[ Mixy79 @ 30.04.2018. 21:19 ] @
Zdravo,imam u planu da na jedan utp kabel spojim dva muska spojeva!Zanima me da li cu imati gubitke na jedan od ta dva konektora.Nije bitan razlog zasto ovo radim duga je prica samo me zanima da li je to moguce i da li ce biti gubitaka imam utp kabel Cat5E
[ bakara @ 30.04.2018. 21:20 ] @
Tebi treba switch.
[ Mixy79 @ 30.04.2018. 21:20 ] @
Nesto na ovaj fazon ne bas tako ali na taj fazon
[ gilopile @ 30.04.2018. 21:21 ] @
Ako sam te dobro razumeo, ti bi od jednog kabla napravio dva, tako sto ces 4 parice PoE iskoristiti za drugi tx/rx?

Ako je tako, moze bez problema.
[ Mixy79 @ 30.04.2018. 21:31 ] @
ne ne jedan kabel da ide na ruter a jedan u komp jer mi ovaj ruter ima samo 1 port,nepitajte zasto zanima me da li je to uopste izvodljivo
[ Mixy79 @ 30.04.2018. 21:34 ] @
jer najjvaznije su dve parice a cetri zice (narandzasta i narandzasto bela) i (zeleno i zeleno bela) i na nji sam mislio da nalemim dva konektroa po istom redosledu.Usput na konektorima je isti redosled zica kako planiram da lemim!
[ gilopile @ 30.04.2018. 21:38 ] @
Ne moze tako.
Onda ostaje da nabavis swich.
[ Mixy79 @ 30.04.2018. 21:39 ] @
a sta tacno moze da se desi gubici ili nesto drugo
[ gilopile @ 30.04.2018. 21:41 ] @
Jednostavno ne moze na istoj parici da rade dva uredjaja bez swicha.
[ Mixy79 @ 30.04.2018. 21:45 ] @
Mislim da imam ideju 1 konektor da vezem normalno i da uzmem drugi utp kabel da ga isecem i da npr narandzasto i narandzasto belu da stavim npr plavo i (plavo belu) a na (braon i braon belu) zeleno i zeleno belu ionako te parice se ne koriste i naravno pod uslovom da na drugom konektoru prekinem dovod tih parica
[ Mixy79 @ 30.04.2018. 21:45 ] @
I jer ima veze ako je jedan kabel cat 5e a jedan cat 5 meni je protok 34mb 4mb
[ Mixy79 @ 30.04.2018. 21:55 ] @
Citat:
gilopile:
Ako sam te dobro razumeo, ti bi od jednog kabla napravio dva, tako sto ces 4 parice PoE iskoristiti za drugi tx/rx?

Ako je tako, moze bez problema.

DAAA DAAA!!Tako sam razmislio
[ Mixy79 @ 30.04.2018. 21:56 ] @
E sada jeer ima problema sto je jedan cat 5e a jedan cat 5 ja mislim da nema prolema raspored parica na konektorima je isti
[ gilopile @ 30.04.2018. 21:57 ] @
U tvom slucaju nema veze. Oba ce ti zavrsiti posao.
[ Mixy79 @ 30.04.2018. 22:24 ] @
Ok sutra se bacam na lejmljenje,javljam sta sam uradio inace srecni praznici!!
[ Predrag Supurovic @ 30.04.2018. 22:28 ] @
http://wireless.uzice.net/uput...onekcije-kroz-jedan-utp-kabal/
[ valjan @ 30.04.2018. 22:48 ] @
Ako sam ja dobro razumeo šta pokušavaš da uradiš, neće ti to raditi, osim ako ne stavljaš po dva konektora na oba kraja kabla. Za 100Mbit komunikaciju bez PoE trebaju ti pinovi 1,2,3 i 6 na oba kraja, u suštini ti je bitno da u ta 4 koristiš parice iste boje (npr. zelena i zeleno-bela, narandžasta i narandžasto-bela i sl.) zbog načina na koji su upleteni međusobno, odnosno zbog smanjenja šuma. Postoje gotovi spliteri baš za tu namenu, mi smo ih koristili u bivšoj firmi, i to u kombinaciji za 2 PC-a ili za PC i telefon...
[ ademare @ 30.04.2018. 23:30 ] @
I ja bih rekao da ti je najbolja stvar gotov adapter . Mozda ovako nesto .

http://www.mikroprinc.com/proi...5-f-2xrj45-f-pin/pin/index.php

Takvi su kod Kineza 60 din , a kod nas mozda negde ima i jeftinije , treba traziti .
[ anon334571 @ 01.05.2018. 02:39 ] @
Negde treba ukrštena parica, negde paralelna :)
[ Mixy79 @ 01.05.2018. 07:04 ] @
da dva konektora na oba kraja
[ Mixy79 @ 01.05.2018. 07:06 ] @
Pedjo hvala ti bas mi je to trebalo tu se jasno vidi kako ja planiram da spojim samo ste ce na drugoj strani biti jos jedan konektor

imate sliku da vidite kako sam to isplanirao ove dve parice su braon-braon bela : i : plava-plavo bela one trenutno nemaju funkciju i ja cu kod rutera da stavim na njima jos jedan konektor i spojicu npr naranzdasto narandzasto belu sa (plavu plavo belom) i zelenu zelenu belu sa (braon braon belom) i isto tako i na drugoj strani
[ Miroslav Cvejić @ 01.05.2018. 07:44 ] @
Koja je poenta jednog konektora ako će na drugom kraju kabla biti 2?
[ Mixy79 @ 01.05.2018. 09:16 ] @
ne ne stavio 2 konektora i na jednom i na drugom kraju i sve radi ODLICNOO!!Hvala vam na pomoci svima sve radi odlicno!
[ Aleksandar Đokić @ 01.05.2018. 13:55 ] @
Nesto mi tvoje pominjanje jednog porta na ruteru na pocetku s tim ne slaze, al ajd.
[ gilopile @ 01.05.2018. 13:58 ] @
Da, to je i meni cudno. Rekao je da bi sa jednog LAN porta hteo da racva na dva LAN-a, tj da sa postojeceg TX/RX nalemi jos jedan :D

A ako je samo da od jednog kabla vuce 2 zasebna LAN-a tako sto ce iskoristiti 2 parice od PoE za drugu konekciju, to je ok i to radi, naravno.
[ calexx @ 01.05.2018. 14:25 ] @
Ni ja još ne razumem šta je trebalo da se uradi ali ako sve dobro radi, onda je u redu. Jedino što mreža neće baš da bude gigabitna ali je pitanje koliko je to potrebno.
[ Mixy79 @ 01.05.2018. 15:59 ] @
ne ne posle sam bio sagledao neke stvari i na oba kraja kabla stavio 2 konektora mogu da vam slikam da vidite kako izgleda :D
[ Mixy79 @ 01.05.2018. 16:00 ] @
Citat:
gilopile:
Da, to je i meni cudno. Rekao je da bi sa jednog LAN porta hteo da racva na dva LAN-a, tj da sa postojeceg TX/RX nalemi jos jedan :D

A ako je samo da od jednog kabla vuce 2 zasebna LAN-a tako sto ce iskoristiti 2 parice od PoE za drugu konekciju, to je ok i to radi, naravno.


da tako sam uradio
[ Predrag Supurovic @ 01.05.2018. 18:29 ] @
Citat:
ademare:
I ja bih rekao da ti je najbolja stvar gotov adapter . Mozda ovako nesto .

http://www.mikroprinc.com/proi...5-f-2xrj45-f-pin/pin/index.php

Takvi su kod Kineza 60 din , a kod nas mozda negde ima i jeftinije , treba traziti .


Ovo nije spliter adapter. Na ovom adapteri za koji si ostavio link su spojeni kontakti sva pri priključka PARALELNO. To nikako nije lan spliter.
[ ademare @ 01.05.2018. 20:23 ] @
Sasvim , moguce . Ja nisam to koristio samo video .

Bez sale , lepo sto si se javio , da ne kupujem to ako mi zatreba spliter.
[ calexx @ 02.05.2018. 07:09 ] @
Pa ovaj adapter može i da se doradi, otvori se pa se malo seckaju žice i postane ono što se traži. ;) I tako na obe strane kabla. Mana je što su potrebni dodatni patch kablići. Mana teme je i što se od početka pa do kraja nije znala namena celog posla. Mana rešenja je što nema gigabitne veze, mada ne mora da smeta, bar privremeno.
[ gilopile @ 02.05.2018. 07:44 ] @
Kakva nebuloza od treme.
[ Mixy79 @ 02.05.2018. 12:43 ] @
Nema potrebe za spliterom samo uzmite neki drugi utp kabel isecite ga i tx rx zice vezite za poe zice na 1 i 2 kraju i radice
[ DUSKEZ @ 02.05.2018. 15:00 ] @
dobar topik ovajdicu se kanda
[ Aleksandar Đokić @ 02.05.2018. 15:18 ] @
Citat:
ne ne posle sam bio sagledao neke stvari


Pa ono, bitno je sagledati stvari :).
[ Predrag Supurovic @ 02.05.2018. 19:38 ] @
Citat:
Mixy79:
Nema potrebe za spliterom samo uzmite neki drugi utp kabel isecite ga i tx rx zice vezite za poe zice na 1 i 2 kraju i radice


Jedini ispravan način spajanja UTP kabllova je krimpovanje konektora. Sečenje izolacije, izvlačenej žica i prespajanje može da radi ali nije ispravno.
[ DUSKEZ @ 06.05.2018. 17:34 ] @
Pomenute su razne varijacije i ideje koje mozda upale.Ali ja se slazem sa bakarom swich ima da kupi od 300 do 500 od 5 porta i od 800 do 1000 na kupujem prodajem ja sam nedavno kupio osmoportni i resio se velikog problema sa jeftinim uredjajem.
[ Predrag Supurovic @ 06.05.2018. 17:55 ] @
Ima situacija kada je ovo prostije a sasvim zadovoljavajuće rešenje.
[ DUSKEZ @ 10.05.2018. 17:06 ] @
Ja ovi dana nesto za sebe imam u glavi u vezi poe.I mislim se tako pa ja bih ladno mogao struju da mu dam na jednu paricu.Druge dve net i jedna ostaje.Kako genijalna ideja :D mada malo neuobicajena
[ Predrag Supurovic @ 10.05.2018. 18:33 ] @

Kako napraviti napajanje uređaja kroz mrežni kabal (PoE)

https://pedja.supurovic.net/ka...uredaja-kroz-mrezni-kabal-poe/
[ SunnyBoy @ 11.05.2018. 20:14 ] @
Evo i kako izgleda port doubler.
https://www.digitec.ch/de/s1/p...AeMDxqjcDITAU8NMhoCKFIQAvD_BwE

Naravno, moraju da se koriste u paru.
[ SunnyBoy @ 11.05.2018. 20:23 ] @
Moj kolega je imao peh sa tom vezom.
Primetio je da LAN stampaca u udaljenoj kancelariji radi sporije nego sto bi trebao, a ljudi se zale da je stampa spora.
Remote je podigao brzinu na stampacu na 1gb, i onda morao da putuje 400km da vidi zasto je stampac "umro".
Nasao je tamo da je na ovaj nacin iskoriscen jedan vod za dva uredjaja. Radilo je na 100Mb, ali ne radi na 1GB.
Kad se stampac presetovao na 1gb, nije mogao vise da se nakaci na switch, tako da je bio nedostupan da se remote vrati na stara setovanja.
Naravno, morao je da vrati brzinu stampe na 100MB, posto opcija postavljanja dodatnog voda nije bila moguca.
Po meni, ovo je ono sto se u narodu zove budzenje.
[ Predrag Supurovic @ 11.05.2018. 21:45 ] @
Pa eto pošto taj tvoj prijatelj nije imao opciu daprovlaci jos jedan vod morao je da se osloni na budženje :)

Da nije, ne bi mogao da reši problem.
[ SunnyBoy @ 13.05.2018. 09:57 ] @
Ne bih tako gledao na to.
Neko ko je ranije odrzavao tu ispostavu je nasao "lakse" resenje i stvorio problem (sporu stampu, ograniceni net za jednog korisnika).
Njegov put od skoro 400km u jednom pravcu (znaci skoro 800 u oba) su samo slag na tortu. Opcoja dodavanja kabla nije dolazila u obzir, zato sto njegov posao nije da vuce sa sobom buntove kablova i alat za instalaciju ,reze, hilti busilicem kanalice i ostali potrebni materijal. Mogao je jos jednom otici i to uraditi, ali smo resili da za sad ostane tako.
Dosta puta sam nalazio na ovakva budzenja, koja kasnije nameste velike probleme. Zato ne preporucujem nikakvo budzenje.
[ calexx @ 13.05.2018. 10:08 ] @
Verovatno je to budženje odrađeno kada nije bilo bitno da li je veza gigabitna ili ne, ako je naknadno dodat još neki korisnik koji nije bio planiran prilikom postavljanja kablova i nije bilo moguće da se sve opet buši i provlači još neki kabl ili nije bilo nekoga ko bi ubacio svič u tu prostoriju i rešio problem. To bi i bilo najlakše rešenje, postojeći kabl se vrati u redovno stanje a u prostoriji gde je štampač postavi (gigabitni) svič i nema više usporavanja.
Slabo se u poslednje vreme bavim ovim, zar je za štampu stvarno potrebna gigabirna veza?
[ DUSKEZ @ 13.05.2018. 15:49 ] @
Predraze u ovoj yt videi je objasnjeno a kod tebe jos detaljnije https://youtu.be/7iSC9yXxVVc?t=301


Sad mene zanima sledece, imam utp od 8 zica, plava i belo plava su + a braon i bela braon su -.Ok to smo konstantovali znaci vezujem ih sa jedne strane za dc adapterski konektor.Tu vezujem + utp a sa + adapterskog konektora https://i.imgur.com/g4RLk9D.jpg koji je uvek unutrasnji bez obzira jel crne ili plave boje a -( braon i bela braon) utp sa crvenom ondosno sa negativnom odnosno sa valjkasto sjajnim delom dodirljivim golim prstom na dc konektoru - bananici ako se tako kaze cuo sam.E kada sam to povezao poe je instaliran znaci samo ukljucim drugi kraj utp a u wan port i JEL TO REALNO ,JEL BI TAKO RADILO ?

[ gilopile @ 13.05.2018. 16:11 ] @
Prvo nmoras da proveris da li ti ruter podrzava PoE. Uglavnom Plave idu na + , a smedje na minus.
Ako ti ruter ne podrzava PoE, onda jednostavno iseci izolaciju 10 cm od UTP konektora i preseci plave i smedje i onda ih vezes za DC dzek koji ces udenuti u ruter, u napajanje, a druga strana UTP kable te zice nakacis na ispravljac 9V ili koliko vec za tvoj ruter.

Ovo sam radio bezbroj puta na ruterima koji ne podrzavaju PoE, a da ne bih razvlacio i posebno napajanje za njih kada su na nepristupacnom mestu, tavanu i sl...

U biti, samo iskoristis te 2 parice za napajanje rutera, umesto da provlacis jos jedan kabel za napajanje, tako da samo jedan UTP kabel ide to rutera i to je to.
[ DUSKEZ @ 13.05.2018. 16:21 ] @
Da da , tako nekako.A li meni vec kasno za tavan vec sam umrezio struju gore.Sad treba mi za 50m da prenese struju sad wa901v4 bi radio na klasican poe adapter.Ali meni je slab wa901 od 20db.Mislio sam da stavim wr841hp on bi trebalo ok da prebaciva signal,samo na njemu bih morao izvrsiti to sto ti kazes.Klasicno izvodjenje dc kabla unutar utp a na pocetku adapter na kraju dc konektor jel tako :)
[ gilopile @ 13.05.2018. 16:28 ] @
Tako je. Iskoristis te dve parice za klasicno napajanje rutera. Samo te zice izvadis iz izolacije na krajevima, spojis adapter i dzek i to ti je to. Na istom principu radi i PoE, niosta specijalno.
[ DUSKEZ @ 13.05.2018. 16:36 ] @
E dragce jesi majstor svaka ti cast.I kompovi i ruteri i kablovi.I jos volis da pomazes po forumima , ko kaze da nema dobrih ljudi
[ gilopile @ 13.05.2018. 16:44 ] @


Trudimo se rodjo :)
[ Predrag Supurovic @ 14.05.2018. 08:55 ] @
Citat:
SunnyBoy:
Ne bih tako gledao na to.
Neko ko je ranije odrzavao tu ispostavu je nasao "lakse" resenje i stvorio problem (sporu stampu, ograniceni net za jednog korisnika).
Njegov put od skoro 400km u jednom pravcu (znaci skoro 800 u oba) su samo slag na tortu. Opcoja dodavanja kabla nije dolazila u obzir, zato sto njegov posao nije da vuce sa sobom buntove kablova i alat za instalaciju ,reze, hilti busilicem kanalice i ostali potrebni materijal. Mogao je jos jednom otici i to uraditi, ali smo resili da za sad ostane tako.
Dosta puta sam nalazio na ovakva budzenja, koja kasnije nameste velike probleme. Zato ne preporucujem nikakvo budzenje.


P amožda je i taj koji je to napravio u stvari naišao na već postavljene kablove i nije imao kod sebe buntove kabla ili nije hteo da to radi, ili uopšte nije bio njegov posao da to radi, i on je reši o stav onako kako je mogao.

Niej voaj tvoj kolega uradio ništa drugačije. Našao je zatečeno stanje i uradio šta je mogao ili hteo sa tim.

Malo je bspredmetno razgovarati o tome što neko nije provuka dova kabal umesto jednog. Ko zna kakvi su razlozi bili. Najverovatnije u datom trenutku kada se to radilo nisu imali ni na kraj pameti ideju da će tu trebati da se poveže više mrežnih uređaja, a možda je taj koji je to radio razmipljao da ako bude trebalo da se ih se stavi više, onda će se tu dodati svič i tako omogućiti da se povežu.

Eto recimo, taj tvoj kolega je mogao da uzme dodatni svič (to je sigurno mogao brzo da nabavi) i bocne ga. Ali nije nego je i on ostavio taj spliter.

Nedostataka u projektovanju mreža uvek ima jer se ne može sve predvideti. Ja ih smatram greškama samo ako nije dobro planirano.
[ SunnyBoy @ 14.05.2018. 20:24 ] @
Pa eto, ne verujem da je moguce na brzinu nabaviti Cisco gigabitni L3 switch, rack orman, UPS, SFP 1000Base-T x 2, patch panele, rezervisati IP adresu na DNS serveru i kontaktirati mrezno odeljenje u Izraelu da se nakaci i iskonfigurise prema standardima kompanije. Mali switchevi su inace zabranjeni po standardima ne samo ove, vec i mnogih drugih kompanija sa ozbiljnijim mrezama, ne bih sad da ulazim u razoge...
Svakako, imati server koji kosta 45000€ sa desetak virtualki na sebi, ruter, zakupljeni link do centrale, stampac od 1500€ i onda vrsiti razvod switchem od 20€ zaista ne ide.
Ispostava se zatvara do kraja godine, tako da nemamo u planu nikakva ulaganja.
Ono sto zelim da kazem je da se treba drzati standarda, odraditi posao korektno "by the book", zato sto kasnije moze da dodje do ovakvih problema.

[Ovu poruku je menjao SunnyBoy dana 14.05.2018. u 22:49 GMT+1]
[ Predrag Supurovic @ 14.05.2018. 21:01 ] @
Pa eto, ne ide swič od 20 evra ali može budženi utp spliter od tri evra.

Ne bismo da ulazimo u razloge :)
[ Aleksandar Đokić @ 14.05.2018. 23:16 ] @
Pa u stvari bolje, sigurnije je sa spliterom. Spliter moze da zdrnda taj uredjaj/link, dodatni svic celu mrezu :).