[ duca011 @ 05.10.2018. 23:06 ] @
Procitah u vestima i nekako mi se ucini preterana cena-550 reflektora koji kostaju 87 000 000dinara, ili oko 1350eur po komadu.
http://www.novosti.rs/vesti/be...svetljenje-Beogradske-tvrdjave
[ gilopile @ 06.10.2018. 00:48 ] @
Za vrednost jedne ja bih osvetlio pola grada. 1000 din led reflektor :D

Po obicaju, neko strpo pare u dzep...Odlican nacin da se izmuzu pare i lepo zaradi. Sigurno mu stalo za tu kamencinu pored koje ce jos jednom da prodje u zivotu.
Koliko nam samo dece umire jer nemaju novac za lecenje, ccc. Neka, neka, stici njih sve Bozija kazna.
[ dusanboss @ 06.10.2018. 03:01 ] @
Haha, ma ne, montiraće po nabavnoj ceni. Pa naravno da se ugradjuju nenormalno u sve javne projekte! Uvek je toga bilo da se ne lažemo. Ipak ovo što se radi danas prevazilasi sve granice. I gde mož takva država da valja i funkcioniše? Kad se ne daj bože digne velika halabuka, kuka i motika oko takvih i slčnih stvari koje su više nego sumnjive i koje uništavaju ovu našu i ovako osiromašnu zemlju... tu je Kosovo , tu je Bosna, pa i Hrvatska itd. I samo ti okolo naoklo pomoću nekih postupaka u dilu sa kolegama iz regiona kažu : "Ej Srbine? Jel ti ne valja ovako? Jel bi ti možda sve isto samo gore, a plus da ti mobilišemo dete ili tebe ili oboje možda?"
Strašno. U nekim trenutcima dodje mi da citiram golmana Stojkovića. (:
[ vladd @ 06.10.2018. 08:07 ] @
Vlast adekvatna kvalitetu mentaliteta. Zasto se uzbudjivati.
Obiluje alavim, glupim, agresivnim ljudima, koji se bahate u svakoj prilici da iskazu moralno ludilo...
[ anon70939 @ 06.10.2018. 08:49 ] @
Pa ne može reflektor da košta 1000 DIN...

Koliko se sećam, u prošloj firmi pre desetak godina sam delimično učestvovao u sprovodjenju elektricne efikasnosti, i reflektori koji su trebali napolju da zamene obične su koštali oko 1000€.
A ovde na tvrdjavi naravno treba i instalacija, i projektovanje, i rad, i ko zna šta još... Meni ta cifra ne izgleda preterano mnogo.


Edit:
Možda je sad to dosta jeftinije jer ima veće ponude.
Evo izguglao i na alibabi vidim da ima za oko 100€ da se biraju :).
Možda za tvrdjavu kupuju neke nemacke sertifikovane od TUV :)
[ mjanjic @ 06.10.2018. 12:51 ] @
Neko je ovde kod nas nudio da zameni ulično svetlo LED svetiljkama, a da im se plati samo razlika u ceni potrošene električne energije.
Pogađate - nije prihvaćeno.

Zašto? Pa zato što ionako pola tih svetiljki po gradu ne radi, tu i tamo zamene negde kad neko preko veze interveniše, i to je to. A kad bi se svugde stavile LED, onda bi sva svetla radila i to bi moralo da se plaća, odnosno velika je verovatnoća da bi u slučaju zamene i da sve LED rade, trošak struje i ta proračunska razlika u odnosu na stare svetiljke koštala više nego što ove sada troše.
A i ne može niko da se ugradi i dobije procenat.


A cena reflektora... pa sad zavisi kolika je garancija, da li je 2 godine i da li u slučaju češćeg crkavanja elektronike ili nečeg drugog na tim reflektorima mogu da im kažu da je to zbog lošeg napona.


To ti je kao što serviseri za auto turbine naplaćuju 300€ ili više, a delovi koštaju 50-ak evra i možeš i sam da ih poručiš preko interneta. Samo što na 2 ili 3 urađene turbine bar jedna ne izdrži 3 meseca i mora ponovo da se radi, a pošto serviser daje garanciju, mora da uračuna ponovnu zamenu delova i ruke.



Ili ovi što rade dijagnostiku. Svojevremeno sam gledao, oko 1000€ je bila original dijagnostika za Opel, podržani modeli do te godine, plus ima i adapter za baš one stare tipa Kadet i slično. I da to kupi majstor, pa i da ti naplati 20€ neko resetovanje grešaka, očitavanje ili čak da naplati 50€ neka podešavanja i sl.
Ali, oni kupe za 20-50€ kineski klon koji ne može da uradi pola stvari koje može originalna dijagnostika, i naplaćuju isto!

A onda vidite kako recimo ovaj profi servis to radi: https://www.youtube.com/watch?v=4ENJ5L_-pDA
i kod nekog od takvih je recimo ECU 250€ dok je kod nas na auto otpadima 250€ i pojma nemaju ni za koji motor je ugrađen softver.

Srbija, Bugarska i slične zemlje nisu reper za bilo šta, tako da je kod nas jedna logika, a u normalnim zemljama potpuno drugačija. Čak i kod nas ljudi za neki dizajn ili sličnu uslugu preko interneta zarade i preko 1000€, a da ne pričam za neki studio u inostranstvu, i boli njih uvo što će na svakih 3-4 godine morati da kupe novi iMac kad su ga višestruko otplatili.
[ Java Beograd @ 06.10.2018. 20:43 ] @
Pomenuta cifra nije nabavna cena svetiljki, nego ukupna cena projekta, izvođenja, i svih radova.

Cena jedne kesice čaja je oko 10 dinara u samoposluzi. I sad, kad u restoranu naručiš čaj, šta očekuješ ? Cenu od 10 din ?
[ vladd @ 06.10.2018. 22:05 ] @
Sve je to jasno, i instalacija, i specificno izvodjenje iste, posto je u pitanju istorijski spomenik, ali je jasno i da je preplaceno.