[ ksrele @ 14.04.2018. 23:32 ] @
Pozdrav svima,

Nisam totalni amater sa Linux-om ali ovaj problem ne mogu sam da resim pa mi je potrebna pomoc.

Naime, kada serveru izdam komandu za resetovanje ili gasenje treba mu oko 5 min da se resetuje ili ugasi. Bootovanje odradi veoma brzo i tu nemam problema.

Server sluzi za vise namena ali je uglavnom PHP-MySQL Web server, Samba file share i FTP server.
Primetio sam da kada cim se izda komanda gasenja server pogasi sve servise (Apache, MySQL...) ali na ping sa drugog racunara odgovara jos narednih oko 5 min tek posle tog vremena se ugasi/resetuje. Na ekranu ne ispisuje nista cudno, ono sto se vidi je, kako se meni cini, jos od bootovanja jer pise koji su sve servisi startovani a ne ispise nista tih 5 min kada se konacno ugasi ili resetuje. Ili mozda nesto i ispise ali to na ekranu bude izuzetno kratko tako da ni ne stignem da vidim sta pise.

Ne znam koji se log file kreira pri gasenju / resetovanju sistema... mozda u njemu pise sta ga ukoci tih 5 min.

Ono sto znam da nije oduvek bilo ovako. U pocetku je sve radilo bez problema, ali sam u jednom momentu instalirao i podesio neke stvari (naravno vise odjednom i naravno da se ne secam koje) i od tada je server poceo ovako da brljavi.

Mislim, nije ovo neki sad jako bitan problem, ali me nekad zna iznervirati kada server moram brzo resetovati.
[ Aleksandar Đokić @ 14.04.2018. 23:47 ] @
Verovatno ceka da se neki servis zaustavi... cenim da kernel da neko vreme servisu (timeout) da sam odradi sta treba, a ako ne kernel ubije proces silom.

Pri gasenju, makar sysV ima one Kskripte (pogubio sam verzije Ubuntu-a pa nisam siguran jel ovo sysV) koje se pokrecu odredjenim redosledom pri gasenju pa idi tim putem.