[ markofpi @ 15.07.2018. 15:20 ] @
Da li neko ima iskustva sa zamenom standardnih H7 sijalica sa LED H7?
Ima mnogo kako proizvodjaca, tako i tipova sijalica da prosto ako bih uzimao bez raspitivanja i tudjih iskustava bila bi to cista lutrija.
Uglavnom vozilo na koje planiram da stavim jeste Scenic 3 i ima projektora na oborenim svetlima.
Ovo mi je zapalo za oko npr.:
https://www.aliexpress.com/ite...75dc027f&priceBeautifyAB=0
[ zeoN_Rider @ 15.07.2018. 16:19 ] @
Kum i Ja pazarismo ove https://www.ebay.com/itm/2x-H7...p;rt=nc&_trksid=m570.l1313

Još nam rade na oba Renoa.
[ SG kamikaza @ 15.07.2018. 16:22 ] @
A koliko si zadovoljan njima?
Kako se ponasaju u nocnim uslovima u odnosu na redovne h7?
[ zeoN_Rider @ 15.07.2018. 16:29 ] @
Ma odkud znam, radi bolje tj. osvetljava bolje. Sa njima se čak i struktura asvalta primećuje.
[ markofpi @ 15.07.2018. 21:31 ] @
Ja znam da cu prvo otici na tehnicki pregled da vidim da li prolazim, a onda nocni uslovi da vidim da li mi blicaju. Ako to prodje za mene od tada pa na dalje samo led.
E sad kineskih proizvodjaca mnogo, modela jos vise....sigurno da postoje neke koje su kvalitetnije u svakom smislu, pa zato i pokrenuh temu.
[ zeoN_Rider @ 15.07.2018. 21:34 ] @
TP sam prošao kao od šale.
[ markofpi @ 15.07.2018. 21:57 ] @
Mada mi je od tehnickog bitnije da li cu zaslepljivati druge vozace koji mi dolaze u susret. Ako je samo tehnicki problem, lako pred isti stavim obicne h7...
[ vujkev @ 15.07.2018. 22:10 ] @
Par puta sam razmišljao da zamenim sijalice i u mojim kolima sa nekim sličnim LED sijalicama, ali svaki put vidim taj ventilator u lampama i ... :(
Šta se dešava ako taj ventilator crkne? Da li će se istopiti ceo far ili ima ugrađen neki osigurač koji će sve ugasiti ako se temp previše podigne?

[ veselinovic @ 15.07.2018. 22:26 ] @
Ja sam probao LED doduse H4 i iskustva su sledeca:

dobro:
1. trosi manje struje, manje grije far
2. bolja sovjetljenost suvog puta - kako rece Zeon vidi se struktura asfalta
3. kod preticanja blicanje je trenutno i nema sansu da vozac ispred ne primjeti blicanje


lose:
1. zbog manjeg grijanja problem sa snijegom i ledenom kisom - cak se i magla pri temperaturi oko nule ledi na faru pa zimi treba cesto grebati naslage leda sa fara.
2. jeste jace svjetlo, ali sam imao neke tamne mrlje na putu - sad jel do kvaliteta sijalice ne znam. Jednostavno meni je bio prostor koji je neosvjetljen
3. po magli se nista ne vidi, pola puta Sa-BL sam vozio sa 4 zmigavca -bolje osvjetljavaju put, a magla je bila 'nako ko da je nema. Sa halogenim uopste ne bih ni primjetio maglu.

Sve u svemu na kolima bile dva dana.
Po meni u gradu super, na otvorenom lose.

Kod cerke H7 slicna iskustva- kad je suvo super, po mokrom asfaltu i magli katastrofa. I ona vratila halogene, pa ako neko ne vjeruje poslacu mu H7 LED da proba.
[ zeoN_Rider @ 15.07.2018. 22:41 ] @
Probleme sa magljenjem ili već nečim sličnim nisam imao, a što se tiče otvorenog puta sasvim je zadovoljavajuće bilo osvetljenje šta više odlično.

E sad' moguće je da sve zavisi i od konstrukcije samom fara.
[ bordzija @ 16.07.2018. 22:44 ] @
Malo se promuvaj po jutjubu, naravno ne one prevarantske klipove prodavaca, nađi baš gde ljudi probaju, stave jedan led i jednu običnu sijalicu. Videćeš jasno kako na zidu, led rasipa svetlo tj nema onaj jasni prelaz linije preseka. E to ubija vozače u saobraćaju, kako one ispred tebe a još više iz suprotnog pravca. Dole kada krenem iza čačka i užica, svi potrpali te jeftine led sijalice i samo zrače ko svemirski brodovi. Kroz bosnu ista priča.

A što je najbitnije, po novom nema šanse da prođeš tehnički pregled ako ti far rasipa svetlo. Ko je malo stariji (pre 90tih tehnički), imao je iskustva sa tim uređajem za merenje snopa a verujem da je danas usavršeniji. Ja sam prvi hteo da stavim led ali sam digao ruke zbog tog rasipanja snopa. Nemoj da bacaš džabe pare.

troši manje struje? 35 vati a inače je 55. Inače greju kao zmaj i rizikuješ da oštetiš sočivo i plastiku fara a ventilator traje možda goddinu dana.
[ veselinovic @ 18.07.2018. 22:44 ] @
Samo da razjasnimo jel LED sijalice trose manje ili vise struje?
Odnosno jel se vise ili manje griju od halogenih?
[ bordzija @ 18.07.2018. 23:45 ] @
Greju se kao lude zato i imaju ventilator, koji kada crkne onda ode i led sijalica hehe a što se tiče potrošnje, u stanu imam sve led, vodimo računa da ne gori bezveze a račun za struju je isti. Po njihovim specifikacijama te led sijalice za auto troše 35 wati dok original 55 wati kao što sam naveo. E tu onda oni obećavaju trista puta jače svetlo ovo ono. Bajke za malu decu, led far mora da bude specijalno konstruisano sočivo a sam led je ravno postavljen tj gleda na put.

Jedino ako imaš projektore onda nema problema, ovo sve ostalo se odmah vidi da je divča a uskoro će se kažnjavati i slati na vanredni tehnički pregled, kada će nama ostalima konačno svanuti!

LED jedino možeš da staviš ako je projektor u pitanju, tada skoro ništa ne rasipa i radi perfektno.





[ bordzija @ 18.07.2018. 23:51 ] @
Razlika između klasične i led na običnom faru:
Ova se istopila od temperature

[ zeoN_Rider @ 18.07.2018. 23:57 ] @
Ma dobri su LED-vi i za koju godinu preovladaće tržištem ma koliko se mi trudili da ih omalovažimo.
[ TRUE RMS @ 19.07.2018. 00:00 ] @
i Moj + za ovo gore navedeno !
[ Java Beograd @ 19.07.2018. 07:20 ] @
Problem je što se u obične farove uguravaju jeftine kineske varijante led sijalica. Ništa drugo nije probem.

Evolucija:

Kućno osvetljenje: sijalice sa užarenim vlakom -> neonke + "štedljive" -> LED
Ulično osvetljenje: natrijumske sijalice (žute) -> LED
Osvetljenje na stadionima, u halama, TV reflektori i slično: sijalice sa užarenim vlaknom -> LED
Razne auto sijalice (žmigavci, pozicije, stop svetla i slično): sijalice sa užarenim vlakom -> LED
Auto farovi: sijalice sa užarenim vlakom -> halogene sijalice sa užarenim vlakom -> HID Kesnon -> ??? (da li možda LED :) ) Da li iko sumnja ?

[ scoolptor @ 19.07.2018. 07:36 ] @
Citat:
??? (da li možda LED :) ) Da li iko sumnja ?

Laserski farovi su mnogo efikasniji od LED.
https://www.osram.com/am/speci...headlight-technology/index.jsp
[ zeoN_Rider @ 19.07.2018. 08:45 ] @
Citat:
Java Beograd: Problem je što se u obične farove uguravaju jeftine kineske varijante led sijalica. Ništa drugo nije probem.


Šta da se radi tako nam dođe, ali popraviće se.

Inače kompletnu "Evolciju" sam prošao i odlično su mi se pokazali Ksenoni ali to je otišlo da prošlim autom.
[ bordzija @ 19.07.2018. 10:38 ] @
Nije problem u led osvetljenju već farovi u koje ljudi naguraju, naknadna ugradnja može u projektore ali nikako u obične stare farove predviđene za halogenke. Tu nastaje problem jer dolazi do rasipanja svetla i to baš smeta ostalim učesnicima u saobraćaju. I ablenduješ mu a on ti još upali duga svetla da se "pohvali" svojom slaboumnošću. Onda gledaš samo da pogodiš pored njega i prođeš. Ajde po gradu ali otvoren put je katastrofa :D
[ Java Beograd @ 19.07.2018. 10:42 ] @
Citat:
scoolptor:
Citat:
??? (da li možda LED :) ) Da li iko sumnja ?

Laserski farovi su mnogo efikasniji od LED.
https://www.osram.com/am/speci...headlight-technology/index.jsp


OK, verovatno, ali to je jedan korak iznad LED.

S tim što je LED tehnologija veoma jeftina u područjima gde je dostigla masnovnost. Što se može očekivati i u autoindustriji za farove u skoroj budućnosti.
[ zeoN_Rider @ 19.07.2018. 10:44 ] @
U celoj priči je zaboravljeno da su stakla farova u stvari onaj najveći providni deo više ne pravi od stakla.

[Ovu poruku je menjao zeoN_Rider dana 19.07.2018. u 12:03 GMT+1]
[ markofpi @ 19.07.2018. 17:10 ] @
Kod mene je naravno socivo. A sad jos jedno pitanje, da li se montirana led stijalica u faru mora zbog hladjenja ostaiti bez poklopca fara? Ako je tako definitivno odustajem od led...
I da li ima veze duzina led sijalice, posto vidim da postoje razni modeli?
[ zeoN_Rider @ 19.07.2018. 17:59 ] @
Premeri far pa uporedi sa ponudom, razlikuje se od marke do marke vozila.
[ bordzija @ 19.07.2018. 19:00 ] @
Uglavnom mora da viri ventilator i hladnjak, imaš da kupiš zamenske te kao manžetne gumene sa rupom u sredini pa svoje skineš i spremiš, vratiš kad ovo pocrka. Ako poručuješ sa interneta odma uzmi i to.

Ne sme da bude otvoreno inače se far za par meseci napuni pračinom i posle moraš da rasturaš plastiku kako bi ih oprao iznutra.
[ DSL @ 20.07.2018. 10:50 ] @
Citat:
zeoN_Rider:
U celoj priči je zaboravljeno da su stakla farova u stvari onaj najveći providni deo više ne pravi od stakla.

[Ovu poruku je menjao zeoN_Rider dana 19.07.2018. u 12:03 GMT+1]


Ovo je veci problem od toga sta je iza stakla.

Meni na renou su matirali farovi i ubijaju prilicnu kolicinu svetla. Mogu ja staviti i metal halid sijalicu...dzabe... Poliranje je priča za ove ložače koji ne kapiraju da je plastika dubinski propala...

U svakom slucaju, obzirom da H7 menjam za moj ukus prečesto, ovih dana ću da nabudzim neki soft start na H7...
[ zeoN_Rider @ 20.07.2018. 11:11 ] @
Citat:
DSL

Meni na renou su matirali farovi i ubijaju prilicnu kolicinu svetla.


I kod mene takođe, pokušao sam poliranje ali bilo je kratkog daha. E onda sam se naljutio i pazario nove farove i to Depo (aftermarket). Mogu reći da su od originalnih bar 30% bolji a što se tiče cene zanemarljivo 30% jeftiniji a možda i više.
[ bordzija @ 20.07.2018. 22:12 ] @
Sve se to polira, lakira, voskira... Ima bezbroj načina uglavnom to spale jake sijalice u farovima.
[ Nocni @ 02.08.2018. 20:10 ] @
Prije nego sto krenete u ugradnju probajte neki auto kojem su ugradjene te kineske led naprave da provozate po magli ili po kiši... pa onda donesite konačnu odluku.
[ etjen @ 06.09.2018. 22:18 ] @
sijalica, manje više. Najviše svetlo zavisi od oblika fara i sočiva. Viđao sam ksenone koji svetle lošije od h7. Ako je far ispravan i velik, pri tom sočivo dobrog oblika, skoro da nema potrebe za jačim svetlom od h7.
[ Tuj Sam @ 03.12.2018. 12:06 ] @
Već je pisano na drugim forumima da sijalice od 5-6 hiljada kelvina nisu za maglu i mokru podlogu. Probao sam led i odmah skinuo jer se ništa nije videlo.Radi se o Meganu restajling koji ima fabričke projektore koji brzo spale sočivo jer je projektor zadihtovan, t.j. ima loše hlađenje.
Kupio sam ksenone sa projektorima oko 3000 kelvina i auto je "progledao"! Normalno, na Meganu se far izuzetno teško otvara a stari projektori nisu iste veličine kao novi za ksenon. Potrebno je prilagođavanje, za merenje sam koristio digitalni šubler. Posle ugradnje sam išao na tehnički da proverim visinu i bočnu usmerenost i bilo je savršeno!
[ Nebojsa Milanovic @ 13.12.2018. 23:09 ] @
Citat:
Tuj Sam: ... koji ima fabričke projektore koji brzo spale sočivo jer je projektor zadihtovan, t.j. ima loše hlađenje.


Nevezeno o kom se autu radi, ti projektori sa halogenim sijalicama se jedna od najglupljih stvari u autoindustriji, a koja naročito dolazi do izražaja kod nas zbog debilnog zakona o obaveznim oborenim svetlima.

Tim projektorima sam se čudio još pre 20+ godina kada su počeli da se ugrađuju, jer svako pismen odmah može da zaključi da će ta mala zadihtovana optička konstrukcija veoma brzo da spali parabolu fara.

Time far, kakvu god optiku da ima, ostaje sa samo malim procentom od projektovanog svetlosnog fluksa.

Kada bi svaki auto (osim možda najviše LED/Xenon klase) imao najobičnije a veoma jeftine i vrlo efikasne farove od recimo Punta Classic (i ne samo njega, ima i drugih auta sa takvim svetlima), vožnja bi noću bila neuporedivo bezbednija, lakša i sa manje fatalnih sudara zbog neupotrebljivih farova.
[ bordzija @ 14.12.2018. 23:33 ] @
Ja bih pre rekao da to ima veze sa kvalitetom, moj komša koji je imao kockicu 2.5 tamo neko 90to godište koliko se sećam, imao je one novije štopke. Imao je te projektor farove, zadnjeg dana su radili isto kao i prvog dana, po meni perfektno! Nigde nisam video da tako opasno prelama svetlo na zidu, uz onu perverziju duginih boja na samom prelomu. Opasno sam balavio za tim farovima. Dok kod punta je to isto dobro izgledalo ali su farovi venuli jako brzo. Pre bih rekao da tu veliku igru igraju sami materijali od kojih se prave i naravno hrom.
[ caleb @ 09.03.2021. 18:41 ] @
https://www.aliexpress.com/ite...14.13010708.0.0.3a994c4dr8OuoV
Jedino sto je sad postarina skocila, potrazite kod drugog prodavca...

Imao sam ove, jedna je crkla posle godinu dana, drugu sam skinuo jer nisam imao rezervnu LED. Stavljao sam razne halogene, i obzirom da stalno drzim upaljena svetla, crkavale su jos brze ... Planiram da opet uzmem ove ili se mozda pojavilo nesto jos bolje ... videcemo
Inace su Idealne. Osvetljavaju bolje od halogenih.
Po snegu i magli nisam imao problema, ali imam i maglenke, pa mozda to ima veze?
Prave prelomnu liniju kao i halogene, samo im posle ugradnje morate prestelovati visinu.
Ja stanem par metara od zida i ustelujem ih sam.
[ Java Beograd @ 09.03.2021. 19:25 ] @
Zanimljivo je čitati ovu temu posle dve i po godine.

Ja sam i dalje na halogenkama, H7, Wurth sa benzinske pumpe, 350 din komad.
[ vaske2 @ 10.03.2021. 23:07 ] @
Citat:
caleb:
https://www.aliexpress.com/ite...14.13010708.0.0.3a994c4dr8OuoV
Jedino sto je sad postarina skocila, potrazite kod drugog prodavca...

Imao sam ove, jedna je crkla posle godinu dana, drugu sam skinuo jer nisam imao rezervnu LED. Stavljao sam razne halogene, i obzirom da stalno drzim upaljena svetla, crkavale su jos brze ... Planiram da opet uzmem ove ili se mozda pojavilo nesto jos bolje ... videcemo
Inace su Idealne. Osvetljavaju bolje od halogenih.
Po snegu i magli nisam imao problema, ali imam i maglenke, pa mozda to ima veze?
Prave prelomnu liniju kao i halogene, samo im posle ugradnje morate prestelovati visinu.
Ja stanem par metara od zida i ustelujem ih sam.


Ok su sijalice ali ne sijaju čisto belo već vuku malo na plavo,inače poštarina je sada oko 70e što je više nego duplo skuplje od samih sijalica,a ovakve iste nemaju da se nađu bez poštarine od proverenog prodavca...
[ mjanjic @ 10.03.2021. 23:38 ] @
Citat:
Java Beograd:
Ja sam i dalje na halogenkama, H7, Wurth sa benzinske pumpe, 350 din komad. :)

I ja uzimam na pumpi, obavezno one malo skuplje (doduše, bar 2-3 godine nisam ni viđao one od tipa 250 dinara, a sećam se da sam ih se namenjao i na prethodnom autu koji je koristio H4 sijalice, čim sam početo da uzimam one koje su tada bile 320 dinara, služe obavezno duže od godinu dana.
Sada isto sa H7, čak zadnja dva puta kad sam menjao sijalicu, nije crkavalo vlakno, nego od ovih naših "ravnih" ulica kao da ode neki kontakt unutar same sijalice, krenem da skidam sijalicu, ona počne da svetli; pomerim onaj nosač da je vratim, ona se ugasi. Nisu žice, nije onaj džek na koji se montira, negde je u samoj sijalici i kad se pomera čas ima kontakt, čas nema. Stavio drugu, nema problema.
Ali, tih 300 i nešto dinara i nije problem, meni se kod Astre lako menjaju, a recimo za neke kombije znam da su u jednoj firmi uzimali, ako se dobro sećam Filipsove, ali nisam 100% siguran, uglavnom 2-3000 dinara komad, ali baš traju i verovatno im se isplati.
[ Java Beograd @ 11.03.2021. 08:13 ] @
Sve sam probao i napravio pun krug

1. "Benz. pumpa" fazon
2. kupovina fensi "Osram Night breaker" i sličnih u specijalizovanim prodavnicama
3. HID sa sve "tovarima" i skalamerijom kablova
4. Vraćanje na fensi brendove iz specijalizovanih prodvnica
5. Vraćanje na "Benz. pumpa" fazon

U "evoluciji" sam preskočio LED, ali i to će vreme doći.

Zaključak:
- ne vozim noću na putevima pa nemam potrebu da osvetlim celu dolinu i narednih 10 km puta.
- gradske ulice su ionako osvetljene banderama
- šta je skupo to kratko traje
- Wurt H7 sasvim dobro osvetljava i traje normalno + imam dnevno svetlo pa je i u tom pogledu oboreno svetlo manje opterećeno.