[ Predrag Krstic @ 28.05.2018. 09:15 ] @
Laptop Ideapad 110 sa zamenjenim HDD za SSD, Win 10.
Pobrišem fajlove i ispraznim Bin, deinstaliram programe, šta god da uradim kada restartujem komp on se vrati na staro!
Komp je od kolege pa ne znam šta se dešavalo, ali sam prekontrolisao listu programa i ne vidim nijedan neobičan, sve standardno. Kolega je bazični korisnik, koristi internet i malo office.

Išao sam na Settings/Update&Security/Recovery/Reset this PC/Keep my files i čim se restartuje on sve po starom, ništa se ne desi.
Probao sam sa System Restore da vratim na najstariju zapamćenu varijantu od 3 ponuđene, procedura započne ali se završi sa porukom "System restore did not complete. The shadow copy provider had an error (0x80042306)"

Molim vas za pomoć. Jer sledeće što mi pada na pamet je da reinstaliram sistem.
Razmišljam i da nije do SSD-a, može li biti?
[ vinted @ 28.05.2018. 11:09 ] @
Mislim da ti Win vuče podatke iz Windows.old foldera, pa zato vraća sve to. Ako nećeš da se puno bakćeš i pošto imaš problem sa resetom Windowsa, možda je reinstalacija najbolje rešenje, mada ako Windows lepo radi sem tih "sitnica" i nema nekih drugih problema možeš i tako da ostaviš.
[ Predrag Krstic @ 28.05.2018. 11:48 ] @
Tačno je da postoji folder Windows.old i verovatno je to.
Ali je ovo sad neupotrebljivo stanje, jer šta god radio na kompu sve se gubi posle restarta.
[ vinted @ 28.05.2018. 12:26 ] @
Onda bih ipak preporučio reinstalaciju kao rešenje, samo pre toga bekapuj lična dokumenta, ako ih ima i eventualno neke specifične drivere ako su ti potrebni.
Mada možeš pre toga da pokušaš da obrišeš samo taj Windows.old folder da vidiš da li će se nešto desiti, u smislu da se reši taj problem.
[ Predrag Krstic @ 28.05.2018. 12:53 ] @
OK, probaću nešto u tom smislu uskoro. Potpuno mi je nejasno kad obrišem folder sa fajlovima koji je u rutu C diska i ispraznim Bin, a on se ponovo pojavi posle restarta. Zato i razmišljam da nije hardverski problem, odnosno do SSD-a.
[ belbeg @ 28.05.2018. 13:10 ] @
Nema potrebe da reinstaliraš os, obriši taj win.old. I tako ti isti ne treba?
[ Zlatni_bg @ 28.05.2018. 17:01 ] @
Ovo je simptom crklog SSDa. Usao je u read-only mod.
[ tox master @ 28.05.2018. 20:21 ] @
Bas htedoh da pomenem ali me Zlatni pretekao, da je meni na telefonu crkla micro sd kartica i sve sto obrisem posle restarta bude tu ponovo,slike ,dokumenti...
Pokusavao sam sa raznim programima da je ozivim ali bez uspeha.
Nije ni ovako lose,ostao mi je neplaniran bekap na toj kartici :D
[ Zlatni_bg @ 29.05.2018. 04:39 ] @
SSDovi su malo drugaciji. Vecina njih preko kontrolera koristi deo NANDa koji je rezervisan kao kes, ili ima sam DDR kes, koji uglavnom ne crkne. Ali crkne NAND koji SSD koristi za skladistenje podataka. U tom crkavanju, najbezazlenije je kad zakuca u read only.

Prvi put sam ovo video kad mi je pre par godina drugar doneo neki Patriot SSD. Kaze instalira igricu, igra je, restartuje komp, nema igrice. Obrise neke slike, resetuje komp, slike i dalje tu. Ako bismo pokusali da skinemo par gigabajta podataka na SSD s neta, onoliko koliko SSD kontroler ne moze da kesira, Windows bi bacio bluescreen. Pokusaj da prebacis na SSD neku gomilu podataka pa vidi sta ce da se desi. U sustini SSD ti radi zato sto mu radi kesiranje na kontroleru i sto moze da procita podatke sa NANDa. Osim toga, SSD je crko skroz na skroz.

Ovo govorim sa 99% sigurnoscu. Naravno da moze i nesto drugo da bude ali bez daljeg testiranja i vise informacija ovo je moj zakljucak. Povlaci podatke i reklamiraj SSD ako je pod garancijom. Ako nije, u metalno bure, benzin i pali ga nek gori.
[ Branimir Maksimovic @ 29.05.2018. 04:52 ] @
A cuj Win 10 je sigurno sredstvo da SSD sto pre crkne ;p
Ja imam patriota od 240GB od novembra 2014. Da sam koristio Windows verovatno bi odavno otisao u vecna lovista ;p
[ Zlatni_bg @ 29.05.2018. 05:09 ] @
Zavisi koji patriot, mnogo zavisi... ovo kod nas su bas low-end modeli, poznati jedino po tome sto ih neko ko skupi 3000RSD gurne kao boot drive, i onda ga maltretira sa 99% popunjenosti non stop. Ovaj drugarov je preko SMARTa pokazivao ukupno 80GB upisa, totalno. Znaci da je NAND rsno ili je kontroler negde napravio fatalnu gresku. A svi uzmu SSD a pritom imaju 2 GB RAMa i onda tek nastaje show.
[ Branimir Maksimovic @ 29.05.2018. 05:20 ] @
Ovaj je bio negde 100 i kusur evrica. Inace smartctl mi prikazuje totalno besmislene cifre. Malo je 80GB da bi prsnuo, verovatno smart nije dobro prikazivao. Inace vidjao sam da SSD-ovi odu u vecna lovista i posle 3 meseca na buzy serverima.
Pazi Windows 10 u proseku dnevno upise 10GB a da nista ne radis ;)
[ Zlatni_bg @ 29.05.2018. 05:37 ] @
Drugar ga je uzeo samo za WoT, to je bukvalno sve sto je radio na kompu :) Dobar bio smart ali Patriot... patriot. Kada sam gledao neki "budget" SSD za stari lap top, brojao sam google rezultate za tipa "V300 failed", "850 Evo died" i poredio s popularnoscu... recimo da patriot nije bas bio sjajan :D Koja crvena vise i bar ne moras da razmisljas da li ces sutra da imas podatke i sistem ili ne. Sad su ti pale cene u radnji na E na Evo inace ;)
[ Branimir Maksimovic @ 29.05.2018. 05:44 ] @
Podatke cuvam na 3 hdd-a ;)
SSD za cache, sistem i ono sto instaliram iz repozitorijuma, tako da ako crkne ssd samo stavim drugi :P
[ SG kamikaza @ 29.05.2018. 08:08 ] @
Citat:
Zlatni_bg:
Drugar ga je uzeo samo za WoT, to je bukvalno sve sto je radio na kompu


Kriv sam za istu stvar sa istim hardwerom :-D
Ta masina samo za to sluzi,i nema problema. Mada je 6m star ssd.
[ ademare @ 29.05.2018. 12:17 ] @
Bice da je otisao SSD . Dugo je trajao
[ tox master @ 29.05.2018. 17:34 ] @
Sta reci da ti ssd tako kratko traju?
JEl problem doo samog ssd (kvaliteta) ili upotrebe?
[ Zlatni_bg @ 29.05.2018. 20:29 ] @
Bice kvalitet pomesan s neispeglanim uredjajima. Smanjuju se troskovi da bi bili konkurentni. Ali uvek ima i nesrecnih slucajeva. Upotreba SSDa bas i ne moze da bude neki faktor ako se ostavi BAR 5%, po mogucnosti 10-20% praznog prostora. To je jedina stvar o kojoj treba da se vodi racuna kako bi kontroler ravnomerno koristio kompletan NAND, da celije budu jednako istrosene. Mnogi diskovi imaju i neku rezervu NANDa.
[ Predrag Krstic @ 31.05.2018. 16:41 ] @
Nisam uspeo ni da pokrenem reinstalaciju Win10, tako da je očigledno SSD koji je ušao u Read only. Inače radi se o Patriot SPARK 256GB i star je oko 10meseci. Popunjenost mu je bila 40-50%. Proverio sam ga sa SSD Life pro i on ne pokazuje ništa loše?
Ovih dana ću da ga reklamiram pošto je još uvek u garanciji, pa javljam šta oni kažu.

[att_img]
[ SASA M. @ 31.05.2018. 20:33 ] @
Mislim da bi trebao nesto konkretnije da ti napise, evo ti primer kod mog sistemskog diska:
[ Binary Mind @ 24.06.2018. 19:31 ] @
Pa jeste mu napisalo konkretno da ne može da očita stanje diska zbog toga što disk ne pruža detaljni wear out info. Dijagnoza: Prs'o SSD...