[ dragancesu @ 24.04.2018. 07:42 ] @
Imam racunar i u njemu napajanju 420W
Hteo sam neku bolju video karticu ali one traze dodatno napajanje sto zahteva da na 12+ grani daje 15+ A
Nabavim takvo napajanje, ubacim i pokusava da se digne racunar ali ne ide, krene vetilator, stane, skoro se ugasi, pa krene ponovo, mnogo puta, ali se ne dize
Vratim staro, digne se ali sutra isti slucaj kao u prethodnoj recenici
Znaci krene, pa stane, pa opet krene i tako unedogled, ne stize do ekrana koji pokazuje da bios radi i proverava komponente

Nesto je otislo samo je pitanje sta, ploca ne pisti, Gigabyte G41, procesor E7200

Sta je moglo biti? Deluje kao procesor?
[ gilopile @ 24.04.2018. 09:03 ] @
Skini mem module i malo ih obrisi i vrati. Ako ne pomogne, reset CMOS. Iskljuci komp sa mreze 220V, izvadi bateriju na 5 min, vrati pa probaj.
[ ademare @ 24.04.2018. 12:32 ] @
Jedva sam razumeo pitanje . Znaci imao si jedno napajanje , slabo , pa si kupio bolje . Od tada komp se ne pali , ni sa jednim , ni sa starim ni sa novim ?

Pocetni savet je Gile dao dobar . Ja to nazivam , drugi ljudi to zovu drugacije , ali ja to zovem " sokiranje " . Desava se ponekad iz nepoznatih razloga i uzroka , da se komp zaludi . I onda ga rastavis , ocistis , sastavis ,resetujes i on proradi . Jedno 5-10 % slucajeva se tako " popravi " .

Samo treba imati srece , pa upasti u taj procenat

Ako se ne upadne u taj procenat , onda je naravno nesto stvarno crklo . Posto je to stari kompjuter , onda ono sto sam mozes da uradis , kod novih ploca to ne pali , jer ne bacaju sliku bez RAM memorije , dok su jos te stare htele , pa poskidas sve osim procesora , pa probas , dodajuci jedno po jedno , da li ima razlike .

Taj " novi " PSU jel stvarno , nov ili kupljen polovan ? Iako je stari kompjuter , kupovati staro napajanje , ma sta na njemu pise , vidim po oglasima ima starih Chieftec , koja su odradila 10 + godina ! To je cist otpad i to ne bi trebalo da se kupuje .
[ gilopile @ 24.04.2018. 12:44 ] @
BAs to sto zavrti i stane, i tako u krug ukazuje na neku neispravnost, moguce memorija ili g. kartice, los kontakt...Ali na prvom mestu mem moduli, jer komp hoce da staruje iako g. kartica nije u slotu ili ne ostvaruje neki od kontakata, samo bi dobio beeper pistanje. Za memoriju ne mora da pisti, zavisi koji je kvar u pitanju ako je u slotu i ne radi.

BIOS isto hoce da trokira kada se menja HW, pa iz nekog razloga ostavi memorisane parametre nove konfiguracije, i kad ubacis druge, ne moze da podigne. Tu pomaze reset.

Prvo ciscenje kontakata mem modula i g. kartice, reset CMOS i onda dalje za iste pare :) Ali 99% ce da proradi.
[ mjanjic @ 24.04.2018. 14:32 ] @
Ko zna da li ta ploča podržava taj konkretan model grafičke kartice... Izvadi grafičku i probaj bez nje, ako krene da pišti (jer nema drugi video adapter) ili ti se čuju diskovi (ako imaš neki HDD, a ne samo SSD), znači da je ta grafička problem. I ne mora biti neispravna, možda jednostavn neće na toj ploči (dešavalo se i pre 10-15 godina da na nekim pločama tačno određeni model određenog proizvođača neće da radi).
[ gilopile @ 24.04.2018. 14:53 ] @
Manjic, kaze covek da je vratio staru i radilo jedan dan i pocela zezzancija. Obicno kada se prcka u kucistu, dolazi do pomeranja kontakata i najverovatnije RAM izgubio kontakt i zeza...Jednostavno presloziti sve komponente i uz ciscenje vrati masinu u zivot :)
[ dragancesu @ 24.04.2018. 15:55 ] @
Hvala na savetima, probacu danas-sutra

Prvi korak mi je bolje napajanje, tj samo malo jace od onog koje je bilo. Graficka je tek u planu. Znam te savete, bila je ati 4650 pa sam je izvadio i prikljucio monitor na integrisanu ali bez rezultata

Sve mogu da skinem i ocistim, jedino procesor nisam raspolozen da vadim i vracam

Nije prvi put da kupim polovno napajanje, do sada nisam imao problema, do jednom-reci ce neko i u pravu je

Dali ste mi neku nadu, probacu

[ flighter_022 @ 24.04.2018. 20:27 ] @
Moguće je i da je zaboravio da ubode na matičnu koneotor napajanja za procesor sa 4/6/8 pinova.
[ gilopile @ 25.04.2018. 00:45 ] @
Coveku je radio komp, otpada to da nije prikljucio 4pin CPU. :)
[ Zlatni_bg @ 25.04.2018. 12:38 ] @
Slikaj sve kako si povezao, komplet maticnu.
[ dragancesu @ 26.04.2018. 07:40 ] @
Probao sam otkacim sve, vadio bateriju, ali isto nema slike, zvuka, nista

Verovatno sam jace prtisnuo kad sam spajao konektore, oseti se da ispod ploce ima prostora pa se uvija

Nadao sam se ali izgleda nista. Izvadicu i probati na stolu ali nista ne ocekujem

Ima li sanse da je procesor preziveo? To mi nije lako da probam, za to treba druga ploca koju nemam
[ ademare @ 26.04.2018. 12:10 ] @
Od svega na ploci , nejredje Procesor strada . On je i najjeftiniji od svega . Taj 7200 je na oglas oko 400 din .

Najcesce strada ploca , ovde je moguce da posto je bilo sa napajanjem, da je otisao deo na ploci koji je sa njim povezan , regulator napajanja , cip koji vrsi kontrolu itd .

Ploca je i najskuplja od svega . GA - g41 , oko 2.000-2.500 din . zavisi i od samih modela . Svaki proizvodjac je imao od budzetskih do de luxe verzija . Ipak je to takva cena , da se ne isplati da to neko servisira za novac , vec ko eventualno zna sam i ima delove . Znaci skoro niko .
[ Zlatni_bg @ 27.04.2018. 06:20 ] @
Slikaj druze sve kako si povezao, sto vise slika, koliko god mozes... pokusaj da dignes sistem bez prikljucenog HDDa/SSDa i ODDa.
[ dragancesu @ 11.05.2018. 23:07 ] @
Deo misterije je resen, sumnjao sam na napajanje pa sam kupio tester. Pokazao je da je jedna grana 12V neispravna, daje nizak napon