[ Machiavelli... @ 26.09.2018. 19:40 ] @
Pogledajte komentare na ovu vest...

http://www.novosti.rs/vesti/na...ke-akcije-policija-Srbije-i-RS

Komentari podrske samo pljuste, jedan za drugim... I svaki ima oko 180 likeova... Ovo je najprovidnije bot-ovanje koje sam ja video.

[ Machiavelli... @ 26.09.2018. 19:49 ] @
Mene sramota kad pogledam ove komentare!
[ bojan_bozovic @ 26.09.2018. 19:53 ] @
A mozda su "botovi" vecina? I ti se brines o nekim nebitnim komentarima na jednu vest, i time koliko lajkova oni dobijaju? Da li to stvarno zasluzuje tvoju, a i moju, paznju?
[ Machiavelli... @ 26.09.2018. 19:57 ] @
Pa ne znam da li si ti pisao skriptu pa je branis. Ovo je sramota za sve nas, a posebno za novine koje to objavljuju. I da, privlaci moju paznju.
[ Machiavelli... @ 26.09.2018. 19:58 ] @
Sigurno su vecina, nema sumnje.
[ bojan_bozovic @ 26.09.2018. 20:06 ] @
@Machiavelli

Isto tako si mogao i "Informer" da linkujes, i da se iscudjujes... Umesto da ignorises...
[ Machiavelli... @ 26.09.2018. 20:18 ] @
Ja ne citam informer, kurir i ostale... Ali za Vecernje novosti ovo mi je ogromno iznenadjenje. Ili je nesposobnost Web administratora da se bori sa botovima (sto je prilicno jednostavno) ili "zmure" na bot napade SNS. Ja drugo objasnjenje nemam. Gotovo kao 90ih.. Mi svi na prozorima cukamo u vangle, serpe itd dok traje drugi dnevnik. A na dnevniku bajke...
[ Machiavelli... @ 26.09.2018. 20:20 ] @
Auuu al su ovi zaglibili. Otvorih jos jedan clanak

http://www.novosti.rs/vesti/na...abre-napore-predsednika-Vucica

Majko draga sta ovi rade! Isto oko 180 like-ova - sta cemo tako napravljena scripta.
[ dr0id @ 26.09.2018. 20:28 ] @
Sta ces tek kad otvoris B92 pa vidis 4000-5000 +/- (zavisi od komentara).
[ neca @ 26.09.2018. 20:30 ] @
Nije scripta nego castle :)
[ pajapop @ 26.09.2018. 20:31 ] @
Ja dao lajk...Sta ces sad?
[ anon70939 @ 26.09.2018. 20:55 ] @
Da vidis tek na N1... Ja samo tamo udjem dnevno da procitam vest, i zgrazavao sam se u pocetku. Sad mi smesno
[ anon142305 @ 26.09.2018. 21:20 ] @
Machiavelli..., ti si tek sad saznao da postoje botovi?
[ Bradzorf012 @ 26.09.2018. 21:26 ] @
Bugari ušli u Sofiju.
[ Machiavelli... @ 26.09.2018. 21:26 ] @
Nisam tek sad saznao. Iskreno nisam mislio da je to tih rzmera. Da se neki random clanak o clanu vlade Ministar ili neki levak na taj nacin "podrzava" i skrce paznja... Iskreno zabezeknut sam!
A sto se tice B92 - odavno su na mojoj blacklisti

[ anon142305 @ 26.09.2018. 21:37 ] @
Ne pratim vecinu portala i internet izdanja novina, ali mi se cini da se botovi javljaju svuda. Najbolje je ignorisati ih, ne ulaziti u polemiku sa njima. Pred neke izbore su procureli screenshotovi sa nekih njihovih grupa, okacicu ako se setim gde sam to video.
[ Bradzorf012 @ 26.09.2018. 21:40 ] @
Ni manje ni više, nego zabezeknut. Vau, koliko imaš godina, sedam ili osam?
[ Machiavelli... @ 26.09.2018. 21:48 ] @
E dam sam malo mladjji... Ja inace citam komentare nisam ovako ocigldan primer video. Inace ne citam vecinu dnevne stampe, ali Vecernje Novosti sam gotivio s'vremenaa na vreme.
Nego me zanima koji je od ovih scenarija

1. Vecernje Novosti (njihova scripta, castle sta vec) objavljuje komentare svojevoljno

2. Vecernje Novosti (njihova scripta, castle sta vec) objavljuje komentare uz "toplu preporuku" uredniku

3. SNS (njihova scripta, castle sta vec) objavljuje komentare
3a. Vecernje Novosti se ne trude da to uklone, filtriraju

Sve 3 opcije mi deluju katastofalno.
[ anon142305 @ 26.09.2018. 21:52 ] @
[ ademare @ 26.09.2018. 21:53 ] @
Stos je u tome sto nije nikakva vecina !

Sve ove komentare , linkovane su Novosti , pa da se drzimo linka , sve ove komentare u Novostima pise JEDAN , covek .

Za neke druge sajtove su neki drugi , ali ovaj prima platu da pise komentare u Novostima !

To nije tesko zakljuciti , tako da nema smisla govoriti o nekakvoj vecini od Jednog coveka . Svi komentari su istovetni, jedna prosta , kratka recenica , gde se prepisuje nesto iz teksta clanka .

U Novostima je posebno zanimljivo jer sajt belezi vreme , kada je svaki komentar stigao !

To je svakako i Najjaci Dokaz da je u pitanju Samo Jedan komentator ! Da ih stvarno ima 100 , onda bi bar 20-30 komentara , a mozda i vise stiglo u isto vreme ! Ovako po prikazanom vremenu vidi se da idu jedan za drugim , sukcesivno , koliko vec treba Placenom Botu , da promeni IP adresu da bi mogao da ostavi novi komentar , ili da daje pluseve i minuse , posle toga .

Novosti su odavno pod Kontrolom , vlasti i to se samo pojacalo , i Botovanje koje je po meni kontraproduktivno , ali Vodja misli da je to Kul , kao i Cenzura , sa dolaskom Vucelica na mesto direktora !

Najludja je njegova Sizofrena gluma koju sprovodi ovih dana ! Sa jedne strane verno sluzi Rezimu u Novostima , sa druge nemusto glumi ostecenu stranu u FK partizan , a doveden je samo sa jednim ciljem da Partizan bude drugi , a Vodjin tim prvi .
[ Machiavelli... @ 26.09.2018. 21:55 ] @
Sta reci..........................
[ anon142305 @ 26.09.2018. 21:59 ] @
Eh, sta reci... Nije to skoro ni pocelo.

(premotati na 1:20, da cujete ministra)

[ anon70939 @ 26.09.2018. 21:59 ] @
@IUOP_1

E ovo nisam znao, ja mislio skripte i botovi, kad ono pravi ljudi....
Snimi ti tu pretnju letenjem iz stranke i poslom koji nemaju :O
[ anon142305 @ 26.09.2018. 22:03 ] @
Ma ima i skripti, procureli su i neki programi, pa su zato i smenjeni ljudi, svasta ima.

Ja bre mislio da je ovo opste poznato :)
[ SlobaBgd @ 26.09.2018. 22:15 ] @
Pored vas šokiranih, iznenađenih, zgroženih i zanemelih ova vlast će da nas drma još 100 godina. Svi ste bre nešto iznad situacije, niko ne gleda TV, svi se informišu sa opskurnih internet portala i svi komunicirate sa deset kolega/prijatelja/rođaka koji su isto lupali u šerpe za vreme dnevnika (nemojte da se*ete da ste ozbiljno iznosili svoj politički stav lupanjem u šerpe?! Au, pa ko je onda srušio Slobu? Vi sigurno niste!). I svi se iznenađujete kako to da je ovaj tabloid uticajan, a ona "građanska" novina nije, i kako to da svi gledaju farmu i Pink, a vi YouTubw kanale koje iz svoje ograničene perspektive smatrate za važnije, kvalitetnije ili istinitije od onoga što se nudi na TV-u.

Hoćete, bre, da srušite sistem, a ne znate šta vole i šta gledaju i za koga glasaju ni vaše prve komšije na vašem spratu. Zato što ste iznad toga. Do slobode se ne dolazi kuckanjem po forumima ili lupanjem u šerpe. Treba tu i malo pameti i mnogo srca i poštenja i žrtve. A ne da se kalkuliše "a gde ću ja biti u svemu tome kad skinemo AV-a, koje mesto u vlasti meni pripada?
[ dr0id @ 26.09.2018. 22:53 ] @
Ima i programa/aplikacija i skripti i sajtova s login-om (sa sve odabranim vestima i prigodnim template komentarima) i sto je najgore to rade za dz, obecanja i pohvale.
[ anon142305 @ 26.09.2018. 23:28 ] @
Citat:
dr0id: i sto je najgore to rade za dz, obecanja i pohvale.

Neki rade za obecanja, ali vecina ne, jer su se fino uglavili u drzavnu sluzbu, gde ide plata, staz i doprinosi, a ne rade nista.

Mislim da je prica o ovome krenula od toboznjeg intervjua u Blicu, gde je neki bot "priznao" da rade za sendvice i onda su svi poverovali u to i poceli za prozivaju botove kako su sendvicari i dal su im sendvici sa alpskom ili sunkom (aludirajuci na to kako su se jeftino prodali).

Ja ne mogu da shvatim takvu naivnost. Jbt, dobijes drzavni posao, ne radis nista (za vreme kampanja bukvalno ne dolaze na posao), neki dobiju letovanje u CG ili Grckoj, a ljudi ih prozivaju kako su glupi!

Pa evo ovo, ladno su otisli na Tajland, taj put su im platili gradjani Srbije i ko je sad glup - botovi ili gradjani!?
[ dr0id @ 26.09.2018. 23:37 ] @
Pricao sam s likom pre godinu-dve, pokazivao mi je na telefonu tih par grupa gde ih koordinisu, sajt gde se loguje i sta dobije tamo...on je bio nezaposlen a rekao je i da su i ostali koje zna, i da ne rade za pare (ja pitao jel po komentaru nesto kao affiliate/pay per click ili dnevnice) vec da ih primete i mozda jednog dana uzmu u obzir...
A sendvicari su prvo bili oni iz putujuceg cirkusa (video da izlaze iz buseva i nose sendvice na putu ka mitingu) pa se prosirilo i na ostale, realno se prodaju za dz
[ anon142305 @ 26.09.2018. 23:46 ] @
Citat:
dr0id: vec da ih primete i mozda jednog dana uzmu u obzir...

Da, zato sto je krenula navala.

Citat:
dr0id: A sendvicari su prvo bili oni iz putujuceg cirkusa (video da izlaze iz buseva i nose sendvice na putu ka mitingu) pa se prosirilo i na ostale, realno se prodaju za dz

Znam jednu devojku koja je to radila, sa jos jednim clanom porodice. I zao mi je, ali ne mogu ni da je napadam ni da je pljujem. Ne zato sto je znam, vec zato sto shvatam da tesko zive i da im svaki dinar znaci. Dnevnica za prisustvo je bila 2.000 (plus cuveni sendvici), tako da su u kucu za jedan dan uneli 4.000 (jos i vise kad su isli negde, cini mi se na Kosovo). Jbg, tesko se zivi, ljudi se dovijaju kako znaju i mogu.

Mislim da su krivci za ovo stanje oni koji ne glasaju i pametuju kako su svi isti, a ne botovi.
[ dr0id @ 27.09.2018. 01:44 ] @
Meni nije zao. Bolje da prose, kradu, prostituisu se nego sto botuju. Cuo sam i da su se jednom ti sa dnevnicama potukli sa onima bez dnevnica (kao neki dobili neki ne tj. pre ce biti da ti iz lokalnih odbora/vodje puta maznu pare sebi a podele samo sendvice i vodu).
[ Branimir Maksimovic @ 27.09.2018. 04:30 ] @
Citat:
Machiavelli...:
Pogledajte komentare na ovu vest...

http://www.novosti.rs/vesti/na...ke-akcije-policija-Srbije-i-RS

Komentari podrske samo pljuste, jedan za drugim... I svaki ima oko 180 likeova... Ovo je najprovidnije bot-ovanje koje sam ja video.



Botovi se i placaju za to.
[ Java Beograd @ 27.09.2018. 07:36 ] @
Nema to veze sa botovima.

Zaboravljate da se poruke MODERIŠU. Nije to kao ovaj forum, pa šta ukucaš, postuješ - i to bude vidljivo na temi.

Na svim ovakvim sajtovima, ukucaš, postuješ pa onda moderator objavi ili ne.

Pitanje 1. Ko i zašto objavljuje komentare, kad su botovski ?!
Pitanje 2. Da li zaista neko mora da pošalje komentar, da bi se video na sajtu ?
Pitanje 3. Da li te komentare može da piše isti čovek, tj. ista grupa ljudi koja i moderiše ?

Pitanja su naravno, retorička, ali jasno je da svaki od medija vuče na svoju političku stranu, i da zapravo te komentare generišu isti ljudi koji vode medijsku kuću čiji je sajt.

Posebno je smešan podatak o lajkovima. Tek, vidiš niotkuda 5.000 lajkova ili sličan broj dislajkova. Banalno.
[ nkrgovic @ 27.09.2018. 07:41 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
Citat:
Machiavelli...:
Pogledajte komentare na ovu vest...

http://www.novosti.rs/vesti/na...ke-akcije-policija-Srbije-i-RS

Komentari podrske samo pljuste, jedan za drugim... I svaki ima oko 180 likeova... Ovo je najprovidnije bot-ovanje koje sam ja video.



Botovi se i placaju za to.

Vise ne, davno proslo vreme. Sad su botovi zaposleni po drzavnim firmama, ili jos gore po stranim sa mizernom platom, i imaju kvotu koliko moraju da napisu/odklikcu, u suprotnom otkaz. Nema vise "sokic, sendvic..." sad su ih dovoljno zaposlili da ih drze u saci. Oni koji nisu zaposleni "volontiraju" u stranci cekajuci uhlebljenje. Oni, eventualno, jos uvek dobiju sendvic i sokic.

Sad vise nema ni sendvica kad idu na partijske mitinge - samo ih pokupe sa posla i zdravo, dovidjenja. Imas posao snadji se. Imas i platu (mada ako sam razumeo 10% je obavezna "donacija" za stranku).
[ Branimir Maksimovic @ 27.09.2018. 07:46 ] @
Nikola:"Vise ne, davno proslo vreme. Sad su botovi zaposleni po drzavnim firmama, ili jos gore po stranim sa mizernom platom, i imaju kvotu koliko moraju da napisu/odklikcu, u suprotnom otkaz."

Bojan ima druga koji radi u vodovodu kao sns bot za pristojnu platu, pitaj ga.
[ anon142305 @ 27.09.2018. 08:01 ] @
Citat:
dr0id: Bolje da prose, kradu, prostituisu se nego sto botuju.

A zasto je bolje? Npr. meni je dete gladno i daju mi posao da bih glasao za njih. Objasni mi sta ja tu lose radim. Kako je bolje da mi detetu krce creva, nego da ga nahranim!?

Logika napada na botove je kontraproduktivna, jer je njihovo ponasanje apsolutno racionalno. Koliko pratim domacu politicki scenu, opozicija to nikako da uvidi, vec sve nesto da su botovi nepismeni i glupi, bezube neznalice kojima je rijaliti isprao mozak. Nece biti.
[ vladd @ 27.09.2018. 08:40 ] @
Moral insanity, cilj opravdava sredstvo..i te price..
Rece neki bloger, dok je toplog supka, nema zime, eto prilike za zaradu..
[ bananaphone @ 27.09.2018. 09:56 ] @
Citat:
IUOP_1:
Citat:
dr0id: Bolje da prose, kradu, prostituisu se nego sto botuju.

A zasto je bolje? Npr. meni je dete gladno i daju mi posao da bih glasao za njih. Objasni mi sta ja tu lose radim. Kako je bolje da mi detetu krce creva, nego da ga nahranim!?

Logika napada na botove je kontraproduktivna, jer je njihovo ponasanje apsolutno racionalno. Koliko pratim domacu politicki scenu, opozicija to nikako da uvidi, vec sve nesto da su botovi nepismeni i glupi, bezube neznalice kojima je rijaliti isprao mozak. Nece biti.



Pa onda logika govori da ne trebaju nista drugu ni da ocekuju, od sendvica koje ce da im baci gazda ako su poslusni, jel tako?

Mislim ako svesno radis na gradnji odrzavanju sistema koji te je doveo do toga da moras da se prodajes (moralno, fizicki, duhovno se kurvas) da bi nahranio svoju decu i vidis to kao logicno, onda nista drugo od tog sistema ni ne zasluzujes, kao ni tvoja deca...

I sto se mene tice to je ok prica, ali onda ne treba pricati o razumevanju ili sazaljenju koje treba da se oseca prema nekom ko svesno i jasno i glasno ucestvuje u tom dilu. On je dobio sta je hteo.
[ SunnyBoy @ 27.09.2018. 09:59 ] @
Koliko vidim, postoje botovi i oni drugi.
Botovi su oni koji podrzavaju stranke na vlasti.
"Oni drugi" su... pa oni drugi.

Jeste li sigurni da protivnici rezima nemaju organizovane ljude za pisanje komentara, ili bar neke koji osecaju kao svoju obavezu da se bune, kontriraju.

Popio sam i ja nekoliko puta ocenu da sa bot. Ja imam svoje stavove, drzim ih se. A veliki vodja ih tako cesto menja, da ne mogu ni da ispratim sta trenutno misli. Puno se druzi sa Vulinima. Samo jedno mu je konstantno: Svi su proti njega, nemocnog, a on herkulovskim naporima cini nemoguce. Cesto mu oni prvi kvare, sprecavaju, a on jadan, i bez da ocekuje ljudsko hvala, zrtvuje sve za narod, Srbiju, Srbe, planetu, suncev sistem, mlecni put, kosmos,...

Dakle, kad negde komentarisem negativno poteze vlade, dobijam "botovske" ocene da sam strani placenik, mrzitelj Srba, izdajica, kriminalac,... Nije bitno sta je moje obrazlozenje stava.
Kad se slozim sa nekom potezom vlade, onda "antibotovi" odmah u meni vide bota, koji objasnjenjem stava zeli da se zamaskira, pitaju me da li sam dobio dva sendvica, i sl.

A istina je da sa ne zavisim ni od jednih ni od drugih, da bih mnogo mirnije ziveo, ako bih uspeo da, kao mnoi, prekinem sve veze sa Srbijom i ljudima u njoj.

Po meni su "botovi" oni koji svoje komentare svode na parole, poput:
Nas predsednik nam obezbedjuje bolju buducnost.
Samo on moze da nas izbavi.
Vlada radi za dobrobit svih gradjana.
Kinezi su nasi prijatelji.
Rusija je nasa buducnost.
Nedamo Kosovo.

One koji imaju drugacije stavove cenim, ali ne moram da se slazem. Uz to, ne postoji ni jedan jedini covek na ovom svetu sa kojim se ne slazete bar u necemu. Cak je i Hitler uradio nesto dobro (prvi je dao zenama pravo glasa, na primer), pobude su nesto drugo.

I ova vlada radi neke dobre stvari, cesto to nije zbog njihove zelje, vec su naterani, ili su ih okolnosti dovele do nekih uspeha. Ako i urade nesto dobro, priznacu, ali necu glasati za njih.
[ dejanet @ 27.09.2018. 10:23 ] @
Botovi odlaze na posao, potpisu menicu(nema zezanja kod gospodara Vucica) na ulazu, rade, dobiju dnevnicu, kao i sendvic i osvezenje.

Komentari su ima takvi da bi cak i ja uspeo da istreniram neki AI da pise bolje.
Portali gde pisu (vecina dnevnih listova) imaju poseban "backdoor" za njih, mozda API ili ih cenzor pusta po ip-u.
[ anon142305 @ 27.09.2018. 10:31 ] @
Citat:
bananaphone: Mislim ako svesno radis na gradnji odrzavanju sistema

Kako to radim?

Nije pojedinac napravio ovaj sistem, pa pojedinac nece moci ni da promeni. Uostalom, zasto bi me (teoretski) bilo briga za druge, ako njih bas zabole za mene? Covece, svako gleda svoju muku, briga ljude za visoku politiku! Ljudi, koje smo izabrali u Skupstinu se ponasaju tako, a nece obican covek. Dakle, ako imam dve solucije, da dobijem posao ili da kukam po drustvenim mrezama, NORMALNO je da cu izabrati ovo prvo. Zao mi je sto je tako i ja NISTA ne mogu da uradim povodom toga. Ali bas nista.

bananaphone, nekoliko puta smo ti i ja imali razlicite stavove, oko nekih drustvenih pitanja. Ne cini li ti se da imas misljenje vecine i da se bavis pojavnim oblicima, umesto da zadjes malo dublje u sustinu problema?

Citat:
SunnyBoy: Jeste li sigurni da protivnici rezima nemaju organizovane ljude za pisanje komentara, ili bar neke koji osecaju kao svoju obavezu da se bune, kontriraju.

Verovatno imaju. Samo, ako to rade iz ubedjenja, onda nisu botovi u pravom smislu reci. Drugo, opozicija nema para da ih placa, niti moze da im daje radna mesta u drzavnim sluzbama.

Citat:
SunnyBoy: Popio sam i ja nekoliko puta ocenu da sa bot.

Ja nisam, koliko se secam, ali sam cesto video na drustvenim mrezama, da neko napise misljenje koje ja delim i da ga onda zestoko pljuju i prozivaju botom. Najcesce je to kod domacih teoreticara zavera, pa kad im neko kaze koliko nemaju pojma, odma krene pljuvacina :) Zato i izbegavam da im se nadjem na meti.
[ anon142305 @ 27.09.2018. 10:47 ] @
I jos jedna stvar.

Botovi se napadaju zbog toga sto dobijaju posao preko stranke, ide plata i sve to, a ne rade nista. Ok. Ali, moze li neko da mi objasni u cemu se to razlikuje od toga kad neko dobije posao preko rodjacke veze ili kupi radno mesto?!? Pa to je sve ista stvar! Zasto je onda ovo prvo predmet napada ("eto zato mi propadamo"), a ovo drugo je nesto normalno?! E pa nece biti, iste su stvari u pitanju. Dobio posao od stranke ili preko roditelja i kumova, apsolutno nema nikakve razlike.
[ Branimir Maksimovic @ 27.09.2018. 10:52 ] @
Ima razlike u tome sto botovski posao treba da placa stranka, a ne poreski obveznici...
[ anon142305 @ 27.09.2018. 10:54 ] @
Posledice su iste - trosi se drzavni novac, a efekti rada su minimalni. A stranke takodje dobijaju novac iz budzeta.
[ Branimir Maksimovic @ 27.09.2018. 11:03 ] @
Pa efekti rada su minimalni kad zaposle 30 pravnika u elektroprivredi da botuju...
[ Ivan Dimkovic @ 27.09.2018. 11:30 ] @
Citat:
IUOP_1
ide plata i sve to, a ne rade nista.


Cek, zar nije posao botova da lajkuju i piskaraju komentare po portalima, blogovima, forumima u skladu sa direktivama politicke stranke poslodavca....

Kako god, to je nekakav posao, nije da ne rade nista (inace sumnjam da bi ih bilo ko placao da bas ne rade nista).

Drugo, i sasvim na mestu IMHO, je pitanje odakle taj novac dolazi.

[ Branimir Maksimovic @ 27.09.2018. 11:32 ] @
Ivan:"Drugo, i sasvim na mestu IMHO, je pitanje odakle taj novac dolazi."

Iz drzavne kase koju pune poreski obveznici...

[ bananaphone @ 27.09.2018. 12:03 ] @
Citat:
IUOP_1: Kako to radim?

Nije pojedinac napravio ovaj sistem, pa pojedinac nece moci ni da promeni. Uostalom, zasto bi me (teoretski) bilo briga za druge, ako njih bas zabole za mene? Covece, svako gleda svoju muku, briga ljude za visoku politiku! Ljudi, koje smo izabrali u Skupstinu se ponasaju tako, a nece obican covek. Dakle, ako imam dve solucije, da dobijem posao ili da kukam po drustvenim mrezama, NORMALNO je da cu izabrati ovo prvo. Zao mi je sto je tako i ja NISTA ne mogu da uradim povodom toga. Ali bas nista.

bananaphone, nekoliko puta smo ti i ja imali razlicite stavove, oko nekih drustvenih pitanja. Ne cini li ti se da imas misljenje vecine i da se bavis pojavnim oblicima, umesto da zadjes malo dublje u sustinu problema?


Pogresno si procitao moj post, ne odnosi se na tebe licno, nego na ljude koji svesno pristaju na dil da budu u sluzbi rezima "da bi prehranili svoju decu". Ne pricam samo o ovom rezimu nego bilo kom.

Ljude pre svega treba da bude briga za politiku jer su njihovi zivoti odredjeni potezima politicara. I taj hleb ili posao, kog nema, nema ga zbog losih poteza politicara i to bas tih koji su sad na vlasti. Ako ti nemas hleb zbog losih poteza politicara, a onda svesno dolazis da radis na jacanju sistema koji te je u startu ostavio bez hleba, da bi ti taj sistem za tvoj sopstveni rad bacio koricu hleba, pri tom se kurvas, odnosno ne radis to iz ideoloskih uverenja, nego zbog korice hleba za tvoju decu, pa onda nek ti bude tako kako jeste, to je sve sto kazem.

Ako su ljudi zadovoljni sa tim sto su dobili, stavljajuci sebe u poziciju bootova, nek tako i zive - zadovoljni, gde je problem? Ja ih ne kritikujem, nego kazem ako je to njihov izbor i resenje, onda svakako zasluzuju da zive tako kako zive.

Ali ja onda necu da se sazivljavam sa problemima sa kojima se ti ljudi susrecu a koji proisticu iz njihovih sopstvenih izbora.
[ Branimir Maksimovic @ 27.09.2018. 12:10 ] @
Nije se nista bolje zivelo za vreme zutih. Razlika je samo u tome sto ovi agresivno pritiskaju medijski prostor misleci da ce tako da ostanu doveka na vlasti.
Inace SNS cine perjanice DOS-a, i preletaca koji su svi sad presli kod njih, ista je to ekipa.
[ Machiavelli... @ 27.09.2018. 12:15 ] @
Ne slazem se da neciji izgovor treba da bude "Nemam para pa sam primoran da budem bot". Ko ce o cemu k**** o postenju. Kakva je razlika da devojka pocne da se prostituise za novac? Sta ce jadna nema leba da jede. Tu je vise problema, ali glavni su moralna nacela te devojke na nizem nivou nego vecine.

Nego me zanima, ko im je ciljna publika za te komentare od 4-5 reci. Sta misle postici time? Zasto uopste i trose pare, ako trose ista sem obecanja tim ljudima?
Razumem da plate novinaru da napise pozitivan clanak, ali ova glupost sa botovima mi nikako nije jasna.

[Ovu poruku je menjao Machiavelli... dana 27.09.2018. u 13:54 GMT+1]
[ Branimir Maksimovic @ 27.09.2018. 12:27 ] @
Nije njima cilj da ulaze u diskusije i da prave misaone postove, znaju da su tu tanki. Cilj im je da stvore sliku kako ih mnogo ljudi podrzava.
[ dr0id @ 27.09.2018. 12:41 ] @
Upravo, kao i putujuci cirkus za mitinge.

Citat:
IUOP_1:
I jos jedna stvar.

Botovi se napadaju zbog toga sto dobijaju posao preko stranke, ide plata i sve to, a ne rade nista.

Botovi se napadaju zato sto botuju, dobijanje posla preko stranke je odavno postalo nesto normalno

Citat:
Machiavelli...:
Kakva je razlika da devojka pocne da se prostituise za novac?

Velika, botovi prave mnogo vecu stetu a zaradjuju daleko manje
[ anon142305 @ 27.09.2018. 12:54 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Cek, zar nije posao botova da lajkuju i piskaraju komentare po portalima, blogovima, forumima u skladu sa direktivama politicke stranke poslodavca....

Kako god, to je nekakav posao, nije da ne rade nista (inace sumnjam da bi ih bilo ko placao da bas ne rade nista).

Mislio sam na drzavni posao, gde se po prirodi stvari slabo sta radi. Jer oni pisu komentare i botuju, bas da bi dobili kakav posao u drzavnoj sluzbi. A tu onda ide redovna plata, koja nije mala, staz, doprinosi, a posao - to se jedva nesto uradi.

Pricao mi je jedan covek, radi u drzavnoj instituciji, kad su zaposleni neki botovi, kako to izgleda. Bukvalno po ceo dan ne rade, samo mobilni drndaju, niko im ne daje nikakav posao (jer se plase da ne izgube svoj, ako udju u neki sukob oko radnih zadataka), a kad je pocela izborna kampanja, njihova nacelnica (dakle, neposredni sef) je dobila obavestenje odozgo da ti ljudi nece u toku kampanje dolaziti na posao i da ne talasa oko toga. Ona je to prenela ostalim zaposlenima i zamolila da ne pricaju okolo - sto ovaj covek nije uradio :)

Elem, za tog coveka znam da se preko rodbinskih veza zaposlio tu i ja stvarno ne vidim razliku izmedju njega i obicnog stranackog bota. Jedan je znao ljude na nekim mestima, drugog je uposlila stranka, isto sve.

Citat:
bananaphone: Ako ti nemas hleb zbog losih poteza politicara, a onda svesno dolazis da radis na jacanju sistema koji te je u startu ostavio bez hleba, da bi ti taj sistem za tvoj sopstveni rad bacio koricu hleba, pri tom se kurvas, odnosno ne radis to iz ideoloskih uverenja, nego zbog korice hleba za tvoju decu, pa onda nek ti bude tako kako jeste, to je sve sto kazem.

Nisu politicari krivi, vec gradjani koji su ih birali. A drugo, taj sistem je nastao dugo pre sadasnjih generacija (mislis da si u komunizmu mogao da postignes nesto, a da nisi clan KP?), a i opstace - dok se zemlja ne urusi.

Citat:
Machiavelli...: Kakva je razlika da devojka pocne da se prostituise za novac? Sta ce jadna nema leba da jede. To je vise problema, ali glavni da su moralna nacela te devojke na nizem nivou nego vecine.

Prvo, razlika je u tome sto je prostitucija zakonski nedozvoljena.
Drugo, necija moralna nacela su iskljucivo njegova stvar i to da li se neko kurva ili ne, ima veze sa drustvenim sistemom ko sa klimom na Madagaskaru.

Citat:
Machiavelli...: Nego me zanima, ko im je cilja publika za te komentare od 4-5 reci. Sta misle postici time? Zasto uopste i trose pare, ako trose ista sem obecanja tim ljudima?
Razumem da plate novinaru da napise pozitivan clanak, ali ova glupost sa botovima mi nikako nije jasna.

Citat:
Branimir Maksimovic: Nije njima cilj da ulaze u diskusije i da prave misaone postove, znaju da su tu tanki. Cilj im je da stvore sliku kako ih mnogo ljudi podrzava.

Iskreno, to ni ja ne razumem. Ocigleno je pisanje botova, efekat je nikakav, zasto i dalje to rade, nisam pametan.

[ Bradzorf012 @ 27.09.2018. 13:12 ] @
Hebote, koliko je ovaj forum propao, pa to je strašno.

Trolovi se smeju botovima. Ne ne ne, ne mogu da verujem.

Citat:

Machiavelli...
Ne slazem se da neciji izgovor treba da bude "Nemam para pa sam primoran da budem bot".


Ko si ti da propisuješ bilo kome šta će da radi sa svojim životom? Šta ima da se slažeš ili ne slažeš, hoćeš ti da mu daš pare za leba, letovanje, nova kola, cipele?

Citat:

Machiavelli...
Ko ce o cemu k**** o postenju.


Tu se slažemo. Uzmi ogledalo.

Citat:

Machiavelli...
Kakva je razlika da devojka pocne da se prostituise za novac?


Nema suštinske razlike.

Citat:

Machiavelli...
Sta ce jadna nema leba da jede.


Možda nema leba da jede, možda hoće jahte, avione, kamione, njena stvar. Što tebe koli burac za tuđ lični život? Ako tako rade u tvom selu, mnogo su primitivni.

Citat:

Machiavelli...
To je vise problema, ali glavni da su moralna nacela te devojke na nizem nivou nego vecine.


"Moralna načela"(šta god to bilo) te devojke su na neuporedivo višem nivoJu od ljudi kojima je sopstveni život toliko prazan, da zabadaju nos u tuđi. To je na primer jedan problem.

Citat:

Machiavelli...
Nego me zanima, ko im je cilja publika za te komentare od 4-5 reci.


Publika su im upravo takvi kao ti, što bi se reklo: slično se sličnom raduje. Ne ne, nemoj da te ovo zbuni, to što misliš da im nisi sličan je samo privid.

Evo na primer, tvoji postovi. To sve pršti od komparativne analize, raščlanjivanja pojave na proste činioce, uzročno posledičnih veza i naravno sinteze.

Citat:

Machiavelli...
Sta misle postici time?


Isto ono što i ti ovim topikom, da skrenu pažnju na sebe.

Citat:

Machiavelli...
Zasto uopste i trose pare, ako trose ista sem obecanja tim ljudima?
Razumem da plate novinaru da napise pozitivan clanak, ali ova glupost sa botovima mi nikako nije jasna.


Ni meni nije jasna glupost sa trolovima na ovom forumu, pa ništa. Živim sa tim, kako znam i umem.

Citat:

Branimir Maksimovic
Nije njima cilj da ulaze u diskusije i da prave misaone postove, znaju da su tu tanki. Cilj im je da stvore sliku kako ih mnogo ljudi podrzava.


Hahahahahhaaa i opet hahahhaahahha hahhahaaaa. Misaoni postovi, pa ovo je biser, pa još od tebe.
[ dr0id @ 27.09.2018. 13:19 ] @
@IUOP_1
Kako ne vidis razliku kad si sam napisao da jedan radi (makar slabo) za instituciju, a drugi nista tj. radi za partiju?! Jedan zaglupljuje/vara siroke narodne mase, drugi ne. Jedan finansira partiju (sa tih 10% od plate, onih 40.000 po donatoru, itd.), drugi ne.
I prevare, sirenje propagande i sl. su zakonski "nedozvoljeni" kao i prostitucija.

U komunizmu si mogao da postignes sve ako nisi drug clan, sem da budes neki direktor, funkcioner. 90ih slicno, a i putujuci cirkus je bio samo za vece mitinge/demonstracije. Kod DOS su isli samo ozbiljni clanovi, ono nekoliko polupraznih buseva. Ovo sad metastaza, desetine/stotine buseva pa od mitinga do otvaranja.
[ Branimir Maksimovic @ 27.09.2018. 13:19 ] @
"Hebote, koliko je ovaj forum propao, pa to je strašno.

Trolovi se smeju botovima. Ne ne ne, ne mogu da verujem."

Bradzore, kako ti se da?
[ Machiavelli... @ 27.09.2018. 13:19 ] @
Pazi ti njega Bradzorf012 - sa skrenem paznju na sebe. hahah :-) Posebno tvoju paznju.

Provalio si me.... Bradzorf012 jel munuo neko sendvic?
[ Branimir Maksimovic @ 27.09.2018. 13:22 ] @
Bradzor napravi trol post, pa onda optuzuje druge da troluju :P
[ anon142305 @ 27.09.2018. 13:59 ] @
Citat:
Bradzorf012: Možda nema leba da jede, možda hoće jahte, avione, kamione, njena stvar. Što tebe

Da, tacno tako.
Citat:
Bradzorf012: Misaoni postovi, pa ovo je biser, pa još od tebe.

Ovde nisi u pravu, Branimir je dobar diskutant.

Citat:
dr0id: Kako ne vidis razliku kad si sam napisao da jedan radi (makar slabo) za instituciju, a drugi nista tj. radi za partiju?! Jedan zaglupljuje/vara siroke narodne mase, drugi ne. Jedan finansira partiju (sa tih 10% od plate, onih 40.000 po donatoru, itd.), drugi ne.
I prevare, sirenje propagande i sl. su zakonski "nedozvoljeni" kao i prostitucija.

Beznacajne razlike. Poenta je da je neko nezasluzeno dobio radno mesto, sa negativnim efektom na drustvo.

I jos nesto:
Citat:
bananaphone: Ako su ljudi zadovoljni sa tim sto su dobili, stavljajuci sebe u poziciju bootova, nek tako i zive - zadovoljni, gde je problem?

Oni nisu zadovoljni postojecim stanjem, pa zato kao jedini izlaz vide drzavni posao, a posto nemaju para da ga plate, onda idu ovako.

Shvatam ja sta hoces da kazes. Ali vidi, svako je svestan da njegov glas na izborima ne menja stvar, zato se i lakse "prodaje" (tj, prodaje, bez navodnika). Ti tu vidis uzrok stanja u drzavi, po mom misljenju, to je posledica stanja.
[ dr0id @ 27.09.2018. 14:03 ] @
Nece biti. Ti koji su svesni da su nebitni i samo izvlace korist su preletaci ili oni koji imaju nekoliko clanskih karti istovremeno, to je sasvim druga liga u odnosu na botove/sendvicare.
[ bananaphone @ 27.09.2018. 14:29 ] @
Citat:
IUOP_1:
Citat:
bananaphone: Ako su ljudi zadovoljni sa tim sto su dobili, stavljajuci sebe u poziciju bootova, nek tako i zive - zadovoljni, gde je problem?

Oni nisu zadovoljni postojecim stanjem, pa zato kao jedini izlaz vide drzavni posao, a posto nemaju para da ga plate, onda idu ovako.

Shvatam ja sta hoces da kazes. Ali vidi, svako je svestan da njegov glas na izborima ne menja stvar, zato se i lakse "prodaje" (tj, prodaje, bez navodnika). Ti tu vidis uzrok stanja u drzavi, po mom misljenju, to je posledica stanja.


Cuj, ja vidim samo jedan jedini nacin da se izadje iz ove sadasnje situacije, a to je da se nesto menja.

I ne govorim o smeni vlasti, ili sta ja znam, revoluciji, ali recimo radnici ako hoce da se izbore za svoja prava - moraju da se organizuju, moraju da stvaraju inicijativu, sindikate, studenti - studentska udruzenja, da pokrecu proteste i da se bore za svoja prava. Nece niko da ti pokloni nesto, moras da trazis ili da se izboris.

Ako ti svesno ides u organizaciju koja to podriva, koja se bori protiv svake promene u drustvu ili drzavi, koja diskredituje svaku kritiku, i za to primas platu, koje su tvoje osnove da budes nezadovoljan?

Ako nisi zadovoljan - onda se svesno upisas u sopstvene gace i kukas sto si upisan, mislim hebiga :)
[ CandyMan @ 27.09.2018. 14:51 ] @
Rijaliti, botovi, vesti, fake njuz i komentari su jedna istva stvar - veštačka stvarnost iskreirana u cilju uticaja.
Strogo logički gledano, lažne vesti i tendeciozne vesti su u stvari fake. To što "prave" vesti imaju tračak, trenutak, komadić istine tj. činjenice čini samo da budu lakše za apsorpciju. Ova vest oko ministra i rijalitija - vrlo jednostavan socijalni inženjering.

Moralisanje botovima je zaludan posao - iz tvoje perspektive si ti u pravu, no, ako si u manjini - tvoj princip neće biti preovlađujući i biće egzistencijalno beznačajan - ne može da se jede i ne stavlja se ispod guzice kad je hladno. Za nekog kome je jedina briga da ima "u se, na se i poda se" sva ta filozofija o uticaju na društvo i zaslužene/nezaslužene privilegije je buka koju ne mora i neće da sluša.

Obratiti pažnju na drugi deo definicije
https://vukajlija.com/u-se-na-se-i-poda-se/94671
[ anon142305 @ 27.09.2018. 15:30 ] @
Citat:
CandyMan: Ova vest oko ministra i rijalitija - vrlo jednostavan socijalni inženjering.

Nije sve sto se desava posledica nekog plana, vec pre slucaja ili nesposobnosti ili gluposti.

Citat:
CandyMan: Obratiti pažnju na drugi deo definicije
https://vukajlija.com/u-se-na-se-i-poda-se/94671

Smatras da je ispravan stav "ja bolje od tebe znam sta je bolje za tebe"? Ne biva to, ne biva...
[ dr0id @ 27.09.2018. 15:36 ] @
Naravno da je ispravan, pogotovo na odgovornim funkcijama. Doktori znaju bolje od seljaka, inzenjeri od vlasnika pecenjare, ekonomisti od pijacara, itd.
[ anon142305 @ 27.09.2018. 15:51 ] @
To da, ali u pitanju su naucne stvari, ja mislim na ljudski izbor, na odluke koje se donose.

Citat:
bananaphone: Ako ti svesno ides u organizaciju koja to podriva, koja se bori protiv svake promene u drustvu ili drzavi, koja diskredituje svaku kritiku, i za to primas platu, koje su tvoje osnove da budes nezadovoljan?

Znaci, ti od ljudi ocekujes da glasaju protiv sebe, tj. protiv svog interesa? Srecno sa tom logikom na izborima :)
[ dr0id @ 27.09.2018. 16:02 ] @
I ja mislim na izbor. Ne mozes pustiti budalama da vode drzavu/institucije/firme, pijanim/drogiranim da voze, kao ni deci da gledaju pornice i izvestaj s fronta u Siriji, ili labilnim, dementnim penzosima da npr. gledaju rijaliti 24/7 da ih ne strefi infarkt, ne polude skroz i sl.

Botovi upravo rade protiv svojih interesa, podrivaju drzavu i drustvo za male (ili nikakve) pare. Dok plate danak stranci, otplate privatni fax, kovertu za bolje/stalno radno mesto, vece cene, takse, kazne - ostane im manje nego da su prosili.
[ bananaphone @ 27.09.2018. 16:05 ] @
Citat:
IUOP_1:
To da, ali u pitanju su naucne stvari, ja mislim na ljudski izbor, na odluke koje se donose.

Citat:
bananaphone: Ako ti svesno ides u organizaciju koja to podriva, koja se bori protiv svake promene u drustvu ili drzavi, koja diskredituje svaku kritiku, i za to primas platu, koje su tvoje osnove da budes nezadovoljan?

Znaci, ti od ljudi ocekujes da glasaju protiv sebe, tj. protiv svog interesa? Srecno sa tom logikom na izborima :)



Pa ti nista ne razumes od onog sto pisem :D
[ anon142305 @ 27.09.2018. 16:28 ] @
Citat:
dr0id: Botovi upravo rade protiv svojih interesa

Eto, to je upravo taj stav. Ne radi niko protiv svojih interesa, nisu ljudi idioti.

Citat:
bananaphone: Pa ti nista ne razumes od onog sto pisem :D

Pa ti pricas da se ljudi organizuju, pa zahtevi, pa ovo-ono. Poenta je u sledecem - ne mozes od ljudi ocekivati da se ponasaju neracionalno. A ako hoces da im menjas ponasanje, onda ne mozes na silu, vec im menjas sistem podsticaja. Sve drugo je osudjeno na propast.
[ bananaphone @ 27.09.2018. 16:32 ] @
@IUOP_1 - ja govorim da ne mozes istovremeno da budes boot i da zahtevas bilo sta od onog sto ti sistem u kom ucestvujes daje.

Prema tome ako si boot i ne kukas, nego si zadovoljan - skidam kapu, imas moju podrsku.

Ako ti sistem ne odgovara - buni se, ali onda ne mozes da budes boot, imas moju podrsku.

Ako si boot a nisi zadovoljan sistemom, koji sopstvenim silama odrzavas, hteo bi promenu ali istovremeno "leb za malu decu" - pa hebi se necu ja da ti se borim za prava...

A dobar deo boot-ova spada u ovu poslednju kategoriju pametnica.
[ dr0id @ 27.09.2018. 17:14 ] @
Citat:
IUOP_1:
Citat:
dr0id: Botovi upravo rade protiv svojih interesa

Eto, to je upravo taj stav. Ne radi niko protiv svojih interesa, nisu ljudi idioti.


Ljudi nisu ali botovi jesu.
Nezaposlen, ide po mitinzima, od vrata do vrata (proverava "sigurne glasove"), komentarise online - za obecanje ludom radovanje. Ako i nekad dobije neki posao, ne pojavi se par puta na mitingu/otvaranju, ne okaci dovoljno komentara - leti i s posla i iz partije.
Zaposlen (naravno na odredjeno, da bi mogli da ga ucenjuju), nema fax - plati privatni bar 5-6k €, ako hoce bolji - mora master (jos par k €) i/ili kovertu sa 5k+ €, placa partiji 10% = mora da radi bar 4-5 godina da bi bio na 0.

Svojom "podrskom" polako ali sigurno unistava drzavu, dakle ide kolaps sistema ili bar promena vlasti - gubi posao, verovatno prekrsajno/krivicno odgovara (nece stradati AV i ekipa vec botovi i ostali "fizikalci").


Za svoj interes rade samo profi preletaci, multi-clanovi i oni koji su neki sefovi/direktori/funkcioneri (pa jos ako izadju na vreme), ostali su potpuni gubitnici.
I vecina to nije sposobna da vidi (intelektualno, mentalno ograniceni) sto "koordinatori" i autori sistema svesno zloupotrebljavaju.
[ anon70939 @ 27.09.2018. 17:34 ] @
Šteta što ne poznajem ni jednog SNSovca iz dna SNSizma, pa kad pukne SNS sutra ili za 10 godina, i ljuljne dupetom o pod i završi na ulici sa 50 godina, da vidim gde će onda da se zaposli kad za prethodnih 10-15 godina nije napredovao nekim profesionalnim znanjem/zanatom... Pa da čujem šta kaže, ko je tada kriv...
Taj sigurno neće za tih 10 godina da "napravi neke pare", da ne mora da brine.

Ili bar sad da mu u lice kažem da je ljiga

Tužno je, da dok sam još studirao, tamo kad je smenjen Milošević i kad je država počela da "cveta", da se tada na sve strane govorili "učlani su u stranku, da dobiješ dobar kancelarijski posao u državi, da ništa ne moraš da radiš."
Za razliku od današnjeg lajkovanja i komentarisanja, tada je trebalo samo da ideš da lepiš plakate i skidaš tuđe, i da se nadaš da će da te neko pogleda kako si vredan...

Današnje botovanje koristi samo madernije metode koje su u trendu, a tada nisu postojale.

Meni ovo komentarisanje i lajkovanje nije ni blizu dna koliko popis od stana do stana, ljudi koji neće da glasaju... i zastrašivanje.
To ne mogu da shvatim nikako

[Ovu poruku je menjao CoyoteKG dana 27.09.2018. u 18:45 GMT+1]
[ Branimir Maksimovic @ 27.09.2018. 17:44 ] @
Botovi rade po drzavnim firmama na nekom poslu zvanicno, tako da tesko da ce do penzije dobiti otkaz.
[ anon142305 @ 27.09.2018. 17:54 ] @
Ne samo sto ce ostati na tom poslu do penzije, vec ce cesto radno mesto naslediti dete (ako je zavrsilo istu skolu).

Posto vidim da me ljudi ne shvataju. Ovakvo ponasanje jeste lose po drzavu, to nije sporno, ali je iz ugla tih pojedinaca sasvim logicno, normalno.
[ anon70939 @ 27.09.2018. 17:59 ] @
Pa ja još imam nešto malo optimizma, da će jednog dana doći neko pametniji na vlast, i da će pod prisilom EU ili MMF morati da smanje broj zaposlenih u tim državnim firmama.
I valjda će se znati ko stvarno radi, a ko je partijski zaposlen da prima novac... pa pred penziju lepo na ulicu.

Je l' se zna koliko dabas ima zaposlenih u državnim ustanovama, a koliko u privatnom sektoru?
Pre 10 godina sam naleteo na neki info, poređenje sa Nemačkom da mi imamo 3 puta više zaposlenih u državnom sektoru, a da je to milion i po.


Mada kad pogledaš...
Danas ovi što kukaju što su nezaposleni, bolesni, krezubi, na ulici, prisiljeni da budu botovi za sendvič... oni ili njihovi roditelji su isto ovo radili za SPS pre 20-25 godina. I verovatno nisu ni svesni da su direktno odgovorni za svoju sudbinu...
[ dr0id @ 27.09.2018. 18:14 ] @
Pa naravno da nisu svesni, eto ubedjeni su da je to u njihovu korist :D
Citat:
Branimir Maksimovic:
Botovi rade po drzavnim firmama na nekom poslu zvanicno, tako da tesko da ce do penzije dobiti otkaz.

Ne znam bas, po mojim info, (online) botovi su mladi, vecinom nezaposleni ili zaposleni na odredjeno, takvi popiju otkaz posle par prekrsaja. Dok su sendvicari (putujuci cirkus) socijalni slucajevi (dakle opet nezaposleni), isti oni mladi, penzosi (oni s minimalnim penzijama, dementni i sl.) i vidjeniji/aktivniji clanovi (odradjuju dug i dokazuju vernost).

[Ovu poruku je menjao dr0id dana 27.09.2018. u 19:33 GMT+1]
[ anon142305 @ 27.09.2018. 18:52 ] @
Citat:
CoyoteKG: i da će pod prisilom EU ili MMF morati da smanje broj zaposlenih u tim državnim firmama.

Ne znam koliko pratis domacu scenu, ali vec duze vreme se o tome ne prica. Ranije se barem pricalo, mada malo sta i radilo oko toga, a sad se i ne spominje.

Inace, vidim da ni u nekim zemljama EU nije drugacije: VELIKA ISPOVIJEST NAJPOZNATIJEG HRVATSKOG UHLJEBA 'Nek mi se nađe neko ko negdi nije doša po vezi. U privatnika neću, puno se radi, a male plaće'
[ Bradzorf012 @ 27.09.2018. 19:46 ] @
Jedan moj poznanik je do pre tri četiri godine jedva sastavljao kraj sa krajem što bi se reklo. Odjednom, vidim kako ide na letovanja i to neki skupi aranžmani, malo malo pa putuje ovde onde, krpice sve firmirano, izlazi i provodi se po skupim restoranima. Pre neki dan ga vidim, nova kolica, SUV od jedno pedesetak kila para. Tu ga malo ispitam i imam šta i da čujem. Najpre nije hteo da priča, ali se malo po malo otkravio. Kaže da je prvo počeo sa lepljenjem plakata, onda je malo pisao komentare po portalima(botovao) i dogurao do nekog levog smetala u lokalnom odboru. Od januara je neki šef u vodovodu i tako to. Igleda da se ipak isplati biti bot.
[ anon70939 @ 27.09.2018. 20:19 ] @
Zanimljiv mi je fenomen, kao što pomenuh malopre, ne poznajem ni jednog bota, bukvalno ni jednog SNSovca. Kako je to moguće?
Nikad nisam video, recimo ovde na ES da se jave botovi u ovakvim temama da brane SNS i vlast. A ovakvih tema ima prilično.
Nikada sa društvom kad sam negde, pa se dotaknemo ponekad teme o politici, svi pljuju SNS i vlast, nisam nikad čuo da neko pomne SNS.
Na poslu takođe, niko da pomene.
Na slavama i takvim događajima, koje su sjajno mesto za pametovanje uz rakiju i gde se ranije samo o politici pričalo, niko da pomene SNS i kako ga podržava...

Je l' to znači da su pametnijii od "nas" koji smo protiv trenutne vlasti, pa ćute zadovoljni i ne ulaze u diskusiju?
Ili se ja to krećem u nekim čudnim krugovima, gde ima 0 njih?
Ili, su oni u stvari u ogromnoj manjini. Ali ko je onda glasao za SNS?
[ dr0id @ 27.09.2018. 20:31 ] @
Botuju samo po naredjenju i kad su pod nadzorom. Ovako znaju i da kritikuju "poslodavce"

@Bradzorf012
Poznanik ti je karijerista, buduci preletac, mnogo vise od prosecnog bota. Ili je poceo da valja neku robu :D
[ anon142305 @ 27.09.2018. 20:32 ] @
@ CoyoteKG

Zanimljive opservacije. Da takvih ljudi, koji priznaju da glasaju za SNS, ima malo to je i moj utisak. Ja znam dve osobe, poznanica iz srednje skole i drugarica sa fakulteta (ona je glasala za Vucica na predsednickim, a ranije za LDP, zanimljivo).

Ostali, da li kriju ili se ne srecemo, nemam pojma. Ono sto se treba setiti je da je ranije SRS imala ogromno biracko telo i da se ono mahom prelilo na SNS. Plus, preletaci iz drugih stranaka, plus botovi.

A ovako uzivo, mozes da ih sretnes gde hoces, znas koji su :) Kod mene u kraju bili skoro, delili neke majice i jos ponesto, intervjuisali ljude za komunalne probleme, da nece opet neki vanredni izbori??
[ eeestablishment @ 27.09.2018. 20:42 ] @
Citat:
Je l' to znači da su pametnijii od "nas" koji smo protiv trenutne vlasti, pa ćute zadovoljni i ne ulaze u diskusiju?
Ili se ja to krećem u nekim čudnim krugovima, gde ima 0 njih?
Ili, su oni u stvari u ogromnoj manjini. Ali ko je onda glasao za SNS?


Ovo potpisujem , prosto je neverovatno , u krugu sire porodice , u komsiluku , na poslu ( a dosta putujem po prirodi posla i upoznajem

masu ljudi ) znam samo 1 coveka koji je njihov simpatizer , i strasno me zanima odakle im glasovi .

Sticajem okolnosti vidjam i podosta penzionera i nikoih ne voli .

Verujem da nisu pokrali izbore i zato je enigma i veca .
[ bananaphone @ 27.09.2018. 20:45 ] @
Dobro drugari - ne znate previse SNS glasaca, jel tako? A koliko se poznavali glasaca SRS-a? Ako znate jednog SNS glasaca, u opkladu da niste znali ni jednog SRS glasaca. To ne znaci da ih nema, nego da zivite u balonu :)
[ anon142305 @ 27.09.2018. 20:47 ] @
Citat:
eeestablishment: Sticajem okolnosti vidjam i podosta penzionera i nikoih ne voli .

Kod mene nije tako. Vecina penzionera koje srecem, a da imaju novine (u prodavnicama, u gradskom prevozu, trafikama), te novine ce najcesce biti Informer (pa se kladim za koga glasaju).
[ 1sloba1 @ 27.09.2018. 21:24 ] @
Pogledajte rezultate BG izbora,1.600.000 glasaca.Izaslo je oko 800.000 glasaca a SNS osvojio cini mi se 380.000 glasova.Ljudi su odustali od politike i lazi koje im se serviraju,izlaze samo oni koji imauju neke koristi i potpuno ih razumem.Ostali nece da se cimaju jer znaju da nemogu nista promeniti jer su jedni te isti ljudi na vlasti vec 30 god.
[ Steve Lonmo @ 27.09.2018. 22:21 ] @
Citat:
dr0id:
@IUOP_1
...
U komunizmu si mogao da postignes sve ako nisi drug clan, sem da budes neki direktor, funkcioner.



Ma loži te ovaj IUOP_1, a ti se primaš. Pa Danica Drašković, najpoznatija četnikuša, bila direktor u društvenoj firmi u komunizmu... Vuk Bojović, sin četnika, bio direktor beogradskog zoo vrta, a i pre toga bio direktor valjda neke škole... Tadašnji direktor moje gimnazije, jedne od najvećih u Beogradu, nije nikada bio član SKJ... Emerik Blum, generalni direktor sarajevskog Energoinvesta - jedne od najvećih firmi u SFRJ, koja je tada zapošljavala 50.000 ljudi, nikada nije bio član partije, a jedno vreme je bio i gradonačelnik Sarajeva... Za Mikija Savićevića, direktora Genexa, nisam siguran, ali moguće da ni on nije bio "član" (znam da je odmah po dolasku "slobode" uleteo u SPO, pa u one neke demohrišćane, bio član onog nekakvog krunskog saveta itd)... Koštunica bio direktor instituta u komunizmu... (Videh ovde negde sliku redova ispred JDP-a) - Jovan Ćirilov bio decenijama upravnik, a nije bio član partije. Itd... itd... itd... ko će svih setiti.

... Bilo je bre na hiljade direktora koji nisu bili članovi SK, nego sad ovi bubuljičari puštaju neke takve filmove u svojim glavama.
[ bananaphone @ 27.09.2018. 22:25 ] @
Citat:
1sloba1:
Pogledajte rezultate BG izbora,1.600.000 glasaca.Izaslo je oko 800.000 glasaca a SNS osvojio cini mi se 380.000 glasova.Ljudi su odustali od politike i lazi koje im se serviraju,izlaze samo oni koji imauju neke koristi i potpuno ih razumem.Ostali nece da se cimaju jer znaju da nemogu nista promeniti jer su jedni te isti ljudi na vlasti vec 30 god.


Sta da ti kazem, od ukupnog broja glasaca svaki 4-ti je glasao za SNS, a ako si isao na glasanje svaki drugi covek koga si sreo je glasao za SNS. Pa opet niko ne poznaje nikog ili zna samo za jedan slucaj coveka koji glasa za SNS, zasto je to tako zakljucke izvucite sami.

I da - ne verujem da su pokrali izbore u klasicnom smislu...
[ SG kamikaza @ 27.09.2018. 22:34 ] @
Na Bg izbore su dolazili ljudi iz cele Srbije, clanovi/simpatizeri ucenjeni dobijenim poslom preko stranke.... adrese im se svima vodile u Bg.
Igrom slucaja sam iz prve ruke saznao od jednog koji je isao. Pokazao mi uslikan poziv, adresu gde je prijavljen u Bg itd.
Prijavljen u drzavnoj firmi na ~250k dinara... dobar deo u kesu vraca stranci. Sns ne mirise nikako, ali jbg dobra je lova a obraz debeo, isplati mu se.

Tako da izbori i nisu bas pokradeni, formalno.
[ bananaphone @ 28.09.2018. 05:56 ] @
@SG kamikaza - sve se slazemo - ali i da je svaki 10-ti covek u Bgd-u i svaki 4-ti covek u drzavi simpatizer SNS-a a ti ne znas ni jednog, znaci da zivis u balonu, okruzen samo istomisljenicima, to je sve.
[ SG kamikaza @ 28.09.2018. 07:29 ] @
Ne bih to bas nazvao zivotom u balonu.
Same ljude je sramota da priznaju/pricaju o tome da su se iznajmili/prodali za 1000-2000 dinara, zaposlenje ili lanč paket.
Ja prvi od sramote ne bih nikome rekao da sam to uradio, samim tim ni drugi nemaju priliku da znaju da sam bas ja taj koji je glasao.
Ovi drugi kojima se po imovinskoj karti to iovako primecuje, kao sto je Bradzorf dao primer, nema smisla da jos i lazu o tome. Sto jos da pricaju da si lazov ako si se vec prodao.
Bar ja tako vidim situaciju.
[ Branimir Maksimovic @ 28.09.2018. 07:42 ] @
Mislim da je bradzor bio ironican kad je ono napisao ;p
[ bananaphone @ 28.09.2018. 07:47 ] @
@SG - pogledaj ovaj post: http://www.elitemadzone.org/t500407-0#3855648 - jel tu nekog nesto sramota? A takvih primera imas 1000...
[ anon142305 @ 28.09.2018. 08:34 ] @
Cuj, nije ih sramota, pa i na porno sajtovima botuju, nista im nije sveto!! (da ne ostavljam link)
[ SG kamikaza @ 28.09.2018. 08:40 ] @
Citat:
bananaphone:
@SG - pogledaj ovaj post: http://www.elitemadzone.org/t500407-0#3855648 - jel tu nekog nesto sramota? A takvih primera imas 1000...


Video sam to na pocetku teme, sve mi se cini da je to neki screenshoot prepiske neke grupe zatvorenog tipa na fb. Mozda gresim, vec godinama mi je deaktiviran fb.
Mozda su zbog tog prividnog osecaja sigurnosti i anonimnosti, pisali to stto su pisali.
Sve je to sljam, sto se mene tice.


Sta kazes na ovo?
[ bananaphone @ 28.09.2018. 08:45 ] @
@SG kamikaza - pazi ovo je zahebana rabota, ja kad sam bio klinac, 100% bi mi palo na pamet ovako da lozim profane, pravio sam i gore gluposti :D, tako da ne znam da li klinac lozi profana ili stvarno ovo misli, a moguce i da je profa sarkastican. Mislim ne treba zuriti sa zakljucima...
[ Branimir Maksimovic @ 28.09.2018. 08:50 ] @
Citat:
SG kamikaza:
Citat:
bananaphone:
@SG - pogledaj ovaj post: http://www.elitemadzone.org/t500407-0#3855648 - jel tu nekog nesto sramota? A takvih primera imas 1000...


Video sam to na pocetku teme, sve mi se cini da je to neki screenshoot prepiske neke grupe zatvorenog tipa na fb. Mozda gresim, vec godinama mi je deaktiviran fb.
Mozda su zbog tog prividnog osecaja sigurnosti i anonimnosti, pisali to stto su pisali.
Sve je to sljam, sto se mene tice.


Sta kazes na ovo?


Ako je dotle stiglo, onda se vracamo u vreme Tita, ali moje dete ni ne zna ko je AV ;)
[ anon142305 @ 28.09.2018. 09:00 ] @
Mislim da je sastav lazan.
[ ademare @ 28.09.2018. 12:47 ] @
Citat:
bananaphone:
@SG - pogledaj ovaj post: http://www.elitemadzone.org/t500407-0#3855648 - jel tu nekog nesto sramota? A takvih primera imas 1000...


Maram reci da retko gresis , u ovakvim temama , ali da sada promasujes , totalno

Ovo sto oni pisu nije javno dostupno , tj. otvoreno za sve , vec za zatvoreni krug , tzv. prijatelja , jer ovo je valjda fejs .

To sto ih neko " druka" iz tog njihovog zatvorenog kruga je druga prica . Na to se zali i preti jedan od ucesnika , navodno neko od njih moze da otkrije , ko je to itd. slicne fantazije .
[ bananaphone @ 28.09.2018. 13:17 ] @
@ademare - moguce, ali svi ti mitinzi su javni, stranacki aktivizam gde idu od vrata do vrata je javni, okupljanja omladine - pa niko se ne krije kad ide na mesta gde se okupljaju simpatizeri stranke... Ne mozes ti da profitiras od glasanja za stranku a da se javno deklarises protiv stranke, mislim da je glupo uopste pomisljati tako nesto. A ako ulazis u pricu zbog profiterstva, bices najglasniji da bi najvise i dobio... Mislim mozemo mi da govorimo o stetnosti ili koristi politickih stranaka, ali ni jedna nije nekakvo tajno drustvo :)

A sto se tice ovog FB - mislim da pogresno tumacis, ne kriju oni da su simpatizeri stranke, to su stvarni ljudi sa imenom i prezimenom a ne nekakvi alijasi i siguran sam da su i javno politicki aktivni, oni ovde kriju da organizovano g0vnare sa komentarima (kriju da su posao dobili preko stranke, kriju ostale stvari koje su nelegalne ili bar nemoralne) :).

Evo uzmi SRS, to je bila velika stranka ciji clanovi su nekad ponosno isticali svoje clanstvo i kleli se u vodju, moj nekadasnji komsija je bio radikal, pa je nosio majicu sa Seseljovom slikom na grudima kad ide do prodavnice, pa ajde sad reci koliko poznajes clanova SRS-a iz svog okruzenja. Ja poznajem jednog jedinog, i taj ima 80+ godina - pricam o sirem krugu familije, poznanika, poslovnih saradnika, u periodu od 10+ godina u Srbiji dok je SRS bila jaka stranka. A statisticki bi trebao da poznajem bar 30-40, dakle ili ih nema - a ocigleno ih ima itekako, ili se krug ljudi u kom se ja krecem nalazi u drugoj dimenziji - odnosno nije realni presek stanovnistva drzave...
[ anon70939 @ 28.09.2018. 13:59 ] @
kad pomenu majice sa likom.

http://rs.n1info.com/a423751/B...d-fabrike-Cumtobel-u-Nisu.html


pa ja verujem da se i AV smeje kad smislja ovo
[ mjanjic @ 28.09.2018. 16:33 ] @
Ja ponekad razmišljam da li on zna za sve ovo ili ga lažu oni oko njega kako je stvarno popularan, a to po internetu protiv njega pišu botovi opozicije.

Srbiji ne treba takav vođa, ali treba onima oko njega, jer kako bi inače mogli da muljaju i izvlače milione i milijarde. Ima tu dve mogućnosti: da taj na vrhu sam drži sve pod kontrolom uz pomoće određenih članova porodice, ili da on samo marioneta koja misli da drži sve pod kontrolom, ali u stvari privredna mafija oko njega drži sve u svojim rukama. Koja god da je varijanta, političari su krivi jer imaju moć odlučivanja i mogu da urede državu tako da svako radi svoj posao prema važećim zakonima i da ti zakoni važe za svakog građanina podjednako, a ne da neki budu izuzeci.
Mulja se i u drugim zemljama, pa i u SAD, ali je korupcija daleko na visokom nivou i uglavnom ne dotiče obične građane koji gledaju svoja posla. Ali, tamo je elita stvorena pre 200 godina, pa ne moraju sad da deru kožu sa leđa svojim građanima da bi imali za novu jahtu...
[ alimamnekolikokuća @ 28.09.2018. 17:12 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic

Ako je dotle stiglo, onda se vracamo u vreme Tita, ali moje dete ni ne zna ko je AV ;)

Ovo danas nije vraćanje u vreme Tita jer na primer Tito se borio za državu koju je stvorio. Takvog danas nema.
Tito je veličina svetskih razmera. Ne samo za svoje vreme nego i šire.
Ovi danas mogu samo da maštaju o Titovim dometima.
Da se bilo ko može meriti sa Titom danas ne bi okupatorska čizma gazila Srbiju.
[ ademare @ 28.09.2018. 17:28 ] @
Citat:
bananaphone:

Evo uzmi SRS, to je bila velika stranka ciji clanovi su nekad ponosno isticali svoje clanstvo i kleli se u vodju, moj nekadasnji komsija je bio radikal, pa je nosio majicu sa Seseljovom slikom na grudima kad ide do prodavnice, pa ajde sad reci koliko poznajes clanova SRS-a iz svog okruzenja. Ja poznajem jednog jedinog, i taj ima 80+ godina - pricam o sirem krugu familije, poznanika, poslovnih saradnika, u periodu od 10+ godina u Srbiji dok je SRS bila jaka stranka. A statisticki bi trebao da poznajem bar 30-40, dakle ili ih nema - a ocigleno ih ima itekako, ili se krug ljudi u kom se ja krecem nalazi u drugoj dimenziji - odnosno nije realni presek stanovnistva drzave...


Uh , ja ih znam dosta , mada je sve to na nivou komsiluka . Dobro jedan je bio stari kucni , porodicni prijatelj, ne direkno moj . Postenije bi bilo reci bivsi clanovi SRS -a i to tacno do 5. 10 2000 . ;)

Ovo su bili bas zaludjenici isli sa Seseljom na ona sudjenja itd . Znaci u sudnicu stane 200 ljudi , bar 2-3. iz komsiluka plus ovaj porodicni prijatelj ! Majce za njih nisu bile nista , oni su mu bili pratnja .

I sta je bilo posle 5. 10 ? Ovaj kucni prijatelj , dosao u posetu negde oko 10 . a on je bio stari zaludjenik za Cetnike i te stvari , samo nikada mi nije bilo jasno kakve veze ima Lazni Cosavi vojvoda sa njima ? Ali njemu se ocigledno to tako cinilo . I tako o ocemu ce da prica nego o Seselju , ali posle 5 , kad je odleteo sa vlasti , promenila se prica za 180 stepeni .

Eto tako reaguju nasi ljudi kada neko nije vise vlast . Videcemo dokle ce vodja , ali jednog dana kada sidje , nece za njim ni kerovi ici , a sada ima 700.000 clanova koji svi ocekuju Nesto !


[Ovu poruku je menjao ademare dana 28.09.2018. u 18:50 GMT+1]
[ bananaphone @ 28.09.2018. 18:11 ] @
@ademare - trebao bi statisticki svaki 4-5 covek kog poznajes da bude Radikal - ako govorimo o tome koliko glasova je SRS dobijala do tog momenta, a ja sam, u krugu ljudi u kom sam se ja kretao znao jednog. Ne racunam ljude koje sretnem na ulici, ili u kraju - samo one sa kojima imam zaista kontakt. To sam hteo da kazem - da se desava i sa SNS-om, hebiga ne krecemo se u tim krugovima, nemamo dodira sa tim ljudima. Razslojilo se drustvo po 100 parametara, i jedan sloj se cudi kad otkrije da ovaj drugi postoji, a svi dele istu drzavu :)

Mislim ja znam vise network engineer-a u Srbiji od radnika u fabrici - ali mogu da percipiram da ipak ima visestruko vise radnika u fabrikama, i ako ne poznajem bas ni jednog, sem naravno stare garde koja je sad u penziji.

Tako i ovaj forum - bez obzira na sva nasa previranja i nadjebavanja, ovaj forum 90% ustvari cini vrlo uzak sloj ljudi koji se razlikuju u svojim pogledima na svet, ali samo u veoma uskom spektru.
[ anon70939 @ 29.09.2018. 13:02 ] @
http://rs.n1info.com/a423975/V...ijalci-ROSU-na-Gazivodama.html

Botovi ne rade vikendom?
[ ademare @ 29.09.2018. 16:25 ] @
Rade . To se vidi po broju pluseva i minusa . Svaki komentar koji nije na liniji , " centralne otadzbinske uprave " dobija ogroman broj minusa . A ima medija koji ne dozvoljavaju botovanje, kroz komentare , ali ne sprecavaju minuse .
[ deedee6 @ 30.09.2018. 22:20 ] @
.
[ valerijan @ 01.10.2018. 23:52 ] @
Citat:
Saša Marić 22:41 01.10.2018.

Ne vidim uopšte problem izgradnje gondole , ona će doprineti prihodovanju države iz turizma , sve što se pare ulože u taj projekat će se veoma brzo vratiti u gradsku kasu. U svetu je jedan od najpopularnijih i najposećenijih atrakcija koje se mogu sresti u gradovima zapadne i istočne evrope tzv. panoramsko razgledanje grada uz pomoć gondola i panoramskih točkova koji su visoki i po 150 metara.
[ valerijan @ 02.10.2018. 15:33 ] @
Citat:
sandra 15:32 02.10.2018.

Sad opozicija vise ne mora da nagadja gde i sta radi predsednik Aleksandar Vucic, vide i oni sami da radi ono sto oni nisu hteli a nije ih bilo ni briga za Srbiju.
[ anon142305 @ 02.10.2018. 15:43 ] @
https://twitter.com/snsleaks
[ anon70939 @ 02.10.2018. 19:47 ] @
neverovatno :D
[ valerijan @ 02.10.2018. 19:50 ] @
Također.

p.s. hit: da ne "pišu" gospodin
[ anon70939 @ 02.10.2018. 19:57 ] @
da ih ne provale :D:D:D
[ valerijan @ 02.10.2018. 20:01 ] @
dingospo

Ali to ne prolazi jer psihopata sve nadgleda...
[ valerijan @ 02.10.2018. 22:54 ] @
Još jedan krajnje opušten i prirodan "odgovor":

Citat:
ognjen 15:03 02.10.2018.

Zadovoljstvo je čuti i videti da to i Putin uviđa da se odnosi naše dve države razvijaju na svim nivoima. A u razgovoru sa Vučićem nezaobilazna tema pored ostalog biće i Kosovo.


Da li ih nagrade kad prikupe 500-1000 lajkova?
[ Darko Nedeljković @ 03.10.2018. 08:17 ] @
Dovoljno je da ih ne diraju. Evo, uzmimo za primer da se bavis poljoprivredom i hoces da proizvodis paprike. Na prvi pogled deluje da nemas potrebe da se bavis politikom, vec da se drzis motike, ali to je samo na prvi pogled. Ako si toliko glup da na njivu ides bez partijske knjizice, mozes ti da sacuvas papriku od grada i suse, ali da prodas i naplatis svoj rad ne mozes:


Oduzeto-pet-tona-paprike


Da je taj bio pametan kao sto nije, pa da nedeljom posecuje partijske sastanke, a zimi kad nije sezona radova lepi plakate i komentarima po internetu brani lik i delo druga predsednika, niko mu ne bi oduzimao paprike, a ako ih greskom oduzmu vratili bi uz izvinjenje sto nisu znali da je partijski drug. Tako to ide, ako si pametan budes bot, sta te kosta osim partijske clanarine 100 dinara mesecno, a ako si glup, onda se sad nerviraj i cekaj izvrsitelja da ti oduzme njivu jer nisi vratio kredit za seme i djubrivo. Sve po zakonu.
[ Java Beograd @ 03.10.2018. 09:42 ] @
Bez obzira na trenutni politički režim, uvek sam ZA komunalnu higijenu.

Ne vidim kakve veze ovde ima politička pripadnost i "knjižica" kad se budala seti da prodaje paprike na sred ulice ?! Šta ovi koji prodaju u veletržnici, i plaćaju pijačninu, su glupi ?
Ovo na slici nije "domišljatost" nego bahatost, nehigijena i nekultura.

Šta misliš, da li će se on setiti da pokupi đubre koje ostavi iza sebe ? Ako si u nedoumici, ja ću ti reći: neće.

Takvih sam se nagledao u mom kraju, u Bloku 61, 62 45, 44 ...
Svi normalni lepo odu na pijacu, plate tezgu, a neki "pametni" se seti da na trotoraru pored škole parkira kamion sa voćem i povrćem (ili kamion pun krompira, kupusa, lubenica ...).
Kad proda zalihe, ode u svoje selo, a meni ostavi gomilu đubreta.

Ovi sa slike, da nisu kažnjeni ovde, prošiliri bi se petljom do auto puta, a ako i tamo niko ne kazni - garant bi podavali i na auto putu. Što da ne ? Domišljatost.

Čitam dalje u vestima kako su "parkirani u zaustavnoj traci". WTF ? Pa jel' zaustavna traka parking ili je zaustavna za slučaj nezgode, kvara?
[ Machiavelli... @ 03.10.2018. 15:50 ] @
Kako sadimo tako cemo i da zanjemo! Ne vredi, jajare svuda, forsiramo ulizice, pogresne sisteme vrednosti. Sto veca jajara to veca sansa, katastrofa.
[ Darko Nedeljković @ 03.10.2018. 20:59 ] @
Java, da ne pomislis da sam ja protiv komunalne higijene, samo cu reci ukratko - srbija ne cini gotovo nista na uspostavljanju zastite zivotne sredine, smanjenju zagadjenja, selektovanju otpada i slicno, a na sta je obavezna po poglavlju 27. Ako si partijski miljenik zagadjuj slobodno. Ma sta zagadjuj, pljackaj, siluj, ubijaj, gazi dzipom sve sto ti padne pod tocak. Ali zato, ako ne kapiras pravila, pa te zateknu da se necim bavis bez partijske knjizice, tu imaju pun rukav zakona po kojim ce ti odrati kozu sa ledja i sve oduzeti i sve to jos predstaviti kao napore za zavodjenje reda i vladavine prava.
[ bananaphone @ 03.10.2018. 21:06 ] @
@Darko - to je tacno ali ne na nacin kako ga ti razumes :D

Zakon postoji i dobro je kad se primenjuje, a lose je kad se ne primenjuje na stranacke poltrone... A ti si obrnuo malo situaciju, zakon se ne primenjuje na stranacke poltrone, pa onda ne bi trebao da se primenjuje ni na koga...
[ Java Beograd @ 03.10.2018. 21:25 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:... srbija ne cini gotovo nista na uspostavljanju zastite zivotne sredine, smanjenju zagadjenja, selektovanju otpada i slicno, a na sta je obavezna po poglavlju 27 ...
I sad ? Šta ?
Sve i da si u pravu, neka pretpostavimo da jesi, kakve to veze ima sa inspektorima opštine Novi Beograd koji su oterali prodavce koji su na ulici prodavali paprike iz kamiona ?

Ili, misliš da: dok god se "ne selektuje otpad" (na primer) do tad može ko gde hoće da parkira kamion i prodaje paprike.
Kamion pun kupusa u Knez Mihailovoj ? Može, jer "srbija ne čini ništa na uspostavljanju zaštite životne sredine"

I opet, kakve veze ima "partijska knjižica". Da li tvrdiš da su paprike zaplenjene samo onima koji su glasali za Tadića ?
[ alimamnekolikokuća @ 04.10.2018. 01:56 ] @
Citat:
Java Beograd

I opet, kakve veze ima "partijska knjižica". Da li tvrdiš da su paprike zaplenjene samo onima koji su glasali za Tadića ?

Pitanje treba malo preformulisati: da li je paprika zaplenjena nekom ko je glasao za Vučića?

Priznaćeš da je odgovor na preformulisano pitanje prilično izvestan odnosno male šanse su da je kažnjen neko ko je glasao za Vučića.
Postoji čitav niz razloga:
Ako bi bio kažnjen neko iz Vučićeva stranke to bi povlačilo doslednu primenu zakona. A dosledna primena zakona je u Srbiji neprihvatljiva jer to može da znači gubitak izbora. Dakle po toj liniji su male šanse da je kažnjen neko iz Vučićeve stranke.
Dalje, članstvo u SNS podrazumeva redovno posećivanje stranačkih odbora i plaćanje članarine. Na tim odborima se za uzvrat dobijaju formalne i neformalne informacije šta/gde/kada/kako? I sad da neko ko je već platio bude i kažnjen!!! Pa to nema ni kod policije samo nemoj da tražiš potvrdu da si im dao novac.
Pored toga oni koji dobiu "mig" da krenu u akciju preuzimanja paprike su stranačke kolege a prilično je neobično očekivati da kolega kolegu ne upozori kad će biti "čistka".

Moglo bi još dosta da se ilustruje ali za sada toliko imam neka posla.
[ Java Beograd @ 04.10.2018. 07:33 ] @
Ovo bre neka paranoja, ili neki drugi andrak. Šta je bre vama ljudi?

[ bananaphone @ 04.10.2018. 08:11 ] @
Citat:
Java Beograd: Ovo bre neka paranoja, ili neki drugi andrak. Šta je bre vama ljudi?


Ako se meni obracas, ne znam na sta mislis?
[ Java Beograd @ 04.10.2018. 08:17 ] @
Ma ne obraćam se tebi, nego komentarišem čitav zadnji deo diskusije, oko seljaka koju prodaju papriku iz kamiona na sred ulici, kažnjavanje takvih, i dovođenje čitavog tog slučaja u vezu sa strankama, članstvom u nekoj partiji i slično.
[ valerijan @ 04.10.2018. 09:22 ] @
Citat:
alimamnekolikokuća:..Moglo bi još dosta da se ilustruje ali za sada toliko imam neka posla...


aka alimamnekaposla
[ Branimir Maksimovic @ 04.10.2018. 09:25 ] @
Citat:
Java Beograd:
Ma ne obraćam se tebi, nego komentarišem čitav zadnji deo diskusije, oko seljaka koju prodaju papriku iz kamiona na sred ulici, kažnjavanje takvih, i dovođenje čitavog tog slučaja u vezu sa strankama, članstvom u nekoj partiji i slično.


U kontekstu da moze da prodaje paprike gde hoce ako ima clansku kartu ili nekoga u partiji... e sad dal to ima veze sa botovima - nema.
[ alimamnekolikokuća @ 04.10.2018. 10:07 ] @
Citat:
Java Beograd

Ma ne obraćam se tebi, nego komentarišem čitav zadnji deo diskusije, oko seljaka koju prodaju papriku iz kamiona na sred ulici, kažnjavanje takvih, i dovođenje čitavog tog slučaja u vezu sa strankama, članstvom u nekoj partiji i slično.

Ti si pomenuo "partijske knjižice" i one "koji su glasali za Tadića" pa si "doveo taj slučaj u vezu sa strankama".
Kao posledica tvog komentara ja ne tvrdim da su kažnjeni članovi Tadićeve stranke
i jasno osporavam da su kažnjeni članovi Vučićeve stranke.
Očigledno je da ja nisam doveo slučaj u vezu sa strankama, puj pike.


Citat:
Branimir Maksimovic

U kontekstu da moze da prodaje paprike gde hoce ako ima clansku kartu ili nekoga u partiji... e sad dal to ima veze sa botovima - nema.

Ako govorimo o botovizmu onda treba imati na umu UDBAizam koji je svoje propagandne poruke neformalno prenosio putem doušnika i širio kroz stanovništvo.
Udbaizam je zamenjen botovizmom kao rezultat modernizacije, racionalizacije, tehnološkog napretka i širenja informacionih tehnologija.
Botovizam je od UDBE preuzeo to neformalno širenje informacija tako da njihove poruke u nekim situacijama treba shvatiti kao upozorenje.

[ Java Beograd @ 04.10.2018. 10:33 ] @
Citat:
alimamnekolikokuća:... i jasno osporavam da su kažnjeni članovi Vučićeve stranke..
A ti si bio tamo, i pre nego da inspektor zapleni robu, ti si lično proveravao da li je prodavac "drug član" ili nije. Jel' tako?
I sad odgovorno tvrdiš da su članovi partije na vlasti pošteđeni kazne?
[ alimamnekolikokuća @ 04.10.2018. 11:43 ] @
Zašto se moderatori uvek bave istim "sportom" podmetanja?
U citiranom ne stoji "tvrdim" nego "osporavam" .

Tvrdjenje treba da se dokaže zasnovano na činjenicama.
Osporavanje ne mora da se dokazuje jer može biti zasnovano na nepostojanju dokaza (što još uvek ne znači da dokaza nema).
[ ademare @ 04.10.2018. 14:20 ] @
Ljudi sad cu da vam objasnim kako to ide .

Zaustavi se inspektor kod kamiona sa paprikama . Prvo sto radi je da se predstave on i ekipa , kaze da je prekrsen gradski propis itd .

Onda zatrazi licnu kartu prodavca !

Prodavac pocne da pretura po novcaniku , pa prvo naleti na Clansku kartu SNS , izvadi je da inspektor vidi sta je to , onda kaze nije ovo , sad cu da je nadjem .

Taj signal je dovoljan , jer inspektor po tom gradskom propisu Ne mora odmah da oduzima , vec koga je uhvatio prvi put moze i da opomene .

I tako on opomene clana , koji prodaje papriku . On obeca da nece vise , sedne u kamion i ode sa sve paprikom .

Oni koji su kaznjeni , ne moraju biti clanovi bilo koje druge stranke , ima milona koji nisu clanovi nijedne , vec je dovoljno da nemaju odgovarajucu clansku kartu , koju ce da pokazu pre Licne !
[ Java Beograd @ 04.10.2018. 14:43 ] @
Nego, ako se slažete, aj'd da više ne diskutujemo oko paprika.




Pogledajte ovo: https://twitter.com/DraganDjilas/status/1047809127026757632

pa mi odgovrite: zašto su Jeremić i Janković TOLIKO zapostavljeni ?!

A tek Tadić ? Bruka.
[ Darko Nedeljković @ 04.10.2018. 18:14 ] @
Pre nego sto zavrsimo sa paprikama, imam ja jos nekoliko replika, ali cu se potruditi da bude kratko, da ne citiram sad kome sta rep! Iciram znace oni:

1) paprika se razgradi za par nedelja, a plasticna flasa za par stotina godina. Odatle sledi da je plasticna flasa 1000x veci problem od paprike. Sve i da je plasticna flasa pored puta u borci a paprika u knez mihajlovoj.

2) ako ne moze sve da se resi, onda treba definisati prioritete, to je bar moje misljenje, mozda je pogresno

3) jednom sam zvao komunalnu policiju, komunalnu inspekciju, obiicnu policiju, zbog teskog zagadjenja prirode nedeljom uvece. Neki od njih nisu bili nadlezni, a neki su rekli da im sad nije radno vreme, a ja ako mogu da nekako legitimisem pocinioca i podnesem prijavu u ponedeljak. Sledi, briga njih za higijenu i cistocu, nego mora necim da se popuni radno vreme,

4) ja sam iz srbije otisao i sta god vi koji ste ostali kazete o srbiji, vi ste u pravu a ne ja i ja vam se izvinjavam. Mogu eventualno da vam ukazem da mozda niste sagledali situaciju iz svih uglova, ali ako vi kazete da jeste, onda ok. Ako je Srbija takva kakva jeste vama dobra, mogu samo da vam pozelim da u istoj uzivate jos mnogo decenija bez ikakve promene.

5) ja tako uhvatim sebe kako zelim da se srbija promeni na bolje, kako bi bila prijatnije i pravednije mesto kada ja tamo dodjem na odmor. Ali, kad sebe malo preispitam, odakle meni pravo da menjam srbiju, ona je takva kakva je, a meni ako se ne svidja, uzmem svoj novcanik, ubodem prstom prakticno bilo koje mesto na blobusu koje mi se svidja i kazem - hocu ovde.

6) primer sa nesrecnim paprikama je izabran slucajno iz dnevne stampe, a kao moj odgovor na pitanje da li se bogovi nagradjuju novcano ili kako vec. Ima mnogo nacina da se istaknuti nagrade, evo naprimer iz danasnjih novina, moze hitna pomoc da ih ne pusti nzmerno da umru. Deluje kao teorija zavere, ali doneta presuda vrhovnog suda protiv pet drzavnih institucija. Neki sudija hrabar i lud. Gde ces vecu nagradu nego da te u presudnom trenutku hitna pomoc ne pusti namerno da umres zbog provizije pogrebnog preduzeca?
[ anon142305 @ 04.10.2018. 22:10 ] @
Botovi se pobunili!

Citat:
Grupa nezadovoljnih naprednjaka iz vranjskog odbora SNS-a poslala je Info Vranjskim dopis u kome se traži, eksplicitno, zaustavljanje stranačkog zapošljavanja - švalerki!

Ova grupa u dopisu napominje da je „poznato da SNS Vranje zapošljava rodbinu, komšike i prijatelje“, ali da situacija postaje nepodnošljiva jer su na red došle švalerke i ljubavnice!

ČLANOVI SNS-a: HITNO zaustaviti zapošljavanje ŠVALERKI


Inace, mislim da je ovo izmisljeno, nego mi bilo simpaticno da podelim :)

I... ovaj... u cemu je razlika izmedju svalerke i ljubavnice??
[ Darko Nedeljković @ 05.10.2018. 07:36 ] @
Ljubavnica je otprilike emotivni partner i podrazumeva se da mozes imati nula ili jednu. Kod svalerke je cista fizikalija i ako si neki vazan baja onda u svakom gradu imas po najmanje jednu. Sa ljubavnicom vodis ljubav, a sa svalerkom je u pitanju obican seks.
[ anon70939 @ 05.10.2018. 09:59 ] @
Pa ako neko ima emotivnu vezu sa ljubavnicom, i vode ljubav, što je onda ljubavnica a ne partner?
[ Branimir Maksimovic @ 05.10.2018. 10:12 ] @
A jel ljubavnica i svalerka mogu da budu botovi?
[ anon70939 @ 05.10.2018. 10:57 ] @
zavisi od toga da li jedu običan sendvič ili od peciva sa čija semenkama
[ član @ 05.10.2018. 11:13 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:Kod svalerke je cista fizikalija i ako si neki vazan baja onda u svakom gradu imas po najmanje jednu.

znaci ti, Nedejkovicu, u svakoj od tih sovjetskih republika po kojima obitavas, po jednu svalerku, a? :)
[ mjanjic @ 05.10.2018. 11:18 ] @
To je još jedan dokaz da nama nisu krivi ni političari ni stranci, već je sve do naroda.

Ko god uspe da ispliva iz mulja siromaštva ili prosečnosti i dokopa se neke fotelje, počne tako da se ponaša. Izuzeci od takvog ponašanja su veoma retki i takvi vrlo brzo napuste politiku ili se sklone na neko radno mesto koje veze nema sa politikom i političarima, jer ne mogu to da trpe i gledaju. Oni koji su pre ulaska u politiku i bili pošteni, bili su takvi jer nisu imali prilike da nešto muvaju.
[ mjanjic @ 05.10.2018. 15:37 ] @
Ali prvi komentari na ovu vest, to je neverovatno kako su bili k'o zapete puške, očigledno se znalo tačno u minut kad će biti objavljena vest, jer su prvi komentari objavljeni nešto manje od sat posle objavljivanja vesti):
Vučić: Moj otac će imati 9.000 RSD više a skinuli mu 13.000

A tek naslov... mora da je Đilas lično smanjio penziju njegovom ocu, koja je ionako tu negde u rangu njegove predsedničke plate :)


A jedan od komentara botova je stvarno za medalju:
Citat:
Bice ova najlepsa jesen do sada za gradjane Srbije i njihove potrosacke korpe koje su sve vece i raznovrsnije.


U ovo čak ni ovi u Vladi ne veruju, posebno kad su uzme u obzir nenormalan rast cena povrća i svega što se sada sprema za zimnicu, nama ni nemački minimalac ne bi bio dovoljan, a kamoli ove naše plate.
[ scoolptor @ 05.10.2018. 16:04 ] @
Pogledajte ovu pljuvacinu https://twitter.com/SavezZaSRB/status/1047846636674863104
[ Java Beograd @ 05.10.2018. 18:16 ] @
Na drustveno koristan rad cete ici svi vi botovi kad ovi padnu.dabogda se zagrcnuli na sendvic
(Srboljub Petrovic, 5. oktobar 2018 12:41)
[ anon70939 @ 05.10.2018. 22:57 ] @
Hahahaha kakvi komentari, najjači do sada.... pa ovo je vrh. Oni nisu botovi nego trolovi :D
[ anon142305 @ 08.10.2018. 12:49 ] @
Jel ovo nastala verzija bot_2.0 ili su ljudi samo idioti?

Citat:
Ovu vlast, blago je reći, ne volim. Ipak, malo realnosti ne bi škodilo. Kao preduzetnik i sam sam zaposlio 2 trudnice i to tek kad su zatrudnele (drug, rođaci...), a još jednu odbio. Treba rađati zbog dece, a ne zbog para od države.


Prvo kaze ne voli vlast, a onda citira predsednika koji je trtljao o tome da se odluke o radjanju donose zbog socijalne pomoci?!?
[ Branimir Maksimovic @ 08.10.2018. 12:53 ] @
Ne kapiram kad treba da radja? sa 65 kad ode u penziju?
[ anon142305 @ 08.10.2018. 12:57 ] @
Ideja da ce neko doneti odluku o detetu, uzimajuci u obzir stanje u kasi socijalne pomoci, do te mere je besmisleno, da se ja pitam da li su normalni oni koji to tvrde. Mislim, jasno je, kad se dete rodi, da ce ljudi hteti sve sto moze da se dobije (svaku vrstu pomoci, ma koliko para imali), ali da se sama odluka donese na osnovu toga... Nemam reci koliko je to lupetanje.
[ anon142305 @ 10.10.2018. 20:36 ] @
Izveštaj sa botovskog fronta

Hesteg sa Tvitera, kojeg najvise koristi tviterasica @Astr0G, praveci screenshotove botovskih komentara na toj drustvenoj mrezi.
[ valerijan @ 10.10.2018. 20:57 ] @
Citat:
Mina 17:55 10.10.2018.

Gradjani Srbije cene rad i rezultate.Vucic je svojim radom doprineo, da nasa zemlja napreduje,i da se ekonomski oporavi.Oni koji propagiraju mrznju,nikada nece dobiti podrsku od gradjana Srbije.Opozicija misli da su gradjani glupi,i da ce dozvoliti,da opet nam unistavaju zivot.Varaju se jer gradjani su odlucili ,da se ne vracaju ,u proslost.


[ SlobaBgd @ 10.10.2018. 22:15 ] @
U jbt, ovaj "pismen" k'o jedan naš sa foruma!
Nadam se Da će , se , Sam prepoznati .
[ mjanjic @ 10.10.2018. 23:42 ] @
Ima tih nekoliko imena koja se stalno ponavljaju kod botova, da li su iste osobe ili različite, ne znam, ali ne verujem da neko ovoliko može da bude nepismeni. Pre bih rekao da možda ovo neko namerno glumi bota kako bi one prave botove bilo još više sramota šta rade i sa kim su u društvu.
[ anon70939 @ 10.10.2018. 23:47 ] @
To sam i ja razmisljao, da je to neka igranka opozicije da i SNSovce vide koliko su jadni
[ SlobaBgd @ 10.10.2018. 23:59 ] @
Citat:
mjanjic:
...ali ne verujem da neko ovoliko može da bude nepismeni.

Veruj mi da ima i nepismenijih, i među botovima ove ili one političke opcije, ali i među menadžerima, zaposlenima u prosveti i među studentima. Najzanimljiviji su mi oni koji diskutuju na temu književnosti, komentarišu pisce i književna dela, a poruke im nepismene u svakom pogledu, i stilski i pravopisno i gramatički i logički... Pa mjkumujbm, valjda je nešto od pročitanog prešlo i u tvoj mozak, pobogu!?
[ vladd @ 11.10.2018. 13:40 ] @
Vazduhoplovcima je bitnija forma od sustine, sta oni proglase da valja, to valja, nema veze elementarna nepismenost ili glupost.
Cista neprskana virtuelna realnost.
[ bananaphone @ 11.10.2018. 14:57 ] @
Citat:
vladd: Vazduhoplovcima ...


VazduPLOhov se kaze, ako pricamo o bespilotnim...
[ Java Beograd @ 11.10.2018. 15:04 ] @
Da. I meni je bilo čudno kako je to vladd pomešao, progrešio. Pa mi isprva nije bilo jasno šta je 'teo da kaže.
[ vladd @ 11.10.2018. 17:35 ] @
I meni je cudno, ali brzo kucanje, trebala je veca kontrola prstiju
[ valerijan @ 11.10.2018. 18:10 ] @
I kolega bachi se javio (povodom Lidla):

Citat:
bachi 09:22 11.10.2018.

Botovi kasne sa minusima! Otišli po banane!

+ 787 - 1883


p.s. i ja često pomislim da ih neko "proziva" i provocira "glupim"/banalnim/očiglednim bot komentarima

[Ovu poruku je menjao valerijan dana 11.10.2018. u 19:39 GMT+1]
[ valerijan @ 11.10.2018. 18:39 ] @
dodatak:

Citat:
Dalje 17:13 11.10.2018.

Svaka njegova poseta drugoj državi nosila je sa sobom neki zadatak, neki predgovor i puno pregovora za bolju Srbiju. Nema on vremena da u međunarodnoj zajednici priča o Hrvatskoj, on tada gleda da svaki minut iskoristi što je bolje moguće, a to je pitanje ekonomije kao i glavni problem sa Prištinom.
[ vladd @ 11.10.2018. 21:29 ] @
Ne znam zasto vredjaju vodju, trebalo bi da napisu da je uradio vise nego sto je bilo moguce...
[ mjanjic @ 11.10.2018. 21:35 ] @
Imam negde prekopirano 15-ak "bisera" od tih botova, ali na vest o otvaranju pogona Cumtobel-a u Nišu ovih par komentara sami protumačite:
Citat:
Ovakve vesti volim da pročitam. Bravo. Kada je sve rečeno što je učinjeno, tada je više rečeno od učinjenog.
(Danijel, 29. januar 2017 12:16)

Kada dodje velika fabrika, koja pritom zaposljava mlade i strucne ljude. Tu mora doci do razvoja nacina razmisljanja i nacin pristupu samog angozovanja na poslu, a i razviju kooperanata koja ce im biti potrebna.
(Bane Stojčić, 29. januar 2017 12:15)

Ili komentari iz 2016. godine na vest o Beogradu na vodi:
Premijer Aleksandar Vučić i gradonačelnik Siniša Mali obišli, s direktorom Igl hilsa Muhamedom Alabarom i timom kompanije, radove na gradnji Beograda na vodi
Izvor: Tanjug utorak, 16.02.2016. | 16:35
Citat:
Kada se završi Beograd na vodi biće turistička Meka ljudi iz celog sveta i najveća atrakcija u Evropi.
(Latin, 16. februar 2016 17:38)

Naravno da ce doci da pogledaju kako tecu radovi, dosta para se ipak ulaze u taj projekat,moramo graditi po planu i u dogovorenom roku.
(Darko, 16. februar 2016 18:54)

Arapi su ozbiljni poslovni ljudi koji su ulozili pare znaci sve ce na vreme da bude,mora.
(Sumadinac, 16. februar 2016 21:01)

Alabar daje novac, pa je sasvim normalno da obiđe gradilište i lično se uveri za šta ga daje.
(Steva, 16. februar 2016 23:53)

Ili na vest iz 2016. o saradnji Srbije i NATO:
Citat:
Srbija vodi ozbiljnu politiku,a ozbiljna politika je kada saradjujete i sa Rusijom i sa Nato-om
(Vid, 19. februar 2016 17:15)

Mi moramo da imamo dobru saradnju sa svima da bi uspeli i neka vam to bude jasno.
(lola, 19. februar 2016 17:10)

Sta je nejasno i loše u izjavi da smo vojno nezavisni i da cemo saradjivati sa NATO-m i Rusijom?
(Mire, 19. februar 2016 17:10)
[ SlobaBgd @ 11.10.2018. 21:40 ] @
Ti stvarno čuvaš komentare na vesti sa srpskih news portala?!
[ Machiavelli... @ 11.10.2018. 21:55 ] @
Meni je najsmesnije kada pogledam isecke sa facebook-a, da su oni iskreno zabrinuti da ne budu provaljeni :-)
[ mjanjic @ 11.10.2018. 23:57 ] @
Ma ne čuvam, nego sam na tih nekoliko vesti sačuvao da bi ih lakše citirao da ne jurim gore-dole, pa ostalo u tom dokumentu, i sad se setih da mi to negde stoji. Mada, te vesti sa komentarima mogu i sad da se pročitaju na tim portalima.

Mogao bi neki portal da napravi takmičenje za bot-komentar sedmice, pa meseca, pa na kraju godine finale za naj-komentar godine :)

Ali, kakvi mozgovi smišljaju te rečenice, to je... što neko reče, koliko takvih ima u ovoj zemlji (sa takvom inteligencijom), za političare nema zime, i one na vlasti i one u opoziciji.
[ Machiavelli... @ 12.10.2018. 12:26 ] @
Vidjam ovde cesto opravdanja, da ljudi nemaju dovoljno para pa pocinju to da rade u nadi da ce dobiti posao ili koji dinar. Strasno je da srozavanje moralnih vrednosti opravdavamo nemastinom. Kao sto rekoh na pocetku kakva je razlika izmedju prostitutke, nafrakanih kurv**** na Pink-u i sendvicara?

Porazavajuce je da se i partije ponasaju isto u poslednjih 50-ak godina (ili duze), da se favorizuju takve vrednosti u drustvu. Nagradjuje se i forsira ljigavost, bezobrazluk i poltronisanje. Ja znam da su ipak vecina svesni, ali uvek se pitam, da li su ti koji podrzavaju, kreiraju i odrzavaju takav sistem svesni toga. Da li je moguce da ce za saku dolara da unistavaju cele buduce generacije? I njihova deca ce ziveti tom blatu!

Uvek se pitam kako je sve ovo moguce ukoliko je vecina protiv takvog nacina ponasanja?





[ anon142305 @ 12.10.2018. 12:38 ] @
Citat:
Machiavelli...: Strasno je da srozavanje moralnih vrednosti opravdavamo nemastinom.

Ne, strasno je da neko komentarise pojave o kojima pojma nema.

Citat:
Machiavelli...: I njihova deca ce da zive u tom blatu!

Nece, jer se drzavni posao cesto nasljedjuje (najcesce u okviru iste struke ili preko 'ti zaposli mog sina, ja cu tvoju kcreku kad poraste'). To je jedna od stvari koje ne kapiras.

Citat:
Machiavelli...: Uvek se pitam kako je sve ovo moguce ukoliko je vecina protiv takvog nacina ponasanja?

Prirodno je da licni interes nadvlada kolektivni. Insistiranje na drugacijem ponasanju bi bilo besmisleno.
[ mjanjic @ 12.10.2018. 12:41 ] @
Film na temu državnog posla u javnoj upravi :)
https://www.imdb.com/title/tt5290524/
[ Machiavelli... @ 12.10.2018. 12:53 ] @
IOP "Prirodno je da licni interes nadvlada kolektivni. Insistiranje na drugacijem ponasanju bi bilo besmisleno."

Ovo je opasna recenica. Naravno je da ti je vazno da prvo sebi i svojim bliznijma obezbedis sve sto ti je potrebno, ali je jos vaznije nacin na koji to radis i koja si sredstva spreman da koristis.
[ Machiavelli... @ 12.10.2018. 12:58 ] @
Takodje...

Nezavisno od toga da li ces zaposliti dete u Drzavnoj firmi, nacin na koji se mi ponasamo i sistem vrednosti koji forsiramo ce dovesti do toga da nece ni biti drzave, niti drzavnih firmi, niti bilo kakvih firmi.

Sto se tice da "nesto ne kapiram" - ima toga dosta sto ja ne kapiram, ali ovo o cemu pricam vrlo dobro razumem, problem mi je sto mi se cinio da ozbiljnost forsiranja ovakvih vrednosti na duze staze ne razume vecina.

IOP "Ne, strasno je da neko komentarise pojave o kojima pojma nema." - Nemam komentar.
[ anon142305 @ 12.10.2018. 14:44 ] @
Citat:
Machiavelli...: "Ne, strasno je da neko komentarise pojave o kojima pojma nema." - Nemam komentar.

Pa, izvini, ali ja ti nisam kriv. Na prethodnim stranicama ti je receno misljenje koje je ispravno, ali ti i dalje guras svoju pricu.

Vidi ovako. Drustvo, tj. drzava se raspada, to je ocigledno, iz razloga sto vlast urusava institucije i umesto da se kao drustvo fokusiramo na to, ti i slicni tebi pricate o kurvama na Pinku. Ej, koga briga za to, kako ne shvatas da to nema nikakve veze!?

Citat:
Machiavelli...: Naravno je da ti je vazno da prvo sebi i svojim bliznijma obezbedis sve sto ti je potrebno, ali je jos vaznije nacin na koji to radis i koja si sredstva spreman da koristis.

Koja god ja sredstva da koristim, to nema nikakav uticaj na drustvo, jer je uticaj bilo kog pojedinca, pa i tebe ili mene, beskonacno mali.

[ bananaphone @ 12.10.2018. 14:58 ] @
Citat:
IUOP_1:
...
Citat:
Machiavelli...: Uvek se pitam kako je sve ovo moguce ukoliko je vecina protiv takvog nacina ponasanja?

Prirodno je da licni interes nadvlada kolektivni. Insistiranje na drugacijem ponasanju bi bilo besmisleno.



Da - ali pojedine licne interese mozes da zadovoljis samo ako pre toga zadovoljis kolektivni interes. Dakle tvoj licni interes je sigurno drustvo, dobra skola za dete, dobro zdravstvo, sigurnost ako ostanes bez posla ili bez zdravlja ili mator itd...
Prosecan covek moze da zadovolji te licne interese samo kroz kolektiv, tako da kolektivni interes coveka za mnoge stvari stoji iznad licnog, a sve u svrsi zadovoljavanja konacnog licnog interesa.
[ anon142305 @ 12.10.2018. 15:17 ] @
@ bananaphone

U pravu si, ali ja na te stvari ne mogu da uticem (ne mogu ja da izgradim dobro skolstvo ili efikasan penzioni sistem, jel). Zapravo, jedini nacin je indirektni, glasanjem za stranke koje imaju u programu da menjaju sistem. I dok se ja ubih objasnjavajuci (uzivo i on-line) ko kakvu politiku nudi, za to vreme, ti bi (i ostali koji slicno misle) da podrzavate onog idiota Belog, koji nista drugo nije radio, nego se zajebavao! Dakle, neces da menjas sistem, podrzavas zajebanciju kad su ozbiljne stvari - i onda su drugi krivi u kakvoj zemlji zivimo?!? I to oni sto gledaju Pink ili starlete ili oni koji botuju. Mislim, stvarno...
[ bananaphone @ 12.10.2018. 15:23 ] @
@IUOP_1 - i ne samo glasanjem, nego i drugim politickim angazovanjem, pocevsi od protesta, peticija...
[ Machiavelli... @ 12.10.2018. 15:26 ] @
Pa pricanje o kurvama na pinku je deo degradiranih moralnih vrednosti sto je u liniji ove diskusije, ali to na stranu.

"Koja god ja sredstva da koristim, to nema nikakav uticaj na drustvo, jer je uticaj bilo kog pojedinca, pa i tebe ili mene, beskonacno mali." Apsolutno se ne slazem - sve zavisi od tvog polja delovanja, pojedinac moze itkekao da utice na okolinu. Sta vise uticaj i ponasanje pojedinca je presudan za drustvo u celini.

Apsolutno se slazem sa bananaphone, taj balans izmedju svog licnog interesa i drustva, sredine u kojoj zivimo je vrlo vazan.
[ bananaphone @ 12.10.2018. 15:31 ] @
@Machiavelli - neka kurvi, to su nase sugradjanke, i mnoge je lepo bar videti, ako nista drugo :)

Nisu one krive za nase politicko neangazovanje :)

[Ovu poruku je menjao bananaphone dana 12.10.2018. u 16:54 GMT+1]
[ anon70939 @ 12.10.2018. 15:32 ] @
pre par meseci bila neka organizovana akcija da upecaju podmitljive kikindske saobracajce, jer ih valjda prijavio neki kamiondzija kojeg su drali.
U medjuvremenu saobracajci dobili neke nove automobile, valjda škode. Ono što je novost jeste da za razliku od starijih auta, škode su prisluškivane...
i pratili ih tako, prisluškivali, pa kad bi ih neko podmitio, oni bi zaustavili tog posle par km i trazili da svedoče, a pretili da ako ne svedoče da će i njih da tuže...
I tako "pala" cela stanica, svi saobraćajci... jos uvek se sude, suspendovani i ostaju bez posla.

Potpuno podržavam tu akciju naravno i da je sreće da se to radi na taj način u bilo kojoj sferi...

Ono što me zaprepastilo je mišljenje komšiluka koji psuju tog kamiondžiju jer sad teško da će bilo ko od saobraćajaca primati mito... u fazonu "sad ćemo morati da plaćamo 5000 din umesto 1000 din."

ne mogu da se načudim tom nivou razmišljanja... koja smo zatupljena nacija. A vi se čudite botovima
[ bananaphone @ 12.10.2018. 15:49 ] @
@CoyoteKG - drugi rezon koji ces cesto cuti - a ima smisla. Ta cela policijska stanica je bila oformljena od te i te politicke frakcije, koja je bila u koliziji sa frakcijom koja drzi vlast. Pa su te nove automobile - nekim cudom dobili samo oni, i sad kad su ih otpustili, zaposlice neke koji su podobniji.

Gde god postoji selektivno resavanje globalnog problema, racunaj da postoji mogucnost da se radi o politickom previranju.
[ anon142305 @ 12.10.2018. 15:59 ] @
@ Machiavelli...

Vidim da se slazete, vidim...

Aj' da probam ovako.

Zamisli da ja zivim u selu, gde svi bacaju stari namestaj, pokvarenu tehniku i svakakvo smece u obliznji potok. Kako to ponasanje ispraviti? Recimo da vas dvojica ubedite mene da je to lose ili iz nekog drugog razloga ja prestanem tu da bacam. Sta ce se onda desiti? bananaphone i ti implicitno pretpostavljate da ce onda i drugi poceti da se ponasaju kao i ja. Nece. Svi ostali ce nastaviti da se ponasaju isto! Kako onda promeniti njihovo ponasanje? Ubediti ih da im to donosi stetu? Vec znaju, znaci to nema efekat. Jedini nacin da se ponasanje promeni je da se donese propis koje ce to kaznjavati i da se onda to sprovodi!!! Jedino ce se tako ljudi promeniti.

Jer ovo sto vas dvojica zastupate, znaci da je moguce ubediti ljudi da se promene, a da onda oni promene sistem. Nemoguce. Prvo se promeni sistem, pa se onda ljudi njemu prilagodjavaju.

Navescu ti jos jedan primer. Pre ce lekar u Srbiji uzeti (traziti) mito, nego lekar u Nemackoj. Mislite li vas svojica da je nemacki lekar alergican na pare? Verujte mi da nije. A zasto ih onda ne uzima? Pa zato sto zna da zivi u sistemu gde ce takvo ponasanje najverovatnije biti kaznjeno, a srpski lekar zna da zivi u sistemu gde ce se najverovatnije izvuci.

Ljudi su, u sustini, slicni. Promenice ponasanje, ali tek kad im se promeni sistem (zamisli prosecnog srpskog lekara ovde i istog tog lekara u Nemackoj - nije mu se promenio genetski kod kad je presao granicu).
[ bananaphone @ 12.10.2018. 16:05 ] @
@IUOP_1 - nisi me razumeo, ko ce da se zalaze za taj propis, ko ce da donese taj propis? Politicki angazovani ljudi.
[ dejanet @ 12.10.2018. 16:24 ] @
Mislim da nemacki lekar ima pocetnu platu od 4-5k EUR, a hirurzi i specijalisti verovatno duplo vise. Onog trenutka kada bi ga sveo na 500 EUR plate, a bez mogucnosti da ode u okruzenje na koje je navikao - znaci 5-10 kEUR, poceo bi da lapa ili bi se sistem samo-adaptirao kao kod nas, pa malo bi radili ovde, malo tamo, malo privatno, malo u drzavnoj bolnici zbog kontakata i da bi dovlacio pacijente k' sebi.

Takodje, vezano za botove, ti ljudi sustinski nisu ideoloski obojeni, vec kuckaju da zarade platicu i mastaju o maglovitim obecanjima da ce se uvaliti negde na drzavneim jaslama za stalno.

Sustinski ovi problemi su problemi nemastine.
[ anon142305 @ 12.10.2018. 16:34 ] @
Citat:
dejanet: Mislim da nemacki lekar ima pocetnu platu od 4-5k EUR, a hirurzi i specijalisti verovatno duplo vise. Onog trenutka kada bi ga sveo na 500 EUR plate

Nisam naveo, ali mislim da se podrazumevalo da je mito procentualno isti u obe zemlje, u odnosu na platu.
[ bananaphone @ 12.10.2018. 17:01 ] @
IUOP_1 - nema veze. Kad se predje nivo konfora sa kojim je covek zadovoljan, onda ga je mnogo teze podmititi lovom to je ono sto Dejan govori.

Da lekar u Srbiji uziva relativno konforan zivot, da je prosecna lekarska plata velika - ne mora da bude 5-10k, nego recimo 1500e - za specijalistu recimo 2500e, on bi imao relativno dobar konfor i mnogo manje motiva da uzima lovu. E sad na takav sistem kad bi se uvela sistematska kontrola korupcije sa drakonskim kaznama - onda bi sistem izgledao kao nemacki.

Sva ta korupcija u drzavi se tolerise zato sto drzava nema love da daje sluzbenicima normalnu lovu, nego zazmuri na jedno oko i pusti ih da naplate od gradjana dodatno... Zatvoreni je to krug, i kad nekog hvataju, hvataju ga radi osvete, ili medjusobne borbe, ili po nekoj trecoj liniji, ali nikad zato sto hoce sistematski da iskorene korupciju.
[ dejanet @ 12.10.2018. 17:08 ] @
@IUOP_1: Kada na kraju meseca platis sve troskove, kredite, osiguranja, hranu, struju, znaci sve i ostane ti 7000 EUR, onda ne razmisljas mnogo o primanju mita.
Znaci ne podrazumeva se mito, makar i procentualno isti. Mito je pojava u nemastini.

@banana: bas to.
[ anon142305 @ 12.10.2018. 17:10 ] @
Citat:
bananaphone: Kad se predje nivo konfora sa kojim je covek zadovoljan, onda ga je mnogo teze podmititi lovom to je ono sto Dejan govori.

Ma znam da to govori, ali bre, kako ne shvatate, jao koliko pojma nemate :)

Evo, na ovo sto si rekao, odgovoricu nesto najosnovnije, sto bi trebalo da se zna kad su ove price u pitanju. Ljudske potrebe su neogranicene. Da li barem to mozete da stavite u svoju analizu, i da onda vidite kuda ce vas to odvesti?
[ Ivan Dimkovic @ 12.10.2018. 17:14 ] @
Citat:

onda bi sistem izgledao kao nemacki.


Pa da, onda bi svi placali skupo zdravstveno osiguranje koje bi pokrivalo legalizovane naduvane cene kako prilici razvijenom svetu :-)

Sto je sasvim OK, kad prosecan gradjanin ima 2K EUR, ne razmislja puno zasto stavke u doktorskim racunima kostaju koliko kostaju, jos je bolje ako te stavke uopste ne vidi nego 'transparentno' plati nekoliko stotina EUR zdravstvenog osiguranja. A najbolje je kad se te stvari oduzmu pre nego sto mu plata legne na racun, razmisljanje je onda jos manje :)
[ bananaphone @ 12.10.2018. 17:17 ] @
@IUOP_1 - kod vecine ljudi nisu, kad ispucaju svoje osnovne potrebe, pa onda kad ispucaju i onako - solidan konfor, ljude pocne da boli k* za lovu :), ne samo da ih je tesko podmititi, ne mozes da im ponudis posten posao za malo vise para, jer im je vrlo dobro i tu gde su.
Normalno nekim ljudima nikad nije dosta, pa da imaju beskonacno para, oni bi se opet hebali za dinar, ali to je manjina, bar po mom iskustvu i iz posmatranja kako ljudi zive u zapadnoj EU.

@Ivan - hebiga, ja ne tvrdim da je bilo gde savrseno, ali sto se mene tice, svakako da postoji poprilican kanjon izmedju zdravstvenog sistema u Nemackoj i Srbiji, i to u korist Nemacke. Sad da li postoji prostor za unapredjenje sistema u Nemackoj - ohoho postoji, ali ajde da vidimo sta nama fali da dodjemo do tog nivoa pa cemo onda da gledamo kud dalje :)
[ Branimir Maksimovic @ 12.10.2018. 17:37 ] @
banana:"Da lekar u Srbiji uziva relativno konforan zivot, da je prosecna lekarska plata velika - ne mora da bude 5-10k, nego recimo 1500e - za specijalistu recimo 2500e, on bi imao relativno dobar konfor i mnogo manje motiva da uzima lovu. E sad na takav sistem kad bi se uvela sistematska kontrola korupcije sa drakonskim kaznama - onda bi sistem izgledao kao nemacki."

Sto mislis da sad vec nemaju toliko?
[ bananaphone @ 12.10.2018. 18:01 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic: banana:"Da lekar u Srbiji uziva relativno konforan zivot, da je prosecna lekarska plata velika - ne mora da bude 5-10k, nego recimo 1500e - za specijalistu recimo 2500e, on bi imao relativno dobar konfor i mnogo manje motiva da uzima lovu. E sad na takav sistem kad bi se uvela sistematska kontrola korupcije sa drakonskim kaznama - onda bi sistem izgledao kao nemacki."

Sto mislis da sad vec nemaju toliko?


google prvi klik: http://rs.n1info.com/a393613/V...-neodrzivo-povecati-plate.html

Citat:
Plate su 2018. godine realno manje u odnosu na pre smanjenja 2014. godine", navodi sindikat i dodaje da je plata medicinske sestre nešto viša od 35.000 dinara, lekara 63.000, administrativnih radnika tek nešto više od minimalne zarade 28.000, negovateljice 25.000, a čak šest grupa poslova u zdravstvu i socijalnoj zaštiti nema ni minimalnu zaradu.
[ Ivan Dimkovic @ 12.10.2018. 19:54 ] @
Citat:
bananaphone
@Ivan - hebiga, ja ne tvrdim da je bilo gde savrseno, ali sto se mene tice, svakako da postoji poprilican kanjon izmedju zdravstvenog sistema u Nemackoj i Srbiji, i to u korist Nemacke. Sad da li postoji prostor za unapredjenje sistema u Nemackoj - ohoho postoji, ali ajde da vidimo sta nama fali da dodjemo do tog nivoa pa cemo onda da gledamo kud dalje :)


Hm... mislim da treba standard gradjana pa da, ako im uzmes ~10% GDP-a za zdravstvo ne moras da ga dopunjavas alternativnim izvorima prihoda :-)
[ bananaphone @ 12.10.2018. 20:14 ] @
Sad nisam siguran koliko su ovi podaci tacni, ali iskreno stanje u nasem zdravstvu izgleda mnogo gore od ovog:


http://www.who.int/countries/srb/en/ - Srbija
---
Total expenditure on health per capita (Intl $, 2014) 1,312
Total expenditure on health as % of GDP (2014) 10.4


http://www.who.int/countries/svn/en/ - Slovenija
---
Total expenditure on health per capita (Intl $, 2014) 2,698
Total expenditure on health as % of GDP (2014) 9.2


http://www.who.int/countries/deu/en/ - Nemacka
---
Total expenditure on health per capita (Intl $, 2014) 5,182
Total expenditure on health as % of GDP (2014) 11.3


Sa duplo vecim budzetom - po glavi stanovnika, Slovenija ima plate lekara koje su ± one koje sam naveo...
[ Ivan Dimkovic @ 12.10.2018. 20:31 ] @
IMHO, sto nize ides verovatno opada i efikasnost zbog rasta korupcije. U korupciju spadaju i naduvani tenderi i sl. sve to dolazi na kraju na naplatu i vidi se kroz statistiku.

Naravno, imati veliki budzet ne znaci i garantovanu efikasnost, uzmi USA kao primer, em odvajaju enormne pare za zdravstvo, em dobijaju manje za njih od drugih razvijenih zemalja :-)
[ Bradzorf012 @ 12.10.2018. 20:55 ] @
Hm, to su čari kapitalizma.
[ ademare @ 12.10.2018. 21:45 ] @
Citat:
bananaphone:
@Machiavelli - neka kurvi, to su nase sugradjanke, i mnoge je lepo bar videti, ako nista drugo :)

Nisu one krive za nase politicko neangazovanje :)

[Ovu poruku je menjao bananaphone dana 12.10.2018. u 16:54 GMT+1]


Ma kako nisu krive , odvlace paznju , ovde ne treba ni da stavim smajli .

Zar stvarno ne mozes da spojis dve teme , ovu i Rijaliti sa Pinka i da vidis da je to ista prica ? Da vodja podrzava Rijalitije , ne Pinku i Hepiju , ne zbog nekog novca za njihove gazde ,koga tu i nema , vec da se raja zamajava ?
[ bananaphone @ 13.10.2018. 06:16 ] @
@ademare - nema tu sta da se povezuje, to sto ti pises je ocigledno, a i pisali smo o tome 1000 puta, izneo sam moj stav o rialitijima na drugoj temi.

Ali ne mozes tu da nalazis izgovor za sebe i svoje politicko neangazovanje.
[ Branimir Maksimovic @ 13.10.2018. 06:26 ] @
Citat:
bananaphone:
Citat:
Branimir Maksimovic: banana:"Da lekar u Srbiji uziva relativno konforan zivot, da je prosecna lekarska plata velika - ne mora da bude 5-10k, nego recimo 1500e - za specijalistu recimo 2500e, on bi imao relativno dobar konfor i mnogo manje motiva da uzima lovu. E sad na takav sistem kad bi se uvela sistematska kontrola korupcije sa drakonskim kaznama - onda bi sistem izgledao kao nemacki."

Sto mislis da sad vec nemaju toliko?


google prvi klik: http://rs.n1info.com/a393613/V...-neodrzivo-povecati-plate.html

Citat:
Plate su 2018. godine realno manje u odnosu na pre smanjenja 2014. godine", navodi sindikat i dodaje da je plata medicinske sestre nešto viša od 35.000 dinara, lekara 63.000, administrativnih radnika tek nešto više od minimalne zarade 28.000, negovateljice 25.000, a čak šest grupa poslova u zdravstvu i socijalnoj zaštiti nema ni minimalnu zaradu.


Lekar ima tolku pocetnu. Kad se na to dodaju titule, radovi i smene to premasi 1k evra. Sestre da, tezak je to hleb a malo placen.
[ bananaphone @ 13.10.2018. 07:44 ] @
@Branimir - da to mu je "pocetna plata", ako radi 40 sati nedeljno svoj posao. Ako se dovija moze da zaradi vise, kao i ako kasirka radi 2 smene - dobija vise love, ili recimo ako radis nocnu smenu u fabrici - dobices vise love, to sto neko moze da zaradi vise ako radi vise nije nikakav argument, ja mislim da su lekari preoptereceni i sa 40h nedeljno i da bi trebali da rade manje od 40h nedeljno, da bi mogli kvalitetno da obavljaju svoj posao.

I ti sad imas da jedan lekar cije skolovanje traje jako dugo i ne moze bas svako da se bavi tim zanimanjem i od kog zavise nasi zivoti, ima pocetnu platu manju od recimo sekretarice u nekom stranom pretstavnistvu, da ne pominjemo moju struku - network engineer ima vecu pocetnu platu od lekara, ja sam bez fakulteta imao platu u Bgd daleko vecu od lekara specijaliste, sto je svojevrsna perverzija. Od mene zavisi da li ce neko moci da gleda youtube, od njega zavise zivoti u bukvalnom smislu.

Ali lekari su samo primer kako funkcionise drzavna sluzba, tako je i kad odes u bilo koji sektor, u obrazovanju imas profesore koji drze dodatne casove i znas da ce da ti sikaniraju dete, ako im ne platis dodatne casove (ne kod njih direktno nego kod njihovih pajtosa), pisu knjige koje onda studenti moraju da kupe a profesor se potpisuje na poslednjoj strani da sledeca generacija isto mora da kupi knjige - sto je primer sulude korupcije itd.

I to je sve deo hipokrizije koja trese ovo drustvo (ne samo Srbiju - nego ceo Balkan), imas profesora koji treba da bude akademski gradjanin i uzor u svakom smislu, a on tamo juri klince jesu li kupili njegovu knjigu ili ne da bi ih pustio da polazu ispit kod njega... Jajari za par eura...
[ bananaphone @ 13.10.2018. 07:50 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
IMHO, sto nize ides verovatno opada i efikasnost zbog rasta korupcije. U korupciju spadaju i naduvani tenderi i sl. sve to dolazi na kraju na naplatu i vidi se kroz statistiku.

Naravno, imati veliki budzet ne znaci i garantovanu efikasnost, uzmi USA kao primer, em odvajaju enormne pare za zdravstvo, em dobijaju manje za njih od drugih razvijenih zemalja :-)


Tako je, korupcija izjeda i onako mali budzet i onda ne preostaje bukvalno nista, a korupcija se prakticno uzgaja od primanja preko reda u seoskoj ambulanti, pa do tendera za modernizaciju klinickih centara. Korupcija je postala norma, kod lekara se ide ili preko veze ili sa lovom ili da crknes.
[ mjanjic @ 13.10.2018. 10:05 ] @
Citat:
bananaphone:
...pisu knjige koje onda studenti moraju da kupe a profesor se potpisuje na poslednjoj strani da sledeca generacija isto mora da kupi knjige - sto je primer sulude korupcije itd.

I to je sve deo hipokrizije koja trese ovo drustvo (ne samo Srbiju - nego ceo Balkan), imas profesora koji treba da bude akademski gradjanin i uzor u svakom smislu, a on tamo juri klince jesu li kupili njegovu knjigu ili ne da bi ih pustio da polazu ispit kod njega... Jajari za par eura...


Imao je pre 8-9 godina slučaj na jednoj višoj školi da je prolaznost iz matematike bila očajna, tog profesora su stalno pritiskali, dok se čovek nije "setio". Napravio knjigu, u kojoj je na kraju ostavio 20-ak "modela", a modeli su zadaci za koje je ostavljen prazan prostor za rešavanje. Bukvano, na celoj strani je samo tekst zadatka na vrhu i ostatak strane prazan.
Student kome su problem i pismeni i usmeni i tu možda nakupi nekih bodova, donese knjigu u kojoj je uradio određen broj tih "modela" i dobije ocenu 6.
Knjiga je koštala 1000 din., što je tada bilo možda i nešto više od 10€. Ali, prvi tiraž knjige je bio oko 300 primeraka, a sledeći je štampan, ako se ne varam, u 1000, jer je istu šemu sa istom knjigom primenio na jednom fakultetu sa jednom fakultetskim profesorom.

A za BG... tu idu unaokolo priče da se npr. na Pravnom polaže neki predmet kod 3 profesora, svaki ima svoju knjigu, a u svakom ispitnom roku se polaže samo kod jednog, pa ko padne, u sledećem roku polaže kod drugog i mora da uči iz njegove knjige inače sigurno neće položiti.


A za lekare i mito... pa ima toga i u drugim državama, samo što bi prosečnom nemcu bilo mnogo da daje 500 ili 1000€, jer onda tog meseca mora poprilično da stegne kaiš, pa bi, naravno, odmah prijavio tog lekara i taj bi izgubio licencu, što bi značilo da može da pere sudove u nekom restoranu.
A u Srbiji se zna za neke pojedince koji traže i do 3000€ za operaciju, inače pacijenta drže mesecima na "pripremi" jer nije hitan slučaj.

A i pravosuđe... evo, tek početkom ove godine je podignuta optužnica za one lekare koji su neadekvatno lečili prelom ruke onom dečaku iz Loznice, koji je na kraju preminuo od sepse, a suđenje će da traje ko zna koliko.
[ bananaphone @ 13.10.2018. 12:51 ] @
@mjanjic - svega ima svud, nigde nije savrseno. Mislim ocekivati da postoji drzava bez korupcije negde u svetu, je zaista teska naivnost. Svet je prepun kriminala, ludaka, ubistava, sirotinje i bede, nesrece i bolesti i koje-kakvih suludih kombinacija i zivota. Fora je svesti sve te parametre na neki podnosljiv nivo, da pojedinac moze da se razvija u duhovnom i matrijalnom smislu.

I sad iz tvoje price, kakav respekt prema matematici i prema pozivu profesora moze mlad covek da razvije? Koju vrednost ima ocena na tom fakultetu, hebiga ti se pomucis, radis zadatke, spremas se za ispit, i na kraju dobijes 6, sav taj tvoj trud mozes da zamenis sa kupovinom knjige od 10e i platis jos 10e nekom streberu da prepise rezultate zadataka u tvoju knjigu - i polozio si ispit. Ispit cega? Ispit zivota u Srbiji, za 20e si dobio 6 iz matematike... Realno jeftino, jos ti ostane knjiga sa kojom mozes recimo rostilj da raspalis, ili ako je meksi papir, brises pedu...
[ anon70939 @ 13.10.2018. 14:01 ] @
Nema.veze sa temam, ali ima sa mojim prethodnim postom
Gledaj ti to razmisljanje :D


Makedonski policajci uhapšeni, tražili mito vozaču iz Srbije

http://rs.n1info.com/a427628/S...ili-mito-vozacu-iz-Srbije.html
[ Darko Nedeljković @ 13.10.2018. 14:08 ] @
Citat:

Kad se predje nivo konfora sa kojim je covek zadovoljan, onda ga je mnogo teze podmititi lovom to je ono sto Dejan govori.

Naucno je dokazano da ne postoji granica konfora kojim je covek zadovoljan. Onaj ko nema hleba, hteo bi hleb. Onaj ko ima hleba, hteo bi meso. Onaj ko ima meso, hteo bi auto. Onaj koji ima auto hteo bi noviji auto. Onaj ko ima novi automobil, zeleo bi ferari. Onaj ko ima ferari, zeleo bi jahtu i privatni avion. I tako dalje, ljudi gotovo nikada nece reci imam vise novca nego sto mi treba, ili imam manje pameti nego sto mi treba.
[ bananaphone @ 13.10.2018. 14:10 ] @
@CoyoteKG - pa kad je sve korumpirano, ako das 50e mita panduru - te pare ce pandur da uzme, ako das 100e za kaznu, te pare ce politicari na vlasti da uzmu, nemaju ljudi vere ni u sta, gledaju da sto jeftinije prodju i izvuku se sa najmanje stete po njih, hebe im se i za prekrsaj i za kaznu i za pravdu...
[ bananaphone @ 13.10.2018. 14:16 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
Citat:

Kad se predje nivo konfora sa kojim je covek zadovoljan, onda ga je mnogo teze podmititi lovom to je ono sto Dejan govori.

Naucno je dokazano da ne postoji granica konfora kojim je covek zadovoljan. Onaj ko nema hleba, hteo bi hleb. Onaj ko ima hleba, hteo bi meso. Onaj ko ima meso, hteo bi auto. Onaj koji ima auto hteo bi noviji auto. Onaj ko ima novi automobil, zeleo bi ferari. Onaj ko ima ferari, zeleo bi jahtu i privatni avion. I tako dalje, ljudi gotovo nikada nece reci imam vise novca nego sto mi treba, ili imam manje pameti nego sto mi treba.


Darko naucnice stari, zasto trositi tolike reci a ne dati primer tog naucnog dokaza :D?

Cemu toliki marketing, cemu tolika indoktrinacija, cemu toliko ispiranje mozga ljudima, ako nam je svima ugradjen grabez za sto vise? Evo ja ne bi hteo privatni avion, ne bi hteo ni ferari, hteo bi malo vise nekih stvari koje nemaju veze sa lovom...

Jedan od mojih omiljenih TV kanala:



Zena putuje svetom na biciklu, finansira se od rente stana na Banovom Brdu, zivi svoj san, koji zamisli nije vise mesa, bolji auto, i avion.


EDIT: Druga stvar koju sam pomenuo je zivot ljudi u NL, ovde ogroman procent ljudi radi manje od 5 dana nedeljno, ljudi rade 2-3-4 dana, za srazmerno manju platu, dosegao je nivo konfora koji mu je potreban sa 3 dana nedeljno rada, i nece bolji auto, ili veci stan ili vece parce mesa :D. Znam da zvuci kao SF - ali tako ljudi zaista zive u velikom procentu u NL.
[ anon70939 @ 13.10.2018. 14:23 ] @
Svejedno ne razumem... Ja bih radije platio full kaznu, nego 50€ mito policajcu. Tako smo ih navadili, pa sad pišu i kad treba i kad ne treba...
Zato doktori neće ni da se potrude da pregledaju nekog dok odmah ne obeća mito, ili plati...
Sami smo za to krivi.

Generalno, ne srećem se baš puno puta sa saobraćajcima, za ovih 18 godina jednom su mi pisali kaznu za brzinu, jednom za pojas, i pre dve tri godine me zaustavili za preticanje na punoj liniji, što je bila laž pa sam se svađao sa njima, fotkao tu "punu liniju", i na kraju kad su odustali jer su "dobri", kao uz opomenu me pustili, ja kao da ih častim, i dao im iz sprdnje oko 65 din... opisao sam ovde u nekoj temi.
Posle nekog kratkog vremena, mislim da je 2 nedelje, svi iz tog reona su pohapšeni.... i bilo bi cirkus da su pali za tih 65 din.
[ bananaphone @ 13.10.2018. 16:11 ] @
@CoyoteKG - pa nema sta da se razume, bacas pare, zato sto podrazumevas da se tu ne radi o zlocinu i kazni, nego fori kako da ti se uzmu pare, i sad kad te neko radi na foru, a znas da ce pare da odu u neciji dzep a ne u izgradnju drzave ili drustva, pa ti gledas da platis sto manje, a to onda podrazumeva ostavljanje para policajcu. Ne podrzavam ovaj odnos, samo ga objasnjavam, mislim cisto da se razumemo :)
[ Bradzorf012 @ 13.10.2018. 18:58 ] @
Mene su jednom zaustavili i hteli da mi pišu kaznu zato što nisam upalio farove. Dao sam im sto hiljada evra i nisu mi pisali ništa. To je bilo pre dve tri godine, još uvek ih viđam, znači nisu uhapšeni.

Ne zavaravajte se, korupcija je u Srbiji endemska, ne iskorenjuje se to lako.
[ vladd @ 14.10.2018. 07:13 ] @
Korupcija je planetarna igracka, samo su neki zavili pricu u finiju foliju konsaltinga, lobiranja, marketinga, a neki rade dripacki ali efikasno...

Citat:
ako nam je svima ugradjen grabez za sto vise


Ugradjena nam je ambicija, ali nam je ugradjena i lakoca devijacije i skretanja na liniju manjeg otpora, pa ko ne izdrzi, odluta u gramzivost i sve precice koje su prisutne...
[ dr0id @ 14.10.2018. 18:50 ] @
Citat:
IUOP_1:
Jer ovo sto vas dvojica zastupate, znaci da je moguce ubediti ljudi da se promene, a da onda oni promene sistem. Nemoguce. Prvo se promeni sistem, pa se onda ljudi njemu prilagodjavaju.

A ko ce da promeni sistem, vanzemaljci?
[ Java Beograd @ 14.10.2018. 19:04 ] @
Nemci.
[ dr0id @ 14.10.2018. 19:10 ] @
Pa daj da ih zovemo onda.
[ Bradzorf012 @ 14.10.2018. 19:19 ] @
"Ti bi kanda voleo da oni dođu?"
[ anon142305 @ 14.10.2018. 19:57 ] @
Citat:
dr0id: A ko ce da promeni sistem, vanzemaljci?

Upravo si dotakao kljucno i izuzetno komplikovano pitanje razvoja drzave.
[ Darko Nedeljković @ 14.10.2018. 21:07 ] @
Citat:
bananaphone:
zivot ljudi u NL, ovde ogroman procent ljudi radi manje od 5 dana nedeljno, ljudi rade 2-3-4 dana, za srazmerno manju platu, dosegao je nivo konfora koji mu je potreban sa 3 dana nedeljno rada, i nece bolji auto, ili veci stan ili vece parce mesa :D.

Dobro. Dodji malo do Beograda pa prosetaj po mestima za izlaske, videces ljude koji se finansiraju korupcijom, narucuju zestoka pica na flase, okupljaju sponzoruse i starlete oko sebe, kad krenu na letovanje potrose 10.000 evra za 10 dana... Taj ni sa 3 holandske plate ne bi dostigao nivo konfora koji mu je dovoljan da ne mora da se bavi korupcijom. I sta cemo sad? Tvrdnja je da se nivo konfora ne moze dostici, nego ili se rodis zadovoljan ili nezadovoljan (sa svim medjuvarijantama) i takav si kakav si. Ako si zadovoljan, takav ces biti i sa 200 i sa 2000 evra mesecno. Ako si nezadovoljan, nezadovoljan si i sa 200 i sa 2000 i sa 20000 mesecno, jer prohtevi uvek mogu da rastu jednako brzo ili brze od prihoda. Ako si raspolozen da objasnjavas nekom tu tematiku, onda sam ja pogresna adresa - nadji nekoga ko vozi auto od 3 tone vredan 50.000 evra koji trosi 16l/100km i objasni mu da bi sasvim lepo mogao da ga posluzi i neki, naprimer, Reno Twingo od par hiljada evra koji trosi 4l/100km, a koji se moze posedovati i postenim radom. Mozda ti i uspe da ga odgovoris od bavljenja korupcijom, ili drugim nelegalnim aktivnostima, sta ja znam.
[ Darko Nedeljković @ 14.10.2018. 21:13 ] @
Citat:
dr0id:
Pa daj da ih zovemo onda.

Pa i zovemo ih, kako ih ne zovemo:
vucic-braco-nemci-dodite-nigde-nije-bolje-nego-u-srbiji
E, sad, sto je neciji pradeda ispao glup pa poginuo jureci Nemce odavde... ko mu je kriv... hrvati su po tom pitanju 80 godina napredniji od srba.
[ anon70939 @ 14.10.2018. 22:41 ] @
[ Branimir Maksimovic @ 14.10.2018. 22:51 ] @
Citat:
Darko Nedeljković:
Citat:
bananaphone:
zivot ljudi u NL, ovde ogroman procent ljudi radi manje od 5 dana nedeljno, ljudi rade 2-3-4 dana, za srazmerno manju platu, dosegao je nivo konfora koji mu je potreban sa 3 dana nedeljno rada, i nece bolji auto, ili veci stan ili vece parce mesa :D.

Dobro. Dodji malo do Beograda pa prosetaj po mestima za izlaske, videces ljude koji se finansiraju korupcijom, narucuju zestoka pica na flase, okupljaju sponzoruse i starlete oko sebe, kad krenu na letovanje potrose 10.000 evra za 10 dana... Taj ni sa 3 holandske plate ne bi dostigao nivo konfora koji mu je dovoljan da ne mora da se bavi korupcijom. I sta cemo sad? Tvrdnja je da se nivo konfora ne moze dostici, nego ili se rodis zadovoljan ili nezadovoljan (sa svim medjuvarijantama) i takav si kakav si. Ako si zadovoljan, takav ces biti i sa 200 i sa 2000 evra mesecno. Ako si nezadovoljan, nezadovoljan si i sa 200 i sa 2000 i sa 20000 mesecno, jer prohtevi uvek mogu da rastu jednako brzo ili brze od prihoda. Ako si raspolozen da objasnjavas nekom tu tematiku, onda sam ja pogresna adresa - nadji nekoga ko vozi auto od 3 tone vredan 50.000 evra koji trosi 16l/100km i objasni mu da bi sasvim lepo mogao da ga posluzi i neki, naprimer, Reno Twingo od par hiljada evra koji trosi 4l/100km, a koji se moze posedovati i postenim radom. Mozda ti i uspe da ga odgovoris od bavljenja korupcijom, ili drugim nelegalnim aktivnostima, sta ja znam.


Ma pazi dovoljno je da pogledas kolicinu ljudi po kaficima, te broj automobila na ulicama u radno vreme, i ne deluju da su siromasi... i oni ne rade 5 dana u nedelji sigurno...
[ bananaphone @ 15.10.2018. 05:41 ] @
@Darko - ne nagovaram ja nikog ni na sta, samo kazem da grabez nije dominantna osobina kod velikog broja ljudi, a to se lepo vidi kad ljude dosegnu odredjeni nivo konfora i mogu i preko tog, ali nece...

Znam da vecinu ne interesuju klipovi duzi od 3min, ali ako imate vremena pogledajte interviju sa Lanetom Gutovicem.

[ anon142305 @ 15.10.2018. 07:20 ] @
Citat:
bananaphone: Znam da vecinu ne interesuju klipovi duzi od 3min, ali ako imate vremena pogledajte interviju sa Lanetom Gutovicem.

Cim si snimak okacio ovde, znaci da ima veze sa temom o kojom pricamo? Ali ako je tako, zasto te, dovraga, zanima sta glumac ima da kaze o jednoj tako kompleksnoj stvari kao sto je drustveni sistem, razvoj, podsticaji...? Mislis li da prosecan glumac zna nesto o tome? Ja sam poslusao par intervjua onog glumca Raleta Markovica (ako se tako zove), vecina je odusevljena. Po mom misljenju, covek nista pametno nije rekao. Pre koji dan sam procitao intervju u Politici glumca Ljubomira Bandovica, takodje je pricao o stanju u Srbiji. Covek se toliko izlupetao, da je ne znam kako ga nije bilo sramota.

Dakle, jedini razlog zasto bi ti preporucivao intervju Laneta Gutovica, jeste zato sto se slazes sa njegovim misljenjem. Ali vidi, to sto neko kritikuje stanje u drustvu (zivimo lose) ili pljuje AV, ne znaci da ima dobre predloge za resenje problema.

I na kraju, YouTube je prepun snimaka raznih ljudi koji pricaju o stvarima o kojima i mi razglabamo ovde. Neki od njih su doktori nauka, profesori na prestiznim univerzitetima, nobelovci... I od svih tih strucnjaka, ti preporucis - glumca!?

EDIT: Samo da dodam, volim da gledam Laneta, smtram ga odlicnim glumcem, ali kad su drustvene nauke u pitanju, ipak bih pre slusao nekog drugog. Nekog ko je obrazovan u toj oblasti.
[ bananaphone @ 15.10.2018. 07:41 ] @
@IUOP_1 - nema potrebe za tako zucnim komentarom i napadom i naravno da ima veze sa temom, ja licno ne volim Laneta Gutovica kao glumca (kao coveka ga naravno ne poznajem), niti su mi mnogo simpaticne njegove fore, emisije koje vodi ili kabarei. To uglavnom preskacem...

Okacio sam ga zato sto je situacija takva da je i Lanetu Gutovicu koji nije strucnjak iz oblasti, poprilicno jasno stanje u drzavi. I okacio sam ga zato sto doktori nauka, profesori, politicari cute, pa bolje da i Lane Gutovic kaze svoje misljenje, sa kojim se u dobrom delu slazem, nego da svi cutimo. On pomalo kroz svoj humor i cinizam, ali uglavnom smireno prica, jasno i glasno opisuje ono sto vidi i ono sto ne vidi - a trebao bi da vidi...

I ne mora svako da ima dobre predloge kako da se resi nekakva situacija, niti Lane dolazi sa predlozima, on covek dolazi sa solidnom konstatacijama trenutnog stanja i pitanjima za one koji se pretstavljaju da imaju resenje. I na kraju krajeva da bi mogli da diskutujemo o kvalitetu onog sto je on rekao - trebao bi da odgledas interviju, pre nego sto ga uporedis sa nekim potpuno ne vezanim izjavama drugih glumaca :)


EDIT: @Matroz - lozi lozi :D
[ anon142305 @ 15.10.2018. 07:59 ] @
Citat:
bananaphone: nema potrebe za tako zucnim komentarom i napadom

Izvinjavam se, nisam imao nameru tako da zazvucim, nego mi smeta potenciranje laika umesto strucnjaka.

Citat:
bananaphone: kao coveka ga naravno ne poznajem

Ja znam coveka koji mu je pre dosta godina bio vozac, nema mnogo toga lepog da kaze za njega :) Mene to, naravno, ne zanima mnogo, sve dok mi isporucuje dobre uloge.

Citat:
bananaphone: Okacio sam ga zato sto je situacija takva da je i Lanetu Gutovicu koji nije strucnjak iz oblasti, poprilicno jasno stanje u drzavi.

Svima nam je stanje jasno, veruj mi, ali nemaju svi i dobre predloge za resenja. Jedan primer je, recimo, cesto hvaljeni prof. Miodrag Zec. Covek je formalno obrazovan u toj oblasti, ali kad cujes njegove predloge - suplje, prazno...

Citat:
bananaphone: I okacio sam ga zato sto doktori nauka, profesori, politicari cute

O, ne cute oni, veruj mi. Imas ti i domacih i stranih vrsnih strucnjaka, ali tu je tebi problem nesto drugo. Pretpostavljam da ti se njihovi stavovi ne svidjaju, a slozicemo se da to onda nije objektivan pristup. Drugije problem sto oni ipak cesce objavljuju u strucnijim "nosacima informacija", kao sto su zbornici radova, knjige i sl... Ja mogu da preporucim neku vrhunsku knjigu iz ove oblasti, ali kad se naidje na brdo formula, ko ce to da cita? Niko, svi ce se okrenuti laicima.

Citat:
bananaphone: I na kraju krajeva da bi mogli da diskutujemo o kvalitetu onog sto je on rekao - trebao bi da odgledas interviju, pre nego sto ga uporedis sa nekim potpuno ne vezanim izjavama drugih glumaca :)

Emisije jedino i gledam na YT. Video sam da se pojavila i ova, prva epizoda me nije zanimala (sa Sergejem Trifunovicem). Ako budem pogledao ovu, javicu ti utisak :)
[ mjanjic @ 15.10.2018. 08:22 ] @
Kod ovakvih rasprava setim se uvek intervjua sa Dušanom Batakovićem, meni je ostalo sećanje da je objavljen u Politici, ali Google ga izbaci na Kuriru, gde je taj naslov i kad je objavljen bio zaturen ispod onih pompeznih naslova na temu "ko koga kako zašto kad gde s čim i u šta":
Citat:
Prodali smo se za male privilegije, stanove, zapošljavanja, za kraduckanje i došli do toga da je dva miliona ljudi ostalo bez posla da bi se 10 tajkuna i njihovih ljubavnica vozikali u jahtama od tri ili pet miliona evra, a čitav jedan narod je izgubio perspektivu, napomenuo je Bataković

Izvor: https://www.kurir.rs/vesti/pol...-unutrasnjoj-preobrazbi-srbije

Takođe, njegova knjiga "Nova istorija srpskog naroda": https://www.scribd.com/doc/315...VA-ISTORIJA-SRPSKOG-NARODA-pdf
[ mjanjic @ 15.10.2018. 09:16 ] @
Pročitaj malo o čoveku, gde je doktorirao, gde je bio ambasador...

Nisam ni ja za većinu tih metuzalema, imamo više akademika nego Francuska, ali neki ljudi su to zvanje i zaslužili. Sad treba i Matiju Bećkovića da pljunemo jer je član SANU...
[ anon142305 @ 15.10.2018. 09:31 ] @
Citat:
mjanjic: Nisam ni ja za većinu tih metuzalema, imamo više akademika nego Francuska, ali neki ljudi su to zvanje i zaslužili.

Nebitno sto su stari, ali ovo si u pravu. Naravno da su tu neki sasvim zasluzeno, ali ima i onih ciji je doprinos minoran. Mozda je tako u vecini zemalja. A ima i ljudi koji nisu clanovi, a po objektivnim kriterijumima zasluzuju da budu.
[ Darko Nedeljković @ 15.10.2018. 09:57 ] @
Citat:
bananaphone:
@Darko - ne nagovaram ja nikog ni na sta, samo kazem da grabez nije dominantna osobina kod velikog broja ljudi, a to se lepo vidi kad ljude dosegnu odredjeni nivo konfora i mogu i preko tog, ali nece...

Ako si pazljivo citao, ja ne tvrdim da li je dominantna osobina ili nije. Samo osporavam taj deo sa dostizanjem nivoa, to ne postoji. I u Srbiji imas poprilican procenat ljudi koje ne interesuje da rade 5-6 dana nedeljno, a zive na nivou socijalnih slucajeva. Sa druge strane, jako je tesko naci primer nekog ko se bavio kriminalom i korupcijom jer mu je plata bila 200 evra, a kad je poceo da zaradjuje 400 onda je prestao sa tim. To su price za malu decu, koje koriste politicari za narod u fazonu "mi politicari treba da imamo ogromne plate da se ne bi bavili korupcijom i ostecivali drzavu". Nema toga - ili si lopina, ili nisi, nivo konfora nikako ne utice na tu cinjenicu.
[ bananaphone @ 15.10.2018. 10:05 ] @
@Darko - dobro - svakako smo se uvek 100% slagali oko tema koje se raspravljaju ovde, pa mozemo ostaviti jednu u kojoj se bas i ne slazemo :D :D :D
[ ademare @ 15.10.2018. 10:09 ] @
Ima Lupetanja , " strucnjaka " , bar koliko i onoga sto besmisleno pricaju glumci

Samo glumci , ako su dobri, znaju to da upakuju , dramski , ne kao ovaj AV amater , kome gluma lose ide .

Secam se tako Bisera , bivseg , sada propalog politicara , ali je sada neki Analiticar sa nekog instituta , Prorokovica . Covek je objavljivao tekstove u domacim medijima , sada vise nije na liniji CK .

Ne secam se da sam se ikada tako slatko smejao citajuci "ozbiljnu " analizu , istina ne o stanju u Srbistanu , vec o desavanjima u Siriji .

Taj strucnjak je utvrdio , da S. Arabija i Asad saradjuju i ostale budalastine , sto ne bi ni glumci izjavili . Nije shvatao neke osnovne stvari tipa da se u Siriji , odigrava unutar muslimanski , verski obracun , izmedju dve islamske struje , i podgrupa , koje su suprostavljene . Suniti protiv Siita , plus S. Arabijska verzija sunitskog Islama .

Takodje sam se slatko smejao kada je " nezavisni " analiticar Andjelkovic , napisao veoma ostar tekst , gde pljuje iz sve snage po svima koji podrzavaju , Fingirani atentat na Mila i drzavni udar . On to napisao i predao , u utorak prepodne , to vece AV daje podrsku Milu .

Dok je clanak izasao , na kraju ispalo da Andjelkovic , pljuje na svoga Gazdu , jer nije znao da ce on to vece da, da Najjacu podrsku Milu .

[ anon142305 @ 15.10.2018. 10:29 ] @
Da se za trenutak vratimo na temu. Ako neko nije video, evo par botova uzivo: link. Otkriveni su preko drustvenih mreza, pa je stranka ciji su to clanovi, odreagovala u fazonu jesu, pa sta.
[ mjanjic @ 15.10.2018. 11:30 ] @
Ma radili su ovako i prethodni, samo što su oni koji su znali da li nešto može (npr. da se "srede" pozivi podrške za nekog člana u onoj emisji Piramida ili kako se već zvala) ili ne može da se smuva uvek govorili da ne može, da ako ih uhvate šteta će da bude mnogo veća, pa nisu toliko drsko i bezobrazno koristili takve metode.

Ovi su sad u fazonu da učine bukvalno sve što mogu, osim da zavedu golu diktaturu na šta bi im EU uvela raznorazne sankcije i blokirala imovinu u inostranstvu, pa dokle opstanu na vlasti. Onog dana kad budu na izborima namirisali da gube, pokupiće se i nestati iz ove države, ili će izazvati građanski rat.

To vam je kao nekad u feudalizmu, onaj se rodio kao plemić i ne ispušta tu poziciju ni za živu glavu, a ako se kojim slučajem neko od siromašnijih dokopa na bilo koji način plemićke pozicije (zaslugama u ratu i sl.), taj postaje još gori prema sirotinji kojoj je i do juče pripadao.



Ima jedna pesma na tu temu koju nam je razredni čitao u srednjoj školi, ali sam zaboravio i naziv pesme i autora. Pesma govori o ljudima koji bauljaju po zemlji, jer je svako od njih nešto izgubio, neko oko, neko ruku, neko nogu, i traže to što su izgubili, dok ih ovi što nisu izgubili ništa gaze i ometaju kako bi i dalje nastavili da bauljaju po zemlji. Ali, kad neko od njih uspe da pronađe to što je izgubio i da se uspravi, onda i on počne da gazi ove sa kojima je do juče bio.


Al' ništa gore od svega nego kad Vesić i njemu slični pričaju o "prethodnoj vlasti", a oni sami bili jastrebovi te prethodne vlasti. I sutra će tako da prelet u neku novu vlast, pa će o ovoj da pričaju sve najgore.
[ Java Beograd @ 15.10.2018. 11:53 ] @
I Vesići, i Palma, i Dačići, i čitava ekipa vredno pljuje "prethodnu valst", računajući na činjenicu da prosečan glasač zaista ne pamti dalje u prošlost od jučerašnjeg drugog dnevnika. A da je činjenica - jeste. Zato i redovno prolazi mantra "za dve, najviše tri godine".
[ dejanet @ 15.10.2018. 12:53 ] @
Citat:
mjanjic: Ovi su sad u fazonu da učine bukvalno sve što mogu, osim da zavedu golu diktaturu na šta bi im EU uvela raznorazne sankcije i blokirala imovinu u inostranstvu, pa dokle opstanu na vlasti. Onog dana kad budu na izborima namirisali da gube, pokupiće se i nestati iz ove države, ili će izazvati građanski rat.

Pa imaju podrsku EU i Amerike birokratije, oni su ih postavili na vlast. Mislis da bi se EU brecnula da krenu da ubijaju i hapse, naravno da ne bi, iskustvo tako kaze.
Mi smo za njih malo vise i blize od Iraka.

Java spomenu SPS, ta stranka je od 2008-me do danas pokrala nekoliko stotina puta vise nego za deset godina pod Slobom.
[ ademare @ 15.10.2018. 15:37 ] @
Ovo za Srbistan i Irak je istina !

To sto mi za oblast Persijskog zaliva i Levanta , kazemo da se zove Bliski Istok , ne znaci da tako iste misle Britanci i ostali iz EU !

Za njih je Srbistan i okolina Bliski Orjent , a za oblast koju mi nazivamo Bliski , oni kazu Middle tj. Srednji istok .
[ scoolptor @ 15.10.2018. 16:41 ] @
Citat:

Rezultat ove vlasti koji je za postovanje i podrsku.
(Ratko, 15. oktobar 2018 15:25)

Znaci da idemo u dobrom smeru.
(Ratko, 15. oktobar 2018 15:24)

Srbija sada ima dobro poslovanje.
(Ratko, 15. oktobar 2018 15:24)

Zadovoljavajuci rezultati ove vlasti ,zaista...
(Ratko, 15. oktobar 2018 15:24)

Ovo su sjajne vesti za sve nas.
(Toza, 15. oktobar 2018 15:23)

Jos jedan od pokazatelja da Srbija postaje sve kvalitetnije mesto za zivot.
(Toza, 15. oktobar 2018 15:23)

Odgovorna politika nas vodi u ovako dobre rezultate i porast BDP-a.
(Goran, 15. oktobar 2018 15:22)

Dobro sprovodjenje politike ove vlasti dovodi do rasta BDP-a.
(Micko, 15. oktobar 2018 15:21)

Posvecenost i odgovornost vlasti daje dobre rezultate.
(Micko, 15. oktobar 2018 15:21)

Posvecenost i odgovornost vlasti daje dobre rezultate.
(Micko, 15. oktobar 2018 15:21)

Srbija se iz dana u dan oporavlja od ekonomske krize i ovo je dokaz toga.
(Milan, 15. oktobar 2018 15:20)

Nemam sta da kazem osim...Samo napred.
(Milan, 15. oktobar 2018 15:20)


Dobitnik sendvica sa parizerom je Ratko. Micko ce morati da se zadovolji sendvicom sa podrigusom, i biljnim sirom.
[ Bradzorf012 @ 15.10.2018. 20:07 ] @
DakleM, moraću malo ozbiljno.

Prvo. Tema je pokrenuta vrlo neozbiljno sa nekakvim glupim osvrtom na stanje u društvu. Nikakva analiza, nikakvi uvidi ili neki zaključak, samo nekakvo moralisanje, seljačko zabadanje nosa u tuđe dvorište ili lični život. Primitivnije i od navodnih botova.

Drugo. Koliko mogu da vidim, a rekao bih da se ne varam, pravi botovi ne postoje. Za ovo ima nekoliko razloga. Prvo, vlast ima medije, što državne što privatne koje obilato koriste. Drugo, sam način rada "botova" i tekstovi koje objavljuju na internetu, najčešće u komentarima na vesti su infantilni, glupi, kratki i neozbiljni. Ovde mislim pre svega na komentare kakve je ostavio scoolptor. Kakva god bila politička elita danas, nisu toliko glupi da troše vreme i resurse na nešto što im ne donosi nikakvu korist, već samo štetu. Šta mi to govori? Govori mi to da tzv. botovi predstavljaju bivše članove ds-a ili starog režima koji nisu u stanju da na drugi način napakoste sns-u i Vučiću. Dakle, u svojoj nemoći da napišu nešto pametno i suvislo, glume botove sns-a. U tome imaju ne malu podršku pojedinih medija kao što je b92 na primer. Jadno i glupo, pre svega providno.

Treće. Postoje botovi koji nisu svesni toga da su botovi. Primetio sam jednog na forumu.

Četvrto. U vezi ovih mudrosera od glumaca ili drugih "javnih radnika" čije intervjue gledamo na tubu, mogu reći samo: gomila gluposti. Ti ljudi se ni po čemu ne razlikuju od žabokrečine koju navodno kritikuju ili se od nje navodno ograđuju. Otužno je sve to i prilično bljutavo. Ima u Srbiji dovoljno pametnih i sposobnih ljudi, ali oni teško dolaze do izražaja ili se njihova reč slabo čuje. Sada već davno, dok sam čitao NIN povremeno sam nailazio na intervjue nekih ljudi koje bi trebalo čuti. Ko je u Srbiji uopšte čuo za Egona Savina ili Isidoru Žebeljan na primer?
[ Ivan Dimkovic @ 15.10.2018. 20:36 ] @
Citat:
dejanet:
Citat:
mjanjic: Ovi su sad u fazonu da učine bukvalno sve što mogu, osim da zavedu golu diktaturu na šta bi im EU uvela raznorazne sankcije i blokirala imovinu u inostranstvu, pa dokle opstanu na vlasti. Onog dana kad budu na izborima namirisali da gube, pokupiće se i nestati iz ove države, ili će izazvati građanski rat.

Pa imaju podrsku EU i Amerike birokratije, oni su ih postavili na vlast. Mislis da bi se EU brecnula da krenu da ubijaju i hapse, naravno da ne bi, iskustvo tako kaze.


Arapi upravo testiraju da li postoje limiti podrske :-)
[ anon142305 @ 15.10.2018. 21:18 ] @
Citat:
Bradzorf012: Kakva god bila politička elita danas, nisu toliko glupi da troše vreme i resurse na nešto što im ne donosi nikakvu korist, već samo štetu. Šta mi to govori? Govori mi to da tzv. botovi predstavljaju bivše članove ds-a ili starog režima koji nisu u stanju da na drugi način napakoste sns-u i Vučiću. Dakle, u svojoj nemoći da napišu nešto pametno i suvislo, glume botove sns-a. U tome imaju ne malu podršku pojedinih medija kao što je b92 na primer. Jadno i glupo, pre svega providno.

Greska, iz dva razloga.

Prvo, opozicija nema para da placa botove. Niti moze da ih "kupi" obecanjem o zaposljavanju u javnom sektoru, zato sto opozicija nece skoro doci na vlast.
Drugo, one screenshotove koje sam ranije postovao, proverio sam kad sam to prvi put video. Neki profili su bili otkljucani, pa sam video slike, sta su lajkovali, u kojim su grupama i sl. Jeste, botovi su.

Uostalom, mozes ih videti i ti, svaki cas su neki vanredni izbori. Videces ih oko standova. Ako te mrzi da cekas, evo ti par slika: link 1, link 2.
[ mjanjic @ 15.10.2018. 21:30 ] @
Citat:
scoolptor:
Dobitnik sendvica sa parizerom je Ratko. Micko ce morati da se zadovolji sendvicom sa podrigusom, i biljnim sirom.

Prema tim komentarima, očigledno je došlo do odliva mozgova kod botova, a i sami su potvrdili da rade ozbiljno na tome: https://www.youtube.com/watch?v=yHwcO11wjp8
[ Bradzorf012 @ 15.10.2018. 22:03 ] @
IUOP_1

Već sam rekao, ali da ponovim. Šta god da je u pitanju, radi se o prilično efemernom fenomenu. Na krajevima tog fenomena su društvene grupe istog ili veoma sličnog mentalnog sklopa, koje se obično okupljaju oko dnevno političkog prepucavanja, što u suštini nije ništa do dizanje bure u čaši vode. Nekoliko primera. Broj konzumenata pravih kulturnih sadržaja u Srbiji je veoma mali(sumnjam da je na bilo kojoj drugoj tački planete mnogo drugačije), ali ćeš većinu polupismenog i neobrazovanog sveta naći kako se gromoglasno bore protiv kiča, šunda, govora mržnje ili sličnih pojava. Neki na temi su već uočili kako se vrlo često mogu pročitati nepismeni komentari kojima se omalovažavaju nepismeni i neobrazovani. Meni je ponekad te ljude žao. Uostalom, sama ova tema to pokazuje.

Pretpostavimo za trenutak da postoje botovi. U čemu je razlika između njih i nekakvog otužnog Kesića? Pa, nema razlike, osim u naručiocu posla, odnosno onog koji plaća. U Srbiji ćeš pre naći milion ljudi koji će otvorenih usta gledati nekakvu Tanju Vojtehovski(gadno mi je da joj i ime izgovorim) nego desetak onih koji cene rad Branka Kukića. Ko je uopšte taj Branko Kukić?

U vezi vlasti, opozicije i ostalih trica i kučina. Rekao bih da nije mnogo teško uočiti bar obrise algoritma po kom u Srbiji dolazi do smene vlasti. Botovi tu ne igraju nikakvu ulogu, to je glupost neopevana. Ovi što se na temi čude botovima ili se zgražavaju, ne razlikuju se po svom svetonazoru(što bi rekli braća Hrvati) ni malo od onih kojima se čude ili kojima bi da pljunu u lice. Sve je to ista žabokrečina, samo su dresovi različitih boja. Botovi su izum poraženih, Vučiću i sns-u mogu samo da pljunu pod prozor.
[ scoolptor @ 15.10.2018. 22:09 ] @
Bradzorf012 gresis.
1. Komentari su retardirani jer ih uglavnom pise jedan covek, koji koristi softver za automatsko botovanje. Posle 2 napisana komentara, ostane bez maste.
2. Ima botova itekako, ohoho. Pogledaj samo Twitter.

Pro tip: ne vredi se raspravljati sa njima. Samo BLOCK

Zasto: jer su oni isfrustirani pojedinici, koji ili grcevito brane kosku koju im je bacio gazda, ili laju u nadi da ce dobiti kosku, ili bar da ce ih gazda pomilovati po glavi. Njima nije vazno ko je gazda. Kada sutra dodje drugi gazda, oni ce postati najverniji psi novom gazdi, a na starog gazdu ce da laju, i ujedace ga.

[ anon142305 @ 15.10.2018. 22:19 ] @
Citat:
Bradzorf012: Pretpostavimo za trenutak da postoje botovi. U čemu je razlika između njih i nekakvog otužnog Kesića? Pa, nema razlike, osim u naručiocu posla, odnosno onog koji plaća. U Srbiji ćeš pre naći milion ljudi koji će otvorenih usta gledati nekakvu Tanju Vojtehovski(gadno mi je da joj i ime izgovorim) nego desetak onih koji cene rad Branka Kukića. Ko je uopšte taj Branko Kukić?

Onda imamo terminolosku neuskladjenost. Za mene je bot neko ko je nepoznat u javnosti, tj. krije se iza laznih nikova. Npr. Nebojsa Krstic, iako podrzava politiku AV, nije bot, jer nastupa pod svojim imenom i prezimenom. Bot je neko ko laze da je neko drugi (otpusteni radnik, trudna zena ili vec tako nesto) i za to biva placen (u novcu, poslu ili obecanju).

Sef botova se zove sef internet tima i trenutno vladajuca stranka je promenila dvojicu, njihove slike i imena imas na prethodnim stranicama (prvi je sklonjen jer je nesto javno priznao, mislim da je bilo oko toga kako prijavljuju YouTube klipove koji ne odgovaraju imidzu stranke, tako nesto).
[ alimamnekolikokuća @ 15.10.2018. 23:52 ] @
Citat:
scoolptor

Pro tip: ne vredi se raspravljati sa njima. Samo BLOCK

BLOCK deluje u odnosu na tebe ali ne deluje na populaciju. Populacija te percepira kao gubitnika i okreću ti ledja.

Drugim rečima omogućio si mu da postigne svoj cilj i dobije sendvič koji sada na miru može da pojede slaveći pobedu!
[ Bradzorf012 @ 15.10.2018. 23:58 ] @
IUOP_1

Vidi, nisam ovde da bih propisivao šta može biti tema na forumu, a šta ne, ali mi je više nego interesantno da se oko trica i kučina diže toliko buke. Čak i da se slažemo oko pojavnih oblika ovog fenomena, zašto toliko moralizatorstva, toliko priprostog zabadanja prljavog nosa tamo gde mu nije mesto?

DakleM. Jedino što je meni u celoj ovoj priči čudno, otkud tolika potreba da se sudi drugima? Ne razumem, u čemu je poenta? U čemu je razlika između bota koji piše na internetu za sendvič, žene koja prodaje svoje telo, zaposlenog koji ne sme da se obrati šefu i postavljača topika?

Ovde u stvari nisu tema botovi, nego potreba da se pokaže sopstvena moralna, intelektualna ili neka druga superiornost. Na žalost, sve što su uspeli da pokažu da su i sami ubogi botovi, da su im sendviči malo ukusniji i da se kite malo drugačijim perjem. Fuj.
[ scoolptor @ 16.10.2018. 00:00 ] @
Populacija botova?
[ alimamnekolikokuća @ 16.10.2018. 00:37 ] @
Kad sam napisao "populacija" pod tim sam podrazumevao kompletan segment društva kome botovi serviraju poruke.
To podrazumeva i (ali se ne ograničava na) botove jer botovi (osim što se obraćaju potencijalnim biračima)
razmenjuju poruke i izmedju sebe (podrška, usmeravanje,...).
[ Branimir Maksimovic @ 16.10.2018. 10:35 ] @
Bradzor i Matroz moraju da zatrolaju svaku temu na madzone ;p
[ CandyMan @ 16.10.2018. 12:17 ] @
Citat:
Bradzorf012:
Ovde u stvari nisu tema botovi, nego potreba da se pokaže sopstvena moralna, intelektualna ili neka druga superiornost.


Yup. Podela na "krezube" i "svezube"... i sve ostale podele gde bi neko da se predstavi superiornim jer nikako ne može da se pomiri sa činjenicom da njegov/njen glas vredi isto koliko i "botovski".

<troll>Ko se seća predizborne reklame "ja sam ovde završio fakultet"? Mislim da je BOris Tadić originalni, izvorni, prvi BOT ;)</troll>
[ ademare @ 16.10.2018. 12:31 ] @
Sto se tice definicije Botova , ocigledno da ih ima vise vrsta . Nije losa ova konstatacija , da su to ljudi koji se pretvaraju .

To bi bilo neko osnovno tumacenje pojma . 1 Covek , valjda se iz aviona vidi , ovo sto je scoolptor objavio da to pise JEDAN covek . I on je bot koji glumi Narod !

Samo ne bih se slozio da pomenuti uvazeni Lekar opste prakse sa Korcule , koji je odatle pobegao sa jednom najlon kesicom , a kasnije stekao milione , nije Bot . Jeste da on nastupa pod svojim imenom , ali glumi Nezavisnog ANALiticara , takodje opste prakse , dok iskljucivo radi za trenutni rezim .

Ne znam u cemu je tu fora sadasnjeg Vodje da okuplja stare Odpatke ? Odpatke predhodnog rezima ?

Konstatacija da su to podmetnuti opozicionari je naravno , Totalno Pogresna .

Uloga botova nije ista u svim medijima ! Na TV-u njihovo postojanje je opravdano i oni uticu na odredjeni broj konzumenata tog medija da ne razmisljaju svojom , vec Vodjinom glavom , da ne veruju svojim ocima i stomaku , vec Televizoru !

U Net medijima , net izdanja rznih novina , odakle su i ovi najbotskiji komentari preneti , uloga je druga . Prvo nije samo B92 , od nekada normalnih , a sada totalno Rezimskih medija , Novosti , pod jednom vescu objave po 100 i vise ovakvih "komentara " . Da se radi o ubacenom , saboteru , Rezimske Novosti , ne bi to objavljivale !

Glavni stos zasto ovo izaziva nedoumicu je u tome sto ciljna grupa , Glasaci i ne koriste Internet ! Postoje dve osnovne grupe glasaca . 1. Interesno vezani ljudi za vlast . 2 . Siroke narodne mase .

Bio je davno na forumu objavljen link , dobre analize ko i gde glasa za Vodju , posle Predsednickih izbora . Po popisnim rezultatima oko 50 % gradjana Srbije ima max. zavrsenu osnovnu skolu ?! Tu nazalost u toj masi se nalaze i glasaci , plus oni pod 1 , interesno vezani . Naravno postoje pojedinci koji se ne uklapaju u ovo , ali to su pre izuzeci . Ovi pod 2 su konzumenti iskljucivo TV , sto drzavne sto PINK-a i slicnih i za njih se pravi takav program sa Botovima .

Inernet ne koriste , ili ga ne koriste da citaju na primer Novosti . Zasto onda postoji jedan Bot koji za to ne prima sendvice , vec Platu ? To mu je posao i to radi 8 sati , tesko je da neko za to dobija sendvic !

Ideja je i dalje da se glumi narod , ali da se vrsi zatrpavanje ostalih komentara ! Znaci te iste Novosti , glumeci demokratiju , umesto postojece Diktature , objave 1, 2 komentara protiv Vodje , koje prekrije ovaj Bot sa 100 komentara . Niko normalan i ne cita te komentare .
[ dr0id @ 16.10.2018. 12:40 ] @
To im i jeste cilj, da blokiraju citanje/pisanje kritika i da "normalni" odustanu (odustajanje=predaja). Mogli su i skroz da ukinu komentare, ali ovako je sve "demokratski"
[ Machiavelli... @ 16.10.2018. 14:08 ] @
Ako si nam rekao Bradzorf012. Nasem drustvu treba vise ljudi kao ti - precizni, analiticni i bez laznog moralisanja.
Naravno da botovi ne postoje to je samo glas naroda koji podrzava ideje vladajuce stranke. Ako je neki od komentara copy/paste - pa sta, nije smak sveta, ljudi su, pogrese. U tvom postu se oseca moralna i intelektualna superioronost, analiza koju si nam dao svima treba da sluzi kao primer. Svi smo toliko zaokupljeni lupetanjem ovde po forumu, tako da je tvoj post osvezenje i (nadam se vecini) otreznjenje od nerazumevanja.

[ bananaphone @ 16.10.2018. 14:53 ] @
Citat:
Bradzorf012:
IUOP_1

Vidi, nisam ovde da bih propisivao šta može biti tema na forumu, a šta ne, ali mi je više nego interesantno da se oko trica i kučina diže toliko buke. Čak i da se slažemo oko pojavnih oblika ovog fenomena, zašto toliko moralizatorstva, toliko priprostog zabadanja prljavog nosa tamo gde mu nije mesto?

DakleM. Jedino što je meni u celoj ovoj priči čudno, otkud tolika potreba da se sudi drugima? Ne razumem, u čemu je poenta? U čemu je razlika između bota koji piše na internetu za sendvič, žene koja prodaje svoje telo, zaposlenog koji ne sme da se obrati šefu i postavljača topika?

Ovde u stvari nisu tema botovi, nego potreba da se pokaže sopstvena moralna, intelektualna ili neka druga superiornost. Na žalost, sve što su uspeli da pokažu da su i sami ubogi botovi, da su im sendviči malo ukusniji i da se kite malo drugačijim perjem. Fuj.


A sta je ovo sto si ti napisao nego osuda :D :D :D
[ anon70939 @ 16.10.2018. 15:53 ] @
A jel Vulin bot?
Citat:
"Žao mi je što ambasador Skat svoju bahatost nije pokušao da pokaže na nekom događaju sa predsednikom Vučićem, jer bi tada naglavačke leteo iz Vlade", izjavio je Vulin.


http://rs.n1info.com/a428326/V...Vulin-adekvatno-odgovorio.html
[ mjanjic @ 16.10.2018. 16:09 ] @
A iz koje Vlade da leti, nije valjda ambasador SAD član naše Vlade?


Ovi se svaki dan bave time šta je izjavio neki ambasador i daju neke izjave novinarima, kao da je to nekome važno. Bolje neka se svako od njih bavi onim što mu je posao, umesto što se po ceo dan bave odgovorima i reakcijama na nečiju izjavu.

Pričamo nešto o botovima i da li primaju plate, gde su zaposleni, i da li dobijaju sendvič.
A ovi ministri su najgori botovi. Primaju platu, plus plate vozača i troškovi službenog auta i goriva, plus održavanje, pa procenat od svakog posla, a svaki dan samo daju neke izjave koje veze nemaju sa njihovim poslom.
[ valerijan @ 16.10.2018. 20:06 ] @
Primirili se buttovi, nejasana zavrzlama Skot Julin Brnaba Cacika Trumpe Srbine

Ali zato još jedan spontani:
Citat:
don 15:02 16.10.2018.

Srbija geji odlicne bilateralne odnose sa Narodnom Republikom Kinom. Ona postuje suverenitet i teritorijalni integritet nase zemlje, a pritom ima fundamentalnu ulogu kao vazan strateski partner nase zemlje. Srpska ekonomija se u dobrom meri razvija zahvaljujuci podrsci Kine. Puna podrska predsedniku u postizanju i implementaciji daljih sporazuma !


Pa jedan "topliji":
Citat:
Maja 17:31 14.10.2018.

To je stari problem,decenijama se loše živelo pa je trend iseljenja kod nas već normalna pojava.Činjenica je da je u Srbiji danas mnogo bolje nego što je bilo,ali još uvek standard nije na nivou koji bi zadovoljio građane.Žao mi je zbog toga i nadam se da će taj trend uskoro biti smanjen.
[ mjanjic @ 16.10.2018. 20:32 ] @
Ma jeste, eto 60-ih se živelo super, pa je Tito organizovano slao radnike u inostranstvo. Oni lepo slali doznake, ali onda tamo formirali porodize, pa doznake počele da presušuju, i onda se 70-ih SFRJ zadužuje eksponencijalno, i to sve sa grejs periodom. Tito lepo umre baš kad je isticao grejs period, a SFRJ upadne u krizu, nema nafte, nema kafe, nema sapuna, deterdženta, a iz te krize se do danas koliko-toliko izvukla jedino Slovenija, svi ostali tavorimo dok isti nesposobni političari obećavaju brza rešenja za 2 do 3 godine.
[ Bradzorf012 @ 16.10.2018. 22:18 ] @
Srbija 3018.

Komunisti su krivi za sve. Tito je mrzeo Srbe, samo je Srbija imala pokrajine. Zadužio nas je, pa danas naša deca vraćaju njegove dugove. Komunisti su pobili hiljade Srba, uzeli im imovinu i opljačkali Srbiju.

Živeo čiča.
Za kralja i otadžbinu.

Alija Izetbegović
Predsednik krunskog saveta
[ alimamnekolikokuća @ 16.10.2018. 22:35 ] @
Srbija vraća Titove dugove?
Aha!
Slovenija, Hrvatska, BiH, Macedonija, Gora Crna - niko od njih ne vraća dugove?
Aha!

E dobro, pošto Srpstvo vraća dugove onda negde postoje dokumenta o tome koliko je ove godine Srbija vratila dugova, zar ne?
Budžet ili nešto drugo.

Ima li neki četnik da prezentira analizu tih povraćki dugova?
[ mjanjic @ 17.10.2018. 00:24 ] @
Ti dugovi su reprogramirani i dobrim delom oprošteni, ako smo i nasledili nešto od dugova, rešeno je od 2000. do 2002-2003. raznim reprogramima i opraštanjima od strane Londonskog kluba, Pariskog kluba, itd.
Ali smo se i dalje zaduživali, jer ne umemo da napravimo ekonomiju koja posluje bar na pozitivnoj nuli, odnosno političarima ne odgovara takva ekonomija jer bi morali da se odreknu mnogo čega.
[ bananaphone @ 17.10.2018. 06:09 ] @
Citat:
mjanjic: Ti dugovi su reprogramirani i dobrim delom oprošteni, ako smo i nasledili nešto od dugova, rešeno je od 2000. do 2002-2003. raznim reprogramima i opraštanjima od strane Londonskog kluba, Pariskog kluba, itd.
Ali smo se i dalje zaduživali, jer ne umemo da napravimo ekonomiju koja posluje bar na pozitivnoj nuli, odnosno političarima ne odgovara takva ekonomija jer bi morali da se odreknu mnogo čega.


Mledene, da li postoji drzava u Europi koja nije zaduzena i kojoj MMF ne odredjuje unutrasnju i spoljnju politiku?
Problem zaduzivanja Srbije je mnogo dublji od problema politike lokalnih politicara. Lokalni politicari su dovedeni i finansirani da bi drzavu sto dublje zaduzivali i podrzali neokolonijalni odnos, gde smo mi naravno kolonija ili banana republika (dodje ti jedna banka - kao MMF i kaze kakav zakon o radu tvoja drzava treba da ima, ili kolike penzije treba da isplacuje), Josip Broz Tito je jedan od osnivaca Pokreta Nesvrstanih koji je bio pokusaj odupiranje neokolonijalizmu.
[ Darko Nedeljković @ 17.10.2018. 06:47 ] @
Norveska? Madjarska? Island? San Marino? Andora? Lihtenstajn? Estonija takodje ide tim putem.
[ bananaphone @ 17.10.2018. 07:03 ] @
Norveska? ±623 milijarde

Madjarska? ±148 milijardi

Island? ±24 miliona - sto deluje kao jako malo - ustvari je suludih 72,000 po glavi stanovnika, Srbija je zaduzena nekih 3,300 po glavi stanovnika :D :D :D

Estonija? ±20 milijardi


San Marino? Andora? Lihtenstajn? - daj ne rise majke ti, kako si mogao da ne stavis Vatikan i Monako na svoju listu primera :D :D :D


Darko covece imas li ti google, pa ovo su podaci sa wikipedije, mislim nije ono da ti je trebalo vise od 1min da proveris to sto pises...
[ Branimir Maksimovic @ 17.10.2018. 07:11 ] @
Citat:
dodje ti jedna banka - kao MMF i kaze kakav zakon o radu tvoja drzava treba da ima, ili kolike penzije treba da isplacuje


Mislim da se vlast samo opravdava MMF-om. Zapravo ne ispunjavaju oni sve zahteve nego samo one koji im odgovaraju. Recimo nisu
ispunili zahtev o broju zaposlenih u javnom sektoru. Zaposljavali su sakom i kapom svoje kadrove... pa onda kad god treba nesto
pozitivno da se donese - ne ispune. Sta je zadnje bilo ne secam se ali mislim da su trazili povecanje plata.
[ bananaphone @ 17.10.2018. 07:29 ] @
Branimire - to sta radi vlast ove drzave problem je gradjana koji su je izabrali. Evo pisljivi ambasador je rekao nekom novinaru ono sto je stav drzave koju pretstavlja - da je Kosovo nezavisna drzava, pa se novine tresu tri dana. Kako je smeo uopste tako nesto da kaze, i svi se slazu sa Vulinom na celu da to nije njegov posao.

Zamisli da dodje isti taj ambasador i kaze - u toj vasoj tako-zvanoj drzavi - imacete zakon o radu kakav vam mi dostavimo, prodacete te i te javne firme, smanjite broj zaposlenih u javnom sektoru, i daj malo te penzije, poceli su penzioneri da se sire previse. I onda nasa vlast to sprovede. Sta bi ti rekao? Okupacija? Kolonijalizam? Robovlasnistvo?

Ali kad umesto ambasadora dodje pretstavnik banke onda je to normalno i potpuno u redu?

Jel svatas ti koliko su nama postale normalne - te nenormalne stvari da cak smatramo dobrim sto neko iz MMF-a moze da kroji zakone, ekonomsku politiku, jedne nezavisne drzave :D :D :D
[ anon142305 @ 17.10.2018. 07:33 ] @
Citat:
bananaphone: kojoj MMF ne odredjuje unutrasnju i spoljnju politiku?

Citat:
bananaphone: dodje ti jedna banka - kao MMF i kaze kakav zakon o radu tvoja drzava treba da ima, ili kolike penzije treba da isplacuje

Gresis. MMF daje predloge fiskalne politike (bez obzira kakav ce te efekat imati recimo na razvojnu) i samo na poziv te drzave! Aranzmani su cesto "iz predostroznsti" pa se novac od MMF-a retko kad i povlaci. Ja mislim da dug Srbije prema MMF-u ne prelazi 2% ukupnog duga.

Citat:
Branimir Maksimovic: Mislim da se vlast samo opravdava MMF-om.

Tacno, ali iz ovog razloga. Vlast najcecse smatra da su predlozi MMF-a dobri, ali da ih narod ne prihvata. Zato je mnogo politicki oportunije da se krivica za usvajanje odredjenih pravila svali na nekog drugog - ma ne bi mi to uradili, nego evo ovi traze.

Citat:
Branimir Maksimovic: Recimo nisu ispunili zahtev o broju zaposlenih u javnom sektoru. Zaposljavali su sakom i kapom svoje kadrove...

Izuzetno zanimljivo, do skoro se to stalno spominjalo, evo vec godinu-dve, niko ni rec da zucne o tome.

Citat:
bananaphone: te nenormalne stvari da cak smatramo dobrim sto neko iz MMF-a moze da kroji zakone, ekonomsku politiku, jedne nezavisne drzave :D :D :D

Kad bi direktno birao, koga bi postavio da ti vodi ekonomsku politiku - svetske strucnjake ili ove domace, sa privatnim fakultetima i kupljenim diplomama? :)
[ Java Beograd @ 17.10.2018. 08:21 ] @
MMF daje kredite po znatno povoljnijoj kamati od komercijalnih kredita.

Dakle, ko hoće povoljnije kredite, može, ali ... da uradi to i to ... da sprovede to i to ... da izglasa zakon takav i takav ...

Ko neće - ne mora. MMF neće da mu dođe nepozvan.

Ali ne može i jare i pare: krediti sa niskom kamatnom stopom, a da teraš po svome.
[ anon142305 @ 17.10.2018. 08:26 ] @
Razlog sporazuma sa MMF-om je sto drugim finansijskim organizacijama daje signal da drzava vodi fiskalnu politiku koja moze da vraca dugove, pa drzave zato zovu MMF - kako bi se kod drugih organizacija zaduzivale po povoljnijim uslovima, nego sto bi bez tog sporazuma.
[ Ivan Dimkovic @ 17.10.2018. 08:41 ] @
Citat:
bananaphone
Ali kad umesto ambasadora dodje pretstavnik banke onda je to normalno i potpuno u redu?


Normalno je i potpuno u redu ako si pozajmio pare od njega da zakrpis d*pe.

Ti nemoj doci u situaciju da ti trebaju pare od njega vec finansiraj svoju ekonomiju emitovanjem drzavnih obveznica koje hoce neko da kupi i koje ti se isplate (tako sto ce ti ekonomija rasti) i onda nece imati bankari nista da ti kazu osim "jel mozemo i mi malo".
[ alimamnekolikokuća @ 17.10.2018. 08:51 ] @
Vlast neće popustiti pred diktatima i ucenama - zato ne može da se popravi standard niti da se smanji korupcija niti da se racionalizuje javni sektor.

Ali kad se smanje plate i penzije, ukinu kamate na štednju gradjana - da li je to po dikatau? Da, da, to je diktat - povikaće iz sveg glasa "nepokolebljiva" vlast.

Kako sad? Ne pristaju na diktate i ucene a ovamo im se diktira!

[ dejanet @ 17.10.2018. 09:01 ] @
Par komentara:

Sto se tice reprograma i oprosta dugova, to se odnosilo na kamate koje nisu placane za vreme Slobe, a koje i nisu mogle da se placaju zbog sankcija.

Vezano za "Pokret nesvrstanih", to je proxy zapadni projekat da ne bi bivse kolonije pale pod uticaj SSSR-a.
[ mjanjic @ 17.10.2018. 09:49 ] @
MMF prema država ti je kao neka banka koja ima uvid u to kako se u okviru nekog domaćinstva ili porodice troši novac. Boli njih uvo kako vi trošite novac sve dok ostaje dovoljno istog da se finansiraju rate kredita i da nema smanjivanja prihoda.

U tom smislu, političari mogu određenim merama da podignu BDP i tako kroz poreze podignu prihode u budžet, mogu samo da povećaju poreze ili akcize na gorivo, a mogu i da smanje penzije i plate. Mogli su da smanje i subvencije, mogli su da manje troše na reprezentaciju i službene automobile, ali zašto bi?
Problem je što političari ne žele da se odreknu svog komfora, pa razne mere koje udaraju po leđima i džepovima naroda opravdavaju MMF-om, a ove iz MMF-a boli uvo za to.

Pazite sad, povećali bi oni npr. plate za 20%, ali MMF ne dozvoljava. Pa ne dozvoljava, ako nema prihoda za tako nešto, o vi nisu sposobni da povećaju prihode bez daljih povećanja poreza, niti da smanje rashode kojih ne žele da se odreknu. I onda im je MMF samo opravdanje što ne mogu da podignu plate ili penzije onoliko koliko bi bilo realno u odnosu na inflaciju.


A one priče o ekonomskim ubicama po afričkim i nekim drugim državama... pa, ko je tu kriv, ako nije sam narod koji te ljude dovede na vlast verujući u nerealna obećanja?
Što te ekonomske ubice ne postave svoju vlast u Norveškoj ili Švajcarskoj?
[ bananaphone @ 17.10.2018. 10:04 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Citat:
bananaphone
Ali kad umesto ambasadora dodje pretstavnik banke onda je to normalno i potpuno u redu?


Normalno je i potpuno u redu ako si pozajmio pare od njega da zakrpis d*pe.

Ti nemoj doci u situaciju da ti trebaju pare od njega vec finansiraj svoju ekonomiju emitovanjem drzavnih obveznica koje hoce neko da kupi i koje ti se isplate (tako sto ce ti ekonomija rasti) i onda nece imati bankari nista da ti kazu osim "jel mozemo i mi malo".


Normalno i u redu je da banka dodje kod mene kuci i odredjuje sa kakvim igrackama ce moja deca da se igraju ili kakve ce cipele da kupi moja zena i gde cu ja da radim, posto su mi oni pozajmili pare? Daj Ivane jesi pogoreo po glavi.

Pravo pitanje je zasto je uopste potrebna pozajmica jednoj drzavi, i zasto drzava ne moze da proglasi bankrot, i zasto se koriste drzavne pare da bi se pokrivali gubitci banaka i sprecio bankrot banaka?
[ anon70939 @ 17.10.2018. 10:23 ] @
Citat:
bananaphone: Normalno i u redu je da banka dodje kod mene kuci i odredjuje sa kakvim igrackama ce moja deca da se igraju ili kakve ce cipele da kupi moja zena i gde cu ja da radim, posto su mi oni pozajmili pare?

Pa gledaće pre toga po kojekakvim nama znanim i neznanim parametrima i procenjivati da li ti taj novac mozes i zelis da vratis.
Pa onda ti zamisli da treba da pozajmljujes milijarde, i pogotovo ako si osoba koja ima kriminalni odnosno teroristicki dosije, zamisli koliko bi te tek tada proveravali i koliko bi te olako odbijali...
[ bananaphone @ 17.10.2018. 10:27 ] @
Citat:
IUOP_1:
Citat:
bananaphone: kojoj MMF ne odredjuje unutrasnju i spoljnju politiku?

Citat:
bananaphone: dodje ti jedna banka - kao MMF i kaze kakav zakon o radu tvoja drzava treba da ima, ili kolike penzije treba da isplacuje

Gresis. MMF daje predloge fiskalne politike (bez obzira kakav ce te efekat imati recimo na razvojnu) i samo na poziv te drzave! Aranzmani su cesto "iz predostroznsti" pa se novac od MMF-a retko kad i povlaci. Ja mislim da dug Srbije prema MMF-u ne prelazi 2% ukupnog duga.


Ti gresis, MMF daje predloge, ali ne ispunjenje tih predloga ima drasticne posledice na ekonomiju zemlje. Zasto bi i jedna vlada bilo koje drzave uopste imala pregovore sa MMF-om.
Ti sa nekim ko dolazi sa strane sa dobronamernim savetom, ne pregovaras, pregovaras sa stranom koja dolazi sa uslovima i koja je sposobna da na ovaj ili onaj nacin utice na tvoj zivot ako njihovi uslovi nisu ispunjeni.


Citat:
IUOP_1:
Citat:
bananaphone: te nenormalne stvari da cak smatramo dobrim sto neko iz MMF-a moze da kroji zakone, ekonomsku politiku, jedne nezavisne drzave :D :D :D

Kad bi direktno birao, koga bi postavio da ti vodi ekonomsku politiku - svetske strucnjake ili ove domace, sa privatnim fakultetima i kupljenim diplomama? :)


Strucnost je svakako neophodna, ali ispred strucnosti potrebni su ljudi koji ce biti motivisani da vode drzavu u interesu gradjana te drzave.

Ono sto mi imamo kao izbor u ovoj tvojoj postavci su dve kategorije:
---
1. Strani strucnjak koji radi u stranoj banci je placen da radi u interesu strane banke koji je u suprotnosti sa interesima jedne drzave. (Valjda ne moram to da ti crtam :).
2. Domaci diletanti koji vode domacu politiku na diletantski nacin i pri tom nemaju nikakav motiv da je vode u interesu gradjana.


Pazi izbor je tezak obe kategorije su svakako jako lose, ali ja recimo radije biram drugu grupu (Vulina ili Seselja ili Canka ili Dacica), ne zato sto mislim da su oni dobri, nego sto mislim da su toliki diletanti da ne bi bili toliko efikasni u pravljenju stete drzavi, koliko bi nas shebao jedan obrazovani i strucni bankar - koji je ceo zivot skolovan za to da nas shebe...

Naravno ovo je samo hipoteticki izbor, posto ove obe kategorije rade zajedno :D
[ Java Beograd @ 17.10.2018. 10:47 ] @
Citat:
bananaphone:Normalno i u redu je da banka dodje kod mene kuci i odredjuje sa kakvim igrackama ce moja deca da se igraju ili kakve ce cipele da kupi moja zena i gde cu ja da radim, posto su mi oni pozajmili pare?
Normalno je, što ne bi bilo normalno ?
Naravno, pravila igre se unapred znaju, i ova banka, zvana MMF unapred jasno kaže: ako hoćeš od mene kredit, moraćeš da mi pokažeš kakvim se igračkama igraju tvoja deca. Nećeš? Ne moraš.



Da nisi banalizovao (ok, kapiram svrhu banalizacije) mogao si da pogodiš realnu surovu istinu. A ona nije oko ženinih cipela, nego oko tvog zdravstvenog stanja.
Jer, sasvim je normalno, u komercijalnim bankama širom sveta, da pre dodele dugoročnog kredita odneseš zdravstvene nalaze, a onda će banka da angažuje nekog lekara, koji će da proceni da'l si podoban za dugoročni kredit.
Ovo je čak i bolja i jeftinija varijanta, jer mnoge druge banke jednostavno traže da redovno uplaćuješ premije životnog osiguranja. Vinkulirano u korist banke, naravno.
Nećeš ? Ne moraš. Nije dekretom naređeno da se uzme kredit.

Tako da - ko daje pare - ima pravo i da zapitkuje.



I ja pitam mog sina kad traži ekstra pare preko džeparca:
- Šta će ti ?
- Oću nove patike.
- A kad si ono kupio patike prethodni put?

[ Ivan Dimkovic @ 17.10.2018. 10:55 ] @
Citat:
bananaphone:
Citat:
Ivan Dimkovic:
Citat:
bananaphone
Ali kad umesto ambasadora dodje pretstavnik banke onda je to normalno i potpuno u redu?


Normalno je i potpuno u redu ako si pozajmio pare od njega da zakrpis d*pe.

Ti nemoj doci u situaciju da ti trebaju pare od njega vec finansiraj svoju ekonomiju emitovanjem drzavnih obveznica koje hoce neko da kupi i koje ti se isplate (tako sto ce ti ekonomija rasti) i onda nece imati bankari nista da ti kazu osim "jel mozemo i mi malo".


Normalno i u redu je da banka dodje kod mene kuci i odredjuje sa kakvim igrackama ce moja deca da se igraju ili kakve ce cipele da kupi moja zena i gde cu ja da radim, posto su mi oni pozajmili pare? Daj Ivane jesi pogoreo po glavi.

Pravo pitanje je zasto je uopste potrebna pozajmica jednoj drzavi, i zasto drzava ne moze da proglasi bankrot, i zasto se koriste drzavne pare da bi se pokrivali gubitci banaka i sprecio bankrot banaka?


Moze drzava da progrlasi bankrot tako sto jednostavno nece vise placati svoje dugove, samo to se uopste ne isplati OSIM ako drzava ne planira da se nikad vise ne zaduzuje. U svakom drugom slucaju, taj njen bankrot ce, jednostavno, biti uracunat u cenu buducih dugova, sa povecanom kamatom koja oslikava rizik. Na kraju ces sve da platis, sa kamatom i novi dugovi ce ti biti skuplji. Nije bas neki posao.

I situacija uopste nije ekvivalentna sa tvojim eventualnim potrosackim kreditom, gde banku stvarno ne zanima kako ces ga potrositi zato sto je kolicina novca mala i rizik vec pokriven vecom kamatom (u odnosu na druge tipove kredita). Ali probaj da uzmes malo veci kredit, recimo za kucu, gle banku ce >i te kako< zanimati da li si, recimo, kucu osigurao ili ako se desi nesto sto joj bitno menja vrednost, zato sto je u pitanju veca kinta za koju banka zeli da minimizuje svoje rizike. Neces? Sto kaze Java, ne moras.

Ako nisi sam u stanju da dobijes lovu na otvorenom trzistu vec moras da zajmis kod MMF-ova to znaci da si ti vec riskantan. Sasvim je normalno da oni koji ti zajme tu lovu hoce mere kontrole rizika zato sto ne zele da izgube pare.

Kao sto rekoh, resenje je da se uopste ne dovodis u tu situaciju.
[ bananaphone @ 17.10.2018. 11:41 ] @
Citat:
Java Beograd:
Citat:
bananaphone:Normalno i u redu je da banka dodje kod mene kuci i odredjuje sa kakvim igrackama ce moja deca da se igraju ili kakve ce cipele da kupi moja zena i gde cu ja da radim, posto su mi oni pozajmili pare?
Normalno je, što ne bi bilo normalno ?
Naravno, pravila igre se unapred znaju, i ova banka, zvana MMF unapred jasno kaže: ako hoćeš od mene kredit, moraćeš da mi pokažeš kakvim se igračkama igraju tvoja deca. Nećeš? Ne moraš.



Da nisi banalizovao (ok, kapiram svrhu banalizacije) mogao si da pogodiš realnu surovu istinu. A ona nije oko ženinih cipela, nego oko tvog zdravstvenog stanja.
Jer, sasvim je normalno, u komercijalnim bankama širom sveta, da pre dodele dugoročnog kredita odneseš zdravstvene nalaze, a onda će banka da angažuje nekog lekara, koji će da proceni da'l si podoban za dugoročni kredit.
Ovo je čak i bolja i jeftinija varijanta, jer mnoge druge banke jednostavno traže da redovno uplaćuješ premije životnog osiguranja. Vinkulirano u korist banke, naravno.
Nećeš ? Ne moraš. Nije dekretom naređeno da se uzme kredit.

Tako da - ko daje pare - ima pravo i da zapitkuje.



I ja pitam mog sina kad traži ekstra pare preko džeparca:
- Šta će ti ?
- Oću nove patike.
- A kad si ono kupio patike prethodni put?



Fantastican primer! Daleko bolji od mog. Odnosi su definisani tako da ni jedna drzava ne moze da funkcionise bez duga, kao sto dete ne moze da funkcionise bez love koju mu roditelji daju.
I u takvoj konstalaciji - ti mozes da ides i drndas dete do besvesti, jel ono moze da crkne ili da te slusa, ma koliko tvoji zahtevi bili protiv njegove volje i interesa. Pri tom ne postoji ni jedna svetska institucija koja stiti dete u ovom slucaju, dete nema gde da se skloni. Pokret nesvrstanih je bio pokusaj stvaranja takve institucije, Iran, Venecuela - Sadamova i Gadafijeva prica da prodaju svoju naftu za druge valute a ne samo za dolar je bio pokusaj takve inicijative koji je neslavno propao...
[ anon142305 @ 17.10.2018. 11:46 ] @
Citat:
bananaphone: ali ne ispunjenje tih predloga ima drasticne posledice na ekonomiju zemlje

Nema. Ne veruj teoreticarima zavera.

Citat:
bananaphone: Zasto bi i jedna vlada bilo koje drzave uopste imala pregovore sa MMF-om.

To sam ti vec rekao:
Citat:
IUOP_1: drzave zato zovu MMF - kako bi se kod drugih organizacija zaduzivale po povoljnijim uslovima, nego sto bi bez tog sporazuma.

kao i zbog
Citat:
IUOP_1: Vlast najcecse smatra da su predlozi MMF-a dobri, ali da ih narod ne prihvata. Zato je mnogo politicki oportunije da se krivica za usvajanje odredjenih pravila svali na nekog drugog


Citat:
bananaphone: ja recimo radije biram drugu grupu (Vulina ili Seselja ili Canka ili Dacica), ne zato sto mislim da su oni dobri, nego sto mislim da su toliki diletanti da ne bi bili toliko efikasni u pravljenju stete drzavi, koliko bi nas shebao jedan obrazovani i strucni bankar - koji je ceo zivot skolovan za to da nas shebe...

Znaci, ti ne bi doveo (i platio) stranog strucnjaka da ti vodi, recimo, poresku upravu, nego bi pre na to mesto postavio Vulina?? Mislim da si sad sebi odgovorio zasto drzavi ide kako ide.

Citat:
bananaphone: zasto drzava ne moze da proglasi bankrot

Ovo k'o da slusam "Dragasa, Malagurskog & comp" :)
[ bananaphone @ 17.10.2018. 11:50 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Citat:
bananaphone:
Citat:
Ivan Dimkovic:
Citat:
bananaphone
Ali kad umesto ambasadora dodje pretstavnik banke onda je to normalno i potpuno u redu?


Normalno je i potpuno u redu ako si pozajmio pare od njega da zakrpis d*pe.

Ti nemoj doci u situaciju da ti trebaju pare od njega vec finansiraj svoju ekonomiju emitovanjem drzavnih obveznica koje hoce neko da kupi i koje ti se isplate (tako sto ce ti ekonomija rasti) i onda nece imati bankari nista da ti kazu osim "jel mozemo i mi malo".


Normalno i u redu je da banka dodje kod mene kuci i odredjuje sa kakvim igrackama ce moja deca da se igraju ili kakve ce cipele da kupi moja zena i gde cu ja da radim, posto su mi oni pozajmili pare? Daj Ivane jesi pogoreo po glavi.

Pravo pitanje je zasto je uopste potrebna pozajmica jednoj drzavi, i zasto drzava ne moze da proglasi bankrot, i zasto se koriste drzavne pare da bi se pokrivali gubitci banaka i sprecio bankrot banaka?


Moze drzava da progrlasi bankrot tako sto jednostavno nece vise placati svoje dugove, samo to se uopste ne isplati OSIM ako drzava ne planira da se nikad vise ne zaduzuje. U svakom drugom slucaju, taj njen bankrot ce, jednostavno, biti uracunat u cenu buducih dugova, sa povecanom kamatom koja oslikava rizik. Na kraju ces sve da platis, sa kamatom i novi dugovi ce ti biti skuplji. Nije bas neki posao.

I situacija uopste nije ekvivalentna sa tvojim eventualnim potrosackim kreditom, gde banku stvarno ne zanima kako ces ga potrositi zato sto je kolicina novca mala i rizik vec pokriven vecom kamatom (u odnosu na druge tipove kredita). Ali probaj da uzmes malo veci kredit, recimo za kucu, gle banku ce >i te kako< zanimati da li si, recimo, kucu osigurao ili ako se desi nesto sto joj bitno menja vrednost, zato sto je u pitanju veca kinta za koju banka zeli da minimizuje svoje rizike. Neces? Sto kaze Java, ne moras.

Ako nisi sam u stanju da dobijes lovu na otvorenom trzistu vec moras da zajmis kod MMF-ova to znaci da si ti vec riskantan. Sasvim je normalno da oni koji ti zajme tu lovu hoce mere kontrole rizika zato sto ne zele da izgube pare.

Kao sto rekoh, resenje je da se uopste ne dovodis u tu situaciju.



Ivane pogledaj ovaj dokumentarac, vezan za spasavanje drzava od bankrota:

[ bananaphone @ 17.10.2018. 12:00 ] @
@IUOP_1 - izvrces ono sto sam napisao.

Strucnjak koji radi za stranu banku, ne treba da odredjuje zakone po kojima ce narod jedne drzave da zivi, jel taj strucnjak radi u interesu banke, a ne u interesu naroda. Nisi ti njega doveo da bi on nesto radio u ime naroda, nego ga je banka dovela da svoju strucnost upotrebi da bi izvukao sto veci profit iz tog naroda.

Ja ne mogu jasnije da ti objasnim.

Sto se tice ovog poslednjeg - to su najjeftiniji trikovi za diskreditaciju sagovornika, stavis ga u klasu teoreticara zavere i zavrsio si sa svakom pricom.

Pogledaj i ti za pocetak ovaj dokumentarac koji sam okacio gore, posto mi se cini da je citava ova prica oko zaduzivanja nekako mimoisla Srbiju.

BTW - taj dokumentarac je napravljen od strane DW - odnosno sadrzi veliku kolicinu politicke korektnosti i bavi se samo pitanjima koja su ocigledna, bez teorija zasto je to tako i kako smo uopste dosli do te situacije.
[ anon142305 @ 17.10.2018. 12:12 ] @
Citat:
bananaphone: Strucnjak koji radi za stranu banku, ne treba da odredjuje zakone po kojima ce narod jedne drzave da zivi, jel taj strucnjak radi u interesu banke, a ne u interesu naroda.

Ovaj... koga privatna banka zaposli da je vodi, to je njena stvar. A on iz banke ne moze da donosi zakone. Kad kazem strucnjak, mislim na nekog ko vodi neke drzavne insitucije, a ne banke.

Citat:
bananaphone: Sto se tice ovog poslednjeg - to su najjeftiniji trikovi za diskreditaciju sagovornika, stavis ga u klasu teoreticara zavere i zavrsio si sa svakom pricom.

E jbg, ja sam za bankrot kao resenje, cuo samo od Dragasa. Bio sam na na profilu, video sam sta prica u i sta veruje.

Citat:
bananaphone: Pogledaj i ti za pocetak ovaj dokumentarac koji sam okacio gore, posto mi se cini da je citava ova prica oko zaduzivanja nekako mimoisla Srbiju.

Ovaj od sat vremena? :) Znas sta me cudi, cesto kacis klipove, pa pretpostavljam da te ta tema interesuje, ali ako je tako, sto ne uzmes neku knjigu, nego samo YouTube? Ne mislim nista uvredljivo (da me ne shvatis pogresno), nego me stvarno zanima.
[ bananaphone @ 17.10.2018. 12:15 ] @
A za malo siru sliku evo i jedan filmic od Pilger-a:

http://johnpilger.com/videos/the-new-rulers-of-the-world


@IUOP_1 - procitao sam ja dosta knjiga na tu temu, ali da bi nekog zainteresovao, ne mozes da mu kazes - idi uzmi knjigu od 500 strana pa se javi za 2 nedelje kad je procitas. Ovde ljudi nece da procitaju novinski clanak, video koji sam okacio bi trebao da bude uvod u bilo kakvu malo ozbiljniju raspravu o ovoj temi.

To sto nekakav koncept pominje Dara Bubamara (ili Dragas) - ne znaci da je taj koncept los ili da neko drugi ko pominje taj koncept ima isti mentalni sklop kao Dara Bubamara...
[ anon142305 @ 17.10.2018. 12:21 ] @
Taj John Pilger je, koliko vidim na Vikipediji, novinar! Zasto bih za ekonomske teme slusao sta prica jedan novinar, umesto da poslusam nekog ekonomistu?!?

Edit: Ok, cenim pojasnjenje.
[ bananaphone @ 17.10.2018. 12:33 ] @
Citat:
IUOP_1: Taj John Pilger je, koliko vidim na Vikipediji, novinar! Zasto bih za ekonomske teme slusao sta prica jedan novinar, umesto da poslusam nekog ekonomistu?!?


:D :D :D - ne znam da li si cuo za koncept, da si recimo jako zauzet i nisi u mogucnosti da sam porazgovaras sa direktorom MMF-a i postavis mu par relevantnih pitanja vezanih za neku temu, to za tebe moze da uradi drugi covek. Taj drugi covek se na vikipediji zove novinar John Pilger :)
[ anon142305 @ 17.10.2018. 12:35 ] @
Otkud ti ideja da meni nisu pricali ljudi koji su sedeli sa istim stolom sa predstavnicima MMF-a?
[ bananaphone @ 17.10.2018. 12:55 ] @
Citat:
IUOP_1: Otkud ti ideja da meni nisu pricali ljudi koji su sedeli sa istim stolom sa predstavnicima MMF-a?


Haj dobro je - ako te ne interesuje ni da pogledas isto od ovog sto sam poslao, pa ne moras da trolujes temu do kraja...
[ Java Beograd @ 17.10.2018. 13:06 ] @
Citat:
bananaphone:... Odnosi su definisani tako da ni jedna drzava ne moze da funkcionise bez duga ...
Može, ali nema smisla.
Bolje da uzme kredit, napravi prugu odmah, time odmah osnaži privredu i ekonomiju uopšte i tako bogatiji otplaćuje dug 20 godina, nego da sa slabom privredom šteka kintu 20 godina ne bi li uštekao za tu prugu.

Mislim, ovo je princip, ne kažem da alavi političari nisu u stanju da zadužuju državu nesuvislim kreditima do prosjačkog štapa.



Slično kao i u porodici: neko uzme kredit za kupovinu krova nad glavom, a neko za letovanje.
[ anon142305 @ 17.10.2018. 13:10 ] @
Citat:
bananaphone: Haj dobro je - ako te ne interesuje ni da pogledas isto od ovog sto sam poslao, pa ne moras da trolujes temu do kraja...

Nikad nisam trolovao, ni na jednom mestu. Ovo sto sam napisao je cista istina, samo mi nisu pricali ljudi, vec samo jedan covek, ucesnik u pregovorima. Naravno, ne samo meni, vec celoj grupi ljudi. Od volje ti da li ces mi verovati.
[ bananaphone @ 17.10.2018. 13:28 ] @
@IUOP_1 - i to je onda argument zbog kog ne bi trebalo da pogledas dokumentarac koji je napravio - zamisli novinar? Trolujes prijatelju, ne zelis da promenis svoje vidjenje sveta, pogotovo ne zelis da tvoje vidjenje sveta ni na koji nacin promenim ja...

@Java - pogledaj - ne bilo ti tesko ovo sto sam poslao pa da nastavimo. Ovaj prvi dokumentarac bas prica o poslednjoj krizi u EU zoni, gde se recimo Grcka uz pomoc korumpiranih politicara, besomucno zaduzivala, banke su im besomucno davale kintu koju je jela korupcija. Pri tom nisu dopustili da Grcka bankrotira, nego su novac nemackih poreskih obveznika poslali kao "pomoc grckom narodu" - a taj novac je zavrsio nazad kod nemackih banaka - koje su i davala kredite korumpiranim politicarima u Grckoj, dok je Grcka i dalje ostala sa ogromnim dugom koji i dalje raste, jer ni jedna mera koju su nametnuli Grckoj od strane banaka, nije dizajnirana da se Grcka oporavi nego da se maksimizuje profit banaka. Opsta pljacka na sve strane, koja bi bila resena bankrotom, i snosenjem posledica onih koji su taj dil i napravili, bankari koji su davali kintu korumpiranim politicarima i naravno korumpirani politicari, ali to nije cilj, cilj je da se svako dete koje se danas rodi u Grckoj zarobi sa odredjenom kolicinom duga koji ce da vraca ceo zivot dok ce se dug samo uvecavati.
[ Ivan Dimkovic @ 17.10.2018. 13:39 ] @
Citat:
bananaphone
koja bi bila resena bankrotom


To jednostavno nije tacno. Bankrotiras, odlucis da ne placas dugove. OK, usvojis zakon da su dugovi "otpisani" i zavrsio si stvar.

Sta mislis, da su kreditori idioti? Da ce da zaborave tvoju istoriju delikvencije na dugovima? Hoce, odmah. Sledeci put kad ti budu trebale pare ima da te sacekaju i da ti lepo zaracunaju vecu kamatu kako bi pokrili svoje stare troskove.

Ako kreditori ne dobiju svoje pare, svoje modele ce revidirati tako da ukljuce taj rizik u buducnosti.

Citat:

i snosenjem posledica onih koji su taj dil i napravili, bankari koji su davali kintu korumpiranim politicarima i naravno korumpirani politicari, ali to nije cilj,


Politicari? Sta, oni mogu da vrate milijarde $/EUR kredita? Jok. Bankari? Ista prica, nista od toga.

Vidi, Grcka je potrosila tudje pare i ti ciji su pare potrosili ce potrazivati te pare do sudnjeg dana ili ce, ako im se to uskrati, naci drugi nacin, a Grckoj ce tudje pare trebati osim ako ne zele da se vrate u 19-ti vek.
[ anon142305 @ 17.10.2018. 13:49 ] @
Citat:
bananaphone: Trolujes prijatelju, ne zelis da promenis svoje vidjenje sveta, pogotovo ne zelis da tvoje vidjenje sveta ni na koji nacin promenim ja...

Nije. Stvar je u nacinu selektovanja informacija (jer ih ima puno) i izvlacenju zakljucaka. Ja to radim na nacin da biram kredibilne izvore i pustam zakljucak da se sam nametne. Bojim se da ti radis drugacije. Imas vec formirano misljenje, pa biras samo onde informacije koje ga potvrdjuju, ostale te na zanimaju.

Video sam dosta takvih ljudi, upravo na profilima koje sam spomenuo (Dragas, Malagurski...) Dzabe dokazi i cinjenice, dzaba sve, vrte jednu svoju istu pricu i to ti je. Cenim sto ti normalno disktujes, jer tamo ljudi odmah pocnu da te pljuju. I nazivaju te botom - sto je i tema ovde, samo smo se malo odaljili :)

Samo da dodam, Ivan je u pravu za posledice bankrota.
[ bananaphone @ 17.10.2018. 13:59 ] @
Ivane - apsolutno nisi u pravu.

Da je tako - ja bi mogao da udjem u banku i da kazem - dajte mi $1.000.000 - javlja mi se Benfika sledecu nedelju - dobra je kvota, svi cemo zaraditi, jer onda ne bi postojao rizik onog ko daje kredit. Oni ce u svakom slucaju naplatiti lovu od mene makar mi povadili bubrege i prodali decu.

Takodjer da nema bankrota, ne bi postojala mogucnost za novi pocetak, sto je osnova kapitalizma.

@IUOP_1 - Sta sad ocekujes da ti napisem na ovo? Nemam o cemu da diskutujem sa tobom, nisi podelio ni jednu novu informaciju, a ono sto sam ja tebi ponudio te ne interesuje...
[ Ivan Dimkovic @ 17.10.2018. 14:14 ] @
Bananaphone, ti nisi drzava vec covek - kad umres kraj price, mozes da nestanes, odes na nako ostrvo stagod i kazes banci "cao". Ili da bankrotiras. Ako bankrotiras, kreditna istorija ti je unistena i sledeci put kad ti bude trebao kredit kostace te vise.

Drzava je malo drugacija prica.

Kao sto rekoh, drzava >moze< da bankrotira ali zbog dugorocne prirode drzave kao entiteta i fakta da ce im pare, opet, trebati to jednostavno nije isplativo.

Ali nije nemoguce, Grci su mogli da bankrotiraju ali sve sto bi se desilo je da bi danas placali kredite jos skuplje. Mozda bi to bilo bolje za njih, mozda i ne, pojma nemam; ali svakako sa "bankrotom" Grcka ne bi eliminisala svoje finansijske probleme.
[ anon142305 @ 17.10.2018. 14:19 ] @
Jedini pozitivni aspekt proglasenja bankrota bi bio taj sto bi se fiskalne vlasti naterale da vode odgovorniju politiku, znajuci da ne mogu vise da se zaduzuju. No ovo pozitivno bi trabalo pod navodnike, jer ostale grane ekonomske politike mogu da upropaste stvar (sto i cine, prvenstaveno monetarna).

Edit:
Citat:
bananaphone: @IUOP_1 - Sta sad ocekujes da ti napisem na ovo? Nemam o cemu da diskutujem sa tobom, nisi podelio ni jednu novu informaciju, a ono sto sam ja tebi ponudio te ne interesuje...

Ja sam ti informacije ponudio, a sta ces ti sa njima, to je vec tvoja stvar.
[ bananaphone @ 17.10.2018. 14:25 ] @
Ivane - ne pricamo o tome da je bankrot najbolji izbor u svakom slucaju, ali ono sto se stalno namece je da bankrot nije izbor, svakako da jeste i svakako bi bio bolji izbor od ovog sto Grcka sad prozivljava. Na kraju krajeva posle svih intervencija koje nisu bile besplatne, kostale su one jako jako mnogo, i posle svih promena koje su nametnute Grckoj spolja a obecavale su smanjenje duga, grcki dug i dalje raste.
Kako to objasnjavas?

@IUOP_1 - ti si izneo stav ali ne i informacije na osnovu kojih si doneo stav.
[ Ivan Dimkovic @ 17.10.2018. 14:31 ] @
Bankrot jeste izbor, postoji kao opcija uvek.

Da li bi bio bolji izbor od trenutne situacije Grcke? Ne znam zaista, koliko vidim Argentina se nije bas nesto usrecila sa svojim bankrotom.

Citat:

posle svih promena koje su nametnute Grckoj spolja a obecavale su smanjenje duga, grcki dug i dalje raste. Kako to objasnjavas?


Grckom odlicnom sposobnoscu. Da se dodatno zaduze.

Samo Grci mogu da rese to. U interesu kreditora nije da Grcka smanji svoj dug, nego da sto duze redovno placa kamatu.

[ bananaphone @ 17.10.2018. 14:46 ] @
Ivane ako je u interesu kreditora da Grcka sto duze placa dug, kako onda kreditori mogu da kroje unutrasnju politiku Grcke? Vracamo se na pocetak price.

Argentini nije dopustno da bankrotira, njeni dugovi su restruktuirani slicno kao kod Grka.
[ Ivan Dimkovic @ 17.10.2018. 14:52 ] @
Argentini je "dopusteno" da radi sta god hoce, problem je sto Argentini trebaju >pare< a posto im trebaju pare, ili moraju da nadju neke vanzemaljce koji ce da im zajme pare ili prvo moraju da rese pitanje proslog duga pre nego sto se zaduze kod istih kreditora.

Nezgodno, znam. Nece da se druze po svaku cenu ti kreditori plus njihove maticne drzave imaju i sudove i kakvu takvu vladavinu prava tako da nije bas lako da ih obrises gumicom kao u vrticu.

Sto se Grcke tice, kao sto rekoh, kreditorima je u interesu da drzava sto duze placa kamatu, u to spada i uticaj da ne postanu haos koji mora da bankrotira zato sto to znaci neplacanje rata neko vreme.

Potpuno racionalni akteri i potpuno racionalno ponasanje.
[ dr0id @ 17.10.2018. 15:10 ] @
Citat:
bananaphone:
Ivane ako je u interesu kreditora da Grcka sto duze placa dug, kako onda kreditori mogu da kroje unutrasnju politiku Grcke? Vracamo se na pocetak price.

Argentini nije dopustno da bankrotira, njeni dugovi su restruktuirani slicno kao kod Grka.

Pa ne kroje kreditori vec Grcki politicari (i narod koji podrzava te politicare). A oni vole da se zaduze pa ne vrate, pa se opet zaduze, itd. I onda krivi kreditori. Tako i ti mozes da se zaduzis za 1000e a kao hipoteku zalozis kucu od 100.000e i da je na kraju izgubis ako ne budes vracao tj. ako budes reprogramirao dug.
[ bananaphone @ 17.10.2018. 15:11 ] @
Ivane preskocicu deo oko Artentine, da ne gusim diskusiju.

Ja upravo govorim da jesu racionalni akteri i racionalno ponasanje. Fora je u tome sto je cilj banaka, da sto duzes placas kamatu, u direktnoj koliziji sa interesima naroda jedne zemlje, a opet imamo situaciju da pravila po kojima ce funkcionisati ekonomija te zemlje, odredjuju iste te banke kojima niju u interesu jaka ekonomija koja bi donela brzu isplatu duga. Odnosno igra je namestena od samog starta a mi se ovde ubedjujemo jel to dobro ili nije :)
[ dr0id @ 17.10.2018. 15:17 ] @
Pa kako je namestena?
Hoces kredit > zoves kreditora > on ti kaze uslove > prihvatis ili odbijes.
Dodje MMF > kaze imate gubitke tu i tamo, visak tu i tamo > predlozi par resenja (od otpustanja parazita i povecanja izvoza do smanjenja penzija i povecanja poreza) > ti odaberes, prihvatis i onda MMF kriv sto trazi da ispunis dogovoreno?
[ Darko Nedeljković @ 17.10.2018. 15:25 ] @
Citat:
bananaphone:
Darko covece imas li ti google, pa ovo su podaci sa wikipedije, mislim nije ono da ti je trebalo vise od 1min da proveris to sto pises...

Ne mogu sad time da se bavim, zato sam stavio upitnike, da nista ne tvrdim nego pitam tebe. Te su mi drzave negde ostale u secanju da ili nista ne duguju mmf-u ili su skroz isterali mmf, a kad budem u prilici mozemo slucaj svake od njih rascivijati ponaosob - da li po tim drzavama mmf zaista odlucuje o svemu, ili se pita koliko i prase u matijevicu.
[ bananaphone @ 17.10.2018. 15:30 ] @
Citat:
dr0id:
Pa kako je namestena?
Hoces kredit > zoves kreditora > on ti kaze uslove > prihvatis ili odbijes.
Dodje MMF > kaze imate gubitke tu i tamo, visak tu i tamo > predlozi par resenja (od otpustanja parazita i povecanja izvoza do smanjenja penzija i povecanja poreza) > ti odaberes, prihvatis i onda MMF kriv sto trazi da ispunis dogovoreno?


On ne daje predloge nego uslove. A ti uslovi su u interesu banke a ne u interesu naroda. Kad MMF trazi promenu zakona o radu, ili da se smanje penzije, ili da se otpusti visak ljudi, njihov interes nije bolji zivot ljudi nego bolji uslovi za sto duze placanje kamate.

Hajde i ti ne budi lenj - pogledaj malo ova dva dokumentaraca za pocetak...
[ dr0id @ 17.10.2018. 15:34 ] @
Oni daju predloge, oko kojih se zajedno dogovoraju. To sto ti citas naslove u novinama gde kazu "MMF trazi ovo-ono" nema veze sa stvarnoscu.
Sta mislis cemu sluze analize, revizije, pregovori i kontrole ako oni i pre dolaska znaju cime ce usloviti kredit?

I normalno da su u interesu banke, nisu Crveni Krst. Zato politicari i narod treba da rade u interesu naroda (a ne sebe i MMF-a tj. da budu nezainteresovani).
[ Ivan Dimkovic @ 17.10.2018. 15:41 ] @
Citat:
bananaphone:
Ivane preskocicu deo oko Artentine, da ne gusim diskusiju.

Ja upravo govorim da jesu racionalni akteri i racionalno ponasanje. Fora je u tome sto je cilj banaka, da sto duzes placas kamatu, u direktnoj koliziji sa interesima naroda jedne zemlje, a opet imamo situaciju da pravila po kojima ce funkcionisati ekonomija te zemlje, odredjuju iste te banke kojima niju u interesu jaka ekonomija koja bi donela brzu isplatu duga. Odnosno igra je namestena od samog starta a mi se ovde ubedjujemo jel to dobro ili nije :)


Nope, interes banaka jednostavno >nema veze< sa interesima gradjana drzave. Banka gleda svoja posla, da maksimizuje svoj profit, bas kao sto bi i gradjani trebalo da gledaju svoja. Te stvari nisu u korelaciji.

Interesi im se mogu i poklapati, pod uslovom da drzava pametno investira i to bankama obezbedjuje dugorocan profit. Ako se drzava ponasa katastrofalno rasipnicki >rezultati< (a ne interesi) ce biti tragicni po njih, ne po banke.
[ Machiavelli... @ 17.10.2018. 15:42 ] @
Price sa MMF-om nema mnogo. Ni sa kim se oni ne dogovaraju niti pregovaraju.

- Dodju sa unapred pripremljenim merama, sa vrlo malo manevarskog prostora za pregovore
- Uslove "pomoc" donosenjem zakona i sprovodjenjem zahtevanih mera

I to je to. Kakvi pregovori, a posebno sa malim drzavama.

EDIT: Ako Vas zanima kako "pregovaraju" pogledajte Varufakisa i njegova iskustva u "pregovorima" sa MMF
[ dr0id @ 17.10.2018. 15:47 ] @
Pregovori = nacin sprovodjenja reformi. Pregovori nisu "dajte nam jos malo para, majke mi resicemo sve, vraticemo i dugove i kamatu i jos cemo vas castiti, samo se strpite jos malo".
Naravno da ce zahtevati smanjenje penzija i plata i povecanje poreza, taksi i kazni ako ne znas (ili neces) drugacije da smanjis gubitke, a hoces kredit.
[ bananaphone @ 17.10.2018. 18:39 ] @
Ovaj Zec generalno prica ok, ali je pomalo izlapitis...
[ ademare @ 17.10.2018. 18:44 ] @
Ovde se vodi diskusija o nekakvoj Banci , a nikakva Banka ne postoji ?

MMF ili kako se u stvari naziva IMF Nije banka ! Vec medjunarodna finansijska institucija pod Dominaciom i Vecinskim vlasnistvom USA vlade i njenih satelita !

Postoji banka to je tzv. Svetska banka za obnovu i razvoj , ali to nije IMF !

Tako da je 99 % rasprave gde je IMF = banka , totalno pogresno i bez smisla !
[ Ivan Dimkovic @ 17.10.2018. 19:04 ] @
@ademare,

MMF je samo analog bankama u primeru, bas kao sto je pojedinac/firma analog drzavi.

MMF je kreditor koji se finansira od clanarine koju placaju drzave clanice i to kreditor koji bi trebao da bude zadnji na listi ako drzava ne moze da dodje do novca na drugi nacin. Ali kao i svaki drugi kreditor, MMF ima uslove - njihov novac, njihovi uslovi.

Uzevsi u obzir da su oni kreditor "poslednja sansa" i nije za cudjenje da ce imati specificne zahteve od onih koji bi da se zaduze.
[ bananaphone @ 17.10.2018. 19:22 ] @
Ivane - procitaj malo o nastanku IMF-a i WB-a, i istoriji institucija koje su bile njihov pandan pre WW2. IMF i WB je imao strukturu glasanja kad je oformljen - takvu da USA i njen satelit UK imaju ±50% glasova :D. Danas USA i njen satelit EU ima ±50% glasova... Saudijska Arabija, Kina i Rusija imaju tipa 3-4%, Afrika - ceo kontinent - prdez...

Radi se o ispostavama wall street-a...

Komentar za prof Zeca sam hteo ostaviti na drugoj temi...
[ Ivan Dimkovic @ 17.10.2018. 19:22 ] @
Zavera nego sta! :)

Zahebato je dugovati i mafiji pa se obicno trudis da ne budes u situaciji da moras da zajmis od njih.

Citat:
bananaphone
Ivane - procitaj malo o nastanku IMF-a i WB-a, i istoriji institucija koje su bile njihov pandan pre WW2. IMF i WB je imao strukturu glasanja kad je oformljen - takvu da USA i njen satelit UK imaju ±50% glasova :D. Danas USA i njen satelit EU ima ±50% glasova... Saudijska Arabija, Kina i Rusija imaju tipa 3-4%, Afrika - ceo kontinent - prdez...

Radi se o ispostavama wall street-a...


Jasno je da je IMF ispostava zapadnog kapitala. Kome se to ne svidja, moze da trazi drugde. Kinezi i Arapi imaju fondove koji su ispostave drzava.

Mada nesto sumnjam da Kinezi / Arapi zajme lovu bez uslova na lepe oci, mozda su ti uslovi drugaciji od MMF-ovih ali sam siguran da su takvi da Kinezi i Arapi imaju dobru racunicu i da su pokrili svoje rizike.
[ bananaphone @ 17.10.2018. 19:35 ] @
Nema potrebe uvoditi druge institucije pre nego sto razumemo sta su ove institucije koje kroje zakone i ekonomsku politiku u Srbiji. Tek posle mozemo pricati o alternativama... Nemam ja nikakve romanticne poglede prema Rusiji ili ne daj Boze Kini (pu pu pu :D)...

Bitno je shvatiti da su to banke sa svojim interesima, da su ispostave wall street-a, a ne nekakve ustanove ravnopravnih naroda i da njihovi interesi nemaju veze sa interesima gradjana jedne drzave.
[ Ivan Dimkovic @ 17.10.2018. 19:52 ] @
Sumnjam da bitan % ljudi smatra da je MMF "ustanova ravnopravnih naroda" bas kao sto ne misle ni da su im u lokalnoj banci prijatelji koji rade u njihovim interesima.

Ako nisu glupi da ne kapiraju ovo drugo, ne verujem da su glupi da ne kapiraju da je MMF ispostava kapitala koji ih finansira.
[ anon142305 @ 17.10.2018. 20:13 ] @
Citat:
bananaphone: Komentar za prof Zeca sam hteo ostaviti na drugoj temi...

Trebao si, skroz unistismo temu o botovima.
[ mjanjic @ 17.10.2018. 23:55 ] @
Problem Grčke nije bilo to što su pozajmljivali koliko način na koji su to trošili. Jedna od afera sa Simensom ima čak i Wiki stranu, doduše sa šturim informacijama: https://en.wikipedia.org/wiki/Siemens_Greek_bribery_scandal

Postoji i priča da su u nekim drugim poslovima širom Grčke okretane milijarde evra i da je svugde postojala korupcija. Već znamo za priču o Mercedesu koji je u SAD platio penal zbog podmićivanja službenika u više država širom sveta kako bi bili favorizovani njihovi automobili pri javnim nabavkama.

Nemci su kod sebe uredili sistem, ali nisu gadljivi na korupciju gde god im loše zakonodavstvo i sudstvo to omogućava, pa ako ih na kraju uhvate i osude, platiće neku crkavicu, i nastaviti po starom.
[ bananaphone @ 18.10.2018. 07:33 ] @
Citat:
mjanjic:
Problem Grčke nije bilo to što su pozajmljivali koliko način na koji su to trošili. Jedna od afera sa Simensom ima čak i Wiki stranu, doduše sa šturim informacijama: https://en.wikipedia.org/wiki/Siemens_Greek_bribery_scandal

Postoji i priča da su u nekim drugim poslovima širom Grčke okretane milijarde evra i da je svugde postojala korupcija. Već znamo za priču o Mercedesu koji je u SAD platio penal zbog podmićivanja službenika u više država širom sveta kako bi bili favorizovani njihovi automobili pri javnim nabavkama.

Nemci su kod sebe uredili sistem, ali nisu gadljivi na korupciju gde god im loše zakonodavstvo i sudstvo to omogućava, pa ako ih na kraju uhvate i osude, platiće neku crkavicu, i nastaviti po starom.



Pogledaj dokumentarac koji sam okacio ovde: http://www.elitemadzone.org/t500407-13#3859150

Nemacka je navodno uplatila milijarde drzavnog novca da bi spasila narod Grcke, a ustvari zatvorili su petlju tako sto su isplatili nemacke banke kojima je Grcka dugovala pare. Tako je petlja bila zatvorena i kad su davali pare, nemacke banke su sakom i kapom delile lovu za projekte koje su korumpirani politicari davali opet nemackim firmama, tako da je novac samo protrcao kroz Grcku.

Mislim isto rade i Ameri i Kinezi - da ne bude neke zabune, damo ti kredu za most, koji cemo mi da ti izgradimo...
[ alimamnekolikokuća @ 18.10.2018. 08:38 ] @
Čuj "novac samo protrčao kroz Grčku"!
I šta sad? Kao Nemci su zahebali Grke?
Ako je "novac samo protrčao kroz Grčku" tada je Grcima ostao most, poreski obveznici Nemačke su platili taj most.
Ko je tu kome uvalio?

To "rade i Ameri i Kinezi"?

Šta je sa tim kreditorima iz Nemačke, USA i Kine? Parada budala?
[ mjanjic @ 18.10.2018. 09:05 ] @
Nije sporno da ti ostane most, ali samo ako taj most koristiš da povećaš neku proizvodnju, izvoz, u njihovom slučaju privučeš daleko više turista.

Međutim, grci kao i mi, dobrim delom i italijani i španci, gledamo samo kako da zakinemo državi na plaćanju poreza i drugih dažbina, pa Grčka ima mnogo manje od tog turizma i drugog biznisa nego što bi trebala da ima. Eto, tek su pre neku godinu "otkrili" na osnovu satelitskih snimaka da ljudi nisu prijavili bazen (dvorišta okružena zidovima, pa se ne vidi dvorište), na koji bi trebali da plaćaju neki dodatni porez.

Logika je ista kao i ovde u Srbiji, šta ima državi da plaćam porez na bazen, kad sam već platio materijal i rad od svoje zarade na koju sam već platio porez?


Po meni, tu treba naći neku sredinu. Ako je neko uložio određen novac u neku izvozno orjentisanu proizvodnju, ili u slučaju Grčke u neki luksuzan hotel koji provlači bogate turiste i koji u Grčkoj potroše mnogo više novca nego običan turista, neka gradi koliku hoće privatnu vilu sa kolikim hoće bazenom. Ali ako je sav svoj profit spucao na vilu sa bazenom, pa još taj profit potiče od nekih poslova sa državom, onda takve treba rebnuti maksimalnim porezom na taj luksuz.

Ali, oni, kao i mi ovde u Srbiji, imaju izgleda problem čak i da popišu ko sve ima bazen ili nešto drugo što po njima spada u "luksuz". Evo, kod nas ni inspekcije ne mogu da utvrde ko je zagađivač kad se pojavi ulje ili nafta u nekoj reci, a zamislite tek da utvrđuju da li neko treba da plati mali ili veliki porez na bazen.
[ bananaphone @ 18.10.2018. 09:18 ] @
@alimamnekolikokuća - ostao je dug Grckoj i most.

Recimo da pricamo o dve porodice - tvoja i moja. Moja baba proizvodi jabuke, koje mi svi rado jedemo, ja kupujem jabuke od moje babe, baba pare koje dobije od jabuka daje unucicima za dzeparac i imamo porodicnu ekonomiju, medjutim ona pored svih jabuka koje smo mi pojeli, ima i visak i ne zna sta da radi sa tim viskom. A ja pored svega imam visak love koju ne mogu beskonacno da plasiram unutar porodicne ekonomije. Ekonomski rast je ogranicen na velicinu moje familije, mozemo da proizvedemo i duplo vise jabuka ali ne mozemo da pojedemo.

Ti isto imas zemlju, imas i babu, i volis jabuke, ali hebiga nemas vocnjak, ekonomija tvoje porodice nije toliko razvijena. Ja ti dodjem i kazem - aj kupi jabuke od moje babe - bas su dobre, ti kazes - nemam love, ja kazem ok - pozajmicu ti ja lovu ali samo za jabuke od moje babe po ceni koju ja odredim. Ti pozajmljujes lovu od mene, koja prakticno ide nazad ka mojoj babi, dok ti ostajes sa jabukama i dugom sa kamatom.
I dok tvoja baba sedi kuci i nema sta da radi, jer i dalje nema vocnjak, moja baba se veselo resila viska jabuka i dobila je lovu koju ja nisam mogao da plasiram, koju sad daje mojim unucicima, a i moze da siri svoj vocnjak. Pri tom tvoja baba koja krece od nule, nije kompetitivna na trzistu a i nema kom da proda svoj proizvod u vasoj familiji, jer se cela tvoja familija vec najela mojih jabuka, koje ste kupili na kredu od mene...

Da ne idem dalje, ovo je samo osnovna postavka stvari...
[ bananaphone @ 18.10.2018. 09:40 ] @
Druga stvar je monetarna politika. Centralne banke banana republika ex-YU, su ponosne sa stabilnim kursom lokalne valute u odnosu na euro. TO JE NOTORNA GLUPOST. Ti ako imas trgovinski deficit (uvozis vise robe nego sto izvozis), i zbog toga uzlazis u recesiju, najlaksi nacin da to popravis je da devalviras lokalnu valutu.

Ako oslabis dinar za 20%, onda ce sva uvozna roba da poskupi 20%, i ljudi ce biti prisiljeni da kupuju domace, ne treba ti nikakva TV kampanja "kupujmo domace" ako ti razlika u ceni izmedju domaceg keksa i stranog bude 50%, takodjer sva domaca roba ce da pojeftini na spoljnjem trzistu i povecace se izvoz, sto ce za uzvrat stvoriti privredni rast unutar drzave i podici kupovnu moc gradjana kroz rast plata koja ce biti posledica rasta privrede.

Inflaciju valute desetljecima koriste Nemacka i Kina kao osnovni motor spoljnjeg izvoza.

Rast svajcarskog franka - kako se kod nas to prestavlja, nije izazvan potezima Svajcarske, nego ogromnom inflacijom koju je napravila EU, sa stampanjem eura, da bi potspesila sopstvenu privredu i izvoz...
[ Java Beograd @ 18.10.2018. 09:40 ] @
Aj se vratimo malo na botove. Evo jedan komentar na tekuću aktuelnost: Tatjana Vojtehovski, pogibija ranika u Namenskoj Lučani

Citat komentara:

Poruka za botove: citajte pazljivo ovaj deo o sestri poginulog radnika; ako ne razumete prostoprosirene recenice, trazite da vam neko objasni.
Zena je pozrtvovano agitovala za SNS i Vucica, a sad kad joj je brat poginuo, "njena" partija je od nje okrenula glavu, a svemocni direktor, koji je u SNS lancu ishrane visoko iznad nje, je tuzi sudu.
To je buducnost svih vas botova, a nazalost i nas koji mislimo svojom glavom, koje nisu zaludeli Pink i Informer.

[ Machiavelli... @ 18.10.2018. 15:12 ] @
Use, abuse, abandon!
[ valerijan @ 18.10.2018. 22:25 ] @
Buttovi zanemeli i povodom mumice đure (razmena teritorija) i žvaleka o medijima.

Samo odnos plus minus svedoči o aktivnostima. Primer:

Citat:
general lee 19:16 18.10.2018.

Sve poluge vlasti imaš, sve držiš u šaci, i pored svega toga svakog dana kukaš,držiš monologe, svađaš se sa svima, okrivljuješ sopstveni narod ,nazivaš ga svakojako i još uz to ne dozvoljavaš da neko drugačije misli, govori,priča, prikazuje. Stvarno ne razumem šta si umislio. Ma kako ti oni oko tebe servirali - narod te ne voli, raste nezadovoljstvo iz dana u dan. U narodu raste bes, a to ne valja. A i da urazumiš N1 - ne možeš, i samo sebe time još više urušavaš. Da pratiš ovaj medij i portal- PRATIŠ.


+ 211 - 564
[ Java Beograd @ 19.10.2018. 14:56 ] @
Što jes - jes. Nema monologa u kojem ne pomene "neke koji su protiv Srbije, protiv njenog napretka". Kapiram: Đilas.
Ali, pitam ja vas, zašto se toliko ignorišu Janković i Jeremić ?!
[ anon70939 @ 19.10.2018. 15:45 ] @
Kad si vec kod.toga, zanimljiv video, od 1:30 skupljwno sa jexnw konferencije :)

N1 reporteri: O Vučićevom etiketiranju medija, rezervatu Uvac i kamenolomu kod Bele Palanke

http://rs.n1info.com/a428988/V...menolomu-kod-Bele-Palanke.html

naravno i komentari i ocene su super :)
[ valerijan @ 20.10.2018. 12:11 ] @
Kucamo na vrata zaboravljenih Assova

Citat:
Rade 17:19 29.08.2018.

Ne mogu da verujem o cemu pisete: zar je bitno ko je i sta govorio o Kosovu zadnjih 20 godina! Zar nije bitno da se jednom resi to pitanje Kosova sve jedno na koji nacin, samo da se resi....da mozemo da se posvetimo prosperitetu i napretku nase Srbije! ( + 366 - 192 )

Zamalo da mu i ja "dam" lajk kad sam pokušao da prekopiram broj...
[ valerijan @ 20.10.2018. 22:42 ] @
Opet ja:
Citat:
Kole 22:40 20.10.2018.

I dan danas uzivamo slobodu zahvaljuluci svim tim ljudima koji su ulozili nad covecanske napore da se izbore i na kraju pobede okupatora ne zaleci svoje zivote i darujuci ih buducim generacijama koji su ziveli u slobodi .Veliki dan za nasu drzavu nas Beograd , i slava svima koji su dali zivot za slobodu nase zemlje i naseg naroda.Od Milosevica pa preko Demokrata kako smo padali u svemu od ekonomije do svega cak i dostojanstva nas samih , nase drustvo je prestalo da slavi i velica sve ono sto nas je uvek krasilo,.. slobodarski duh i uvek ucesce u borbi za pravdu i prave vrednosti.Naravno oni prethodni su imali druga posla kako da nas pokradu i ojade sto priznacete ne ide zajedno sa ovim vrednistima , ali konacno ova vlast ovi ljudi zajedno na celu sa nasim predsednikom Vucicem i njegovim timom ponovo pocinje da postuje i neguje sve ono sto je cisto i posteno i sto je u nasoj istoriji izdvojilo Srpski narod koji voli slobodu i postuje pravdu i prave vrednosti.SMRT FASIZMU SLOBODA NARODU !!!

Da li je ovo nameštaljka?
[ Branimir Maksimovic @ 20.10.2018. 23:08 ] @
Nekako se te parole slazu uz to vreme.
[ Bradzorf012 @ 21.10.2018. 03:38 ] @
Hm da:

Te parole se slažu uz to vreme.

Ove parole se slažu uz ovo vreme.

One parole se slažu uz ono vreme.

Da li jo ovo nameštaljka? Ovo jeste, ali ono nije.
[ Branimir Maksimovic @ 21.10.2018. 06:43 ] @
Nekako ne ide 'smrt fasizmu' uz sns, ali da ide uz to vreme na koje sam mislio.
[ ademare @ 21.10.2018. 11:43 ] @
Komunizam i dalje zivi ! Bar u glavama Komunistickih Botova .

Nisam hteo da se javim sinoc , cekao sam prvo Bota -a , i njegove duple naloge ! I naravno javio se .

KomBot , mada moze i Kompot Kombotovi rade cesto na Vutru
[ valerijan @ 21.10.2018. 17:28 ] @
Ne ide komunizam i brada!?

Kombot, odlično.

Posebna sorta, seme se čuva u koferu.
[ Darko Nedeljković @ 21.10.2018. 19:27 ] @
"Srecan rodzendal sns kakav govor presednika velicanstven sa puno emocija poslao je veoma jaku poruku otadzbini i narodu a sasvim je prirodno da gubitnici lopovi imaju pravo da se zale ali u suprotnom sta nude to je bitno nista samo gledaju svoj dzep prema tome zivela sns i presednik vucic pozdrav iz kanade"

Komentar na vest o govoru vuchica koji je glasio otprilike" Braco Turci, hvala vam sto ste dosli, budite fini prema nasim zenama"
[ valerijan @ 21.10.2018. 19:47 ] @
^ dobar

Ovde ima malo komunjarske "poetike":
Citat:
dragi 21.10.2018. | 16:43 + 141 - 17

Kako je obećao,tako je i ispunio. Posle visedecenijskog mraka u Kraljevu,napokon počinje da sviće. Grade se fabrike gde će više hiljada radnika da se zaposli. Renoviraju se škole,sređuju putevi. Hvala predsedniku.


Citat:
Tursija 21.10.2018. | 19:07 +0 - 0

svanuce i tebi kada pojedes nesto kuvano
[ Darko Nedeljković @ 21.10.2018. 20:07 ] @
Komunjarska poetika? Meni ne lici. Pravi komunisti pisu naprimer ovako: