[ Java Beograd @ 22.09.2018. 08:07 ] @
Nešto sam majstorisao po kući, i kupio poliester set. Pomešao u staklenoj tegli pola smole, pola flašice katalizatora i pola flašice učvršćivača. Učvršćivač je ljubičaste boje.
Od ranije sam znao da će brzo da želatira, radio koliko sam mogao brzo, ali džaba ga bilo, opet se posle desetak minuta odjednom stegne u tegli i pola zamešane smole propadne.

E sad, ostalo još pola, pa bih da je pametno iskoristim. I treba mi savet stručnjaka.


Kako produžiti vreme rada ?
Čemu služi katalizator, a čemu služi učvršćivač ?
Šta ako potpuno izostavim katalizator? Da li će smola da stegne uopšte ? Ako neće, kolika je onda minimalna količina katalizatora koja mora da se ubaci ?
Da li možda treba da se umanji učvršćivač, ili je sva fora u katalizatoru ?

[Ovu poruku je menjao Java Beograd dana 22.09.2018. u 09:41 GMT+1]
[ Java Beograd @ 24.09.2018. 07:57 ] @
Hm, nema odgovora.
Ali dobro, proggulgao sam koliko sam mogao, pa sam skapirao da stvari i nisu tako jednostavne. Na nekim sajtovima srećem termine "katalizator i ubrzivač".

Ima tu posebna problematika koja se bavi osobinama gornjeg osušenog sloja smole. Da li da bude lepljiva (zarad nanošenja narednog sloja, i njegovog dobrog prijanjanja na postojeći sloj) ili treba da bude glata i tvrda zarad šmirglanja.

Mislim (dakle, nisam siguran) da je komponenta "učvršćivač" upravno namenjena za osobine tog spoljašnjeg sloja.

Tako, radio sam po savetu nekog lika sa nekog hrvatskog frouma koji kaže: ja odmah zamutim sav učvršćivač, a onda u čašu ulivam po 1 dl - 2 dl smole i dodam nekoliko kapi katalizatora i radim. Taman toliko i potrošim, a i ako želatira, nije velika šteta.
[ bakara @ 24.09.2018. 10:37 ] @
Pa ne mozes da izostavis jedno od ta dva, ili ako ne stavis dovoljno jedno od ta dva dobices nedovoljno cvrstu masu, koja se mozda u opste nece stegnuti.

Obicno ide 50/50, i koliko ja znam kada pomesas ta dva hemijska elementa pocinje reakcija koju ne mozes da produzis.
jednostavno pravi vise puta manje kolicine koje mozes odmah da utrosis.

pada mi na pamet i mozes da probas da umesto ucvrsivac u katalizator sipas katalizator u ucvrsivac to kod nekih jedinjenja ume da da razlicito vreme reakcije.