[ pixie @ 23.06.2018. 22:11 ] @
Imam srpski i mađarski pasoš. U julu idem vozom iz Srbije u Hrvatsku na par nedelja, vraćam se avionom. Elem, pošto inače boravim u Austriji do sad sam kad idem busom pokazivala srpski pasoš kad izlazim iz Srbije a mađarski kad ulazim u EU. Kako to funkcioniše kad je avion u pitanju?
[ Alma Major @ 24.06.2018. 10:36 ] @
Isto i kad putuješ avionom po Evropi. Našima obavezno naš pasoš a svima ostalima mađarski.
Kada sam išla u Ameriku, ovde sam prvo pokazala samo srpski pasoš ali me je teta pošto je videla da idem u USA pitala da li imam vizu ja sam odgovorila da imam mađarski pasoš onda mi je ona tražila da ga pokažem i pitala me da li imam ESTA. Amerima dajem samo mađarski pasoš. U povratku Amerima mađarski, Holandezima (išla sam preko Amsterdama) mađarski i ovde samo srpski.
[ pixie @ 24.06.2018. 12:47 ] @
Hvala! Šta znači "ovde", na čekiranju ili? Baš retko idem avionom pa sam malo izgubljena. Koji pasoš da navedem prilikom onlajn rezervacije karte? (za Hrvatsku pretpostavljam da je manje-više svejedno pošto mogu ući sa bilo kojim, ali je opet praktičnije sa EU pasošem da izbegnem cimanje oko prijavljivanja i sl.)
[ flighter_022 @ 24.06.2018. 17:22 ] @
Supruga ima Nigerijsko i, od 2013, Srpsko državljanstvo. Na check-in-u ih interesuje pasoš zemlje odredišta (jer nama za Nigeriju treba viza a njoj naravno ne), ali našu pasošku kontrolu, u njenom slučaju, interesuje isključivo naš pasoš. Na povratku, u Nigeriji samo pokaže nigerijski pasoš da upišu ulaz odnosno izlaz iz zemlje, a Srpski pasoš koristi sanmo za check-in da dokaže da ima pravo da uđe u Srbiju bez vize koja Nigerijcima treba. Neko pravilo tamo je da će je bez vize pustiti u zemlju iako joj je (nigerijski) pasoš istekao.
[ Alma Major @ 24.06.2018. 19:42 ] @
Ah zaboravih na čekiranje. Na čekiranju sam pokazala mađarski jer mi je karta bila rezervisana na mađarski pasoš a kasnije na pasoškoj kontroli srpski pa na njen zahtev i mađarski i do kraja samo mađarski. U povratku isto, svima mađarski i samo pri ulasku u Srbiju na pasoškoj kontroli na aerodromu srpski.