[ eeestablishment @ 28.07.2018. 20:30 ] @
Sin se uspesno upisao u elektrotehnicku skolu kao tehnicar informacionih tehnologija . . .

Do sada je koristio lap-top i doslo je vreme da ga pocastimo i kupimo neki desktop .

Ne zelimo nista gejmersko vec neku masinu koja bi mu najvise koristila tokom skolovanja pomenutog smera .

E sad kako se u temu uopste ne razumemo obisli smo nekoliko trgovaca i dobili sledece preporuke . . .

https://www.winwin.rs/racunar-...b-vega-8-dvd-400w-8615600.html
( ovaj kod nas kosta 34 000 din )

https://www.winwin.rs/racunar-...b-1tb-gt-1030-dvd-8616587.html

https://www.gigatron.rs/gigatr...atron_aurora_lider_a990-129245
( za ovaj rekose kako je sasvim dovoljan za ono sto mi zelimo , i da ako zelimo neki gejmerski i 80 000 jemalo ? )


https://www.uspon.rs/productde...tb-gtx1050-2gb-ddr5-1528891696
( i na kraju opet u ovoj radnji trgovac rece kako ce ovaj ima zadovoljavajuce perfomanse i za ucenje ,skolovanje e i za igre ??? )

Ako neko od vas poznaje materiju bio bih mu zahvalan na svakom savetu
[ bachi @ 28.07.2018. 21:23 ] @
Ovaj prvi Ryzen 3 je po meni sasvim dobro rešenje. Ima i SSD za sistem i dodatni hard za storage, a grafička iako je integrisana je i više nego dovoljna za njegove potrebe.

U Emmiju ti je jeftiniji: https://www.emmi.rs/emmi-konfi...hunter.11.html?productId=69558
[ eeestablishment @ 28.07.2018. 21:34 ] @
Hvala , i kod nas u radnji je ta (niza ) cena
[ gilopile @ 28.07.2018. 21:35 ] @
Dobra preporuka Bachija, vise nego solidan komp i zavrsice mu posao odlicno, cak i ta graficka u procesoru nije uopste naivna. Snazan CPU, SSD...Za taj novac tesko da moze ista bolje, a novo. 8GB RAM-a za sada sasvim dovoljno, kasnije moze da ubaci jos. Samo naglasi da ti stave jedan modul od 8GB, ako su kojim slucajem ubacili 2x4.
[ eeestablishment @ 28.07.2018. 21:51 ] @
Citat:
..........................Samo naglasi da ti stave jedan modul od 8GB, ako su kojim slucajem ubacili 2x4.


Zabelezio sam , svraticu u ponedeljak u radnju da priupitam da li je moguca takva opcija
[ nkrgovic @ 28.07.2018. 21:52 ] @
Je'l ovo polovan hard unutra? Kaze 500GB "resertifikovan".

Ja bi izbacio CD, ako moze, a trazio umesto njega 16GB RAM-a. Ne znam cemu CD sluzi danas (ja ga nemam godinama), a ako ce nesto da uci onda vise ram-a za virtualne masine dobro dodje.
[ bachi @ 28.07.2018. 21:59 ] @
Jeste polovan koji je prošao reatest i smatra se ispravnim i važi garancija na njega.
[ mjanjic @ 28.07.2018. 22:26 ] @
Taj prvi nema na stanju.

Ja sam za istu cenu u emiju uzeo Pentium 4560 sa GTX 1050 (bez Ti doduše, sa tom je bila nešto skuplja konfiguracija, ali mi ne treba za igranje, samo da bude ipak malo više od integrisane i tek nešto malo bolje 1030), 1TB nov disk, 8GB ram (jedan modul, planiram i drugi dok ih ima u prodaji), i dodao 6500 za SSD 240GB koji je bio na akciji.

Sistem je sasvim OK, i najbitnije je da Visual Studio ne štuca kao što bi štucao sa običnim diskom (poprilično vreme učitavanja na običnom disku, a da ne pominjem vreme kreiranja novog projekta).



Kod prve konfiguracije, čak i da ima na stanju (jer piše da nema), problem je 120GB SSD, jer je nedovoljan za Win 10 i Visual Studio sa nekim opcijama koje će mu možda trebati (meni zauzima 20GB ono što mi treba, a kod poslednje verzije nema smisla birati drugu particiju za instalaciju, preko 80% zahtevanog prostora zauzme na sistemskoj), plus ako mu bude trebalo nešto za grafiku (Photoshop, Illustrator...), i sistem se napuni, a kod tog od 120GB treba ostaviti bar 25GB slobodno zbog ravnomernijeg "trošenja".

I za programiranje i sl. ipak birajte Intel, pa makar neki Pentium ili i3, ali se ne zalećite za 7. generacijom i3/i5 procesora, pošto 8. generacija ima više jezgara, cene samih procesora su maltene iste ili je razlika smešna (i3-8100 je 1000 din. ili manje skuplji od i3-7100, dok je i5-8400 oko 4000 skuplji od i5-7400, ali ima 2 fizička jezgra više), ali se baš sporo pojavljuju u gotovim konfiguracijama koje su i poprilično skuplje, jer prodavci hoće prvo da rasprodaju konfiguracije sa 7. generacijom i5/i7.


Ukratko, ima još vremena do septembra, nemojte se zaletati, pojavi se nešto na akcijama ili popustu, ali se dobro informišite za svaki procesor i grafičku.
Takođe, šta za monitor?

[ gilopile @ 28.07.2018. 22:32 ] @
Sada bacih pogled ponovo i vec je neko postavio to pitanje u vezi sa RAM modulom.

Citat:
28|05|2018 SamuelKolar

Poštovani, dali je RAM 1x8GB stick ili 2x4GB stick? Hvala unapred.


ADMIN:

Poštovani,

za takvu informaciju pozovite naš Call centar:0700 300 303(samo putem fiskne mreže po ceni lokalnog poziva) i putem mobilnog na br.*EMMI (*3664 )


Eto, mozes i da nazoves, da se ne mlatis bez potrebe :) Obavezno da stave 8GB modul, jer sam ubedjen da je 4x4, jer oni se jako slabo prodaju ( s razlogom, naravno ) i oni ih se rastosiljavaju ubacujuci ih u te gotove konf. Posle bi eventualni upgrade bio skuplji, jer je ploca 99,99% sa 2 SDRAM slota.
Da ne ispadne da ih nesto kudim ( Em*i ) , svi tako rade i to je opste poznato :)
[ Branimir Maksimovic @ 29.07.2018. 00:34 ] @
Ovaj je kulturan, ne bih isao ispod ako mislis da to potraje 5+ godina.
https://www.winwin.rs/racunari...tb-gtx1050-ti-dvd-8616038.html
[ Zlatni_bg @ 29.07.2018. 01:25 ] @
5 godina... dug je to period Bane :) Nazalost Intel nista sem sto je povecao broj jezgara na tim consumer i-procesorima nije promenio, eventualno ih kloknuo malo, jos od 2500k na-vamo. Ali doista solidan je komp. Tema je takva da svi mozemo da nadjemo nesto sto ce raditi posao, ali budzet nije recen.

Ako je ici po Banetovom predlogu koji je okej, ja bih isao na nesto sto moze da se apgrejduje, ako se vec uzima desktop. Intel svake 2 generacije, ili svaku, menja socket. Uzeo bih jaku podlogu za nesto sto moze da se pojaca kad se bude para. Mozda 2200G nije los izbor za CPU, samo sa nekom drugom plocom (zasto ne neka sa mogucnoscu overkloka?) a grafika da se uzme kad se bude novca. SSD 250GB, napajanje ne ispod 5000RSD.

Ne znam da li ste primetili cene RX570 GPU, pa cak i RX580.

[ Branimir Maksimovic @ 29.07.2018. 01:41 ] @
U svakom slucaju ako se ide na niskobudzetno resenje onda bolje uzeti polovan za 100 evra sto ce da vrsi posao, nego baciti 40k dinara za nov.

edit: Pogledah cene rx570/580 i mislim da dati od 40-50k dinara za grafu a da ne kupis i neki igracki monitor ne ide ;p
Sto se tice procesora, nista radikalno nije napravljeno od sandy bridge-a, a AMD je tek sustigao to isto, tako da koju god normalnu konfu da uzmes potrajace bar 5 godina ako ne i vise.
Jedino sto mogu da povecavaju broj korova i to je to (kako sad moraju da uspore zbog spectre/meltdown fijaska).

[Ovu poruku je menjao Branimir Maksimovic dana 29.07.2018. u 04:51 GMT+1]
[ anon142305 @ 29.07.2018. 07:12 ] @
Dajte ljudi, kakve su to preporuke za polovan uredjaj, pa jel ovo Benchmark ili ES, ajmo malo ozbiljnosti.
[ bachi @ 29.07.2018. 09:30 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
Ovaj je kulturan, ne bih isao ispod ako mislis da to potraje 5+ godina.
https://www.winwin.rs/racunari...tb-gtx1050-ti-dvd-8616038.html

Pa taj je skoro 3 puta skuplji od onog Ryzena. Sin mu je upisao srednju školu, ne faks, ovaj od 33k će da mu gura 4 godine bez problema, na tom procesoru i grafičkoj već sad može da fura Fotošop, Corel, pa čak po neku 3d animaciju da odradi, dakle pokriva mu sve što se srednje škole tiče. A za 4 godine može da promeni procesor i na tu ploču stavi (tada već polovan) Ryzen 5 ili 7 i doda neku grafičku ako mu treba i dalje će imati zmaj računar.

[ Miroslav Cvejić @ 29.07.2018. 09:45 ] @
Meni malo postalo smešno kad se priča o računaru za školu da se jako brzo dođe do besne grafike i gejming monitora a niko štampač da pomene.

Pre će mu za bilo koju školu štampač trebati nego dual channel RAM ili besna grafička.

Radio sam 10 godina u prodavnici računara, znam te priče "treba sinu za školu" i sutra sin reklamira računar jer mu GTA secka pa ćale preti inspekcijom.

[ bachi @ 29.07.2018. 09:50 ] @
Pa što bih spominjao štampač kada je postavljač teme postavio precizno i tačno pitanje?

A ako je prvi post daleko, evo da se podsetimo originalnog pitanja:

Citat:
Sin se uspesno upisao u elektrotehnicku skolu kao tehnicar informacionih tehnologija . . .

Do sada je koristio lap-top i doslo je vreme da ga pocastimo i kupimo neki desktop .

Ne zelimo nista gejmersko vec neku masinu koja bi mu najvise koristila tokom skolovanja pomenutog smera .

E sad kako se u temu uopste ne razumemo obisli smo nekoliko trgovaca i dobili sledece preporuke . . .


Pa da ne filoSofiramo više? :)
[ Miroslav Cvejić @ 29.07.2018. 10:10 ] @
Štampač pominjem jer će mu to više trebati u školi od odvojene grafičke karte i dual channel memorije.

Dok jedno nudi prednost u sintetičkim testovima ovo će mu zaista trebati za potrebe škole.

Ako već smemo da dajemo predloge koji imaju smisla.

Ako ne, onda ne treba otvarate temu na forumu već samo napraviti anketu na fejsbuku da ljudi glasaju za predložene konfiguracije?
[ bachi @ 29.07.2018. 10:21 ] @
Miroslave, bre, čovek nije tražio štampač, tražio je računar. Možda već ima štampač, možda sad nema novca da kupi štampač, pa će ga kupiti za koji mesec, mojne ga zatrpavamo predlozima i ubacimo u koordinatni sistem konfuzije. :D
[ Sceka @ 29.07.2018. 11:47 ] @
Jedino sto se isplati je konfiguracija koju je naveo @Branimir Maksimovic mada je WinWin skuplji kod gotovih / sklopljenih PC-a od, recimo, EMMI-ja.

Ono sto se gresi je „ma to treba sinu za skolu a ne za igre”. Ono sto je dobro za igre dobro je I za sve ostalo jer su igre zahtevnije od vecine programa.

Nije isto cekati na neki render satima i u roku od pola sata - a to je razlika izmedju „treba mi samo za skolu” I „moze I danasnje igre” kompjutera.


Nije losa ideja uzeti jaci kompjuter sa integrisanim grafickim cipom i skupljati pare za standardnu graficku karticu, ali najmanje GTX 1050 jer sve ispod toga nema smisla niti logike ni po cemu.

Manje od 1TB hard u svakom slucaju nije dobro jer se uzasno brzo napuni, a pokazlo se da hybrid hardovi odlicno rade...


Moja preporuka je ne manje / slabije od i-5 procesora, najmanje 8GB RAM-a, 1TB hard disk (neki hybrid).

(pa vremenom dokupiti jos RAM-a, SSD I graficku karticu)



Pozdrav!
[ Bik Koji Sedi @ 29.07.2018. 13:12 ] @
Meni ne idu u istu rečenicu "počastiti se" i desktop od 250€ s nekakvim "resertifikovanim" diskovima. To je, realno, krš.

Pristojna integrisana ploča, 8GB RAM, SSD od 256GB, kućište s dobrim napajanjem i uz to dobar monitor. HD ne treba, DVD ne treba. Pa neka nadograđuje sam po potrebi, to mu je struka, uostalom.
[ Zlatni_bg @ 29.07.2018. 13:40 ] @
Kako vi kazete da dosta stvari "ne ide", i ja kazem da srednja skola bez gejminga ne ide :) Pa nastavite diskusiju kako zelite :)
[ dejanet @ 29.07.2018. 14:08 ] @
^ Tacno tako.

Kada ce se i igrati nego sada.
[ Zlatni_bg @ 29.07.2018. 14:23 ] @
Ma igrace se on i sa 15, i sa 25, i sa 35, i sa 65. Sa mnom je 5 godina jedan irac '52 godiste igrao World of tanks, matori je kidao, pogotovu kad popije dnevnu dozu vina ;)

Ja racunar ne bih ogranicavao ni u jednom aspektu, pogotovu ne na GPU. GPU ne sluzi samo za igranje igrica :)

Koji je na kraju budzet?
[ Branimir Maksimovic @ 29.07.2018. 14:34 ] @
Ma i nije skupo toliko u porednjenju kolko kosta jedno letovanje na moru. Kaze lepo klincu aj ovog leta necemo na more i eto pristojne konfiguracije ;p
[ Zlatni_bg @ 29.07.2018. 14:36 ] @
...moje leto svake godine :D
[ anon70939 @ 29.07.2018. 16:13 ] @
Ja bih kupio

https://www.kupujemprodajem.co...0-256GB-SSD-64054897-oglas.htm
pitao prodavca da stavi 8GB ili 16GB RAM-a za još neki euro.

I pored toga kupio još 2 kom
https://www.kupujemprodajem.co...-4GB-320GB--63602207-oglas.htm

I kad naleti još neki docking station za tridesetak eura.

Možda i kupim :D
[ eeestablishment @ 29.07.2018. 16:17 ] @
Citat:
Zlatni_bg:

Koji je na kraju budzet?


Budzet je 45 000 + monitor + tastatura + jbem li ga sta jos .... . . + stampac kad dodje vreme
Citat:
Ma i nije skupo toliko u porednjenju kolko kosta jedno letovanje na moru. Kaze lepo klincu aj ovog leta necemo na more i eto pristojne konfiguracije ;p


Uh , letovanje vec uplaceno ( Becici ) , navikli smo jbga , a sa ovom cifrom se uklapamo i jedno i drugo

bachi-jev predlog
Citat:
Ovaj prvi Ryzen 3 je po meni sasvim dobro rešenje. Ima i SSD za sistem i dodatni hard za storage, a grafička iako je integrisana je i više nego dovoljna za njegove potrebe.
mi je za sada najblizi

[Ovu poruku je menjao eeestablishment dana 29.07.2018. u 17:29 GMT+1]
[ pctel @ 29.07.2018. 19:01 ] @
Citat:
IUOP_1:
Dajte ljudi, kakve su to preporuke za polovan uredjaj, pa jel ovo Benchmark ili ES, ajmo malo ozbiljnosti.
Sta je problem sa polovnim uredjajima, osim sto nije navedeno u pitanju kao opcija? Ja za sebe godinama kupujem samo polovne racunare. Da kupujem za sebe ili svoje dete ja bih uzeo polovan HP i7, 256 gb SSD, 16 gb ram i jos bi mi ostalo para od planiranog budzeta.

Po bulovom zakonu, hardverski zahtevi se udvostrucuju na svakih 18 meseci, znaci 4x jace za 3 godine, sto je i neka granica kada treba obnoviti opremu, 5 godina je previse. Ja sam tu nasao racunicu da za taj i7 za 3 godine dobijam mnogo vise novca nego za bilo koji racunar koji sad kupim nov za toliko para, a u medjuvremenu uzivam u vrhunskim performansama.
[ anon142305 @ 29.07.2018. 19:35 ] @
Problem sa polovnim uredjajima je sto je to kupovina macke u dzaku. Sutra moze da to crkne i garancije nemas. Retko ces kad naci da kupis nesto sto je neotpakovano. Jedino ako se kupac toliko razume da ume da prepozna da li valja nesto polovno, ali kad je tako, taj i ne trazi savet na forumu.

Pa ako postavljac teme trazi savet i neko mu kaze da kupi nesto sto sutra moze da crkne, pa izvini, ali to je onda mnogo los savet.

Za taj zakon sam cuo, ali kapiram da se odnosi na brzinu napretka, a ne na prepororuku kad treba pobacati svoje tehnicke uredjaje koje jos rade.

Ovo za 5 godina... Vidi, to je problem sa savetima. Ljudi misle da svako ima iste preferencije, pa tako i savetuju. To je pogresno. Ti uzivas u vrhunskim performansama, nekome je bitno da zavrsi posao u Wordu. Moj mobilni ima 7 godina, jel mislis da gresim sto ga koristim jos uvek? Da li bih ga sad koristio da sam tad kupio polovni? Isto vazi i za komp i za drugo...
[ gilopile @ 29.07.2018. 19:48 ] @
Polovno moze mnogo bolje, to je valjda svima jasno.
Ali kao sto IUOP_1 rece, sve je to rizik, s obzirom koliko se prevaranata nakotilo.

Ovo sto je Bachi predlozio za 30 i kusur crvenih je sasvim dovoljno i na duze staze Samo kasnije doda jos RAM-a i cao. CPU ce i za 5 godina biti ok, s obzirom da danas 90% skolarcima zavrsava posao i jaci C2D star 10 godina sasvim ok.

Imace lepo garanciju i bas ga briga. Predlog da ide na komp od 90,000 nije bas na mestu, to je 3x skuplje od ovog raunara :D

--------------------------------------------------------------------------
Off:
Neki dan me zove klinac da mi donese laptop da mu povadim obrisane dokumente iz caletovog laptopa koji koristi u firmi. Na pitanje koji laptop je u pitanju, klinac kaze, ma neki matori laptop..Ok, rekoh

Donese mi, kad ono besni i3 i 8GB DDR3 i ATI neka grafa DDR3 Rekoh, ako je ovo matoro, onda, jbmlga. Ja mislio donece neki p4 lap :D
[ Branimir Maksimovic @ 29.07.2018. 19:53 ] @
Ne vidim sta nisam rekao dobro? Po meni taj komp za 30k je cista bacena para, kad ce i taj C2D od pre 10 godina da zavrsi isti posao....
[ gilopile @ 29.07.2018. 19:57 ] @
Zavrsice, ali ne mozes sada porediti ovo sto ce da kupi i C2D, valjda je to jasno.

Negde moras da imas granicu, ako je budzet za novi 35000, to je to. Blokiras mu pristup device manager-u i programima za pregled konf., kazes mu evo sine kupio sam ti i7 najnoviji i video bi da ce biti zadovoljan radom tog kompa :)
[ pctel @ 29.07.2018. 19:58 ] @
Da, sve si u pravu. Moj izbor je iskristalisan nakon dosta matematickih proracuna koji imaju konstante koje vaze u mom slucaju - tipa procenat rizika da nesto crkne x cena otklanjanja kvara < 5. 000
Koeficijent brzine x cena rada x godisnji broj sati rada > nabavna cena /3

Tako da u mom slucaju rizik od kvara ulazi u proracun i meni se isplati i da mi se racunar pokvari, sto u slucaju druge osobe moze da ima drugacije parametre. Eto, ja naprimer ne bih koristio taj telefon star 7 godina jer mi se ne isplati, cak i kad je besplatan, a tebi je on isplativ itd.
[ anon142305 @ 29.07.2018. 19:58 ] @
Ne razumem se u rudarenje, ali posle sve price o tome, polovnu graficku bih kupio/preporucio nikad.
[ Branimir Maksimovic @ 29.07.2018. 20:01 ] @
Pa nece da kupuje diksretnu grafiku polovnu, evo moj brat sinu kupio za 70evra polovan komp sa sve monitorom moze i igru po koju da odigra ;p
[ gilopile @ 29.07.2018. 20:11 ] @
AL cudi me kako nema ni jedan predlog da saceka i15 koji treba da izadje u 3. kvartalu 2022. godine i te fore :)
[ Branimir Maksimovic @ 29.07.2018. 20:16 ] @
To ja cekam, covek oce nesto sinu da kupi sada ;p
[ gilopile @ 29.07.2018. 20:20 ] @
Pa to, dotle ce da zavrsi skolu, faks i da se ozeni i to bez kompa :D

Sve je to lepo osmisljeno kada ce sta novo da izadje. Koje pare se daju za te kompove, to nije normalno, a sve se kao nema para, kriza...:D
[ anon70939 @ 29.07.2018. 20:31 ] @
Bavio sam se servisom dugo godina, prodavao sam i preprodavao hardware, laptopove.
Svakako ima prevaranata, ali su ti pravaranti mahom oni koji prodaju "gejmerske" računare sa spaljenim grafikama i pločama zbog OC.
Ili laptopove kojima je skoro svima do jednog nešto rađeno na ploči.

Ja koji imam priličnog iskustva sa tim opet nikad ne bih kupio neki jeftin komp nov u nekoj od ovih prodavnica.

Bas ovo sto pctel kaze, radije bih uzeo brendirani računar za isti novac, mnogostruko jači, i prilično sam siguran da su mu veće šanse da nadživi taj nov računar iz tih poznatih prodavnica. A pri tom karakteristike su mu mnogo jače.
Da ne pričamo o bučnosti, da su brendirani računari prilično tiši od ovih računara za 30000 din. Pa samo pristojno napajanje koje bi trebalo da bude tiho nije postojalo ispod 40E u vreme dok sam se bavio time.

I šta god da crkne u tom brendiranom računaru, a šanse su prilično slabe, može da se zameni lako i jeftino. CPU, ploča, napajanje, memorija, to nisam nikad ni video da je nekom riknulo. Jedino hard diskovi, a to je jednako rizično kao i kod novih.
Pri tom sam radio 10 godina kao IT u firmi gde smo imali samo HP računare. I posle tih 10 godina su radili, ali su bili zastareli. A da ne pričam da u toj firmi nije bila praksa da se čiste ti računari od prašine, nego tako kako se stavi, tu stoji "dok ne crkne" ili dok ne stigne nov. Mogu i da iskopam možda neke slike u kakvim su uslovima radili, i nisu se pokvarili.

S obzirom da ovde se traži računar koji nije gejmerski, ja bih pre išao na brend.

Pored toga, ako bih gledao sinu za školu, više bih razmišljao o monotiru nego o nekim besnim karakteristikama računara. Bilo kakvo programiranje ili šta god bude radio, i i3 će mu završiti posao, ali je zato bolje taj novac koji uštedi na računaru da odvoji za neki bolji monitor. I eto opet, uzeo bih polovan Dell Ultrasharp serije kao što sam gore dao primer.

A oni koji pričaju da je polovno mačka u džaku... pa imam 3 primera u mojoj bliskoj okolini, koji nisu hteli da kupuju polovno samo iz razloga jer su morali da kupe nešto na čekove.
I sva 3 primera su imali problema sa tim laptopovima, koji čak nisu ni bili jeftini. Jedan je imao hladan lem tik pred istek garancije. I nije uvažena garancija jer je slika brljavila samo pri boot-u i to ne svaki put, nego jednom u 20 puta. I servis vratio računar kao ispravan.
Crkao odmah posle isteka garanciji. U nekoj ovde temi sam pominjao baš taj problem kad sam imao.

A to da će nešto za 4 ili 5 godina da zastari do neupotrebljivosti...
Pa evo u mom kompu još guram i7 2600K i ne verujem da ću ga menjati još 10 godina. A imam ga već bar 6-7 godina.

[ SlobaBgd @ 29.07.2018. 21:02 ] @
Pa na nekim temama o hardveru, baš ovde na ES-u, naši vrsni hardveraši, sadašnji i bivši serviseri, savetuju ljude da zamaskiraju kvarove i da što pre uvale nekome neispravni komp, dok još daje znake života. Dakle, da prevare kupca. A ovde svi pošteni i opominju da eto ima prevaranata i da treba da se pazimo takvih...
[ anon70939 @ 29.07.2018. 21:08 ] @
ja sam to rekao negde? To ni u RL nisam savetovao nikom.
[ gilopile @ 29.07.2018. 21:22 ] @

Ja kada bih prodavao kompove, samo ako im zavarim kuciste, u protivnom, jok.



[ Lavlja_Jazbina @ 29.07.2018. 21:24 ] @
Ja sam za Bachijev predlog,posebno sto je DDR4 memorija.Kad vec kupuje za period od 4 godine,glupo da uzima racunar sa DDR3.
[ Ivan Dimkovic @ 29.07.2018. 21:26 ] @
Citat:
pctel
Po bulovom zakonu, hardverski zahtevi se udvostrucuju na svakih 18 meseci, znaci 4x jace za 3 godine, sto je i neka granica kada treba obnoviti opremu, 5 godina je previse.


Bulova je algebra, "zakon" je Murov.
[ pctel @ 29.07.2018. 21:36 ] @
^
da, u pravu si.
[ Zlatni_bg @ 30.07.2018. 00:33 ] @
Cak nije ni "zakon" Murov jer je Mur pretpostavio da ce se to desavati na 2 godine :) Intelov inzenjer je rekao 18 meseci i tako je ostalo do skoro, kada je receno da "pravilo" umire. Sto se i moze primetiti, ajde da se ne lazemo, ko ima i5 2500k moze isto sto i onaj sa i5 7600k, a CPU je iz 2010. godine. Za 8 godina bas i nisu napredovali ti mainstream procesori - do skoro, kada se ne radi na povecanju brzine jezgra vec povecanju broja jezgara.

Najbolji drugar iz detinjstva mi je pre par dana doktorirao u Tokiu, gde japanci imaju citavu laboratoriju za dizajn "procesora", ako se tako mogu nazvati na fakultetu. Trenutno se radi na paralelizaciji procesa a ne na poboljsavanju performansi izvrsavanja jedne niti (threada na engleskom). Kada se to izvede i softverski kako treba, i ovaj matori, overklokovani [email protected] ima da procveta.

Meanwhile in Serbia, ljudi se na ETFu dive 3D stampacu.
[ Zlatni_bg @ 30.07.2018. 00:37 ] @
Citat:
Lavlja_Jazbina:
Ja sam za Bachijev predlog,posebno sto je DDR4 memorija.Kad vec kupuje za period od 4 godine,glupo da uzima racunar sa DDR3.


Vec 2020. koliko znam se ocekuje DDR5. Znaci u Srbiji se DDR4 kupuje tek kad izadje DDR5 :)
[ mjanjic @ 30.07.2018. 01:14 ] @
Ako je poželjno i za igrice, tu se Pentium 4560 pokazao kao šampion odnosa performansi i cene u kombinaciji sa odgovarajućom grafikom.
Neko je predložio i5-8400 ili tako nešto - ne uklapa se u budžet, a ako je poželjno i za igranje, grafika mora biti skuplja od procesora, jer kakva je korist uzeti procesor od 200€, a da grafička nije od bar 300€. Onda će grafička da guši i usporava procesor. Sa druge strane, previše novca dati za grafiku, a uzeti najjeftiniji procesor nema smisla.

Meni nije trebala konfiguracija za igranje, ali sam hteo bar 1030, jer integrisane koriste sistemski ram i praktično usporavaju sistem za bar 20-30% zbog pristupa memoriji, posebno ako se ima jedan modul.
Nekako mi je 4560 u kombinaciji sa GTX 1050 taman neka sredina, nije za ove najnovije igre i sl., ali opet ima dovoljno jezgara i memorije ako mi bude trebalo za neko eksperimentisanje sa CUDA u programiranju i sl., jer je ipak značajno jača nego 1030.

Naravno, idealno bi bilo 1050Ti sa 4GB, ali je to kod nas još uvek mnogo novca, naročito kad kupujete od svog novca.
Školarcima i studentima je lako da pričaju "treba mi zbog..." kad ne daju svoj novac, nego roditelji moraju da stegnu kaiš, a sami se često ne razumeju u čemu je razlika.

Da zaključim, njemu bi i5 bilo čisto bacanje para, neće da radi video montažu ili rendering gde bi mu taj CPU došao do izražaja, za programiranje i slično će čak i Celeron završavati posao, ali mu je veoma važno da ima SSD bar 240/256GB, poželjno i običan disk od 1TB ili veći (fotografije, filmovi, muzika...), 2x8GB rama ili 1x8GB pa da se kasnije dokupi još 8GB, kao i solidan monitor.

Kvalitetan monitor nije baš jeftina stavka, ima doduše čak i 24" sa TN panelom za manje od 20k dinara, a negde videh i IPS za tu cenu, samo je pitanje da li će se pokvariti odmah pri isteku garancije (kod nekih brendova često stradaju paneli i tu nema popravke). S obzirom da su za rezolucije veće od FullHD mnogo skuplji, neka zlatna sredina bi bio neki IPS od 27", jeste da je samo 1080p i neki će reći "videće se pikseli k'o cigle", ali za te pare je to, i bolja mu je ta dijagonala za filmove i sl. nego 23-24", a nije baš da će da se vide kvadratići, jer te monitore niko ne bi kupovao pa ih ne bi ni proizvodili da je to toliko strašno. I taj monitor je bitniji od toga da li će imati Pentium, i3 ili i5 procesor.

I na kraju, zaboravismo STOLICU - tj. radnu fotelju!
[ Zlatni_bg @ 30.07.2018. 03:38 ] @
Ljudi, ajde prvo jednu stvar da se razumemo :)

Izmedju GTX1050 i GTX1050Ti postoji razlika od oko 20-25% u performansama. Razlika izmedju GTX1050Ti i GTX1060 je oko 50% u performansama. Razlika u ceni je oko 20-25% i moze se naci za nekih ~30 hiljada. Znaci sto se tice grafike za gejming, istina, GTX1050Ti ce biti OKEJ izbor, ali GTX1060 je no-brainer. Kada poredimo GTX1050 i GTX1060, performanse su nebo i zemlja.

Covek je rekao da se igrice nece za sad igrati, ajde da vidimo najbolji CPU trenutno sa integrisanom grafikom za coveka, pa da kasnije, kad se klinac pokaze, dobije i zasebnu graficku kartu :)

Evo mojih predloga, i razloga:

https://www.emmi.rs/procesori-...-8350k.11.html?productId=64900

Intel i3 8350K. Zasto? Jer je isti kao svaka i5-ica starije generacije, 4 jezgra, 4 threada. Nema sta ne moze da pokrene. Zasto K verzija? Moze da se klokne. Kada vise ne bude dorastao zadatku, jedan jeftiniji hladnjak od 3 hiljade dinara ce napraviti cudo od procesora. Naravno, neophodna je ploca koja podrzava OC, ali je ovo sasvim solidna platforma za dalje. Cena ~19k.

https://www.emmi.rs/procesori-...3-8100.11.html?productId=64901

Intel i3 8100. Isti kao gore navedeni, samo sa nizim taktom, 4 jezgra, bez mogucnosti OC-a. Takodje integrisana grafika. Oba procesora su sasvim dovoljno jaka za sve danas, cak i igranje najzahtevnijih igara. Cena ~15k.

https://www.emmi.rs/procesori-...5-8400.11.html?productId=64899

Navodim i5-8400 samo jer je vec spomenut u temi. Da se ne lazemo, narednih 4-5 godina mu najverovatnije nece trebati 6 jezgara koje ovaj CPU ima, a poredi se sa i3-8100, ima 2 jezgra vise ali i cenu od 24k RSD. Takodje ima i nizi clock.

https://www.emmi.rs/procesori-...-2200g.11.html?productId=69552

Ryzen 2200G. Poredio bih ga sa i3-8100, samo sto ima jacu integrisanu grafiku, koja moze da pokrene neke od danasnjih igara solidno na niskim podesavanjima. Intelovi procesori to ne mogu, nema nekog igranja igrica iz zadnjih 5-6 godina bez dodatne graficke karte. E sad, tu je nekih 30-35% sporija 4 jezgra koje nudi. Znaci nesto losiji procesor sa boljom grafikom.

https://www.emmi.rs/procesori-...-2400g.11.html?productId=69553

Ryzen 2400G. Po mom misljenju sampion u ovom izboru jer nudi od svega po malo, i7 sedme generacije pandan AMD-a, sasvim solidan clock za Ryzen pa ni single-core performanse ne kaskaju, hyperthreading (kako god ga AMD zvao) i dovoljno dobra grafika za igrice dok ne bude bolje.

https://www.emmi.rs/procesori-...5-2600.11.html?productId=73193

AMD Ryzen 2600. Ako cemo o procesorima, ovo je najbolji procesor za novac danasnjice. 6 jezgara, 12 threadova. Cena ~24k i neophodna zasebna grafika.

-------------------

Mislim da su u ovom slucaju ovo procesori koji su jedina opcija ako zelimo da taj racunar istraje 4-5 godina. Sve ispod ovoga je bas slabo (nemojte da gledamo Ryzene sa 4 jezgra bez AMD APU grafike i slicno, kao i Intele sa 2 jezgra u 2018. godini) i nema mesta u nekom ozbiljnijem/kucnom racunaru. Za kancelariju mozda ali kao glavni racunar u kuci jok.

P.S. ne ljutite se zbog Emmi linkova, znate svi da kacimo Emmi jer su im komponente najjeftinije ili oko najjeftinijih pa eto, da imamo okvirno i cene i razlike u istim.

E sad, u zavisnosti od procesora biramo plocu. Ako su ne-K verzije Intela, uzima se jeftinija ploca jer nema overkloka. Ako se uzima K verzija, uzima se i jaca ploca. Samim tim jednog dana moze da se ubaci i5/i7 na isti socket, kada ce mu i cena biti niza. Ako se uzima Ryzen... pogledati opcije, mada su osnovne ploce vrlo, vrlo jeftine.

DDR4 ne moze da se izbegne, to je sto je. SSD je okej, ali ako sklapamo budzet konfu, jurimo neki za 6000RSD ili 1TB HDD. Ima jeftinih SSD-ova sad. A moze i da se "pozajmi" neki stari HDD iz nekog rashodovanog racunara.

Napajanje... po svemu sudeci, Raidmax, LC Power... nije bas da ce biti para za bilo sta vise. Kuciste najjeftinije moguce.

Monitor IPS po mogucnosti, mada imam iskustva i sa VA panelima koji su skroz okej, jedino nemaju sjajne uglove gledanja. Opet, monitor je ono u sta ce da se gleda kad se sedi za racunarom, tako da ni tu ne bi trebalo stedeti.

Stampac... pffffff. Dobro dodje, mada moze neko vreme da se nosi i USB u kopirnicu. Ne bih uzimao ink jet danas. A laseri nemam pojma koliko su, ali jeftini nisu, to znam.

-----

Ajmo sad, predlozi za ploce za gornje CPU? I ako cemo neki da diskreditujemo i izbacimo iz izbora, ajde da bude argumentovano, nemojte da pravimo od tebe licno prepucavanje. Iskreno zelim da pomognem kao i svaki put kad je neko pokusavao sa HW na forumu oko izbora i podesavanja.
[ ineve74 @ 30.07.2018. 05:41 ] @
Posto imas ograniceni budzet najbolje je uzeti sto jaci procesor i manje memorije a sto slabiju graficku.
Posle moze uvek da se nadogradi boljom grafickom i memorijom.
Ja imam i7 iz 2010 godine i kad se stavi nova graficka tera sve nove igre na maksimum.
[ Branimir Maksimovic @ 30.07.2018. 06:38 ] @
Citat:
Zlatni_bg:
Citat:
Lavlja_Jazbina:
Ja sam za Bachijev predlog,posebno sto je DDR4 memorija.Kad vec kupuje za period od 4 godine,glupo da uzima racunar sa DDR3.


Vec 2020. koliko znam se ocekuje DDR5. Znaci u Srbiji se DDR4 kupuje tek kad izadje DDR5 :)


Ja cu onda 2020 da kupim sledecu konfu ;p
DDR5 ce navodno da ima duplu brzinu i dupli kapacitet, pa mi nece biti zao da ulozim bruku para u to ;p
[ VladaSu @ 30.07.2018. 09:10 ] @
Za skolu ne treba uopste jak i skup racunar.
Najveci fazon sto za skolu racunar nece koristiti ni 5%, a kupuje se za skolu. Sve ovo verovatno moze i na starom laptop-u. Ne verujem da su u skoli bolji racunari od njegovog laptop-a.
Bice super ako u njegovom odeljenju od 25 ucenika 3 ucenika bude se bavilo software-om. Mozda ce prodavati racunar u prodavnici za sta mu ne treba specijalno namenjen racunar kuci a najverovatnije vise nikada nece imati dodirnih tacaka sa racunarom sem da ponekada nekom rodjaku instalira Windows. To su cinjenice. Ako stvarno zeli nesto da nauci to moze i najjeftinijoj konfiguraciji tj laptop-u.
Ja sam programer i bez problema radim na racunaru starom 7 godina. Laptop i platio sam oko 600e. Jedino sam SSD kasnije ubacio. Uradim ponekada nesto u Photoshop ili Corel-u. Radio sam i neke 3D objekte.
.NET bez problema, PHP projekat sa 50.000 fajlova.
Cesto mi prijatelji dodju kada hoce da kupe racunar za skolu i pitaju da li je ok konfiguracija, bacim pogled na cenu i nikada ispod 1000e sa napucanom grafickom. Tada kazem samo da je dovoljan racunar od 200e a ako hoce da igra igrice onda je taj od 1000e dobar.
Smori se i roditelj i dete. Roditelj zato sto je ispao magarac a dete jer nece moci igrati igrice. :)
[ flighter_022 @ 30.07.2018. 09:37 ] @
Da učenik ispoštuje ono što škola od njega traži, biće dovoljan skoro pa bilo koji računar. Međutim, ako želi da školu iskoristi za dalje samostalno učenje (dakle, za stotine i hiljade sati provedenih pred ekranom), ja bih onda išao upravo tom linijom da uzmem, unutar svog budžeta) što jači procesor, memorije koliko mogu i SSD, a HDD kad bude para.

Recimo, u januaru 2012 sam uzeo, u ono vreme prilično jak, laptop sa i7, 8 GB DDR3, nVidia 2 GB karticom, velikim HDD. Istog dana sam umesto HDD ubacio već pripremljen SSD. Do danas je bilo nekoliko promena SSD-a (nikad radi kvara, već samo obnavljanje/unapređenje). I dan danas radi kao sat, malo više (tj. mnogo više) se greje ali i to će biti sređeno servisom za koji dan. Nisam probao GTA4/5 (ne interesuje me) ali jesam Fallout 4, i radi veoma dobro.

Računar sam uzeo za programerske namene i tu, za sada, zadovoljava sve moje potrebe.
[ mjanjic @ 30.07.2018. 11:26 ] @
Pa, uzeo sam i ja laptop sa i7 procesorom jer je koštao isto kao neki modeli sa i5 (doduše, U verzija sa 2 jezgra i HT, pa se praktično ne razlikuje od i5, osim po maksimalnom kloku kad se aktivira turbo), ali to ne znači da će to značiti nekom školarcu.

Pazite savete, što skuplji CPU, a grafika može i integrisana.
A znate li da npr. Photoshp CC koristi grafičku za neke stvari, kao i mnoge druge aplikacije?

Meni na poslu i najjeftiiji Celeron 1820G ili tako nešto sa dodatom starom 8500GT grafikom praktično vrti 3-4 sekunde umanjivanje rezolucije fotografije u PS-u kao na i5 4460 ili tako nešto i nekom "ŠLJ" AMD grafikom (mislim da je neka najjeftinija RX200 serija), u ovom drugom slučaju zato što je Win7 pa Adobe CC ne može da koristi grafiku, ali ne verujem da bi od te grafike Photoshop imao koristi.

Kod kuće, kao što sam naveo, Pentium 4560 i GTX1050, Photoshop sve odradi u deliću sekunde, a isto tako brzo odradi to i neke efekte i filtere i na starom C2D.

Jedno su sintetički testovi, a rad u praksi nešto sasvim drugo. Pored novog mi još uvek stoji stari Core2Duo komp, i jedino što ga zeza je 2GB rama (ploča ne podržava više od 4, a samo grafika ima 1GB, pa se ne isplati nadogradnja) i što nisam ubacio SSD, inače da ima ploču koja podržava 8GB rama i da ubacim SSD, i to će da mi tera Visual Studio i sve ostalo što mi treba, pa bi i nekome za srednju školu bilo dovoljno.

Međutim, ne bih savetovao da se kupuje polovan ni desktop ni laptop, osim ko ima takvu platu da ga posle boli uvo ako nešto strada. Umesto da plate 1000€ nov, neki kupe polovan laptop za 400€, pa ako i strada ploča, mogu da nađu preko oglasa, ili jednostavno kupe drugi. To je za one koji vole time da se bave i imaju vremena za to, nije sport za svakoga. Mene je prošla volja i da sam sklapam desktop konfiguracije, a ranije sam kupovao sve u delovima dok su davali garanciju na sklapanje u sopstvenoj režiji.


A da li će se novi srednjoškolac baviti nekom naprednijom grafikom, dizajnom, isključivo programiranjem, ili će poterati i neku igricu, njegova je stvar, ali onaj koji daje novac treba da mu za taj novac kupi solidno izbalansiranu mašinu, a ne da spuca pola budžeta na procesor pa će posle videti za neku grafiku koja košta još više nego taj procesor. A posle možda jednostavno više i neće biti novca za nadogradnju kompa, deca hoće bolje patike, hoće da izađu u grad, odu na rođendan...

Jedna stvar je kad od svoje plate kupujemo sebi komp i hoćemo da priuštimo zadovoljstvo da poteramo neku igricu na maksimalnim podešavanjima, ali se svesno odričemo nečeg drugog, a drugo je savetovati svima oko sebe da treba tako da se ponašaju.

[ gilopile @ 30.07.2018. 11:41 ] @
Ovo je gpu u ryzen 3 2200g.


GPU Type: Radeon Vega 8
Shader cores: 512
Maximum frequency (MHz): 1100
Memory controller Memory channels: 2
Supported memory: DDR4-2667

Dovoljno za sve osim igranja ovih novih sranjna. Ni jedna karta do nekih 50eur ne moze ni da prismrdi. FS ima da radi odlicno, Autocad...ma sve.
[ Sceka @ 30.07.2018. 12:11 ] @
Tipicno... svi iskljucivo sa svoje tacke vidjenja. Pa cak I otac.

Niko da se stavi u polozaj onoga kome je namenjen kompjuter (btw, jasno je naznaceno da nema reci o laptopu, iskljucivo desktop pa nema razloga da se pominje ni u kom kontextu).


Momak treba da dodje kuci nakon provedenog vremena kod vrsnjaka I da se razocara u svoj kompjuter? Njemu u tim godinama TO znaci vise od sve druge price.


A za par godina jos gore da se oseca...?




Pozdrav!
[ Branimir Maksimovic @ 30.07.2018. 12:28 ] @
Tim pre sto to nije neka velika para...
[ Zlatni_bg @ 30.07.2018. 13:00 ] @
Bice solidan komp ako neko nastavi da diskutuje na temu komponenata ovde konkretno, jedino Dragan se trudi da pogura Ryzen APU pricu :) Ako se vec sklapa komp na taj fazon, bar nek se ide na 2400G. Ovom diskusijom cete oterati coveka u radnju da kupi bilo sta sto mu prodavac uvali.

Pentium 4560 je dobar procesor za novac koji se trazi. Isto je i sa Ryzen 2600. Ali Pentium G4560 ima samo 2 jezgra. Ne bih ga preporucivao u 2018 godini. Imam i5 na lap topu, 2 jezgra na 3.2GHz, hyperthreading i znam sta je to. Ipak bih isao na nesto malo jace. 4 fizicka jezgra.
[ anon70939 @ 30.07.2018. 13:08 ] @
Što Šćeka kaže,
Citat:
Njemu u tim godinama TO znaci vise od sve druge price.

Mi se nismo stavili baš u njegov položaj pa dajemo konstruktivne predloge kao da će mu služiti računar za posao...

Pretpostavljam kad se kaže "računar za školu" da se ipak misli više kao neka nagrada i stimulacija, nego što će taj računar stvarno služiti za školske potrebe.
U tom slučaju je bitna i grafička kartica jer će računar vrlo verovatno više služiti za igrice.

Jer baš ovo
Citat:

Momak treba da dodje kuci nakon provedenog vremena kod vrsnjaka I da se razocara u svoj kompjuter?

Posle nekog vremena čačkanja po facebook-u i slično, pa kad mu to dosadi, verovatno će hteti da potera neku igricu, a onda će da se razočara...


Kao što rekoše već, računar za školu je dovoljan bilo koji. Čak verovatno nije ni neophodan za školu.
Kod mene na faksu, mnogi su završili faks (informatički) i bez "računara za faks". Uglavnom se uvek svodilo sve na bubanje gde računar nije ni bio potreban. A kad je zatrebao, računarska učionica je bila uvek dostupna.
[ mikikg @ 30.07.2018. 14:16 ] @
Mogu dati “genericki” predlog po komponentama:

- MB iz osme generacije, sa M.2 podrskom, moja preporuka Gigabyte
- CPU osme generacije, bilo koji koji se uklapa u budzet
- SSD ili M.2 ako se moze priustiti
- GPU skoro nebitna, integrisana (iz CPU) radi odlicno, opciono najjeftinija neka NVIDIA 1050
- Memorija sto je moguce vise, 8GB po meni minimum, 16GB preporucljivo
- Napajanje sa PFC obavezno

Jeste malo “jaca” konfiguracija ali koliko “sutra” kada se budu uhvatili za Android Studio ili Unity i to ce biti “slabo”, to jede resurse samo tako.

PS: preporucujem ovakvu konfiguraciju jer je moguce na njoj da se podigne bez problema macOS a to ce im pak trebati zbog XCode.

XCode ili Android Studio je nesto neminivno sto ce okupirati buduce mlade programere!
[ Zlatni_bg @ 30.07.2018. 14:55 ] @
To Miki, konacno neko ko razume ono sto ja pricam. Ja radim sa PHPStormom, Android studiom, i par stvari u isto vreme, na lap topu sa i5/2core/4thread mi radi "okej" ali ne kao na desktopu, i to sa sve SSD-om. Kada radis sa Android Studiom i pokrenes virtualnu masinu... pakao nastane :) A intel ima akceleraciju za android VM emulator koji gugl daje, na desktopu posto imam AMD koristim genymotion.

Osme generacije i mora da uzme 8GB minimum RAM-a da bi u potpunosti izvukao sve iz svog CPU-a, jer su najmanji moduli po 4GB. Meni je laptop koji je imao 4GB RAM-a za nedelju dana pojeo 3% zdravosti Samsung Evo SSD-a od 250GB jer je non stop prebacivao sa RAMa na SSD podatke. To mora da se izbegne.

Ajmo sad konkretne predloge, ja sam predlozio procesore, budite konstruktivni. Znaci ne pravimo racunar "za skolsku upotrebu" nego racunar za upotrebu narednih 4-5 godina!!!

Dragan ima prvi predlog sa 2200G. Isti moze da se klokuje na 3.8-3.9GHz bez problema i tad je okej resenje. Grafika onda moze i da saceka koji mesec/godinu dana. Dragance, prepustam ti da sastavis konfu ako zelis sa tim :) Ja cu da se pozabavim nekim drugim CPU pa cemo da napravimo poredjenja. Da ogranicimo budzet?

Ostali procesori:
i3-8100
Ryzen 2600
i3-8350K
Ryzen 2400G
i5-8400
[ mikikg @ 30.07.2018. 15:31 ] @
Slicna situacija i kod mene, Android studio sa C/C++ i Java.
Znam samo da kod prevodjenja svih 12 treadova (i8700 + 32GB RAM + M2) zakucano na maximum i tako po minut-dva za svaku najmanju izmenu koju hocu da vidim ...
PHP sam batalio pre par godina, dosadio mi :)
[ mjanjic @ 30.07.2018. 15:33 ] @
Ja kad sam tražio "izbalansiran" komp za do 50k bez monitora (već imam), gledao sam i konfiguracije sa Ryzen, ono što bi bilo i dobro sa tačke gledišta grafike je bilo daleko preko 50k.

2 fizička jezgra kod 4560 plus HT (ono što je ranije bio i3) je sasvim dovoljno za srednjoškolca, većina igara još uvek nema neki benefit od 4 ili 6 jezgara, a pitanje za koju godinu.
A opet sve zavisi od društva - ako niko ili samo par drugara ima besan komp, nije problem, većina danas jedva sastavlja kraj s krajem, ali ako mu pola drugara ima neke besne mašine, onda mu ni 1000€ neće biti dovoljno, i to bez monitora i štampača.

Ljudi moraju da nauče da se zadovolje onim što imaju i da teže boljem i bore se da sutra to bolje zarade i/ili zasluže, a ne sve hoće odmah.

Neka mu tata kupi solidan komp, možda i ovo što neki predlažu, sa nekim novim i3 sa integrisanom grafikom, a on neka krene da radi WP ili nešto slično, pa neka zaradi za dobru grafičku...
[ Branimir Maksimovic @ 30.07.2018. 16:04 ] @
Zlatni: "Meni je laptop koji je imao 4GB RAM-a za nedelju dana pojeo 3% zdravosti Samsung Evo SSD-a od 250GB jer je non stop prebacivao sa RAMa na SSD podatke. To mora da se izbegne."

Windows 10 izbegavati na SSD. To upisuje ko ludo.
[ mikikg @ 30.07.2018. 16:18 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
Windows 10 izbegavati na SSD. To upisuje ko ludo.


Citat:
PS: preporucujem ovakvu konfiguraciju jer je moguce na njoj da se podigne bez problema macOS ...


Windows samo u VM, ne mogu da ga gledam vise, samo kad moram.
Vec 6-7 godina vozim Hackintos i nemam namere da to skorije menjam, ja sam prezadovoljan kako to radi (ukljucujuci sve debilnosti i bugove koje ih prati) ... To radi 99.98% kao originalni Mac, uptime se meri u mesecima (nezamislivo za desktop Windows) ...
[ anon70939 @ 30.07.2018. 16:23 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
Zlatni: "Meni je laptop koji je imao 4GB RAM-a za nedelju dana pojeo 3% zdravosti Samsung Evo SSD-a od 250GB jer je non stop prebacivao sa RAMa na SSD podatke. To mora da se izbegne."

Windows 10 izbegavati na SSD. To upisuje ko ludo.


To je izgleda učestalo. Meni na oba Samsung Evo SSD koja sam imao, za nedelju dana po HDD Sentinel-u Health pao sa 100 na 97%, i dan danas posle nekoliko godina isto tu stoji.
Mislim da to nije baš neki problem
[ dejanet @ 30.07.2018. 16:26 ] @
Mnogo gledate kroz licnu prizmu, kako use-case tako i konfiguraciju racunara, koja vam je presisala budzet 46k rsd, ako se secam.

Iskustvo sa SSD na windows - vrlo pozitivno, vec skoro 10 godina.
[ Branimir Maksimovic @ 30.07.2018. 16:28 ] @
Windows 10 nema 10 godina ;)
Kazem, po mojoj racunici on upise bar 10GB dnevno na disk a da nista drugo ne radis....

edit: sto se tice budzeta, besmisleno je. Kazem, ili kupujes komp ili ne kupujes, tim pre sto
mozes i za vise nego duplo manje da kupis polovan komp koji isto klincu nece da vrsi posao.
[ dejanet @ 30.07.2018. 16:33 ] @
^ Pa bio je windows i pre desetke.

To ti upisuje GB-ajte tokom instalacije, jedino sto ti ne kazu da instalacija traje jos satima u background-u a posto ti je prijavio kraj iste.
[ Lavlja_Jazbina @ 30.07.2018. 17:11 ] @
Moj predlog:

Citat:
Procesor AMD Ryzen™ 3 2200G 4-Core 3.5GHz
Matična Ploča GIGABYTE GA-A320M-S2H
Memorija (RAM) 8GB DDR4 2400MHz
Grafička Kartica AMD Radeon VEGA 8
HDD 120GB SSD SATA3 + 1TB HDD SATA3
Kućište - Napajanje NJOY DOSE 600W
Operativni Sistem Bez operativnog sistema
Tastatura i Miš poklon tastatura + mis
Garancija 5 GODINA GARANCIJE (uz redovan besplatni godišnji pregled)
Ekran nema
Optika DVD DVD-RW
Slotovi Priključci napred
USB 3.0: 1
USB 2.0: 2
Audio: 1 x Audio/Mic

Priključci na zadnjem panelu
HDMI priključci: 1x HDMI
DVI priključci: 1x DVI-D Dual Link
VGA D-sub: 1
PS/2: 2 (tastatura + miš)
Ukupno USB priključaka: 6 USB
3.0 priključci: 4
USB 2.0 priključci: 2
RJ-45 (LAN): 1
Audio: 3x 3.5mm
Napomena: 2x eSATA II + USB 2.0 combo


https://www.bcgroup-online.com...zen-3-2200g-.-8gb-.-120gb-ssd-÷-1tb-48635

http://www.asrock.com/mb/AMD/A320M/index.asp Ploca prvog predloga sa teme,

https://www.gigabyte.com/Motherboard/GA-A320M-S2H-rev-1x#kf ploca mog predloga.

Ako je AS ROCK ( a nisu naveli) ima mozda bolje hladjenje cpu dela kao i cipseta ali....zakljucak i misljenje na vama.

[ Zlatni_bg @ 30.07.2018. 17:37 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
Zlatni: "Meni je laptop koji je imao 4GB RAM-a za nedelju dana pojeo 3% zdravosti Samsung Evo SSD-a od 250GB jer je non stop prebacivao sa RAMa na SSD podatke. To mora da se izbegne."

Windows 10 izbegavati na SSD. To upisuje ko ludo.


Nikad ja jos sebi nisam instalirao desetku, svuda imam osmice :) dok me dusmani ne nateraju, ostajem na osmici :)
[ Zlatni_bg @ 30.07.2018. 17:39 ] @
Citat:
Lavlja_Jazbina:
Moj predlog:

Citat:
Procesor AMD Ryzen™ 3 2200G 4-Core 3.5GHz
Matična Ploča GIGABYTE GA-A320M-S2H
Memorija (RAM) 8GB DDR4 2400MHz
Grafička Kartica AMD Radeon VEGA 8
HDD 120GB SSD SATA3 + 1TB HDD SATA3
Kućište - Napajanje NJOY DOSE 600W
Operativni Sistem Bez operativnog sistema
Tastatura i Miš poklon tastatura + mis
Garancija 5 GODINA GARANCIJE (uz redovan besplatni godišnji pregled)
Ekran nema
Optika DVD DVD-RW
Slotovi Priključci napred
USB 3.0: 1
USB 2.0: 2
Audio: 1 x Audio/Mic

Priključci na zadnjem panelu
HDMI priključci: 1x HDMI
DVI priključci: 1x DVI-D Dual Link
VGA D-sub: 1
PS/2: 2 (tastatura + miš)
Ukupno USB priključaka: 6 USB
3.0 priključci: 4
USB 2.0 priključci: 2
RJ-45 (LAN): 1
Audio: 3x 3.5mm
Napomena: 2x eSATA II + USB 2.0 combo


https://www.bcgroup-online.com...zen-3-2200g-.-8gb-.-120gb-ssd-÷-1tb-48635

http://www.asrock.com/mb/AMD/A320M/index.asp Ploca prvog predloga sa teme,

https://www.gigabyte.com/Motherboard/GA-A320M-S2H-rev-1x#kf ploca mog predloga.

Ako je AS ROCK ( a nisu naveli) ima mozda bolje hladjenje cpu dela kao i cipseta ali....zakljucak i misljenje na vama.



Ne radi link za racunar iz nekog razloga. Hladjenje VRM/NB i slicno nije bitno za 2200G. Ne greje to puno. Mene zanima kako bi bilo uloziti u X270 plocu (taj je cipset jel da?) ili b250 kako bi se dobila mogucnost overkloka. To bi mnooooogo znacilo na ryzenu, bar da se sva jezgra zakucaju na turbo clock, ili 3.8GHz. Bukvalno overklokom moze da dobije iste performanse kao 2400G (iako nema HT).

Misljenja sam da bi ovo bio sjajan all-around sistem, a ako se stedi na ploci, isao bih na 2400G, ili bih bar ostavio mogucnost OC-a na b250.

Takodje, ne pise koje je napajanje u pitanju. Jurio bih neko sa 6+2pin da sutradan moze da ubaci GTX1060 ili neku graficku a da nije ogranicen konektorima na istom.
[ Zlatni_bg @ 30.07.2018. 18:16 ] @
P.S. jos jedna poruka, vezano za EVO koji mi je u kompu od negde 2014. godine:



Ukupno 284 dana rada (vide se sati), wear level 4%, ukupno upisano 14TB na isti. Najvise ga je zezalo kada ne ostavim bar 15% praznog prostora, to ga jede.
[ Branimir Maksimovic @ 30.07.2018. 18:37 ] @
Citat:
dejanet:
^ Pa bio je windows i pre desetke.

To ti upisuje GB-ajte tokom instalacije, jedino sto ti ne kazu da instalacija traje jos satima u background-u a posto ti je prijavio kraj iste.


Veruj mi prosecan Windows Update upise na disk oko 60-120GB na disk. Zato sam i pausalno procenio 10GB po danu.
[ Branimir Maksimovic @ 30.07.2018. 18:38 ] @
Citat:
Zlatni_bg:
Citat:
Branimir Maksimovic:
Zlatni: "Meni je laptop koji je imao 4GB RAM-a za nedelju dana pojeo 3% zdravosti Samsung Evo SSD-a od 250GB jer je non stop prebacivao sa RAMa na SSD podatke. To mora da se izbegne."

Windows 10 izbegavati na SSD. To upisuje ko ludo.


Nikad ja jos sebi nisam instalirao desetku, svuda imam osmice :) dok me dusmani ne nateraju, ostajem na osmici :)


To ti je pametno, mada je 7ica daleko laksa.
[ Branimir Maksimovic @ 30.07.2018. 18:52 ] @
Citat:
Lavlja_Jazbina:
Moj predlog:

Citat:
Procesor AMD Ryzen™ 3 2200G 4-Core 3.5GHz
Matična Ploča GIGABYTE GA-A320M-S2H
Memorija (RAM) 8GB DDR4 2400MHz
Grafička Kartica AMD Radeon VEGA 8
HDD 120GB SSD SATA3 + 1TB HDD SATA3
Kućište - Napajanje NJOY DOSE 600W
Operativni Sistem Bez operativnog sistema
Tastatura i Miš poklon tastatura + mis
Garancija 5 GODINA GARANCIJE (uz redovan besplatni godišnji pregled)
Ekran nema
Optika DVD DVD-RW
Slotovi Priključci napred
USB 3.0: 1
USB 2.0: 2
Audio: 1 x Audio/Mic

Priključci na zadnjem panelu
HDMI priključci: 1x HDMI
DVI priključci: 1x DVI-D Dual Link
VGA D-sub: 1
PS/2: 2 (tastatura + miš)
Ukupno USB priključaka: 6 USB
3.0 priključci: 4
USB 2.0 priključci: 2
RJ-45 (LAN): 1
Audio: 3x 3.5mm
Napomena: 2x eSATA II + USB 2.0 combo


https://www.bcgroup-online.com...zen-3-2200g-.-8gb-.-120gb-ssd-÷-1tb-48635

http://www.asrock.com/mb/AMD/A320M/index.asp Ploca prvog predloga sa teme,

https://www.gigabyte.com/Motherboard/GA-A320M-S2H-rev-1x#kf ploca mog predloga.

Ako je AS ROCK ( a nisu naveli) ima mozda bolje hladjenje cpu dela kao i cipseta ali....zakljucak i misljenje na vama.



Koliko vidim, ovi su preskupi.
[ Brodoplovac @ 30.07.2018. 19:22 ] @
Predlog za monitor je:
BenQ GW2470H - 13.200 dinara
https://www.benq.com/en/monitor/stylish/gw2470h.html

Dobio sam ga na poslu. MVA panel, prosečan kvalitet slike, stabilno postolje.


Offtopic:
Ovo je za one koji kupuju skuplji računar. Ako neko kupuje SSD, obavezno Samsung 970 EVO ili nešto slično. Pazite da matična ploča ima M.2 slot, sa M key-jem, dimenzije 2280, brzina PCI-e 3.0 sa 4 lejna. Kada imate ovaj SSD osećaj je ovakav:
hard disk : 850 evo = 850 evo : 970 evo
[ Lavlja_Jazbina @ 30.07.2018. 19:30 ] @
ZlatniBg...da ne poverujes,link je kao ovaj ali vise nema te konfiguracije,nema hdd od 1T.Kad ga spucase,ne znam.

https://www.bcgroup-online.com....-8gb.-120gb-ssd.-vega-8-48638
[ Zlatni_bg @ 30.07.2018. 19:32 ] @
Ne bih da te bombardujem, ali po svim testovima na netu koje sam gledao, NVME diskovi nisu u praksi nista bolji od SATA3 SSD-ova. Moje licno misljenje je da je isplativije ici na veci kapacitet SATA SSD-a nego potrositi novac na NVME.
[ Zlatni_bg @ 30.07.2018. 19:38 ] @
@Lavlja_Jazbina,

Mozda su skapirali da im se ne uklapa u cenu ;)

Elem, ja sam nasao nesto slicno u emmiju za 2200G:



Ploca ima mogucnost overkloka, znaci dobice 2400G koji je skoro 10k skuplji. Uz to vidim da ima BAS BAS dobar power delivery za te pare. Chieftec kuciste ima napajanje od 400W koje ce mu biti dovoljno (ne znam kakav je Chieftec danas, pamtim im slavne dane).

Ostaje SSD, moze Kingston od 240GB za 4-6000RSD i miran je.

Linkovi do proizvoda:
https://www.emmi.rs/proizvodi.11.html?productId=69552
https://www.emmi.rs/proizvodi.11.html?productId=61265
https://www.emmi.rs/proizvodi.11.html?productId=54313
https://www.emmi.rs/proizvodi.11.html?productId=73596

SSD:
https://www.emmi.rs/ssd-ssd-sa...20mb-s.11.html?productId=61387
https://www.emmi.rs/ssd-ssd-sa...50mb-s.11.html?productId=62060
[ Branimir Maksimovic @ 30.07.2018. 19:39 ] @
Random access je verovatno isti, burst je znacajno veci kod NVME, ali nije SSD bolji od HDD zbog bursta nego zbog znacajno brzeg random accessa (nema pomeranja glava).
[ Brodoplovac @ 30.07.2018. 19:54 ] @
Citat:
Zlatni_bg:
Ne bih da te bombardujem, ali po svim testovima na netu koje sam gledao, NVME diskovi nisu u praksi nista bolji od SATA3 SSD-ova. Moje licno misljenje je da je isplativije ici na veci kapacitet SATA SSD-a nego potrositi novac na NVME.


Imao sam na poslu 850 evo, sada imam 970 evo. Razlika je povelika. Sve mnogo brže radi.

Evo benčmarka:
http://ssd.userbenchmark.com/S...4033/Samsung-SSD-970-EVO-250GB
http://ssd.userbenchmark.com/Samsung-850-Evo-250GB/Rating/2977

U stvarnom radu, 970 evo je barem nekoliko puta brži.




[ Lavlja_Jazbina @ 30.07.2018. 20:07 ] @
Fali samo grafika.;).

https://www.kupujemprodajem.co...270-oglas.htm?filter_id=304370
[ Zlatni_bg @ 30.07.2018. 20:23 ] @
@Lavlja_Jazbina,

Kad bude para, neka uzme grafiku :) Taj iGPU ce raditi posao za pocetak.

@Brodoplovac, u cemu na primer osetis da je brzi? Benchmark mi ne treba, znam dobro sta je NVMe i ne vidim razlog za bacanje para. Ako mogu brzinom 50-500Mb/s da ucitam bilo sta u RAM, ne vidim gde moze da mi bude bottleneck sa SSDom.

970:
Citat:
Evo has an advertised sequential read speed of up to 3400 MB/s (200MB/s faster than the 250GB 960 Evo) and a sequential write speed of 1500 MB/s which drops to 300 MB/s once the 13Gb of SLC cache has been exhausted (this is similar to the sustained write performance on the 960 Evo).


4k write razlika oko 20-30%. 4k read oko 20%. Po meni ne opravdava trosak :) Mozda bi Bane sa svojim C bibliotekama imao neki benefit pri kompajliranju jedino ;)
[ Brodoplovac @ 30.07.2018. 20:37 ] @
860 EVO je 9.300 dinara za 250 GB.
970 EVO je 12.490 dinara za 250 GB.

Mala razlika u ceni. Revolucionarna razlika u brzini.
Otvaram office programe za sekund, brže bootovanje, brže kopiranje fajlova. Imam osećaj da sam stari SATA SSD koristio pre 4 godine, a ne do pre mesec dana. Najbolja investicija za nekog ko kupuju novi računar danas (neki skuplji računar).
[ Zlatni_bg @ 30.07.2018. 21:54 ] @
A 860 500GB je 14.500RSD :)

Necu da gresim dusu, verovatno ce doci dan kada ce svi SATA EVO-i koje imam u RAID a za boot nabavim NVMe, jer sam takav. Cak i RAM klokujem do granica.
[ gilopile @ 30.07.2018. 23:56 ] @
Uglavnom sve je bolje od klasicnog HDD-a, bilo koji SSD, a Samsung evo na prvom mestu... bice vise nego dovoljno.

Neka ima 350/350 brzinu, ima da leti sve, a da li ce se neki program ucitati za 3 ili 6 sekundi, mislim da nije toliko bitno, bitno da nije 1 minut :)

Na kraju krajeva, ako zaredja dobre ocene, uzme mu ovu zverku: :) Ukloni RAM memoriju i stavi ceo HDD na page mem i ima pola TB RAM-a :D :D

https://www.wdc.com/products/i...lack-nvme-ssd.html#WDS500G2X0C
[ mikikg @ 31.07.2018. 11:06 ] @
Citat:
gilopile
Na kraju krajeva, ako zaredja dobre ocene, uzme mu ovu zverku: :) Ukloni RAM memoriju i stavi ceo HDD na page mem i ima pola TB RAM-a :D :D

https://www.wdc.com/products/i...lack-nvme-ssd.html#WDS500G2X0C


Nije to bas toliko brzo, spomenuh u nekom predhodnom postu da imam M.2 disk (Samsung Evo 500GB) i jeste brz, najbrze sto sam probao do sad ali to je i dalje reda bar 10x sporije nego RAM (verovatno jos sporije, nisam nista merio), posebno u odnosu na RAM koji se vrti na > 2.5GHz i ima bemga bar 128bitnu paralelnu data/adresnu magistralu.
[ gilopile @ 31.07.2018. 11:15 ] @
Miki, malo se ja nasalih, naravno da ne moze da zameni RAM :)

Ali ovaj WD NVMe je stravicno brz. Gledao sam neke testove i cepa on `ladno onoliko koliko pise na sjtu:

Up to 3,400 MB/s Read
Up to 2,500 MB/s Write

Evo i jedan test from EC.
Baci pogled...
https://www.youtube.com/watch?v=kvHUVcgo8xY&t=4s

[ mrkabrka @ 31.07.2018. 11:52 ] @
Posle ovoga verujem da čoveku ništa nije jasno.,ma nek kupi što jaču konfiguraciju sa nekom grafikom-ne integrisanom to će ionako da zastari za godinu -dve...kad izađe Win-11, 12 , 15....
[ mjanjic @ 31.07.2018. 12:20 ] @
'Ajte malo usporite sa pričom o testovima, računar se kupuje za srednjoškolca, a većina testova nemaju veze sa svakodnevnim radom, jedino ako računar koristite za neko ekstremno procesiranje podataka, 3D render, obradu videa ili batch procesiranje fotografija.

Kod SSD-a je glavno da ima dovoljno slobodnog prostora kako bi se sporije "trošio", tako da je bolje uzeti i "sporiji" od 512GB ako ne probija budžet, ali će 240GB biti sasvim ok za sada ako se doda i običan HD od 1TB za muziku, filmove i sl.

Ne znam koji mi je SSD u laptopu, ali u desktop sam ubacio najjeftiniji i Office programi se učitavaju "za sekund" isto kao kod tih najbržih, možda tu ima razlike kad bismo merili nekim programčićom, pa bi bilo no 1.2 ili 1.6 sekundi, ali ne treba preterivati, ipak se ima ograničen budžet i za tih 3-4000 razlike može da uzme neki bolji CPU ili bolju ploču, ili bolje kućište sa boljim napajanjem, ili 2x8GB rama. Što više rama, to bolje, OS će manje koristiti SSD za swap.
[ Branimir Maksimovic @ 31.07.2018. 12:59 ] @
"OS će manje koristiti SSD za swap."

Zato je dobro imati HDD pri ruci ;)
Staviti swap na SSD je jos i besmislenije nego staviti SSD u RAID ;p
[ gilopile @ 31.07.2018. 13:11 ] @
Vrlo zeznuto, kako god okrenes, uvek moze nesto bolje za koju crvenu vise.

Ali, ajd da kazemo da lepo uzme i sam sklopi konfiguraciju, malo da se nategne....

Recimo uzme polovnjak i5 6600, odgovoarajucu plohu, memoriju za pocetk 8GB i neku grafu tipa 70-ak eur i to je to. HDD moze polovan u odlicnom stanju 500GB WD blue da nadje za 2000 koji je radio 100-200 dana.... Kasnije doda RAM i uzme SSD i to je u fulu.

Stavi LC power 550W i spakuje u neku limariju i to je to :)

Sto se kaze, gde su 35 tisuca, tu je jos 10 pa da ga ebem :)

[ gilopile @ 01.08.2018. 01:57 ] @
Evo jedan test HDD ST1000DM003-1SB10 Imam ga par meseci, slabo koriscen....

Za podatke ubija + SSD za sistem i caos. Moze sada vrlo povoljno da se kupi....Performanse odlicne za jedan HDD.


[ Zlatni_bg @ 01.08.2018. 03:07 ] @
Imam isti HDD vec 5 godina. Da kucnem u drvo, dobro me sluzi. Ali SSD je SSD, ove brzine sto vidimo ovde (vece) nicemu ne sluze, to je samo max teoretska brzina pri prebacivanju jednog fajla, sto se desava u 1% slucajeva. Problem je rad sa malim fajlovima zbog mehanickog dizajna.

Elem, tema ima 5 strana i opet apelujem da ostanemo pri temi :) Ne vidim potrebu za i5 6600 ako ga danas i3 menja za male pare. Svejedno koliko vidim moj predlog sa 4core i3 procesorima osme generacije nece moci da se realizuje zbog finansija. Moze da uzme SSD od 250GB za sada, a posle da ubaci HDD, ili cak uz onaj moj predlog da ubaci i Seagate i zavrsi pricu.

Dakle, za sada u budzet jedino spada konfiguracija sa 2200G, dok neko drugi ne sastavi racunar :)
[ gilopile @ 01.08.2018. 03:26 ] @
Zlatko, odosmo na 6. stranu :)
OK je HDD, primeti se u radu, jer, jbg, na kompu se radi sve i svasta...Ja recimo, kopiram, sve i svasta, te Android FW, te Boot fleske ( extract na drive pa copy ) , mnogo brze radi ovaj Segate nego WD black/Blue koji imaju max upis oko 120/140 max...

SSD ne moze da se poredi, naravno. Ovo je idealno za skladiste i brzo kopirenje SSD/HDD :)
Ovaj HDD iskopira sa paricije na particiju 1GB za 10 sekundi sto nije malo kada se usporede ostale sklopocije od hard diskova....Rar-ovanje, extract-ovanje mnoooggo brze i jos kada das prioritet RAR-u....:) Lagodniji i brzi rad u svakom slucaju.
[ mjanjic @ 01.08.2018. 14:16 ] @
Doda još SSD i to je 40k: https://www.emmi.rs/emmi-konfi...-raven.11.html?productId=69556

Ako na ovaj doda SSD, to bi bilo 50k (uzeo sam takav, ali u drugačijem kućištu, i kvalitetnije napajanje i estetski bolje izgleda, problem je ploča na kojoj pored grafike ne može da se ubaci više ništa od kartica): https://www.emmi.rs/emmi-konfi...rocket.11.html?productId=63851

Ja sam par meseci gledao konfiguracije, i bukvalno za normalan novac nema ništa da je idealno sklopljeno, pa treba odabrati mašinu kod koje je potrebno najmanje dodavati (npr. samo fali SSD koga je najlakše ubaciti, i to mogu da odrade u radnji ako imaju nalepnice za kućište zbog garancije).
Takođe, i grafika se može dodati naknadno ako se uzme nešto sa boljim CPU, ali je tu izbor konfiguracija znatno manji (uglavnom su takve sa legalnim Win što im povećava cenu za nekih 70-100e).
[ Zlatni_bg @ 01.08.2018. 14:36 ] @
A jbga ja lepo pricam da ne stavlja tu plocu vec b250..
[ mjanjic @ 01.08.2018. 15:35 ] @
Pa neka traži gotovu sa tom pločom, ako su ostale komponente OK, te gotove konfiguracije neko lepo osmišlja tako one koje su jeftinije ili u optimalnog rangu cene praktično ne isplati nadograđivati sutra ili čak neće ni moći da se nadograde, a ono što je sa prihvatljivom pločom je često preskupo za navedni budžet.

Najbolje je kao nekada, sam sastaviti konfiguraciju. Još ako se uzima za keš, ima ovih što donose iz Mađarske (sa garancijom, ne znam doduše da li još uvek ima toga u adekvatnoj ponudi, ali je bilo pre godinu-dve), može za isti novac da se kupi bar malo bolji procesor, ploča i memorija. Sećam se da je i5 bio nekih 30% jeftiniji kod njih nego kod nas u radnjama.
[ Branimir Maksimovic @ 01.08.2018. 15:46 ] @
Koliko znam radnje imaju servis koji sklapa konfiguraciju, pa je cak i besplatno ako su delovi iz iste radnje.
[ mikikg @ 01.08.2018. 23:55 ] @
Evo birajte ovde konfiguraciju i budzet, sve lepo poredjano, vozite sta god hocete na tim masinama ;)
https://www.tonymacx86.com/buyersguide/july/2018/
[ mikikg @ 02.08.2018. 23:02 ] @
BTW: i7-8700 CPU i Android Studio kada se potera prevodjenje na UPS-u vidim promenu potrosnje npr sa 1.7A~ na 2.2A~, a samo za ove sto se malo bave i elektronikom, uzmite regulator DC napona sa npr 100W konstantne discipacije na tranzistorima i probajte to da (pasivno) ohladite :)
To je ono kada kazu "kuva", bukvalno kuva CPU ko blesav :)
[ Zlatni_bg @ 03.08.2018. 01:39 ] @
Ja imam klokovani AMD FX... sta mislis to kako tek przi :) Ume da povuce 400W+ samo sa CPU stress testom sa AVX instrukcijama. I to ne iz uticnice nego direktno DC struje sa 12V grane, imam digitalno napajanje i uvid u sve to:


Imao vodeno hladjenje, nervirala me buka pumpe, ubacio Noktuu NH-D15 i ona jedina moze da mi ga drzi pod kontrolom, dok god je ambijent ispod 26C (uglavnom mi je 24-26C cele godine). Problem je ploca, imam 3x40mm + 1x70mm ventilatore po ploci za VRM, NB, i socket :) Blago receno, onome ko zivi u hladnim delovima, neka uzme FX komp i overklokuje ga, em ce imati zmaja od racunara, em mu nece biti hladno :) Idle mi je ~90W. Pomeranje misa po desktopu = 150W :)
[ mikikg @ 04.08.2018. 23:29 ] @
I ćerke imaju smilsla za programiranje :), posebno ako su zavrsile cetvrti razred osnovne skole i prave ovakve aplikacije za sat-i'po iz prve ...
To je "deciji" Android Studio ali kakav god da je ta aplikacija nesto radi :), napravilia jos 5 igrica na kursu, izrazila zelju da ide i boomm :)
Kada je posla u skolu dao sam joj stari iMac 27'' C2D da bude njen racunar, preskocili smo Windows i kante :) ...
I Arduino isto "cepa", to joj bilo zanimljivo u trecem razredu, pre toga merne jedinice :) ...
PS: Priznajem da sam je malo "iscimao" da uradi kalibraciju svih tonova u jednoj oktavi za program koji smo zajedno pravili, morala je da upise tacne PWM vrednost u konstante za tonove koja se slaze po sluhu prateci ovaj tone-generator :D
http://www.szynalski.com/tone-generator/

Sad je intereseuje Final Cut :D, ide na besplatnu radionucu "FRKA" ... https://www.frka.info/ ...

Dete u tom uzraztu ne moze da se preoptereti znanjem, sve sto mu ponudis moze da savlada ako hoce i ako ga interesuje ...



[Ovu poruku je menjao mikikg dana 05.08.2018. u 01:17 GMT+1]
[ eeestablishment @ 11.08.2018. 00:02 ] @
Pazljivo sam procitao sve predloge ( dosta novog naucio , mada jos ima more pojmova koje ne

razumem ( sto i nije cudo ) i na kraju se odlucio (danas kupio )

kao sto sam i na pocetku rekao za bachijev predlog ( iz emmija). . . . ukupno 49 109 din ( uklopilo se u budzet )



Nisam dobio uputstvo za povezivanje ( valjda smatraju da smo svi dovoljno pametni za tako nesto . . . . ali eto . . . nismo )

Za monitor sam dobio 2 kabla , VGA i HDM i tu nemam sta da pogresim . . . . HDM ima samo jedan prikljucak

Zvucnici imaju ovakav prikljucak



da li oni idu sa ove prednje strane ?



ili je taj deo predvidjen za slusalice ( imaju i mikrofon , znaci 2 dzeka ) ?

Ovako izgleda zadnja strana



u koju poziciju idu tastatura i mis ?




danas sam zavrsio sto , a sutra je sredjivanje sobe i montiranje tehnike . . . . pa ako moze neko da pojasni ?
[ gilopile @ 11.08.2018. 00:10 ] @
Sve je to OK. Neka sin u zdravlju koristio :) Bice zadovoljan, de ne.

E da, Tastatura moze samo PS2, mis i ostalo ukljuci u USB 2.0. USB tastatura se podrazumeva da moze u bilo koji USB port.

Zvucnici se samo napajaju ( 5V ) preko USB, tako da taj USB prikljuci u bilo koji ( 2.0 crni ) USB i 3.5mm crnu bananicu koja je u sklopu zvucnika u sredjni ( zeleni ) konektor za zvuk i to je to.


[Ovu poruku je menjao gilopile dana 11.08.2018. u 01:23 GMT+1]
[ ademare @ 11.08.2018. 19:13 ] @
Ako si dobio HDMI kabl onda sa njim povezujes i Grafiku i Muziku ! Ako ga nisi dobio , kupi ga posebno , jer ce slika na monitoru biti malo kvalitetnija nego sa obicnim analognim VGA kablom .

To u monitor , jer monitor ima i zvucnike , a u windowsu treba podesiti kada on prepozna monitor da se automatski preko HDMI cije i zvuk , jer se tada ne koristi integrisana zvucna sa ploce , vec iz Graficke !

Za Zvucnike standardno kablovi iz Integrisane zvucne sa ploce . Za slisalice malo teze , jer zvucnici najcesce imaju samo izlaz sa slusalice , ali ne i za mikrofon, tako da ako zvucnici imaju taj izlaz , to moze za slusalice . Inace ce da pada cupanje , kada treba koristiti mikrofon.

Ovi prednji Na prednjem panelu najcesce Nisu povezani , zvucni izlazi ! To je zbog toga sto mnoge ploce imaju ogranicenja oko toga , da rade prednji ili zadnji itd .

Posto Emi stavlja nalepnicu garancijsku onda nije preporucljivo otvarati i petljati sa unutrasnjim kablovima , prvo sto ne znas sta da radis sa njima , drugo zbog garancije .
[ eeestablishment @ 12.08.2018. 15:58 ] @
Citat:
a u windowsu treba podesiti kada on prepozna monitor da se automatski preko HDMI cije i zvuk , jer se tada ne koristi integrisana zvucna sa ploce , vec iz Graficke !


Kad povezem HDM kabal na monitoru poruka . . . . no signal conect ?

Znaci nema ni video ni tonskog signala , pa pretpostavljam da je to nesto u vezi gore citirane poruke ?

Inace dobro radi preko VGA kabla ( bar za sada dok ne uspem da vidim kako da prikljucim na HDM )

Zvucnike sam prikljucio kako je Gile rekao , a slusalice i mic . . . sa prednjeg panela .
[ ademare @ 13.08.2018. 12:08 ] @
Ako nista ne pomaze , onda se procita uputstvo

https://maplindownloads.s3-eu-....com/A36LXUser-Manual-1637.pdf

Na strani 35 imas kako da iz menija izaberes odakle stize signal, monitor nije dovoljno pametan da sam ukapira , vec mora da se podesi .

Ima u uputstvu svasta , snimi ga mozda ti zatreba za jos ponesto , nekada .

Sto se tice Zvucnika u monitoru izgleda nece da radi zvuk preko HDMi , vec je predvidjeno da idu klasicni kablovi kao za spoljne zvucnike , tako bar pise u uputstvu . Ako je tako zvucnici u monitoru su slabi , pa koristi te spoljne.
[ eeestablishment @ 13.08.2018. 14:50 ] @
uspelo , u 4 klika . . .

kako je lako . . . kad ti neko pokaze

hvala ademare