[ bogdan.kecman @ 21.07.2018. 11:01 ] @
treba napravim par antena za "niske" frekvencije .. 1khz, 2khz, 4khz.. treba mi prijemna i predajna .. elem .. znam da je bio neki kalkulator, uzmem napravi ram od drveta po tom kalkulatoru koji mi kaze koliko je A i koliko B i koliiko navoja, zamotam zicku oko rama, na predaji valjda samo to, na prijemu dodam mali kondic paralelno za oscilatorno kolo i usiljim ga da bude precizan i to je to... ima neko link ka takvom kalkulatoru ili bar se seca matisa... ono za prijemnu cu se snadjem, namotam, turim kond pa na scope nadjem vrednost gde rezonuje na potrebnoj freq, ali za predaju ne znam ni kako da izmerim idealnu predaju?
[ TRUE RMS @ 21.07.2018. 11:15 ] @
1kHz, 2kHz ?
Ti u stvari hoćeš da napraviš zvučnik i mikrofon ?!--bez membrane :)
[ bogdan.kecman @ 21.07.2018. 12:23 ] @
pa hocu radio wave na toj frekvenciji, ne sound wave :)
[ TRUE RMS @ 21.07.2018. 14:59 ] @
TO kad budeš porastao,
NE pre...

Ima tu raznoraznih Djidj-bidja.

Treba tu svašta, da se RADI,
[ bogdan.kecman @ 21.07.2018. 17:49 ] @
nasao sam kalkulaciju za whip antenu, kontam uzmem tu duzinu, smotam na neki okvir i ce radi..
[ jonathan @ 21.07.2018. 20:10 ] @
http://www.vlf.it/
[ Predrag Supurovic @ 21.07.2018. 20:30 ] @
https://sidstation.loudet.org/antenna-theory-en.xhtml
[ Predrag Supurovic @ 21.07.2018. 20:32 ] @
http://www.earmark.net/gesr/loop/
[ Predrag Supurovic @ 21.07.2018. 20:36 ] @
Dimenzije antene možeš znatno da smanjiš ako namotaj staviš oko feritnog jezgra.

Kvaka je što ti trebaju karakteristike jezgra da bi mogao da izračunaš induktivnost takve zavojnice
[ Predrag Supurovic @ 21.07.2018. 20:40 ] @
http://www.rfcafe.com/referenc...ary-1963-electronics-world.htm
[ Predrag Supurovic @ 21.07.2018. 20:42 ] @
http://www.dtic.mil/dtic/tr/fulltext/u2/420470.pdf
[ Predrag Supurovic @ 21.07.2018. 20:57 ] @


U grubo to što si naumio je oscilatorno kolo koje se sastoji od zavojnice i kondenzatora. Dužina žice tu nema ulogu nego impedansa zavojnice koja u kombinaciji sa kondenzatorsom osciluje na određenoj frekvenciji.

U suitni, vidiš kakav kondenzatorimaš na raspolaganju i na osnovu tog aizračunaš koja ti je induktivnost zavojnice potrebna da bi to rezonovalo na željenoj frekvenciji. Verovatno moraš da malo eksperimentišešp dok ubodeš pravu kombinaciju.

E sad, stvari su ustvari dost akomplikovanije. VLF je prilično zeznut i treba dosta isksutva da bi se tu radilo kako treba.

Kod klasične antene generalno bitne su tri karakteristike: rezonantna frekvencija, impedansa antene i faktor dobrote (q faktor) ato se odnosi i za oscilatorno kolo iz prethodne priče.

Rezonantna frekvenciaj je očigledno bitna jer antena treba da radi na traženoj frekvenciji.

Impednasa je važna karakteristika jer godovi kolika je impendansa antene u tački napajanja (kakvu impedansu vidi prijemnik odnosno predajnik). Impedansa antene i prijemnika odnosno predajnika moraju da budu usklađeni inače dolazi do gubitka signala i pojave SWR-a u slučaju predaje. dok kod prijemnik aimpedansu i možeš da ignorišeš kod predajnika to nikako nije dobro.

Q faktor govori koliakje širokopojasnost antene, odnono na kom opsegu frekvenciaj se može korsititi a da još uvek rezonuje ida ima prihvatljivu impedansu.

Složiti sve to pogotovo za VLF gde se radi o talasnim dužinama reda koji kilometar prilična je nauka.
[ zica49 @ 21.07.2018. 21:55 ] @
Citat:
bogdan.kecman:
pa hocu radio wave na toj frekvenciji, ne sound wave :)

Na tim frekvencijama nemas radio wave.
[ Predrag Supurovic @ 21.07.2018. 23:37 ] @
Citat:
zica49: Na tim frekvencijama nemas radio wave.


Naravno da ima.
[ bogdan.kecman @ 22.07.2018. 01:37 ] @
@zica kako ba nema radio wave, na 4khz mozes da uhvatis antenom
zemljotres recimo ..

@djape, pazi, ja imam neki mega ultra turbi giga sega LCR tako da mogu
jako precizno da izmerim Q, S, L, C, R, D i jos brdo tih nekih cuda muda
... za prijemnu imam iskustva, pravio sam razne antene, 1kHz nije toliko
strasno nisko, zamotam malo zicke, stavim kondic spojim na scope i
generator, vrtim generator i vidim lepo gde osciluje i to je to ...
obzirom da mi treba jedna antena za jednu frekvenciju prijem mi nije
strasno kompliciran, ce ga izmerimo... ali predaja mi je crna kutija,
nikad nisam pravio predajnu antenu, nemam pojma kako to radi .. kako
uopste sa 4khz recimo na izlazu iz sdr-a da spojim antenu :D .. i kako
da premerim antenu :( ... ja imam neki swr metar za gigahercni opseg :D
ne verujem da ce mnogo da mi pomogne :D
[ Predrag Supurovic @ 22.07.2018. 07:42 ] @
SWR metar nije komplikovan, da se to napraviti, međutim problem je što kada radiš sa ovakvim antenama SWR metar ti niej dovoljan. Terba ti antenski analajzer. Ja imam analajzer ali radi u opsegu 1.5–180 MHz tako da ti on ne bi bio od koristi.

Najproistija predajna antena je dipol. TO su dva komada žice od po 1/4 talasne dužine. Takvu antenu je lako umeriti jer je dovoljno meriti SWR. Kvaka je što na frekvencijam na kojima tu to hoćeš da napaviš dipol mora d abude veoma dugačak, za 1 kHz, jedan krak ajtene bi trebalo da bude dug 74.9 km.

To znači da treba da napraviš nešto drugo, a to drugo znači da treba mnogo toga da se računa i meri a ne samo SWR.

Jedan ovdašnji radio-amatere se bavi LVF, i prijemom i predajom. Mogao bih da ga pitam za neku sugestiju ali bih morao da mu dam više podataka kao to je na primer kakva je namea takvog prenosa, odnosno koji domet se traži i slično.

Svojevremeno sam sa njim pričao na temu VLF i njegov aobjanjenja su se svela na to da na tako nismi frekvencijama uobičajen pristup gradnji predajnika i antena ne važi. Sve se to ponaša drugačije.

Na kraju krajeva, veovatno ti ne treba veliki domet i ne radiš sa velikim snagama (za sve preko reda čini mi se 10 do 100 mW ti treba dozvola za emitovanje) tako da bi ti verovatno posao radilo i da tu prijemnu antenu prosto koristiš i kao predajnu. čak i da nije prilagođen SWR verovatno predajnik ne bi crkavao jer se radi o maloj snazi.
[ bogdan.kecman @ 22.07.2018. 07:52 ] @
mW, par metara :)
[ Predrag Supurovic @ 22.07.2018. 07:56 ] @
To ti je onda u bliskom polju zračenja, ne moraš mnogo ni da se bakćeš samo napravi da ima šta da zrači radio signal: zavojnica, parče žice...
[ bogdan.kecman @ 22.07.2018. 08:02 ] @
pa zato sam i mislio da je jednostavno, ali nisam nasao neki kvalitetan
kalkulator ... mislis da napravim obican LC koji ima rezonansu na mojoj
frekvenciji i to je to ?
[ TRUE RMS @ 22.07.2018. 09:08 ] @
https://www.youtube.com/watch?v=GJtZQrZEn2Y

Interesantno je i ovo:

https://www.youtube.com/watch?v=L2W1x6Rb9hI
[ bogdan.kecman @ 22.07.2018. 09:36 ] @
taj storm receiver sam pravio vec, i za slicnu spravu mi treba i
"sender" .. za testiranje... pa bi ja onda taj carrier od 1khz, 2khz i
4khz moduliro .. nesto drugar experimentise ne znam tacno cemu sve to
ali ja uzo da probam da mu zbudzim :D ... ali mi predaja nikad nije bila
jaca strana to sam uvek kupovo gotovo :D
[ zica49 @ 22.07.2018. 09:47 ] @
Citat:
Predrag Supurovic:
Citat:
zica49: Na tim frekvencijama nemas radio wave.


Naravno da ima.

Diskutabilno koliko je upotrebljivo ako se ide ispod 10kHz.
Onda ga radije prihvatiti da nema.
[ bogdan.kecman @ 22.07.2018. 13:18 ] @
Citat:
zica49: Diskutabilno koliko je upotrebljivo ako se ide ispod 10kHz.
Onda ga radije prihvatiti da nema.


ti malo z ili? imas scope, sta vidis na njemu ako samo drzis sondu u vazduhu? koliko V ti je p2p na tih 50Hz koje vidis sa to pateticno malo "antene" koju predstavlja vrh sonde ? a to je ono mnooooooooooooooooogo ispod 1khz :D
[ zica49 @ 22.07.2018. 16:35 ] @
Naravno da ima ali je za bilo kakav oblik radijskog prenosa neupotrbljivo.
[ bogdan.kecman @ 22.07.2018. 18:53 ] @
pa necu teram radio preko 1kHz, treba mi da "prenesem info" 3 metra
[ bogdan.kecman @ 22.07.2018. 19:00 ] @
@robi, toliko imas malo poverenja u mene?!
[ Predrag Supurovic @ 22.07.2018. 22:29 ] @
Citat:
bogdan.kecman:
taj storm receiver sam pravio vec, i za slicnu spravu mi treba i
"sender" .. za testiranje... pa bi ja onda taj carrier od 1khz, 2khz i
4khz moduliro .. nesto drugar experimentise ne znam tacno cemu sve to
ali ja uzo da probam da mu zbudzim :D ... ali mi predaja nikad nije bila
jaca strana to sam uvek kupovo gotovo :D


Milsimd a nepotrebno komplikujete. VLF iam smisla samo u onim sredinama gde drugo ne radi: ipsod vode.

Za ove naše uobiajene uslvoe iamte toliko uobičajenih rešenja, pogotovo ako zaista treba i da modulišete taj signal.