[ SG kamikaza @ 26.09.2018. 20:50 ] @
Naime, imam neku stariju masinu koju koristim samo za igranje WOT i nista vise.

Do nedavno je u njoj bio e5700 cpu, i nedavno sam dobio q9400 i montirao njega umesto starog C2D.
Ploca je biostar g41u3g, i nema bas nekog potencijala za bolji oveclocking ovog quad-a.
Sve preko podesenih 355 MHz fsb, ne dize sistem.
Posto bih pokusao da iscedim iz njega sto vise mogu :-D dok ne prelomim da zamenim i dotrajalu graficku, zanima me da li je neko pokusao da moduje cpu na ovaj nacin.

https://www.overclockers.com/intel-lga775-pad-modding/

Ovo je ono na sta sam naleteo u potrazi vezano za ovu temu.
Nemam nekog preteranog straha od przenja svega,ali bih vise voleo da cujem necije misljenje pre poduhvata.
Sama masina generalno nije vredna nekog ulaganja, ali opet i tako vremesna sluzi meni, podnosljivo doduse, za ono za sta je koristim.
Bila bi dobra osnova za shvatanje i baratanje klincima koji ce za 1-2 godine verovatno poceti da ceprkaju po njoj, pa hajd da je ne sprzim bas ja, mogu i oni nesto

[ ademare @ 26.09.2018. 23:08 ] @
Osnova dobrog i uspesnog overklokovanja je Dobra i kvalitetna maticna ploca .

Kako tvoja maticna podrzava samo procesore do 95 wati , i ne podrzava quad extreme procesore , na njoj nece raditi ovo o cemu si dao link, cak i da uspe modovanje , pa da ploca pomisli da imas extreme quad umesto obicnog .

[ Zlatni_bg @ 27.09.2018. 16:41 ] @
Do koje freq si dosao bez modova? Kakve su temperature, je l' si radio neke stress testove?
[ SG kamikaza @ 27.09.2018. 17:04 ] @
Do 2.84 GHz.

Drze se temperature na 100% load posle pola sata na 56-59°.
Na idle su oko 33-35° @26° ambijentalne.



Citat:
ademare:

Osnova dobrog i uspesnog overklokovanja je Dobra i kvalitetna maticna ploca .




Kao sto rekoh,svestan sam ogranicenja vezanih za plocu i neisplativosti kupovine bilo koje sa oglasa sa bar malo boljim OC potencijalom a da je DDR3.
Sve su uglavnom G41 modeli, a one koje nisu...cini mi se da ce pre na lotu da dobiju nego te pare koje traze.
[ Branimir Maksimovic @ 27.09.2018. 17:06 ] @
Dosao je do fsb * mnozac koji se nije mogao menjati kao sada na Intelovim lokovanim procesorima. Nekad nije moglo da se mnozi koliko hoces.
[ SG kamikaza @ 27.09.2018. 17:12 ] @
Mnozilac je na x8 lock-ovan.
Fsb moze da se menja od 200-600 ali nema butovanja preko onih 355.
[ Zlatni_bg @ 27.09.2018. 17:35 ] @
Znam da nema mnozilac, ali nisam mogao da nadjem info koliko je mnozilac * FSB pa sam pitao :D

Pored tog moda, jedino sto mogu da ti savetujem je da spustis SVE ostale frekvencije da vidis da ti negde nije probilo stabilnost.

Imas otkljucana podesavanja napona?
[ Branimir Maksimovic @ 27.09.2018. 17:42 ] @
Na kolko moze fsb najvise zavisi od ploce. 400Mhz fsb je bilo nista za dobru plocu. Ja sam moj e8400 na maximus formuli bez problema klokovao na toliko.
[ SG kamikaza @ 27.09.2018. 17:51 ] @
Uf, ima a bolje i da nema :-D

+5% +10% +15% za cpu.
Za fsb ima +0.1
za ram -0.1 +0.1

Od SVIH ostalih frekvencija, moze se samo ram cackati.
Auto, 800, 1066, 1333. Na 800 je ostavljena.
Pomeraono je sa 7-7-7-21 na 9-9-9-22.
Tu se dobilo dodatnih 10MHz na fsb i to je bilo to.
Ni pomeranje voltaza nije dalo rezultata, pa mislim da je ostalo sve na default.

Vise me zanima sta bih i koliko dobio sa bsel igranjem, nego sto je realna potreba za istim, da iskreno kazem. A i podsetiti se svega onoga sto je zadnjih 10* godina zaboravljano.
[ Zlatni_bg @ 27.09.2018. 18:08 ] @
Vidim da si online pa cu nabrzaka pitati samo, jel DDR3 ili DDR2?

I cekaj, nemas manualno setovanje napona?
[ SG kamikaza @ 27.09.2018. 18:27 ] @
DDR3 je u pitanju. 2 Sticka od 4+2 Gb na 1333.
Nema preciznog manuelnog podesavanja, samo u % povecanje.
[ Zlatni_bg @ 27.09.2018. 18:33 ] @
Uh... ploca ti je ogranicavajuci faktor bas. Ako ti nije "steta" procesora i eventualno ploce, probaj mod. Ako ti je glavni PC, nemoj to da radis.
[ SG kamikaza @ 27.09.2018. 19:10 ] @
Citat:
...nemoj to da radis.


Posto sam se interesovao za necije iskustvo ako je radio, mislim da ovo dovoljno govori o riziku, iako sama masina i nije nesto bitna :-D
[ bigvlada @ 27.09.2018. 19:56 ] @
Citat:
SG kamikaza:
Naime, imam neku stariju masinu koju koristim samo za igranje WOT i nista vise.

Do nedavno je u njoj bio e5700 cpu, i nedavno sam dobio q9400 i montirao njega umesto starog C2D.
Ploca je biostar g41u3g, i nema bas nekog potencijala za bolji oveclocking ovog quad-a.
Sve preko podesenih 355 MHz fsb, ne dize sistem.
Posto bih pokusao da iscedim iz njega sto vise mogu :-D dok ne prelomim da zamenim i dotrajalu graficku, zanima me da li je neko pokusao da moduje cpu na ovaj nacin.

https://www.overclockers.com/intel-lga775-pad-modding/

Ovo je ono na sta sam naleteo u potrazi vezano za ovu temu.
Nemam nekog preteranog straha od przenja svega,ali bih vise voleo da cujem necije misljenje pre poduhvata.
Sama masina generalno nije vredna nekog ulaganja, ali opet i tako vremesna sluzi meni, podnosljivo doduse, za ono za sta je koristim.
Bila bi dobra osnova za shvatanje i baratanje klincima koji ce za 1-2 godine verovatno poceti da ceprkaju po njoj, pa hajd da je ne sprzim bas ja, mogu i oni nesto :-)



A da probaš da ga zameniš sa nekim 771 Xeonom? Nisu testirali specifično tvoju ploču, ali jesu druge Biostarove G41 ploče.

https://www.delidded.com/lga-771-to-775-adapter/3/#biostar

Ja imam jednu Gigabyte EP43-DS3l ploču na kojoj sam C2D E8400 zamenio sa Xeonom E5450 koji troši 15 vati manje od tog Q9400 i ima 6MB L2 keša više. Samo sam flešovao modifikovan bios, malo rezbario slot i stavio jači kuler. Upalio je iz prve. Na Aliekspresu su oko 15-20 dolara, modifikovani za 775 slot.
[ SG kamikaza @ 27.09.2018. 20:06 ] @
Razmisljao sam i o tome.
Ima ih modovanih na KP, nije problem ni ovde kupiti.

Samo bih prvo morao da se resio e5300 e5700 i ovog q9400,malo mi bezveze da ih samo slazem.

Koliki si pomak napravio prelaskom na xeon? Ako si radio neka merenja.
[ ademare @ 27.09.2018. 22:42 ] @
Sto se tice ovog Bsel moda , ne bi trebalo nista da crkne .

Ali neces sa njim nista dobiti , jer ploca nece butovati, bice samo crn ekran , eventualno poruka da procesor nije podrzan .

Tako da se ne isplati raditi , nesto sto nema sanse da donese dobitak.

Za Xeone je 1 . stvar modovanje BIOS-a ! Sansa da BIOS podrzava Xeon na toj ploci bez modovanja je jako mala . Modovanje nije neka ekstra stvar , jer se ili nadje na netu modovani fles za BIOS ili treba dodati microcod tog Xeona koji nameravas da stavis .

Nemoj nikako kupovati te po 20 $ ako nisi siguran da ce ploca da radi sa njima !
[ bigvlada @ 30.09.2018. 17:02 ] @
Citat:
SG kamikaza:
Razmisljao sam i o tome.
Ima ih modovanih na KP, nije problem ni ovde kupiti.

Samo bih prvo morao da se resio e5300 e5700 i ovog q9400,malo mi bezveze da ih samo slazem.

Koliki si pomak napravio prelaskom na xeon? Ako si radio neka merenja.


Nije baš kao sa XT-a na AT ali je blizu. :) Dva jezgra više se osete.