[ shone01 @ 08.06.2018. 20:26 ] @
Prelistao sam forum i nisam nasao potrebne informacije plus je vecina tema koje se bave mojim problemom zastarela. Svaka pomoc je dobrodosla.

Prelazim u stan u kom nebih da razvlacim kablove iako je razdaljina od rutera do PCa samo oko 8 metara (1 zid). U pitanju je SBBov internet od 100mb downloada i 6mb uploada.

Interesuje me dali je moguce dobiti dobru brzinu downloada/uploada i mali ping za povremeni gaming uz neki adapter ili sam osudjen na kabel, i ako je moguce ljubazno bi molio za preporuku za adapter.
[ verbe @ 08.06.2018. 20:45 ] @
Probaj ovo:

http://www.netiks.rs/tp-link-t...150mb-s-high-power-usb-bezicna
[ shone01 @ 08.06.2018. 21:06 ] @
Drug mi rece da je taj adapter osnovna varijanta (najgora), jel ima nesto malo bolje? Jel bolje da ide na usb ili direkt na plocu, verujem da je bolje na PCI?
[ verbe @ 08.06.2018. 21:31 ] @
Pa ti reče, 8 metara + zid. Mislim da će ovo da ti završi posao. A imaš na tom sajtu da biraš. Da, bolja je pci varijanta. (Uglavnom)... kad ne znaš šta je bolje, kupiš skuplje.
[ shone01 @ 08.06.2018. 21:40 ] @
Cisto da budem siguran zelim da uzmem nesto bolje, neznaci mi nista da ustedim hiljadu dinara. Citam po netu da ovaj ruter moze da se namesti da prima signal sa wifia drugog rutera i da ga mogu povezati sa kompom, ja se ne razumem previse... Sta mislis o tome?

http://www.duocom.rs/sr/proizvod/tp-link-tl-wr841nd/35053
[ verbe @ 08.06.2018. 21:47 ] @
Ovaj je 802.11 n standard (obicno n standard ima dve antene), sto znaci da podrzava brzine do 300 mbps. Mozes uzeti taj. Pun pogodak. To sto ima dve antene, ne znaci da salje-prima, vec to uglavnom zavisi od softvera. Dve antene, znaci dupla brzina. E sad, koliko ti sbb ruter salje, nece moci brze :)

[ shone01 @ 08.06.2018. 22:01 ] @
Koliko je komplikovano namestiti ruter da radi kao wifi adapter? :) Jel to bolja varijanta od antene koju si ti preporucio?

Sta mislis o ovome:
https://www.winwin.rs/mreze-si...-rp-sma-anten-kon-1144623.html
[ verbe @ 08.06.2018. 22:10 ] @
Ruter i jeste adapter. Nema tu u principu nikakvog adaptera. Ti imaš signal od sbb rutera i samo treba da ga uhvatis. Znaci ruter mora da ti radi kao access point, tj. prijemnik. I sigurno ima vise opcija od kartice. Kartice nece uvek na svim sistemima da rade. A ako uzmes onaj ruter, onda ti treba lan kabl do kompjutera. Komplikovano?

Pa ako znas sta radis, nije komplikovano. Samo ga ukljucis kao accfess point i gotovo, izaberes signal, uneses password, tj. zastitu, vpa-ili sta vec i to je to. Pustis ga da sam dodeli adresu tvom kompu. A mozes i staticku adresu da stavis, ali to je mislim, tebi nepotrebno. Mozda moze da radi i u repetitor modu. Ali ja ti to ne bih savetovao. Jer su ruteri previse blizu i dolazece do interferencije signala. Pusti sbb ruter nek ti salje signal a ovaj stavi samo kao prijemnik. Mada, ako kacis samo jedan komp, dovoljan ti je usb adapter. Oni se najlakse podesavaju. Samo gurnes usb i radi. Imas usb adaptere i sa 300 mbps.
[ shone01 @ 08.06.2018. 22:16 ] @
Sve mi je jasno za sad. Nije mi problem da kupim pola metra lan kabla ako bi uzeo onaj ruter.
A reci mi sto se tice pinga i generalno za gaming sta je bolja varijanta?
[ Doktor Hlad @ 08.06.2018. 22:42 ] @
Citat:
shone01: A reci mi sto se tice pinga i generalno za gaming sta je bolja varijanta?

Kabl.
[ shone01 @ 08.06.2018. 22:51 ] @
Jel se "oseti" razlika izmedju lana i bezicnog u igrama?
[ Doktor Hlad @ 09.06.2018. 00:16 ] @
Nauci prvo sta znaci "lan" pre nego sto odlucis da se razbacujes izrazima :)
[ shone01 @ 09.06.2018. 00:22 ] @
Bolje pomozi posto takvim komentarima ne dobijas nista.
[ Doktor Hlad @ 09.06.2018. 00:47 ] @
Bez ljutnje samo mi upada u oci da se u poslednje vreme mnogi razbacuju izrazima "lan" i "wan" a niko ne zna sta to tacno znaci. Tvoje pitanje mi je zvucalo kao ono "sta je brze ili zec?" :)

Elem, ako pretpostavimo da si umesto na lan mislio na kabl onda je odgovor slozen:

U laboratorijskim uslovima nema nikakve razlike. Ping do druge strane ce da bude <1ms u oba slucaja.

U realnim uslovima na kablu ce ping da bude 1-5ms (i to ce da bude 5 ako ga bas bas nagazis) a kroz vazduh ce da bude 1-10000ms i to uglavnom nece da zavisi od tebe nego najvise od spoljnih faktora kojih u laboratorijskim uslovima nema.
[ shone01 @ 09.06.2018. 00:53 ] @
Hvala na odgovoru. Sta bi mi ti preporucio za moju situaciju, koji ruter ili usb adapter do recimo 3000 dinara? Probacu vazduhom pa ako nebude islo preci cu na kabel.

http://www.duocom.rs/sr/proizvod/tp-link-tl-wr841nd/35053
za ovaj kazu da je dobar ali su sve matori komentari i po nekoliko godina, a ne znam ni koji usb adapter je best buy...
[ Doktor Hlad @ 09.06.2018. 08:22 ] @
Best buy termin se koristi za najbolji odnos cene i kvaliteta. U tvom slucaju to nema nikakvu ulogu jer ti je cena ogranicena na najmanju mogucu tako da je nebitno sta ces da kupis. Jednostavno odes u prodavnicu i kupis bilo sta za tu cifru.

Ako hoces gaming da teras preko wifi i da ti to bude stabilno u zgradi (znaci zagusenje od komsiluka) onda jedino 5Ghz varijante dolaze u obzir ali to za 3000 neces naci.
[ shone01 @ 09.06.2018. 08:50 ] @
Ima i za manje da se nadje da radi na 5ghz.

Sta mislis o ova tri?

http://www.netiks.rs/ac600-hig...wireless-dual-band-usb-adapter
http://www.netiks.rs/tp-link-archer-t2uh-ac600
http://www.netiks.rs/ac1300-hi...wireless-dual-band-usb-adapter
[ Doktor Hlad @ 09.06.2018. 12:27 ] @
A kakvi su kapaciteti na sbb modemu?
[ shone01 @ 09.06.2018. 12:33 ] @
Ubee Home Gateway
2,4 GHz
5 GHz
4 LAN porta
802.11 ac

Nepise model na internetu a trenutno nemogu da pogledam na samom modemu koji je model pa da izguglam.. Meni u principu nije toliko bitno da mogu da povucem svih 100mbps downloada, bitnije mi je da povucem 6mbps uploada i da imam koliko toliko normalan ping za gaming.
[ verbe @ 09.06.2018. 12:50 ] @
A zar je toliki problem provući lan kabal? Moze lepo na ivicu poda i zida da se stavi ili ispod tepiha. Ne samo sto je najjeftinije, nego je i najbolje.
[ shone01 @ 09.06.2018. 12:54 ] @
Znam al bi morao da busim zid i da stavljam kanalicu da bi to licilo na nesto...
[ Binary Mind @ 09.06.2018. 14:14 ] @
U tvom slučaju povezivanje ethernet kablom je najbolja varijanta jer imaš taj UBEE HG. Ja kući imam isto SBB 100/6, ali nemam HG nego Cisco EMTA uređaj (EPC3208 ), glavni ruter (Asus RT-AC68U) koji obavlja funkciju rutiranja + pomoćni ruter (Xiaomi MI-R3G) koji radi u wireless repeater brigde režimu (~10m + dvoja vrata udaljen od Asus-a). To kod mene jako dobro funkcioniše, ali ja nemam UBEE niti onaj Cisco HG, niti želim da ih imam ako ne moram.
[ shone01 @ 09.06.2018. 14:21 ] @
Citat:
Binary Mind: U tvom slučaju povezivanje ethernet kablom je najbolja varijanta jer imaš taj UBEE HG. Ja kući imam isto SBB 100/6, ali nemam HG nego Cisco EMTA uređaj (EPC3208 ), glavni ruter (Asus RT-AC68U) koji obavlja funkciju rutiranja + pomoćni ruter (Xiaomi MI-R3G) koji radi u wireless repeater brigde režimu (~10m + dvoja vrata udaljen od Asus-a). To kod mene jako dobro funkcioniše, ali ja nemam UBEE niti onaj Cisco HG, niti želim da ih imam ako ne moram. :D

Sto je najbolje da idem preko kabla, jel nesto fali aparatu koji ja imam? Jel bi mogao da preporucis neki adapter ili ruter koji bi radio kao access point ako idem na wireless varijantu?
[ Binary Mind @ 09.06.2018. 14:30 ] @
Kod HG uređaja su mogućnosti podešavanja ograničena. To im fali...
[ verbe @ 09.06.2018. 14:33 ] @
Ti shone01, tebra ili ne razumes srpski, ili si dokon ko i mi :D kablom je najsigurnije i najlakše, obzirom da si pitao, kako to da podesiš :/ A ako hoćeš wireless, onda uzmi brate koji god hoces wireless ruter. Za 3000 din imaš da biraš. Odeš u prodavnicu i uzmeš bilo koji. Prvo nije neka razdaljina, drugo, nećeš ti da šeruješ internet korisnicima pa da ti treba 100mbps. Za taj jedan desktop mozes koji hoces ruter. Evo, ja ti garantujem i bez problema ces da izguras tih "famoznih" 6 mbps upload. Daj sta stvaras oko toga filozofiju.

Trece koje ti to igirce mislis da teras pa se toliko raspitujes i brines. 2-3 mbps je sasvim zadovoljavajuce za sve igrice.
[ shone01 @ 09.06.2018. 14:40 ] @
Znao sam ja da je kabel najbolji i pre nego sto sam dosao ovde, a necu da razvlacim kablove i busim zidove ako je nepotrebno. Ok kupicu bilo koji posto je ocigledno tesko dobiti preporuku od nekoga ko je imao pozitivna iskustva sa svojim uredjajom.

Hvala na potrosenom vremenu.
[ Binary Mind @ 09.06.2018. 14:44 ] @
Evo ja sam nabrojao svoje rutere, i oba rade jako dobro ono za šta su namenjeni... tako da ih preporučujem.
[ Doktor Hlad @ 09.06.2018. 15:34 ] @
Citat:
shone01:
Ubee Home Gateway
2,4 GHz
5 GHz
4 LAN porta
802.11 ac

Nepise model na internetu a trenutno nemogu da pogledam na samom modemu koji je model pa da izguglam.. Meni u principu nije toliko bitno da mogu da povucem svih 100mbps downloada, bitnije mi je da povucem 6mbps uploada i da imam koliko toliko normalan ping za gaming.

Dok ne probas neces znati. Ko zna ko sta jos mozda ima u stanovima okolo. Zato je kabl najbolji jer je fizicki sloj samo tvoj i ne moze bilo ko sa strane da smeta.

P.S. "Ne mogu", "ne znam", "ne pise"...
[ Binary Mind @ 09.06.2018. 15:37 ] @
Nemoj da ga zbunjuješ sa OSI modelom...
[ Doktor Hlad @ 09.06.2018. 15:38 ] @
Citat:
shone01:
Znao sam ja da je kabel najbolji i pre nego sto sam dosao ovde, a necu da razvlacim kablove i busim zidove ako je nepotrebno. Ok kupicu bilo koji posto je ocigledno tesko dobiti preporuku od nekoga ko je imao pozitivna iskustva sa svojim uredjajom.

Hvala na potrosenom vremenu.

Nije tesko dobiti preporuku ali ako dodjes ovde sa stavom "recite mi sta je najbolje a da je ujedno i najjeftinije" onda ces tesko odgovor da dobijes. Ne postoji "najbolje i najjeftinije". Kapiram da je svima u danasnje vreme "fancy" da imaju wifi umesto kabla ali to nije uvek najbolje resenje i ne za ono sto tebi treba a pogotovo ne ako hoces najjeftiniju varijantu.

P.S. "uredjajem"...
[ Zlatni_bg @ 10.06.2018. 06:37 ] @
Kad izgubis zivce kao ja pre nekog vremena sa WiFi-jem ima da odresis kesu :) Moja tema, seca se Binary, je pocela sa "debagovanjem" Ubee-ja i zavrsila se nabavkom SBB-ovog modema i Asusovog rutera (AC58U) od cirka 14 hiljada.
[ Zlatni_bg @ 10.06.2018. 06:40 ] @
P.S.

Ako hoces tih "punih 100Mb/s" preko Wifi-ja, treba ti AC konekcija. Ni 2x2 2.4GHz n konekcija ti nece dati ono sto zelis, bar meni nije, ili je bila prilicno maxovana. Cene AC adaptera su prilicno visoke. Ja bih isao na PCIE, mislim da je manji overhead nego preko USBa. Nekako mi USB i networking ne idu, USB nije bas pravljen da radi "u realnom vremenu" kao na primer firewire itd.
[ Binary Mind @ 10.06.2018. 11:49 ] @
A tek što USB adapteri znaju da prave probleme sa računarima... Plavi ekrani i tako to...
[ Branimir Maksimovic @ 13.06.2018. 21:35 ] @
Citat:
Zlatni_bg:
Kad izgubis zivce kao ja pre nekog vremena sa WiFi-jem ima da odresis kesu :) Moja tema, seca se Binary, je pocela sa "debagovanjem" Ubee-ja i zavrsila se nabavkom SBB-ovog modema i Asusovog rutera (AC58U) od cirka 14 hiljada.

Ponukan tvojom pricom o AC58U, uzeh danas i ja taj isti ;)
Mogu da primetim da je otvaranje stranica momentalno umesto nekih 1-2 sek laga na starom wr841n ;)
[ Binary Mind @ 14.06.2018. 21:18 ] @
To je mrcina od rutera, a nije preskupa. Ima neki snažan Qualcomm Atheros-ov CPU koliko se sećam...
[ Branimir Maksimovic @ 15.06.2018. 05:16 ] @
Da https://openwrt.org/toh/hwdata/asus/asus_rt-ac58u
[ Zlatni_bg @ 15.06.2018. 08:37 ] @
Ruter je vrh, nije toliko popularan kao jaci modeli, ali je quad-core, ima 128MB RAMa, 16MB flasha...

Generalno kida, DNS mu je mnogo brz (koristim njega kao DNS), jedini problem na koji sam naisao s njim je snaga WiFi-ja. Na 3-4 metra od njega sve radi kako treba ali kako se udaljavas, signal bas ume da slabi. Vidim kako me nadjacavaju ostale mreze u zgradi. Na jedno 12-13 metara od rutera imam neku mrtvu tacku, to je posle jednog armiranog zida i jednog pregradnog.

Razmisljam kad bude viska para (koliko x sam to izgovorio sebi) da uzmem Unifi AC LR ili PRO za wifi AP, mada nisam osetio neku preku potrebu za tim, uglavnom sam u radijusu od 6-7 metara od rutera.

Kapiram da je zakucano pojacanje signala po EU standardima, pokusavao sam svasta preko SSH da bih pojacao signal, nista nije "drasticno" pomoglo. Navodno mu wlan0 i wlan1 pojacam za neka 2dB ali ne oseti se uopste.

... ja i Bane opet teramo temu na svoju stranu :D
[ Binary Mind @ 15.06.2018. 15:56 ] @
Ovaj Xiaomi što sam ga skoro kupio da bude repeater + bridge je po specifikacijama jači nego Asus koji imam. Ima Mediatek-ov 880MHz dual core CPU sa 4 threada tako da ga njegov kineski firmver vidi kao quad core. Koštao me je reda veličine nekog wireless AC adaptera u domaćim prodavnicama tako da sam veoma zadovoljan tom kupovinom...
[ Branimir Maksimovic @ 15.06.2018. 18:47 ] @
Hm, ja da proverim izasao sad na dvoriste jedno 20 metara od rutera, ima signal negde oko pola na telefonu ;p
Inace ceo stan od 65 kvadrata je solidno pokriven, ruter je u dnevnoj sobi koja je na sredini.

edit:
inace sacekaj da se stabilizuje LEDE firmware za ovaj ruter pa ces moci da pojacavas signal koliko hoces ;)

edit2:
"Ruter je vrh, nije toliko popularan kao jaci modeli, ali je quad-core, ima 128MB RAMa, 16MB flasha... "
sic 128mb nanda!

[Ovu poruku je menjao Branimir Maksimovic dana 15.06.2018. u 20:38 GMT+1]
[ Binary Mind @ 15.06.2018. 19:44 ] @
Bingo. Može da se nafiluje bogom ocem sa adekvatnim custom firmware-om, mada nešto kilave sa LEDE/Openwrt za taj model...
[ Branimir Maksimovic @ 16.06.2018. 07:45 ] @
Heh stock firmware vozi Linux, kernel 3.14. Samo 20mb flasha je iksoristio, da tu moze dosta toga jos da se stavi. LEDE je imao inicijalni support od tek pre 2-3 meseca i nema nikakve f-je za ovaj ruter tako da je za sad bolji stock firmware.
[ Zlatni_bg @ 17.06.2018. 14:11 ] @
Pricaj mi o tome, ja cekam vec godinu i kusur nesto za njega :D

Zeznuh se oko flasha, mada sam davno ceprkao po njemu :) Znam samo da nije bilo sanse da mu pristupim trajno, sve je moralo na RAM, uspeo sam da mu zbudzim neki package manager i neke pakete, podigao svasta na njemu, ali sve ode posle restarta :) Tad niko nije imao nacin da mu cacka NAND/flash/stagod da ima.

Meni 75kvm pokriva djene-djene, kad sam za kompom, do kog imam bas bas cvrst armirani, noseci zid, i spustim telefon na sto, imam 1/3 signala. Istom putanjom 3-4 metra dalje nemam signal u drugoj sobi. Mozda su moji zidovi problem, mada se ne secam da sam imao ovako slabiji signal sa drugim ruterima.

Ono sto smara je sto je "nerfovan" 2.4GHz da parira 5GHz... Videcemo sta ce biti, mada ja se ne zalim uopste. Ko god i ima vece potrebe, naravno da ce vise para uloziti u AP.
[ Zlatni_bg @ 17.06.2018. 14:14 ] @
Citat:
Binary Mind:
Ovaj Xiaomi što sam ga skoro kupio da bude repeater + bridge je po specifikacijama jači nego Asus koji imam. Ima Mediatek-ov 880MHz dual core CPU sa 4 threada tako da ga njegov kineski firmver vidi kao quad core. Koštao me je reda veličine nekog wireless AC adaptera u domaćim prodavnicama tako da sam veoma zadovoljan tom kupovinom...

Xiaomi je majka svega u zadnje vreme... imam jednu malu bespilotnu letelicu (ne volim da koristim rec dron) koja mi sluzi za "vezbanje" i letenje uglavnom po kuci, i da ostanem u formi za vece ptice. Uzeh Xiaomi repeater koji moze da se kaci na power bank (napaja se preko USBa, bukvalno jedini na trzistu) i od 35-45 metara dometa dobijem 235m :) Ne da je ripiter nego je zlo, osecam da krsi i CE i FCC pravila po snazi :D
[ Branimir Maksimovic @ 17.06.2018. 18:26 ] @
Pa ne znam, meni svuda jak signal cak i na dvoristu, mozda da stavis zadnji firmware iz aprila?
E sad updated diskusija na open-wrt forumu, ali ja bas nisam za hakerisanje sa obzirom da nisam nesto vican sa open-wrt.
https://forum.lede-project.org/t/asus-ac58u-what-about/1691/5
[ Binary Mind @ 18.06.2018. 17:52 ] @
@Zlatni_bg

Ma čudo su. Prave bukvalno sve. Prave jeftino, a ipak vode računa o kvalitetu. Ako ovako nastave biće dobro po nas potrošače. :-) Ima i LEDE za ovaj Šaomi, ali nema stabilnih verzija, tako da me za sad ne interesuje. Ne želim da se zakopam u non-stop podešavanju a uvek nešto da ne radi kako treba. Padavan dobro odrađuje ono za šta sam namenio ruter, a to je funkcija wireless repeatera, i funkcija wireless ethernet bridge-a...
[ Zlatni_bg @ 18.06.2018. 21:43 ] @
Kad su ljudi gadljivi na kineske nazive, neka im, ja nisam :D

@Bane,

Uvek imam poslednji patch. Moguce da je i etar kod mene takav. Zato i forsiram 5GHz na svim uredjajima. Sve zivo sam isprobao, tako je kako je :)
[ Binary Mind @ 19.06.2018. 19:26 ] @
Meni se čini da, od kad je Asus počeo sam novijim verzijama firmverima za moj ruter (Zvanični Asuswrt verzije 3.0.0.4.384.X i Meriln verzije 384.X), da se domet malo smanjio u odnosu na pre. Sad moram da pojačam TX power na 50% da bih imao domet koji sam imao sa starijim verzijama Asuswrt-a sa minimalnim TX-power-om, mada moram priznati da je domet i dalje zadovoljavajući u odnosu na sve ostale wireless rutere koje sam imao pre njega. Šaomi je ipak skromnog dometa u odnosu na Asus, ali nije ni on loš. Domet na 5GHz mu je skroman dok je na 2.4 GHz dobar, ali pošto Asus daleko baca nije problem sa komunikacijom između rutera u 5 GHz opsegu pošto Šaomi koristim kao repeater/bridge samo u 5 GHz opsegu.

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 19.06.2018. u 20:49 GMT+1]
[ Branimir Maksimovic @ 19.06.2018. 20:40 ] @
Sad videh imas ac68u, taj sam hteo posto ga podrzava dd-wrt, al je mnogo skup ;p
[ Binary Mind @ 19.06.2018. 20:56 ] @
Jeste. Mnogo je skup kad se kupuje u našim radnjama... Nerealno skup.
[ Zlatni_bg @ 19.06.2018. 20:57 ] @
Pogledaj kod madjara, 2x nize cene... ja sam se smorio kad sam video, a bilo kasno :) Izgleda da RATEL dere za dozvole, ili se neko ozbiljno ugradjuje :) Uzmes AC68U za cenu nizu od AC58U :)

edit: i binary zna gde :P
[ Binary Mind @ 19.06.2018. 21:30 ] @
Ja svoj nisam tamo uzeo, ali sam sve jedno prošao jeftino. Ima i na Amazonu da se nadju T-Mobile verzije mnogo jeftino. Njihov firmver je loš, ali se lako preflešuje u nešto bolje. Ja sam sve isprobao na svom i ostao sam na Merlinu jer je najoptimizovaniji za ove bolje Asus rutere, a opet nije ograničen kao originalni Asuswrt, a ima i puno dodataka koji se mogu instalirati kroz Entware. Svi ostali custom ROM-ovi koriste open source Broadcom drajvere koji ipak nisu isti kao originalni koje koristi Asuswrt. Isti slučaj je sa Padavanom. I kod njega su originalni closed source Mediatek drajveri za razliku od open source varijante kod ostalih poput Lede i sličnih...
[ Branimir Maksimovic @ 21.06.2018. 06:14 ] @
Nema jos ni merlina za ac58u :(. Izgleda da treba bar 3 godine da prodje da neki ruter bude podrzan ;(
[ Binary Mind @ 21.06.2018. 07:57 ] @
Merlin je samo za rutere sa Broadcom chipsetom. Posto taj RT-AC58U ima Qualcomm Atheros chipset nece biti Merlina za njega. Samo Lede i ddwrt su u igri za njega, ali sve zavisi od toga koliko su developeri zainteresovani da se bave tim ruterom...