[ nindac @ 13.10.2018. 12:07 ] @
Pažnju mi je privukao stari radioaparat BU 3/57 koji je proizvela Radio Industrija Zagreb davne 1957 godine,
i mislim da je to licenca Philips. Neobično je to što ovaj uređaj ima SAMO TRI CEVI od kojih je jedna ispravljačica
a druga je NF pentoda. Cevi su : UAF42, UL41 i UY42.
Interesuje me na kom principu radi ovaj uređaj, da li je to superheterodin?

Ovde imate šemu i uputstvo za podešavanje:

http://tehnicki-muzej.hr/hr/ek...riz-tip-bu-3_57,37.html?y=2013

Kliknite na sličice desno od glavne slike, izaberite koju ćete sliku da
gledate a zatim kliknite na tu sliku da se uveliča.


[ RoRa @ 13.10.2018. 13:33 ] @
Nije superheterodin već je reč o direktnom prijemniku u kome cev UAF42 ima trostruku ulogu.
1. pentoda je VF pojačavač za VF signal iz antene
2. dioda je detektor pojačanog VF napona sa anode pentode
3. trioda, zaštitna rešetka u ulozi anode za NF signal, je NF predpojačavač za signal sa detektora
[ nindac @ 15.10.2018. 11:24 ] @
Hvala ti Ranko na detaljnom odgovoru.
Znači, što bi danas rekli, tri u jedan! Ista cev i kao VF pojačavač, demodulator i NF pretpojačalo.
Predpostavio sam da je u pitanju direktan prijemnik, pošto vidim da nema MF transformatora, ali
nisam bio siguran. Samo mi još reci da li je ovo običan direktni prijemnik ili je možda neka varijanta
reakcijskog prijemnika (prijemnika sa povratnom spregom, audiona), mada bi u tom slučaju valjda
trebao da ima i dugme za kontrolu povratne sprege.
[ RoRa @ 15.10.2018. 17:33 ] @
Cev UAF42 je dvostruka cev dioda-pentoda. Na ovu činjenicu ukazuje i njena oznaka: A- dioda, F- RF pentoda.
Preciznije govoreći, reč je o direktnom prijemniku sa REFLEKSNIM stepenom, RF/NF pojačavač u jednoj pentodi. Refleksni prijemnici su bili vrlo popularni u vreme kada su cevi bile jako skupe.