[ anon70939 @ 26.06.2018. 13:01 ] @
Kako ovo može da se uradi?

Prebacili bismo neke naše mailboxove na Office 365, ali pošto imamo par desetina mailboxova za koješta, mnogo nam je da plaćamo licence za sve to.
Samo bismo desetak accounta koje koristimo svakodnevno, a ostalo da ostane na Postfix.


Nešto sam ranije naleteo negde, ali ne mogu da nađem sada.
Nešto poput toga, da mi je MX i dalje ovaj Postfix server, ali na njemu kreiram aliase koji će da prosleđuju mailove na exchange.
Pored toga kreiram DKIM i SPF da Exchange može bezbedno da šalje mailove i valjda je to to.

Je l' neko radio nešto slično?
[ Aleksandar Đokić @ 26.06.2018. 14:54 ] @
Da, mozes tako. Samo nisam siguran kolko je to dobra ideja.
[ anon70939 @ 26.06.2018. 15:03 ] @
Što misliš da nije? :) Daj neku reč više.

Jasan mi je ovaj deo oko aliasa na Postfixu. On će znati šta da radi sa mailovima i kako da ih prosledi dalje.
Buni me deo šta ako ja recimo sa mojim mailboxom koji je na Office 365 hoću da pošaljem na mail koji je na Postfix serveru. Hoće li Office 365 Exchange zbog istog domena tražiti mailbox lokalno, pa kad ga ne bude bilo šta onda?
[ Predrag Supurovic @ 26.06.2018. 17:47 ] @
Valjda i na Exchange možeš apodesiš da sve imejlove za koje on nema nalog prosledi na Postfix.
[ anon70939 @ 26.06.2018. 19:21 ] @
Pa ne znam kako, nemam iskustva još sa Office 365, i da li mogu da podesim to.

Sa strane Postfixa je lako.

Na Office365 kad dodam Usere, njihova default adresa je tipa

[email protected], pa kad dodam domain onda je alternativna adresa ili alias ili kako god se zove [email protected]

I onda na Postfixu, gde doduše imam samo pristup kroz Postfixadmin, kreiram Alias [email protected] koji će da forwarduje sve na [email protected].
I tako uradim za svih desetak mailboxova koji su mi na Office 365.

Ali ne znam kako to da uradim na Office 365.

sad tamo ako pošaljem sa [email protected] na [email protected] koji nije na Office 365, kako će onda taj Exchange znati da ne može lokalno da pošalje. Nemam neku alternativnu adresu na Postfix-u koja bi mogla takođe da primi mailove, pa da kreiram samo forwarder.


Vidim sad da na O365 imam neku opciju Shared Mailbox, gde mogu da kreiram neki mailbox i uključim automatski forward.
Sad samo još ne znam šta da stavim gde da forwarduje pošto na Postfix nemam ništa slično kao što je alternativna adresa kod O365 [email protected].

Koliko vidim, prilično se razlikuje značenje Alias na Postfixu u odnosu na Exchange.
[ anon70939 @ 27.06.2018. 13:17 ] @
OK, mogu da kreiram alias domain na postfixu.

Dakle ovako bi trebalo da izgleda setup na kraju.
Ako se odlučim za ove peripetije javiću da li radi OK.



MX = mailserver.maindomain.com / setovan i na aliasdomain.com
SPF = Dozvoljava slanje sa oba servera
DKIM = sa Postfix servera
DKIM = sa Office 365 portala

Slučaj 1. Postfix -> Office 365
Spolja ili iz lokala šta god stigne na [email protected] (koji je na Office365) se prosleđuje na [email protected].

Slučaj 2. Office 365 -> Postfix
[email protected] šalje na [email protected]. Pošto će Office365 zbog istog domena tražiti da isporuči lokalno, napravim shared mailbox, ili kako se već zove u Office365 i namestim forwarding na [email protected]


[Ovu poruku je menjao CoyoteKG dana 27.06.2018. u 14:28 GMT+1]
[ anon70939 @ 27.06.2018. 16:07 ] @
Nije da volim da se dopisujem sam sa sobom, ali kad nađem rešenje volim da postavim, da zaključim temu, pa ako nekom zatreba može mu biti koristno.

Namestio sam i radi ovo sa slike iz poslednjeg. Testirao sa jednim mailboxom.

Jedino što nisam koristio shared mailbox, nego Distribution list što je još bolje rešenje. Meni treba samo da se forwarduju mailovi, ne još i junk da skupljam.

Dakle na O365 napravio sam Distribution list.
Da bih u distribution list mogao da dam eksternu mail adresu, morao sam da dodam i kontakt.

Dok sam ovo čačkao, skontao sam šta je Distribution List, i šta je Shared mailbox.
Tako da mi cela ova petljancija možda i ne bude bila potrebna :D. Jer Distribution list i shared mailboxes ne moraju da se licenciraju, pa skoro sve ono što imam na postfixu mogu da rešim pomoću ovoga.

Jedino što može da mi pravi problem jesu neke email adrese koje koristim za slanje kojekakvih izveštaja iz aplikacija, CMSova i slično.
Distribution list i shared mailbox nemaju kredencije za login.

A ja recimo trenutno na Postfixu imam [email protected]. I po aplikacijama se autentifikujem na SMTP sa ovim userom i šaljem izveštaje. A ovamo bih dakle trošio licence na ovakve mailboxove.


Ili... da se u takvim situacijama autentifikujem sa nekim postojećim account-om, recimo [email protected], a u aplikacijama (ako postoje takve mogućnosti) stavim da iako je info autentifikovan, da piše from [email protected].


I tako vam pričam... :D
[ Ivica Vujović @ 28.06.2018. 08:27 ] @
Da. Možeš bukvalno sve to što si naveo da odradiš. Ako ti trebaju ti mailovi da ti stoje negde kao arhiva - shared mailbox je rešenje. Ako ne i distributivne liste mogu da posluže.

Što se tiče izveštaja sve zavisi kome šalješ. Ako ih šalješ interno u organizaciji možeš da to radiš sa postfix-a kako želiš, ne moraš čak ni da ga vezuješ za neki domen. Trik je samo da kažeš Exchange serveru da ne filtrira mailove koji dolaze sa fiktivnog @mojaorganizacija.local domena.

Ako ih šalješ eksterno onda to baš i nije lepo rešenje. U tom slučaju je možda najlakše rešenje da zakupiš jos jedan domen koji bi ti služio samo za slanje izveštaja iz aplikacija pa koristi postfix za to. Na primer ako imaš mojaorganizacija.com možeš da uzmeš mojaorganizacija.rs ili nešto drugo. Cena toga je par hiljada dinara godišnje uz neki DNS parking a izbegneš ovakve peripetije. Ako ti to nije rešenje (ne žele da daju novac npr.), uvek postoji i opcija da otvoriš poddomen reports.mojaorganizacija.com i da na njemu kreiraš mx zapis pa odatle da šalješ izveštaje.
[ anon70939 @ 28.06.2018. 10:00 ] @
dada jasno. Ma imamo gomilu domena, i ja sam iskomplikovao... mozda jer me interesovalo "da li moze"
Najlakse da se resi bas tako, da koristim drugi domain, ili eto poddomain.