[ Branimir Maksimovic @ 25.10.2018. 17:32 ] @
Elem, juces sam dobio/kupio Ryzen-a pa da napisem malo prve utiske u odnosu na Haswell-a.

Performanse:
1. avx fma instrukcije su duplo sporije, ali deljenje je 3 puta brze.
2. sse2 je znatno brzi dok je generalno avx sporiji na prvu loptu ali ne mnogo.
3. sto se generalno performansi tice tu su negde.

Problemi sa plocom:

Ploca je asrock fatality x470.
1. Daje ogromnu voltazu procesoru kada je ukljucen AMD CPU boost ili tako nesto.
2. defaultna voltaza je prevelika takodje, podesiti na 1.20V.
3. DDR: Nece da butuje na 3333 sto je xmp 1 profil, hoce na 3000(ova brzina
se dobija nakon BIOS apdejta inace 2933) sto je profil2 ali je nestabilno.
Da ne bih gubio vreme stavio sam 2666 i CL13 (moguce da moze CL nize).

Cache:
1. L1 je duplo sporiji od Haswell-a, ali je L2 skoro duplo brzi
tako da su L1 i L2 skoro iste brzine, L3 je isti.
2. Iako je L3 nominalno 16MB, jedan core moze izgleda da pristupi samo pola od toga.

Potrosnja:
1. Haswell je trosio 150W na UPS, Ryzen 210W na defualtnom taktu (pod opterecenjem)
ali ovo je ipak 8 jezgara. (ovo je sve zajedno sa monitorom i grafickama)


Sve u svemu osim fma instrukcija parira u svemu Intelu.
E sad to sto je fma duplo sporiji verovatno ima razlog: pregrevanje.
Dok je Intel to resio tako sto spusta takt toga kod Ryzena nema.
Gledajuci koliki je u proseku dobitak ovih instrukcija pitanje je je li spusten
takt ponistava dobitak?


[ djordje1979 @ 25.10.2018. 19:11 ] @
Ako su L1 i L2 skoro iste brzine gubi se poenta...
[ mjanjic @ 25.10.2018. 20:20 ] @
Pa nisu iste, L1 je duplo sporiji, a L2 duplo brži. Šta je u realnom radu bolje, verovatno zavisi od primene.
[ Branimir Maksimovic @ 26.10.2018. 01:49 ] @
Da imas duplo brzi troughoutput oid Intela za podatke do 512kb a duplo sporiji za podatke do 32kb.
[ mjanjic @ 26.10.2018. 13:50 ] @
Pa zar ne moraju svi podaci da prođu kroz L1, ili može direkno da učitava u registre iz L2 (ali, onda ne bi bio L2)?

I nije baš tako linearno, jer zavisi šta CPU radi sa podacima. Ako je intenzivnija obrada podataka, onda ništa ne znači i da je 16MB L2 keš, kad su podaci na čekanju dok CPU ne odradi šta treba. Ali, ako je manje zahtevna obrada, onda brži keš maltene linearno ubrzava obradu.
[ Branimir Maksimovic @ 26.10.2018. 14:48 ] @
Ucitava se i u L1 i u L2 i u L3. Prvo se gleda dal podatak postoji u L1 pa do L3. Sad kako tacno ucitava zavisi od arhitekture.

edit:
ovo drugo mi nije jasno sta si hteo da kazes ;)
obicno je CPU na cekanju memorije ne obratno ;p

edit2:
Da podatak ako ne postoji u L1 obicno se prebaci iz nizeg sloja u isti.

[Ovu poruku je menjao Branimir Maksimovic dana 26.10.2018. u 16:10 GMT+1]
[ Zlatni_bg @ 26.10.2018. 17:22 ] @
Bane, probaj da ignorises XMP vrednosti i podesis tajminge rucno. Probaj CL16-17 sa 3333MHz. Mnogo gubis sa 2666MHz trenutno, znas i sam, a Ryzenu je CL skoro nebitan (ne u potpunosti naravno, ali preferira surovu brzinu). Pokusaj da dizes RAM napon na 1.35V - 1.4V pa vidi da li ce pomoci. Mislim da bi ti MNOGO popravilo brojke. 1.2V za DDR4 nije uopste previse, g skill ima zestoko brze module koji zahtevaju dosta veci napon. I sam napon ti nece ni ostetiti plocice niti uticati na potrosnju/toplotu. Zanemarljivo je.

Cime hladis to, koji CPU si uopste uzeo? I sto tu plocu? :( Jedino Asus i Gigabyte zaista prave dobre ploce za Ryzen.
[ Space Beer @ 26.10.2018. 17:43 ] @
Ne diraj ništa. 2666 MHz i CL13 je taman po meri. Veće brzine su za entuzijaste koji ne mogu mirni da budu.
[ Zlatni_bg @ 26.10.2018. 18:04 ] @
Poenta je sto je covek kupio 3200MHz memoriju... malo je glupo da istu moze da koristi samo na 2666MHz. Mogao je da ustedi koji dinar onda :)
[ Branimir Maksimovic @ 26.10.2018. 18:33 ] @
Pa ne znam nisam ljubitelj dizanja voltaze. Butovao je sa 3200 ali nestabilno, izgleda da mora da se dize voltaza. Procitao sam da ima i SOC voltaza, koja isto pomaze pri stabilizaciji overkloka memorije.
Plocu sam uzeo onu koju su imali nisam mogao da cekam, ali nije losa, radi dobro, zapravo od 3 preporucene ploce na overclock.net je ASROCK Taichi ;p
Uzeo sam 2700X, hladim sa kulerom koji je dosao uz njega. Nisam ljubitelj velikih kulera ;p
Na stok frekvenciji greje se do 80C kad upogonim WCG sa AVX i upalim svih 16 threadova. Inace tad trosi i 265W sic! (na idle je ceo sistem sa monitorom 120W)
[ Zlatni_bg @ 27.10.2018. 02:44 ] @
Taichi da, ali iskreno, nikad nisam vidjao Taichi u prodaji za mnoge platforme u Srbiji :) Asusove mid-range (tipa Prime) su dobre, ne samo high-end, Gigabyte Aorus 5/7 su vrh, trojka tu i tamo, ostalo ne bih ni gledao, licna preferenca ROG Hero (znam jbg kosta kao CPU ali volim skupe ploce).

Sta te briga koliki je hladnjak? :) I da ne ides na overklok, bustovace te onaj njihov AI djavo koliko moze :) A napon nije uopste strasno dizati dok god ne ides u ekstreme. Meni DDR3 radi na 1.55V vec godinama, nikakvih problema nemam. Uspevam da dodjem do 2300MHz/CL10 sa tim naponom sto je za DDR3 veliki uspeh.

SoC vise mislim da pomaze pri klokovanju samog procesora. Mada kad krenes tom rutom, napon svega treba da ide po malo na gore :)

Uzeo si najjaci consumer-grade AMD CPU i neces da ga klokujes, ccc :)

Bar isprobaj i undervolting sa malim manuelnim overklokom na tipa 4.0GHz na svim jezgrima ili tako nesto, igraj se. Mozda sa manjim naponom i manje energije dobijes vise performansi. FX je mogao dobro da se undervoltuje iako je 32nm, 4.3GHz sam dobijao sa 1.15V.
[ Space Beer @ 27.10.2018. 06:22 ] @
SoC napon je za memoriju i IGP.

Klokovanje zarad performansi je besmisleno. Imao sam DDR3 koji je mogao da radi na 2400 MHz (sa 1.65V), ali sam ga držao na 2133 MHz (na podrazumevanom naponu) i to dok sam koristio IGP, koji vapi za brzom memorijom. Kasnije čak i na 1866 MHz. Procesor koji je mogao na 4.2-4.3 GHz, ali sam ga držao na 4 GHz, a kasnije vratio na podrazumevana podešavanja.

Sad imam (Ryzen) procesor koji sam malo klokovao čisto da me želja mine. I RAM deklarisan na 3000 MHz koji držim na 2666 MHz sa podrazumevanim latencijama (CL16). Znam da mogu sa istim latencijama da postignem veći takt, ili sa nižim latencijama isti, ali mi je skroz svejedno. Ne zanimaju me testovi. Kad ažuriram BIOS, uglavnom zaboravim da podesim klokove, pa neko vreme koristim i RAM i CPU na standardnim vrednostima (3.1/3.4 GHz i 2133 MHz). Kada mi trenutna konfiguracija bude slaba (spora), nikakav OC mi neće pomoći.

Jedino što podržavam jeste aftermarket kuler, bez obzira da li se klokuje ili ne.
[ Branimir Maksimovic @ 27.10.2018. 07:43 ] @
Mogu da ga klokujem ali i sad vuce previse a tek kako bi na 4.3 Ghz ;)
Probao sam 4Ghz all core sa 1.2V i radi bez problema ali vuce vise struje. Mislim moze 4Ghz na 8 jezgara ili 3.7Ghz 16 threadova, ista je potrosnja. A tih 265W je i maksimum sto ovaj kuler moze da podnese.
Sto se tice kloka memorije 1.55V je nisko za DDR3 ;)
Ovaj ram sto imam probacu da stabilizujem na 3000 prvo zato sto tu vec radi sa XMP profilom, znaci malo tvikovanja samo.

[ Branimir Maksimovic @ 27.10.2018. 12:24 ] @
Nista ne moze jendostavnim dizanjem voltaze da se stabilizuje na 3000, odustajem. Postoji neki Ryzen kalkulator koji daje timinge kojih ima mali milion za DDR4, pre ce biti da je to nego voltaza.
Inace nabiflao sam sada 2666 CL12, sto je jako dobra latencija, pa bih za sada ostao na tome.
Nego zlatni, jesi siguran da si DDR3 nabiflao na 2400? To je fantasticna brzina za DDR3 gotovo nedostizna, a na toj brzini CL10 tek deluje kao fantastika ;p
[ ademare @ 27.10.2018. 14:31 ] @
To je ovako Zlatni u Pesnickom nadahnucu napisao da samo ASUS i GA , znaju da naprave plocu za AM4

Ima taichi , ali nije jeftin https://www.emmi.rs/mati%C4%8D...glan-7.11.html?productId=74901 nekih 100 evrica vise od ovog kupljenog modela .

GA 7 je tu negde tek malo jeftiniji . https://www.emmi.rs/mati%C4%8D...ata3-g.11.html?productId=75090

Na Ryzenu Pinnacle Ridge sve preko 2933 Mhz je overclock . Default kontroler u cipu je podesen na tu brzinu kao max , a sve preko toga je overclock .
[ Zlatni_bg @ 28.10.2018. 04:25 ] @
Mea culpa, do skoro Taichi nisam vidjao u RS, kao i gomilu ASRock proizvoda.

Ne radi se o ploci i komponentama, to su proizvodjaci po specifikaciji manje vise "doktorirali". Problem nastaje u BIOSu, i 90% problema koje korisnici imaju su bios-related. Rekao bi covek da je maticna ploca kompleksna stvar... i nije bas. Uglavnom kontroleri i klasicne elektronske komponente. Asus i Gigabyte ne stede na stvarima, iz onoga sto je vreme pokazalo. Kada je izasao Z270, Aorus Gaming 7 je bila ploca sa 10x skupljim power delivery-jem od bilo koje druge ploce. Parirali su mu Asus ROG suparnici ali vise po kolicini "naponskih faza" nego po kvalitetu. I ako hocete iskreno, asus-fanboy sam, ali Asus poslednjih godina ima naviku da "vara" u brojkama koje se vide u BIOSu i software monitoringu. Dodaju oni 0.02V ili malo preko radi stabilnosti a da vi to ne vidite. Na OCNu su mnogi pricali kako su postigli najbolji clock po istom naponu sa istim cipom na Asus plocama. A gigabyte bio sampion i najpreporucivaniji zbog tog power deliveryja koji je bio nevidjen. I Asus ispao bolji... yeah right :)

Onda se nasli pametni ljudi i natakli voltmetar na CPU kod backplatea i pokazalo se da Asus ne prikazuje ispravne vrednosti :) Al' jbga, to je Asus, ja ih volim i takve ;)

Uspeo sam sa 2 stika memorije da postignem brzine od 2400MHz sa CL10 tajminzima, malo sam popustio ostale doduse. Tipa na 10-11-10-38 su, na lap topu sam sada, legao u krevet, 5 ujutru je :) Pogledacu tajminge kad ustanem. Ne koristim za 24/7 tu brzinu doduse, iako sam je koristio jedno 2-3 meseca bez crasha.

Malo elaboriranja. Digao sam napon na 1.6V, CPU/NB napon isto podigao, koristio iskljucivo 2 ista stika memorije (sa 4 ista nikad ne bih uspeo, FX platforma radi samo sa 2 stika kako treba) i koliko god suludo zvucalo, dobro vodio racuna o tome koliko su cisti svi konektori i na ploci i na stikovima jer je 1.6V vrlo, vrlo nizak napon kom i malo prasine moze da smeta. Ovo je Kingston HyperX memorija, fabricki 1866MHz/CL10, meni je radila na CL9 na toj frekvenciji sa fabrickim naponom. Igrao se jedan dan i uspeo da doguram do 2400MHz sa CL10, samo malo opustio ostale tajminge/latency.

E sad, trik je u tome sto u daljem tweakovanju nisam vise mogao da idem na overklok samo preko mnozioca jer sam dostigao limit, i morao sam da koristim FSB koji mi je povecavao i taj klok memorije. Tu sam morao da napravim balans i spustim memoriju kako bih ubrzao CPU da bih zadrzao stabilnost.

G Skill ima DDR3 module koji rade i na 2666MHz iz fabrike: https://www.amazon.ca/G-Skill-...entX-11-13-13-35/dp/B00DI71LQ4

1.65V, doduse CL11. Kapiram da neki srecni modul moze da radi i sa CL10.

Generalno, na FX platformi ne dobijam previse od svega ovoga, mogu da odradim neke testove ako te interesuje. Moze i dalje da bude vezano za temu jer je ipak AMD u pitanju, tipa "skaliranje brzine memorije na AMD nekad i sad" :)
[ Branimir Maksimovic @ 28.10.2018. 07:08 ] @
Nego uz pomoc Ryzen kalkulatora nabiflao sam na 3000 CL14 stabilno, i to bez dizanja voltaze samo podesavanjem zilion parametara, sledeci korak je 3200, ali mislim da je ovo dovoljno za sad.

edit:
zapravo sam digao za 0.015 ;)

[Ovu poruku je menjao Branimir Maksimovic dana 28.10.2018. u 08:40 GMT+1]
[ megapyxeltoda @ 09.11.2018. 17:30 ] @
Citat:
Branimir Maksimovic:
Mogu da ga klokujem ali i sad vuce previse a tek kako bi na 4.3 Ghz ;)
Probao sam 4Ghz all core sa 1.2V i radi bez problema ali vuce vise struje. Mislim moze 4Ghz na 8 jezgara ili 3.7Ghz 16 threadova, ista je potrosnja. A tih 265W je i maksimum sto ovaj kuler moze da podnese.
Sto se tice kloka memorije 1.55V je nisko za DDR3 ;)
Ovaj ram sto imam probacu da stabilizujem na 3000 prvo zato sto tu vec radi sa XMP profilom, znaci malo tvikovanja samo.


Ako je iole slicna situacija kaosa 2600X-i po mom iskustvu-nedovoljna voltaza DIZE temperaturu!!Nije mi bas logicno ali ajde...Bdw posle MNOGO testiranja i varijacija-skontao sam sledece:
1. AMD Boost i njihov fabricki OC radi posao ali-dize previse voltazu!Cak i do 1.456, i do 1,5...ali nagura SVA jezgra na 4,3 Ghz...Uspevao sa manualnim voltazama da doejm do 3,9, 4.0 Ghz ali-uvek dobijem previsoke temperature...Doduse u Prime 95(do nekih 93 C, nekad je islo i do 95 pa sam VRACAO tj. menjao OC..
Sad radi na...3.9 Ghz, voltaza nesto ispod 1,3 V, Sock VOltaza tj.CPU VDD je 1,188V, RAM radi na 2666 Cl 13...I ovako radi-STABILNO! temperaturu sam stavio u BIOSU preko XFRa da se gasi ako dodje na 90 + (a nece jer realno samo u p95 dodje blizu ili preko toga u realnom radu jedva i 70,...U full loadu, u iddle 40-45...
Malo su zakomplikovali to sa voltazama-nemam DIREKTNO da ukucam tacnu voltazu nego + i - vrednosti pa gledam koliko dobijem..Takodje podrska ploce za RAM je ocaj-nijedna normanla memorija 3000/3200 Mhz nije na QVL listi i na kraju uzmem ovu...s godinu dana garancije*nisam gledao na vreme al nema veze) ali ajde..>stabilno radi, cak moze i da se clockuje..prolazi Mem test 86 3, 5 sata...
P.C. ako imalo padnu cene juricu ja dogodine 2700X-ipak mislim da bi tih par jezgara + dobro doslo...

[ Branimir Maksimovic @ 09.11.2018. 18:18 ] @
2700x je bolje binovan 4Ghz za njega nije nista. E sad all core 4.2-3 je druga prica. Medjutim, posto vrtim WCG 24/7 spustio sam mu cak ispod 3.7 zato sto 80 stepeni kad se upogone 16 threadova nije u mojoj comfortable zoni.
Sada ide na 3.6 i temp je do 70 sto je podnosljivo. Sto se memorije tice, ima mnogo parametara za podesavanje, probao sam da isklucim global c state control cini se da i to pomaze. Memoriju sam stavio na 3000cl14, i sa time sam
zadovoljan. Inace ako hoces da overklokujes memoriju, spremi se na dosta izgubljenog vremena ;(
[ Branimir Maksimovic @ 17.11.2018. 23:25 ] @
Hm, igrao sam se sa setovanjima u BIOS-u nesto sam ukljucio ne znam sta i sad je na 3.7 temp max 70 a bilo je 80. Inace zadovoljan sam SMT ubrzanjem cini mi se da ovde ide oko 30% dok je na intelu islo oko 15%.
Svi taskovi koji dosta rade sa memorijom znatno su ubrzani, valjda zato sto je memorija brza, ne znam. Inace skalira odlicno, uz SMT sam dobio 130% ubrzanja u odnosu na i7 4790.
[ Branimir Maksimovic @ 19.11.2018. 05:50 ] @
Inace najbitnija setovanja za stabilnost RAM-a su CAD bus i termination block. To su neki parametri u omima.
Najbolji rezultat sam postigao sa 30/30/40/60 oma za CAD_BUS i 53 oma za procODT. Ovo je mnogo vaznije nego SOC i DRAM voltaza.

edit: a sto se tice drasticnog smanjenja potrosnje samo sam stavio da je profil performance i enablovo XFR. Neverovatna razlika.
to su setovanja za NBIO pod CBS.
[ megapyxeltoda @ 10.12.2018. 16:57 ] @
Ovako...Utisci o Ryzenu vrlo pomesani...Tj vishe je problem plocha..Naime-posle dosta pokusavanja shvatio da fabricki Boost uz odredjene korekcije radi najbolje..po mom licnom isukustvuKad stavim manuelno na 3,9Ghz i CPU Zcore bude oko 1,320-1,360 i CPU VDD ispod 1,2 V-CPU se VISHE greje nego na Auto boostu -gde dodje ii do 4,3 Ghz, nikad skoro ne obara ispod 4..Ali..ALI!>CPU Vcore bude na nesto ispod 1,4V-preciznije oko 1,38-1,392V a CPU VDD ide cak i do 1,5!!Doduse uglavnom bude oko 1,4, cak i nesto malo ispod(varira) .Ono sto me jako buni je-Kako namestiti KONSTATNU voltazu jer sta god ja ukljucivao/iskljucivao-ili su voltaze preniske pa se greje previse-ili voltaze idu do...koliko vec...
1. Da li cu boljim hladjenjem dobiti ista..?Ako bacim 70+ evra na ono sto planiram...Konkretno BeQuiet DrkRock Pro 4 i ne pomogne nista...Pa ne znam stvarno..
Memorija i grafika s druge strane rade SAVRSENO!
Za CPU bih bio zadovolja na radi i na 3,9-4.0 ali da je stabilno i prihvatljivih temperatura i voltaza...
[ Branimir Maksimovic @ 10.12.2018. 17:05 ] @
Cini ti se da se CPU vise greje na nizoj voltazi. Core boost samo ide na 4.3 za jedan ili dva kora, na 4, samo za 3-4 kora. Preko toga vozi na stock clocku. Kad stavis fiksno 4.0 za sva jezgra naravno da ce vise da se greje ukoliko upogonis nesto.
Pogledaj zapravo vatazu koju vuce i tako ces moci odrediti i koliko se greje.
[ megapyxeltoda @ 10.12.2018. 18:03 ] @
Ne cini mi se siguran sam...Pokrenem P95 u momentu tremperatura skoci sa 35-40 na 67-70C!!I dodje do 88,90...A ovako dodje do 83-85...Ievo bas sad gledam-drzi veci deo jezgara tipa-4od 6 ili cak 5 od 6 na MAX frekvenciji...Poenta price je da ne mogu nikako da PRECIZNO namestim voltazu-i da odrzim temperaturu prihvatljivom...Cak ni na 3,8, 3,9Ghz....Onda bolje nek mi stoji ovako realno mnogo brze radi-i u rlonm radu, i CInebench, i Photoshop, i igre..SVE!Jedino me malo brine ta druga -CPU VDD voltaza... Kojoj nikko ne mogu da odredim"ulogu"...CPU voltaza znam sta je, OK...Chipset voltaza takodje..Ali ovo...me jako buni...
[ Branimir Maksimovic @ 10.12.2018. 18:11 ] @
Kao sto rekoh... pogledaj koliko struje povuce, tako jedino mozes biti siguran. CPB sigurno ne vrti max frekvenciju kada se upogone sva jezgra, Ono sto posmatras je da kada pokrenes rucno vidis da je veca temperatura
i to je zato sto tada radi na frekvenciji na kojoj si namestio.... naravno da ce ti igre i cinebench i photoshop brze raditi kad ne pogone sva jezgra to je i poneta CPB ;p
Intel ima malo drugaciji fazon gde mozes preciznije reci kolika frekvencija sa koliko jezgara, A CPB radi samo kada su pola jezgara neiskoriscena u suprotnom vozi na default clocku.
Znaci laze te taj program. Nema teorije da vozis 4.3 na svim jezgrima a da ne sprzis procesor...
[ Zlatni_bg @ 10.12.2018. 18:31 ] @
A koji CPU i ploca su uopste u pitanju?

Ako imas problem sa naponskim fazama na ploci i samom dotoku struje do procesora, hladjenje nece to kompenzovati. Meri struju i vidi koliko vuces iz zida ako nemas digitalno napajanje sa monitoringom, potom po efikasnosti napajanja na tom wattagu oduzmi 10-15% za ostale komponente i vidi koliko vuce cpu uopste.

Kupi Noktuu lepo i zavrsi posao jer imas 6 godina garancije. Ja sa D15 mogu 250W (mereno na CPU jer kao sto rekoh napajanje ima svoj monitoring) da ohladim sa slabim ventilatorima do 1200RPM, a sa NF-F12 i AF14 + D15 oko 300W da drzim ispod 60C sa 25 do 26C ambijentalnim temp. Najveci problem su mi filteri na kucistu jer ogranicavaju protok vazduha zestoko.

Ali prvo sagledaj sta je problem i daj slike BIOSa. Ovako nam bukvalno nista nisi rekao.
[ Zlatni_bg @ 10.12.2018. 18:32 ] @
P.S. bolje hladjenje se ne uzima samo zbog visih klokova. Em ti je racunar tisi, em su temperature nize, em su komponente dugotrajnije - silicijum se sporije degradira.
[ Branimir Maksimovic @ 11.12.2018. 07:31 ] @
Inace provalio sam kako sam ogranicio na 70C . Stavio sam temp limit na 80 pa onda ma koju frekvenciju nasetovao CPU ce da spusta takt cim dostigne 70C zato sto postoji neki ofset +10C, znaci ako stavis 90C limit ce biti zapravo 80C ;p
Znaci mnogo je bolje tako da limitiras nego da koristis CPB zato sto ces u okviru limita imati max frekvenciju na svim jezgrima ;)
[ Space Beer @ 11.12.2018. 07:44 ] @
Ne znam što se ljudi cimaju kada vide da napon skoči (na 1,4 -1,5V) prilikom CPB-a (ili XFR ili kako se zove kod Intela već)? To je normalno ponašanje i tako su dizajnirani svi moderni procesori. Poenta je da je to samo trenutni skok napona i da se on vrlo brzo vraća na "normalne" vrednosti. Bitno je da je prosek tokom rada nizak.

Što se temperature tiče, moj i7 Haswell sa box kulerom ide do 100C tokom rendera (prema HWinfo 64), tj. obara nakratko takt procesora (jezgra) čim se temperature približe kritičnoj vrednosti, a onda ga vraća. I to je normalno ponašanje. Da imam bolje hlađenje, držao bi max. klok bez problema i temperature bi bile znatno niže. Npr. klokovan Ryzen R3 1200 (3,7 GHz i 1,325 je oko na 55C pod opterećenjem sa LC CC 120 kulerom.

Isto i za napon. Iako na Auto podešavanjima skoči preko 1,4V, u proseku je dosta ispod vrednosti koju ja fiksiram kada postavljam takt na npr. 3,7 GHz.

Svi moderni procesori (i AMD i Intel) će raditi bez problema sa box kulerima i standardnim (auto) podešavanjima. Ko hoće niže temperature mora uzeti bolji kuler, a za 20-30€ ih ima dobrih.
[ Branimir Maksimovic @ 11.12.2018. 07:50 ] @
Ne ubija sama voltaza procesor nego tek kad povuce. CPB je bezbedan jer ne vozi na toj frekvenciji na svim jezgrima, znaci treba gledati samo kolko struje vuce. Svakako da ce bolje hladjenje omoguciti
rad na visim frekvencijama.
[ megapyxeltoda @ 11.12.2018. 16:12 ] @
posto NECU da rizkujem da shebem nesto stavio man. na 3,9 Ghz...VOltaza CPU Vcor je 1,26-1,292...A CPU VDD je 1, 188...Temperatura je posle 10 Min Prime 95 dosla do 86 C...ali u realnom radu evo sad-je 36 C...W koliko vuce pise package 100,57 a sad na iddle je 22.Sa boljim hladjenjem-koje BDW NARAVNO da znam kojisu benefiti:)(i napajanjem)- cemo probati ici korak iznad-4, 0 Ghz i vise...Bas zbog tishine sam i pikiro BeQuiet-jako hladno i tiho.E sad jedino sto ako idem na DarkROck Pro-koje je 75-80evra-skoro pa mogu ici na vodeno.Ili ici na "obican"DarkRok 4-on je oko 62 evra..I sh..t je sto su kod nas napajanja realno PRESKUPA!u EU za 70 evra pa i manje imas da biras 600-650 W dobrih napajanja-kod nas ne ispod 100tinak evra
@Branimir zasto ih spalio ako pise da je raspon frekvencija FABRICKi 3,6 do 4,3?Znaci neko je PREDVIDEo da to moze da radi toliko...Jedino sto je ocito problem sa stock hladjenjem...Koje koliko god ga hvalili-je mali djubrex ono...radi posao ali...Samo za stock i malo preko(3,9 Gh kontam da je neka sredina izmedju Min i MAX frekvencije)
[ megapyxeltoda @ 11.12.2018. 16:16 ] @
Citat:
Space Beer:
Ne znam što se ljudi cimaju kada vide da napon skoči (na 1,4 -1,5V) prilikom CPB-a (ili XFR ili kako se zove kod Intela već)? To je normalno ponašanje i tako su dizajnirani svi moderni procesori. Poenta je da je to samo trenutni skok napona i da se on vrlo brzo vraća na "normalne" vrednosti. Bitno je da je prosek tokom rada nizak.

Što se temperature tiče, moj i7 Haswell sa box kulerom ide do 100C tokom rendera (prema HWinfo 64), tj. obara nakratko takt procesora (jezgra) čim se temperature približe kritičnoj vrednosti, a onda ga vraća. I to je normalno ponašanje. Da imam bolje hlađenje, držao bi max. klok bez problema i temperature bi bile znatno niže. Npr. klokovan Ryzen R3 1200 (3,7 GHz i 1,325 je oko na 55C pod opterećenjem sa LC CC 120 kulerom.

Isto i za napon. Iako na Auto podešavanjima skoči preko 1,4V, u proseku je dosta ispod vrednosti koju ja fiksiram kada postavljam takt na npr. 3,7 GHz.

Svi moderni procesori (i AMD i Intel) će raditi bez problema sa box kulerima i standardnim (auto) podešavanjima. Ko hoće niže temperature mora uzeti bolji kuler, a za 20-30€ ih ima dobrih.

Vidi ovako-budic da je MAX temperatura za ovog Ryzena-2600X 95 C-a meni je jedno dosao blizu tj na 92 u P95 i momentalnosam gasio komp-a voltaza kazu da je MAX bezbedna 1,4 ili 1,45V...Gde je tebi 100 stepeni normalno?!?!Ovako sam namestio na 3,9 sto je OK i temp je u iddle evo 35C..Pod opterecenejm nece ici preko 65-70...ni toliko*ako pod 100 % opterecnejm tj P95 d ne 87-nema sanse da predje 70 u gamingu, ili nezto zahtevnije..
[ Branimir Maksimovic @ 11.12.2018. 16:24 ] @
Citat:
@Branimir zasto ih spalio ako pise da je raspon frekvencija FABRICKi 3,6 do 4,3?Znaci neko je PREDVIDEo da to moze da radi toliko...Jedino sto je ocito problem sa stock hladjenjem...Koje koliko god ga hvalili-je mali djubrex ono...radi posao ali...Samo za stock i malo preko(3,9 Gh kontam da je neka sredina izmedju Min i MAX frekvencije)


Zato sto to sto pise 4.3 je za jedno eventualno dva jezgra... Neces moci sva jezgra na 4.3 pa ma sa kojim hladjenjem, cenim.
edit:
tj mozda ces moci ako ti se posreci.
[ megapyxeltoda @ 11.12.2018. 16:55 ] @
Uopste ne razumem taj rezon..?Izmeju 3, 9 i 4,3 ipak nije toliko velika razlika a kod mene ni naponi ni voltze-trenutno-nisu kriticni...Sa boljim hladjenjem zaista ne vidim razlog zasto ne bi moglo..?Iako, zavisi to od mnogo faktora...U svakom slucaju-mnije da nisam zadovoljan i ovako-ali bas na MIN tj. na 3,6 Ghz necu da ga vozim pa sanse nema...3,9 mi je, ono "sweet spot"....sa boljim sta sam vec napisao-ocekujem bar 4-4,1...A ko na mozda s ei zameni za ove novije serije Ryzena-ako budu po normalnim cenama kod nas...
[ Branimir Maksimovic @ 11.12.2018. 17:57 ] @
100mhz je ogromna razlika, ponekad i 10 stepeni. Sve zavisi kolo volti je potrebno da bi bio stabilan. Ja kolko vidim na overklokerskim
forumima 4 moze 4.3 samo 10% njih uspe. Ako si bas hteo da overklokujes na 5Ghz onda si trebao Intel ;p
[ megapyxeltoda @ 11.12.2018. 18:14 ] @
A izvini citiraj mi GDe sam ja napisao da hocu 5 Ghz..? I drugo...Nisam izabrao Intel iz vise razloga-veca cena-iako kad sa uzmem cooler bice skoro isto-i zbog Security buga...Ma pisao sam sto puta ne mogu vise..Uglavnom sta ja znam-i jesam i nisam zadovoljan-jesam jer vidim veliku razliku u odnosu na staru masinu-nisam jer masina koja bi trebalo da ima OC potencijal-ustvari ga ima ali vrlo ograniceno..Eto sad kontam-da sam uzeo B450 plocu-slabiji chipset-i brzu memoriju i NE X CPU-bio bih skoro na istom...cenovno mozda cak i u plusu...E sad jedino sto ta ploca ce mozda biti dobra za buduce procesore...
[ Branimir Maksimovic @ 11.12.2018. 19:36 ] @
Ne kapiram, AMD Ryzne *nema* OC potencijal a ti i dalje teras svoje ... ;)
Ja inace i Intel i AMD ne overklokujem nego vozim na stock kloku... mada sam Intel koji sam imao underclockovao jer mi se previse pregrejavao.
[ Zlatni_bg @ 11.12.2018. 19:36 ] @
Sto nisi kupio pentium ili celeron kad brines toliko o temperaturama, a normalna konfiguracija koju si "pozeleo" je skuplja od onoga sto zelis da platis?

Intel se hladi na magicne nacine sta, ne treba mu hladnjak? Kakve su ti ovo gluposti kad uz K otkljucane procesore ne dolaze ni stock hladnjaci?
[ Zlatni_bg @ 11.12.2018. 19:39 ] @
I decko i dalje odbija da kaze koji je procesor uopste u pitanju... fascinantno. Trazi pomoc a ne znamo ni kako mu BIOS izgleda.

Jel ovo sezona cirkuzanata na forumu opet pocela?
[ Zoran Milovanovic @ 11.12.2018. 19:54 ] @
Citat:
megapyxeltoda: Vidi ovako-budic da je MAX temperatura za ovog Ryzena-2600X 95 C-a ...


[ megapyxeltoda @ 11.12.2018. 20:30 ] @
Citat:
Zlatni_bg:
I decko i dalje odbija da kaze koji je procesor uopste u pitanju... fascinantno. Trazi pomoc a ne znamo ni kako mu BIOS izgleda.

Jel ovo sezona cirkuzanata na forumu opet pocela?

Ti drugar ili si nepismen ili sta..?Plus si bezobrazan
[ megapyxeltoda @ 11.12.2018. 20:34 ] @
Citat:
Zlatni_bg:
Sto nisi kupio pentium ili celeron kad brines toliko o temperaturama, a normalna konfiguracija koju si "pozeleo" je skuplja od onoga sto zelis da platis?

Intel se hladi na magicne nacine sta, ne treba mu hladnjak? Kakve su ti ovo gluposti kad uz K otkljucane procesore ne dolaze ni stock hladnjaci?

Dzaba sto sa AMDom dolazi hladnjak kad ni k...c nije ...realno..A za procesor pa na ove 3 strane nekoliko puta sma napisao koji je..I za bIOS napisao sma sta me buni-buni me CPU VDD voltaza i zasto toliko oscilira...I zasto ju je jako tesko PRECIZNO podesiti u BIOSu...@Branimir ispravi me ako gresim mislim da napisao nema VELIKI OC potencijal...A buduci da sam kupio X procesor-ocekivao sam da je vise OC nego obicni..toliko...
[ Branimir Maksimovic @ 11.12.2018. 20:53 ] @
Pa i jeste vise nego obicni... ta doplata je upravo to. sto ne znaci da neko sa 2600 modelom nece postici isto ko i ti. Drugo, moras uzeti dobar kuler da bi imao smislene temperature na 4.3. Moj 2700X na stock taktu, znaci 3.7 postize 80C, zamisli tek
kolko bi bilo da ga poteram na 4? Stock kuler je za stock setovanja, nikako za overclock.

Sto se tice VDD voltaze to nisam ni setovao, ali znaj da voltaza varira u odnosu na frekvenciju, to je zbog ustede energije.
[ Zlatni_bg @ 11.12.2018. 21:15 ] @
Nisam bezobrazan, samo nemam ni vremena ni zivaca da objasnjavam trigonometriju kamenu... ako smatras da sam bezobrazan, jbga, to je jer apsolutno nikakav info ne dajes a bacas neke brojke. Nepismen bas i nisam, nije da se ljudi bune na nacin na koji pisem.

Procitaj malo vise o Ryzenu na OCNu (jedno soma stranica) pa ces shvatiti sta ti pricamo. Bane ima CPU kod sebe, meni ne treba, tacno znam o cemu se radi (svaki CPU sa turbo klokom radi sto i tvoj, ljudi se oduseve time sto bustuje, jedino ti kukas)
[ Zlatni_bg @ 11.12.2018. 21:18 ] @
U prevodu.. da napisem opet. Nikakve slike testova nisi pruzio, dajes CPU package vrednost kao potrosnju procesora i ocekujes da znamo sta se desava... pa ne znamo brate, ako hoces da resimi misteriju, radimo testove i pratimo ponasanje.
[ Space Beer @ 12.12.2018. 05:34 ] @
Citat:
megapyxeltoda:
Dzaba sto sa AMDom dolazi hladnjak kad ni k...c nije ...realno..A za procesor pa na ove 3 strane nekoliko puta sma napisao koji je..I za bIOS napisao sma sta me buni-buni me CPU VDD voltaza i zasto toliko oscilira...I zasto ju je jako tesko PRECIZNO podesiti u BIOSu...@Branimir ispravi me ako gresim mislim da napisao nema VELIKI OC potencijal...A buduci da sam kupio X procesor-ocekivao sam da je vise OC nego obicni..toliko...

Zašto je tako teško voziti sve vreme 60 km/h između Kraljeva i Užica, a nije teško imati prosek 60 km/h ? I zašto ne čitaš recenzije pre nego što kupiš? To što intel otključava svoje procesore sa K oznakom, pa si pomislio da je isto i kod AMD-a, to je tvoja greška. AMD otključava (skoro) sve svoje procesore, a razlika je jedino u podrazumevanim vrednostima kloka (i pakovanju). S druge strane, i kod Intela i kod AMD-a je teško dostići vrednosti znatno veće od podrazumevanih. Tj. OC je izgubio smisao. I zašto misli da vrednosti napona koje vidiš nisu normalne? I zašto misliš da ako je procesor dizajniran da jedno ili dva jezgra imaju max. klok od 4,3 GHz, da je bez problema moguće dostići isto to i za sva jezgra? Zapravo moguće je, ali uz znatnu investiciju u ploču i hlađenje. Tj. besmisleno je

Što se temperature tiče, sa tim kulerom je moguće imati sasvim pristojen temperature u radu. Po testovima koje sam viđao, u igrama i renderingu je 70-80 C. Što je za box kuler sasvim ok. Posebno u poređenju sa Intel đubretom koje daju uz procesore od 300€. S druge strane, ako hoćeš Prime95 i <70C, otvori se i ne kukaj. Takvo je stanje danas.
https://www.reddit.com/r/Amd/c...600x_noctua_nhd15_prime_95_15/
[ megapyxeltoda @ 12.12.2018. 18:54 ] @
@SpaceBeer...Vidi...ja imam pristojne temperature u radu...Pri otm P95 doziljavam cisto kao sineticki test-sto i jeste! U realnom radu sa oba slucaja temperature nisu preko 70 stepeni-retko i toliko pre oko 67.Dalje da smtarm da je problemsa voltazama ako zvanicno AMD kaze da je 1,45 skoro pa neka granica-na duze staze..Dalje"sto ne citam recenzije"?!?Jbt al ste svi...nadobudni...u vreme kad sam planirao-GDE GOD da sam pisao, raspitivao se itd-dobijao sma ogranicene informacije!!Sto je i logicno pogotovo kod nas-jer ga je jako malo ljudi imalo-tek u zadnje vreme se "omasovio" kod kupaca...Dalje ako primetsi ja JESAM rekao da hocu da kupim bolji/skuplji cooler-samo sam izneo sumnju da mi to NECE pomoci sa voltazama..Dalje sa CPU i OC-I7 8700K je od 3,7-4,7 pa ipak ga ljudi OC na 5.0 ili vise Ghz...skoro pa lagano..A Ryzen na MAx FABRICKIH 4,3 skoro pa ne moze da dodje..??Cek ko je ovde lood..??I ploca-pa daleko od toga da sam uzeo jetinu plocumogao sam proci sa ispod 100 evra ja sam dao 140...I opet-ploca je..ne znam kako bih definisao..
[ Branimir Maksimovic @ 12.12.2018. 19:25 ] @
Pa naravno da mozes Intela 8700k na 5, Ryzena ne mozes. To je svuda jasno ko dan. To je ujedno i jediina prednost Intela. Sto se grejanja tice Intel se greje vise, pa zato uvek dobro hladjenje treba. Znaci nema teorije da poteras prime95 na Intelu na 5Ghz
a da ne pocne da trotluje na 100C.... pa ma koje hladjenje imao... stvar kod Ryzena je ne grejanje nego sto ne moze da radi stabilno na iznad 4.3 osim ako neces da ga ubijes visokom voltazom.
[ ademare @ 13.12.2018. 01:14 ] @
Ovde je u pitanju neki nesporazum .

I za AMD i za Intel kada proizvodjaci napisu da neki procesor radi na X,XX Ghz , a Turbo Up to X,XX Ghz , to kod oba proizvodjaca , za Ryzen i za i5 , i7 procesore se odnosi na 1. jezgro ! Bili su na forumu u temama o Itelu linkovi sa tabelama , za najnoviju seriju procesora Intelovih tzv. 9 generacija , gde se vidi da se ti podaci odnose na jedno jezgro .

Tako je i kod AMD . Cak je bilo i komicno , kada je najskuplji procesor i9 dostigao taj fabricki maximum za jedno jezgro i to u jednom trenutku , znaci ne jednu sekundu , vec jedan tren i to kada je testiranje bilo zavrseno i procesor isao u idle !

Sasvim druga stvar je drzati 6 ili 8 jezgara na toj frekvenciji i to stalno !

Sad , koliko se secam , nisam citao stare postove , ali toliko se secam @ megapyxeltoda je pre koristio Intel Quad 775 .

Nazalost sto se tice klokovanja , to vreme se sigurno nikada nece ponoviti , ni kod Intela , a kod AMD-a nije nikada ni bilo , da se sa stock kulerom , moze klokovati procesor 50 % . To je neko davno proslo vreme i za Intel i za AMD koji je sa stock kulerima isao kod najkvalitetnijih procesora tzv. BE Black edition do 25 % .

Danas je za klokovanje , i kod Intela , potreban dosta kvalitetniji kuler od stock resenja , a kod Intela i Najskuplji Cipset , samim tim i najskuplje ploce , jer svi ostali cipsetovi uopste ne dozvoljavaju overclock ! Tako da je i Intel ucinio da Klokovanje cak i procesora koji su otkljucani K serije , bude jako Skup sport , jer treba skup i kvalitetan kuler , plus najskuplje ploce .
[ Zlatni_bg @ 13.12.2018. 03:35 ] @
Druze, nemoj da se ljutis ali ponasas se agresivno prema ljudima koji kontriraju tvom licnom misljenju. Dosao si ovde sa pitanjem, na koje mi se cini da si sebi dao odgovor i pre prvog posta, ali si ipak resio da potpalis vatru.

Da se razumemo jednu stvar. Nesto kao "sinteticki test" ne postoji. Racunar je napravljen tako da se stabilnost testira u svim mogucim scenarijima, bilo to gledanje ikonica na desktopu ili sibanje prime95 za ceo dan. Ako PC ne prodje test, sistem nije stabilan. Svaki softver pisan za PC mora da radi na istom, bez pogovora. Ako dovede do toga da ti se sistem restartuje, znaci da nesto nije u redu. I pre svega, prime95 nije sinteticki test vec popularno nazvano "stress test".

Drugo, psovanje i vredjanje drugih clanova nije nacin da se skrene paznja sa toga da nisi odradio sve sto treba sa svoje strane. Nisi ocigledno procitao dovoljno materijala da znas sta se desava i zasto se desava. Niko te ne tera da citas recenzije vec da gledas testove. Opet, kao sto sam vec pisao, na OCNu ljudi vec prvi dan slobodne prodaje nabave procesore i testiraju ih. Ne znam kako ti je ogranicen pristup informacijama kad imas ceo internet ispred sebe?

I ploca od 140EUR nije UOPSTE skupa ploca. Ploce koje ja ciljam nikad nisu ispod 200EUR za ozbiljan sistem. Je l' se razumes u VRM kod maticnih ploca? Kontrolu napona? Je l' si video igde da postoji ploca koja kosta 140EUR i da moze da ti pruzi 300-400W energije procesoru bez problema? Znas li koliko kvalitetni MOSFETi povecavaju cenu ploce? Sta mislis sto su, na primer, za x299 i slicne platforme ploce toliko skupe?

Dolazimo do sledece stvari. To je sama kontrola napona. Power states. Svaki procesor u sebi ima "tabelu" napona na kojim je stabilan. Takodje, svaka ploca ima BIOS koji iscitava te vrednosti. U praksi, nema proizvodjaca koji ne pojacava power states napon kako bi 100% odrzao stabilnost sistema. Temperature apsolutno nemaju veze sa naponom. Ako imas dovoljno headrooma, CPU ce boostovati, samim tim ce skociti i napon koji je definisan u tabeli. Kada temperatura previse poraste, frekvencija ce se spustiti zbog temp throttlinga i samim tim, s obzirom da je frekvencija niza, i napon ce biti nizi.

Iz fabrike u samom procesoru, te vrednosti su podesene tako da svaki procesor moze stopostotno odrzati stabilnost na odredjenoj frekvenciji. To u SVAKOM slucaju znaci overvoltovanje. Nacin da to sprecis a da zadrzis power saving opcije - edituj power states. Nacin da imas sistem koji ce u svakom trenutku biti stabilan i imati iste performanse - overklokuj ga. Podesi napon manualno. Testiraj stabilnost sa 30 intel burn test run-ova na very high, ili drzi prime95 12 sati ukljucen da bi bio siguran (prva opcija je uvek bolja opcija jer cesce menja opterecenje procesora). Moze se desiti da procesor bude stabilan na punom opterecenju zbog vdroopa, ali ako se izgubi opterecenje, u zavisnosti od podesavanja u BIOSu, napon ce se promeniti ili na dole, ili na gore. Ja preferiram da mi napon bude povisen pri idle-u, a da opada sa opterecenjem. Tako dobijam vecu potrosnju pri idle-ovanju, koja je vec dovoljno niska, ali i nizu temperaturu i napon kada sam pod punim opterecenjem.

Sto se tice Intel vs AMD overklokovanja danas... pazi, intel ima proces proizvodnje koji je doveden skoro do granice. Samim tim, cipovi koje prave su ograniceni uglavnom termalno, ili "voltage wall"-ovani, da posle odredjene frekvencije moras da podignes napon u nedogled da bi skocio za 100MHz, a samim tim povisio i temperature. 8700K, na primer, ima TDP od, lupicu, 100W. Brojka je izabrana kako bi radio i sa najgorim hladnjacima na trzistu, najgorim plocama, a i dalje bio stabilan zbog niske potrosnje. Kada bi svaki 8700K imao all-core 5GHz stock brzinu, trebao bi ti kilogram aluminijuma i jedno 8 heatpipe-ova da ga ohladis vazduhom, uz to i ploca koja bi mogla da mu pruzi ~300W.

AMD ima drugi problem. Proces nije dovoljno sazreo, a temperature su solidne. Samim tim u trenutnoj generaciji nece skoro niko moci da predje 4.3GHz, ali kako budu pravili sve vise i vise procesora, ta granica ce se pomeriti. Velika je razlika zasto AMD ima granicu na 4.3GHz a Intel gotovo da i nema granice.

Na sve ovo, procesor koji kosta par stotina evra, po mom misljenju, zasluzuje i hladnjak koji kosta bar 15-20% cene.

Na kraju svega ovoga, onoliko koliko platis ceo sistem, toliko ce dobar i biti. Ustedi na jednom delu, bice dovoljno da osetis ako si perfekcionista. I ne brini, napon ti nikad nece ubiti procesor. Ubice ga instant temperatura koja moze da se stvori a da ne moze da se oslobodi. Ipak nisu toliko ludi inzenjeri koji su pravili te cipove.

Jos jedna stvar: kod vazdusnog hladjenja je vrlo bitan i raspored i snaga ventilatora na kucistu. Ako ne postoji protok vazduha u tom "vazdusnom tunelu", vruc vazduh ce ostati unutra ili se nece dovoljno brzo osloboditi kako bi svez vazduh dospeo da ga zameni.

Testirao sam D15 u razlicitim scenarijima sa 250W opterecenja na procesoru. Najgori scenario - tihi ventilatori, all-purpose, znaci i pressure optimized i airflow optimized, sa filterima na kucistu, jednim 140mm izduvnim ventom na 1200RPM protiv NF-F12 na intejku i AF14 na exhaustu, bez filtera = 8-10C razlike.
[ Space Beer @ 13.12.2018. 05:23 ] @
Citat:
megapyxeltoda:
@SpaceBeer...Vidi...ja imam pristojne temperature u radu...Pri otm P95 doziljavam cisto kao sineticki test-sto i jeste! U realnom radu sa oba slucaja temperature nisu preko 70 stepeni-retko i toliko pre oko 67.Dalje da smtarm da je problemsa voltazama ako zvanicno AMD kaze da je 1,45 skoro pa neka granica-na duze staze..Dalje"sto ne citam recenzije"?!?Jbt al ste svi...nadobudni...u vreme kad sam planirao-GDE GOD da sam pisao, raspitivao se itd-dobijao sma ogranicene informacije!!Sto je i logicno pogotovo kod nas-jer ga je jako malo ljudi imalo-tek u zadnje vreme se "omasovio" kod kupaca...Dalje ako primetsi ja JESAM rekao da hocu da kupim bolji/skuplji cooler-samo sam izneo sumnju da mi to NECE pomoci sa voltazama..Dalje sa CPU i OC-I7 8700K je od 3,7-4,7 pa ipak ga ljudi OC na 5.0 ili vise Ghz...skoro pa lagano..A Ryzen na MAx FABRICKIH 4,3 skoro pa ne moze da dodje..??Cek ko je ovde lood..??I ploca-pa daleko od toga da sam uzeo jetinu plocumogao sam proci sa ispod 100 evra ja sam dao 140...I opet-ploca je..ne znam kako bih definisao..

Shvati da nemaš 1,45V na duže staze. Imaš taj napon na izuzetno kratke staze, možda pola sekunde na svakih par minuta, tj. 0,5% vremena. Pogledaj prosečnu vrednost napona tokom radnog dana. Poprilično sam siguran da će biti ispod 1,3V. I bolji kuler ti neće pomoći sa naponom, već samo sa temperaturama (a time i dužem trajanju boost klokova). Isti je slučaj i sa Intel procesorima.

Maksimalni klok zavisi i od arhitekture. Ne zaboravite da su Buldožer i derivati bez većih problema stizali do 4,5 GHZ, u "lošijem" procesu. Inače, ako je za 8700K max core boost 4,7 GHz, a OC je 5 GHz, to je samo 6% prostora za OC, tako da ni to nije neki veliki uspeh, ako ga poredite sa vremenom gde je 20% bilo standard. Tj. OC je postao besmislen. Posebno za Ryzen X procesore. R5 2600X se može bez problema postaviti na 4,2 GHz za sva jezgra, mnogi su stizali do 4,3-4,35 GHz. Ali opet, sve je to nepotrebno. Ko klokuje zarad performansi, gubi i vreme i novac, bez obzira o kojoj se (novoj) platformi radi. Inače, tih max fabričkih 4,3 GHz je za jedno jezgro i to svaki CPU dostiže bez problema sa podrazumevanim podešavanjima. A ako već terate mak na konac, npr. Ryzen 3 1200, koji ima single/dual-core boost na 3,4 GHz, bez većih problema stiže do 3,9 GHz, što je 15% OC. Malo li je :d I kao što je neko već rekao, to što je ploča skupa, ne znači da je dobra. Za OC se gleda prvo VRM, pa onda cena. Tj verovatno si bacio pare na ploču koja je za OC "dobra" koliko i neka od 80€, ali to ćemo znati ako nam kažeš tačan model.

Tako da mogu da zaključim da si se loše raspitivao, pošto si uradio i radiš sve suprotno od onoga što je trebalo. A kvalitetne informacije postoje. Postojale su i kada sam ja kupovao Ryzen prve generacije, pre više od godinu dana

[Ovu poruku je menjao Space Beer dana 13.12.2018. u 06:45 GMT+1]
[ Branimir Maksimovic @ 13.12.2018. 06:34 ] @
"R5 2600X se može bez problema postaviti na 4,2 GHz za sva jezgra, mnogi su stizali do 4,3-4,35 GHz."

Jesi siguran? Ja sam skoro citao za 2700X da svi postizu 4Ghz ali 4.3 samo 10%. Mozda 2600X moze posto ima manje jezgara?
U svakom slucaju ovaj moj se greje dobro na 3.7 sto mu je default clock a kamoli na 4... sa stock kulerom...
[ ademare @ 13.12.2018. 11:48 ] @
Verovatno je mislio na 4.2 Ghz ali sa Vodenim hladjenjem od 150 Eur-a . Zato sam napisao da je Klokovanje skup sport , i na AMD-u i na Intelu .

Stock kuler uopste nije opcija za Klokovanje . Oni stavljaju takve kulere , koji ce da odrade poslove na defaultu , i to je to . Ne treba vise ocekivati .

Povremeno kao sada za praznike AMD izbeci Limited seriju gde za doplatu Tipa 10 $ , daje u kompletu sa procesorom bolje hladnjake . Ali to je vise kao neka reklama .

Sto se tice citanja stranih testova i iskustava , tu je obicno Novac problem . Nisu nasi ljudi nista Gluplji od tih iz USA , naprotiv , ali generalno imamo manje novca od njih i vecina ljudi koji kupuju kompjuter u Budzet koji imaju na raspolaganju , nema mnogo mesta za dodatne troskove , koje iziskuje Klokovanje .

Tako da ako neko ostvari na Intelu 5 Ghz , to ima svoju cenu koju nisu svi spremni , niti su u mogucnosti da plate .
[ megapyxeltoda @ 13.12.2018. 18:21 ] @
Kad nadjem vremena postavicu slike, iskreno ima puno-BIOS, 2, 3 varijante, snimci iz HW info, jedna druga verzija...Itd...@Zlatni BG drugar ako ne kontash TI si MENE optuzio kako nisam rekao o kom CPU je rec a jesam i to vise puta! Dalje ne zanima me apsolutno ta neka prica, svi ste kao da ste popili svu pamet ovog sveta...Ja sam postavio konkretno pitanje na koje NISAM dobio odgovor-sta je CPU VDD voltaza?Dobio sam samo prozivku i filozofiju...Objasnjavate mi da mi treba bolje hladjenje, iako ja vec i HOCU da ga kupim??Pricate da ne moze Ryzen na 4,3 a ja nasao za kratko nekoliko slucajeva da ljudi furaju opusteno tako..SVA jezgra!Mislim da sam pomenu o i koji cooler razmatram-i na to pitanje nisam dobio odgovor!Sve u svemu-nisam imao nameru da budem nekulturan ali me je isprovociralo-sto prvo mene neko proziva a onda optuzuje da je suprotno??Nema sta u se i svoje kljuse i gotovo...P.C. Zlatni BG bas me zivo zanima jel stvarno kupujes ploce od preko 200 evra..? Iskreno-tvoja stvar ali to je bas previse novca...Ja sam za ovu dao 143 evra i to mi je bilo malo previse...
[ Zlatni_bg @ 13.12.2018. 18:44 ] @
Pitao sam koji CPU i ploca su u pitanju, do dana danasnjeg ne znamo odgovor na to pitanje. Onda sam gledao tvoj profil i nasao drugu temu gde si pisao sta si uzeo. Je l' ocekujes da to svako radi ko te pita to pitanje?

Citat:
Dalje ne zanima me apsolutno ta neka prica, svi ste kao da ste popili svu pamet ovog sveta...


:)

Citat:
?Pricate da ne moze Ryzen na 4,3 a ja nasao za kratko nekoliko slucajeva da ljudi furaju opusteno tako..SVA jezgra!


:)

Citat:
P.C. Zlatni BG bas me zivo zanima jel stvarno kupujes ploce od preko 200 evra..? Iskreno-tvoja stvar


:)

Citat:
Kad nadjem vremena postavicu slike, iskreno ima puno-BIOS, 2, 3 varijante, snimci iz HW info, jedna druga verzija


:)

Brate tebra... toliki su ti postovi a toliko bespotrebnog teksta u njima, neadekvatnog za dijagnostifikovanje. Svi smo ovde ludi sem tebe :)
[ megapyxeltoda @ 13.12.2018. 18:52 ] @
@Zlatni ma da sigurno na temi od xzx strana ja cu svaki put svakom ponaosob da objanjavam jedno te isto../To je vrlo logicno... Sad necu napisati pa da je ne znam shta...Cu' ja cu sad tebi da udovoljavam...haha
[ Branimir Maksimovic @ 03.01.2019. 02:24 ] @
I jos da dodam, pogresio sam u vezi CPB, to je valjda jedini faktor zbog kog treba uzeti X verziju procesora. Navikao na Intela gde moras sve rucno da podesavas nisam ni skapirao da na ovom modelu treba ostaviti CPB
da radi svoju magiju ;)
I da treba ograniciti termal limite na 85C i enablovati XFR, kako ne bi CPU prelazio 75C (10C offset). Sad radi optimalno u single thread ide preko 4.3Ghz. Svi korovi tu fluktuiraju negde oko 3.9 za 8 threadova
ili 3.8 sa 16 threadova, temp ne prelazi 75 zbog limita koji sam postavio. Dobra fora ;)

edit:
naknadno se desilo da je sistem postao nestabilan zato sto sam stavio offset za voltazu na -100mV. Kada sam pomerio na -50mV takt se spustio za 100Mhz, tako da mu dodje na isto kao kad se rucno
overklokuje. Znaci 16 threadova oko 3700Mhz, a 8 oko 3800Mhz.

edit:
u svakom slucaju stock cooler je ocigledno pravljen da drzi 75C na stock frekvenciji, kada se upogone svih 16 threadova.

[Ovu poruku je menjao Branimir Maksimovic dana 03.01.2019. u 14:36 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Branimir Maksimovic dana 03.01.2019. u 14:36 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Branimir Maksimovic dana 03.01.2019. u 14:39 GMT+1]
[ Branimir Maksimovic @ 12.08.2019. 18:52 ] @
Jedno pitanje:
Sa vecom temperaturom povecava se i broj vati koje CPU vuce iz UPS-a, tako da je hladjenje jako bitno.
Da li je ovo specificno za Ryzen ili se i Intel tako ponasa?
[ ademare @ 12.08.2019. 19:31 ] @
Sa vecom temperaturom cega ?
[ Branimir Maksimovic @ 12.08.2019. 19:45 ] @
Nebitno, ocigledno ne znas sta pitam.
[ ademare @ 12.08.2019. 20:01 ] @
Bitno je jer ti pitanje ne valja !
[ Zlatni_bg @ 12.08.2019. 20:21 ] @
Hm, po onome sto ja znam, ne bi trebalo. Na FX seriji sam to primetio pri Prime95 i IBT AVX stress testovima jedino. Ali mislim da nije CPU temp u pitanju.

Ademare mozda i ima pravo - jer ovo nije direktno vezano za grejanje CPU. Kako se greje VRM na ploci, tako opada efikasnost. Ako ti se MOSFETi na ploci zagreju iznad 50C drasticno im opada efikasnost. Sve zavisi do modela ploce i koliko je ko stedeo na VRM delu.

Ako mozes nekako vidi da li ti se greje solidno VRM, uopste nije iskljuceno s obzirom da imas 2700. Ja vidim na FXu (ali pri potrosnji od recimo 300W iz uticnice) da pri startu ume da vuce tih nekih 300W, potom krece da vuce 310-315 nakon 10 minuta. To je do efikasnosti VRMa, nije direktno vezano za CPU. Mada nije iskljuceno da i tranzistorima u CPU opadne efikasnost ali o tome toliko nemam pojma (silicijum) da bi bilo glupo ista da kazem. Za ovo prvo sam siguran jer VRM pri jakom overkloku ume da predje mogucnost pipkanja prstom. Tu vidim razlike i po 20-30W. Mada sam gledao dizajn ove ploce koju imam, max koji mogu da dam procesoru je nekih 400W, ali pod uslovom da ne prelazim 60C na VRM. Tu onda gubim stabilnost jer ne mogu da napravim adekvatno napajanje struje procesoru.

Znaci nije problem u hladjenju CPU. Ja zato guram na VRM malu 40mm noktuu da pravi dodatno protok vazduha tu iako imam D15 na procesoru.

edit: efikasnost opada eksponencijalno s temperaturom, cisto da se shvati ozbiljnost. Znaci na 25C mozes recimo da imas 100A mogucnost, na 50C mozes da imas 80A, onda na 70C mozes da imas 50A, dok na 80C mozes da imas 40A. Onda recimo na 90C mozes da imas 20A koje jedan mosfet moze da da procesoru. Sva neiskoriscenost se pretvara u toplotu na VRMu. Ove brojke sam izmislio ali otprilike tako ide, s tim sto su verovatno temperature nekih 20-30C vise nego sto sam naveo za ove brojke.
[ Branimir Maksimovic @ 12.08.2019. 20:46 ] @
VRM se svakako greje, ali nisam mislio da je vezano za VRM. To se desava samo kad neka igra napregne grafiku do kraja, tada raste temperatura ploce i na 52. Medjutim ovo se desava i kada
temperatura ploce nije velika, tj u nekoj normali. U svakom slucaju sam naucio da smanjim klok na 3.6 kada hocu da se igram, jer je jednom povuklo i 430W ( sa sve grafikom).
Naravno radi se o UBOAT i X4, UBOAT hoce da ugasi racunar vrlo lako, pogotovo ako se overklokuje.
[ Zlatni_bg @ 13.08.2019. 01:23 ] @
Uh, senzor za plocu ti se nikad ne nalazi oko soketa ili procesora, uvek je negde pri dnu ploce, ispod grafike. Meni na primer temp ploce (jeste da pricamo o totalno razlicitim plocama i svemu al' opet) ne ide preko 35-38C nikad.

Ne znam kakva ti je ventilacija kucista ali ja bih tu ubacio malo vise hladjenja. Na klokovanom FXu sa GTX970 lagano vucem i po 500W iz zida bez problema. Ali VRM se usija. Dodaj jedan intake vent, pojacaj malo izduv iz kucista i bice bolje sigurno.
[ Zlatni_bg @ 13.08.2019. 01:31 ] @
P.S. kako mozes da poredis dve "normale" po potrosnji energije precizno?
[ Branimir Maksimovic @ 13.08.2019. 01:57 ] @
Nisam razumeo pitanje. Inace kuciste ima losu ventilaciju, grafa ga podgreje samo tako. No opet nisam hteo to da pitam. Interesovalo me je to
sto kad poraste temperatura CPU-a potrosnja bude veca. No opet ajde neka je do VRM-a.
[ Zlatni_bg @ 13.08.2019. 04:26 ] @
Mislim na normalno koriscenje koje opisujes. Moras da ga dovedes bas u identicne situacije da bi to debagovao. Pokusaj sa Prime95 (ali moras da radis to sa zakucanim naponom i frekvencijama) pa prati temperaturu VRMa. Gotovo 99% sam siguran da je do toga jer znam kako se meni muci VRM pri stress testu. Vecina jacih overklokova mi i puca na FXu bas zbog neadekvatnog VRMa. 1.5V, ~400W i ako ne ohladis VRM ne moze da da dovoljno struje procesoru i pukne (u ovom slucaju je to par stotina ampera). IBT AVX sa svakim novim run-om dovodi do sve vece potrosnje na primer, pri identicnim uslovima (max avx opterecenje, zakucane freq i napon).
[ Branimir Maksimovic @ 13.08.2019. 04:32 ] @
Mislim da temperatura VRM-a vise utice na stabilnost RAM-a nego na procesor. Kad potrefim voltazu procesor radi stabilno ko kamen, samo sto vuce vise struje kad se podgreje. To primecujem zato sto
kada upogonim svih 16 threadova u pocetku trosi manje a kasnije kako se zagreje podigne za jedno 20W vise. Inace 2700X vuce 140W na 3.6 sa 16 threadova maksimum opterecenje tj AVX.
Da imam bolje hladjenje verovatno bih mogao sa 140W da postignem 3.8, ali ovo je njegov stok kuler.
[ Zlatni_bg @ 13.08.2019. 04:54 ] @
Imas odvojene kompletne faze za RAM i za CPU :) Ja na primer imam 7+1 dizajn, 7 faza za CPU, 1 za RAM. Ranije se preferiralo 6+2 i slicno ali su skapirali da je apsolutno bespotrebno vise od 1 faze za DDR3, kamoli za DDR4. Mislim da je potrosnja smesna, tipa 2-5W po DIMMu max.

Kako stvari stoje, vise ti se isplati da prodas i dodas novac za 3700 nego da juris bolje hladjenje trenutno :) Naravno, pod uslovom da ti je uopste i potrebno.
[ Branimir Maksimovic @ 13.08.2019. 05:08 ] @
Ma kakvi, treba da prodam proc koji sam platio 350 evra proslog oktobra da bih dobio manju potrosnju i 15% bolje performanse a treba da calnem opet 350 e. Zena bi me stavila u top i lansirala :P

edit:
inace kad stavim RAM na 3200 kad upogonim prime95 onaj test koji zahvata memoriju tek kad se podgreje pukne. Interesantno je da memtestx86 prolazi bez problema,
samo puca sa prime nakon recimo 10 minuta.
[ Zlatni_bg @ 13.08.2019. 22:22 ] @
Instaliraj HWinfo, pa sibni ovde sta imas od temp senzora. Mozda imas i na VRMu ili na DIMMovima.

I daj nabavi neke ventove za kuciste, nemoj da ga mrcvaris :D Pretpostavljam da to pravi najveci problem. Kad sam presao sa vode na vazduh izvalio sam da vazdusno hladjenje ne prasta los protok kao vodeno.
[ Branimir Maksimovic @ 14.08.2019. 01:00 ] @
Imam senzor za VRM ali to mogu da vidim samo u BIOS-u. Nemam Windows.
No opet sve fercera, ne vidim sad neku potrebu da se smaram oko toga.

edit:
Hocu da kazem UBOAT mnogima ugasi kompjuter, meni se nijednom nije desilo.
[ Zlatni_bg @ 14.08.2019. 06:28 ] @
Kad god sam i sta god sam radio sto se tice ceprkanja komponenata, radio sam 100 run-ova na IBT AVX na very high (4GB), pa ako to prodje Prime95 nekih 3-6 sati, zavisi koliko ne moram da budem za kompom. Kada sve to prodje i nista ne kresuje, onda znam da je sve okej.
[ Branimir Maksimovic @ 14.08.2019. 06:57 ] @
Ja vozim WCG 24/7, to je dovoljno za bilo kakvu stabilnost. Jedino kad igram ove zahtevne igre gasim. No nema tu pravila,
ljudi voze prime, prolazi, i onda im se kompjuter smrzne u nekoj igri ili kad surfuju ;p