[ Ivan Dimkovic @ 07.10.2018. 15:44 ] @
Da otvorimo posebnu temu za ovo.

AnandTech je objavio test Apple-ovog najnovijeg mobilnog CPU-a:

https://www.anandtech.com/show...-unveiling-the-silicon-secrets

I, poseban osvrt na ovo:

https://www.anandtech.com/show...nveiling-the-silicon-secrets/4

Citat:

Overall the new A12 Vortex cores and the architectural improvements on the SoC’s memory subsystem give Apple’s new piece of silicon a much higher performance advantage than Apple’s marketing materials promote. The contrast to the best Android SoCs have to offer is extremely stark – both in terms of performance as well as in power efficiency. Apple’s SoCs have better energy efficiency than all recent Android SoCs while having a nearly 2x performance advantage. I wouldn’t be surprised that if we were to normalise for energy used, Apple would have a 3x performance lead.


Sta reci za ovo? Ovo je vise nego impresivno, da jedna firma kojoj dizajn procesora >nije< specijalnost moze toliko dobro da uradi posao da je bukvalno 3x bolja po performansama/efikasnosti od najjacih konkurenata.

A najjaci konkurenti su firme kojima je dizajn procesora... posao! Firme kao sto su Qualcomm npr. Bukvalno svi ostali ARM mobilni procesori su totalno inferiorni u odnosu na Appleov A12. Da li je moguce da ekipe mozgova iz ARM-a, Samsunga, Qualcomm-a, Huawei-ja itd. ne mogu da pridju Apple-u?

E sad ide jos neverovatniji deo, uprkos cinjenici da je optimizovan za mobilne telefone, Apple A12 u single-threaded scenarijima cesto dostize Intelov Skylake.

Intel je debelo uprkskao sa 10nm, da nije danas bi bili citavu generaciju ispred u arhitekturi (Ice Lake) na procesu boljem od 14nm, ali sta je tu je. Ali i dalje je nista manje od fantasticnog da im Apple dise za vratom sa svojom arhitekturom.

IMHO, jasno je da Apple moze da priusti enorman CPU R&D zahvaljujuci visokim marginama koje izvlace na iPhone-u. Opet, sa druge strane, Apple uopste to ne mora da radi, ne sumnjam da bi se iPhone prodavao podjednako dobro i da je Apple unutra stavio najbrzi vanilla ARM koji postoji na trzistu.

Meni ovo ukazuje na to da Apple ima ozbiljnije planove sa njihovim Axx cipovima, mozda jednog dana svi Apple uredjaji budu trcali na nekom nasledniku ove arhitekture.
[ Ivan Dimkovic @ 07.10.2018. 16:00 ] @
Mozda zahvaljujuci Apple-u i AMD-u sada zaista vidimo renesansu u CPU optimizacijama.

Pitanje je samo da li postoje trzista koja ovo zahtevaju. Desktop trziste je odavno "izduvano" i nije relevantno za napredak (osim eventualno GPU-ova).

Serversko trziste je svakako jedno od zahtevnih i tu ne sumnjam da cemo za par godina imati mnogo jace procesore od danasnjih. Na zalost, bar za sad, Apple ne igra u tom trzistu, mada bi stvarno bilo ludilo kada bi uzeli A12 i skalirali ga na 64 ili 128 jezgara, u svakom slucaju to mogu da prodaju po njima omiljenim visokim marginama (cetvorocifreni $$$ :-) - pitanje je samo da li na serveru ima softvera koji bi koristio takve procesore efikasno.

Mobilno trziste? Videcemo da li se "izduvalo" - Apple ocigledno ne misli tako, pitanje je da li ce zbog ovolike prednosti A12-tice ostali igraci biti u frci i krenuti da brze inoviraju.
[ Branimir Maksimovic @ 07.10.2018. 16:02 ] @
a12 je impresivan mogao bi da posluzi za servere...
Videcemo kad AMD izbaci Epyc na 7nm sledece godine ;p
[ nkrgovic @ 07.10.2018. 16:41 ] @
Serversko trziste znaci :

- Linux + gcc za dobar deo softvera (ako portuju Red Hat / CentOS to je 90% posla, eventualno Ubuntu i gotovo)
- Java za jos dobar deo (Plus, mozda, da podrze vendori tipa Elastic, mozda Hortonworks....)
- Ubediti par kuca koje prave custom pakete da iskompajliraju svoj kod za taj CPU (Percona, NginX, mozda neko od PHP freakova tipa Remi Collet ili Webtatic)

Ako se ova tri poklope, serverski distroi su "reseni", sledi trziste, management, podrska i tako nesto, mada to vec ide dosta kroz opensource... Ako bi napravili par puppet modula, eventualno par ansible skripti za inicijalni deploy, plus podrzali bilo IPMI bilo RedFish, to bi kliknulo samo tako. Ako Apple iskoristi svoje kanale lako ce imati distribuciju, nije im problem da pounde 9x5xNBD ili bolje....

Apple ima i resurse i dovoljno novca da brzo osvoji sve tehnoloske prepreke i da napravi bum na serverskom trzistu. To trziste je veliko i otvoreno, A12 ima nekih prednosti, tipa verovatno bi bio sjajan za npr. TensorFlow, mogu da zamislim odlicne DB optimizacije sa tim instrukcijama za Full Table Scan, ili Join operacije uz dobru memorijsku magistralu.... Plus, tu su apple korisnici tipa video editing crew, kojoj bi server farme koje imaju GPU u CPU-u, sa podrskom za rendering kroz softver koji pravi npr Apple legao kao dupe na nosu.... ;)

Moglo bi da im prodje. Lagano.
[ bojan_bozovic @ 07.10.2018. 17:03 ] @
Sve dok ostali ne predju na 7nm glupo je uporedjivati, recimo A12 sa 6.9 milijardi i Qualcomm Snapdragon 835 sa svojih 3 milijarde tranzistora.
[ Ivan Dimkovic @ 07.10.2018. 17:15 ] @
@bojan_bozovic,

Nije glupo uporedjivati uopste.

https://www.anandtech.com/show...nveiling-the-silicon-secrets/4

Po SPEC2006 rezultatima i prosla generacija Apple cipova (A11) je solidno ispred konkurencije, a fabrikovana je na 10nm.

Mislim pogledaj grafikone, situacija je prilicno jasna.

@nkrgovic,

I ja isto mislim da je Apple u stanju kako tehnicki tako i logisticki da postane vrlo jak igrac na serverskom trzistu.

Samo je pitanje, da li je to nesto sto Apple uopste zanima. Sa stanovista love, ne sumnjam da bi Apple mogao da izglaci masne margine isto kao Intel. Ali to je biznis koji je kompletno drugaciji od trenutnih Apple biznisa.

A da bi bilo dobro za nas korisnike, stvarno bi bilo. Sa jakim AMD, Apple i Intel timovima koji se rokaju za udeo na trzistu bi imali kvantni skok u performansama.
[ Branimir Maksimovic @ 07.10.2018. 17:19 ] @
Mislim da bi pre Apple presao na ARM za svoje MacBook-ove i iMac-ove, tim pre sto se pale na low power varijante. Ocekivao bih tako neki korak u tom pravcu.
[ nkrgovic @ 07.10.2018. 18:13 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic: Mislim da bi pre Apple presao na ARM za svoje MacBook-ove i iMac-ove, tim pre sto se pale na low power varijante. Ocekivao bih tako neki korak u tom pravcu.

Ovo svi ocekuju, iskreno. :)

Ali ovo sto Ivan prica je vise "voleli bi" prica, medjutim, pa stvarvno bi voleli ;) Ne toliko Apple kao Apple, vec jednostavno sto vise igraca. Sad imamo samo Intel i pomalo AMD, ARM serveri krecu ali su realno u zapecku, IBM Power8/9 je jos uvek teska nisa... Realno, Intel vodi pricu samo tako, bar sto se trzista tice. Apple je u prilici da ima i razvojni tim, i vec razvijenu logistiku da bude konkurentan.... a za korisnike bi bilo odlicno da ima vise konkurencije.
[ ademare @ 07.10.2018. 18:49 ] @
Ne znam zasto bi se sada isticao A12 , kada je po ovim testovima i A11 Cudesan i Fantastican ?

Apple koji uvek zna da preteruje , tvrdi da je A12 40 % energetski efikasniji , to testovi ovi nisu nikako potvrdili i da je 15 % brzi od A11 . Po ovim testovima je dosta brzi , pa Apple umesto da hvali , ispada da potcenjuje svoj proizvod ?

Iz ovih testova proizilazi da je vec 1 godinu stari A11 , u mnogim testovima i duplo brzi od Snapdragona 845 ??

Sam autor testova , pravda se nedostatkom vremena , ali vidi i on i da je A10 mozda po ovim testovima Brzi od svaga ostalog u mobilnim telefonima sto postoji ?!

Na kraju i A9 mozda negde isprednjaci ??

Na kraju ispada , da ni sam Apple ne zna kakvu , bombu ima u rukama vec godinama ?

[ Ivan Dimkovic @ 07.10.2018. 19:07 ] @
@ademare,

Nije nikakva tajna da su vec par generacija Apple SoC-ovi najbrzi mobilni ARM procesori.

Samo sto se razlika sa A12 jos vise produbila tako da se vise ne radi o "maloj" prednosti vec bukvalno provaliji izmedju najbrze ne-Apple mobilne ARM implementacije i A12-tice.

Takodje, sa A12 je Apple, prakticno, dostigao Intel kada se radi o performansama na jednom jezgru i to na solidno nizoj frekvenciji. To samo po sebi ne da je velika vest, nego je bukvalno horor za Intel zbog loseg PR-a.

Nece Intel izgubiti zbog ovoga kupce (na kraju krajeva, vecina njihovih kupaca su na ovaj ili onaj nacin vezani za x86 arhitekturu + Apple nije u biznisu prodaje CPU-ova), ali im je i te kako poljuljan prestiz i sa AMD napadom se pokazuje da nisu ispred drugih niti nepobedivi kako na procesnom polju (proizvodnja) tako i na nivou arhitekture. To je "big news".

Jasno, Intel je sam sebe upucao u nogu sa 10nm fijaskom + suska se da je menadzment u Intelu vise puta odbio portovanje Ice Lake arhitekture na 14nm (sto je verovatno podjednako veliki zas*r kao 10nm kasnjenje).

Citat:
ademare
Na kraju ispada , da ni sam Apple ne zna kakvu , bombu ima u rukama vec godinama ?


Pre ce biti da je Apple oprezan prilikom isticanja brzine kako ne bi popili od nekog tuzbu za lazni marketing.
[ dejanet @ 07.10.2018. 19:11 ] @
Ne znam da li ove performanse vaze izvan apple eko sistema ?
Da li su ovi testovi uporedivi/izvodljivi na vise OS-a ?
[ Ivan Dimkovic @ 07.10.2018. 19:13 ] @
SPECint je prakticno standard za benchmark-e.

Naravno da mozes da ga pokrenes na drugim OS-evima.

Sto se A12 tice, tesko je odvojiti CPU od platforme posto je iOS jedini OS koji radi na tom procesoru. Ali testovi koji su teska aritmetika prakticno ne zavise od OS-a (kad je CPU zauzet 100% sa racunanjem, OS je prakticno zanemarljiv faktor).
[ dejanet @ 07.10.2018. 19:23 ] @
Znaci da rezultati malo zavise od kernela i od kompajlera, a mnogo vise od cpu-a koji se testira ?
[ dr0id @ 07.10.2018. 19:24 ] @
Ja mislim da i Qualcomm i Intel "u rukavu" imaju debele rezerve ali da su navikli potrosace da dobijaju "na kasicicu". Vidi se neiskustvo Apple-a u toj vrsti biznisa
[ Ivan Dimkovic @ 07.10.2018. 19:34 ] @
Citat:
dejanet:
Znaci da rezultati malo zavise od kernela i od kompajlera, a mnogo vise od cpu-a koji se testira ?


Kompajler igra ulogu ali mozemo pretpostaviti da su kompajleri za sve testirane platforme izuzetno optimizovani vec i da je vrlo tesko izvuci neki spektakularan dobitak kompajlerskim trikovima koji vec nisu implementirani.

Aritmeticki testovi najvise zavise od CPU-a.

Testovi u kojima se dosta radi sa fajlovima, grafikom i sl. zavise i od OS-a posto takvi testovi ukljucuju puno OS API-ja.

Citat:
dr0id
Ja mislim da i Qualcomm i Intel "u rukavu" imaju debele rezerve ali da su navikli potrosace da dobijaju "na kasicicu"


Za Qualcomm ne znam. Za Intel je ocigledno da imaju bar jednu mikroarhitekturu (Ice Lake) koja je dostupna ali zbog odluka menadzmenta mora da ceka 10nm proces. Verovatno Intel ima u labovima i ranu verziju Sapphire Rapids mikroarhitekture ali je sigurno bagovita i daleko od upotrebljive za produkciju.

Hajde da budemo veliki optimisti pa da kazemo da ce i Ice Lake i Sapphire Rapids ponuditi 10% IPC poboljsanja (sto uopste nije lako, pogotovu ne za vec izuzetno optimizovane procesore), pa tako dolazimo do 20% poboljsanja u cistim performansama u odnosu na danas.

Poboljsanja u potrosnji su vec druga prica i tu je jako tesko spekulisati posto je nepoznato koliko ce dobar biti Intelov 10nm proces (o 7nm i da ne pricamo). Trenutno je Intelov 10nm losiji od Intelovog 14nm++ procesa, ali je jasno da je u pitanju vrlo rana verzija koju ce Intel dodatno optimizovati.

Sve u svemu, Intel bi mogao, da hoce, da portuje Ice Lake na 14nm++ i time dobije, mozda, 10-tak% na IPC-u ali u ovom momentu je kasno za to, posto bi im verovatno trebalo vise vremena za to nego koliko ce im trebati da "poprave" 10nm. Za to vreme ce Apple izbaciti A13 koji ce verovatno biti jos bolji od A12.

Da ne pricamo o AMD-u koji ce sad da krene u 7nm ofanzivu sa svojim Zenovima.

Sve u svemu, Intel ce morati da uradi prilicno impresivan posao ako zele da se vrate na #1 mesto po procesu i arhitekturi.

Citat:

Vidi se neiskustvo Apple-a u toj vrsti biznisa


Nije Apple neiskusan vec im jednostavno valjanje CPU-ova nije biznis pa su im parametri optimizacije drugaciji. A za ono sta oni rade, mislim da je strategija razvoja procesora koju primenjuju vise nego dobra.
[ dr0id @ 07.10.2018. 19:40 ] @
Ma ne optimizacije vec pustanja u promet. Mogli su lepo kulturno svake godine po 5-10% a ne tako, odmah sve
[ Ivan Dimkovic @ 07.10.2018. 19:45 ] @
Pa ne mora Apple to da radi zato sto nemaju potrebe da segmentiraju trziste.

Intel, prakticno, hoce da prodaje jedan (manje vise isti) CPU za $200 i $2000 sa cenama izmedju. Da bi to izveli moraju jako pazljivo da rade segmentaciju kako kupci koji inace kupuju skuplje procesore ne bi kupili jeftiniji. Zbog toga performanse (i drugi feature-i) dolaze "na kasicicu".

Apple, sa druge strane, ima samo jedan proizvod u koji stavlja svoj CPU i jednostavno nemaju taj problem.
[ Branimir Maksimovic @ 07.10.2018. 19:50 ] @
Intel bi voleo da napravi skok ali to ne ide tako lako. Trenutno imaju drugih problema. Apple je pokazao da ARM nije za bacanje i da ima izglednu buducnost da bude konkurent x86 arhitekturi i na serveru i na desktop-u. Ali Intel je i dalje kralj klokovanja
pa njihovi procesori zbog toga nude najvece performanse uz povecanu potrosnju.
[ Ivan Dimkovic @ 07.10.2018. 20:09 ] @
Intel bi svakako >mogao< da napravi skok posto vec imaju gotovu jednu novu mikroarhitekturu i drugu koja je vec u odmaklom razvoju.

Na zalost preracunali su se u oslanjanju na njihov hardverski tim koji im je obecavao 10nm za 2016, a onda ih je verovatno lozio da "samo sto nije" toliko dugo da su u Intelu odlucili da odbiju ideju da se Ice Lake backportuje na 14nm.

Doduse Ice Lake na 14nm(++) bi verovatno bio glavobolja za Intelov serverski tim, posto su vec i sa Skylake jezgrima XCC cipovi >ogromni<, Ice Lake sigurno dolazi sa jos tranzistora posto je planiran za 10nm, pa bi vracanjem na 14nm bilo upitno da li bi Intel uopste mogao da proizvede 28-jezgarni serverski CPU sa dizajnom kakav su koristili za Skylake SP (citaj: verovatno bi morali da predju na MCM).

Heh voleo bih da vidim kako je sada na sastancima borda tamo :-)

Fakat da jos nisu nasli CEO-a takodje ne uliva ni malo poverenja.

E, sad, vracanje na Apple... A12 je svakako nista manje nego impresivan, ali bi eventualni posao skaliranja tog dizajna za server bio svakako tezak i ne bez glavobolje. Za pocetak, u pitanju je arhitektura koja je optimizovana za nizak klok (max. frekvencija je 2.5 GHz) - verovatno bi bile potrebne mozda i vece modifikacije kako bi mogao da trci na 3.5+ GHz, mada opet pitanje je da li bi im uopste to i trebalo ako bi isli na masivni paralelizam (tipa 128 jezgara).

Drugi problem je pakovanje svih neophodnih periferija za serverski CPU i, naravno, pitanje kako bi se procesori ponasali u pakovanju sa 32, 64 mozda i 128 jezgara. Deljenje resursa, pristup memoriji, kes hijerarhija... sve su to stvari na kojima su Intel i AMD doktorirali za serversko trziste odavno.

Ne kazem da Apple ne bi to mogao da savlada (stavise, verujem da su vise nego u stanju), sve sto hocu da kazem je da imati jako dobar CPU u smislu single-threaded performansi ne znaci puno ako pricamo o skaliranju za high-end server cip. Dobar start i izuzetan potencijal, da svakako, ali ne puno vise od toga.
[ Branimir Maksimovic @ 07.10.2018. 20:24 ] @
Pa ne znam kolko je Ice Lake razlicita arhitektura i koliko to moze biti bolje. Svakako da je trebala da izadje krajem 2018 tj sada, a kako vidimo odlozena je za 2020. U medjuvremenu Intel izbacuje neplanirane procesore da bi parirao AMD-u pa tako sad za koji dan
izlazi 8-jezgarna serija na 14nm. Suska se da je CannonLake skrapovan ;)
Sto se tice a12 sa puno jezgara,da, najveci danas problem je zapravo veza izmedju jezgara i to ostaje otvoreno do daljnjeg.
[ Ivan Dimkovic @ 07.10.2018. 20:35 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic
Suska se da je CannonLake skrapovan ;)


Cannon Lake je valjda trebala da bude minorna promena Kaby Lake (citaj: Skylake) arhitekture sa ciljem da se osvoji i poboljsa 10nm proces.

Ocigledno zbog katastrofalnih kasnjenja verovatno nece biti potrebe za istim. Intel je izbacio malo Cannon Lake procesora cisto da mogu da kazu da su "shipovali 10nm u 2018-toj" ali je vise nego jasno da je to bio PR-stunt i da su u pitanju vrlo losi procesori (cak im ni iGPU ne radi) sa pateticnim performansama, najverovatnije zbog jako loseg stanja 10nm procesa.

Kad Intel skocka 10nm, bice odavno kasno za Cannon Lake i morace odmah da izlete sa Ice Lake-om (ili kako god da ce ga zvati). Iskreno, da sam decision maker tamo pokusao bih da proguram i jos jedan skok tj. promenu same arhitekture tako da dodje u korak sa vremenom i promenama koje su se desile dok je Intel pokusavao da natera 10nm da radi kako treba.
[ nkrgovic @ 07.10.2018. 20:59 ] @
Vec smo kacili, ali evo opet:

https://www.anandtech.com/show...m-thunderx2-arm-server-reality

https://www.servethehome.com/c...hmarks-real-arm-server-option/

Arm u serverima vec postoji i ne izgleda uopste lose. Stavise!
[ Ivan Dimkovic @ 07.10.2018. 21:11 ] @
I sad jos da se zameni Cavium jezgro za Apple-ovim, zbog 7nm fabrikacije lepo podigne nivo jezgara bar na 64 (a mozda i vise) i cela stvar bi bila stvarno bombonica. Covek moze da sanja :-)

Sa druge strane ta ofanziva bi bukvalno prisilila Intel da pocne da prodaje 32+ jezgra po nekoj civilizovanoj ceni umesto trenutnih "oderi koliko mozes, a mozes", win-win za sve (osim za Intel :-)
[ scoolptor @ 07.10.2018. 21:20 ] @
Cak i da Apple ima takav magican stapic, oni bi naduvali cene da sve zvoni, i ne bi drugima prodavali CPU-e vec bi isljucivo prodavali gotov proizvod - svoju seriju servera.
Ali, prvo bi sami iskoristili blagodet vece snage uz manju potrosnju, zamenom servera koje sami koriste.
[ Branimir Maksimovic @ 07.10.2018. 21:25 ] @
Jos bi im trebao i serverski OS ;p
[ nkrgovic @ 07.10.2018. 21:50 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: I sad jos da se zameni Cavium jezgro za Apple-ovim, zbog 7nm fabrikacije lepo podigne nivo jezgara bar na 64 (a mozda i vise) i cela stvar bi bila stvarno bombonica. Covek moze da sanja :-)

Sa druge strane ta ofanziva bi bukvalno prisilila Intel da pocne da prodaje 32+ jezgra po nekoj civilizovanoj ceni umesto trenutnih "oderi koliko mozes, a mozes", win-win za sve (osim za Intel :-)

Definitivno..... Nesto sumnjam da ima nesto od toga, ali lep san. :)
Citat:
Branimir Maksimovic: Jos bi im trebao i serverski OS ;p

CentOS / RH EL za Arm? Ne znam sta mu fali.... Kazem, bilo bi posla, ali sam siguran da, ako bi Apple pozvao Red Hat i rekao "hocete li", odgovor bi bio "za kad treba".
[ Branimir Maksimovic @ 07.10.2018. 21:53 ] @
Samo sto je manja sansa da Apple vozi Linux na svojim serverima, nego da pravi serverski procesor ;p
[ Space Beer @ 08.10.2018. 11:51 ] @
Jeste ovo neverovatan napredak, ali nije sve tako crno-belo. To što su u SPECint testu stigli Skylake ne znači da su stigli Intel. Ipak je x86 znatno drugačija arhitektura a Skylake jezgro znatno veće jer ima i gomilu drugih instrukcija.

Neko je, čini mi se na AT forumu, iskomentarisao kako Jaguar i Buldožer arhitekture imaju isti IPC, ali jedna ide u 15-25W procesore i radi na ~2 GHz, dok druga ide u 90-100W procesore i radi na ~4,5 GHz. Intel (pa i AMD) je uspeo da spusti svoja velika jezgra u 5-10W CPU, dok sam prilično siguran da A12 (i ostala ARM braća) ne bi mogao na 4,5 GHz. Tj. možda su stigli Intel za proizvode za mobilne uređaje, ali daleko su od opasne konkurencije kada su ostala tržišta u pitanju.

Zašto Apple troši toliko za CPU kad će telefoni i tableti raditi dobro i sa sporijim? Pre svega zato što bi ih u suprotnom neko (Samsung, Qualcomm...) prestigao, a svako želi da bude u vrhu, posebno ako se takmiči samo u top segmentu.

Sumnjam da ćemo videti njihove ARM čipove bilo gde drugde. U serverima su zaista bolji izbor za neke poslove, ali uglavnom su i dalje iza x86. Takođe, kada/ako ARM serveri počnu da grabe veći udeo, ni Intel ni AMD neće sedeti skrštenih ruku. Zapravo, AMD već prodaje ARM čipove, imaju i hibrid (ARM + x86) na polici, a i Intel ih sigurno ima u laboratoriji i na testiranjima. Ili neku sličnu RISC arhitekturu.

Za desktop je još komplikovanije. Iako verovatno mogu da odrade port svog OS X softvera i naprave lejer za 3rd party softver, krajnje iskustvo ne može biti toliko dobro. Verovatno bi bilo bolje nego Win32 na SD835, ali to je i dalje daleko od native x86 iskustva. Posebno kada se radi i ozbiljnim Adobe, Autodesk, Maxon... alatima. A do sada je Apple korisničko iskustvo stavljao na prvo mesto
[ Branimir Maksimovic @ 08.10.2018. 12:08 ] @
Apple je vec jednom promenio arhitekturu i to pre 10 godina. Zasto mislis da im to ponovo ne bi uspelo?
Osim toga, ne vidim zasto se ARM ne bi mogao klokovati na vece frekvencije? Istina prave ih da malo trose
ali ukoliko ustreba ne vidim sta bi ih sprecavalo da to urade.
Sto se tice instrukcija, ARM je mnogo pogodniji za kompajlere nego x86. Zato je pisanje koda u asembleru lepse
za ljude na x86 ;p
[ Ivan Dimkovic @ 08.10.2018. 12:53 ] @
Pa ne mozes tek tako da "klokujes" neku arhitekturu, mora biti dizajnirana za visoki klok.

Ako nije dizajnirana, mozes imati delove koji, jednostavno, nece raditi na vecem kloku zbog gomile mogucih razloga.
[ Space Beer @ 08.10.2018. 13:10 ] @
Zato što su prošli put prešli sa magarca na konja, sad treba obrnuto :) Softver je danas znatno složeniji. Sumnjam da će se npr. Autodesk cimati da portuje Maya ili sl. na ARM. Posebno jer je većina proizvođača poslednjih nekoliko godina gledala da iskoristi nove x86 instrukcije. Neki čak i AVX-512 :)

Mislim da ne mogu na 4,5 GHz iz istog razloga iz kog Jaguar i Atom ne mogu bez naglod skoka potrošnje. Maksimalni klok zavisi pre svega od arhitekture CPU-a. Tj. mora se praviti kompromis između IPC-a i max. kloka. Tako smo imali Buldožer koji je bez većih problema stizao do 4,5 GHz, dok Zen i dalje ne može da priđe toj granici. Što i nije potrebno jer je i na 4 GHz daleko ispred njega. Koliko znam, i POWER je redovno imao veće klokove od većine x86 modela, ali je opet zaostajao dosta u nekim aspektima
[ Branimir Maksimovic @ 08.10.2018. 13:15 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Pa ne mozes tek tako da "klokujes" neku arhitekturu, mora biti dizajnirana za visoki klok.

Ako nije dizajnirana, mozes imati delove koji, jednostavno, nece raditi na vecem kloku zbog gomile mogucih razloga.


Sta ih sprecava da dizajniranju za visoki klok? ;)
[ Branimir Maksimovic @ 08.10.2018. 13:17 ] @
Citat:
Space Beer:
Zato što su prošli put prešli sa magarca na konja, sad treba obrnuto :) Softver je danas znatno složeniji. Sumnjam da će se npr. Autodesk cimati da portuje Maya ili sl. na ARM. Posebno jer je većina proizvođača poslednjih nekoliko godina gledala da iskoristi nove x86 instrukcije. Neki čak i AVX-512 :)

Mislim da ne mogu na 4,5 GHz iz istog razloga iz kog Jaguar i Atom ne mogu bez naglod skoka potrošnje. Maksimalni klok zavisi pre svega od arhitekture CPU-a. Tj. mora se praviti kompromis između IPC-a i max. kloka. Tako smo imali Buldožer koji je bez većih problema stizao do 4,5 GHz, dok Zen i dalje ne može da priđe toj granici. Što i nije potrebno jer je i na 4 GHz daleko ispred njega. Koliko znam, i POWER je redovno imao veće klokove od većine x86 modela, ali je opet zaostajao dosta u nekim aspektima


Mislim da klok najvise zavisi od proizvodnog procesa.
Sto se tice portovanja nije neki problem, ako ima musterija nisu to sigurno pisali u x86 asembleru...
[ Ivan Dimkovic @ 08.10.2018. 13:18 ] @
Ne sprecava ih nista, ali vrlo verovatno trenutnu arhitekturu nisu dizajnirali tako :-)

Citat:

Mislim da klok najvise zavisi od proizvodnog procesa.
Sto se tice portovanja nije neki problem, ako ima musterija nisu to sigurno pisali u x86 asembleru...


Pa ne bas, dizajn samih kola je i te kako bitan, uzmi u obzir konacnu brzinu prostiranja elektrona (dakle kasnjenje signala od tacke A do tacke B), vreme koliko je potrebno tranzistoru da switch-uje i sl.

[ Branimir Maksimovic @ 08.10.2018. 13:18 ] @
Trenutnu ne, ali ako budu zeleli na desktop neku buducu hoce ;)
[ Nedeljko @ 08.10.2018. 14:32 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic: Sta ih sprecava da dizajniranju za visoki klok? ;)

Ograničenja koja nameće teorija kvantovanih polja.

U običnoj KM postoje Hajzenbergove relacije neodređenosti, po kojima se za sve brže očitavanje energetske razlike moraju ulagati sve veće energije, to jeste, te dve stvari su povezane.

TKP namaće sva ograničenja koja nameće i KM i dodaje dodatna - postoji vreme ispod koga se ne mogu očitavati energetske razlike, ma kako velike energetska razlike bile.
[ Branimir Maksimovic @ 08.10.2018. 14:47 ] @
Nedeljko ne govorim o 100Ghz, nego o onome sto Intel i AMD vec postizu ;0)
[ Ivan Dimkovic @ 08.10.2018. 14:58 ] @
Mislim da su jos daleko od ogranicenja zbog kvantne prirode cestica.

Brzina propagacije signala je prvi limitirajuci faktor, ako su ti kola dizajnirana tako da se za rad ocekuje da ti odgovor stigne u XYZ klokova i desi se da ti je zavisno kolo predaleko onda imas gresku tj. nefunkcionalan uredjaj.
[ nkrgovic @ 08.10.2018. 17:43 ] @
Sto se desktop-a tice sam Apple ima jako puno aplikacija koje su bitne profesionalnim korisnicima, pre svega Logic i Final Cut, koje Apple razvija in-house. JetBrains bi se brzo prebacio, njihove aplikacije su ionako Java, cim apple portuje Java-u, Maxon bi verovatno uskocio kao i Microsoft koji vec ima Windows for ARM, pa ne verujem da bi im bio problem. Uostalom, Office365 u browseru bi radio sigurno. Mobile developerima bi bilo sigurno lakse da rade na istom CPU-u..

Imalo bi dosta toga day 1, nemoj se brines. A i vec su to radili, sto kae Bane.
[ Ivan Dimkovic @ 08.10.2018. 18:50 ] @
Mislim da Apple nikada nije imao taj problem da moraju po bilo koju cenu da odrzavaju kompatibilnost.

Njihova korisnicka baza je vrlo verna, placaju skupo softver - sto znaci i da kompanije imaju vrlo veliku motivaciju da portuju svoj softver na sta god Apple izbaci.

Razlog Apple-ovog prelaska na x86 je bio prost: u to vreme su x86 procesori bili mnogo bolji od alternative. Takodje u tom momentu je Apple profitirao i od Windows kompatibilnosti (VM) za "poslovne" korisnike.

Danas je situacija drugacija, em Apple ocigledno moze da napravi CPU koji parira Intelu, samo je pitanje da li hoce time da se bave ili ne + Windows kompatibilnost je izgubila na znacaju.

Tako da mislim da je sasvim moguce da Apple izbaci Intel i fokusira sve svoje proizvode na svoju platformu.
[ mjanjic @ 08.10.2018. 21:41 ] @
Priča se još od pre 6 meseci da Apple planira ARM procesore u Mekovima od 2020. godine, videćemo da li će se to obistiniti.

Ako mogu da dizajniraju ARM-based CPU i kompletan package-in-package sistem baziran na njemu (do pre neku generaciju koristili su praktično gotov CPU dizajn) za mobilne uređaje, zašto ne bi mogli i za desktop/laptop mašine.
[ ademare @ 09.10.2018. 14:03 ] @
Ono sto ljudi zaboravljaju je da je Apple imao vise prelazaka , ne samo jedan , sto se tice procesora .

Prvo je bila vec vidi se zaboravljena 68XXX Motorola platforma . Ti procesori su u tom prvom vremenu bili znatno kvalitetniji od Intelovih pandana , Kasnije 386 i 486 , pocinju da prednjace .

Posle toga se pravi savez IBM, Apple , Motorola i nastaje nova platforma Power procesora .

Power procesori su bili vrlo dobri i konkurentni u odnosu na Intelove u svakom pogledu . Cak su do pred sam kraj i prednjacili . Tada 2005 . Intel nije imao ni priblizna resenja , kao IBM , Motorola je vec isla ka svom kraju .

Cak toliko da MS svoju ispostavice se najuspesniju konzolu prodatu u desetinama miliona primeraka 2005 . godine startuje sa Power procesorom . U to vreme kada je konzola projetktovana Intel nije imao cak ni Pentium D . Ipak je to bila MS greska , jer takav procesor se nije mogao ohladiti u konzoli , ali to je neka druga prica .

Prelazak na Intel platformu je usledio posle uspeha Core , platforme . U tom periodu Apple vrsi i transormaciju svog asortimana .

Teziste baca na mobilne platforme , eksperiment zvani Iphone i na laptopove .

Desktopove ogranicava na AIO proizvode , koji rade sa Laptop hardwerom. To nisu nikako klasicni desktopovi , koje je Apple godinama pravio , kao jake radne stanice , tzv. Power Mac .

Te klasicne desktopove , su tada prestali da prave i verovatno ih Nikada vise nece praviti .

Tako da AOI i nisu pravi desktop kompjuteri , vec modifikovani laptopovi , bez baterije . Tako da vise treba govoriti o eventualnom laptopu sa ARM arhitekturom . Ali to tek treba videti .

U svakom slucaju , prvo bi usledio neki eksperimentalni prodajni model , kao probni balon .
[ Ivan Dimkovic @ 09.10.2018. 14:31 ] @
IMHO, sumnjam da ce biti "eksperimentalnog modela", ne zvuci to kao Apple - ako budu radili prelaz mislim da ce samo odjednom da najave da sve Mac masine pocinju da koriste Apple procesor. Sve ostalo bi za Apple bila glavobolja za podrsku/odrzavanje.

Jos bi ludje bilo kada bi Apple ubacio neku x86 emulaciju na cip i trcao legacy aplikacije uz pomoc hw. emulacije, to bi bilo ludilo. Ali to sumnjam da mogu tek tako da izvedu zbog patenata.
[ nkrgovic @ 09.10.2018. 16:47 ] @
Citat:
ademare
Tako da AOI i nisu pravi desktop kompjuteri , vec modifikovani laptopovi , bez baterije . Tako da vise treba govoriti o eventualnom laptopu sa ARM arhitekturom . Ali to tek treba videti .

Ima iMac Pro, nije zezanje masina. Xeon-W, Radeon Vega, ono... prilicno mocna masina. Jednostavno, Apple ima video editing aplikacije, i to je trziste koje ne zele da izgube.
Citat:
Ivan Dimkovic: IMHO, sumnjam da ce biti "eksperimentalnog modela", ne zvuci to kao Apple - ako budu radili prelaz mislim da ce samo odjednom da najave da sve Mac masine pocinju da koriste Apple procesor. Sve ostalo bi za Apple bila glavobolja za podrsku/odrzavanje.

Definitivno.
Citat:
Jos bi ludje bilo kada bi Apple ubacio neku x86 emulaciju na cip i trcao legacy aplikacije uz pomoc hw. emulacije, to bi bilo ludilo. Ali to sumnjam da mogu tek tako da izvedu zbog patenata.

Neka emulacija / podrska za legacy je verovatno, ali pre softverska. Doduse, kad se prelazilo sa PowerPC na x86 to je nekako i radilo, sad ako bude Arm, performase ce biti zanimljive.... Ali ta izmena, ako je bude, a ocekuje se ce sve jedno biti zanimljiva. :)
[ Space Beer @ 09.10.2018. 17:14 ] @
Upravo to. Ako žele da zadrže Pro liniju, moraju ostati na x86.

Ne vidim šta bi dobili ako bi se otarasili Intela. Da, imali bi sve in-house, ali ono što njih drži kad su računari u pitanju je pre svega softver, a ne hardver. A i kod hardvera im je ekran na prvom mestu :) Mislim da bi im mnogo manji trošak bio da modifikuju OS X tako da radi odlično na AMD (pa i VIA) procesorima, izbace neki Mac mini sa njim i tako pritisnu Intel da im spusti cene procesora. Iako mislim da i sad imaju odličnu ponudu, tj. dobar rabat :d
[ Ivan Dimkovic @ 09.10.2018. 19:23 ] @
OS X bi sigurno radio sasvim dobro na AMD procesorima i Apple je poznat kao dobar stezac svojih dobavljaca (svako malo promene GPU dobavljaca, cas je NVIDIA cas AMD) - kad bi mogli to sa CPU-om verovatno bi radili, samo sto je AMD tek od skora postao konkurentan pa da to ima smisla.

Mislim da Apple moze da dobije jako puno sa svojim CPU-om, pre svega 100% kontrolu i, jos vaznije, feature koje ne moraju da dele ni sa kim. Apple-ovi procesori imaju samo ono sto Apple-u treba i samo Apple ima pristup tim stvarima.

Sa Intelom, u najboljem slucaju, dobijaju "specijalni" CPU koji je optimizovan po njihovim parametrima (frekvencija, eventualno ponasanje power management-a i sl.) ali taj CPU Intel posle prodaje i drugima, eventualno ga Apple dobije nesto ranije. Mozda bi mogli dobiti, kao neki Hyperscaleri, neki svoj IP ugradjen direktno u Intel CPU package, ali to je verovatno skupo + nije bas toliko velika prednost pa da mozes da kazes da su ostali konkurenti prilicno uskraceni.

Da ne pricamo da Intelovi CPU-ovi imaju gomilu stvari koje Apple-u ne trebaju.

Evo skoro je Apple imao propust gde su im sa trake izasli laptopovi sa pogresno konfigurisanim (otkljucanim) Intel Management Engine-om (https://www.theregister.co.uk/.../intel_management_engine_hole/), zbog greske u konfiguraciji SPI region koji drzi ME je ostao otvoren za flash-ovanje sto je veliki sigurnosni rizik (haker moze da flashuje staru verziju ME-a sa poznatom rupcagom). Siguran sam da Apple-u ME vrlo verovatno nije potreban (imaju oni svoje kontrolere za svoje potrebe).
[ Ivan Dimkovic @ 09.10.2018. 19:43 ] @
Da se nadovezem na prosli post, mislim da je najvise sto je Apple dobio od Intela onaj eDRAM na Crystalwell CPU-ovima. Apple je hteo da se resi eksternog GPU-a na nekim Macbook modelima ali su hteli bolje performanse iGPU-a tj. hteli su da ne budu losiji od predhodne generacije NVIDIA GPU-a (mislim da je u pitanju bio GeForce 640M). Intel Crystalwell je dugo vremena bio "Apple" CPU, ne ekskluzivan ali je samo Apple dugo vremena imao racunicu da stavlja takav procesor u laptop. Tek posle nekog vremena je jos po neki vendor poceo da ih koristi ali su uvek bili "niche" van Apple Macbook Pro linije.

Sa svojim razvojem bi Apple imao komplet slobodu kako CPU treba da izgleda i, takodje, ne bi bili vremenski zavisni od CPU proizvodjaca.

Siguran sam da ih je Intelovo 10nm kasnjenje dokacilo, platforme se planiraju vise godina unapred, zamislite situaciju da je njihov ceo tim racunao na 10nm performanse i mogucnosti i odjednom... prc. Naravno, u istom problemu su i Apple-ovi konkurenti, ali svejedno sigurno su morali da rade "plan B" silom prilika.

Inace meni se licno vise svidjaju otvorene i standardizovane platforme ali realno Apple jeste dovoljno veliki i tehnicki sposoban da sam razvija svoj CPU i za desktop ako treba. Na mobilnom polju su se pokazali da su razbijaci a mislim da i drugi dobijaju eventualnim ulaskom Apple-a u desktop CPU trku zato sto bi to prisililo Intel i AMD da budu jos bolji.

Mi kao kupci mozemo samo da dobijemo.
[ nkrgovic @ 09.10.2018. 19:46 ] @
Citat:
Space Beer:
Upravo to. Ako žele da zadrže Pro liniju, moraju ostati na x86.

Zbog cega tacno? Za ono cemu sluzi iMac Pro (video rendering pre svega), ThunderX2 deluje sasvim korektno, posebno ako Apple uradi optimizacije softvera. Ovo otvara mogucnost da Apple napravi svoj many-core ArmV8 za Pro, ili da iskoristi ono sto je napravio za MacBook pro i napravi neku NUMA varijantu (podjednako efikasno), ili da jednostavno ide na varijantu da predje 100% na Arm, ima svoj CPU za sve sem za iMac Pro a tu bukvalno uzme ThunderX2. Ima vise resenja za Pro modele, a da se predje na Arm, samo zavisi koliko Apple hoce da investira u tu pricu.
[ ademare @ 09.10.2018. 20:06 ] @
@ Ivan Dimkovic

Mozda izraz eksperimentalni , nije najsrecnije odabran , ali prvi Iphone , sigurno nije bio uredjaj , koji je od starta , bio ono sto je trebalo da bude . Mozda neka prototip serija .

Kako bi ti nazvao , ono sto ce uskoro oznacavati proizvod , koji predstavlja zacetnika modernih Smartphonova , koji je prodat u onoliko primeraka u svom zivotnom veku ,koliko Apple danas proda na dnevnom nivou u proseku sirom planete Iphona ?

Smartphone , sa OS , bez mogucnosti istaliranja programa ?!

Smartphone bez mobilnog interneta ?? osim onoga sto moze da stigne preko 2G .

Sledeci model je tek zapoceo ozbiljan zivot , iako je u sustini to bio isti onaj 2G , ali u jeftinijem plasticnom odelu sa OS 2.0 i otkljucanim 3G .
[ ademare @ 09.10.2018. 20:10 ] @
Citat:
nkrgovic:

Ima iMac Pro, nije zezanje masina. Xeon-W, Radeon Vega, ono... prilicno mocna masina. Jednostavno, Apple ima video editing aplikacije, i to je trziste koje ne zele da izgube.


U pravu si !

Nisam bas neko ko poznaje svaki Apple proizvod . One koje sam imao ili imam poznajem solidno , ova serija mi je promakla , jer je daleko od masovnog trzista .


[ Ivan Dimkovic @ 09.10.2018. 20:15 ] @
@ademare,

Jasno mi je na sta mislis ali mislim da u ovom slucaju Apple nema potrebe za "ispitivanjem terena", ne radi se o nekom novom tipu uredjaja kao sto su se onomad "igrali" sa Apple TV-om recimo, ili necim skroz novim za njih u pogledu posla kao sto je bio iPhone.

Ovde se radi o potpuno ispitanom terenu desktop/workstation masina, zna se sta njihovim kupcima treba, zna se sta Apple moze da ponudi tu, samo je pitanje da li Apple hoce to da uradi i kad.

Mislim da do pre par godina Apple jos nije imao procesorsku tehnologiju koja je mogla da trpi desktop/workstation zadatke. Sada je definitivno imaju, ne kompletnu (treba im jos svakako interconnect know-how) ali mislim da niko ne sumnja da Apple ima talenta u svojoj firmi koji to moze da osvoji a i da nemaju imaju toliko para na racunu da mogu da kupe sta god hoce.

Kao sto nkrgovic pomenu, video ekipa je glavno trziste iMac Pro masine. Apple moze lepo u svoj "workstation" CPU da integrise ultra-brze enkodere za H.264 i H.265, dekodere za sve zivo i neki akcelerator za video efekte, mada im je jos lakse da ostave jak GPU za video efekte. Glavni CPU bi tu prakticno bio koordinator poslova za IP blokove a za sve ostalo za sta nemaju specijalni IP bi tu bilo 8 ili 16, mozda i 32 A1x jezgra.

Meni ovo uopste ne zvuci kao SF, stavise zvuci mi kao nesto sto mogu da izvedu u kratkom roku.
[ tuxserbia @ 09.10.2018. 20:23 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
... da mogu da kupe sta god hoce.


I KOGA god hoće :-)
[ Space Beer @ 10.10.2018. 05:01 ] @
Ne sumnjam ja da Apple može da napravi CPU kao što je ThunderX2 ili bolji. Kao i da može da napravi softver koji će ga maksimalno iskoristiti. Ali problem su 3rd party programi za koje bi bila neophodna x86 emulacija. A to nije dobro iskustvo.

S druge strane, teško će ubediti kompanije da portuju svoje (ozbiljne) programe na ARM. Jedino da iskoriste iOS verzije, a one su smešne kad je ozbiljan softver u pitanju.

Ono što je veća verovatnoća jeste da sve ide preko oblaka. Bilo kroz browser (npr. Onshape), kroz jednostavn interfejs (npr. Autodesk Fusion) ili kao zasebna mašina (npr. LiquidSky). Za neke je to prihvatljivo rešenje :)

Mada mislim da su trenutno veće šanse da naprave svoj (veliki) GPU. Tu već guraju svoj API, imaju ozbiljnu mobilnu varijantu i gomilu znanja, ljudi i IP-a iz Imagination-a
[ Branimir Maksimovic @ 10.10.2018. 05:09 ] @
Komercijalni softver ce uvek portovati na cemu god je Apple, iz prostog razloga sto to znaci nove musterije i kupovine. Sve sto se ekonomski isplati biva realizovano a Apple platforma je pozeljnija u tom smislu od PC-a.
[ nkrgovic @ 10.10.2018. 07:14 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic: Komercijalni softver ce uvek portovati na cemu god je Apple, iz prostog razloga sto to znaci nove musterije i kupovine. Sve sto se ekonomski isplati biva realizovano a Apple platforma je pozeljnija u tom smislu od PC-a.

This!

Nema sta da ih ubedjuju, to ide tako sto Cook, ili neko iz vrha Apple-a, rutinski proseta u Adobe, sa kojim vec imaju NDA, kaze im da imaju novu arhitekturu, dogovore se kad im stize engineering sample i kompajleri. Pitanje "hocete li da podrzite" se ne postavlja, Adobe, ili Autodesk, ZNA da ce uzeti pare od toga. ;)

Jedino za sta treba emulacija je za neke manje aplikacije, gde ce developeri da vide sta je izasla, pa da portuju, pa ce to da traje mesecima, pa za to vreme treba da se prespoji, pa eto... Adobe, Autodesk, Microsoft i Cisco ce biti on-board od day 1, mozda malo kasnije ali sa jasnim rokovima. Male aplikacije su zapravo one koje ce imati problem, ne velike.
[ Branimir Maksimovic @ 10.10.2018. 07:40 ] @
Nije problem portovanje vise od kako je mantra portabilnosti zavladala 90ih. Mikrosoft je iz tog razloga izbacio inline asembler iz svog kompajlera a uveo compiler instrinsics. Portovanje se svodi na rekompajliranje u slucaju C++, a u slucaju platformi tipa C#/Java ni to.
Drugo, ARM je vec toliko zastupljena platforma da za njega prakticno svaki developer pravi port unapred ;)

edit:
mislim bio bi posao portovati sa Windows-a na OSX, ali sa OSX na OSX je no brainer ;)
[ Space Beer @ 10.10.2018. 08:09 ] @
Mislim da to nije tako lako. Ne kažem da je nemoguće, ali to su ogrmoni programi koji se već više od 10 godina optimizuju za Intel procesore, njihovu arhitekturu i instrukcije. Ako su Adobe, Microsoft, MathWorks, Blender... već ubacili AVX jer imaju korist od toga, treba sad to prebacivati na SVE ili šta već da bi se dobio isti rezultat. Potrebno je nekoliko godina da to dođe na nivo sličan trenutnom. Jedino ako su već počeli :)

A ako (skoro) svi danas dostupni programi ne budu na novoj arhitekturi od samog početka, svkako će izgubiti deo korisnika. Dovoljno je da MS odluči da ih ne podrži, a imaju interes, i eto im još koji procenat na Win 10 :D Džabe meni što možda imam Photoshop, ako nemam Excel, Postbox, Firefox i ostatak korisnih programa koji mi olakšavaju rad. Biće mi lakše i jeftinije da pređem na Prozore nego da čekam, tražim alternative, ili se patim sa emulacijom
[ Ivan Dimkovic @ 10.10.2018. 08:22 ] @
Platformski deo koda koji koristi npr. AVX je mali deo koda, vecina koda tih velikih paketa je "generalan" kod koji manje-vise moze da se prebaci bez neke velike muke zato sto je sirina arhitekture ista.

- OS API-ji ostaju isti (isti OS, zapravo)
- 64-bita ostaje 64-bita (ovo je bio problem prilikom migracije 32-bitnih programa gde su pametne glave pointere tretirali kao podrazumeveno 32-bitne).
- Kompajlerski front end ostaje isti (Apple-ov toolkit)

Prakticno ostaje da se:

1. Portuju asemblerske rutine (kerneli za procesiranje slika / videa / muzike itd.)

2. Izbace Intel-specificni intrinsic-i (mada tu Apple moze i te kako da pomogne dodavanjem svojih / 'emulacijom' preko kompajlerskih makroa i sl.)

3. Eliminisu problemi ako se neki delovi koda oslanjaju na Intel ponasanje (recimo oko atomicnosti operacija / pristupa memoriji), mada i tu Apple moze da pomogne oponasajuci Intel ponasanje gde god moze, ako im bas treba

4. 3rd party kod

Da vidimo,

#1, #2, #3 su relativno mali problemi koji kace mali % koda. #4 moze biti veci problem ako paket zavisi od gomile 3rd party biblioteka ali srecna okolnost danas je da na *Nix sistemima (a OS X je jedan od njih) ARM je jedan od "ukucana" tako da masa lib-ova ima vec podrsku za ARM.

Sve u svemu, nije to toliko veliki posao kako izgleda na prvi pogled.

Pogotovu ako se uzme u obzir da se radi o najboljoj mogucoj ciljnoj grupi potrosaca/kupaca, koji lepo placaju svoj softver i imaju nizak nivo piraterije i vole da imaju najnoviju verziju svega.

Mislim da, ako Apple kaze "da", da ce Adobe, Autodesk i sl. ispratiti bez problema, ako vec ne rade tome uveliko.

Jedino sto ostaje kao problem su mali i stari/nepodrzani softverski paketi i njih bi Apple verovatno morao da resi nekom emulacijom. Uz malo pametnih trikova na cipu, ta emulacija uopste ne bi morala biti katastrofalno spora, vec sasvim dovoljno brza za kojekakve utility i sl. programe.

Citat:

Dovoljno je da MS odluči da ih ne podrži, a imaju interes, i eto im još koji procenat na Win 10


Da je tako, MS ne bi nikad ni portovao Office na Mac ili ga ne bi odrzavao u zivotu do danas.

MS zna jako dobro da danasnji Apple korisnik nece preci na Windows kutiju cak i ako nema MS Office-a vise na Macu, a onda im je to cista izgubljena prodaja. Kako je MS vec i ovako i onako portovao svoj softver na ARM, podrzavanje Apple-ovog ARM procesora ne bi bio nikakav problem za njih.
[ Branimir Maksimovic @ 10.10.2018. 09:27 ] @
Citat:
Space Beer:
Mislim da to nije tako lako. Ne kažem da je nemoguće, ali to su ogrmoni programi koji se već više od 10 godina optimizuju za Intel procesore, njihovu arhitekturu i instrukcije. Ako su Adobe, Microsoft, MathWorks, Blender... već ubacili AVX jer imaju korist od toga, treba sad to prebacivati na SVE ili šta već da bi se dobio isti rezultat. Potrebno je nekoliko godina da to dođe na nivo sličan trenutnom. Jedino ako su već počeli :)



Zaboravljas da AVX ne podrzavaju svi Intel procesori i da u startu mora da se rezervise kod: ako podrzava onda ;)
Osim toga ne pise se u asembleru vec se koriste instrinsics, sto je trivijalno portovati ako u opste treba.Ne znam
kakav lejmer treba sad da budes pa da se zakucas na AVX nekog procesora ;p
[ Ivan Dimkovic @ 10.10.2018. 10:29 ] @
Hmmm, ono malo projekata sto sam video i te kako koriste eksterne .asm / .S fajlove :-)

Sto se tice intrinsics-a, AVX intrinsics se nece kompajlirati na ARM-u, mozda je portovanje nesto lakse umesto da kodiras direkt asembler, ali kao sto si rekao vrlo verovatno svi imaju i "referentnu" (neoptimizovanu) verziju funkcije pa je bolje poci od nje kao start i onda je optimizovati za npr. ARM NEON sa ARM intrinsics-ima.

Mada, kao sto rekoh, ja cesto videh posebne .asm fajlove za x86, ARM i sl. mada oni koji to rade sigurno znaju da portuju kod sa jedne platforme na drugu :-)
[ Space Beer @ 10.10.2018. 10:54 ] @
Naravno da MS-u nije problem da napravi bilo šta, ali je pitanje da li imaju korist od toga. Ok za pojedinačne korisnike, njih je teško preterati na Prozore, ali u gomili srednjih firmi ima 5-10% ljudi (uglavnom menadžment, prodaja, marketing...) koji koriste Mac, dok je ostatak na Windozi. A MS Office je standard. Ukoliko bi ostali bez istog, ili bi cela firma menjala Office paket ili bi svi prešli na Windows. Meni se čini da je drugi scenario realniji :D U tom slučaju, MS bi možda izgubio neke Office korisnike, ali bi dobio nove Win 10 korisnike. A koga tu zaključaju, teško da će posle otići :d
[ bigvlada @ 10.10.2018. 11:10 ] @

hmm, i DEC je pokušao da valja Alfe sa softverskim emulatorom pa znamo kako je to prošlo iako je to bio monstrum u odnosu na 60Mhz Pentium.

Sa druge strane hardverskih pc emulatora ima još iz doba BBC B računara. I Amige su imale slot za pc emulator a neke i standardne ISA slotove. Mekintoši su imali PDS (processor direct slot) slot za dodatni procesor koji je bio najdugovečniji kod LC mašina (mogli ste da 68020 na ploči deaktivirate tako što ćete ubaciti karticu sa 68030, 68040 a kasnije i Power PC procesorom ). Ja više naginjem scenariju gde će na ploči postojati nešto tipa starog slot 1,2 tj. slot A priključka u koji može da ide dodatni cpu tipa Intela sa Vega grafikom i HBM memorijom ili neki Rajzen (pri tome bi verovatno oba proizvođača procesora uslovili time da moraju da koriste isti slot za procesorske kartice).
[ Branimir Maksimovic @ 10.10.2018. 11:30 ] @
Citat:
Hmmm, ono malo projekata sto sam video i te kako koriste eksterne .asm / .S fajlove :-)

Sto se tice intrinsics-a, AVX intrinsics se nece kompajlirati na ARM-u, mozda je portovanje nesto lakse umesto da kodiras direkt asembler, ali kao sto si rekao vrlo verovatno svi imaju i "referentnu" (neoptimizovanu) verziju funkcije pa je bolje poci od nje kao start i onda je optimizovati za npr. ARM NEON sa ARM intrinsics-ima.

Mada, kao sto rekoh, ja cesto videh posebne .asm fajlove za x86, ARM i sl. mada oni koji to rade sigurno znaju da portuju kod sa jedne platforme na drugu :-)

Heh, niko ne sprecava firmu da se zakuca za jedan procesor, samo to je u ovom slucaju malo verovatno ;)
Recimo, Rust vec ima generic instrinsics gde u zavisnosti od cpu-a bira instrukcije, ali to je druga prica ;p
[ Branimir Maksimovic @ 10.10.2018. 11:32 ] @
Citat:
bigvlada:

hmm, i DEC je pokušao da valja Alfe sa softverskim emulatorom pa znamo kako je to prošlo iako je to bio monstrum u odnosu na 60Mhz Pentium.

Sa druge strane hardverskih pc emulatora ima još iz doba BBC B računara. I Amige su imale slot za pc emulator a neke i standardne ISA slotove. Mekintoši su imali PDS (processor direct slot) slot za dodatni procesor koji je bio najdugovečniji kod LC mašina (mogli ste da 68020 na ploči deaktivirate tako što ćete ubaciti karticu sa 68030, 68040 a kasnije i Power PC procesorom ). Ja više naginjem scenariju gde će na ploči postojati nešto tipa starog slot 1,2 tj. slot A priključka u koji može da ide dodatni cpu tipa Intela sa Vega grafikom i HBM memorijom ili neki Rajzen (pri tome bi verovatno oba proizvođača procesora uslovili time da moraju da koriste isti slot za procesorske kartice).


To je bilo u vreme kad od portabilnosti nije postojalo ni p, od tada se ubise da takve stvari vise nisu neophodne ;p
[ bojan_bozovic @ 10.10.2018. 11:37 ] @
@bigvlada

To je skupo i neefikasno resenje, imati dva procesora od kojih samo jedan radi, zato se to i ne koristi. Pri prelazu za x86 na x86_64 npr. pojavio se znatan problem oko 16-bitnog, delom ili potpuno, softvera, sa kojim nije bilo moguce obezbediti kompatibilnost. Niko nije ni pokusao hardversku emulaciju, vec je opsteprihvaceno resenje bilo terati 32-bitni OS na 64-bitnom PC-ju, degradirajuci performanse celog sistema, umesto teranja 32-bitnog OS samo na jednom jezgru, ili procesoru, ili vec na onoliko jezgara koliko je potrebno. U Apple-u je koriscena takodje softverska emulacija PowerPC na x86_64 procesorima zadnji put kada je menjana arhitektura.

@Branimir Maksimovic

Sve je OK dok imas source, ali ako ga nemas, a zavisis od nekog softvera, isti ne mozes portovati na novi OS/CPU.
[ Branimir Maksimovic @ 10.10.2018. 11:44 ] @
Ne portujes ti source nego prozvodjac. Ako proizvodjac nema volju da portuje source - onda mrka kapa.
Prica se zasniva na tome da je u pitanju platforma za koju firme zele da izbace proizvod i za koje vreme se to
moze izvesti. Jedino igre bi trpele zapravo jer su one i softver koji nema dug life cycle, a za Mac ionako retko
koja izadje...
[ madamov @ 10.10.2018. 12:03 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
Apple je vec jednom promenio arhitekturu i to pre 10 godina. Zasto mislis da im to ponovo ne bi uspelo?


Apple je već DVA puta menjao arhitekturu, jednom 1994. prelaskom na PPC,drugi put 2006. prelaskom na Intel.
[ Ivan Dimkovic @ 10.10.2018. 12:34 ] @
Citat:
bigvlada:

hmm, i DEC je pokušao da valja Alfe sa softverskim emulatorom pa znamo kako je to prošlo iako je to bio monstrum u odnosu na 60Mhz Pentium.


Da, ali to je bilo sasvim drugo vreme i gde je x86 kompatibilnost bila vrlo vazna stvar.

Mislim da Apple boli ona stvar za x86 kompatibilnost danas, za ono nesto Macbook korisnika koji Mac koriste kao PC, Apple bas briga - nisu im ciljno trziste, kao ni "specijalni" desktop korisnici to se vec pokazalo sa Mac Pro masinom koju je Apple prvo pretvorio u usisivac, a onda i zaboravio.

U principu ostaju content-kreatori i iOS developeri - ove druge Apple savrseno moze da podrzi sa XCode-om portovanim na ARM, a ove prve vec delimicno oni sami podrzavaju a njihovi Tier-1 sw. vendori poput Adobe-a ce svakako odmah portovati softver na stagod Apple turi u Macbook / iMac Pro.

I to je vecina trzista za njihove "pro" masine - ostalo je boranija, ako se njima ne bude svidjao VM/emulator x86 mislim da se Apple nece puno ustrucavati da ih otpise.
[ Nedeljko @ 10.10.2018. 12:37 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic

Prakticno ostaje da se:

1. Portuju asemblerske rutine (kerneli za procesiranje slika / videa / muzike itd.)

2. Izbace Intel-specificni intrinsic-i (mada tu Apple moze i te kako da pomogne dodavanjem svojih / 'emulacijom' preko kompajlerskih makroa i sl.)

3. Eliminisu problemi ako se neki delovi koda oslanjaju na Intel ponasanje (recimo oko atomicnosti operacija / pristupa memoriji), mada i tu Apple moze da pomogne oponasajuci Intel ponasanje gde god moze, ako im bas treba

4. 3rd party kod


Koliko je realno da veliki igrači koriste zatvoreni 3rd party kod? Pre će biti da ih to zanima k'o smrdljiv sir i da se oslanjaju na svoja rešenja + 3rd party FOSS. Ne trebaju njima milostinja i zavisnost od drugih. Upravo tu otvorenost i slobode dolaze do izražaja.
[ Ivan Dimkovic @ 10.10.2018. 12:52 ] @
Sanse nisu bas tako male kada su u pitanju ogromni i matori projekti.

Naravno, veliki proizvodjaci mogu da priuste i da reimplementiraju sta god.
[ Nedeljko @ 10.10.2018. 13:03 ] @
Možemo li da smatramo da je LibreOffice ogroman projekat? Koliko je trebalo vremena da se iscedi ORACLE copyright?
[ Nedeljko @ 10.10.2018. 13:06 ] @
Nešto bih rekao da im je politika takva da se oslanjaju na svoje + 3rd party FOSS i da smatraju da im je to od strateškog značaja, a onda se sve iscedi jedno po jedno.
[ nkrgovic @ 10.10.2018. 13:28 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
U principu ostaju content-kreatori i iOS developeri - ove druge Apple savrseno moze da podrzi sa XCode-om portovanim na ARM, a ove prve vec delimicno oni sami podrzavaju a njihovi Tier-1 sw. vendori poput Adobe-a ce svakako odmah portovati softver na stagod Apple turi u Macbook / iMac Pro.

Ostaju biznis korisnicima, kojima samo treba Microsoft i mozda Cisco ili sta vec za VPN, koji ce 99% biti dostupni day 1, i ostaju regularni developeri, koji koriste Java aplikacije tipa JetBrains, koji ce opet da uskoce na keca. Ostaje i Ops ekipa, ali mi ce se snadjemo, plus nama realno treba homebrew i par takvih stvari.... python i ruby ce se portuju, ostalo vise-manje, prepakovacemo. ;)

Da, Vagrant / VirtualBox, to ima mozda neku tezinu, ali resice se to brzo. Zapravo, ovo je jedina zackoljica, taj desktop cip ce trebati da podrzi virtuelizaciju, ili ce non-iOS dev comunity imati problem. A to vec ne znam da li je apple spreman da otpise, dosta developera koristi Mac.
[ Ivan Dimkovic @ 10.10.2018. 13:39 ] @
Ma virtualizacija je OK, ali cega? Da efikasno virtualizuje samog sebe, ne sumnjam da je Apple-u problem da doda registre i kola za to.

Virtualizaciju x86/x64? E to je vec malo veci problem, mada verujem da Apple to moze da resi efikasno hardverskom emulacijom x64 instrukcija. To bi i dalje bila emulacija a ne virtualizacija, ali bi performanse bile bolje od ocajnih.

[ dejanet @ 10.10.2018. 14:19 ] @
Imamo i obrnuti slucaj, koji nije bas strejt, a to je virtualizacija OS X/macOS-a na PC-u.
[ Ivan Dimkovic @ 10.10.2018. 14:22 ] @
Da, sa tim slucajem ce se ljudi pozdraviti ako Apple predje na svoj CPU.

Mada koliko mi je poznato Apple je oduvek dozvoljavao virtualizaciju OS X-a iskljucivo na Apple masinama, tako da sumnjam da bi puno zalili za gubitkom "hackintosh" korisnika.
[ Branimir Maksimovic @ 10.10.2018. 14:53 ] @
Da virtualizacija OSX-a na non Apple masinama je no no, tj Apple gleda na to kao na nelegalno, sto se njih tice.
[ Nedeljko @ 10.10.2018. 14:59 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic: Da virtualizacija OSX-a na non Apple masinama je no no, tj Apple gleda na to kao na nelegalno, sto se njih tice.


Može firma da gleda na to kako hoće, a važeće je ono što piše u zakonu

Citat:
Zako o autorskom i srodnim pravima:


Član 47

Ako je autorsko delo računarski program, dozvoljeno je licu koje je na zakonit način pribavilo primerak računarskog programa da, radi sopstvenog uobičajenog namenskog korišćenja programa, bez dozvole autora i bez plaćanja autorske naknade:

1) smešta program u memoriju računara i pušta program u rad;

2) otklanja greške u programu, kao i da vrši druge neophodne izmene u njemu koje su u skladu sa njegovom svrhom, ako ugovorom nije drukčije određeno;

3) načini jedan rezervni primerak programa na trajnom telesnom nosaču;

4) izvrši dekompilaciju programa isključivo radi pribavljanja neophodnih podataka za postizanje interoperabilnosti tog programa sa drugim, nezavisno stvorenim programom ili određenom računarskom opremom, pod uslovom da taj podatak nije bio na drugi način dostupan i da je dekompilacija ograničena samo na onaj deo programa koji je neophodan za postizanje interoperabilnosti.

Podatak dobijen radnjom iz stava 1. tačka 4. ovog člana ne sme se saopštavati drugima ili koristiti za druge svrhe, posebno za stvaranje ili plasman drugog računarskog programa kojim bi se povredilo autorsko pravo na prvom.

Radnju iz stava 1. tačka 4. ovog člana može izvršiti neposredno lice koje je na zakonit način pribavilo primerak računarskog programa ili drugo stručno lice koje radi po njegovom nalogu.


Dakle, hackintosh je legalan.
[ Ivan Dimkovic @ 10.10.2018. 15:04 ] @
Pod uslovom da si na zakonit nacin pribavio OS X.
[ Branimir Maksimovic @ 10.10.2018. 15:06 ] @
Citat:
Nedeljko:
Citat:
Branimir Maksimovic: Da virtualizacija OSX-a na non Apple masinama je no no, tj Apple gleda na to kao na nelegalno, sto se njih tice.


Može firma da gleda na to kako hoće, a važeće je ono što piše u zakonu

Citat:
Zako o autorskom i srodnim pravima:


Član 47

Ako je autorsko delo računarski program, dozvoljeno je licu koje je na zakonit način pribavilo primerak računarskog programa da, radi sopstvenog uobičajenog namenskog korišćenja programa, bez dozvole autora i bez plaćanja autorske naknade:

1) smešta program u memoriju računara i pušta program u rad;

2) otklanja greške u programu, kao i da vrši druge neophodne izmene u njemu koje su u skladu sa njegovom svrhom, ako ugovorom nije drukčije određeno;

3) načini jedan rezervni primerak programa na trajnom telesnom nosaču;

4) izvrši dekompilaciju programa isključivo radi pribavljanja neophodnih podataka za postizanje interoperabilnosti tog programa sa drugim, nezavisno stvorenim programom ili određenom računarskom opremom, pod uslovom da taj podatak nije bio na drugi način dostupan i da je dekompilacija ograničena samo na onaj deo programa koji je neophodan za postizanje interoperabilnosti.

Podatak dobijen radnjom iz stava 1. tačka 4. ovog člana ne sme se saopštavati drugima ili koristiti za druge svrhe, posebno za stvaranje ili plasman drugog računarskog programa kojim bi se povredilo autorsko pravo na prvom.

Radnju iz stava 1. tačka 4. ovog člana može izvršiti neposredno lice koje je na zakonit način pribavilo primerak računarskog programa ili drugo stručno lice koje radi po njegovom nalogu.


Dakle, hackintosh je legalan.


Kod nas jeste... i reverse engineering,,,
[ Nedeljko @ 10.10.2018. 15:18 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Pod uslovom da si na zakonit nacin pribavio OS X.


Ima ga na amazonu. Nije neophodno kupiti Apple-ov hardver.
[ Branimir Maksimovic @ 10.10.2018. 15:21 ] @
Nije, al taj sigurno neces moci na PC da instaliras niti u virtualku ;)
[ Nedeljko @ 10.10.2018. 15:45 ] @
A šta je onda hackintosh?
[ Branimir Maksimovic @ 10.10.2018. 15:47 ] @
Hakovana verzija OSX-a tako da moze da radi na PC-u...
[ nkrgovic @ 10.10.2018. 16:16 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Ma virtualizacija je OK, ali cega? Da efikasno virtualizuje samog sebe, ne sumnjam da je Apple-u problem da doda registre i kola za to.

Virtualizaciju x86/x64? E to je vec malo veci problem, mada verujem da Apple to moze da resi efikasno hardverskom emulacijom x64 instrukcija. To bi i dalje bila emulacija a ne virtualizacija, ali bi performanse bile bolje od ocajnih.

Virtuelizacija Linux-a pre svega.

Ja znam jako puno dev firmi, od startup-a da povelikih firmi, gde developeri koriste Mac kao desktop, a teraju jedan ili vise Linux VM-ova za razvojno okruzenje. Ili, teraju Linux, pa na njemu kontejnere kao razvojno, sve jedno. Svodi se na to da developeri zele Mac OS jer je udoban, jer ima JetBrains, jer lepo radi HipChat i Slack, jos se plus lepo integrise u corporate mrezu, ima MDM, ima VPN klijente - milina za sve, ali opet im treba Linux za razvoj. Pri tom, integracija ide dotle da ti developeri, bilo front-end, bilo back-end (radio sa PHP, Python, Ruby i JavaScript / NodeJS) ne vide linux. Ops tim to podesi i integrise, oni kliknu na jetbrains da izbilduju kod, a rezultat gledaju u browseru na MacOS-u.

Ovo nije zanemarljivo ni trziste ni use case, bas veliki procenat dev firmi vozi Macove na ovaj nacin.... Tako da je virtuelizacija bitna.
[ Nedeljko @ 10.10.2018. 16:16 ] @
Pa, po istom tom članu zakona možeš da izmeniš program u cilju puštanja u rad.
[ Branimir Maksimovic @ 10.10.2018. 16:24 ] @
Nikola:"Virtuelizacija Linux-a pre svega."

Pa dobro, bar to nije problem, Linux vec radi na ARM-u ;)
[ Space Beer @ 10.10.2018. 16:32 ] @
Ali ne i svaki Linux program pakovan za x86 :D
[ Ivan Dimkovic @ 10.10.2018. 16:37 ] @
Citat:
nkrgovic:
Citat:
Ivan Dimkovic:
Ma virtualizacija je OK, ali cega? Da efikasno virtualizuje samog sebe, ne sumnjam da je Apple-u problem da doda registre i kola za to.

Virtualizaciju x86/x64? E to je vec malo veci problem, mada verujem da Apple to moze da resi efikasno hardverskom emulacijom x64 instrukcija. To bi i dalje bila emulacija a ne virtualizacija, ali bi performanse bile bolje od ocajnih.

Virtuelizacija Linux-a pre svega.

Ja znam jako puno dev firmi, od startup-a da povelikih firmi, gde developeri koriste Mac kao desktop, a teraju jedan ili vise Linux VM-ova za razvojno okruzenje. Ili, teraju Linux, pa na njemu kontejnere kao razvojno, sve jedno. Svodi se na to da developeri zele Mac OS jer je udoban, jer ima JetBrains, jer lepo radi HipChat i Slack, jos se plus lepo integrise u corporate mrezu, ima MDM, ima VPN klijente - milina za sve, ali opet im treba Linux za razvoj. Pri tom, integracija ide dotle da ti developeri, bilo front-end, bilo back-end (radio sa PHP, Python, Ruby i JavaScript / NodeJS) ne vide linux. Ops tim to podesi i integrise, oni kliknu na jetbrains da izbilduju kod, a rezultat gledaju u browseru na MacOS-u.

Ovo nije zanemarljivo ni trziste ni use case, bas veliki procenat dev firmi vozi Macove na ovaj nacin.... Tako da je virtuelizacija bitna.


Navicice se oni i na ARM host ako treba :-) Mada bilo bi lepo videti neku hw. emulaciju x86-tice cisto da se Intel i AMD u*eru i krenu u jos ozbiljniju trku.

Hocu svoj 256-core CPU :)
[ nkrgovic @ 10.10.2018. 19:49 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic: Pa dobro, bar to nije problem, Linux vec radi na ARM-u ;)

Da, ali ne verujem da mobile CPU ima hardversku podrsku za virtuelizaciju. Samo to. :)

Ne, nije nesto sto Apple ne moze, ali ono, cisto TREBA i to. Trose se tranzistori, raste jezgro, trosi se silikon.... kosta nesto.
Citat:
Ivan Dimkovic: Navicice se oni i na ARM host ako treba :-) Mada bilo bi lepo videti neku hw. emulaciju x86-tice cisto da se Intel i AMD u*eru i krenu u jos ozbiljniju trku.

Hocu svoj 256-core CPU :)

Pa ono... ako hoces Arm, uzmes dual-cpu ThunderX2 i imas u top-u 256 CPU-a. :) Ili uzmes neki Sparc... ? Mozda ima nesto polovno povoljno? Tebe bar nece da saceka ova nasa tuzna carina....
[ Ivan Dimkovic @ 10.10.2018. 20:22 ] @
Za relativno jeftin manycore ima na ebay-ju da se nadju inzenjerski semplovi Xeon Platinuma sa 28 jezgara, poput ovog:

https://www.ebay.com/itm/Intel...5:g:DBMAAOSwzFBbTvRJ:rk:3:pf:0

24-core iz iste generacije (b0) ima vec za ~$400

Rade u Supermicro plocama, ali mislim da 8S konfiguracija ima bag u toj reviziji, za 4S nisam siguran, 2S radi definitivno ima iskustava na ServeTheHome forumima.

2S Supermicro ploce su oko ~$450, na zalost 4S/8S ploce ne prodaju zasebno vec moras da kupis ceo server...

Tako da, sto se Intela tice, maxujes se sa 56 jezgara, 112 thread-ova, ako nisi alergican na ES cipove (znaci testiranje, ne produkcija) to moze da se sklepa za relativno male pare.
[ ademare @ 10.10.2018. 23:32 ] @
Nasi zakoni , su prepisivani, pa prevodjeni . Ko zna sta u tom zakonu stvarno pise , tj. sta su oni koji su napisali to sto su napisali , stvarno mislili , i kakvo tumacenje ima taj zakon .

Na pimer ovo pod 3

3) načini jedan rezervni primerak programa na trajnom telesnom nosaču

Nagradno pitanje sta je telesni nosac ?

Kad izvalis svoje telo na krevet ili fotelju Dobro predpostavljamo da se to odnosi da presnimi na CD , DVD itd . ali ko zna sta je taj sto je uzeo pare da napise zakon , mislio o ovome sto je napisao , jer da je mislio i znao o cemu pise ne bi upotrebio termin telesni nosac .
[ Branimir Maksimovic @ 11.10.2018. 04:53 ] @
Citat:
nkrgovic:
Citat:
Branimir Maksimovic: Pa dobro, bar to nije problem, Linux vec radi na ARM-u ;)

Da, ali ne verujem da mobile CPU ima hardversku podrsku za virtuelizaciju. Samo to. :)



https://genode.org/documentation/articles/arm_virtualization

Pazi radio sam na projektu koji ide na ARM ima te neke trust zone, koriste se te neke fore.
[ Nedeljko @ 11.10.2018. 06:17 ] @
@ademare

Zna se šta je telesni nosač. Materijalni nosilac.
[ ademare @ 11.10.2018. 14:20 ] @
Dobro trebalo je da pise Materijalni , a ne da prepisuju telesni , ali ne mozes , osporiti , da se koriste izrazi koji se inace ne koriste i ne postoje u Zvanicnom jeziku .

Jel ti koristis izraz Telesni nosac ili koristis izraz CD ?

Ja nisam nikada do ,ovog zakona cuo da postoji taj izraz , i ne verujem da postoji u Srpskom jeziku .

Nije to jedini zakon . U zakonu o zastiti potrosaca , iskljucivo se koristi rec Nesaobrazba i njene izvedenice ?

To Srpski jezik nije ! Na Srpskom jeziku se kaze Neuskladjenost, i ostale reci koje iz toga proizilaze .

Ali da ne skrecemo sa teme u jezicke , jer Recnik Srpskog jezika i ne postoji kao zvanicni, jer SANU uporno izdaje nove tomove , nepostojeceg Srpsko- Hrvatskog jezika , koji nije u upotrebi u Republici Srbiji po Ustavu, pa zakonopisci i nemaju standard koji bi trebali da koriste .
[ nkrgovic @ 11.10.2018. 19:40 ] @
Apple ocigledno nastavlja da ulaze u cips...

https://www.theregister.co.uk/...11/apple_dialog_semiconductor/

Kupuju jos jednu kucu specijalizovanu za razvoj, ovog puta, power management-a za procesore. Pa, bar nece biti kao onaj Xeon-W iz druge teme, da radi i kao grejno telo. ;)
[ Ivan Dimkovic @ 11.10.2018. 19:49 ] @
$600M, sitnica :)

Mislim da je jasno da se u Apple-u ocigledno ne za*ebavaju.
[ Nedeljko @ 11.10.2018. 20:39 ] @
Pa, ako im stvarno treba i ako će im pomoći da naprave profit od više milijardi, ne vidim ništa sporno u ceni.
[ mjanjic @ 11.10.2018. 20:42 ] @
Windows već postoji za ARM-based PC: https://docs.microsoft.com/en-us/windows/arm/
[ Ivan Dimkovic @ 12.10.2018. 12:17 ] @
A evo i NN inference performansi:

https://www.anandtech.com/show...-small-core-and-nn-performance



Interesantno, prilikom NN obrade potrosnja skace na 5.5W (!)
[ nkrgovic @ 12.10.2018. 13:13 ] @
To mu dodje 175W za 32 jezgra, a? Doduse, i dalje konzervativno u odnosu na AVX-512 jedinice... posto, koliko sam shvatio ovo je taj tensor deo koji kida.

U svakom slucaju procesor deluje besno, taj deo koji radi AI Inference bi verovatno radio i grafiku, tako da deluje da je za sve normalne primene Apple na dobrom putu da spakuje pristojno resenje za desktop korisnike. Ne znam za video, ali vec smo videli externe graficke karte za apple laptop masine, tako da resenje sigurno moze da se nadje.
[ Ivan Dimkovic @ 12.10.2018. 16:30 ] @
Da, pretpostavka je da je tensor deo odgovoran za 5.5W mada tesko je to 100% potvrditi bez specifikacije koju Apple ne deli :-)

Ako cemo da poredimo sa AVX-512 Intelova specifikacija kaze da, recimo, CPU sa 205W TDP-om (Xeon 8180) moze da povuce preko 413W (PMax) sto je, pretpostavljam, maksimalna potrosnja kada je CPU 100% opterecen sa AVX-512 radom.



Apple ima i pristojnu 3D arhitekturu, svakako nisu NVIDIA ali za njihovo ciljno trziste im to i ne treba. Za video (enc/dec) vec imaju hw. IP koji mogu da skaliraju da podrzi multi-stream ako treba. Mislim da je Apple bila prva mobilna firma koja je krenula da koristi H.265 masovno (za FaceTime).
[ Space Beer @ 12.10.2018. 17:51 ] @
Imagination je imao dosta rešenja po kojima su bili ispred AMD-a i nVidia-e. Između ostalog i famozni RayTracing blok i to tri godine pre ovog Huangovog hajpa :p Apple je uzeo sve što im je trebalo. Ne samo IP, već i najbolje njihove inženjere
[ Ivan Dimkovic @ 12.10.2018. 18:04 ] @
Da, Imagination je imao impresivan IP, steta sto su bili postali zavisni od jednog kupca (Apple-a) sto ih je udarilo kada je su u Apple-u odlucili da im ImgTech vise ne treba (tj. kad su pokupili sve sto im treba).

Secam se njihovih real-time raytracing demoa jos pre nekoliko godina, prilicno ispred vremena.
[ Space Beer @ 24.10.2018. 05:49 ] @
Mi o vuku….
https://www.macrumors.com/2018.../adobe-photoshop-cc-ipad-2019/

Izgleda da Adobe i ja ne mislimo isto. Ili bar nemamo iste kupce :d