[ zoran412 @ 16.10.2018. 11:21 ] @
Već neko vreme čujem od kolega i prijatelja da im stižu pozivi za obuku odbrane zemlje u trajanju od dve nedelje. Da li je neko bio i šta se tamo obučava konkretno? Ako je to obuka sa oružijem, šta se dešava sa nama koji ne želimo da koristimo oružije?

Kakve su opcije za izbegavanje? Čitam po novinama da se za neodazivanje dobija kazna zatvora ili novčana kazna 10 - 50 hiljada dinara. Novčana kazna mi deluje razumno za nekog ko nema vremena da gubi na gluposti, samostalno obavlja delatnost ili radi kod privatnika. Kome se to podnosi?

I šta ako je neko npr. uplatio odmor u tom periodu?
[ bachi @ 16.10.2018. 12:02 ] @
Pričaš o vojnoj vežbi?

Na Bljucovom sajtu imaš opisani na koje načine možeš da odložiš...

https://www.blic.rs/vesti/drus...na-godisnje-a-ovo-je-9/t8ch79e
[ zoran412 @ 16.10.2018. 12:23 ] @
Kopao sam po netu i naleteo na ovo na sajtu ministarstva, skenirani dokument pun pečata (bljak), pod stavkom Okrugli sto "Obučavanje građana za odbranu zemlje". To je neki poziv učesnicima, verovatno nije ažurirano šta se dalje dešavalo.

I u pozivu koji je stigao je stojalo poziv radi "Obučavanja za potrebe odbrane zemlje". Nigde ne stoji vojna vežba, niti šta to podrazumeva.
[ Branimir Maksimovic @ 16.10.2018. 12:29 ] @
Ne moze da bude vojna vezba za nekog ko nije sluzio vojsku.
[ Java Beograd @ 16.10.2018. 13:00 ] @
Dakle, za Vuline nema frke ! Nisu služili vojsku !
[ Branimir Maksimovic @ 16.10.2018. 13:05 ] @
A ne, ovo kaci njega ;)
Ovo je obuka tipa civilne zastite sto je bilo u SFRJ ;)
[ dejanet @ 16.10.2018. 14:13 ] @
Nema ko da cisti lisce po kasarnama, eto cemu ovi pozivi.
[ zoran412 @ 16.10.2018. 14:44 ] @
Danas se ipak malo teže neplanirano zamrzava život na dve nedelje nego u SFRJ (radio, ne radio, svira ti radio).

Zar to nije moglo da se reši obukom posle radnog vremena zaposlenih, online edukacijom, praksom na par dana i polaganjem ispita ili nešto slično. Da se vojska prilagodi malo građanima koji je izdržavaju?
[ whitie2004 @ 16.10.2018. 15:15 ] @
Vidi ovo - na vezbu zovu samo one koji su sluzili (rok / rat) sa oruzjem .... opet ostadosmo samo mi od > 50 godina!
[ dejanet @ 16.10.2018. 15:29 ] @
^ Da, to je vrhunski cinizam.
Moje neko misljenje da se ovo koristi samo kao pritisak na ljude, pored izvrsitelja(vanpravno otimanje imovine) i socijalne sluzbe(vanpravno otimanja dece).
[ starka @ 16.10.2018. 15:30 ] @
Je l' neko već rekao, nisam sve čitala, dakle, je li se neko usudio da
kaže da se nadamo da neki sociopata nije smislio novi rat za koji mi ne
znamo.
[ starka @ 16.10.2018. 15:33 ] @
Iskreno, pitam se ko bi nas uopšte mogao da brani.
Vojska ukinuta, a ovo mlado danas, pa...
Otprilike da zna da upravlja puškom kao ja.
Elem, ako neka žena hoće da kaže da ukidanje vojske podriva muškost,
prethodna rečenica je jedan od načina.
Eto, ja sam SFRJ fan u kome je bilo i mira i muškaraca, ako kapirate.
[ Java Beograd @ 16.10.2018. 15:46 ] @
Ko god da nas brani ne može da nas odbrani.
Jer, okruženi smo NATO zemljama, i jedino NATO može da nas napadne. A ako nas NATO OPET napadne, OPET nam nema pomoći.

Realno, jedan USA nosač aviona ima bar 10x više vojne moći nego ukupna srpska armija.
[ anon142305 @ 16.10.2018. 15:49 ] @
Citat:
dejanet: socijalne sluzbe(vanpravno otimanja dece).

Kakvo sad otimanje dece??

Citat:
starka: Vojska ukinuta

Vojska nije ukinuta, vec je ukinuto obavezno sluzenje vojnog roka, dakle, ostavljena je mogucnost dobrovoljnog sluzenja. Sto ce reci, ko hoce da sluzi, moze da ide, nista mu nije ukinuto.
[ dejanet @ 16.10.2018. 15:53 ] @
Citat:
IUOP_1: Kakvo sad otimanje dece??


Citat:
ZA PET GODINA ODUZETO 5.668 DECE

Prema podacima Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, koje kontroliše rad svih centara, a centri svoje partnere, hranitelje - u proteklih pet godina (od početka 2013. do kraja 2017) biološkim porodicama oduzeto je 5.668 dece. Centri za socijalni rad u ovom poslu imaju ključnu ulogu.

Oni procenjuju podobnost biološke porodice, stepen ugroženosti deteta, pozivaju se na pravo hitnosti i izmeštaju dete, bez saglasnosti roditelja i sudske odluke.


Ostalo izguglaj.
[ Shadowed @ 16.10.2018. 15:58 ] @
@starka,

Nije velika razlika u odnosu na pre ukidanja obaveznog sluzenja (nije vojska ukinuta nego obavezno sluzenje iste). Nasa vojska je smejurija. Najefikasniji nacin upotrebe vojnika bi mogla da postigne tako sto ih stavlja na katapulte i lansira na neprijatelja.
Price o muskosti i ocvrscavanju i slicno su bajke. Vojska se svodi na:
-Ciscenje lisca
-Ucenje kako da slozis pocepano cebe tako da se ne vidi da je pocepano
-Premazivanje svega uljem tako da izgleda bolje/novije/kvalitetnije. Cak i kada je ulje stetno po to sto se premazuje.
-Neko savijanje koje izgleda kao fiskultura.
-Ciscenje lisca
-Setanja tamo/vamo po nekom delu kasarne (pozarstvo/strazarstvo)
-Ciscenja puske
-Ispaljivanja 30ak metaka

E da, i cisenja lisca.
Izuzetak su BSD i vojna policija.


Najkorisnija stvar koju eventualno izvuces iz vojske je da ukoliko do tada nisi tada vidis koliko zapravo idiota ima.
[ mjanjic @ 16.10.2018. 16:30 ] @
Pa u svakoj generaciji osnovaca/srednjoškolaca ima nešto preko 60.000, neka su oko polovine muškarci, dakle: 30.000. Pa neka polovinu njih regrutuju i za tih 15-90 dana, može i preko letnjeg raspusta, neka nauče bar osnovno o naoružanju.

Ne, nego ćemo mi (što reče neko u komentarima sa pojedinih portala sa vestima) koje počinju da bole leđa, zglobovi i ko zna šta sve, da idemo na vojnu vežbu, dok omladima do 3 ujutru visi po kafićima i klubovima? Tu omladinu neko da pita, sutra bi prodali celu Srbiju i podelili lovu da kupe kuću u Cirihu ili na Majorci... A u njihovim godinama je moj pradeda odmah nakon završetka Prvog svetskog rata čuvao granicu kod Debra.

Ja se ne bunim ni da puzim u rovu punom vode, ali da ispred nas prvi puze ministar odbrane i načelnik generalštaba. Ne, nego će ovaj ministar sad da nosi uniformu iako nikad nije služio vojsku i da priča hvalospeve o njegovom vođi, a mi ćemo da se spremamo za rat. Ne znam samo koji to rat? Odem na vežbu 2 sedmice, posle mesec dana sam već sve zaboravio, tako da je uludo utrošeno vreme.

Tu su vojska, policija, vatrogasci, i treba formirati civilnu odbranu, koja će pored vežbi na temu reagovanja u slučaju prirodnih nepogoda, imati i obuku za rukovanje pešadijskim naoružanjem.

A ako dođe do opšteg rada, onda smo svakako ugasili, jer ako se ljudi onako guraju i spremni su da se čak i potuku oko robe u supermarketu, zamislite na šta bi bili spremni tokom nekog rata. Videli smo to i 90-ih u Hrvatskoj i BiH, gde su mnogi "doborovljci" iz Srbije, uz retke izuzetke, bili više okrenuti pljačkanju tuđe imovine nego odbrani "srpskih zemalja".
[ Branimir Maksimovic @ 16.10.2018. 16:41 ] @
Citat:
starka:
Iskreno, pitam se ko bi nas uopšte mogao da brani.
Vojska ukinuta, a ovo mlado danas, pa...
Otprilike da zna da upravlja puškom kao ja.
Elem, ako neka žena hoće da kaže da ukidanje vojske podriva muškost,
prethodna rečenica je jedan od načina.
Eto, ja sam SFRJ fan u kome je bilo i mira i muškaraca, ako kapirate.


Pa imaju botove, oni ce za sendvic da nas brane ;)
[ Branimir Maksimovic @ 16.10.2018. 16:47 ] @
Citat:
whitie2004:
Vidi ovo - na vezbu zovu samo one koji su sluzili (rok / rat) sa oruzjem .... opet ostadosmo samo mi od > 50 godina!


Ma jok, za vezbu moras da imas jedinicu i gde da se javis. Uz to moras imati zaduzenu i uniformu.... cisto sumnjam sad
da ce neke koji su prosli 90e zvati na obuku ;p
[ starka @ 16.10.2018. 18:16 ] @
Za sendvič da nas brane, predivno!
Od danas sam potkupljiva za sendvič umesto za knjigu.
Kako divna promena, da se čovek naježi.
[ alimamnekolikokuća @ 17.10.2018. 11:47 ] @
Citat:
mjanjic

Ja se ne bunim ni da puzim u rovu punom vode, ali da ispred nas prvi puze ministar odbrane i načelnik generalštaba.

Kad bi oni morali da budu u ratnoj pozicij tada rata nikad ne bi ni bilo!

Ovako oni svoju hrabrost i muškost dokazuju time što ti šalju pozive da ideš i ratuješ pa će ministar i načelnik još patriotizam i neustrašivost da pokažu kad ti otkriju spomen obeležje.
Ministarsko - načelničku nepokolebljivost će da pokažu prilikom zabadanja ordenja u grudi preživelih, ranjenih i ćopavih boraca.
Naravno, biće tu i poštenja kad iz svog džepa odvoje socijalnu pomoć deci poginulih.
Napisao sam "iz svog džepa" jer je to korupcionaški novac koji nesrećnim slučajem nisu odneli na svoje račune u banke devičanskih ostrva.


[ Steve Lonmo @ 17.10.2018. 15:22 ] @
Naša vojska je sada mnogo jaka - uveli su popove da im pojaju i svete vodicu, polažu vence na spomenik Đeneralu na Ravnoj Gori, skinuli su petokrake sa epoleta za činove (tu su prešišali i Amerikance, ovi još uvek drže petokrake i na epoletama, i na zastavi itd) i uveli neke "bubuljice"... i tako. Još samo da uvedu obavezno puštanje brade i nošenje kame za pojasom, i ima da budu najjači na svetu. Ima sve da pobede.
[ mjanjic @ 17.10.2018. 17:19 ] @
Primeniti izraelski recept, onda će mladi još da pitaju mogu li da služe i 3 godine kao tamo :)
[ eeestablishment @ 17.10.2018. 21:11 ] @
Kad pomenuste Izrael , kolika li je tamo plata vojnika ?

Mislim na ove sto su na redovnom sluzenju , jbga 3 god se bas oduzi i treba ziveti i za to vreme .

[Ovu poruku je menjao eeestablishment dana 17.10.2018. u 22:51 GMT+1]
[ mjanjic @ 17.10.2018. 23:48 ] @
Plata stalnih vojnika je oko 5500€, dok regruti dobijaju oko 110€ mesečno, međutim to su stariji podaci, oko 2015. je bilo nekih povećanja čak i do 100%, plus oni koji učestvuju u borbama, imaju visoko obrazovanje i sl. imaju veće plate, ali to još uvek nije ni blizu plata onih koji se odluče za vojnu karijeru.
[ dragoslav.b @ 18.10.2018. 00:51 ] @
Citat:
Java Beograd:
Realno, jedan USA nosač aviona ima bar 10x više vojne moći nego ukupna srpska armija.


Kakva srpska armija, jedan USA nosač porazi čitavu rusku armiju i to bez da se ugrije....
[ dragoslav.b @ 18.10.2018. 01:15 ] @
Citat:
zoran412: šta se dešava sa nama koji ne želimo da koristimo oružije?

Ne s e r i.... da ti zapuca pod prozorom dao bi dupe za kalaš....
[ zoran412 @ 18.10.2018. 06:23 ] @
Citat:
dragoslav.b: Ne s e r i.... da ti zapuca pod prozorom dao bi dupe za kalaš....


Recimo da ne bih čekao da mi se zapuca pod prozorom? Tamnoput sam, verovatno bi u krajnjoj liniji mogao i da se priljučim nekoj grupi migranata od dole, niko ne bi posumnjao. :D

Jednostavno postojimo i mi koji ne želimo da protraćimo život na puškarenje i konflikte koji su započeli neki nekompetentni, negativna-selekcija-pun-gas laktaroši. I sve to pozivajući se na slavnu militarističku prošlost kako su pradedovi ovo ono. Da li misliš da bi pradedi bilo drago da zna da je dao svoj život samo da bi mu i praunuk završio na isti način? Džabe je krečio onda.

Ne, moja bojna polja su negde drugde.
[ dragoslav.b @ 18.10.2018. 07:17 ] @
A ti misliš da su svi koji su stradali u proteklim ratovima dobrovoljno pristali na to, kao ono tipa:"Mogu ja da se maknem ali ne, zelim da ostanem i poginem", pa svako normalan bi se makao da može....
A to gdje je tvoje bojno polje najmanje ti biraš......
[ zoran412 @ 18.10.2018. 07:35 ] @
Da me možda ne vodi neka nevidljiva ruka?

Svaki čovek kroji svoju sudbinu.


U svakom slučaju, nisam hteo da ovo preraste u teoretska prepucavanja, nego u praktičnu temu kako izbeći gubljenje vremena na vojnim-civilnim-odbrana- kako god vežbama, koje se nameću.

[Ovu poruku je menjao zoran412 dana 18.10.2018. u 08:46 GMT+1]
[ djoka_l @ 18.10.2018. 08:17 ] @
Ako nađeš praktičan način kako izbeći zakonsku obavezu javljanja na vojnu vežbu, molim te da posvetiš tvoje vreme na izučavanje praktičnog metoda za izbegavanje plaćanja poreza, osiguranja vozila ili plaćanja akcize na gorivo. To mene trenutno više zanima.
[ zoran412 @ 18.10.2018. 08:35 ] @
Citat:
djoka_l: Ako nađeš praktičan način kako izbeći zakonsku obavezu javljanja na vojnu vežbu, molim te da posvetiš tvoje vreme na izučavanje praktičnog metoda za izbegavanje plaćanja poreza, osiguranja vozila ili plaćanja akcize na gorivo. To mene trenutno više zanima.


Ja ne tražim način da izbegnem plaćanje. Ne volim da prepuštam stvari slučaju i možda zbog te dve ili koliko već nedelja izgubim posao ili klijente, do kojih se i bez tih igrarija sa vojskom teško dolazi. I baš onda doćiću u situaciju da ne plaćam državi i da lepo padnem na teret drugima da me izdržavaju kao nezaposleog. Vidite li ključnu razliku?
[ alimamnekolikokuća @ 18.10.2018. 09:01 ] @
Poslednje što bih branio to je Vučić, Šešelj i ovakva Srbija sve sa smradovima punih "mudrosti" kako se uvući u korumpiran šupak da bi posmatrali "svetlost na kraju tunela".

Ništa lično, reč je samo o interesima a čime su vodjeni i oni koji se guze po stranačkim odborima da bi dobili neki posao ili bar sendvič.

I sad neko treba da brani pozicije takvim gnjidama?
Pre će biti da se puška okrene na drugu stranu.

Jer, zaista, razlika je ogromna izmedju sadašnjih "patriota" i svetlih primera samopožrtvovanja kakvih ima i kod Srba.
[ djoka_l @ 18.10.2018. 09:32 ] @
Citat:
Vidite li ključnu razliku?


Da li vidiš analogiju? Imaš (glupu) zakonsku obavezu da se javiš na vojnu vežbu. Imaš obavezu da plaćaš porez. Plaćanje poreza nije faktor koji te oslobađa vojne vežbe. Postoje zakonski uslovi pod kojim možeš da se ne odazoveš, a ti sad pitaš kako da izigraš (glupu) zakonsku obavezu. Pa, promeni zakon, ili ga prekrši.
[ SlobaBgd @ 18.10.2018. 09:38 ] @
Misliš li ti, Zorane (i drugi "pacfisti") da će to što se odazoveš ili ne odazoveš pozivu na vojnu vežbu/obuku išta promeniti u slučaju da se stvarno zapuca? Šta, reći ćeš "ja nisam bio na obuci, nemojte me zvati da branim zemlju"? Ili "ja sa platio 50 000 i odgulio 60 dana zatvora, time sam odužio dug otadžbini, neka pucaju ovi što nemaju 50 000, ko ih *ebe kad su sirotinja"? Ako dođe do prangijanja, mobilisaće i tebe i mnoge druge sa ili bez obuke. Potrebna znanja i veštine ćeš savladati za pet dana na poligonu i za pola sata na bojišnici kad kuršumi počnu da ti zuje oko glave.

Što se tiče moralnog stava protiv služenja vojske i odbrane zemlje, ne *erite da izbegavate sve to iz moralnih, religioznih ili političkih razloga. Jok, brate, nego ste lenčuge, razmaženi i bojite se. To što se bojite nije za osudu, i svaki vojnik koji učestvuje u ratnim sukobima se boji za svoj život. I treba se bojati, samo strah spasava živu glavu. Al nemojte se folirati da nećete u vojsku ili rat zbog Vučića, tajkuna, politike. Ma ko da je (bio) na vlasti, vi se ne biste odazvali pozivu.

Šta kažeš - nećeš da nosiš oružje?! Pa bori se goloruk!
[ Branimir Maksimovic @ 18.10.2018. 10:00 ] @
Ma dajte kakva obuka od 2 nedelje ;)
[ zoran412 @ 18.10.2018. 10:14 ] @
Citat:
SlobaBgd: Misliš li ti, Zorane (i drugi "pacfisti") da će to što se odazoveš ili ne odazoveš pozivu na vojnu vežbu/obuku išta promeniti u slučaju da se stvarno zapuca?

Apsolutno ne. Čemu onda cela drama koja sledi?

Citat:
SlobaBgd: Ili "ja sa platio 50 000 i odgulio 60 dana zatvora, time sam odužio dug otadžbini, neka pucaju ovi što nemaju 50 000, ko ih *ebe kad su sirotinja"?

Bio sam u situaciji i da nemam i imam, a kad sam došao do nečega, to nije bilo tako što sam se uvukao u neki državni posao, preko neke stranke i sličnih gadosti. Ili je ovaj komentar bio na principu da komšiji crkne krava?

Citat:
SlobaBgd: Potrebna znanja i veštine ćeš savladati za pet dana na poligonu i za pola sata na bojišnici kad kuršumi počnu da ti zuje oko glave.

Hipotetički, šbkb, da, ali na moju sreću, imam više izbora nego antički gladijatori u areni.

Citat:
SlobaBgd: Što se tiče moralnog stava protiv služenja vojske i odbrane zemlje, ne *erite da izbegavate sve to iz moralnih, religioznih ili političkih razloga. Jok, brate, nego ste lenčuge, razmaženi i bojite se. To što se bojite nije za osudu, i svaki vojnik koji učestvuje u ratnim sukobima se boji za svoj život. I treba se bojati, samo strah spasava živu glavu. Al nemojte se folirati da nećete u vojsku ili rat zbog Vučića, tajkuna, politike.

Većinu ovog pasusa neću komentarisati, nema smisla nikakvog. Pogotovu da nekom koga ne poznaješ lepiš takve etikete.

Citat:
SlobaBgd: Ma ko da je (bio) na vlasti, vi se ne biste odazvali pozivu.

Naravno. Da taj neko ima trunke mozga ili odgovornosti, ne bi ni zvao u rat.

Citat:
SlobaBgd: Šta kažeš - nećeš da nosiš oružje?! :) Pa bori se goloruk!

Neću ni jedno ni drugo. Ako do toga dođe, ićiću tamo gde cene neke druge kvalitete i gde te ne teraju da juriš sa tim dragocenim kalašem na tomahavk.
[ član @ 18.10.2018. 10:28 ] @
Citat:
SlobaBgd: Što se tiče moralnog stava protiv služenja vojske i odbrane zemlje, ne *erite da izbegavate sve to iz moralnih, religioznih ili političkih razloga. Jok, brate, nego ste lenčuge, razmaženi i bojite se. To što se bojite nije za osudu, i svaki vojnik koji učestvuje u ratnim sukobima se boji za svoj život. I treba se bojati, samo strah spasava živu glavu. Al nemojte se folirati da nećete u vojsku ili rat zbog Vučića, tajkuna, politike. Ma ko da je (bio) na vlasti, vi se ne biste odazvali pozivu.

ja niti sam sluzio vojsku, niti bi isao na vojne vezbe kada bi me zvali i u pravu si, nije to zbog nekol laznog moralisanja, savesti, religije i sl. jednostavno me boli k*rac za vojsku, odbranu drzave i sl. smatram da su najpametniji oni koji pobegnu od rata, dakle cim pocne da se kuva situacija, pakovanje i bezanija! ono, pravo kukavicki, kako bi ti to verovatno nazvao :)
inace, ne vidim nikakav smisao tih vojnih vezbi jer ovo nije srednji vek, pa da dobija rat onaj koji ima jace, opremljenije, obucenije vojnike, nego onaj koji ima jace saveznike! eto primer sa Kosovom... naprasili nas Siptali pa je samo zvonilo, a jel treba po bilo cemu da pravimo poredjenje srpske vojske i OVK? ili kako je ta silna JNA koju velica onaj komunjara gore prosla u svim ratovima u kojima je ucestvovala?

nego, bi ti, cika-Slobo, isao u rat sad da se zarati sa sta znam, sa Siptarima, Hrvatima, Bugarima? ili si mozda ratovao po Bosni i Hrvatskoj kad ti je bilo vreme?
[ Branimir Maksimovic @ 18.10.2018. 10:58 ] @
Ali tu se nadju srpski x-wingovi da ubace bombe u ventilacioni otvor i dignu zvezdu smrti u vazduh!
[ Steve Lonmo @ 18.10.2018. 11:07 ] @
Druže članu, JNA je raspuštena početkom '92. i nije izgubila ni jedan rat. Niti su ikada "komunjare" izgubile rat - ni onaj u Rusiji/CCCP-u nakon Oktobarske revolucije, ni WW2, ni u Kini, ni u Koreji, ni u Vijetnamu... nikad nigde.

Sedi na mesto, kec ko vrata iz istorije.
[ Java Beograd @ 18.10.2018. 11:07 ] @
Citat:
SlobaBgd:
Misliš li ti, Zorane (i drugi "pacfisti") da će to što se odazoveš ili ne odazoveš pozivu na vojnu vežbu/obuku išta promeniti u slučaju da se stvarno zapuca? Šta, reći ćeš "ja nisam bio na obuci, nemojte me zvati da branim zemlju"? Ili "ja sa platio 50 000 i odgulio 60 dana zatvora, time sam odužio dug otadžbini, neka pucaju ovi što nemaju 50 000, ko ih *ebe kad su sirotinja"? Ako dođe do prangijanja, mobilisaće i tebe i mnoge druge sa ili bez obuke. Potrebna znanja i veštine ćeš savladati za pet dana na poligonu i za pola sata na bojišnici kad kuršumi počnu da ti zuje oko glave.

Što se tiče moralnog stava protiv služenja vojske i odbrane zemlje, ne *erite da izbegavate sve to iz moralnih, religioznih ili političkih razloga. Jok, brate, nego ste lenčuge, razmaženi i bojite se. To što se bojite nije za osudu, i svaki vojnik koji učestvuje u ratnim sukobima se boji za svoj život. I treba se bojati, samo strah spasava živu glavu. Al nemojte se folirati da nećete u vojsku ili rat zbog Vučića, tajkuna, politike. Ma ko da je (bio) na vlasti, vi se ne biste odazvali pozivu.

Šta kažeš - nećeš da nosiš oružje?! :) Pa bori se goloruk!

Tako je.
Jbg i ja da se nekad 100% apsoluto složim sa SlobomBgd.
[ SlobaBgd @ 18.10.2018. 11:11 ] @
@član i @zoran412
Vidim, kod obojice provejava težnja da se zbriše u okrilje neke druge države kada u domovini počne s r a n j e. Ne bih vam moralisao, to je vaš izbor.

Ali ne mogu a da ne primetim jednu nelogičnost: vi biste otišli (pobegli, emigrirali, skonili se...) u stabilnu i mirnu zemlju koja nije ugrožena ratom, jer ne vidite smisao odbrane svoje zemlje da ni ona više ne bude ugrožena. Ali ne primećujete da je ta zemlja u koju biste se sklonili stabilna i neugrožen ratom upravo zato što neki drugi građani izvršavaju SVOJU obavezu i služe vojsu, obučavaju se za odbranu, imaju dobro plaćenu, obučenu i opremljenu profesionalnu vojsku. Sve ono što vi ne podržavate u svojoj domovini.

Da ne govorim da je pojam "bezbedna zemlja" besmislen u današnje vreme i da su mnoge "bezbedne zemlje" potencijalna poprišta ratnih ili terorističkih dejstava.
[ Branimir Maksimovic @ 18.10.2018. 11:24 ] @
Citat:
Steve Lonmo:
Druže članu, JNA je raspuštena početkom '92. i nije izgubila ni jedan rat. Niti su ikada "komunjare" izgubile rat - ni onaj u Rusiji/CCCP-u nakon Oktobarske revolucije, ni WW2, ni u Kini, ni u Koreji, ni u Vijetnamu... nikad nigde.

Sedi na mesto, kec ko vrata iz istorije.


JNA je razbucala TO slovenije za nesto vise od nedelju dana...
[ zoran412 @ 18.10.2018. 11:43 ] @
Nas dvoje i oni milioni ljudi koji su već otišli. :)

Nije neka zemlja stabilna zato što primoravaju "lenje" da u teoriji služe vojni rok, u praksi da se obučavaju na zastareloj vojnoj tehnici, trče po poljani i šta već. Neka zemlja je stabilna zato što ima jaku privredu pa može da plaća dobro opremljenu profesionalnu vojsku. Stabilna je zato što shvata da ovo više nije svet kakav je bio za vreme prvog i drugog svetskog rata. Stabilna je zato što ima nekog da vodi mudru politiku za nju. Stabilna je zato što je svesna svog okruženja i shodno s time gradi saveze sa drugima, ne nebeske nego realne. Stabilna je zato što prati promene i prilagođava se.
[ alimamnekolikokuća @ 18.10.2018. 12:02 ] @
Citat:
dakle cim pocne da se kuva situacija, pakovanje i bezanija! ono, pravo kukavicki

Aha, suprotno od toga je hrabrost vezivati žicom nedužme i bespomoćne ljude i složiti ih pred streljački nišan?
A još veća hrabrost je kad desetorica junaka navale na jednu ženu da je siluju?

I za to mi treba obuka od 2 nedelje?

Ma obuka je potrebna da bi vodja homogenizovao narod jer nema šta da ponudi osim prazne demagovije.
Reč je o politički motivisanoj "obuci" sa ciljem da se pokupi par poena "zveckanjem" oružja.

Medjutim u realnoj situaciji vodja koji jedva prikupi glasove četvrtine biračkog tela nema šta da se nada osim da prodje kao Draža.

Ono što sam se više puta zapitao bilo je: da li je moguće da su četnici zaista bili takve gnjide kao što su opisani u istorijskim čitankama bivše SFRJ?
Od 1990-tih 30 godina iskustva četništva, demokratije, patriotizma i pravoslavlja me je uverilo da su istorijske čitanke bivše SFRJ verodostojne
i otklonilo svaku sumnju ko su i šta su četnici.

A takvi su i njihovi naslednici.

Zaista, ako se zarati, onih 25% birača koji su podržali vodju
neće biti dovoljno da natera u rat sve one koji su protiv bivših sluga okupatora. Tim pre što su tih 25% najbedniji šljam (ali vrlo opasan s ledja).

Drugo je vreme bilo Titovo, njega je podržavala ogromna većina stanovništva i on je u svako doba mogao da angažuje armiju od bar pola milona neustrašivih boraca.
U takvim okolnostima teško je ne odazvati se pozivu.

Nema toga više.
Uzori koji se keze sa TV, iz skupštine i oni koji pišu pozive nisu reprezentativni u smislu odazivanja. Arkanovci, Legijevci i njima slični su obični zločinci i takvi mogu oko sebe da okupe samo takav ološ.

A na silu? Ne ide, jer jednostavno malo ih je.
[ SlobaBgd @ 18.10.2018. 12:20 ] @
Nataša Kandić, ti si?
[ anon142305 @ 18.10.2018. 12:21 ] @
Dok se ne resi ubistvo gardista u Topcideru, prica o obaveznom sluzenju vojnog roka je besmislena.
[ SlobaBgd @ 18.10.2018. 12:25 ] @
A kad se reši, nagrnuće mladi u kasarne?
Plus što ovde pričamo o dvonedeljnoj vojnoj vežbi/dopunskoj obuci, a ne o služenju vojnog roka.
Ali dok se sudski ne reši bajat leba i tvrdi madraci po kasarnama, ne treba ići ni na vežbe!
[ anon142305 @ 18.10.2018. 12:26 ] @
Da li ce nagrnuti, ne znam, ne verujem :) Znam o cemu je pocela tema, samo sam se nadovezao sa necim sto mislim da je bitno.
[ Steve Lonmo @ 18.10.2018. 14:26 ] @
Crni Slobo, odeš u "našu" vojsku, a oni ti prvo stave kokardu sa krstačom na čelo, pa ti dovedu mantijaša da te prska svetom vodicom i na kraju te komadant Simović odvede na Ravnu Goru da polažeš cveće, odaješ počast i salutiraš "antifašisti"?

Pa šta bi ti radio, crni ti? :)

Da ćutiš - ne možeš? Ili da talasaš, pa da u prvoj zgodnoj prilici prođeš kao Dimitrije Tucović?
[ Miroslav Jeftić @ 18.10.2018. 14:34 ] @
Citat:
SlobaBgd:
@član i @zoran412
Vidim, kod obojice provejava težnja da se zbriše u okrilje neke druge države kada u domovini počne s r a n j e. Ne bih vam moralisao, to je vaš izbor.

Ali ne mogu a da ne primetim jednu nelogičnost: vi biste otišli (pobegli, emigrirali, skonili se...) u stabilnu i mirnu zemlju koja nije ugrožena ratom, jer ne vidite smisao odbrane svoje zemlje da ni ona više ne bude ugrožena. Ali ne primećujete da je ta zemlja u koju biste se sklonili stabilna i neugrožen ratom upravo zato što neki drugi građani izvršavaju SVOJU obavezu i služe vojsu, obučavaju se za odbranu, imaju dobro plaćenu, obučenu i opremljenu profesionalnu vojsku. Sve ono što vi ne podržavate u svojoj domovini.


S druge strane, ti ne primećuješ da te zemlje pored svega toga ne vode debilnu politiku zbog koje je veći deo 90-ih prošao u ratnim sukobima.

[ SlobaBgd @ 18.10.2018. 15:33 ] @
A, vode, vode, samo ne na svojoj teritoriji. Zbog te njihove "stabilne" i "državničke" politike smo se i tukli ovde.
[ alimamnekolikokuća @ 18.10.2018. 15:45 ] @
Sada je dobrovoljno služenje vojnog roka.
Zato, pre nego puška o ledja prvo ide izjašnjavanje da li uopšte hoćete da služite vojni rok a zatim i da li želite oružje ili ne.
Ukoliko toga ne bi bilo onda bi neki gradjani imali više prava u odnosu na druge što u demokratiji pravne države ne može biti.
Ko se izjasni "za" on nek ide na vojnu vežbu.
Ostale džaba su zvali.

Uostalom nikad nisam ni dao zakletvu da ću čuvati Srbiju nego Titovu Jugoslaviju. A četnike, popove, žicu i hladnjače kao temelj moderne Srbije da čuvam ne pada mi na pamet.
[ SlobaBgd @ 18.10.2018. 16:03 ] @
Pa ne moraš, Nataša K, da dužiš pušku na vojnoj vežbi. Ima za vas i drugih oruđa i drugih načina da doprinesete odbrani zemlje. Rovove da kopate, pontone da postavljate, marendu da donosite...
[ alimamnekolikokuća @ 18.10.2018. 16:33 ] @
Neki ne paze na času.
Na vojne vežbe se pozivaju oni koji su prošli obuku rukovanja oružjem. Ne postavljaju se pontoni, ne kopaju se rovovi nego ide obuka rukovanja modernim naoružanjem.

Problem je što su neki imali pravo da se izjasne kako i da li hoće da služe vojsku.
A drugima pokušavaju da podvale kao podrazumevano da hoće oružje.

Ne ide to tako drugovi i drugarice SNS-a.

Nego prvo izjašnjavanje pa onda poziv onima "za".

Nego, gledajte to iz praktičnog ugla. Šta vam vredi da me obučite da rukujem tim modernim Teslinim i ostalim tajnim srpskim oružjima kad ću ja to sve "za šaku dolara" unovčiti u CIA agenturi?


[Ovu poruku je menjao alimamnekolikokuća dana 18.10.2018. u 17:43 GMT+1]
[ alisvesustraćare @ 18.10.2018. 19:41 ] @
Citat:
alimamnekolikokuća:
modernim Teslinim i ostalim tajnim srpskim oružjima


…Ccc Nataša,
sad si me razocarala,
glorifikujes Teslu a o Pupinu ni rec, ja sam bio uveren da si ti Pupinka fan.
Zar ne vidis Pupina svaki dan u svim medijima, novinama u Bljucu ponajvise, na TVu pa cak i na mostovima.

Ima ga vise ovih dana nego Kije i Lune zajedno.

Prica se draga nasa Nataša da je Tesla pokrao Pupina i sve te pronalaske prisvojio sebi.
Nisi na liniji i za nasu stvar lokalpatriotizam Nato nasa, ccc… :(



[ Miroslav Jeftić @ 18.10.2018. 20:14 ] @
Citat:
SlobaBgd:
A, vode, vode, samo ne na svojoj teritoriji. Zbog te njihove "stabilne" i "državničke" politike smo se i tukli ovde.


Svi nas mrze :(
[ alimamnekolikokuća @ 18.10.2018. 22:48 ] @
Što se tiče izjašnjavanja "za/protiv" oružja takve zahteve treba brižljivo i pažljivo razmotriti pazeći da se zamolniku ne naruše neka prava.
Baš kao da se "procesuira" ugledan gangster, ratni zločinac, narklo diler, pedofil ili sve to zajedno.
Jer NEDAJ BOŽO da se nekome uskrate ljudska prava (kao da su zločinci ljudi!).
Ali svejedno u napadu "nepristrasnosti srbijanskih sudova" i takvima treba staviti svilen jastuk pod stražnjicu.
A "procesuiranje" odužiti na 15-20 godina dok sve polako ne zastari i oštećeni u medjuvremenu poumiru.
Dakle kad se obezbede takvi uslovi za izjašnjavanje "za/protiv" i proces se iskiseli par decenija onda možemo govoriti o odazivu na vojnu vežbu.

U medjuvremenu ćemo se diviti agilnosti srbijanskog sudstva za koje smo pre neki dan eto čuli da su pronašli neki novi trag u slučaju "samoubijeni gardisti".
Sad, nije baš sve idealno jer je "trag" u medjuvremenu umro pre 10-tak godina ali svejedno "nepristrasni" će "brižljivo" u narednih 50 godina razmatrati i taj "trag".
Članovi porodica treba dotle da se strpe sa punim poverenjem u "organe"
i da se odazovu na vojnu vežbu.
[ dragoslav.b @ 19.10.2018. 00:07 ] @
Citat:
Matroz:
Citat:
dragoslav.b:
jedan USA nosač porazi čitavu rusku armiju i to bez da se ugrije....


Kakva ruska armija, jedan USA razarac sprzi celu galaksiju u sekundi i usisa crnu rupu ko Kirby.


A onda dodju Vijetnamci sa kurblom.
~70 tisuca skalpova pa ti vidi.




Jbt, pa jes' ti čuo nekad za ironiju???
[ dragoslav.b @ 19.10.2018. 00:17 ] @
Od 100 ljudi nakon "vatrenog krštenja" svih 100 će voljeti kalaš više nego oca, majku, slavu i slavsku svijeću....kaže ne želi oružje....želi, želi, samo nije toga svjestan....
[ zoran412 @ 19.10.2018. 06:29 ] @
Kud baš nađe slavu i slavsku svijeću... :)

Savet: Koristiti stvari koje su modernije, npr mobilni telefon, da bi bilo jasnije mlađim generacijama, pošto je ovo uglavnom njima namenjeno i oni su ti "neposlušni", neiskvareni ratnim dejstivma i "nevatreno kršteni".
[ član @ 19.10.2018. 10:37 ] @
Citat:
SlobaBgd:Ali ne mogu a da ne primetim jednu nelogicnost: vi biste otišli (pobegli, emigrirali, skonili se...) u stabilnu i mirnu zemlju koja nije ugrožena ratom, jer ne vidite smisao odbrane svoje zemlje da ni ona više ne bude ugrožena. Ali ne primecujete da je ta zemlja u koju biste se sklonili stabilna i neugrožen ratom upravo zato što neki drugi gradani izvršavaju SVOJU obavezu i služe vojsu, obucavaju se za odbranu, imaju dobro placenu, obucenu i opremljenu profesionalnu vojsku. Sve ono što vi ne podržavate u svojoj domovini.

nisam neko koga zanima geopolitika, brzbednost u svetu, vojne sile i sl. niti znam puno o tome, ali neke stvari su ocigledne i totalnim laicima poput mene! te "stabilne i mirne zemlje" kako ti kazes, nisu stabilne i mirne jer narod rado ide u vojnike, nego ili su dovoljno bogate i razvijene da mogu sebi tu bezbednost da priuste, ili su saveznici tih zemalja (ali ne saveznici iz "ljubavi" kao sto smo mi sa Rusima na ljubavnoj osnovi saveznici, pa kad 3 meseca pljuste bombe po Srbiji njih nigde, nego iz obostrane koristi), ili jednostavno "placaju" svoju bezbdnost kroz clanstvo u NATO-u, kao npr. odnedavno Crna Gora. svidelo se to nekom ili ne, tako stoje stvari danas. mozes to da prihvatis ili ne (vise puta smo imali prilike da na svojoj kozi osetimo kako izleda "ne"). i nije tacno da to ne podrzavam u "svojoj domovini", vrlo podrzavam da Srbija pristupi NATO-u!

ti kao da ne kapiras koja je godina danas i kako funkcionisu neke stvari... rat je postao biznis, nema tu nikakve "odbrane svoje zemlje", rodoljublja, patriotizma i sl. eto uzmi Siriju kao primer, bukvalno se ne zna ko sve sa kim ratuje i zarad kakvih interesa, Rusima i NATO-u Sirija sluzi kao poligon za testiranje oruzja, fabrika cementa placa reket teroristima da bi ih pustili da proizvode, jer gde ces bolje trziste za cement od potpuno u razrusene zemlje itd. itd. i za sta treba da ginu sad ti ljudi tamo? za odbranu svoje domovine? samo bezanija sto dalje odatle!

ili drugi primer, imam u firmi nekoliko kolega poreklom iz HR i Bosne koji su u Nemacku izbegli za vreme rata. sada su to ljudi u nekim srednjim godinama, a tada su imali otprilike taman toliko godina da ih posalju u rat da se bore za svoje zemlje! oni su izabrali da pobegnu i od tada su u Nemackoj, rade ovde imaju porodice... i sta su oni pogresno uradili sto su pobegli umesto da idu u rat!? nesto nemoralno? izdajnicki? kukavicki? rat bio, prosao, jel bi sta bilo drugacije da su ostali? mozda bi i bilo... bili bi mozda 2 metra pod zemljom niko ih se ne bi ni secao!

kao sto kaze Bora Djordjevic "za ideale ginu budale", pa kome se gine u necijoj partiji rizika, slobodno neka gine!
[ Branimir Maksimovic @ 19.10.2018. 10:47 ] @
"vrlo podrzavam da Srbija pristupi NATO-u!"

Sta bismo dobili od toga? Nove troskove i konfrontiranje sa Rusijom? Ajde de da udjemo u EU, mada je i to diskutabilno
, ali da se pridruzimo neprijateljima, van svake pameti ;p
[ djoka_l @ 19.10.2018. 11:44 ] @
Ja bih predložio drugu članu da ne čeka da Srbija uđe u NATO, nego da se odmah javi kao dobrovoljac da ratuje u Avganistanu protiv talibana.
Osim što bi to Srbiju koštalo ogroman novac (obaveza da izdvajamo 2.5% BND za vojsku i da zamenimo kompletnu opremu da bude u skladu sa NATO standarima), imali bismo obavezu i da učestvujemo u NATO operacijama širom sveta.
Da ubijamo talibane, jemence, etiopljane itd.
Pošto se svako postavlja kao da neko drugi treba da ratuje umesto njih, predložio bih NATO zagovornike da odmah kandiduju osobe koje će za njihov račun da kolju po Etiopiji.
[ mjanjic @ 19.10.2018. 16:37 ] @
Pa ne znam, jesu li bugari zamenili Migove sa F-16 i F-18?
OK standardi u smislu broja aviona, ispravnosti svih sistema i sl.

Da je opstala SFRJ, naprodavali bi se onih domaćih aviona k'o alve, ako se dobro sećam bila je dogovorena i nabavka nekih motora za nadzvučne brzine, ali... sad će neko da potegne teorije zavere da su nas i zbog toga rasparčali, ali smo sami krivi. Kako, eto, nikako da se raspadne Švajcarska, tamo ni za vreme Drugog svetskog rata stanovnici kantona u kojima se govori italijanski i francuski nisu krenuli puškama na kantone u kojima se pretežno govori nemački.
[ djoka_l @ 19.10.2018. 16:58 ] @
U Bugarskoj je trenutno u proceduri nabavka 9 novih lovaca, a izbor su Gripen, Eurofajter Tajfun ili F-16.
Wiki na engleskom kaže da je 16 lovaca F-29 modernizovano na NATO standarde, a bugarska wiki kaže da trenutno samo 8-9 MIGova zadovoljava NATO standarde.

Dakle, ne zanosite se - pristupanje NATO košta...
[ ademare @ 19.10.2018. 20:05 ] @
Citat:
mjanjic:
Pa ne znam, jesu li bugari zamenili Migove sa F-16 i F-18?
OK standardi u smislu broja aviona, ispravnosti svih sistema i sl.

Da je opstala SFRJ, naprodavali bi se onih domaćih aviona k'o alve, ako se dobro sećam bila je dogovorena i nabavka nekih motora za nadzvučne brzine, ali... sad će neko da potegne teorije zavere da su nas i zbog toga rasparčali, ali smo sami krivi. Kako, eto, nikako da se raspadne Švajcarska, tamo ni za vreme Drugog svetskog rata stanovnici kantona u kojima se govori italijanski i francuski nisu krenuli puškama na kantone u kojima se pretežno govori nemački.


A zasto bi Svajcarci medjusobno ratovali , kada je Ceo WWII na tzv. zapadnim frontovima , bio nevesto prikriveni FAKE war ?!

Dovoljno je uporediti zrtve iz perioda I svetskog rata na zapadnom frontu i zrtve iz WWII ! Videce se da je sve bilo lazno ! Hitlera su doveli na vlast , Englezi i Amerikanci , kao i Jevreji ukljucujuci i Nemacke Jevreje. Njihov kapital je odlucio . Kasnije je Hitler u vrsenju Genocida nad Jevrejima , u Nemackoj procentualno ubio Najmanje Jevreja , ne racunajuci Italiju i Dansku ?

Pa gde je tu logika ? On organizuje Genocid , a onda u svom dvoristu ga najslabije sprovodi ? Zrtve Francuske , GB i USA na tzv. Zapadnom frontu su Beznacajne u odnosu na ukupan broj zrtava u WWII !

Sve ja tamo bilo Lazno , a onda ce Svajcarci da ratuju ?

WWII , vojne zrtve : Francuska sa svim kolonijama 210.000 , GB 383.000 na svim ratistima , USA , nesto preko 400.000 ukljucujuci daleki istok i Afriku .

WWI : Francuska 1.357.000 , GB 744.000 , USA 116.000 .

Jel ima neke razlike ? S tim da je oruzje u WWII bilo mnogo ubojitije nego ono u 1.
[ mjanjic @ 19.10.2018. 22:20 ] @
Bankari igraju svoju igru, političari svoju, a narod ako je pametan, znaće koga da izabere da ne dođe do rata.
Švajcarci, eto, znaju, a nemcima nije palo na pamet da i njih pregaze, jer su im kredite davali oni koji u Švajcarskoj imaju štek, pa bi time i nemci presekli granu na kojoj sede, a strateški im ništa ne bi značilo.

Ne bih se složio da je rat u Zapadnoj Evropi bio lažan, već ljudi imaju drugačiju logiku. Kad vide da je bitka izgubljena, predaju se. Recimo, iako su nemci i francuzi vodili mnogo međusobnih ratova, međusobno se poštuju kao nacije i kulture, i neće čak ni u tom ratu gledati da izbrišu tragove protivnikove kulture i istorije. Šta su tada mislili o nama na Balkanu izlišno je govoriti, pa otuda i tako surovo ponašanje. Plus naša gerilska borba, ubićemo jednog nemačkog vojnika čak i ako to znači da će oni streljati naših 100 civila, jer ne možemo da čekamo da ih saveznici sateraju sa svih strana.
[ Steve Lonmo @ 19.10.2018. 23:52 ] @
Streljanja "100 za 1" je u novijoj istoriji prvi počeo da sprovodi Napoleon nakon bitke kod Jene - dakle, baš Francuzi baš nad Nemcima. Nekoliko godina kasnije, u ratu sa Rusijom je streljao Ruse "100 za 1", a onda 1813-14 Nemci i Rusi (u dosta manjoj meri) vraćaju Francuzima "100 za 1".
U Francusko-pruskom ratu 1870-1871 i nakon kapitulacije Francuske, Nemci masovno i sistematski vrše "100 za 1" streljanja Francuza, a onda i Francuzi počinju sa tom praksom nad zarobljenim Nemačkim vojnicima. Tek pod pritiscima ostalih velikih sila se sa time prestalo.
U 1SR Nemci smanjuju kvotu na "10 za 1" kada streljaju Francuze, Belgijance itd.
U 2SR, osim u Srbiji, streljanja "100 za 1" su vršena i u CCCP-u, i u Poljskoj, zabeleženi su slučajevi i u Francuskoj, Italiji itd.

Osim toga, istine radi, treba reći i da je npr. komadantu Kraljeva, koji je na svoju ruku naredio streljanje, suđeno i da je degradiran i poslat na Istočni front, pa npr. da je kažnjen i komadant nemačkog puka koji je na Kadinjači naredio streljanje zarobljenih partizana... itd.

Sve u svemu... ta priča kako su Nemci smislili "100 za 1" specijalno za Srbe je obična novo-četnička podmetačina (kao i sve ostalo) kojom se želi opravdati kukavičluk i izdajstvo bioloških i ideoloških im predaka, a istovremeno osuditi one koji su se protiv Nemaca borili, "istinom" da su to radili samo zato da bi Nemci posle streljali Srbe.
[ SlobaBgd @ 20.10.2018. 09:06 ] @
@Steve Lonmo
Hoćeš da kažeš da sva zla ovog sveta ne potiču sa Balkana, ni iz Srbije? Au, sad će mnogi da izgube smisao življenja, sad kad im je izmakla još jedna stvar zbog koje su pljuvali po narodu sa ovih prostora.

Citat:
mjanjic:
Bankari igraju svoju igru, političari svoju, a narod ako je pametan, znaće koga da izabere da ne dođe do rata.
...


Misliš, treba birati nekog kao što je Kvisling, Pavelić i Nedić? Kako nas istorija uči, ni to nije bilo dovoljno da se izbegne rat.
[ Branimir Maksimovic @ 20.10.2018. 09:32 ] @
Citat:
mjanjic:
Pa ne znam, jesu li bugari zamenili Migove sa F-16 i F-18?
OK standardi u smislu broja aviona, ispravnosti svih sistema i sl.

Da je opstala SFRJ, naprodavali bi se onih domaćih aviona k'o alve, ako se dobro sećam bila je dogovorena i nabavka nekih motora za nadzvučne brzine, ali... sad će neko da potegne teorije zavere da su nas i zbog toga rasparčali, ali smo sami krivi. Kako, eto, nikako da se raspadne Švajcarska, tamo ni za vreme Drugog svetskog rata stanovnici kantona u kojima se govori italijanski i francuski nisu krenuli puškama na kantone u kojima se pretežno govori nemački.


Ustav iz 1973 nije bio zbog ocuvanja nego raspada. Sve bivse republike se pozivaju na isti kad se pokrene pitanje granica i suvereniteta. Nas su rasparcali komunisti, tacnije Kardeljeva linija.
[ mjanjic @ 20.10.2018. 10:39 ] @
Da odgovorim bez citata. Prvo, nisam rekao da treba birati kvislinge za vlast, ali treba vekovima voditi razumnu politiku. Mi smo napravili državu na raskršću puteva, zato sam negde i rekao da smo tehnološki zaostali za Zapadom pošto je naša vlastela lepo živela od putarina za karavane (nije bukvalno samo od toga, ali naš razvoj lepo ilustruje činjenica da su tada naši zlatnici kovani u Dubrovniku jer nismo imali tehnologiju za preradu zlata do te čistoće).

Za streljanja "100 za 1" nigde nisam rekao da je neko namerno ubijao nemce da bi oni streljali srbe, već da kad krene okupator sa takvim revanšizmom, treba se povući i pripremati logistiku i obaveštajne podatke za saveznike. Ali, mi smo takav narod, pa i u vreme osmanlija smo imali hajduke kojima je bilo bitno da opljačkaju neki karavan, a što će posle toga osmanlije da popale nekoliko sela i sve pobiju, nema veze.
Onda se postavlja pitanje da li se ti boriš za slobodu svog naroda ili za vlast nad tim narodom, odnosno šta od to dvoje ti je na prvom mestu.


A za bankare, njihovo finansiranje vojnih mašinerija pojedinih zemalja... tu treba da se vratimo bar do Venecije kada je bila na vrhuncu moći, pa da od tada pratimo razvoj Evrope, bankarstva, plemićkih porodica, industrije.

Šteta je što na kraju Drugog svetskog rata nije sproveden prvobitan plan da se Nemačka industrija u potpunosti uništi kako više ne bi mogli da izazovu nijedan svetski rat.




Da se vratimo vojnoj obuci. Potrebno je da imamo određen broj građana sposobnih da rukuju određenim vrstama naoružanja, ali to treba uraditi smisleno, organizovati vikendom kratke obuke u kasarnama kojih vojska još uvek ima u svakom gradu, slično kao što se radi u Kanadi, kako sam negde pročitao (kratak teorijski kurs i gađanje na poligonu u toku jednog dana, i to se ponavlja neko vreme, tipa 3 meseca ili tako nešto).
Šta ako krenu zategnuti odnosi na Balkanu, zveckanje oružem, i recimo napadne nas Bugarska sa ciljem da uzme delove Srbije istočno od Niša? Mi dok ukapiramo šta je bilo, nova granica će već da bude formirana, čak i da NATO bude protiv toga, sigurno neće braniti Srbiju, već će samo verbalno osuđivati Bugarsku i posle par meseci će zaboraviti šta je bilo.
Ginu nam oni koji su tek stasali za vojsku zbog paljenja zemljišta po Vojvodini (u jednom od sudara poginuo dečko od 19 godina) i država ne ume da reši taj problem, a mi pričamo o vojnoj odbrani zemlje od nekog potencijalnog napadača.
[ Ivan Dimkovic @ 20.10.2018. 11:52 ] @
Citat:
mjanjic
Šteta je što na kraju Drugog svetskog rata nije sproveden prvobitan plan da se Nemačka industrija u potpunosti uništi kako više ne bi mogli da izazovu nijedan svetski rat.


Zato sto su neki malo i ucili iz istorije pa nisu hteli da ponavljaju greske sa kraja WWI.
[ alimamnekolikokuća @ 20.10.2018. 23:12 ] @
Citat:
mjanjic

Da se vratimo vojnoj obuci. Potrebno je da imamo određen broj građana sposobnih da rukuju određenim vrstama naoružanja, ali to treba uraditi smisleno, organizovati vikendom kratke obuke u kasarnama kojih vojska još uvek ima u svakom gradu, slično kao što se radi u Kanadi

Srbija se saginjati neće i zato ne treba ni da gleda šta se radi po Kanadama ili Amerikama.
Nije problem da se "određen broj građana" osposobi za rukovanje modernim naoružanjem (koje čami u srpskim rovovima).
Ko su oni koji treba da se osposobe?
Pa oni najsposobniji! Koji drugi?
Ako moderno i efikasno naoružanje daš budali umesto koristi imaćeš samo štetu.
Kao što znamo najsposobniji i najmudriji su oni koji vode državu i njihovi simpatizeri.
Reč je o armiji od 1Mega (ili više) vojnika a koji su osvedočene patriote spremni da poginu za Srbiju.
Budući da je vode hrabri i odvažni pravoslavci, po uzoru na cara Lazara, Srbija ne treba da se brine za sopstvenu bezbednost.

Dakle, umesto u budžetske kancelarije i skupštine, nekoliko dana prigodnog marširanja po kamenjarima Golije biće više nego poželjna aktivnost za skidanje decenijama gomilanog sala.

Oni koji nisu u "sistemu" ili "ne znaju" da preletaju iz stranke u stranku očigledno su nesposobni pa im i ne treba davati oružje jer mogu nekog da ucmekaju u svojoj nespretnosti.

[ eeestablishment @ 21.10.2018. 10:14 ] @
xi xi xi . . .

1000 lajkovaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
[ zoran412 @ 22.10.2018. 06:28 ] @
Citat:
alimamnekolikokuća: Ko su oni koji treba da se osposobe?


Logično, lepo i korisno bi bilo usmeriti ove nesretnike što se mlate po stadionima da mlate u pravom smeru kad već moraju. U profesionalnoj vojsci.

A što se tiče matorih ratnohuškača, koji su nas zavijali u crno dok su se igrali sa svojim kalašima, biće više mira na ovim prostorima kad te sve generacije izumru. Da proživimo bar jednu polovinu života normalno.
[ alimamnekolikokuća @ 22.10.2018. 08:06 ] @
Obzirom da se tuče navijača često planiraju i organizuju putem tajnih službi jasno je da su te navijačke grupe u istom loncu kao i već pomenute patriote na budžetskim sredstvima.
Stoga zajednički marševi po kamenjarima Golije sve sa full HD modernim naoružanjem i opremom na ledjima je istinski lek za dokolicu od koje boluju i oni koji bi se tukli po stadionima i oni koji sede po skupštinama i divane kako nedaju Kosovo.

Em su ratoborni, em su patriote, em su neustrašivi i svi su pravoslavci - šta ćeš bolje nego da se takvi obuče vojnim veštinama i brane srpstvo i pravoslavlje. Pa gde će ateisti braniti pravoslavlje? Džamahirija od ateista nema leba.

Dalje, neće valjda obučavati one koji bi pobegli sa stadiona čim se malo zapuca i počnu da lete baklje?
Pa takvi bi Srbiju ostavili na cedilu i u slučaju rata.

Zato neustrašivi i poškropljeni svetom vodicom napred ostali stoj!
[ Branimir Maksimovic @ 22.10.2018. 08:11 ] @
Ne vodi se rat vise kopljem i macem, od tih sa stadiona malo koristi ...
[ član @ 22.10.2018. 13:10 ] @
Citat:
djoka_l:Ja bih predložio drugu clanu da ne ceka da Srbija ude u NATO, nego da se odmah javi kao dobrovoljac da ratuje u Avganistanu protiv talibana.
Osim što bi to Srbiju koštalo ogroman novac (obaveza da izdvajamo 2.5% BND za vojsku i da zamenimo kompletnu opremu da bude u skladu sa NATO standarima), imali bismo obavezu i da ucestvujemo u NATO operacijama širom sveta.
Da ubijamo talibane, jemence, etiopljane itd.
Pošto se svako postavlja kao da neko drugi treba da ratuje umesto njih, predložio bih NATO zagovornike da odmah kandiduju osobe koje ce za njihov racun da kolju po Etiopiji.

druze Djoko, napisao sam u proslom postu da nisam bas neko ko se lozi na rat, pa bih u rat isao eventualno da me neko mitraljezom natera, dobrovoljno tesko! ali ne sumnjam da bi se u takvoj situaciji da Srbija udje u NATO i da treba neko da se salje da ratuje sa talibanima, da bi se u formirale liste cekanja onih koji bi vrlo rado ucestvovali u NATO operacijama sirom sveta jer bi u tome videli priliku za dobru zaradu (imali smo cak i ovde na forumu jednog takvog koji je 'teo i za dz da malu ubija po Africi:)

da, kostalo bi to Srbiju dosta, ali pretpostavljam da ni danasnja raspala vojska ne kosta drzavu malo, a pritom niti predstavlja opasnost za nekoga, niti bi bila u stanju da od bilo koga odbrani zemlju.
sto se % tice, jel mozda znas koliko % Srbija izdvaja za finansiranje nepotrebnog megalomanskog javnog sektora? raspusti se tih par stotina hiljada viska koji i tako primaju plate a nista ne rade, pa bi bilo love! ako imaju ovi drugi koje nema ker za sta da ujede dovoljno da finansiraju clanstvo u NATO, valjda bi imala i Srbija - lider u regionu!?
[ dragoslav.b @ 22.10.2018. 14:18 ] @
"Ne vodi se rat vise kopljem i macem, od tih sa stadiona malo koristi ..."

U pravu si, sad se vodi puskom i bombom....
[ Branimir Maksimovic @ 22.10.2018. 14:21 ] @
Puskom i bombom se vodio pre 100 godina, sad su aktuelni dronovi. Lepo klinac lezerno ode negde u USA na posao, pijucka
pice i roka budale...
[ dragoslav.b @ 22.10.2018. 14:52 ] @
E sinko, to ti mislis.....tehnika je ok, ali u ratnim uslovima ona zakaze vrlo brzo.....svaki rat na kraju mora iznijeti vojnik u rovu.....ako pricamo o ratu za teritoriju....
[ Branimir Maksimovic @ 22.10.2018. 16:09 ] @
Koliko znam mi smo se predali bez da je vojnik u rovu izneo bilo sta ...znaci cisto tehnika je pobedila...
[ dragoslav.b @ 22.10.2018. 16:17 ] @
Iznijeli su momci na Kosarama i previse, a sad sto ti i takvi ko ti to ne postujete to je druga stvar....
[ alimamnekolikokuća @ 22.10.2018. 17:24 ] @
Ne poštuju nego šta!
Zato im je i "država" za "poštovanje".

Ako, ako.
[ dragoslav.b @ 22.10.2018. 17:53 ] @
Ko su oni a ko mi? O kojoj drzavi pricamo?
[ mjanjic @ 22.10.2018. 22:39 ] @
mi, vi, naši, vaši...

Te rečim odmah podsete na ujaka i teča koji su obojica do zadnjeg dana svojih života pričali samo o Titu i Slobu, a posle 2000. stalno dobacivali "hteli ste promene, eto vam ih!". Njima neko da objasni da u jednom periodu 90-ih nisi mogao da kupiš mleko ako ne poraniš u 5 ujutru da čekaš ispred prodavnice, oni samo pričali koliko je mleka moglo da se kupi za jednu platu, koliko hleba, jeftina struja...
[ alimamnekolikokuća @ 23.10.2018. 07:18 ] @
Citat:
mjanjic

oni samo pričali koliko je mleka moglo da se kupi za jednu platu, koliko hleba, jeftina struja...

Taj "problem" se reši tako što im obezbediš veću platu i jeftiniji i hrskaviji hleb, jeftinije mleko sa više proteina i sa manje aflatoksina, jeftiniju električnu energiju, obezbediš bolji zdravstvenii sistem, obezbediš bolji obrazovni sistem, sve sa manje korupcije...
Medjutim ako sve napraviš gore i skuplje, ukineš zadravstveno osiguranje, zatvaraš škole, smanjiš plate i penzije tada naravno da im ništa ne možeš objasniti.

[ dule_ns @ 25.10.2018. 12:11 ] @
Citat:
dragoslav.b:
Iznijeli su momci na Kosarama i previse, a sad sto ti i takvi ko ti to ne postujete to je druga stvar....

Ne razumem, da nije bilo njihovog žrtvovanja Sloba bi dobio lošiji dogovor? Ja sam nekako stekao utisak da smo mi potpisali kapitulaciju (poprilično bezuslovnu) tako da bi bilo jako dobro da saznamo ko je i šta je tačno dobio time što su ti ljudi žrtvovali svoje živote.
[ mjanjic @ 25.10.2018. 12:42 ] @
Sa ovde distance kad se pogleda, možda je bolje da su izvršili kopnenu invaziju i da se naša vojska povukla bez gubitaka ili sa minimalnim gubicima, bar jer bi to de facto bila okupacija i otimanje teritorije. Ovako, potpisali smo 1244, a posle gomilu sporazuma, pa su oni napravili referendum, pa smo opet potpisali gomilu sporazuma, a ne znamo ni šta smo potpisali (osim nekoliko ljudi).
Šta pričati o državi u kojoj se ne zna šta je tačno potpisano ni sa Fiat-om.
[ ademare @ 25.10.2018. 17:11 ] @
Oba ova poslednja posta su neka pogresna secanja .

Prvo da je potpisana kapitulacija , to je bilo jasno u tom trenutku izuzetno malom broju ljudi . Ja sam bio u ratu i tu noc kada je stigla vest da je rat gotov , to je bilo neopisivo slavlje medju vojnicima , senlucenje , smeh , radost itd .

Ja se naravno nisam radovao , jer za razliku od mase sam video sta se dogadja i sta ce biti .

Eto slika kakve neme ni u nekom filmu , svi se raduju , a meni suze idu . NIje me Sramota da napisem da sam plakao ! Pita me drug pored mene sta mi je . A ja mu samo kroz suze kazem , Kapitulacija ! On me pogleda bledo , kao sta ovaj bulazni i ode dalje nasmejan !

Druga stvar Kapitulacija jeste , ali nije bezuslovna , kako to sada neko pise . Zna se sta je Bezuslovna kapitulacija , bez ijdenog uslova za pobednika , vec da radi sta hoce .

Sad sto je skoro u praksi ispalo tako da NATO radi sta hoce , to ne znaci da je to i potpisano , niti da NATO postuje to sto je potpisao !