ali konfiguracija prostororija je takva da se verovatno ne bi postiglo fino hladjenje svih prostorija sa jedne tacke.
Konsultovan je i komsija iz zgrade koji ima slican (isti) stan. Kaze - na drugom kraju stana slabo dopire hladan vazduh.
[ SG kamikaza @ 08.07.2019. 17:57 ] @
Skica stana?
[ since1986BC @ 09.07.2019. 17:02 ] @
^ Evo primera
https://pasteboard.co/IncoBby.png
[ tvrdoglavi @ 13.07.2019. 20:10 ] @
Citat:
since1986BC:
Verovatno je bilo negde diskusije ali cu da pitam:
- 1 inverterska 12-ica
ili
- 2 obicne 9ke?

Stan od oko 50m2 ali konfiguracija prostororija je takva da se verovatno ne bi postiglo fino hladjenje svih prostorija sa jedne tacke.
Konsultovan je i komsija iz zgrade koji ima slican (isti) stan. Kaze - na drugom kraju stana slabo dopire hladan vazduh.

prava formulacija pitanja bi bila:

1 obicna 12 ica
ili
2 inverter 9ke

i onda bi odgovor bio pod 2.
[ since1986BC @ 16.07.2019. 21:54 ] @
Sto tako?
[ tvrdoglavi @ 27.07.2019. 11:45 ] @
zato sto inverter smanjuje izduv kad se priblizi zadatoj temperaturi u prostoru u kojem radi. kad stavis jednu 12 inverter na veci prostor, ona odradi na mestu gde jeste i onda smanji pa teze dobaci dalje, dok obicna 12 to moze da uradi jer stalno radi slicnom kapacitetom.

isto tako rade i 9ke inverteri i onda kad ih stavis 2 u manje prostorije dobijas bolji ugodjaj jer ne duva jako hladno kad dodje blizu zadatog rezima rada. dok bi 2 devetke obicne istim intenzitetom hladile dok ne postignu i onda se gasile pa tako u krug.

inverter je napravljen da ti pruzi ustedu i ugodjaj, a obicna radi uvek konstantnom snagom dok ne postigne zadato.

zato ako budzet dozvoljava, inverter 9 2 komada ispred 12 obicne. ustedeces i imati bolji ugodjaj.

[ _dzo.ni_ @ 12.08.2019. 11:52 ] @
Vec duze vremena imam problem sa odvodom kondenzata... prvo je prestalo kapanje sa lulice te je preslo kapati na neki spoj, pa onda se slivalo preko nosaca vanjske jedinice. Zelim skinuti mali nastavak ovaj pod 90°
[ ineve74 @ 12.08.2019. 12:04 ] @
I meni na midea klimi preliva voda i ne ide na crevo
[ SG kamikaza @ 12.08.2019. 12:28 ] @
Pa skinete prvo crevo, i malo za početak nečim procistite lulicu, da je ne bi otkinuli pri skidanju.
Eventualno crevo zameniti.
[ _dzo.ni_ @ 12.08.2019. 12:45 ] @
Kako se skida lulica?
[ bakara @ 12.08.2019. 13:01 ] @
zarotiras za 90 stepeni i povuces na dole
nakupilo se blata u kondenz tacni
[ ineve74 @ 12.08.2019. 18:24 ] @
Kad sam skinuo lulicu izaslo 2 litra vode.Lulica je bila zapusena blatom.Sad ce valjda da ide na crevo voda.
[ _dzo.ni_ @ 13.08.2019. 12:02 ] @
HVALA PUNO!!! Cim sam skinuo lulicu voda je pocela da siklja... citava tacna vanjske jedinice je bila puna vode a i sva je prljava od zemlje,blata,itd... Isto kao kod @ineve74 !
[ scoolptor @ 13.08.2019. 12:05 ] @
Zasto mora da se skine - zar ne moze da se prodzara?
[ ineve74 @ 13.08.2019. 17:14 ] @
Napravljeno je da se skida.Samo se okrene 45 stepeni i ispada.
[ gti2 @ 13.08.2019. 19:31 ] @
Bolje je da se skine, na taj nacin sa nakupljenom vodom u tacni izadje sav mulj i ostalo.Mideina lula inace ima najmanji precnik tako da bi se vrlo brzo opet zacepila.
[ _dzo.ni_ @ 06.10.2019. 20:21 ] @
Evo neke cudne zvukove mi pravi moja Korel... kao da "ubrzava kompresor" i pocela je nesnosno da drnda...
https://youtu.be/HM1EgtwyRww
Mozda se slabo cuje na snimku ali je bas bucno u pravom zivotu.
part 2 https://www.youtube.com/watch?v=4Oprl6GOdLo
[ _dzo.ni_ @ 02.12.2019. 18:39 ] @
Navedena klima nece da pali defrost uopste, radi evo vec 7-8h bez defrosta, napolju sneg i kisa, oko -1°C a ona napolju okovana ledom, ventilator samo što ne češe o led koliko ga ima. Juce je klima normalno radila defrost na svakih 1h vremena. Hitno potrebna pomocccc!

Evo i neke slike, slabo se vidi ali je bas iza ventilatora puna leda

https://postimg.cc/gallery/sc72hone/
[ _dzo.ni_ @ 02.12.2019. 18:41 ] @
Update: klima je usla u defrost minut dva nakon posta, verovatno jer je psetila prenisku temp na isparivacu, nije imala dovoljno vremena da odledi sve pa je odustala ali je 50% odledjena. U svakom slucaju hvala!
[ SlobaBgd @ 22.02.2020. 10:02 ] @
Mislim da je najbolje da postavim pitanje u ovoj temi...

Moja drugarica hoće da kupi klimu za svoj mali stan. Nije sigurna da li joj treba inverterski tip ili obična klima, namena klime bi bila da hladi stan u letnjim mesecima. O grejanju u prelaznom periodu smo diskutovali, ali nije sigurna da joj to treba, greje se preko gradskog daljinskog grejanja i zadovoljna je grejanjem.

U prilogu šaljem skicu stana, i navodim specifikacije i želje:
• stan je površine oko 36 kvadrata.
• sve prostorije osim kupatila su spojene/otvorene.
• stan se sa dve strane graniči sa grejanim susednim stanovima, a sa treće sa grejanim hodnikom zgrade.
• prozori na sobi i trpezariji/kuhinji su okrenuti ka jugu.
• drugarica ima obaveze preko celog dana, kod kuće je tek posle 17 sati, vikendom je slobodna.
• želela bi da kupi klimu koja je prvenstveno pouzdana, zatim da nije skupa, i da je servis ažuran (da ne čeka majstora po sedam dana ako dođe do nekog kvara).
• potreban nam je savet koje snage klima nam treba, kojeg proizvođača, i na PP ako neko ima pouzdanu prodavnicu sa pouzdanim servisom.

[ SG kamikaza @ 22.02.2020. 11:40 ] @
Hajde da pokušam dati svoje mišljenje, možda nećeš lutati po drugim temama 😁.

Ja bih u ovom slučaju, pošto je dnevna soba ujedno soba gde se spava, išao na inverter.
Ne znam za navike drugarice, da li će u toku toplijih noći osetiti potrebu da hladi prostor, jer ako hoće sa on/off klimom će biti baš neprijatan osećaj.

Posto tek popodne dolazi kući, u tom slučaju je zgodna opcija i WiFi.
Možda neki od IR kontrolera pa da putem interneta upali klimu neko vreme pre povratka kući.

Što se tiče veličine 12k, iako malo izlizano zvuči, za hlađenje će stvarno svaka manje vise slično raditi.

Što se tiče servisa u Bg, preskačem odgovor, jer ne poznajem teren.
Ali je generalno leti situacija manje vise ista. Dobiti majstora danas za danas, ili eventualno sutra je jako teško.

Neka spram finansija suzi potragu na neke modele, pa da nešto i prodiskutujemo.
U kupovini bih preskočio kupovinu u radnjama "od igle do lokomotive" jer je bilo ranije nekih zanimljivih situacija sa ostvarivanjem garancije.
Kod njih kupiš, drugi montira, garanciju ostvaruje kod uvoznika... Pa se to bas bilo prolongiralo.
Iz pisanja drugih, ACS shop je ok za kupovinu. Lično, ne znam.
[ ademare @ 22.02.2020. 13:20 ] @
To za servise je bilo uvek tako kada se kupi u " robnoj kuci " tj. kod onih sto prodaju sve pa i klime .

Oni prodaju , serviseri za montiranje , montiraju sve tipove , uvoznik ima svoje servise .

Meni se desilo da monter nije na jednoj klimi dobro napunio . Ili da je ispustilo svejedno , njegova greska . Pa sam izgubio prvo sat vremena zivkajuci od radnje do servisa raznih , dok na kraju nije ispalo da taj deo garantuje servis koji montira . U sustini ja nisam znao sta je osim da ne radi kako treba .

Vrlo konfuzno . Tako da sam njega opet zvao , on sada pazio , dobro napunio i nista se vise nije kvarilo .

Zato se klima i kupuje sada van sezone , jer svi navale kada pocnu vrucine . Ako se pokvari u sezoni onda ne znam moje se nisu kvarile 15 godina . Kad se pokvare uzimam nove .

Sto se tice same klime posao za tako mali stan moze da odradi svaka 12-ca . I obicna . SG je napisao lepo sta su prednosti inverterske ali to ima i svoju cenu . Ja u stanu imam dve obicne . Tada ne secam se ni da su postojale inverterske . Inace mi sluze samo za hladjenje . Cak ne dogrevam ni u prelaznom periodu . Ne odgovara mi .
[ SlobaBgd @ 22.02.2020. 14:52 ] @
Do sada sam u ove dve poruke dobio zaista primenjive i dobre savete. Malo sam pogledao i koje su danas razlike između pojedinih tehnologija, pa sam našao da inverter klime rade i na većim temperaturnim minusima nego ove obične. Inverter klime rade (greju) do -15ºC, a obične do -5ºC. U prelaznom periodu, od kada počne hladno vreme, pa do početka grejne sezone naših toplana, ne verujem da će temperatura pasti na -15ºC, čak i -5ºC je malo verovatno da će nas snaći bez daljinskog grejanja. Sa te strane, mogućnost da klima radi po većem minusu ne izgleda mi kao neka prednost. Sa druge strane, komfor koji u radu pružaju inverterske klime svakako je plus. S tim u vezi, ako uzmemo istog proizvođača (brend) i obične i inverterske klime, koja ima više šansi da se pokvari? Da li složenija tehnologija inverterske klime donosi i više kvarova, ili su one robusnije i kvalitetnije rađene pa se manje kvare od svojih običnih "sestara"? Dalje, koje su bučnije (gledajući istu klasu i brend klime)?
[ ademare @ 22.02.2020. 16:11 ] @
Iz ugla korisnika , obicna on/off kao sto joj i ime kaze ima dva stanja kompresora . Ukljuceno , iskljuceno . Snaga rada kompresora u jednom rezimu je uvek ista . Princip rada kompresora , spoljne jedinice je vrlo slican radu frizidera obicnog . Zato majstori koji su popravljali frizidere , znaju i klime da popravljaju .

Ukljuci se kompresor radi sa 100 % snage dok ne postigne zeljenu temperaturu u prostoriji , termostat je u unutrasnjoj jedinici , onda se iskljuci , samo radi ventilator unatrasnji . Kada temperatura poraste , opet se ukljuci kompresor itd . Znaci uvek ili radi 100 % ili je na 0 % .

Invertorske su varijabilne da kompresor moze da radi razlicitim snagama izmedju ovih 0 i 100 % .

Buka kada oba sistema rade na 100 % je ista , ali kada invertorski radi na 50 % je naravno manja , ali je i visa nego kada obicni je na 0 % .

Sto se tice unutrasnje jedinice tu postoji valjak ventilator koji ima najcesce 3 brzine i sto je stavljen na vece brzinu to je veca buka . Kada kompresor ne radi , unutrasnji ventilator radi kao obican ventilator , vrti vazduh iz prostorije u krug .

Znaci kada bi se ostavila klima da radi nekoliko sati usled varijabilnog rada kompresora , ukupna buka bi bila manja .

Vecina ljudi upravo tako i koristi klima uredjaj , to je neki default .

Ja ne koristim tako , vec zavisno od vrucine pustim ga da odradi jedan " krug " . Pa iskljucim , kada mi je vrucina opet itd . Za neke normalnije vrucine to je u proseku 2 puta po 5 minuta po satu . Za ekstremnije 3-4 puta , a klima bi uvek zelela po 5-6 puta . To mi je previse i hladnoce i buke , ali i racuna za struju .

Kod obicnih vrucina moj racun za 2 klime se ne razlikuje od obicnih meseci ! Manje kuvanja i slicno toliko klime . Za ekstremne mesece racun je oko 1.000 din visi .
[ SG kamikaza @ 22.02.2020. 17:56 ] @
Svi zvučnici brendovi su napustili proizvodnju on/off uredjaja.
Ono što možeš naći su Fox, Vox, Vivax, Tesla i sl...

Po pitanju dogrevanja, dok se toplane ne startuju a bude bilo potrebe za tim, posao radi i on/off.
Ali na način kako je ademare naveo, kad ima uslov startuje i radi punim kapacitetom do neke gornje vrednosti.
To su obično neki intervali "zadata temperatura" +-2°, a možda i više.
Nekome te oscilacije ne prijaju ni na grejanju ni na hlađenju. To je vrlo bitno kod konačne odluke.
Inverter će težiti tome da zadatu temperaturu održava što minimalnijom potrošnjom, koja je reda ~200w - 300w.
Kad njen minimum, postane više nego što treba i ona predaje neku gornju ili donju granicu(zavisno da li greje ili hladi) ona ide u gašenje, a turbina unutrašnje nastavlja da vrti kontrolnom brzinom(maltene neosetno) dok ne izmeri temperaturu koja je uslov da se opet startuje kompresor.

Na temi/temama o inverter klimama, je vrlo malo bilo priče o kvarovima korisnika.
Više je bilo o nekim softverskim podešavanjima rada uredjaja, koje su korisnike izvodile iz takta... Ali to su sve korisnici kojima je to primarni vid grejanja, hlađenje im je samo nešto što je došlo gratis uz uredjaj.

Po pitanju buke, opet je vaga na strani invertera.
[ ademare @ 22.02.2020. 19:06 ] @
Eto jos samo da se odabere mesto gde postaviti unutrasnju jedinicu

Na ovom rasporedu , ja bih postavio unutrasnju iznad kreveta u pravcu ovog otvora ka trpezariji . Klima najmanje duva direktno ispod tako da je to najzdraviji polozaj kada osoba sedi na krevetu ili fotelji . Zavisno od visine unutrasnje jedinice najjace bi trebalo da duva na otprilike 3-4 metra udaljenosti .

Taman dovoljno da dobaci i do trpezarije .

Uz sva otvorena vrata trebalo bi da ohladi i kupatilo , koje leti bas zna da se uzari . Kao i celi stan jer je okrenut na jug , pa je sunce tu popodne . Ljudima kojima je stan na severu gotovo da i ne treba klima .
[ tvrdoglavi @ 24.02.2020. 16:16 ] @
s obzirom da nijedan vise ozbiljan brend ne pravi on off klime, isti se proizvode samo za divlja trzista za koja ne vaze pravila koja vaze u svim normalnim i uredjenim zemljama na svetu. s obzirom da i mi spadamo i dalje u te divlje po propisima koji vladaju na trzistu, uredjaji on off koji mogu da se nadju su uglavnom krsevi, mnogo losiji nego sto su bili pre 5 ili 10 godina. stoga ne preporucujem nikome ugradnju on off klime bez obzira na razliku u ceni do invertera.
uz sve napisano vezano za buku, komociju i kulturu rada i slicno.
[ SlobaBgd @ 25.02.2020. 20:12 ] @
Nisam zaboravio na temu, treba ovih dana da se čujem i vidim sa drugaricom pa ću joj preneti vaše savete i mišljenja. Ako joj to bude dovoljno da se odluči šta će kupiti, super! Ako bude dodatnih pitanja, opet ću se javiti u temi.

Hvala svima na dosadašnjoj pomoći i u ovoj temi i preko privatnih poruka. Naravno, ako neko ima još šta da doda, rado ću ga saslušati.
[ bordzija @ 14.03.2020. 16:56 ] @
Inverter q 12 vivax koliko vidim je oko 280 evra nov. Pristojan je za hlađenje, dobro i greje po potrebi ali mora da se kontroliše. Kakvu ona on off klimu misli da pazari i za koliko para?
Nema neke velike razlike u buci spoljašnje jedinice, kada se zaleti inverter klima, čuje se 10 puta glasnije od obične on off ali zato inverter veći deo svog vremena radi tiho. Znači buka nije presudna.

Ova vivaksara je mislim nešto najjeftinije sa freonom r32.

Da se ne pretvori u temu inverter vs onoff... Mala je razlika u ceni sada nema nikakve uštede.
[ Ognjemi @ 23.04.2020. 09:45 ] @
Cao,

jel imao neko skoro iskustva sa Tesla klimama?
Planiram da uzmem jedan multi-split 18 sa dve 9 unutrasnje jedinice, i jednu 12. Imam neku ponudu za Tesla klime, ali ne mogu da nadjem iskustva. Planirao sam pre godinu dana Midea jer mi cenovno odgovara, negde oko 1500€. LG je bio oko 2000€.
Imam CG, pa se razmisljam da li da uopste uzimama inverter na 12, ali koliko vidim ovde na temi preporuka je da se uzme sa inverterom.
[ tvrdoglavi @ 23.04.2020. 12:51 ] @
po mom misljenju tesla je kršina
[ Edgeman @ 08.06.2020. 17:44 ] @
Može li pomoć.
Kupljen Gree Fairy 12k klima sa 1/4"(6,35mm) i 1/2"(12,70mm) cevima.

Priprema za klimu sa cevima 1/4"(6,35mm) i 3/8" (9,52mm) , 5x1.5mm. za napajanje kao i kondez crevo.

Jel može da se prespoji 3/8" cev nekim reducirom na 1/2" krajeve ili to ne valja da se radi?

Priprema je urađena za inverter klime izgleda koje koriste uže cevi.

Koliko sam video samo neki Venting on/off koriste 3/8" veću cev, možda još neki.





[ Grada22 @ 08.06.2020. 17:54 ] @

Meni u sredu dolasi majstor da montira bas tu istu on/off klimu!

Ako ti nije kasno, pitacemo njega..
[ tvrdoglavi @ 08.06.2020. 18:15 ] @
Citat:
Edgeman:
Može li pomoć.
Kupljen Gree Fairy 12k klima sa 1/4"(6,35mm) i 1/2"(12,70mm) cevima.

Priprema za klimu sa cevima 1/4"(6,35mm) i 3/8" (9,52mm) , 5x1.5mm. za napajanje kao i kondez crevo.

Jel može da se prespoji 3/8" cev nekim reducirom na 1/2" krajeve ili to ne valja da se radi?

Priprema je urađena za inverter klime izgleda koje koriste uže cevi.

Koliko sam video samo neki Venting on/off koriste 3/8" veću cev, možda još neki.







uglavnom ne bi trebalo da na neku kracu duzinu instalacije ima nekih krucijalnih problema kad su vec ugradjene te tanje cevi. dobar majstor bi trebao da to zna da prevari sa tanje na deblju cev....
[ Edgeman @ 08.06.2020. 21:31 ] @
Koliko se ja razumem u fluide na tu deblju cev ide gas. Tako da ako protiče kroz tanju cev može samo da se javi veći pritisak za isti protok, ali uvek pri krajevima mora da bude parče od 1/2" pa će gas da se vrati nazad na odgovarajući pritisak.
Nadam se da je brzina toka tj. otpor suviše mali pa će gas pre da uđe u malu cev nego da poveća pritisak u većoj. Al opet s druge strane možda mi je logika pogrešna pa možda neki element na klimi trpi, npr. kompresor.
[ tvrdoglavi @ 09.06.2020. 16:23 ] @
klime se prave da rade na 15 20 m instalacije, pa kad bi na tu duzinu stavio manju dimenziju verovatno bi bilo tako, na kracim deonicama nije idealno ali ne bi trebalo ni da stvara neke probleme...
[ _dzo.ni_ @ 14.06.2020. 18:33 ] @
Naime, danas sam planirao raditi predsezonsko čišćenje navedenog klima uređaja, i po prvi put sam odlučio da skinem turbinu ventilatora.

Koliko sam video, na snimcima na internetu većina ljudi zadigne isparivač s leve strane i tuda izvuče turbinu, međutim kod mene ima još neki lim/metal levo kod ležaja tako da i kad zadignem isparivač ne mogu da izvadim turbinu.

Klimu sam očistio koliko toliko sa asepsolom i još nekim antiseptik sredstvom... ali baš mi bi žao za trud uzalud... više od sat vremena sam se mučio da pokušam da skinem taj lim sa leve strane sa isparivača i nikako ne može... toliko su jako stegnuti šrafovi da je to strašno. Dok sam pokušavao odvrnuti jedan od tih šrafova, čak sam uspeo i da polomim odvijač... ;)

https://ibb.co/qYFPvR0 - Pogled s preda bez maske
https://ibb.co/TBhQBW8 - Pogled levo sa plastičnim držačem ležaja turbine
https://ibb.co/3pKcPC2 - Pogled levo bez ležaja i plastičnog držača te i problematični lim i šrafovi koji se bukvalno ne mogu odvrnuti
https://ibb.co/PYZNyTT - sam izgled klime sa maskom s preda

Kako se na ovom modelu klima uredjaja skida sama Turbina?
Hvala unapred ;)
[ gti2 @ 14.06.2020. 18:52 ] @
Tu levu stranu isparivača treba da podigneš nagore kako bi izašao iz zadnjeg korita.Zatim ga, dok je podignut, povučeš ka sebi.Te šrafove ne treba da vadiš.
Isparivač moraš da odšrafiš i sa desne strane da bi mogao da ga izvučeš dovoljno.

[Ovu poruku je menjao gti2 dana 14.06.2020. u 20:34 GMT+1]
[ gti2 @ 14.06.2020. 19:15 ] @
Kod tih starih Mideinih modela je često lepak za šrafove prilikom sastavljanja procurio do osovine motora pa turbina mora da se izvadi zajedno sa motorom.
[ _dzo.ni_ @ 14.06.2020. 23:44 ] @
Gde se tačno nalazi taj šraf što drži isparivač sa desne strane, ako mi nekako možete objasniti na osnovu ovih slika?
Da li moram da vadim elektroniku da bi ga mogao odvrnuti ili?

https://ibb.co/ZJKjJrR

https://ibb.co/GcMZk0Y

P.S. Ignorišite to što je displej prilepljen.. nisam hteo da čačkam njegov konektor pa reko' nek stoji tu ;)
[ gti2 @ 15.06.2020. 06:05 ] @
To je zapravo slična plastika onoj koju si skinuo sa leve strane.Prvo oslobodi kutiju sa elektronikom,izvuci je i ostavi je da visi na kablovima pa će ti sve biti jasno.Skini prvo onaj plastični ugao sa kućišta, ima jedan mali šraf sa desne strane.

[Ovu poruku je menjao gti2 dana 15.06.2020. u 07:21 GMT+1]
[ _dzo.ni_ @ 15.06.2020. 07:47 ] @
Ok.. pokušam pa javim ;)
[ SG kamikaza @ 15.06.2020. 08:27 ] @
@dzoni

Jedna molba.
Posto sam izbrojao preko 5 tema o ovoj tvojoj korel(midea) klimi koje si ti pokrenuo, za dalju problematiku nastavi pisanje u ovoj objedinjenoj temi o ON/OFF uredjajima.
[ _dzo.ni_ @ 24.06.2020. 14:30 ] @
Evo mene opet sa mojom Korel😂.

Danas sam je ukljucio da hladi. Pre nego sto se kompresor ukljucio, dok je radila samo turbina, osecao se onako nečist vazduh ali nisam nesto zabrinut oko toga jer znam sta je. Kada je ukljucila kompresor, lepo hladi ali čudan miris izlazi unutra.. jednostavno kada udahnem taj vazduh iz klime, tera me da kašljem strašno. Juče mi se to isto desilo pa sam sat vremena vodio borbu sa kašljanjem non stop, a klimu sam iskljucio cim sam osetio taj cudan miris i poceo kasljati, znaci radila je svega 1-2min. Danas potpuno ista stvar i opet sam je iskljucio nakon 1-2min. Više je ne palim dok se ne ustanovi sta je😁.

Da li bi to moglo da bude da freon izlazi iz isparivača ako postoji neka rupa, te ga ventilator izbacuje u sobu?

Napomena: to se isključivo dešava kad uključi kompresor i kad nagura pritisak...

Prošle godine sam bio prolazio pored neke spoljne jedinice, a u tom momentu je popustila cev sa holendera i ispustila sav gas, kad sam prosao tuda, ne samo ja, vec i 10 ljudi koji su bili tuda prolazili su poceli da nenormalno kašlju i to ne trenutačno kašljanje, već isto dugo vremena su nakon toga kašljali kao i ja.

Upravo zbog toga i sumnjam da ispušta freon u prostoriju.

Freon je R22, klima je ugrađena 2008. god.

Molim za pomoć, hvala unapred
[ SlobaBgd @ 25.06.2020. 11:58 ] @
Da se javim i da vas izvestim o rešenju dileme iz ove poruke:
Drugarica je kupila klimu 12-icu, inverterskog tipa, baš po savetima koje ste dali, i postavila je baš na mesto koje ste predložili, na istočni zid kod prozora. Ne sećam se koji je tačno model kupila i koja je cena bila, ali rekla mi je da je u pitanju neka akcija nekog servisa koji primarno prodaje klime. U svakom slučaju, dobila je garanciju od 7 godina, i zadovoljna je i dizajnom i tihim radom, i kapacitetom da ohladi njen stan, i majstorima koji su klimu montirali. Možda je onih 7 godina garancije svojevrsno preterivanje, mada su je majstori ubeđivali da će stvarno da odgovore na reklamaciju u okviru garantnog roka, i napomenuli su da je obavezna da posle druge godine servisira klimu jednom godišnje preko njihovog servisa.

Hvala vam svima koji ste čitali ovu temu, a posebno vama koji ste nas posavetovali i predložili šta i gde da tražimo i kupimo.
[ _dzo.ni_ @ 26.06.2020. 12:58 ] @
Ja otvorih korel ponovo.. sad primecujem da je zardjao isparivač dole kod kadice, tu ima puno rđenu kadici ispod toga, i ima metalnih opiljaka... primecujem kao neka linija po bakarnom "zavijutku", kao da je pukao na tom mestu pa da pušta freon. Ne znam jel tu stvarno pusta freon ( a verovatno da). Na drugom forumu mi kazu da zovem servis da je čiste. Ja sam lepo rekao da se taj smrad desava samo kad upali kompresor, cim se ugasi kompresor, i predje na fan only, nema vise smrada. Rekoše da pocne da smrdi jer se sace "oznoji"pa se bakterije i gljivice aktiviraju... ali cim kompresor stane, sace je i dalje logicno mokro ali nema vise tog smrarda...

https://ibb.co/vPTYbWG
https://ibb.co/9yKDkFY
https://ibb.co/kqF1LKk
https://ibb.co/865LFWb
https://ibb.co/nDqg3wP
https://ibb.co/LCKpRyc
https://ibb.co/4WVp3xF

Na jednoj od slika se vidi kao crna masna mrlja u kadici ispod zardjalog spoja sto je mozda fleka od ulja/freona (ako vec curi)
[ gti2 @ 26.06.2020. 13:42 ] @
1. u isparivaču je VEĆI pritisak kad je klima isključena nego kad radi u režimu HLAĐENJA

2. ako freon curi tim intenzitetom da ti možeš da mu osetiš miris, on bi izašao iz sistema za jedan dan

Laički, možeš da je uključiš na hlađenje, podesi je na minimalnu temperaturu i najveću brzinu ventilatora.Posle desetak minuta pogledaj da li se deblja cev na spoljnoj jedinici znoji.Ako se znoji, freona ima dovoljno.
U tom slučaju je potrebno detaljno očistiti unutrašnju jedinicu i miris će nestati.
[ tvrdoglavi @ 26.06.2020. 15:54 ] @
bolje da si turbinu pogledao kakva je, i gurnuo nos izmedju krilaca, tu ti je smrad najveci
[ ademare @ 26.06.2020. 18:15 ] @
Klima kojoj curi freon ne hladi dobro. Ne verujem da freon ima takve efekte po ljude , niko od servisera ziv bio ne bi . Ja sam bio u prostoriji gde je ispusten freon iz frizidera , nista narocito . Niti ima neki specijalno jak miris , niti je ikome sta bilo , niko ni da se nakaslje . Majstori stalno dopunjavaju klime i frizidere i nikome nista .

Pre ce biti budj, plesan itd . To je mnogo opasnije po pluca od samog freona , koji unistva ozonski omotac itd .
[ _dzo.ni_ @ 27.06.2020. 12:50 ] @
kako da skinem kadicu za odvod kondenzata ako je crevo zapeklo?
[ gti2 @ 27.06.2020. 13:23 ] @
Ravnim šrafcigerom, zabodeš ga između gumenog kraja creva i plastike pa polako u krug odvajaš.Nemoj ništa na silu da ne slomiš korito.
[ _dzo.ni_ @ 27.06.2020. 13:48 ] @
Hvala puno, skinuo sam... javljam rezultate i kačim slike kad sastavim...

[Ovu poruku je menjao _dzo.ni_ dana 27.06.2020. u 19:10 GMT+1]
[ _dzo.ni_ @ 27.06.2020. 18:05 ] @
Kadica, turbina i sace oprano i dezinfikovano asepsolom. Klima radi kao nova! uskoro izmenjujem ovaj post pa kacim slike pre i posle.
[ tvrdoglavi @ 28.06.2020. 17:07 ] @
Citat:
_dzo.ni_: Kadica, turbina i sace oprano i dezinfikovano asepsolom. Klima radi kao nova! uskoro izmenjujem ovaj post pa kacim slike pre i posle.

znaci ne curi freon? ;)
[ _dzo.ni_ @ 28.06.2020. 19:23 ] @
Ipak ne ;))
[ _dzo.ni_ @ 29.06.2020. 17:11 ] @
Ledi mi deblja cev na spoljnoj... Šta to znači?
[ gti2 @ 29.06.2020. 18:00 ] @
Prelomljena cev ili nisi dobro očistio klimu :)
Da li se i izmenjivač (unutrašnji) ledi? Podigni panel, izvadi filtere pa pogledaj.Da li se turbina vrti dobrom brzinom?
[ _dzo.ni_ @ 29.06.2020. 18:19 ] @
Klima je čista kao suza :) Turbina vrti dobro. Inje se pojavljuje na bakarnim "lukovima" sa strane.
[ gti2 @ 29.06.2020. 18:21 ] @
I kad je ventilator na max brzini?
[ _dzo.ni_ @ 29.06.2020. 18:32 ] @
Kada dignem Fan Speed na Medium, odmah odledi i radi kako treba, dok kad je na low, onda ledi i posle jedno 3min rada se ugasi kompresor, pa posle 3 min se upali pa opet isto..
[ gti2 @ 29.06.2020. 18:35 ] @
Ne bi to trebalo da se dešava, ali bilo je slučajeva kad manjka malo freona.Senzor na isparivaču oseća prenisku temperaturu pa elektronika isključuje kompresor.
[ tvrdoglavi @ 29.06.2020. 20:33 ] @
moze da bude i da se motor turbine ne okrece dovoljno brzo u rezimu koji odaberes, pa da u low rezimu nema projektovane brzine...i zbog toga moze doci do ovakvog efekta.... kao i usled malo manjka freona


ili da nisi zategnuo osoovinu na motor dobro ako si skidao turbinu? onda moze da proklizava i ne postize brzinu koju treba
[ _dzo.ni_ @ 29.06.2020. 21:04 ] @
sve je stegnuto kako treba, potpuno normalno se okrece...
[ tvrdoglavi @ 29.06.2020. 21:07 ] @
to ti ne mozes znati, moze blok kondenzator da promeni vrednost i da smanji broj obrtaja motora, trebalo bi ga proveriti

to ti je samo sugestija sta moze uz manjak freona uzrokovati opisani problem, po meni veca je sansa da se tako nesto desi nego da freon ispusti ako nije nikad do sada----
[ _dzo.ni_ @ 03.07.2020. 19:11 ] @
Sad malo drugacija stvar sa Korel... Podesili smo je na 17°C i kompresor radi 5min pa stane i samo duva unutra 3min, pa opet tako isto u krug. Holenderi ne lede napolju. Ne znam više šta može da bude...?

Edit: Pocela je da ledi deblja cev na vanjskoj jedinici i posle izvesnog vremena kompresor je poceo da drnda te se kompresor ugasi. Nakon 3min ponovo se pali i opet u krug...

[Ovu poruku je menjao _dzo.ni_ dana 03.07.2020. u 22:57 GMT+1]
[ tvrdoglavi @ 04.07.2020. 14:30 ] @
jesi gledao spoljni ventilator da li vrti?
[ _dzo.ni_ @ 04.07.2020. 15:23 ] @
Vrti.
[ gti2 @ 04.07.2020. 16:13 ] @
Da ti nije senzor temperature "zalutao" kad si sastavljao unutrašnju jedinicu pa se naslanja na isparivač?
Ako nije, onda rastavi unutrašnju i izvuci onaj bakarni senzor iz cevčice toliko da je uguran samo 1/3 ili čak 1/4 pa probaj.Ako proradi, zovi nekog stručnog da proveri količinu freona.Nemoj koristiti klimu na taj način.
Da li je spoljni izmenjivač čist?
Trebalo bi izmeriti vrednosti kondenzatora spoljnog i unutrašnjeg ventilatora.

[Ovu poruku je menjao gti2 dana 04.07.2020. u 18:06 GMT+1]
[ _dzo.ni_ @ 04.07.2020. 20:50 ] @
Vanjski ventilator vrti istom brzinom kao i pre. Takođe i unutrašnji. Desi se ponekad da radi 10min kako treba pa se opet ugasi i radi po starom šablonu, doduše sad kompresor radi 2min, pa opet 3min duvanja.
[ gti2 @ 04.07.2020. 20:54 ] @
To što si napisao da kompresor menja zvuk posle par minuta ukazuje na preveliki rast pritiska u sistemu ili neispravan kompresor.
Zato treba proveriti taj kondenzator spoljnog motora ventilatora.
Da nije možda klima dopunjavana?

[Ovu poruku je menjao gti2 dana 04.07.2020. u 22:04 GMT+1]
[ _dzo.ni_ @ 04.07.2020. 21:17 ] @
Ventilator se pali i zaleće odmah, ne vuče se kao matora baba 😂. Nije nikada dopunjavana/popravljana/servisirana.
[ _dzo.ni_ @ 05.07.2020. 11:02 ] @
Evo primetih jutros da je elektronika topla iako klima nije radila zadnjih 10h... Klima je samo bila pod naponom.
[ _dzo.ni_ @ 05.07.2020. 16:11 ] @
Skinuh zaštitnu plastičnu kapu od ventila, bila je puna vode.

Na slici se vidi da ledi debela cev i sam ventil, a tanja cev ne ledi, sto znaci da joj ne treba freona koliko sam cuo jer kad ledi tanka cev, onda nema freona tj nedostaje ga.

https://ibb.co/TW46np7
[ gti2 @ 05.07.2020. 17:53 ] @
Kad fali malo freona zna da ledi deblja cev.Ne dešava se kod svake klime, ali zna da se desi.Ja sam za nekih 17-18 godina video svega par komada...
Tebi je to stari problem koliko vidim https://www.elitemadzone.org/t502542-0#3901961
Nađi majstora i reši problem.
[ _dzo.ni_ @ 05.07.2020. 18:42 ] @
Izgleda da je njoj kompresor otišao.. malopre sam je upalio i kompresor je krenuo i jednostavno zaglavio u mestu i samo zuji onako kao trafo stanica a vanjski ventilator vrti. Kompresor se iskljucio nakon 5sek. zatim je vanjski ventilator i dalje nastavio da vrti, nakon 15-ak sek. ponovo probala kompresor da upali i samo zuji i otkaže. Tek je 3. put uspela.
[ _dzo.ni_ @ 05.07.2020. 19:50 ] @
Evo i snimak... https://youtu.be/S8qArF7B7xM