[ source3 @ 13.10.2018. 20:28 ] @
Naleteo sam danas na ovu vest:

Citat:
Kao lider u distribuciji digitalnih servisa u Jugoistočnoj Evropi, United Group i dalje predvodi digitalnu transformaciju regiona gradeći najveću mrežu nove generacije – GIGA mrežu.

SBB danas već može da podrži brzine interneta do 1Gbps, kroz postojeće kablove, do domova i biznisa svojih korisnika i nastavlja da unapređuje svoju HFC – hybrid fiber coax mrežu. Daljim razvojem Docsis 3.1 tehnologije na postojećoj mreži, SBB će imati mogućnost pružanja brzina interneta do čak 10Gbps.

Realizujući najavljeni petogodišnji plan investiranja od 293 miliona evra, SBB najavljuje i prve GIGA gradove u Srbiji – Novi Sad i Suboticu. Ovi gradovi će od 18. oktobra ponuditi prve pakete od 1Gbps. U toku 2019. godine i Beograd i Kragujevac će postati GIGA gradovi, čime će u preko 700.000 domaćinstava u Srbiji biti dostupna Gbps brzina interneta. Ovim će SBB imati najveću gigabitnu mrežu u Srbiji.


https://sbb.rs/a44249/podrska/vesti-i-informacije/SBB-najavljuje-prve-GIGA-gradove.html

Znaci od naredne nedelje bi SBB trebalo da ima u ponudi 1Gbps za krajnje korisnike u Novom Sadu i Subotici, mada nisam najbolje razumeo da li ce ovaj protok biti isporucen putem postojecih kablova ili ce morati da menja infrastrukturu u zgradama? Jos samo cene tih paketa da postave..
[ Branimir Maksimovic @ 13.10.2018. 20:30 ] @
Nek prvo povecaju upload ... sta ti vredi 1G download sa 10mb uploadom...
[ calexx @ 13.10.2018. 21:16 ] @
Pa možda isprate svoju optičku ponudu gde je najbrži paket 500/50 što nije toliko loše. Mada ovo uglavnom neće da bude optika ali ništa ne smeta i da ovako puste preko Docsis 3.1.
[ Branimir Maksimovic @ 13.10.2018. 21:19 ] @
Ma ja bih bio utra zadovoljan sa 100/50, nikako ne vidim neku prepreku u tom upoadu. Mislim sa 100mb downloada skinem 25GiB za 38 minuta ;)
Kada dodjemo do tih brzina uploada onda mozemo da pravimo bekap na cloud, sto bi bilo fenomenalno.
[ Zlatni_bg @ 14.10.2018. 05:21 ] @
I ja videh pre neki dan, BG je planiran 2019, NS i SU ranije (navodno, znamo kakav je cirkus sa MTS-om, pustili u 10 kuca optiku i hvale se pokrivenoscu). I ne kapiram kako ce imati "najvecu gigabitnu pokrivenost" kad MTS radi na tome vec godinu dana?

Nesto relativno je SBB ponovo kupljen. Nisam siguran da im se preko DOCSIS-a isplati da pustaju takav link niti da imaju kapaciteta za to.

18. oktobar je blizu, verujem da cemo tada znati sta je u pitanju, i kakva konekcija. Nadam se nekom povecanju brzina, nema ga vec 3 godine. I isto tako se nadam da se cene paketa nece menjati, i ako bude u pitanju 2x brzi net, da ce se eventualno korigovati za 10-20% na gore...

Meanwhile, meni u zgradi koja ima i AVCom internet, iako imaju home ethernet (ne znam cime dovlace signal do reka sa switchem ali je u zgradi, pa UTP kablom idu do krajnjih korisnika) uvodi optiku. Izgleda su svi poceli da prate MTS. Jos samo da svi pruze kvalitet i idemo u super pravcu. Kod devojke kuci sam isprobao 250/30 MTS, radi sasvim solidno, mada nisam imao vremena da ga nesto jace isprobam sem mobilnog telefona i par testova.

BTW, AVCom nudi besplatno Ubiquiti AP AC na koriscenje, sto je zaista za pohvalu.

BAR da bude 1:10 ul/dl. Ispod toga nema logike vise. Trenutno je 100/6 na SBBu kod mene, patetika.
[ bachi @ 14.10.2018. 09:03 ] @
DOCSIS 3.1 Full Duplex omogućava "optičke brzine".

SBB će dovoditi optiku što bliže naselju i tu stavljati CMTSove i tako skraćivati putanju od CMTSa do krajnjih korisnika kako bi zaista mogli da ponude te brzine. Uporedo sa tim se tokom 2018. godine radilo na ukidanju analognog signala i do kraja godine, eventualno početkom sledeče bi trebao da u većini gradova bude ukinut analogni signal što će omogućiti prostor za brži Internet i DL i UL.

Ali, obzirom da Telekom žestoko jajari sa uploadom na optičkim paketima, jer su jajare i sisice, ne verujem ni da će SBB biti manja sisica i manja jajara, ali očekujem nešto veći upload nego sad.

[ calexx @ 14.10.2018. 09:58 ] @
Ovde će izgleda da bude standard 1:10 na optici, to nude i SBB i mts a i još neki optičari. Ne znam ko može da očekuje 1:1 ili 1:2.
[ bigvlada @ 14.10.2018. 10:23 ] @
Beogrid je imao simetrični ul/dl poslednjih bar deset godina (tj. to se i dalje nudi iako ih je pojeo SBB).
[ bachi @ 14.10.2018. 10:34 ] @
Tako je, kod optičkih paketa se to podrazumeva, samo mi izmišljamo toplu vodu. :(
[ scoolptor @ 14.10.2018. 11:09 ] @
Nema tu cuda. 99% zivlja nema potrebu za 1:1. Kome treba, nek platii.
[ bachi @ 14.10.2018. 12:06 ] @
Ima, ima, samo toga nisu ni svesni. Svaki put kada šalješ attachment uz email poruku treba ti brz upload, ako koristiš Dropbox, google drive itd, treba ti brz upload.

Kačiš slike na društvene mreže? Brz upload. Video na youtube? Brz upload.
[ calexx @ 14.10.2018. 12:31 ] @
Ma da, tih nekoliko megabajta su uporedivi sa jednim fhd filmom koji neko skine. Bezbroj puta sam ponovio, neka ISP ponudi 100/6 ili 60/40 po istoj ceni i 95% će da uzme 100/6.
[ Branimir Maksimovic @ 14.10.2018. 12:34 ] @
Neka ponudi 60/40 ooooh da ;)

edit: Samo sto moj provajder naplacuje 900 din dupliranje uploada sa 8 na 16;)

a ceo paket mi kosta 2100 dindzi
[ Dexic @ 14.10.2018. 12:58 ] @
Citat:
bachi:
DOCSIS 3.1 Full Duplex omogućava "optičke brzine".

Zar to nije za sve korisnike koji su na istom cvoristu, odnosno deljenih 10/10Gbps?
[ calexx @ 14.10.2018. 12:59 ] @
Moj provajder je bolji, povećanje po 10Mbps je 590 pa može x3. Meni je i ovih 30 dovoljno, ne šaljem slike na društvene mreže. ;)
[ anon70939 @ 14.10.2018. 13:07 ] @
Citat:
calexx:
Ma da, tih nekoliko megabajta su uporedivi sa jednim fhd filmom koji neko skine. Bezbroj puta sam ponovio, neka ISP ponudi 100/6 ili 60/40 po istoj ceni i 95% će da uzme 100/6.

Nema sanse
[ bachi @ 14.10.2018. 13:45 ] @
Citat:
Dexic:
Citat:
bachi:
DOCSIS 3.1 Full Duplex omogućava "optičke brzine".

Zar to nije za sve korisnike koji su na istom cvoristu, odnosno deljenih 10/10Gbps?

Jeste, naravno, ali nema šanse da svi odjednom povuku maksimalan download ili upload u istom trenutku kako bi zatrpali link. A kad zatreba, uvek se može dodati još CMTSova.

https://www.ciena.com/insights...he-DOCSIS-Impact-on-Fiber.html
[ calexx @ 14.10.2018. 14:49 ] @
Baš će SBB da troši pare da bi ljudi imali pun link. ;) Verovatno ostaje agregacija kao i do sada a sada je potrošnja mnogo veća nego ranije. Dovoljno je da nekoliko njih sa 1Gbps ili malo sporijim pusti cevku, neki sinhronizuju društvene mreže pa dovlače ko zna šta a sada se dovlače BD filmovi pa je jedino rešenje smanjenje agregacije a to će malo teškije da se desi.
Citat:
CoyoteKG: Nema sanse
Da, ovih desetak na ovom forumu i još par desetina na drugim ... neka bude i 100 onih koji se nešto razumeju plus oni koji se bave nekim biznisom uz SBB ... ostali će da traže što brže. Misliš da bi ih bilo hiljadu?
Mislim, simetrično je i 10/10 pa neka neko to ponudi.
[ bachi @ 14.10.2018. 17:23 ] @
Culex, bem mu miša, pa o tome i pričam. Teoretski su veeeeomaaaaaaa male šanse da svi maksimalno opterete link na tom cmtsu tako da se naravno radi agregacija. Uveliko se i radi, samo što to mi ne osećamo.
[ gilopile @ 14.10.2018. 18:27 ] @
Za prosecnog korisnika racunara, a njih je minimum 80%, je puna kapa 2mbps UL.
Online backup? Sta je to? Mislis da prosecan korisnik obraca paznju na tu `sitnicu`? Ne bi bilo posla onda za kompanije koje se bave povracajem podataka sa crknutih diskova. :)
ADSL 20/2 je vise nego dovoljan za sve te TY i FB korisnike. A opet 99% se UL slike na drustvene mreze salje direktno sa telefona. Sa 2mb traje par sekundi UL slike, sto je sasvnim ok.
Ljudi ni ne znaju sta znace ti termini `upload`, download`, a kamoli sta je to backup :D

[ dejanet @ 14.10.2018. 18:55 ] @
Pazi, menjace se profil obicnog korisnika i kod nas. Kada-tad ce kupiti neki prostor na google ili onedrive. Sada vec ima dzabe 10-20GB, taman da cusne neki backup sa telefona(slike, video).
Svakako ce da se pita u nekom trenutku 'el moze ovo sr*nje brze.
[ Zlatni_bg @ 14.10.2018. 19:59 ] @
Vec se promenio. 4G je razmazio obicne korisnike :)
[ gilopile @ 14.10.2018. 20:15 ] @
Ma i to 3G, 4G nista ne znaci obicnom korisniku.

Dodje u radnju i kaze hocu 4G telefon, a da ga ovaj pita sta ce ti to, ovaj ne bi ni znao da odgovori za cega to sluzi :D
Mislis da on zna sta je UL i za cega se koristi. Bitno da selfi ode na FB, a da li ce za sekund ili 10, sve jedno.

U mojem mestu ima oko 300 korisnika bezicne mreze. Postavljena fensi oprema na 5GHz. Uglavnom ljudi koriste najnize surf ogranicene pakete 16/2.
Ja sam koristio 16/4 flat i jednom prilikom me zove provader i pita kako sam uspeo da potrosim 1TB za mesec dana, jer ostali ne potrose ni 100GB, kaze ti potrosis vise nego svi korisnici zajedno :D
E takvih dvojica u mrezi sa max paketom naprave belaj. Rekao sam mu da nisam obrican korisnik i da net koristim za sve i svasta, od strima, do skidanja svega i svacega, seed torrenta...Samo 20 dana da stavim na 50% brzine UL seed, ode gomila MB. Posle toga je digao cenovnik flat paketa. Uzas


[Ovu poruku je menjao gilopile dana 14.10.2018. u 21:32 GMT+1]
[ calexx @ 15.10.2018. 01:29 ] @
Moja stara priča, negde ~1997. nam u firmu dovuku kabl i daju 128/128kbps. Tada je plafon bio ISDN sa teoretski toliko ali se em zauzimala telefonska linija em trošili impulsi. I onda sednemo kolega i ja na link i počnemo da ga (zlo)upotrebljavamo.

Posle mesecak dana dolaze iz te firme sa par majstora da provere šta se kod nas dešava. Veliki protok, više nego ceo univerzitet, svi fakulteti, tj praktično cela ovdašnja akademska mreža sa sve Junisom. Pa kažemo, valjda smo ovo dobili da testiramo a ne da ne koristimo, što su nam uopšte davali link ako ne možemo da ga koristimo??
U to vreme je taj kabl sa 128/128 otprilike bio kao da sada neko dobije na probu 10/10Gbps. ;)

Jbg, ukinuli su nam tada link a to mi je bila najslađa potrošnja, za to vreme je bila više od čuda. ;)
[ gilopile @ 15.10.2018. 02:12 ] @
128/128 :D
Ma to ti pricam, nikako im ne ide u prilog da im neko vuce max svo vreme. Uglavnom su tada zakupljivali, tipa 100/10mb i onda to rasipali na 300 korisnika 1/256kb recimo, jer je prosto nemoguce da svi u isto vreme povuku max. Ali se tada islo na nemilosrdno prekoracenje svojih resursa i net je znao, obicno u ranim vecernjim satima da stuca. Uvek sam gledao da surfam kasno uvece kad svi polegaju, onda ide kako treba, u toku dana ioli vikendom, katastrofa.
[ calexx @ 15.10.2018. 09:29 ] @
Osim kod retkih kao što smo bili kolega i ja tada, većini nije stalno potreban pun link i zato je sasvim normalno da se pravi agregacija. Od firme zavisi da li će da rade 1:16, 1:32 ili 1:320 a ovo što si naveo kao primer je 1:3 i to niko neće da radi. Za 300 korisnika koji imaju 1/256 će da bude dovoljno i 10/10. Pre pojave broadband interneta su mali dial-up provajderi imali link tipa 2Mbps, ponekad dokupili toliko, jedan lokalni provajder je imao baš toliko i uglavnom je pokrivalo dial-up pozive. A tada su korisnici bili zahtevniji jer se internet i impulsi troše pa su se svi trudili da za tih nekoliko minuta sve planirano odrade.

Što se teme tiče, svejedno je da li je max brzina 10/1 ili 1000/10 ili bilo šta, provajder će svakako da zaračuna agregaciju i imaće toliko koliko je po njemu dovoljno. To što su brzine mnogo velike neće da smanji potrošnju, uvek će da se nađu oni koji sisaju pa povuku svoj deo a sadašnji internet je mnogo veći potrošač jer društvene mreže podrazumevaju bezbroj slika i klipova po strani koje svako učitava, gledanje 4k cevke i dovlačenje ogromnih sadržaja pa ni 1000/10 neće uvek svima da bude čisto, javljaće se svakako i zagušenja. Neće na početku dok se broj korisnika ne poveća ali svakako hoće vrlo brzo. I opet ostaje pitanje ko će koliku agregaciju da koristi. Zavisi od toga ko je koliki pilićar.
[ ademare @ 15.10.2018. 09:32 ] @
Svi smo bili u toj nekoj fazi , koja pre ili kasnije prodje Mene je to drzalo ,kada je stigao prvi ADSL , onaj od 256 kb/s download . Tada je kucni server radio 24 /7 jer je net bio realno uzasno spor .

Tada smo na forumu imali veliku temu , o Rapidsharu , koji je tada bio najpopularniji . Stos je bio naterati ga da automatski radi stalno , bez pauza , za free koriscenje . A brzine koje je davao free su bile vece nego nas maksimum , pa je bilo O.K.

Ne ko sada sto takvi servisi daju 50 kilobajta u sekundi free ? Onda je Rapid bio uveo capche , pa smo to resavali , i sta se desilo ?

"Genijalci " iz administracije celu temu proglase za Pirateriju ??! Iako je rapidshare bio legalan svo vreme dok je postojao , jedino je ovde bilo zabranjeno pisati o tome ? Nikakvi linkovi piratski nisu ni objavljivani , nego samo resavani problemi clanova , kao i svakoj drugoj temi .

Pobrisali su mi tada nemam pojma negde oko 500-1.000 kvalitetnih postova koji su resavali probleme , i ja se naljutim , pa nisam ucestvovao na forumu godinama zbog toga .
[ anon70939 @ 15.10.2018. 11:07 ] @
secam se i ja sa 128 kako sam dannoc downloadovao neke serije, filmove i cudesa..., rezao na diskove... koliko je to smesno sada :)
Pa onda presao na SBB, pa koriscenje DC++ sa 512 valjda, pa ostavljao da mi drči komp po celu noć da skidam što se više može. Držalo me to kratko, posle toga podelio diskove...
[ Miroslav Jeftić @ 15.10.2018. 11:10 ] @
Hm, koliko se sećam, SBB je bio najavio optiku u NS-u pre nekih 5-6 godina, ni dan-danas ne postoji, nadam se da ovaj giga-mega nije opet neka njihova šarena laža.
[ Branimir Maksimovic @ 15.10.2018. 11:23 ] @
Ma nek uvedu ipv6 prvo ;)
Jos od 2011 se to najavljuje i nijedan provajder da to omoguci ;(
[ calexx @ 15.10.2018. 11:40 ] @
Citat:
CoyoteKG: Pa onda presao na SBB, pa koriscenje DC++ sa 512 valjda, pa ostavljao da mi drči komp po celu noć da skidam što se više može. Držalo me to kratko, posle toga podelio diskove...
Po celu noć? Ja sam imao neki rezervni krš komp koji nije ugašen 5 godina. Uglavnom je trošio maksimalnu brzinu ali je to tada bilo relativno malo protoka. Počeo valjda od 64/32. Kada je brzina postala dovoljna, polako sam smanjivao da bi sada bilo tu i tamo, na mahove kad mi dođe.
Citat:
Miroslav Jeftić: Hm, koliko se sećam, SBB je bio najavio optiku u NS-u pre nekih 5-6 godina, ni dan-danas ne postoji, nadam se da ovaj giga-mega nije opet neka njihova šarena laža. :)
Nije, ovaj giga-mega kaže da SBB praktično odustaje od optike.
Citat:
Branimir Maksimovic: Ma nek uvedu ipv6 prvo ;)
Jeste, sad će SBB da se troši, ovako em prodaju ipv4 dok ih još imaju em uvaljuju fiksne adrese onima kojima je to potrebno. Pa će sada da prelaze na v6 i smanje zaradu. How yes no.
[ Branimir Maksimovic @ 15.10.2018. 11:49 ] @
"Jeste, sad će SBB da se troši, ovako em prodaju ipv4 dok ih još imaju em uvaljuju fiksne adrese onima kojima je to potrebno. Pa će sada da prelaze na v6 i smanje zaradu. How yes no. "

Pa mislim da se smanjiti troskove, ipv6 adrese su mnogo jeftinije od ipv4 adresa. Jedino sad ako ne zacepljuju za staticke
pa im se ne isplati. U svakom slucaju davati natovane adrese nije bas nesto popularno. Znaci kad neki provajder pocne
sa ipv6 i drugi ce morati. Samo nikako taj jedan da pocne.
[ bigvlada @ 15.10.2018. 11:53 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
Neka ponudi 60/40 ooooh da ;)

edit: Samo sto moj provajder naplacuje 900 din dupliranje uploada sa 8 na 16;)

a ceo paket mi kosta 2100 dindzi


Beogrid ima 50/50 za 2790 dinara mesečno (30/30 je 1790). Ali to verovatno možeš da iskoristiš samo na NBGD-u.
[ nkrgovic @ 15.10.2018. 11:55 ] @
Citat:
calexx: Jeste, sad će SBB da se troši, ovako em prodaju ipv4 dok ih još imaju em uvaljuju fiksne adrese onima kojima je to potrebno. Pa će sada da prelaze na v6 i smanje zaradu. How yes no.

Prvo, za docsis im treba optika, samo ti je ne uvode u tvoj stan, nego do cvorista, negde jako blizu tebe (mora da ti bude blizu). Zapravo, tebi je sve jedno, sve dok je agregacija povoljna - i ne, to nije 1:1, 4:1 je sjajno, a i vise.... ne koriste svi korisnici ravnomerno.

Drugo, IPv6 je nocna mora jos uvek, po mnogo pitanja. Fixna adresa stoji, ali dosta toga nema podrsku za IPv6. Bilo bi super da krene, ali to nece omoguciti da zameni ipv4 ni fixne IP adrese, veruj mi.

Trece, ma kako se to tebi ne svidjalo, koriscenje torrent-a nije bas regularno koriscenje. To sto ti hoces da cepas filmove i jos se zalis sto ne ide, cuj, provajderu na zapadu rutinski za to salju podatke dalje pa ti kuci lepo stigne kaznica - imam drugara kome je za pirartovanje jedne epizode stigla tako lepa cifra da je skonta da netflix proso dodje dzabe. Streaming jeste skroz regularan, ali nemoj da se brines, provajdere to ne boli puno. To se resava na razne nacine, pocev od kesiranja kod provajdera, preko dogovora sa streaming kucama pa na dalje. Jeste regularno, ali nije cudno.

Upload bi bio najveci dobitak. Ako ga bude. Ali i to je za neke normalne primene - tipa backup na cloud koji mnogi pominju, VPN i slcino - ne za "ja bi da seed-ujem torrente". I zapravo, vecini korisnika to ne treba, kao sto im ne treba ni gigabit (osim u burstovima) - vecina je marketing. Zapravo glavni razlog da oni ovo rade jeste marketing, ali dobro, nekome ce da zatreba. :) Ocekujem da downlink agregacija ovih linkova komotno ide preko 50:1 bez da ikad zakuca ni blizu 95% koriscenja. Realno, jako malo korisnika vuce puno neta duzi vremenski period.

Ja bi bio najsrecniji sa 100Mbit/s netom, samo da je simetrican, a pri tom ga ja ne bi koristio ni 5% vremena - ako i toliko. ;)
[ Zlatni_bg @ 15.10.2018. 12:13 ] @
ipv6 gotovo da nema nikakvu finansijsku vrednost. Radi se do toga da je mnogo mali deo weba kompatibilan sa istim. Kako je krenulo, a kako se pricalo, mislim da cemo negde 2030. imati neki balans izmedju ipv4 i ipv6. Zadnjih 10 godina se vrti ista prica... A mogu svima da nam daju po 20 ipv6 adresa bez problema.

Sto se tice torrenta, imam iskustva zbog "seedboxova" koji su bili u NL, US, i HK, davnih, davnih godina, dok je katz postojao. Provajderi su mi samo prosledjivali mailove nadleznih organa, gde je bio podatak da se na tom i tom portu na toj i toj adresi nalazi materijal u njihovom vlasnistvu i da imam 24/48h da ga uklonim. Nikakve posledice nisam imao. Mislim da i danas nije nesto drugacije, lakse je pretiti onima koji su nikakav problem (obicni korisnici) a legalne akcije pokretati protiv sajtova, itd. P.S. nikad gori net nisam video od HK neta.

Nego, da se mi manemo istorije, da vidimo sta ce novo vreme da nam donese. Dinamicka ali javna IP adresa + bar 1:8 ratio protoka, mogucnost vecih brzina po pristojnim cenama (1gbit/100mbps za 6-7k? nije da nigde nema) pa da vidimo. Ako protok bude na ustrb javnih IPv4 nece da valja :) A SBB je prodao ogromnu kolicinu adresa koje je imao.
[ Branimir Maksimovic @ 15.10.2018. 12:21 ] @
Pa dobro necemo sad da kocimo zbog toga sto svi sajtovi ne podrzavaju ipv6. Recimo smtp serveri nikada nece preci na ipv6 iz prostog
razloga sto ograniceni broj adresa moze da se banuje ;p
Znaci nek oni omoguce i ipv6 adrese uz tu natovanu ipv4 i svi zadovoljni.
[ ademare @ 15.10.2018. 12:31 ] @
Prica da su torenti i sam saobracaj kao takav Nelegalni , ipak ne stoji !

Postoje veliki sistemi , kao sto je popularni W.O.T . tenkici , koji samo u Nemackoj , i ostatku EU imaju nekoliko miliona korisnika ! Ne moraju svi da budu aktivni svaki dan , ali povremeno ih ima toliko , kao i onih sto trenutno prave pauzu , a u jednom trenutku ce se ponovo aktivirati .

Kompanija koja distrubuira W.O.T i ostale svoje , malo manje popularne igre , to cini Iskljucivo posredstvom Torenta ! I to ne samo instalacionu , inicijalnu verziju , vec i stalne nove verzije , patcheve , nove sadrzaje itd .

Sve iskljucivo torentima . I tu je sve legalno . Tako da ne treba sve apriori proglasavati za nelegalno .

Druga stvar da Natovani korisnici , ako spadaju u grupu povremenih korisnika torenta i to javnih, nemaju nikakav problem sa tim sto su natovani .

To pogadja , jednu manju grupu nazovimo ih entuzijasta , koji koriste privatne Treckere i koji moraju da odrzavaju pozitivan odnos D/U . Njima natovana IP predstavlja problem zbog Uploada . Ali takvi korisnici su ipak u velikoj manjini , ja na primer se nikada nisam time bavio , a verujem i vecina korisnika foruma .
[ calexx @ 15.10.2018. 12:37 ] @
Citat:
nkrgovic: Prvo, za docsis im treba optika, samo ti je ne uvode u tvoj stan, nego do cvorista, negde jako blizu tebe (mora da ti bude blizu). Zapravo, tebi je sve jedno, sve dok je agregacija povoljna - i ne, to nije 1:1, 4:1 je sjajno, a i vise.... ne koriste svi korisnici ravnomerno.

Trece, ma kako se to tebi ne svidjalo, koriscenje torrent-a nije bas regularno koriscenje. To sto ti hoces da cepas filmove i jos se zalis sto ne ide

Ja bi bio najsrecniji sa 100Mbit/s netom, samo da je simetrican, a pri tom ga ja ne bi koristio ni 5% vremena - ako i toliko. ;)
Ne računam interkonekcije, SBB je davno počeo da provlači optiku do čvorišta, ima možda 5-6 godina kako je dovedena optika u zgradu do moje i tu napravljeno novo čvorište. Prethodno je bilo na par km i do mog kraja išao koaksijalac. Ono što svi zovu optikom je ipak malo bliže, ajde ne mora do kompa ali bar FTTB ... mada je ovo SBB-ovo kod mene skoro pa tako.
Jedino što nisu nudili optičke pakete ali će sada valjda brzo da pređu na 3.1 pa da ponude i veće brzine. Ne očekujem običnu promenu tj ubrzanje paketa, verovatno će novi paketi da budu u novoj ponudi po većim cenama i sa novom UO.

Torrent jeste regularno korišćenje, ne može neko da kaže da je nož oružje jer može da se kolje ... ja naseckam šargarepu i to nije nikako za osudu. ;) Ne trošim filmove, tu i tamo po neki, više sam za muziku. ;)

Možda problem budu oni koji cuclaju cevku ;) i ceo dan im se nešto vrti. To ume i da potroši link. Pa društvene mreže, što neko napisa ... ako ruter izdrži noćnu žurku, dobar je. :(
[ Zlatni_bg @ 15.10.2018. 12:43 ] @
Citat:
ademare:
Prica da su torenti i sam saobracaj kao takav Nelegalni , ipak ne stoji !

Postoje veliki sistemi , kao sto je popularni W.O.T . tenkici , koji samo u Nemackoj , i ostatku EU imaju nekoliko miliona korisnika ! Ne moraju svi da budu aktivni svaki dan , ali povremeno ih ima toliko , kao i onih sto trenutno prave pauzu , a u jednom trenutku ce se ponovo aktivirati .

Kompanija koja distrubuira W.O.T i ostale svoje , malo manje popularne igre , to cini Iskljucivo posredstvom Torenta ! I to ne samo instalacionu , inicijalnu verziju , vec i stalne nove verzije , patcheve , nove sadrzaje itd .

Sve iskljucivo torentima . I tu je sve legalno . Tako da ne treba sve apriori proglasavati za nelegalno .

Druga stvar da Natovani korisnici , ako spadaju u grupu povremenih korisnika torenta i to javnih, nemaju nikakav problem sa tim sto su natovani .

To pogadja , jednu manju grupu nazovimo ih entuzijasta , koji koriste privatne Treckere i koji moraju da odrzavaju pozitivan odnos D/U . Njima natovana IP predstavlja problem zbog Uploada . Ali takvi korisnici su ipak u velikoj manjini , ja na primer se nikada nisam time bavio , a verujem i vecina korisnika foruma .



Ja sam objasnio sta je problem sa torrentima u 99% slucajeva u postu iznad. Tudji sadrzaj na tvom racunaru se nudi na odredjenom portu. Znaci ne juri tebe "drzava Nemacka" ili tako neko, vec legalni zastupnici onoga sto delis.
[ nkrgovic @ 15.10.2018. 12:56 ] @
Citat:
calexx:
Ne računam interkonekcije, SBB je davno počeo da provlači optiku do čvorišta, ima možda 5-6 godina kako je dovedena optika u zgradu do moje i tu napravljeno novo čvorište. Prethodno je bilo na par km i do mog kraja išao koaksijalac. Ono što svi zovu optikom je ipak malo bliže, ajde ne mora do kompa ali bar FTTB ... mada je ovo SBB-ovo kod mene skoro pa tako.
...
Torrent jeste regularno korišćenje, ne može neko da kaže da je nož oružje jer može da se kolje ... ja naseckam šargarepu i to nije nikako za osudu. ;) Ne trošim filmove, tu i tamo po neki, više sam za muziku. ;)

Prvo, iskreno, sta to tebe briga? Mislim, kao klasicnog korisnika?

Vidi, tebi treba brzina protoka i dobar SLA. Sve ostalo je nebitno. Iskreno, ja bi da mi nikad vise ne udju u kucu, a kamoli da menjaju kablove, to mi ne dolazi u obzir, taman su sredjeni. Optika? Ne hvala. Imam coax, provucen, to lepo radi. Samo mi treba zidove da mi lupaju sad.... Meni treba sto bolji SLA za brzinu za koju se odlucim, bez menjanja bilo cega, ako moze ;)

A cuj, jeste regularno, ali ja znam jako malo njih koji ga koriste regularno... ;) Ja nekad skidam linux tako, ali realno, ako ima dobar mirror, meni je lakse da ne radim tako. I za jos dosta toga to vazi... Vecini korisnika je smor. Vecina korisnika zeli jednostavno burst, dobije fajl koji zeli i ide dalje. Zato i pricam o agregaciji. :)
[ calexx @ 15.10.2018. 13:12 ] @
Nije mene briga, nego je bilo pitanje o SBB optici u NS pa sam pomenuo. Ja nemam problema, optika mi je ubačena u stan pre više od 3 godine i sve je sasvim OK, nemam problema sa bilo čim u priči.

Torrent nije nelegalan, drugo je šta se njime radi. Pa onda bi sam download bio nelegalan ako se pogleda šta se sve tako dovlači.
[ Branimir Maksimovic @ 15.10.2018. 13:30 ] @
Imam i ja optiku do zgrade, ali nisam podneo zahtev posto je razlika u odnosu na kablovski minorna za ovaj paket.
100/6 kablovski 80/8 optika.
Nego to sto ce SBB uraditi naterace i ostale da nesto preduzmu po pitanju brzina, svakako.

[ anon70939 @ 15.10.2018. 13:43 ] @
Za kućne potrebe, meni i "za više od 95%" korisnika, je dovoljna brzina i 40/4, sa svim ukućanima koji koriste.
Što nkrgović kaže, ne moraju da povećaju protok, samo nek radi da nemam bilo kakve potrebe za supportom.
[ calexx @ 15.10.2018. 13:52 ] @
Ne znam konkretne planove ali neće baš da preteraju. Pomenuto je da može do 10Gbps što ne znači da će to da ponude. Verovatno neka ponuda 1000/100 što je već viđeno ovde ali neće da bude dostupno baš svakome. Jedino onima kojima je baš baš potrebno ili imaju pa da se pokažu. U svakom slučaju je dobro da se nudi sve brže i brže jer će i ostali da to prate.
Kako god, možda 40/4 i jeste nekome ili većini dovoljno ali mislim da će svako da ostane na istoj ceni a ne na istom paketu. Jednom je bilo u planu da se ADSL poveća na 2Mbps i čitao sam bezbroj poruka tipa ... ako stvarno uvedu 2Mbps, ja do kraja života neću da tražim više jer je to i previše i biće mi dosta.
Dobra strana većih brzina je što nešto možemo skoro trenutno da dobijemo, nije dovoljno što sa bilo kojom brzinom to stigne relativno brzo. Neki dan sam obnavljao neku muziku (otišlo sa 2T hardom pre par godina) i umesto da gledam spiskove šta je bilo i šta je već otišlo na DVD, ja sam išao redom i za baš kratko vreme dovukao 20GB. Od toga ću da obrišem bar 15GB.
[ ademare @ 15.10.2018. 15:13 ] @
Ja bas nisam optimista , sto se tice ovih prica , oko SBB i svemirskih brzina .

Bice nesto , ali samo za one koji mogu i hoce da se Otvore . Cene verovatno nece biti bas povoljne , proci ce dosta vremena dok to ne postane realna ponuda za sve .

Sve zbog toga sto SBB , trenutno i nema ozbiljne konkurencije na Republickom nivou , posebno ne sto se tice raspalog Telekoma , tj. MTS .

To sto neki mali provajder ponudi u jednom ili 2 grada , ne znaci mnogo kao pretnja SBB-u . Eto na primer taj tvoj provajder , ne moze da ih ugrozi ni u samom Nisu , Brankov u toj BG opstini itd .

Telekom brzinski moze , samo uz Enormna ulaganja , koja ocigledno ne nameravaju da uloze ! Niti je XDSL masovan , niti ce biti , Optika vise prica za naivne , nego realnost .

Zato su se u MTS - u setili da pokusaju da konkurisu bar cenovno , ako ne mogu brzinski .

Vratili su u ponudu BOX 4 , koji je bio ukinut , i koji uz standardnu brzinu neta za MTS od 20 MB ima povoljnu cenu na akciji do nove godine .

MTS je konacno shvatio , da ima nesto , sto SBB nema , Mobilnu telefoniju i da to moze da iskoristi .

Zato valjda nisu ni dozvolili da SBB kupi Telenor , a posle neuspelog pokusaja kupovine PINK-a sada imamo novog vecinskog vlasnika SBB-a . Sad bar valjda se vise nece prezvakavati prica o CIA i slicno vezano za SBB .
[ DynDNS @ 15.10.2018. 17:31 ] @
Bice GIGA kod sbb-a za jedno 3 godine kada promene aktivnu i pasivnu opremu na koaksu .... ovo je samo buva zbog telekoma odnosno huawei-a.
[ calexx @ 15.10.2018. 19:47 ] @
Citat:
ademare:To sto neki mali provajder ponudi u jednom ili 2 grada , ne znaci mnogo kao pretnja SBB-u . Eto na primer taj tvoj provajder , ne moze da ih ugrozi ni u samom Nisu , Brankov u toj BG opstini itd .
Nije pretnja jer mali provajderi nemaju toliko reklama, ljudi i ne znaju za njih a osim jednog malog procenta korisnika ostali se baš i ne razumeju pa idu tamo gde znaju da neko drugi ide. Osim toga, svi imaju te UO, kada je moj provajder ušao u ulaz, bilo je nekoliko tek potpisanih UO sa SBB-om koji je tu već bio i ne znam šta će da bude kad isteknu. Mada ... sport klub i neki sitni dodaci će često da prevagnu.

Plus ovaj moj provajder radi kao da hoće da ne privuče korisnike, na sajtu nemaju teve program, u cenovnicima ne piše nešto što bi im svakako pomoglo, kao da ne žele da se omasove. Da nisam slučajno pitao, ne bih ni znao za 120č unazad. Tek mnogo kasnije su to objavili. U cenovniku ne piše da uz neke pakete ide više uređaja (stb ili android box) fraj, možda da ih ne bi mnogo davali ali time i ne privlače korisnike. Meni odgovara.

Ne znam da li bi bilo isto da sam zaražen televizijom, ovako mi je 99% važan internet, televiziju pogledam jednom nedeljno a android box sam probao par puta od kako sam ga uzeo. Možda i zato što nemam televizor.
[ flighter_022 @ 15.10.2018. 21:25 ] @
Prostora na hard diskovima ima dovoljno. Sve dok je I/O kapacitet moje matične i samog SSDa veći od max. protoka mog internet linka, ja se neću buniti ako povećaju brzinu. A i ako internet link postane brži, da se i to iskoristiti do maksimuma dodavanjem bar još jednog ralunara :D

Recimo, jedan od prethodnih poslodavaca je koristio oko 160 GB na dropbox-u, Meni je ceo dan trebao da to sinhronizujem a moglo je ya pola sata gigabitnim linkom. A onda kada radim obradu (kakvu god, nebitno) nekih 36000 fotografija od po 3000x3000 pixela, to da ostatak tima dobije opet traje neko vreme, a moglo bi mnogo manje, itd itd itd.

Kome treba samo za Youtube, može i 100Mbps/256Kbps :D ali nekom treba i mnogo više.
[ gilopile @ 16.10.2018. 00:15 ] @
Evo, kao da vraga prizivam :)

Evo ga klijent, za dan i po sta mi urade, krvaavu mu mmm mu mminu :D

Bakara, i sada da ovako siba ceo mesec, ode 1TB.


[ calexx @ 16.10.2018. 02:10 ] @
Pa šta je 1T? Moraš da se presvičuješ na veće brzine i potrošnju, kažem ja da gornje granice nema, koliko god povećavali sve će da bude potrošeno. Pa kao što sam napisao, skoro sam nešto gledao i ajde, da skinem i proverim i časkom dovučem 20 giga. Da sam imao mesta na disku, mogao sam i stotku da izguram tog dana.
[ Zlatni_bg @ 16.10.2018. 18:34 ] @
Ma 10Gbps, ili bilo sta preko 1Gbps nece NIKO skorije ponuditi. Pa samo cene switcheva ce da odu 10x na gore, ne da im se ne isplati nego ono, kranje je ludilo. Drugo, niko od kucnih korisnika nema ni NIC koji moze da podrzi to. I da imaju 10Gbps, bice za njihove potrebe. I to cisto sumnjam da ce biti ethernet, verovatno cista optika.

Mene samo zanimaju ti novi paketi. Cujem da ce sad 18. i da izadju kod njih na sajtu. U BG optiku kod SBB ima negde oko 0.1% korisnika. Ovo ce verovatno optika do reka, pa preko etherneta do krajnjih korisnika da bude prica. Tako radi AVCom kod mene u zgradi vec.
[ source3 @ 18.10.2018. 09:49 ] @
OK, mali update. SBB je od jutros predstavio nove EON pakete, gde je najbrzi 300 Mbps za oko 4999 RSD(tel + net + tv). Posto nema ni traga od glasa od 1 Gbps u cenovniku, pozvao sam podrsku gde mi je receno da 1Gbps moze da se dobije samo kao dodatak u postojecim paketima, konkretno za Duo Gold Extra(paket sa 100mbps ~4000 RSD) se doplacuje 5000 RSD.

[Ovu poruku je menjao source3 dana 18.10.2018. u 11:28 GMT+1]
[ calexx @ 18.10.2018. 12:04 ] @
Piše u cenovniku (koje inače menjaju svaki čas) da doplata za 1000/50 iznosi 4.000 i da važi samo za delove ovih giga gradova.
[ source3 @ 18.10.2018. 12:43 ] @
Citat:
calexx: Piše u cenovniku (koje inače menjaju svaki čas) da doplata za 1000/50 iznosi 4.000 i da važi samo za delove ovih giga gradova.

Aha sad jeste izaslo, jutros nije bilo. Nista, onda sam dobio pogresnu informaciju. U svakom slucaju izgleda da je minumalna cena za 1Gbps ~7600 RSD (Full Duo paket + doplata za 1gbps).
[ anon70939 @ 18.10.2018. 13:14 ] @
Ovaj cenovnik gledate?
https://sbb.rs/n10480/EON-paketi/EON-paketi

A sta im znaci Internet do 150 Mbps? Koliki je Upload, a koliko Download?

I njake mi se od ovoga "do 150"

I Eon DUO paketi su im skuplji od Eon paketa?
Skuplje se plaća ako želiš manju brzinu i ne želiš fiksni?
Ili sam ja pogrešno skontao ponudu
[ gilopile @ 18.10.2018. 13:31 ] @
A meni se njake sto kriju najbitniju informaciju UL. U cemu je caka, brate, prodaju net, a ne napisu tu najbitiniju informaciju, a bitno da nacickaju sa informacijama, tipa - glupavi video klub sa 7000 naslova i 7 dana unazad. Filmova gde hoces i koje hoces online za dz u HD, ebali ih filmovi. Dete od 3 godine zna da pusti film/crtani na online gledalicama i sl.
[ source3 @ 18.10.2018. 13:34 ] @
Citat:
gilopile: A meni se njake sto kriju najbitniju informaciju UL. U cemu je caka, brate, prodaju net, a ne napisu tu najbitiniju informaciju, a bitno da nacickaju sa informacijama, tipa - glupavi video klub sa 7000 naslova i 7 dana unazad. Filmova gde hoces i koje hoces online za dz u HD, ebali ih filmovi.


Opet dolazimo na pricu da ta informacija ne interesuje 95% korisnika interneta u Srbiji. Srecom pa su se setili da ubace to u zvanicni cenovnik za nas koje interesuje https://sbb.rs/Binary/20644/SBB-EON-Ponuda-sa-cenovnikom-od-18.10.2018_v1.pdf
[ gilopile @ 18.10.2018. 13:37 ] @
Bez obzira, to je kljucna informacija o `proizvodu` koji prodaju.

Isto da napisem `prodajem auto, cena 2100eur ide do 160kmh` :)
[ anon70939 @ 18.10.2018. 13:48 ] @
Citat:
gilopile:Isto da napisem `prodajem auto, cena 2100eur ide do 160kmh` :)

hahaha, ekstra :D

Hoćeš da kažeš da više od 5% ljudi interesuje da li auto ima varijator faze, ili plivajući zamajac :D


Gledam sad ovaj cenovnik, i nisam nešto impresioniran. Verovatno i ostalih 95% korisnika ne vidi razlog da uzme neki "EON" paket, osim što je GIGA reklamiran. Nemaju samo Internet u ponudi, moraju paketi?
[ bachi @ 18.10.2018. 13:51 ] @
Pa nije isto. Jer tebi auto u oba smera ide toliko, a ne samo u jednom smeru. :D
[ gilopile @ 18.10.2018. 13:56 ] @
Itekako. Kada se spomene plivajuci zamajac, a auto star 10 godina i presao boga jarca, bezanija, jer sama zamena zamajca kosta kao 2 takva polovna auta, a sigurno je pred mresku :)
Napisao sam DO 160km, sto moze znaciti da se vuce 20km/h ili moze 0km/h, ilil ti zariban auto na klocnama :D A opet moze dostici i 160km ako ga bacis niz liticu...

Mora malo i da se nasalimo :)
[ nkrgovic @ 18.10.2018. 13:59 ] @
Citat:
bachi: Pa nije isto. Jer tebi auto u oba smera ide toliko, a ne samo u jednom smeru. :D

Koji auto ide i 100km/h u rikverc? :)

Shvatite da ste/smo manjina. :)
[ anon70939 @ 18.10.2018. 14:07 ] @
Verovatno je mislio da obrnes auto kad ides u suprotnom smeru
Ono, od kuće do posla u jednom smeru, ali sa posla do kuće ne vozi u rikverc :D

Pa izgleda SBB ide tom logikom pri proporciji Download/Upload

150/12... Mada moja Alfa moze vise od 12 u nazad :D
[ calexx @ 18.10.2018. 14:09 ] @
Citat:
CoyoteKG:I Eon DUO paketi su im skuplji od Eon paketa?
Skuplje se plaća ako želiš manju brzinu i ne želiš fiksni?
Ili sam ja pogrešno skontao ponudu
Au bre, pa vi gledate reklamu na sajtu, kao neki amateri. To služi da privuče one koji i ne znaju šta to znači. Cene se gledaju u cenovniku a tamo sve piše.

Duo paketi su u poslednjoj promeni degradirani pa njih praktično tada nisu ubrzali, tako je ostalo i sada. Na prvi pogled mi ponuda deluje malo bolje, veće brzine uz niže cene, uz jedan izostavljen paket pa se neko možda i ne nađe u ponudi. Jedino mi nije jasno što piše da su eon paketi dostupni u gpon infrastrukturi, da li je to sada većina ili ovi giga gradovi ili će još da se radi?
[ anon70939 @ 18.10.2018. 14:14 ] @
Citat:
calexx: Au bre, pa vi gledate reklamu na sajtu, kao neki amateri.

Pa vala, ja njihove usluge i koristim kao amater :).
Surf po ES i sličnim sajtovima, žena po FB, pogledamo neki film sa torrenta, opeglam koju partiju WoT...

Ne treba meni brži net, samo se eto čudim, jer na osnovu reklama, bilborda, bez udubljivanja preterano, očekivao sam da ću od danas imati automatski gigabitni net :)
[ bachi @ 18.10.2018. 14:25 ] @
Citat:
CoyoteKG:
Verovatno je mislio da obrnes auto kad ides u suprotnom smeru
Ono, od kuće do posla u jednom smeru, ali sa posla do kuće ne vozi u rikverc

Pa izgleda SBB ide tom logikom pri proporciji Download/Upload

150/12... Mada moja Alfa moze vise od 12 u nazad

Hvala što si pojasnio umesto mene, nisam mislio da će to biti potrebno, ali nas ima raznih.
[ calexx @ 18.10.2018. 14:33 ] @
Citat:
CoyoteKG:Pa vala, ja njihove usluge i koristim kao amater :).
Surf po ES i sličnim sajtovima
Znaš ti šta sam mislio, na one koji i ne znaju šta je surf i šta su forumi. Njima je selfi najveće IT dostignuće, uz FB bez koga se ne može. Jel može sa ovom brzinom da se pošalje selfi na fb? Može. Uzimam.
[ anon70939 @ 18.10.2018. 14:34 ] @
Ma ja nisam skontao iz prve, pa sam sebi objasnjavao na glas :D

No nema na cemu, i ti si meni pomogao oko VPN 100 puta :D
[ Miroslav Jeftić @ 18.10.2018. 14:54 ] @
Hm, i nije neka ponuda kako su je najavljivali
[ calexx @ 18.10.2018. 15:13 ] @
Kako su je najavljivali? Po cenovniku su paketi i brži i jeftiniji, osim za nekoga ko je iskoristio akciju pa plaćao nešto jeftinije. Kad to prođe, onda neka poredi cene.
Očekivao si giga paket za 4k ili manje? ;)
[ Miroslav Jeftić @ 18.10.2018. 15:35 ] @
Nisam, ali u odnosu na moj trenutni adsl paket 50/8 skoro ništa vredno pažnje. Najjači paket svega 15 u upload-u, a i to pitanje na šta bi ličilo i kako bi radilo.
[ Zlatni_bg @ 18.10.2018. 15:50 ] @
... jel postoji opcija da se zadrzi d3 uredjaj, a ne da se uzima eon? :D Iskreno mnogo mi se vise svidja d3 na tvu.

edit: zaista izgleda jeftinije uzeti i fiksni kod njih. Ja cu produziti dalje kad stignu u BG 2019 :)
[ Milan Kragujevic @ 07.10.2019. 15:03 ] @
Ima li nešto od ovoga? Da li aktivacijom GIGA usluge automatski cela teritorija dobija pokrivenost, ili ide po ulicama? Još uvek reklamiraju da će BG dobiti krajem 2019. Što je sad. A još nema ništa o tome. Pretpostavljam da je ovo HFC mreža. Da li se menja standard, tj. prelazi na DOCSIS 3.1?
[ zivanicd @ 14.10.2019. 18:41 ] @
"Giga" moze samo ako postave optiku do korisnika... Dokle god je coax... ne mere giga...

Optika je sad smesna, nasa firmica u svakoj selendri opstine Kladovo (13 sela) je postavila GPON mrezu.

Da ne uvredim domace seljake, ali u nasoj opstini korisnik na selu ima bolju uslugu nego 80% Srbije u gradu...

[ Milan Kragujevic @ 14.10.2019. 19:23 ] @
Par stvari:
1. imaš sreće da su odabrali tebe i da imaš monopol na takvom tržištu (pretpostavljam da stvarno pružaš dobru uslugu)
2. dobiti dozvolu za kopanje, postavljanje kablova na bandere i slično je na selu laganica, u gradu ne samo što svako hoće neki procenat ili keš, već postoji gomila zakona koji takve stvari sprečavaju
3. Može giga na coax-u sa DOCSIS 3.1 ako ne nakače previše ljudi na jedan kabl, što važi i za optiku i čuvenih 2.4Gbps po vlaknu pa sad ti to podeli kako hoćeš.
4. U mnogo većem broju slučajeva se dešava da normalni provajderi (pretpostavka) kao što si ti ne mogu da uđu na tržište jer je pre njih došao pilićar koji nudi coax do 40 Mbps po sumanutim cenama (>4000 din UO36) putem infrastrukture koju je selo platilo, i još ako ima ekskluzivnu dozvolu za provajding... vidi npr. moje rodno selo

Dakle, kad budete pustili optiku po Beogradu javi mi se, rado ću da isprobam uz ugovor na daljinu, ako ne propadnete do tada ili vas ne pojede politički mrak jedne (telekom) ili druge (united) sile ...
[ bachi @ 14.10.2019. 20:00 ] @
Ali flat penzioner paket.
[ zivanicd @ 15.10.2019. 22:12 ] @
Citat:
Milan Kragujevic:
Par stvari:
1. imaš sreće da su odabrali tebe i da imaš monopol na takvom tržištu (pretpostavljam da stvarno pružaš dobru uslugu)
2. dobiti dozvolu za kopanje, postavljanje kablova na bandere i slično je na selu laganica, u gradu ne samo što svako hoće neki procenat ili keš, već postoji gomila zakona koji takve stvari sprečavaju
3. Može giga na coax-u sa DOCSIS 3.1 ako ne nakače previše ljudi na jedan kabl, što važi i za optiku i čuvenih 2.4Gbps po vlaknu pa sad ti to podeli kako hoćeš.
4. U mnogo većem broju slučajeva se dešava da normalni provajderi (pretpostavka) kao što si ti ne mogu da uđu na tržište jer je pre njih došao pilićar koji nudi coax do 40 Mbps po sumanutim cenama (>4000 din UO36) putem infrastrukture koju je selo platilo, i još ako ima ekskluzivnu dozvolu za provajding... vidi npr. moje rodno selo

Dakle, kad budete pustili optiku po Beogradu javi mi se, rado ću da isprobam uz ugovor na daljinu, ako ne propadnete do tada ili vas ne pojede politički mrak jedne (telekom) ili druge (united) sile ...


Sve sto kazes je isto za malo mesto i veliko... Svako trziste ima svoje prednosti i mane.

Malo trziste - malo korisnika, malo trziste - nezainteresovanost velikih za investicije. U 5 nasih naselja je CDMA, u mnogima nema VDSL-a (samo ADSL). Tu smo mi kao mali imali prostora da kvalitetnom uslugom napravimo pricu.

Ali nista nije jednostavno, brzo i jeftino: trebalo nam je 10 godina da prokopamo do svakog sela optiku ($$$$).

Sa druge strane zadrzali smo korisnike. Da nismo investirali, odavno bi propali (2.4Ghz, 5Ghz pa zadnje 3 godine GPON). Nas broj korisnika je ekvivalentan jednom bloku zgrada u Beogradu...

Veliki operateri mnogo vise eksploatisu svoju infrastrukturu... Zato i nema optike svuda po Beogradu, a kamoli po Srbiji.

Tema je bila GIGA Gradovi. Taj GIGA se putem optike najlakse i nabolje isporucuje. Sigurno i najeftinije u danasnje vreme. Ko ima dozvole za COAX/BAKAR, taj moze da radi rekonstrukciju mreze, ALI NECE. Ima 90% zadovoljnih korisnika "kojima sve radi"...

Cena DROP korisnickog prilaznog kabla sa sajlom je 70e/km franko Kladovo, kabl za unutrasnju instalaciju u zgradi je jos jeftiniji. Dobavljac iz Beograda. Jeftinije od bilo kog bakra, pa se opet operateri ne odlucuju da to menjaju....

Kad budu GPON operateri krenuli da daju osnovni paket 1Gbps kao u Rumuniji, krenuce ludilo da se mreze rekonstruisu. Ali do tada ce dosta vode proci Dunavom...
[ Milan Kragujevic @ 15.11.2019. 14:59 ] @
Neće biti Giga mreže u Beogradu, 46 dana im je ostalo do isteka "roka", a ni pomaka. 70% Beograda nema uslove za DOCSIS 3.1, konkretno spliteri, filteri, pojačavači, i ostale gluposti u rasponu 5-1000 MHz. Treba da bude do 1794 MHz da bi mogao DOCSIS 3.1 da se koristi, a bez toga nema "GIGA" mreže.

Krajnje smešno.
[ Zlatni_bg @ 15.11.2019. 15:16 ] @
Sto mislis da ce sve to preko docsisa da ide?
[ Milan Kragujevic @ 15.11.2019. 15:27 ] @
Zato što upload od 50 Mbps na optici je takva prevara da ne znam da bi to stvarno uradili.

Pričam konkretno o onom "boost" paketu, dakle GIGA paket uz doplatu od 4000 din na postojeću cenu paketa (meni je cena paketa sa debelim popustom pa zato), za 1000/50 Mbps.

DOCSIS ne može bolji upload osim na 4.0 (tj. 3.2, ali su ga rebrandirali), a ta verzija još uvek nije nigde implementirana u svetu.

Osim toga, SBB ima odvojen cenovnik ponude optike, koja ide do 600/60 Mbps. Doduše, više ga nema na sajtu, niti na Google-u, a link koji sam imao bookmark-ovan je obrisan.

edit: Evo, iz usta SBB-a, u pitanju je coax a ne FTTH.

https://twitter.com/SBBsupport/status/1195366876395835399

[Ovu poruku je menjao Milan Kragujevic dana 15.11.2019. u 16:46 GMT+1]
[ calexx @ 15.11.2019. 16:04 ] @
Pa od prve giga najave su pisali da će da bude docsis 3.1, tada su skoro odustali od optike, mada je i to bilo fttb a sada mi se čini da guraju i ftth. Konkurencija radi svoje.
[ Milan Kragujevic @ 15.11.2019. 16:17 ] @
Neki provajder je u moju ulicu dovukao optiku u vidu tankih crnih kablova u koturima koji ulaze u belu plastičnu kutiju bez logo-a.

Kutija izgleda slično ovoj: https://tidbits.com/uploads/2017/05/Exterior-phone-box.jpg

Pretpostavljam da je to priprema za FTTH, jer na istoj banderi ima coax kablova od SBB-a a od skoro i od Supernove (ne znam tačno koji pod-operater, pojavili su se pre nedelju-dve), i coax je dosta deblji i svakako nije tako savijen u popriličan kotur, a i mlitavo izgleda.

Možda grešim, ne znam, optiku nisam video :)

Svejedno, ako je FTTH, to je sada u početnim fazama (to su radili pre nekih mesec dana, dakle doneli ogroman kotur kabla i vukli od bandere do bandere), baš ću biti srećan kad bude realizovano za nekih ~godinu dana, da se uhodaju i eto mene kod njih za dve godine, osim ako to kojim neverovatnim slučajem nije SBB, pa da odmah pređem u okviru istog ugovora...

Zvao sam Orion Telekom da pitam da li imaju optiku u blizini, nemaju opšte u nekom velikom krugu, ali oni obično ne znaju za to dok se ne aktivira cela mreža.

A ako je Telekom optika, ostaću na SBB coax. :)
[ Milan Kragujevic @ 16.11.2019. 13:01 ] @
Uslikao sam "kutiju".



Ima li nekoga s' iskustvom ko zna šta je ovo?

* fiksni nije, ide podzemno i ima ga već decenijama, a ovo su namestili skoro, na svakih ~500m u ulici, a najbliža mi je 20m.
[ Zoran Milovanovic @ 16.11.2019. 13:59 ] @
Zavrsna opticka kutija.
[ Living Light @ 16.11.2019. 14:08 ] @
Citat:
Milan Kragujevic: Ima li nekoga s' iskustvom ko zna šta je ovo?

Domača FUŠERACIJA!
Tako NE vezujemo u firmi ni kada smo "Odvojeni od sveta".

To ti je: Digitalizacija Srbije"!

Da im ehhbem 100 majke u kvalitet radova, u izvedbu i u sprovođenje 1Gbps mreže!

UŽAS!!!

PS: Ja juče otkazao Telekonj internet.
Sad zovu, kao da su pošašavili, na svakih pola sata,
da mi nude ovo, ono, 100 Q,

NEČU!

--Ali, Gospodine, sledeće godine stiže OPTIKA!
...jes, a gde? u BG?
Dok stigne do mene, možda neču biti živ.

Od pošte sam na 350-400metara, --kažu nemaju portove od 50Mbps???

Telekom, --Beži od mene, što dalje!




[ Milan Kragujevic @ 16.11.2019. 14:13 ] @
Pa dobro, "do 1 Gbps", može i 0.001 Gbps ;) /s

Otići ću posle ili sutra ujutru da slikam svaku kutiju, pa ću da okačim u imgur album, da vidimo kakav je kvalitet u blizini.

Ja se svakako ne razumem u to...
[ Living Light @ 16.11.2019. 14:39 ] @
Milane,
Tek se ja ne razumem u to! ....Nisi jedini!

Ali me "telekonj" ubogaljio, totale.

Sad uveo drugog provajdera u dnevnu sobu.
To se može, ako se želi i hoče, veruj mi.

Sve leti!
Evo dokaza:







[ Milan Kragujevic @ 16.11.2019. 15:04 ] @
Ššššš nemoj da te neko određeni čuje da kritikuješ Telekom, odma' ima da letiš sa ovog foruma :P
[ Milan Kragujevic @ 22.11.2019. 18:49 ] @
Već je počelo da se raspada...

[ Milan Kragujevic @ 26.11.2019. 11:18 ] @
Raspad se nastavlja..



(ako nije jasno, optička distributivna kutija je "otpala" sa nosača i "visi o kablu")
[ Milan Kragujevic @ 10.01.2020. 13:15 ] @
Ni glasa o GIGA mreži, na sajtu piše "Beograd do kraja 2019.", 1/3 januara prošla, oni nisu ni taj tekst sklonili. Kao Telekom sa unapređenjima sistema...
[ calexx @ 10.01.2020. 17:41 ] @
Verovatno su se zaleteli, ne znam koliko će da bude onih koji bi platili još 4k preko svog paketa da budu gigabitni korisnici. Možda ipak razmišljaju da Docsis 3.1 nije bolje rešenje od optike.
[ Milan Kragujevic @ 10.01.2020. 17:53 ] @
>Verovatno su se zaleteli
I te kako :)

Barem da stave neki upload booster dodatak kao u doba Telekomovih Click ADSL paketa.

Meni Gigabit download ne znači, ali bi upload bio 50 Mbps.
[ calexx @ 10.01.2020. 20:26 ] @
Ma to je sića, ja se nadam da moj provajder malo podigne brzine (nije još od proleća) pa da krenem u bacanje hardova na oblake. Pravim rezervne kopije pa da iskoristim svaku moguću. Ni 100Mbps nije loše ali ne bi falilo i da je malo brže. ;)
[ Milan Kragujevic @ 10.01.2020. 20:36 ] @
Ja na poslu imam 100/100 Mbps, nije mi problem trenutno sa ovih 15 Mbps upload-a, jer sve stabilno radi, ali mogli bi da se otvore bar 50 Mbps po korisniku. 300/50 Mbps bi bilo 1/4 od maksimalnog kapaciteta DOCSIS 3.0 (1200/200 Mbps). Trenutnih 300/15 Mbps nije proporcionalno.
[ tox master @ 11.01.2020. 13:54 ] @
Malo nevezano za temu...
Ako moze neko da mi malo pojasni za sta koristite toliki protok?
Ja sam godinama imao 10/1 a od skora 22/1 i klinci na 2 kompa gledaju youtube i ja na 3., i sve to fino radi,doduse ne gleda niko 4k i tako nesto.
Cak sam testirao i dosta nekij sajtova za download ne podrzavaju izgleda ni moj full download osim googla gde ide maksimalna brzina protoka mog paketa.
Tako da bas ne kapiram zasto da imam 1 gigabit protoka ako ne mogu da iskoristim taj protok...
[ Milan Kragujevic @ 11.01.2020. 14:08 ] @
Od tog reklamiranog protoka, ja otpišem 20% na "smetnje" (zakidanje u zakonskom maksimumu), onda otpišem još 10% na stvarne smetnji, i od 300 Mbps dobijem 216 Mbps.

Tih 215 Mbps su dovoljni za dosta toga, ali kada kompajliram ogromne aplikacije više puta u toku dana, a nemam server za keširanje kod kuće, svaki put povučem oko 50GB u toku build procesa. Sa 215 Mbps to traje 30 minuta, sa 22 Mbps to traje 05 sati i 25 minuta, pritom je cela konekcija zagušena i niko drugi ne može da koristi Internet.

Iznad toga bi možda malčice ubrzalo rad, ali naravno bi zahtevali i moderniji i jači hardver i tako dalje dok se sve u kući ne promeni.

15 Mbps upload-a je užas, a ovaj GIGA dodatak omogućava 50 Mbps upload. Poređenja radi, 5 GB će se uploadovati 47 minuta na 15 Mbps, a 14 minuta na 50 Mbps.

Insistiram na GIGA mreži jer SBB nema optiku za krajnje korisnike u mojoj blizini, a neki od Supernova operaterčića ima, ali je najjači paket na njihovoj optici 200/20 Mbps. Nudili su mi i 12m po 1 din, ali ja to već imam kod SBB-a. Dakle, meni nije problem da platim taj GIGA dodatak.

Eventualno ako se budem selio negde gde SBB ima optiku... Telekom optika je takva paklena birokratija da to ne želim ni da razmatram, a Orion je gomila nesposobnih ljudi u podršci koji ne žele da izdaju radni nalog dok koristim barem 20 puta ne restartuje ONT i oni ne resetuju sva podešavanja daljinski -- plus ONT je pod njihovom kontrolom, kredencijali nisu dostupni javno.
[ Branimir Maksimovic @ 11.01.2020. 14:16 ] @
"svaki put povučem oko 50GB u toku build procesa."

bas puno i svaki put?
[ Milan Kragujevic @ 11.01.2020. 14:22 ] @
Da.
[ Branimir Maksimovic @ 11.01.2020. 14:33 ] @
Znas kako caki AOSP kad bildas samo jednom syncujes repo a onda kasnije samo izmene. Meni to deluje kao nesto krajnje neefikasno.
Nisi imao u planu da predjes na git ili nesto slicno?
[ Milan Kragujevic @ 11.01.2020. 14:42 ] @
Ajde da se vratimo na temu, tj. ćutanje, pošto je GIGA mreža propala pre aktivacije.
[ Zlatni_bg @ 11.01.2020. 14:58 ] @
Mislim da ovo o cemu pricas nema bas neke preterane veze sa samom implementacijom tehnologije koliko sa politikom. Imaj u vidu da je SBB blizak sa opozicijom.
[ Branimir Maksimovic @ 11.01.2020. 15:04 ] @
Mislis da ih drzava blokira?
[ calexx @ 11.01.2020. 15:26 ] @
Da ih blokira, država bi zabranila N1 a ne bi sam SBB to zakidao. Slično i za SK kanale. Zašto bi država zakidala SBB u planovima da kroz postojeću K2K infrastrukturu puste veće brzine za Docsis 3.1? Zašto bi država bila kriva što SBB nudi 300/15 kao maksimalnu brzinu a moj provajder daje 100/40 kao minimalnu pa ide i do 600/200? Zašto je moj provajder dokupio IPv4 adrese da ne dođe u situaciju da natuje a SBB prodaje svoje opsege i korisnike stavlja pod istu adresu, uz dodatnu zaradu za prodaju statičkih javnih? Samo zmije u džepu.

Osnova SBB biznisa i jeste u tome da se vade da ih vlasta ometa i da zbog toga ne daju veće brzine.

E da, zašto su potrebne ovakve brzine. Meni nije potrebno ali sam dobio dobru ponudu a čak u nekoj kombinaciji preračunavam da li mogu da uštedim uz još veću brzinu. ;) Kada sam počeo da koristim internet, a da to nije modem i plaćeni sati, radovalo me kada mi dbevno "stigne" nekoliko lossless albuma. Sada povučem neki i još nisam izabrao šta sledeće, a prvo stiglo. Hoću da probam nešto, gabaritno je ali stigne brzo pa probam i lako obrišem. Da li bih pogledao neki HD film ako je potrebo 3-4 sata da stigne?
Plus, ja nemam druge potrošače na liniji a tamo gde 2-3 deteta ne dižu glavu od mobilnog, gde se strimuje, gleda, sluša ... nema leba od malih brzina.

Da li bi pitao nekoga ko kupi auto čija je maksimalna brzina 300km/h zašto je to uradio kada ne može da vozi preko 130? Pa valjda taj auto ima još neku prednost osim brzine.

Ajde da razumem ako neki direktor Telekoma izjavi da nikome nikada neće da bude potrebno preko 768Kbps ali su oni iz druge priče.
[ Zlatni_bg @ 11.01.2020. 15:28 ] @
To je moje skromno misljenje. Iz jednog licnog izvora znam da su imali odredjene dozvole koje su im kasnije ukinute, za optiku.

A ako se malo bolje pogleda, na kanalu broj 1 na SBB mrezi je N1 televizija. Na kanalu 2 je Nova (derivat N1 televizije). Tek na kanalu 3 je RTS1. Da ne pricam o kidanju izmedju MTSa i SBBa za koje svi znamo.

Nema sta drugo da bude. SBB je protiv trenutnog rezima i nece im biti dozvoljeno dalje sirenje bez adekvatnog dogovora. Tacnije, SBB je opozicioni "medij".
[ Zlatni_bg @ 11.01.2020. 15:29 ] @
Citat:
calexx:
Da ih blokira, država bi zabranila N1 a ne bi sam SBB to zakidao. Slično i za SK kanale. Zašto bi država zakidala SBB u planovima da kroz postojeću K2K infrastrukturu puste veće brzine za Docsis 3.1? Zašto bi država bila kriva što SBB nudi 300/15 kao maksimalnu brzinu a moj provajder daje 100/40 kao minimalnu pa ide i do 600/200? Zašto je moj provajder dokupio IPv4 adrese da ne dođe u situaciju da natuje a SBB prodaje svoje opsege i korisnike stavlja pod istu adresu, uz dodatnu zaradu za prodaju statičkih javnih? Samo zmije u džepu.

Osnova SBB biznisa i jeste u tome da se vade da ih vlasta ometa i da zbog toga ne daju veće brzine.

E da, zašto su potrebne ovakve brzine. Meni nije potrebno ali sam dobio dobru ponudu a čak u nekoj kombinaciji preračunavam da li mogu da uštedim uz još veću brzinu. ;) Kada sam počeo da koristim internet, a da to nije modem i plaćeni sati, radovalo me kada mi dbevno "stigne" nekoliko lossless albuma. Sada povučem neki i još nisam izabrao šta sledeće, a prvo stiglo. Hoću da probam nešto, gabaritno je ali stigne brzo pa probam i lako obrišem. Da li bih pogledao neki HD film ako je potrebo 3-4 sata da stigne?
Plus, ja nemam druge potrošače na liniji a tamo gde 2-3 deteta ne dižu glavu od mobilnog, gde se strimuje, gleda, sluša ... nema leba od malih brzina.

Da li bi pitao nekoga ko kupi auto čija je maksimalna brzina 300km/h zašto je to uradio kada ne može da vozi preko 130? Pa valjda taj auto ima još neku prednost osim brzine.

Ajde da razumem ako neki direktor Telekoma izjavi da nikome nikada neće da bude potrebno preko 768Kbps ali su oni iz druge priče.


SBB nikad nije zakidao N1, N1 je uvek prvi na SBB listi, i samo SBB korisnici mogu da gledaju premium sadrzaj iz njihove produkcije. A iskreno, SBB ima solidne brzine. Upload je takav kakav jeste, DOCSIS jbg.
[ calexx @ 11.01.2020. 16:09 ] @
Jeste zakidao, on je kod njih prvi ali ga ne daju u javnost, nije među programima koje su prosledili ostalima. Slično kao i sa SK, pošto su neki provajderi imali stare ugovore za SK, sada su napravili novi kanal gde će da prebace važnije prenose, samo da drugi ne mogu da gledaju. A sa druge strane, mts ima Arene ali svaki bitan prenos proslede na O2 koji je svima dostupan. DOk za SK i razumem, tu se plaćaju neki jači prenosi pa je bitno da se koriste i za reklame, za N1 mi nije jasno, osim ako nije ideja da samo kontriraju.

Probaj da koristiš EON na drugoj mreži i videćeš kojih kanala nema. Osim EON za ostale, tu ih uglavnom ima mada nije sigurno koliko će da traje. To bi bilo kao kada bi RTS Planetu bilo nemoguće gledati na SBB internetu.

SBB-u je važno da mnogi neupućeni koji ne mogu da gledaju pomenute N1 ili SK na mts internetu misle da ih je mts zabranio a ne SBB.
[ Branimir Maksimovic @ 11.01.2020. 16:11 ] @
Kale:"Da li bi pitao nekoga ko kupi auto čija je maksimalna brzina 300km/h zašto je to uradio kada ne može da vozi preko 130? Pa valjda taj auto ima još neku prednost osim brzine."

Nije ovo kao auto. Ili dobro radi ili ne radi, ma koja brzina. No svakako da je potrebna veca brzina makar zbog apdejta.

Zlatni:"Upload je takav kakav jeste, DOCSIS jbg."

Ne docsis 3 ima upload limit od 200mb. Krajcuju na uploadu verovatno sto ih to nesto kosta ili sto ih bas briga.
Nisu oni jedini, naravno, i drzavni mts/telekom ima slican limit.

[ calexx @ 11.01.2020. 16:38 ] @
Kale? A inače veća brzina ima opravdanja koje zavisi od potreba. Neko hoće brzo da završi posao, neko ima gomilu potrošača u kući, neko barata ogromnim fajlovima koje šalje i prima. A preskup auto je više simbol statusa nego potrebe.
Osim toga, ovde je u pitanju mala razlika u ceni dok se kod automobila to samo tako povećava. I niko ne pravi pitanje zašto neko daje 100k € za auto. Drugačije se gleda na razliku kada je cena veća. Evo, razmišljam o televizoru i u opticaju su 12k, 22k, 28k a bilo je u priči i 60k. I u prva 2-3 slučaja niko ne pravi pitanje razlike u ceni. Istovremeno razmišljam o novom napajanju pa ako pomerim sa 4k na 5 ili 8k, to je preeeviše.

Eto, mogao bih da promenim internet paket i sporiji plaćam 360 dinara manje na mesečnom nivou. Kakva je tu ušteda ako ja danas kupim dve čokolade po 180 dinara i smažem ih brzo? Ili sednem negde i popijem pivo, dva? Da ne pominjem one koji puše.
[ bachi @ 11.01.2020. 16:39 ] @
Krajcuju zato što mreža ne može da im izdrži brži upload.

Dakle, mora da se unapredi mreža, dakle - da se uloži kinta.
[ Branimir Maksimovic @ 11.01.2020. 16:52 ] @
"Kale?"

Pa onda Sale :P
[ Milan Kragujevic @ 11.01.2020. 17:03 ] @
Citat:
bachi:
Krajcuju zato što mreža ne može da im izdrži brži upload.

Dakle, mora da se unapredi mreža, dakle - da se uloži kinta.


Kao i *super operateri. Ali njima je i download dosta lošiji.

Kapacitet jedno kabla je 1200/200 Mbps kod DOCSIS 3.0 i 10/1 Gbps kod DOCSIS 3.1.

Citat:
Branimir Maksimovic:
"Kale?"

Pa onda Sale :P


C-Ale-Iks-Iks
[ Branimir Maksimovic @ 11.01.2020. 17:13 ] @
"Kao i *super operateri. Ali njima je i download dosta lošiji. "

Kod super operatera nije problem u mrezi nego su tako odlucili, zato sto AVcom imao mnogo vece brzine a i optiku.

"C-Ale-Iks-Iks "

Ma to mi nerazumljivo ;)
[ Milan Kragujevic @ 11.01.2020. 17:28 ] @
Kako znaš da li je problem u mreži ili ne? Da li si imao na coax-u >120 Mbps i dobro je radilo? Drugo, super operatera ima raznih, a mnogi ne mogu ni 60/8 Mbps da isporuče.
[ ineve74 @ 11.01.2020. 17:36 ] @
Ja imam 20/1 mbps i ne verujem da ce se to promeniti narednih 20 godina.I jos placam 2060 dinara mesecno.
[ bachi @ 11.01.2020. 17:46 ] @
U kojoj si wolfojebini?

Promeniće se drastično vrlo brzo nakon što zaživi 5g.
[ ineve74 @ 11.01.2020. 17:49 ] @
Ovde gde zivim ima kablovski operater samo kopernikus.Ja bas pogledo na google sta ima ono mi izbacuje supernova.
[ bachi @ 11.01.2020. 18:28 ] @
Pa Supernova svakako nudi brži Internet od tog što imaš.
[ Branimir Maksimovic @ 11.01.2020. 23:49 ] @
Citat:
Milan Kragujevic:
Kako znaš da li je problem u mreži ili ne? Da li si imao na coax-u >120 Mbps i dobro je radilo? Drugo, super operatera ima raznih, a mnogi ne mogu ni 60/8 Mbps da isporuče.


Ja nisam imao, ali su nudili (AVcom) pakete sa vecim brzinama ukljucujuci i optiku.
[ Branimir Maksimovic @ 11.01.2020. 23:51 ] @
Citat:
bachi:
Pa Supernova svakako nudi brži Internet od tog što imaš.


Supernova je samo preuzela postojecu infrastrukturu. Mozda ako potpise novi ugovor dobije vece brzine.
[ Milan Kragujevic @ 12.01.2020. 09:01 ] @
Koliko vidim koristi Orion ADSL, gde je maksimum 20/1 Mbps, svakako će dobiti barem 60/8 Mbps, ako uzme Supernikus ugovor za net. Orion nudi i VDSL brzine, ko ima mogućnosti, pa može tu da dobije veći upload a možda i download.

Naravno, ako ne želi, neka plaća 2060 din Orionu za 20/1 Mbps i 660 din Telekomu za fiksni telefon. Cena novog "20" paketa je 1499 din, a "30" je 1699 din.
[ bachi @ 12.01.2020. 09:05 ] @
Pa da, koristi ADSL, ali je rekao da pokraj toga ima mogućnost za Kopernikus, a on je sad deo Supernova.

https://mojasupernova.rs/Privatni/Paketi/Super-sve

60/8 100/10 120/15 200/20

Vidim da i oni kriju upload ko zmija noge, zato što nemaju čime da se diče. :D Doduše, najbrži upload im je brži od sada već nesrećnog SBBa.

Upload se vidi kao i kod SBBa, samo iz cenovnika. https://mojasupernova.rs/Binar...pernova_privatni-korisnici.pdf

Možda mu to dođe obmana korisnika, jer isti iz ponude sa sajta može pomisliti da je reč o simetričnom linku...
[ Milan Kragujevic @ 12.01.2020. 09:14 ] @
>najbrži upload im je brži od sada već nesrećnog SBBa
Najbrži upload je na optici.

GPON Super X Plus = 200/20 Mbps
COAX Super X Plus = 120/15 Mbps

GPON Super X = 100/10 Mbps
COAX Super X = 60/8 Mbps

>jer isti iz ponude sa sajta može pomisliti da je reč o simetričnom linku...
Teško, nema provajdera u Srbiji koji nudi simetričan link.

Kažem ti, SBB i Supernove su kablovski operateri, i primenjuju jednake trikove. Telekom je internet provajder sa IPTV ponudom, gde je Internet "front and center" samim tim i upload brzina.
[ Branimir Maksimovic @ 12.01.2020. 09:25 ] @
Bachi:"Vidim da i oni kriju upload ko zmija noge, zato što nemaju čime da se diče."

Pa vidi meni je 20 uvek, i u retkim situacijama padne ispod 20, a kao 15 je. Znam
zato sto non stop share-ujem na soulseeku ;)
[ bachi @ 12.01.2020. 09:44 ] @
Citat:
Milan Kragujevic:
Najbrži upload je na optici.


Moguće, ali za te pakete sa najbržim uploadom stoji 7, a pod 7 piše ovako: U zavisnosti od tehničkih mogućnosti, isporuka medijskog sadržaja digitalne televizije, interneta i fiksne telefonije može ići preko koaksijalnog ili optičkog kabla.

Ja ovo tumačim da nude i preko coaxa.

E sad, ko zna kako li je u praksi.
[ Milan Kragujevic @ 12.01.2020. 09:52 ] @
Ne nude preko coax-a.



edit: Vidim sada taj 7 u imenu paketa. Svejedno, paket se zove GPON i nudi 200/20 Mbps, a "običan" Super par Plus nudi 120/15 Mbps.

Pozovi call centar i pitaj ih da li na koaksijalnom nude 200/20 Mbps, ako osoba koja se javi zna šta je koaksijalni a šta optički kabl.
[ Branimir Maksimovic @ 12.01.2020. 10:02 ] @
Evo kako je kod mene sada:

[ Milan Kragujevic @ 12.01.2020. 10:10 ] @
To su oni greškom stavili 20 Mbps upload. Paket ti je 120/15 Mbps, imaš veći upload a manji download. Da je 200/20 Mbps, zakonski minimum je 160 Mbps (80%) od ugovorene brzine, ti imaš 112 Mbps. Zakonski minimum od 120 Mbps je 96 Mbps, što oni ispunjavaju. Zakonski maksimum ne postoji.
[ Milan Kragujevic @ 27.02.2020. 13:53 ] @
Ovo je neočekivano, SBB pustio postojećim korisnicima 500/50 Mbps, na postojećoj infrastrukturi.

https://www.speedtest.net/resu...7f-a783-4a04-80bf-13087ff9f5af



Ako niste dobili paket, resetujte modem preko MojSBB portala.

Ta brzina ne može na Cisco modemima, kojima je teoretski maksimum 444 Mbps, mora Ubee ili CGA2121.
[ Branimir Maksimovic @ 27.02.2020. 14:06 ] @
Sad ti ne treba optika :P
Sace i supernova isto da uradi garant :)
[ Milan Kragujevic @ 27.02.2020. 14:13 ] @
Supernova je svoj potez dala sa 350/20 Mbps Max paketom.

Mene će SBB da smakne jer sam resetovao modem sa novom frekvencijom da mi proradi tih 500/50 Mbps. Kroz web interfejs kojem imam pristup. To "nije dozvoljeno".

[ calexx @ 27.02.2020. 14:20 ] @
Citat:
Milan Kragujevic:Ovo je neočekivano, SBB pustio postojećim korisnicima 500/50 Mbps, na postojećoj infrastrukturi.
Svim korisnicima nekog (najbržeg?) paketa ili samo tebi jer si im problematičan? ;) Malo mi je čudno da to urade a ne razglase.

edit: sad vidim na njihovom forumu da je povećano 300/15 na 400/50 pa deluje da rade nešto. Ili samo greše.
[ Milan Kragujevic @ 27.02.2020. 14:23 ] @
Svim korisnicima EON Premium paketa. Nisam prvi dobio, javio mi je prijatelj, pa sam resetovao modem par puta i menjao uplink frekvenciju dok nije uspostavio novi paket.

Imaš na bench forumu u SBB temi razglas o promenama.

edit: Nije 400/50 Mbps nego 500/50 Mbps, ali mora da se menja kanal dok ne "progura" svih 500 Mbps. Mene će SBB sada da linčuje zbog toga.
[ stoprocentni @ 28.02.2020. 10:28 ] @
Na drugim forumima kruži nezvanična informacija da će svima* biti povećane brzine najkasnije do 05.03.2020.

* Nejasno je još uvek da li se povećanje odnosi samo na EON pakete ili važi za sve.
[ Milan Kragujevic @ 28.02.2020. 15:51 ] @
Samo EON paketi, i to:

EON Light: 100 Mbps (umesto dosadašnjih 75 Mbps)
EON Full: 250 Mbps (umesto dosadašnjih 150 Mbps)
EON Premium: 500 Mbps (umesto dosadašnjih 300 Mbps)

Upload ne znam, osim za Premium gde je 50 Mbps.

Informacije su sa https://telemach.si/eon-paketi (njihove upload brzine su iste jer imaju neku čudnu polu deljenu mrežu sa Telekom Slovenije d.d. na nekim lokacijama ??)

Bitno: Ko nema dodeljeno barem 10 downstream kanala (meni u večernjim satima jedva radi sa 20 kanala) ne može da ostvari 500 Mbps ni teoretski ("ni u snu").

Cisco modemi imaju 8/4 kao maksimalan broj kanala DS/US, pa je na njima nemoguće ostvariti 500 Mbps (teoretski maksimum 440 Mbps, realno 350 Mbps, i to samo tamo gde je kvalitetna mreža).

Modulacija je već na maksimumu (QAM256) za downstream, dakle bez dodatnih DS kanala nema brže (za korisnike kojima ne radi)

Inače je svim EON Premium korisnicima aktivirana nova brzina, samo što nemaju svi dovoljno kanala, a neki nemaju ni modem koji to podržava.

Bridge mode na CGA2121 i Ubee EVW32C nije moguć, pa će biznis korisnici, kao i svi koji imaju Cisco uređaje, morati da se "zadovolje" sa 350/50 Mbps,
barem dok SBB ne uveze nove modele modema koji podržavaju 24/8 kanala, ili dok ne vrate Bridge na CGA.

Inače D3 korisnici neće moći da ostvare veće brzine čak ni kada bi im SBB to aktivirao jer im "ne sleduje" CGA, a Cisco ne podržava, kao što sam napisao već.

edit: upravo sazno da je upload za Full 25 Mbps.

[Ovu poruku je menjao Milan Kragujevic dana 28.02.2020. u 17:59 GMT+1]

edit 2: sveža informacija agentkinje prodaje, nove brzine objavljuju u ponedeljak. doduše izrazila se "nove pakete", ne znam da li greškom ili će biti i novih cena? (nadam se manjih :P )

[Ovu poruku je menjao Milan Kragujevic dana 28.02.2020. u 21:03 GMT+1]
[ Milan Kragujevic @ 02.03.2020. 00:37 ] @
edit 3*: Brzina za EON Light DUO: 75/8 Mbps, EON Full DUO: 150/15 Mbps, EON Premium DUO 400/20 Mbps (nezvanično)

DUO i TRIO korisnici ne dobijaju ubrzanje, niti ga dobijaju korisnici koji imaju analogne kanale (jer nema dovoljno kapaciteta u kablu za nove brzine).

Očekuju se promene u EON OTT ponudi i novi uređaji.

Očekuje se novi DOCSIS 3.0 24x8 modem za bridge mode i biznis korisnike, kako trenutni EPC3208 ne podržava brzine iznad 440 Mbps (teoretski, realno 350 Mbps).

Novi paketi kreću od 04.03.

Ko je na digitalizovanom području i ima EON paket a nije dobio novu brzinu treba da restartuje modem preko Moj SBB portala kako bi se poslao novi DOCSIS provisioning fajl sa novom brzinom (Uređaji -> Internet -> Restartuj modem).

* - nije edit jer je prethodna poruka starija od 48h
[ Milan Kragujevic @ 04.03.2020. 23:33 ] @
SBB je danas ukinuo popust na EON paketima u vidu 6 meseci po 1 dinar za nove korisnike ili 12 meseci po staroj ceni za postojeće korisnike koji prelaze na EON pakete ili obnavljaju postojeći EON ugovor na cenovno veći paket.



https://sbb.rs/eon-paketi/eon-paketi

Očekuje se objava nove promo ponude sa novim brzinama 05.03.2020. Postojeća ponuda je sistemski deaktivirana po isteku akcijskog cenovnika od 28.02. do 04.03.
[ dzonihsv @ 05.03.2020. 13:09 ] @
Kod mene se još uvek vidi 1 din cena...

[ Milan Kragujevic @ 05.03.2020. 13:19 ] @
Citat:
Očekuje se objava nove promo ponude sa novim brzinama 05.03.2020.


Naravno, kao što sam napisao u onom post-u, brzine su povećane, doduše promašio sam EON Light, nije 100 nego 150 Mbps.

Dakle, danas je objavljena nova promo ponuda koja obuhvata nove pakete po istoj ceni uz istih 6m1din.

GIGA paket košta 4000 din mesečno, dostupan popust 50%, dakle na EON cenu ide još 2000 din za 1000/50 Mbps.

Naravno, UO24 je za GIGA paket, dakle ne može se naknadno odjaviti pre isteka 24 meseca od početka korišćenja usluge.

Celokupan cenovnik je dostupan ovde: https://sbb.rs/Binary/30939/po...talizovana_podrucja_200305.pdf
[ ademare @ 05.03.2020. 13:57 ] @
Koliko vidim nude Razlicite brzine na osnovu lokacije za sve pakete ?

Bez obzira sto neko hoce Light na primer , ako nije kako pise u Giga gradovima dobice staru brzinu 75 ! U Giga gradovima 150 !

Mada znajuci SBB , nije iskljuceno ni da na svakoj lokaciji u " Giga gradovima " ne postoje uslovi za vece brzine .
[ Milan Kragujevic @ 05.03.2020. 14:08 ] @
GIGA grad zapravo nije grad nego svako područje koje je u okviru Beograda, Novog Sada, Subotice, Gornjeg Milanovca i Pančeva gde je potpuno ugašen analogni signal na nivou CMTS-a.

Zašto? Analogni signal sa svojih 60 kanala zauzima 3240 Mbps teoretskog kapaciteta Interneta, ili 282 dodatna TV kanala (1 analogni kanal = ~4.5 digitalna kanala = 54 Mbps Interneta = 8 MHz propusnog opsega).

Stvar koja me mnogo nervira je što forsiraju max. 3 risivera, 1 "smart" (EON, D3) i 2 "dumb" (D3 mini / D3 cam). Ljudi stvarno iz legitimnih razloga imaju 4+ TV-a, i ta politika da ih ograniče na 3 TV-a po ugovoru je veoma nepravedna i na granici nepoštene poslovne prakse po Zakonu o zaštiti potrošača. Zato se ljudi "protive" digitalizaciji, inače, da poklanjaju neograničen broj D3 mini risivera, ili npr. 5 risivera, svi bi rado prihvatili digitalizaciju, HD kanale, i brži Internet. Ograničenje na 3 TV-a je isključivo ekonomski motivisano, i korisnike često savetuju da potpišu još jedan ugovor na adresi (naravno, kao "stari korisnici", dakle bez ikakve akcije, jer SBB ugovore vezuje za adresu a ne za korisnika) i plaćaju "duplo".

Inače Supernova isto to radi, ali zapravo lažu i obmanjuju ljude, jer se može imati 3 DVB-C "Skymaster" risivera (samo live program, nalik D3 mini) i 3 OTT risivera ("TV po tvom"/vraćanje unazad, nalik D3 ili EON Box-u) ISTOVREMENO. Znam* jer kuća na Ledinama gde sam živeo ima 3 sprata gde žive tri odvojena stanara, i incijalno je bilo na svakom spratu po 1 Skymaster, ali sam dogovorio, po iseljenju, da Supernova donese 3 OTT risivera, pa sada svaki sprat ima 2 TV-a. Naravno Internet još uvek ne radi kako treba :)

* plus su ljudi na drugim forumima dobijali 4+ risivera, miks OTT i Skymaster.

P.S. TV po tvom je besplatan za Super plus i Super max pakete, kao i za stare Radijus Vektor korisnike koji su imali Horizont.
[ Zlatni_bg @ 05.03.2020. 15:54 ] @
A mi koji ne zelimo EON i dalje, koji smo tu 12+ godina na pojedinacnim ugovorima duvamo k'o po obicaju... :) Mozda bi mogli da predju na DOCSIS3.1 ili optiku konacno. Jos od 2012 pricaju o "super fiber" konekcijama i slicno, sporo je ovo. Drugo, ne kapiram sto su meni ponudili pre manje od mesec dana novi ugovor za stari paket (duo extra plus ili kako god) ako im je ovo bilo u spremi. 8 kanala na DOCSIS 3.0 ima potencijala za preko 150MB/s koju vecina nas ima, a upload bas i ne povecavaju nigde. Iskreno, ovo mi deluje kao ocajan pokusaj da stignu ostale provajdere koji uveliko guraju FTTH ili FTTX.
[ Milan Kragujevic @ 05.03.2020. 16:18 ] @
Prešli su na optiku gde su prešli, i tu je brzina do 1000/100 Mbps (2x brzine na Coax). Vi koji ne želite EON ste na starim paketima koji nisu deo komercijalne ponude i kao takvi nemate neko realno "pravo" da očekujete povećanje brzine po istoj ceni. DOCSIS 3.1 će aktivirati po određenim delovima grada gde mogu. Super fiber nije deo ponude više. Ponudili su ti novi ugovor za stari paket jer su ljudi alergični na EON pakete i zato žele da vas zadrže, makar na starim paketima. Ne znam o kakvih 8 kanala pričaš, to je samo na Cisco krševima koji se ne daju standardno već par godina. CGA2121 i EVW32C podržavaju 24x8 kanala, i SBB aktivira svih 24 kanala korisnicima. Kapacitet je 1200 Mbps teoretski. Upload su povećali sa 15 Mbps na 50 Mbps.

Pokušaj da stignu FTTH provajdere je jasan i nimalo očajan, a FTTX (ako misliš FTTC) nema puno smisla pominjati jer je SBB mreža FTTC odavno, tj. HFC.
[ calexx @ 05.03.2020. 16:18 ] @
Vi koji ne želite novi EON ste zadovoljni svojim paketima i nemate šta da tražite. ;) Prosto, ti vaši paketi ne postoje i ne može da im se menja brzina ako su povećane brzine u postojećim paketima. Ili će sada neko sa paketom od pre deset godina da traži promenu brzine.
Ovo je standardan način da se uvale novi paketi koji su uglavnom skuplji ali i nude više. Ko neće nove, ostaje na starim i to je šta je. Da malo razmišljaju, svima bi po isteku UO u kojoj su dobili neki popust morali da povećaju cenu jer nisu potpisali novu UO. Dosta vam je i to, bez UO uvek možete lako da odete kod boljih. ;)

Više je pitanje zašto EON paketi imaju veće brzine od EON Duo paketa, u pitanju je valjda sve isto osim što Trio ima i telefon koji se dodatno plaća. Pa neko ko ima EON paket ali neće telefon mora da ipak uzme Trio paket i plaća ga, samo da bi dobio veću brzinu. To je već bzvz, sve bi moralo da bude isto, osim cene koja je veća za tlf uslugu a nije. Opet ista priča, ima li šta lepše nego uvaliti telefon nekome ko i neće da ga koristi ali će da plaća?

Takođe je pitanje zašto nedigitalizovana područja imaju manju brzinu za iste pare, znam da zbog analognog signala nema mesta za veće brzine ali bi onda mogli da spuste cenu. Neko plaća 4.999 i ima 500/50 a neko za istu cenu ima 300/15.
[ Milan Kragujevic @ 05.03.2020. 16:24 ] @
Citat:
Takođe je pitanje zašto nedigitalizovana područja imaju manju brzinu za iste pare, znam da zbog analognog signala nema mesta za veće brzine ali bi onda mogli da spuste cenu. Neko plaća 4.999 i ima 500/50 a neko za istu cenu ima 300/15.


Standardna praksa, nažalost, je nuditi različite brzine pristupa po istoj ceni u zavisnosti od pristupne tehnologije. Tako Telekom Srbija nudi 100/10 Mbps na VDSL2 i 1000/400 Mbps na optici, Orion telekom nudi 1000/100 Mbps na optici, 50/2 Mbps na WiFi, 100/2 Mbps na VDSL-u i 20/1 Mbps na ADSL-u. Do skoro su imali "Trojka" paket koji je imao maksimalnu moguću brzinu na lokaciji za istu cenu, pa je neko imao 10 Mbps ADSL2+ a neko 100 Mbps optiku (max. za taj paket).

Korisnici Telekoma koji imaju npr. 10/1 Mbps ADSL2+ ili čak manje (~5 Mbps) plaćaju istu cenu kao korisnici na VDSL2 koji imaju 20/4 Mbps, što je ujedno i najmanji paket...
[ Zlatni_bg @ 05.03.2020. 16:42 ] @
Citat:
calexx:
Vi koji ne želite novi EON ste zadovoljni svojim paketima i nemate šta da tražite. ;) Prosto, ti vaši paketi ne postoje i ne može da im se menja brzina ako su povećane brzine u postojećim paketima. Ili će sada neko sa paketom od pre deset godina da traži promenu brzine.


Kako sam onda potpisao novi duo gold extra ugovor pre mesec dana ako ne postoje?
[ calexx @ 05.03.2020. 16:52 ] @
Potpisao si ugovor ili ugovornu obavezu? Ne znam, možda je tada postojalo.

Ne branim SBB, pa i ja sam pobegao od njih, ali sam uvek imao običaj da koristim neki paket dok ne vidim bolji pa onda pređem na sledeći a ne tražim da promene uslove i da se izjednači sa nekim drugim novijim.
[ ademare @ 05.03.2020. 17:37 ] @
Ovo sto je EON duo , ovaj bez oznake bi bio Trio , ali nema . Znaci Duo + telefon .

Zasto ima brzi net ?

Ti je zato sto su to Prepisali od Pokojnog IKOM-a ! IKOM je to uveo prvi kao reklamu , telefon nije nikada bio dovoljno atraktivan da bi neko izdvojio vise novca, pa je u sustini privlacen brzim netom , za cenu telefona

Mozda izgleda glupo , ali je cist reklamni trik da uplatis 400 din vise i da dobijes brzi net . VOIP telefon se retko koristi i zasto bi to placali 400 din ? Danas kada svako moze da ima na mobilnom neogranicene razgovore , davace SBB-u 400 din za ogranicene ?
[ Branimir Maksimovic @ 05.03.2020. 18:38 ] @
voip se isplati ako zoves inostranstvo. Jeftinije od mobilnog.
[ Milan Kragujevic @ 05.03.2020. 18:45 ] @
Osim ako je inostranstvo Balkan :) Jeftinije je zvati Zimbabve nego Republiku Srpsku.
[ Branimir Maksimovic @ 05.03.2020. 18:49 ] @
Pa da, zovem Englesku, Franscusku a SFRJ skupo, nema logike, al ajde.
[ SASA M. @ 05.03.2020. 19:35 ] @
Prijateljica nedavno presla sa sbb na mts, optika 200/80 Mb/s... uopste ne zvuci loshe, ping joj je 3ms.
[ ademare @ 05.03.2020. 19:50 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
voip se isplati ako zoves inostranstvo. Jeftinije od mobilnog.


Na to bi mogli da pecaju penzionere . Ali penzioneri se ne odvajaju vecinom of Telekom fiksnog . Niti njima treba brzi net .

Ko nije penzioner , on koristi WhatsApp, Viber itd za DZ. a ne SBB .
[ Srđan Pavlović @ 05.03.2020. 23:36 ] @
1/1 paketi su extra... ima sam 6/6 mbit paket i meni to bilo mnogo
bolje nego ovo sada 15/2 mbit... ok, 6/6 je danas cesto malo, ali
sada mi od 20/20 ili 30/30 apsolutno ne bi trebalo vise.
[ calexx @ 06.03.2020. 09:17 ] @
Pa kome je potrebno više od 768Kbps? ;) Tako se nekad govorilo a to što ti se činu da je 6/6 bilo odlično samo pokazuje da je tako bolje nego 15/2. U svakom slučaju se upload zanemaruje jer većina traži download ne bi li dovukli brda i doline. Ja sam uvek predlagao da provajderi ponude neki 1:1 ... recimo 20/20 i drugi 100/4, mislim da bi 95% njih htelo ovo drugo.
Imam sreću pa moj provajder ne pravi veliki odnos i sada mi 3,2:1 sasvim pristojno radi. Znači mi to jer je dobra komunikacija u oba smera a i pristojna brzina ne usporava kad nešto hoću da dovučem. Mada očekujem da povećaju brzine jer je SBB iznenada skočio.
[ Zlatni_bg @ 06.03.2020. 14:17 ] @
Pa povecali su svi pre SBBa vec, pre ce biti da je SBB "pokusao" da odgovori. Meni supernova nudi 1000/100Mb/s za 4600RSD (tel+net+tv), Telekom nudi 1GBPS u BOXu za 12.000... ima raznih ponuda. Ovo sto je SBB uradio je, u kranju ruku jadno kao odgovor :) Svi drugi nude optiku sem SBBa.
[ Zlatni_bg @ 06.03.2020. 14:19 ] @
Btw, telekom optika je 1000/400 ili 400/160... pa pricajmo o proporcijama. SBB opet oce da ga 'uvali' korisnicima.

Uz to ovaj Box daje najjaci paket za mobilni telefon, fixni, kanale, bukvalno all inclusive.
[ Milan Kragujevic @ 06.03.2020. 14:22 ] @
SBB nudi optiku ali ne tu gde se vi nalazite zaboga, i optika je sa novim EON Premium paketom 1000/100 Mbps, jer optika oduvek duplira brzine na coax-u, a sada je coax EON Premium 500/50 Mbps. Otkud vam to da SBB ne nudi optiku? Isto kao da tvrdite da ne nudi besplatno digitalnu televiziju jer se nalazite van mesta gde je urađena digitalizacija. Nudi, dakle, ali ne kod vas.
[ Zlatni_bg @ 06.03.2020. 14:30 ] @
Brate... je l' ti imas cheatsheet ispred sebe za svaku temu na forumu? Radi se o zastupljenosti operatera na terenu i SBB tu debelo kaska za svima sad. Ako ja u 27. Marta ne mogu da imam optiku samo kod SBBa u zgradi od 20 spratova, okruzen slicnim gradama, onda ne znam gde ce da je provuku, kroz Kupinovo? BG je trebao da bude full-optika do 2020.
[ Branimir Maksimovic @ 06.03.2020. 15:10 ] @
SBB je na podrucje AVcom-a ulazio preko krovova, pa je isti hteo da
ih tuzi za nelojalnu konkurenciju. Ne znam kakva je situacija sada,
ali pitanje je da li kod tebe imaju potrbne dozvole da izvezu optiku.
[ ademare @ 06.03.2020. 15:50 ] @
Kod mene je prosle godine pisao sam , krajem proleca SBB , kopao Bandere ! Na bandere stavljali , vukli kablove , optike nigde ! Obicni kablovi .

Kakva je to pamet da se izvode radovi , ulaze novac a da se vuku samo obicni koaksijalni kablovi ? Kao da su opticki od zlata ? Naprotiv ovi ganci sekundarci , optiku ne kradu jer nema bakra unutra !

MTS dosao posle pola godiine , oni su kopali kanale , podzemni kablovi , prvo postavljali gumeno neko zastitno crevo . suplje. Posle par meseci kroz to provukli optiku . Pre nekoliko dana razveli optiku po zgradi ! Sve po propisu , kanalice , razvodne kutije itd .

Znaci MTS razveo optiku , SBB nista iako je postavljao Bandere ??

I sada kao ima negde optike ? Pa sto nema tamo gde su bacali pare za infrastrukturu ? Kasne i ocajni su . Ako se do sada nisu namlatili para da provuku jos jedan kabl , nece nikada .
[ Zlatni_bg @ 06.03.2020. 18:34 ] @
Pa nema, samo prazne price. A ovo sto su pustili 500Mbps, bolje i da nisu sa takvim uploadom. Dok ne izadjem na cisto sa racunicom koristicu SBB net, posle uzimam jos jednu kablovsku jer stvarno gotivim D3, ali internet je go q. Ima citava tema koju sam otvorio posle 15 dana plotovanja podataka o "kvalitetu" signala i konekcije.

MTS/Telekom je dobio subvencije za svoje radove sto znam iz pouzdanih izvora, Huawei im je platio SVE dokle god se nijedan kabl ne vidi iznad zemlje. A SBB je mogao kako-tako da provuce optiku za ovih 10 godina.

https://forum.sbb.rs/viewforum.php?f=178

Evo nasi clanovi pre ravno 8 godina na SBB forumu podnosili prijave za optiku od koje gotovo deceniju kasnije nema ama bas nista. O cemu dalje da pricamo... koja crna konkurencija. Konkurentnost interneta im je NULA. I ponovicu jos jedno, svidja mi se D3 na TVu i EON/D3Go na PCu i to je razlog sto sam kod njih, ali net je za menjanje. Onaj ko je iza CGNATa mogu jos da zamislim kakve probleme ima.
[ mrkii @ 15.09.2020. 08:52 ] @
Ne mogu da nadjem nigde, koliki je upload za GIGA gradove?
Konkretno me interesuje EON LIGHT DUO paket. Piše da je download 100 Mbps, koliki je upload?
[ Milan Kragujevic @ 15.09.2020. 09:06 ] @
Upload brzine za sve pakete se nalaze u dokumentu Ponuda za cenovnikom za digitalizovana područja.

Za EON LIGHT DUO u GIGA gradovima, brzina je 100/10 Mbps.
[ mrkii @ 15.09.2020. 09:07 ] @
Hvala lepo :)

Zna li neko kad se očekuje Niš u GIGA gradovima?
Već dugo najavljuju i ništa.
[ Milan Kragujevic @ 15.09.2020. 09:25 ] @
Pa... ne zna se, uskoro(tm). Jel ste digitalizovani u potpunosti? GIGA mreža nije DOCSIS 3.1, samo veći broj DOCSIS 3.0 downstream kanala (trenutno 20 za obične pakete i 24 za GIGA dodatak na EON Premium paketu) - što znači da u teoriji mogu da grad pretvore u GIGA grad bilo kad, ako su ukinuti analogni kanali i oslobođeni dodatni kanali za DOCSIS.

Verovatno oko nove godine, Telekom je upravo uveo 12 meseci po 1 dinar za BOX pakete na optičkoj mreži, pa očekujem da se SBB šlogira kao prošli put kad je Supernova podigla brzinu na 350/20 Mbps na Max paketu nakon što su ukinuti United Group kanali, pa SBB mesec dana posle toga uveo 500/50 Mbps na Premium paketu u Beogradu, i kasnije prebacio Beograd u GIGA grad (i uveo nove brzine u ostale GIGA gradove).
[ ademare @ 15.09.2020. 10:44 ] @
MTS je poceo da razdvaja isto kao i SBB nove i stare korisnike !

Ranije je svako ko potpise ugovor na 2 godine dobijao status novog korisnika kod MTS-a . Sada vise nije tako .

Zbog takve politike sam najvise i otisao od SBB-a , sada cemo nazad
[ whitie2004 @ 15.09.2020. 15:45 ] @
Cuj, 400 eura je 400 eura .... ni Vucko nije toliko davao.

Jedino ne kontam sta im znaci ono " cena ... bez uređaja " ? Jel misle da opticki kabl gurnem u moju mikrovalnu ?
[ Milan Kragujevic @ 15.09.2020. 16:02 ] @
Ne znam o kakvih 400 € pričaš, ali uređaj u ovom kontekstu je mobilni telefon, tablet, računar, televizor, trotinet, PS4, itd. Korisnička oprema (modem/ONT, STB) se iznajmljuje korisniku na korišćenje za vreme trajanja ugovora, besplatna je, vlasništvo operatora, koji je bez naknade održava, popravlja, menja, i slično, a vraća se operatoru po prestanku korišćenja usluga.
[ whitie2004 @ 16.09.2020. 08:01 ] @
Treba se naviknuti na tu dvosmislenu terminologiju ... Svo vreme pisu o ... " Dodatna 2 STB uređaja " i odma' iznad toga da je ponuda bez uredjaja. A jos malo vise od toga ima stavka o uredjajima gde se misli na nesto sesto ...

Iznos u eurima koji spominjem je neka gruba procena koliki je paket dobrodoslice tj. koliko bi platio za tih prvih 12 meseci.
[ Milan Kragujevic @ 16.09.2020. 08:35 ] @
Treba se navići, tako je. Ovo je standardno od 2012. godine, uređaj koji ide uz BOX je tablet/laptop/štaveć, korisnička oprema nije deo toga. Isto ti je u Vip-u, uz Kućni net paket dobijaš opremu - 4G modem - koji ti čak ostaje! - a možeš i uređaj da uzmeš, što je npr. tablet ili televizor uz to.

Inače su poskupeli BOX 4 i BOX 3 pakete za 200 - 300 din po paketu, osim za najmanji paket.
[ mrkii @ 26.12.2020. 08:55 ] @
Izgleda da je i Niš sada Giga grad.
[ calexx @ 27.12.2020. 09:24 ] @
Naravno, zvanično je objavljeno skoro mada mislim da je krenulo malo ranije. Ipak, za mene je preskupo, naročito zato što je neka prednost SBB-a u TV ponudi a to me ne zanima skoro uopšte. Druga stvar je forsiranje trio paketa iako mnogi uopšte ne koriste fiksni* ali SBB uz njih nudi 50% veće brzine, što i naplate. Uz slab upload, još dugo neće da budu zanimljivi za mene, čak i uz epizodu prelaska mog provajdera u *S. A samo ime giga mi još manje znači jer sigurno nemam nameru da dodajem 4k para uz preskupe pakete samo da bih imao giga brzinu. Možda je nekome to potrebno, meni nije.

*Još uvek imam ISDN sa dve linije ali se ne sećam kada sam poslednji put koristio fiksni. Pre nekoliko meseci mi je izbacio osigurač, posle sam video da nešto varniči iz utičnice gde je bio ispravljač od fiksnog telefona pa sam ga isključio. Od tada praktično ni fizički nemam fiksni ali nemam nameru da ga odjavim. Nemam pojma zašto. ;)
[ mrkii @ 28.12.2020. 09:53 ] @
Citat:
calexx: Naravno, zvanično je objavljeno skoro mada mislim da je krenulo malo ranije. Ipak, za mene je preskupo, naročito zato što je neka prednost SBB-a u TV ponudi a to me ne zanima skoro uopšte. Druga stvar je forsiranje trio paketa iako mnogi uopšte ne koriste fiksni* ali SBB uz njih nudi 50% veće brzine, što i naplate. Uz slab upload, još dugo neće da budu zanimljivi za mene, čak i uz epizodu prelaska mog provajdera u *S. A samo ime giga mi još manje znači jer sigurno nemam nameru da dodajem 4k para uz preskupe pakete samo da bih imao giga brzinu. Možda je nekome to potrebno, meni nije.

*Još uvek imam ISDN sa dve linije ali se ne sećam kada sam poslednji put koristio fiksni. Pre nekoliko meseci mi je izbacio osigurač, posle sam video da nešto varniči iz utičnice gde je bio ispravljač od fiksnog telefona pa sam ga isključio. Od tada praktično ni fizički nemam fiksni ali nemam nameru da ga odjavim. Nemam pojma zašto. ;)

Calexx, možeš li da mi odgovoriš na jedno pitanje, probao sam na njihovom forumu ali za sada nema odgovora.


Uz Eon Light se ne dobija ne dobija Eon Smart box već D3 box koji već imam i EON Smart TV aplikacija

U tom smislu me interesuje, koja su ograničenja korišćenja EON usluge u odnosu na druga dva paketa gde se dobija Eon Smart Box?
Mislim, praktično ne dobijam nikakav novi uređaj.
Šta dobijam prelaskom na Eon, odnosno šta gubim time što nemam EON Smart Box?
Kakav je to Eon paket bez eon uređaja, skroz sam zbunjen...

[ ademare @ 28.12.2020. 11:13 ] @
Razlika je 500 din .

Za taj novac dobijes neki raspali , prevazidjeni BOX , na koji mozes da instaliras EON aplikaciju . Nesto preko toga retko .

Glavna razlika je vise TV kanala , Cinestar TV Premiere HD i Sport Klub 4K .

Veca brzina 250 prema 150 .

To valjda vredi 500 din ?

Ne znam sta vise ocekujes za 500 din . Tv-i koji su podrzani za EON aplikaciju su ograniceni po broju i imas ih na linku .

https://sbb.rs/preporuceni-smart-tv-uredjaji/ Ako imas takav Tv BOX ti je nepotreban .

EON aplikaciju mozes da instaliras na laptop , mobilni telefon itd .

Premium paket nudi jos vise TV kanala, jos brzi Net itd . To je osnovna prednost za vecu cenu .
[ Milan Kragujevic @ 28.12.2020. 11:23 ] @
Ne može da instalira EON aplikaciju na taj BOX, to je stari D3 STB. Ako već ima paket neće mu ni menjati STB.

Prelaskom na EON pakete dobija ubrzanje ako je u GIGA gradu sa 50 Mbps na 75 Mbps odnosno sa 75 Mbps na 150 Mbps (u zavisnosti da li je Duo ili Trio paket). Pošto GIGA brzine idu samo za EON pakete. Sve ostalo je isto kao i na Duo/Trio paketima od pre.

Eventualno ima pravo da dobije novi modem ako ima stari Cisco i ako mu na njemu loše radi net pošto svim korisnicima na novim modemima puštaju svih 20 DS kanala u digitalizovanim gradovima odnosno svih 16 DS kanala u nedigitalizovanim gradovima, dok Cisco modem podržava maksimalnih 8 DS kanala.
[ ademare @ 28.12.2020. 13:27 ] @
Citat:
ademare:
Razlika je 500 din .

Za taj novac dobijes neki raspali , prevazidjeni BOX , na koji mozes da instaliras EON aplikaciju .



Iz citiranog dela se jasno vidi da je u pitanju od 3 postojeca paketa , Srednji koji je 500 din skuplji od Lighta.

Uz taj srednji se dobija EON BOX i na njemu se moze instalirati EON aplikacija .

Uz Light , jeftiniji 500 din se ne dobija EON BOX .

Ako je tema Giga gradovi , predpostavka je da se nalazi u jednom od njih .

[ Milan Kragujevic @ 28.12.2020. 13:32 ] @
Izvinjavam se @ademare, i pravu si za kontekst.

Svakako, Light paket je isti kao Duo/Trio paketi pre njega, samo što se u GIGA gradovima dobija veća brzina. Druga dva paketa dobijaju EON Box i tu je sve jasno.
[ ademare @ 28.12.2020. 13:35 ] @
Ma nista , desava se svima , meni cesto .

Napisem odgovor , a ne procitam post do kraja pa posle editujem kada primetim .
[ mrkii @ 28.12.2020. 15:31 ] @
Znači, ako sam dobro razumeo, ostaje mi stari D3 uređaj i biće mi povećana brzina.
Pošto sada imam duo paket sa brzinom 75/5 dobicu 100/10, što nije mala razlika, naročito upload.
Cena će ostati ista. Sada plaćam pretplatu oko 3400 sa jednim mini d3, a cena Eon light je 3099 + jedan mini d3...

Što se tiče modema, imam Cisko EPC3925. Da li je moje pravo da tražim novi modem ili je njihova dobra volja, da znam kako da se postavim. I šta znači DS kanal?

Inače Tv mi nije na listi podržavanih TV-a tako da ništa od EON aplikacije, na telefonu imam odavno i ne koristim :)
[ Milan Kragujevic @ 28.12.2020. 15:59 ] @
D3 mini ti je besplatan ako si u GIGA gradu tj. na digitalizovanom području. Ako nisi u Giga gradu neće ti se povećati brzina na ime GIGA grada.

Što se modema tiče, ako ti sve radi OK nema potrebe da menjaš. DS je downstream kanal, tj. kanal u DOCSIS mreži za download saobraćaj ka korisniku. Što ih je više to bolje. Obično bude 16 kanala gde nije digitalizovana mreža i 20 kanala gde jeste. Noviji modemi podržavaju 24/8 kanala maksimum a Cisco 8/4 kanala. Ovaj drugi broj je broj US tj. upstream kanala za upload. Takođe - što više to bolje / stabilnija veza. Obično ostave na 4 komada u područjima sa analognom televizijom i maksimum 6-8 kanala stave u digitalizovanim gradovima.

I ako npr. Cisco podržava do 440 Mbps protoka za download sa svojih 8 kanala, većina korisnika sa npr. EON Premium paketom u GIGA gradovima ima oko 250-350 Mbps od mogućih 500 Mbps, i veza je manje stabilna (ping varira), dok recimo sa novim modemima koji imaju 24 kanala, kada se aktivira 20 kanala, veza je mnogo stabilnija i brzina ide 450-490 Mbps.

Tebi za tako male brzine ne znači previše, ali opet ako ti je veza nestabilna možeš da tražiš novi modem.
[ mrkii @ 28.12.2020. 17:56 ] @
Odličan odgovor.

U Nišu sam. Pravo da vam kažem nisam siguran šta mi naplaćuju.
Živim u Nišu koji je tek sad postao Giga grad.

Imao sam "Trio Silver" i plaćao 3059 dinara. Onda su me pozvali, rekli da se vrši digitalizacija i da ću dobiti mini d3 na drugom tv-u. Pitao sam da li će to da me dodatno košta, rekli su da neće.
Međutim već sledeći račun mi stigne "Digitalni Trio Silver", koji košta 3449 dinara. Mislio sam da su me slagali i da plaćam mini d3. U svakom slučaju su me slagali jer je usluga poskupela.

Onda je to razlog više (pored bržeg interneta) da pređem na Eon Light Duo jer će mi i račun biti manji - 3099 dinara...


Šta mislite, da li će uopšte neka ekipa da dolazi kod mene, pošto nema nikakve promene opreme?
Možda samo da potpišem ugovor u poslovnici i to je to, prelazim na Eon?

[ Milan Kragujevic @ 28.12.2020. 18:14 ] @
[običan] Trio Silver je koštao 3389 din a cena mu je podignuta na 3449 din, korisnicima koji nemaju ugovornu obavezu.

Ne znam da li ti je bila aktivna ugovorna obaveza u martu, ili si imao neki poseban popust, ali je cena paketa sada 3499 din, i to od 01.01.2019., a inače cene digitalnih i ne-digitalnih paketa su iste.
[ calexx @ 28.12.2020. 18:20 ] @
Ja baš i ne mogu da ti pomognem, SBB ne koristim jedno 5 godina pa nisam u toku sa tim eonima. Imam prost internet i prostu televiziju, dobio sam i neki android box koji ne koristim, ima valjda neke dodatne funkcije ali ako ne gledam televiziju, šta će mi nešto dodatno? ;)
[ mrkii @ 28.12.2020. 18:21 ] @
Eto, instalacija mini d3 se poklopila sa povećanjem cene.
Pojma nemam, ali nije ni važno, idem sutra u poslovnicu da potpišem Eon Light Silver..

Imam li pravo da pređem na niži paket s obzirom na to da nisam pod ugovornom obavezom?


Hvala još jednom :)
[ Milan Kragujevic @ 28.12.2020. 18:33 ] @
Naravno, može se preći na niži paket. Ipak, proveri na moj SBB da nije obnovljen ugovor kada su montirali D3 mini pošto oni uvek uz ugovor poture Aneks na novih 24 meseca.
[ zivanicd @ 28.12.2020. 21:30 ] @
Nista bez GPON-a.... Uskoro 10G gpon kod korisnika. Mi smo gledali ZTE resenja.

Najveca prednost je pasiva do korisnika. Nema optickih cvorova, nodova, struje i mogucih otkaza zbog toga... Cist opticki kabl i aktivan uredjaj samo u centrali i kod korisnika. Imamo korisnike na 20km od centrale...

Pa mi sa 8 montera odrzavamo mrezu od 15 naselja sa GPONom u krugu od 60km... I to sa sve intervencijama tipa "preskeniranje kanala, resetovani ruteri" i slicne gluposti kod korisnika koji nemaju veze sa problemima na mrezi.

Na mrezi jednostavno nema problema. Korisnika montiras i zaboravis. Modem se uvek povezuje na 1Gbps...

Jedan od korisnika na 20km:
_____
Detected ONU type: F603ZaV6.0
Current channel: 1(GPON)
Phase state: working
ONU Status: enable
ONU Distance: 20822m
Online Duration: 154h 11m 53s

#Interfaces status:
Interface : eth_0/1
Speed status : full-1000
Interface : eth_0/2
Speed status : full-100
[ zexoni70 @ 29.12.2020. 20:06 ] @
Citat:
zivanicd: Nista bez GPON-a.... Uskoro 10G gpon kod korisnika. Mi smo gledali ZTE resenja.

Najveca prednost je pasiva do korisnika. Nema optickih cvorova, nodova, struje i mogucih otkaza zbog toga... Cist opticki kabl i aktivan uredjaj samo u centrali i kod korisnika. Imamo korisnike na 20km od centrale...

Pa mi sa 8 montera odrzavamo mrezu od 15 naselja sa GPONom u krugu od 60km... I to sa sve intervencijama tipa "preskeniranje kanala, resetovani ruteri" i slicne gluposti kod korisnika koji nemaju veze sa problemima na mrezi.

Na mrezi jednostavno nema problema. Korisnika montiras i zaboravis. Modem se uvek povezuje na 1Gbps...

Jedan od korisnika na 20km:
_____
Detected ONU type: F603ZaV6.0
Current channel: 1(GPON)
Phase state: working
ONU Status: enable
ONU Distance: 20822m
Online Duration: 154h 11m 53s

#Interfaces status:
Interface : eth_0/1
Speed status : full-1000
Interface : eth_0/2
Speed status : full-100


Da li je migracija sa GPON na 10G-PON mrežu jednostavna i nema menjanja pasivnih komponenti, već se zahteva zamena OLT uređaja na strani provajdera i ONT-a kod korisnika i to je to...?

Ovo pitam iz razloga jer je u mom mestu pre 3 meseca Supernova odradila i pustila GPON mrežu, pa me zanima da li Supernova u budućnosti i to planira? :)

Pozz i hvala!
[ Milan Kragujevic @ 03.02.2022. 09:26 ] @
Može li neko ko ima SBB EON Premium u Beogradu da uradi SpeedTest i da proveri da li je povećana brzina upload-a na 100 Mbps (sa dosadašnjih 50 Mbps)?

Imam informacije od nekoliko korisnika da je došlo do povećanja upload brzine, dok SBB tvrdi da nije došlo do povećanja brzine i da neće doći do povećanja brzine.

Ako neko izmeri 50 Mbps upload, najbolje da ode na Moj SBB portal i uradi restart modema sa portala (odlaskom na Internet pa Uređaji pa onda Restartuj modem pored modema u tabeli), i onda neka ponovo proveri.


Hvala
[ calexx @ 03.02.2022. 10:03 ] @
Da nisu u pitanju optičari jer sam čuo da je negde odrađen FTTH, mada mislim da SBB planira samo FTTB? Ili neki giga paket?
[ Milan Kragujevic @ 03.02.2022. 10:13 ] @
Nisu, 1 februara u 01:08 su restartovani modemi, i sada im je 24/6 kanala setovano, i brzina je povećana. 500/100 Mbps.

GPON oduvek ima duplu brzinu od coax-a, tako da GPON ima 1000/100 Mbps, tu nema ništa novo.

GIGA dodatak povećava Download samo na 1000 Mbps a upload ne dira.

I ne, ništa nisu aktivirali, samo od sebe se povećalo 1 februara.
[ Milan Kragujevic @ 03.02.2022. 12:51 ] @
Došao sam do novih informacija, povećavaju definitivno. Biće zvaničan info o tome "uskoro".
[ calexx @ 03.02.2022. 13:09 ] @
Uz neko novo poskupljenje? ;)
[ Milan Kragujevic @ 03.02.2022. 14:08 ] @
Poskupljenja su poklon za novu godinu
[ oracle_kid @ 01.06.2022. 15:03 ] @
SBB premium sada na 600/60 umesto 500/50, mislio samo meni već mesec dana, kad ono ali medjutim
[ calexx @ 01.06.2022. 17:22 ] @
Odavno je najavljeno, od danas povećavaju brzine, kao zbog jubileja 20 godina rada.
[ Panta_ @ 01.06.2022. 19:55 ] @
https://rs.n1info.com/scitech/...u-eon-paketima-za-do-50-odsto/

Izgleda da Sautemptonu dobro ide, uzeli dobre pare za prenos Premijer lige.
[ calexx @ 01.06.2022. 20:34 ] @
A i SBB uštedeo jer neće da plaća te prenose. Inače su mi malo dosadni statistikom po kojoj ookla kaže da nude najbrži internet u Srbiji, verovatno prema broju testiranja. A neki imaju i 2Gbps ali malo korisnika, no to se valjda ne računa. I moj provajder je bio brži, dok se nije prodao. SBB giga paket je samo za odabrane dok kod drugih ima i većih brzina za svakoga.
[ ademare @ 01.06.2022. 21:24 ] @
Podigli su brzine jer je MTS podigao svoje u Box 2 kao najjeftinijem na najnizih 150 za optiku .

Tako da zele da budu malo brzi .

E sad ako nekome znaci ko je imao 250 da mu podignu na 300 ?


Sa druge strane MTS je nudio za nove korisnike 12 meseci po 1 din ili 24 u pola cene , kad se pogledaju sadasnji popusti.

Sada nudi 12 meseci 50 % znaci duplo manji popust nego ranije !


Yettel (telenor) koji preprodaje MTS optiku i dalje nudi 12 meseci po 1 din . pa je jeftinija ponuda od MTS-a .
[ madcama @ 01.06.2022. 23:43 ] @
A šta je sa uploadom? To niko ne povećava.
[ bachi @ 02.06.2022. 08:09 ] @
Povećan je i on tipa za 10%. Ali je to i dalje smešna brzina.
[ Milan Kragujevic @ 02.06.2022. 08:44 ] @
Evo ja danas moram da budem Šolakov agent haosa i uništenja (lol), da ponovo spomenem da nažalost coax nikad neće moći da ima bog-zna-šta upload, zbog ograničenja same tehnologije, posebno kada je u pitanju DOCSIS 3.0.

Jeste, ima 3.1, ima 4.0, ali kao prvo nijedan od njih ne podržava simetričan protok, a drugo - nijedan operator u svetu koji je implementirao 3.1 ili 4.0, nije ponudio upload veći od 200 Mbps, na download od više gigabita u sekundi.

[a sad sam Lučićev agent od ovog dela posta]

Pošto je SBB godinama računao da će moći da valjaju coax a telekom da se koprca sa paricama, i sad su se zajebali, sad će morati da pate i krvare, i polako rade na širenju one jadne male optičke mreže što imaju na par mesta.

Kolega je skoro uzeo EON Premium na optici, dobio onaj krš beli Nokia ONT (tj. Alcatel-Lucent brendiran kao Nokia), brzina treba da mu bude 1000/100 Mbps, to je brzina za Premium na optici, i na toj Nokia "10GIGA mreži" koju su radili i u Sremskoj Mitrovici, ali su mu idioti aktivirali paket 500/50 Mbps, sa tim što je prvih par dana imao 30/30 Mbps jer neko nije lepo pustio provisioning za ONT. Sada ga ubeđuju 1) da ima 600/60 Mbps a ne 500/50 jery rođendansko povećanje - a da mu manje meri jer eto gubici ovo ono overhead, 2) da EON Premium nema gigabit osim ako se ne kupi giga dodatak, a da je brzina u paketu 600/60

Tako da ni GPON ih neće spasiti previše jer su i to nesposobni da iskoriste.

Bitno da bata Telekom daje 1000/400, Yettel 1000/1000, a zlOrion telekom 10000/5000 - i daju konačno ONT koji ima 10 Gbps port za korisnika, a ne ona fora "moraš da spojiš 4xLAN i WiFi da dobiješ tu brzinu"
[ calexx @ 02.06.2022. 08:45 ] @
Jesi li siguran da je brzina na EON Premium optici 1000/100? Jeste da se na portalima tih korisnika pojavilo to 1000/100 ali nisam siguran da je tačno, mada možda i isprave. Za giga brzine mora da se dokupi giga paket preko postojećeg što je praktično nedostupno većini.

Čini mi se da je sve povećano u sličnom procentu, ako je sa 500/50 ubrzano na 600/60, to je realno 20% za oba. Ne znam za sve brzine ali je ovo retko viđano od SBB-a. Ja odavno imam 320/100 ali mi upload već dugo ne znači mnogo (što i dalje ne znači da ostalima nije potreban) pa je moguće da se vratim u SBB na 600/60 uz akciju 12 po dinar po kojoj bih plaćao prilično manje nego što sada plaćam. Osim ako sadašnji provajder ne odgovori na sličan način. ;)

U svakom slučaju je i SBB ukapirao da nema mnogo gubitaka ako poveća brzine jer sam ja sa 320/100 uglavnom imao manji saobraćaj nego kada sam davno imao 10/1 a možda i manje brzine.
[ Milan Kragujevic @ 02.06.2022. 08:53 ] @
Naravno da sam siguran, ja sam uvek siguran ;)

Da se ne ponavljam, evo ti ovde link, imaš i speedtest:

https://telesrbija.com/testira...cku-mrezu-u-sremskoj-mitrovici

https://www.speedtest.net/result/12244618668



Oduvek su brzine na optici bile 2x brzine na coax za istu cenu. Zato su u vreme pre digitalizacije Beograda na optici ljudi imali 600/30 pa su im posle od milošte povećali na 600/51 Mbps (da, 51, ne 50, tako im piše u ONT-u na QoS info)
[ ademare @ 02.06.2022. 09:03 ] @
Nevezano za ovu pricu , neko je pitao o povecanju Uploada .

Povecali su oba proporcijalno !

Najvise procentualno za najmanji paket , sada je 200/20 , pa onda ove vece 300/30 i 600/60 .

Znaci najmanji za 33 % a dva veca po 20 % .
[ DUSKEZ @ 02.06.2022. 11:06 ] @
Imas 5 puta veci upload nego neki tamo duskez download

Ja bi stom brzinom mogao da skinem 300 zena po sekundi
[ calexx @ 02.06.2022. 13:24 ] @
Citat:
Milan Kragujevic:Da se ne ponavljam, evo ti ovde link, imaš i speedtest:
Ne taj link nego neki ka SBB informaciji o toj giga brzini na optici. Znam i ja neke (odavde) sa optikom i premium paketom koji su imali 500/50 a sada nisu sigruni šta će da dobiju.
Citat:
DUSKEZ: Imas 5 puta veci upload nego neki tamo duskez download :D

Ja bi stom brzinom mogao da skinem 300 zena po sekundi
Ne valja ti posao, niti se skida 300 žena niti se to radi po sekundi. Počni sa jednom ali produži tu sekundu ako hoćeš da ti bude lepo. ;)
[ Milan Kragujevic @ 02.06.2022. 13:52 ] @
Evo.



Nema ništa na sajtu, SBB na sajtu uopšte ne spominje da imaju optiku. Mi "što znamo" - znamo da je brzina na optici 2x one brzine u paketu kada je na coax. Sve ostalo je isto.
[ DUSKEZ @ 02.06.2022. 14:08 ] @
@calexx veoma uvazavam tvoje misljenje
[ calexx @ 02.06.2022. 14:19 ] @
Citat:
Milan Kragujevic:Nema ništa na sajtu, SBB na sajtu uopšte ne spominje da imaju optiku. Mi "što znamo" - znamo da je brzina na optici 2x one brzine u paketu kada je na coax. Sve ostalo je isto.
Vidi se i po uštedi da je uračunato da se ne plaća i 4.000 koliko ide za giga paket. E sad, zašto to kriju i šta da rade oni koji imaju EON premium na optici i do sada 500/50 a ne zna se koliko će da bude dalje??

Da nije ovo ponuda za SM gde je napravljena specijalna cena a da kod drugih to ne važi?? Neko je i to pominjao.
[ Milan Kragujevic @ 02.06.2022. 14:23 ] @
Giga dodatak važi samo za coax i ne uvećava upload. Ponuda nije samo za SM, ODUVEK ponavljam ODUVEK je na SBB-u bilo pravilo - korisnici na optici dobijaju 2x brzinu interneta paketa koji koriste na coax-u.

Ko na optici ima EON Premium i 500/50, njega je SBB zakinuo za pola brzine. Šalteruše sa kojima ljudi generalno komuniciraju su neinformisane, nezainteresovane i nesposobne, pa im daju dezinformacije da "tako treba".

Znam gomilu ljudi sa SBB optikom i zato mogu blanko da tvrdim ovo što tvrdim, sa samopouzdanjem. A SBB sve to krije zato da se elita iz kruga dvojke ne oseća zapostavljenom jer nemaju optiku.
[ calexx @ 02.06.2022. 15:40 ] @
Znam bar dvojicu koji imaju EON Premium na optici i ne sećam se da su pominjali giga brzinu. Baš ću da im se javim i proverim.
[ Milan Kragujevic @ 02.06.2022. 15:51 ] @
Koji ONT imaju? I koji gradovi? Pitam iz radoznalosti.
[ calexx @ 02.06.2022. 16:06 ] @
Za ONT ne znam napamet, pitaću ih, jedan je valjda Niš a drugi Beograd, možda Novi Beograd.
[ Milan Kragujevic @ 02.06.2022. 16:10 ] @
Zar SBB ima optiku u Nišu?
[ calexx @ 02.06.2022. 16:52 ] @
Ja uopšte nisam ni verovao da će SBB da radi FTTH ali tip kaže da je dobio. Nema razloga da laže.
[ Milan Kragujevic @ 02.06.2022. 17:13 ] @
Ne smatram da laže, već SBB ima različite GPON mreže u Srbiji od različitih vendora koje drugačije tretiraju. Zbog toga pitam.
[ lega99 @ 02.06.2022. 17:49 ] @
Evo ja sam aj sa Novog Beograda sto @calexx spominje. Imam ont Calix 854-2 GigaCenter i paket digital eon remium optika brzina do 14 maja na portalu bila 600/50 na mom nalogu, od 14 maja pisalo 1000/100 a kad se pusti ookla test brzina je i dalje ostala ista 571/48Mbps. Dolazili iz podrske, lik utako svoj laptop ista brzina kao i kod mene, zvao nadredjenog koji na kraju kaze pustice 01.06 a i dobio sam e-mail u kome kazu pustice uvecanje 01.06. Od tog uvecanja nema nista nije pusteno, brzina ista kao kad sam prosle godine potpisivao produzenje-anex ugovora. Ja tu ponudu koju je neko okacio nisam video, pise na sbb eon premiu paket 500Mbps na optici a na koaksu 300MBps. Zvao danas podrsku, prosledila moj zahtev supportu, zvali iz supporta na mob kazu bice pusteno ubrzanja ali treba vremena, trenutno na portalu na mom nalogu stoji da je trenutna brzina 900/90 a stavrno je ono sto ookla pokazuje. Sto se tice opreme lan kartica je 1 gigabitna, lan kablovi cat 6 klasa Mislim da navlace raju da uzmu eon i da im uzmu pare a onda ce pustiti ovo sto je na slici na flajeru po istoj ceni koja je trenutno za moj paket. Brzina setovana u ONT je 600/51
[ lega99 @ 02.06.2022. 18:23 ] @
Citat:
Milan Kragujevic:
Ne smatram da laže, već SBB ima različite GPON mreže u Srbiji od različitih vendora koje drugačije tretiraju. Zbog toga pitam.

Imas li savet kako im doakati, citao sam covekustoji setovano 1000/100 jos od prosle godine kad je pred kraj godine potpisaougovor,nikad mu nisu pustili tu brzinuiako sezaliovise pua i na kraju je digao ruke.
Kako uopste da dobije tih 1000/100 ili trenutno sto pise 900/90
[ Milan Kragujevic @ 02.06.2022. 18:53 ] @
Jedini način da se to reši je slanjem prigovora SBB-u na mejl [email protected] ili lično u poslovnici, pismenim putem, ili slanjem pisma na adresu Bulevar Peka Dapčevića 19, 11000 Beograd.
[ calexx @ 02.06.2022. 18:57 ] @
Citat:
Milan Kragujevic:Ne smatram da laže, već SBB ima različite GPON mreže u Srbiji od različitih vendora koje drugačije tretiraju.
Možda je ovde odgovor, SBB ipak nema dovoljno razvijenu GPON mrežu i samo tu i tamo pusti giga. Znaš li onda gde je sve puštena optika i gde može giga brzina?
[ Milan Kragujevic @ 02.06.2022. 19:01 ] @
U Sremskoj Mitrovici 🤣🤣

Čekam epilog kolege sa Voždovca pa javljam i to.
[ DUSKEZ @ 02.06.2022. 19:08 ] @
Nisi li ti kragulj iz kg?
[ Milan Kragujevic @ 02.06.2022. 19:14 ] @
Ne.
[ lega99 @ 02.06.2022. 19:19 ] @
@Milan Kragujevic,

Ja sam se zalio emailom kad sam video da stoji cifra 1000/100 pa menjaju 900/90 pa opet 1000/100 pa opet 900/90. Dobio odgovor pustaju 01.06 normalno nisu pustili, danas zvao pa oni meni kao pustice ali to je proces i moze da traje danima. Otprilike to lici ako prodje prodje, ako dosadjujem mozda ce i pustiti. Neko tamo to sve kordinira jel sa dve adrese na koje sam se zalio ide isti tekst. Da li se mozda moze zaliti drzavnoj instituciji, nekad je to bio Ratel i kad se pogleda sta je to nego obmana ako pise da imas tu i tu brzinu a ti nemas.
[ Milan Kragujevic @ 02.06.2022. 19:21 ] @
Oni su ti odgovorili za rođendansko povećanje koje je odrađeno samo na coax-u i samo na EON paketima u digitalizovanim gradovima.

To nema veze sa optikom. Optici nisu povećavali brzine.
[ calexx @ 02.06.2022. 20:51 ] @
Izgleda da je ipak samo Sremska Mitrovica pojačana, jedini i imaju samo optiku pa mi deluje da su skoro i dobili SBB pa da im malo vrate.
[ Milan Kragujevic @ 02.06.2022. 21:13 ] @
Nisu jedini na gigabitu, dostaviću ti informacije čim ih pribavim.
[ calexx @ 02.06.2022. 21:20 ] @
Mislio sam da oni imaju jedino optiku a svakako me zanima gde se nudi gigabitni premium na optici.
[ Milan Kragujevic @ 02.06.2022. 21:32 ] @
Pa i lega99 ima samo optiku na raspolaganju.
[ lega99 @ 02.06.2022. 23:36 ] @
Citat:
Milan Kragujevic:
Oni su ti odgovorili za rođendansko povećanje koje je odrađeno samo na coax-u i samo na EON paketima u digitalizovanim gradovima.

To nema veze sa optikom. Optici nisu povećavali brzine.


Ne kapiram, eon paket imam, premium imam, naziv mog paketa ne postoji, nazivi paketa menjali su se kao sto narodna izreka kaze ko ciga konje.
Ja imam optiku i sa njom sam poceo D3 paketom, onda je dosao eon, digitalizacija, giga grad,pa sledeci eon...
Znaci ko god je a nisam video sem jednog koji se pohvalio da mu je povecana brzina na 1000/100 , dao je ookla test preko 900Mbps pa ti kazes optici nisu povecavali, kako koaks izvlaci 1000/100?
Ja ipak mislim da je nekom poecano da bi se izgradila cela prica, navukli novi na trenutni eon paket od 500Mbps koji kosta isto kao i 1000Mbps na onom flajeru.
Za mene je prica zavrsena, pod ugovorom sam a kad istekne imam u ulazu jos provajdera koji su provukli optiku, imam izbor
Uopste mi nije jasno koji klinac im je trebalo to kao setovanje 1000/100 na mom nalogu na portalu mojsbb, jedini razlog je prica, iluzija, navlakusa za ostalu raju
[ Milan Kragujevic @ 03.06.2022. 08:14 ] @
@lega99

Nisi me razumeo.

Prvo, ti kada si uzeo taj internet paket na optici, brzina premium paketa, bilo trio gold premium ili eon premium, nebitno, u Beogradu, je bila 300/15 Mbps. Ti si tada dobio 600/30 Mbps optiku. Posle su ti povećali iz meni nepoznatih razloga upload na 51 Mbps.

Prikaz brzine na Moj SBB portalu nema veze sa stvarnom brzinom. Meni i dalje stoji 300/15 Mbps i ako je Požarevac postao GIGA grad u sredu a pritom su brzine povećali prvo probno još sredinom maja pa ih posle vratili nazad pa opet povećali pre više od nedelju dana.

Brzine na optici ne povećavaju jer su brzine na optici i pre 2 godine trebale biti, odnosno kome su uredno pustili paket na ONT ruteru, 1000/100 Mbps, za Premium paket. U to vreme je coax imao 500/50 Mbps.

Coax-u je sad bilo povećanje zbog rođendana SBB-a na 600/60 Mbps. Coax GIGA dodatak povećava download samo na 1000 a upload ostaje isti. GIGA dodatak je postojao i u Novom Sadu koji je bio GIGA grad pre nego što su GIGA gradovi imali veće brzine interneta, pa bi neko sa giga dodatkom u NS u to vreme imao 1000/15 Mbps brzinu interneta.
[ DUSKEZ @ 03.06.2022. 08:37 ] @
Kod mene u ulici visi kablovski kotur na banderi,komsija koristi vidim ide kabli do njega prvenstveno za tv a i za net.Mada ne znam vidim ssid ima neki zte mozda samo tv.Kazu da je sbb taj provajder,jel zna neko koje su brzine u okolini rume sela na tom sbb kablovskom.Za cenu znam adsl placam 1500 a kablovski je 3500 tako nesto ne znam brzinu.
[ Milan Kragujevic @ 03.06.2022. 08:41 ] @
@DUSKEZ

Nije SBB, po selima u okolini Rume je Supernova. Nekadašnja Kopernikus infrastruktura.

Radi katastrofalno loše koliko sam čuo.

Negde je optika, negde coax.

Vidi ti jel ima tu kod tebe Orion telekom optiku, pošto u nekoliko sela ima (imena sela se završavaju na -inci)
[ DUSKEZ @ 03.06.2022. 08:42 ] @
Nema ljutis drug nije bilo lose namere samo sam isao po onoj narodnoj Kragujevac je dobio naziv po ptici kragulj
Pa sam mislio zato.Inace drago mi je zbog mitrovice to je glavni sremski grad volem ja ovo da citam tu sam i ja negde za koju godinu ako da Bog
[ DUSKEZ @ 03.06.2022. 08:43 ] @
Aha a kolku imaju sela max brzinu na kablu? I cija je super nova?
Iskreno ja nisam cuo nista verovatno bas sto je lose,kako i kazes.Nego mi je malo puno 3500 mesecno ja mogu uporedo da gledam 2 tv a na iptv i koristim 1 2 kompja ujedno na 20.Sr..e je sto nedaju net 50 bez da se dovezes za iptv mts ov

KOd mene ne moje selo se zavrsava na -vci
[ Milan Kragujevic @ 03.06.2022. 08:45 ] @
Nisam ja iz Mitrovice, nego je SBB tamo radio optičku mrežu. Ja sam iz okoline Požarevca. Ptica se, inače, zove KraguJ, ne kraguLJ.

Ako te zanima istorija mog prezimena, evo ti jedan resurs na tu temu:

https://oskultura.com/2014/05/22/kuca-kragujevic-mitrovic/

Supernova je deo Telekoma Srbija, brzine su iste kao i svuda. Imaš na sajtu ponudu.

https://mojasupernova.mts.rs/Privatni/Paketi/Super-PLAN-2

Takođe postoje i samo-net paketi bez drugih usluga, 50/5 Mbps je 1499 dinara.

https://mojasupernova.mts.rs/Privatni/Internet
[ lega99 @ 03.06.2022. 08:48 ] @
Kako sam dobio 600/50 pa imali su akcije, ima tu caka i cakica oko imena paketa pa tako je kod mene pisalo jedno vreme na nalogu 2x300/15, svasta je tu pisalo i menjano, razne akcije povecanja na sice. Zadnji produzetak ugovora prosle godine 600/50, 10% popusta na cenu paketa, zvali iz SBB pitaju oces ja kazem ocu, to je bilo jos malo ranije nego sto mi je isticao prosli ugovor za eon. Kad su castili raju mene nisu imali sta da caste jer je to bilo najvise u ponudi ili npr kad caste TV kanalima meni nemaju sta da daju jer sve imam. To je jedna velka igra oko naziva paketa, nekih podstavki u ugovoru gde ako hoce moguda te uvek zavrnu, Unifi kad sam startovo nema isao samod kod par komsija jednostavno nema a prodali su ti da ga imam ali nema na tim ruterima, mozes da se cenkas i trazis nesto kad ti istice ugovorr sto ljudi i rade, bukvano kao kad se cenkas napijaci ili te zovu kao mene to je bila neka akcija osmi mesec a meni je ugovor isticao u 10 mesecu, bilo im stalo da produze tad ugovore.Sto se tice brzine ne mogu da upamtim ali ima na drugom forumu gde se moze trazenjem naci moji ookla screnshotovi tih 600 imao sam i pre ovog ugovora, sve se svodi da mi je brzina 571/48 pod ovim ugovrom a bila pre 555/48 a sve bio eon paket premium i uvek iz ponude kao najjaci paket.
Poenta kolio sam mogao da uocimtamo na dugom forumu javljaju se isti ljudi, ostala raja najverovatnije nema pojma ni sta se desava, jednostavno ljudi gledaju Tv imaju internet i ne udubljuju se mnogo kao sto ni ja nisam ulazio u ruter jer osim wi-fi sve ostaloskoro da i ne mozes da menjas a i vise nemam volje nirti zivaca niiti zdravlja da sedim i akamnesto ili da gledam sbb stranice svaki dan i kalkulisem.
[ DUSKEZ @ 03.06.2022. 08:51 ] @
Pa na mts u imam adsl i telefon fiskni samo.Ovo mi deluje pristojno 50 5 za 1500 toliko placam na mts u 20 brzinu adsl.Ne znam tacno ni kome da se obratim.A ako ja raskinem adsl jel mi ostaje fiksni telefon mts a? to mi treba i meni i caletu.

Ja cuo kragulj da se zove,izvini.Ma nee samo sam pomislio zbgo prezimena.Svejedno je ime i prezime bitno je da si dobar covek.A jesi pomazes drugima i meni si koji put. Sve naj

A sta je sa onom optikom za 50 mozda zato zatezu za 50 na mts u adsl.Ili telekom ne znam uglavnom stize mi racun pise Telekom Srbija tu je i za dopune fona kredita mobilnih,sto mi mnogo odgovara i za fiksni i za net.
[ gilopile @ 03.06.2022. 08:54 ] @
Duskez, kontaktiraj Supernovu, tj. MTS i pitaj jel prosla optika kod vas. Radi se svuda optika, pa i po selima uveliko.

To sto visi je moguce da je opticki. Ako je tanak kablic, onda je optika.

Ima raznih paketa pa vidi na sajtu sta nude i sta ti odgovara i ako je proslo, prebace ta lepo na optiku.
[ Milan Kragujevic @ 03.06.2022. 08:56 ] @
@DUSKEZ

Kada se raskida ADSL ostaje ti fiksni ako ga želiš, ako ga ne želiš onda ga ugasiš.

Za prodaju pozovi broj sa sajta, odnosno 0800 311 312

https://mojasupernova.mts.rs/Privatni/Podrska/Kontaktirajte-nas

@lega99

Znam da si imao 600 Mbps i pre trenutnog ugovora, sećam te se još odavno da si imao uvećanu brzinu na optici.

Za tvoj konkretan slučaj ne znam, ali ko je potpisao ugovor na "DIGITALNI EON PREMIUM OPTIKA", kome to piše na strani 2 ugovora ili aneksa ugovora, treba da ima 1000/100 Mbps brzinu.

A kome je aktivirano običan DIGITALNI EON PREMIUM na optici, e to je već nešto treće.
[ DUSKEZ @ 03.06.2022. 09:00 ] @
A jel na tome moze isto dopuna kredita na 100900 i jel radi natovanje na optici?

E super ako ostaje fiksni telefon
[ DUSKEZ @ 03.06.2022. 09:02 ] @
Znam gile moram dobro sve da isproveravam onda tek da se dogovorim sa tatom i bratom.Tek onda moze

Jel mogu 0800 brojevi da se zovu sa mobilnog nisam kuci sad? Ili ako ima neki drugi da pocinje sa 011 ili 022 kako god ili mobilni od super nove?

Sva trojica korstimo internet brat i ja za surf i iptv (liste ne modem za iptv)nekad download a cale za geosrbiju a3,sto vuce solidno net.Prijala bi mi i 30 brzina a tek 50.

Najvise mi se svidja sto je cena ista potpuno,a to je caletu uslov najveci da ne prelazi 1500 znaci imam sanse


Majstori jel to ta optika? , sad sam slikao.

[Ovu poruku je menjao DUSKEZ dana 03.06.2022. u 10:15 GMT+1]
[ Milan Kragujevic @ 03.06.2022. 09:18 ] @
@DUSKEZ

Ne pričam o fiksnom već samo o internetu. Fiksni koristi i dalje koji imaš.

To što imaš na banderi jeste optika.
[ DUSKEZ @ 03.06.2022. 09:28 ] @
Odlicno znaci ostaje mi dopuna sa fiksnog (i fiksni) na mobilne brojeve.
Ja placam 2300 20 brzinu cale itekako pristaje na 1500 mesecno.Sad treba da vidim kad mi istice ugovor sa adsl om.I da vidim koji je najkraci rok optike da vidimo kako radi ako nismo zadovoljni da uzmem prvo kraci rok.

Optika u mom selu )))))))))) vau

Moram ih zvati i pitati detaljno a znaci 90 posto je supernova ? ja ne znam ko je provajder te optike.

A ovo je meni vazno? jel radi natovanje na optici?
[ Milan Kragujevic @ 03.06.2022. 09:33 ] @
Svi su CGNAT-ovani na optici i na coax-u kod Supernove, i 3/4 korisnika ADSL i VDSL kod Telekoma.
[ DUSKEZ @ 03.06.2022. 09:37 ] @
Opet bitna mi je 50 brzina ali meni nat sad radi otkako sam pre godinu ipo zvao telekom.
Sad sta mi predlazete koji cloud (da je free da moze i win i mobilni da pristupa) koja je alternativa,a bas mi zao i muzike imam filmova na natovanom hdd u. Nista kad idem od kuce kopiram na fon sta treba ili prebaclim na gdrive.

[Ovu poruku je menjao DUSKEZ dana 03.06.2022. u 10:58 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao DUSKEZ dana 03.06.2022. u 11:51 GMT+1]
[ DUSKEZ @ 03.06.2022. 09:56 ] @
Sad sam zvao precicu ali ne odma.Ako odma migriram moram da platim tv uslugo sto izadje 3000 tako nestto,mesecno.A ako sacekam da istice adsl usluga tad kad istice mogu da predjem na supernovu bez da mi u uslugu ulazi tv pretplata onda je cena samo za internet 1500 i onda placam samo internet sto mi odgovara tako.Tako da cu sacekati malo
ja se ponadao da moze odma
[ Milan Kragujevic @ 03.06.2022. 10:01 ] @
Dobio si dezinformaciju. Možeš da uzmeš single net paket po 1499 dinara mesečno pretplati već sad.

Samo nemoj da spomeneš da si već korisnik telekoma da te ne bi lagali.
[ lega99 @ 03.06.2022. 10:06 ] @
@Milan Kragujevic

Evo stavki iz zadnjeg ugovora i tako se bas zove paket



Kazes treba da imam 1000/100 , nemam i ne mogu im nista, zalio se glavnim,zalio se suportu, zvao support na njihov broj, juce je bilo bice al kad to se ne zna ako su pismeno jedni od njih na email napisali od 01.06. To od moze da znaci jednog dana a mozda i nikada. Mogu jedino da se obratim udruzenju za zastitu potrosaca ali nisam siguran da bi razumelii da to spada u njihov domene. Ima posla sa multiacionalnom kompanijom koja moze da radi sta hoce, cenzura, nema pristupa RT, Sputnjiku, okacim se na MTS ladno pristupim. Da bi se natezao sa takvim kompanijama treba da si u vlasti ili da imas mnogo jake advokate i mnogo para. Sut sa rogatimne moze nauciosam kad nam je vojska uzelazajednicke prostorije a ugovorom o kupoprodaji stana te prostorije prodala i jos smo uslovljeni bili da uzmemo njihovu firmu za odrzavanje. Isto kao sto siu izmisljeni upravnici koji nista ne rade a placas ih i ne mozes im nista kao treba nekim komrama dase zalis, ne moze cak ni na sud. Ostali prijasnji ugovori nemajua ma nikave slicnosti sa ovim ugovorom jer su to donosili majstori i to je maltene bio radninalog i popis opreme.
[ DUSKEZ @ 03.06.2022. 10:27 ] @
@Milan Kragujevic e hvala puno sad cu to da raspitam
[ gilopile @ 03.06.2022. 10:30 ] @
Duskez, ko ti brani odma da predjes, ali ADSL, ako si pod ugovorom, moras da otplatis do isteka.
Raspitaj se da li mozda mozes da nastavis sa istim ugovorom, samo da te prebace na optiku.
Nisam siguran da li moze....
Mnogi su u mom mestu presli sa ADSL na optiku, ali ne znam pod kojim uslovima.

Za nove korisnike je neka fora godinu dana za po 1 din...Ono paket TV tel i net...
Buiraz u BG je uzeo samo net paket bez ostalih gluposti isto kos Supenove za neku pristojnu cenu.
Samo je bilo problema oko protoka, al valjda su to resili.
[ DUSKEZ @ 03.06.2022. 10:52 ] @
Bas kako si rekao Milane

Moguce danas sutra prekosutra da postanem novi korisnik
A sto se adsla tice naravno placam do isteka ugovora gile,to ce uskoro nema puno da se ceka
[ Milan Kragujevic @ 03.06.2022. 11:07 ] @
Pa uvek je kako ja kažem

Kad bi mene ljudi slušali malo više svima bi nam bolje bilo 🤣🤣🤣
[ gilopile @ 03.06.2022. 11:08 ] @
Citat:
Milan Kragujevic:
Pa uvek je kako ja kažem


Kad bih rekao da ovo nije istina, slagao bih :D
----------------------------------------------------------------

Duskez, ma samo ih zovi i dolaze ekspresno.
[ ademare @ 03.06.2022. 11:09 ] @
Ja i ti cemo Gile poslednji na optiku

Eto tema o SBB-u pomogla Duskezu da se resi bede ADSL . Ja sam do prosle godine takodje imao ADSL .

Sada kabl SBB nije lose .

Nece SBB da ulaze u optiku .
[ gilopile @ 03.06.2022. 11:22 ] @
Vala bas.
Malo me proslo, nije mi vise filing da imam i 10Gb.
Kad sam kukao i raspitivao se, pa cak razmatrao i sat net, nije me htelo. Sad me zabole, samo da imam koliko toliko da izguglam po nesto :D

Kad budu svi imali 100Gb, ja cu valja 500Mbps. :D
[ Milan Kragujevic @ 03.06.2022. 11:23 ] @
Ja sam sebi izgradio infrastrukturu za 400+ Mbps u selu tako da eto. Ko je dovoljno lud i ima dovoljno para za bacanje snaći će se.
[ DUSKEZ @ 03.06.2022. 11:32 ] @
Ima isto beda 3g pa zasto da vip mogu svi zivi na 4g a rade se 5g mreze po gradovima.A mts neda ni 4g za pripejd zasto tako?

I da Milance kako ide 5g? Kolko moze maxa da download

Jeste provalili 2,5 gb za 25 dinara? ja da samo jos nisam koristio dokle ce to da traje :D mogo bi da nabacam na broj gb ta al necu kad je spor,

Ja sam cuo od kolege iz mitrovice da 4g njemu ide maximalno 80Mbps a spominje se max 150 nemam pojma.Kaze sve zavisi gde u gradu do duse nisam ga pitao moze li brze od 80Mbps
[ Milan Kragujevic @ 03.06.2022. 11:41 ] @
Kod nas nije dostupan 5G, ne mogu ništa da komentarišem dok ne budemo videli u praksi kako radi. Po manjim mestima za 5 godina najranije očekuj 5G.
[ DUSKEZ @ 03.06.2022. 11:43 ] @
Ajoj tek za 5 godina uh.
[ DUSKEZ @ 03.06.2022. 11:47 ] @
Kaze dobijam wifi modem za taj opticki net. Koji se obicno daje po selima ? i kakav je uopste to modem.Mada ne znam kako radi ni kablovski modem iako imam neki koji ponekad koristim za swich kao swich.
[ Milan Kragujevic @ 03.06.2022. 13:38 ] @
Dobijaš ZTE F660 ONT.
[ DUSKEZ @ 03.06.2022. 18:49 ] @
Ostajem na 20 nije bilo dogovora tek na isteku adsla onda.
[ oracle_kid @ 03.06.2022. 20:44 ] @
Ona slika što je postavio Duskez, vidjao sam po gradu na banderama slično uvijen kabal ali je u sredini umesto bele kutije neki valjkasti crni “kontejner”, jel zna neko možda o čemu se radi, jel to optika ili šta već?
[ Milan Kragujevic @ 03.06.2022. 20:51 ] @
Ne mora da znači, može biti ili razvodna tačka za optičke kablove sa većim brojem vlakana, ili češće unutra bude distribucioni pojačavač ili distribucioni spliter za kablovsku mrežu (coax).
[ lega99 @ 08.06.2022. 13:34 ] @
@Milan Kragujevic,
Stiglo ubrzanje interneta, bas se oseti
https://www.speedtest.net/result/13255210552
[ Milan Kragujevic @ 08.06.2022. 14:03 ] @
Eto.

Doduše to ubrzanje ti je sledovalo od 15.02.2020. godine ako si bio na EON Premium paketu.

Ali eto bolje ikad nego nikad.

Nesposobnost SBB-a zapanjujuća. Na nivou Supernove su 🤣