[ amater123 @ 12.05.2018. 13:21 ] @
Code:
/* Visedimenzionalna tabela */
#include <stdio.h>
main ()
{
    int fud_tab[3][4];
    int i, j;
    fud_tab[0][0] = 35;
    fud_tab[0][1] = 46;
    fud_tab[0][2] = 32;
    fud_tab[0][3] = 40;
    fud_tab[1][0] = 34;
    fud_tab[1][1] = 38;
    fud_tab[1][2] = 31;
    fud_tab[1][3] = 33;
    fud_tab[2][0] = 39;
    fud_tab[2][1] = 37;
    fud_tab[2][2] = 41;
    fud_tab[2][3] = 36;
    printf ("\n             ");
    for (i=1984; i<1988; i++)
    printf ("%9d", i);
    printf ("\n");
    crtice ('-');
    for (i=0; i<=2; i++)
    {
        printf ("%13s%d |", "tim_", i);
        for (j=0; j<=3; j++)
        printf ("%7d |", fud_tab[i][j]);
        printf ("\n");
        crtice ('-');
    }
}
crtice (znak)
char znak;
{
    int i;
    for (i=1; i<=52; i++)
    printf ("%c", znak);
    printf ("\n");
}


Kao sto moje korisnicko ime kaze, amater. U mojoj skoli ne radimo uopste ozbiljno programiranje pa mi je i ovako lagan problem tezak.. izbacuje ovu gresku:

Code:
[Error] 'crtice' was not declared in this scope
[Error] expected constructor, destructor, or type conversion before '(' token
[Error] expected unqualified-id before '{' token

Shvatam da nije deklarisano "crtice", ali kao sto rekoh, totalni pocetnik. Ako se neko bolje razume u programiranje, neka mi kaze u ovoj temi ako mu ne smeta da povremeno posaljem njemu pm da mi kaze sta ne stima u kodovima itd. Hvala.
[ Branimir Maksimovic @ 12.05.2018. 13:29 ] @
Prijatelju, ne mozes C kompajlirati sa C++ kompajlerom, pogotovo ne stari nacin deklarisanja argumenata f-je ;)
[ amater123 @ 12.05.2018. 13:39 ] @
Izgleda da je moguce, jer preko Dev C++ sam uradio masu slicnih primera, samo su oni bili jasniji (iako zvuci smesno)
[ Branimir Maksimovic @ 12.05.2018. 13:59 ] @
Pa deklarisi / definisi `crtice` pre nego sto ih pozoves onda ;)
[ peromalosutra @ 12.05.2018. 18:33 ] @
C kompajler čita fajl odozgo na dole. Kada pozivaš funkciju "crtice" iz main() funkcije, kompajler još nije naišao na definiciju te funkcije pa ti to i prijavljuje sa:

Citat:
'crtice' was not declared in this scope


Kao riješenje možeš zamjeniti redoslijed funkcija main i crtice, tako da crtice bude definisana prije main-a. Drugo rješenje je da ostaviš redoslijed kakav je trenutno, ali prije maina ubaciš deklaraciju:

Code:
void crtice(char znak);


Btw, ovo što ti i Branimir govori takođe stoji, koristiš prastaru C sintaksu. Ovako je malo bolje:

Code:

void crtice (char znak)
{
    for (int i=0; i<52; i++) {
        printf ("%c", znak);
    }
    printf ("\n");
}
[ mjanjic @ 12.05.2018. 20:22 ] @
Da, kao što pero objasni primerom, u gornjem nije ni definisana ni deklarisana funkcija crtice, ono što je navedeno je u stvari pozivanje funkcije crtice, samo što bi i tu trebao biti naveden tip (određen povratnom vrednošću).

Ono što je stavljeno u poslednjem bloku nije definicija funkcije, već samo običan blok koda uokviren vitičastim zagradama. Bar sam ja tako nekad davno učio, ne znam da se C nešto promenio, a C++ se menja svake ili svakih par godina (doduše, menjaju se neke daleko naprednije stvari, ono osnovno ostaje isto).
[ peromalosutra @ 12.05.2018. 20:49 ] @
Jeste definicija funkcije, ali koristi prastaru K&R sintaksu. Od C89 je uvedena uobičajena sintaksa.

@amater123:
Updejtuj malo literaturu iz koje učiš :)
[ Branimir Maksimovic @ 12.05.2018. 20:50 ] @
Ma ovo je validni C, kompajlira C kompajlerom uz par warninga. Starinski jeste, ali validan ;)
[ amater123 @ 13.05.2018. 13:40 ] @
@peromalosutra, hvala na konkretnom odgovoru i datoj pomoci. Pa nije kao da mogu da biram odakle ce mi predavati profesor racunarstva i informatike.. ucimo iz knjiga "Petkovic" i "Turbo C" koje, bar se meni cini, vise ne mogu da se nadju na trzistu jer su stare ko biblija.. Tako da, moze lock i pero, ako ti ne smeta da ti nekad napisem pm ako opet budem naisao na "problem"?
[ Branimir Maksimovic @ 13.05.2018. 13:48 ] @
Pisanje private poruka nije preporucljivo zbog toga sto svaki odgovor koji dobijes ne pomaze samo tebi nego i nekom ko cita forum.
[ peromalosutra @ 14.05.2018. 14:52 ] @
Bolje pisi javno kao i do sad, mozda i nekom drugom bude korisno. A mozda i forum malo zazivi.